I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í"

Transkript

1 I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í A K T I V I T A J E S P O L U F I N A N C O V Á N A E V R O P S K Ý M S O C I Á L N Í M F O N D E M A S T Á T N Í M R O Z P O Č T E M Č E S K É R E P U B L I K Y Teorie Téma: Jak správně fotografovat Digitální fotografie Náplní celého tematického okruhu s názvem Digitální fotografie bude úprava fotografií a obrázků v programu Zoner Photo Studio. Přestože nám tento program nabízí širokou škálu možností úprav, tak pokud máme k dispozici špatnou fotografii, tak ne vždy lze chyby fotografa plně napravit. Toto bychom měli mít při pořizování fotek na paměti. V úvodní kapitole si povíme něco o správných zásadách fotografování a tyto zásady si poté procvičíme v praxi. Digitální fotoaparát dnes nabízí úplně každému možnost nacvakat takřka neomezené množství fotek. Často se pak stává, že máme k dispozici několik desítek či stovek fotek, z nichž je však většina nezajímavá nebo nevhodně nafocená. Je proto vhodné místo úmorného cvakání, fotit vždy s rozmyslem. Pamatujme vždy na to, že kvalita má přednost před kvantitou. Někdy stačí málo, a z dobrého snímku se kvůli drobnosti stane pokažený záběr. Příčinou může být nepozornost fotografa nebo jeho neznalost základních pravidel fotografování. Pár základních pravidel si proto nyní představme. 1. Zlatý řez To, jak jsou objekty na fotce uspořádané, je rozhodně jeden z nejvýraznějších rysů fotografie. Špatná kompozice může zcela rozbít a pošlapat i jinak zajímavý námět. Špatně: Mezi nejčastější chyby patří středová kompozice. Dominantní objekt uprostřed totiž zcela rozbije návaznost fotky, a místo toho, aby na sebe upoutával pozornost, vytváří napětí. Neznamená to samozřejmě, že by středová fotografie byla a priori špatná. Ale pokud nemáte vyloženě umělecký záměr, který středovou kompozici využívá, zkuste se jí vyhnout. Správně: Při kompozici se snažíme využívat rozmístění předmětů a lidí podle tzv. zlatého řezu. Zlatý řez je pojem týkající se kompozice. Jedná se o pomyslné přímky, které dělí obraz (fotografii) tak, aby působil na lidské oko co nejestetičtěji. Zlatého řezu využívají umělci již nejméně od renesance. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně. Obdélníkový formát je pro lidské oko příznivý, protože jsme na něj zvyklí z knih, novin či televize. Když si tuto informaci uvědomíte, můžete ji využít už při samotném komponování objektu v hledáčku fotoaparátu. Tak, jako knihy jsme zvyklí číst zleva doprava a shora dolů, i fotografii "čteme" stejným způsobem. Nalezení zlatého řezu a zlatých bodů Zlatý řez dostaneme tak, že si rozdělíme snímek (přibližně) na třetiny ve vertikálním (svislém) a horizontálním (vodorovném) směru. Vzniklé přímky jsou pak zlatými řezy a 4 vzniklé průsečíky tvoří tzv. zlaté body (obr. 1).

2 Obr. 1 Zlaté řezy a zlaté body Jak je z obrázku vidět, tak fotografovaný předmět můžete umístit do jednoho ze čtyř různých zlatých bodů. O konkrétním umístění se musíte rozhodnout sami. Záleží i na dané situaci a umístění předmětu ve scéně. Člověk "čte" fotografii po částech, očima jde směrem , a tedy nejdéle se u fotografie zastaví, pokud ji pochopí až po prohlédnutí bodu 4. Toho můžete také využít při kompozici a zaujmout divákovu pozornost na delší dobu. Nejvhodnější bývá tedy umístit nejzajímavější předmět či osobu do zlatého bodu č. 4 (obr. 3, 4). Obr. 2 - Typicky špatná kompozice: Postava uprostřed snímku. Celou horní polovinu zaplňuje ničím nezajímavé nebe.

