Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun."

Transkript

1 JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna podaří chytit jeho modrý pohled, pocítit vzájemné souznění ( Zřím Tě :o) ), je to ta největší odměna, které se mi dostává. Filípek nemluví. Proč asi? - říká si možná sám pro sebe. Kdo se má v toku tolika slov vyznat? A tak používáme obrázky. Ty potřebuje Filípek ke všem činnostem, které se během dne konají. A funguje to náramně! Přijde ke svému obrázkovému režimu, vezme obrázek znázorňující činnost třeba malování, zpívání, ale i toaletu a omývání rukou a po dokončení vhodí obrázek do košíčku: Tak hotovo!, pomyslí si: Tomu dobře rozumím!. Někdy se dostáváme do obtížných situací. Jak může autista vyjádřit, co sám chce, nebo co se mu nelíbí? Když nemluví? Obtížně. a končí to většinou pláčem, vztekem, cpanými oušky, nervózním pobíháním a nešťastným třepáním ručiček. Copak jste tak hloupí, že mi nerozumíte?.rozumíme, ale možná tak z poloviny, ze třetiny..a když ne? Jsou tu naštěstí věci, které ukonejší: hromada bramborové kaše: Kterou mám ze všeho na světě nejraději!, nebo náruč blízkého člověka: Nejraději mojí maminky. Když se tak mýšlím, přijde mi, že povídání s autistou je někde v místech nad hlavou, třeba tak, jako bublinky v komiksových knížkách. Jen, jak do těch bublinek vstoupit? Těžké téma v době, kdy si sdělujeme zprávy telefonem, em, internetem. Věříte, že se dá povídat očima? Dotekem? Jemným gestem? Pokud se člověk ztiší, najde v sobě tu schopnost, a pak už nepotřebujeme ke sdělování jen slova. Hodně štěstí, Filípku! místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

2 AHOJ, JMENUJI SE MARCUS A JSEM AUTISTA Je mi 6 let a moje rodiče to se mnou nemají lehké. Jsem málo komunikativní, ale domluvím se. Musí se mi říci dopředu denní plán, jinak jsem rozzloben a zlobím se a jsem výbušný kluk. Nerad navštěvuji povinné docházky k lékařům. Nerad jezdím na návštěvy k příbuzným. Moje nemoc se projevuje tím, že nerad zkouším nové věci. Mám rád pravidelnost ve všem, v jídelníčku, v oblékání, v cestách do školky, k lékařům a domů. Když je změna v mém denním režimu, tak mi rodiče musí říci dopředu, co se bude dít, nebo kam pojedeme autem. Mé oblíbené činnosti jsou:povídání a hry ve školce s tetami, které já mám rád, s mými kamarády ze třídy, které znám všechny jménem. Rád se najím, mám svá oblíbená jídla, kterým dávám přednost. Rád si nakupuji hračky, které se mi líbí. Doma si nejradši hraji na počítači, který mi koupili rodiče. V létě jezdím k babičce na prázdniny, protože má velký bazén a já jsem se v něm naučil sám plavat. AHOJ, JMENUJI SE JANA A JSEM MÁMA MARCUSE AHOJ, JMENUJI SE MARIÁN A JSEM OTEC MARCUSE Pár slov o našem synovi Marcuskovi. Marcusek trpí nemocí zvanou Autismus. Byla mu zjištěna až po 3 roku jeho života. Když mu byly 3 roky, tak změnil svoje chování k nám rodičům. Byl výbušný a vzteklý, sousedé si neustále stěžovali na jeho chování. Až po prohlídce u psychologického lékaře nám bylo řečeno, že je Autista. Dnes je Marcusovi už 6 let a každým rokem vidíme změny v jeho životě. Druhým rokem navštěvuje školku Lentilka, kterou si oblíbil a rád do ní dochází. Už ho pomalu připravujeme do školy, kterou bude navštěvovat už v září tohoto roku. Je nám líto, že není zdravý jako ostatní děti, ale oba ho moc milujeme. Marián, Jana místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

3 JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S MATĚJEM, KTERÉMU JSOU ČTYŘI ROKY Jsem speciální pedagog, mnoho let se snažím vzdělávat a vychovávat děti s různým druhem postižení. Rok pracuji v předškolním řízení, kde je ve skupině dětí chlapeček s poruchou autistického spektra. Matýskovi jsou už čtyři roky. Ve třech letech, kdy jsme se poznali, se Maty nikomu nepodíval do očí, mluvil pouze sám pro sebe, zvláštní řečí. Lidé ho nejímali, dospělí, děti ani vlastní rodiče. Často plakal, něco uvnitř ho trápilo. Hledali jsme s rodiči, jak Matýskovi otevřít bránu do světa lidí. Cesta byla a ještě bude dlouhá a trnitá, ale úspěchy postupně přicházely a věřím, že budou přicházet dále. Prvním krokem v komunikaci, v navázání sociálního kontaktu s Matýskem, byla obyčejná hra na kuk, po kuknutí se nám podíval do očí. Při prolézání tunelu se na nás poprvé usmál. Říkanky, písničky a tanečky doprovázené hrou na tělo ho přivedly k prvnímu slůvku ve školce, zpíval tra, la, la. Při lechtání se smál na celé kolo a bral naše ruce k pokračování. Dnes Matýsek oslovuje maminku i tatínka, objímá je. Pokud něco potřebuje, vezme dospělého ruku a neverbálně vyžaduje vyřešení. Zpívá si oblíbené písničky. Uchopuje obrázky a prohlíží si je. S dětmi tančí v kruhu, ale i ve dvojici. Ve školce je nastavený pravidelný režim a řád, ten dal Matýskovi jistotu a pocit bezpečí. Na základě stručných jednoduchých pokynů se čal orientovat v dění kolem sebe a reagovat. Nastavením překážek je nucen sám navazovat sociální kontakt. Nechci vzkát, že pokud s Vámi dítě nekomunikuje, že ho máte lechtat a dělat na něj kuk. Chci říci, že cesta ke komunikaci a porozumění si s dětmi s poruchou autistického spektra může čít na velmi jednoduchých základech. Důležité je hledat tento čátek cesty ke komunikaci, porozumění si a vzájemného sdílení, u každého je jiný. Díky, že Mgr. se Miluše o to pokusíte. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem péči, Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

4 JMENUJI SE HONZÍK, JE MI PĚT LET A MÁM DĚTSKÝ AUTISMUS Vzkaz mě píše mamka, protože já tím neumím moc mluvit natož psát. Do 4 let jsem vůbec nemluvil, jenom jsem křičel a vztekal jsem se, měl jsem pocit, že mi nikdo nerozumí a já nerozuměl se ostatním. Často jsem nechápal, co se děje. Pak, ale mamka čala vyrábět a ukazovat mi takové obrázky, říkám jim piktoše a najednou jsem věděl, co se bude dít a co mi říká. A mohl jsem si říct, co chci. Nejradši mám piktoše s mlsotkami... Přestal jsem se vztekat a čal se víc smát. Mamka mě musela naučit ukazovat a dala mi šanci učit se od ostatních dětí ve školce, kam chodím. Napodobuji, co vidím. Nejraději ale mám svůj zážitkový deníček, kde jsou fotky s popisky míst, kde jsem byl a já si je s ní rád prohlížím. A taky mám moc rád videa, kde mám natočené, jak si mám hrát s hračkami. Teď už umím asi 300 slov a někdy zvládnu i krátké věty. Mamka říká, že jsem její opička, všechno co slyším, opakuji. Ještě toho spoustu neumím a cizí lidé na mě mluví moc rychle, pokládají mi divné otázky, kterým nerozumím, třeba jak se jmenuji a kolik mi je roků. Zlobím se, když nevím, co po mně chtějí, a někdy mám veliký strach, když nevím kam jdeme a co budeme dělat. Teď mě maminka učí říct, jak se cítím a už umím říct, když mě něco bolí, a nebo se bojím. Stává se mi, že na otázku odpovídám otázkou a slova někdy křičím moc nahlas nebo měním výšku hlasu. Mamka ale říká, že to nevadí, je moc ráda každé moje nové slovo a já jsem konečně šťastný, že se mi snaží rozumět. Dávám jí to pusinky a směji se na ni. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

