Stejně jako mnoho jiných věcí oceníme elektřinu, tekoucí vodu a telefon až ve chvíli, kdy je nemáme!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Stejně jako mnoho jiných věcí oceníme elektřinu, tekoucí vodu a telefon až ve chvíli, kdy je nemáme!"

Transkript

1 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Domácnost Ráno vstaneme a automaticky sáhneme po vypínači, abychom rozsvítili. Umyjeme se, pustíme si rádio a uvaříme čaj a ani nás nenapadne o tom moc přemýšlet. Ale k vaření, svícení a přenosu informací potřebujeme zpravidla elektřinu. Ta má svou cenu a vyplatí se s ní šetřit! Neobejdeme se ani bez pitné vody. A to, že teče z vodovodního kohoutku, považujeme za samozřejmost. Vypadl proud a voda neteče? Můžeme svítit baterkou, vařit na plynu a vodu si koupit balenou. Ale hned je nám jasné, jak je náš život na energiích závislý. V krizové situaci je navíc nepostradatelné také spojení se světem. Nejčastěji využívané komunikační prostředky rádio nebo telefon nyní už také nefungují. Takže ani nezjistíme, co se vlastně děje. Jak si poradíme potom? Můžeme se naštěstí poučit z historie ne vždy bylo lidstvo závislé na technice a technologiích tak jako dnes. Stejně jako mnoho jiných věcí oceníme elektřinu, tekoucí vodu a telefon až ve chvíli, kdy je nemáme! Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

2 Poznámky

3 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Tvrdost vody Pokus se odpovědět na otázky: 1. Který živočich pomáhá vodárnám hlídat toxikologickou nezávadnost vody a jak? 2. Proč je užitečné znát tvrdost vody? 3. V čem je vysoká tvrdost vody škodlivá? 4. Obsah které chemické látky, nebezpečné zejména pro kojence, je v pitné vodě ostře sledován a proč? Kde se tato látka ve vodě bere? Odpověď na první otázku se pokusíme najít za chvíli. Pokud nebudeš vědět další odpovědi, vrať se znovu k otázkám později (třeba až ve škole). K nalezení některých odpovědí můžeš použít i webové stránky Pražských vodáren a kanalizací ( ZJIŠTĚNÍ TVRDOSTI VODY, PĚNIVOST A ZMĚKČOVÁNÍ TVRDÉ VODY Zjisti tvrdost pěti připravených vzorků vody (označených A, D, H, K a U). Použij k tomu testovací papírky a postupuj podle pracovního návodu. Výsledek zapiš do tabulky 1 v mg CaO/l a v tzv. německých stupních ( N, 1 N = 10 mg CaO v 1 l vody) a zařaď vodu podle následující stupnice tvrdosti vody v návodu. Seřazení vzorků podle rostoucí tvrdosti vody ti pomůže odpovědět na první otázku. Tabulka 1 vzhled testovacího papírku zařazení vzorek (namalujte červeně nebo mg CaO/l N podle stupnice zeleně testovací zónu) tvrdosti A D H K U O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Seřazení vzorků podle tvrdosti: Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

4 TYP Titulek tématu Multaj bieroj bone batos tri eta libroj. Multaj domoj acxetis du telefonoj. Tri kalkuliloj saltas, sed ses auxtoj tre forte helfis Kolorado. Multaj rapida kalkuliloj romenos. Kvar vojoj saltas. Du radioj igxis kvar vere klara arboj, kaj ses libroj malbele helfis Ludviko, sed multaj malpura katoj mangxas la birdoj, kaj Kolorado stulte Multaj bieroj bone batos tri eta libroj. Multaj domoj acxetis du telefonoj. Tri kalkuliloj saltas, sed ses auxtoj tre forte helfis Kolorado. Multaj rapida kalkuliloj romenos. Kvar vojoj saltas. Du radioj igxis kvar vere klara arboj, kaj ses libroj malbele helfis Ludviko, sed multaj malpura katoj mangxas la birdoj, kaj Kolorado stulte

5 Ověř, jaké množství mýdlového roztoku je třeba k vzniku pěny ve vodě různé tvrdosti. Opět postupuj podle návodu. Výsledky zapiš do tabulky 2. Nakonec zvol některou vodu s vyšší tvrdostí a změkči ji podle pracovního návodu. Výsledky také doplň do tabulky 2 a porovnej tvrdost a pěnivost vody před a po změkčení. Tabulka 2 počet kapek vznik vzorek mýdlového zákalu kontrola papírkem roztoku ano/ne A D H K U vzorek... po změkčení vzorek... po změkčení O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O > ÚKOLY DOMŮ Zkus si na bytovém vodoměru změřit, kolik vody spotřebuješ např. na jedno vykoupání nebo vysprchování, spláchnutí záchodu a podobně. Zjisti si tvrdost vody v místě bydliště (na internetu, na městském úřadu) a vyjádři v mg/l a v N. Zařaď si vaši vodu do pětistupňové škály tvrdosti vody, případně porovnej s experimentálně zjištěným údajem. Přemýšlej, jak lze tento údaj prakticky využít. Jaký je hygienický limit dusičnanů v pitné vodě a jaká je koncentrace ve vodě u vás doma? (Obojí zjistíš na internetu nebo na městském úřadu).

6 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Vaření z vody Jaké domácí spotřebiče použiješ, chceš-li si připravit čaj? My zde máme na výběr tři způsoby, kterými si můžeme vodu na čaj uvařit. Můžeme vodu ohřívat ve varné konvici, nebo na elektrickém vařiči v hrnci s pokličkou, a na stejném vařiči, ale v hrnci bez pokličky. Zkus odhadnout, který z těchto způsobů vaření je nejrychlejší: Který je nejúspornější, a tedy i nejlevnější? A NYNÍ JIŽ JEN PÁR ÚDAJŮ A RAD PŘED MĚŘENÍM: Objem vody (tolik vody natoč z vodovodu) V = 0,5 l Znáš jednotku energie kwh (kilowatthodina)? Určitě ji znají tvoji rodiče, protože jednotky kwh se vyskytují v účtech za elektřinu. V našich malých experimentech nám však stačí jednotka menší, 1 kwmin (kilowattminuta). (1 hodina = 60 minut, takže 1 kilowatthodina = 60 kilowattminut). Teplo, resp. energii, kterou musíme dodat, aby se půl litru vody ohřálo z 15 C k bodu varu, tj. 100 C, ti prozradíme jsou to zhruba 3 kwmin. V dalších příkladech budeme počítat výkon našich spotřebičů. Výkon značíme P a udáváme ho v tomto případě v kwh. Platí, že výkon = dodané teplo / potřebný čas neboli P = Q/T, kde Q je dodané teplo (Q=3; to jsou ty už zmíněné 3 kwmin) a T je čas potřebný k uvedení vody do varu (v minutách). Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

7 KONVICE: Jak dlouho trvalo, než se voda začala vařit? T = min Vypočti výkon varné konvice, potřebný k tomu, aby se voda začala vařit. P = / = kw Výkon varné konvice odečtený z wattmetru P 0 = W HRNEC NA VAŘIČI BEZ POKLIČKY: Jak dlouho trvalo, než se voda začala vařit? T = min Vypočti výkon vařiče s hrncem bez pokličky, potřebný k tomu, aby se voda začala vařit. P = / = kw Výkon vařiče odečtený z wattmetru P 0 = W HRNEC NA VAŘIČI S POKLIČKOU: Jak dlouho trvalo, než se voda začala vařit? T = min Vypočti výkon vařiče s hrncem s poličkou potřebný k tomu, aby se voda začala vařit. P = / = kw Výkon vařiče odečtený z wattmetru P 0 = W Který způsob byl nejrychlejší? Nakresli hrnce a konvici na stupně vítězů

8 KONTROLNÍ OTÁZKA: Proč se liší hodnota výkonu vypočítaného a hodnota odečtená z wattmetru? Při vaření se část energie ztrácí. Kam tato energie (teplo) mizí? Ve varné konvici Na vařiči v hrnci bez poličky Na vařiči v hrnci s pokličkou V kterém případě je největší rozdíl výkonu spotřebovaného (podle wattmetru) a výkonu vypočítaného na ohřívání vody? spotřebovaný výkon vypočítaný výkon Konvice: - = Hrnec s pokličkou: - = Hrnec bez pokličky: - =

9 Je rychlost vaření jedinou podmínkou pro volbu nejlepšího způsobu vaření? Napadá tě jiné kritérium? Pokus se ho zformulovat. Různé odpovědi na otázku, který způsob vaření vody na čaj je nejlepší, mohou být spojené s pohodlností daného způsobu, univerzálností (v hrnci a na vařiči lze vařit vodu nejen na čaj, ale i na polévku nebo na špagety, v konvici těžko) a také například hospodárností. Hospodárnosti se týká veličina, které obvykle říkáme účinnost (a značíme ji ) a kterou vyjadřujeme jako poměr výkonu užitečného (zde na ohřívání vody) a výkonu spotřebovávaného (zde příkon spotřebiče). Účinnost = užitečný výkon / spotřebovávaný výkon = P / P 0 Užitečný výkon je vždycky menší než spotřebovávaný, proto vyjde účinnost vždy menší než jedna. Velmi názorné je udávat ji v procentech. Spočti účinnost pro všechny varianty vaření, které jsme zkoušeli: Účinnost varné konvice k = / = = % Účinnost vařiče s hrncem bez pokličky bez = / = = % Účinnost vařiče s hrncem s pokličkou s = / = = % Který ze způsobů vaření je nejúčinnější?? KONTROLNÍ OTÁZKA: Jak souvisí účinnost vaření s ekologičností?

