OCHUTNEJTE EVROPU! POZNEJTE CHUTĚ A VŮNĚ JEDNOTLIVÝCH STÁTŮ EU

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OCHUTNEJTE EVROPU! POZNEJTE CHUTĚ A VŮNĚ JEDNOTLIVÝCH STÁTŮ EU"

Transkript

1 OCHUTNEJTE EVROPU! POZNEJTE CHUTĚ A VŮNĚ JEDNOTLIVÝCH STÁTŮ EU Gastronomická inspirace před cestou do zemí EU.

2 EUROPE DIRECT JIHLAVA Úkolem Europe Direct Jihlava (ED Jihlava) je šířit povědomí a informace o Evropské unii a aktivně podporovat diskuzi o jejích aktivitách na místní a regionální úrovni. ED Jihlava patří do celoevropské informační sítě EUROPE DIRECT (ED), která zastává funkci prostředníka mezi Evropskou unií a jejími občany v regionech. Informační síť ED se tak snaží přiblížit evropské instituce občanům. Střediska zároveň poskytují orgánům EU zpětnou vazbu od občanů, a tak se instituce sídlící v Bruselu dozvědí, jaká témata zajímají místní občany. Střediska ED jsou koordinována a spolufinancována Evropskou komisí a tzv. hostitelskou organizací, kterou se na základě výběrového řízení stala Regionální rozvojová agentura Vysočina. Služby střediska jsou pro veřejnost zdarma. Informace o Evropské unii. Informace o práci a studiu v zemích EU. Informace o možnostech financování ze zdrojů EU. Informace o volbách do Evropského parlamentu. Zajišťování kontaktních údajů na organizace, se kterými potřebujete jednat. Přístup k internetu za účelem vyhledávání informací o EU. Vybrané publikace o EU zdarma. Vydávání měsíčního elektronického zpravodaje. Možnost studia materiálů o EU z knihovny EUROPE DIRECT Jihlava. Pořádání různých akcí a seminářů. Co Vám ED Jihlava konkrétně nabízí? Více informací o činnosti a akcích ED Jihlava naleznete v měsíčním elektronickém Evropském zpravodaji informační sítě Europe Direct. Zasílání zpravodaje si můžete objednat na ové adrese EUROPE DIRECT Jihlava Regionální rozvojová agentura Vysočina, Křížová 2, Jihlava tel.: , centrální bezplatná linka:

3 1 Belgie hlavní město: Brusel členem EU od roku: 1952 rozloha: km² počet obyvatel: šunka, pralinky, sýry, hlemýždi, maso (hovězí, králík), mořské plody (mušle, ústřice, langusty, mořští šneci, mlži), ryby (úhoř, losos, platýz), zelenina - česnek, cibule, pivo Belgická kuchyně je známá pro svou různorodost a kvalitu. Mezi tradiční jídla patří pivní polévka s kuřecím vývarem a cibulí, slaný sýrový koláč s pórkem či cibulí nebo chutná dušená šunka. Nejznámějším hlavním chodem je pravděpodobně waterzooi, což je kuře dušené s bílým pórkem, bujónem, smetanou a vaječnými žloutky. Vlaamse karbonnades obsahuje libové hovězí opečené na pánvi, poté vařené v pivu a se spoustou cibule. Najdeme také několik tradičních zákusků. Nejlepším zákuskem belgického původu jsou oplatky neboli vafle. Rozhodně stojí za ochutnání jablečné palačinky a různé druhy koblih a lívanečků. Belgičané často jedí v restauracích a dávají přednost těm stylovým a útulným. Jednak si své restaurace mohou dovolit a pak belgická kuchyně je opravdu excelentní a znalci přirovnávaná ke kuchyni francouzské. Vlámové jsou gurmáni na slovo vzatí, jídlo si umějí náležitě vychutnat i k němu vytvořit správnou atmosféru. Čokoláda Belgie je rájem pro milovníky čokolády, vždyť pralinky a výrobky z čokolády Belgii proslavily po celém světě. Pralinky trumf belgického cukrářství. K dostání jsou pralinky všech možných tvarů i náplní (narazíme na marcipán, ořechy, nugát, fondán a mnoho dalších). Pivo Pití piva je v Belgii tradiční, podobně jako u nás. Vaří se zde na 600 druhů piv a roční spotřeba piva na jednoho konzumenta dosahuje 150 litrů.

4 2 Bulharsko hlavní město: Sofie členem EU od roku: 2007 rozloha: km² počet obyvatel: sýry (Balkánský, Feta, Kaškaval), klobásy, mleté maso (skopové, hovězí, jehněčí, telecí či vepřové, často ve směsi), jogurt, víno Bulharská kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a zdravá. Typické jsou tři základní složky, které se používají již od starých dob brambory, čerstvý sýr a skopové maso. Pokud se v Bulharsku vydáte do restaurace, dostanete k jídlu pouze jeden příbor na všechno. Narozdíl od Čechů si Bulhaři libují v dlouhém vychutnávání jídla a stolování. Jídlo je pro ně obřad a také příležitost zastavit se v denním shonu a popovídat si. Pro Bulhary není problém obědvat i dvě hodiny. Tarator studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku vás v horkých letních dnech příjemně osvěží. Musaka teplé jídlo připravené z brambor a zeleniny, případně z masa. Je podobná zapékaným bramborům, ale složením a kořením se odlišuje. Šopský salát kromě syrových paprik, rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule. Celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli. Keftě a kebabče bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa osmažené nebo připravené na roštu. Podávají se se zeleninovými saláty nebo s hranolky, což je v Bulharsku velmi oblíbená příloha. Kaškaval ovčí, kraví nebo smíšený sýr. Podává se po jídle jako dezert nebo k vínu. Škembe čorba hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo a jí se s chlebem. Víno příhodné klima a vynikající půdy způsobily, že již od antických dob se zde víno pěstovalo a vyrábělo, o čemž svědčí i starobylé vinařské sklepy. Pivo na výběr je hned několik značek (Zagorka, Astika a nepříliš chutná Kamenitsa). Lepší piva se připravují v provinciálních městech (např. Pirinsko pivo z Blagoevgradu a Shumensko Pivo ze Shumenu).

