Úvod do CSS. Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm. Modernizace výuky s využitím ICT, CZ.1.07/1.5.00/34.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Úvod do CSS. Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm. Modernizace výuky s využitím ICT, CZ.1.07/1.5.00/34."

Transkript

1 Úvod do CSS Tematický okruh (ŠVP) CSS1 Vysvětlení úlohy CSS při programování www stránek Úvod do CSS VY_32_INOVACE_01_02_01 Vytvořeno září 2012 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Učební materiál podává základní myšlenku kaskádových stylů, ukazuje jejich úlohu při vytváření moderního webu. Osvětluje pojem stylopis, předkládá tři druhy jeho zápisu a vysvětluje jejich přednosti a nedostatky.

2 Interní stylopis Zápis stylopisu do hlavičky HTML dokumentu Interní stylopis VY_32_INOVACE_01_02_02 Vytvořeno září 2012 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák se seznámí s výhodami i nevýhodami interního stylopisu, pochopí jeho strukturu a naučí se ho zapsat do hlavičky HTML dokumentu.

3 Inline stylopis Zápis stylopisu do hlavičky HTML dokumentu Inline stylopis VY_32_INOVACE_01_02_03 Vytvořeno září 2012 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák se seznámí s výhodami i nevýhodami inline stylopisu, pochopí jeho strukturu a naučí se ho zapsat jako atribut do příslušného tagu.

4 Externí stylopis Zápis stylopisu do externího souboru Externí stylopis VY_32_INOVACE_01_02_04 Vytvořeno říjen 2012 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák se seznámí s výhodami externího stylopisu a naučí se jej používat.

5 Volba vhodného typu DTD Obecné zásady pro práci s CSS Volba vhodného typu DTD VY_32_INOVACE_01_02_05 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák dostane vysvětlení toho, proč je důležité správně zvolit DTD už při zakládání stránky a rozšíří si sortiment HTML šablon obsahujících vhodná DTD.

6 Stromová struktura HTML dokumentu Prostředky pro práci s CSS Stromová struktura HTML dokumentu VY_32_INOVACE_01_02_06 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák se naučí vizualizovat stromovou strukturu HTML dokumentu. To mu pomůže pochopit vazby mezi prvky a umožní pozdější efektivní práci se selektory.

7 Selektory Zvládnutí syntaxe pro stylování vybraných objektů stránky Selektory VY_32_INOVACE_01_02_07 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák se naučí používat selektory pro vybírání objektů, které mají být ostylovány.

8 CSS validace Zvládnutí nástrojů pro validaci stylopisu CSS validace VY_32_INOVACE_01_02_08 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Žák se seznámí s přehledem verzí CSS a naučí se používat CSS validátory, tj. nástroje na validaci stylopisů.

9 Zásady pro psaní HTML podle STRICT specifikace Zvládnutí zásad pro psaní HTML kódu dle specifikace STRICT Zásady pro psaní HTML podle STRICT specifikace VY_32_INOVACE_01_02_09 Materiál slouží k podpoře výuky programování webových aplikací v prvních ročnících oborů a Elektronické zpracování informací. Předpokládá se znalost základů HTML. Pro úspěšné používání CSS je výhodné přepnout prohlížeč do STANDARD módu. Logickou možností, jak to udělat, je použít DTD pro STRICT specifikaci. Proto se žák seznámí se zásadami platnými pro psaní HTML kódu dle specifikace STRICT.

10 Vývojové pomůcky pro práci s CSS Zvládnutí pomůcek pro efektivní práci s CSS Vývojové pomůcky pro práci s CSS VY_32_INOVACE_01_02_10 Žák obdrží pomůcky, které mu pomohou při práci s kaskádovými styly. Jde o ladicí nástroj FIREBUG, což je doplněk k prohlížeči Firefox, a víceúčelová utilita FASTSTONE CAPTURE.

11 Formátování písma Stylování řádkových elementů Formátování písma VY_32_INOVACE_01_02_11 Materiál vede žáka při stylování textového obsahu stránky. Vzhledem k tomu, že vhodné formátování textu může podstatně vylepšit vzhled stránky i čitelnost obsahu, jde o poměrně silný motivační prvek s okamžitým účinkem.

