Číslo 2. Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a já si zapamatuji. Nech mne to dělat a já pochopím. (čínské přísloví)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Číslo 2. Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a já si zapamatuji. Nech mne to dělat a já pochopím. (čínské přísloví)"

Transkript

1 ROČNÍK: 2014/15 ČASOPIS ŽÁKŮ ZŠ A MŠ SEPEKOV Číslo 2. Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a já si zapamatuji. Nech mne to dělat a já pochopím. (čínské přísloví)

2 Co nového ve škole 1) Rozsvícení vánočního stromu a vánoční trhy proběhly 6. prosince Návštěvníci si mohli koupit výrobky žáků ze základní školy. Atmosféru také dokreslila vystoupení MŠ a ZŠ. 2) Školní besídka, na kterou přišlo opět hodně lidí, se konala 16. prosince 2014 od hodin. 3) Předškoláček byl letos pořádán 13. ledna. Děti zjišťovaly, co je čeká, až půjdou do školy. Mohly se také podívat do školní družiny, hudebny, tělocvičny. Vyzkoušely si některé z připravených her. 4) Dne 21. ledna se projektu Velcí učí malé zúčastnili žáci deváté třídy. Ze šesti škol milevského regionu skončili na 1. místě. 5) Na zápis do první třídy 23. a 24. ledna přišlo 19 dětí. 6) Dějepisná olympiáda se uskutečnila 27. ledna v Písku. Naši školu reprezentovali dva žáci osmé třídy, Michala Nečasová, Vít Urban. 7) Poslední den před vysvědčením navštívili žáci třídy firmu Pöttinger ve Vodňanech, kde se zabývají výrobou zemědělských strojů. 8) Olympiáda v českém jazyce byla dne v Písku, úspěšně reprezentovala 1 žákyně 9. tř., Vendula Plavcová. 9) V okresním kole v minifotbale žáci 6. a 7. třídy obsadili 3. místo 10) Na Zeměpisné olympiádě v Písku soutěžili žáci šesté až osmé třídy. Žákyně osmé třídy Anežka Plíhalová se umístila na druhém místě a postoupila do krajského kola. 11) Někteří žáci naší školy se ve středu vypravili na soutěž o nejsilnějšího žáka. Nejlépe se umístil Miroslav Novák. Obsadil 2. místo v kategorii 6. a 7. třída. 12) V úterý 17. března jela třída na basketbal do sportovní haly v Písku. Dívky skončily na 2. místě a kluci na 3. místě. 13) Anežka Plíhalová se v krajském kole Zeměpisné olympiády umístila na 7. místě. Blahopřejeme!! 14) Žáci sedmé třídy se vydali na exkurzi do Olší. Zde mohli vidět, jak vyrábí pro firmy vrata různých velikostí. 15) Velikonoční Předškoláček zabavil děti v úterý 24. března. 16) Fyzikální olympiádu si vyzkoušeli dva žáci deváté třídy, Roman Hyška a Vendula Plavcová. 17) Devátá třída si dne 27. března ( Mezinárodní den učitelů) vyzkoušela učit malé děti na 1. stupni. připravila: Petra Fučíková, 8. tř.

3 Růže Když jsem byla malá a babička mi vyprávěla o Šípkové Růžence, myslela jsem si, že růže jsou povahou zlé a ubližují, ale opak je pravdou. Růže jsou krásné a jemné, ale mají i svou nebezpečnou stránku. Když to vezmu od kořene ke květu, tak růže má na stonku trny, které používá jako zbraně na svou obranu před drsnými obyvateli země, kteří chtějí růži napadnout. Ale potom, když dojdete až ke květu, velmi vás překvapí svou krásou, jemností a rozmanitostí barev. Nejraději mám barvu rudou jako krev. Když se na té barvě objeví ráno stříbrné kapky rosy, růže vypadá úplně jako z pohádky. V létě jsi, růže, plná života a hraješ všemi barvami, které okouzlují tvé obdivovatele a tvá vůně láká včely, motýly a jiný hmyz. Na podzim ztrácíš svůj šarm a krásu a začínáš chřadnout a pomalu usínáš. V zimě spíš tvrdě jako Růženka, která se bodla do prstu o tvůj trn, ale nezemřela. Jenom spala a čekala na vřelý polibek od prince. A na jaře přijde i tvůj princ- Slunce. Obejme tě svými pažemi jara a políbí tě na okvětní lístky. A tak to bude každý rok. V létě záříš svou krásou, na podzim chřadneš, v zimě spíš a na jaře ožíváš a začínáš další krásný rok života. Zní to jako pohádka. Ale i pohádky musí jednou skončit. Přesně jako tahle školní slohová práce. připravila: Denisa Plochová, 8. tř. Zápis do 1. třídy Dne a proběhl zápis do 1. třídy. Zápisu se zúčastnilo 19 dětí. Před třídou, kde se zápis konal, byly pro děti připraveny různé zábavné činnosti, např. střelba na branku, skákání přes švihadlo, kličkování mezi kužely a zapínání knoflíků. Pro rodiče byla připravena ukázka učebnic pro 1. třídu. Mohli si také prohlédnout naše školní časopisy. Doufáme, že se všem budoucím prvňáčkům ve škole líbilo a těší se na září. připravila: Michala Nečasová, 8. tř.