5 3 Dánsko hlavní město: Kodaň členem EU od roku: 1973 rozloha: km² počet obyvatel: sýry, paštika, maso (hovězí, kuřecí, telecí), ryby (losos, ančovičky, platýz, treska, úhoř), pivo Přestože je přímořským státem, zastoupení ryb v jídelníčku není tolik dominantní jako u ostatních skandinávských zemí. Dánsko je charakteristické výrobou a konzumací sýrů i dalších mléčných výrobků. Častým jídlem je vařená treska s hořčičnou omáčkou. Známému úsloví pije jako Dán dělají obyvatelé země čest, protože alkohol se pije opravdu běžně. Víte například, že Dánové: Mezi jednotlivými chody pijí snaps (jakýkoliv druh čirého alkoholického destilátu)? Nakládají okurky podobně jako Češi, i když do sladšího nálevu než u nás? Jako přílohu ke kachním prsům podávají kyselé kompotované švestky? Kupují sýr pouze v celku a plátky odkrajují tzv. strunou na sýr? Dánská majonéza vůbec nechutná jako ta naše, ale je nasládlá? Smørrebrød sendvič z tmavého žitného chleba (rugbrød) s máslem, s plátekem teplého či studeného masa, ryby nebo sýra a oblohou. Frikadeller ploché smažené karbanátky z mletého masa. Rullepølse závitek z vepřového žaludku s bylinkami (dává se často na sendviče). Pølse červená klobása z vepřového masa, lehce kořeněná pepřem, muškátovým oříškem a dalším kořením. Remuláda pikantní omáčka, jejímž základem je majonéza smíchaná s nakládanou zeleninou, kari, paprikou, křenem, ančovičkami a kapary. Leverpostej vepřová játrová paštika s bylinkami. Æbleskiver jablečné plátky smažené kulaté těsto s plátkem jablka uvnitř, podobné koblihám. Jedná se o tradiční vánoční pokrm a často se k němu pije svařené víno gløg. Wienerbrød vídeňský chléb sladké pečivo, do kterého se dává hodně másla. Těsto se formuje do nejrůznějších tvarů a přidává se na něj trocha čokolády, cukru nebo polevy. Uvnitř může být džem, pudink nebo marcipán. Gløg kořeněné svařené víno s rozinkami a oříšky, které se předem namáčejí ve snapsu. Akvavit destilát z brambor nebo obilí a bylinkami, který je typický pro svou kmínovou chuť. Gammel Dansk hořký bylinný likér.

6 4 Estonsko hlavní město: Tallinn členem EU od roku: 2004 rozloha: km² počet obyvatel: vepřová huspenina, vepřový jazyk, rybí a vepřové maso, brambory, zelí a veškerá sezónní zelenina, mléčné výrobky, pivo Estonsko je nejsevernější pobaltskou zemí. Kromě okolních států (Německa, Finska, Ruska a částečně Lotyšska i Švédska) ovlivňuje estonskou kuchyni také malá hustota obyvatel, malá nadmořská výška (nejvyšší vrchol je 318 m n.m.) a přístup k moři. Zvyky a životní úroveň Estonců se v mnohém podobají České republice. V letních měsících převládají na estonských stolech jídla založená na zelenině a rybách, během zimy dominují pečeně s tradiční přílohou. Estonská kuchyně se dá charakterizovat jako poměrně nezdravá, tučná a založená na masu a oblíbených huspeninách. Veškeré masité pochoutky však vyvažují konzumací zdravých ryb. Estonci jsou, stejně jako my, odborníci v zavařování okurek. Nakládačky jsou ve velké oblibě. Marineeritud angerjas marinovaný úhoř servírovaný zastudena. Keel hernestega vepřový jazyk s křenem. Sült tradiční vepřová huspenina. Verivorst obdoba české krvavé jitrnice (typický estonský vánoční pokrm). Mulgikapsad vepřová pečeně s kyselím zelím a vařenými bramborami. Silgusoust šproty se slaninou a kysanou smetanou. Karask sladké pečivo z ječmenné mouky, které tvarem připomíná toustový chléb. Kama kefírový nápoj s mletými semínky žita a ovsa. Kali nealkoholický, sladký, jemně perlivý nápoj z kvasu. Vana Talin tradiční sladký likér, který se často pije v kombinaci s mlékem nebo v čaji. Pivo i v produkci a konzumaci piva jsou nám Estonci podobní. Vyrábí se zde desítky druhů.

7 5 Finsko hlavní město: Helsinky členem EU od roku: 1995 rozloha: km² počet obyvatel: maso (skopové, jehněčí, hovězí), ryby a mořské plody, brambory, zelenina, pivo, whiskey Zdravý životní styl není pro Finy prázdný pojem. Spotřeba rybího masa a cereálií je zde v přepočtu na obyvatele jedna z nejvyšších na světě. Finové jsou známí tím, že málo sladí a tučná jídla na jídelníčku téměř nenajdeme. Zeleniny je ve Finsku po celý rok dostatek, přestože by severská poloha země naznačovala opak. Velmi oblíbená je zejména kapusta a častým jídlem jsou zeleninové nákypy. Samostatnou kapitolou jsou ryby. Prim hraje losos, následuje pstruh a finská bílá ryba. Nechybějí úhoři, štiky, candáti a marény. Sledě nebo šproty Finové považují až za druhořadou rybí sortu. Pravou delikatesou jsou potom raci, kteří jsou podzimní sezónní záležitostí. Z masa ve finské kuchyni převládá kuřecí, v menší míře pak i hovězí a vepřové. Tradiční finskou specialitou je sobí, případně losí maso v nejrůznějších úpravách, obvykle pečené, často se ale také suší či udí. Koblihy se skořicí a kardamonem nebo jsou plněné moruškovou zavařeninou. Muurinpohjapannu pans na otevřeném ohni připravované palačinky s lesním ovocem, šlehačkou nebo zmrzlinou. Lenkkimakkara pečená stočená klobása, která se často připravuje v sauně. Mäti jikry bílých ryb. Kalakukko trvanlivý pokrm, který si Finové berou s sebou na delší túru. Je to zapečená ryba v chlebovém těstě. Většinou maréna, nebo okoun. Karjalanpiirakat plněné pirohy. Náplň většinou tvoří maso, brambory, nebo rýže. Poronkäristys na másle dušené sobí maso, často dochucené brusinkami. Graavi lohi losos s čerstvým koprem. Mléko národní nápoj, a to i v kysané podobě. Sekt ovocné šumivé víno se vyrábí z bílého rybízu a angreštu. Koskenkorva finská vodka z pšenice.

