zleva: Monika Malá (rádce), Lucie Hemelíková, Pavel Moravec, Jiří Ležák, Natálie Mannová, Lukáš Bednář

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "zleva: Monika Malá (rádce), Lucie Hemelíková, Pavel Moravec, Jiří Ležák, Natálie Mannová, Lukáš Bednář"

Transkript

1

2 zleva: Monika Malá (rádce), Lucie Hemelíková, Pavel Moravec, Jiří Ležák, Natálie Mannová, Lukáš Bednář zleva: Gabriela Mullerová (rádce), Ondřej Franke, Pavel Látr, Bára Kuťáková, Bartoloměj Václavek, Veronika Václavková, René Sunkovský

3 zprava: Jaromír Valeš, Miloš Švec, Venessa Sunkovská, Kristýna Marková, Jan Bednář, David Látr, Bětka Malá, Káťa Hnízdilová (rádce) zleva: Matěj Haviar, Johana Václavková, Tereza Pavlíková, Václav Klouda (rádce), Karolína Hejzáková, Jitka Jarkovská

4 zprava: Petra Kuchařová, Jan Dostál, Adéla Slepičková, Jana Jarkovská, Eliška Hrubešová, Radek Látr, Pavel Čechura (rádce) zprava: Filip Haviar (rádce), Ivana Chochrunová, Zuzana Moravcová, Yahor Kvychola, Vojtěch Matuška, Adéla Nováková

5 zprava: Magda, Ondra, Přéma, Jíťa, Dědek, Lucka, Hrobař, Jana, Evelínka, Andulka zprava: Bára, Mates, Radim,Helča, Marťa, Adéla, Buld, Zuzka, Tomíno

6 Horní řada zprava : strojníci: Honzík Šlapák a Standa Dostál, šéfová Makulka, Evička Hofmannová Dolní řada zprava: Háňa Pistorová, Lucka Dostálová, Evelínka Hofmannová

7 Čtvrtek Tak jako každý rok, tak i letos, se ve čtvrtek před táborem nakládalo. Letos se začínalo již ve 14 hodin. Nejprve se nakládalo Ferinovo auto s vlekem a později auto pana Kubálka. Než se naložilo a připravilo vše potřebné, bylo 17 hodin a auta mohla odjet. Spolu s auty odjeli první průkopníci letošního tábora. Pátek V průběhu pátka na tábor najížděli další průkopníci. Já jsem dorazila k večeru a už stály oba hangáry. Vozily se podsady a věci z vjochny. A hlavně se stavěla kuchyň. Sobota Sobota byla zase velmi pracovním den. Dostavovala se kuchyň, natahovaly se hadice, kopaly se latríny, stavěly se stany vedoucích... Bylo toho spoustu na práce. A sluníčko nás vůbec nešetřilo. Odpoledne přijela Evička a uvařila nám veprové plátky na zelenině s chlebem. A hned nám šla práce lépe od ruky.

8 Neděle Tábor už byl skoro postaven, jen se čekalo na příjezd autobusu, který bude plný táborníků natěšených na 14denní dobrodružství. Když první děti spatřily světlo tábora, tak jejich první reakce byla : ''Kde máme stany?" Letos jsme se s ostatními vedoucími domluvili,že si děti postaví stany samy. Ať na vlastní kůži poznají, co je to za práci. Jediné, co bylo připraveno,bylo vykolíkování stanu, aby děti měly představu,kde mají začít stavět. Děti přišly do tábora a šup do práce. Každá dvojice si musela nanosit všechny podsadové díly a podlážky ze čmelína. Když byly všechny podsady hotové, začalo se s celtami. Řeknu Vám,že z dálky to vypadalo jako v mraveništi, všichni pilně pracovali. Po dokončení stavby stanů na nás čekal zasloužený oběd. Tak jako každý rok, tak i letos, jsme měli guláš s chlebem. Celé odpoledne se děti zabydlovaly a vybalovaly si. Oddíly jsme seznámili s důležitými místy, přečetli jsme jim řád tábora a vyslechly si vše potřebné týkající se pobytu na táboře. Před večeří si táborníci vyráběli jmenovky na stany-pro snadnější orientaci. Po rozkaze, kterého se zúčastnil celý tábor, jsme šli hrát na středověk. Najednou se na cestě nad táborem objevily holky - Jitka, Helča a Áďa utíkající a prosící o pomoc. Tak děti nelenily a vydaly se s holkama. Po vyznačené cestě petrolejkami jsme došli na místo,které bylo střežené Templáři. Na tomto místě umírající stařec Benjamin Storm (Viktor) promlouval se svým přítelem (Přemkem) a sděloval mu svůj životní příběh.