4 Matematický klokan Matematický klokan se letos konal 20. března a tady jsou výsledky nejúspěšnějších žáků: třída kategorie Cvrček: 1. Adéla Kotalíková, 3. třída, 85 bodů 2. Josef Pokorný, 3. třída, 78 bodů 3. Anna Kotalíková, 3. třída, 69 bodů Celkem 27 řešitelů třída kategorie Klokánek: 1. Martin Pokorný, 4. třída, 66 bodů 2. Stanislav Vinkler, 4. třída, 66 bodů 3. Adéla Benediktová, 5. třída, 66 bodů Celkem 20 řešitelů třída kategorie Benjamín: 1. Kristýna Vuová, 6. třída, 64 bodů 2. Natálie Fejtová, 7. třída, 63 bodů 3. Filip Šťastný, 7. třída, 62 bodů Celkem 20 řešitelů třída kategorie Kadet: 1. Anežka Plíhalová, 8. třída, 51 bodů 2-4. Roman Hyška, 9. třída, 44 bodů 2-4. Hana Farová, 8. třída, 44 bodů 2-4. Vít Urban, 8. třída, 44 bodů Celkem 18 řešitelů připravila: Petra Fučíková, 8. tř.

5 Kousek z naší historie Květnové povstání českého lidu bylo ozbrojené povstání českého lidu proti Němcům na konci druhé světové války na území protektorátu, které proběhlo začátkem května Účastnilo se ho aktivně asi osob. Dalších lidí pomáhalo v Praze stavět barikády. Na pomoc Pražanům vyrazili také tři mladí lidé ze Sepekova. Jmenovali se Ladislav Handrejch, Vladimír Mikota a Bohumil Šourek. Zareagovali tak na vysílání Československého rozhlasu o pomoc. Na cestě je však zastihli Němci a poblíž Dobříše se rozpoutala přestřelka, která skončila tragicky. Všichni tři mladíci byli zastřeleni vojáky wehrmachtu. Bojovalo se i jinde, například v Líšnici mezi obchodem a domem čp. 88 (na místě točny autobusu) byl odzbrojen tank. Přes Líšnici a Sepekov postupovaly dvě armády, nejdřív německá, která ustupovala do amerického zajetí a utíkala před vojáky Sovětského svazu. Ti také postupovali přes naše vesnice a nakonec Němce dohnali u Slivic poblíž Milína. 11. května roku 1945 se rozpoutala poslední bitva 2. světové války v Evropě. Utkala se zde německá armáda, která utíkala od Prahy, a její vojáci od jiných směrů, proti nim se postavila Rudá armáda od východu a spojenecká od západu. Bitva skončila 12. května porážkou ustupujících Němců. Spolu s Rusy bojovali také čeští partyzáni. připravil: Filip Šťastný, 7. tř.

6 Slavný rodák Břetislav Benda ( ) Sochař, který pocházel z Líšnice, po první světové válce působil v Praze. Člen SVU Mánes (od 1923) studoval Sochařskou a kamenickou školu v Hořicích byl přijat na AVU v Praze k J. V. Myslbekovi se účastnil světové války. V roce 1918 se vrátil na AVU k Myslbekovi. Od 1932 žil a tvořil ve vile s ateliérem na Ořechovce. Ve 30. letech hojně vystavoval s Vincencem Benešem, na konci 50. a na začátku 60. let s Miloslavem Holým. Po druhé světové válce patřil k oficiálnímu umění, získal řadu státních vyznamenání a veřejných zakázek. Ve 30. letech tvořil především ženské akty. Vytvořil také řadu portrétů, bronzové podobizny malířů Jana Slavíčka (1952), Karla Holana (1953) a mnoho dalších. Při hodině občanské výchovy jsme se byli podívat na hrob rodičů tohoto slavného rodáka. Břetislav Benda 1962 až 1963 (bronz) Nádherná socha v aule školy připravila: Natálie Fejtová, 7. tř.

