Tereza KMOCHOVÁ, lyžařka Dobrý den. Lucie VÝBORNÁ, moderátorka A Tomáš Pazdera, snowboardista. Dobrý den.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tereza KMOCHOVÁ, lyžařka -------------------- Dobrý den. Lucie VÝBORNÁ, moderátorka -------------------- A Tomáš Pazdera, snowboardista. Dobrý den."

Transkript

1 Zdroj: ČRo Radiožurnál Datum vydání: Rubrika / pořad: 10:05 Host radiožurnálu Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera a Kateřina Prokšová hosty Dopoledního Radiožurnálu Posloucháte Dopolední Radiožurnál a moji hosté jsou ve studiu hned 3 a celkem tady máme 6 zlatých medailí. Z Deaflympiády v Rusku je přivezli lyžařka Tereza Kmochová. Dobré dopoledne. Dobrý den. A Tomáš Pazdera, snowboardista. Dobrý den. Dobrý den, dobrý den. A společně s námi je ve studiu maminka a trenérka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Zdravím i vás, dobrý den. Dobrý den. Tak co dělají sportovci po tak úspěšné sezoně. Terezo. Co dělají sportovci, když mají úspěšnou sezonu za sebou? No většinou odpočíváme, ale já nemám čas na odpočinek, protože já dělám bakalářskou práci a mám na to vlastně jenom měsíc a už mám docela nůž na krku a nevím, jestli to stihnu, ale vypadá to, že jo. Říká studentka v oboru molekulární biologie, říkám to dobře? No molekulární biologie, no. Molekulární biologie, bakalářská práce za měsíc, budeme vám držet palce. Děkuju. Tomáši, co vy? Tak popravdě já většinou jenom slavím, takže jako...

2 To už slavíte třetí týden?... protože tohle to je výjimečná událost, ale zase vzhledem k tomu, že jsme absolvovali hodně tréninků a i docela nás to i psychicky i fyzicky zatížilo, takže máme takovou pauzu... takže, ale popravdě to už spíš jenom že všichni chtějí, abysme se, abysme si to užili a slavíme to jenom. Tak jediný, kdo by tady teoreticky mohl odpočívat, je Kateřina Prokšová, maminka Terezy a trenérka. Tak co, děláte to? Já tedy trochu odpočívám, to je pravda, ale taky se snažím pomáhat, kde to jde a také je potřeba připravit postupně trénink a všechny záležitosti ohledně přípravy na příští sezonu, takže se snažíme dělat všechno tohle a dát dohromady všechny resty, které se naskládaly za celou zimu. Takže nikdo neodpočívá. Naši úspěšní reprezentanti z Deaflympiády v Rusku Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera a jejich 6 krásných zlatých medailí jsou dnes ve studiu Radiožurnálu, a jestli se chcete na něco zeptat, pošlete nám, prosím, otázky na Posloucháte Dopolední Radiožurnál. Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera, to jsou naši reprezentanti, Tereza v lyžování, Tomáš ve snowboardu a maminka Kateřina Prokšová, trenérka jsou dnes se mnou ve studiu. Deaflympionici, to jsou sportovci se sluchovým postižením. U Terezy víme, že vlastně má 100 % ztrátu sluchu na obě uši. Jak jste na tom vy? Tak já mám popravdě taky skoro 100 %, přesně teda 99,9, ale jako jsem na tom stejně jako Tereza. Já si neumím představit, jak je to limitující pro váš sport. Můžete mi to vysvětlit, Terezo? Lyžování. No, já jsem se s tím narodila, takže vlastně s tím žiju celej život a nevím, jestli to je pro mě nějak limitující, já žiju úplně normálně a nemám s tím vůbec žádný problém. Jenom akorát asi déle trvalo, než jsem se naučila mluvit a vlastně komunikovat s těma lidma v mým okolí, ale zatím je to pořád dobrý. Já jsem na lyžích jezdila, sice nemám tolik medailí jako vy, ale vím, že občas z té vysílačky nahoře člověk potřebuje něco slyšet, tak jak to děláte? No, je to pravda. Já prostě potřebujeme komunikovat s těma vysílačkama a právě někdo musí být přímo u mě na tom kopci, kterej mi zprostředkuje ty zprávy v tý vysílačce a většinou je to teda máma nebo táta nebo prostě i ty lidi, se kterýma trénuju a oni mi to vždycky přeložejí.

