Lesní skřítci jsou tu i onde, většinou někde v lese a dělají, co jim přijde správné dělat. Stromíkovi zrovna přišlo správné viset jako netopýr.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Lesní skřítci jsou tu i onde, většinou někde v lese a dělají, co jim přijde správné dělat. Stromíkovi zrovna přišlo správné viset jako netopýr."

Transkript

1

2

3 I. Čáp Béďa se vracel z teplých krajin. Přeletěl louku, rybník a nad lesem se vykadil. Pokračoval dál a byl pryč. Jeho kaďánek spadl do listí a zůstal ležet. Nikdo si toho nevšiml. Tedy skoro nikdo. Ale i ten, kdo si jej všiml, nevěděl zhola nic. Stromík si právě hrál na netopýra a trénoval maskování mezi javorovým listím, jemuž byl tolik podobný. Oči mu většinou svítily jasným světlem, ale když je zavřel, byl opravdu takřka k nerozeznání. Snad jen všímálci bedliví by si dokázali všimnout, že oproti lístkům, které se drží u větve jednou stopkou, se on drží dvěma útlýma nožkama. Lesní skřítci jsou tu i onde, většinou někde v lese a dělají, co jim přijde správné dělat. Stromíkovi zrovna přišlo správné viset jako netopýr. Bylo léto a svítilo Slunce. Byl podzim a pršelo. Dny se zkrátily a padalo listí. Na celou zem, i na kaďánka, co ho Béďa upustil. Listí jej přikrylo a byl pod ním schovaný, jakoby nebyl. Přišla zima a padal sníh. Přikryl listí, které předtím přikrylo celou zem. Les spal.

4 Až do jara. Sníh roztál a kapičky vody se třpytily při východu Slunce. Přicházející teplo rozpouštělo, čeho se dotklo a vše zmrzlé pukalo a praskalo. Síla Života se probudila. O něco dříve na jižních svazích, a pak už v celém lese. Vítej v novém roce! II. Stromík měl jaro rád. Miloval vůni vyrážejících pupenů. Miloval píseň růstu. No ano, opravdu slyšel, jak všechno roste. Pro jeho citlivá ouška to byl nádherný koncert. Orchestr lesních velikánů, mladých stromků, houštin, křovisek i trávy na okrajích. A k tomu rytmus praskajících ledových krystalků, padajících kapek. Sluníčko jako dirigent a vítr jeho taktovkou. Miloval všechny stromy, ale nejbližší mu byly javory. Snad proto, že jim byl tolik podobný. Usadil se zrovna na tom javoru, o němž už byla řeč

5 loni. Obhlížel větve, pupeny. Jeho pohled sjel až k zemi a náhle zvolal: Oó! Co to jeé?, dodal. Snesl se k zemi, chodil dokola a obhlížel malý klíček, vykukující v listí. Nebyl to klíček na odemykání, ale klíček, který dělá semínko, když se rozhodne vyrůst. Klíček se prodíral mezi listím a byl tak zvláštně narůžovělý a svěže zelený. Stromík takový ještě nikdy neviděl. Kdo jsi?, brumlal si pro sebe. Kde ses tu vzal?, přemýšlel. Přece jsi nespadl z nebe, růžováčku, lámal si hlavu Stromík. Klíček nic neříkal, protože neuměl mluvit, zatím. Kdyby uměl, odpověděl by, že spadl. Byl totiž tenkrát ukrytý v tom kaďánku, co upustil čáp Béďa, když letěl nad lesem. Ať jsi, kdo jsi, já se o tebe postarám, slíbil mu Stromík a letěl se porozhlédnout po lese, jestli náhodou ještě nezahlédne někde nějaký podobný klíček. Život plynul dokola. U lidí se často říká, že Život jde dál, jako by mířil odněkud někam, jakoby někde začal a někde končil. Možná protože lidé chodí a často odněkud někam, myslí si, že i Život chodí odněkud někam. V lese se říká, že plyne dokola. Na jaře vdechne se do rostlin a živí, na podzim se zas stahuje do Země. Vlévá se do mladého a staré navrací k Zemi. Dokola každý den. Nejde, žádný krok. Točí se dokola, každý rok. III. Klíček už povyrostl o píď výš, pozvedl hlavičku a pod ní se zazelenaly první lístečky. Stromík je zase tady s dobrou zpěvavou náladou: Tralalá, tralalí, dneska jsem byl na jedli. Tralalí, tralalá, větví na mě mávala Tra-la-lí?, ozval se tenoučký hlásek. Tra-la-lá?

6 Jakže? Kdože? To jsi ty?, užasl Stromík. Je s tebou řeč? No hurá! Stromík jásal, neboť si už kolikrát překládal nožičky křížem, když přemýšlel, jak se se semínkem domluví, když ono nemluví. Jenže teď už povyrostlo a jeho první slovo bylo Tra-la-lí. Budu ti tedy říkat Tralalí strom. Od té doby trávil Stromík u Tralalího hodně času. Povídal mu o všem, co jej napadlo, aby se Tralalí dozvěděl o lese všechno, co by se mu mohlo hodit. Povídali si zrána, povídali si v poledni, povídali si pod večerními červánky. V noci spali. Plynul rok, léto, podzim, padalo listí. Tralalí už tolik vyrostl, že jej podzimní listí nezavalilo. Schoval se až pod sněhem. Stromík se na něj chodil dívat a dával pozor, aby jej nějaké zvíře nezbaštilo. Malincí stromečci jsou podobně bezbranní jako malinké děti. IV. Děti se na svět vyklubou docela veliké ve srovnání se stromky, které začínají z malého semínka. Jak roky plynou, stromky se táhnou do výšky a brzy děti přerostou. Považte, kdyby děti rostly do výšky jako stromy. To by se přece ani nevešly do postele. Roztál sníh, pučely pupeny. Pučel i Tralalí, povzbuzován jarním koncertem lesního ptactva. Život jej posílal výš. Už si jej našel i vítr a tu a tam k němu promlouval. Tralalí se rychle naučil řeči stromů. Stromy mají dva hlavní dorozumívací jazyky. Řeč listí, kterou posílají vzkazy po větru a řeč kořenů, kterými se pod Zemí proplétají a posílají si zprávy, když nefouká nebo je zima a jsou bez listí. A taky, když chtějí. Stejně jako lidi, i stromy mohou, když něco chtějí. Původně růžový klíček už byl kmínkem, který dole zářil odstíny rezavě oranžovými a u konečků větví přecházel do světle zelené. Tralalí vysunul už první větvičky také do stran a začal své košatění. Už si jej všímalo okolí a on si také všímal. Od malička si všímal a byl dost zvědavý.