8 6 Francie hlavní město: Paříž členem EU od roku: 1952 rozloha: km² počet obyvatel: sýry (brie, camembert, Roqeufort, ementál), mořské plody, fondue, croissant, bagety, zelenina (artyčoky, chřest, špenát, baklažány a čekanka, karotka), víno Francouzská kuchyně je všeobecně považována za jednu z nejlepších na světě a pro nejednoho turistu je hlavním důvodem návštěvy této země. Ve francouzské kuchyni jsou hojně zastoupeny zejména mořské ryby a plody moře. Používaná masa jsou libová telecí, hovězí, skopové, jehněčí, drůbež i zvěřina. Vepřové maso není tolik využíváno. Francouzskou specialitou se dají nazvat jak hlemýždi, tak i třeba drozdi, sýkorky, křepelky či kvíčaly. Kuchyni ale vévodí králík, který je považován za národní pokrm. Opravdu velmi oblíbená je zelenina zejména dýně, artyčoky, čerstvý špenát nebo květák. Světoznámý je francouzský chřest či jemná karotka. Sýry ve Francii se vyrábí okolo 400 různých druhů sýru. Sýry jsou nepostradatelným dezertem po každém jídle, ale i důležitou surovinou při přípravě hlavních pokrmů nebo předkrmů (např. Camembert měkký sýr s bílou plísní na povrchu; kozí sýry chèvre; Roquefort sýr s modrou plísní a patří k nejstarším. Vyrábí se pouze z ovčího mléka.) Boeuf Bourguignon maso po burgundsku dušené hovězí maso na červeném víně s bylinkami, houbami, mrkví, cibulí a dalším. Bouillabaisse slavná hustá rybí polévka se šafránem, původem z Marseille. Foie Gras delikatesa. Ztučnělá husí nebo kachní játra. Fondue Savoyarde nebo oblíbený sýr Raclette bochník sýra se nahřívá o topné těleso a rozpuštěný sýr se nožem stírá na talíř nebo pečivo, obvykle se podává s bramborem, salátem, sušenou šunkou a dalšími přílohami. Choucroute garnie známé alsaské jídlo, které se připravuje ze zelí vařeného s vínem, klobáskami, uzeným nebo soleným vepřovým masem (bůčkem) a brambory. Les Escargots šneci. Šneci se vaří několik hodin ve víně nebo vývaru a vkládají se zpět do vymytých ulit, zalité bylinkovým máslem a česnekem. Quiche nejrůznější slané koláče zapečené se smetanou, sýrem, masem, lososem apod. Podávají se nejčastěji se salátem, teplé i za studena, bývají běžně součástí poledního menu. Ratatouille provensálská specialita, dušená zelenina s provensálskými bylinkami. Soupe l oignon francouzská cibulová polévka zapékaná se sýrem a krutony nebo topinkou. Víno Víno je francouzským národním nápojem a vydalo by na samostatnou knihu.

9 7 Irsko hlavní město: Dublin členem EU od roku: 1973 rozloha: km² počet obyvatel: maso (skopové, jehněčí, hovězí), ryby a mořské plody, brambory, zelenina, pivo, whiskey Z historického hlediska ovlivnili irskou kuchyni (stejně jako vše ostatní v Irsku) Keltové. Hlavní prvky tradiční irské kuchyně tvoří jednoduché pokrmy z masa a vařené zeleniny, zejména z brambor, mrkve, řepy a petržele. Brambory jsou nejčastější surovinou v irských pokrmech, což ctí zejména starší generace. Například těstoviny najdeme na stolech Irů zcela výjimečně. Irish stew nejznámější irské jídlo, je podobné guláši. Připravuje se v kotlíku z jehněčího masa a s omáčkou a velkým množstvím zeleniny (brambory, cibule, petrželka a mrkev). Colcannon vařené brambory s kapustou a česnekem. Champ bramborová kaše s cibulkou. Boxty bramborové placky, obvykle plněné. Coddle směs brambor, slaniny, klobásy a cibule. Vše se vaří společně. Shepherd s pie masový nákyp zapečený s bramborovou kaší. Barm brack sladký kvasnicový chléb se sušeným ovocem a aromatickým kořením. Soda bread tradiční irský chléb. Pivo - typický irský nápoj. Guiness je světoznámé irské černé pivo hořké chuti s hustou pěnou. Vyrábí se ze silně praženého ječmenného sladu, což mu dodává karamelovou chuť. Další značky jsou třeba Kilkeny nebo Smithwicks. Whiskey irská whiskey je chutná a jemná, neboť se destiluje třikrát. Zraje v dubových sudech, a to nejméně tři roky, ale často také deset až patnáct let. Nejznámější značky jsou Paddy, Tullamore, Jameson a Bushmills. Čaj a mléko Irové milují čaj. Jeho pití patří ke každodenním rituálům v mnoha rodinách. Čaj se často pije s mlékem. Ve spotřebě mléka je Irsko dokonce na prvním místě z celé Evropské unie.

10 8 Itálie hlavní město: Řím členem EU od roku: 1952 rozloha: km² počet obyvatel: sýry (mozarella, parmezán, gorgonzola), těstoviny, zelenina (artyčoky, lilky, cukety, rajčata, kapary), olivy, olivový olej, bylinky, mořské plody a ryby, šunka, pizza, víno, káva Italská kuchyně ukrývá nespočet kulinářského umění, je typická svojí pestrostí ingrediencí. Mezi největší lahůdky patří parmská šunka, sušená rajčata nebo třeba nakládaná zelenina. Nejběžnějším pokrmem jsou pak zejména těstoviny a sýry. Těstoviny patří k vyhlášeným artiklům po celém světě a nikde jinde je nedokážou vyrobit v tak originální konzistenci, jako právě v Itálii. Základem italských těstovin je semolina, italská tvrdá pšenice. Na severu Itálie je však tradičním jídlem polenta kukuřičná kaše. V Itálii existuje kolem čtyř set různých italských sýrů, mezi nejznámější patří: Asiago, Bra, CanestratoI Pugliese, Fontina, Gorgonzola, Grana Padano, Monte Veronese, Mozzarella di Bufala Campana, Murazzano, Quartirolo Lombardo. Minestrone zeleninová polévka ve vývaru, někdy se do ní přidávají těstoviny. Prosciutto e melone lehký předkrm ze sušené parmské šunky s plátky žlutého melounu. Carpaccio na velmi tenké plátky nakrájené syrové hovězí nebo rybí maso, na talíři pokapané citrónem, olivovým olejem a čerstvě mletým pepřem. Pizza koláč z velmi tenkého těsta zapečený v peci. Nejstarším druhem je Marinara s rajčaty, bazalkou a česnekem. Lasagne oblíbený zapečený pokrm z plátových širokých nudlí, prokládaných nejrůznější náplní, nejčastěji mletým masem a rajčatovou omáčkou nebo špenátem a sýrem. Risotto na tradiční italské risotto se používá speciální rýže Carnaroli nebo Arborio a od našeho českého se liší hlavně tím, že je hodně krémové. Tiramisu slavný dezert z piškotů se sýrem mascarpone, kávou, smetanou a cukrem, při servírování se posypává kakaem. Víno Itálie patří mezi nejdůležitější evropské producenty vína. Nejznámější vína: Chianti, Proseco, Barolo, Lambrusco, Brunello di Montalcino. Káva žádny Ital si snad nedovede představit jediný den bez lahodného šálku kávy. Italové pijí kávu v malém šálku, za to velmi silnou (např. Piccolo, Stretto, Caffe Coretto).

