Tiskový manažer - Printman

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tiskový manažer - Printman"

Transkript

1 Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných tiskáren v programu Praktik - týká se laserových a inkoustových tiskáren, nikoliv jehličkových). V případě, že máte síťovou verzi programu a každý z uživatelů má svou tiskárnu a chce na ni tisknout, je potřeba na pracoviště, které je stanicí, Printman nakopírovat na lokální disk a z něj jej také spouštět. (více na konci návodu) POZOR Pokud přenášíte počítač a připojujete tiskárnu přes USB, je potřeba, abyste tiskárnu připojovali do stále stejného USB portu. Jinak Vám nebude program tisknout. a) Spuštění V základní obrazovce (Pacienti, Dávky.) stisknete Alt+N, v otevřeném okně vyberte Tiskárna. Následující poměrně složité nastavení by mělo za Vás automaticky vyřešit stisknutí klávesy F3 - čímž dojde i k samotnému spuštění tiskového manažera. Automaticky se Vám tak nastaví: typ tiskárny - Praktik tiskovy manazer výstupní zařízení - soubor adresář pro tisk - po stisku F3 se pravděpodobně nastaví C:\PRAKTIK4\ (písmeno disku je závislé na tom, na jakém disku máte nainstalován Praktik). Můžete zde sami zadat jinou cestu, kam bude Praktik posílat soubory, které se pak automaticky vytisknou na Vaší tiskárně např. C:\Tisk\. (Program Praktik bude posílat tisky do Vámi zvoleného adresáře, Printman si pak tyto tiskové úlohy bude sám automaticky vybírat z uvedeného adresáře a posílat tiskárně k tisku).

2 Na spodní liště ve Windows se po krátké časové prodlevě objeví symbol Tiskového manažeru (Printman). Nyní můžete tisknout na jakékoliv tiskárně, kterou si nakonfigurujete v nastavení Tiskového manažera. Pokud se Vám ikonka nespustí, je potřeba, spustit manažer ručně. Ve Windows Start Všechny programy Praktik Praktik Tiskový manažer. Třetí možnost, jak spustit tiskový manažer: Na ploše ve Windows otevřete Tento počítač Místní disk C (máte-li Praktik nainstalovaný na jiném disku, zvolte tento) Praktik4 (máte-li Praktik nainstalovaný v jiném adresáři, zvolte tento) a v něm klikněte dvakrát levým tlačítkem myši na soubor s ikonou tiskárny a názvem PRINTMAN.exe.

3 b) Nastavení Do vlastního nastavení tiskového manažera se dostanete dvojklikem na jeho ikonce, v otevřeném okně pak zvolíte Nastavení. Spustit automaticky při startu Windows funguje dobře, pokud máte program spuštěn z lokálního disku. V síťové konfiguraci je to poněkud složitější. Dokumentace condensem po zapnutí se bude tisknout dokumentace menším písmem, takže po straně zbude prostor pro vaše poznámky. Na recept tisknout I-C-P na recept se vytisknou čtverečky s I C P. Značení se již nepoužívá. Tisknout na tiskárnu on-line v případě, že přenášíte např. notebook mezi ordinacemi, tedy jej připojujete pokaždé na jinou tiskárnu. Praktik pak tiskne na připojenou tiskárnu, která je online. Pokud máte nainstalováno více tiskáren (tedy i pdf tiskárnu), tuto funkci nepoužívejte. Tisknout na výchozí tiskárnu Praktik posílá tiskové úlohy pouze na tiskárnu, kterou máte nastavenu ve Windows jako výchozí. Upozornění na vložení formuláře používejte v případě, kdy lékař posílá tisk formulářů na tiskárnu, kterou má u sebe sestra. Sestře se pak zobrazí tabulka s upozorněním, který formulář má vložit do tiskárny. Pokud tiskne přímo sestra na tutéž tiskárnu, tak naopak nepotřebuje, aby se jí tato tabulka zobrazovala. Proto při svém vlastním tisku přidá fajfku - Upozornění od tohoto uživatele již nezobrazovat. Prodleva spuštění Printman načítá seznam tiskáren z Windows, ten však těsně po startu Windows ještě nemusí být vytvořen. Proto zde musí být nastaveno minimálně 30 sekund. Funkčnost: Základní pouze vyplní kolonky v tiskopisech Rozšířená slouží pro tisk celých formulářů na čistý papír, tisk razítka, podpisu apod.. Lze nastavit tisk různých tiskopisů na různé tiskárny a z různých jejich podavačů.