10 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Vaření na ohni I KDYŽ DOJDOU UŠLECHTILÁ PALIVA, JEŠTĚ ZBÝVÁ DŘÍVÍ V LESE Jistě tě napadlo posbírat suché klestí v lese, udělat táborák a ohřát vodu v kotlíku nad ohněm. My teď prozkoumáme funkci jednoduchého svépomocně vyrobeného vařiče, který sice používá zcela současných technologií, ale jinak se opírá o prastaré zkušenosti lidstva. NYNÍ PÁR ÚDAJŮ PŘED MĚŘENÍM: Objem vody (tolik vody natoč z vodovodu) V = 0,5 l Znáš jednotku energie kwh (kilowatthodina)? Určitě ji znají tvoji rodiče, protože jednotky kwh se vyskytují v účtech za elektřinu. V našich malých experimentech nám však stačí jednotka menší, 1 kwmin (kilowattminuta). (1 hodina = 60 minut, takže 1 kilowatthodina = 60 kilowattminut). Teplo, resp. energii, kterou musíme dodat, aby se půl litru vody ohřálo z 15 C k bodu varu, tj. 100 C, ti prozradíme jsou to zhruba 3 kwmin. A JDEME VAŘIT Víme, že optimální je vaření v hrnci s pokličkou, pokud možno v závětří. Chceme získat představu o spotřebě paliva, a proto nejdřív zvážíme hromadu připraveného dříví a po vaření zvážíme zbytek dříví. Počáteční hmotnost dříví mp1 = g Teď už můžeš dříví ve vařiči zapálit. Civilizované řešení pomocí sirek si nech až jako poslední východisko, zkus to nejdřív pomocí slunce a lupy nebo pomocí škrtání kamínkem do zapalovače, resp. pomocí hořčíkového zapalovače. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

11 Konečná hmotnost dříví m p2 = g Čas, než se voda začala vařit T = s Vypočtený výkon vařiče potřebný P = Q/T k tomu, aby se voda začala vařit P = / = Spotřeba dřeva m p = g <> ZÁVĚREČNÁ DISKUSE: Jaké jsou klady a zápory vaření na dřevu? Je takový vařič ekologický? Najdi argumenty pro své tvrzení. A TEĎ PRO EXPERTY: JAKÁ JE ÚČINNOST VAŘIČE? Vařič čerpá energii ze spalování dřeva. Tabulková výhřevnost suchého dřeva je kolem 16 MJ/kg. Doplň do následující tabulky údaje z měření a předcházejících výpočtů a dopočítej účinnost. Doba vaření Spotřeba dřeva Užitečný výkon P Výkon hořícího dřeva P 0 minut g kw kw Účinnost n i = P / P 0 Účinnost v procentech %? > NÁMĚTY NA DALŠÍ PŘEMÝŠLENÍ: Co znamená ekologické chování při výletu a kempování v naší přírodě, co ve vzdálených neobydlených krajinách? Seznam se s katastrofickými vizemi autorů, kteří popisují zhroucení civilizace, a uvědom si, jak křehká naše civilizace je. Doporučujeme ti knihu Robinson Crusoe od Daniela Defoe ten civilizaci jen opustil, a to navíc takovou, která ještě nebyla závislá na technice tak jako nyní. Civilizačně pokročilejší byli trosečníci z Verneova Tajuplného ostrova. Příklady zhroucení současné civilizace najdeš např. v knihách Den trifidů od Johna Wyndhama nebo Malevil od Roberta Merleho.

12 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Měření účinnosti zdrojů světla Mnohokrát denně si potřebujeme na něco posvítit. Nijak nad tím nepřemýšlíme, jen zmáčkneme vypínač a je to. Podívejme se například na to, čím vlastně doma svítíme. Pokus se vyjmenovat zdroje světla, které doma používáte. Spočítej, kolik a jakých svítidel máte doma! Žárovky Zářivky (klasické lineární) Kompaktní úsporné zářivky Na každé žárovce jsou dva hlavní údaje. Napětí, na které můžeš žárovku připojit, a příkon. Pokus se tyto údaje na žárovce najít. Napětí U = V Příkon P = W Pokus se odhadnout, které osvětlení je energeticky úspornější. Odhadni, jestli je finančně výhodnější úsporná zářivka nebo žárovka. Když mají žárovka i zářivka stejný příkon, je světlo zářivky než světlo žárovky. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

13 Teď si odhad ověříme POROVNÁNÍ ŽÁROVKY A ZÁŘIVKY POMOCÍ FOTOAPARÁTU Pokusíme se najít k zářivce žárovku, která svítí srovnatelně intenzivně. Použijeme k tomu fotoaparát. Při fotografování potřebujeme, aby na film (nebo v případě digitálního fotoaparátu na čip) dopadalo potřebné množství světla. Toho se dá docílit dvojím způsobem. Buď můžeme omezit množství dopadajícího světla tím, že zmenšujeme nebo zvětšujeme otvor objektivu neboli měníme clonu. Nebo můžeme měnit čas, po který necháme světlo dopadat. Dnešní fotoaparáty dokáží tyto hodnoty určovat samy. Můžeš si nastavit jednu z hodnot a druhou ti fotoaparát ukáže na displeji. Jestliže při stejné velikosti otvoru (stejném clonovém čísle) dopadá na film méně světla, musíš kvůli dosažení stejného výsledku nechat světlo dopadat na film po dobu. Měření bude samozřejmě mnohem přesnější, pokud budeš pokus provádět v zatemněné místnosti, kde nebude ovlivněn okolním světlem. MĚŘENÍ Připrav si zářivku o příkonu 21 W. Na fotoaparátu nastav pevně clonu (tj. velikost otvoru). Potom změř, jaký čas je potřebný k vyfotografování zářivky, a zaznamenej jej: T = s Na místo zářivky potom postupně umísti žárovky a měř časy potřebné k jejich vyfotografování (vzdálenost fotoaparátu od zdroje světla musí být stále stejná!). Žárovka o příkonu 40 W T = s 60 W T = s 100 W T = s Srovnej časy naměřené pro žárovky a porovnej je s časem naměřeným pro zářivku. Urči žárovku, která je zářivce nejbližší. VÝSLEDEK MĚŘENÍ Zářivka má příkon P 0 = W Žárovka, která svítí stejně intenzivně, má příkon P 0 = W ZÁVĚR

14 Pokus se najít stejným způsobem i jiné kombinace, třeba i s použitím více žárovek. Zářivka má příkon P 0 = W T = s Žárovky o příkonu: 40 W T = s 60 W T = s 100 W T = s 100 W + 40 W T = s 60 W + 60 W T = s 100 W + 60 W T = s VÝSLEDEK MĚŘENÍ Zářivka má příkon P 0 = W Žárovky, které svítí stejně intenzivně, mají příkon: P 0 = W

15 Poznámky

16 ÚKOL EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Ušetři! EKONOMIE A EKOLOGIE RŮZNÝCH ZDROJŮ SVĚTLA Budiž světlo! pravil Bůh. Budiž elektrické světlo! pravil Thomas Alva Edison. Ale které? Mezi různými zdroji elektrického světla jsou značné rozdíly. Obyčejná žárovka spotřebuje mnohem více elektřiny než úsporná zářivka při srovnatelném výkonu. Kolik ušetříme, jestliže použijeme místo obyčejné žárovky úspornou zářivku? Vyber si jednu úspornou zářivku a trochu počítej! Příkon žárovky P 0 = W Příkon úsporné zářivky P 0 = W Denně svítíš třeba 4 hodiny > T = 4 h, 1 kwh = 1000 Wh stojí 3,60 Kč Použiješ-li místo žárovky zářivku, ušetříš za den: (3,6 x 4 x : ,6 x 4 x : 1000 ) Kč = Kč Za rok (365 dní) tedy ušetříš: (365 x ) Kč = Kč Žárovka o příkonu P 0 = W stojí Kč Zářivka o příkonu P 0 = W stojí Kč Za jak dlouho se ti rozdíl cen vrátí? {( - ) : } dní = dní Žárovka má životnost h (to je asi 8 měsíců) Zářivka má životnost h (to je asi 5 a půl roku) Kolik ušetříš za dobu životnosti zářivky: {3,6 x x : ,6 x x : ( - 8 x )} Kč = Kč Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

17 ÚKOL Nešetři jen vlastní kapsu, ale i přírodu Počítej pro stejnou zářivku jako v minulém příkladě! Příkon žárovky P 0 = W Příkon úsporné zářivky P 0 = W Na výrobu 1 kwh = Wh elektřiny v tepelné elektrárně se spotřebuje 1 kg uhlí Denně svítíš 4 hodiny > T = 4 h Spotřeba uhlí, svítíš-li jeden rok (365 dní) žárovkou, je: (365 x 4 x : 1 000) kg = kg Spotřeba uhlí, svítíš-li jeden rok zářivkou: (365 x 4 x : 1 000) kg = kg Spálením 1kg uhlí se do ovzduší uvolní 3,2 kg CO 2 Používáš-li úspornou zářivku místo žárovky, vznikne za rok o ( - ) x 3,2 kg = kg méně CO 2. A to je dost!