7

8 V. Napravo od javoru žily dva mladé boučky. Starší a mladší. Dost blízko vedle sebe. Bylo jasné, že patří k sobě. Proč mi zase stíníš? Nech toho!, houkl první. Já ti nestíním, já si tady v klidu rostu, tak mě nech, houkl druhý. Tumáš, ohnal se větvičkou zase ten větší. Pomóc, zvolal menší, který nevěděl, jak se má bránit. Tu se snesla dolů všudypřítomná sojka: Jak vám mohu pomoci?, optala se. Zavolej, prosím, Stromíka. Stromík tu byl než bys řek list. Oba Boučci se na něj obrátili a volají jeden přes druhého: On mě šlehá. On mi stíní. Já mu nestíním, já si tady jen rostu. Tak nemáš růst tak blízko. Já jsem si to nevybral, život mě tu zasadil. Tak aspoň nestiň. Trhni si kořenem. Ty si trhni. Po chvíli šla z toho Stromíkovi hlava kolem. Ti dva nebyli k zastavení. Poodlétl tedy kousek dál, díval se na ně a přemýšlel. Proč se tak hádají?, ozval se hlásek vedle něj. Jé, ahoj Tralaláčku, ani jsem si nevšiml, že jsi tady, zasmál se Stromík. Pak ale zase zkrabatil obočí a zasmušil se: Nevím. Vypadá to na nějakou člověčinu. Co to je člověčina?, chtěl vědět Tralalí. Člověčina je všechno, co k nám přichází od lidí. Kdysi tady byl jen les a ten má svůj pořádek. Pak tu ale začali chodit lidi, na výlety, na dřevo, a tak. A lidi jsou plni myšlenek a pocitů a dokážou dělat divné věci. Jako třeba být nespokojení, hádat se kvůli věcem, které nemůžou změnit, a tak. Tu a tam se nějaká člověčina zaplete do větviček, zachytí se v roští, rozpustí ve studánce a já pak nevím, co s tím. S neduhy stromů si vím rady, ale s člověčinou, to je těžké pořízení. Vždyť se na ně podívej. Tralalí se podíval na Boučky a byli pořád v sobě: Nechej mě. Ty mě nechej. Já ti nic nedělám. Děláš. Nedělám. Děláš! Ne, to ty! oháněli se, pošťuchovali, vrčeli na sebe. Stromíku, ale oni jsou přece bráškové, ne? No právě. Jak to, no právě? Bráškové by přece měli být nejlepší kamarádi, ne? Máš pravdu, měli, ale u lidí to tak často nebývá. Nad tím by si jeden šišku ukroutil. To je právě to, co já nedokážu pochopit. Proč si ti, kdo jsou si nejbližší, dokážou takhle ubližovat? A když to nedokážeš pochopit, tak s tím ani nic nemůžeš udělat?, zeptal se Tralalí. Tak nějak to asi je, odvětil Stromík. Když něco chápeš, snadněji se s tím zachází.

9 VI. Ten večer Tralalí nemohl usnout. Pořád myslel na ty dva brášky. Díval se na ně, jak spí. Tu ho napadlo, že s nimi zkusí promluvit. Poprosil vítr, aby pošimral mladšího na hlavičce. Bouček se zavrtěl, otevřel oko a už se chystal ohnat po tom starším, když uviděl, že ten v klidu spí a nic mu nedělá. Otevřel i druhé oko a pátravě se rozhlížel do tmy. Pssst!, sykl Tralalí. Promiň, že tě ruším, ale rád bych se tě na něco zeptal. Usmál se přitom tak hřejivě, že i bouček se trošičku usmál. A na co se chceš zeptat? Jestli tě to baví? A co? No to, jak se hádáte a bijete se svým bratříčkem? Bouček se otřepal při vzpomínce na odpoledne. Brrr! To víš, že mě to nebaví. Koho by to bavilo. A tak proč

10 teda nepřestaneš? Nemůžu přestat, když on nepřestane. Aha. Tralalí se zadíval do dálky a hluboce se zamyslel. Když se zase podíval na Boučka, už spal. Pssst!, sykl Tralalí, tentokrát na staršího. Bouček se zavrtěl, otevřel oko a už se chystal ohnat po tom mladším, když uviděl, že ten v klidu spí a nic mu nedělá. Otevřel i druhé oko a pátravě se rozhlížel do tmy. Promiň, že tě ruším, ale rád bych se tě na něco zeptal. Usmál se přitom tak hřejivě, že i Bouček se trošičku usmál. A na co se chceš zeptat? Jestli tě to baví? A co? No to, jak se hádáte a bijete se svým bratříčkem? Bouček se otřepal při vzpomínce na odpoledne. Brrr! To víš, že mě to nebaví. Koho by to bavilo. A tak proč teda nepřestaneš? Nemůžu přestat, když on nepřestane. Aha. Tralalí se opět zadíval do dálky a hluboce se zamyslel. Když se zase podíval na Boučka, už spal. Zůstal sám bdít pod hvězdami a mumlal si pro sebe: Jeden čeká, až ten druhý, druhý čeká, až ten první. Tak se nikdy nedočkají a pořád se jen hádají. Jen když spolu řeknou dost, budou hádky minulost. Jeden čeká, až ten druhý, druhý čeká, až ten první. Tak se nikdy nedočkají a pořád se jen hádají. Jen když spolu řeknou dost, Mohou stavět nový most. A pak si říct: Buď můj host. Dva proudy projely Tralalím od vrcholku až do kořenů. Jeden ostře studený, když pocítil bezmoc, že nemůže boučky změnit, že jim nemůže přičarovat radost ani štěstí. Že nemůže nic, pokud oni sami nebudou chtít. Druhý proud byl měkce teplý, když si vzpomněl, že oba Boučci se pousmáli, když se on na ně usmál první.

