Monetární ekonomie. Katedra ekonomie EsF MU

Podobné dokumenty
Dějiny ekonomických teorii II. Jan Jonáš KE ESF MU

Metodické listy pro bakalářské kombinované studium předmětu. Základy finančních a bankovních teorií. Metodický list č.1

SYLABUS PŘEDMĚTU PREZENČNÍ STUDIUM Slezská univerzita v Opavě Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné Platnost akreditace do Kód studijního

Maturitní otázky z předmětu: Ekonomika podniku

Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia. předmětu BANKOVNICTVÍ

Cíl: seznámení s pojetím peněz v ekonomické teorii a s fungováním trhu peněz. Peníze jako prostředek směny, zúčtovací jednotka a uchovatel hodnoty.

Implikace Rakouské teorie hospodářského cyklu pro strategii cílování inflace

Ekonomie. Správní institut Ing. Vendula Tesařová, Ph.D.

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie

EKONOMIKA. Průvodce pro učitele

Teoretická zkouška z odborných předmětů

nejen Ing. Jaroslav Zlámal, Ph.D. Ing. Zdeněk Mendl Vzdìlávání, které baví Nakladatelství a vydavatelství

Ekonomie pro manažery Economics for managers zkouška. přednášek týdně cvičení týdně

Maturitní témata z EKONOMIKY profilová část maturitní zkoušky obor Obchodní akademie dálkové studium

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie

Maturitní otázky k ústní zkoušce

PRO KURZ 5EN101 EKONOMIE 1

Obsah. KAPITOLA I: Předmět, základní pojmy a metody národohospodářské teorie KAPITOLA II: Základní principy ekonomického rozhodování..

Metodické listy pro kombinované studium předmětu Centrální bankovnictví

Právní úprava emise peněz a monetární politiky

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2017/18)

Manažerská ekonomika

Maturitní témata EKONOMIKA

Makroekonomie I. Praktický příklad určete a, b, c, d, e, f, g, h, ch. Praktický příklad určete a, b, c, d, e, f, g, h, ch. Řešení.

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc tř.17. listopadu 49. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně

ŠVP pro obchodní akademii

Instituce finančního trhu

Fakulta financí a účetnictví KATEDRA BANKOVNICTVÍ A POJIŠŤOVNICTVÍ P R O G R A M. šestnáctého ročníku DVOUSEMESTRÁLNÍHO KURZU

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň, Koterovská 85

Obsah. BANKOVNÍ SYSTÉM (soustava) Bankovní soustava Monetární politika. 1) Jednostupňový bankovní systém

PRO KURZ 5EN100 EKONOMIE 1

Ekonomika témata maturitní zkoušky 2019

BANKOVNÍ SOUSTAVA VY_62_INOVACE_FGZSV_PN_4

PENĚŽNÍ EKONOMIE A BANKOVNICTVÍ

KRUGMAN, P. R. OBSTFELD, M.

Instituce finančního trhu

VNĚJŠÍ HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA 2. část

Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia. předmětu INOVACE V BANKOVNICTVÍ

Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. Benešov, Husova 742 EKONOMIKA. Ing. Ivana Frantesová

Ekonomie a politologie

KAPITOLA 7: MONETÁRNÍ POLITIKA, MODELY Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

1. ZÁVAZNÉ PŘEDMĚTY. Ekonomická teorie. Matematicko statistické metody v ekonomii 2. POVINNĚ VOLITELNÉ PŘEDMĚTY

Seminární práce. Vybrané makroekonomické nástroje státu

Obchodní akademie Plasy. Maturitní okruhy

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž CZ.1.07/1.5.00/ VY_32_INOVACE 27_EKO

TÉMATA K MATURITNÍ ZKOUŠCE Z EKONOMIKY

Makroekonomie. 6. přednáška. 24. března 2015

Mojmír Sabolovič Katedra národního hospodářství

Integrovaná střední škola, Hodonín, Lipová alej 21, Hodonín

Metodické listy pro kombinované studium předmětu Centrální bankovnictví. Metodický list č.1

Metodický list pro první soustředění kombinovaného Bc. studia předmětu Peníze, banky, finanční trhy

Mgr. Ludmila Heraltová, LL.M. 1

Aktualizovaný program cvičení a témata semestrálních prací N_STFS Současné teorie finančních služeb (zima 2012) Skupina cfph

PROFILOVÁ ČÁST MATURITNÍ ZKOUŠKY

Střední škola sociální péče a služeb, nám. 8. května 2, Zábřeh TÉMATA K MATURITNÍ ZKOUŠCE Z EKONOMIKY

Karta předmětu prezenční studium

Národní hospodářství

MATURITNÍ OKRUHY. Ekonomika podniku

Forma peněz. Úvěrová peněž. ěžní aktiva

MOTIVACE STUDENTŮ K AKTIVNÍ ODBORNÉ ELEKTRONICKÉ DISKUSI

VYSOKÁ ŠKOLA FINANČNÍ A SPRÁVNÍ, o.p.s.

Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie

Peníze a monetární politika

Postavení bankovního systému a České národní banky v ekonomice. Přednáška pro TRIA, s.r.o.

Inflace a měna. Národní hospodářství 2. seminář Podzim 2016 Sem. skupiny Libora Kyncla S využitím materiálů Dany Šramkové

OBSAH STUDIJNÍ LITERATURA. Mgr.Ludmila Heraltová, LL.M. 1. Seznámení s bankovním právem Znát strukturu bankovní soustavy v ČR

Předmluva k 3. vydání 11

VYHLÁŠENÁ TÉMATA PREZENTACÍ PRO VYKONÁNÍ STÁTNÍ ZAVĚREČNÉ ZKOUŠKY Z VEDLEJŠÍ SPECIALIZACE PENĚŽNÍ EKONOMIE A BANKOVNICTVÍ (1PE)

Specializace Finance podniku Studijní obor Podniková ekonomika a management

TEMATICKÉ OKRUHY PRO OPAKOVÁNÍ K MATURITNÍ ZKOUŠCE

PŘEHLED TÉMAT K MATURITNÍ ZKOUŠCE

Makroekonomie I. 11. přednáška. Monetární politika. Podstata monetární politiky. Nástroje monetární politiky. Přímé nástroje monetární politiky

Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín náměstí T. G. Masaryka 3669, Zlín

Podniková ekonomika a management (PEM)

Seznámení s obsahem projektu Otevřená škola

Člověk a společnost. 7. Bankovní systém v ČR. Bankovní systém v ČR. Vytvořil: PhDr. Andrea Kousalová.

6 Peníze a peněžní sektor v ekonomice I

Postavení bankovního systému a České národní banky v ekonomice. Přednáška pro TRIA, s.r.o.

nejen Ing. Jaroslav Zlámal, Ph.D. Ing. Zdeněk Mendl Vzdìlávání, které baví Nakladatelství a vydavatelství

Cíl: seznámení s pojetím peněz v ekonomické teorii a s fungováním trhu peněz. Peníze jako prostředek směny, zúčtovací jednotka a uchovatel hodnoty.

Metodický list. Makroekonomie I METODICKÝ LIST

1. Základní ekonomické pojmy Rozdíl mezi mikroekonomií a makroekonomií Základní ekonomické systémy Potřeba, statek, služba, jejich členění Práce,

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

STŘEDNÍ ŠKOLA AUTOMOBILNÍ, MECHANIZACE A PODNIKÁNÍ, KRNOV, příspěvková organizace. Adresa: Krnov, Opavská Fax :

KAPITOLA 8: KOMERČNÍ BANKOVNICTVÍ, VÝZNAM A FUNKCE

EKONOMIKA Trh charakteristika, vymezení, dělení výkladový materiál

Peníze jsou cokoli, co slouží jako běžně přijímaný prostředek směny či placení

1. EKONOMIE jako věda o lidském jednání. Invisible hand ve společnosti směnných vztahů. Metodologie ekonomie, optimalizační chování a informace.

Tato publikace vychází s laskavým přispěním UniCredit Bank Czech Republic.

Peníze a parita kupní síly, měnový kurz. Makroekonomie I. 9. přednáška. Citát k teorii peněz. Osnova přednášky. Teoretická a empirická definice peněz

Učební osnova. Učební osnova předmětu. Ekonomika. Učební obor s výučním listem H/01 Mechanik hudebních nástrojů

Model IS - LM. Fiskální a monetární politika v modelu IS-LM

8. Přednáška Centrální banka

Ekonomie a ekonomika 8. ročník osmiletého gymnázia 4. ročník čtyřletého gymnázia

PŘehodnocení Hayekovy cesty do otroctví: Vládní selhání jako argument proti socialismu*

i R = i N π Makroekonomie I i R. reálná úroková míra i N. nominální úroková míra π. míra inflace Téma cvičení

Tematické okruhy k přijímací zkoušce do navazujícího magisterského studia

Základy ekonomie. Monetární a fiskální politika

Makroekonomie B. Marian Lebiedzik Pavel Tuleja Katedra ekonomie

Transkript:

Monetární ekonomie Josef Menšík Katedra ekonomie EsF MU

Organizace výuky

Cíle předmětu cíl: seznámit se se základními souvislostmi peněz a peněžní politiky dílčí cíl: rozbor institucionálního pozadí monetárního uspořádání dílčí cíl: úvod do monetární ekonomie a monetární politiky předmět: kombinace finančních aspektů peněžního systému s ekonomickou teorií