5 JMENUJI SE ADAM, JE MI 11 LET A MÁM AUTISMUS Jsem takový obyčejný kluk: žluté vlasy, modré oči plné rošťáren, trošku bříško, moc rád se směju. Hlavně, když vymyslím nějakou legraci třeba, jak utéct ostatním po schodech, abych byl první. Nebo jak ťukat na ty dveře, co jsou schované v šatně. Vždycky, když se tam převlékáme, nedá mi to a už běžím k nim. To potom přiběhne moje paní asistentka Lenka a zlobí se: Adame! Necháš ty dveře! Máš už sundané boty? Nemám, ale co když je dveřmi něco, co je jímavé? Ve škole má ale všechno svůj řád. Každé ráno si prohlédnu svůj obrázkový režim, abych věděl, co mě ten den čeká. To je taková tabule, kde máme všichni nakreslené obrázky, třeba, že je učení nebo výtvarka, nebo že budeme zpívat. A když jsou všechny obrázky uklizené, máme hotovo a jdeme na oběd. A pak čekám, až přijede taťka, nasedneme s bráškou do auta a frčíme mamkou. Někdy ale máme místo učení něco úplně jiného. Třeba ve čtvrtek, to byl karneval. Najednou jsme vůbec nešli do třídy, ale všichni jsme se oblékli do nějakých cizích šatů, něco mi namalovali na nos a pak jsme šli do velké místnosti, kde byla spousta jiných dětí, které jsem vůbec neznal. A pak to čalo. Ve dveřích se objevila mamka! Co se stalo? To už jedeme domů? Vždyť mamka pro mě nejezdí. Kde je taťka? Tak jsem čal hledat, kde mám aktovku. Hurá, našel jsem ji! A ještě se musím převléknout. Ale mamka mi bere aktovku z ruky a říká: Adámku, ještě nejedeme, je karneval, pojď, půjdeme tancovat. A ozvala se hudba a kolem mě čali všichni dupat a křičet. To už bylo na mě moc. Vyběhl jsem na chodbu. No rozumíte tomu? místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

6 JMENUJI SE TOMÁŠ, JSOU MI TŘI ROKY A JSEM AUTISTA Jsem autista chodit, běhat, lézt a sedět na židli však umím stejně dobře jako ostatní kluci a holčičky ve školce, kam mě nedávno máma s tátou přivedli. Pro jistotu jsem si s sebou vl dvě autíčka. Nosím je totiž všude. Neměl jsem na ně ale čas. Ve školce byla spousta neznámých věcí a pak dvě cizí paní. Voněly stejně jako máma. To mám rád, proto si mě mohly pochovat. Ukály mně kostky a postavily komín. Zkusil jsem to s nimi. Hladily mne a dostal jsem lentilku - odměnu. Aha! Také chtěly, abych seděl u stolu. Všechny děti jedly, jenže já jím jen rohlíky a polévku. Měl jsem žízeň. Kde je má lahvička se šťávou? Pít z hrníčku? Nechci, neznám to! Tak obě ruce na hrnek a k puse, pomohla ta paní. Dokál jsem to. Zítra budu se stavět komíny, jíst a pít z hrníčku. Už vím kde, s kým a co budu dělat. Nemám strach, už to znám. JSEM HONZA, JE MI 18 LET A MÁM DĚTSKÝ AUTISMUS Nejraději bych mluvil od rána do večera. Ale ne o věcech, které jímají ostatní lidi, ale o tom, co baví mě. Kolik má kdo kytar, klavírů a harmonik, kdy budou Vánoce, kdy diskotéka a karneval. To mám rád. Taky tablet, ten mě baví. Hlavně různé zvuky - třeba když jede sanitka do nemocnice, nebo hasiči k ohni. Ale nemám rád zvuk sbíječky nebo motorové pily. Vždycky, když jdu na vycházku a uslyším tenhle zvuk, krývám si uši, protože mě to bolí. To kytara, to je jiná. Umím spoustu písniček, přijďte si je poslechnout. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

7 JSEM MAMKA 10 LETÉHO CHLAPCE MARKA, KTERÝ MÁ AUTISMUS A TĚŽKOU MENTÁLNÍ RETARDACI Nedávno jsem navštívila kamarádku, která má 2 letou zdravou holčičku. Holčička čmárala na papír silným černým fixem. Chtěla jsem, aby mi namalovala sluníčko a holčička při každém prvním tahu čala křičet ne, ne, ne, papír hodila a čala znovu. Zhruba po pátém nezdárném pokusu se slzičkami v očích křičí: Ne, ne, ne, sluníčko žluté Holčička dostala od maminky žlutý fix a spokojeně, s úsměvem jako to sluníčko, obrázek domalovala. Že toto znáte i u svých zdravých dětí? Jak běžné... Můj syn také někdy křičí, kouše se do ručičky a vrčí, ale protože neumí mluvit, neřekne nám, jaká má přání a co ho trápí. Nerozumí větám, které na něj mluvíme my, je to takový malý cizinec v našem velkém městě. Je jen na mně a na nás v jeho okolí, abychom na to přišli. Většinou pomocí metody pokus X omyl. Pokud jeho přáním neporozumíme a nepomůžeme mu, hrozí, že se ještě více stáhne do svého autistického světa. Proto jsme se rozhodli mluvit s ním pomocí fotografií. Marečkovi každé ráno složím ze známých fotografii Mára + naše auto + škola informaci, že je čas jet do školy. Tento větný proužek má po celou dobu cesty u sebe a ví, kam jedeme, což mu dává pocit jistoty a předcházíme tak špatnému porozumění situaci. On se neumí zeptat: Mami, kam jedeme? Máru také nově učíme metodou VOKS, jak si říci pomocí obrázků co si přeje, co prožívá. První úspěch nenechal na sebe dlouho čekat a Marek mi donesl fotku čokolády, čímž řekne, že má chuť na čokoládu. Skvělý čátek a já pevně věřím, že v budoucnu spolu povedeme jednoduchý dialog. Svým příběhem chci připomenout, že NE každé dítě, které křičí nebo se válí po zemi je nevychované a jeho rodič neschopný. Mějte prosím na paměti, že jsou mezi námi i děti s autismem, které mají díky těžkému postižení svoji komunikaci narušenou. Zdravé dítě nám sdělí, co prožívá. Můj syn s autismem to slovy říci neumí. Je závislý na nás, na lidech v jeho okolí, abychom ho naučili s námi mluvit Mgr. a nám Miluše rozumět místopředsedkyně - třeba pomocí obrázků. A Jiří to Skalický, se právě Ph.D. poslanec učí. ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Děkuji, v že nám Roman pomáháte Línek první kulturu svojí náměstek a tolerancí hejtmana péči, a Pavel nemáte Šotola zodpovědný radní předsudky, zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. maminka primátor města Dana Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

8 MÁME VE TŘÍDĚ SLUNÍČKO Každý den, když vůbec vyjde, se posadí na své výsluní a vedle ní paní asistentka, aby jí pomohla rozzářit dětský obličej. Na lavici vyrovnají hračky, skrze které se dívají na svět a na učení. Někdy se zdá, že Sluníčko všemu rozumí, ochotně pracuje, jindy jde mraky, schová se a usne Paprsky vědomostí občas ověnčí naši žákyni, jako tenké pavučiny, občas některá praskne, jiná se šmodrchá, některé i vydrží. Písmenka, číslice, slova, barvy se prolínají jako duha na obloze. Chvíli tam je a pak se se ztratí neznámo kam Vyjde se někdy? JSEM UČITELKA AUTISTICKÉHO CHLACE - RADEČKA Je v pohodě, když jedeme v jetých kolejích. Sebemenší změna ho však vykolejí a reaguje na ni křikem a agresivitou, protože ji nechápe. Snažím se ho sice vždy dopředu připravit, ale přesto, když nás potkáte například v autobuse, nemyslete si hned prosím, že mu někdo ubližuje, pokud křičí nebo okolo sebe tluče. To prostě jenom nechápe vzniklou situaci. Máme ho všichni moc rádi, i když je jiný, a on má rád nás, občas si však prostě sám se sebou neví rady. Ale proto jsme tu přece my, dospělí, abychom mu podali pomocnou ruku. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