3 Obr. 3 - Rozumná kompozice:postava ve zlatém bodu č. 4, díky jinému úhlu pohledu působí snímek obsahově plněji. Obr. 4 - Použití zlatého řezu v makrofotografii Problém může nastat při fotografování sloupů, věží nebo jiných úzkých a vysokých předmětů. Pak se může předmět umístit přibližně do míst úhlopříčky spojující zlaté body 1 a 4 (obr. 1, 5).

4 Obr. 5 Vlevo chybná středová kompozice, vpravo správný úhlopříčný závěr 2. Portrét před budovou Skoro z každé dovolené si lidé vozí fotky "člověka před budovou". A velké množství těchto fotek trpí výraznou chybou - nikdo na nich není poznat. Špatně: Řekněte lidem, aby se postavili co nejblíže k velké budově. Sami pak jděte co nejdále od budovy, aby se vám tam celá vešla (obr. 6,7). Správně: Postavte se tak, aby se vám do záběru vešla celá budova. Pak si člověka nebo skupinku postavte tak, aby od vás byli vzdáleni několik metrů a zabírali výraznou část fotky - budou tak rozpoznatelné jejich obličeje. Pokud chcete, můžete si i přidřepnout a "srovnat výškový rozdíl". Výsledkem je fotka, kde je fotografovaná postava pěkně vidět, a budova také (obr. 8,9). Obr. 6 Špatné postavení osoby a fotografky. Fotografka je daleko od budovy a současně daleko od focené osoby. Obr. 7 Výsledný typicky špatný snímek. Miniaturní postava, kácející se budova

5 Obr. 8 Správné postavení fotografky a focené osoby. Fotografka je daleko od budovy a současně blízko focené osoby. Obr. 9 Výsledný správný snímek. Dostatečně dominantní postava s většinou budovy. 3. Vyrůstající předměty Kromě správné kompozice je třeba sledovat také předměty v pozadí. Nejčastější chybou bývá, že něco vyrůstá z hlavy vyfotografovaného člověka (obr. 10). Většinou jde o stromy nebo sloupy, ale může se jednat třeba i o část těla. Špatným úhlem záběru tak dochází ke komické situaci, kdy je na fotce osoba, které z hlavy roste ruka. Obr. 10 Výrůstky. Častou chybou bývá, že něco vyrůstá z hlavy vyfotografovaného člověka (vlevo). Stačí krok stranou a je po problémech (vpravo). 4. Chybějící a nadbytečné objekty V předchozích kapitolách jsme si řekli, že je důležité myslet na to, jak uspořádáme objekty na fotce. Nyní si ukážeme, že stejně důležité je myslet také na to, abychom na fotce neměli něco přebytečného nebo aby nám naopak nechyběl kus hlavního motivu. Při focení si vždy musíme dát pozor, abychom se postavili tak, abychom viděli objekt celý. Tím nemáme na mysli spodní část těla vyfotografované osoby nebo pravé křídlo paláce, ale například uříznuté boty nebo useknutou špičku věže (obr. 11). Pokud chceme zdůraznit například nějakou část budovy, je vhodné pořídit záběry dva, jeden detail a druhý, který zobrazí stavbu celou.

6 Obr. 11 Chybějící část vysílače. Kromě středové kompozice je chyba i v oříznuté anténě vysílací věže. Opakem chybějících částí jsou naopak předměty v záběru, které snímek ruší nebo které v záběru překáží (obr. 12). Pokud jde například o přerostlou trávu nebo spadlou větev, není nic snadnějšího než předmět zkrátit nebo odnést mimo záběr. Pevně umístěné nebo těžké rušivé předměty je pak nutné ze záběru dostat změnou stanoviště fotografa, tedy změnou fotografovaného úhlu, kdy se předmět dostane mimo záběr nebo se schová za jiný. Někdy to všask může být problém, jsou li například rušivým elementem lidé, u takových fotografií je pak rovněž problém použít retuši v počítači ta se naopak dá s dobrými výsledky aplikovat například u drátů vysokého napětí. Obr. 12 Rušivý element. Na levém záběru je rušivým elementem dopravní značka, ale stačí změnit stanoviště fotografa a značka už je mimo záběr. 5. Detaily (makrofotografie) Někdy je zachycení detailu vděčnějším záběrem, který o dané scéně dokáže vypovědět více než při fotografování celku.

