Název: Design webu Anotace:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Název: Design webu Anotace:"

Transkript

1 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Škola adresa: Základní škola T. G. Masaryka Ivančice, Na Brněnce 1, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Na Brněnce 1, Ivančice, okres Brno-venkov Šablona: III/2 č. 4 Ověření ve výuce (dne): Pořadové číslo hodiny: 7 Třída: 9. A, 9. B, 9. C Předmět: Tvorba webových stránek Název: Design webu Anotace: Výukový materiál směruje žáka při tvorbě webových stránek k účelné, přehledné a snadno použitelné webové prezentaci psané srozumitelným a jednoduchým jazykem. Výklad je doplněn ukázkami webů s různým designem. Prezentace je součástí výuky tvorby webových stránek bez znalosti HTML jazyka. Zápis s dalšími úkoly je k dispozici na Autor: Mgr. Otmar Němec Jazyk: čeština Očekávaný výstup: Uvědomuje si základní standardy a doporučení webové prezentace. Klíčová slova: design, web, webová prezentace Rozvíjené klíčové kompetence: KU, KŘP Druh učebního materiálu: prezentace Druh interaktivity: kombinované Cílová skupina: žák Stupeň a typ vzdělávání: základní vzdělávání druhý Ročník: devátý Celková velikost: 2,07 MB

2 Vysvětlení pojmu Webdesigner úlohou webdesignera není oslnit případné návštěvníky webu hlavním účelem každého webu je podat informace svým návštěvníkům, u komerčních webů je pak prvořadým cílem získat a udržet zákazníka účelná, přehledná a snadno použitelná prezentace psaná srozumitelným a jednoduchým jazykem představuje důležitý krok k získání pravidelných návštěvníků webu webdesign se řídí pevně danými základními standardy a doporučeními, bez jejichž pochopení nelze vytvořit použitelné a přístupné webové stránky Samostatná práce v hodině: jaká webová prezentace tě v poslední době oslovila svojí přehledností a grafickými prvky?

3 Úspěch u návštěvníků webu Splněním pravidel dobrého webu získáme důležité návštěvníky pro náš web dojde k ovlivnění návštěvníků webu (zpětná vazba) návštěvníci se na web vrací a věnují se stejné či jiné činnosti na webu web návštěvníky zaujme do té míry, že o něm mluví s dalšími členy cílové skupiny webu

4 Na co dbát při tvorbě webové prezentace? být k nalezení - pro cílovou skupinu s využitím vyhledávačů, sociálních sítí být dostupný - bezproblémové fungování webu včetně rychlého načítání Samostatná práce v hodině: jak co nejlépe řešit výše zmíněné prvky při tvorbě webu?

5 Na co dbát při tvorbě webové prezentace? být přístupný - web disponuje přizpůsobením se pro zobrazení na mobilních telefonech, pro handicapované atd. - uživatelé nejsou odkázáni jen na jeden prohlížeč - web je přístupný i bez podpory javascriptu či flashe být použitelný - aneb v jednoduchosti je síla = web je jednoduchý pro používání, návštěvník se velmi rychle zorientuje na hlavní straně webu - těžkopádné ovládání může být frustrující Samostatná práce v hodině: jak co nejlépe řešit výše zmíněné prvky při tvorbě webu?

6 Na co dbát při tvorbě webové prezentace? být intuitivní - ovládání webu je na první pohled jasné - každá stránka by měla být opatřena informací, kde se uživatel nachází, kam může pokračovat - navigační prvky by měly být jednotné být důvěryhodný - web je věrohodný pro návštěvníky Samostatná práce v hodině: jak co nejlépe řešit výše zmíněné prvky při tvorbě webu?

7 Na co dbát při tvorbě webové prezentace? být přesvědčivý - web svým celkovým provedením působí na návštěvníka přesvědčivě být emocionálně propojen - web využívá emocí návštěvníků pro lepší zapamatování si ho a případný návrat na web Samostatná práce v hodině: jak co nejlépe řešit výše zmíněné prvky při tvorbě webu?

8 Na co dbát při tvorbě webové prezentace? být příjemný - používání webu zanechává v návštěvníkovi kladný pocit (užitečný obsah, psychologie) - vždy platí, že méně je někdy více (vyumělkovanost, obrázkové pozadí stránky a další značné efekty mohou znepříjemňovat návštěvníkovi procházení webu) - vždy je doporučováno držet se světlého pozadí, tmavého textu a barevně výraznějších odkazů (tj. šetřit barvami) být smysluplný - web se stává cílem návštěvníkova brouzdání po internetu Samostatná práce v hodině: jak co nejlépe řešit výše zmíněné prvky při tvorbě webu?

9 Na co dbát při tvorbě webové prezentace? členění textu - u delších textů je vhodné používat dílčí nadpisy - návštěvník se tak může začíst přímo do pasáže, která ho zajímá - text nesmí odrazovat svou délkou (návštěvníci web většinou jen prohlíží, nepročítají jej) - důležité pasáže textu mohou být psané tučným písmem (nikoliv podtržené, to přísluší pouze odkazům) - nejvhodnějšími fonty pro zápis na webu jsou fonty bezpatkové, protože se na monitoru lépe čtou (Arial, Verdana, Tahoma) Samostatná práce v hodině: jak co nejlépe řešit výše zmíněné prvky při tvorbě webu?

10 Jak na tvorbu pěkně vypadajícího webu? s HTML jazykem, CSS styly a grafikou - pokud ovládáme jazyk HTML a CSS styly, jsme schopni za přispění grafického programu vytvořit pěkně vypadající web - pomůckou na míchání barev na webu může být s částečnou znalostí HTML jazyka a CSS stylů - např. na serveru lze zdarma vybírat mezi desítkami hotových šablon webů, které uživatel upraví podle svých požadavků Samostatná práce v hodině: vyzkoušej výše zmíněné odkazy.

11 Ukázky hotových webů Samostatná práce v hodině: kterou z popsaných rad tento web na adrese určitě splňuje a kterou nikoliv?

12 Ukázky hotových webů Samostatná práce v hodině: kterou z popsaných rad tento web na adrese určitě splňuje a kterou nikoliv?

13 Zdroj Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Webdesign [online]. c2012 [citováno ]. Dostupný z WWW: <http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=webdesign&oldid= > Použité obrázky z webů jsou vlastní tvorbou autora. Další obrázky jsou dostupné pod licencí Microsoft Office verze 2010 na