Nabídka výletů pro vás dunajské luhy. Národní park Donau-Auen Nabídky výletů pro skupiny 2014/2015

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Nabídka výletů pro vás dunajské luhy. Národní park Donau-Auen Nabídky výletů pro skupiny 2014/2015"

Transkript

1 Nabídka výletů pro vás dunajské luhy Národní park Donau-Auen Nabídky výletů pro skupiny 2014/2015

2 Dunajské luhy přírodní klenot u bran Vídně Na území mezi Vídní a Bratislavou se rozléhá jedinečná lužní krajina. Tento přírodní skvost je chráněným územím a od roku 1996 je prohlášen národním parkem - Nationalpark Donau-Auen. Největším bohatsvím tohoto prostoru je velké množství biotopů, které tady vytvořil častý vzestup a pokles hladiny Dunaje, t.j. přirozená dynamika toku řeky. Ve své mnohotvárnosti nabízejí zdejší dunajské luhy životní prostor několika ohroženým druhům a opravdovým skvostům živočišné i rostlinné říše. Péče o ně a vytváření podmínek pro jejich rozmnožování je hlavním úkolem národního parku. Seznamte se s druhovou rozmanitostí parku ve společnosti průvodců národního parku, kteří vám ochotně osvětlí všechny detaily! Buďte svědky fascinujících přírodních koloběhů a naučte se rozumět jim! Objevujte nádheru přírody! Nechte se unést zázračným světem Donau-Auen! Na krásné prožitky v přírodě bychom si měli vyhradit dostatek času. Počítejte s tím, že naše prohlídky jsou plánované na dobu dvou až tří hodin. Příroda je někdy nevypočitatelná a rozmarná, proto je nutno při plánování výletů zohlednit i proměnlivost počasí. Dovolujeme si také upozornit, že při výletech loděmi není přítomnost psů povolena. Stejně tak je pro psy zakázán i vstup na Zámecký ostrov (Schlossinsel) v Centru národního parku zámek ORTH. Pokud se z důvodů nepředvidatelných okolností (ku příkladu z důvodů nepříznivých záplavových podmínek, špatného počasí, bouřky, zvýšeného výskytu komárů a pod.) v plánované době objednaný výlet nebude moci uskutečnit, vynasnažíme se vám nabídnout alternativní a stejně zajímavý program. Výstroj: Doporučujeme oblečení přiměřené počasí, ochranný oděv proti dešti, pevnou obuv, pokrývku hlavy, tekutiny k pití, ochranu před komáry i sluncem. Společnost Nationalpark Donau-Auen GmbH, jakož ani průvodci národním parkem, nenesou žádnou odpovědnost za možné vzniklé škody na zdraví nebo na majetku.

3 Objednávky, informace, poradenství Centrum národního parku zámek ORTH (schlossorth Nationalpark-Zentrum) Schloss Orth, 2304 Orth /Donau Od 21.března do 30.září: otevřeno denně od 9:00 18:00 hod. Od 1.řína do 1.listopadu: otevřeno denně od 9:00 17:00 hod. Od 2.listopadu do 20.března: zimní přestávka. Telefonické informace v době zimní přestávky: Po až Pá od 9:00 13:00 hod. Tel. +43 (0) 2212/3555, Fax +43 (0) 2212/ Infocentrum národního parku - zámek Eckartsau (Nationalpark-Infostelle Eckartsau) Schloss Eckartsau, 2305 Eckartsau Od 1. dubna do 31. října: otevřeno denně od 10:00 17:00 hod. Od 1. listopadu do 31. března: zavřeno, telefonické informace: Po až Pá 8:00 16:00 hod. Tel: +43 (0) 2214/2335 Ceny platné od 1. ledna 2014 Rádi vám poskytneme informace o speciálních nabídkách pro cestovní kanceláře! Prohlídky si rezervujete nejpozději 7 dní před požadovaným termínem. Prohlídky nabízíme v anglickém a slovenském jazyce, podle přání i v jiných cizích jazycích. Připravili jsme pro vás širokou paletu nabídek: Dunajské luhy úvodní vstupy Poznávejte Národní park Donau-Auen pohodlnou formou, a to zejména v Centru národního parku v zámku ORTH (schlossorth Nationalpark-Zentrum), které je vstupní branou do luhů. Nicméně tato nenáročná forma nikoho neukrátí o zážitky v krásné přírodě. Dunajské luhy aktivní túry Nabídka předpokládá aktivní poznávání přírody se zaměřením na vodní i suchozemské životní prostředí. Poznávejte okolní přírodu bezprostředne s pádlem v ruce, nebo formou pěších výletů překypujícím lužním lesem! Dunajské luhy dobrodružné túry Je příroda vaším druhým domovem? Pak jsou následující nabídky pro vás to pravé! Zaveslujte si po nespoutaně tekoucím Dunaji, nebo zažijte na vlastní kůži zelenou vodní divočinu s nádechem dobrodružství! Programy, které jsme připravili, jsou sestaveny tak, abyste společne se skupinou zažili v dunajských luzích den plný vzrušení. Rádi vám poradíme i v tom, jak si jednotlivé výlety můžete vhodně skombinovat. Impressum: Vlastník média a vydavatel: Nationalpark Donau-Auen GmbH, Schloss Orth, 2304 Orth / Donau, Tel. +43 (0) 2212/3450, foto: Antoníček, Christopher, Grabner, Kern, Kovacs, Kracher, Leitner, Madzigon, Neumair, Newman, Popp, Sendor-Zeman, stav: srpen 2013, tlač šetrná k životnímu prostředí, chyby v sazbě a tisku vyhrazeny.

