Možnosti využití Windows Server 2003

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Možnosti využití Windows Server 2003"

Transkript

1 Možnosti využití Windows Server 2003 Seminář z cyklu "Krůček vpřed v uskutečňování standardu služeb ICT" Konfigurace serveru jako řadiče domény Připojení stanice do domény Vytváření doménových uživatelských účtů Profily uživatelů Použití ZÁSAD při přihlášení uživatele Přesměrování osobní složky uživatele na server a vymezení její velikosti Diskové kvóty Workshop listopad 2005 Název: XI 16 14:28 (1 z 20)

2 Kontakty a doporučené zdroje Kontakty Cyrilometodějské gymnázium v Prostějově Stanislav Kajtár Martin Sitte Doporučené zdroje Kniha: Petr Šetka Mistrovství v Microsoft Windows Server 2003 Název: XI 16 14:28 (2 z 20)

3 DOMÉNA Řadič domény server účet Martin Profil Dokumenty Zásady účet Lukáš Profil Dokumenty Zásady TCP/IP PC1 PC3 PC2 A) Výhody domény strukturované zabezpečené prostředí snadné zálohování dat uživatel má své pracovní prostředí na libovolné stanici jednoduchá správa uživatelů a počítačů zabezpečení osobní složky a nastavení její velikosti Název: XI 16 14:28 (3 z 20)

4 DOMÉNA Řadič domény server účet Martin Profil Dokumenty Zásady účet Lukáš Profil Dokumenty Zásady TCP/IP PC1 PC3 PC2 B) Co potřebujeme k realizaci domény strukturovaná počítačová síť (min. 10 Mb/s) stanice se stejným operačním systémem (nejlépe Win2000 Pro, WinXP Pro) + ke každé stanici licenci CAL server se systémem Win2000 Server nebo Win2003 Server (stačí verze Standard Edition) Min. syst. požadavky CPU 133 MHz, 128 MB RAM, HDD 1,5 GB Název: XI 16 14:28 (4 z 20)

5 Instalace SERVERU Můžeme rozlišit 4 fáze Instalace v modrém grafickém režimu Rozdělení diskové kapacity je vhodné s ohledem na naše budoucí využití založit 3 partition: pro systém + Active Directory, pro Profily uživatelů, pro Home složky uživatelů Instalace serverového operačního systému Způsob správy licencí: vzhledem k tomu, že ve škole je více uživatelů než stanic, je lépe volit Na zařízení (CAL licence) Nastavení TCP/IP: ručně nastavit IP a masku (např x, ) Primární DNS server nastavit stejně jako IP Instalace ovladačů a zařízení připojených k serveru Možno ověřit ve Vlastnostech Tohoto počítače Hardware / Správce zařízení Instalace serverových rolí Souborový server Databázový server Aplikační server Terminálový server Tiskový server Řadič domény Server DNS Server DHCP Poštovní server Web server FTP server Server POP3 Server pro vzdálené připojení Server se službou vzdálené instalace... Název: XI 16 14:28 (5 z 20)

6 Konfigurace serveru jako ŘADIČE DOMÉNY Konfiguraci serveru provedeme ručně Vlastní konfigurace serveru Dále nás přivítá Průvodce instalací Aktive Directory a v následujících oknech odklikáme náš záměr: Řadič domény pro novou doménu Doména v nové doménové struktůře Název: XI 16 14:28 (6 z 20)

7 Konfigurace serveru jako ŘADIČE DOMÉNY Zadáme úplný název naší domény a v následujících oknech Umístění databáze Active Directory Umístění složky SYSVOL Součástí Instalace řadiče domény je také Instalace Serveru DNS Název: XI 16 14:28 (7 z 20)

8 Konfigurace serveru jako ŘADIČE DOMÉNY Poslední tři okna a Řadič domény a DNS server je nainstalován... Přesvědčit se o tom můžeme, když ve START / Nástroje pro správu najdeme odkaz Uživatelé a počítače služby Active Directory Název: XI 16 14:28 (8 z 20)