7 Super trojka Koláč A jsem tu zase já, Monika a Markéta. Dneska vám povím o pohromě, která se nám stala na Štědrý den. Moje mamka se jmenuje Eva. Jestli jste nepochopili, proč to tu zdůrazňuju, mamka má svátek , tedy na Štědrý den. Já mam mamku moc ráda, a tak jsem jí chtěla překvapit, ale nevěděla jsem jak. Zeptala jsem se Moniky a ta navrhla, že bychom mohly upéct koláč. Já jsem souhlasila. Na příští den jsem pozvala své kámošky k nám domů, aby se náš plán mohl uskutečnit. Ráno jsem vstala brzy. Najedla jsem se a vyrazila jsem holkám naproti ke křižovatce. Holky na mě už čekaly. Vydaly jsme se směrem ke krámu a tam jsme nakoupily vše potřebné. Doma jsme vybalily věci a začaly s přípravou těsta. Všechno probíhalo hladce, až do doby, kdy jsme měly oddělit žloutky od bílků. Nejdřív jsem to zkusila já a Markéta řekla: Ty, taková nešika! Zkusila jsem a nepovedlo se mi, ale nešika opravdu nejsem. Teď přišla na řadu Markéta. Vajíčko hned upustila na zem. Monice se podařilo vajíčka oddělit, ale už jich nebylo dostatek. Tak jsme musely znovu do obchodu. Jenže v obchodu už vajíčka neměli. Naštěstí Moničina babička má slepice a mohla by nám vajíčka dát. Tak jsme došly k babičce a ta nám vajíčka opravdu dala. Poděkovaly jsme a šly zpátky k nám domů. Doma už byl Jáchym a hned jak jsme přišly, tak se zeptal: Co to provádíte? Pečeme koláč, odpověděly jsme. Jáchym se zděsil a raději odešel za svým kamarádem. Vajíčka nakonec oddělovala Monika, protože to jako jediná umí. Dodaly jsme všechny ingredience, zamíchaly a daly náš koláč péct. Uvědomily jsme si, že je po nás strašná spoušť. Tak jsme začaly uklízet, já myla nádobí, Monika utírala a Markéta uklízela nádobí do skřínky. A vtom Markéta omylem upustila skleněnou misku mojí mamky. Všechny jsme se lekly, protože všude kolem nás byly střepy. Došla jsem pro koště a uklidila tu pohromu. Najednou přišel Jáchym a řekl: Nevím, co bych měl dát mamce k svátku. Mohl bys jí koupit skleněnou misku, abychom měly na co koláč dát, navrhly jsme mu. Jáchym byl nadšený z našeho nápadu, a tak hned pospíchal, aby misku sehnal. Koláč už skvěle voněl, tak jsme ho vyndaly z trouby. Jáchym už se také vrátil z nákupu (sice až moc brzy), ale byly jsme rády. A za pár minut už tu byla mamka. Hned jsme se jí musely pochlubit s naším výtvorem, i když to mělo být překvapení, ale hlavní je, že se mamce náš dárek líbil. Potom jsme se přiznaly k rozbité misce. Tím se hned vysvětlil Jáchymův dárek. Nakonec se nám vše povedlo. A my byly šťastné, že se mamka nedozvěděla o ostatních průšvizích, které jsme provedly. Pokračování příště připravily: K. Vuová, L. Čunátová, 6. tř.

8 Zkrášlujeme se Dnes vás naučíme udělat jednoduché, ale hezké účesy a ozvláštnit outfit. Postup: 1. zaplétaný cop 1. Vezměte vlasy z přední části hlavy u středu. 2. Rozdělte je na tři stejné prameny vedle sebe. 3. Pramen ze strany přehoďte přes prostřední a takto to zopakujete i na druhé straně. A znovu. 4. Poté začněte ke stávajícím pramenům přibírat další vlasy ze strany. Po každém přidání zapleťte. 5. Až nebudete mít co přidat, dopleťte copánek až do konce a zagumičkujte. Postup: 2. rybí cop 1. Rozdělte si vlasy na dva stejné prameny dole u hlavy. 2. Z jednoho pramenu vezměte tenký pramínek a přendejte ho horem do druhého pramenu. Toto střídavě opakujte na obou stranách, dokud nedopletete do konce.

9 3. upravené triko Postup: 1. Vezměte obyčejné levné triko. Můžete si u něj ustřihnout rukávy. 2. Spodní šev ustřihněte. 3. Nastřihejte od spodu svislé proužky silné asi 1-2 cm a dlouhé podle vašeho uvážení. 4. Až budete mít dokola nastřihané proužky, tak na každém proužku pod nenastřihanou látkou uvažte uzlík. 5. Poté vždy asi 2-3 cm pod utvořenými uzlíky ve stejné výšce svažte 2 pramínky k sobě. 6. Když toto uděláte, pod uzlíkem budete mít 2 pramínky. Vezměte si jeden a z 2. uzlíku také jeden, ten bližší. Toto zopakujte kolem celého trika. 7. Udělejte tolik řad, kolik chcete a jak se vám to líbí. 8. Zbytek proužků můžete ustřihnout. Přidáte ještě šortky a letní outfit i s účesem je hotový! připravily: Hana Farová, Sára Netíková, 8. tř.