4 Dunajské luhy úvodní vstupy Seznamte se s Národním parkem Donau-Auen pohodlnou a zajímavou formou a to hlavně v Centru národního parku v zámku ORTH, který je vstupní branou do lužních lesů. Nicméně tato nenáročná forma nikoho neukrátí o zážitky v krásné přírodě. Nabídky v rámci Centra národního parku v zámku ORTH a v jeho okolí Prohlídka expozice výstavy DonAUräume Výstava DonAUräume prezentuje návštěvníkům ve čtyřech místnostech rozličným způsobem podstatu a historii Národního parku Donau-Auen. V první se návštěvníci formou divadelního představení seznámí s tím, jak vzniká lužní les, v následující pak pomocí multimediální techniky mohou zažít cestování v čase. Vybavení třetí místnosti umožní návštěvníkům pohled na region dunajských luhů z ptačí perspektivy, v poslední místnosti jim dunajské víly formou obrazů poskytnou všechny nejdůležitější údaje o národním parku. Délka trvání: cca 1,5 hod. Počet osob: min. 15 lidí Cena: 8,50 za osobu Prohlídka areálu Schlossinsel (Zámecký ostrov) V bezprostřední blízkosti zámku ORTH, přímo v lužní přírodě, se nachází areál plný překvapení Schlossinsel. Během okružní prohlídky s průvodcem národního parku se zde seznámíte se zajímavými zvířaty, ku příkladu s evropskými želvami bahenními (Emys orbicularis), které můžete pozorovat úplně zblízka. Kromě toho poznáte i různé plazy žijící v luzích, kteří se dovedou mistrně maskovat. V pozorovatelně pod hladinou vody se seznámíte s dunajskými rybami bez toho, abyste se při tom namočili! Můžete zde obdivovat podvodní prales leknínů (Nymphaeaceae) i prustky obecné (Hippuris vulgaris). Dopřejte si nádhernou podívanou na kuličky kyslíku, které vypouštějí tyto rostliny - skutečně jsou podobné náhrdelníkům z perel! Poznejte druhovou pestrost rostlin dunajských luhů, od drobných popínavých druhů plaménku (Clematis), přes chutný chmel, až k mohutně šumícím topolům. Délka trvání: cca 1,5 hod. Počet osob: min. 15 osob Cena: 8,50 za osobu Kombinovaná nabídka: Prohlídka výstavy DonAUräume v Centru národního parku - zámek ORTH a prohlídka areálu Schlossinsel Délka trvání: cca 3 hod. (Včetně přestávek) Počet osob: min. 15 osob Cena: 11,50 za osobu Všechny nabídky v Centru národního parku zámek Orth se dají kulinářsky příjemně kombinovat - s občerstvením v kavárně Schloss Café, nebo s typickým regionálním menu v restauracích v obci Orth/Donau. Informujte se ohledně této možnosti!

5 Prohlídka Od středověkého vodního hradu po zámek v národním parku" Zámek Orth/Donau (Orth an der Donau) se pyšní bohatou historií. Během procházky kolem této impozantní stavby si vyslechnete mnohé zajímavé příběhy. Jejich hrdiny jsou bývalí obyvatelé a majitelé zámku, jako byli např. Niklas - hrabě ze Salmu (Graf von Salm), nebo přítelkyně prince Eugena krásná Lori von Wien. Figuruje v nich také korunní princi Rudolf, jediný syn císařovny Sissi a Františka Josefa I., který často navštěvoval dunajské luhy v roli přírodovědce. Spolu navštívíme ovšem i nynější obyvatele areálu Schlossinsel hady, žáby, ryby a jiné živočichy. Prohlídka kolem zámku Orth a návštěva areálu Schlossinsel Délka trvání: cca 1,5 hod. Počet osob: min. 15 osob Cena: 8,50 za osobu Prohlídka areálu Schlossinsel a procházka lužní krajinou Dopřejte si prohlídku areálu Schlossinsel s průvodcem národního parku a pak se společně s ním vydejte na výlet do luhů. Lužní les se nachází v bezprostřední blízkosti areálu, rozprostírá se vedle starého mrtvého ramena Dunaje zvaného Faden". Seznámíte se zde s různými lužními biotopy, jakými jsou kupříkladu mrtvé rameno, lužní les a suchý biotop na protipovodňové hrázi. Tato procházka je kouzelná v každém ročním období na jaře se tu nabízí pohled na pestrou květenu, kolem se rozléhá štěbet ptáků, hráz je porostlá zajímavou suchomilnou vegetací, kolem cesty se dají pozorovat obojživelníci, měkkýši a samozřejmě i hmyz! Všechny tyto živé organismy jsou přirozenou a neodlučitelnou součástí luhů, jenom s nimi je tady možný život. Délka trvání: cca 2 hod. Počet osob: min. 15 osob Cena: 11,50 za osobu