11 VII. Plynul rok, léto, podzim, padalo listí. Tralalí vyrostl, zesílil. Stromík měl radost, jak se mu daří. Rád u Tralalího sedával, povídal si s ním. Bylo vedle něj tak příjemně, teplo a milo. Přes zimu zase bděl, aby Tralalí zůstal celý a nestal se svačinou hladové zvěře. A byl tu jarní koncert, pukání a pučení, orchestr duhových paprsků, vůně nového Života. Země se rozhoupávala, Slunce prohřívalo, vítr poháněl. Pak už se Země naplno roztančila do jara a celý kraj byl svěže zelený. Nával Života přinášel radost do všech koutů lesa. Ta změna byla vždycky tak krásná a všichni se z ní těšili a všichni ji milovali. Tralalí se rozhlížel do všech stran a zdravil se se všemi v lese. Posílal pozdravy kořeny i větrem. Jééé, jaro je tu! Výkřiky se ozývaly ze všech stran, šířily se vlnami po lese tam a zase zpátky a doplňovaly koncert paprsků a praskajících kapiček. Tralalí poslouchal ten jásot a všiml si, že v té oslavě slyší jeden docela smutný, hluboký hlas, který stále opakoval: Brum, brum, běda, brum, brum, běda K tomu basu se přidávaly ještě tenké sténavé hlásky: Ó náš Děda, chudák, běda. Tralalí pošeptal vánku a hned zjistil, co se stalo. Starý dub přišel v zimě o mohutnou větev. Neunesl její tíhu se sněhem a ona upadla. Zbyla po ní díra v jeho kmeni. Starý Dub bědoval a jeho vnoučata plakala nad tou ztrátou. Stromíku!, zavolal Tralalí. Stromík tu byl, než bys řek list a divil se, že jej v tom jarním povyku Tralalí volá. Stromíku, dozvěděl jsem se, že starý Dub přišel o velkou větev a celá jeho rodina běduje. Můžeš jim nějak pomoct? Podívej se k nim, prosím. Stromík se divil, jak jen to Tralalí mohl zachytit a zjistit, když Dub byl docela daleko, ale šel. Viděl tu větev, viděl tu díru, slyšel nářek i pláč. Bylo mu jasné, že to je Život a nezmůže nic. Vrátil se k Tralalímu a povídá: Starý Dub dal život svým synům a dcerám a skrze ně dále svým vnukům a vnučkám. Podělil se o svou sílu, život rozmnožil. Zestárl a slábne. Tak plyne Život, stále dokola.

12 Tralalí se zadíval do dálky. Vždycky když to udělal, znamenalo to, že hluboce přemýšlí, že nevnímá nic kolem sebe a nic pro něj neexistuje kromě toho, na co zrovna myslí. Život dává, život bere. Pocítil radost i smutek a uvědomil si, jak blízko vedle sebe oba pocity žijí a jak se střídají. Žádný z nich netrvá věčně Haló, Tralalí!, vytrhl jej Stromíkův hlas. Co se děje? Ále, nic, navracel se z úvah Tralalí. Jen mě napadlo, jak blízko vedle sebe žijí radost a smutek Díky, že jsi se zastavil. Užívej jara! Tralalí se usmál na Stromíka. Stromík se usmál taky a vrátil se do jarního jásotu. VIII. Jaro bylo krásně vlhké i teplé a celý les bujně rostl. I léto bylo plné spokojenosti. Jen v jednom koutě stále hučelo: Brum, brum, běda! Brum, brum, běda! A k tomu: Chudák, běda, ó náš děda! Možná, že byl Tralalí mladý, anebo že byl zvědavý, anebo možná byl tolik vnímavý, zkrátka nebylo mu to lhostejné. Rád kolem sebe viděl radost a spokojenost. Počkal, až se setmí a všichni půjdou spát. Jako už dříve, požádal větřík o pomoc. Probuď prosím starého Duba, abych si s ním mohl promluvit. Větřík se neslyšně prohnal lesem a třikrát se obtočil kolem koruny starého Duba. Starý Dub pomalu otevřel oči: Proč mě budíš? Dost, že den mám plný žalu, ještě abych v noci bděl? Odpusť, starý Dube, pospíšil si Tralalí. To já jsem vítr požádal, usmál se a záře jeho úsměvu dosáhla až k Dubu. Také se pousmál, poprvé tento rok. Chtěl jsem s tebou mluvit, starý Dube. Od jara slyším tvůj nářek a nářek tvé rodiny. Vím, že jsi přišel o mohutnou větev, ale Stromík mi říkal, že tak plyne Život. Jenže ty už půl roku naříkáš. Proč? Stromík má pravdu, Život plyne. Ale je jiné to pozorovat a je jiné to zažívat. Je příjemné být mladý a zažívat, jak sílíš. Je jiné být starý a zažívat, jak slábneš. Hmmm, to chápu, odmlčel se Tralalí. Pak se zamyslel a dodal. A to naříkání ti pomáhá? Léčí tě? Posiluje? Vrací ti mládí? Nastalo ticho. Dlouhé ticho, ve kterém mlčel Dub i Tralalí. Dub vzpomínal na celý půlrok naříkání a snažil se zjistit, jestli mu pomohlo, jestli jej vyléčilo, jestli jej posílilo nebo mu vrátilo mládí. Jedenkrát, dvakrát, třikrát si v paměti promítal celý půlrok a čím déle, tím víc se cítil zahanben. A pak i hanba odplynula a Starý Dub se podíval směrem k Tralalímu. Děkuji ti. Děkuji

13 ti, že jsi mě vytrhl z mého smutku. Nechal jsem se chytit do pasti lítosti nad svým neštěstím a málem jsem přestal žít. Děkuji ti, že jsi mě z ní vytrhl. Od teďka budu zase dobře spát. Bylo vidět, že Starý Dub našel zpátky svůj Život. Spokojeně usnul a od té doby byl zase pevným starcem, hlavou svého rodu. To Tralalí ještě dlouho nemohl usnout a žasl nad proměnou, kterou uviděl během jediné noci. Myšlenky mu pořád běhaly po celé koruně a skládaly se do veršů. Byl jeden dub Žalem málem zhlup Nebylo mu pomoci Upadl do nemoci Nahlodal ho zub. Kousl ho zub lítosti Kousl ho až do kosti.

14 Sebelítost je trnitá V životě je kalamita Hned ji vyžeň ven Život do svých rukou vem. IX. Když počítáme i první podzim, kdy Tralalí ležel jen jako semínko v listí a čekal na jaro, byl už v lese třetím rokem. Díky jeho úsměvu už o něm kdekdo věděl a díky jeho zvídavým otázkám se leccos v lese změnilo. Stromík byl rád, že na něj dal první dvě zimy pozor a pomohl mu vyklubat se na svět. Tralalí byl rád, že se narodil v tak pestrém koutě světa. Asi by byl rád, kdyby se narodil i kdekoli jinde. Letošní podzim byl nejbarevnější z těch, co zatím zažil. Hltal všechny barvy, které viděl a cítil, aby na ně mohl přes zimu vzpomínat a splétat z nich krásné sny za dlouhých zimních mrazivých nocí. Cítil se tak naplněný Životem, jak jen mu to jeho útlé tělo dovolovalo. Byl tu ještě jeden strom, který byl toho podzimu snad nejšťastnější ze všech. Byl to Starý Dub. Ano ten, který přišel o větev a pak málem všechno utopil v sebelítosti. Právě proto, že poznal, jaké je být ztracený, si tolik vážil toho, že se dokázal zpátky vrátit do Života a užíval si teď každý okamžik každého dne. Zářil ve své mohutnosti ještě dlouho poté, co všechny listy opadaly a stromy kolem se divily, kde se v něm bere tolik Života. On se jen smál a všem odpovídal: Život je všude. Kolik jej dokážeš přijmout, tolik ti dá. Jen málo stromů mu rozumělo. Protože neprožili, co prožil on. Možná jen on a Tralalí byli jediní, kdo rozuměli. X. Byla zima. A ještě chvíli a pak zase koncert jara a Tralalímu začal čtvrtý rok života v lese. Ten rok se poprvé setkal s člověčinou na vlastní kůži. Byl májový den a už zdálky uslyšel hlasy, které nikdy předtím neslyšel. Mluvily jakousi řečí, brebentily a bylo jich všude plno. Dva malí a dva velcí dvounožci přicházeli pěšinkou. Větší kráčeli, menší pobíhali a poskakovali. Kousek od Tralalího se zastavili a posadili do mechu. Bylo