7 Detail dokáže vypíchnout zajímavý objekt, který by na celkovém pohledu zanikl a kterého by si divák nikdy nevšiml. Nejčastějším námětem fotografií zblízka jsou květiny, motýli, brouci a jiná miniaturní havěť. Častou chybou bývá, že si vyhlédneme květinu, s krásným poupětem, přijdeme k ní na jeden krok, namíříme kompakt a stiskneme spoušť. Výsledkem bude fotografie zobrazující půlku lesa. Všem divákům budeme muset následně vysvětlit, že ta kytička uprostřed měla opravdu krásné květy, ale není to na snímku bohužel vidět. Proto je velmi důležité nebát se jít s objektivem fotoaparátu co nejblíže. Pokud se bude čočka dotýkat květu, nevadí (ale pozor na znečištění). Je dobré si vyzkoušet z jaké nejkratší vzdálenosti je kompakt schopen na květinu zaostřit. Většina fotoaparátů má možnost navolit si pro focení detailů tzv. režim makro, je li to tedy možné, tak tento režim zvolíme (obr. 14,15). Obr. 13 Nic neříkající polodetail. Obr. 14 Makrofotografie. S funkcí makro a velmi těsným přiblížením objektivu dosáhneme efektnějšího a detailnějšího podání. Obr. 15 Použití zlatého řezu v makrofotografii. Obr. 16 Nudný celek. Obr. 17 Mnohem působivější detail. Často je vhodné fotit takto z podhledu.

8 6. Panorama Při focení samozřejmě nepotřebujeme zachytit jen detaily, ale často i velké celky. Tzv. panoramatické fotografie, pokud jimi šetříte, dokáží krásně zachytit atmosféru města či krajiny, a ozvláštnit galerii snímků. Panoramatické fotografie vznikají složením několika snímků. K jejich spojení dojde buď přímo ve fotoaparátu nebo ideálně v počítači, jak si později ukážeme. Focení panoramat není zdaleka tak obtížné, jak se může zdát, je ale potřeba dát pozor na tři důležité věci: dostatečný překryv snímků - překrývat by se měla tak čtvrtina snímku (pokud fotíte na šířku). S překryvem vám pomůže asistenční režim pro panorama, pokud jej kompakt nabízí stejné nastavení expozice - opět můžete použít speciální panoramatický režim, nebo zvolte manuální nastavení expozice poloha horizontu - pro ideální spojení fotek je potřeba, abyste udrželi horizont ve stejné výšce fotografie. Pomozte si stativem, nebo alespoň již zmíněným asistenčním režimem. Obr. 18 Špatný panoramatický snímek. Horizont byl na snímcích v různých výškách, po spojení fotek nelze výsledek rozumně oříznout. Navíc automatika nastavila každému snímku jinou expozici. Obr. 19 Správný panoramatický snímek. I přes focení z ruky se podařilo horizont udržet víceméně v rovině. Díky manuálnímu režimu mají snímky shodnou expozici. 7. Se sluncem v zádech focení v protisvětle Samotné slovo "fotografie" lze přeložit jako "kreslení světlem", a je nabíledni, že za bílého dne se tedy fotí lépe, než v noci. Ale prudké slunce může působit i problémy - velký rozdíl mezi světelnými podmínkami na slunci a ve stínu může způsobit, že z vašich přátel uvidíte jen siluety. Špatně: Za plného slunce fotíte, odkud vás napadne. Výsledkem jsou příliš kontrastní fotky bez kresby ve slitých stínech, nebo naopak se slitými světly (přepaly). Správně: Fotíte plus minus zády ke slunci. Focené objekty, pozadí i obloha jsou tedy osvětleny stejným zdrojem, a fotoaparát nebude mít se zachycením dynamického rozsahu problém. Pokud můžete, počkejte s focením na tzv. zlatou hodinu, která udeří přibližně hodinu před západem slunce, případně s jeho východem. Sluneční světlo je tehdy mírnější, stíny měkčí, barvy teplejší a snímky zlatavé. Podobně příznivý efekt může mít i polojasné až zatažené počasí.