6 Programy na řece Dunaj a v luzích Výlety po Dunaji: Tschaiken-Tour po Dunaji a procházka lužní krajinou v obci Orth/Donau Kdo si netroufá sám veslovat, může si nasednout v obci Orth/Donau na loď Tschaike. Toto plavidlo je napodobeninou historické dunajské lodi. Během okružní plavby po Dunaji ucítíte sílu volně tekoucí řeky budete se plavit kolem strmých břehů a stejně tak kolem štěrkovitých pláží. Nakonec se projdete i po dunajských luzích. Nechte se překvapit druhovou rozmanitostí bujné přírody! Kouzelný pocit zažijete, když zaostříte svůj zrak na miniaturní přírodní objekty, objevíte u nich obdivuhodné a mnohdy fascinujíci detaily! Místo setkání: Orth / Donau, parkoviště u restaurace Uferhaus Délka trvání: cca 3 hod. Počet osob: min. 15 osob Cena: 24,- za osobu Během plavby lodí Tschaike si můžete ke konzumaci objednat víno a chléb! Informujte se ohledně této nabídky! Plavba lodí po Dunaji v okolí Hainburgu Domovský přístav výletní lodi Carnuntum je v Hainburgu. Je to také výchozí stanoviště této trasy. Během plavby s průvodcem národního parku se můžete kochat pohledem na soutok Moravy a Dunaje, na řekou formované strmé dunajské břehy a stejně tak i na štěrkovité pláže, které se rozprostírají naproti Hainburgu. Zažijete zde jeden z posledních úseků Dunaje ve střední Evropě, ve kterém ještě tato řeka projevuje nespoutanou dynamiku svého proudu. Místo setkání: Hainburg, parkoviště Donaulände Délka trvání: cca 2 hod. Počet osob: min. 20, max. 50 osob (v podpalubí pro 25 osob místa k sezení) Cena: 26,- za osobu Výlet je na programu během celého roku!

7 Aktivní výlety do dunajských luhů Cílem těchto nabídek je aktivní poznávání přírody přímo v jejím lůně na vodě i na souši. Přitom sami můžete vzít do rukou pádlo, nebo se vydat na pěší túru bujnou lužní krajinou! Kvízová soutěž pro badatele" (Rätselrallye) Prohlídka výstavy národního parku a kvízová soutěž v areálu Schlossinsel Chcete-li získané přírodovědné poznatky ihned využít, a ne jenom pasivně naslouchat výkladu průvodců, pak je tato nabídka pro vás jako stvořena. Nejprve si osvojíte základní poznatky o Národním parku Donau-Auen na výstavě v Centru národního parku zámku ORTH. Později se v malých skupinkách pod vedením průvodců projdete po přírodním areálu Schlossinsel, kde budete pozorovat několik druhů zvířat. Nově získané vědomosti si na závěr otestujete formou kvízové soutěže Rätselrallye. V této kolektivní soutěži si můžete vyzkoušet i svou odvahu, fyzickou šikovnost, jakož i týmového ducha. Snad největší výzvou pro vás bude visutý lanový most a přechod přes vodu po cestičce z dřevěných kůlů. Za odměnu a na památku každý účastník obdrží svůj vlastní diplom "Přírodovědný badatel". Délka trvání: cca 3 hod. (Včetně přestávek) Počet osob: min. 15 osob Cena: 14,- za osobu Všechny nabídky v Centru národního parku - zámek Orth, se dají kulinářsky příjemně kombinovat s občerstvením v kavárně Schloss Café, nebo s typickým regionálním menu v restauracích v obci Orth/Donau. Informujte se ohledně této možnosti!

8 Splav na gumových člunech a procházka lužní krajinou v Orth/Donau V katastru obce Orth/Donau se můžete plavit na gumovém člunu s průvodcem po klidných vodách vedlejšího ramene Dunaje. Nejprve albsolvujete krátký kurz veslování a potom se s člunem vnoříte do tajemného lužního lesa. Zastavíte se u bobřích okusů a naučíte se poznávat stopy tohoto ve dne plachého živočicha. Při optimální výšce vodní hladiny objevíte novou štěrkovou pláž místo zrodu mladého lužního lesa. S troškou štěstí spatříte volavku, ledňáčka říčního nebo dokonce i bobra! Pak vás vezme průvodce na okružní pěší túru lužní krajinou. Tato procházka je kouzelná v každém ročním období. Druhová rozmanitost rostlin i živočichů je v tomto záplavovém území Dunaje opravdu velmi bohatá. Objevíte tzv. mrtvé dřevo, které je ve skutečnosti velmi bohaté na živé organismy. Naučíte se poznávat různé strategie přežití a rozmnožování rostlin. Dynamiku říčního proudu vám přiblíží na stromech viditelná šedá linie, která zde zůstala jako svědek výšky posledních záplav. Cestou určitě narazíte na tady tak typické mloky a hmyz, a možná dokonce objevíte i některé ze vzácných druhů ptáků a savců. Místo setkání: Orth / Donau, parkoviště restaurace Uferhaus Délka trvání: cca 3 hod. Počet osob: min. 15 osob Cena: 24,- za osobu

9 Splav v kánoi dunajským ramenem Stopfenreuth V obci Stopfenreuth můžete splavovat na kánoi s průvodcem staré dunajské rameno. Průvodce vás nejprve zasvětí do základů veslování, za tím bude následovat plavba po klidné vodě vedlejšího ramena Dunaje až k místu jeho soutoku s hlavním tokem. Obec Stopfenreuth je považována za rodiště" národního parku. V prosinci roku 1984 se zde uskutečnilo tzv. povstání - obsazení luhů dobrovolnými ochránci přírody na protest proti plánované výstavbě vodní elektrárny Hainburg. Při optimální výšce vodní hladiny je voda ramena průzračná. Během plavby je možno pozorovat ryby plovoucí pod i mezi souvislými bujnými porosty vodních rostlin a leknínů. Největším zážitkem je pozorování evropské želvy bahenní, bobra, ledňáčka říčního. V okolní přírodě v závislosti na ročním období je možno pozorovat i vysokou a černou zvěř. Na soutoku ramena s hlavním tokem Dunaje vystoupíte z kánoe na břeh, odkud se nabízí malebný výhled na město Hainburg. V horkém ročním období je tady možné ovlažit se v řece, na jejím břehu pozorovat stopy bobra, hledat říční mušle a zajímavé dunajské oblázky. Na závěr následuje plavba na kánoi zpátky do výchozího stanoviště. Místo setkání: Stopfenreuth, Infocentrum při ochranné hrázi (Auen-Informations- Zentrum) Délka trvání: cca 3 hod. Počet osob: min. 9, max. 27 osob Cena: 225,- za kánoe (min. 6, max. 9 osob)