9 Než stařec skonal, stačil předat Přemkovi tajný deník Charlese Caroola. Na tomto místě Přemek poprosil děti o pomoc a oni mu ji slíbily. Plní dojmů jsme došli do tábora a vlčata a světlušky se začali chystat ke spánku.

10 Pondělí První budíček byl opravdu vydařený. Děti byly vzhůru už v 6 hodin a dělaly po táboře šílený nepořádek, tak si od Bulda vysloužily pořádnou rozcvičku. Po ranním rozkaze se družiny vrhly do zdokonalování tábora. Stavěly se fotbalové brány, volejbalové hřiště, sušák, táborový kruh a ohniště. Tyto stavební práce vydržely až do oběda -špagety. Po obědě přijela návštěva a to Pepa od Fedorků. Přivezl s sebou svého bývalého služebního psa - fenku Indy, která je vycvičená na hledání drog, výbušnin - takový typický policejní pes. Když ukázka skončila, tak se Jitka s Buldem rozhodli,že si s dětmi zahrají vodní bitvu. Čtvrtým blokem dnešního dne byla hra " Templáři útočí". Družiny dodělávaly pokřiky, mapy... a občas Přemek křikl TEMPLÁŘI ÚTOČÍ a než napočítal do 10, museli být děti schovány tak,aby je Templáři neobjevili. Ten, kdo byl viděn, měl mínusové body. V táboře byly vidět různé přistřešky z dek, spacáku, celt, ve kterých se děti ukrývaly.

11 Po večeři vyvěsil Přemek na nástěnku seznam otázek, na které mají táborníci získat odpověď. Tato hra byla myšlena jako seznamovací. Aby děti věděly, který vedoucí se jak jmenuje.každý vedoucí než odpověděl na otázku,tak si vymyslel nějaký úkol,který mu musel být splněn. např. Kanec chtěl donést mrtvého komára Makulka chtěla donést 5 šišek ke kuchyni Hrobař chtěl po dětech,aby běžely od kuchyně k lesu a zpět. Vedoucí si tuto hru vyloženě užívali. Ve 21 hodiny uléhali malí táborníci ke spánku a velcí na louce pod lesem hráli nějaké hry.

12 Úterý Po tvrdé ranní rozcvičce, snídani a rozkaze následovala oddílová činnost. II. dopoledním blokem byly runy. Úkolem dětí bylo najít v lese kartičku s runou,zapamatovat si,jaké písmeno daná runa znamená a doběhnout do hangáru, kde to sdělili svému družinovému písaři. Aby to nebylo tak snadné,tak po lese pobíhali Templáři, kteří lovili děti. Po odpoledním klidu se vydaly děti na místní hřbitov pro mapu. Kam mají jít a co tam získají, se dozvěděly, když vyluštily runy. Cesta nazpátek byla od kravína trošku ztížená. Družiny si měly získanou mapu předávat z ruky do ruky (s mapou nesměly dělat kroky), tak aby se zapojila celá družina. Cestou k táboru jim Templáři mapy ukradli. Dnes Záhoří ukázalo svoji pravou tvář a pršelo.

13 Po svačině byla příprava na táborák. Každá družina si měla připravit nějakou pohádku, minimálně na 5 min, kterou zahrají Templářům a získají od nich ukradenou mapu zpět. Na táborák dorazili 4 Templáři, kteří shlédli 6 pohádek ( Červená karkulka, 3 Veteráni, Princ Bajaja, O Popelce... ) Templáři se rozhodli,že mapu dají 5 družinám a že 6.družina musí přidat písničku. Templáři odešli a vlčata a světlušky šli spát.