10 Korálkování Korálkové vajíčko Potřebujeme: 1. vyfouklé vajíčko Postup: 2. bavlnku 3. korálky (aby jimi prošla bavlnka) 4. stužku 1. Poproste maminku, aby vám vyfoukla vajíčko. 2. Protáhněte vajíčkem stužku. 3. Ustřihněte si 8 bavlnek dlouhých asi 20 cm. 4. Konec každé bavlnky připevněte uzlíkem ke stužce. 5. Na jednu bavlnku navlečeme korálky (počet určuje velikost vajíčka). 6. Po navlečení korálků bavlnku přivažte nahoře ke stužce. 7. Takto pokračujte, dokud nenavlečete korálky na všech 8 bavlnek. 8. Zbytek bavlnek odstřihněte. 9. Aby se zamaskoval uzlík pod vajíčkem, udělejte tam z dalšího kousku stužky mašličku. A máme hotovo! připravila: Hana Farová, 8. tř.

11 Tanec (hip hop) Všichni si myslí, že tancovat umí kdekdo! A že je to jen hopsání sem a tam! Ale není to vůbec pravda, je to obrovská dřina a s talentem umět se pohybovat se musíte narodit. Naučit se to dá taky, ale když vám to prostě nejde, tak si z toho nic nedělejte ;-). Neurvou vám za to hlavu. NĚKDY. Je to moje nejoblíbenější hobby. Když to vezmu, že chodím na zpívání, na časopis a chodila jsem na hudebku, tanec mě baví nejvíc. Věnovat se tanci naplno potřebuje hodně energie a pevných nervů. Naše trenérka už dokonce jednou nebo dvakrát fakt ztratila nervy a po jednom z tanečníků hodila botu. Všichni jsme se polekali, ale přitom jsme věděli, že to myslí z legrace. Když to vezmu kolem a kolem, tak všechny naše trenérky obdivuji! Strašně mě to baví, a kdybych si měla vybrat mezi tancem a bezstarostným životem, byl by to tanec! Není to jen o tancování, jezdíme na závody, na vystoupení a asi dvakrát jsme tancovali na podporu nějaké charitativní akce. Na mistrovství České republiky v Praze jsem já osobně byla dvakrát a poprvé jsme byli pátí a medaile nás bohužel minula, ale podruhé, asi za tři měsíce, když jsme natrénovali další novou sestavu, jsme skončili třetí. Strašně jsme všichni jásali, protože to byl zajištěný postup na mistrovství Evropy, jenže jsme nejeli, bylo to ve Vídni a neměli jsme se tam jak dostat, takže smůla. Nás to ale neodradilo a jezdíme po závodech stále. Máme to rozdělené na různé věkové kategorie: DVK dětská věková kategorie, JVK juniorská věková kategorie a HVK - hlavní věková kategorie. HVK jezdí po vystoupeních na maturitních plesech, na diskotéky a vracejí se třeba ve tři ráno. Je to náročné jak časově, tak fyzicky. Miluji tancovat s přáteli v NRG crew a nevzdala bych se toho jen tak. připravila: E. Čtrnáctová, 6. tř.

12 nakreslila: Sára Netíková nakreslila: Denisa Plochová

13 Tradiční české zvyklosti Velikonoce ->Pašijový týden Pašijový týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi (nedělí Vzkříšení). Některé dny Svatého týdne jsou označeny zvláštním přívlastkem: Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Škaredá středa: Jméno získala podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Lidé by se v tento den neměli mračit, aby se nemračili všechny zbývající středy v roce. Škaredá středa přísluší do pašijového týdne, v tento den se Jidáš mračil na Ježíše. Zelený čtvrtek: Podle pověry se v tento den jedla zelená strava (špenát, zelí atd.), aby byl člověk celý rok zdravý. O Zeleném čtvrtku se naposledy rozeznívají kostelní zvony a utichají až do velikonoční vigilie ("odlétají do Říma") místo zvonů a zvonků nastupují řehtačky, klapačky a hrkači. Velký pátek: Den Kristova ukřižování, je v lidových pověrách spojován s magickými silami. V tento den se měly otevírat hory, které vydávaly své poklady, a v tento den se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarovaná; nesmělo se hýbat se zemí (rýt, kopat, okopávat), ani prát prádlo, protože by bylo namáčené do Kristovy krve. připravila: Jaromíra Rybáková, 8. tř. Přítel či nepřítel? Rozhodla jsem se, že napíšu o falešnosti lidí, protože si myslím, že se s tím mnozí z nás dnes a denně setkávají. Někteří nám padnou do oka, jiní zase naopak. To znamená, že každý má své přátele, ale i nepřátele. Mohou však nastat nečekané události a z nepřátel se stanou někdy přátelé, ale také se může stát, že člověk, kterého jste považovali téměř za člena své rodiny, bezmezně mu důvěřovali, milovali ho, se k vám nečekaně otočí zády. Přestanete si rozumět, scházet se, psát si. Vaše kamarádství vyšumí, jako by nikdy ani neexistovalo. Nemusí to být však nenávratné. Závisí na tom, zda se oba chtějí vrátit do starých kolejí a uvést vše zpět na správnou míru. Rozhodně nejhorší kamarádství je však s osobou, která by pro vás na oko udělala první poslední, hraje si na vašeho kamaráda, ale pomlouvá vás za nejbližším rohem. Takový člověk se ani kamarádem nazývat nedá. Často slýchávám, jak si někdo na někoho stěžuje, někoho pomlouvá. Zamysleme se sami nad sebou. Neděláme to občas také? připravila: Jaromíra Rybáková, 8. tř.

