Almanach. prací žáků českého jazyka. Slohová práce

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Almanach. prací žáků českého jazyka. Slohová práce"

Transkript

1 Almanach prací žáků českého jazyka Hymna života Život je šance - využij ji Život je krása - obdivuj ji Život je blaženost - užívej ji Život je sen - uskutečni ho Život je výzva - přijmi ji Život je povinnost - naplň ji Život je hra - hrej ji Život je bohatství - ochraňuj ho Život je láska - potěš se s ní Život je záhada - pronikni ji Život je slib - splň ho Život je smutek - překonej ho Život je hymna - zpívej ji Život je boj - přijmi ho Život je štěstí - zasluž si ho Život je život - žij ho. Slohová práce (Matka Tereza)

2 (Úvaha) Téma: Je lepší nevyčnívat z řady? Je lepší nevyčnívat z řady? Proč bychom neměli vyčnívat z řady? Já říkám, že bychom měli, ale co je jedna osoba proti většině? Stádo, dav je to něco obrovského, co se drží jediného názoru a ignoruje ty, co mají jiný nápad. Dav se dá také velice snadno zmanipulovat a usměrnit. Názorný příklad je ve 2. světové válce a mnoha dalších, kde se vždy vyskytl jeden vůdce, řečník nebo bojovník, který strhl vždy tak obrovskou lavinu ničivých událostí, že se na to nesmí nikdy zapomenout. Co kdyby tehdy vystoupil někdo z řady a vzepřel se? Dopadlo by to stejně, nebo jinak? To se asi nikdy nedozvíme, protože není nikdo znám, kdo by to alespoň zkusil. A na druhou stranu, Hitler taky vystoupil z řady a k nohám mu padl skoro celý svět. Nejnebezpečnější tedy není samotný dav, ale ten, kdo dal podnět k jeho vytvoření. Samozřejmě, že bez takových lidí bychom dnes byli v mnoha věcech pozadu, protože ruku v ruce s nimi jde i jistý pokrok, otázkou však zůstává, proč je k tomu potřeba tolik nevinných lidských životů? Je tedy lepší nevyčnívat z řady? To je relativní a musí si na to přijít každý sám, protože na tohle neexistuje žádná příručka. Konec konců, největšími zbraněmi nejsou jaderné zbraně ani pistole, ale jazyk, řeč a manipulace, které jdou spolu ruku v ruce odnepaměti. Učitel ti může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíš ty sám. Slabá L. VIII. A

3 Slohová práce (Neznámý autor)

4 (Úvaha) Téma: Lžu. Proč? Lež Většina lidí si myslí, že je lež špatná. Podle mě to ale není pravda. V dnešní době se lže poměrně často. Většinou je to ze špatných důvodů, zlomyslnosti, hrdosti nebo závisti. Taková lež hodně často přechází v pomluvy. V minulosti byly za lhaní a pomlouvání obviňovány převážně ženy. Nevím, proč tomu tak bylo, když velká část mužů lhala, lže a bude lhát lépe než ženy. Muži velmi často lžou kvůli nevěře nebo proto, že ztratili práci. Mnohdy kvůli tomu nemají špatné svědomí. My, ženy, naopak máme aspoň výčitky, špatné svědomí a většina se přizná (neplatí to o všech ženách). Tuhle lež bych zařadila do kategorie špatná lež. Na druhé straně je lež užitečná a někdy i oprávněná. Například když matka zjistí, že její dítě někoho okradlo, nebo způsobilo trestný čin. Tato žena je postavena do velmi složité situace. Ví, že by to měla nahlásit na policii, ale zároveň je to její dítě, které vychovala a porodila. Asi si myslíte, že by to měla nahlásit. Zkuste se vžít do této situace a uvidíte, že se nebudete moci rozhodnout. Kategorie Užitečná lež se používá především při vyjednávání, ochraně nebo při přibarvení nějakých zážitků. Určitě ji každý z nás alespoň jednou použil. Já osobně lžu kvůli tomu, abych nikoho nezranila, neublížila mu nebo ho nezklamala. Lžu třeba kvůli známkám. Většinou se přiznám, nakonec pak zjistím, že jsem se nemusela ničeho bát, protože rodiče to vzali dobře. Obvykle mě donutí se lépe učit. Pro někoho to je nepříjemná věc. Ale obvykle to pomáhá dostat lepší známku. Taky jsem lhala kvůli tomu, abych neublížila kamarádce tím, že bych jí řekla pravdu o tom, co se o ní povídá. Raději jsem ji povzbuzovala a před pomluvami bránila. Jakmile jsem uznala za vhodné, že bych jí to měla říct, tak jsem to prostě udělala. Ona mi jen řekla, že o tom všem ví a že si cení toho, co jsem pro ni udělala. Takže se ptám. Existuje někdo, kdo nikdy nezalhal? Myslíte si, že lež je opravdu tak špatná?

5 Dufková M. VIII. B Slohová práce (úvaha) Téma: Když příroda pláče Uvažovala jsem nad tím, jak může příroda plakat. Jaký k tomu je důvod? Je to kvůli lidem? To my jsme ty nestvůry? Člověk by nevěřil, jak přírodě ublíží, když vyhodí plastovou láhev. Ta se rozkládá spousty a spousty let, než ji příroda znovu pojme za svou. Líbí se mi, že lidé vymýšlí takové věci, jako jsou tašky, které se za dva roky rozloží. Ovšem je šok, když něco takového najdete na dně skříně Navíc jsou tu i tací, kteří přírodě ubližují zcela úmyslně. Příroda pak roní další a další slzy. Pro nás je její bolest nepředstavitelná. Připadá mi to jako v ringu. Zem proti lidem. A jak je zvykem lidé zasahují tvrdé rány. Ale proč? Proč jsme taková monstra? Proč se lidé snaží vytěžit ropu do poslední kapičky? Pralesy do posledního stromu? Proč? Jednou se ale Zemi uleví. Lidé ji opustí, i když ji zmačkají a vyhodí jako popsaný papír. Najdou si nový čistý a nepoškozený, který zničí stejně jako Zem. Proč jsou lidé tak hloupí? Proč vyhazují jídlo jen tak? Proč bezdomovci nosí odpadky do lesa? Cožpak je to baví? To jim nedojde, že jim domek z papíru vydrží leda tak do prvního deště? Vždyť je to absurdní. Netřídit odpad, zakládat nelegální skládky, ničit svět To jsou lidé opravdu tak tvrdošíjní? Proč vyvražďují ohrožené druhy?

