FYZIKA V. Soustředění studentů středních škol

Podobné dokumenty
Jak to celé vlastně začalo

vývojvoj a perspektivy

FYZIKA V. Soustředění studentů středních škol

Optika. Co je světlo? Laser vlastnosti a využití. Josef Štěpánek Fyzikální ústav MFF UK

Číslo materiálu Předmět ročník Téma hodiny Ověřený materiál Program

Evropský sociální fond "Praha a EU: Investujeme do vaší budoucnosti"

Masarykova střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola, Opava, příspěvková organizace

Trocha obrázků na začátek..

Nabídka pro učitele a žáky základních a středních škol

Přednášky o výpočetní technice. Hardware teoreticky. Adam Dominec 2010

Podmínky pro hodnocení žáka v předmětu fyzika

Základní škola, Ostrava Poruba, Bulharská 1532, příspěvková organizace

Heuréka a Elixír do škol

1 Historie výpočetní techniky

Podmínky pro hodnocení žáka v předmětu fyzika

FYZIKA A. Soustředění studentů středních škol

5. 9. FYZIKA Charakteristika předmětu

FYZIKA NAD ATMOSFÉROU

2.1 Historie a vývoj počítačů

CIKHÁJ Soustředění studentů středních škol

Podmínky pro hodnocení žáka v předmětu fyzika

Příspěvky odvysílané na stanici Český rozhlas 3 Vltava od do

CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ NA FAKULTĚ DOPRAVNÍ

3. Maturitní otázka PC komponenty 1. Počítačová skříň 2. Základní deska

Studijní program je těsně vázán na vědeckou činnost Katedry experimentální fyziky PřF UP či praxí Forma studia

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

Integrovaná střední škola, Sokolnice 496

Historie výpočetní techniky. Autor: Ing. Jan Nožička SOŠ a SOU Česká Lípa VY_32_INOVACE_1121_Histrorie výpočetní techniky_pwp

Předmět: FYZIKA Ročník: 6.

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2017/18)

Historie výpočetních pomůcek

Osobní počítač. Zpracoval: ict Aktualizace:

SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIKA A ELEKTROENERGETIKA.

Procesor. Hardware - komponenty počítačů Procesory

100 LET T ITANIKU. Soustředění studentů středních škol

První počítače mechanické kalkulátory Nejstarší počítač: Abakus

Kvantové technologie v průmyslu a výzkumu

Seminář z fyziky II

CELOŽIVOTNÍ VZDĚLÁVÁNÍ NA FAKULTĚ DOPRAVNÍ

EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - I

5.5 Vzdělávací oblast - Člověk a příroda Fyzika Blok přírodovědných předmětů - Fyzika

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

Úvod, optické záření. Podkladový materiál k přednáškám A0M38OSE Obrazové senzory ČVUT- FEL, katedra měření, Jan Fischer, 2014

Identifikátor materiálu: ICT-1-05

Tematická oblast: Informační a komunikační technologie (VY_32_INOVACE_09_1_IT) Autor: Ing. Jan Roubíček. Vytvořeno: červen až listopad 2013.

Číslo a název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT H/01 Kuchař - Číšník. IKT Informační a komunikační technologie

Inovace výuky prostřednictvím ICT v SPŠ Zlín, CZ.1.07/1.5.00/ Vzdělávání v informačních a komunikačních technologií

1.3. Cíle vzdělávání v oblasti citů, postojů, hodnot a preferencí

4.5 VZDĚLÁVACÍ OBLAST ČLOVĚK A PŘÍRODA Fyzika

Zpracoval: PaedDr. Václav Heller

VLACHOVICE 2014 VODA A FYZIKA. Soustředění studentů středních škol

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM. M.Macháček : Fyzika pro ZŠ a VG 6/1, 6/2 (Prometheus) M.Macháček : Fyzika pro ZŠ a VG 7 (Prometheus)

Nabídka vybraných pořadů

Gymnázium, Český Krumlov

Nabídka vybraných pořadů

Opakování učiva 8. ročníku. Elektrodynamika. Působení magnetického pole na vodič, vzájemné působení vodičů. Magnetické pole cívky

Fyzika pro 6.ročník. výstupy okruh učivo mezipředmětové vztahy poznámky. Stavba látek-vlastnosti, gravitace, částice, atomy a molekuly

KURZ VYBRANÉ PROBLÉMY KOGNITIVNÍ VĚDY (KA 17)

Studium optiky a optometrie na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT

Přírodovědecká fakulta bude mít elektronový mikroskop

B) výchovné a vzdělávací strategie jsou totožné se strategiemi vyučovacího předmětu Fyzika.

