Tereza KMOCHOVÁ, lyžařka Dobrý den. Lucie VÝBORNÁ, moderátorka A Tomáš Pazdera, snowboardista. Dobrý den.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tereza KMOCHOVÁ, lyžařka -------------------- Dobrý den. Lucie VÝBORNÁ, moderátorka -------------------- A Tomáš Pazdera, snowboardista. Dobrý den."

Transkript

1 Zdroj: ČRo Radiožurnál Datum vydání: Rubrika / pořad: 10:05 Host radiožurnálu Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera a Kateřina Prokšová hosty Dopoledního Radiožurnálu Posloucháte Dopolední Radiožurnál a moji hosté jsou ve studiu hned 3 a celkem tady máme 6 zlatých medailí. Z Deaflympiády v Rusku je přivezli lyžařka Tereza Kmochová. Dobré dopoledne. Dobrý den. A Tomáš Pazdera, snowboardista. Dobrý den. Dobrý den, dobrý den. A společně s námi je ve studiu maminka a trenérka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Zdravím i vás, dobrý den. Dobrý den. Tak co dělají sportovci po tak úspěšné sezoně. Terezo. Co dělají sportovci, když mají úspěšnou sezonu za sebou? No většinou odpočíváme, ale já nemám čas na odpočinek, protože já dělám bakalářskou práci a mám na to vlastně jenom měsíc a už mám docela nůž na krku a nevím, jestli to stihnu, ale vypadá to, že jo. Říká studentka v oboru molekulární biologie, říkám to dobře? No molekulární biologie, no. Molekulární biologie, bakalářská práce za měsíc, budeme vám držet palce. Děkuju. Tomáši, co vy? Tak popravdě já většinou jenom slavím, takže jako...

2 To už slavíte třetí týden?... protože tohle to je výjimečná událost, ale zase vzhledem k tomu, že jsme absolvovali hodně tréninků a i docela nás to i psychicky i fyzicky zatížilo, takže máme takovou pauzu... takže, ale popravdě to už spíš jenom že všichni chtějí, abysme se, abysme si to užili a slavíme to jenom. Tak jediný, kdo by tady teoreticky mohl odpočívat, je Kateřina Prokšová, maminka Terezy a trenérka. Tak co, děláte to? Já tedy trochu odpočívám, to je pravda, ale taky se snažím pomáhat, kde to jde a také je potřeba připravit postupně trénink a všechny záležitosti ohledně přípravy na příští sezonu, takže se snažíme dělat všechno tohle a dát dohromady všechny resty, které se naskládaly za celou zimu. Takže nikdo neodpočívá. Naši úspěšní reprezentanti z Deaflympiády v Rusku Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera a jejich 6 krásných zlatých medailí jsou dnes ve studiu Radiožurnálu, a jestli se chcete na něco zeptat, pošlete nám, prosím, otázky na Posloucháte Dopolední Radiožurnál. Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera, to jsou naši reprezentanti, Tereza v lyžování, Tomáš ve snowboardu a maminka Kateřina Prokšová, trenérka jsou dnes se mnou ve studiu. Deaflympionici, to jsou sportovci se sluchovým postižením. U Terezy víme, že vlastně má 100 % ztrátu sluchu na obě uši. Jak jste na tom vy? Tak já mám popravdě taky skoro 100 %, přesně teda 99,9, ale jako jsem na tom stejně jako Tereza. Já si neumím představit, jak je to limitující pro váš sport. Můžete mi to vysvětlit, Terezo? Lyžování. No, já jsem se s tím narodila, takže vlastně s tím žiju celej život a nevím, jestli to je pro mě nějak limitující, já žiju úplně normálně a nemám s tím vůbec žádný problém. Jenom akorát asi déle trvalo, než jsem se naučila mluvit a vlastně komunikovat s těma lidma v mým okolí, ale zatím je to pořád dobrý. Já jsem na lyžích jezdila, sice nemám tolik medailí jako vy, ale vím, že občas z té vysílačky nahoře člověk potřebuje něco slyšet, tak jak to děláte? No, je to pravda. Já prostě potřebujeme komunikovat s těma vysílačkama a právě někdo musí být přímo u mě na tom kopci, kterej mi zprostředkuje ty zprávy v tý vysílačce a většinou je to teda máma nebo táta nebo prostě i ty lidi, se kterýma trénuju a oni mi to vždycky přeložejí.

3 Co říkáte, Terezo, co říkáte, co říkáte Tereze, maminko? No je to přesně tak, jak Terka říká. Já se snažím vždycky přetlumočit to, co se z vysílačky vysílá. Takže se snažím Terku honit na kopci a být pořád co nejvíc s ní. Před startem jsme vždycky domluveni, že ten prostě jeden z nás, buď já nebo Standa bude, nebo prostě kdokoli jiný, kdo nám může pomáhat z ostatních trenérů, takže je to tak, jak Terka říkala. A jak je to s tím zvukovým signálem třeba nebo jak se startuje vlastně? No startuje se, tak nesmíme... hodiny, kde to vidět ten čas toho startu a když už tam prostě nejsou, tak řekneme před tím startem tomu startérovi, aby mi ukázal nějakej a pak 5, 4, 3 a takhle odpočítávat těma prstama, ale no... A pak mávne. Prosím? Pak mávne. No, no, no. A my máme takovej limit, že můžeme odstartovat kdykoli od 5 do 0, takže já většinou startuju na 3. Nějak to neřeším ani. To říká mladá žena, která z Deaflympiády přivezla 5 zlatých medailí v lyžování a kdyby byly ještě nějaké další disciplíny, asi by přivezla i další, Tereza Kmochová. Tomáši, jak to máte vy na startu? Je to podobně třeba? Ne. U mě je to takový trošku obtížnější, protože na startu je nás víc, takže tam startér, který je vždycky za náma, tak vždycky jenom začne nám mluvit a vzhledem k tomu, že s trenérem a společně s celým snowboardcrossovým týmem jsme jakoby natrénovali, jak vnímat nebo jak reagovat na to, když třeba startér začne mluvit a připravovat ke startu. Ale ten snowboardcross je v podstatě trošinku jednodušší v tom, že pokud je ten člověk už dřív připravenej, tak může vystartovat dřív než i třeba slyšící lidi. Já jsem na to, kolik máte zbytku sluchu ptala proto, že třeba nevím, jestli to nepřináší i nějaké problémy s rovnováhou třeba? Je to pravda, vlastně já občas jako mám problém, když jako sundám sluchadlo, takže neslyším vůbec nic. Ale my jsme teďko s trenérama jako trénovali nějakou dobu, takže pak jsem ten problém neměl. Deaflympiáda se jede bez sluchadla.