18 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Komunikace PŘEDÁVÁNÍ ZVUKU Člověk má pět smyslů a pro komunikaci může použít všechny. Některé způsoby jsou obvyklé a prodělaly v historii dlouhý vývoj, některé jsou méně obvyklé. Na úvod zkus do následující tabulky zapsat způsoby komunikace vázané na jednotlivé smysly a pomůcky, resp. technická zařízení, která tuto komunikaci umožňují. Smysl Způsob použití (a pomůcky či zařízení) Zrak Sluch Hmat Chuť Čich Pojďme si teď některé způsoby komunikace pomocí sluchu vyzkoušet; mobilní telefon zkoušet nebudeme, neboť jej jistě zkoušíš pilně a často. NITKOVÝ TELEFON Vytvoř si telefon jen ze dvou kelímků a nitě. Provlékni niť pomocí jehly dnem jednoho kelímku a uvnitř ji zajisti uzlíkem. Odmotej si niť dostatečně dlouhou alespoň 5 metrů a její druhý konec provlékni dnem druhého kelímku a zevnitř opět zajisti uzlíkem. Vezmi si s kamarádem každý jeden kelímek a vyzkoušej, jak takový telefon funguje.? KONTROLNÍ OTÁZKY: Je pro funkci telefonu lepší, aby niť byla prověšená, anebo napnutá? Můžete oba současně mluvit a současně poslouchat? Jak takový telefon vlastně funguje? Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

19 HADICOVÝ TELEFON Vezměte si ve dvojici dvě telefonní hadice a natáhněte je mezi sebe. Přiložte si konce hadic k uším a ústům tak, abyste oba mohli současně mluvit a navzájem se slyšeli. Vyzkoušejte, jak dobře je slyšet na vzdálenost několika metrů s hadicemi a bez nich. Nakreslete vedení hadic do následujícího obrázku.? KONTROLNÍ OTÁZKY: Proč je i na vzdálenost několika metrů lépe slyšet s hadicemi, než bez nich? Kolik nezávislých komunikačních kanálů takto používáš? Užívá nebo užíval se tento systém komunikace někde prakticky? VOJENSKÝ TELEFON Vojenský telefon funguje na stejném principu, jako fungovaly ještě před nedávnou dobou všechny telefony. Propojte ve dvojici dva telefony, zatočte na jednom z nich kličkou a vyzkoušejte spojení. Vyzkoušej, jestli si můžete skákat do řeči, tj. mluvit a poslouchat současně. Tím, že mluvíš do mikrofonu (M), rozechvíváš jeho membránu. Ta svým chvěním zvětšuje a zmenšuje tlak na uhlíková zrnka, která jsou pod ní nasypána, a tím se mění elektrický odpor mikrofonu i probíhající proud z baterie (Z). Tento proud na druhé straně drátů přitahuje a oddaluje ve stejném rytmu membránu ve sluchátku (S), která potom vydává zvuk. Dnešní telefony jsou samozřejmě dokonalejší, obsahují například polovodičové prvky pro zesílení zvuku a korekční obvody pro zlepšení kvality zvuku. Z S S Z M M? KONTROLNÍ OTÁZKY: Co se děje, když točíš kličkou? Když mluvíš do mikrofonu, slyšíš se ve svém vlastním sluchátku?

20 RADIOSTANICE PMR Zapněte ve dvojici obě radiostanice a zkontrolujte, zda jsou obě naladěny na stejný kanál a stejné číslo subkanálu. Vysílat můžete stisknutím tlačítka PTT (Push To Talk). Rozejděte se na opačné konce místnosti, nebo jeden může odejít z místnosti ven. Vyzkoušejte komunikaci pomocí radiostanic a hlavně nacvičte jistou kázeň v hovoru, protože rychle zjistíte, že opravdu nemůžete mluvit současně. Stiskněte tlačítko scan a prozkoumejte, zda v okolí někdo podobnou radiostanici nepoužívá. Pokud ano, poznamenejte si číslo kanálu a subkanálu: RADIOVÝ RUCH KOLEM NÁS Zapni přijímač a najdi frekvence, na kterých je nějaký provoz. Pokus se identifikovat, jaké je to vysílání. Pomůže ti v tom Plán přidělení kmitočtových pásem, který vydává Český telekomunikační úřad. Frekvence v MHz Kdo tam komunikuje Pásma, kde máš šanci něco zaslechnout: 0,1485 0,2835 MHz Rozhlas, dlouhé vlny, např. Český rozhlas 0,270 MHz 0,526 1,6065 MHz Rozhlas, střední vlny, např. Český rozhlas 0,639 MHz 9,400 9,900 MHz Rozhlas, jedno z pásem krátkých vln 26,565 27,405 MHz Občanské pásmo, tzv. CB (=Citizen Band) 35 40,99 MHz Ovládání modelů a hraček 48,5 66,0 MHz Televize 87,5 109,0 MHz Rozhlas, FM 118,0 137,0 MHz Letecká komunikace 446,0 446,1 MHz Občanské pásmo PMR ,74 467,38 MHz Rádiové sítě různých uživatelů 506 MHz a okolí Digitální televize a rádia, vysílač Praha

21 MODEL TELEGRAFU Zkontroluj model telegrafu: dvě tlačítka, dvě pískátka, baterie. Tvůj kamarád se s druhým pískátkem vzdálí a můžete si vyzkoušet, jak rychle vám půjde komunikace pomocí Morseovy abecedy: stopněte si, za jak dlouho se vám podaří vyslat alespoň jednu větu. Sem si napiš větu a vyšli ji: Sem si napiš přijímanou větu: PŘENOS OBRÁZKU POMOCÍ ZVUKU Když umíme poslat hlas, umíme poslat i obrázek. Jak? Pomocí mřížky, která obrázek rozdělí na čtverečky, stejně, jako jsou digitální obrázky složené z pixelů. Dvojice s jednotlivými telefony, telegrafem a radiostanicemi se rozdělí na vysílajícího a přijímajícího. Vysílající od lektora dostane obrázek na průhledné fólii, který přiloží dolů na šachovnici, a prostřednictvím svého přístroje odešle popis polí (bílá/černá bílá/černá další řádek) příjímajícímu, který obrázek do své šachovnice zakreslí. Šachovnice máš dvě, aby sis mohl vyzkoušet různé role i různé přístroje. Na závěr spočítej počet špatně přijatých polí:

22 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Morseova abeceda KÓD MORSEOVY ABECEDY A POMOCNÁ SLOVA A B C D E F G H CH I J K L M akát blýskavice cílovníci dálava erb Filipíny Grónská zem hrachovina chléb nám dává ibis jasmín bílý krákorá lední hokej mává N O P Q R S T U V W X Y Z národ ó náš pán papírníci qílí orkán rarášek sekera trám učený vyučený wagón klád Xénokratés ý se ztrácí známá žena dlouhá hláska = čárka, krátká = tečka KÓD MORSEOVY ABECEDY POMOCÍ BAREVNÉ TABULKY Její použití je jednoduché a rychlejší než při používání pomocných slov. Při čtení postupujeme zleva doprava. Každé políčko představuje jednu část znaku a to podle barvy. V tabulce představují šedá pole čárku a zelená tečku. Pokud tedy luštíme znak.. postupujeme: šedá, zelená, šedá, zelená a dojdeme k písmenu C T E M N A I O G K D W R U S CH (Ö) Q Z Y C X B J P (Ä) L (Ü) F V H Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