Vzdělávací obor fyzika

Fyzika pro 6.ročník. Stavba látek-vlastnosti, gravitace, částice, atomy a molekuly. Elektrické vlastnosti látek, el.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_04_ICT_ZIT57PL_Hardware

Vzdělávací obor fyzika

Fyzika, maturitní okruhy (profilová část), školní rok 2014/2015 Gymnázium INTEGRA BRNO

CHARAKTERISTIKA. VZDĚLÁVACÍ OBLAST VYUČOVACÍ PŘEDMĚT ZODPOVÍDÁ ĆLOVĚK A PŘÍRODA FYZIKA Mgr. Zdeněk Kettner

Scénář text Scénář záběry Místo, kontakt, poznámka. Animace 1: pavouk, mravenec a včela.

Předmět: informační a komunikační technologie

Fyzika I. Něco málo o fyzice. Petr Sadovský. ÚFYZ FEKT VUT v Brně. Fyzika I. p. 1/20

Fyzika pro 6.ročník. mezipředmětové vztahy. výstupy okruh učivo dílčí kompetence. poznámky. Ch8 - atom

Objevy v oblasti antiferomagnetických materiálů mění způsob ukládání dat

OSMILETÉ GYMNÁZIUM BUĎÁNKA, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2010/11)

Přírodní vědy. Doplňující pedagogické studium - geografie - učitelství pro SŠ a ZŠ

Práce v textovém editoru

Historie výpočetní techniky

Okruhy k maturitní zkoušce z fyziky

Fyzika. 8. ročník. LÁTKY A TĚLESA měřené veličiny. značky a jednotky fyzikálních veličin

Výuka IVT na 1. stupni

CZ.1.07/1.5.00/

5.15 INFORMATIKA A VÝPOČETNÍ TECHNIKA

TEMATICKÝ PLÁN 6. ročník

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vyučovací předmět: Fyzika Ročník: 9.

SLUNCE A JEHO POZOROVÁNÍ III

Jednoduchý elektrický obvod

2.8 Procesory. Střední průmyslová škola strojnická Vsetín. Ing. Martin Baričák. Název šablony Název DUMu. Předmět Druh učebního materiálu

(12) Historie počítačů. Vznik před 5000 lety Usnadňoval počítání s čísly Dřevěná / hliněná destička, do níž se vkládali kamínky (tzv.

Fyzika - 2. ročník. očekávané výstupy ŠVP

TEMATICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ I.

Profilová část maturitní zkoušky 2017/2018

Elektronické a optoelektronické součástky

Mgr. Renáta Rellová. Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2017/18)

Projekty, kurzy: SÍLA KOLEM NÁS - vyrábění modelů, jak nás síly ovlivňují v praxi - Environmentální výchova

Technický boroskop zařízení na monitorování spalovacích procesů

Křest knihy Experimental Surgery

NANOŠKOLA Program

Integrovaná střední škola, Sokolnice 496

FYZIKA A ENERGETIKA. Soustředění studentů středních škol

6.23. Matematicko-fyzikální seminář - MAF

Transkript:

CIKHÁJ 2007 FYZIKA V POČÍTAČI Soustředění studentů středních škol Cikháj pod Žákovou horou 10. 14. září 2007

Pondělí večer prolog OD OZUBENÝCH KOLEČEK K MIKROPROCESORŮM Jan Novotný Historie počítačů se obvykle dělí do pěti generací. Předchází jim dlouhý vývoj od počítadel známých už ve starověku přes mechanické kalkulátory 17. století až k teoretické definici univerzálního počítače v 19. století. Za nultou generaci se považují elektromechanické počítače používající většinou relé, z nichž první byl konstruován roku 1938. Pak již v rychlém sledu nastupuje první generace používající elektronek (1944), druhá generace založená na tranzistorech (1951), třetí generace založená na integrovaných obvodech (1966) a čtvrtá generace užívající mikroprocesorů (1981). Povšimneme si některých epizod vývoje a jejich společenských a vědeckých souvislostí, zejména trojice tvůrců mechanických praotců počítačů ze 17. století a výrazného urychlení vývoje spojeného s druhou světovou válkou. Úterý dopoledne OD ANALOGOVÉHO POČÍTAČE K UMĚLÉ INTELIGENCI? Zdeněk Navrátil Výpočetní technika má v současné době příznak univerzálního nástroje použitelného prakticky ve všech oborech lidské činnosti. Základními otázkami však zůstává, jsou-li současné počítače skutečně natolik všemocné a jsou-li tím nejlepším výpočetním modelem. Přednáška se zaměří na základní principy výpočetní techniky a některá její omezení.

