Včera jsem se k psaní nedostal, taková jízda autem je přece jen zatraceně

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Včera jsem se k psaní nedostal, taková jízda autem je přece jen zatraceně"

Transkript

1 124 HEINRICH HIMMLER Drahá, milovaná ženuško! Včera jsme brzy ráno přesně odjeli přes Augsburg Donauwörth Nördlingen. V Nördlingenu jsme si prohlédli skvostný gotický dóm, pak pokračovali do Schillingsfürstu, kde jsme byli velice dobře přijati, tam jsme si v rozhlase poslechli o rozpuštění Říšského sněmu je to přece jen úspěch; vyjde z toho pár dní dovolené někdy v srpnu a potom celé [nečitelné] 72 Miláčku nebuď smutná. Z Schillingsfürstu dál přes Würzburg, Kissingen, Meiningen do Bad Salzungen, zde jsme dobře přenocovali. Skvostně se vyspal. Počasí je zase špatné. Teď se jede dál. Drahý, milý milovaný můj rošťáčku Líbám tě a mám tě rád, tvůj muž Pozdravuj ode mě Püppinku Milovaná, znejmilejší ženuško! Lehsan, Včera jsem se k psaní nedostal, taková jízda autem je přece jen zatraceně náročná. Teď ze všeho nejdřív, rošťáčku, jak se vy dvě máte, pořád vidím Vaše milé obličejíky a myslím na Vás a vždy v příjemných chvílích bych si přál, abyste tu mohly být. Z Bad Salzungen jsme jeli v sobotu ráno přes Eisenach Durynským lesem, přes Göttingen do Hannoveru. V Einbecku rychle poobědvali. Ve příjezd do Hannoveru, pak dlouho do noci velitelské porady a nástup SS. V neděli ráno v 8 h z Hannoveru přes Uelzen, Lüneburg, Hamburk do Itzehoe Lockstedter Lager. I tato jízda byla krajinně skvostná, avšak chladno a deštivo. Panebože, jak je to Německo krásné. 72 Patrně září (viz Maržin dopis z ). 73 Správný název je Lensahn; stejnojmenný zámek a vesnice leží u holštýnského Oldenburgu. Nedaleký Eutin byl ranou baštou nacionálních socialistů, Hitler jej poprvé navštívil už v roce 1926.

2 DOPISY Z LET V Lockstedter Lager velitelské porady a nástup SS. V SS skvostný lidský materiál. V 18 h s Waldeckem 74 autem do Neumünsteru odtud vlakem do Eutinu, kde nás zase vyzvedlo auto. V zámku a vesnici Lehsan byl velký ruch, protože se konal obrovský jezdecký turnaj. Báječně nás přijali. Dnes v 9 h vstal, vykoupal se. Pak snídaně. Jsou tu 4 děti vévody a 2 děti Schaumburských (ty přece znáš), a jistě si dovedeš představit, jakou dělají rotyku. 75 Hodně jsme mluvili o politice. Ve středu se setkám s nejvyšším vůdcem SA v Münsteru ve V.[estfálsku]. Zítra ti zas napíšu. Skoro jistě se vrátím dřív. Takže moje drahá, teď se těším, že dobrá žena dnes už určitě napíše dopis, který dostanu v Heidelbergu. Milý, milovaný miláčku, líbám tebe a Püppinku Tvůj muž Pozdravuj Schönbohmovy Vojenský výcvikový prostor Lockstedter Lager severně od Hamburku byl za výmarské republiky shromaždištěm pravicových extremistů a považoval se za kolébku šlesvicko-holštýnské SA. Četní funkcionáři šlesvicko-holštýnské NSDAP zde absolvovali polovojenský výcvik. 74 Dědičný princ Josias zu Waldeck und Pyrmont ( ), zemědělec a důstojník SS, se později stal Himmlerovým adjutantem. 75 Velkovévoda Nikolaus von Oldenburg byl bratr Waldeckovy ženy a za ženu měl jednu Waldeckovu sestru. Schaumburskými měl Himmler na mysli Stephana knížete zu Schaumburg-Lippe ( ) a jeho choť Ingeborg Alix ( ), jednu z Nikolausových sester. Manželé už v roce 1928 navštěvovali s Waldeckem schůze NSDAP v Mnichově.