9 Obr Pokud slunce "šajní" přímo do objektivu, nic kloudného zpravidla nevznikne. Pokud by slunce svítilo z boku, lze objektiv zastínit. Obr Když je ale slunce skryto foceným objektem či postavou a použijete blesk, lze i v protisvětle udělat slušnou fotku. Závěr Na závěr je dobré dodat, že samozřejmě není nutné se vždy všemi pravidly striktně řídit, avšak je dobré výše uvedená základní pravidla znát a při focení na ně myslet. Některé z chyb je možné dodatečně upravit v počítači v některém z programů pro editaci fotografií (např. Zoner Photo Studio), ale s některými si neporadí ani počítač, a tak je lepší dát si na ně pozor ještě před stisknutím spouště závěrky. Podobně jako při práci platí pořekadlo třikrát měř, jednou řež, mohlo by se v případě fotografování použít třikrát koukej, jednou mačkej spoušť. Zdroje a odkazy Časopis Počítač pro každého, 15/2010, str. 8-11

Metody měření expozice Jak lze změřit jas objektu

Metody měření expozice Jak lze změřit jas objektu Metody měření expozice Jak lze změřit jas objektu K dispozici jsou tři způsoby měření: Digitální ESP měření, bodové měření a násobné měření. Digitální ESP měření: Měření je odečteno ze středu záběru a

Více

Použití vyvážení bílé a stylů. Picture Styles. O barevných prostorech

Použití vyvážení bílé a stylů. Picture Styles. O barevných prostorech Použití vyvážení bílé a stylů Picture Styles Jednou z velkých výhod digitální fotografie je možnost dosáhnout přesného barevného vyjádření jak přímo během focení, tak i při tisku fotek. Nastavení správných

Více

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077

Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Výukový materiál pro projekt Podpora multimediální výuky reg. č. CZ.1.07/1.1.07/02.0077 Obsah Úprava a správa fotografií...5 1 Úvod...5 1.1 Obrazové formáty...5 1.2 Rozlišení...7 1.3 Tisk...8 2 Popis prostředí

Více

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT. Návod k použití

DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT. Návod k použití DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT Návod k použití Cz Děkujeme Vám za zakoupení digitální jednooké zrcadlovky Nikon. Abyste mohli plně využít všech vlastností fotoaparátu, přečtěte si důkladně celý návod k obsluze a

Více

METODICKÁ PŘÍPRAVA VÝUKY A TVORBY PREZENTACÍ S VYUŽITÍM MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ

METODICKÁ PŘÍPRAVA VÝUKY A TVORBY PREZENTACÍ S VYUŽITÍM MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ METODICKÁ PŘÍPRAVA VÝUKY A TVORBY PREZENTACÍ S VYUŽITÍM MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ ZUZANA VÁCLAVÍKOVÁ CZ.1.07/2.2.00/29.0006 OSTRAVA, LEDEN 2013 Studijní opora je jedním z výstupu projektu ESF OP VK. Číslo

Více

Jak kupovat dalekohled

Jak kupovat dalekohled Jak kupovat dalekohled Už jsme si zvykli, že nabídka zboží i u nás značně převyšuje poptávku. A týká se to dokonce i takové exotické oblasti, jako jsou astronomické dalekohledy. I když řada lidí nemá ráda

Více

JAK ŘEŠIT PROBLÉMY PŘI PSANÍ ODBORNÝCH TEXTŮ. Eva Juláková

JAK ŘEŠIT PROBLÉMY PŘI PSANÍ ODBORNÝCH TEXTŮ. Eva Juláková JAK ŘEŠIT PROBLÉMY PŘI PSANÍ ODBORNÝCH TEXTŮ Eva Juláková Praha 2007 Tento text vznikl pro potřeby projektu Pražské analytické centrum inovací CZ.04.3.07/4.2.01.1/0002 v grantovém schématu JPD3 Spolupráce