6 Cožpak nevědí, že příroda pláče? Bojím se, že na tyto otázky nikdy nenaleznu odpověď. Ale vlastně ji ani znát nechci. Bojím se toho, co si někteří jedinci myslí. Měli bychom přírodu opečovávat, starat se oni Je to ten největší skvost, který existuje. Člověk ani neví, kolik krásy má kolem sebe. Daníšková B. VIII. B Slohová práce (úvaha) Téma: Moderní je nekouřit Proč nekouřit? Je kouření nezdravé? Myslím si, že ano. V dnešní době se počet kuřáků rapidně zvedl. Kouřit začínají nejen lidé ve středním věku, ale i mladiství, kteří ještě ani zdaleka nedovršili dospělosti. A proto se ptám: Proč se počet kuřáků nesnižuje? Opravdu je v dnešní době tak moderní kouření? Chcete li znát můj názor, tak odpověď je NE. Podle mě je moderní nekouřit a to už z několika důvodů. První důvod je ten, že cigarety jsou drahé. To opravdu chtějí kuřáci utratit své jmění jen za cigarety? Vždyť by se za tolik peněz dalo koupit úplně něco jiného a mnohem víc užitečného. Podle mě by výrobci měli cigarety zdražit, nebo už je vůbec nevyrábět. Třeba by to kuřáky odradilo a příroda by bez poházených nedopalků byla mnohem hezčí. Dalším důvod je ten, že hodně lidí v restauracích kouří. Nekuřáci by si rádi vychutnali své jídlo, aniž by jim do nozder proudil ne příliš vábně vonící kouř z cigaret. A proto se ptám: Kuřáci, chcete, abyste ostatním lidem znechucovali jejich pochoutky? Nechcete si raději chodit zakouřit před restauraci?

7 Třetí důvod je zdraví. Kuřáci, ať už více závislí, či méně, si vdechovaným kouřem ničí plíce, a nejen ty. Ničí zdraví i přátelům, spolupracovníkům anebo jen lidem, které potkávají s cigaretou v ruce na ulici. Mají zapotřebí pořád kašlat a navštěvovat lékaře? Myslím, že kdyby kuřáci přestali kouřit, všem by se ulevilo. Linhartová P. VIII. B Slohová práce (Úvaha) Téma: Potřebujeme umět cizí jazyky? Potřebujeme umět cizí jazyky? Právě mi je 20 let. Dokončil jsem střední školu a začínám přemýšlet, co budu v budoucnu dělat. Vždycky jsem si přál pracovat v Anglii, ale umím dost dobře anglicky? Najdu si tam dobrou práci? Co zkusit vystudovat anglickou vysokou školu? Ovládal bych plynule anglický jazyk, ale byl bych dost dobrý, abych tam mohl pracovat? Mám na to? Zvládnul bych to v pořádku, či budu propadat a jen tak proplouvat všemi předměty? Nebo mám raději jít do Německa a zkusit pracovat tam? Znamená to spoustu cestování a navíc, co můj domov? Budu tam bydlet trvale, nebo dojíždět? Budu se setkávat s rodinou a přáteli? Jak zní známé přísloví: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Platí anebo ne? Mám se tímto příslovím řídit? Bavilo by mě cestovat po světě. Ale stačí mi tyto dva jazyky, které částečně umím? Co se učit další? Které? Ruštinu, francouzštinu, španělštinu? Který je asi nejlepší? Nebo to mám vše zahodit a zůstat doma v České republice a postačit si s češtinou. Zbavil bych se mnoha problémů a starostí. Budu blízko své rodiny a lidí, co dobře znám.

8 Ale cestování mě láká víc. Chci vidět moře, pouště, pláže a spoustu krásných míst. A navíc existují spousty slovníků a překladačů. Nemusím být k tomu přece vysokoškolák a umět deset jazyků. Nebo ano? Je lepší tohle vše umět? Myslím si, že takhle dobrý nebudu. Umět cizí jazyky se do života hodí. Je dobré ovládat jazyk, který hraje prim. Člověk je pak svobodný. Heckr J. VIII. A Slohová práce (Úvaha) Téma: Je lepší nevyčnívat z řady? Procházka M. VIII. A Vyčnívat z řady? Ano ne? Domnívám se, že pokud by nikdo nevyčníval z řady, svět by byl moc monotónní a nebyla by ani špetka pobavení, na které jsme zvyklí. Ale pokud chci vyčnívat z řady, nebudou se ostatní lidé smát? To záleží na povaze druhého člověka a už ne tolik na nás, protože my nemůžeme ovlivnit chování druhých lidí. Když vyčníváme z řady jakkoliv, ať už je to rasou, barvou vlasů, chováním, přízvukem, řečí, vlastnostmi, tak to neovlivňuje naše práva. Každý člověk, přestože je každý nějak rozdílný, by měl být rovnocenný. Má to nějaké nevýhody? Pokud rádi bavíte lidi, má to pouze jednu nevýhodu. Vždy se najde někdo, kdo by utlačoval vaše práva kvůli vaší rozdílnosti. Výhoda je, že každý člověk může být jiný, jinak zábavný, a to tvoří svět rozmanitým. Ovšem rozdílnými se nemusíme stát z vlastní vůle. Můžete se narodit třeba s vadou řeči. Poté již záleží na kolektivu, jak vás přijme. Vyčnívat z řady je pro svět důležitý faktor, jelikož jinak by tu bylo vše stejné. Kdybyste nevyčnívali z davu svým názorem, nikdo by si nevšímal problémů a nedostatků, které vás trápí, nikdo by vás nepodpořil a nikdo by s vašimi problémy nic neudělal.