12 Dědičnost a kaskáda Využití dědičnosti a kaskádových vlastností v CSS Dědičnost a kaskáda VY_32_INOVACE_01_02_12 Žák se seznámí s principy a fungováním dědičnosti a kaskády. Jde o stěžejní principy, bez jejichž zvládnutí není možno CSS smysluplně využívat. Je tedy vhodné věnovat této látce dostatek pozornosti a důkladně ji s žáky procvičit.

13 Další vlastnosti písma Využití CSS pro formátování písma Další vlastnosti písma VY_32_INOVACE_01_02_13 Žák se naučí používat další techniky pro formátování písma, mezi které patří styl písma a různé jeho varianty. Naučí se také řídit velikost písma a stupeň jeho tučnosti. Seznámí se s možností, jak využít zkrácené varianty deklarace písma v CSS.

14 Měření rozměrů v pixelech Používání délkových jednotek v CSS Měření rozměrů v pixelech VY_32_INOVACE_01_02_14 Žák se porozumí tomu, proč je pixel v CSS relativní délkovou jednotkou.

15 Relativní délkové jednotky v CSS Používání délkových jednotek v CSS Relativní délkové jednotky v CSS VY_32_INOVACE_01_02_15 Žák se naučí pracovat s relativními délkovými jednotkami em, %.

16 Řádkování v CSS Dovednost formátovat textový obsah Řádkování v CSS VY_32_INOVACE_01_02_16 Žák se naučí pracovat s výškou řádku inline elementů.

17 Kouzla s textem Dovednost formátovat textový obsah Kouzla s textem VY_32_INOVACE_01_02_17 Žák se naučí využívat pokročilejších vlastností CSS pro formátování textu.

18 Grafické efekty u řádkových elementů Dovednost formátovat textový obsah Grafické efekty u řádkových elementů VY_32_INOVACE_01_02_18 Žák se naučí oživovat textové objekty grafickými efekty výplněmi pozadí prvku a rámečky kolem textu.

19 Identifikátory Využití identifikátorů pro stylování webových dokumentů Identifikátory VY_32_INOVACE_01_02_19 Žák se naučí smysluplně používat jednoznačných identifikátorů pro stylování webových dokumentů.

20 Třídy Využití tříd pro stylování webových dokumentů Třídy VY_32_INOVACE_01_02_20 Žák se naučí smysluplně využívat tříd pro stylování webových dokumentů.

Název modulu: Tvorba webu pomocí XHTML a CSS začátečníci

Název modulu: Tvorba webu pomocí XHTML a CSS začátečníci Název modulu: Označení: C7 Stručná charakteristika modulu Modul vznikl za účelem úvodního seznámení zájemců o problematiku tvorby moderních webových stránek podle standardů W3C. Zahrnuje základní nezbytné

Více

================================================================================ =====

================================================================================ ===== Název: VY_32_INOVACE_PG4101 Základní struktura HTML stránky Datum vytvoření: 01 / 2012 Anotace: DUM seznamuje se základní strukturou a členěním HTML stránky, s jednotlivými složkami - HTML, CSS, externí

Více

Informatika a výpočetní technika

Informatika a výpočetní technika Školní vzdělávací program Obor: 7941 K / 81, Gymnázium 8-leté Učební osnovy pro nižší stupeň vzdělávání Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Matematika a její aplikace Informatika a výpočetní technika Charakteristika

Více

Tvorba internetových stránek pomocí HTML, CSS a JavaScriptu

Tvorba internetových stránek pomocí HTML, CSS a JavaScriptu OL { list-style-type : upper-alpha }.vnitrni { list-style-position : inside } i i i li ě 00 5px; operace s proměnnou } Tvorba internetových stránek pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Martin Domes Nakladatelství

Více

Tvorba internetových prezentací a portálů

Tvorba internetových prezentací a portálů Rozšíření výuky informačních technologií na Gymnáziu Pacov Reg. Číslo: CZ.1.07/1.1.01/02.0008 GYMNÁZIUM PACOV Tvorba internetových prezentací a portálů Osnova výuky Bc. Patrik Jíra 27. 12. 2009 Projekt