9 Připojení stanice do DOMÉNY K nainstalované stanici připojené do sítě se přihlásíme jako lokální administrátoři... A) Nastavení TCP/IP a DNS Otevřeme Vlastnosti Místa v síti, Připojení k místní síti, Vlastnosti, Protokol sítě Internet TCP/IP Ručně zadáme jednotlivé IP adresy (Pozn. Pokud bychom používali na serveru službu DHCP, nemuseli bychom tuto část ručně konfigurovat, ale toto řešení más vá úskalí...) Poslední číslo musí být v celé lokální síti jedinečné označuje konkrétní stanici IP adresa serveru, přes který se přistupuje na IE IP adresa DNS serveru, v našem případě shodná s Řadičem domény Název: XI 16 14:28 (9 z 20)

10 Připojení stanice do DOMÉNY B) Připojení do domény Otevřeme Vlastnosti Tento počítač (Vlastnosti systému), záložka Identifikace v síti Příslušnost stanice k doméně změníme tlačítkem Vlastnosti nebo ID sítě Ověřit, že skutečně došlo ke komunikaci s Řadičem domény, můžeme na serveru v Uživatelé a počítače služby Active Directory, kde se název stanice musí objevit ve složce Computers Název: XI 16 14:28 (10 z 20)

11 Příprava prostoru na disku pro Osobní složky uživatelů a jejich Profily Dříve než začneme vkládat jednotlivé uživatele do databáze Active Directory, musíme budoucím uživatelům připravit místo na disku: Vytvořit sdílené úložiště pro osobní složky a profily Vymezit jejich velikost, aby nám uživatelé nemohli zahltit server A) Vytvoření zvláštního oddílu na disku Otevřeme Vlastnosti Tohoto počítače, Správa počítače disky v počítači a jejich rozdělení a rozklikneme položku Správa disků vpravo vidíme všechny Pravým tlačítkem myši klikneme na Volné místo nebo Nepřiřazeno a na položku Vytvořit nový oddíl. Pokračujeme dle průvodce: Primární oddíl (popř. log. jednotka) Kýžená velikost oddílu Označení oddílu písmenkem Způsob formátování NTFS Jmenovka (Pro snažší orientaci) Název: XI 16 14:28 (11 z 20)

12 Příprava prostoru na disku pro Osobní složky uživatelů a jejich Profily B) Nastavení DISKOVÝCH KVÓT vymezení velikosti V Tento počítač otevřeme pravým tlačítkem myši Vlastnosti disku, který jsme vyhradili pro osobní složky, záložka Přidělená kvóta. Zde nastavíme maximální velikost prostoru, který může kterýkoliv uživatel obsadit. Obsazený prostor jednotlivých uživatelů můžeme dále monitorovat a upravovat v následujícím okně Název: XI 16 14:28 (12 z 20)

13 Příprava prostoru na disku pro Osobní složky uživatelů a jejich Profily C) Vytvoření úložiště pro Osobní složky uživatelů Vytvořením úložiště se nemyslí nic jiného, než vytvoření sdílené složky Home, ve které se nám automaticky budou vytvářet zabezpečené osobní složky uživatelů a sdílené složky Profily, kam se budou ukládat automaticky Cestovní profily uživatelů Po nasdílení složky nezapomeňte zaškrtnout Uplné řízení pro skupinu Everyone!!! Název: XI 16 14:28 (13 z 20)

14 Obsah cestovního profilu uživatele Pracovní plocha (pozadí, rozmístění ikon, spořič apod.) Nabídka Start, programy, individuální nastavení aplikací Vlastní zabezpečené dokumenty Oblíbené odkazy na Internet Explorer Nastavení poštovních účtů Poštovní zprávy jsou součástí pouze místního profilu (Local Settings)! Adresář Cestovní profil uživatele se otevírá uživateli po přihlášení na kterékoliv stanici v doméně. Uživatel si ho má možnost přizpůsobovat. Povinný profil je direktivně dán uživateli správcem domény. Po přihlášení se mu objeví vždy stejné prostředí. Místní profil je uložen pouze na stanici, neukládá se na server Název: XI 16 14:28 (14 z 20)

15 Vytvoření uživatelského účtu v doméně A) Vytvoření účtu uživatele Otevřeme START, Nástroje pro správu, Uživatelé a počítače služby Active Directory... Vložení nového uživatele Vytvoření vhodných Organizačních jednotek, ve kterých uživatele nebo stanice domény budeme ukládat Název: XI 16 14:28 (15 z 20)