4 Ano. Tam je to, prostě nesmíte. Nesíme tam mít sluchadlo. Takže je lepší jako jste to říkal vy, Tomáši, že je lepší trénovat bez, protože pak už člověk jede normálně. Přesně tak. Já si myslím, že i jako sportovci by i měli vědět, že na závodech jsou jiné jakoby motivace, jiný nervy, takže i na těch závodech, na těch závodech musejí prostě trénovat i bez sluchadla. A když už jsme zmínili nervy, jste nervozní před startem? Tereza je favoritka všech deaflympionických soutěží, tak jak? No já jsem právě strašně nervozní, protože já si nesmím udělat třeba... a z toho pramenila ta nervozita, protože jinak by mě konkurenti mohli ohrozit, já jsem prostě šla za tou zlatou medailí, kterou jsem chtěla a no byla jsem strašně nervozní i normálně podlamovaly kolena na startu, ale ustála jsem to a dopadlo to dobře. No lépe to dopadnout nemohlo. Terezo, co děláte, tedy pardon Kateřino, co děláte, když vidíte, že vaše dcera je na startu nervozní? No přiznám se, že jsem se snažila zmizet, jak nejrychleji to šlo, abych tu nervozitu ještě nezvýšila. Jinak se, jsem se snažila Terce říct, aby byla naprosto v pohodě, že všechno je dobré, prostě naladit ji, ji na dobrou notu, ale opravdu jsem se snažila prostě z toho startu zmizet nebo z toho předstartovního pole zmizet co nejdříve, abych na ní tu nervozitu, která byla i ve mně pochopitelně, tak abych to nepřenášela i na ní. A taky tady asi musím zmínit obrovskou pomoc a vynikající práci našeho fyzioterapeuta Kryštofa Kuby, který se Terky vlastně ujal v těchto předstartovních situacích a opravdu úplně senzačním způsobem se snažil veškerou nervozitu rozptýlit, nechat Terku zapomenout na všechny tyhle ty předstartovní stresy a prostě pomoct jí natolik, aby byla v pohodě a skutečně se na tom startu mohla odpíchnout a veškerou nervozitu nechat za sebou. A fakt je, že potom teda předvedla úplně skvělý jízdy, takže jsme byli hrozně rádi. Hezké dopoledne s Radiožurnálem, který dnes hostí naše deaflympioniky Terezu Kmochovou, Tomáše Pazderu. Teraza je lyžařka, Tomáš je snowboardista, dohromady máme na stole 6 zlatých medailí. Tak pojďme na Deaflympiádu pro ty, co nikdy nebyli na olympiádě pro sluchově postižené. Jak moc se liší od té opravdové? No, popravdě liší se hodně medializace, tam jako třeba například v Soči, tam je veliká návštěvnost a na druhou stranu Deaflympiáda, olympiáda pro sluchově postižený, tam je mnohem míň jakoby závodníků, protože jako i možná i ta atmosféra je trošku jiná než jako na tý olympiádě.

5 Takže nemám čekat takovou jako velkou akci? Musím říct, že když jsem byl na jiný Deaflympiádě, tak tahle Deaflympiáda, Deaflympiáda byla poměrně dost jakoby i zajímavá, myslím si, že i nám se to líbilo, myslím, že i všichni kejvají, že jo. A já si myslím, že já jsem si to docela i náramně užil. Terezo, jak je to u profíků, u profesionálů sportovců víme, mají velké týmy, hodně sponzorů, hodně peněz, jak to máte vy? No, my máme malej rodinnej tým, takový skromný, ale je fakt, že u těch zdravejch a prostě se stane, že my všeho, co potřebujeme a mě rodinnej tým a musíme navzájem spolupracovat a ježíš... No maminka by mohla, maminka by mohla doplnit, protože vlastně máme tady trenérku, že jo, takže kolik vás je? Mám si představit, že jste třeba vy, nějaký fyzioterapeut a to je tak zhruba všechno? No tak většinou jsem tam ponejvíc asi já a Terka jenom. Pravda, je, že se spojujeme s dalšími lyžařkami. Teď v poslední, poslední roky Terka trénovala a doufám bude trénovat zase s Kačkou Pauláthovou. To je Slovenka. To je, to je taky Češka, je to reprezentantka Svazu lyžařů a tým žen. Vynikající obřáklářka, takže to jako je pro nás i velmi skvělá motivace, takže s jejím rodinným týmem velmi rádi spolupracujeme, navzájem si pomůžeme. Pak jsme se ještě také spojovali letošní zimu s další šikovnou lyžařkou českou medailistkou mimo jiné z univerziády s Pavlou Klicnarovou a jejím trenérem, takže vlastně takhle pospojujeme dva malé týmy, ale navzájem si pomáháme, no. Občas se k nám připojí taky táta Standa, takže jsem aspoň 3. Jak to máte vy? Tak já jsem jakoby jedinej snowboardista v Český republice jako sluchově postižený a já jsem spojený, jsem v týmu Czech Snowboardcross Teamu, který vede náš reprezentační trenér Marek Jelínek. To je vlastně muž, který také stojí za úspěchem Evy Samkové. Ano, přesně tak, i taky za úspěch mě. A víte co, já, já vím, že Eva Samková vlastně vzala svoje auto, které vydražila za 300 tisíc korun a polovinu z těch peněz dala vám. Bylo to překvapení nebo věděl jste co se...