10 Procházky a pěší túry v Národním parku Donau-Auen Pěší túry a procházky, za doprovodu průvodce přírodou národního parku nebo lesníka národního parku, mají za cíl objevování nevšedních detailů v přírodě. Nejlepšími obdobími pro pěší túry jsou jarní, podzimní a zimní měsíce. Vyberte si z následujících nabídek: Tématické procházky v Lobau Pro oblast Obere Lobau jsou typické tzv. dunajské lesostepi suché, otevřené plochy s řídkou vegetací. Na jaře tu kvete úžasné spektrum původních druhů orchidejí! V suchomilných travinatých porostech se vyskytují i vzácné druhy hmyzu, jakou je například i kudlanka nábožná (Mantis religiosa). Na podzim tu hýří barvami pestré plody trnky a dřišťálu. V dané oblasti se konají rovněž tématické výlety pro milovníky historie. Trasy procházek jsou dlouhé dva až pět kilometrů a průvodci na nich budou vídeňští lesníci. Pěší túry s průvodcem po vídeňském území národního parku Místo setkání: Dům národního parku v Lobau (nationalparkhaus wien-lobau) Délka trvání: cca 3 hod. Počet osob: min. 6 osob Cena: 10,- za osobu ( 5,- při slevě) Objednávka túry je nutná nejpozději týden před vybraným termínem. Registrace: Dům národního parku v Lobau (nationalparkhaus wien-lobau) MA 49 - Forstamt und Landwirtschaftsbetrieb der Stadt Wien Dechantweg 8, 1220 Wien Tel. +43 (0) 1/ , Fax +43 (0) 1/ Schönau V oblasti Schönau můžete na relativně krátké trase pozorovat působivou druhovou pestrost lužních biotopů mrtvého dunajského ramena i dynamické lužní krajiny, biotop protipovodňové hráze, průtočného vedlejšího ramene i volně plynoucího toku Dunaje. Nechte se prekvapit zdejší flórou a faunou, která si tady svou existenci dokonale přizpůsobila místnímu charakteru životního prostředí. Místo setkání: bufet na hrázi

11 Orth an der Donau Trasy dvou různých pěších túr vedou buď lužní krajinou, která je před povodněmi chráněna hrází, nebo dynamickou lužní krajinou, která bývá pravidelně zaplavována povodněmi. Hranici těchto dvou rozdílných území tvoří protipovodňová hráz, na níž se po létech zrodil osobitý biotop s typickou flórou a faunou. Místo setkání: Trasa A (lužní krajina chánená před povodněmi): Centrum národního parku-zámek ORTH Trasa B (luhy v záplavové oblasti): restaurace Uferhaus přidunaji Eckartsau V minulosti vznikaly v lužních lesích za účelem císařských honů velké nezalesněné plochy. Tyto rozlehlé louky jsou dnes útočištěm mnoha druhů rostlin a živočichů. Velkoplošný anglický park kolem loveckého zámku Eckartsau vytváří zajímavý kontrast k těmto přirozeným loukám. Turistická trasa směřuje z uměle vytvořeného zámeckého parku přes území rozsáhlých přírodních luk až do divokého lužního pralesa, který je formován Dunajem. Místo setkání: Infocentrum národního parku zámek Eckartsau Stopfenreuth Okružní pěší trasa vede lužní krajinou Stopfenreuther Au, v jejímž srdci se v roce 1984 uskutečnil protest proti výstavbě hydroelektrárny. Trasa vede podél hráze až do záplavového území a přes mrtvá ramena až k samotnému Dunaji. Po vlečné cestě (Treppelweg) se trasa vine podél dunajského břehu a na konec směřuje zpět do výchozího stanoviště. Zažijte kouzlo procházky lužní přírodou a přitom získáte množství poznatků od svého průvodce národním parkem! Místo setkání: Stopfenreuth, Auen-Informationszentrum při protipovodňové hrázi Hainburg V této oblasti se tok Dunaje již blíží k Děvínské bráně (Ungarische Pforte). Pěší túra vede nejprve po proudu řeky, podél úpatí kopce Braunsberg, až k hradní zřícenině Rötelstein. Dále se pokračuje traverzou, která nabízí nádherný panoramatický výhled do okolní krajiny na nově renaturované štěrkovité dunajské pláže, ležící v národním parku naproti Hainburgu, jakož i na středověké centrum tohoto města. Místo setkání: parkoviště u Dunaje (Donaulände) Maria Ellend Haslau an der Donau Na rozdíl od severního břehu Dunaje, v této části národního parku klesá břehová linie řeky prudce dolů. Tento fenomén ovlivnil i výskyt osobité flóry na daném území.