Cíle předmětu (pokr.) vazby: finance: bankovnictví, finanční trhy, účetnictví, ekonomie: makroekonomie, mikroekonomie, dějiny ekonomických teorií přínos: komplexní pochopení fungování současného dvoustupňového bankovního systému přínos: rozšíření makroek. poznatků o peněžní pohled, vhled do monetární politiky

Literatura Bagehot (1873). Lombard street Davies (1996). A History of Money From Ancient Times to the Present Day Friedman and Schwarz (1963). A monetary history of the United States 1867 1960 Friedman (1992). Money mischief, Cze: Za vším hledej peníze Gonda (1995). Monetárna teória, J.M.Keynes versus M.Friedman

Literatura (pokr.) Gowland (1995). Makroekonomie Hayek (1929). Geldtheorie und Konjunkturtheorie, Eng: Monetary Theory and the Trade Cycle Hayek (1976). Denationalisation of Money, Cze: Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku? Jílek (2004). Peníze a měnová politika Menšík (2005). Peníze a peněžní politika

Literatura (pokr.) Mises (1912). Theorie des Geldes und der Umlaufsmittel, Eng: The Theory of Money and Credit Mises (1949). Human Action: A Treatise on Economics Mishkin (1991). Ekonomie peněz, bankovnictví a finančních trhů Němeček (2000). Mezinárodní měnový systém Revenda a kol. (1997). Peněžní ekonomie a bankovnictví

Literatura (pokr.) Revenda (1999). Centrální bankovnictví Rivoire (1997). Národohospodářské hlavolamy Rothbard (1963). America s Great Depression Rothbard (1963b). What Has Government Done to Our Money?, Cze: Peníze v rukou státu Sejbal (1997). Základy peněžního vývoje White (1999). The Theory of Monetary Institutions

Literatura (pokr.) Wicksell (1901-6). Föreläsningar i nationalekonomi, Eng: Lectures on Political Economy

Průběh cvičení na cvičení čte každý sám individuální povinnou četbu z interaktivní osnovy společně zvládnuta skupinová povinná četba např. prezentacemi zájemců na cvičení se diskutuje nad četbou a nad otázkami k přednáškám jasné a podnětné reakce na četbu lze vkládat do odevzdáváren

Hodnocení výuky bodové hodnocení: 100 b. celkem 30 ze cvičení, 60 zkouškový test, 10 ústní cvičení: 10 aktivita (prezentace až 5 a diskuse) diskusi na cvičeních lze případně nahradit kvalitní reakcí do odevzdáváren v průběhu semestru test z povinné četby za 20

Hodnocení výuky (pokr.) 15 je hranice pro připuštění ke zkoušce u zkouškového testu je hranice 40 podmínkou hodnocení A je účast na ústní části škála hodnocení: 55 64 72 80 90 E D C B A

Struktura kurzu finančně institucionální a monetárně ekonomická část v první části důraz na formy peněz pochopení peněžních systémů vícestupňového bankovnictví aplikace až do měnových krizí v druhé části monetární teorie

Struktura kurzu (pokr.) zkoumání aktivity peněz aplikace do monetární politiky

Motivace důvod exitence peněz možné podoby peněz důsledky konkrétního fungování peněz

Nároky studium ekonomie: trpělivost při skládání drobných poznatků na LSE se zapisuje do čtení ekonomie odměnou nečekaný vhled do mnoha společenských problémů

Peníze

Úvod peníze pozorujeme ve všech společnostech uvidíme, že peněžní hospodářství zřejmě jedinou možností pro společenské hospodářství peněžní stránka součástí prakticky všech hospodářských procesů funkce instiuce a její vznik a vývoj různé otázky

Podstata peněz základem společenského hospodářství dělba práce věcná a časová nesrovnalost při spolupráci potřeba distribuovaného zúčtovacího systému platební a úvěrová funkce zúčtovacího systému peníze: platební mechanizmus tržní ekonomiky peníze jako nutnost

Podstata peněz (pokr.) forma zúčtovacího mechanizmu ovlivní vlastnosti peníze jsou univerzálním řešením nepřímé směny mít peníze znamená umět vyvolat zúčtovací tok

Původ peněz peníze a trhy se vyvíjí společně barterový zúčtovací systém nereálný role státu při vzniku peněz (Platon, Aristoteles, postkeynesiáni (Lerner a Wray), Davies) proti státu jako tvůrci peněz: nemožnost volně určit komoditu obecné přijímání aktiva ve směně

Původ peněz (pokr.) Mengerův proces růstu likvidity (Mises, Schumpeter) peněžní systémy nemusí být založeny na směnném statku (Wray) používání směnné komodity omezuje riziko sytému empiricky vznik peněz neznáme

Původ peněz (pokr.) analýza rozvinuté instituce peněz X otázka původu peněz vývoj peněz: ekonomické a politické síly vnucené peníze udržovány silou oslabení moci změna formy mezinárodní peníze ekonomičtější setrvačnost existence instituce peněz