14 Středa Ráno se vydaly družiny podle mapy, kterou získali včera od Templářů, pro část amuletu. Každá družina měla jiný cíl. Byly vyznačeny tyto cíle : za táborem Němců, cesta na Pěticestí, most přes Zlatý potok, cesta na Černou Vodu, seník, Vjochna. Po svačině byla na programu oddílová činnost. Po obědě -povidlové blbouni a poledním klidu družiny začaly vyrábět výrobky na trh. A za utržené peníze si mohou odkoupit druhou část amuletu. V průběhu celého odpoledne jsem se koupali. Začalo se světluškami, vlčaty a následovali skautky a skautky a nakonec vedoucí a kuchyň. Po večerním rozkaze vypukl trh. Na trhu se dalo nakoupit spoustu krásných věcí - náramky, hole, obrázky, růže, výrobky z kůže... Když družina utržila 20 zlatých, mohla si odkoupit od kupců z dalekých krajin druhou půlku amuletu a k tomu jako bonus dostaly zašifrovaný vzkaz. Ve 21 hodin,když se malí skautíci chystali ke spánku, svolal si Viktor skauty a skautky do hangáru a oznámil jim,že mají 15 minut na sbalení potřebných věcí, že vyrážejí na noční výlet a že přespí pod širákem. Nadšení skauti a skautky sprintovali ke svým stanům a balili si spacáky a ostatní věci. Některým jedincům chvíli trvalo,než vše pohledali. Docela jsem se bavila u toho, měli jste je vidět. Někteří borci si tak úžasně sbalili,že si chtěli polovinu věcí nést v rukou.

15 Čtvrtek Po celé dopoledne se děti připravovaly na odpolední Templářský závod. Družiny se střídaly na stanovištích, kde se učily a zdokonalovaly skautskou praxi. Byla tato stanoviště : poznávání zvířat - Bára poznávání rostlin - Marťa poznávání mapových značek - Hrobař poznávání nářadí - Matýsek uzlování - Přéma morseovka - Helenka řezání dřeva - Kanec Po odpoledním klidu vyrazily děti do vesnice. Po odpolední svačině probíhal Templářský závod. Dvojice vyrážely na trať, kde byly rozmístěny stanoviště s úkoly ze skautské praxe, které se děti naučily dopoledne. Letos nás na tábor přijeli navštívit skauti ze Stěžer Ivoš - Ledňáček a Martin. Po večeři družiny luštily šifru,kterou získaly jako bonus při koupi druhé části amuletu. Ve 22:30, kdy děti už spaly,začali vedoucí zákeřně budit děti. Bylo jim vysvětleno,že procházejí údolím, kde je obrácený den. Děti byly vzbuzeny, klasicky měly rozcvičku s Buldem, šly si vyčistit zuby a měly činnost v hangáru odkud byly posílány na stezku odvahy.

16 Pátek Celé dopoledne družiny vyráběly lodě. Každá družina musela vyrobit jednu vetší loď a jednu lodičku, se kterou budou závodit na našem " nebezpečném, nevyzpytatelném a hlubokém " potoce, proto lodička musela být bytelná. Před obědem se konaly zmiňované závody. Po odpoledním klidu se hrála vodní bitva. Děti si utvořily dvojice. Té dvojici, která soutěžila zavázala Lucka oči šátkem. Každý měl v ruce ešus nebo nějakou jinou nádobu naplněnou vodou. Hráči vyrazili proti sobě. Kdo z dvojice zůstal suchý, tak postoupil do dalšího kola. Po svačině byla na programu bojovka. Vedoucí - vlci chytali lovce, kteří se chtěli zmocnit zasloužených buřtů. Každé ditě mělo za pasem šátek a když mu ho vlk vytrhl, lovec odevzdal svůj život a šel si do tábora pro další. Hra byla velmi náročná, neboť se hrála v lese nad táborem, kde roste spoustu malých smrčku a borůvčí. Občas mi někdo z dětí připadal jako Semir a Tom z Cobry 11, kteří honí lupiče překážka nepřekažka, skákají skoky daleké nebo hozejí salto. Když lovci získali buřty,tak šli dodělat připravené ohniště a buřty si opekli k večeři.