16 Vytvoření uživatelského účtu v doméně B) Nastavení účtu uživatele Pro další nastavení a doplnění informací o účtu uživatele rozklikneme nabídku Vlastnosti konkrétního uživatele Na kartě Profil nastavíme cestu k místu na serveru, kde budou uloženy Profily a Osobní složky uživatelů Poznámka: Místo jména uživatele v cestě je vhodné z hlediska vkládání dalšího uživatele kopírováním používat: %username% Název: XI 16 14:28 (16 z 20)

17 Použití zásad po přihlášení uživatele na stanici Pokud budeme ukládat vytvořené uživatele a registrované stanice v databázi AD do Organizačních jednotek, můžeme nad nimi vytvořit pravidla ZÁSADY, které se na uživatele či stanici budou po přihlášení aplikovat. Přesměrování osobní složky na server Povinný profil pro uživatele Omezení velikosti cestovního profilu Po přihlášení vždy počkat na síť (pro WinXP) Po odhlášení smazat cestovní profil ze stanice Nastavení připojení k Internetu... Jednotlivé zásady jsou přehledně vysvětleny u příslušného objektu. Název: XI 16 14:28 (17 z 20)

18 Použití zásad po přihlášení uživatele na stanici Otevřete Vlastnosti nad danou Organizační jednotkou a klikněte na tlačítko Nový zadejte název nové zásady a poté ji upravujte přes tlačítko Upravit Název: XI 16 14:28 (18 z 20)

19 Použití zásad po přihlášení uživatele na stanici Přesměrování složky Dokumenty do uložiště na serveru Název: XI 16 14:28 (19 z 20)

20 Název: XI 20 14:50 (20 z 20)

Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV

Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV 1 Teoretické znalosti V tomto cvičení budete pracovat se správou vlastností systému, postupně projdete všechny karty tohoto nastavení a vyzkoušíte

Více

INSTALAČNÍ MANUÁL WINDOWS SERVER 2003 A WINDOWS XP PROFESSIONAL PRO ŠKOLY TYPU C, E NEPOKRAČUJÍCÍ V PROJEKTU INTERNET DO ŠKOL

INSTALAČNÍ MANUÁL WINDOWS SERVER 2003 A WINDOWS XP PROFESSIONAL PRO ŠKOLY TYPU C, E NEPOKRAČUJÍCÍ V PROJEKTU INTERNET DO ŠKOL INSTALAČNÍ MANUÁL WINDOWS SERVER 2003 A WINDOWS XP PROFESSIONAL PRO ŠKOLY TYPU C, E NEPOKRAČUJÍCÍ V PROJEKTU INTERNET DO ŠKOL MICROSOFT ČESKÁ REPUBLIKA ČERVENEC 2005 OBSAH Úvod a určení dokumentu...1 Koncepce

Více

SPRÁVA SÍTÍ MICROSOFT WINDOWS. příručka k semináři

SPRÁVA SÍTÍ MICROSOFT WINDOWS. příručka k semináři SPRÁVA SÍTÍ MICROSOFT WINDOWS příručka k semináři Rozvojový projekt Systémová podpora Informačního centra jako Centra excelence Projekt v rámci realizace I. Etapy Státní informační politiky ve vzdělávání

Více

Kerio Connect. Kerio Technologies

Kerio Connect. Kerio Technologies Kerio Connect Příručka administrátora Kerio Technologies 2011 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje produkt: Kerio Connect ve verzi 7.2. Změny vyhrazeny. Aktuální verzi

Více

9. Sítě MS Windows. Distribuce Windows. Obchodní označení. Jednoduchý OS pro osobní počítače, pouze FAT, základní podpora peer to peer sítí,

9. Sítě MS Windows. Distribuce Windows. Obchodní označení. Jednoduchý OS pro osobní počítače, pouze FAT, základní podpora peer to peer sítí, 9. Sítě MS Windows MS Windows existoval ve 2 vývojových větvích 9x a NT, tyto později byly sloučeny. V současnosti existují aktuální verze Windows XP a Windows 2003 Server. (Očekává se vydání Windows Vista)

Více

Kerio MailServer 6. Kerio Technologies

Kerio MailServer 6. Kerio Technologies Kerio MailServer 6 Příručka administrátora Kerio Technologies Kerio Technologies. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál popisuje produkt: Kerio MailServer ve verzi 6.7 aktualizované vydání. Změny vyhrazeny.