14 Nečekané překvapení Jednou byla malá holčička, která si přála pejska. Jmenovala se Andrea. Rodiče jí to nedovolili a říkali, ať si vymyslí jiné zvířátko. Vymyslela si například slona, žirafu a tak dále. Stejně jí to nedovolili a řekli, ať si vymyslí menší zvířátko. Holčička si přála papouška. Byl listopad a holčička měla narozeniny. Když na své narozeniny ráno vstala ze své postele, tak vedle ní něco pískalo. Holčička se divila, co to tam je. Podívala se na stolek a tam stálo něco divného pod dekou. Byl to papoušek! Holčička měla velikánskou radost. Běžela za maminkou a moc jí děkovala. Ale stejně byla smutná, že nedostala pejska. Bylo jen pár dnů do Vánoc a holčička nevěděla, co si má přát. Nechala se překvapit, co jí Ježíšek přinese. Už jsou Vánoce a holčička je natěšená, co dostane za dárky. Dostala různé hračky. Když otevřela všechny dárky, přišla maminka se štěňátkem v ruce a řekla, že štěňátko bylo na chodbě. Asi ho přinesl Ježíšek. Holčička byla moc šťastná a o pejska se dobře starala. připravily: Klára Niebauerová, Barbora Mašková, 6. třída Neobvyklí mazlíčci Tento krab je jedním z nejneobvyklejších domácích zvířat, ačkoliv jsou krabi velmi zajímaví a snadní na chov. Jsou aktivní a zvědaví. Mají menší, měkké břicho, které chrání tím, že žijí v prázdné hlemýždí skořápce. Potřebují najít velké mušle, aby se měli kam schovat, až vyrostou. Krab poustevník připravily: Klára Niebauerová, Barbora Mašková, 6. třída

15 Perličky Při hodině dějepisu v 7. třídě: Učitelka: V jaké době se stavěly rotundy? Žák: Doba kamenná? Při hodině matematiky: Učitelka: Co je to levý a pravý zlomek? Žák: Levý zlomek je napsaný vlevo a pravý vpravo! Učitelka: Tak tím bych si nebyla tak jistá. V 8. třídě: Paní učitelka se po písemce ptá:,,kdo přeložil zvonek u dveří na cililink on the door? Při hodině dějepisu: Paní učitelka: Kdo byl J. V. Stalin? Žák: Americký prezident! Paní učitelka: Kdo se účastnil mnichovské konference? Žák: Palacký? Paní učitelka: Co bylo bostonské pití čaje? Paní učitelka: Příští hodinu vám dám nečekanou písemku. Pan učitel: Co se na mě tak mračíš? Žákyně: Já mám něco v zubech. Paní učitelka: Vítku, seš tady? Hmmm. A mluvíš se mnou? (Ticho) Při psaní časopisu: Pan učitel: Činčila je hezká, ale fotku tam mít nebudeš. Žák: A jak vůbec vypadá? Učitel: Taková velká hnusná myš. Červená vzbuzuje chuť k jídlu. Pan učitel: Už vím, proč mám pořád hlad. (ve sborovně totiž sedí naproti paní učitelce Červené) Odpověď zní: Čaj + mléko a vymysleli to Angličané. připravili: Natálie Fejtová, 7. tř., Vít Urban, 8. tř.