4 c) Funkčnost základní Po volbě funkčnost základní se vám v horní části okna objeví záložka Tiskárny. Na záložku kliknete a tím se dostanete do vlastního nastavení tiskáren. Můžete tisknout na dvě různé tiskárny. Číslo tiskárny v Printmanu se nemusí shodovat s číslem tiskárny v Praktiku. Na kterou tiskárnu bude Praktik přes tiskový manažer tisknout ovlivníte pouze nastavením adresáře pro tisk (v Praktiku Nastavení tiskáren Adresář pro tisk ; v Printmanu - Cesta k souborům) Tiskárna: výstupní zařízení vyberte ze seznamu vaši tiskárnu, na kterou budete tisknout. Pokud máte zvoleno tisknout na tiskárnu online, je jedno, jaká je zde zvolena tiskárna. cesta k souborům musí být stejná jako je v Praktiku (v nastavení Tiskárny -Adresář pro tisk), jen je zde ještě navíc *.prn Doporučujeme založit si nový adresář na místním disku, kam se budou tiskové úlohy z Praktika ukládat. Uvedeme příklady: Tisk na jednu tiskárnu Založili jsme novou složku na disku C s názvem TISK. Nastavení v Praktiku vypadá dle obrázku níže. V nastavení Printmana musí být tedy cesta k souboru C:\TISK\*.prn Tisk na dvě různé tiskárny V tomto případě se tisk bude rozlišovat dvěma soubory, do kterých budete zasílat tiskové úlohy z Praktika.

5 V Nastavení tisku v jednotlivých formulářích rozlišíte, na který Tiskový manažer se má pak tisk posílat. Do nastavení tisku se dostanete Alt+F10 při zobrazení jednotlivých formulářů na obrazovce. Zvolíte tiskárnu 1 nebo 2. V Tiskovém manažeru máte aktivní tiskárny 1 i 2. V tomto případě tiskneme formuláře na dvě tiskárny - Epson a HP. Odlišují se tedy cestou k souborům.

6 d) Funkčnost rozšířená Po volbě funkčnost rozšířená se v horní části okna objeví záložka Rozšířené. Tato funkčnost slouží pro tisk celých formulářů na čistý papír, tisk razítka, podpisu apod. Lze nastavit tisk různých formulářů na různé tiskárny a z různých jejich podavačů. Cesta k souborům - musí být stejná jako je napsaná v programu Praktik v nastavení tiskáren, navíc je ještě na konci cesty dopsáno *.prn Formuláře výběr všech tiskopisů, které je možno tisknout. Pozor - ne u všech je možno tisknout tiskopis na čistý bílý papír. Zda je tiskopis možné tisknout celý poznáte, pokud se po kliknutí na vámi zvolený tiskopis objeví nabídka Tisknout podklad - pokud zde bude fajfka, tisknete na bílý papír celý formulář. V případě, že tam fajfka není, pouze vyplníte kolonky v tiskopise. Abyste nemuseli pro každý formulář v levém seznamu pracně nastavovat tiskárnu, když používáte jen jednu, stačí stisknout tlačítko a veškeré nastavení, které jste provedli na aktuálním formuláři, se nastaví i ke všem ostatním. (V našem případě po stisku tlačítka kopírovat se ke všem formulářům přiřadila tiskárna HP LaserJet 1022n) Jak dostat razítko, podpis nebo jiný obrázek na tiskopis? Razítko, podpis nebo obrázek musíte mít ve formátu jpg nebo bmp a tyto soubory mít uloženy ve svém počítači (jsme ochotni vám s přípravou tohoto obrázku pomoci). Pak je již vše jednoduché. Ve spodní části okna kliknete na tlačítko +. Objeví se tabulka pro nastavení obrázku.