17 Sobota Dnešní den byl tak trochu netypický, nejen že se nekonala rozcvička, tak ani nástup. Kladete si otázku proč? Protože je sobota a naše nepsané pravidlo říká, jde se na celodenní výlet. výlet světlušek a vlčat V sobotu asi kolem 9.hodiny jsme vyrazily s vlčaty na celodenní výlet na Komáří vrch. Hned po 1 km jsme se zastavili na pauzu na pití. Jardu Valeše rozbolelo koleno, tak ho Hrobař odvedl do tábora. Čekali jsme až se Hrobař vrátí a potom jsme šli dál. Došli jsme na Pěticestí a byla další pauza. Někdo si tu koupil turistickou známku někdo jídlo a pití. Když jsme došli na Komáří vrch, najedli jsme se a šli jsme hledat mapu k pokladu. Potom jsme šli zpátky do tábora. /Natálie Mannová, Karolína Hejzáková, Kristýna Marková/ Skauti a skautky se vydali na Haničku. Když se táborníci vrátili nazpátek do tábora kolem 16hodiny, čekala je tu úžasná svíčková s knedlíkem a teplá sprcha.

18 Neděle Dnešní den zahájila Jitka rozcvičkou. Už po snídani přijel pan Čadek s manželkou a po rozkaze začalo velké focení. Nejprve se fotily družiny, pak celý tábor. Celé dopoledne si děti uklízely ten nepořádek ve stanech a po táboře. Po svátečním obědě - kuřecím řízku s bramborem se začali sjíždět rodiče. Nevím, čím si to děti zasloužily, že dostaly od rodičů spousty dobrot a sladkostí. Tábor se hemžil rodiči. Děti jim ukazovaly, kde spí, kde se sprchujeme, kde jíme... V kuchyni tak jako každý rok se hromadily buchty od rodičů. Malým dětem zářila očka, že tu mají rodiče a sourozence. Letos Viktor připravil pro rodiče s dětmi 3D bludiště a lanovku. Kolem 17. hodiny rodiče odjížděli a Jitka si svolala družiny a sdělila jim, že si mají připravit na táborák nějakou scénku. Nyní nezůstali roveři-vedoucí pozadu a připravili si scénku Pošta pro tebe, kde Viktor jako Ester Janečková objasňoval příběh paní Květuše Hlučné (Helenka) a Arnošta Tichého (Matýsek). Arnošt se do paní Květuše zakoukal na jednom skautském táboře a nyní se s ní chtěl setkat po 40letech.

19 Pondělí Prvním dopoledním zaměstnáním byla oddílová činnost. Po svačině se 12 vedoucích a roverů vydalo vytyčit trasu na I. odpolední zaměstnání a děti hrály na Zlatém potoce závod korků. Po obědě a poledním klidu se družiny vydaly na vyznačené trasy dle azimutu. Na konci každé cesty měla každá družina vzkaz,že to co hledají už je v táboře. Při II. odpoledním zaměstnání se vydaly družiny směrem k seníku. S sebou dostaly pytlík sádry, čtvrtku a nějakou nádobu na rozmíchání sádry. Každá družina si měla odlít stopu nějakého zvířete, kterou našla na cestě od tábora. Následně po odlití stop si každá družiny připravila prezentaci o zvířeti, jehož stopu měla odlitou ze sádry. Po rozkaze probíhaly prezentace o zvířatech. Mohli jsme se dozvědět, kde zvířata žijí, kolik rodí mláďat, jakou si hledají potravu...

20 Úterý Před ranním rozkazem byli uneseni rádcové družin Templáři. Rádcové se schovávali na čmelíně s Helčou Vlasákovou. Od zaseknutí sekyrky měly všechny děti mlčet až do odvolání. Úkolem družin bylo vykoupit svoje rádce. Některým družinám se moc nechtělo. Družiny věděly, že jim poradí v kuchyni, kde je zlato. Ale aby to družiny neměly zadarmo, probíhalo to jako v pohádce O kohoutkovi a slepičce. Šli do kuchyně -> chtěli naštípat třísky do kamen sekyrkou od Tomína -> Tomíno: brousek od Viktora -> Viktor: vodu od Matěje -> Matěj: ešus od Adély -> Adéla: plný ešus borůvek. Družiny to měly ztížené, že členové mlčeli a navíc vedoucí nebyli ve svých stanech. Když družiny získaly vše potřebné a nasekali třísky, tak jim " kuchyňští tygři" sdělili,že zlato najdou ve Zlatém potoce. Získaným zlatem vykoupili své rádce od Templářů. Po odpoledním klidu si děti vyráběly masky na karneval. Téma bylo dobrovolné, jen si děti navzájem v družinách nesměly říkat, kdo jakou masku představuje. Když masky byly hotové, tak vypukla promenáda masek, poznávání masek ostatních. Nejlepší masku měli v kategorii : světlušek a vlčat: Petra Kuchařová skautů a skautek: Václav Klouda.