23 EDUKATIVNÍ PROGRAM NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA Shrnutí tématu domácnost Značnou část našeho života strávíme doma zde vaříme a jíme, spíme, myjeme se, pereme prádlo, sledujeme televizi, pracujeme na počítači, čteme si a provozujeme řadu dalších činností. Někteří lidé doma i celodenně pracují. Abychom mohli všechny tyto činnosti provádět, a také pro pocit pohody, potřebujeme vodu, elektřinu, plyn, možnost komunikace aktivní (telefon) nebo alespoň pasivní (rádio, televize) a ještě řadu dalších věcí. Teprve když něco nefunguje neteče voda nebo nejde elektrický proud zjistíme, jak obtížně bychom mohli bez těchto vymožeností žít. Jednou z nejdůležitějších látek, které k dennímu životu potřebujeme, je voda. První veřejný vodovod v Praze byl vybudován v polovině 14. století. Voda byla rozváděna dřevěným potrubím, ale ne do jednotlivých domů jako dnes, ale do veřejných kašen. V moderní době je pitná voda dodávána vodárnou v Káraném (od roku 1914), z úpravny vltavské vody v Podolí (od roku 1929) a od roku 1972 ještě i ze Želivky. V Praze je průměrná spotřeba vody na jednoho obyvatele za rok 48 m 3. Tímto množstvím vody by se dal naplnit bazén 15 m dlouhý, 2,5 m široký a 1,3 m hluboký! Vodu doma potřebujeme na vaření, mytí a praní. Určitě víš, že pro praní a mytí je významná tvrdost vody čím je voda tvrdší, tím je spotřeba pracích prostředků a mýdla vyšší. Ale neméně důležitá je tvrdost vody i při vaření. Kvalitní a chutný čaj nikdy nepřipravíš z velmi tvrdé vody. Tvrdost vody v pražské vodovodní síti se pohybuje mezi 1-2 mmol/l, jde tedy o měkkou až středně tvrdou vodu. Mnohem více se o vodě dozvíš, pokud navštíš Muzeum pražského vodárenství v prostorách Podolské vodárny nebo Ekotechnické muzeum ve staré kanalizační čistírně v Bubenči. Další neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života je elektrická energie. Zatím je elektrické energie dostatek, ale nemusí to tak být vždy. Spotřeba elektrické energie totiž neustále stoupá a domácnosti se na tomto zvýšení podílejí. Zatímco v roce 1999 činila spotřeba elektrické energie v ČR něco málo přes 50 bilionů kwh, v roce 2006 to bylo už bezmála 60 bilionů, což je nárůst zhruba o 20 %. Přitom výroba a spotřeba elektrické energie vytváří 30 % emisí oxidu uhličitého (CO 2 ) vyrobeného člověkem. Měli bychom se zamyslet, zda elektřinou zbytečně neplýtváme, a udělat něco pro přírodu i pro svou peněženku. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hlavního města Prahy.

24 SHRNUTÍ TECHNIKA V I VE SBÍRKÁCH NTM Sbírka techniky v domácnosti obsahuje nejrůznější strojky od dřevěných praček a pístových vysavačů, přes loupače a krouhače ovoce a zeleniny, máselnice a zmrzlinové stojky až po moderní žehličky a pračky. Ve sbírce je i první šicí stroj přivezený do Čech Vojtou Náprstkem v roce Z druhé poloviny 19. století pochází např. i nejstarší žehličky na tekutý líh nebo Papinův hrnec. Jedním z nejpozoruhodnějších strojků ve sbírkách je šicí stroj KIMBALL MORTON v podobě lva, vyrobený ve Skotsku v roce 1876.

Pracovní list - vaření

Pracovní list - vaření Pracovní list - vaření Jaké spotřebiče doma používáte, chcete-li si ohřát vodu na čaj? Vyzkoušejte čtyři asi nejběžnější způsoby, kterými si můžete vodu na čaj ohřát. Můžete vodu ohřívat ve varné konvici,

Více

Pracovní list - Žárovka a zářivka

Pracovní list - Žárovka a zářivka Pracovní list - Žárovka a zářivka Než začnete měřit, nejděte důležité údaje na žárovce a zářivce Zářivka Napětí: U = V Příkon: P 0 = W Žárovka Napětí: U = V Příkon: P 0 = W Odhadněte, které osvětlení je

Více

ŠIFRY. 1) Morseova abeceda

ŠIFRY. 1) Morseova abeceda ŠIFRY V následujícím textu je shrnuto několik základních typů šifer, které by měla vlčata znát před tím, než se stanou skauty. U skautů se pak naučí mnohým dalším šifrám. 1) Morseova abeceda Nejdůležitější

Více

Název: Měření příkonu spotřebičů, výpočet účinnosti, hledání energetických úspor v domácnosti

Název: Měření příkonu spotřebičů, výpočet účinnosti, hledání energetických úspor v domácnosti Název: Měření příkonu spotřebičů výpočet účinnosti hledání energetických úspor v domácnosti Autor: Mgr. Petr Majer Název školy: Gymnázium Jana Nerudy škola hl. města Prahy Předmět (mezipředmětové vztahy)

Více

Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník

Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník Modulární systém dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků JmK v přírodních vědách a informatice CZ.1.07/1.3.10/02.0024 Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník Člověk a energie domácí projekt pro

Více

VÝKON ELEKTRICKÉHO SPOTŘEBIČE

VÝKON ELEKTRICKÉHO SPOTŘEBIČE Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice VÝKON ELEKTRICKÉHO SPOTŘEBIČE Autor: PaedDr. Miroslava Křupalová III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Vzdělávací oblast: Člověk

Více

Jak ušetřit elektřinu v domácnosti

Jak ušetřit elektřinu v domácnosti POSVIŤTE SI NA ÚSPORY Jak ušetřit elektřinu v domácnosti JAK UŠETŘIT V DOMÁCNOSTI ELEKTŘINU Co je cílem semináře přinést důležité a praktické informace a tipy, které vám pomohou v domácnosti s elektřinou

Více

Alarm proti ztrátě- návod na použití

Alarm proti ztrátě- návod na použití Alarm proti ztrátě- návod na použití Hlídání mobilního telefonu Hlídání domácích mazlíčků Hlídání dětí Volná regulace a kontrola ve vzdálenosti 0-25 metrů (tato vzdálenost je aktuální, pokud mezi přijímačem

Více

NÁVOD K OBSLUZE. Obj. č.: 62 20 14

NÁVOD K OBSLUZE. Obj. č.: 62 20 14 NÁVOD K OBSLUZE Obj. č.: 62 20 14 Pomocí této sady bezdrátově (rádiově) ovládaných síťových zásuvek zapnete a vypnete pohodlně osvětlení, ventilátory a ostatní elektrické spotřebiče z křesla, ze židle

Více

MĚŘ, POČÍTEJ A MĚŘ ZNOVU

MĚŘ, POČÍTEJ A MĚŘ ZNOVU MĚŘ, POČÍTEJ A MĚŘ ZNOVU Václav Piskač Gymnázium tř.kpt.jaroše, Brno Abstrakt: Příspěvek ukazuje možnost, jak ve vyučovací hodině propojit fyzikální experiment a početní úlohu způsobem, který výrazně zvyšuje

Více

Nonverbální úlohy - - tepelně děje, optika

Nonverbální úlohy - - tepelně děje, optika Nonverbální úlohy - - tepelně děje, optika Jiří Tesař Katedra fyziky PF JU Č. Budějovice KDF MFF UK PRAHA 1. 3. 2007 Zahřívání vody 11 o C Obr. 1a Obr. 1b Zahřívání vody Obr. 2b Obr. 2a Jaké otázky vyvolá

Více

2.5.17 Dvojitá trojčlenka

2.5.17 Dvojitá trojčlenka 2..1 Dvojitá trojčlenka Předpoklady: 020 Př. 1: Čerpadlo o výkonu 1, kw vyčerpá ze sklepa vodu za hodiny. Za jak dlouho by vodu ze sklepa vyčerpalo čerpadlo o výkonu 2,2 kw? Čím výkonnější čerpadlo, tím

Více

Ostatní; 5% Sušička; 3% Vaření; 4%

Ostatní; 5% Sušička; 3% Vaření; 4% ÚČTY ZA ELEKTŘINU! Cíl(e): Spočítat spotřebu energie elektrických spotřebičů. Porozumět pojmu kwh a jeho výpočet. Podniknout akci na snížení energetické spotřeby. Obecný popis aktivity: My všichni používáme

Více

PRACOVNÍ LIST EVVO - VODA

PRACOVNÍ LIST EVVO - VODA Projekt Integrovaný vzdělávací systém města Jáchymov Mosty indikátor 06.43.19 PRACOVNÍ LIST EVVO - VODA Úkol: Fyzikální a chemická analýza vody Princip: Vlastním pozorováním získat poznatky o vlastnostech

Více

Centronic EasyControl EC545-II

Centronic EasyControl EC545-II Centronic EasyControl EC545-II cs Návod na montáž a obsluhu 5 -ti kanálový ruční vysílač Důležité informace pro: montéry / elektrikáře / uživatele Prosíme o předání odpovídajícím osobám! Tento návod má

Více

Tvrdost pitné vody. Potřebujete-li rychle zjistit, jak tvrdá voda je ve vaší obci, klikněte ZDE.