12 Dunaj silou svého proudu po renaturaci a opětovném spojení vedlejších ramen s hlavním tokem v těchto místech už skoro dvacet letvýrazně formuje okolní lužní krajinu. Místo setkání: Maria Ellend/Bahnhof - železniční nádraží Přehled nabídky: Pěší túry po dunajských luzích v Dolním Rakousku s individuálními výchozími body Délka trvání: cca 3 až 3,5 hod. (Trasa dlouhá 2 až 8 km) Cena: 155,- (platí pro max. 20 osob) Pěší výlety v okolí Schönau, Orth/Donau, Eckartsau, Stopfenreuth, Hainburg, Maria Ellend Haslau je třeba předem objednat v Centru národního parku zámek ORTH (schlossorth Nationalpark-Zentrum)! Objednávky, informace, poradenství: Centrum národního parku zámek ORTH (schlossorth Nationalpark-Zentrum) Schloss Orth, 2304 Orth/Donau Od 21. března do 30. září: otevřeno denně od 9:00 18:00 hod. Od 1. října do 1. listopadu: otevřeno denně od 9:00 17:00 hod. Od 2. listopadu do 20. března: zimní přestávka. Telefonické informace během zimní přestávky: Po až Pá od 9:00 13:00 hod. Tel. +43 (0) 2212/3555, Fax +43 (0) 2212/ Infocentrum národního parku zámek Eckartsau (Nationalpark-Infostelle Eckartsau) Schloss Eckartsau, 2305 Eckartsau Od 1. dubna do 31. října: otevřeno denně od 10:00 17:00 hod. Od 1. listopadu do 31. března: zavřeno, telefonické informace: Po až Pá 8:00 16:00 hod. Tel. +43 (0) 2214/2335 bundesforste.at

13 Dunajské luhy dobrodružné výlety Pokud je příroda vaším druhým domovem, pak jsou následující nabídky pro vás jako stvořeny! Zaveslujte si po volně plynoucím Dunaji nebo zažijte na vlastní kůži dobrodružství v zelené vodní divočině! Řeka kopec lužní les" Dunajský kombinovaný výlet z Hainburgu Jste připraveni zažít dobrodružství? Sraz se uskuteční v přístavišti Hainburg. Průvodce národního parku nejprve přivítá účastníky, potom následuje krátký kurz veslování. Splav v gumových člunech vede pod hradní zříceninou Rötelstein. Na tomto místě získáte informace o projektech renaturace toku Dunaje i jeho břehů, které jsou prováděny na území národního parku. Na soutoku řek Moravy a Dunaje, s krásným výhledem k hradní zřícenině Děvín na území Slovenska, jsou aktuální další dvě témata horská řeka (Dunaj) a nížinná řeka (Morava). Splav dále pokračuje až po stanoviště Jägerhaussiedlung (hájovna). Zpět do výchozího stanoviště Hainburg se vrátíte pěší túrou přes skalní bralo Rötelsteinfelsen a pak proti proudu podél břehu Dunaje. Túra Řeka kopec lužní les" je výborným kombinovaným výletem, který přináší sebou množství nových pohledů na Národní park Donau-Auen. Délka trvání: cca 4 hod. Počet osob: min. 6, max. 10 osob na člun, věková hranice 15 let Cena: 250,- za člun Příjezd veřejnými dopravními prostředky: vlak Schnellbahn S 7 zastávka: železniční nádraží Hainburg dobře přístupné Dunajské dobrodružství" na gumových člunech ze Schönau do Orth/Donau Plavbou po mohutném proudu řeky kolem strmých dunajských břehů, štěrkových pláží i říčních lodí v gumových člunech s průvodci zažijete dobrodružství přímého kontaktu s přírodou. Každým ponořením pádla do vody ucítíte sílu proudu nespoutané řeky. Slastný odpočinek na štěrkové pláži, vůně Dunaje, pozorování lužního lesa, bujné vegetace, či objevování skryté fauny i takovými požitky vás obdaruje řeka! Sraz je v Orth/Donau při restauraci Uferhaus. Vaší skupiny se ujmou průvodci národního parku a vlastním autobusem se přesunete do obce Schönau. Tam vás průvodci rozdělí do jednotlivých člunů, následuje krátký kurz veslování na vedlejším dunajském rameni. Dobrodružství začíná až plavbou po volné řece, ve chvíli, kdy člun strhne proud Dunaje. Během plavby se dozvíte o jedinečných projektech národního parku zaměřených na propojení vedlejších dunajských ramen s hlavním proudem, jakož i o živočiších, kteří z těchto projektů profitují.

14 Cílem splavu je opětovně výchozí stanoviště túry v Orth/Donau. Je to skutečně nezapomenutelný zážitek! Délka trvání: cca 3 hod. Počet osob: min. 6, max. 10 osob na člun, věková hranice 15 let Cena: 225,- za člun Pro tento výlet musíte mít k dispozici vlastní autobus! Expedice přes bujný vodní prales" neobvyklá lužní exkurze Tady je pro vás připravena velká, dobrodružní túra za poznáním napříč lužní krajinou! Stejně jako probíhají expedice v džungli, i zde vede trasa zarostlými cestami přímo přes vodní prales. U této túry je zapotřebí mít nejenom dobrý orientační smysl, ale navíc i smysl pro týmovou práci. Trasa vede přes vodu, po písku, v blátě, i přes keře. Program je závislý na stavu vodní hladiny a na počasí, z nichž se odvíjí celkový fenomén dunajských luhů. V každém případě získáte nevšední zážitek z přímého kontaktu s nevypočitatelnou a neskrotnou přírodou. Místo setkání: Na objednávku Délka trvání: cca 3 hod. Cena: 155,- (platí pro max. 20 osob) Pro tento výlet je třeba mít k dispozici vlastní autobus!