3 Co říkáte, Terezo, co říkáte, co říkáte Tereze, maminko? No je to přesně tak, jak Terka říká. Já se snažím vždycky přetlumočit to, co se z vysílačky vysílá. Takže se snažím Terku honit na kopci a být pořád co nejvíc s ní. Před startem jsme vždycky domluveni, že ten prostě jeden z nás, buď já nebo Standa bude, nebo prostě kdokoli jiný, kdo nám může pomáhat z ostatních trenérů, takže je to tak, jak Terka říkala. A jak je to s tím zvukovým signálem třeba nebo jak se startuje vlastně? No startuje se, tak nesmíme... hodiny, kde to vidět ten čas toho startu a když už tam prostě nejsou, tak řekneme před tím startem tomu startérovi, aby mi ukázal nějakej a pak 5, 4, 3 a takhle odpočítávat těma prstama, ale no... A pak mávne. Prosím? Pak mávne. No, no, no. A my máme takovej limit, že můžeme odstartovat kdykoli od 5 do 0, takže já většinou startuju na 3. Nějak to neřeším ani. To říká mladá žena, která z Deaflympiády přivezla 5 zlatých medailí v lyžování a kdyby byly ještě nějaké další disciplíny, asi by přivezla i další, Tereza Kmochová. Tomáši, jak to máte vy na startu? Je to podobně třeba? Ne. U mě je to takový trošku obtížnější, protože na startu je nás víc, takže tam startér, který je vždycky za náma, tak vždycky jenom začne nám mluvit a vzhledem k tomu, že s trenérem a společně s celým snowboardcrossovým týmem jsme jakoby natrénovali, jak vnímat nebo jak reagovat na to, když třeba startér začne mluvit a připravovat ke startu. Ale ten snowboardcross je v podstatě trošinku jednodušší v tom, že pokud je ten člověk už dřív připravenej, tak může vystartovat dřív než i třeba slyšící lidi. Já jsem na to, kolik máte zbytku sluchu ptala proto, že třeba nevím, jestli to nepřináší i nějaké problémy s rovnováhou třeba? Je to pravda, vlastně já občas jako mám problém, když jako sundám sluchadlo, takže neslyším vůbec nic. Ale my jsme teďko s trenérama jako trénovali nějakou dobu, takže pak jsem ten problém neměl. Deaflympiáda se jede bez sluchadla.

4 Ano. Tam je to, prostě nesmíte. Nesíme tam mít sluchadlo. Takže je lepší jako jste to říkal vy, Tomáši, že je lepší trénovat bez, protože pak už člověk jede normálně. Přesně tak. Já si myslím, že i jako sportovci by i měli vědět, že na závodech jsou jiné jakoby motivace, jiný nervy, takže i na těch závodech, na těch závodech musejí prostě trénovat i bez sluchadla. A když už jsme zmínili nervy, jste nervozní před startem? Tereza je favoritka všech deaflympionických soutěží, tak jak? No já jsem právě strašně nervozní, protože já si nesmím udělat třeba... a z toho pramenila ta nervozita, protože jinak by mě konkurenti mohli ohrozit, já jsem prostě šla za tou zlatou medailí, kterou jsem chtěla a no byla jsem strašně nervozní i normálně podlamovaly kolena na startu, ale ustála jsem to a dopadlo to dobře. No lépe to dopadnout nemohlo. Terezo, co děláte, tedy pardon Kateřino, co děláte, když vidíte, že vaše dcera je na startu nervozní? No přiznám se, že jsem se snažila zmizet, jak nejrychleji to šlo, abych tu nervozitu ještě nezvýšila. Jinak se, jsem se snažila Terce říct, aby byla naprosto v pohodě, že všechno je dobré, prostě naladit ji, ji na dobrou notu, ale opravdu jsem se snažila prostě z toho startu zmizet nebo z toho předstartovního pole zmizet co nejdříve, abych na ní tu nervozitu, která byla i ve mně pochopitelně, tak abych to nepřenášela i na ní. A taky tady asi musím zmínit obrovskou pomoc a vynikající práci našeho fyzioterapeuta Kryštofa Kuby, který se Terky vlastně ujal v těchto předstartovních situacích a opravdu úplně senzačním způsobem se snažil veškerou nervozitu rozptýlit, nechat Terku zapomenout na všechny tyhle ty předstartovní stresy a prostě pomoct jí natolik, aby byla v pohodě a skutečně se na tom startu mohla odpíchnout a veškerou nervozitu nechat za sebou. A fakt je, že potom teda předvedla úplně skvělý jízdy, takže jsme byli hrozně rádi. Hezké dopoledne s Radiožurnálem, který dnes hostí naše deaflympioniky Terezu Kmochovou, Tomáše Pazderu. Teraza je lyžařka, Tomáš je snowboardista, dohromady máme na stole 6 zlatých medailí. Tak pojďme na Deaflympiádu pro ty, co nikdy nebyli na olympiádě pro sluchově postižené. Jak moc se liší od té opravdové? No, popravdě liší se hodně medializace, tam jako třeba například v Soči, tam je veliká návštěvnost a na druhou stranu Deaflympiáda, olympiáda pro sluchově postižený, tam je mnohem míň jakoby závodníků, protože jako i možná i ta atmosféra je trošku jiná než jako na tý olympiádě.