Tvrdost pitné vody. Potřebujete-li rychle zjistit, jak tvrdá voda je ve vaší obci, klikněte ZDE. Tvrdost pitné vody Potřebujete-li rychle zjistit, jak tvrdá voda je ve vaší obci, klikněte ZDE. Tvrdostí vody se rozumí suma koncentrace vápníku a hořčíku ve vodě. Pro hodnocení vody z technického hlediska

Více

Biostatistika Cvičení 7

Biostatistika Cvičení 7 TEST Z TEORIE 1. Střední hodnota pevně zvolené náhodné veličiny je a) náhodná veličina, b) konstanta, c) náhodný jev, d) výběrová charakteristika. 2. Výběrový průměr je a) náhodná veličina, b) konstanta,

Více

KS-IF200. FM modulátor. Návod k použití

KS-IF200. FM modulátor. Návod k použití KS-IF200 FM modulátor Návod k použití Děkujeme, že jste si koupili výrobek JVC. Před použitím přístroje si pečlivě přečtěte tento návod k použití a uschovejte ho pro pozdější použití. Ujištění: Přístroj

Více

ŠUMAVSKÉ HOŠTICE - MALENICE - VACOV

ŠUMAVSKÉ HOŠTICE - MALENICE - VACOV e-zpravodaj rok 2013 SU-MA-VA.CZ ŠANCE PRO VENKOVSKÉ ŠKOLY - ZNALOSTI, SCHOPNOSTI, DOVEDNOSTI ŠUMAVSKÉ HOŠTICE - MALENICE - VACOV ŠETŘÍME VODOU A CHRÁNÍME JEJÍ KVALITU - aneb opakování toho, co jsme se

Více

www.philips.com/welcome

www.philips.com/welcome Register your product and get support at www.philips.com/welcome SDV6222/12 CS Příručka pro uživatele Obsah 1 Důležité informace 4 Bezpečnost 4 Recyklace 4 2 Vaše zařízení SDV6222 5 Přehled 5 3 Začínáme

Více

Případové studie k systému CEM (centrální energetický management)

Případové studie k systému CEM (centrální energetický management) 1 Případové studie k systému CEM (centrální energetický management) Samotné měření žádné úspory pochopitelně nepřináší. Když ale měříme soustavně, odhalíme kolik, kdy a na jaké činnosti máme největší spotřebu

Více

Vypracovali: Michaela Rampulová, Nikola Pinďáková, Marie Novotná, Kateřina Lehká Pod vedením: Marie Novotné Gymnázium, Rýmařov, příspěvková

Vypracovali: Michaela Rampulová, Nikola Pinďáková, Marie Novotná, Kateřina Lehká Pod vedením: Marie Novotné Gymnázium, Rýmařov, příspěvková 2010 Voda živá 5. etapa Vypracovali: Michaela Rampulová, Nikola Pinďáková, Marie Novotná, Kateřina Lehká Pod vedením: Marie Novotné Gymnázium, Rýmařov, příspěvková organizace 30.11.2010 Obsah 1. Úvod...

Více

GE - Vyšší kvalita výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0925

GE - Vyšší kvalita výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0925 Gymnázium, Brno, Elgartova 3 GE - Vyšší kvalita výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0925 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Téma: Elektřina a magnetismus Autor: Název: Datum vytvoření: 9. 1. 2014

Více

Podpora výuky přírodovědných předmětů a informatiky ve vazbě na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu

Podpora výuky přírodovědných předmětů a informatiky ve vazbě na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu 3_Sestava 1 16.6.14 9:27 Stránka 1 OBSAH Co je to energie metodický list... 2 Co je to energie pracovní list... 3 Zdroje energie pracovní list... 4 Zdroje energie pracovní list (řešení)... 6 Měříme wattmetrem

Více

PRACOVNÍ LISTY k vzdělávacímu programu ke Dni Země na téma ENERGIE

PRACOVNÍ LISTY k vzdělávacímu programu ke Dni Země na téma ENERGIE TEMNÁ CESTA ZA SVĚTLEM V HRADNÍM SKLEPENÍ VÝSTAVA V MUZEIONU předchůdci PC, CD přehrávačů, nahřívacích žehliček či foukací kulmy PRACOVNÍ LISTY k vzdělávacímu programu ke Dni Země na téma ENERGIE Muzeum

Více

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ / ENVIRONMENTÁLNÍ CHOVÁNÍ ZVÍŘATA ZACHRAŇUJÍ SVĚT SLONÍ SPRCHA

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ / ENVIRONMENTÁLNÍ CHOVÁNÍ ZVÍŘATA ZACHRAŇUJÍ SVĚT SLONÍ SPRCHA aktivita VODA ANOTACE: Žáci si prostřednictvím aktivity uvědomí význam vody v přírodě a důsledky, které plynou z jejího nedostatku. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI A OBSAHOVÉ VZDĚLÁVACÍ OKRUHY: člověk a jeho svět PRŮŘEZOVÁ

Více

NÁVOD K MONTÁŽI A PROVOZU Solární ohřev Pyramida. Solární systém

NÁVOD K MONTÁŽI A PROVOZU Solární ohřev Pyramida. Solární systém NÁVOD K MONTÁŽI A PROVOZU Solární ohřev Pyramida Solární systém vyhřívání vání pro všechny typy bazénů Solární ohřev Pyramida 2010 1 OBSAH 1. Důležitá bezpečnostní pravidla...str. 2 2. Otázky a odpovědi...str.

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Projekt: Registrační číslo projektu: Každý máme

Více

Co je třeba vědět o rozúčtování nákladů za bydlení

Co je třeba vědět o rozúčtování nákladů za bydlení Co je třeba vědět o rozúčtování nákladů za bydlení Úvodem Co je třeba zkontrolovat na Protokolu o rozúčtování nákladů za bydlení (někdy také Protokol o vyúčtování služeb za období ), kterému budeme dále

Více

Pracovní listy ÚSPORNÉ SPOTŘEBIČE. Doplňující pracovní listy k projektu Posviťme si na úspory

Pracovní listy ÚSPORNÉ SPOTŘEBIČE. Doplňující pracovní listy k projektu Posviťme si na úspory Pracovní listy ÚSPORNÉ SPOTŘEBIČE Doplňující pracovní listy k projektu Posviťme si na úspory OBSAH 1. Energetické štítky jak pomáhají energetické štítky při výběru spotřebiče, průzkum v obchodech 2. Energetický

Více

Diktafon s pamětí 4GB, FM rádiem, LCD displejem a. kamerou DVR-156. Přečtěte si laskavě tento Návod k použití před prvním. použitím přístroje.

Diktafon s pamětí 4GB, FM rádiem, LCD displejem a. kamerou DVR-156. Přečtěte si laskavě tento Návod k použití před prvním. použitím přístroje. Diktafon s pamětí 4GB, FM rádiem, LCD displejem a kamerou DVR-156 Přečtěte si laskavě tento Návod k použití před prvním použitím přístroje. Úvod S tímto profesionálním diktafonem zaznamenáte naprosto čistý

Více

2.4.6 Hookův zákon. Předpoklady: 2405. Podíváme se ještě jednou na začátek deformační křivky. 0,0015 0,003 Pro hodnoty normálového napětí menší než σ

2.4.6 Hookův zákon. Předpoklady: 2405. Podíváme se ještě jednou na začátek deformační křivky. 0,0015 0,003 Pro hodnoty normálového napětí menší než σ .4.6 Hookův zákon Předpoklady: 405 Podíváme se ještě jednou na začátek deformační křivky. 500 P 50 0,0015 0,00 Pro hodnoty normálového napětí menší než σ U je normálové napětí přímo úměrné relativnímu

Více

Základy spojovací techniky

Základy spojovací techniky EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND Základy spojovací techniky PRAHA & EU INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Podpora kvality výuky informačních a telekomunikačních technologií ITTEL CZ.2.17/3.1.00/36206 Funkce účastnické

Více

Pracovní list číslo 01

Pracovní list číslo 01 Pracovní list číslo 01 Voda 1. Najdi na internetu pojem acidifikace vody a vysvětli. Je to jev pozitivní nebo negativní? 2. Splaškové odpadní vody obvykle reagují a. Kysele b. Zásaditě c. Neutrálně 3.

Více

ČLOVĚK a PŘÍRODA FYZIKA, CHEMIE

ČLOVĚK a PŘÍRODA FYZIKA, CHEMIE pracovní listy ČLOVĚK a PŘÍRODA FYZIKA, CHEMIE zpracoval Jiří Karas OBSAH Pracovní list č. 1 Výpočet dráhy rovnoměrného pohybu 6. ročník.................. 2 Pracovní list č. 2 Výpočet rychlosti toku řeky

Více

Přirozená kombinace HYBRIDNÍ TEPELNÉ ČERPADLO DAIKIN ALTHERMA

Přirozená kombinace HYBRIDNÍ TEPELNÉ ČERPADLO DAIKIN ALTHERMA Přirozená kombinace HYBRIDNÍ TEPELNÉ ČERPADLO DAIKIN ALTHERMA 2 Nová říležitost v oboru rezidenčního vytápění! Vlastníci domů a bytů se stále častěji poohlíží po výměně stávajících vytápěcích systémů,

Více

pracovní list studenta

pracovní list studenta Výstup RVP: Klíčová slova: pracovní list studenta ph Jakub Jermář žák se orientuje v přípravě různých látek, v jejich využívání v praxi a v jejich vlivech na životní prostředí a zdraví člověka; žák využívá

Více

T-1 T-2. www.lars.cz. Návod k obsluze AURATON T-2

T-1 T-2. www.lars.cz. Návod k obsluze AURATON T-2 www.lars.cz T-1 T-2 Návod k obsluze AURATON T-2 2 AURATON T-1 Bezdrátový regulátor teploty Bezdrátový regulátor teploty pro všechna topná zařízení v domě. Dodatečně, díky vestavěnému čidlu teploty, může

Více

Název: Žrouti energie

Název: Žrouti energie Název: Žrouti energie Výukové materiály Téma: Energie, spotřeba energie, výkon spotřebičů Úroveň: 2. stupeň ZŠ Tematický celek: Výživa a zdravý životní styl Předmět (obor): Doporučený věk žáků: Doba trvání:

Více

4.2.13 Regulace napětí a proudu reostatem a potenciometrem

4.2.13 Regulace napětí a proudu reostatem a potenciometrem 4..3 Regulace napětí a proudu reostatem a potenciometrem Předpoklady: 405, 407, 40 Nejde o dva, ale pouze o jeden druh součástky (reostat) ve dvou různých zapojeních (jako reostat a jako potenciometr).