9 A jaké to má důsledky? Někteří lidé, kteří nerespektují druhé, kteří si myslí, že jsou nejlepší, se vám budou smát za vaši odlišnost. Ale někteří lidé to vezmou jako vítanou změnu do života. Většina lidí se obléká a chová jako každý jiný člověk na planetě, ale když jim otevřete oči svou odlišností, začnou se na svět dívat lépe a stanou se alespoň v něčem výjimeční. Ovšem samozřejmě se domnívám, že kdybyste se změnili chováním z normálního člověka na vandala ulic, moc lidí tím nepotěšíte. Přemýšlím nad tím, že když lidé budou čím dál tím více výjimeční, tak ze světa vymizí nuda a všichni se budeme bavit více, než se nám kdy zdálo. Být jiný je vlastnost, která má své klady a zápory. Pro mě osobně převažují klady, a tím pádem jsem rád za to, že může být každý rozdílný. Slohová práce

10 (Úvaha) Lžu. Proč? Je milosrdná lež dobrá? Podle mého názoru jde především o situaci. Například lhát svému příbuznému před operací, že všechno určitě dopadne dobře, vám zajistí klidný průběh operace. Ale lhát svému manželovi, že jste mu věrná, přestože nejste, už není nevinná lež. Milosrdná lež je dobrá, když se za ní skrývají dobré úmysly. Proč lžeme? Myslím si, že většina z nás lže proto, aby vylepšily svět kolem, nebo sami sebe. Domnívám se, že každý alespoň jednou zatajil špatnou známku, nebo jednu ze svých horších vlastností. Každý jednou zalhal, ale pak musel nést následky. Dokázala bych týden nelhat? Kdyby to nebyl moc špatný týden, myslím si, že ano. Ale bylo by to těžké, když počítáte i legraci s kamarádkami a pár špatných známek. Přesto všechno bych se odhodlala a dokázala bych to. Souvisí nedůvěra se lží? Jak bych se zachovala, kdyby mi někdo lhal? Podle mého názoru, nedůvěra na lži přímo závisí. Kdyby vám někdo lhal, vaše důvěra k němu prudce klesne. K člověku, který by mi lhal, bych se zachovala podle velikosti jeho lží. Lež má své dobré a špatné stránky. Lež je prostě součástí života, stejně jako nás samých. Slohová práce Kellerová Z. VIII. A

11 (Úvaha) Téma: Cizí jazyky Potřebujeme umět cizí jazyky? Kdybychom neuměli cizí jazyky, tak by to ve světě nevypadalo jako teď. Každý by měl jen svůj mateřský jazyk a nedokázal by se domluvit v zahraničí. Nebyla by taková možnost pro cestování, zahraniční politiku a domluvy mezi státy. Myslím, že umět cizí jazyky je prospěšné a důležité. Učíme se mnoho nového, potom také máme větší možnosti. Třeba, když chceme najít práci. Všichni víme, že už v mnoha zaměstnáních je potřeba umět cizí jazyky. Když je budeme umět, nebo alespoň trochu ovládat, tak budeme mít větší šanci najít nějakou slušnou práci. Uvažuji, že také cestování by nebylo jednoduché. Ano, cestovat by se asi dalo, ale kdybychom měli v cizině nějaký vážný problém a nedokázali bychom si poradit a domluvit se, jak by nám bylo?. Asi by se nikomu moc cestovat nechtělo. Lidé by nemohli poznávat kultury jiných zemí. Je neférové, že se jako světový jazyk učí angličtina, ale to už určitě nezměníme. Neustále přemýšlím nad tím, jaké by to bylo, kdyby světovým jazykem byla čeština. Musí to být velká výhoda. Ale kdyby nebyl jeden určený jazyk, tak by nebyly domluvy mezi státy a myslím, že by bylo více sporů a byly by nepokoje. Určitě je výhodné umět cizí jazyky, nebo alespoň ovládat jejich základy. Svět by nebyl takový, jaký je teď. Dryjáková D. VIII. A

12

13 Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít. (Jan Werich)

14 Robinsona brzy ráno probudí zvláštní zvuk ze stromu, který dělal ŠŠŠŠŠŠ! Robinson:,,Ty umíš mluvit? Strom: ŠŠŠŠŠŠ! Robinson:,,Takže neumíš mluvit? Strom: ŠŠŠŠŠŠŠ! Robinson:,,Ty si ze mě budeš dělat srandu?! Strom: ŠŠŠŠŠŠŠ! Robinson: Strom: ŠŠŠŠŠŠ! Robinson:,,Takže ty si ze mě budeš dělat ŠŠŠŠŠŠ?! Strom:,,Né, jenom nacvičuju mašinku! Zdrůbecký V., Doege L. VII.B NAFOUKANÁ ČEPICE

15 Robinson: Áá, tady jsi! Čepice: Jó, jsem úplně mokrá! Robinson: To jsem tak rád, že jsem tě našel. Čepice: Ale já jsem mokrá! Robinson: Tak tě pověsím na strom. Čepice: Ty větve pořád všude tlačí. Robinson: Nestěžuj si pořád! Čepice: Já jsem zvyklá na komfort. Robinson: Pětihvězdičkové hotely nevedeme. Čepice: To raději zůstanu mokrá! Robinson: Tak buď! Robinson odešel a tak zůstala čepice mokrá. Tato zpověď není zcela podle pravdy!!! Zettelová K., Labudová L., Malá B. VII. B Boxerky

16 Šmejd jeden! Dneska se rozhodl, že ho budu krýt ještě den. Říkám mu Frantík (tomu člověku samozřejmě) 13:49 Už se zase drbe. Nenávidím ho. Pořád do mne něco pouští. Nevím, co to je. Deprimuje mě to. 16:30 Šmejd jeden. On si nemůže dojít na velkou. Ty plyny mě rozežírají. Tak je 21:45 a já jdu do koše :45 Franta vstává. Bere mě z koše a hodí mě do pračky. Sype na mě nějaký žravý písek a nahoru lije Vaniš. 11:45 Už skoro hodinu se točím a na hlavu mi pořád teče ten Vaniš. Ptám se ostatních boxerek na hygienu. Dozvěděl jsem se, že na tom tak špatně nejsem, ale stejně mě to štve. 14:16 Právě visím na prudkém slunci. Čistý, složený. 17:00 Tma. Všude je tma, spal jsem a teď nevím, kde jsem :30 Frantík mě táhne v něčem na kolečkách. Prý jdu někam do přírody. Ten den už se nic zajímavého neděje. Šlauf J. VIII. A