15 cítit, že jsou rádi v lese, ale taky bylo cítit, že tam nejsou doma. Tralalí si všiml, že jejich pohyb nesplýval s krajinou stejně jako pohyb lišky, jelena či veverky. Tak nějak přečnívali. Posadili se do mechu a z batohu vytáhli svačinu. Pojídali a popíjeli a živě si povídali. Ti větší se po jídle natáhli do mechu, menší se rozeběhli po okolí, honili se a dováděli. Tu si jeden z nich všiml Tralalího. Podívej! ukázal prstem, aby i ten druhý viděl, na co ukazuje. Takový strom jsem ještě nikdy neviděl. Pojď se tam podívat. Rozeběhli se k Tralalímu a dívali se na něj. Pak si sáhli i na jeho kůru, protože byla úplně jiná, než od jiných stromů. Tralalí se na ně usmál svým laskavým úsměvem. Hned na to mu došlo, proč mu přišlo, že nezapadají do krajiny, jako jiní tvorové. Oni totiž ten jeho úsměv neviděli ani necítili. Vůbec nevnímali řeč jeho ani řeč ostatních. Uměli mluvit, ale neuměli naslouchat. Ó, jaký to musí být život!, napadlo Tralalího. Umět mluvit, ale nemoci slyšet! Jeden z těch dvounožců řekl: Podívej, jak má hladkou kůru. Co kdybychom tady vyřezali naše jména? Na památku. A pak se přijdeme podívat za několik roků a uvidíme, jak budou vypadat. To je skvělý nápad!, zajásal druhý. Máš nůž? Teď se Tralalí poprvé v životě polekal. Cože? Nůž? Řezat do mé kůry? To snad ne!. Rychle začal přemýšlet a pokusil se zavolat: Halóóó, nechci, abyste do mě řezali!!! Bohužel se mu potvrdilo, co prve pocítil. Ti dvounožci uměli mluvit, ale neuměli slyšet. Zmocnila se ho panika a zakřičel po větru i po kořenech do všech směrů: Pomóóóc! Zvedl se vítr, země se lehce zachvěla a už tu byla všudypřítomná Sojka: Jak vám mohu pomoci? Chtějí do mě řezat, ale já nechci. Tomu já ale pomoci neumím, zapískala Sojka. Tak zavolej Stromíka, ale honem!, pobídl ji Tralalí. Než bys řek list, byl tu Stromík a už viděl, jak dvounožec vytahuje nůž a blíží se k Tralalímu. Poprvé viděl Tralalího staženého strachem a věděl, že musí rychle něco udělat, ale honem nevěděl co. A pak ho napadlo poprosit o pomoc celý les: Kdo slyšíš můj hlas, povšimni si nás! Tralalí je v nesnázi, jeho Život uchází. Přišel k němu Dvounož, kdo můžeš, tak pomož! První jej uslyšel vítr, který tak rád poslouchal Tralalího písničky. Jak se přihnal, tak tu byl, dokola se zatočil. Čepici dvounožci srazil z čela, že odlétla mu jako včela a zapadla do listí. Co to? odfrknul dvounožec.

16 Udělal pár kroků, shýbl se pro čepici. Nasadil si ji na hlavu a už se zase blíží k Tralalímu, aby dokončil, co si usmyslil. Teď se však probrali dva Boučci. Ti bráškové, co se kdysi tolik hádali. Teď se do sebe zaklesli a zkřížili dvounožci cestu: Nechej ho být!, křikli na malého Dvounožce. Jenže Dvounožec neslyšel ani je. Nebyl dost silný, aby je dokázal odstrčit, ale byl dost hbitý na to, aby je dokázal obejít. A stromy bohužel chodit nemohou, takže Boučci mohli jen bezmocně přihlížet, jak se kolem nich protáhl a už je zase o krok blíž k Tralalímu. Cožpak ten Dvounožec nic nepochopí?, zoufal si Tralalí. Vtom se ozval z dálky hluboký hlas: Chytrému napověz, hloupého trkni. Když nechce pochopit, ať okusí sílu lesa. Byl to Starý Dub. Stál na kopci v celé své kráse a zahřímal: Ty jsi mě navrátil k Životu a já ti teď ukážu, zač je toho Starý Dub. Přes dvě stě let jsem srostlý se Zemí a žádné lidské pískle nenechám, aby ublížilo mému kamarádovi. Bratři a sestry, držte se! Na ta slova se zapřel do Země a zatřásl svými mohutnými kořeny. Země se začala otřásat. Velcí dvounožci nadskočili a malí se polekali: Zemětřesení! Pomóóóc! Starý Dub se zapřel ještě jednou a zatřásl podruhé. Země se opět zachvěla. Dvounožci vyskočili na nohy a vyrazili úprkem nazpět pěšinou, kterou přišli. Sojka je vyprovázela s hlasitým pískotem a vítr je do zad poháněl. Třetího třesení nebylo třeba. V té chvíli se Tralalí rozplakal. Plakal, aby vyplakal napětí ze strachu, který prožil. Plakal také štěstím. Opět tu byl žal i radost tak blízko vedle sebe. Díval se na něj Starý Dub, dívali se Boučci, díval se Stromík a všichni kolem. Všichni se najednou cítili propojeni. Tralalí se mezi slzami usmál a tiše zašeptal: Děkuji vám, kamarádi. Děkuji vám z celého srdce. Kamarádi! Stromík byl rád, že všechno dobře dopadlo. Boučci byli hrdí, že dokázali spojit své síly a Starý Dub? Ten měl snad největší radost ze všech. Jednak z toho, že Tralalímu mohl oplatit jeho pomoc a jednak proto, že po letech zase jednou pocítil, že je stále plný síly, a když o něco jde, umí i Zemí zatřást. Jak se blížil večer, všechno pomalu utichalo. Jen Tralalí byl stále plný dojmů, neboť ten den toho bylo spousta, co zažil poprvé. Poprvé zažil strach a cítil, jaké to je, když je v ohrožení. Poprvé zažil, že ho někdo

17 neslyší, že mu nerozumí a že mohou být bytosti, se kterými se prostě nedomluví. A zase jím projel ostrý chladný proud, když si to uvědomil. A zase jej provázel i měkký teplý záchvěv, když si uvědomil, že má v lese opravdové kamarády. I když je cizí, je tady doma a je milován. A opět mu myšlenky skákaly a skládaly se dokola, až z toho vznikla další písnička.