11 9 Kypr hlavní město: Nikósie členem EU od roku: 2004 rozloha: km² počet obyvatel: sýr halloumi, pekanové ořechy, ovoce (třešně, jablka, banány, pomeranče, meruňky, avokádo), med, víno (Commandaria), sherry Kyperská kuchyně byla v průběhu historie ovlivňována okolními národy, přesto se však Kypřanům podařilo vytvořit osobité chutě charakterizující polohu ostrova na hranicích Evropy a Malé Asie. Nejčastěji však v místní kuchyni rozpoznáte mnoho druhů koření, zeleniny a bylinek. Hlavně tymián, bazalku, rozmarýn, česnek, oregáno, olivy, oříšky, sušené fíky či meruňky a třeba i balkánskou kořenící směs čubricu. Ze zeleniny jsou nejoblíbenější, stejně jako v nedalekém Turecku, rajčata a lilky. Díky subtropickému podnebí se zde velice daří i citrusům. Jídlo se často připravuje na dřevěném uhlí. Grilované maso, sýr a zelenina není jen základem jídelních lístků místních taveren, ale i domácností. Halloumi grilovaný sýr podávaný s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebem. Sýr fetta Moussaka masový dort. Základem jsou lilky a na drobno nakrájené mleté maso. Na Kypru je zapékána v keramickém nádobí. Macaron Pastitsio na toto jídlo se používá hlavně bešamelová omáčka, muškátový oříšek, skořice a několik druhů sýrů. Mezi místními je velmi oblíbené. V regionech se může lišit jak ingrediencemi, tak v přípravě. Tava a Stifado dušená jídla s velkým množstvím cibule, bylinek a zeleniny. Baklava nebo Lokum sladkosti připomínající blízkost arabského světa. Víno kyperská vína jsou jedna z nejstarších na světě. Vinná réva se pěstuje v okolí Limassolu a Paphosu, ale i v pohoří Troodos. Nejznámějším vínem Kypru je likérové víno Commandaria produkt klášterních mnichů. Ouzo převládající lihovina, původně anýzové příchuti, v celé oblasti jihovýchodního Středomoří. Káva tradiční kyperská káva má nakyslou chuť a je připravována v tradiční džezvách na rozpáleném písku. Ayran slaný jogurtový nápoj, který sem přišel z maloasijských zemí.

12 10 Litva hlavní město: Vilnius členem EU od roku: 2004 rozloha: km² počet obyvatel: brambory, obilniny, houby a místní kořenová zelenina, ovoce (jablka, hrušky, švestky), ryby, chléb Litevská kuchyně se hodně inspirovala kuchyní německou, polskou, židovskou a ruskou a tvoří ji především bramborová a moučná jídla. Oblíbený je tmavý žitný chléb, nejpoužívanějšími tradičními surovinami jsou brambory, obilniny, houby a místní kořenová zelenina. Velmi oblíbené je i zelí a kapusta. Jako koření se používá kopr, kmín, česnek nebo bobkový list. Nechybí ani nepřeberné množství pokrmů z ryb. Kromě mořských sleďů či úhořů se loví i sladkovodní štiky a okouni. Byla by škoda neochutnat třeba studenou jogurtovou polévku z herinka, lososí steak či čerstvě uzeného úhoře. Litva je jednou z mála zemí, kde je podobně jako u nás velice populární houbaření. Cepelinai národní specialita. Obří oválné šišky z bramborového těsta plněné masem, houbami, škvarky a cibulí. Tvarem připomínají vzducholoď a podle ní také dostaly své jméno. Šišky se podávají přelité kysanou smetanou a omastkem se slaninou. Koldunai kulaté bramborové knedlíky plněné tvarohem, houbami, zelím apod. (další druhy plněných knedlíků jsou např. Virtiniai, Auselés nebo Šaltnosiukai). Blynai a lietinai palačinky nebo bramboráky upravované na sladký i slaný způsob. Bigos tradiční jídlo z kysaného zelí, masa a hub. Šakotis žloutkový suchý dort, typická sváteční litevská sladkost. Je mnohapatrový s nepravidelným tvarem vrstev a vypadá jako smrk. Barščiai boršč, tradiční receptura z kořenové zeleniny a řepy. Bulviniu kukuliu sraba kuličky ze šťouchaných brambor vařené v mléce. Dešra klobásy (vepřové i hovězí jako pojivo se přidávají brambory nebo ječmen). Kindziukas uzený vepřový žaludek plněný masem a česnekem. Lapienė krémová polévka se špenátem nebo šťovíkem. Pyragas koláče se sladkou náplní. Šližikai sladké rohlíčky jsou tradičním vánočním pečivem. Gira nealkoholický nápoj vzniklý kvašením obilnin. Často se dochucuje ovocem.

13 11 Lotyšsko hlavní město: Riga členem EU od roku: 2004 rozloha: km² počet obyvatel: maso (vepřové, zvěřina, ryby), luštěniny, zelenina (červená řepa, kapusta, zelí), brambory, houby, mléčné výrobky, pirožky, likér Černý balzám Lotyšská kuchyně je velmi rozmanitá, mezi oblíbené pokrmy patří hrášek se smaženým masem, uzené ryby nebo studená krémová polévka. V téměř celém Lotyšsku panovalo až do začátku 19. století nevolnictví a strava chudých poddaných tak byla složena z jednouchých, ale zároveň chutných jídel, což přetrvává v Lotyšsku dodnes. Tradiční pokrmy se vaří z místních surovin, jsou málo kořeněné a hodně kalorické. Podobně jako v Estonsku se i v Lotyšsku teší velké oblibě vepřové maso, zvěřina a ryby, ale také obilniny, luštěniny, červená řepa, kapusta a zelí. Nejčastější přílohou jsou brambory, které zemi v minulosti mnohokrát ochránily od hladomoru. Na lotyšském stole často najdeme nakládanou zeleninu nebo nakládané houby, z luštěnin se vaří nejrůznější kaše. Hojně se konzumuje i mléko, kefír, sýry a vejce. Alexander torte pečivo plněné lesním ovocem, nejčastěji malinami a brusinkami. Jaňu siers Jánský sýr vyráběný o letním slunovratu. Kimenu siers kmínový sýr, který se vyrábí podomácku téměř v každé rodině. Karašas placky ze žitné mouky. Piragi bramborové pirožky. Rasols bramborový salát s kyselým zelím. Skabu kapostu zupa zelná polévka. Sklandu rauši pečivo ze žitné mouky plněné sladkými i slanými náplněmi. Melnais balzams Černý balzám, je hustý, černý bylinný likér. Přesná receptura se přísně tají. Obsahuje 24 bylin a další ingredience, jako je zázvor a dubová kůra. 35% likér se skladuje v dubových sudech a prodává se v charakteristických hliněných lahvích. Skábputra nápoj z mléka, vody, smetany a ječných krup. Pivo tmavé (Bauskas, Perteris, Tumsais) i světlé (Bauskas gaisais, Aldara Luksusa, Aldara Zelta).