3 126 HEINRICH HIMMLER Drahý milovaný! Waldtr.[udering] [1930] Nedáváš o sobě vědět. Dnes jsem ještě čekala dopis ale marně. Přišel jenom dopis ze Salzungen. Byla jsem v Mnichově a četla o rozpuštění [Říšského sněmu v novinách]. Mám z toho pro hnutí radost. Župní [vedoucí] Loeper 76 se už ptal, kdy a kde chceš mluvit. Dopis jsem nechala tady. Jinak přišly jenom účty. Kdy přijedeš? Doufám, že v pátek. Jenom jestli nepojedeš k Hallermannovi. Jsi přece potřeba tady a pak musíš zas na cesty. Pracujeme pilně na té cestě. Tady nic nového. Ale pak bude nádherné září. Nikdo se neohlásil. Zdravím a líbám Tě 1000 Tvoje Marga Nejdražší, nejmilejší ženuško! Hamburk, , 4 h odp. Včera ten zlobivý muž a taťka nenapsal. Byl na lovu až do 9 h večer a střelil jednu volavku a minul jednoho srnce. Předevčírem jsem se koupal v moři, včera se vyspal do 10 h. Pokaždé až do 2 h do noci jsem debatoval o politice se všemi možnými veliteli Stahlhelmu a Landvolku atd. myslím že to bylo moc úspěšné. Dnes v poledne ve 12 h jsem odjel z Eutinu a večer v 8 h přijedu do Münsteru i. W. (přes Lübeck, Hamburk, Minden) v Münsteru se setkám s nejvyšším vůdcem SA. Milovaná, drahá, nebuď nešťastná a smutná, ten zlobivý muž se přece už brzy vrátí. Jak se těším na tebe a Püppinku. 76 Wilhelm Loeper ( ), důstojník z povolání, byl od roku 1928 župním vedoucím NSDAP pro Magdeburg-Anhaltsko, od roku 1930 navíc vedoucím Personálního úřadu NSDAP.

4 DOPISY Z LET Zrovna jedeme kolem hamburského přístavu, poblíž jsou celé čtvrti nových bloků hotových židovských kasáren. Miláčku drahý, vezmu si, protože si pravděpodobně nebudu přece jen moci vzít v srpnu delší dovolenou, vždycky mezitím 1 den, ať práci na naší zahradě zvládneme. Takže nebuď smutná. Polib a pohlaď za mě našeho rošťáčka. Vidím tě před sebou a objímám tě a líbám Tvůj muž Sladká, milá, milovaná ženuško! Lipsko hl. n., , 9 h Přijel jsem sem z Výmaru na cestě do Berlína, mám tady 1 hod. času a právě jsem snědl pár plněných košíčků. Milý, milý rošťáčku, kéž bys tu seděla se mnou! Jakpak se máš, doufám, že dobře. Nepřetěžuj se a vždy si jdi po jídle lehnout. a rošťáčku ber pravidelně pilulky. copak dělá naše Püppinka, to sladké škvrně. Jak já Vás mám obě maličké rád! Teď musím vyprávět trošku o sobě. V úterý ve jsem přijel do Drážďan, hned do hotelu Angermann, kde jsem jako vždy bydlel velice dobře. Večer do 12 h jednání, která byla velice uspokojivá. Ve středu ráno ještě na zemský sněm, v odjel do Výmaru, pracoval, četl. Výmar ve Vyzvedl mě Schirach, jeli jsme k němu. Nesmírně mile přijat h jednání, která byla také uspokojivá. Večeře u Schirachových. 22 h setkal se s [?] a poslanci u [Bílé] Labutě (chodíval tam Goethe). V 1 h domů. Dnes jsem vstával bohužel už v 6 h. V 7.20 mi jel vlak Lipsko Berlín, spojení je tady strašné. V půl druhé přijedu do Berlína a budou mě čekat. Ve 4 h je pohřeb, převléknu se v úřadu a teprve potom zajdu k Reifschneiderovým. 77 Baldur von Schirach ( ) byl od roku 1928 předsedou Nacionálněsocialistického svazu studentstva a roku 1931 se stal říšským mládežnickým vůdcem NSDAP. V domě rodičů ve Výmaru, kde Himmlera tak mile přijali, byl už v roce 1925 hostem i Hitler.