18 Zažil jsem strach a bál jsem se smrti Bál jsem se cizího, že mě rozdrtí. Však zjistil jsem, že nejsem sám Že jsem tu doma a že patřím k vám. Můžu se bát a nevědět kudy kam Můžu mít strach a přece jsem milován. Já jsem tak rád, že patřím k vám Děkuji, že kamarády mám. XI. Celou zimu měl Tralalí o čem přemýšlet. Přemítal o tom, co všechno už prožil a jak jej každý nový zážitek proměnil. Uvědomoval si, jaká kouzla dělá upřímný úsměv a zájem o štěstí druhých. Prožil si, jak dokáže někoho pohltit strach, že neví, kudy kam. Poznal, že i když se dva Boučci často hádají, dokážou v pravé chvíli držet pospolu. A poznal, že ve vypjatých situacích se objeví síly, o kterých by si třeba ani Starý Dub nemyslel, že je má. Jak Život hýbe bytostmi a jak malé drobnosti hýbou Životem. Jeden úsměv, jeden výkřik Sojky, jedno rozhodnutí projevit se anebo mlčet. Jak říkal Stromík, všechno to stále plyne dokola, dokola, dokola a my nevíme, kam. Účastníme se toho velikého koncertu Života a hrajeme v něm svou píseň. XII. Pátým rokem přerostl Tralalí už výšku dvounožců, kterých od onoho májového dne potkal ještě několik. Nejprve se jich bál, ale později si zvykl a poznal, že jsou podobně pestří jako stromy a že je mezi nimi spousta bytostí se srdcem na pravém místě.

19 Tralalí cítil, jak dospívá a začal se více zajímat i o to, co je vlastně zač. Vymýšlel si na sebe nejrůznější hry a zkoušky. Prosil vítr, aby ho zkoušel ohnout a trénoval svou pevnost i pružnost. Chtěl se naučit, jak dokázat co nejvíce větru zadržet, ale chtěl se taky naučit, jak zůstat pružný, aby se nezlomil. Trénoval i své kořeny a zkoušel dělat Zemětřesení, jako to zažil od Starého Duba. Jeho kořeny však byly zatím natolik mělké, že sotva dokázal pohnout kamínky kolem sebe. Však byl na světě teprve pátým rokem a to je pro většinu stromů pořád věk dětství. Tralalí ale sílil docela rychle a bylo cítit, že už brzy bude klepat na brány dospělosti. Ještě jedna věc ho docela bavila. Zkoušel vysílat zprávy tak, aby dokázal zaměřit přesně na nějaký strom a jeho vzkaz se dostal přesně k němu a nikam jinam. Boučci se jej ptali, k čemu je to dobré. To nevím, odvětil Tralalí. Někdy prostě můžeme trénovat věci i jen proto, že nás to baví. Možná se to jednou sejde a možná ne. Pátý rok byl neobyčejně suchý. Tu poznal, jak borovice, zvyklé na sušší půdy, mají kořeny hlouběji v zemi a i v suchu najdou dostatek vláhy. Jiné stromy zase sucho snášejí hůř. Inu, každý jsme jiný. Každý jsme jiný. Ale líp bylo stromům, které byly pospolu v lese. Stromy samotáři, kteří neměli stín od ostatních kamarádů, trpěly suchem daleko více. Jinak ten rok uplynul klidně a byl tu podzim, padalo listí, padal sníh a byl tu mráz. Byla tu tichá píseň zimy. XIII. Už je tu zas orchestr kapek Duhových kapek Ten jarní zmatek mám tak rád Je nový rok, Já jsem tu zas A je tu i můj kamarád Tralalalí, tralalalá, tralala už nám končí mráz Je tady jaro, svítí Slunce a Život pučí v nás, Tralalalí!

20 Tak vstoupil Tralalí do šestého roku s novou písní a ten rok byl divoký jako hejno hus. Už dávno je sledoval, jak proudí tam a navrací se sem. I ony plynou, říkával Stromík. Kousek vedle Tralalího rostla jedlička. Byla o něco starší a právě toho jara poprvé jí vyrašily pupeny, které byly jiné, než pupeny pro další větvičky. Však se toho polekala a hemžila se, jak ty divoké husy, až musel Tralalí zavolat Stromíka. Stromíku, co se to s Jedličkou děje? Můžeš jí nějak pomoct? Stromík se posadil k Jedličce a ona spustila: Co je, co je, co je? Co to je? Pupeny úplně napučeny a větvičky to nejsou a nebudou. Co to je? Co to je? Co to je?, opakovala celá vylekaná. Stromík se podíval a pak se širokým úsměvem povídá: Ale vždyť to jsou pupeny na šišky. Ty budeš mít šišky. Poprvé budeš mít šišky! Čekal, že se Jedlička rozzáří nad tou radostnou novinou, ale místo toho viděl, že se lekla ještě víc. A než se jí stihl zeptat, co jí vylekalo, sama spustila: Ale vždyť já nevím, co jim mám dát? Komu? No přece těm semínkám v šiškách. Co jim mám dát do života? Byla celá smutná a vzlykala a vzlykala. Stromík kroutil hlavou a Tralalí kroutil korunou. Rád by Jedličku nějak potěšil, ale sám nevěděl, jaké to je mít semínka a nikdy ho nenapadlo, co by jim chtěl dát do života, až je jednou bude mít. Vlastně ho nikdy nenapadlo, že by to bylo něco, o čem se má přemýšlet. Tak čekal, co na to Stromík. Stromík seděl u Jedličky a čekal, až se uklidní. Když už to vypadalo, že se jí to povedlo, povídá: Však máš ještě čas. Ptej se starších, ptej se kolem, co dávají do semínek jejich dětem. Pak si sama vybereš. Jedlička poslechla jeho radu a posílala po větru i pod Zemí otázky na všechny strany. A všechny stromy, jak kdo uměl, jak kdo věděl, posílaly zprávy zpátky. Jeden lásku, druhý krásu, třetí sílu, čtvrtý pevnost, pátý výšku, šestý sen, sedmý místo za kopcem. Každý radil něco a bylo toho mnoho. Jedličce šla z toho koruna kolem a divoce mávala větvemi, jak si nevěděla rady. Tralalí všechno slyšel a hned mu bylo jasné, že si stejně každý musí vybrat podle sebe. Vždyť jsme každý jiný. A tak za tiché noci složil Jedličce písničku.