9 JMENUJI SE KRISTÝNA, JE MI 19 LET A MÁM DĚTSKÝ AUTISMUS Když se mě někdo zeptá, co bych chtěla dělat, často říkám: BUBNOVAT. Mám totiž moc ráda muzikoterapii. To je taková místnost, kde jsou krásné bílé závěsy od shora až dolů, na stropě svítí barevná světýlka a hraje tam hudba, kterou znám. Paní učitelka na čátku připraví bubny, potom pustí hudbu a my kolem těch bubnů tančíme anebo na bubny hrajeme. A když jsme úplně unavení, lehneme si na měkký koberec a já se dívám na ta světýlka nad námi. Někdy jsou ale prázdniny. Nemám to slovo ráda. To potom znamená, že není škola a taky není bubnování. A já nevím, co mám dělat. Chodím sem tam po pokoji a každého, kdo jde kolem, se ptám: Do školy? Půjdeme do školy? JMENUJI SE MAREK, JE MI ŠEST LET A MÁM ASPERGERŮV SYNDROM V lednu jsem byl u zápisu do velké školy. Všechny úkoly jsem zvládl, myslím, dobře. Paní učitelku jsem slušně pozdravil, poznal všechny barvy i geometrické tvary, zpíval písničku a nakreslil panáčka, vím, kolik mi je let a znám i svou adresu. Dokonce umím i trochu číst a počítat až do sta, vyznám se v jízdních řádech a značkách aut. Paní učitelka mě pochválila, ale máma pak řekla, že to se mnou není lehké a že mě musejí držet na krátkém provaze. Tak tomuhle já nerozumím. Do školy jsem se těšil, ale už nevím, nechci být přiváný na provaze. Ptal jsem se na to doma táty, ten ví všechno. Vysvětlil mi, že to se jen tak říká, že to znamená, že potřebuji jasná pravidla. Řeknu vám, tahle legrace, vtip a hra se slovy, to je pro mě obtíž. Beru všechno vážně a už jsem si opravdu chtěl do školní brašny přibalit vedle penálu i krátký provaz. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

10 JMENUJI SE TÝNKA, JE MI 12 LET A MÁM PORUCHU AUTISTICKÉHO SPEKTRA Umím říct jen několik málo slov, ale mám svoji komunikační knížku plnou obrázků, ze které si vždycky vyberu, co Vám chci říct. Třeba že bych chtěla pustit Krtečka na videu. Toho o Vánocích, toho mám moc ráda. Anebo že chci něco dobrého, třeba kousek čokolády. Nebo že mám žízeň. Moc ráda taky češu vlásky. To si potom v knížce vyberu obrázek hřebenu a panenky a ukážu je paní asistentce Ditě nebo paní učitelce. A ony už vědí, otevřou skříň a já už se těším. Ve skříni mám totiž schovanou takovou krásnou panenku, která má vlasy blonďaté úplně jako já. Jen je má krásně dlouhé a já je pak můžu česat a česat. Vás už by jistě bolely ruce, ale mě ne, asi budu kadeřnice. JMENUJI SE VAŠEK, JSEM AUTISTA S TĚŽKÝM MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM A JE MI 14LET Když jsem čal chodit do školy, tak mi nikdo nerozuměl. Například během svačiny mi paní učitelky nedokály porozumět, co zrovna chci jíst. A tak jsem jim to dával najevo křikem, rozhazováním věcí kolem sebe i nadávkami. Po nějaké době paní učitelky poznaly metodu VOKS a od té doby se s nimi dokážu domluvit. Často se mi stává, že na mě lidé mluví, něco mi říkají, ale já jim nerozumím. Někdy se také bojím, většinou, když těch hlasů bývá víc, nebo když nevím, co mě čeká. Jsem rád, že rodiče a učitelé mi vše jednoduše vysvětlí a s nimi se ničeho nebojím. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

11 AHOJ, JMENUJI SE RUDÍK A JE MI DESET LET Trpím autismem. Bohužel, nemluvím, ale to neznamená, že nemám potřebu komunikovat s ostatními. K tomu, abych se domluvil, používám obrázky a fotky. Někdy mám problém v tom, že se mě lidé bojí a neví jak se mnou navát kontakt. Mám rád lidi, jen to neumím dát najevo, takovým způsobem na jaký jste zvyklí. Někdy mám potřebu křičet si nebo se jen nahlas smát. Stává se mi, že mám v sobě vnitřní napětí a musím ho nějakým způsobem ze sebe dostat. Udělám to tak, že si tleskám, běhám dokola nebo si křičím. Také mě to někdy nutí dát ruce do takové nepřirozené křeče. Nic mě nebolí, jen se potřebuji uvolnit. Byl bych rád, kdyby se mě lidé nebáli a nedívali se na opačnou stranu. Nemluvím, ale dokážu ostatní pozdravit máváním nebo podáním ruky. To, že nemluvím, ještě neznamená, že nevnímám, co se kolem mě děje. Mezi mé záliby patří plavání, jízda na kole a na koloběžce, také rád hraji počítačové hry a sleduji pohádky. Mezi mé oblíbené patří Auta, Hledá se Nemo a Medvědí bratři. Chodím do třetí třídy Speciální školy. Ve škole mám hodnou paní učitelku a kamarády. Také chodíme s mamkou do herny a na muzikoterapii. Doma mám kočku a morče, o které se starám. Měním jim vodu a morčátku chodím trhat trávu. Doufám, že až se někde potkáme, tak si nebudeme tak cizí. Mám sice svůj vlastní svět, ale chci žít i ten váš. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

12 JMENUJI SE TONÍK, JE MI 8 LET A MÁM ASPERGERŮV SYNDROM Když se mnou mluvíte, mluvte stručně, zřetelně a nepřidávejte si k tomu pohádky, pak ztrácím podstatu rozhovoru. Mnoha věcem nerozumím, co mi přesně chcete říct. Když odpovím jinak, než se ode mě očekává. Když se mi kvůli tomu čnete smát, hrozně mě to poníží, proto se nedivte, že odcházím a chci mlčet, protože někdy je lépe mlčet a nechat všechno plynout. JMENUJI SE JÁCHYM, JE MI 6 LET A MÁM ASPERGERŮV SYNDROM To, co bych chtěl říci, mě nejlépe napíše moje maminka. To, že jsem jiný, si uvědomuju čím dál víc. Pokud na mě mluvíte, budete se muset hodně snažit, abych Vás vnímal, a když už Vás uslyším, bude to jen na chvíli. Mám svůj svět, nejradši jsem sám s jedním člověkem, když je Vás víc, mám strach a stydím se. Normálně Vás nepozdravím, jen když budete něčím jímavý. (Třeba, když jste pán s vrtačkou). O svoje spolužáky se moc nestarám, mám rád starší děti, ty hrajou dobře fotbal. V poslední době se mi občas stává, že vůbec nepochopím, co mi říkáte. Nerad telefonuju, protože nikdy nevím, co mám říkat. Nezeptám se, jak se máš, co jsi dnes dělal, kde jsi byl. Když jsem naštvanej, klidně ublížím tomu, kdo je mi nejblíž a co mám po ruce, letí vzduchem. Pak nechci nikoho u sebe, musím se uklidnit, brečím a je mi smutno. Někdy si ani nepamatuju, co se stalo. Když je mi hodně špatně, jsem kluk, co kouše třeba mámu, kope ji vší silou, křičí a brečí a Vy nechápete, co se děje. Myslíte si, že jsem nevychovanej. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem Když v se Mgr. neznáme Miluše Roman a Línek promluvíš místopředsedkyně první náměstek na mě, hejtmana nejspíš ČR, ti PharmDr. neodpovím. zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem v Roman Línek první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