5 128 HEINRICH HIMMLER Drahá má, dělám si o tebe takové starosti, však to dobře dopadne, ale když ne, tak nezoufej! Ty drahý, drahý rošťáčku! V neděli a pondělí vyrazím na spanilou jízdu. Z Berlína ti zas napíšu a tam od dobré ženy určitě něco dostanu. Milá, milovaná, líbám tebe a malého rošťáčka Tvůj muž Na výsledek voleb do Říšského sněmu 14. září 1930 reagoval domácí i zahraniční tisk většinou s překvapením a v šoku. Paris Midi psal: Německo je politicky otráveno. SPD v září 1930 sice ztratila hlasy, nicméně s 24,5 procenta stále ještě zůstala nejsilnější frakcí v Říšském sněmu, KPD zvýšila podíl na 13,1 procenta a středopravý tábor utrpěl dramatické ztráty. Zato úspěch NSDAP předčil i její očekávání. Počet hlasů stoupl z dobrých 800 tisíc na více než 6,4 milionu, což odpovídalo 18,3 procenta. Tím se NSDAP rázem stala druhou nejsilnější stranou a vstoupila se 107 poslanci do Říšského sněmu. Bylo to politické zemětřesení, jaké dějiny německých parlamentních voleb dosud nepoznaly. Jedním z nových poslanců byl také Heinrich Himmler. V Rukověti Říšského sněmu z roku 1930 je uveden jako diplomovaný zemědělec a majitel drobného drůbežářského hospodářství. Jako všichni nacionální socialisté měl pro demokracii a její instituce, především pro tu žvanírnu, parlament, jen opovržení a jako poslanec se neangažoval víc, než bylo bezpodmínečně nutné. Hodiny, po které musel být v Říšském sněmu přítomen, byly pro něj zásadně pustým plýtváním časem: člověku je toho času líto (dopis z ). To mu však nebránilo v bezohledném využívání výhod poslaneckého života: dobrého platu, imunity a volné jízdenky, jež při jeho četných cestách ulehčovala partajní pokladně. Krátce po vstupu do Říšského sněmu publikoval spis s programovým titulem Der Reichstag Das sterbende System und der Nationalsozialismus (Říšský sněm v roce Skomírající systém a nacionální socialismus; Mnichov 1931).