7 Cesta k souboru - zde nastavíte cestu, kde máte obrázek uložen. Automaticky se vám vyplní rozměry vašeho obrázku ve formátu jpg. U obrázku formátu bmp se rozměry nevyplní, stejně tak se nevyplní při ručním zadávání, kde máte obrázek umístěn. V takovém případě musíte šířku a výšku vyplnit sami. první dva parametry týkají se umístění obrázku na tiskopise. Standardní nuly představují umístění obrázku na tiskopise v levém horním rohu. Chcete-li posunout obrázek dolů nebo doprava, musíte tyto hodnoty zvýšit. druhé dva parametry - jsou rozměry obrázku, které se automaticky vyplní (jpg), jinak je musíte ručně zadat. Změnou těchto hodnot můžete velký obrázek zmenšit nebo naopak malý obrázek zvětšit. e) Síťová verze V případě, že máte síťovou verzi programu, každý z uživatelů má svou tiskárnu a chce na ni tisknout, je potřeba na pracoviště, které je stanicí, Printman nakopírovat na lokální disk a z něj jej také spouštět. Je potřeba zkopírovat soubor Printman.exe a Trcode.dll (které se nacházejí ve složce Praktik4, kde je Praktik nainstalován). Doporučujeme vytvořit si na stanici na jejím pevném disku (zpravidla C:) složku TISK a do ní zkopírovat zmíněné soubory. Pak spustit nakopírovaný soubor Printman.exe, kterým se spustí Tiskový manažer (je zde cca 30 s prodleva). Dvojklikem na ikonku manažera, která se objevila na Windows spodní liště vedle hodin, a v nabízené tabulce zvolíte Nastavení. Dostanete se tak do vlastního nastavení Tiskového manažer, který je spuštěn z lokálního disku. Ve spodní části otevřeného nastavení je zobrazeno, odkud je manažer spouštěn (v našem případě je zde C:\TISK\ - což je z lokálního disku stanice). Je potřeba přidat fajfku, aby se Printman spouštěl automaticky po spuštění Windows. POZOR Pokud tedy chce lékař tisknout na svou tiskárnu a sestra zase na svou, v žádném případě se nesmí Tiskový manažer spouštět na stanici ze sdíleného disku, jen z lokálního.

8 Do vytvořené složky byste měli nasměrovat i všechny požadavky na tisk z Praktika. Vše je to potom pěkně logicky na jednom místě.

Pošta a kancelář. Děkujeme za Váš zájem o tento program. Věříme, že v tomto dokumentu naleznete vše důležité pro práci s programem.

Pošta a kancelář. Děkujeme za Váš zájem o tento program. Věříme, že v tomto dokumentu naleznete vše důležité pro práci s programem. Pošta a kancelář Děkujeme za Váš zájem o tento program. Věříme, že v tomto dokumentu naleznete vše důležité pro práci s programem. I když panuje doba elektronické komunikace, stále je nutné většinu formulářů

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Obsah : GRAFICKÉ UŽIVATELSKÉ ROZHRANÍ WINDOWS... 2 1. Význam využití Windows... 2 2. Verze Windows není Windows jako Windosws... 3 3. Technické požadavky na provozování

Více

PowerPoint základní ovládání a práce v programu

PowerPoint základní ovládání a práce v programu Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační a komunikační technologie 1. a 2. (dle oboru vzdělávání) Ing. Andrea Modrovská Název zpracovaného celku: Software pro tvorbu prezentací Březen 2013 PowerPoint

Více

STK Tisky. Dokumentace a uživatelská příručka (aplikace ver. 1.1.5) www.hofri.eu

STK Tisky. Dokumentace a uživatelská příručka (aplikace ver. 1.1.5) www.hofri.eu STK Tisky Dokumentace a uživatelská příručka (aplikace ver. 1.1.5) www.hofri.eu Jiří Hofrichter Lipová 3 747 14 Ludgeřovice IČ: 76107434 e-mail: hofrichter@hofri.eu tel: +420 737 556 711 icq: 368 283 738