21 Prosím milou Jedličku Poslouchej mě chviličku Mám pro tebe písničku Chci potěšit dušičku Tvou vylekanou Pár let, co tu rostu z hlíny Vidím, že jsme každý jiný Můžeme si nechat radit Můžeme se s někým vadit Nakonec však musíš sama Říct si, jaká budeš máma Nedívej se tolik ven Poslouchej svůj vlastní kmen Poslouchej svůj vlastní hlásek Neboj se už ani vlásek Buď zkrátka jen Jedličkou Svých semínek matičkou.

22 Tralalí šeptal slůvka za sebou, jak přicházela. Ani nevěděl, odkud se vzala, ale nechal je přicházet. Jak šeptal, Jedlička poslouchala a jak poslouchala, její větve se zklidňovaly. Cítila se čím dál více sama sebou a pochopila, že Jedlička je jedlička a nemůže svým semínkům dávat to, co jim dávají břízky, buky nebo borovice. Pak už nejančila, jen rostla, povídala si sama se svými pupeny a dávala semínkám v šiškách sebe samu. Tak byl šestý podzim krásný a Tralalí poprvé zblízka viděl, jak se množí stromy a jak se množí Život. XIV. Semínka Jedličky se rozlétla do různých koutů. Byla tu zima, byl tu sníh a byl tu mráz. A byl tu jarní koncert a sedmý rok. Nikdo nevěděl, kdy se to stane, ale stalo se to právě teď. Tralalí byl rád za zkušenost, kterou zažil předchozí rok s Jedličkou, protože toto jaro se mu přihodilo totéž, co jí. Na jeho větvích se objevily pupeny, které byly jiné, než ty, co dosud znal. Byl vděčný, že se nemusel bát a věděl už, co si počnout. Zjara si hodně povídal se všemi kamarády kolem. Povídal si s Boučky, které už taky vyrostly, povídal si s Jedličkou. Povídal si i se Starým Dubem a povídal si samozřejmě i se Stromíkem. Jeho pupeny postupně začaly pučet, pak rozkvétat. Nikdo jej neznal a nikdo nevěděl, jak budou vypadat. Proto byl celý les překvapený, když se z jeho květů vyklubaly zvonečky pestrých duhových odstínů od fialové, přes modrou, žlutou až po červené žíhání. Óoo!, užasl sám Tralalí nad tou nádherou. Nebyl pyšný na své barvy. Spíš najednou cítil závazek a už více chápal Jedličku a to, jak byla vystrašená. Vždyť jak si má být jistý, co je to nejlepší, co může svým semínkům dát. A tak nadešel čas, kdy se ponořil do svých myšlenek a vzpomínek a kdy si procházel všechny své zážitky a zkušenosti.

23 Postupně viděl, že se z jeho květů stávají plody, které mají semínka jako paraplíčka a viděl, že je možné, že se dostanou do dalekých krajů. Když už byl nejvyšší čas, rozhodl se, že svou zprávu semínkům předá tak, jak to uměl nejlíp, v písničce.

24 Tvoř se, krásná písničko Pro mé milé paraplíčko Vysílám tě do světa Dej mi moudrá slova Ať mi přijde dobrá věta Prosím tě teď znova Dám ti radost, něhu, lásku, Úsměv vřelý na provázku. Dám ti sílu, pevnou vůli. Kamarády po okolí. Hlavně věz, že patříš k nám, Že jsi stále milován. Pečlivě vdechl písničku do všech svých paraplíček, obalil je svým zářivým úsměvem. A pak už jen čekal na podzimní vítr. Ten přišel 14. října sedmého roku. Tralalííííííí!, vykřikl Tralalí. Slyšel to celý les, Boučci, Jedlička, Starý Dub i Stromík, který se přišel podívat a pak už zadul vítr a paraplíčka se jedno po druhém vznesla vzhůru, nad koruny stromů a vznášela se výš a pak do všech koutů světa. Každé z nich mělo v sobě ukryté všechny písničky, které Tralalí složil a každé z nich je zpívalo tam, kde vyrostlo. Na všech těch místech bylo měkce teplo a milo a Tralalí semínka tam vzklíčila a skládala nové písně plné radosti, moudrosti a přátelství.

25

26 Tralalamandala.cz Tvoříme, aby lidé kvetli! Petr Kubala a Zdenka Malotová tvoří k inspiraci, pro radost, moudrost, zdraví a odvahu. Sdílíme to, co žijeme v různých projektech: přírodní život z pohledu ženy, živá strava (raw), články, semináře, recepty vědomá komunikace s dětmi, tvoření příběhů, pohádky, články, semináře inspirace pro lidi, kteří chtějí levně, ekologicky postavit domek a žít blíže přírodě zážitková pedagogika a přírodní výchova, metodické semináře radost a moudrost do života, rozcestník našich projektů, kalendář akcí, nabídka seminářů, knihy a cd na prodej Budeme rádi, když se mrkneš. Budeme rádi, když se ozveš. Petr: Zdenka: Budeme rádi, když rozkveteš.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Motto: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole R.Fulghum (americký psycholog a spisovatel) JARO 2013 Jaro! Jaro!

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Jak se v parku narodil dráček

Jak se v parku narodil dráček Jak se v parku narodil dráček Klárka a Matýsek jsou dobří kamarádi. Nejradši chodí ven do parku. Hrají si s dalšími kamarády na schovku SCHOVKA POD DEKOU, na honěnou HONIČKA SE ZÁCHRANOU nebo si jen tak

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice Odloučené pracoviště: Mateřská škola Tyršova 304 Tetčice 664 17 Názvy měsíčních tematických celků

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498

Název projektu: EU Peníze školám. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Název projektu: EU Peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3498 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_140 Jméno autora: Jana Lanková Třída/ročník: 2. stupeň ZŠ praktické - výuka

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV

Změna života v sedmi dnech. Den druhý OBDIV Změna života v sedmi dnech Den druhý OBDIV 19 Stanislav Šlenc Ráno mě probudili ptáci. Otevřel jsem oči a uviděl nad sebou mezi korunami borovic, které se kolébaly, modrou oblohu zalitou sluncem. Mé včerejší

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

Přírodověda - 4. ročník VY_12_INOVACE 02Šti/ČIG/35

Přírodověda - 4. ročník VY_12_INOVACE 02Šti/ČIG/35 Základní škola a Mateřská škola Vrbovec 671 24 Vrbovec 143, tel. 515230171, IČO 750038, E mail: zs.vrbovec@zn.orgman.cz SVĚT POZNÁNÍ Číslo projektu CZ.1 07/1.4. 00/21. 1205 Přírodověda - 4. ročník VY_12_INOVACE

Více

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Předmatematické aktivity se zaměřením na rozvoj prostorové orientace a představivosti (D10) PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Pomůcky: obrázky jsou budˇ nakreslení

Více

Pusinka Pohádka o malém delfínovi

Pusinka Pohádka o malém delfínovi Petra Dobrovolny www.dolphinkissis.ch Pusinka Pohádka o malém delfínovi Byl jednou jeden malý delfín. Rodiče mu říkali Pusinka, protože měl špičatější čumáček než ostatní delfíni. Když si chtěl Pusinka

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_366 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

Příprava na vyučování oborů Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět s cíli v oblastech OSV a čtenářství. Co je lepší.