16 Citáty O tajemství Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme. Thomas Alva Edison Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám. Mark Twain Tajemství lásky je větší než tajemství smrti. Oscar Wilde Tajemství úspěchu je - mlčet o tom, co nevíte. Voltaire Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí. Jan Werich připravila: Sára Netíková, 8. tř. Výtvarná soutěž Je tady další výtvarná soutěž. Tentokrát jste měli za úkol vybarvit obrázek, který jsme vám dali. Vybrat vítěze nebylo vůbec jednoduché. Nakonec jsme ale rozhodli. 1. místo: Michal Klíma, 4. tř. 2. místo: Oldřiška Plíhalová, 4. tř. 3. místo: Eliška Zelenková, 1. tř. Nové téma výtvarné soutěže: Nakresli nadpřirozenou bytost (víla, upír, vodník, čert atd.) připravily: Vendula Plavcová, Kateřina Hanusová, 9. tř.

17 Vtipy Pepíček zůstane doma dva dny sám, protože jeho rodiče odjeli na služební cestu. Jde do obchodu a ptá se prodavačky: Prosím vás, nemáte tu něco za korunu, čím bych rodiče překvapil? Prodavačka se rozmyslí a potom povídá: Tak tady máš jedny zápalky. Nová učitelka ve škole se snaží využít své znalosti z psychologických kurzů. Začne vyučování ve třídě tak, že řekne: Každý, kdo si myslí, že je hloupý, ať se postaví! Po pár sekundách se postaví Honza. Ty si myslíš, že jsi hloupý, Honzíku? zeptá se učitelka. Ne, paní učitelko, ale bylo mi vás líto, že tam stojíte tak sama. Blondýnka se ráno probudí a křičí: Pane bože, já nevidím! Potom otevře oči a říká: Jo, aha. Novomanžel se rýpe v jídle a ptá se: Miláčku, to jídlo je zase z plechovky? A jeho blonďatá manželka odpovídá: Ano, drahý, byl na ní takový krásný pejsánek a nápis: Pro vašeho miláčka. Povídá jeden šnek druhému: My šneci to nemáme jednoduchý. Před měsícem mi utekla žena a támhle ji pořád vidím! připravila: Kateřina Hanusová, 9. tř.

18 Aprílový karneval ve školní družině Zatímco ve středu 1. dubna venku řádilo aprílové počasí doprovázené silným větrem, v budově základní školy prováděla své reje nejrůznější pohádková stvoření. Nechyběla ani blecha s Ferdou Mravencem, princezny, král, kovboj, fotbalista, tanečnice s bílou paní, Sněhurka, čertice, čarodějnice i školáci zapomnětlivci bez masek. Jak je již tradicí, nejstarší žáci školní družiny připravili pro své mladší kamarády různé soutěže, včetně oblíbené židličkované, tance soch, podlézání tyče či tance dvojic s balónky. Všichni měli možnost vyzkoušet si štafetu v předávání krabičky od sirek nosem, udržení balónku co nejdéle ve vzduchu, závody s vajíčkem na lžíci, tanec dvojic s vajíčkem, slalom mezi kuželkami s vajíčkem, coby kopacím míčem. Všechny výkony byly sladce odměněny a rozloučili jsme se s radostným očekáváním velikonočních prázdnin. Vzkaz pro marody: "Nebojte se, pamatovali jsme také na vás, další soutěže i sladké odměny čekají." Jana Soldátová

19 Křížovka pro nejmenší 1. Strom, na kterém rostou jablka 2. Osmý měsíc v roce 3. První den v týdnu 4. Malý kůň 5. Nejkrásnější svátky v roce jsou 6. Hlavní město ČR 7. Bob a 8. Květina s trny 9. Počet dnů v týdnu 10. Opak dne připravila: Vendula Plavcová, Kateřina Hanusová, 9. tř.

20

Konečně nebo bohužel? KONEC! Jak se dva Hrníčci potkali. Dopis Škole na rozloučenou. Organizace školního roku 2013/14. www.zsheyrovskeho.

Konečně nebo bohužel? KONEC! Jak se dva Hrníčci potkali. Dopis Škole na rozloučenou. Organizace školního roku 2013/14. www.zsheyrovskeho. Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2013/14 Konečně nebo bohužel? KONEC! Organizace školního roku 2013/14 Začátek školního vyučování pondělí 2. září 2013 Podzimní prázdniny úterý

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ŠKOLÁK ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Číslo 3 Ročník sedmý 2014 Školní rok 2013/14 Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem Lidé spolu komunikují už odpradávna. Jako jediní ze zvířat jsme si ale vytvořili

Více

ROČNÍK 2011/12 ČÍSLO 3. ČASOPIS ŽÁKŮ ZŠ A MŠ SEPEKOV

ROČNÍK 2011/12 ČÍSLO 3. ČASOPIS ŽÁKŮ ZŠ A MŠ SEPEKOV ROČNÍK 2011/12 ČÍSLO 3. ČASOPIS ŽÁKŮ ZŠ A MŠ SEPEKOV Anketa Protože se kvapem blíží konec roku a s ním i prázdniny, připravili jsme si pro naše spolužáky aktuální otázku Co plánuješ na letní prázdniny?