Více

SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Petr Špetla

SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY. Petr Špetla SVĚT V HLEDÁČKU UMĚNÍ A PRAXE FILMAŘINY PRO ZAČÁTEČNÍKY Petr Špetla Všechna práva vyhrazena 2014 Petr Špetla email: doppetrspetla@gmail.com mobil: (+420) 736 270 070 web: http://petrspetla.cz eshop: http://eshop.petrspetla.cz/

Více

Deset je víc. Možná. Rozlišení D-SLR do detailu. test. snímače digitálních zrcadlovek

Deset je víc. Možná. Rozlišení D-SLR do detailu. test. snímače digitálních zrcadlovek Deset je víc. Možná Rozlišení D-SLR do detailu Nikon D80, Sigma 18 125 mm F3,5 5,6 DC, ohnisko 100 mm, F16, 1/125 s, ISO 100 test Tomáš Slavíček: Během fotografování moc nepřemýšlím nad tím, kolik má snímač

Více

1 12 čísel z kosmu (Ludvík Tuček)

1 12 čísel z kosmu (Ludvík Tuček) 1 12 čísel z kosmu (Ludvík Tuček) Strana 1 (z 137) 2 12 čísel z kosmu (Ludvík Tuček) Autor knihy - Ludvík TUČEK, výtvarník, * 29. května 1942 v Kolíně. V roce 1977 byla v USA zachycena mimozemská zpráva

Více

Jana Miháliková Do Evropy hrou

Jana Miháliková Do Evropy hrou Jana Miháliková Do Evropy hrou 1 2 3 4 Jana Miháliková Do Evropy hrou 5 6 Česká národní agentura Mládež spravuje v České republice největší grantový program Evropské unie Mládež v akci, který je určen

Více

POI. Richard Bruna - Richee

POI. Richard Bruna - Richee POI. Richard Bruna - Richee 2 Tato kniha je věnována mé rodině, kamarádům a krásným lidem dobré vůle. Všem, kteří hledají rytmus svého života. autor 3 OBSAH Vysvětlivky Úvod..........................................................

Více

(První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011

(První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011 (První pomoc, jak jí možná neznáte) 1. verze textu, vydáno 1.11.2011 Tato publikace by určitě mohla být přínosná pro zdravotníky nebo jiné absolventy kurzů první pomoci, kteří si chtějí oživit své teoretické

Více

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Projekt PODPORA MULTIMEDÁLNÍ VÝUKY PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Kapitola 1: ELearning nové formy a metody vzdělávání Danuše Bauerová Ostrava 2010 2 ÚVODEM Předkládaný text je součástí Příručky pro tvůrce

Více

Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ

Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ Teď, když už znáte Kreativní zónu, je čas tyto nové znalosti využít v praxi. Ať už fotografujete sportovní akci nebo dítě na kolotoči, naučíte

Více

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu

Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Využití termografie v průmyslu Informační příručka o aplikacích termografie v průmyslu Obsah page 1. Termokamera a princip jejich funkce 6 2. Jaké je využití termografie? 8 3. Využití termokamer v průmyslu

Více

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Mendelova univerzita v Brně Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Jana Borůvková Brno 2010 Obsah 1 ÚVOD... 7 2 ÚVOD DO TYPOGRAFIE... 9 2.1 ODSTAVEC... 9 2.2 PÍSMO...

Více

Zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb včetně uživatelských výzkumů

Zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb včetně uživatelských výzkumů Zjišťování potřeb uživatelů sociálních služeb včetně uživatelských výzkumů Základní informace o využití metodiky Cíl metodiky Řešené otázky Seznámit se s nástroji vedoucími ke kvalitnímu shromažďování

Více

JAK SE STÁT VESMÍRNÝM PRŮZKUMNÍKEM V SEDMI LEKCÍCH ÚVOD. Záznam z přednášek na Akademii kosmických letů. Počet hráčů. Důležité upozornění

JAK SE STÁT VESMÍRNÝM PRŮZKUMNÍKEM V SEDMI LEKCÍCH ÚVOD. Záznam z přednášek na Akademii kosmických letů. Počet hráčů. Důležité upozornění Hra obsahuje dva sešity Pravidla hry a příručku Jak se stát vesmírným průzkumníkem. Touto příručkou byste měli určitě začít. Obsahuje návod uzpůsobený tak, abyste se podle něj mohli hru co nejpříjemněji

Více

Jak využít metodu street law při výuce práva

Jak využít metodu street law při výuce práva Jak využít metodu street law při výuce práva Lucia Madleňáková Olomouc 2012 Úvodní slovo Vážení a milí kolegové, dostává se vám do rukou příručka, jejímž cílem je usnadnit vám zavádění předmětu (či výukové

Více

Profesionální elektroinstalace. Jak na to!