5 Takže nemám čekat takovou jako velkou akci? Musím říct, že když jsem byl na jiný Deaflympiádě, tak tahle Deaflympiáda, Deaflympiáda byla poměrně dost jakoby i zajímavá, myslím si, že i nám se to líbilo, myslím, že i všichni kejvají, že jo. A já si myslím, že já jsem si to docela i náramně užil. Terezo, jak je to u profíků, u profesionálů sportovců víme, mají velké týmy, hodně sponzorů, hodně peněz, jak to máte vy? No, my máme malej rodinnej tým, takový skromný, ale je fakt, že u těch zdravejch a prostě se stane, že my všeho, co potřebujeme a mě rodinnej tým a musíme navzájem spolupracovat a ježíš... No maminka by mohla, maminka by mohla doplnit, protože vlastně máme tady trenérku, že jo, takže kolik vás je? Mám si představit, že jste třeba vy, nějaký fyzioterapeut a to je tak zhruba všechno? No tak většinou jsem tam ponejvíc asi já a Terka jenom. Pravda, je, že se spojujeme s dalšími lyžařkami. Teď v poslední, poslední roky Terka trénovala a doufám bude trénovat zase s Kačkou Pauláthovou. To je Slovenka. To je, to je taky Češka, je to reprezentantka Svazu lyžařů a tým žen. Vynikající obřáklářka, takže to jako je pro nás i velmi skvělá motivace, takže s jejím rodinným týmem velmi rádi spolupracujeme, navzájem si pomůžeme. Pak jsme se ještě také spojovali letošní zimu s další šikovnou lyžařkou českou medailistkou mimo jiné z univerziády s Pavlou Klicnarovou a jejím trenérem, takže vlastně takhle pospojujeme dva malé týmy, ale navzájem si pomáháme, no. Občas se k nám připojí taky táta Standa, takže jsem aspoň 3. Jak to máte vy? Tak já jsem jakoby jedinej snowboardista v Český republice jako sluchově postižený a já jsem spojený, jsem v týmu Czech Snowboardcross Teamu, který vede náš reprezentační trenér Marek Jelínek. To je vlastně muž, který také stojí za úspěchem Evy Samkové. Ano, přesně tak, i taky za úspěch mě. A víte co, já, já vím, že Eva Samková vlastně vzala svoje auto, které vydražila za 300 tisíc korun a polovinu z těch peněz dala vám. Bylo to překvapení nebo věděl jste co se...

6 Nevěděl jsem, popravdě jsem to nevěděl, hodně mě to překvapilo a samozřejmě mi to udělalo hrozně velkou radost, protože v dnešní době máme opravdu problém vůbec prosadit novou mládež ke sportu a tohle nám hrozně moc pomohla. Vy jste prý také trénoval s Evou Samkovou a s dětmi na tréninkovém kempu. To si neumím představit, jako že tam jezdí třeba osmileté děti, Samková a vy? Tak v podstatě já si myslím, že ty děti hrozně jako mají rády, když jako, když je trénuje vlastně Eva Samková a když já jsem zrovna měl období, kdy jsem potřeboval trénovat a ne všude se dá jezdit snowboardcross. Takže tam jako v Čechách byla postavená snowboardcrossová trať a měl jsem možnost tu trénovat. Ale zase na druhou stranu s dětma jsme si trochu hráli, protože chvíli s náma soupeřily jak se mnou nebo s Evou Samkovou, tak vždycky jsme jim nechávali veliký náskok, takže pro nás to byla taky i motivace, abysme je pokoušeli předjíždět. Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, lyžařka, snowboardista a trenérka Kateřina Prokšová jsou dnes hosty Dopoledního Radiožurnálu. Vaše otázky nám můžete psát na A použijeme je v druhé části našeho rozhovoru po zprávách. / Reklama / / Zprávy / A moji hosté jsou úspěšní olympionici na olympiádě neslyšících, Tereza Kmochová, lyžařka, a Tomáš Pazdera, snowboardista, přivezli celkem 6 zlatých medailí. Ve studiu je i trenérka Kateřina Prokšová. A ptáte se a píšete, Martin píše: "Gratulace. Přeji mnoho úspěchů a uvědomuji si, jaký jsem slaboch, když se už rok přemlouvám, abych začal cvičit. Smekám před vámi." Vaše další otázky na dnešní hosty za okamžik. Posloucháte Dopolední Radiožurnál. Mými hosty jsou dnes Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, neslyšící sportovci. Ve studiu je se mnou ovšem také maminka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Smekám před vámi. Musím, musím to říct, protože jsem viděla o vaší dceři dokument a pochopila jsem, kolik veliké práce za vámi je a vlastně že doteď jste svoji dceru nepustila. Pro mě je to zázrak a nevím, jestli mi to dokážete, určitě mi to dokážete vysvětlit, jak je možné, že někdo, kdo má vlastně 100 % ztrátu sluchu, může mluvit a vlastně reprodukovat zvuky, které neslyší? Jak se to dělá? Děkuju moc za, za poklonu a poděkování a no jak se to dělá? Je to strašně dlouhá historie, musím to říct krátce. Prostě když jsme na to přišli, když lékaři přišli na to, že Terka opravdu neslyší, tak si nás vzala do péče úžasná paní logopedka teta Jitka, dnes Holmanová, dříve ještě Vacková. Ta nás vlastně navedla na cestu, jak neslyšící děti naučit odezírat, naučit je mluvit, pokud to jde, nejde to vždycky, to je pravda, a Terka naštěstí měla tak nebo má tak úžasné jazykové schopnosti, že to prostě šlo v podstatě i do, asi můžu říct, že i docela snadno. Nicméně to byla titěrná a dlouholetá práce a asi by to, asi by se dalo pokračovat i dnes, ale to už je dobrý, a všecko to vlastně znamená naučit dítě odezírat, naučit ho pomalu, postupně ze sebe vydávat nějaké zvuky, které postupně začne artikulovat do prvních slov a trvá to prostě měsíce, roky.