Více

Drží vaše spotřebiče. krok? Vybavili jste si domácnost spotřebiči

Drží vaše spotřebiče. krok? Vybavili jste si domácnost spotřebiči Úspory energií Vybavenost domácími spotřebiči je v České republice vysoká. Chladničku má téměř 100 % domácností, pračku skoro 90 %. Přístroje pořízené v devadesátých letech však mají až dvakrát vyšší spotřebu

Více

Pracovní list žáka (ZŠ)

Pracovní list žáka (ZŠ) Pracovní list žáka (ZŠ) Účinky elektrického proudu Jméno Třída.. Datum.. 1. Teoretický úvod Elektrický proud jako jev je tvořen uspořádaným pohybem volných částic s elektrickým nábojem. Elektrický proud

Více

PRÁCE A ENERGIE. Mgr. Jan Ptáčník - GJVJ - Fyzika - Tercie

PRÁCE A ENERGIE. Mgr. Jan Ptáčník - GJVJ - Fyzika - Tercie PRÁCE A ENERGIE Mgr. Jan Ptáčník - GJVJ - Fyzika - Tercie Práce Pokud síla vyvolává pohyb Fyzikální veličina ( odvozená ) značka: W základní jednotka: Joule ( J ) Vztah pro výpočet práce: W = F s Práce

Více

pracovní list studenta

pracovní list studenta Výstup RVP: Klíčová slova: pracovní list studenta Kinematika pohybu Mirek Kubera žák měří vybrané veličiny vhodnými metodami, zpracuje a vyhodnotí výsledky měření, užívá základní kinematické vztahy při

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) Vzdělávací obor (dle RVP) Travelling s použitím

Více

Pracovní list číslo 01

Pracovní list číslo 01 Pracovní list číslo 01 Měření délky Jak se nazývá základní jednotka délky? Jaká délková měřidla používáme k měření rozměrů a) knihy b) okenní tabule c) třídy.. d) obvodu svého pasu.. Jaké díly a násobky

Více

Vnitřní energie, teplo, změny skupenství Pracovní listy pro samostatnou práci

Vnitřní energie, teplo, změny skupenství Pracovní listy pro samostatnou práci Vnitřní energie, teplo, změny skupenství Pracovní listy pro samostatnou práci Oblast: Člověk a příroda Předmět: Fyzika Tematický okruh: Tělesa, látky a síla Ročník: 8. Klíčová slova: změny skupenství,

Více

Voda a život Wasser und Leben

Voda a život Wasser und Leben P Ř Í R O D O V Ě D N Ý P R O J E K T O V Ý D E N Obsah projektového dne Cíl Projektový den má především přispět k odstranění vzájemných obav a předsudků mezi německými a českými žáky a pomoci navzdory

Více

KONSTRUOVÁNÍ S PODPOROU POČÍTAČŮ

KONSTRUOVÁNÍ S PODPOROU POČÍTAČŮ KONSTRUOVÁNÍ S PODPOROU POČÍTAČŮ vypracoval: Tomáš Hodný SMAD Jičín Olešnice u RK čp. 59 517 36 e-mail: tomas.hodny@unet.cz mobilní tel.: 603 701 199 1. Tepelné čerpadlo Ke své seminární práci jsem si

Více

Frekvenční rozsah wifi s ideálním rozdělením sítí na kanálu 1, 6 a 11

Frekvenční rozsah wifi s ideálním rozdělením sítí na kanálu 1, 6 a 11 OBSAH: WIFI KANÁLY TEORETICKY WIFI KANÁLY V PRAXI ANTÉNY Z HLEDISKA ZISKU ANTÉNY Z HLEDISKA POČTU ŠÍŘENÍ SIGNÁLU ZLEPŠENÍ POKRYTÍ POUŽITÍ VÍCE VYSÍLAČŮ WIFI KANÁLY TEORETICKY Wifi router vysílá na určité

Více

Hlavní znaky : 1. Bezdrátové řízení studiového blesku. 2. Bezdrátové řízení systémového blesku. 3. Bezdrátové ovládání spouště a závěrky fotoaparátu.

Hlavní znaky : 1. Bezdrátové řízení studiového blesku. 2. Bezdrátové řízení systémového blesku. 3. Bezdrátové ovládání spouště a závěrky fotoaparátu. Uživatelský manuál Úvod k výrobku Přístroj Trigmaster je bezdrátové zařízení pracující na frekvenci 2,4 GHz. Trigmaster umožňuje nastavení provozu na 16 nezávislých kanálech. Při použití fotoaparátů Nikon

Více

HEJNO REZISTORŮ žákovská varianta

HEJNO REZISTORŮ žákovská varianta HEJNO REZISTORŮ žákovská varianta Václav Piskač, Brno 2015 Pro výuku elektrických obvodů jsem připravil níže popsanou sadu součástek. Kromě nich je k práci nutný multimetr, spojovací vodiče a plochá baterie.

Více

Radiový odpalovač dálkový spouštěč blesku AC-04A/B návod

Radiový odpalovač dálkový spouštěč blesku AC-04A/B návod Radiový odpalovač dálkový spouštěč blesku AC-04A/B návod Radiový odpalovač dálkový spouštěč blesku AC-04A/B 1. Testovací tlačítko 2. Indikace vysílání 3. Nastavení kanálu vysílače 4. Synchronizační konektor

Více

BEZDRÁTOVÁ SLUCHÁTKA

BEZDRÁTOVÁ SLUCHÁTKA BEZDRÁTOVÁ SLUCHÁTKA Návod k použití Děkujeme Vám za zakoupení tohoto produktu. Prosím, přečtěte si tento návod k obsluze. Návod si uschovejte i pro pozdější nahlédnutí. CZ Technické údaje Vysílač Frekvence

Více

02 Životní úroveň a odpad učební list

02 Životní úroveň a odpad učební list Projekt CZ.1.07/1.1.00/08.0094 Vzdělávání pro udržitelný rozvoj v environmentálních a ekonomických souvislostech Asociace pedagogů základního školství České republiky www.vcele.eu 02 Životní úroveň a odpad

Více

Elektrický proud v kovech Odpor vodiče, Ohmův zákon Kirchhoffovy zákony, Spojování rezistorů Práce a výkon elektrického proudu

Elektrický proud v kovech Odpor vodiče, Ohmův zákon Kirchhoffovy zákony, Spojování rezistorů Práce a výkon elektrického proudu Elektrický proud Elektrický proud v kovech Odpor vodiče, Ohmův zákon Kirchhoffovy zákony, Spojování rezistorů Práce a výkon elektrického proudu Elektrický proud v kovech Elektrický proud = usměrněný pohyb

Více

IV. Chemické rovnice A. Výpočty z chemických rovnic 1

IV. Chemické rovnice A. Výpočty z chemických rovnic 1 A. Výpočty z chemických rovnic 1 4. CHEMICKÉ ROVNICE A. Výpočty z chemických rovnic a. Výpočty hmotností reaktantů a produktů b. Výpočty objemů reaktantů a produktů c. Reakce látek o různých koncentracích

Více

PHV 133012/ PHV 133014. Uživatelský manuál

PHV 133012/ PHV 133014. Uživatelský manuál PHV 133012/ PHV 133014 Uživatelský manuál Děkujeme vám za zakoupení digitálního Brinno kukátka PHV1330! Brinno kukátko využívá pro zobrazení LCD panel, který je umístěný na vašich dveřích. Ukazuje jasný

Více

KDE VZÍT PLYNY? Václav Piskač, Brno 2014

KDE VZÍT PLYNY? Václav Piskač, Brno 2014 KDE VZÍT PLYNY? Václav Piskač, Brno 2014 Tento článek se zabývá možnostmi, jak pro školní experimenty s plyny získat něco jiného než vzduch. V dalším budu předpokládat, že nemáte kamarády ve výzkumném

Více

CENTRÁLNÍ JEDNOTKA CENTRÁLNÍ OVLÁDÁNÍ PRO PODLAHOVÉ TOPENÍ

CENTRÁLNÍ JEDNOTKA CENTRÁLNÍ OVLÁDÁNÍ PRO PODLAHOVÉ TOPENÍ PT41-CJ CENTRÁLNÍ OVLÁDÁNÍ PRO PODLAHOVÉ TOPENÍ CENTRÁLNÍ JEDNOTKA Jednotka pro automatickou regulaci teploty místností, kde topným médiem je podlahové topení. V PT41-CJ se určuje typ regulace a teplotní

Více

Aneb kdo šetří má za čtyři.