Příprava na vyučování oborů Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět s cíli v oblastech OSV a čtenářství. Co je lepší. Příprava na vyučování oborů Český jazyk a literatura a Člověk a jeho svět s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název (téma) Co je lepší Stručná anotace Pomocí příběhu si žáci uvědomují význam spolupráce

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl

Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Lenka Rožnovská ilustrace Jiří Fixl Upozornění pro čtenáře a uživatele této knihy Všechna práva vyhrazena. Žádná část této tištěné či elektronické knihy nesmí být reprodukována

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI

KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI KNIHA O PĚSTOUNSKÉ PÉČI PRO DĚTI Když nemůžeš zůstat doma se svou vlastní rodinou, je stát odpovědný za to, aby o Tebe bylo řádně postaráno a abys měl/a všechny věci, které potřebuješ ke svému životu.

Více

Místo pro život. Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek

Místo pro život. Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek Místo pro život Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek Místo pro život Člověk se chová k prostředí, ve kterém žije, podle toho,

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s

Výprava za pokladem se odkládá. Musíme vypátrat, co to všechno znamená! řekl rázně Jaguár. Kamarádi pak dlouze diskutovali o tom, zda mapka s Pak už všichni napjatě čekali, kdy se konečně objeví Laurio a začnou si spolu hrát. Ahoj, kamarádi! pozdravila Laurio, když konečně dorazila na Území kamarádů. Ahoj, Laurio! odpověděli všichni sborově

Více

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena:

mladší žáci PoznejBibli / 6 / 4 O: Jak se jmenovali dva rybáři? p a O O: Co Ježíš řekl dvěma rybářům? Doplň chybějící písmena: Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Pán Ježíš povolává Petra Máš nějakého nejlepšího přítele? Ježíš věděl, že

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

Nejkrásnější české pohádky

Nejkrásnější české pohádky Nejkrásnější české pohádky také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz Vybrala a upravila Jana Eislerová Ilustrovala Edita Plicková Nejkrásnější české pohádky e-kniha Copyright Fragment, 2013

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě.

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE Jméno Datum 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. 2. Vyhledej ve větách předložky a barevně je podtrhni. V rybníku se proháněli

Více

mladší žáci PoznejBibli / 4 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět V Bibli je napsáno: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. biblické příběhy pro děti 1. den 2.

mladší žáci PoznejBibli / 4 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět V Bibli je napsáno: Na počátku Bůh stvořil nebe a zemi. biblické příběhy pro děti 1. den 2. Vyplň následující údaje: Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: biblické příběhy pro děti PoznejBibli 1. PŘÍBĚH: Bůh tvoří svět Baví Tě něco vyrábět nebo tvořit? Možná si rád/a hraješ s Legem.

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Vyhledává a doplňuje informace v přiměřeně náročném odborném textu. Speciální vzdělávací Žádné

Očekávaný výstup Žák rozvíjí čtenářskou gramotnost. Vyhledává a doplňuje informace v přiměřeně náročném odborném textu. Speciální vzdělávací Žádné Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Mgr. Anna Šálková Datum 10. 6. 2014 Ročník 2. Vzdělávací oblast* Jazyka a jazyková komunikace Vzdělávací obor* Český jazyk

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Shoda přísudku s podmětem

Shoda přísudku s podmětem Shoda přísudku s podmětem procvičování učiva autor: Tomáš Barták Shoda Př s Po POZOR: jen v minulém čase podmět rodu M živ. M neživ. Ž S koncovka přísudku -i Chlapci běželi. Psi štěkali. -y Lesy šuměly.

Více

Metodický list. Sada: 1 Číslo DUM:EU-OPVK-ČIG-1ST-11 Předmět: Český jazyk a literatura

Metodický list. Sada: 1 Číslo DUM:EU-OPVK-ČIG-1ST-11 Předmět: Český jazyk a literatura Příjemce: Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Moravou Zařazení materiálu: Metodický list Šablona: Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a

Více

Egypt. program pro děti

Egypt. program pro děti Světový den modliteb 2014 Egypt program pro děti 2 Světový den modliteb (Při vchodu nabízíme dětem skleničku nebo kelímek s vodou, kterou děti mají hned na místě ochutnat.) 1. Seznámení s Egyptem (doporučujeme

Více

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5.

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5. Příloha č. 3 Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí Chlapec T., 3. třída Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 9 7 5 5 9 35 3 Tab. 2 Výsledky druhého vyšetření chlapce T. 9 8 5 5 9 36

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce

Bible pro děti. představuje. První Velikonoce Bible pro děti představuje První Velikonoce Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Janie Forest Upravili: Lyn Doerksen Přeložila: Jana Jersakova Vydala: Bible for Children www.m1914.org BFC PO Box 3 Winnipeg,

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ. aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole

CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ. aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole Projekt pro školní rok 2011/2012 Charakteristika projektu: Projekt bude rozvíjet environmentální výchovu, v souvislosti se čtyřmi

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého.

UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. UČÍM SE ŘÍKAT NE Vaše slovo buď ano, ano ne, ne ; co je nad to, je ze zlého. Pomůcky: pracovní list, DUHA 9/2014 2015. Přivítání Přivítáme se, přeptáme se dětí, jak se jim daří, a rozdáme si pracovní listy

Více

Běží, běží, nepoleží, nemá vůz a nemá sáně, přitom nikdy neustane.

Běží, běží, nepoleží, nemá vůz a nemá sáně, přitom nikdy neustane. 4 1 Běží, běží, nepoleží, nemá vůz a nemá sáně, přitom nikdy neustane. 4 2 Zima jako v lednu, šel ke dnu. 4 3 První čtyři jméno dají, druhé čtyři řepka tají, celého se lampa nají. 4 4 Šedé zvíře vzduchem

Více

Zuzana Hauerlandová. Souvětí podřadné IV. shrnutí

Zuzana Hauerlandová. Souvětí podřadné IV. shrnutí Autor: Tematický celek: Učivo (téma): Stručná charakteristika: Zuzana Hauerlandová Syntax Souvětí podřadné IV. shrnutí Materiál má podobu pracovního listu, pomocí něhož si žáci zopakují souhrnné vědomosti

Více

část sedmnáctá Konec?