Více

Metodika výuky multimediálního vzdělávání odborných pracovníků Práce s webem

Metodika výuky multimediálního vzdělávání odborných pracovníků Práce s webem Metodika výuky multimediálního vzdělávání odborných pracovníků Práce s webem 1. blok Teorie tvorby www Základní technologie Vlastnosti různých softwarů Základy webové grafiky V prvním bloku se účastníci

Více

XHTML a tvorba webu. 1. Historie a základní struktura. HTML HyperText Markup Language

XHTML a tvorba webu. 1. Historie a základní struktura. HTML HyperText Markup Language XHTML a tvorba webu 1. Historie a základní struktura HTML HyperText Markup Language - HTML 0.9 první verze 1991 - Značkovací jazyk pro zápis dokumentů na webu - Vkládání do textu obrázků, hypertextových

Více

HTML javascript css PHP DOM

HTML javascript css PHP DOM HTML javascript css PHP DOM ZÁKLADY TVORBY WWW STRÁNEK A JEDNODUCHÝCH WWW APLIKACÍ Studijní text Kristýna Kubrická Jan Kubrický OBSAH OBSAH... 2 ÚVOD... 4 1 ÚVOD DO STUDIA... 6 INTERNET... 6 PRINCIP ČINNOSTI

Více

CSS a XHTML. tvorba dokonalých WWW stránek krok za krokem DRUHÉ, David Procházka. v ydání

CSS a XHTML. tvorba dokonalých WWW stránek krok za krokem DRUHÉ, David Procházka. v ydání DRUHÉ, ak tualizo vané v ydání CSS a XHTML tvorba dokonalých WWW stránek krok za krokem David Procházka Návrh moderních webových stránek snadno a rychle Průvodce technologiemi XHTML a CSS Úvod do technologie

Více

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy KATALOG POŽADAVKŮ K MATURITNÍ ZKOUŠCE INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD ZKOUŠKA ZADÁVANÁ MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Aktualizace katalogu schváleného

Více

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Jan Chlumský

PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce. 2005 Jan Chlumský PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Absolventská práce 2005 Jan Chlumský PB Vyšší odborná škola a Střední škola managementu, s.r.o. Nad Rokoskou 111/7, Praha 8 Obor: Aplikace výpočetní

Více

Návrh webového obchodu

Návrh webového obchodu Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra informatiky a kvantitativních metod Návrh webového obchodu Bakalářská práce Autor: Alyabyev Alexandr Informační technologie Vedoucí práce: Ing. Bohuslav Růžička,

Více

Martin Domes. Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky

Martin Domes. Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky Martin Domes Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky Computer Press Brno 2012 Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky Martin Domes Obálka: Martin Sodomka Odpovědný redaktor: Hana Kostovičová Technický

Více

Tvorba webových stránek

Tvorba webových stránek Tvorba webových stránek Kaskádové styly Úprava vzhledu webové stránky pomocí atributů má několik nevýhod a úskalí. Atributy nabízejí málo možností úprav. Obtížně se sjednocují změny na různých částech

Více

INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE -ADOBE DREAMWEAVER-

INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE -ADOBE DREAMWEAVER- Název projektu: Registrační číslo projektu: Zlepšení podmínek pro využívání ICT ve výuce CZ.1.07/1.1.02/01.0135 INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE -ADOBE DREAMWEAVER- Zpracoval: Ing. David Adamovský

Více

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD

INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy KATALOG POŽADAVKŮ K MATURITNÍ ZKOUŠCE INFORMAČNĚ TECHNOLOGICKÝ ZÁKLAD ZKOUŠKA ZADÁVANÁ MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Zpracoval: ÚIV CENTRUM

Více

MODUL 7: TVORBA WEBOVÝCH APLIKACÍ

MODUL 7: TVORBA WEBOVÝCH APLIKACÍ Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 7: TVORBA WEBOVÝCH APLIKACÍ Studijní opora Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem

Více

Tvorba jednoduchých WWW stránek

Tvorba jednoduchých WWW stránek Tvorba jednoduchých WWW stránek Daniela Ďuráková VŠB- Technická univerzita Ostrava Katedra informatiky Vznik WWW technologie Vznik- CERN 1989-90, vedoucí projektu Tim Berners-Lee Cíl- infrastruktura pro

Více

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL (Uniform Resource Locator).