6 DOPISY Z LET v letadle do Prahy, Má dobrá, milá mamko! Právě letím do Prahy na pohřeb malého Klause. 202 Ještě jednou ti děkuji za tvé milé dopisy k mým narozeninám a za tvůj dopis z Ke svému dnešnímu dopisu přikládám množství věcí. Milé řádky od Gulbransona, 203 brožurku, kterou vydáváme k potírání komárů a much, můj dopis Grawitzovi ohledně záležitosti paní Richterové, má nařízení ohledně protivzdušné obrany a dopisy pro Gmund. Milé fotografie ze zotavovny SS v Sasbachwaldenu, kde jsme spolu jednou byli. Je teď velice pěkná a vkusně rekonstruovaná. Pak ještě kartu od místní nemocenské pokladny. Dopis od dr. Thönena ve Švýcarsku s fotografiemi jeho milé rodiny (máš fotografii paní Thönenové v kroji). Ještě jednou ti tolik srdečně děkuji za tu sklenici, moc hezky jsi ji vybrala. Piju z ní každý den a těším se z ní a děkuji ti za ni. Jsem moc rád, že jedeš s naší milou dcerunkou do Daxenbergu, hezky si tam odpočiňte. 204 (peníze ti přikládám) mějte se tam prima! A 8. a 9. pevně doufám, že budu 2 3 dny u Vás v Gmundu. 205 Přeji šťastnou cestu a posílám moc pozdravů a polibků Tvůj taťka si Gudrun napsala do deníku: Rodiče přikoupili ještě veliký kus zahrady. Za skleníkem až za les a k tomu tu velkou louku. Plot v zahradě přemístili vězňové. Až bude mír určitě dostaneme statek na Východě. Statek nám pak vynese víc peněz, takže budeme moci přestavět dům v Gmundu. Aby chodby byly světlejší a pokoje větší. Lindenfycht bude někdy později patřit mně. Až 202 Klaus Heydrich, nejstarší syn Reinharda a Liny Heydrichových a Himmlerův kmotřenec, zemřel při dopravní nehodě ve věku deseti let. 203 Olaf Gulbransson ( ), malíř a grafik (spolupracující například se satirickým časopisem Simplicissimus), žil od roku 1929 u jezera Tegernsee, po roce 1933 sympatizoval s nacistickým režimem. 204 Gudrun si poznamenala do deníku, že jsou ubytováni v hostinci Daxenberg, protože v Gmundu vypukl záškrt /9. listopadu přijel Himmler jako každý rok na oslavy do Mnichova a přespal v Gmundu (Gudrunin deník ).

7 250 HEINRICH HIMMLER bude mír přestěhujeme se taky do Říšského ministerstva vnitra. Možná taky ještě dostaneme dům na Obersalzbergu. Ano, ale teprve až bude mír, ale to potrvá ještě dlouho, moc dlouho (2, 3 roky). Moje dobrá, milovaná mamko! Ještě ve starém roce, který byl pro celý náš národ tak těžký a pro Tebe, má dobrá, tak nelehký, píšu ti dopis a z celého srdce ti děkuji za tvou lásku a tvou velikost. Do roku 1944, který náš lid a nás všechny, v neposlední řadě také mne postaví před zátěž odvahy, víry, houževnaté vytrvalosti a neméně tak odolnosti nervů, ti přeji všechno, všechno nejlepší. Zůstaň mi v pořádku a zdráva, zvláště v tom strašném Berlíně. a, to si přeji, vždy jezdi často a pravidelně odpočinout si do naše krásného Gmundu! (k naší dcerunce = nezbedovi) Teď moc zdravím a líbám tvůj taťka O tom, co posílám s dopisem, jsem ti už všechno řekl po telefonu. Ať tě o novoročním ránu potěší květiny! 15. ledna 1944 si Marga napsala do deníku: Vánoce a Nový rok za námi. H. byl tady 8 dní před Vánocemi a teď Püppi byla z Vánoc moc nadšená a spokojená. Byly to zas klidné, tiché, pěkné svátky. [ ] H. je zdráv. A s dcerou a při společném bridži se velice bavil. Teď je tady pí Albersová, jako vždy milá a příjemná. Často přichází pí Krenzlinová a Edith B.[odenová]. Gudrun si 15. července 1944 zapsala vzpomínku na počátek roku: bylo v Mnichově mistrovství žen v bruslení, bylo to bezva, taťka tam byl taky Ten balík je dodatečný vánoční balík pro Tebe a Püppi. Ať Vám udělá hodně radosti. Ten kožich (plášť) (plášť, to je přehnané, vypadá