14 12 Lucembursko hlavní město: Lucemburk členem EU od roku: 1952 rozloha: km² počet obyvatel: maso (vepřové, rybí, zvěřina), knedlíky, ardenská šunka, salámy, sýry, pivo, víno, káva Lucemburská kuchyně je hodně podobná kuchyni v Belgii. Navíc tu ale najdete četné německé vlivy. V Lucembursku se nachází také celá řada portugalských a francouzských restaurací. Konzumuje se hodně vepřového, ryby a zvěřina. Běžným jídlem jsou také knedlíky se zelím. Skvělé jsou i zákusky s domácími likéry nebo palačinky flambované na třešňovici. Vánoční čas je typický speciální polévkou s uzeninou a typickými crepe. Mezi místní speciality, které by jistě stálo za to ochutnat, jsou grilovaná žebra, játrové kuličky se zelím, mladé vepřové v rosolu, masové záviny a různé druhy salámů. Judd mat gaardebounen národní lucemburské jídlo. Jedná se o uzené vepřové maso, které se podává s krémovou omáčkou, bramborem a fazolemi. Traipen černý puding s mačkanými bramborami a jablečnou omáčkou typické zimní, zejména vánoční jídlo. Kachkeis vařený sýr. Thüringer pikantní klobásy. Použití slova Thüringer je nyní vyhrazeno pro salámy vyrobené v německém Durynsku, oficiálně jsou proto nyní označovány jako Lëtzebuerger Grillwurscht neboli Lucemburské grilovací klobásky. Gromperekichelcher kořeněný bramborák s nakrájenou cibulí a petrželkou. Tiirteg bramborák se zelím. Rieslingspaschtéit populární masový koláč připravený z vína Ryzlink a aspiku, obvykle se podává na plátky. Paštiky nejrůznějších druhů Quetschentaart švestkový koláč. Miel de luxembourg Marque nationale druh medu z Lucemburska, který je chráněn právy EU.

15 13 Maďarsko hlavní město: Budapešť členem EU od roku: 2004 rozloha: km² počet obyvatel: klobásy, maso (telecí, vepřové, zvěřina), ryby (candát, kapr, sumec, jeseter, štika, tloušť, okoun, plotice), zelenina (dušené zelí, zelené papriky), koření (paprika), víno (Tokay) Maďarskou kuchyni ovlivnila jak strava pastevců z Velké uherské nížiny, tak i kuchyně blízkých slovanských zemí, Rakouska, Německa i Turecka. Základní potravinou je chleba ale konzumuje se zde také velké množství masa, především hovězího a vepřového. V okolí velkých jezer a řek jsou populární ryby (např. domorodý balatonský candát fogas ). Nejčastěji používaným kořením je paprika, která se v restauracích dává na stůl spolu se solí a pepřem. Velmi oblíbenými surovinami jsou i zelí a zakysaná smetana. Z Maďarska pochází některé u nás dobře známé potraviny, především čabajka nebo debrecínka. Také výraz čalamáda je původem z maďarštiny. Guláš nejtypičtější maďarský pokrm. Na rozdíl od našeho guláše jde v podstatě o vydatnou polévku z hovězího masa, brambor a cibule okořeněné paprikou. Szegedínský guláš guláš se zelím jehož pojmenování je spojováno s městem Szeged. Perkelt připravuje se nejen z telecího, vepřového a skopového masa, ale také z kuřete a zvěřiny. Od guláše se liší větším množstvím jemně krájené cibule a menším množstvím šťávy, která je však hustší. Halaszlé velmi jednoduchá rybí polévka. Původně šlo o jídlo maďarských rybářů, které se vařilo u řeky v kotlíku nad ohněm. Tokáň směs masa a zeleniny dušená v peci. Připravuje se z hovězího, telecího i vepřového masa pokrájeného na podlouhlé hranolky. Provází jej pikantní omáčky. Lecsó - zeleninový pokrm z rajčat, paprik a cibule, servírovaný s masem. Kolosvárské plněné zelí (koloszvary töltött káposzta) plněný zelný list je maďarským národním jídlem. Uvnitř je nejčastěji mleté maso s rýží, vajíčka a cibule. Somlói galuska vynikající tradiční dezert z piškotového těsta, vanilkového a čokoládového krému, vlašských ořechů a rozinek. Víno v Maďarsku se vyrábějí většinou bílá vína, nejznámější je samozřejmě Tokay. Říká se mu víno králů, protože si v něm našlo zálibu mnoho panovníků, např. Ludvík XIV nebo Kateřina Veliká.

16 14 Malta hlavní město: Valletta členem EU od roku: 2004 rozloha: 316 km² počet obyvatel: zelenina, olivy, těstoviny, maso (králičí, vepřové, rybí), pivo, víno Typická maltská kuchyně je velmi jednoduchá. Jak je ve Středozemí obvyklé, jídla jsou připravována na olivovém oleji, dochucená zeleným kořením (petržel, celerová nať, bazalka, rozmarýn a oregáno). Maltská kuchyně využívá celoroční dostupnosti zelí a dýní, dále brokolici, květáky, baklažány, kedlubny, ředkve i ředkvičky a v zimě artyčoky. Pepřem se v maltské kuchyni dost šetří, zato sladké zelené papriky a olivy mohou vstoupit bezmála do každého pokrmu. Sladkosti jsou těžké, obsahují hodně cukru a ricotty a nikdy nechybí ovoce. Několik málo restaurací nabízí i hlemýždě, které Malťané sbírají ve volné přírodě po prvých zářijových deštích a které upravují s pikantní omáčkou (bebbux biz-zalza hadra). Maltský chléb (hobz) patří k nejchutnějším na světě. Timpana makaróny zapečené v lístkovém těstě a omáčce z rajčat, cibule a mletého masa. Ravjul taštičky plněné rikottou, vejci, strouhaným sýrem a posekanou petrželovou natí. Podávají se s rajským protlakem. Fenkata masité pokrmy velmi často z lehkého králičího masa. Torta tal fenek plněný kousky králičího a vepřového masa spolu s obvyklými rajčaty, zeleným hráškem a vínem. Bragoli hovězí na olivách. Ilsien biz-zalza tat-tadam hovězí jazyk s rajčatovou omáčkou. Pulpetti masové kuličky. Torta tal-majjal bil-qara ohmar v těstě zapečené mleté vepřové maso s dýněmi. Frakassija tal-haruf skopové s překvapivou chutí šťávy i kůry z citronu. Stuffat tal-qarnit chobotnice s omáčkou z kapary, vína, ořechů oliv a rajčat. Nougat či prinjolata tradiční sladká pochoutka s piniovými oříšky. Peče se v období karnevalu. Fiholli velikonoční perníkové pečivo s mandlemi. Kinnie místní exportní a velice oblíbený nealkoholický nápoj z hořkých pomerančů.