21 V porotě zasedlo osazenstvo kuchyně ( Makulka,Evička, Stáňa, Šidlo, Háňa) Po skvělých výkonech zpěváků se porota rozhodla o vítězi. Vítězkou " Záhořáckého DO-RE-MI se stala Karolína Hejzáková) Ve zbylém čase se hrály míčové hry a děti se připravovaly na pěveckou soutěž " Záhořácké DO-RE-MI". Chvíli před večeří si družiny vytvářely ohniště na opékání buřtů. Po večerním rozkaze nás v hangáru přivítala slavná dvojice moderátorů Sabina Laurinová (Helenka Hladíková) a Pavel Trávníček (Tomíno Kopecký). která nás provázela po celou dobu soutěže.

22 Středa Hned po ranním rozkazu dostaly družiny za úkol sesbírat co nejvíce razítek. Záleželo na družinách kam vyrazily. Všechny družiny až na jednu vyrazily do vesnice,jedna na Černou Vodu do penzionu. Získaly spousty zajímavých razítek z pošty, z obchodu, autobusáka ale i náhodných turistů. Po svačině, která byla posunuta na 11 hodinu přišel do tábora archeolog (Viktor). Viktror rozmlouval s dětmi o své práci a hodnotil jim získaná razítka. Archeolog slíbil dětem, že jim prodá klíč k vyluštění další šifry za 30 zlatých. Jen co Viktor odešel, začali vedoucí vyhazovat stany. Konal se tzv. " Letecký den". Ani se nedivím,že si Hrobař vzal na pomoc vidle. Po poledním klidu se hrála bojovka, protože družiny potřebovaly získat peníze pro archeologa. Hra spočívala v tom, že v určitém území děti našly koláč (dřevěný), ten šly prodat kupci ( Hrobař), který jim dal 1 zlatý. Nejdůležitější část měl hráč před sebou. A to hřiště, přes které musel předběhnout bez ztráty života a získaného zlata. v hangáru seděly holky (Bára a Andulka) a zapisovaly přinesené zlato a vydané životy. Po tomto zaměstnání přišla na řadu hygiena. Než se všechny vystřídali, tak skauti pomáhali Tomínovi s přípravou ohně na večer. Po večerním rozkaze se konal malý táborák na louce. V tuto dobu skládal Miloš Švec slib vlčat.

23 Čtvrtek Celé dopoledne bylo věnováno zkoušce neviditelnosti. Děti se schovávaly mimo tábor. Každá družina dostala papír, co vše musí přinést a sehnat, aby získaly dostatek bodů.(lavice z hangáru 30b, list z břízy 3b) Jediným problémem bylo, že to musí získat, aniž by je někdo z vedoucích viděl. My vedoucí jsme byli v táboře a dělali běžnou činnost, kuchyň vařila, připravoval se další program, kluci bourali bránu. Kdo byl viděn, tak se řeklo jeho jméno, a holky sedící u zdravotky zapisovaly hříšníky. I.odpolední zaměstnání neslo název Zlatá rybka. Děti utvořily dvojice. Dvojice,dle věku byly svázány k sobě ( vlčata a světlušky - za ruce; skauti a skautky - za nohy). Svázaná dvojice musela dojít ke Zlatému potoku, tam vylovit zlatou rybku (korek) a dojít nazpět do hangáru, kde Andulka zapisovala počty rybiček v družinách. Za přinesené rybičky se počítaly indicie k pokladu. Podle toho kolik má družina členů, tak za tolik rybiček dostali 1 indicii. Dala se chytit větší rybka - bonusová, která byla za indicii, ale těch bylo velmi poskromnu. Po tomto závodu holky spočítaly body - rybičky a vydaly indície. Mezi indíciemi byl např. les, jetel, lišejník, motýl...