Více

www.tkv.mondodigitale.org

www.tkv.mondodigitale.org PROJEKT THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS - PRŮVODCE The Knowledge Volunteers Manuál kurzu Fondazione Mondo Digitale www.mondodigitale.org THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS Číslo grantové smlouvy: 2011-3279/001-001 Tento

Více

Communicate: SymWriter

Communicate: SymWriter Communicate: SymWriter Prosím napište zde sériové číslo (serial key) vašeho CD. Možná ho budete někdy v budoucnu potřebovat. Při registraci produktu zadejte prosím svůj e-mail, abyste mohli dostávat informace

Více

Instalace upgrade na verzi 4.81 - síťové verze

Instalace upgrade na verzi 4.81 - síťové verze leden 2008 Instalace upgrade na verzi 4.81 - síťové verze Vážení uživatelé programu VABANK, dostáváte do rukou CD s instalací nové verze 4.81. Můžete ji instalovat pouze v případě, že jste uživateli verze

Více

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Začínáme Tato příručka má za cíl seznámit vás s instalací a nastavením základních parametrů programů JAPO. V další části se podrobně věnuje

Více

Uživatelská příručka k DYMO Label Software. Verze 7.6

Uživatelská příručka k DYMO Label Software. Verze 7.6 Uživatelská příručka k DYMO Label Software Verze 7.6 Copyright 2004-2006 DYMO. Všechna práva vyhrazena. Verze 7.6 Revize 07/06. Žádná část tohoto dokumentu nebo software nesmí být reprodukována nebo přenášena

Více

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

Instalujeme Money S3. účetnictví pro živnostníky a malé společnosti

Instalujeme Money S3. účetnictví pro živnostníky a malé společnosti účetnictví pro živnostníky a malé společnosti Vítejte v Money S3 Vítáme vás v dokumentaci k ekonomickému systému Money S3. Tato příručka je první z řady manuálů, které vás budou při práci s programem doprovázet.

Více

Uživatelský manuál k programu

Uživatelský manuál k programu Uživatelský manuál k programu Martin Roubec I Manuál programu Formix Obsah 0 Kapitola I Program FORMIX SE 1 Kapitola II Licence, registrace atd 3 Kapitola III Spouštěcí parametry programu 4 Kapitola IV

Více

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Medicus - krok správným směrem... Dostala se vám do ruk ou příručk a k programu Medicus firmy CompuGroup Medical Česk á republik a s.r.o., divize Lék ařsk

Více

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v textovém editoru Microsoft Word. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v textovém editoru Microsoft Word Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Vzhled a ovládání aplikace Word 2010... 3 2. Vytvoření a uložení

Více

Přední světový software pro tisk štítků, čárových kódů, RFID a karet. Začínáme se sadou BarTender Application Suite

Přední světový software pro tisk štítků, čárových kódů, RFID a karet. Začínáme se sadou BarTender Application Suite Přední světový software pro tisk štítků, čárových kódů, RFID a karet. Začínáme se sadou BarTender Application Suite Přehled, instalace, a základní použití (České vydání) Rev. 13.06.20.1541 Czech ii BarTender

Více

KNIHA JÍZD A DOPRAVA

KNIHA JÍZD A DOPRAVA M R P S o u b o r ú č e t n í ch a g e n d KNIHA JÍZD A DOPRAVA verze 3.x P.O.BOX 35 763 15 Slušovice tel.: 067/700 12 58 zázn./fax: 067/798 11 76 internet: www.mrp.cz průvodce uživatele programem MRP

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

ŠKOLSKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM

ŠKOLSKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM ŠKOLSKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM (www.etridnice.cz) UŽIVATELSKÝ MANUÁL OBSAH 1 ÚVOD... 2 2 JAK ETŘÍDNICE FUNGUJE?... 3 3 VSTUP DO ETŘÍDNICE... 4 3.1 ADMINISTRÁTOR/SPRÁVCE, ŘEDITEL, UČITEL, STUDENT... 4 3.2 RODIČ...