17 15 Německo hlavní město: Berlín členem EU od roku: 1952 rozloha: km² počet obyvatel: maso (vepřové, hovězí, drůbeží, zvěřina), masné výrobky, ryby, zelenina (chřest, kapusta, špenát, fazolové lusky, karfiol), houby, med, pivo, víno Německá kuchyně je velmi rozmanitá a je nutné ji dělit podle jednotlivých regionů. V každém se vaří trochu odlišně, ale všude jsou k nalezení vynikající krajové speciality. Některé oblasti jsou blízké naší české kuchyni (např. Bavorsko), oblasti okolo Rýna známé pro výborná bílá vína jsou zase provázány s francouzskou kuchyní. Německá kuchyně je charakteristická velkými porcemi hlavního chodu a není rozdělena do více malých chodů. Najdete zde hodně masových jídel s omáčkami, knedlíky, kyselé zelí, velkou nabídku zeleninových i masových polévek. Je také plná nejrůznějších uzenin a lahůdek. Najdete zde nepřeberné množství uzených a sušených mas, klobásek, párků, tlačenek apod. Eintopf zcela jistě nejznámější německý pokrm tradiční jídlo z jednoho hrnce. Jeho základem je velmi hustá zeleninová polévka, do které se přidává maso, klobásy, apod. Badische Schneckensuppe tradiční polévka ze šneků, do které se přidává kysaná smetana pochazející z oblasti Bádenska. Bratwurst vepřová nebo hovězí klobása určená ke grilování. Jägerschnitzel tzv. lovecký řízek z telecího nebo vepřového masa s houbovou omáčkou Kartoffelsalat bramborový salát, který se po celém Německu dělá v různých variantách a je to oblíbená příloha mnoha jídel. Narozdíl od českého bramborového salátu se často podává teplý. Spätzle čerstvé vaječné nudle vznikající škrábáním nebo tlačením těsta. Těsto se škrábe do vroucí vody. Je to velmi oblíbená příloha k mnoha pokrmům s omáčkou. Zwiebelkuchen cibulový koláč. Tradičně se konzumuje na podzim s burčákem v oblastech, kde se pěstuje víno. Schwarzwälder Kirschtorte populární dort z oblasti Černého lesa v Bádenské oblasti. Čokoládový dort s krémovou polevou je plněný ve vrstvách třešňovou náplní. Stollen štola, tradiční německý vánoční koláč podobný naší vánočce, ale s větším obsahem ovoce a koření. Je z jednoho kusu a obalený celý v moučkovém cukru.

18 16 Nizozemsko hlavní město: Amsterdam členem EU od roku: 1952 rozloha: km² počet obyvatel: sýry, maso, zelenina, mléčné výrobky, slaneček V nizozemské kuchyni se snoubí vlivy německé, flanderské a francouzské gastronomie spolu s exotickými chutěmi a ingrediencemi, které zdejší obchodníci přivezli ze zámoří. Avšak jediným typickým jídlem je již po několik generací syrový slaneček. Ten se stal doslova delikatesou a je tradičně podáván ledově vychlazený jako předkrm. Mezi další nizozemské lahůdky patří matjesy a mušle. Nizozemci mají velmi rádi mléčné výrobky všeho druhu (sýry, jogurty apod.), rádi jedí maso, hodně zeleniny, brambory a podle statistik snědí ročně 160 vajec na osobu. Sýry (eidam, gouda, maasdam, leyden) bochníky a koule lahodných tvrdých sýrů patří k typickým a nejznámějším symbolům Nizozemska. Těmi nejmladšími jsou jong (mladé), jejichž doba zrání je nejkratší a cenově také patří k nejlevnějším. Mezi nejkvalitnější sýry patří Bergen. Sýry, které zrají nejdelší dobu, jsou oude (staré) a jejich doba zrání je více než jeden rok. Ryby nejedna z národních specialit je připravena z ryb. Právě této zemi vděčíme za skvělou recepturu na slanečka. Stew slanina je součástí nizozemského stew, který se na rozdíl od klasického anglického s masem dusí jen se zeleninou. Vedle slaniny obsahuje máslo, mrkev, brambory, cibuli a tymián. Stamppot teplý eintopf se zelím a bramborami. Papriková, okurková nebo třešňová polévka. Pivo Nizozemci jsou velkými milovníky piva (Heineken je třetí největší pivovarská skupina na světě). Vedle něj tu však působí celá řada dalších pivovarů, které vaří nepřeberné množství piv. Vyrábějí se piva světlá i tmavá, nahořklá i sladká, ale i ovocná či bylinková.

19 17 Polsko hlavní město: Varšava členem EU od roku: 2004 rozloha: km² počet obyvatel: uzeniny (salámy, klobásy), maso, ryby, brambory, houby, zelenina, kopr a majoránka, Zubrovka Polsko bylo v minulosti vždy pod vlivem okolních velkých států a není proto divu, že mnoho z polských receptů je ovlivněno zahraničím. Z Maďarska přišel guláš, z Itálie časté užívání zeleniny a těstovin, z Francie moučníky a z Ukrajiny obliba červené řepy. Během staletí ovšem Poláci tyto zahraniční dary přetavili do svébytné polské chuti, takže dnešní polská kuchyně představuje unikátní způsob kombinací jednotlivých ingrediencí. Ve všeobecné oblibě jsou husté zeleninové polévky, zejména boršč a chlodnik, i polévky ovocné (z jablek, švestek, višní apod.). V Polsku se vyrábí více než 90 druhů salámů a jméno keilbasa se dostalo i do americké angličtiny, kde si pod tímto názvem každý představí kvalitnější klobásu. Možnost rybaření přináší celá staletí na polský stůl mnohem více ryb, než je zvykem například u nás. Mezi ty nejběžnější patří pstruh a losos v nekonečných úpravách. Nejčastější přílohou jsou brambory. Staropolský bigos je prastaré národní jídlo z masa, zelí, uzeniny, hub a švestek. Vaří se 4 dny a byl vždy připravován ve velkém množství do zásoby. Zrazy plněné hovězí rolky. Varšavské dršťky Gics pečené telecí koleno obložené zeleninou a speciálními bramborovými knedlíky, tzv. kluski. Vodka v Polsku je národním nápojem. Zubrowka je druh vodky s unikátní zelenavou barvou, typickým aroma a stéblem trávy plovoucím ve sklenici. Miod pitny neboli medovina je dalším typicky polským nápojem. Existují tři různé druhy a všechny se pijí chlazené.