24 Družiny si mohly ostatní indície "dokoupit". Musely splnit nějaký úkol např. zbourat bránu na fotbal, zbourat sušák... Nesmím zapomenout,že s Přémou přijela milá návštěva a to taťka Kuba. Po večeři následovala oddílová činnost. Vlčata a světlušky hráli Středověk a skauti a skautky slibovaly.

25 Pátek Jak už to bývá zvykem, tak poslední večer je táborák. Letos družiny cvičily misto scének písničky. Občas to chce změnu PO svačině se pomalu začalo bourat. Nosily se podlážky na čmelín, bourala se sprcha, umývárna, smotávaly se hadice.. Po svačině začal boj o poklad. Nejprve musely družiny najít v lese věci na stavbu mostu. Když postavily most, každý hráč po něm musel přejít do dalšího území. Tam se družiny chytily za ruce a šly najít svoji pavučinu označenou svojí barvou. Bylo to ztížené tím,že děti musely mlčet, jestli někdo promluvil, tak celou družinu vrátil dozírající Templář zpět na start. Každý člen družiny musel prolézt pavučinou, aniž by se ji dotknul a každý musel prolézt jiným okem. Prolézt pavučinou znamenalo nacházet se v dalším území. Zde hráči našli Andulku, která měla pro ně připravenou svačinu a hlavně pití. Když se všichni shromáždili a najedli se, tak začal boj o poklad.

26 Templáři střežili poklad a své území. Koho Templáři chytlili, musel odevzdat život a dojít si k Andulce pro nový. Nakonec se někdo z hráčů dostal k pokladu a Templáři se vzdálili. V truhle našli vzkaz v morseovce, kde bylo napsáno něco v tom smyslu : Poklad je náš, přišli jste pozdě. Někteří hráči odcházeli zklamaně do tábora. Děti si dobalovaly věci a připravovaly se na táborák. První částí táboráku bylo vyhlášení výsledků celotáborové hry. V bodování družin se na 1. místě umístila družina MASAŘEK. Když bylo předávání u konce a začalo se s písničkami, tak najednou přišel k táboráku Templář - ten nejvyšší z nejvyšších ( Kuba) a sdělil dětem, že dopadli lháře, kteří odcizili poklad, který patřil dětem, a že je nyní v bezpečí a že jestli chtějí, tak ať si jdou s ním pro to, co jim patří.

27 Kuba vedl děti k jeskyni draka Šmaka. V půlce cesty Kuba zastavil průvod dětí a začal k nim moudře promlouvat. Došli jsme ke skále, kde za svitu petrolejek 4 Templáři střežili skálu. Najednou se ze skály spustili 2 Templáři ( Viktor a Hrobař). Slanili se dolů a Viktor sundal ze zad bednu s pokladem. Vítězná skupina truhlu otevřela a Kuba začal předávat pamětní listy a každý si vzal jeden balíček. Vrátili jsme se k táboráku, kde jsme pokračovali ve zpěvu. Dnes byla prodloužená večerka, vlčata a světlušky šli spát ve 22 hodiny a skauti a skautky o hodinu později.

28 Sobota V sobotu zbývalo pár hodin na to,abychom zbouraly zbylé táborové stavby. Autobus s dětmi odjížděl před 11 hodinou. Spolu s dětmi v autobuse cestovaly i jejich kufry, neboť Ferinovo auto v Záhoří mělo poruchu. Po půl 1 jsme dorazili do Třebechovic. Před skautem na nás už čekali natěšení a odpočatí rodiče a děti si odvážely domů. Nooo a tábor už je u konce, kronika dopsaná. Už se pomalu můžeme začít těšit na tábor. Ale to si ještě musíme chvíli počkat, máme před sebou ještě cca 340 dnů. Teď nás čekají ještě prázdniny, škola, Vánoce, škola, Velikonoce a konec školy a pak možná tábor. AHÓÓÓÓÓÓOOOOJ

29

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4

PLÁTEK. Uvnitř čísla: Hlásíme se vám, milí čtenáři, v novém složení a přejeme vám hodně zábavy při čtení Plátku. Úvodník 2. Ze života školy 3-4 Uvnitř čísla: Úvodník 2 Ze života školy 3-4 PLÁTEK Rozhovory 5 Turistický kroužek 6 Rok 2011 Číslo 1 Adapťáky 7-12 Sport 13 Příběh 14 Křížovka 15 Zookoutek 16 Slunce svítí na noviny. Co to asi znamená?