17 Robinson a strom

18 R: Ahoj strome! S... R: Tak ty mne ignoruješ. S... R: Víš, stojíš mi v cestě. S... R: Uhni! S... Robinson půl hodiny hleděl na strom a dožadoval se odpovědi, Ta však stále zněla. S... R: Uhni, nebo se neudržim! S... Robinson začal do stromu vztekle kopat a mlátit, ale po pěti minutách padnul vyčerpáním. R: Ehm, máš tuhý kořínek. S... R: Víš co, já tě pokácím. Ale Robinsonovi došlo že nemá čím. A začal do stromu opět kopat a mlátit, po další hodině Robinson řekl: Vyhrál jsi. A strom obešel. Poté, co odešel za strom, na něj spadl asteroid. Velich D., Kunc P. VII. B Tabule

19 Já, školní tabule, jsem zase špinavá. Nikdo mě neutírá. Ani když jsem popsaná a špinavá od těch jejich fixek Dnes mě ta nepříjemná uklízečka konečně umyla Je neděle a nic se neděje. Je tu nuda a tma. Hodil by se mi kamarád Přivalily se hordy dětí a píší na mě nesmyly. A to ještě není ani hodina. Nejvíc ze všech ten Jakub Šimsa z VIII. A Dnes je volno, takže jsem tu zase sama o 3hod. později: A hle, je tu asi nový kamarád. Nějaká elektronická tabule a pokládají ji hned vedle mě VEČER Ale nééé, sundali mě a hodili mě na velké stěhovací auto. Už vím co se děje. Vyměnili mě. Mě, věrnou tabuli, co jsem tu byla 20 let. Vyměnili mě za tu NOVOU Jsem na skládce. Jsem tu se spoustou nových přátel. Dokonce jsem méně špinavá než ve škole Pomoc! Dali mě do stroje, do kterého něco vleze a vyleze to jako kostka šrotu. To je asi můj konec!!! Diviš M., Šimsa J. VIII. A Robinson Crusoe a jeho nekonečný příběh

20 V: Po ztroskotání Robinsona Crusoe v roce 1569 uplynulo 5 týdnů. Jednou takhle ráno, když se vzbudil, říká R: Nemůžu tady jen tak trčet a koukat do moře, musím se vrátit domů. Nejprve bych měl jít na průzkum. V: A tak se náš Robinson vydal do nedaleké jeskyně, s přístupem k moři. R: Hele, vor asi tu nebudu sám. Vypadá to, že jeho majitel už ho nebude potřebovat. V: Robinson vor odtáhnul ke své pláži, kde ho zprovoznil, aby vydržel celou cestu. R: Nevím, jak dlouho budu na cestě, tak si obstarám pár zásob jídla a vody. V: Po půl hodině hledání zásob si šel ještě pro kokos. R: Pojď sem, ty kokose, nadutej! K: Nepudu, nepudu R: Říkám, pojď sem, akorát mě zdržuješ. K: Fajn V: BUM!!! Kokos mu spadl přímo na hlavu. Robinson ztratil paměť a vor odplul zpět do jeskyně. Po dvou hodinách se Robinson probral. R: Hmm Nemůžu tady jen tak trčet a koukat do moře, musím se vrátit domů Konec nebo začátek? Hons T., Jizba M. VII. B Dialog Levé a Pravé boty

21 Levá:,,Proč musí být jen jedna levá bota? Pravá:,,Pozor tam dole. Levá:,,To mluvíš na mě? Pravá:,,Na koho jiného!? Levá:,,Aha, odkud jsi přiletěl? Pravá:,,Z lidské nohy. Levá:,,Aha, ty jsi pravá, já se bavím jen s levými. Pravá:,,No, tak dneska budeš mít premiéru. Levá:,,Tak to s tebou zkusím. Pravá:,,Jak dlouho tu seš? Levá:,,Dlouho. Pravá:,,Co myslíš pod pojmem dlouho? Levá:,,Hniju tady už dva týdny. Pravá:,,Jo, to znám. Přiletěl jsem z nohy Robinsona Crusoa Kučerová H., Roháč A. 7. B

22 Robinsonova mysl R: Kde jsem to skončil? Pravil Robinson. k: Nevím. R: Plavil jsem se po moři. Víš, co se mi potom stalo? k: Vím, ale nepovím. R: Řekni mi to, já to chci vědět!!! k: Ne. R: Počkat, já mluvím s kamenem? k: Jo. R: Já jsem se asi zbláznil. k: Máš pravdu. R: Kde to vlastně jsem? k: Na ostrově. R: Ty mluvíš? k: Ne. Robinson vztekle mrštil kamenem do moře, pak padl vyčerpáním. Kuba T., Čihák A. VII. B

23 Z deníku mobilu Pondělí: 7:00 - už zase musím vzbudit toho lenocha 8:00 - už mě zase strčila do té nechutné kapsy, vsadím se, že mě zase vyndá v hodině a začne mě matlat těmi svými upatlanými prsty 10:00 - zase ležím na lavici, jestli mě ta nepříjemná učitelka zase sebere, ať si mě ta holka nepřeje. Já nejsem hračka, aby si mě lidé vyměňovali jako samolepku!!! 12:00- ajéje, je tu oběd. To znamená, že zase budu mít nudle s mákem úplně všude 15:00 - tentokrát do mě zase něco strčila a ještě ke všemu mě nutí zpívat to budu zase všem pro smích. 15:30 - a heleme se, někdo jí volá. To budu zase půl dne poslouchat debatu ve slovech: miluju tě, jsi moje zlatíčko...no to se mám zase na co těšit, alespoň už nemusím zpívat 17:00 - pomalu už mi dochází energie. Měla by mě strčit do nabíjení, ale ona ne! No tak to si budu muset zase poradit sám. Dobrou 20:00 - proč mě zase budí? Já musím spát musím doplnit energii Oooo, ona mě strčila do nabíjení a mně to úžasně prospělo. Jsem nabitý na 100%, teď už mě snad jenom položí na stůl a nechá mě být Zítra mě čeká to samé... Asi začnu stávkovat!!! Suchánková B. VIII. A