6 Nevěděl jsem, popravdě jsem to nevěděl, hodně mě to překvapilo a samozřejmě mi to udělalo hrozně velkou radost, protože v dnešní době máme opravdu problém vůbec prosadit novou mládež ke sportu a tohle nám hrozně moc pomohla. Vy jste prý také trénoval s Evou Samkovou a s dětmi na tréninkovém kempu. To si neumím představit, jako že tam jezdí třeba osmileté děti, Samková a vy? Tak v podstatě já si myslím, že ty děti hrozně jako mají rády, když jako, když je trénuje vlastně Eva Samková a když já jsem zrovna měl období, kdy jsem potřeboval trénovat a ne všude se dá jezdit snowboardcross. Takže tam jako v Čechách byla postavená snowboardcrossová trať a měl jsem možnost tu trénovat. Ale zase na druhou stranu s dětma jsme si trochu hráli, protože chvíli s náma soupeřily jak se mnou nebo s Evou Samkovou, tak vždycky jsme jim nechávali veliký náskok, takže pro nás to byla taky i motivace, abysme je pokoušeli předjíždět. Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, lyžařka, snowboardista a trenérka Kateřina Prokšová jsou dnes hosty Dopoledního Radiožurnálu. Vaše otázky nám můžete psát na A použijeme je v druhé části našeho rozhovoru po zprávách. / Reklama / / Zprávy / A moji hosté jsou úspěšní olympionici na olympiádě neslyšících, Tereza Kmochová, lyžařka, a Tomáš Pazdera, snowboardista, přivezli celkem 6 zlatých medailí. Ve studiu je i trenérka Kateřina Prokšová. A ptáte se a píšete, Martin píše: "Gratulace. Přeji mnoho úspěchů a uvědomuji si, jaký jsem slaboch, když se už rok přemlouvám, abych začal cvičit. Smekám před vámi." Vaše další otázky na dnešní hosty za okamžik. Posloucháte Dopolední Radiožurnál. Mými hosty jsou dnes Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, neslyšící sportovci. Ve studiu je se mnou ovšem také maminka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Smekám před vámi. Musím, musím to říct, protože jsem viděla o vaší dceři dokument a pochopila jsem, kolik veliké práce za vámi je a vlastně že doteď jste svoji dceru nepustila. Pro mě je to zázrak a nevím, jestli mi to dokážete, určitě mi to dokážete vysvětlit, jak je možné, že někdo, kdo má vlastně 100 % ztrátu sluchu, může mluvit a vlastně reprodukovat zvuky, které neslyší? Jak se to dělá? Děkuju moc za, za poklonu a poděkování a no jak se to dělá? Je to strašně dlouhá historie, musím to říct krátce. Prostě když jsme na to přišli, když lékaři přišli na to, že Terka opravdu neslyší, tak si nás vzala do péče úžasná paní logopedka teta Jitka, dnes Holmanová, dříve ještě Vacková. Ta nás vlastně navedla na cestu, jak neslyšící děti naučit odezírat, naučit je mluvit, pokud to jde, nejde to vždycky, to je pravda, a Terka naštěstí měla tak nebo má tak úžasné jazykové schopnosti, že to prostě šlo v podstatě i do, asi můžu říct, že i docela snadno. Nicméně to byla titěrná a dlouholetá práce a asi by to, asi by se dalo pokračovat i dnes, ale to už je dobrý, a všecko to vlastně znamená naučit dítě odezírat, naučit ho pomalu, postupně ze sebe vydávat nějaké zvuky, které postupně začne artikulovat do prvních slov a trvá to prostě měsíce, roky.

7 A jak vlastně může slyšet ten zvuk, který vydává nebo jak může vnímat, jestli ten zvuk, který vydává, je to správné, ta hláska, to písmeno? Ano, ano, správná otázka, protože podstatné je, že Terka má zbytečky sluchu, které je schopná využít s pomocí sluchadel, sluchadla jí zesílí zvuk natolik, že prostě dokáže vnímat, takže vlastně i něco slyší. Dokáže dneska rozlišit i jednoduchou výstižnou větu bez odezírání, ale teda musím říct, že to je skoro výjimečné. A jak se slyší? No těžko. Na to jsou různé pomůcky, že si třeba dává ruku na krk nebo ruku na tvář, ruku před pusu, foukne a prostě spousta takových logopedických pomůcek, které nás všechny naučila teta Jitka. Moc děkujeme. Tomáši, vy jste se učil mluvit podobně? Ano, přesně tak. Já se přiznávám, možná bych se i přidal, já jsem měl taky logopedku Jitku Holmanovou a takže dlouhá léta takhle přesně, jak říkala paní Prokšová, tak, takhle jsme se přesně učili. A měli jste to určitě v nějakém období hodně těžké, řekněme těžší než v jiném období. Kdy, kdy to bylo nejhorší nebo nejtěžší? Tak já jsem měl nejhorší období, období puberty, protože jsem si myslel, že to nemá pro mě smysl, vůbec jsem nikomu nerozuměl, a pak jsem akorát měl takovou zase chvilku, že jsem si říkal, že člověk musí jakoby v uvozovkách žít s úsměvem, ale jako prostě když jsem se rozhodl, že prostě chci fungovat, tak nemám se čeho bát a protože říct to lidem na rovinu, protože spousta lidí vůbec o nás nevědí, myslejí si, že jsme jenom úplně uzavřená skupina a to si tak nemyslím. Terezo, vy vypadáte jako holka, pro kterou nic není problém. Měla jste někdy nějaký problém v nějaké fázi dospívání nebo, nebo dětství? No když jsem byla malá, tak už si toho ani moc nepamatuju, ale největším problémem pro mě bylo bejt ve škole, protože já jsem prostě nezvládala odezírat celou hodinu nebo přednášku a všechno jsem se vlastně naučila přepisováním od ostatních spolužáků do sešitu a taky vlastně takhle učím pomocí těch zápisků, ale jinak to odezírání se mnou prostě pere celej život. Řekněte mi, když jste na Deaflympiádě, na olympiádě neslyšících, domluvíte se s jednotlivými národy znakovým jazykem? Můžete mluvit rukama? Třeba s Rusy, s Američany. Jde to? Rozumíte si? No já s těma sportovcema celkem rozumím, protože oni taky odezírají a když náhodou nemůžeme se jako domluvit, tak rukama, nohama, nebo i teda napíšeme jako. A co...