Více

časopis TŘEbechovických SKautů

časopis TŘEbechovických SKautů TŘESK časopis TŘEbechovických SKautů podzim na skauťáku - Renda 16. číslo září - říjen 2013 1 SLOVO ÚVODEM Nový skautský rok je rozběhlý, vše funguje jak má a oddíly jedou své akce. V září a říjnu tohoto

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, ALMANACH 2011-2012 Úvod... 4 Slovo úvodem... 5 Září 2011... 6 Slavnostní uvítání prvňáčků... 7 Adaptační kurz 1. ročníků... 7 Návštěva ze zahraničí... 8 Říjen 2011...

Více

PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE

PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Poškolák PÍŠÍ A KRESLÍ ŽÁCI ZÁKLADNÍ ŠKOLY CHVALKOVICE Vážení rodiče, pedagogové, milí žáci, právě se vám dostalo do rukou poslední vydání našeho školního časopisu v tomto školním roce. Protože jste jej

Více

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 číslo 43 červenec - listopad 2012 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Milí čtenáři, při psaní těchto úvodních řádek jsem si uvědomil, že jsem zapomněl do krmítka nasypat

Více

ZPRÁVY Z BENÁTECKÉ RADNICE

ZPRÁVY Z BENÁTECKÉ RADNICE ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 7 ročník: 33 cena: 10 Kč 8. července 2009 V tomto čísle najdete: Rozpočtový výhled str. 6 ZŠ, MŠ str. 8 12 MO ČRS 1919 2009 str. 20 21 Sport str. 28 32 Carborundum Electrite a.s.

Více

PIONÝRA 7 VYPALOVANÍ DO DŘEVA. březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ. 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24)

PIONÝRA 7 VYPALOVANÍ DO DŘEVA. březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ. 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24) PIONÝRA 7 březen PIONÝRSKÝ SEDMIKVÍTEK SAMI O SOBĚ VYPALOVANÍ DO DŘEVA 2013 2 reportáž (8 a 9) zprávy ze sdružení (12) námět na rukodělnou činnost (24) Pionýři na Ledovce Když jsem v minulém čísle Mozaiky

Více

zas někdy nashledanou :)

zas někdy nashledanou :) Uvnitř čísla Úvodník 2 Bomba výlety 3-6 PLÁTEK Sport 7 Akce školy 9-10 Zookoutek 11 Rok 2011 Číslo 2 Megakřížovka 12 Reportáž od Marka 15 Deváťáci - redaktoři - se s Vámi loučí a přejí mnoho zábavy u čtení

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO

ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ ŠKOLNÍ BRAVÍČKO ZŠ PRAKTICKÁ A ZŠ SPECIÁLNÍ KRÁLÍKY WWW.ZSPKRALIKY.CZ Prosinec 2013 leden 2014 ŠKOLNÍ BRAVÍČKO Milí čtenáři, kamarádi, přátelé, tak zase po roce máme tu Vánoce. Pokusíme se vás naladit vánočně laděným

Více

číslo 11 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. listopadu 2010

číslo 11 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. listopadu 2010 ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 11 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. listopadu 2010 Předsedkyně Parlamentu ČR Miroslava Němcová a starosta města Jaroslav Král po ukončení slavnostního aktu přestřižení pásky a otevření

Více

Těším se, až nás Ježíšovy stopy přivedou na jednu společnou cestu! K vaší cestě vám a celým vašim rodinám žehnám a modlím se za vás! o.