Více

SPRÁVA SÍTÍ NOVELL NETWARE. příručka k semináři

SPRÁVA SÍTÍ NOVELL NETWARE. příručka k semináři SPRÁVA SÍTÍ NOVELL NETWARE příručka k semináři Rozvojový projekt Systémová podpora Informačního centra jako Centra excelence Projekt v rámci realizace I. Etapy Státní informační politiky ve vzdělávání

Více

Kerio Connect. Kerio Technologies

Kerio Connect. Kerio Technologies Kerio Connect Příručka uživatele Kerio Technologies 2012 Kerio Technologies s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Tento manuál je uživatelskou příručkou k produktu Kerio Connect 7.4. Změny vyhrazeny. Aktuální

Více

PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA. Instalace programu

PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA. Instalace programu PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA Instalace programu duben 2011 Obsah 1 ÚVOD... 2 2 TECHNICKÉ PODMÍNKY... 2 2.1 POŽADAVKY NA HW... 2 2.2 POŽADAVKY NA SW... 3 3 INSTALACE PROGRAMOVÝCH SOUBORŮ... 3 4 INSTALACE MS

Více

Hodinový rozpis kurzu Správce počítačové sítě (100 hod.)

Hodinový rozpis kurzu Správce počítačové sítě (100 hod.) Hodinový rozpis kurzu Správce počítačové sítě (100 hod.) Předmět: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (1 v.h.) 1. VYUČOVACÍ HODINA BOZP Předmět: Základní pojmy a principy sítí (6 v.h.) 2. VYUČOVACÍ HODINA

Více

Instalační návod programu

Instalační návod programu Instalační návod programu programu: TachoScan, 4Trans, GBOX PC NET SERVICE Stocerz Sp. J. 4Trans, TachoScan, GBOX Kopírování, zavádění změn, zasílání, veřejná reprodukce a veškeré používání tohoto obsahu

Více

Použití služby Active Directory

Použití služby Active Directory KAPITOLA 7 Použití služby Active Directory V této kapitole: Úvod do služby Active Directory.............................. 241 Práce s doménovými strukturami............................. 244 Doménové struktury

Více

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ A KOMUNIKACE OBOR: INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ A KOMUNIKACE OBOR: INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE POČÍTAČOVÉ SÍTĚ A KOMUNIKACE OBOR: INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE 1. Počítačové sítě, základní rozdělení počítačových sítí a. vznik a vývoj počítačových sítí b. výhody počítačových sítí c. rozdělení sítí z hlediska

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Karolina Kadlecová Návrh architektury sdílení a ukládání informací v prostředí Microsoft

Více

Obsah. Obsah. Úvod...13. 1. Vlastnosti a instalace...15. 2. Active Directory...31

Obsah. Obsah. Úvod...13. 1. Vlastnosti a instalace...15. 2. Active Directory...31 SPRÁVA WINDOWS SERVERU 2008 5 Obsah Úvod...13 1. Vlastnosti a instalace...15 1.1 Vlastnosti Windows Serveru 2008...15 1.2 Požadavky na hardware...17 1.3 Rozdíly jednotlivých edicí...18 1.4 Postup instalace...19

Více

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Obsah Obsah 2 1. Co je to NAVIGAL? 3 2. Nároky na systém 3 2.1. Co je potřeba na provoz programu NAVIGAL? 3 2.2. Co všechno

Více

MyQ Eleven Free Instalační manuál

MyQ Eleven Free Instalační manuál MyQ Eleven Free Instalační manuál Revize 2 MyQ Server 4.3 Říjen 2013 Copyright 2006-2013 JANUS spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. www.myq.cz Obsah Obsah 1. ZÁKLADNÍ INFORMACE 5 1.1. PŘEHLED DOKUMENTACE