Profesionální elektroinstalace. Jak na to! Profesionální elektroinstalace. Jak na to! S námi ovládáte světlo Stmívače Snímače pohybu Žaluziové spínače Určeno EEKTRO specialistům ABB s.r.o. Elektro-Praga Vážení elektromontéři, projektanti a všichni

Více

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České Republiky. PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE PRO VŠECHNY ŽÁKY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDĚT, JAK SE EFEKTIVNĚ UČIT NÁRODNÍ ÚSTAV ODBORNÉHO

Více

Fotografie: autorské právo a právo na ochranu

Fotografie: autorské právo a právo na ochranu Fotografie: autorské právo a právo na ochranu Fotografování je skvělá zábava, vynikající koníček nebo podmanivě krásná profese. Jaká máte ke svým snímkům práva? Tam, kde si vy jen kupujete rohlík na svačinu,

Více

KAPITOLA 9 PŘÍKLADY PŮSOBIVÝCH PREZENTACÍ

KAPITOLA 9 PŘÍKLADY PŮSOBIVÝCH PREZENTACÍ KAPITOLA 9 PŘÍKLADY PŮSOBIVÝCH PREZENTACÍ V této kapitole: Seznámíte se s řadou příkladů působivých prezentací Uvidíte, jak základní principy vytváření působivých prezentací vypadají po aplikování na různá

Více

Mgr. et Bc. Pavel Kopta. Využití arteterapie v náhradní rodině

Mgr. et Bc. Pavel Kopta. Využití arteterapie v náhradní rodině Mgr. et Bc. Pavel Kopta Využití arteterapie v náhradní rodině 3 Mgr. et Bc. Pavel Kopta Využití arteterapie v náhradní rodině Pro činnost Občanského sdružení Rozum a Cit jsme si zvolili motto: Nasloucháme

Více

Řízení projektů zavádění IS do organizací TUTORIAL

Řízení projektů zavádění IS do organizací TUTORIAL Řízení projektů zavádění IS do organizací TUTORIAL Zdenko STANÍČEK 1, Josef HAJKR 2 1 etrium Corporation, a.s. U Vodárny 2,616 00 Brno zdenko.stanicek@etriumgroup.com a Katedra programových a komunikačních

Více

Základy MS Excelu 2007 jednoduše

Základy MS Excelu 2007 jednoduše Základy MS Excelu 2007 jednoduše Učební texty jsou určeny pro všechny, kteří nechtějí studovat tlusté příručky a přitom se chtějí snadněji orientovat v tabulkovém editoru MS Excel. Právě stručný text,

Více

Domy ze slaměných balíků - stavební příručka

Domy ze slaměných balíků - stavební příručka Domy ze slaměných balíků - stavební příručka 1. ÚVOD Str.1 Stavění z balíků slámy je stavění moudré. Je to více než jen technika stavění zdí, která ještě nebyla doceněna. [ = has yet to come into its own?

Více

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Leoš Dvořák a kol. Všechna práva vyhrazena. Tato publikace vznikla v rámci projektu č. 2E06020 Fyzikální vzdělávání pro všestrannou přípravu a rozvoj

Více

- mikrokontrolér pro začátečníky a snadné použití

- mikrokontrolér pro začátečníky a snadné použití - mikrokontrolér pro začátečníky a snadné použití Následující text byl poprvé zveřejněn v modelářském časopisu Praktická Elektronika Amatérské Radio (www.aradio.cz) v roce 2012 jako seriál článků. Seriál,

Více