Těším se, až nás Ježíšovy stopy přivedou na jednu společnou cestu! K vaší cestě vám a celým vašim rodinám žehnám a modlím se za vás! o. Milí aršáci, táborníci a všichni, kdo máte Archu rádi! Posílám vám velký pozdrav z Archy i za všechny, kteří tu pracují a slouží. Celá Archa je čerstvě přikrytá bílou peřinou. Zatím jen lehoučkou, ale

Více

Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y. První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň

Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y. První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň Světem stezky procházím jako tato postava: Stál na dřevěném molu, u jeho

Více

Školní stravování odebírání obědů v době nepřítomnosti žáka ve škole

Školní stravování odebírání obědů v době nepřítomnosti žáka ve škole Vážení rodiče, děkujeme Vám za spolupráci a Vaše podněty ve školním roce 2014/2015. Přejeme Vám i Vašim dětem dlouhé slunečné prázdniny a klidnou dovolenou. Vedení školy Co se událo ve škole v posledním

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina Základní škola Březolupy ŠKOLÁK Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014 Mikulášská družina Milé čtenářky a milí čtenáři, do rukou se Vám dostává další číslo našeho časopisu a věříme, že Vám přinese

Více

PIONÝRA JINDŘICHŮV HRADEC NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ ŘÍJEN. geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA. rukodělky (20) zahraničí (7)

PIONÝRA JINDŘICHŮV HRADEC NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ ŘÍJEN. geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA. rukodělky (20) zahraničí (7) PIONÝRA 2 ŘÍJEN 2013 NA TÁBOŘE V LONDÝNĚ zahraničí (7) JINDŘICHŮV HRADEC geopozvánka (8) VESELÁ TUŽKA rukodělky (20) Kdo si hraje, nezlobí Integrace romských obyvatel do společnosti je velkým problémem.

Více

Zpravodaj města Cvikova listopad 2013

Zpravodaj města Cvikova listopad 2013 Ročník 41 LISTOPAD 2013 Cena 6 Kč Vážení spoluobčané, píši tato slova v období předčasných parlamentních voleb a nemohu se nevyjádřit k volební náladě která, ať chceme nebo nechceme, je kolem nás. Tyto

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

časopis oddílu K d y : 1. ř í j n a 2 0 0 5 o d 9. 0 0 d o 1 3. 0 0 h o d. K d e : V t ě l o c v i č n ě Z Š L e ž á k ů v H l i n s k u.

časopis oddílu K d y : 1. ř í j n a 2 0 0 5 o d 9. 0 0 d o 1 3. 0 0 h o d. K d e : V t ě l o c v i č n ě Z Š L e ž á k ů v H l i n s k u. ZÁŘÍ 2005 24. SKÁLŮV OBĚŽNÍK časopis oddílu J u n á k - s v a z s k a u t ů a s k a u t e k Č R s t ř e d i s k o H l i n s k o v Č e c h á c h D í v č í a c h l a p e c k ý k m e n p o ř á d á u p ř í

Více

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE 3x LONDÝN Voices for a better world KRESBY ŠTĚPÁNA MAREŠE Rozhovor na dálku se známým kreslířem FILMOVÝ MARATON Jaké to

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

Vlaštovka. ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012

Vlaštovka. ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012 Vlaštovka ČASOPIS ZÁKLADNÍ ŠKOLY V HORNÍM BENEŠOVĚ šk.rok 2011/2012 - 2 - KŘÍŢOVKA S HÁDANKOU Kdyţ v následující tabulce zaškrtneš slova napsaná vlevo, můţeš si přečíst zbytek tajenky (rozluštění hádanky).

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více

Čtení pro lidi. Blahopřejeme všem maminkám k jejich svátku

Čtení pro lidi. Blahopřejeme všem maminkám k jejich svátku Čtení pro lidi Z ČESTIC, DOUBRAVICE, DOBRŠE, DRÁŽOVA, DŘEŠÍNA, DŘEŠÍNKA, HOŘEJŠIC, CHVALŠOVIC, KOBYLKY, KONOPICE, KRUŠLOVA, NAHOŘAN, NĚMČIC, NUZÍNA, PRKOŠÍNA, POČÁTEK, RADEŠOVA, STŘÍDKY A VACOVIC Dvouměsíčník

Více

PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku)

PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku) strana 2 PRÁZDNINY V TATRÁCH Klára Dvorská s pomocí (ukázka z deníku) číslo 32 červenec - prosinec 2007 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Co jsme pro vás připravili v tomto čísle zpět úvod Prázdinové

Více