24 Rozhovor pro strach Puška: Ach jo, konečně už mě našel, že mu to trvalo. Ten necita! Jen tak si mě hodil na rameno a třese se mnou jak s pytlem mouky. Co se to děje?! Vykřikla puška a Robinson zaběhl za strom. Puška: A v tu chvíli jsem věděla po čem Robinson jde, byl to krásný mohutný orel sedící na větvi stromu. Robinson:,,Tak jdem na to...nabít...! Puška: Stůj! Počkej, vydrž! O co se tu pokoušíš!? Robinson dál přehlížel slova pušky. Robinson: Cvak, nabito, zamířeno... Puška opět : Ty neslyšíš!? Stůj! Haló! Nedělej to! Robinson:...zamířit a vystřelit...! Puška si uvědomovala situaci a snažila se varovat orla, ale bylo už pozdě. Robinson vystřelil, ozvala se rána a kouřová clona. Orel smutně vyhekl, puška byla jako nemluvně. Po pár vteřinách se puška začala usmívat od spouště ke spoušti. Puška : Někdo nám tu neumí mířit a zakřenila se. Procházková T. VII. B Suk Š. VII. B

25 Robinson a puška Robinson: Něco jsem našel. Je to schované pod bednami. Budu je muset odsunout. Hej rup! Puška: A sakra, už mě našel. A to to vypadalo, že to bude klidná dovolená. Robinson: Co to je? To jsem ještě neviděl. Puška: Ten chlap je snad úplně blbej! Robinson: Vypadá to, že je tu spoušť. Zkusím ji zmáčknout. Puška: Doufám, že umí mířit. Puška: Pif! Robinson: Co to sakra bylo? Puška: Tak nic, no Vypravěč: Poté Robinson odhodil pušku do moře s tím, že raději použije jiné zbraně. Vypravěč: Po pár dnech vyplavala puška na břeh a provedla krutou pomstu. Záleská A., Škvarová N. VII. B

26 Sekerka: Tak už jsem konečně zhotovena. Čekám, až mě někdo použije. Palma: Snad si mě sekerka nevšimne. Je poměrně blízko. Sekerka: Támhle je hezká palma, můžu s ní naštípat dost dřeva. Palma: Slituj se, je tu dřeva dost, nemusím to být zrovna já. Sekerka: Dobrá, dnes dřevo štípat nebudu. Ale dávej si pozor, jsi snadný terč! Palma: Děkuji ti sekerko! Jizba M. Libertová P. VII. B

27 Přítel je, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád. Je to osoba, s kterou se odvažujete být sám sebou. (Crane)

28 Miniportrét Danča je má nejlepší kamarádka. Ráda hraje basketball a doslechla jsem se, že ho prý hraje dost dobře. Je stejně stará jako já. Má skvěle vypracovanou postavu, modrozelené oči jako Karibské moře, nos tak akorát ani velký, ani malý a plné rty. To, co všechny upoutá na první pohled, jsou dlouhé hnědé kudrnaté vlasy. Většinou má dobrou náladu a je jako sluníčko. Když chce, umí být celkem tichá a nenápadná, ale to jenom ve škole. Je milá, upřímná a otevřená. Někdy dokáže být i duchem nepřítomna. V dospělosti by nejspíš chtěla být letuškou a procestovat celý svět. Zejména Austrálii a Spojené arabské emiráty. Miluje hlavně Sydney, Gold Coast a Dubaj. Na závěr bych snad chtěla jen dodat, že ji mám hrozně ráda a přeji jí, aby si splnila všechny své sny a aby nikdy nezapomněla na naše trapasy a neztratila svoje trefné hlášky, kterými dokáže rozesmát snad celou třídu. Slabá L. VIII. A

29 Miniportrét Usain Bolt Usain Bolt - skvělý, úžasný, dokonalý. Je to můj velký vzor. Neskutečné je, že se ve svých 25 letech stal nejrychlejším mužem planety a držitelem několika světových rekordů na trati 100 m, 200 m. Se svými běžeckými kolegy na štafetě 4 x 100 m vyhrál již několik světových šampionátů a jsou držiteli světového rekordu. Myslím si, že ho zná snad každý! A pokud ne, seznámíte se s ním tehdy, když budete sledovat různé atletické soutěže a šampionáty. Jaký Usain je? Pochází z Jamajky, tudíž je černé pleti. Má hnědočerné vlasy, čokoládově zbarvené oči, vysokou a neskutečně svalnatou postavu, kterou mu dokreslují dlouhé vypracované nohy. Už jen podle projevu na závodech si myslím, že je milý, skromný a usměvavý. Prostě človíček oplývající velkou spoustou energie a bezkonkurenčního humoru a zábavy. Vybrala jsem si ho, protože se sama věnuji atletice a jednou bych chtěla dokázat to, co dokázal on. Stát se legendou KRÁLOVNY SPORTU a pobavit svět svým humorem a vtípky. Shönphlugová K. VIII. A

30 Miniportrét Lenka má čtrnáct let. Je to moje nejlepší kamarádka. Znám ji už od první třídy a moc si jí vážím. Má celkem dlouhé hnědé vlasy, čokoládově hnědé oči a tmavší pleť. Je vysoká a hubená. Nosí brýle. Neustále se usmívá jako sluníčko. Je chytrá, milá a přátelská. Všichni ji mají moc rádi. Má logické myšlení. Vždy chodí včas a nikdy nepřišla pozdě. Ve svém volném čase se věnuje odbíjené, která ji moc baví. Ráda by procestovala celý svět. Má velkou a bujnou fantazii. Také se zajímá o přírodní vědy a vyniká v matematice. Jejím snem je se stát zahradní architektkou. Umí se hezky oblékat. Někdy přijde do školy oblečená jako modelka. Občas je moc sebekritická. Lenka je má nejlepší kamarádka a doufám, že naše přátelství vydrží co nejdéle. Dryjáková D. VIII. A

31 Mini portrét S Míšou se známe asi dva roky, je to moje nejlepší kamarádka a je jí 14 let. Míša má dlouhé hnědé vlasy a krásné zeleno-hnědé oči. Její postava je štíhlá a středně vysoká. Její nohy jsou velmi dlouhé. Líbí se mi, jak se obléká, hlavně proto, že jí to sluší. Na její tváři stále poletuje úsměv. Její obličej zdobí světlé pihy. Míša je velmi milá, hodná, kamarádská, ale také drzá a velmi snadno se naštve. Je stydlivá a většinou naprosto upřímná. Mezi její zájmy patří hlavně kamarádi a gymnastika. Ale také ráda chodí ven se psem a kreslí. Tráví hodně času na mobilu a strašně ráda spí u kamarádek. Ráda se dívá na filmy a různé seriály, mezi její oblíbené patří Prolhané krásky. Mám ji moc ráda. Je to moje nejlepší kamarádka. Koderová R. VIII. A