8 Tak já popravdě jako nejsem úplně dobrej angličtinář a vím, že znakový jazyk není zas tak úplně extrémně odlišný, protože kdo má fantazii, tak to dokáže pochopit. Takže když já spíš používal znakový jazyk a což asi 90 % sportovců neslyšících, co bylo ze světa, tak používali znakovku. Říká Tomáš Pazdera společně s Terezou Kmochovou, jsou hosty Dopoledního Radiožurnálu. Hodně se jich ptáte, tak vaše otázky přidám za okamžik. Ve třičtvrtě na jedenáct posloucháte Dopolední Radiožurnál. Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera, naši reprezentanti na Deaflympiádě, velmi úspěšní. Společně s námi 6 zlatých medailí, kdybyste se podívali na webové stránky Radiožurnálu a na web kameru, tak nás tady všechny ve studiu uvidíte, včetně toho krásně se blyštícího zlata. Naši posluchači se ptají, ptají se na spoustu věcí. Na něco jsme už odpověděli, ale třeba tady je otázka, jakým způsobem se vám shání práce, nebo jestli vás třeba váš sport uživí? Tak Tomáš. Tak popravdě sport je problém jako takhle, vrcholoví sportovci chce být každej sportovec, to je sen každého sportovce, ale mezi handicapovanými nebo mezi neslyšícíma obrovskej problém. Tam prostě nejsou dostatek financí, finančních prostředků na to, aby prostě mohli pokrýt všechny neslyšící nebo handicapovaný sportovce a tam je, takže vůbec nedokážu jako říct, jestli je tam šance nebo ne. Jediný výjimka asi smekám před Ježkem cyklistou... Ano.... který se tím živí a je to můj vlastně i vzor, dostal tam, jak ten Ježek taky. A jaké to je, když člověk třeba se snaží najít práci a žádá o práci a musí tam vypsat školy, na kterých se učil, které studoval? Tak já už jako popravdě už nepracuju. Jako pracoval jsem v různých skladech a podobně, ale protože jsem se rozhodnul, že lidi vzhledem k tomu, že nemají nějaký zkušenosti s neslyšícíma nebo obecně s handicapovanýma, tak jsem začal, začal vlastně jakoby v uvozovkách podnikat a ukázat vlastně světu, že i ty handicapovaný jsou schopní dělat nějaký výjimky a že jsou schopný pracovat. Tak a Tereza Kmochová studuje. No já studuju, zatím jsem nehledala žádnou práci, no a jsem zvědavá na to, jak to vlastně bude, až dostuduju, no a vlastně jako sportovec je celkem už vím, protože mám hlavně sponzory, který mi dávají finance na to, abych mohla lyžovat a hlavně Českej paralympijskej výbor a těch sportovců na tomhle nás docela podporuje, že nám dávají prostředky na přípravu a díky tomu jsme my tyhle ty 6 medailí do Čech. Tak a teď mi řekněte, co budete jednou dělat, až vystudujete molekulární biologii?

9 No tak dobrá otázka, protože já teď zatím nevím. Ale víte, co byste asi chtěla, nebo co byste mohla. No to je docela daleko, já hlavně teďka se soustředím na tu bakalářku a bych pak hledala dále dostat na magistra a pak teprve začne nějak rýsovat ta budoucnost. Dobře, tak mě by zajímala ta budoucnost sportovní. Já vím, že vy máte jedno společné, totiž, že jste schopni jezdit závody, normálně závody FIS, evropské poháry se zdravími sportovci, tak kam míříte v tomhle ohledu? Tak snowboardcross je náročný hlavně v tom, že tam lidi, kteří trénujou a jsou i nejlepší, tak padaj, takže zdravotní... tam jako docela mají často a to jejich zdraví vlastně nevydrží hodně dlouho, ale moje největší motivace pro právě když jsem získal zlato, tak se dostat opravdu mezi... na evropských pohárech na hodně dobrým umístění, abych mohl získat body na světový poháry a to teď mě samozřejmě jaksi nechci moc vysílat hodně moc, ale chci třeba zkusit Koreu, který bude za 3 roky na olympiádě. Ale to se tam možná s Terezou uvidíte, ne? To je dost možný. To je ještě daleko. Co, Terezo, tak já, já vás tipuji tak na univerziádu třeba blížící se. No, univerziáda bude v Kazachstánu, ale já bych se tam chtěla ráda kvalifikovat, ale nebude to lehký, tam už bych měla, a pak účastnit v tom roce druhý mistrovství světa neslyšících v Americe, což doufám, že půjde a tam bych měla obhájit těch 5 medailí z toho mistrovství. A pak v dalším roce je olympiáda v Korei a to je docela pro mě výzva, ale prosadit se mezi slyšícíma je strašně těžký, protože evropský a světobý poháry jsou tak nadupaný, že to je prostě hrozně těžký. Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, naši závodníci v Dopoledním Radiožurnálu, s námi ještě 6 krásných zlatých medailí a ve studiu maminka a také trenérka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Poslouhcáte Dopolední Radiožurnál a z Deaflympiády v Chanty-Mansijskuz a Magnitogorsku se vrátili Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, tedy naše, naši reprezentanti ve sjezdovém lyžování a také ve snowboardingu. Společně s námi je ve studiu i trenérka Kateřina Prokšová a otázky vaše. Alena píše: "Dobrý den, když závodíte se zdravými sportovci, jak se k vám na závodech chovají a jak komunikujete?"