13 DOBRÝ DEN, JMENUJI SE JANA A PŘÁTELÍM SE S RODINOU, KTERÁ VYCHOVÁVÁ CHLAPCE S AUTISMEM S manželem Petrem máme dvě skvělé dcery Káťu a Viktorku. Neskutečně si vážíme toho, že jsou zdravé, protože všichni takové štěstí nemají. Jako naši přátelé Péťa a Tomáš. Jejich dcera Viktorka (inspirovala nás ve výběru jména) má cukrovku a syn Adámek je autista. Moc si jich vážíme, jak jako rodina drží pohromadě v situacích které, si nikdo nedokáže představit. V loni jsme jeli na dovolenou do Chorvatska. Obě rodiny se moc těšily. Nejen, že nám nepřálo počasí, ale i Adámek díky tomu že nebyl ve svém prostředí, dovolenou své rodině pěkně zpestřil. Nechtěl se koupat v moři, trval na procházkách po okolí. Takže o tom, že si jeho rodiče lehnou na pláži a užijí si moře, se jim mohlo jen zdát. Potom se Adámkovi přestalo líbit i na apartmánu a čal být vzteklý. Viktorka, která se celou dovolenou řídila tím, co chtěl její bratr, čala být nervózní a z horšila se jí cukrovka (hodnota glykemie). Potom jsem viděla Péťu brečící na pokoji, jak je v koncích. Z dovolené odjeli o 2 dny dříve. Když jsme se vrátili domů a Péťa přijela na návštěvu, byla to se ta stará usměvavá Péťa, která je připravená čelit tomu co jí osud nadělí. Přejeme hodně sil a držíme Vám pěsti. Jana a Petr PS: Nesmím pomenout napsat, že Péťa a Tom jsou skvělí rodiče a věnovali oběma dětem úplně vše. Adámek dělá velké pokroky a Viktorka je šikovná slečna. Mají obě své děti moc rádi. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

14 JMENUJI SE KEN, JE MI 14 LET A MÁM ASPERGERŮV SYNDROM Občas mamce říkám, že jsem se určitě narodil na jiné planetě, protože nerozumím tomu, proč po mně okolní svět a lidé chtějí, abych dělal nebo nedělal určité věci třeba nezíval nahlas ve škole v hodině nebo někomu podržel dveře a zlobí mě to. Když už je tlak okolí moc veliký, rozzlobím se tak, že bouchám dveřmi, hodně silně a nahlas dupu a křičím. Nemyslete si ale proto, že jsem zlobivý nebo nevychovaný, jen je toho na mě prostě moc. Pokud si najdete dost času a vysvětlíte mi logicky, proč mám něco udělat, pamatuji si to a už to vždycky udělám dobře. Při komunikaci se mnou ale raději nepoužívejte třeba ironii nebo metafory; nedokážu si představit, co tím myslíte, a nerozumím Vám. Je pro mě těžké, když mám přizpůsobit naučené návyky neočekávaným změnám, ale trénuji to. Jsem klidný a spokojený, když vím, kde budu a s kým budu, a proto se mamka s bratrem a babička s dědou snaží dodržovat pravidelný režim. Ve škole vedle mě sedí paní asistentka; nenapovídá mi, protože se učím dobře, ale pomáhá mi, když mě třeba nějaké zvuky nebo vůně ve škole čnou hodně rozrušovat. To pak jdu ze třídy ven, chodím tam a sem po chodbě, bručím si pro sebe, nebo si s paní asistentkou sedneme v malé místnosti vedle třídy a povídáme si o tom, co mě trápí. Chci být samostatný jako ostatní děti a i když si některé každodenní věci, jako je komunikace s cizími lidmi nebo jízda autobusem domů, musím natrénovat, učím se je rád. Protože mám problém s pochopením různých sociálních situací a nedokážu vždycky rozpoznat to, co lidé cítí, řeknu občas věci, které nejsou úplně vhodné. Nemyslím to ale zle, mějte proto se mnou trpělivost. Když si dáte tu práci a pochopíte a budete respektovat to, v čem jsem odlišný, budu Váš nejlepší a nejoddanější přítel, na kterého se budete moci vždycky spolehnout. místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana v Roman první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

15 AHOJ JMENUJI SE FILÍPEK, JE MI 6 LET A JSEM NÍZKOFUNKČNÍ AUTISTA Nerozumím mluvenému slovu ani nemluvím, ale dorozumím se obrázky. Mám moc rád zvířata, hlavně psi a koně. Na koni rád jezdím a mám kamaráda, labradorského retrievera. Mám moc rád svého staršího bratra, se kterým se lechtáme, snažím se ho napodobovat. Lechtání zbožňuji, moc se u toho nasměji. Taky mám rád míče a balony všeho druhu, často je nosím v ruce, uklidňuje mne to. Mám mlsný jazýček, jím jenom bramborovou kaši, ostatní jídlo mě moc nechutná. Žiji ve svém vlastním světě a snažím se o porozumění toho Vašeho. JMENUJI SE KAMIL A JE MI TŘINÁCT LET A MÁM STŘEDNĚ TĚŽKÝ AUTISMUS Hrál jsem hru na počítači a najednou stál někdo u mě a říkal: Vypni počítač! Jde se spát. Proč? Nechápal jsem, proč musím jít spát, proč mám vypnout počítač! A pak to přišlo... Po záchvatu vzteku a sebepoškozování, jsem se nepoznával, nerozuměl jsem ničemu, co se stalo a nevěděl jsem, co mám dělat. Až když jsem slyšel hlas mé maminky, vrátil jsem se zpátky... JSEM PEDAGOG A UČÍM JAKUBA, KTERÝ JE ATYPICKÝ AUTISTA A JE MU 19 LET Jakub se s námi dorozumívá prostřednictvím komunikační knížky. Než jsme však čali používat metodu VOKS, tak bylo těžké poznat, co nám Jakub chce sdělit. Výběr z obrázků se nedařil, protože vše trhal, házel, ničil. Byl často agresivní. A pak jako zázrakem zjistil, že se může jednoduše domluvit. místopředsedkyně A vše čalo fungovat. Komunikační Jiří Skalický, knížka Ph.D. poslanec sice musí být ČR, patron z linolea, třídy pro děti protože s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem hejtmana by místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem v jí DRC jinak Lentilka, roztrhal. Roman Línek Nyní první kulturu si náměstek dokáže a hejtmana říct péči, o vše, Pavel co Šotola potřebuje. zodpovědný zdravotnictví, Je to sociální naše péči Jana a zlatíčko neziskový Pernicová a náměstkyně každý hejtmana den se těšíme Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor na města jeho Pardubic, úsměv Mgr. Jakub a smích. kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

16 JSEM MAMINKA ADÁMKA, AUTISTY, KTERÉMU BUDE 6 LET Vždy jsem si myslela, že máme hodně kamarádů. Od té doby co se Adámek čal projevovat jinak, než zdravé děti. Dostal ve 3 letech diagnózu Dětský autismus (PAS). A z našich kamarádů se stali známí. Proč? Asi proto, že jsme jiní. Občas jsme se navštívili, jak u nás, tak i u nich doma. Nebylo to k ničemu, chytré rady, celkově nepochopení Adámka i nás. Musím říct, že i já jsem se změnila, co má Adámek autismus. Ale mám 3 kamarádky, které mají zdravé děti školkového věku. A ty mi zůstaly, i přes mé starosti a trápení. Vždy jsem se jim mohla svěřit, co mě trápí a co prožívám. Snažily se mi porozumět a pomoc. Do dnes se navštěvujeme u nás i u nich doma. Adámka berou takového, jaký je. Moc všem děkuji, kamarádství :-) Díky Adámkovýmu autismu, se setkávám s rodiči, kteří mají taky dítě s (PAS). Mezi nimi mám nové kamarády. Co nám Autismus dal: otevřel oči, řešíme všechno jinak, jsme doma jeden tým, máme radost z maličkostí, a kamarády máme jen ty, co to stojí! Děkuji věrným kamarádům, že před námi nevřeli dveře. JMENUJI SE RADEK, JSOU MI ČTYŘI ROKY A JSEM AUTISTA Do školky chodím rád. Každý den má svůj řád. Podle obrázků na tabuli hned ráno vím, co mám dělat teď a co bude potom. Nejvíc mě baví třídění předmětů podle velikosti, tvaru nebo barvy, znám už některé číslice a umím počítat do pěti. Také mě baví uklízení hraček, vím přesně, kam co patří. Pořádek mám rád. Když jsem unavený, odejdu se pohoupat nebo jen tak poležet v kuličkovém bazénu. Chci být sám. Je jasné, že si také rád hraju a chtěl bych se kamarádit. Zatím se Mgr. ale Miluše neumím místopředsedkyně s dětmi domluvit, nechci půjčovat Jiří Skalický, své Ph.D. hračky, poslanec čekat, až ČR, patron budu třídy na pro řadě, děti s autismem tomu ještě v Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana nerozumím. Jsem místopředsedkyně místopředsedkyně proto rád, že si společně Jiří Jiří s Skalický, Skalický, paní učitelkou Ph.D. poslanec Ph.D. poslanec hrajeme ČR, patron ČR, patron různé třídy pro děti s autismem třídy pro hry děti v autismem kruhu, v Roman Línek první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana držíme se ruce, Roman Línek zpíváme první náměstek nebo cvičíme. hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