32 Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stávat se hlupákem. (Jan Amos Komenský)

33 Žáci 8. ZŠ Kladno Vodarenská 2116 Ministerstvo školství Praha Hradčany Pražský hrad Žádost o zlepšení školy Vážené Ministerstvo školství, po anketě, kterou jsme vytvořili, jsme zjistili, že by se ve škole dala zavést herna s bowlingovou dráhou, minigolfem, kulečníkem, s nějakými automaty na hry a s barem s nealkoholickými nápoji. Také by tu mohly být třídy se zaměřením na určitý předmět. Dále by se daly rozšířit tělocvičny, zavést bazény a vybudovat několik prosklených výtahů. A místo školní jídelny by mohla být restaurace s obsluhou a profesionálními kuchaři. Za kladné vyřízení předem děkujeme. Kladno Žáci VII. B

34 ZÁVODY Jednoho dne si vyšla želva na procházku, když tu uviděla u stromu osamělého šneka, hned za ním šla. A ptá se: Šneku, copak ti je? Proč si tak sám? A šnek odpovídá: Víš, chtěl jsem si s někým hrát, ale nemám žádné kamarády. Želva na to povídá: Tak pojď se mnou na závody, mám tam spoustu kamarádů, můžeš se s nimi seznámit. Odpoledne na louce: Odpoledne, když začínaly závody, želva nervózně říká: Kde je ten šnek, už by tu měl být? Už začínají závody. Najednou vidí, jak šnek přichází. V tom se všichni připravili na start, byl slyšet výstřel a všichni se rozeběhli. I přesto, že se šnek snažil, doběhl poslední. Želva k němu přišla a laskavým hlasem praví: Šneku, i přesto, že jsi prohrál, viděla jsem tvoji snahu. Něco ti povím. Horší než prohrát, je nepokusit se. A v tento den si šnek našel nejlepšího přítele. Ponaučení: Horší než prohrát, je nepokusit se. Zikmundová K., Zettelová K., Hajková K. VII. B

35 BAJKA O SOVĚ A TUČŇÁKOVI Jednou takhle lesem prolétá sova. A najednou vidí malého tučňáka, který kráčí lesem. Velice se podiví a ohlédne se za ním. Bohužel si nevšimne velikého stromu a nabourá do něj. Okolo zrovna prochází tučňák. Sova, která si zlomila křídlo, mu poví: Pomoz mi a já ti to oplatím. Tučňák jí ale nepomohl a šel pryč. Asi po měsíci se stala tučňákovi nehoda. Spadne do díry právě v tu chvíli, kdy kolem zrovna letí sova. Najednou si vzpomene, že tučňák jí také nepomohl a bez váhání odešla. Tučňák jí po té nehodě vyhledal a omluvil se jí. Od té doby jsou nejlepší přátelé. Ponaučení: Vždycky na každého jednou dojde. Doege L., Zdrůbecký V. VII. B

36 Organizace na vznik svátků Havlová v Praze H. Vávrová L. Malcová Dobrý den, žádám o povolení konání významného dne vtipů. Tento svátek by se mohl týkat dne Asi se ptáte proč. Důvod je ten, že by každý obyvatel České republiky měl znát všechny vtipy. Vtipy dělají člověku radost. Může se dostavit každý, kdo zná nějaký vtip, nebo by se chtěl nějaký naučit. Za kladné vyřízení předem děkuji. Malcová L., Vávrová H. VII. B

37 Prase a mravenci Jednoho dne nedostalo prase najíst, a tak se rozhodlo, že si bude potravu shánět samo. Uteče z ohrady a vydá se po cestě dál. Kousek od cesty uvidí obrovské mraveniště a mravenečníka, který se láduje mravenci. Prase dostalo na mravence chuť a bálo se, že mu je mravenečník sní. Vrátí se zpět do ohrady a vyrobí z bláta falešné mravence, které potom podstrčí mravenečníkovi. Nastraží mravence na cestu a vrátí se zpět. Mravenečník prochází cestou a vidí falešné mravence. Jelikož je plný, nebude je jíst a pokračuje si odpočinout. Po několika minutách se prase vrací zpět do ohrady. Jde stejnou cestou, a protože má ještě hlad, sní falešné mravence. Až poté co je sní, si uvědomí, že to byli ti falešní. Poučení:,,Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Libertová P., Škvarová N., Malá B. VII. B

38 O čilém hrochovi Žil byl jednou jeden hroch. A ten hroch byl vtipkař. Vždy si ze sousedů utahoval tím, že je mají napadnout krokodýli. Stalo se to jednou, pro ostatní dobrý vtip. Stalo se to podruhé, už otřepané jim to přišlo být. Stalo se to po třetí, ostatní se naštvali. A pak jednoho dne volá hroch: Krokodýli a né né né! Ostatní mu však nevěřili a krokodýlové doopravdy zaútočili. Kvůli hrochovi byli všichni zabiti. Ponaučení: Vtip vícekrát řečený už není vtipný. A když jde o vážnou věc, pak ti ostatní nevěří. Kunc P. VII. B

39 Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe. (John Lennon)