10 No téměř se chovají zrovna stejně a pro mě vlastně jako normální soupeřky, protože já, já jsem schopná závodit s těma holkama a... Bojí se vás? No, bojí se mě docela. To je dobře, jen ať se bojí. Co vy, Tomáši? Já se přiznám, že jsem jakoby pan tajemný, protože nikdo o mně neví, podle mýho názoru, ale možná teďko získám zlato, získal jsem zlato, tak asi si lidi pak, si toho všimnou, takže už budou mít asi větší ohledy, ale myslím si, že co já je znám a bavil jsem se s nima a nevěděli, že jsem neslyšící, tak budou úplně jako féroví kamarádi, protože jako normální sportovci. Je tady otázka od Radky ze Staré Boleslavi: "Jak se jmenuje dokument o Tereze Kmochové. Já jsem viděla něco v magazínu, bylo to zhruba 25 minut v televizním magazínu pro neslyšící." Ano, Televizní klub neslyšících a bylo to, myslím, vloni v říjnu. No loni to bylo. Někdy začátkem října, Televizní klub neslyšících. Krásné natáčení, moc se mi líbilo. Je tady ještě jedna otázka. Ptá se vlastně pán, který má neslyšící manželku, já se snažím tu otázku najít, protože je tady hodně těch otázek, který má neslyšící paní a rád by, aby jeho žena také sportovala. Kam se může vlastně obrátit? Jak může začít? Tak já si myslím, že s Terezou máme i jakoby kontakty, různě jsou na Facebooku, anebo já mám svoje webový stránky a myslím, že i Tereza má taky, nevím. No, no, já mám stránky na Facebooku, tak nám můžou napsat. Ale rozhodně úplně nejjednodušší bude, když na Googlu zadají jméno naše a tam to všechno najde. Zkuste to, Tomáš Pazdera, Tereza Kmochová. Já si myslím, že určitě by veliké díky na závěr našeho rozhovoru patřily nejenom mamince, které už jsem, před kterou už jsem svůj pomyslný klobouk smekla, ale

11 spoustě dalších lidí, kteří se o vás starají nebo vám pomáhají, tak jestli chcete využít tuhle možnost, tak to, prosím, udělejte. No tak já bych určitě chtěla hrozně moc poděkovat všem sponzorům, který nás takhle podporujou, podporovali a hlavně Českému paralympijskému výboru a Českému svazu neslyšících sportovců, který nám oběma dávají prostředky na tu přípravu... Fanouškům. Co? Fanouškům. A fanouškům hlavně samozřejmě, nesmíme zapomenout. Tomáši. Tak já bych samozřejmě taky chtěl poděkovat přesně, jak říkala Tereza Kmochová, a hlavně hodně bych chtěl poděkovat týmu snowboardcrossovému týmu, který vede Marek Jelínek a měl velkou trpělivost se mnou prostě být a samozřejmě i všem fanouškům, rodičům, příbuzným a podobně. Takže děkuju. A já vyslovuji veliké díky a velkou podporu vlastně máte, zdá se, i v posluchačích Radiožurnálu, kteří nám napsali. Terezo, vy se hlásíte? No já bych ještě chtěla moc poděkovat mému rodinnému týmu a našim kamarádům, kteří se mnou trénujou, hlavně Kačeně Pauláthový a Pepině Klitnarový. Tak Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera, hosté Dopoledního Radiožurnálu, a maminka a trenérka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Děkuji, že jste přišli a ať se vám hodně daří v nadcházející sezoně, ale i v té další. Díky. Díky. Děkujeme. Děkujeme moc.

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé. Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/

Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé. Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/ Komunikační možnosti pro dospělé ohluchlé Anica Dvořáková Český klub ohluchlých www.ohluchli.unas.cz/ Podle programu bych Vám měla něco říci o osobách ohluchlých event. i o osobách s kochleárním implantátem.

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

Exotický nádech studia na FEKT VUT v Brně

Exotický nádech studia na FEKT VUT v Brně Exotický nádech studia na FEKT (FEKT) má za sebou dlouholetou spolupráci se zahraničními univerzitami z celého světa. Jednou z hlavních partnerských zemí je Sýrie, tato země z Blízkého východu posílá do

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

Projekt Sportem a vzděláním k hlubšímu poznání byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem.

Projekt Sportem a vzděláním k hlubšímu poznání byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem. Projekt Sportem a vzděláním k hlubšímu poznání byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem. Dětský domov Cheb a Horní Slavkov již třetím rokem získal

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková

Dobrý den, S pozdravem. Lucie Pondělíková v loňském roce jsem se zúčastnila projektu "ŠANCE PRO DĚČÍNSKO", který měl zvýšit možnosti mého uplatnění na trhu práce. Po úspěšném ukončení dvou vzdělávacích modulů tohoto projektu jsem získala certifikáty

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy

Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Průvodce Perfektním Webinářem základní pojmy Pracovní sešit - krok za krokem Renata Králová Petr Zeman Co je to webinář? Webinář je seminář prostřednictvím internetu. Slouží především k představení vašich

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Úvodník. Volejbalové soustředění

Úvodník. Volejbalové soustředění 1 Úvodník Vítáme vás u dalšího čísla našich Deváťáckých novin. Konec roku je už tady a my deváťáci se připravujeme na to, až v jeho závěru vstoupíme na pódium, řekneme svůj projev a opustíme naši milovanou

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Sportovní akademie Špindlerův Mlýn je organizace, zaměřená na sportovní výchovu dětí a mládeže. Cílem Sportovní akademie je spojení kvalitního

Sportovní akademie Špindlerův Mlýn je organizace, zaměřená na sportovní výchovu dětí a mládeže. Cílem Sportovní akademie je spojení kvalitního Sportovní akademie Špindlerův Mlýn je organizace, zaměřená na sportovní výchovu dětí a mládeže. Cílem Sportovní akademie je spojení kvalitního vzdělání s přípravou budoucích vrcholových závodníků. vytváříme

Více

Dan Živna: CO S ODPADY Nikola Komínková CO S ODPADY Dan Živna KONEC SVĚTA Nikola Komínková SÁŇKOVÁNÍ

Dan Živna: CO S ODPADY Nikola Komínková CO S ODPADY Dan Živna KONEC SVĚTA Nikola Komínková SÁŇKOVÁNÍ Dan Živna: CO S ODPADY My doma také recyklujeme odpadky. Sbíráme sklo, papír a plasty. Až toho máme moc, tak to odneseme do sběrných nádob. Nádoby se jmenují: SKLO, PLASTY, PAPÍR. My doma ještě třídíme

Více

HandyCamping na Radiožurnálu ze dne 8. 10. 2009 (J. Winter, M. Novák, S. Sedmihorská)