8 DOPISY Z LET jako nějaký kaftan) ať tě hezky hřeje, drahý můj rošťáčku; ty karty na bridž patří do tvé skřínky. Umělecká obrázková kniha se zvířaty je pro naši milovanou dcerunku. Víc dnes napsat nemůžu, protože kurýr brzy odjede. Püppince brzy napíšu extra dopis. Přikládám několik dopisů, které je zajímavé si přečíst. Tebe a Püppinku moc a moc zdravím a líbám Váš taťka Má dobrá mamko! Moc děkuji za tvůj milý dopis! ostatní dopisy, účty a písemnosti jsem dostal taky. Přikládám 3 větší fotografie mého obrazu (od Hommela 206 ), rovněž pěkný sešit o válečnících parthenonské doby. Letím až pozítří, protože zítra ještě budu u Vůdce. Moc zdravím a líbám Tvůj t. Nerozčiluj se kvůli hloupým lidem! Marga si 25. března 1944 napsala do deníku: jsem jela do Berlína, bylo tolik náletů a tak málo co dělat. [ ] nám vyhořel dům. Teprve teď mu dávají střechu. 207 Berlín byl bombardován silněji než kterékoli jiné německé město. Počet obětí lze dodnes pouze odhadovat: v Berlíně přišlo během náletů o život asi 20 tisíc lidí, zasaženy byly celé čtvrti, zvláště centrum s vládní čtvrtí a průmyslové objekty. Vlastní letecká bitva o Berlín probíhala od podzimu 1943 do jara 1944, nyní také s četnými nálety za dne. Na 10 tisíc lidí přišlo o život, zničena 206 Conrad Hommel ( ), původně malíř Mnichovské secese, od roku 1938 portrétoval přední nacisty. 207 Dohnenstieg byl podle Maržina deníku silně poškozen bombou už počátkem prosince 1943.

9 252 HEINRICH HIMMLER byla šestina obytných budov. K dispozici bylo jen málo protileteckých krytů, a proto se Berlíňané museli uchylovat do sklepů a tunelů podzemní dráhy. I když se NSDAP snažila poskytovat vybombardovaným po každém náletu značnou výpomoc, bylo každodenní zásobování stále složitější. Už v létě 1943 byla z města evakuována většina dětí školního věku. Přes dva miliony Berlíňanů, z toho statisíce dětí, byly vystěhovány do okolí Berlína; ve městě zůstaly většinou jen ženy s dětmi předškolního věku a staří lidé. Má dobrá milá mamko! Sice jsme si telefonovali skoro každý den, ale tak dlouho jsem už nepsal. Předem mého dopisu Ti srdečně děkuji za milé psaníčko z ! Posílám ti 2 fotografie, jednu mé ubikace ve Východním Prusku a jednu nás dvou v Mnichově; potom opis jednoho Vůdcova rozkazu. Jaká to dlouhá, náročná cesta plná bojů a těžkostí před námi. Proso patří Vám a jeden pytlík pro Elfriede (ten jsem jí slíbil). V balíku je album, je milé si ho prohlédnout (potom prosím do mého pokoje), několik časopisů, pěkná kniha o scénografii, 2 knížky o lidovém umění od Ahnenerbe, dobrá brožura od nás o Japonsku. Čtení pro vojska k darování, zajímavá kniha Völker am Montblanc. Ať se na ni podívá i Püppi, v těch končinách žili přece Passaquaiovi. 208 Dál jedna pěkná mince z Lübecku do naší sbírky, potom pěkná porcelánová figurka Götze z Berlichingenu pro tebe a jeden zapalovač (k darování). Kvůli Püppi si nemusíš dělat starosti, myslím si že to jsou určitě projevy dospívání. Brzy už ale budu u Vás a pak si o tom promluvíme. Tolik se už těším na naše Velikonoce! Moc zdravím a líbám Tvůj taťka 208 Passaquaiovi byli Himmlerovi francouzští předci, o nichž se dozvěděl z genealogického pátrání.