Úterý odpoledne CO ZAJÍMAVÉHO LZE NAJÍT V CD MECHANICE Václav Piskač CD mechanika není již pro uživatele počítače žádnou novinkou, ale kdo z nich ví, jak mechanika funguje a co se skrývá uvnitř? Odpověď poskytne dílna, která umožní zájemcům rozšroubovat si CD mechaniku. Manuální činnost bude doplněna výkladem funkcí jednotlivých částí a možnostmi jejich zapojení do fyzikálního výzkumu a výuky. Je zapotřebí, aby si každý přinesl vlastní křížový šroubovák, případně i kleště! PROVĚTRÁNÍ TĚLA I DUCHA Sven Dražan & kol. Vzhůru do terénu. Dýchejte zhluboka. Nohy, ruce a mozek s sebou.

Úterý večer PERIFÉRIE POČÍTAČE Jana Jurmanová Periférie umožňují uživateli komunikaci s počítačem. Někdy je bývá zvykem dělit na vstupní, s jejichž pomocí zadává uživatel počítači úkoly (klávesnice, myš, kamera, mikrofon,...), a výstupní, s pomocí kterých získává od počítače výsledky zpracovaných úloh (monitor, reproduktory, tiskárna,...). My se zamyslíme především nad fyzikální podstatou jejich činnosti. Při podrobnější analýze se totiž ukazuje, že řada zdánlivě nepodobných zařízení pracuje na stejných principech, nejčastěji optických či elektromagnetických. Přednáška objasní konstrukci a funkci některých počítačových periférií a bude doplněna experimenty ilustrujícími fyzikální principy činnosti těchto zařízení.

Středa dopoledne ELEKTŘINA NEJEN V POČÍTAČI Pavel Konečný Za většinou fyzikálních i chemických jevů stojí vzájemné silové působení nábojů v klidu a pohybu, jejich transport a přeskupování. O mechanizmech, na kterých stojí současná výpočetní technika to platí (téměř) stoprocentně, o čemž svědčí také termín, který tento obor charakterizuje - mikroelektronika. Nauka o elektřině a magnetismu představuje základní vybavení pro cestu do světa počítačových komponent a koneckonců všech ostatních technických výdobytků současné civilizace. V připraveném bloku budou na vybraných experimentech ilustrovány základní zákonitosti elektřiny a magnetismu.

Středa odpoledne OPERATION ZIGGROVE Sven Dražan & kol. Tajná mise speciálního fyzikálního komanda. Vyzrazení podrobností se trestá.

Středa večer MOORŮV ZÁKON MIKROELEKTRONIKA V NANOSVĚTĚ Josef Humlíček Současná mikroelektronika zachází s velmi malými strukturami, jejichž rozměry dosahují řádu desítek nanometrů (miliontin milimetru). To na jedné straně dovoluje stálý růst počtu součástek na křemíkovém čipu, označovaný stručně jako pokračování platnosti Moorova zákona. Na druhé straně se ovšem v takto malých rozměrech začínají projevovat fundamentální fyzikální omezení možností kontrolovaných přesunů náboje, které se používají k realizaci funkcí procesorů, pamětí a dalších komponent. Přirozenou otázkou tedy je: jak dlouho může ještě dosavadní trend růstu hustoty integrace pokračovat? V přednášce připomeneme historii a současnost polovodičových mikroelektronických prvků, zejména tranzistoru a struktur MOSFET a CMOS, spolu s možnostmi integrace. Všimneme si základních faktorů umožňujících současné zmenšování rozměrů a zrychlování funkce. Posoudíme nejnovější vývoj v tradičních přístupech i některé modifikace a alternativy. Vstup mikroelektroniky do nanosvěta nebyl příliš okázalý. Je však realitou, ovlivňující podstatně nejen vědecké aktivity fyziků a chemiků, ale i všední život nás všech.