40 Kufřice Zase už do mě hází všelijaké věci a oblečení. Áá, říkám si, to zase někam pojedu. Jediné, co mě zajímá, je kam. Jenom doufám, že zase nezažiji něco podobného jako stanování. Tam mě pořád vytahovali z teplého auta ven a sedali si na mě. Málem jsem vypustila duši. Nebo zase někam do hor. Tam vám byla taková zima! Celou dobu jsem se třásla jako osika a ani mi nenechali žádné oblečení. Všechno si nacpali do té nafoukané skříně, která se mi posmívala a celou noc se mnou házela ze strany na stranu. Cítím, že toho oblečení není zase tak moc, a tak doufám, že pojedu někam do tepla. Avšak jaké bylo mé překvapení, když mě dali do auta a za chvíli mě opět vytahovali ven a táhli do nějaké obří budovy! Vevnitř bylo takových různých lidí a letušek? Potichu se zaraduji, jelikož můj kamarád kufr už tady prý byl. Jenom je škoda, že ho nevzali s sebou. Nejspíš byl moc svalnatý, zatímco já jsem samá výztuha. Najednou mě moji páníčci odevzdají nějaké potrhlé zmalované ženštině a ta mě potetuje! Grr, říkám si, taky mi mohla vybrat hezčí. Jsou tam samé čárky a číslíčka. Naloží mě na takový divný hejbátko a tím mě vyvezou ven. Tam mě nějací dva chlápci vezmou a hodí mě do myslím, že se tomu říká éro. Snažím se jim říct, aby nám tu rozsvítili, ale už je pozdě a zavírají za námi dveře. Vidím jen černo a černo. Když tu se najednou místnost začne třást a já si pomyslím, že odtud se už nikdy nedostanu a rozpářu se. Pak omdlím.. Honková V. VIII. A

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence.

Texty s láskou autorské texty. Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Texty s láskou Texty s láskou autorské texty Sborník vydaný při příležitosti konání divadelního festivalu JID 20-13. Lence. Redakce: Jan Bušta, Alena Mikulíková Sazba a design: Jan Bušta Korektury: Alena

Více

2013/2014 ALMANACH ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ (6. A, 6. B, 7. B, 8. A, 8. B) Zpracovala Mgr. Jana Táborková ZŠ jazyků Karlovy Vary

2013/2014 ALMANACH ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ (6. A, 6. B, 7. B, 8. A, 8. B) Zpracovala Mgr. Jana Táborková ZŠ jazyků Karlovy Vary 2013/2014 ALMANACH ŽÁKOVSKÝCH PRACÍ (6. A, 6. B, 7. B, 8. A, 8. B) Zpracovala Mgr. Jana Táborková ZŠ jazyků Karlovy Vary MINIPROJEKT 6. TŘÍD BÁSEŇ (6.A, 6.B) 2 MINIPROJEKT NA ZÁŘÍ/ŘÍJEN BÁSEŇ (6.A, 6.B)

Více

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo

Příběhy Třetí sféry: Temní mágové. Jakub Jiří Rýdlo Příběhy Třetí sféry: Temní mágové Jakub Jiří Rýdlo úvod Toto je teprve moje druhá knížka, tak možná bude obsahovat ještě relativně dost chyb a překlepů. Co je ale hlavní, pokusím se o skutečně kvalitní

Více

Vyškovský cedník 2014

Vyškovský cedník 2014 Vyškovský cedník 2014 Sborník oceněných prací literární soutěže pro děti a mládež Vyškovska Tři brány komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Klub přátel KKD Knihovna Karla Dvořáčka 2 Obsah Úvodní

Více

Sborník nejlepších literárních prací

Sborník nejlepších literárních prací Tajuplná Litovel Sborník nejlepších literárních prací O CENU JOSEFA JUNGMANNA 1. ročník 2012 Eva Nováková, 9.A Tajuplná Litovel svou minulost skrývá, odvál ji čas, v jejím nitru však stále přebývá.. Ivana

Více

39. ročník literární soutěže TRAPSAVEC 2013

39. ročník literární soutěže TRAPSAVEC 2013 3 4 39. ročník literární soutěže TRAPSAVEC 2013 5 6 Výsledky 39. ročníku literární soutěže TRAPSAVEC 2013 Zlatý Trapsavec Noční návštěva Petr Dollyk Doležal * Malý Trapsavec čestné uznání pro nejlépe ohodnocenou

Více

Vyškovský cedník 2010

Vyškovský cedník 2010 Vyškovský cedník 2010 Sborník oceněných prací literární soutěže pro děti a mládež Vyškovska Tři brány komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Knihovna Karla Dvořáčka 2 Obsah Úvodní slovo ředitelky

Více

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A PROJEKT MALÝ PRINC 7. A 2009/2010 Zdroj obrázku: http://2.bp.blogspot.com/_pjqdevlpajq/ryoldl2t8zi/aaaaaaaaaho/8xmyn B9MsxM/S226/Mal%C3%BD%2Bprinc.jpg 2 Tuto knihu tvoří výběr textů, které napsali žáci

Více

Irena Eliášová LISTOPAD

Irena Eliášová LISTOPAD Irena Eliášová LISTOPAD 1 Irena Eliášová LISTOPAD KHER www.kher.cz ISBN 978-80-87780-03-9 Tato kniha vznikla bez vynaložení jakýchkoliv finančních prostředků. Nakladatelství KHER z celého srdce děkuje

Více

POSEL SMRTI. Zúčtování. Lukáš Konvalina

POSEL SMRTI. Zúčtování. Lukáš Konvalina POSEL SMRTI VI Zúčtování Lukáš Konvalina Není důležité, jak dlouhý život vedeme, ale jak ho prožijeme, neboť k čemu je žít navěky, když nevnímáme krásy života a nejsme šťastni? Obsah I Vrať se mi!...4

Více

LEKCE 1 STUDIUM JAZYKŮ

LEKCE 1 STUDIUM JAZYKŮ 1 LEKCE 1 STUDIUM JAZYKŮ 8 MINIDIALOGY 1 Minidialog 1 A: Sss. Sss. B: Co je? A: Kde čteme? B: Cože? A: Ztratil jsem se. Ukaž mi, kde čteme. B: Tady a dávej pozor. MINIDIALOGY 2 5 Minidialog 2 A: Mně to

Více

Počkejte až do chvíle, kdy negativní pocity vyjdou na povrch

Počkejte až do chvíle, kdy negativní pocity vyjdou na povrch 2 Počkejte až do chvíle, kdy negativní pocity vyjdou na povrch DALŠÍ SEMINÁŘ ZAČAL v neoficiálním duchu. Zatímco si sundávali kabáty, sdělovali si rodiče první zážitky. Věřili byste, že mi opravdu pomohlo

Více

IDENTITA. Odvaha odlišovat se. Rozhovor: Rozálie Kohoutová. Žít v jiném těle. březen 2012 3. ročník 11. číslo. téma čísla MULTIKULTURNÍ MLÁDEŽ