ČEŠTINA. Úroveň A2. Jak komunikovat v každodenních situacích v češtině. Multimediální kurz českého jazyka a kultury pro migranty

ČEŠTINA. Úroveň A2. Jak komunikovat v každodenních situacích v češtině. Multimediální kurz českého jazyka a kultury pro migranty ČEŠTINA Multimediální kurz českého jazyka a kultury pro migranty Úroveň A2 Jak komunikovat v každodenních situacích v češtině Podporováno programem Celoživotního vzdělávání Evropské unie Projekt č. 511529-LLP-1-2010-1-IT-KA2-KA2MP

Více

ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ

ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ 66 ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ říjen 2013 Beáta Žieziová (11 let), Základní škola U stadionu, Litoměřice: Pomoc hledej i u zvířátek Práce získala Cenu Erika Poláka ve výtvarné soutěži Památníku Terezín.

Více

Bleskáč (naše interview)

Bleskáč (naše interview) Školní krounský ob asník 2 duben/2007 Zprávy z ředitelny Výsledky našich žáků ve vzdělávání dělají v celkovém pohledu celé škole, mně osobně, a věřím, že i všem občanům obce, radost. Výborně reprezentovali

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

Dopisy 1923/28 J. M. M. M.

Dopisy 1923/28 J. M. M. M. Dopisy 1923/28 J. M. M. M. s láskou tátovi Poděkování obci Nový Malín za finanční podporu, bez níž by se toto svědectví nepodařilo vydat. Úvod Osud je vlastně laskavý, když nám nedopřává vidět své další

Více

Poslední záříjový víkend vyjelo z Prahy 27 lidí do Osvětimi. Zájezd pro 2. a 3. generaci uspořádala Terezínská iniciativa.

Poslední záříjový víkend vyjelo z Prahy 27 lidí do Osvětimi. Zájezd pro 2. a 3. generaci uspořádala Terezínská iniciativa. 67 ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ prosinec 2013 Poslední záříjový víkend vyjelo z Prahy 27 lidí do Osvětimi. Zájezd pro 2. a 3. generaci uspořádala Terezínská iniciativa. (Více na straně 10-11) Foto: Michal

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje beseda s paní TISCHLER, dámou, která přežila 3 koncentrační tábory ze školních kronik pohřeb Karla Hynka Máchy rozhovor Ing. Vlasta Lišková zástupkyně

Více

Přinášíme změnu do lidských životů

Přinášíme změnu do lidských životů Nadační fond Nehemia, Selská 29, Havířov Bludovice www.nehemia.cz office@nehemia.cz tel. 595 173 715 červenec září 2013 Nehemia Info Přinášíme změnu do lidských životů Misie na Ukrajině a v Rusku Na země

Více

Čekala jsem miminko...

Čekala jsem miminko... Čekala jsem miminko......ale už tu není Sestavila Lucie Lebdušková Tuto knihu píšu jako poselství pro ženy v podobné situaci, ale i pro muže, kteří jsou z tohoto tématu často vyčleňováni, ačkoli se jich

Více

Soužití. Čechů a Němců ve 40. letech 20. století. Sborník je prací studentů Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích

Soužití. Čechů a Němců ve 40. letech 20. století. Sborník je prací studentů Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích Soužití Čechů a Němců ve 40. letech 20. století Sborník je prací studentů Gymnázia J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích Prolog Dnes stojíme před vámi jako obžalovaní a vy jste našimi soudci. V tomto okamžiku

Více

NEDĚLNÍ LISTY 8. číslo, 3. ročník Nezávislé noviny sboru a.v. ČCE v Českém Těšíně Na Rozvoji 24. srpna 2008

NEDĚLNÍ LISTY 8. číslo, 3. ročník Nezávislé noviny sboru a.v. ČCE v Českém Těšíně Na Rozvoji 24. srpna 2008 NEDĚLNÍ LISTY 8. číslo, 3. ročník Nezávislé noviny sboru a.v. ČCE v Českém Těšíně Na Rozvoji 24. srpna 2008 DŮCHODCEM Z BOŽÍ MILOSTI Tu řekly ženy Noemi: Požehnán buď Hospodin, který tě ode dneška nenechává

Více

Rozhovor s... Rodiče by měli víru předávat jako osobní vztah k Ježíši Kristu.