15 Teambuilding: Kolektivní práce pro přírodu speciální programy pro skupiny Národní park Donau-Auen se spoléhá v projektech zaměřených na ochranu přírody také na podporu ze strany soukromých osob, sdružení a podniků. Všichni zůčastnění se svou dobrovolnou prací společně podílejí na jejich realizaci. Bez takovéto formy podpory by byla, zejména z hlediska omezených zdrojů, pro národní park realizace mnoha projektů nemožná. Dobrovolníci pomáhají zlepšovat kvalitu ekologických podmínek pobřežních biotopů řeky, a to např.: redukcí zavlečených, nepůvodních rostlinných porostů, monitorováním divoce žijících zvířat, sběrem odpadu, pečováním o mladé rostliny. Dynamické skupinové workshopy v přírodě Ve spolupráci s trenéry nabízí Národní park Donau-Auen také velmi osobité skupinové programy v přírodě, které jsou pro jednotlivé firmy dle jejich specifických potřeb takříkajíc ušité na míru ". Pomocí hravých cvičení se zde posiluje vzájemná spolupráce a rovněž se podporuje týmová kreativita, to znamená schopnosti, které je možné později všestranně využívat v běžné praxi firmy. Programy jsou zaměřeny na oblast ochrany přírody. To znamená, že účastníci pobývají po celou dobu před i po workshopu, ale také přímo při práci ve volné přírodě. Kromě toho, že si daný tým osvojuje vědomosti o aspektech ochrany přírody, jeho členové vykonávají v rámci cvičení i veřejně prospěšnou činnost. Práce v lůně přírody redukuje stres, objevují se pocity radosti ze soutěžení, posiluje se týmová solidarita a soudržnost skupiny. Díky modulární struktuře tohoto projektu se jednotlivé programy dají přizpůsobit velikosti konkrétní skupiny nebo i jiným požadavkům. Vedoucími programů jsou speciální trenéři a průvodci národním parkem. Vyžádejte si od nás individuální nabídku! Prostředí a druh potřebných prací v národním parku zvolíme podle ročního období a s ohledem na vybraný program. Pro vícedenní semináře jsou v regionu národního parku k dispozici seminární hotely. Rádi vám poradíme na adrese: Centrum národního parku zámek ORTH (schlossorth Nationalpark-Zentrum) Schloss Orth, 2304 Orth/Donau Od 21. března do 30. září: otevřeno denně od 9:00 18:00 hod. Od 1. října do 1. listopadu: otevřeno denně od 9:00 17:00 hod. Od 2. listopadu do 20. března: zimní přestávka. Telefonické informace během zimní přestávky: Po až Pá od 9:00 13:00 hod. Tel. +43 (0) 2212/3555, Fax +43 (0) 2212/

16 Přehledná mapa Národního parku Donau-Auen Region jako cíl návštěvy Národní park Donau-Auen je obklopen nejen kulturními a historickými památkami, ale i regiony pro labužníky a gurmány (Genuss-Regionen). Jsou mezi nimi např.: zámky Eckartsau a Schloss Hof, Marchegg město čápů, středověké město Hainburg, Archeologický park Carnuntum. Tyto zajímavé cíle leží v bezprostřední blízkosti národního parku. Rovněž regiony Marchfeld (Moravské pole) a Römerland Carnuntum hraničí přímo s národním parkem. Takže nic nestojí v cestě ani vášmu delšímu příjemnému pobytu v tomto regionu! Bližší informace a objednávky: Donau Niederösterreich Regionalbüro Römerland Carnuntum Marchfeld Tel. +43 (0) 2163/ , Fax DW 12

17 Nationalpark Donau-Auen GmbH 2304 Orth / Donau, Schloss Orth Tel (0) 2212/3450, Fax DW 17

Naučné stezky Moravskoslezského kraje

Naučné stezky Moravskoslezského kraje Naučné stezky Moravskoslezského kraje Seznam naučných stezek 1. Bílá Opava..................................2 2. Velká kotlina................................3 3. Se skřítkem okolím Pradědu...4 4. Údolím

Více

rozšířené vydání pro malé i velké čtenáře

rozšířené vydání pro malé i velké čtenáře 2010 I ČÍSLO 15 I ZDARMA rozšířené vydání pro malé i velké čtenáře obdržela v souteži OTEVŘENO x ZAVŘENO cenu veřejnosti a zvítězila v jedné ze čtyř kategorií OTEVŘENO Soutěž, která se koná každým rokem,

Více

pro 2. stupeň ZŠ Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy školám v Královéhradeckém kraji Vzdělávací nabídka EVVO školám

pro 2. stupeň ZŠ Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy školám v Královéhradeckém kraji Vzdělávací nabídka EVVO školám Vzdělávací nabídka EVVO školám školní rok 2014/2015 krátkodobé výukové programy akce pro školy projekty pro školy konzultace pro 2. stupeň ZŠ Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy školám

Více

Naučné stezky středních Čech

Naučné stezky středních Čech Naučné stezky středních Čech Mělník Mladá Boleslav 48 47 1 Rakovník 36 38 Slaný Kralupy 43 46 nad Vltavou 44 42 45 Brandýs nad Labem 41 - Stará Boleslav 40 Kladno 39 37 Praha Říčany 14 15 10 Beroun 21

Více

Co musíte bezpodmínečně vidět

Co musíte bezpodmínečně vidět Co musíte bezpodmínečně vidět Atrakce Tipy Perla Alp Rupertiwinkel Bad Reichenhall Berchtesgaden Königssee www.bglt.de u1 Bad Reichenhall 1 MístoDechu Centrum kompetence dechu Nadýchat se alpského podnebí...