20 18 Portugalsko hlavní město: Lisabon členem EU od roku: 1986 rozloha: km² počet obyvatel: sýry, maso, ryby a mořské plody, zelenina, brambory, koření, rýže olivy, dezerty, víno, káva Portugalská kuchyně využívá hojně čerstvých surovin a najdeme v ní znaky kuchyně španělské, francouzské i africké. Nešetří se česnekem ani cibulí, hojně používaná jsou rajčata i papriky, nechybí olivový olej, citrusové plody a samozřejmě víno. Chloubou portugalské kuchyně jsou vynikající kozí a jehněčí sýry. Lze říci, že portugalská kuchyně není příliš náročná na přípravu. V některých restauracích dávají ke kávě spolu s cukrem skořici vcelku. Pokud si s ní budete svoji kávu míchat, uvolní své aroma a je to potom doslova delikatesa. Bacalhau treska, která se sice v místních vodách téměř nevyskytuje, přesto je ale tato ryba považována za národní pokrm. Portugalci ji prý umějí udělat na 300 způsobů. Espada velká černá úhořovitá ryba s hlavou štiky a obrovskýma vypouklýma očima, která je zde vyhlášenou lahůdkou. Kterýkoliv z mnoha způsobů přípravy této ryby je jedinečný, ale snad nejlepší je ten, ve kterém se vedle banánů přidává i trochu manga. Polévky jsou v Portugalsku samostatnou kapitolou, neboť často tvoří hlavní chod večeře. Nejznámější hlavní polévkou je Caldeirada z různých druhů ryb. Lehčí polévkou je pak Caldo Verde tzv. zelená polévka hustá bramborová polévka s najemno nakrájeným zelím nebo kapustou. Acorda je oblíbená česneková polévka s chlebem a vejcem. Zákusky skoro všechny jsou připravovány na bázi vajec, medu, mandlí a fíků. Portugalským národním zákuskem je pastel de nata dortík se smetanovo-vaječným krémem posypaný skořicí. Víno pro svoji charakteristickou chuť jsou nejznámější Portské a Madeira. Obě vznikají smícháním prokvašeného vína s alkoholem a tato směs pak dlouhou dobu zraje v sudech, aby došlo k harmonizaci chutí. Sangria základ tvoří víno smíchané s kousky ovoce, cukrem a skořicí. Poncha madeirský drink míchaný z pálenky z třtinového cukru, medu a citrónové šťávy. Káva v Portugalsku něco jako u nás pivo. Místní jsou na ni hrdí a milují ji.

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ PŘÍPRAVA POKRMŮ NA OBJEDNÁVKU 1. MINUTKY Z HOVĚZÍHO MASA K přípravě minutkových jídel z hovězího masa používáme pouze maso z dobře odleželé

Více

SKVĚLÉ RECEPTY Uvařte si chutná a zdravá jídla s příchutí jara

SKVĚLÉ RECEPTY Uvařte si chutná a zdravá jídla s příchutí jara číslo 8 jaro 2015 zdarma ROZHOVOR se slavným českým šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem SKVĚLÉ RECEPTY Uvařte si chutná a zdravá jídla s příchutí jara ŠKOLA VAŘENÍ Jedinečný kořenící elixír balsamico Přivítejte

Více

JIP východočeská, a.s.,

JIP východočeská, a.s., 1 2 3 V ážení zákazníci, teplých letních dnů pomalu ubývá a těch chladnějších přibývá. Ano, blíží se podzim, ve všech svých barvách, provoněný úžasnými vůněmi. Nástup chladných dnů jsme se pro vás rozhodli

Více

sýry Platnost: 29. 8. 25. 9. 2012 /

sýry Platnost: 29. 8. 25. 9. 2012 / sýry Platnost: 29. 8. 25. 9. 2012 / Osobní odběr Co možná o sýrech nevíte... Sýr se vyrábí především z kravského, kozího a ovčího mléka. Tím je nabídka v našich obchodech v podstatě vyčerpána. Sýr z mléka

Více

Jak se stravovat při diabetu 2. typu

Jak se stravovat při diabetu 2. typu Jak se stravovat při diabetu 2. typu Diabetes mellitus Diabetes mellitus (cukrovka) je metabolická porucha, projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jde o onemocnění, při kterém je relativní nebo

Více

DS 61. z Kuchyňská váha s analýzou nutričních. hodnot potravin Návod k použití

DS 61. z Kuchyňská váha s analýzou nutričních. hodnot potravin Návod k použití DS 61 z Kuchyňská váha s analýzou nutričních hodnot potravin Návod k použití Beurer GmbH Söflinger Str. 218 89077 Ulm, Germany Tel.: +49 (0)731 / 39 89-144 Fax: +49 (0)731 / 39 89-255 www.beurer-medical.de

Více

Kuchařka krajových receptů

Kuchařka krajových receptů Kuchařka krajových receptů Vážení milovníci dobrého jídla, držíte v rukou první Moravskoslezskou kuchařku, která vznikla jako poděkování všem Vám, kteří jste se zúčastnili prvního ročníku akce Jak šmakuje

Více

Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita. eidamy. 12 jarních receptů Klasa. Jak nakupovat kvalitní jídlo radí JAROSLAV SAPÍK

Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita. eidamy. 12 jarních receptů Klasa. Jak nakupovat kvalitní jídlo radí JAROSLAV SAPÍK PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY pro váš zdravý stůl 05/13 KVětEN 2013 TESTOVALI JSME eidamy strana 18 cena 29 Kč Co vlastně jíme? Kde se vzaly chlebíčky? Strašák obezita květen 2013

Více

ZPRAVODAJ OBSAH ČÍSLA:

ZPRAVODAJ OBSAH ČÍSLA: ZPRAVODAJ OBSAH ČÍSLA: 1) Základní informace o členství v Asociaci PAPRSEK str. 2 2) Oka mžiky vzpomínání na str. 3,4 3) Jaké se nyní připravují akce str. 5 4) Informace z netu str. 6-9 5) Informace z

Více

ČASOPIS ZÁKAZNÍKŮ PRODEJEN COOP 1/2015 ZDARMA RÁDCE

ČASOPIS ZÁKAZNÍKŮ PRODEJEN COOP 1/2015 ZDARMA RÁDCE ČASOPIS ZÁKAZNÍKŮ PRODEJEN COOP 1/2015 ZDARMA RÁDCE Vybíráme z březnové nabídky 9, 90 PODĚBRADKA Citron, Pomeranč, Lesní plody 1,5 l cena za 1 l 6,60 Kč PDB_inz_193x74_TISK.indd 1 21.1.15 9:16 14, 90 Na

Více

Zelenina čerstvá nebo mražená?

Zelenina čerstvá nebo mražená? PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY TESTOVALI JSME MAJONÉZY 09/12 ZÁŘÍ 2012 Zelenina čerstvá nebo mražená? strana 16 cena 29 Kč (str. 11) Děti a svačiny Ve znamení hub Klasa září 2012 Červi

Více

Jak šmakuje Moravskoslezsko

Jak šmakuje Moravskoslezsko Jak šmakuje Moravskoslezsko 2012 Kuchařka krajových receptů Vážení milovníci tradiční kuchyně, dostala se Vám do rukou v pořadí druhá Moravskoslezská kuchařka pod značkou Jak šmakuje Moravskoslezsko. První

Více

Michala Turny Miroslava Matouška

Michala Turny Miroslava Matouška Vítáme vás u publikace 14 dní ke změně života, která vznikla ve spolupráci Michala Turny a Miroslava Matouška, autorů internetových stránek grasa.cz a mmetla.wordpress.com. Oba nás velmi baví jídlo. Nejen,

Více

NUTRIČNÍ VÁHA. Návod k použití

NUTRIČNÍ VÁHA. Návod k použití NUTRIČNÍ VÁHA Escali Cibo digitální nutriční váha má v sobě zabudován inteligentní odvažovací systém. Je určena k vážení různorodých potravin, pochutin a nápojů. Dokáže vážit v uncích, librách, gramech

Více

KALORICKÉ TABULKY. Zelenina, luštěniny, houby. Potravina - 100 g. Zelenina - 100 g

KALORICKÉ TABULKY. Zelenina, luštěniny, houby. Potravina - 100 g. Zelenina - 100 g Následující tabulka uvádí průměrné hodnoty živin - bílkovin, tuků a cukrů, obsah energie a nejdůležitějších minerálů v jednotlivých potravinách na 100 g dané potraviny. Podle konkrétního typu potraviny

Více

ZDARMA. magazín pro zákazníky supermarketů a hypermarketů Albert / únor 2013. Máslové loupáky. Jak voní Asie? Skvěle. I chutná! Napečeno!