Rozhovor s... Rodiče by měli víru předávat jako osobní vztah k Ježíši Kristu. VĚŽn k Kompas třešťské farnosti Rozhovor s... Rodiče by měli víru předávat jako osobní vztah k Ježíši Kristu. Advent Jsou to čtyři neděle, během kterých bychom se měli zamyslet sami nad sebou. 4. listopadu

Více

Ročník XXI. červenec - srpen 2012 číslo 7-8

Ročník XXI. červenec - srpen 2012 číslo 7-8 vydává Farnost sv. Václava v Letohradě Ročník XXI. červenec - srpen 2012 číslo 7-8 Letní večer Jako nějaký zlatý roh, Lighthorne, klímalo mezi svými posadami. Za shlukem chlévů bylo slyšet z ticha žluté

Více

OTTO SKORZENY MÉ VELITELSKÉ OPERACE

OTTO SKORZENY MÉ VELITELSKÉ OPERACE OTTO SKORZENY MÉ VELITELSKÉ OPERACE TUTO KNIHU VĚNUJI TĚM PRAVÝM HRDINŮM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY: RUSKÝM A NĚMECKÝM PĚŠÁKŮM ČÁST KAPITOLA PRVNÍ Právo národů na sebeurčení Vymyšlená trojice Borghese-de Marchi-Skorzeny

Více

BŘEH BRATRSTVÍ A SPRAVEDLNOSTI

BŘEH BRATRSTVÍ A SPRAVEDLNOSTI POUTNÍK ROČNÍK XVII ŘÍJEN 2013 BŘEH BRATRSTVÍ A SPRAVEDLNOSTI 13. září uplyne šest měsíců od začátku pontifikátu papeže Františka. Tento intenzivní půlrok je těžké shrnout do několika málo řádků. Pozastavme

Více

Felix Nussbaum: Život v obrazech

Felix Nussbaum: Život v obrazech STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST Obor SOČ: 15 (teorie kultury, umění a umělecké tvorby) Felix Nussbaum: Život v obrazech Autor: Eliška Pekárková Škola: Církevní gymnázium Plzeň, Mikulášské náměstí 15 Konzultant:

Více

Stačí málo, aby se z lidí staly vraždící bestie

Stačí málo, aby se z lidí staly vraždící bestie Ročník 14 Sivan 5775 Květen/Červen 2015 www.maskil.cz 9 Z obsahu Šavuot svátek darování Tóry 2 J. L. Perec: Zbožná kočka 7 Kauza: Dny Jeruzaléma 10 Domácí sýr na Šavuot 12 Krátce Mé politické názory: se

Více

Zpravodaj z Prušánek. Betlém u Pšovských, foto P. Omelka

Zpravodaj z Prušánek. Betlém u Pšovských, foto P. Omelka Přejeme vám, milí spoluobčané, pohodové svátky vánoční prožité s vašimi nejbližšími a v novém roce hodně zdraví, lásky, spokojenosti a splnění všech vašich přání. Betlém u Pšovských, foto P. Omelka strana

Více

ediční řada A.M.I.M.S. M. Ze života pro život Skutečné příběhy skutečných lidí otištěné v časopise Milujte se!

ediční řada A.M.I.M.S. M. Ze života pro život Skutečné příběhy skutečných lidí otištěné v časopise Milujte se! ediční řada A.M.I.M.S. M. Ze života pro život Skutečné příběhy skutečných lidí otištěné v časopise Milujte se! Editoři: P. Marek Dunda P. Pavel Zahradníček OMI A.M.I.M.S. Apostolatus Mariae Immaculatae

Více

Sartoriova 26, Praha 6, 169 00 Telefon:, 0608/630386, popř. 02/20512299 E-mail: madleska@hotmail.com