Více

Úvod. Návod na použití obsahuje tyto kapitoly:

Úvod. Návod na použití obsahuje tyto kapitoly: Úvod Album Maker je produkt používaný pro vytváření digitálních fotoalb, které mají být vytisknuté a svázané do knížky ať už v tvrdých nebo měkkých deskách. Použitím aplikace Album Maker můžete navrhnout

Více

Uživatelský manuál. DYMO Label TM. v.8

Uživatelský manuál. DYMO Label TM. v.8 Uživatelský manuál DYMO Label TM v.8 Copyright 2012 Sanford, L.P. Všechna práva vyhrazena. Revize 1/25/2013. Žádná část tohoto dokumentu ani software nesmí být reprodukovány nebo přenášeny v žádné formě

Více

N Á R O D N Í P R O S T Ř E D Í

N Á R O D N Í P R O S T Ř E D Í N Á R O D N Í P R O S T Ř E D Í verze 4.x P.O.BOX 35 763 15 Slušovice tel.: 067/700 12 58 zázn./fax: 067/798 11 76 internet: www.mrp.cz průvodce uživatele programem MRP Národní prostředí Název: Národní

Více

SP 1200SF/SP 1200S Příručka uživatele programů

SP 1200SF/SP 1200S Příručka uživatele programů SP 1200SF/SP 1200S Příručka uživatele programů Před používáním přístroje si důkladně pročtěte tento manuál a uchovejte jej pro případné pozdější dotazy. Pro zajištění bezpečného a správného používání si

Více

MS Excel 2003. Mgr. Silvie Bečvářová

MS Excel 2003. Mgr. Silvie Bečvářová Mgr. Silvie Bečvářová Obsah 1 Úvod... 6 2 Spuštění Excelu... 6 3 Pracovní prostředí... 6 4 Soubor uložení, otevření... 7 4.1 Uložení souboru... 7 4.2 Otevření souboru... 7 5 Základní dovednosti... 9 5.1

Více

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem Postupy a návody pro každý den HOTLINE 7:00 19:00 246 007 855 HOTLINE: 246 007 855 E-mail: amicus@cgm.cz Pracovní dny 7:00-19:00 hod. www.amicus.cz

Více

Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně. příručka uživatele

Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně. příručka uživatele Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně příručka uživatele autor: Hanuš Vavrčík (vavrcik@mendelu.cz) poslední revize: 2008-11-21 (po 1. korektuře) Autor nenese odpovědnost za ztrátu dat, ani

Více

Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS.

Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Microsoft Excel 2003 uživatelská příručka k podpoře výuky Michal Vostárek, DiS. Loga - Office a Excel Autor této příručky si neklade za cíl detailně popsat všechny funkce tabulkového kalkulátoru Excel,

Více

TRIFID 2014 STANDARD

TRIFID 2014 STANDARD TRIFID 2014 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2014 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah ProFact 3.0 Uživatelský manuál Obsah 1. Instalace ProFact 3.0 str. 2 2. Instalace ProFact 3.0 v síti str. 2 3. Aktivace ProFactu na plnou verzi str. 2 4. Popis základních ovládacích prvků str. 3 5. První

Více

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma...

Obsah 1 WORD... 5. 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5. 1.2 Práce s textem... 5. 1.3 Formátování ve Wordu... 7. 1.3.1 Formátování písma... [Zadejte text.] Obsah 1 WORD... 5 1.1 Tisk souboru a náhled tisku... 5 1.2 Práce s textem... 5 1.3 Formátování ve Wordu... 7 1.3.1 Formátování písma... 7 1.3.2 Formátování odstavce... 8 1.4 Odrážky a číslování...

Více

HOTEL TIME, a.s. Manuál Start verze systému HotelTime

HOTEL TIME, a.s. Manuál Start verze systému HotelTime HOTEL TIME, a.s. Manuál Start verze systému HotelTime OBSAH 1. Úvod... 4 1.1. Jak začít... 4 1.2. Přihlášení do systému... 5 1.3. Odhlášení ze systému... 6 1.4. Demoverze... 7 1.5. Minimální a doporučené

Více