část sedmnáctá Konec? část sedmnáctá Konec? A bylo to tady. Konec roku. Tedy abychom byli přesní konec školního roku. Poprvé v životě měl k té příležitosti Vojta připravené nové rifle a košili. Byla to zásluha Anežky. Přivezla

Více

DUB ZIMNÍ (Quercus petraea)

DUB ZIMNÍ (Quercus petraea) DUB ZIMNÍ (Quercus petraea) Velmi statný strom dosahující 30 35 m výšky, s nepravidelnou korunou se silnými větvemi, kmen má válcovitý s hrubou, šedohnědou, podélně a hluboko trhlinatou borkou. Listy má

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Ženy v korintském sboru

Ženy v korintském sboru Ženy v korintském sboru 1. Ježíši krásný, panovníku jasný, Boží i lidský synu, tebe milovat a oslavovat žádám každou hodinu. 2. Krásné jsou kraje, pole, luhy, háje, zavítá-li jarní čas: nad vše vezdejší

Více

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 %

Počet odpovědí: 76. Souhrn. Uveď své pohlaví. Uveď třídu. Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Počet odpovědí: 76 Souhrn Uveď své pohlaví Dívka 69 91 % Chlapec 7 9 % Uveď třídu 1A 10 13 % 1B 8 11 % 2A 11 15 % 3A 10 13 % 3B 14 19 % 4A 13 17 % 4B 9 12 % Měli by přednášku Sex, AIDS, Vztahy slyšet i

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

Cyklistické závody. A startujeme!

Cyklistické závody. A startujeme! Cyklistické závody 4. 10. se konal cyklistický závod škol a školek Horní Suché. Účast byla hojná, počasí všem přálo. Závody organizovalo SRPŠ spolu s polskou ZŠ a školkou a taky PZKO. Seřadiště bylo u

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

TVOŘIVÉ MYŠLENKY. Žijte odvážně!

TVOŘIVÉ MYŠLENKY. Žijte odvážně! TVOŘIVÉ MYŠLENKY Žijte odvážně! Pardubice 2011 Postupy, které vás posunou dál Věnováno všem, kteří se nebojí žít. ÚVOD Žijeme ve společnosti, která si hraje na jistotu a zabezpečení. Uvěřili jsme, že neustálou

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

Mírný pás. Stepi Listnaté a smíšené lesy Jehličnaté lesy (tajgy)

Mírný pás. Stepi Listnaté a smíšené lesy Jehličnaté lesy (tajgy) Mírný pás Stepi Listnaté a smíšené lesy Jehličnaté lesy (tajgy) Podnebí Střídání čtyř ročních období Mírný pás Stepi ROSTLINY Stepi Pšenice Duté stéblo s kolénky. Plod obilka s výraznou rýhou. Kukuřice

Více

Hádej, který skokan má na břiše vak? Správně! Je to klokan.

Hádej, který skokan má na břiše vak? Správně! Je to klokan. Hádej, který skokan má na břiše vak? Správně! Je to klokan. Klokan Vykuk má dokonce vaky dva. Jeden na břiše, druhý, červený, nosí na zádech. Do něj ukládá všechno, co najde. Ten klokan Vykuk je ale pěkný

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Chráněná území našeho regionu

Chráněná území našeho regionu Autor: Mgr. Zdeňka Kolbábková I. stupeň Pracovní list 1A Tvoje jméno: Chráněná území našeho regionu 1. Poznáš tyto živočichy? Pod obrázek dopiš jejich jméno a udělej křížek k tomu, který je na území České

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a

Znovu se zaposlouchala. Všude bylo ticho jako v hrobě. Chuť vykouknout ven byla tak silná, že jí nemohla odolat. Rychle vklouzla pod záclony a Čarodějná hodina Sofie nemohla spát. Škvírou mezi záclonami procházel zářivý paprsek měsíčního světla a dopadal přímo na její polštář. Ostatní děti v sirotčinci už dávno spaly. Sofie zavřela oči a ležela

Více

Říkadla pro celý den. František Hrubín. a taky navečer. Ilustrovala Lucie Lomová

Říkadla pro celý den. František Hrubín. a taky navečer. Ilustrovala Lucie Lomová Říkadla pro celý den František Hrubín Ilustrovala Lucie Lomová a taky navečer Milé děti, milí rodiče, otevíráte výbor básní Františka Hrubína, který patří mezi básníky, jehož děti opravdu milují. Těžko

Více

Jiří Glet PAVLÍK NA PRÁZDNINÁCH NA VALAŠSKU

Jiří Glet PAVLÍK NA PRÁZDNINÁCH NA VALAŠSKU 1 Jiří Glet PAVLÍK NA PRÁZDNINÁCH NA VALAŠSKU 2 KAM NA PRÁZDNINY Bylo jaro a sluníčko se usmívalo. Tatínek přišel z práce a usmíval se taky. Tak si představ maminko, že mě firma vyslala na letní stáž do

Více

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary 1. Identifikační údaje Oficiální název : Školní vzdělávací program pro

Více

Očekávaný výstup Žák čte s porozuměním literární text přiměřený věku, vytváří vlastní výtvarný doprovod. Speciální vzdělávací Žádné

Očekávaný výstup Žák čte s porozuměním literární text přiměřený věku, vytváří vlastní výtvarný doprovod. Speciální vzdělávací Žádné Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Mgr. Anna Šálková Datum 9. 6. 2014 Ročník 2. Vzdělávací oblast* Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor* Český jazyk

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_119 Jméno autora: Třída/ročník: Datum vytvoření:

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Jak se modlit za nevěřícího manžela

Jak se modlit za nevěřícího manžela Jak se modlit za nevěřícího manžela Mo Tizzardová Poděkování Z celého srdce děkuji Jan Hodgeové, která se stala mou přítelkyní, pomohla mi uvědomit si, jak moc mě Bůh miluje, a stála při mně a modlila

Více

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě Hodiny čtení ve 4. třídě nejsou jen tréninkem a zdokonalováním se v technice čtení. Většina dětí už je výbornými čtenáři, jejich přednes je velmi kvalitní. A že si pamatujeme,

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: Literární teorie Cílová skupina: žáci SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž si žáci při práci s uměleckým textem zopakují

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné Druhy vedlejších vět Souvětí podřadné Podmětná vyjadřuje podmět věty řídící. Bývá připojena vztažným zájmenem kdo nebo co nebo spojkami že, aby apod., např.: Je pozoruhodné, že se poměrně málo otázek týkalo

Více

Mgr. Vlasta Hrádelová. ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.64 DATUM: 10. října 2013

Mgr. Vlasta Hrádelová. ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.64 DATUM: 10. října 2013 AUTOR: Mgr. Vlasta Hrádelová ŠKOLA: ZŠ Pohůrecká 16, České Budějovice PŘEDMĚT: Český jazyk VY_32_INOVACE_ČJ.7.64 DATUM: 10. října 2013 Materiály jsou určeny pro bezplatné používání pro potřeby výuky a

Více