Sartoriova 26, Praha 6, 169 00 Telefon:, 0608/630386, popř. 02/20512299 E-mail: madleska@hotmail.com OBSAH Madlesčin úvodníček 2 Co je nejauktuálnějšího aneb Sojka ještě za tepla 3 Kam vás pozveme aneb Delikatesy 4 Drby, srandičky aneb Sojčí divočina 5 Špigyho humorné bastlení 6 Rozhovůrek s Péťou Špičánkem

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Časopis pro žáky 2.stupně ZŠ I.Sekaniny,Ostrava Poruba, červen 2011

Časopis pro žáky 2.stupně ZŠ I.Sekaniny,Ostrava Poruba, červen 2011 Časopis pro žáky 2.stupně ZŠ I.Sekaniny,Ostrava Poruba, červen 2011 Byla jsem malá holčička a byl tu můj velký den. Den, kdy jsem se stala malou velkou školačkou. Škoda, že tenkrát ještě neexistovala akce

Více

AV ELUL VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU

AV ELUL VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU Kč 15, 5771 SRPEN 2011 ROČNÍK 73 AV ELUL VĚSTNÍK ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH OBCÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH A NA SLOVENSKU Hanoch Piven: autoportrét/koláž. (K článku na str. 10 o výstavě slavného karikaturisty v Praze.)

Více

Ostravská NEJ 2014. Tereza Vilišová. www.ostravainfo.cz

Ostravská NEJ 2014. Tereza Vilišová. www.ostravainfo.cz ROČENKA 2014 ROČNÍK IV rozhovory Ostravská NEJ 2014 Tereza Vilišová Redakce OKNO změna je život Staré přísloví praví, že v životě máme jednu jedinou jistotu. Dříve nebo později přijde změna. Ostrava těchto

Více

ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY. jaro 2014. Zprávy z podporovaných zemí. Milí dárci a partneři nadace, Co v Čerstvých zprávách najdete:

ČERSTVÉ ZPRÁVY NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY. jaro 2014. Zprávy z podporovaných zemí. Milí dárci a partneři nadace, Co v Čerstvých zprávách najdete: ČERSTVÉ ZPRÁVY Nadace Mezinárodní potřeby Čerstvé zprávy NADACE MEZINÁRODNÍ POTŘEBY jaro 2014 International Needs (IN) spojuje partnery v rozvojových a rozvinutých zemích v nesení evangelia, učednictví

Více

Měsíčník Sboru Křesťanské společenství Praha / ročník 20

Měsíčník Sboru Křesťanské společenství Praha / ročník 20 3/ 2008 Měsíčník Sboru Křesťanské společenství Praha / ročník 20 ÚVODNÍK Probuzení nebo dělníci? Když uviděl zástupy, byl nad nimi hluboce pohnut, protože byli utrápení a sklíčení jako ovce, které nemají

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE

PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Poškolák PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Vážení rodiče, kolegové a žáci, setkáváme se spolu tentokráte v prvním novoročním čísle našeho časopisu. Doufám, že vstup do roku 2015 proběhl plynule

Více

ÚVODNÍ SLOVO Biřmování / /

ÚVODNÍ SLOVO Biřmování / / / / ÚVODNÍ SLOVO Biřmování Milí přátelé, po prázdninách a dovolených se znovu, možná s trochou nostalgie, setkáváme nad stránkami Farního zpravodaje. Tentokrát bychom se rádi ohlédli a dali všem čtenářům

Více

VI. S Y N T A X VĚTA A VÝPOVĚĎ

VI. S Y N T A X VĚTA A VÝPOVĚĎ VI. SYNTAX VĚTA A VÝPOVĚĎ 1 Znázorněte základovou větnou strukturu gramatickým větným vzorcem. Rozlište větné členy obligatorní, potenciální a fakultativní. Řekněte, které výrazy nejsou větnými členy.

Více