Více

Březen 3/2010 Ročník: 18 Cena: 10 Kč. Nejzajímavější články. Jiří Černý v Divadélku pod schody

Březen 3/2010 Ročník: 18 Cena: 10 Kč. Nejzajímavější články. Jiří Černý v Divadélku pod schody Březen 3/2010 Ročník: 18 Cena: 10 Kč GAG-BEN Základní škola Třebíč, Benešova ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Kultura Buchty a loutky zavítaly opět k nám Loutkové divadlo Buchty a loutky je

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje beseda s paní TISCHLER, dámou, která přežila 3 koncentrační tábory ze školních kronik pohřeb Karla Hynka Máchy rozhovor Ing. Vlasta Lišková zástupkyně

Více

Evropský den jazyků. Návštěva z Francie a Itálie. Cesta do pravěku. Rozhovor s paní učitelkou Zatloukalovou. Holky versus kluci.

Evropský den jazyků. Návštěva z Francie a Itálie. Cesta do pravěku. Rozhovor s paní učitelkou Zatloukalovou. Holky versus kluci. Evropský den jazyků Návštěva z Francie a Itálie Cesta do pravěku Rozhovor s paní učitelkou Zatloukalovou Holky versus kluci Mikulášský kvíz Představujeme stálé redaktory www.zsms.streliceubrna.cz skolnirevue@centrum.cz

Více

V tomto čísle nepřehlédněte: Jaká byla B7? 13 Co se děje ve škole 20 Co jsme vymysleli 22

V tomto čísle nepřehlédněte: Jaká byla B7? 13 Co se děje ve škole 20 Co jsme vymysleli 22 Prázdniny skončily 1 Návrat do školy 8 Už to začalo 10 V tomto čísle nepřehlédněte: Jaká byla B7? 13 Co se děje ve škole 20 Co jsme vymysleli 22 Vážení čtenáři, i když se to nezdá, jsou velké prázdniny

Více

2. číslo prosinec 2011

2. číslo prosinec 2011 2. číslo prosinec 2011 ZŠ Pulická DOBRUŠKA Milí čtenáři! ÚVOD Zdravíčko přátelé! Určitě jste si všimli, že v 1. čísle našeho časopisu byl jiný nadpis, než je teď. A proč? Protože tento nadpis je víc IN!

Více

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička

Fajn prázdniny všem žákům přeje Jednička Datum vydání: 18. června 2013 Číslo: 1/2013 Ročník: III Cena: 10,- Kč Nejdůležitější body: Průzkum k DÚ - strana 2 Věřte - nevěřte (o léku Pravopisoreversum) - strana 2 Co plánujete na prázdniny - strana

Více

Iva KOCIÁNOVÁ, Vlasta MACKOVÁ, Lucie OBRDLÍKOVÁ

Iva KOCIÁNOVÁ, Vlasta MACKOVÁ, Lucie OBRDLÍKOVÁ MěsíčníkaktualitnejenoZŠÚpice-Lány Školníčasopis Úl Květen2014 14.ročník Sportovec měsíce: Petr LUŠTINEC 9. A Sběrač bylin: Alena JURSÍKOVÁ 6. B Sběrač papíru: Lucie SOUČKOVÁ 6. B Hádanky na Moodle: Hana

Více

MIŠMAŠ EXPRES aneb ŽIŽKOVINY

MIŠMAŠ EXPRES aneb ŽIŽKOVINY MIŠMAŠ EXPRES aneb ŽIŽKOVINY III-IV 2014/2015 1 Obsah Užijte si prázdniny, v září se těšíme na nové redaktory... 3 Monika Němečková miluje tvoření všeho druhu... 4 Bezpečnost hlídá vrátný Zdeněk Franc...

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Milí čtenáři školního časopisu, léto a s ním i

Více

ŠKOLÁK. Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová. Vánoce jsou tady Katka Adamová. Číslo 2 Ročník pátý 2011

ŠKOLÁK. Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová. Vánoce jsou tady Katka Adamová. Číslo 2 Ročník pátý 2011 ŠKOLÁK Číslo 2 Ročník pátý 2011 ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Co? To uţ jsou Vánoce? Michaela Horváthová Co? To uţ jsou Vánoce? Zase na nás po roce přijdou kladné emoce? Leze na mě vánoční nálada

Více

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

V tomto čísle nepřehlédněte:

V tomto čísle nepřehlédněte: Den ptačího zpěvu 195 Školní setkání krtků 199 Energetické nápoje? 201 V tomto čísle nepřehlédněte: -193- Osmáci v Praze 204 Co se zlobivci? 206 Znáte školu? 214 Malý, ale stojí zato! Co všechno víte o