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL (Uniform Resource Locator). Koncepce webu Základní pojmy Internet a jeho služby Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí. Počítače mezi sebou komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Internet poskytuje

Více

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně Fakulta životního prostředí. Tvorba WWW stránek. Petr Novák

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně Fakulta životního prostředí. Tvorba WWW stránek. Petr Novák Univerzita Jana Evangelisty Purkyně Fakulta životního prostředí Tvorba WWW stránek Petr Novák Ústí nad Labem 2014 Název: Autor: Tvorba WWW stránek Mgr. Ing. Petr Novák Vědecký redaktor: Ing. Jan Popelka,

Více

Tvorba webových stránek

Tvorba webových stránek Střední škola - Waldorfské lyceum Křejpského 1501 Praha 4 tel. 272770378, lyceum@wspj.cz Projekt Vzdělávání pro adaptabilitu Registrační číslo CZ.2.17/3.1.00/32274 Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme

Více

M A T U R I T N Í O K R U H Y Z I N F O R M A T I K Y

M A T U R I T N Í O K R U H Y Z I N F O R M A T I K Y M A T U R I T N Í O K R U H Y Z I N F O R M A T I K Y 1 Základy informatiky a teorie informace 1.1 Digitální reprezentace a přenos informací Jednotky informace bit a byte a jejich násobné jednotky, převody

Více

PUBLIKOVÁNÍ NA WWW. Osnova volitelného modulu školení P podle metodiky sekce SIPVZ MŠMT ČR včetně dalších doplňkových materiálů

PUBLIKOVÁNÍ NA WWW. Osnova volitelného modulu školení P podle metodiky sekce SIPVZ MŠMT ČR včetně dalších doplňkových materiálů PUBLIKOVÁNÍ NA WWW Osnova volitelného modulu školení P podle metodiky sekce SIPVZ MŠMT ČR včetně dalších doplňkových materiálů V Praze dne 23. ledna 2004 Ondřej Neumajer Jednota školských informatiků Partyzánská

Více

Metodika tvorby webových aplikací

Metodika tvorby webových aplikací BANKOVNÍ INSTITUT VYSOKÁ ŠKOLA Metodika tvorby webových aplikací Bakalářská páce Stanislav Němec březen/2009 BANKOVNÍ INSTITUT VYSOKÁ ŠKOLA Katedra informačních technologií Metodika tvorby webových aplikací

Více

Tvorba webových aplikací pomocí AJAX

Tvorba webových aplikací pomocí AJAX Tvorba webových aplikací pomocí AJAX Publikace vznikla v rámci projektu OPVK Vyškolený pedagog záruka kvalitní výuky na Střední odborné škole veterinární, mechanizační a zahradnické a Jazykové škole s

Více

Pokročilá tvorba webu

Pokročilá tvorba webu Rozšíření výuky informačních technologií na Gymnáziu Pacov Reg. číslo: CZ.1.07/1.1.01/02.0008 Pokročilá tvorba webu Výukový materiál Bc. Patrik Jíra 27. 12. 2009 Tento projekt je spolufinancován z Evropského

Více

Možno hradit ze šablon projektu EU peníze školám!!

Možno hradit ze šablon projektu EU peníze školám!! Seznam ne/jazykových programů pro pedagogy (DVPP) s akreditací MŠMT Název vzdělávací akce Cílová skupina Hodinová dotace Počet účastníků Účastnický poplatek 1. Výuka anglického jazyka pro praxi 60 20 8

Více

NÁVRH A ANALÝZA WEBOVÝCH STRÁNEK PRO NEZISKOVOU ORGANIZACI PIONÝR JEVIŠOVICE

NÁVRH A ANALÝZA WEBOVÝCH STRÁNEK PRO NEZISKOVOU ORGANIZACI PIONÝR JEVIŠOVICE SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO, s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Ekonomika veřejné správy a sociálních služeb NÁVRH A ANALÝZA WEBOVÝCH STRÁNEK PRO NEZISKOVOU

Více