HandyCamping na Radiožurnálu ze dne 8. 10. 2009 (J. Winter, M. Novák, S. Sedmihorská) HandyCamping na Radiožurnálu ze dne 8. 10. 2009 (J. Winter, M. Novák, S. Sedmihorská) Příjemný čtvrteční večer, milí posluchači, vítám vás u poslechu HandyCampingu. Když se řekne simultánní překlad, většina

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Jak překonat rozchod. Radek Šíra

Jak překonat rozchod. Radek Šíra Jak překonat rozchod Radek Šíra 2 Radek Šíra, 2013 OBSAH Úvod... 4 1. Typy rozchodů... 5 1.1. Navrhovatel a obránce... 5 1.2. Délka vztahu... 6 2. Měsíc nové naděje... 8 2.1. Týden zármutku... 8 2.2. Týden

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Plánování = ½ úspěchu webového projektu

Plánování = ½ úspěchu webového projektu Plánování = ½ úspěchu webového projektu Petr Bechyně BARTON STUDIO s.r.o. Čím snadněji se něco udělá, tím obtížněji se to pak mění. Engův princip Proč plánovat Aby se vám vynaložený čas i peníze zúročily.

Více

Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku. Specifika Života Se Sluchovým Postižením

Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku. Specifika Života Se Sluchovým Postižením Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku Specifika Života Se Sluchovým Postižením Sluch Motto: Cesta k porozumění leží před námi. Téma: : Život se sluchovým postižením em hodiny je rozšířit a upřesnit

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Ročník: I. Základy společenských věd Vzdělávací oblast: Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor: Základy

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Pastelky. Techniky kreslení

Pastelky. Techniky kreslení Pastelky Techniky kreslení Co je to pastelka? Pastelka neboli Pastelová tužka, je zvláštní druh psací potřeby respektive tužky, která umožňuje psát či kreslit barevně. Vyrábí se v celé barevné škále od

Více

Skupina dospělých. Slavia Hradec Králové 2012

Skupina dospělých. Slavia Hradec Králové 2012 Skupina dospělých Slavia Hradec Králové 2012 MČR DRUŽSTVA 2012 7. místo 28. místo Disk Ligy Česká liga klubů: 5. místo Česká liga štafet: D21: 5. místo H21: 20. místo Licence pro rok 2013 E: Jedličková

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Vranov nad Dyjí 12.-14.6.2015 Za podpory z kampaně P&G Press trip s ambasadorkou Mirkou Knapkovou Na vodě s Mirkou Aktivity na pláži Výlet do okolí DĚKUJEME!

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ. Kindlovou připravila Bára Bílá. Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová

ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ. Kindlovou připravila Bára Bílá. Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ Články: O třídě a rozhovor s paní učitelkou Šárkou Kindlovou připravila Bára Bílá Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová Rozhovor s paní uč. Ivanou Běloubkovou

Více

JAK VYCVIČIT CONTENT DREAM TEAM

JAK VYCVIČIT CONTENT DREAM TEAM JAK VYCVIČIT CONTENT DREAM TEAM Jan Ambrož Komentovaná verze slajdů pro online čtenáře :-) 11. 6. 2014 CONTENT FIRST Tvorba obsahu si žádá tým. Obsahový tým. OBSAHOVÝ TÝM DŘÍVE? Zatímco dřív byl obsah

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Blahopřejeme všem, kteří se narodili v listopadu. Přejeme vše nejlepší a splněná přání v dalším roce.

Blahopřejeme všem, kteří se narodili v listopadu. Přejeme vše nejlepší a splněná přání v dalším roce. 1 Spolek neslyšících Břeclav, o.s., Kapustova 12, 690 06 Břeclav sociální služby - 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav člen Českomoravské jednoty neslyšících www.cmjn.cz, www.snbreclav.cz tel/fax: 519 332

Více

Speciální základní škola Skuteč

Speciální základní škola Skuteč Speciální základní škola Skuteč SPECIÁLNĚ PEDAGOGICKÉ CENTRUM (SPC) Zřízení SPC: 1. 1. 2010 Zastupitelstvo Pardubického kraje vydalo novou zřizovací listinu Speciální základní školy Skuteč, kde bylo nově

Více

Prof. Götz W. Werner zakladatel a člen dozorčí rady dm-drogerie markt

Prof. Götz W. Werner zakladatel a člen dozorčí rady dm-drogerie markt Předmluva V mládí jsem si myslel, že stojím na vlastních nohou. Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že stojím na ramenou společnosti. Bez toho, co dokázaly předchozí generace bez znalostí a metod, které

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více

Plány na rok 2013. OK Dobříš

Plány na rok 2013. OK Dobříš Plány na rok 2013 OK Dobříš Rozdělení dětí do skupin Zelenáči Žluťásci Červená elitní skupina Dotazy, omluvy aj. ke svému dítěti řešte nejlépe přímo s jeho trenérem/kou Zelenáči Začátečníci Předškolní,

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Klára Kochová, Norbert Rybář PedF UK, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, 4. Ročník Didaktika matematiky s praxí I. Téma: Jedeme na hory (slovní úlohy)

Klára Kochová, Norbert Rybář PedF UK, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, 4. Ročník Didaktika matematiky s praxí I. Téma: Jedeme na hory (slovní úlohy) Téma: Jedeme na hory (slovní úlohy) 1/ Představení 2/ Seznámení s průběhem hodiny: Otázka Kdo jezdí rád na hory? Kam jezdíte? Kdo umí lyžovat? V lednu se chystáme na hory. Nejdřív si musíme všichni pořídit

Více

Mgr. Míla Petrová prezident CDO. Prezidentka CDO s prezidentem IDO Michaelem Wendtem

Mgr. Míla Petrová prezident CDO. Prezidentka CDO s prezidentem IDO Michaelem Wendtem Vážení tanečníci a choreografové, drazí rodiče, taneční tour formací CDO již klepe na dveře, první region startuje již za 17 dní. Dokončují se kostýmy, probíhají poslední práce na kulisách, pilují se nacvičené

Více

Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory.

Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory. Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory. Obrázky silně působí na mozek. Vidět tohle: se velmi rychle pochopí a pamatuje. Lépe než slova "pokleslo o třicet procent" Trochu profesionálněji

Více

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností

Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Vzdělávací kurz pro přípravu vůdčích osobností Plánování zaměřené na člověka 3. část 10. listopadu 2013 Obsah kurzu Co jsme se naučili u domácích úkolů? Nástroje plánování zaměřeného na člověka: Příběh,

Více

Co ti brání v podnikání? 9. 9. 2014 - Prostějov

Co ti brání v podnikání? 9. 9. 2014 - Prostějov Co ti brání v podnikání? 9. 9. 2014 - Prostějov 1 Říkejte mi Jirko ještě vloni v červnu jsem byl ve škole dneska vedu vlastní firmu s tvorbou stránek jsem začínal ve 14 2 Co děláme v iparťákovi? 3 iparťák

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Soustředění 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Umění soustředit se Ano, někdy to je skutečně umění, dokázat se plně soustředit na to, co děláme. Jsou situace, kdy nám

Více

Informační chování sluchově postižených

Informační chování sluchově postižených Informační chování sluchově postižených Eva Šebestová Jinonické informační pondělky 7.12. 2009 Program přednášky: komunikace sluchově postižených, bariéry v komunikaci, znakový jazyk informační chování

Více

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Čtyři naši studenti strávili část letního semestru v Rusku. Studovali na škole v Iževsku, což je v rámci ruské federace hlavní město Udmurtské republiky

Více

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015 Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání Praha, DOX, 9. 6. 2015 Zápis z workshopu č. 4. Kompetence učitele v inkluzivní škole Lektorky: Olga Kusá, Renata Vrbová Zápis: Veronika

Více

I bez mluvení se dá mluvit aneb verbální a neverbální komunikace

I bez mluvení se dá mluvit aneb verbální a neverbální komunikace I bez mluvení se dá mluvit aneb verbální a neverbální komunikace Garant: Věra Pospíšilová Členové expertní skupiny: Barbora Fárová Tereza Jursíková Monika Dvořáková Karolína Čabajová Anna Trmalová Markéta

Více

Situace a podpora pečujících na trhu práce. Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.

Situace a podpora pečujících na trhu práce. Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Situace a podpora pečujících na trhu práce Radka Dudová, Ph. D. Gender a sociologie Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Péče o seniory a osoby se zdravotním postižením Více než 80 procent péče je poskytováno

Více

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE VODNÍ VÝZVA Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE Program GLOBE - Téma roku 2013/14 GLOBE Téma roku 2013/2014 V průběhu nadcházejícího školního roku se v

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

FOTBAL. Dne 20.4.2O15 se na hradištském hřišti odehrál velký fotbalový zápas. Hrálo proti sobě několik třídních týmu.

FOTBAL. Dne 20.4.2O15 se na hradištském hřišti odehrál velký fotbalový zápas. Hrálo proti sobě několik třídních týmu. FOTBAL Dnes dne 20.dubna se na Hradištském hřišti se odehrál fotbalový zápas mezi třídami ZŠ Hradištko.Všichni hráli moc dobře ale vítěz je jen jedan( 1.A > 1.B-2 Mod=2. Oran-3.=4.-6.

Více

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice PŘÍPADOVÁ STUDIE Bc. Věra Okénková Důležitost studia volného času? OFICIÁLNÍ POSTOJE K TRÁVENÍ Situace bezprostředně po válce Postoj vládnoucí

Více

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet?

E: Studenti z 6.G mě učí češtinu každou chvilku. Co byste chtěli slyšet? ROZHOVOR S ERICOU SHERMAN S: Tak nejdříve nám Eriko o sobě něco řekni. Jak se jmenuješ, kde žiješ a podobně. E: Jmenuji se Erika a jsem z Chicaga, kde jsem vyrůstala na předměstí. Studovala jsem vysokou

Více

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT Zapřemýšlej o tématu, kterému by ses chtěl/a věnovat. Co pálí tvé okolí? Co se nelíbí tobě, tvým spolužákům, kamarádům? Nebo tvým rodičům, sourozencům, ostatním v rodině? A

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

České vysoké učení technické. Fakulta dopravní. Vztah Čechů k zahraničním studentům

České vysoké učení technické. Fakulta dopravní. Vztah Čechů k zahraničním studentům České vysoké učení technické Fakulta dopravní Semestrální práce z předmětu statistika Téma Vztah Čechů k zahraničním studentům Autoři Abramova Karina Zhakupova Altynay Praha 2011 2012 Úvod My jsme si vybrali

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

Na závod jsme se rozhodli, že budeme chytat prioritně na 7m vzdálenosti od břehu, na začátek jsme zde nakrmili 5 kalíšků krmení s hlínou a malou

Na závod jsme se rozhodli, že budeme chytat prioritně na 7m vzdálenosti od břehu, na začátek jsme zde nakrmili 5 kalíšků krmení s hlínou a malou Bronzové Holandsko Jako před každým MS začala naše příprava sháněním informací o vodě, na které se bude chytat. Již tyto informace naznačovaly, že se bude jednat o těžké chytání, kdy bude složité chytit

Více

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků 27. 07. 2014 19:47:43 Statistika respondentů 448 442 2 4 Počet návštěv Počet dokončených Počet nedokončených Pouze zobrazení 98,66% Celková úspěšnost Historie návštěv (21. 05. 2014-01. 07. 2014) Počet

Více

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s.

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. Je to skvělý pocit, když se vám povede udělat něco dobrého pro lidi kolem sebe.

Více

Zpracovala Nová Milena a tým DC

Zpracovala Nová Milena a tým DC Milé děti, od měsíce února si bude s vámi hrát a pracovat nejen Kateřina, Naďa a Terezka, Petra, ale i nová teta Regina. Je mladá, hezká, veselá a pracovala s dětmi jako jste vy. Budete jí mít určitě rády.