Více

Šumavské srdce pro všechny

Šumavské srdce pro všechny Pro každého zábava Léto 2011 / číslo 10 ZDARMA Výrobky, řemesla a lidé Značkou ŠUMAVA originální produkt se pyšní již 73 výrobců. Nováčky vám představujeme na straně 6. Šumava filmová Šumava láká fi lmaře

Více

Evropské dotace pomáhají turistice na Šumavě

Evropské dotace pomáhají turistice na Šumavě Doma na ŠUMAVĚ Léto 2014 ZDARMA O sklářských hutích O historii šumavských skláren a výrobě skla se dočtete na straně 5. Nevšední zážitky S těmi certifikovanými se seznámíte na straně 9. Přehled akcí v

Více

Karta hosta. pro letní sezónu 2011. www.lipnocard.cz

Karta hosta. pro letní sezónu 2011. www.lipnocard.cz Karta hosta pro letní sezónu 2011 www.lipnocard.cz VÍTEJTE V JIHOČESKÉM KRAJI Zavedeme vás do doby slavných Rožmberků. Prožijte spolu s námi Rožmberský rok 2011 ve víru dobové hudby, městských slavností,

Více

Vzdělávací nabídka EVVO školám. školní rok 2014/2015. pro střední školy. Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy

Vzdělávací nabídka EVVO školám. školní rok 2014/2015. pro střední školy. Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy Vzdělávací nabídka EVVO školám školní rok 2014/2015 krátkodobé výukové programy akce pro školy projekty pro školy konzultace pro střední školy Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy školám

Více

LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY VÝCHODNÍ BAVORSKO

LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY VÝCHODNÍ BAVORSKO LETNÍ DOVOLENÁ JIŽNÍ ČECHY VÝCHODNÍ BAVORSKO 2009 www.dovolenabezhranic.cz Jihočeská centrála cestovního ruchu Jírovcova 1, P.O.BOX 80 CZ-370 21 České Budějovice e-mail: info@jccr.cz web: www.jiznicechy.cz

Více

ČESKÉ ŠVÝCARSKO. Turistický průvodce. Českosaské Švýcarsko. a mnohem více... Výlety za poznáním. TOP 10 z regionu. Inspirace nejzajímavějších výletů

ČESKÉ ŠVÝCARSKO. Turistický průvodce. Českosaské Švýcarsko. a mnohem více... Výlety za poznáním. TOP 10 z regionu. Inspirace nejzajímavějších výletů Turistický průvodce ČESKÉ ŠVÝCARSKO Českosaské Švýcarsko TOP 10 z regionu Výlety za poznáním Objevte to nej z Českosaského Švýcarska Inspirace nejzajímavějších výletů Kam za zážitky Pro děti Kam za nepříznivého

Více

Resort životního prostředí a zemědělství. Libereckého kraje. Kalendář. vzdělávacích akcí. Liberecký kraj a Regionální agrární rada.

Resort životního prostředí a zemědělství. Libereckého kraje. Kalendář. vzdělávacích akcí. Liberecký kraj a Regionální agrární rada. Resort životního prostředí a zemědělství Libereckého kraje 2015 Kalendář vzdělávacích akcí Liberecký kraj a Regionální agrární rada Libereckého kraje Vážená čtenářko, vážený čtenáři, dostává se Vám do

Více

Přírodou východního Krušnohoří. Geografický přehled. východního Krušnohoří

Přírodou východního Krušnohoří. Geografický přehled. východního Krušnohoří Přírodou východního Krušnohoří Geografický přehled východního Krušnohoří Přírodou východního Krušnohoří 2. svazek Geografický přehled Sandstein Verlag Dresden 3 Obsah TENTO DIESES PROJEKT JE WIRD SPOLUFINANCOVÁN

Více

Vzhůru do stopy Šafránová stráň Zdař Bůh. Křehká krása jara mezi Slavným a Suchým Dolem VÍTEJTE V CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI BROUMOVSKO

Vzhůru do stopy Šafránová stráň Zdař Bůh. Křehká krása jara mezi Slavným a Suchým Dolem VÍTEJTE V CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI BROUMOVSKO Vzhůru do stopy Šafránová stráň Zdař Bůh Běžecké tratě na Broumovsku 2 3 strany strana Křehká krása jara mezi Slavným a Suchým Dolem 9 Doly na Broumovsku se 16 otevírají veřejnosti strana VÍTEJTE V CHRÁNĚNÉ

Více

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz

průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava www.isumava.cz průvodce Manuál pro průvodce v cestovním ruchu Turistická destinace Šumava únor 2012 Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s. 384 73 Stachy 422, info@rras.cz, www.rras.cz tel. 380 120 263, 380 120

Více

2 Objevte novou hledačku. strana o tajemný poklad VÍTEJTE V CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI BROUMOVSKO ZIMNÍ.BROUMOVSKO

2 Objevte novou hledačku. strana o tajemný poklad VÍTEJTE V CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI BROUMOVSKO ZIMNÍ.BROUMOVSKO Na běžkách nejen do skal Přinášíme tip na výlet v oblasti pískovcových skal Polický quest 2 Objevte novou hledačku 9 strana o tajemný poklad strana n Rozhledna Čáp 4 n Skiareály 10 n Regionální produkty