17 JMENUJI SE ANDREA A PŘÁTELÍM SE S RODINOU, KTERÁ VYCHOVÁVÁ AUTISTICKÉHO CHLAPCE Se svou kamarádkou Péťou jsem se více sblížila poté, co se mi narodila první dcera, ona už měla ročního Adámka, často jsme se navštěvovaly, chodily na společné procházky. Děti nám povyrostly a Adámek byl trochu jiný, než naše Adélka. Vyžadoval stereotypy, na procházky chtěl jen na určitá místa, když se mu něco nelíbilo, seknul se a nedalo se s ním hnout, neměl rád místa, kde bylo hodně lidí. Někdy se stalo, že nechtěl jít na procházku ani s námi. Asi ve třech letech mu byl diagnostikován autismus. Pro Péťu to bylo tenkrát hrozné období a já nevěděla, jak ji pomoci. Snažila jsem se jí být alespoň oporou a kamarádkou, která je tu pro ni. Doufám, že to se mi daří pořád. Zažila jsem s ní chvíle, kdy to pro ni nebylo opravdu lehké, ale také vidím, jak hrozný kus práce sebou všichni mají. Adámkovi rodiče to nevzdali a čali bojovat. Adámek navštěvuje speciální školku, dělá ohromné pokroky, používá kartičky, díky kterým se společně domlouvají, je to veselý a moc šikovný kluk. Já přesně nevím, jaká slova mám používat, když si s ním povídám, ale přijde mi, že mi rozumí i bez toho, a že mě má rád, stejně tak, jako já jeho. Někdy nepoznám, jestli se zlobí nebo má radost, ale stačí pár minut a on mi to ukáže sám. I mé dcery mají Adámka rády a moc se těší, když k němu můžeme jít na návštěvu nebo když oni přijdou k nám. Péťa s Tomášem (rodiče) to opravdu nevzdávají a žijí svůj život tak, jak jim byl někde tam nahoře napsaný. Ale nepodlehli zoufalství a smutku, žijí tak, jak by jim někteří v uvozovkách mohli i závidět. Je to pár, který se snaží dát svým dětem maximum ze sebe, jsou sehraní a vědí, že to není jen na mámě nebo na tátovi, ale že se oba musí podílet na výchově svých dětí. Nesedí doma a nečekají na další den. S dětmi jezdí na společné výlety, na dovolenou k moři, na chatu s přáteli. Péťa mi kolikrát zvedne tak náladu, když mi vypráví jejich zážitky. Vím, že to není jednoduché, ale ona to povídá s takovou lehkostí a humorem, že se prostě musím smát a ona ví, že to myslím dobře. Jsou to rodiče a i Viktorka - sestřička, kteří mají ode mě velikánský obdiv a úctu. Moc jim fandím a věřím, že bude líp, i když to nebude lehké. Ráda bych Vám všem, kdo to čtete, řekla: Nevírejte dveře místopředsedkyně lidmi, kteří ČR, mají PharmDr. doma Jiří Skalický, autistu, Ph.D. ani poslanec nevíte, co ČR, patron všechno třídy pro se děti s od autismem nich v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem my hejtmana všichni Mgr. můžeme Miluše naučit! místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti autismem v Roman Línek první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana Mám primátor Vás města ráda Pardubic, mí Mgr. drazí Jakub Rychtecký přátelé! kulturu a kulturu náměstek Andrea primátora péči, Š. péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch.

18 JSEM MATKA DEVATENÁCTILETÉHO SYNA TOMÁŠE, KTERÝ TRPÍ DĚTSKOU MOZKOVOU OBRNOU, JE MENTÁLNĚ RETARDOVANÝ A MÁ PORUCHU AUTISTICKÉHO SPEKTRA Tomova komunikace je velmi omezená, i když od dětství k dospělosti prodělala zásadní změny. Již od mala Tomáš velmi rád poslouchá hudbu. Představuje pro něho takovou jistotu v okolním chaotickém světě. Přes velké obtíže jsme se snažili mu v tomto jeho zájmu vycházet vstříc, aby se pokud možno bránilo agresivním projevům, sebepoškozování a agresi vůči okolí. Máme sebou období bezdrátových sluchátek a jejich nákladné opravy (Tomáš je prudce házel kamkoli), když nebyla hudba správná. Dále dobu diskmenů s taškou plnou CD, protože nikdy nebylo jasné, co zrovna bude potřeba. Tom volil hudbu tak, že pokud jsme to netrefili, následoval afekt trhání vlasů, bouchání hlavou do tvrdých předmětů a příšerný řev. Tento čas pokus omyl jsme nakonec přežili a během let si Tomáš čal jednotlivá alba svým vlastním způsobem pojmenovávat. Postupně jsem se snažila (občas spíš zoufale) rozluštit jeho velmi zvláštní pojmenování. Někdy vybral jedno nebo dvě slova z některé písně, přičemž většinou to znělo zkomoleně. Z některého alba zpíval kousek úvodní melodie. Pro ostatní členy rodiny jsem musela sepsat takový speciální překladový slovník, aby se s Tomem domluvili na hudbě, když nejsem doma. Záchranou pro nás byl nástup MP3 přehrávačů, kam se vejde většina Tomovy hudby a nebere to téměř žádné místo. Velkou výhodou také bylo, že se Tomáš naučil sám vyndávat a nasazovat sluchátka zpět do uší. V okamžiku, kdy určitý kousek písně poslouchat nechce, neřeší to již agresivně jako dříve, což znamenalo prudké fackování se přes ucho ve snaze přehlušit ten nepříjemný zvuk, ale prostě si vyndá sluchátka z uší. Během těžkého období, v němž jsem na procházkách řešila bleskově vzniklý afekt, kdy si Tomík velmi silně fackoval ucho, střídavě tloukl hlavou do trubek od kočárku a příšerně řval, třeba dvacet minut, a já si v tu chvíli přála jen, aby nás nikdo neviděl, jsem si častokrát říkávala: Proč nemůžeme chodit kanálem? Dnes už je Tomáš dospělý, během několika posledních let se naučil správně používat odpovědi na otázky ANO/NE, což nám obrovsky pomáhá při komunikaci. Nemůžu říct, že by se agresivita úplně vytratila, ale ve srovnání s tím, co jsme prožili, je momentálně situace Mgr. velmi Miluše dobrá. místopředsedkyně Na závěr ještě posílám vzkaz Jiří od Skalický, Toma. Ph.D. Posledních poslanec pár ČR, dnů patron třídy nám pro několikrát děti s autismem během v Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana dne řekne: NEBOJTE místopředsedkyně místopředsedkyně SE. Řekne ČR, ČR, to PharmDr. PharmDr. naprosto Jiří Skalický, Jiří Skalický, čistě, Ph.D. Ph.D. krásně poslanec poslanec a s velkým ČR, patron třídy pro děti s autismem ČR, patron třídy přesvědčením. pro děti autismem v Roman Línek první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana Takže se nebojte, Roman Línek až třeba první náměstek uvidíte hejtmana na ulici někoho, zodpovědný kdo se zdravotnictví, bude chovat Jana jinak, Pernicová bude náměstkyně agresivní hejtmana primátor města Pardubic, Mgr. Jakub kulturu náměstek primátora péči, péči, zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sociální péči sociální péči a neziskový neziskový kulturu ruch. vůči primátor sobě města nebo Pardubic, okolí Mgr. Jakub v oné Rychtecký chvíli náměstek se prostě primátora zodpovědný neumí a ani sociální nemůže politiku, zdravotnictví, chovat normálně sport, kulturu a cestovní ruch. primátor města Pardubic, Mgr. Jakub Rychtecký náměstek primátora zodpovědný sociální politiku, zdravotnictví, sport, kulturu cestovní ruch. Děkuji pochopení a spolupráci.