ZDARMA. magazín pro zákazníky supermarketů a hypermarketů Albert / únor 2013. Máslové loupáky. Jak voní Asie? Skvěle. I chutná! Napečeno! ZDARMA magazín pro zákazníky supermarketů a hypermarketů Albert / únor 2013 Máslové loupáky s mandlemi (st r.3 7) Jak voní Asie? Skvěle. I chutná! Napečeno! Recepty z kynu tého těsta od nejlepších pekařů

Více

Levný sekt má ke hvězdám daleko

Levný sekt má ke hvězdám daleko PODPOROVÁNO POTRAVINÁŘSKOU KOMOROU ČESKÉ REPUBLIKY společenské akce konference a semináře výstavní expozice podpora prodeje akce pro děti Veteran Rallye a Srpnové hodování a mnoho dalších... www.dedeman.cz

Více

Výživa při nádorovém onemocnění

Výživa při nádorovém onemocnění Výživa při nádorovém onemocnění Praktická příručka pro pacienty Kolektiv autorů www.vyzivavnemoci.cz www.nutridrink.cz infolinka: 800 110 001 Výživa při nádorovém onemocnění Praktická příručka pro pacienty

Více

Perlivý svět / 12 / Své první víno jsem ochutnala v Paříži. / 16 / Téma. a čokoláda Dokonalý akord chutí / 20 / DOPORUČUJE Vánoční ryba trochu jinak

Perlivý svět / 12 / Své první víno jsem ochutnala v Paříži. / 16 / Téma. a čokoláda Dokonalý akord chutí / 20 / DOPORUČUJE Vánoční ryba trochu jinak zima 2014 Perlivý svět / 16 / Téma Víno a čokoláda Dokonalý akord chutí / 20 / SOMMELIER DOPORUČUJE Vánoční ryba trochu jinak / 12 / Tereza Maxová Své první víno jsem ochutnala v Paříži editorial KDO KLADE

Více

SPONZOŘI ZŮSTÁVAJÍ? ISBN NOVÉ!

SPONZOŘI ZŮSTÁVAJÍ? ISBN NOVÉ! Víte, co máte jíst? Motto: Je potřebné, aby si každý pacient uvědomil, že od roku 1985 do roku 2000 klesla úmrtnost na kardiovaskulární choroby v naší republice u mužů na 58,7 % a u žen na 61,4 %. Tento

Více

FARMÁŘSKÁ VÝROBA SÝRŮ A KYSANÝCH MLÉČNÝCH VÝROBKŮ VIII.

FARMÁŘSKÁ VÝROBA SÝRŮ A KYSANÝCH MLÉČNÝCH VÝROBKŮ VIII. MENDELOVA UNIVERZITA V BRNĚ ÚSTAV TECHNOLOGIE POTRAVIN ÚSTAV CHOVU A ŠLECHTĚNÍ ZVÍŘAT FARMÁŘSKÁ VÝROBA SÝRŮ A KYSANÝCH MLÉČNÝCH VÝROBKŮ VIII. Sborník referátů ze semináře s mezinárodní účastí. 19. 5. 2011

Více

Průvodce zdravou výživou dětí Poradenské centrum Výživa dětí

Průvodce zdravou výživou dětí Poradenské centrum Výživa dětí Jak naucit deti lépe jíst Průvodce zdravou výživou dětí Poradenské centrum Výživa dětí Vymalujte si Potravinová pyramida aneb Co jíst často a co jen výjimečneˇ Přestože je určena zejména pro dospělé,

Více

Rádce. vysočina. křížem krážem. zelená je dobrá. jak ušetřit při vaření 3/2011

Rádce. vysočina. křížem krážem. zelená je dobrá. jak ušetřit při vaření 3/2011 č a s o p i s z á k a z n í k ů p r o d e j e n c o o p 3/2011 vysočina křížem krážem jak ušetřit při vaření zelená je dobrá SUPER CENA Vybíráme ze srpnové nabídky 7, 90 RANKO CS DUKO přírodní CS DUKO

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ ÚPRAVA JATEČNÉHO MASA ÚPRAVA HOVĚZÍHO MASA ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ ~ 3 ~ svíčková - patří mezi nejkvalitnější části masa, dělíme

Více

SAMOSTATNÁ ODBORNÁ PRÁCE. Téma: GASTRONOMIE 3. TISÍCILETÍ. Makromolekulární kuchyně. J a n N o v á k

SAMOSTATNÁ ODBORNÁ PRÁCE. Téma: GASTRONOMIE 3. TISÍCILETÍ. Makromolekulární kuchyně. J a n N o v á k Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. SAMOSTATNÁ ODBORNÁ PRÁCE Téma: GASTRONOMIE 3. TISÍCILETÍ Makromolekulární kuchyně J a n N o v á k obor

Více

HOLANDSKO. www.holandsko.cz

HOLANDSKO. www.holandsko.cz www.holandsko.cz 2011 OBSAH 1 Kalendář top akcí... 10 2 Nizozemsko... 11 3 Oblasti... 13 4 Květiny a parky... 16 5 Made in Holandsko... 25 6 Pohodové Holandsko... 30 7 Aktivní Holandsko... 33 8 Moře a

Více

Zelenina, luštěniny, houby

Zelenina, luštěniny, houby Zelenina, luštěniny, houby tisk stránky Zelenina - 100 g Artyčoky 170 2,4 0,1 2,6 0 10,8 Brambory rané 300 1,7 0,2 16,6 0 1,3 Brambory zimní 330 1,8 0,3 18,2 0 1,6 Brokolice, kedlubna 140 4,4 0,9 2,9 0

Více

BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bio ligy

BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bio ligy BIOSPOTŘEBITEL bulletin pro-bio ligy Č.2/2007 Směsné biobrambory? Naši milí biospotřebitelé, členové PRO-BIO LIGY, jak jste jistě zaregistrovali do světa bio vtrhla nová vlna nákupních možností v podobě

Více

Rádce. jižní čechy. křížem krážem. jak ušetřit při vaření k červnu patří jahody 2/2011

Rádce. jižní čechy. křížem krážem. jak ušetřit při vaření k červnu patří jahody 2/2011 č a s o p i s z á k a z n í k ů p r o d e j e n c o o p 2/2011 křížem krážem jižní čechy jak ušetřit při vaření k červnu patří jahody Vybíráme z červnové nabídky SUPER CENA 14, 90 INSPIRED Vlhčené ubrousky

Více