Aneb kdo šetří má za čtyři. Aneb kdo šetří má za čtyři. 15 dotazníků voda topení domácí spotřebiče elektronika osvětlení Místo koupele běžně používáme krátkou sprchu. 6% 8% 49% 13% 24% Průměrný Čech spotřebuje přes 1 litrů vody denně

Více

Návod k použití FMT200BT

Návod k použití FMT200BT Návod k použití FMT200BT FMT200BT je Bluetooth hands free sada pro mobilní telefony a PDA a bezdrátový MP3- přehrávač pro audio systémy. Před použitím si důkladně přečťete návod. Obsah balení: FMT200BT,

Více

1 Jednoduchý reflexní přijímač pro střední vlny

1 Jednoduchý reflexní přijímač pro střední vlny 1 Jednoduchý reflexní přijímač pro střední vlny Popsaný přijímač slouží k poslechu rozhlasových stanic v pásmu středních vln. Přijímač je napájen z USB portu počítače přijímaný signál je pak připojen na

Více

Měření účinnosti rychlovarné konvice

Měření účinnosti rychlovarné konvice Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055 Měření účinnosti rychlovarné konvice Označení: EU-Inovace-F-8-13 Předmět: fyzika Cílová skupina: 8. třída Autor: Mgr.

Více

Návod k použití euroset 2005

Návod k použití euroset 2005 Návod k použití euroset 005 M 1 3 4 5 6 7 8 9 10 euroset 005 Funkční prvky / tlačítka M M (Memory) tlačítko (rozšířené opakování volby) / Redial opakování volby Tlačítko zkrácené volby #+ J a tlačítková

Více

VÝKON ZDROJE ENERGIE PRO DOMÁCNOST?

VÝKON ZDROJE ENERGIE PRO DOMÁCNOST? Středoškolská technika 2013 Setkání a prezentace prací středoškolských studentů na ČVUT VÝKON ZDROJE ENERGIE PRO DOMÁCNOST? Michal Brückner, Miloslav Smutka, Tomáš Hanák VOŠ a SPŠ Studentská 1, Žďár nad

Více

Příručka uživatele DÁLKOVÝ OVLADAČ R05/BGE

Příručka uživatele DÁLKOVÝ OVLADAČ R05/BGE Příručka uživatele DÁLKOVÝ OVLADAČ R05/BGE OBSAH UPOZORNĚNÍ... 2 PARAMETRY DÁLKOVÉHO OVLADAČE... 2 PŘEHLED FUNKCÍ TLAČÍTEK OVLADAČE... 3 NÁZVY A FUNKCE INDIKÁTORŮ OVLADAČE... 5 POUŽITÍ OVLADAČE... 6 INSTALACE/VÝMĚNA

Více

1/6. 2. Stavová rovnice, plynová konstanta, Avogadrův zákon, kilomol plynu

1/6. 2. Stavová rovnice, plynová konstanta, Avogadrův zákon, kilomol plynu 1/6 2. Stavová rovnice, plynová konstanta, Avogadrův zákon, kilomol plynu Příklad: 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 2.21, 2.22,

Více

Stropní systémy pro vytápění a chlazení Komfortní a energeticky úsporné. Vytápění Chlazení Čerstvý vzduch Čistý vzduch

Stropní systémy pro vytápění a chlazení Komfortní a energeticky úsporné. Vytápění Chlazení Čerstvý vzduch Čistý vzduch Stropní systémy pro vytápění a chlazení Komfortní a energeticky úsporné Vytápění Chlazení Čerstvý vzduch Čistý vzduch Zehnder vše pro komfortní, zdravé a energeticky úsporné vnitřní klima Vytápění, chlazení,

Více

SROVNÁVACÍ ANALÝZA EKOLOGICKÉHO STAVU ŠKOLY

SROVNÁVACÍ ANALÝZA EKOLOGICKÉHO STAVU ŠKOLY ZŠ Bystřice n. P., Nádražní 615 SROVNÁVACÍ ANALÝZA EKOLOGICKÉHO STAVU ŠKOLY Zpracoval: Ekotým Koordinátorky EVVO: Mgr. Dagmar Pivková Mgr. Hana Kopecká Školní rok: 2011/2012 SROVNÁVACÍ ANALÝZA EKOLOGICKÉHO

Více

AQC - Basic. 230V / 50Hz. min. 40W, max. 1500 W Příkon řídící jednotky Krytí IP 44

AQC - Basic. 230V / 50Hz. min. 40W, max. 1500 W Příkon řídící jednotky Krytí IP 44 Návod k obsluze mikroprocesorové řídící jednotky Typ: AQC Basic Mikroprocesorová řídící jednotka OXI control AQC typ Basic slouží na automatické dávkování množství vzduchu do domovních čistíren MICROCLAR

Více

Tepelná čerpadla. Tepelná čerpadla vzduch/voda pro vytápění a přípravu teplé vody. Chytrá řešení pro individuální komfort.

Tepelná čerpadla. Tepelná čerpadla vzduch/voda pro vytápění a přípravu teplé vody. Chytrá řešení pro individuální komfort. Tepelná čerpadla vzduch/voda pro vytápění a přípravu teplé vody Chytrá řešení pro individuální komfort Tepelná čerpadla Teplo pro život Tepelná čerpadla Supraeco SAO-1 vzduch/voda Tepelná čerpadla Junkers

Více

Kombi kolte na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn

Kombi kolte na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn Kombi kolte na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn Kotel na peletya zplynování dřeva ATMOS DC15EP, DC 18SP, DC 25SP, DC32SP Kombinované kotle na zplynování dřeva, pelety, zemní plyn a extra lehký topný olej

Více

ávod k obsluze Odvlhčovač BE KO D-880 EH BE KO D-880 SC BE KO D-1400 SC

ávod k obsluze Odvlhčovač BE KO D-880 EH BE KO D-880 SC BE KO D-1400 SC ávod k obsluze Odvlhčovač BE KO D-880 EH BE KO D-880 S BE KO D-880 SC BE KO D-1400 S BE KO D-1400 SC O B S A H 1. 1. Popis zařízení 2. 1.1 Všeobecné údaje 3. 1.2 Popis 4. 1.3 Technické údaje 5. 1.4 Princip

Více

BALENÍ OBSAHUJE hlavní jednotku dětského hudebního centra přenosný přehrávač dětského hudebního centra osobní manuál sluchátka.

BALENÍ OBSAHUJE hlavní jednotku dětského hudebního centra přenosný přehrávač dětského hudebního centra osobní manuál sluchátka. ÚVOD Děkujeme za zakoupení Vtech dětské hudební centrum. Jedná se o jedinečné klávesy navržené speciálně pro mladší děti. Můžete nahrávat vlastní písničky a melodie. Jestli se chcete podělit o své vlastní

Více

Kompenzovaný vstupní dělič Analogový nízkofrekvenční milivoltmetr

Kompenzovaný vstupní dělič Analogový nízkofrekvenční milivoltmetr Kompenzovaný vstupní dělič Analogový nízkofrekvenční milivoltmetr. Zadání: A. Na předloženém kompenzovaném vstupní děliči k nf milivoltmetru se vstupní impedancí Z vst = MΩ 25 pf, pro dělící poměry :2,

Více

jirka.horak@ .horak@vsb.cz www.vec.vsb

jirka.horak@ .horak@vsb.cz www.vec.vsb Umíme me správn vně topit? Co nejvíce ovlivní to co jde z tvého komínu? nu? Jirka Horák, jirka.horak@.horak@vsb.cz www.vec.vsb vsb.cz Zkušebna VEC Akreditovaná zkušebn ební laboratoř č.. 1166.3 - ČIA autorizovaná

Více

ES-118 Napařovací žehlička

ES-118 Napařovací žehlička ES-118 Napařovací žehlička Návod k obsluze 1 Důležité bezpečnostní pokyny Pro zamezení poruch si tento Návod k použití pečlivě přečtěte a uschovejte jej jako informační příručku. Nesprávné manipulace s

Více

BILLER & BURDA s.r.o. AUTORIZOVANÝ PRODEJ A SERVIS KOMPRESORŮ ATLAS COPCO

BILLER & BURDA s.r.o. AUTORIZOVANÝ PRODEJ A SERVIS KOMPRESORŮ ATLAS COPCO BILLER & BURDA s.r.o. AUTORIZOVANÝ PRODEJ A SERVIS KOMPRESORŮ ATLAS COPCO Výroba stlačeného vzduchu z pohledu spotřeby energie Vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám el. energie jsme připravili některá

Více

TIPY NA ÚSPORU ELEKTŘINY ÚSPORNÉ ELEKTROSPOTŘEBIČE

TIPY NA ÚSPORU ELEKTŘINY ÚSPORNÉ ELEKTROSPOTŘEBIČE TIPY NA ÚSPORU ELEKTŘINY ÚSPORNÉ ELEKTROSPOTŘEBIČE Prezentace v rámci EU projektu EL-EFF REGION: Efektivnější využívání elektřiny v osmi evropských regionech Přednášející: Ing. Josef Šťastný, energetický

Více

1) Skupenství fáze, forma, stav. 2) 3 druhy skupenství (1 látky): pevné (led) kapalné (voda) plynné (vodní pára)

1) Skupenství fáze, forma, stav. 2) 3 druhy skupenství (1 látky): pevné (led) kapalné (voda) plynné (vodní pára) SKUPENSTVÍ 1) Skupenství fáze, forma, stav 2) 3 druhy skupenství (1 látky): pevné (led) kapalné (voda) plynné (vodní pára) 3) Pevné látky nemění tvar, objem částice blízko sebe, pohybují se kolem urč.