Více

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406 PÁTOVINY Březen, duben Č. 2 /2015 Z OBSAHU ČÍSLA JAK NÁS VIDÍ NA NÁVŠTĚVĚ NAIVNÍHO DIVADLA JIRKA V PAPÍROVÉM SVĚTĚ PERNŠTEJNI NA TRŮNU V DENÍKU ČLENOVÉ REDAKCE PÁTOVIN, KTERÉ VYCHÁZEJÍ V RÁMCI VOLITELNÉHO

Více

ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY VYŠKOV, LETNÍ POLE. www.zsletnipole.cz LETŇÁČEK

ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY VYŠKOV, LETNÍ POLE. www.zsletnipole.cz LETŇÁČEK ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY A MATEŘSKÉ ŠKOLY VYŠKOV, LETNÍ POLE www.zsletnipole.cz LETŇÁČEK Podzim 2014 OBSAH Úvod.... 2 Vzpomínky našich žáků na prázdniny........ 3 Školní zprávy......5 Projekt 72 hodin.....9

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

Roman ADAMEC, Pavla KALOUSKOVÁ, Lenka JARÁ

Roman ADAMEC, Pavla KALOUSKOVÁ, Lenka JARÁ Sportovec měsíce: Nikola MANYCHOVÁ 6. A Sběrač bylin: Berenika Viktorie FIALOVÁ 3. A Sběrač papíru: Lucie SOUČKOVÁ 6. B Hádanky na Moodle: Diviška ŠIKOVÁ, Darina DOSTÁLOVÁ, Ondřej RYCHTERA www.zsul.cz

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu:: ~ Parllament školly a jeho zástupcii v redakčníí radě ~ rozhovor se starostou našeho města ~ rozhovor s učiitellem Valleriie Lažo a zumba

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

Vážení spoluobčané, obyčejně věnuji tyto řádky v posledním vydání Zpravodaje bilancování uplynulého roku a plánům do roku nadcházejícího.

Vážení spoluobčané, obyčejně věnuji tyto řádky v posledním vydání Zpravodaje bilancování uplynulého roku a plánům do roku nadcházejícího. 2 obyčejně věnuji tyto řádky v posledním vydání Zpravodaje bilancování uplynulého roku a plánům do roku nadcházejícího. Ke každému Zpravodaji dostáváte zdarma stolní kalendář, který je společný pro celý

Více

Literární texty. Matyáš Perek, 8. B

Literární texty. Matyáš Perek, 8. B Literární texty Matyáš Perek, 8. B ZŠ a MŠ J. Š. Baara 2014/2015 Bolest Někdy mám pocit, že cítím všechnu bolest světa, jako by v něm ubývalo světla. Jako by všechno procházelo mnou, bolest lidí, kteří

Více

Sborník nejlepších literárních prací

Sborník nejlepších literárních prací Tajuplná Litovel Sborník nejlepších literárních prací O CENU JOSEFA JUNGMANNA 1. ročník 2012 Eva Nováková, 9.A Tajuplná Litovel svou minulost skrývá, odvál ji čas, v jejím nitru však stále přebývá.. Ivana

Více

Blahopřejeme Nikole ke skvělému úspěchu v této mimořádně prestižní soutěži.

Blahopřejeme Nikole ke skvělému úspěchu v této mimořádně prestižní soutěži. Institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pořádal letos již 35. ročník národní soutěže dětského literárního projevu Náš svět. K naší velké radosti jsme se dozvěděli, že ve třetí

Více

ČERNO-BÍLÝ DEN (28.1.2010)

ČERNO-BÍLÝ DEN (28.1.2010) ročník 3/ číslo 1(5) Základní škola Mokrá únor 2010 strana 1 Neuvěřitelné se opět stalo skutkem. Vyšlo to. A vyšlo další číslo časopisu. Tak na to koukněte, pěkně si počtěte. ČERNO-BÍLÝ DEN (28.1.2010)

Více

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení.

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. Mnoho poutavých a napínavých příběhů, bajek i pohádek Křížovky, kvizy a rozhovory Příjemné počtení

Více

Rybí zpravodaj č. 12 2014

Rybí zpravodaj č. 12 2014 OBSAH: Rybí zpravodaj č. 12 2014 ŽIVOT VE ŠKOLE V PROSINCI, LEDNU A ÚNORU 2 MIMOŠKOLNÍ AKCE.. 4 STRÁNKA PRO EKOŠKOLU. 6 CO NÁS BAVÍ, CO NÁS ZAJÍMÁ - REPORTÁŽE.. 8 LITERÁRNÍ PŘÍLOHA...... 13 ZÁBAVA 17 ŽIVOT

Více

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou:

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou: VIP Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl podporou: Tato publikace byla vytvořena s finanční podporou programu Evropské unie Základní práva a občanství

Více