Více

Ukázka fiktivního portfolia jako inspirace pro studenty a studentky projektu Změňte to

Ukázka fiktivního portfolia jako inspirace pro studenty a studentky projektu Změňte to Portfolio Obsah 1. Přehled silných stránek 2. Osobní údaje 3. Přehled škol a odborných školení 4. Pracovní zkušenosti 5. Jiné zkušenosti 6. Moje plány 7. Přehled příloh 8. Přílohy 0 Ukázka fiktivního portfolia

Více

Člověk a právo Metodický list

Člověk a právo Metodický list Člověk a právo Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem - práva a povinnosti, definice práva, právního vztahu diskuse - význam práv a zákonů podklady pro kopírování Obecné informace k řadě

Více

aneb Návyky, které vynášejí Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

aneb Návyky, které vynášejí Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 aneb Návyky, které vynášejí Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Úvodem bych vám rád představil pojem Systemický prospecting. Jsou to dvě cizí slova, jejich spojení v češtině znamená

Více

Monte Bondone (jarní prázdniny) Program a časový harmonogram Sportkids pobytu

Monte Bondone (jarní prázdniny) Program a časový harmonogram Sportkids pobytu Monte Bondone (jarní prázdniny) Program a časový harmonogram Sportkids pobytu Po cca 800km jízdy po dálnici z Prahy sjedete v Itálii u města Trento. Pokračujete jízdou do kopce (20 min.) a jste v Monte

Více

Noviny. MCTitan Noviny mají premiéru. Eventový den na Galacticraftu

Noviny. MCTitan Noviny mají premiéru. Eventový den na Galacticraftu Noviny MCTitan Noviny mají premiéru Již jsou to dva týdny, co pocitac770 poprvé vyšel na veřejnost s nápadem založit MCTitan noviny. Tento nápad měl rozličné odezvy, jak dobré, tak špatné, ale nakonec

Více

Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové!

Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové! Místopředsedkyně Senátu PČR paní dr. Alena Gajdůšková: Vážený pane předsedo, vážená paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, vážené dámy, vážení pánové! Od hostů se očekává zdravice. Jsem velmi ráda, že vás

Více

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří,

nemusíte si půjčovat Myslím, abyste byli dobří, Nečekám, že budete nemusíte si půjčovat konali dobro. Existuje dělat něco dalšího. Protože nevím, zda můžete, víte? Situace každého je jiná. Proto nenutíme lidi, aby dělali dobré věci, i když je to dobré.

Více

Chtěl jsem všem dokázat, že i kluk z dětského domova může vystudovat vysokou školu

Chtěl jsem všem dokázat, že i kluk z dětského domova může vystudovat vysokou školu Chtěl jsem všem dokázat, že i kluk z dětského domova může vystudovat vysokou školu V dětském domově strávil Radovan Laci více než 16 let a z této životní zkušenosti si vzal jen to nejlepší. Srší z něj

Více

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky Vstupní zpráva Jméno: xyz Datum od:.. Zprávu odešlete na kalina@mujkouc.cz Více informací na www.mujvztah.cz www.mamdepku.cz Životní příběh Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství,

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Český Springfield: velká firma na malém městě

Český Springfield: velká firma na malém městě workshop doktorandů/doktorandek Brno 13. 9. 2013 Český Springfield: velká firma na malém městě Robert Osman, Ondřej Šerý Geografický ústav, PřF, Masarykova univerzita úvod ekonomická orientace regionálně

Více

Lyžování - sezóna 2011/2012 Souhrnné informace

Lyžování - sezóna 2011/2012 Souhrnné informace Lyžování - sezóna 2011/2012 Souhrnné informace Vážení přátelé zimních sportů Zima je za dveřmi, takže je nejvyšší čas s přípravou našich společných lyžařských aktivit. Na letošní zimu připravujeme opět

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Mistrovství ČR neslyšících sportovců v alpském lyžování a ve snowboardu (SNB) pro rok 2013

Mistrovství ČR neslyšících sportovců v alpském lyžování a ve snowboardu (SNB) pro rok 2013 Sportovní klub SKIVELO neslyšících Olomouc Jungmannova 25, 77200 Olomouc telefon: 777 959 722, sms: 777 854 328 E-mail: skivelodeaf@gmail.com, www.skivelo.olnet.cz Číslo účtu: FIO banka Olomouc 2700148152/2010

Více

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Inspirace Petr Ludwig Zlin.barcamp.cz Dva díly Jak se to nemá dělat (tinyurl.com/gregor-plzen) Jak se to má dělat 2 min Jak na to? Tvrzení Základem je správná

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Better way Jihlava. Občasník skupiny distribuce zdarma. 1.Vydání

Better way Jihlava. Občasník skupiny distribuce zdarma. 1.Vydání Better way Jihlava 1.Vydání Občasník skupiny distribuce zdarma Skupina lidí pod názvem "BETTER WAY" byla založena se záměrem zlepšování fyzického a psychického zdraví sportem a tělesnou aktivitou přirozenou

Více

Volba střední školy jak to vidí osmáci

Volba střední školy jak to vidí osmáci Volba střední školy jak to vidí osmáci Studie občanského sdružení Než zazvoní 2. června 2014 Studie o výběru školy Tento dokument je veřejnou součástí širší dlouhodobé studie občanského sdružení Než zazvoní,

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015)

Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015) Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015) 1) Co mi dnes vyhovovalo? 1, Že to bylo velice krátké. 2, Práce v příjemných skupinách 3, kolektiv; Evička 4, pracovní skupinka 5, Byla to

Více

Radek Šíra, 2013. Úvodní strana Petr Kulhánek, 2013. Sbal ji je registrovaná ochranná známka

Radek Šíra, 2013. Úvodní strana Petr Kulhánek, 2013. Sbal ji je registrovaná ochranná známka Radek Šíra, 2013 Úvodní strana Petr Kulhánek, 2013 Sbal ji je registrovaná ochranná známka 2 Obsah Úvod... 4 Ženské pohlaví... 5 Příprava... 10 Fyzická příprava... 10 Psychická příprava... 11 Příprava

Více

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem, dramatizace - asertivní dovednosti práce s interaktivní tabulí a sešitem - konflikt, šikana, prevence šikany

Více

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili?

Ahoj kamarádi, jste p emýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Ahoj kamarádi, určitě jste přemýšleli o tom, jestli ti dva povedení kokrhelové a trumberové, Tomáš a Jirka, nakonec do toho auta nastoupili? Jestli uvěřili tomu podivnému a podezřelému chlapíkovi a sedli

Více