Více

základní vzdělávání druhý stupeň

základní vzdělávání druhý stupeň Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Pavel Broža Datum 5. ledna. 2014 Ročník 8. a 9. Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Fyzika Tematický okruh

Více

TEPELNÉ ČERPADLO THERMA V VZDUCH / VODA

TEPELNÉ ČERPADLO THERMA V VZDUCH / VODA TEPELNÉ ČERPADLO THERMA V VZDUCH / VODA Řešení pro nový dům i rekonstrukci Výrobky řady THERMA V byly navrženy s ohledem na potřeby při rekonstrukcích (zrušení nebo výměna kotle) i výstavbách nových domů.

Více

2. Kontakty. 1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty. 3. Volání

2. Kontakty. 1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty. 3. Volání Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení nového kontaktu Upravení kontaktu včetně fotky Volání Nastavení

Více

Dálkové ovládání k mobilní klimatizaci APD09a, APD12a. Návod k obsluze

Dálkové ovládání k mobilní klimatizaci APD09a, APD12a. Návod k obsluze Dálkové ovládání k mobilní klimatizaci APD09a, APD12a Návod k obsluze Před provozem si pozorně přečtěte návod k obsluze. Ponechte jej pro další nahlédnutí. - strana 1 - Možnosti nastavení Provozní režim:

Více

Děkuji moc za výběr tohoto produktu. Teploměr změří během několika vteřin tělesnou teplotu a to buď na čele a nebo v uchu.. To má následující výhody:

Děkuji moc za výběr tohoto produktu. Teploměr změří během několika vteřin tělesnou teplotu a to buď na čele a nebo v uchu.. To má následující výhody: Přehled Děkuji moc za výběr tohoto produktu. Teploměr změří během několika vteřin tělesnou teplotu a to buď na čele a nebo v uchu.. To má následující výhody: 1) provedení 4-v-1 Měří teplotu okolí a tělesnou

Více

Pomůcky, které poskytuje sbírka fyziky, a audiovizuální technika v učebně fyziky, interaktivní tabule a i-učebnice

Pomůcky, které poskytuje sbírka fyziky, a audiovizuální technika v učebně fyziky, interaktivní tabule a i-učebnice Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Fyzika (FYZ) Práce a energie, tepelné jevy, elektrický proud, zvukové jevy Tercie 1+1 hodina týdně Pomůcky, které poskytuje sbírka fyziky, a audiovizuální technika

Více

Relativní atomová hmotnost

Relativní atomová hmotnost Relativní atomová hmotnost 1. Jak se značí relativní atomová hmotnost? 2. Jaké jsou jednotky Ar? 3. Zpaměti urči a) Ar(N) b) Ar (C) 4. Bez kalkulačky urči, kolika atomy kyslíku bychom vyvážili jeden atom

Více

4.2.12 Spojování rezistorů I

4.2.12 Spojování rezistorů I 4.2.2 Spojování rezistorů Předpoklady: 4, 4207, 420 Jde nám o to nahradit dva nebo více rezistorů jedním rezistorem tak, aby nebylo zvenku možné poznat rozdíl. Nová součástka se musí vzhledem ke zbytku

Více

INTERNETOVÝ MAGAZÍN TEPELNÝCH ČERPADEL IVT

INTERNETOVÝ MAGAZÍN TEPELNÝCH ČERPADEL IVT KVĚTEN 2010 NABÍDKA NA TENTO MĚSÍC Využijte skvělé květnové nabídky IVT SLEDUJTE NOVINKY Nová úsporná čerpadla IVT Greenline HE 10 let záruka Do 31. 5. 2010 můžete získat s výraznou slevou nebo se zajímavým

Více

STÍNÍCÍ TECHNIKA BUDOUCNOSTI

STÍNÍCÍ TECHNIKA BUDOUCNOSTI DOMÁCÍ AUTOMATIZACE STÍNÍCÍ TECHNIKA BUDOUCNOSTI DANIEL MATĚJKA PŘEDSTAVENÍ SPOLEČNOSTI LG SYSTEM (DIVIZE DOMÁCÍ AUTOMATIZACE) DOMÁCÍ AUTOMATIZACE Zpracování elektoprojektů, domovní fotovoltaické systémy,

Více

výška automobil silnice tramvaj číselný odhad úhlu odhad úhlu obrázkem správná hodnota úhlu podíl podíl v procentech (sklon)

výška automobil silnice tramvaj číselný odhad úhlu odhad úhlu obrázkem správná hodnota úhlu podíl podíl v procentech (sklon) 1.5.8 Stoupání Předpoklady: 010507 Př. 1: Stoupání (sklon) se udává buď pomocí úhlu nebo pomocí podílu ( výška : délka ) (viz. obrázek). výška délka Odhadni hodnotu úhlu nejprudšího stoupání, které: a)

Více

3 Mechanická energie 5 3.1 Kinetická energie... 6 3.3 Potenciální energie... 6. 3.4 Zákon zachování mechanické energie... 9

3 Mechanická energie 5 3.1 Kinetická energie... 6 3.3 Potenciální energie... 6. 3.4 Zákon zachování mechanické energie... 9 Obsah 1 Mechanická práce 1 2 Výkon, příkon, účinnost 2 3 Mechanická energie 5 3.1 Kinetická energie......................... 6 3.2 Potenciální energie........................ 6 3.3 Potenciální energie........................

Více

1. Zadání. 2. Teorie úlohy ID: 78 357. Jméno: Jan Švec. Předmět: Elektromagnetické vlny, antény a vedení. Číslo úlohy: 7. Měřeno dne: 30.3.

1. Zadání. 2. Teorie úlohy ID: 78 357. Jméno: Jan Švec. Předmět: Elektromagnetické vlny, antény a vedení. Číslo úlohy: 7. Měřeno dne: 30.3. Předmět: Elektromagnetické vlny, antény a vedení Úloha: Symetrizační obvody Jméno: Jan Švec Měřeno dne: 3.3.29 Odevzdáno dne: 6.3.29 ID: 78 357 Číslo úlohy: 7 Klasifikace: 1. Zadání 1. Změřte kmitočtovou

Více

Tepelná čerpadla vzduch voda Bazénová tepelná čerpadla Solární vakuové kolektory Klimatizace s invertorem TEPELNÁ ČERPADLA SOLÁRNÍ KOLEKTORY

Tepelná čerpadla vzduch voda Bazénová tepelná čerpadla Solární vakuové kolektory Klimatizace s invertorem TEPELNÁ ČERPADLA SOLÁRNÍ KOLEKTORY Tepelná čerpadla vzduch voda Bazénová tepelná čerpadla Solární vakuové kolektory Klimatizace s invertorem TEPELNÁ ČERPDL SOLÁRNÍ KOLEKTORY 5 I WWBC Tepelná čerpadla vzduch voda NORDLINE Tepelné čerpadlo

Více

KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KAPITOLA 2 - ZÁKLADNÍ POJMY INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ KLÍČOVÉ POJMY Internet World Wide Web FTP, fulltext e-mail, IP adresa webový prohlížeč a vyhledávač CÍLE KAPITOLY Pochopit, co je Internet

Více

GSM ALARM - základní sada Návod k použití

GSM ALARM - základní sada Návod k použití GSM ALARM - základní sada Návod k použití První spuštění a základní nastavení: Před vložením SIM karty do GSM alarmu, je potřeba ji připravit v mobilním telefonu: 1. Odstraňte PIN 2. Vymažte všechny telefonní

Více

A. Výpočty z chemických vzorců B. Určení vzorce sloučeniny. Čas potřebný k prostudování učiva kapitoly: 0,5 + 2 hodiny (teorie + řešení úloh)

A. Výpočty z chemických vzorců B. Určení vzorce sloučeniny. Čas potřebný k prostudování učiva kapitoly: 0,5 + 2 hodiny (teorie + řešení úloh) III. Chemické vzorce 1 1.CHEMICKÉ VZORCE A. Výpočty z chemických vzorců B. Určení vzorce sloučeniny Klíčová slova této kapitoly: Chemický vzorec, hmotnostní zlomek w, hmotnostní procento p m, stechiometrické

Více

AUTOMATICKÁ ESPRESSA 2015

AUTOMATICKÁ ESPRESSA 2015 Švýcarská kvalita AUTOMATICKÁ ESPRESSA 2015 Swiss Quality CafeRomatica 855 VÍTĚZ TESTU Celostříbrný Vyhřívaná odkládací plocha pro šálky Mimořádně tichý kónický mlýnek z kalené oceli Mléčná pěna stisknutím

Více