19 JSEM MAMINKA DEVÍTILETÉ SÁRKY, KTERÁ MÁ ASPERGERŮV SYNDROM Je to hrozně šikovná slečna s výbornou, vzhledem ke svému věku, nadprůměrnou slovní zásobou. Začala číst již ve třech letech. Používá některá slova, která jsou vzhledem k věku neobvyklá, až profesorská. I přesto, nechápe význam některých, pro mě, jednoduchých slov. Má potíže udržet v hlavě delší čas větu, vyslovenou druhou osobou. Delším časem je myšleno, že než přejde z dětského pokoje do kuchyně, pomene cíl své cesty. Proto většinu proseb, úkolů, není schopna dotáhnout dokonce. Obtíže ji činí rozlišit, zda myslíte některé své věty ironicky nebo z legrace. Když tomu nerozumí, většinou se naštve, protože je bezradná a v situaci nejistá. Pamatuji si, že kolem třetího roku nebyla schopna rozlišit z výrazu mé tváře, jestli se na ni zlobím a pokládala mi otázku: Maminko, ty přemýšlíš? Pravděpodobně byl můj výraz v obličeji podobný. Poprosila jsem Sárku, jestli by napsala několik konkrétních vět, o tom, jak vnímá svoji komunikaci a co by ji od Vás pomohlo. Napsala několik vět. Text jsem po ní chtěla trochu více zkonkretizovat, protože se mi zdál dost obecný (třeba co je přesně těžké komunikovat ), některým větám jsem ani já neporozuměla. Když jsem je však čala opravovat tak, aby to pro Vás bylo jasné a čitelné, říkala, že je to už můj text a nikoliv text Sárky. Byla na mě naštvaná, protože jsem po ní chtěla, aby něco napsala, a pak jsem to celé předělala. Samozřejmě v dobré víře, abych Vám svět Aspergerova syndromu co nejvíce přiblížila. Nakonec mi řekla, že nic už psát nebude, a ať žádný vzkaz neposílám. Chápala jsem to. Zničila jsem její snahu a chtěla jsem to pro Vás předělat k obrazu svému. Abych mohla vzkaz vůbec světu poslat, rozhodla jsem se nakonec, že ponechám doslovný vzkaz Sárky pro Vás. Je potřeba v něm hodně hledat, hodně se snažit pochopit a nepochopené zkrátka přijmout.o tom všem je komunikace ve světě Aspergerova syndromu..a pro ty, co chtějí vědět více, možná stojí to, si přečíst i nějakou knihu o syndromu pana Aspergera. Můj vzkaz Sárce: Milá Sárinko, zkus, prosím, něco napsat lidem jako svůj vzkaz. Mělo by se to týkat komunikace nebo neporozumění. Také to může být o tom, jak by se měli lidé kolem chovat, aby to pro Tebe bylo přijatelné a pochopitelné. Nebo třeba jaká úskalí, potíže může přinést to, když něco nepochopíš, či něčemu neporozumíš Děkuji mamka Odpověď Mgr. Sárky: Miluše místopředsedkyně Jiří Skalický, Ph.D. poslanec ČR, patron třídy pro děti s autismem v Mgr. Miluše Roman Línek místopředsedkyně první náměstek hejtmana zodpovědný Jiří Skalický, Ph.D. zdravotnictví, poslanec Jana Pernicová ČR, patron třídy náměstkyně pro děti s autismem Jmenuji hejtmana Mgr. se Miluše Sári a je mi místopředsedkyně 9 let. Mám Aspergerův syndrom. Jiří Skalický, Je pro Ph.D. mě poslanec občas těžké ČR, komunikovat patron třídy pro děti autismem s jinými v Roman Línek první kulturu náměstek a hejtmana péči, Pavel Šotola zodpovědný zdravotnictví, sociální péči Jana a neziskový Pernicová náměstkyně hejtmana lidmi Roman Línek první náměstek hejtmana zodpovědný zdravotnictví, Jana Pernicová náměstkyně hejtmana a ne všichni primátor města Pardubic, mě pochopí. Mgr. Jakub Rychtecký kulturu Mám a kulturu ráda, když náměstek primátora péči, mi péči, zodpovědný Pavel někdo Šotola věnuje sociální pozornost politiku, zdravotnictví, sociální a hraje péči sociální péči a neziskový si se neziskový mnou. kulturu Někteří ruch. lidé mi nerozumí primátor města a Pardubic, moje Mgr. city Jakub zvenku Rychtecký moc náměstek neprojevuju. primátora zodpovědný Takovým sociální dětem politiku, je zdravotnictví, dobré se snažit sport, kulturu porozumět a cestovní ruch. a já se vždy primátor snažím města pomoct Pardubic, Mgr. jim, Jakub aby Rychtecký mě lépe náměstek pochopili. primátora To zodpovědný by ode mě sociální bylo politiku, vše. zdravotnictví, Snažte se této sport, kulturu poruše cestovní porozumět. ruch.

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

Metodika práce s dětmi a žáky s PAS

Metodika práce s dětmi a žáky s PAS Metodika práce s dětmi a žáky s PAS autor: Mgr. Helena Pěnkavová Projekt Komplexní systém služeb pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami města Ostrov, reg.č. CZ.1.07/1.2.11/03.0002, spolufinancovaný

Více

Předškolní a mimoškolní pedagogika Odborné předměty Speciální pedagogika - psychopedie

Předškolní a mimoškolní pedagogika Odborné předměty Speciální pedagogika - psychopedie VÝUKOVÝ MATERIÁL: VY_32_INOVACE_ DUM 7, S 20 JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 25.2. 2013 PRO ROČNÍK: OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: Bc. Blažena Nováková 2. ročník Předškolní a mimoškolní

Více

DEN VE TŘÍDĚ KVĚTINEK. Uvedené hodiny jsou orientační, řídí se aktuální situací a potřebami dětí

DEN VE TŘÍDĚ KVĚTINEK. Uvedené hodiny jsou orientační, řídí se aktuální situací a potřebami dětí DEN VE TŘÍDĚ KVĚTINEK Uvedené hodiny jsou orientační, řídí se aktuální situací a potřebami dětí PŘÍCHOD DO TŘÍDY 6:00 8:00 Pozdravím paní učitelku, udělám si společně s maminkou nebo tatínkem ranní úkol,

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty PŘÍRUČKA PRO SNADNĚJŠÍ POROZUMĚNÍ S CIZINCEM Tato příručka vznikla s cílem usnadnit komunikaci mezi Vámi a cizincem. Konkrétními ukázkami komunikace s cizincem se snažíme předejít zbytečným neporozuměním.

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Jak komunikujeme? Chceme-li s lidmi dobře vycházet, musíme se s nimi naučit dobře komunikovat. Co pozitivního nám přináší, když s lidmi mluvíme?

Jak komunikujeme? Chceme-li s lidmi dobře vycházet, musíme se s nimi naučit dobře komunikovat. Co pozitivního nám přináší, když s lidmi mluvíme? Jak komunikujeme? Chceme-li s lidmi dobře vycházet, musíme se s nimi naučit dobře komunikovat. Co pozitivního nám přináší, když s lidmi mluvíme? A co negativního?.. Co je při komunikaci důležité?.. Jak

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze Barevné hraní Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com na volné noze Klíčová slova mateřská škola; interaktivní tabule; spolupráce; tvoření; digitální výukové materiály Úvod Pobyt ve školce

Více

Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků)

Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků) Oblast Předmět Období Časová dotace Místo realizace Charakteristika předmětu Průřezová témata Další cizí jazyk Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků) 6. 9. ročník 3 hodiny týdně třídy, jazykové

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

Slovní druhy Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život

Slovní druhy Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Slovní druhy Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_25_04 Tématický celek: Gramatika, skladba, sloh Autor: Mrg. Libuše

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

Pohádka s živými zvířátky aneb Jak kočička s pejskem dělali dort.