Více

Bezdrátová síť Faro a Eduroam

Bezdrátová síť Faro a Eduroam Univerzitní informační systém Bezdrátová síť Faro a Eduroam Svazek 1 Verze: 1.5 Datum: 28. září 2007 Autor: Jitka Šedá, Aleš Vincenc 2 Obsah 1 Úvod a seznámení se sítěmi Faro a Eduroam 7 2 Návod instalace

Více

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah ProFact 3.0 Uživatelský manuál Obsah 1. Instalace ProFact 3.0 str. 2 2. Instalace ProFact 3.0 v síti str. 2 3. Aktivace ProFactu na plnou verzi str. 2 4. Popis základních ovládacích prvků str. 3 5. První

Více

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Základy práce v operačním systému Windows 7. Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Základy práce v operačním systému Windows 7 Katedra informatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně 2012 Obsah 1. Operační systém MS Windows 7... 3 2. Základní pojmy OS... 4 3. Popis

Více

WinQbase. Evidence měřidel. Uživatelská příručka

WinQbase. Evidence měřidel. Uživatelská příručka WinQbase Evidence měřidel Uživatelská příručka MEATEST WinQbase 1. ÚVOD 4 1.1 INSTALACE A AKTIVACE SYSTÉMU 4 1.2 POPIS SYMBOLŮ UŽÍVANÝCH V PROGRAMU 9 1.3 VYUŽITÍ POČÍTAČOVÉ SÍTĚ 11 2. HLAVNÍ NABÍDKA 12

Více

V kartě Informace o dokumentu můžete vyplnit údaje o dokumentu, které budou uloženy v PDF souboru. Jsou to:

V kartě Informace o dokumentu můžete vyplnit údaje o dokumentu, které budou uloženy v PDF souboru. Jsou to: Zahájení činnosti pdffactory je tiskový ovladač, který použijete při tisku z Vaší aplikace podobně, jako ovladač jakékoliv jiné tiskárny. Většina aplikací obsahuje v nabídce Soubor položku Tisk, která

Více

WinProxy 1.5.x. Uživatelská příručka

WinProxy 1.5.x. Uživatelská příručka WinProxy 1.5.x - Uživatelská příručka Stránka č. 1 z 26 WinProxy 1.5.x Uživatelská příručka poslední úprava 15. 10. 2001 1996,2001 Martin Viktora, Martin Rubáš, Tomáš Hnetila Autentifikace uživatelů a

Více

2N OfficeRoute UMTS Gateway

2N OfficeRoute UMTS Gateway 2N OfficeRoute UMTS Gateway Příručka uživatele Verze 1.8.0 Firmware 2.3.12 www.2n.cz Společnost 2N TELEKOMUNIKACE a.s. je českým výrobcem a dodavatelem telekomunikační techniky. K produktovým řadám, které

Více

Instalace (instalace lokální PC)

Instalace (instalace lokální PC) Instalace (instalace lokální PC) Instalaci informačního systému PREMIER lze spustit z CD, z nabídky Instalovat. Po vložení CD do mechaniky se automaticky spustí průvodce instalací. Pokud po vložení CD

Více

Sharepoint & Office Online & OneDrive

Sharepoint & Office Online & OneDrive Sharepoint & Office Online & OneDrive Zpracoval vývojový tým IS MU/CVT, 2013 Obsah Stručná charakteristika Sharepoint služeb... 4 Sharepoint... 4 Office Online... Chyba! Záložka není definována. OneDrive...

Více

E-LEARNING MOODLE. Lukáš Heller

E-LEARNING MOODLE. Lukáš Heller E-LEARNING MOODLE Lukáš Heller E-learning Moodle Lukáš Heller Tento projekt je součástí IPRM Ústí n. L. Centrum. Tato publikace vznikla v rámci projektu Posilování kompetencí vysokoškolských pracovníků

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0 GeoPlan Administrátorská příručka Verze Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056 2 Obsah 1 Úvod... 4 1.1 Systémové požadavky... 4 2 Instalace systému... 5 2.1 Instalace

Více

Úvod 27 O autorech 31

Úvod 27 O autorech 31 Stručný obsah Úvod 27 O autorech 31 Část I: Instalace a spuštění 1. Co je nového v operačním systému Windows Vista 35 2. Instalace a konfigurace Windows Vista 49 3. Přizpůsobení systému Windows Vista 99

Více