Čtvrtek dopoledne PAMĚTI Zdeněk Bochníček Písmo, knihtisk, fonograf, pevný disk, to by mohly být mezníky historie naší civilizace. Schopnost uchovávat informace je nezbytná pro její vznik a rozvoj, ať už se jedná o tisíciletou hliněnou tabulku se starověkými texty, nebo prvek operační paměti chránící jeden bit po zlomek sekundy. Bez rychlých velkokapacitních pamětí si nelze současné počítače vůbec představit. Přednáška bude věnována fyzikálním principům paměťových prvků, od prvního skutečně úspěšného nepísemného záznamu fonografu, přes mnohé slepé uličky až k dnešním supervýkonným systémům. POČÍTÁNÍ PŘED POČÍTAČI, POČÍTÁNÍ S POČÍTAČI Luboš Poláček Numerické výpočty bývaly činností duševně namáhavou. Snaha počítání ulehčit vedla k objevu a užívání logaritmů logaritmických tabulek a logaritmického pravítka. Právě práci s logaritmickým pravítkem si společně vyzkoušíme. Logaritmická pravítka nahradily kalkulačky, kalkulačky byly nahrazeny matematickými počítačovými programy. Přes tento pokrok však dodnes existují problémy, jejichž řešení není možné ani s pomocí počítačů. Přednáška se bude věnovat problému obchodního cestujícího, problému hledání optimální silniční trasy mezi dvěma místy a nemožnosti dlouhodobých předpovědí počasí.

Čtvrtek odpoledne SPORTEM KU ZDRAVÍ? Sven Dražan & kol. Fyzik musí mít fyzičku (a fyzička taky). Další porce nezapomenutelných nejen sportovních zážitků.

Čtvrtek večer epilog NAUČÍ SE POČÍTAČE MYSLET? Jan Novotný Pátou, dosud hypotetickou generací počítačů by měly být počítače, které se svými schopnostmi přiblíží lidskému mozku a bude je možno považovat za ztělesnění umělé inteligence. Je však něco takového vůbec možné? Tato otázka má dávnou historii a hluboké filosofické pozadí. Seznámíme se s jejím prvním položením v antice u Sokrata, s tím, jak ji kladli a zodpovídali průkopníci moderní vědy Pascal a Descartes, a jaké podoby nabyla vlivem Gödelových a Turingových matematických objevů. Seznámíme se s Turingovým testem, který měl ověřit, zda si schopnosti počítače zaslouží být nazvány myšlením, s argumentem čínského pokoje, který Turingův test zpochybňuje, a s nejnovějšími úvahami o tom, zda lze činnost lidského mozku fyzikálně vysvětlit a zda na to stačí již současná fyzika.

V průběhu celého soustředění DOPROVODNÉ EXPERIMENTY K PROBÍRANÝM TÉMATŮM Zdeněk Bochníček & Jana Jurmanová & Pavel Konečný & Zdeněk Navrátil & Luboš Poláček SVĚT V BARVÁCH Optické experimenty týkající se především barevného vidění. Skládání a rozklad barev s využitím moderní techniky, RGB systém. V Cikháji se blýská. Kouzla s polarizačními filtry. (NE)BOJTE SE ELEKTŘINY A MAGNETISMU Elektřině neutečeme. Jak uskladnit elektrický náboj. Máme se bát elektrického pole? Proč se polovodič jmenuje polovodič? Paměť feromagnetických materiálů a mnohá další překvapení. PROČ A NAČ MÁ FYZIK POČÍTAČ? Experimenty, při nichž je počítač významným pomocníkem. Fyzikální analýza zvuku. Co lze dělat s tyčí? Experimenty se světlem.

ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ Matúš Kocka Večerní, případně noční pozorování Měsíce, planet, hvězd, hvězdných konstelací a dalších zajímavých úkazů na obloze s odborným výkladem. RELAXACE PŘED SPANÍM Sven Dražan & kol. Večerní, případně noční program pro každé počasí. Překvapení se konají.

Ústav fyzikální elektroniky fyzika v praxi (semináře z fyziky) Zveme všechny zájemce na cyklus přednášek význačných odborníků, kteří seznámí posluchače s moderními aplikacemi fyziky ve svém oboru. Přednášky budou mít charakter obecnější informace o problematice a jejich úroveň bude přizpůsobena předpokládaným znalostem publika. KDY úterý 16:00 17:50 KDE Aula PřF, Kotlářská 2, Brno budova 12 aktuální program http://www.physics.muni.cz/kof 18. 9. Zobrazovací metody v medicíně prof. RNDr. Vojtěch Mornstein, CSc., vedoucí Biofyzikálního ústavu LF MU, Brno 25. 9. Moderní konstrukce letadel prof. Ing. Antonín Píštěk, CSc., ředitel Leteckého ústavu FSI VUT, Brno 2. 10. Large Hadron Collider v CERNu RNDr. Jiří Dolejší, CSc., Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK, Praha 9. 10. Jaderná fúze zdroj energie pro třetí tisíciletí RNDr. Jan Stöckel, CSc., vedoucí oddělení Tokamak, Ústav fyziky plazmatu AV ČR, Praha 16. 10. Energetika Evropy v následujících dvaceti letech Ing. Miroslav Vrba, výkonný ředitel a člen představenstva ČEPS 23. 10. Jaderná energetika možnosti, překážky, rizika Ing. Dana Drábová, Ph.D., předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Praha 30. 10. Meteorologie a klimatologie RNDr. Radim Tolasz, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu, Praha 6. 11. Elektrostatické zvlákňování, výroba a použití nanovláken prof. RNDr. Oldřich Jirsák, CSc., Katedra netkaných textilií, FT TUL, Liberec 13. 11. Svařování elektronovým svazkem Ing. Ladislav Zobač, Brno 20. 11. Fyzika jaderných zbraní prof. RNDr. František Cvachovec, CSc., vedoucí Katedry matematiky a fyziky, UO, Brno 27. 11. Křemík materiál pro polovodiče Mgr. Jan Šik, Ph.D., vedoucí vývojového oddělení ON Semiconductor, Rožnov pod Radhoštěm 4. 12. Výroba pozitronových diagnostických radiofarmak Ing. Karel Mudra, Ústav jaderného výzkumu, Řež