Pohádka s živými zvířátky aneb Jak kočička s pejskem dělali dort. Pohádka s živými zvířátky aneb Jak kočička s pejskem dělali dort. V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o zkušenosti z mé felinoterapeutické praxe. Pracuji pod sdružením Auracanis a začala jsem navštěvovat

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Příprava na přijímací pohovor

Příprava na přijímací pohovor JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 3 Obsah pracovních listů Úkoly a cvičení 2-5 Důležité fráze a

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová

Vyhodnocování potřeb dětí. Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Vyhodnocování potřeb dětí Benešov, 19. 10. 2012 Alena Svobodová Principy vyhodnocování Vyhodnocování je založeno na informacích/znalostech - vývoj dítěte, teorie citové vazby, podpůrné faktory, rizikové

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

Metodika podpory sociálních dovedností

Metodika podpory sociálních dovedností 1 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Metodika podpory sociálních dovedností Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Více

1 den v MŠ. Psych-poz. Soc. MŠ. bio-tělo. Psych-prož. Vím, kde mám značku. Bio- sebe Inter. -kom

1 den v MŠ. Psych-poz. Soc. MŠ. bio-tělo. Psych-prož. Vím, kde mám značku. Bio- sebe Inter. -kom Září 1. třída Míša jde do MŠ Seznamování s novým prosředím 1 den v MŠ Psych-poz Vzáří... D1 str.10 D32/D1.3 posilování vztahu k MŠ Začlenění dětí do třídy Radost v MŠ psych-sebep radostný vstup do MŠ Seznamování

Více

Kurz Sociální a komunikační dovednosti

Kurz Sociální a komunikační dovednosti Kurz Sociální a komunikační dovednosti Lektorka, autorka materiálů: Mgr. Kateřina Obsah kurzu: 1. Pravidla a cíle kurzu 2. Seznamovací rozhovory teorie a nácvik, témata vhodná k vedení rozhovoru seznamovacího,

Více

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Plánování zaměřené na člověka 3. část 10. listopadu 2013 Obsah kurzu Co jsme se naučili u domácích úkolů? Nástroje plánování zaměřeného na člověka: Příběh,

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků 27. 07. 2014 19:47:43 Statistika respondentů 448 442 2 4 Počet návštěv Počet dokončených Počet nedokončených Pouze zobrazení 98,66% Celková úspěšnost Historie návštěv (21. 05. 2014-01. 07. 2014) Počet

Více

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den CZ Habermaaß-hra 4638 Moje první hra Můj den Moje první hra Můj den Dvě barevné umísťovací hry pro 1-2 hráče ve věku od 2 let, nebo jedno dítě a dospělého. Autor: Hanna Bachmann Design: Jutta Neundorfer

Více

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě.

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE Jméno Datum 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. 2. Vyhledej ve větách předložky a barevně je podtrhni. V rybníku se proháněli

Více

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt 1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL zakoupené zboží. Mezitím se situace změnila. Libor do Brna Libor trpí, má výčitky svědomí, přece to slíbil. Cítí povinnost kamaráda svézt, přestože se mu to nehodí. Naznačí

Více

Zkušenosti s integrací žáků s poruchou autistického spektra v základní škole

Zkušenosti s integrací žáků s poruchou autistického spektra v základní škole Zkušenosti s integrací žáků s poruchou autistického spektra v základní škole Základní škola Pardubice Studánka, Pod Zahradami 317 bezbariérová, pavilónová škola v zeleném areálu se 720 žáky Zákon č. 561/2004

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO 2011-2012 Tomáš Bašus Tomáš, 14 let 1. Charakteristika Tomáš navštěvuje základní speciální školu. Bylo mu diagnostikováno ADHD porucha soustředění spojená

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Cizí jazyk

Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Cizí jazyk Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Vyučovací předmět Jazyk a jazyková komunikace Cizí jazyk ANGLICKÝ JAZYK Výchovné a vzdělávací strategie pro rozvoj klíčových kompetencí 1. Kompetence k učení žák dlouhodobě

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Obrazem: Vzdělání ne podle Zemana

Obrazem: Vzdělání ne podle Zemana Obrazem: Vzdělání ne podle Zemana "Handicapované děti nepatří do běžných škol." Tímto výrokem pobouřil v polovině ledna prezident Zeman odbornou veřejnost i rodiče dětí se speciálními potřebami. Česká

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

Miluji Vás, Mistryně.

Miluji Vás, Mistryně. Odkud jste? Miluji Vás, Mistryně. Miluji Vás, Mistryně! Montreal. Montreal. Kanada? Kanada. Jižní Afrika. Och, můj Bože! Japonsko. (Japonsko!) USA. Au Lac (Vietnam). Různí lidé. Jak se máte lidi? Dobře,

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ ( Verze pro webové stránky. Kompletní ŠVP je k nahlédnutí u ředitelky školy nebo vedoucí MŠ ) MOTÝLÍ KŘÍDLA jeden bez druhého neumíme létat (jeden bez

Více

VŠÍMÁLEK. 6.A 1. číslo září - říjen. Zdroj: https://www.google.cz/search?q=podzim

VŠÍMÁLEK. 6.A 1. číslo září - říjen. Zdroj: https://www.google.cz/search?q=podzim VŠÍMÁLEK 6.A 1. číslo září - říjen Zdroj: https://www.google.cz/search?q=podzim VŠÍMÁLEK Obsah: První školní den Naše anketa Exkurze 6.A 6.B Svatý Václav Dětský čin roku Omalovánky Časopis vydává ZŠ Žatec,

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

DEN VE TŘÍDĚ SLUNÍČKO. Uvedené hodiny jsou orientační, řídí se aktuální situací a potřebami dětí.

DEN VE TŘÍDĚ SLUNÍČKO. Uvedené hodiny jsou orientační, řídí se aktuální situací a potřebami dětí. DEN VE TŘÍDĚ SLUNÍČKO Uvedené hodiny jsou orientační, řídí se aktuální situací a potřebami dětí. PŘÍCHOD DO TŘÍDY 6.00-8.00 Pozdravím paní učitelku a udělám si společně s maminkou ranní úkol, pak se s

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

ASPERGERŮV SYNDROM CO TO JE?

ASPERGERŮV SYNDROM CO TO JE? ASPERGERŮV SYNDROM CO TO JE? Brožura pro dospívající s Aspergerovým syndromem PhDr. Lucie Bělohlávková Dostal jsem diagnózu Aspergerův syndrom. V hlavě mi běží řada myšlenek a otázek... Je to některá z

Více

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE Test 4 (lekce 10, 11, 12).../ze 100 bodů 1. Poslouchejte text. Zatrhněte, co je/není pravda. 8 bodů 1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE 2. Jana měla špatnou dovolenou. ANO NE 3.

Více

VÝUKA JAZYKŮ ZÁJMOVÁ ČINNOST ORGANIZACE 1. ROČNÍKU DESATERO PRO PRVŇÁČKY

VÝUKA JAZYKŮ ZÁJMOVÁ ČINNOST ORGANIZACE 1. ROČNÍKU DESATERO PRO PRVŇÁČKY VÝUKA JAZYKŮ Od třetí třídy začíná výuka cizího jazyka. Angličtinu mohou děti navštěvovat i v kroužku, který na naší škole probíhá v odpoledních hodinách. Od 7. ročníku vyučujeme 2. cizí jazyk ( Nj, Fj,

Více

Mgr. Lucie Kopáčová sociální pedagog

Mgr. Lucie Kopáčová sociální pedagog Rodinné Integrační Centrum o.s. Centrum pro autismus z PASti Prodloužená 278, Pardubice 530 09 www.ric.cz, info@ric.cz Mgr. Lucie Kopáčová sociální pedagog DOTAZNÍK PRO ŘEDITELE ZŠ A MŠ PARDUBICE zkoumané