IDENTITA. Odvaha odlišovat se. Rozhovor: Rozálie Kohoutová. Žít v jiném těle. březen 2012 3. ročník 11. číslo. téma čísla MULTIKULTURNÍ MLÁDEŽ březen 2012 3. ročník 11. číslo Žít v jiném těle Odvaha odlišovat se Rozhovor: Rozálie Kohoutová téma čísla IDENTITA ČASOPIS PRO MULTIKULTURNÍ MLÁDEŽ Milý čtenáři, sníh z hor pomalu ustupuje, ve městech

Více

Vztahový labyrint v náhradní rodině. Vlastní rodina přijatých dětí. Mgr. Veronika Uhlířová

Vztahový labyrint v náhradní rodině. Vlastní rodina přijatých dětí. Mgr. Veronika Uhlířová Vztahový labyrint v náhradní rodině Vlastní rodina přijatých dětí Mgr. Veronika Uhlířová Příručka vznikla za podpory Nadace Terezy Maxové dětem. Vydalo: Občanské sdružení Rozum a Cit, 2012 Kontaktní adresa:

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

Copyright 2014 by Rowan Coleman Translation 2015 by Zora Šíchová Cover design 2015 by DOMINO

Copyright 2014 by Rowan Coleman Translation 2015 by Zora Šíchová Cover design 2015 by DOMINO ROWAN COLEMAN 2015 Copyright 2014 by Rowan Coleman Translation 2015 by Zora Šíchová Cover design 2015 by DOMINO Veškerá práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být reprodukována ani elektronicky

Více

č. 76 červen2015 očník XIX.

č. 76 červen2015 očník XIX. č. 76 červen2015 očník XIX. K čemu je literatura? Jdu si číst! Věta, kterou v dnešní době internetu a jiných technických vymožeností řekne jen zlomek mých vrstevníků a mladších dětí ještě méně, a přece

Více

čtení pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA

čtení pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA čtení pro řádné, neřádné i mimořádné táty RaTATA magazín Ligy otevřených mužů / podzim 2010 Cukrárna-Kavárna Modrá laguna Už sedm let zpříjemňujeme na Barrandově život dětem i dospělým. Nabízíme dětské

Více

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení.

květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. květen 2012 Konečně tu máme nové číslo našeho časopisu, ve kterém Vám přinášíme spoustu zajímavého čtení. Mnoho poutavých a napínavých příběhů, bajek i pohádek Křížovky, kvizy a rozhovory Příjemné počtení

Více

Soutěž Daniel 2012-2013 - literární část

Soutěž Daniel 2012-2013 - literární část Soutěž Daniel 2012-2013 - literární část Výsledková listina I. kategorie (8. a 9. ročník ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) Pořadí Autor příspěvku Rok nar. Adresa školy (kraj) Název příspěvku

Více

Dyslexie, smutek, mindráky a já Vyprávění pro lidi, se kterými se život nemazlí

Dyslexie, smutek, mindráky a já Vyprávění pro lidi, se kterými se život nemazlí Dyslexie, smutek, mindráky a já Vyprávění pro lidi, se kterými se život nemazlí Dagmar DYS-BABA Rýdlová Dyslexie, smutek, mindráky a já Vyprávění pro lidi, se kterými se život nemazlí Dagmar DYS-BABA

Více

ilí čtenáři, našeho mateřského jazyka nabízí nekonečné možnosti pro zrození nových příběhů, pohádek, básní

ilí čtenáři, našeho mateřského jazyka nabízí nekonečné možnosti pro zrození nových příběhů, pohádek, básní ilí čtenáři, uběhl právě jeden rok od doby, kdy jsme Vám poprvé představili Sborník vítězných slohových prací okresních a krajských kol Olympiády v českém jazyce. Ohlas ze strany autorů příspěvků, pedagogů

Více

ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s.

ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s. ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s. deváté číslo srpen 2007 Pomocné tlapky o.p.s jsou obecně prospěšnou společností, která si klade za cíl chovat, cvičit a předávat asistenční psy našim zdravotně postiženým

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun.

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun. JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna

Více

2. číslo ROZHOVORY S IGELITKOU NA PIK LENINA ČASOPIS GJB-SPGŠ

2. číslo ROZHOVORY S IGELITKOU NA PIK LENINA ČASOPIS GJB-SPGŠ 2. číslo ČASOPIS GJB-SPGŠ ROZHOVORY S IGELITKOU NA PIK LENINA Rozhovor s paní profesorkou Ludíkovou Mgr. Stanislava Ludíková (*1958 Přerov) Člen Českého horolezeckého svazu od roku 1978 Nejvýznamnější

Více

Lovkyně. Lukáš Konvalina

Lovkyně. Lukáš Konvalina Posel smrti VIII Lovkyně Lukáš Konvalina Cesta, jež nás opravdu zocelí, není ta, kterou si sami vybereme, ale ta, po které jsme donuceni kráčet. Obsah I Vyvolené... 5 I Časy minulé... 7 II - Matka... 11

Více

VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ

VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ SBORNÍK VÍTĚZNÝCH PRACÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH AUTORŮ ZLÍNSKÉHO KRAJE 2005/2006 VELKÉ A MALÉ V ŽIVOTĚ A VE SVĚTĚ SBORNÍK VÍTĚZNÝCH PRACÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽE DĚTSKÝCH

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obsah Obsah... 2 Slovo ke čtenářům... 2 Profesoři, jak je neznáte... 3 Úžasné je zažít pocit, kdy během vyučování ve třídě splynu s ostatními a hodina se odvíjí bez viditelných autorit všeho druhu....

Více

NÁRODNÍ SOUTĚŽ DĚTSKÉHO LITERÁRNÍHO PROJEVU - NÁŠ SVĚT

NÁRODNÍ SOUTĚŽ DĚTSKÉHO LITERÁRNÍHO PROJEVU - NÁŠ SVĚT NÁRODNÍ SOUTĚŽ DĚTSKÉHO LITERÁRNÍHO PROJEVU - NÁŠ SVĚT 36. ROČNÍK 2008/2009 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo ve školním roce 2008/09 v pořadí již 36. ročník Národní soutěže dětského

Více