Laboratoř mladých fyziků Zajímá vás, jakým výkonem jste schopni šlapat na kole? Kolik energie můžeme získat ze Slunce za průměrný letní den? Kolik tepla uniká v zimě přes stěny vašeho pokoje? Jak změřit polohu těžiště vašeho těla? Co umí a co naopak neumí vaše oko a ucho? A jste navíc ochotni hledání odpovědí na tyto a jiné otázky věnovat jisté úsilí a čas? V laboratoři si můžete vyzkoušet zajímavé pokusy, samostatně řešit fyzikální problémy experimentálního charakteru nebo podle vlastního návrhu zkonstruovat a vyrobit různé přístroje a zařízení. Odborná a materiální podpora je zajištěna. KDY každý čtvrtek od 16:00, 2 hodiny týdně během školního roku, již od září 2006! KDE Areál PřF, Kotlářská 2, Brno, prostory ústavu Další informace zboch@physics.muni.cz, http://www.physics.muni.cz/~lmf/ Fyzikální kavárna Kavárna je určena především učitelům fyziky na středních a základních školách. Je to příležitost ke vzájemnému setkávání při šálku dobré kávy, výměně zkušeností, navázání kontaktů s kolegy pracujícími v oboru a získání nových poznatků využitelných při výuce fyziky. KDy třetí čtvrtek v měsíci, 17:00 KDE Areál PřF, Kotlářská 2, Brno posluchárna F2 Aktuální program kavárny je uveřejňován na stránkách ústavu. FYZIKÁLNÍ Tlak v... E=m.c ² S=k.ln W KAVÁRNA

Demonstrační experimenty Nabízíme středním školám následující bloky demonstračních experimentů: Mechanické kmitání a vlnění. 1.A Mechanické kmity, 1.B Vlny, 1.C Zvuk. Elektřina a magnetismus. 2.A Elektrostatika, 2.B Elektrický proud v látkách, 2.C Magnetické pole proudovodičů a magnetické vlastnosti látek, 2.D Nestacionární proudy a elektromagnetická indukce, 2.E Elektromagnetické vlny. Optika. 3.A Geometrická optika, 3.B Vlnová optika, 3.C Zdroje světla, IR a UV záření, 3.D Polarizace světla. Délka bloku je 60 minut. Min. počet účastníků 20, max. 70. Cena 25 Kč na studenta. KDY odpoledne (úterý 12:00-14:00, každý druhý týden), případně po domluvě KDE Areál PřF, Kotlářská 2, Brno posluchárna F2 Další informace janar@physics.muni.cz Databáze popularizačních přednášek Databáze obsahuje seznam popularizačních přednášek se stručnými anotacemi, doplňkovými informacemi a kontaktem na přednášejícího. Slouží k výměně nabídky přednášek, zejména (ale nikoliv výhradně) mezi českými vysokými školami. Databáze je otevřený systém, do kterého mohou zájemci po registraci nabídku svých přednášek volně vkládat. Vystavením přednášky v databázi její autor současně vyjadřuje ochotu v přiměřené dojezdové vzdálenosti přednášku prezentovat po individuální domluvě s pracovištěm, které ho oslovilo. http://www.physics.muni.cz/kof/dpp Databáze byla vytvořena a je spravována Ústavem fyzikální elekttroniky (ÚFE) Přírodovědecké fakulty MU v Brně; sama databáze však již pracuje autonomně a ÚFE nezajišťuje vlastní kontakt zvací instituce s přednášejícím ani organizaci přednášky. K tomu slouží e-mailová adresa přednášejícího. Vydal: Ústav fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU v Brně Redakce: Mgr. Jana Jurmanová, Ph.D.