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Pastelky. Techniky kreslení

Pastelky. Techniky kreslení Pastelky Techniky kreslení Co je to pastelka? Pastelka neboli Pastelová tužka, je zvláštní druh psací potřeby respektive tužky, která umožňuje psát či kreslit barevně. Vyrábí se v celé barevné škále od

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku. Specifika Života Se Sluchovým Postižením

Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku. Specifika Života Se Sluchovým Postižením Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku Specifika Života Se Sluchovým Postižením Sluch Motto: Cesta k porozumění leží před námi. Téma: : Život se sluchovým postižením em hodiny je rozšířit a upřesnit

Více

2. INTEGROVANÝ BLOK. Školní rok 2014/2015 SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI. Název integrovaného bloku: POZNÁVÁM SVÉ TĚLO, SVÉ

2. INTEGROVANÝ BLOK. Školní rok 2014/2015 SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI. Název integrovaného bloku: POZNÁVÁM SVÉ TĚLO, SVÉ Školní rok 2014/2015 2. INTEGROVANÝ BLOK Název integrovaného bloku: POZNÁVÁM SVÉ TĚLO, SVÉ SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI HLAVNÍ VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ZÁMĚR - Rozvíjení a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé

Více

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi Básnička o mandarince Básnička o mrkvi U nás doma na zahradě, vedle sebe v jedné řadě, mrkvička si v zemi leží, šťavnatá a krásně svěží. Oranžová se zelenými vlasy, kandidátka na královnu krásy, křupavá

Více

VÍŠ, CO JE TO BANKA?

VÍŠ, CO JE TO BANKA? VÍŠ, CO JE TO BANKA? Plán vyučovací hodiny (č. 5) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Víš, co je to banka? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE: 45 minut POTŘEBNÉ MATERIÁLY:

Více

Situace v poskytování tlumočnických služeb pro rozdílné typy klientů. Česká komora tlumočníků znakového jazyka, o.s. Naďa Dingová

Situace v poskytování tlumočnických služeb pro rozdílné typy klientů. Česká komora tlumočníků znakového jazyka, o.s. Naďa Dingová Situace v poskytování tlumočnických služeb pro rozdílné typy klientů Česká komora tlumočníků znakového jazyka, o.s. Naďa Dingová Historie Přelomový rok 1989 sametová revoluce ve společnosti tornádová revoluce

Více

Technika pohovorů a komunikace. s dětmi a jejich vztažnými osobami

Technika pohovorů a komunikace. s dětmi a jejich vztažnými osobami Technika pohovorů a komunikace s dětmi a jejich vztažnými osobami Úvod do techniky pohovorů Spontání otevřený informační pohovor Interview Terapeutický pohovor Spontání otevřený informační pohovor V případě

Více

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD Jmenuji se Adam, v červnu mi budou čtyři roky a jsem autista. Jsem blonďatý chlapeček s modrýma očima. Nikdo by na první pohled neřekl, že jsem autista. Žiju si svůj život za sklem, nechápu váš svět, nevím

Více

Přísudek opakování a rozšíření

Přísudek opakování a rozšíření Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Přísudek

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

Kühnlová, H.: Kapitoly z didaktiky geografie Likavský, P. :Všeobecná didaktika gografie

Kühnlová, H.: Kapitoly z didaktiky geografie Likavský, P. :Všeobecná didaktika gografie Kühnlová, H.: Kapitoly z didaktiky geografie Likavský, P. :Všeobecná didaktika gografie Co obsahuje Plánování výuky, příprava Cíle a obsah vyučování Metody a formy výuky Učebnice (obsah, kvalita) Motivace

Více

Zápis do 1. třídy ZŠ Slovanka. pátek 13. února 2015 14,00 18,00. Individuální termín lze dohodnou tel. 774 3056 75 ( např. při nemoci dítěte)

Zápis do 1. třídy ZŠ Slovanka. pátek 13. února 2015 14,00 18,00. Individuální termín lze dohodnou tel. 774 3056 75 ( např. při nemoci dítěte) Zápis do 1. třídy ZŠ Slovanka pátek 13. února 2015 14,00 18,00 Individuální termín lze dohodnou tel. 774 3056 75 ( např. při nemoci dítěte) Den otevřených dveří pátek 16.1. 2015 8,00 - prohlídka školy

Více

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ

PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ PRAVIDLA SOUŽITÍ V DOMOVĚ PRAMEN V MNICHOVĚ POSLÁNÍ DOMOVA PRAMEN Domov pro osoby se zdravotním postižením Pramen je dům, ve kterém můžete: bydlet jíst pracovat a dělat další věci, které Vás zajímají.

Více

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 1 M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-091-5 (epub) 978-80-7512-092-2 (mobipocket) 978-80-7512-093-9 (pdf)

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Zpracovala Nová Milena a tým DC

Zpracovala Nová Milena a tým DC Milé děti, od měsíce února si bude s vámi hrát a pracovat nejen Kateřina, Naďa a Terezka, Petra, ale i nová teta Regina. Je mladá, hezká, veselá a pracovala s dětmi jako jste vy. Budete jí mít určitě rády.

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

METODY PRO IDENTIFIKOVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU Materiál PhDr. Lenky Hříbkové, CSc

METODY PRO IDENTIFIKOVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU Materiál PhDr. Lenky Hříbkové, CSc METODY PRO IDENTIFIKOVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU Materiál PhDr. Lenky Hříbkové, CSc OBLAST KREATIVITY Produkování a realizace originálních a neobvyklých nápadů. Dejte dítěti k dispozici malou

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Projekt ZDRAVÁ ABECEDA v MŠ Vlkava

Projekt ZDRAVÁ ABECEDA v MŠ Vlkava Projekt ZDRAVÁ ABECEDA v MŠ Vlkava Ve školním roce 2014/25 se Mateřská škola Vlkava připojila jako partnerská školka do programu ZDRAVÁ ABECEDA (více na www.zdravaabeceda.cz). Jde o projekt zaměřený na

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. Tento materiál vznikl za finanční podpory Operačního programu Praha Adaptabilita, který je spolufinancován

Více

LENTILKA DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE

LENTILKA DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE LENTILKA DĚTSKÉ REHABILITAČNÍ CENTRUM PARDUBICE TŘÍDA PRO DĚTI S PORUCHOU AUTISTICKÉHO SPEKTRA NEBO/A INTEGRACE PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ PRO DĚTI S PORUCHOU AUTISTICKÉHO SPEKTRA V DĚTSKÉM REHABILITAČNÍM CENTRU

Více

Vy dnes všichni zvážíte sami sebe a také zvážíte hmotnost vybraných pomůcek na vyučování. Vše vzájemně porovnáte.

Vy dnes všichni zvážíte sami sebe a také zvážíte hmotnost vybraných pomůcek na vyučování. Vše vzájemně porovnáte. Centrum vědy a objevů Měřit hmotnost znamená zjišťovat, kolik co váží. Bez určování hmotnosti se v životě neobejdeme. Však se zkuste zamyslet ve skupině a napište na linku 10 různých druhů zboží, které

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Práce s textem Český jazyk a literatura 1. ročník 2 hodiny Hlavní

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě Hodiny čtení ve 4. třídě nejsou jen tréninkem a zdokonalováním se v technice čtení. Většina dětí už je výbornými čtenáři, jejich přednes je velmi kvalitní. A že si pamatujeme,

Více

Jsme si opravdu rovni? Metodický list

Jsme si opravdu rovni? Metodický list Jsme si opravdu rovni? Metodický list práce s interaktivní tabulí a do sešitů - v čem se lišíme, sociální a osobnostní nerovnost práce s textem - příběhy, vnímání a hodnocení odlišností druhých skupinová

Více

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Motto: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole R.Fulghum (americký psycholog a spisovatel) JARO 2013 Jaro! Jaro!

Více

Zájmena - test DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_01-06_CJ-6. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace

Zájmena - test DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_01-06_CJ-6. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Zájmena

Více

Báseň Pavla Šruta: Lichožrout

Báseň Pavla Šruta: Lichožrout Registrační číslo projektu: CZ.1.07./1.4.00/21.3075 Šablona: I/2 Sada: VY_12_INOVACE_01 VM Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 23 Ověření ve výuce: Předmět: ČJ Třída: III. B Datum: 10.12.2013 Předmět:

Více