Více

PODYJSKÉ LISTÍ 3/4. Evropský diplom pro NP Podyjí

PODYJSKÉ LISTÍ 3/4. Evropský diplom pro NP Podyjí PODYJSKÉ INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ LISTÍ PODYJSKÉ LISTÍ ROČNÍK 1 3/4 2000 SLOVO ÚVODEM Vážení čtenáři, opět se ve spěchu chápu klapek počítače, abych se vám v tomto mimořádném

Více

Vzdělávací nabídka EVVO školám. školní rok 2014/2015. pro mateřské školy. Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy

Vzdělávací nabídka EVVO školám. školní rok 2014/2015. pro mateřské školy. Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy Vzdělávací nabídka EVVO školám školní rok 2014/2015 krátkodobé výukové programy akce pro školy projekty pro školy konzultace pro mateřské školy Společná vzdělávací nabídka středisek ekologické výchovy

Více

Programové balíčky města Ostravy

Programové balíčky města Ostravy sport adrenalin zábava historie turistika wellnes gastronomie Programové balíčky města Ostravy aneb objevujte Ostravu aktivně, dobrodružně, tradičně i netradičně Úvod Klasická návštěva muzeí, zámků a obdobných

Více

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU

PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU PRŮVODCE PODPOŘENÝMI PROJEKTY Z OBLASTI CESTOVNÍHO RUCHU A VOLNÉHO ČASU Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad Slovo na úvod Obsah Ústecký a Karlovarský kraj nabízejí návštěvníkům

Více

Fakulta sportovních studií

Fakulta sportovních studií MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ Fakulta sportovních studií Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Analýza potenciálu rozvoje cykloturistiky v oblasti Krušné hory Bakalářská práce Vedoucí bakalářské

Více

Broumovsko baví rodiny s dětmi

Broumovsko baví rodiny s dětmi Lotrando zve do broumovského kláštera Geocaching aneb 6 8 po stopách pokladů regionu strana strana n Pojmenujte si svou skálu 5 n Mlýn Dřevíček 9 n Muzea v regionu 14 Vítejte v chráněné krajinné oblasti

Více

Vodácký průvodce po řece Orlici

Vodácký průvodce po řece Orlici Vodácký průvodce po řece Orlici kilometráž mapy, výlety zajímavá místa kempy, půjčovny Jaroměř Orlické hory a Podorlicko 14 Smiřice Praha 308 309 Dobruška Labe 299 Opočno 298 9 Třebechovice pod Orebem

Více

Národní park České Švýcarsko Nabídka akcí pro veřejnost

Národní park České Švýcarsko Nabídka akcí pro veřejnost Národní park České Švýcarsko www.npcs.cz Nabídka akcí pro veřejnost Akce pro veřejnost v roce 2015 Úvodní slovo Vážení a milí návštěvníci národního parku, dovolte mi, abych vás touto formou oslovil a pozval

Více

PODYJSKÉ LISTÍ. Národní park Podyjí součást sítě chráněných území Evropy

PODYJSKÉ LISTÍ. Národní park Podyjí součást sítě chráněných území Evropy PODYJSKÉ INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ LISTÍ PODYJSKÉ LISTÍ ROČNÍK 1 22000 SLOVO ÚVODEM Vážení čtenáři, v souvislosti s rozhodováním našich zákonodárných sborů ve věci dalšího osudu

Více

LINZ PROŽITEK Z MĚSTA

LINZ PROŽITEK Z MĚSTA LINZ PROŽITEK Z MĚSTA PRŮVODCE PRO NÁVŠTĚVNÍKY LINCE - INFORMACE, TIPY, ADRESY www.linz.at/tourismus CZ LINZ TOURISMUS LINZ PŘEDMLUVA LINZ OBSAH Co Vás přivedlo do Lince? Služební cesta, konference, nebo

Více

LESU ZDAR - červen 2010 internetový časopis lesníků a přátel lesa

LESU ZDAR - červen 2010 internetový časopis lesníků a přátel lesa 1 Lesník, kterému učarovaly lodě V úterý 29. června uplyne 217 let od narození vynikajícího českého lesníka a talentovaného vynálezce Josefa Ressela, jehož pohnutý život by vydal na román. Narodil se v

Více

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU

MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU MANUÁL PRO ODBORNÍKY V CESTOVNÍM RUCHU BŘEZEN 2013 REGION JIŽNÍ ČECHY Jihočeská centrála cestovního ruchu B. Němcové 12/2 370 76 České Budějovice Telefon: +420 387 201 283 e-mail: info@jccr.cz www.jiznicechy.cz

Více

NABÍDKA VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ

NABÍDKA VÝUKOVÝCH PROGRAMŮ Centrum ekologické a globální výchovy CASSIOPEIA Základní článek Hnutí Brontosaurus Forest Školící středisko Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Klinické pracoviště Zdravotně sociální fakulty Jihočeské

Více

PODYJSKÉ LISTÍ. Nepůvodní dřeviny v národním parku. Vážení čtenáři, SLOVO ÚVODEM INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ ROČNÍK 5

PODYJSKÉ LISTÍ. Nepůvodní dřeviny v národním parku. Vážení čtenáři, SLOVO ÚVODEM INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ ROČNÍK 5 PODYJSKÉ INFORMAČNÍ ZPRAVODAJ SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ LISTÍ PODYJSKÉ LISTÍ ROČNÍK 5 3 2004 SLOVO ÚVODEM Vážení čtenáři, v srpnu jsme si přečetli na stránkách Mladé fronty Dnes, že stejně jako naši

Více