7 A jak vlastně může slyšet ten zvuk, který vydává nebo jak může vnímat, jestli ten zvuk, který vydává, je to správné, ta hláska, to písmeno? Ano, ano, správná otázka, protože podstatné je, že Terka má zbytečky sluchu, které je schopná využít s pomocí sluchadel, sluchadla jí zesílí zvuk natolik, že prostě dokáže vnímat, takže vlastně i něco slyší. Dokáže dneska rozlišit i jednoduchou výstižnou větu bez odezírání, ale teda musím říct, že to je skoro výjimečné. A jak se slyší? No těžko. Na to jsou různé pomůcky, že si třeba dává ruku na krk nebo ruku na tvář, ruku před pusu, foukne a prostě spousta takových logopedických pomůcek, které nás všechny naučila teta Jitka. Moc děkujeme. Tomáši, vy jste se učil mluvit podobně? Ano, přesně tak. Já se přiznávám, možná bych se i přidal, já jsem měl taky logopedku Jitku Holmanovou a takže dlouhá léta takhle přesně, jak říkala paní Prokšová, tak, takhle jsme se přesně učili. A měli jste to určitě v nějakém období hodně těžké, řekněme těžší než v jiném období. Kdy, kdy to bylo nejhorší nebo nejtěžší? Tak já jsem měl nejhorší období, období puberty, protože jsem si myslel, že to nemá pro mě smysl, vůbec jsem nikomu nerozuměl, a pak jsem akorát měl takovou zase chvilku, že jsem si říkal, že člověk musí jakoby v uvozovkách žít s úsměvem, ale jako prostě když jsem se rozhodl, že prostě chci fungovat, tak nemám se čeho bát a protože říct to lidem na rovinu, protože spousta lidí vůbec o nás nevědí, myslejí si, že jsme jenom úplně uzavřená skupina a to si tak nemyslím. Terezo, vy vypadáte jako holka, pro kterou nic není problém. Měla jste někdy nějaký problém v nějaké fázi dospívání nebo, nebo dětství? No když jsem byla malá, tak už si toho ani moc nepamatuju, ale největším problémem pro mě bylo bejt ve škole, protože já jsem prostě nezvládala odezírat celou hodinu nebo přednášku a všechno jsem se vlastně naučila přepisováním od ostatních spolužáků do sešitu a taky vlastně takhle učím pomocí těch zápisků, ale jinak to odezírání se mnou prostě pere celej život. Řekněte mi, když jste na Deaflympiádě, na olympiádě neslyšících, domluvíte se s jednotlivými národy znakovým jazykem? Můžete mluvit rukama? Třeba s Rusy, s Američany. Jde to? Rozumíte si? No já s těma sportovcema celkem rozumím, protože oni taky odezírají a když náhodou nemůžeme se jako domluvit, tak rukama, nohama, nebo i teda napíšeme jako. A co...

8 Tak já popravdě jako nejsem úplně dobrej angličtinář a vím, že znakový jazyk není zas tak úplně extrémně odlišný, protože kdo má fantazii, tak to dokáže pochopit. Takže když já spíš používal znakový jazyk a což asi 90 % sportovců neslyšících, co bylo ze světa, tak používali znakovku. Říká Tomáš Pazdera společně s Terezou Kmochovou, jsou hosty Dopoledního Radiožurnálu. Hodně se jich ptáte, tak vaše otázky přidám za okamžik. Ve třičtvrtě na jedenáct posloucháte Dopolední Radiožurnál. Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera, naši reprezentanti na Deaflympiádě, velmi úspěšní. Společně s námi 6 zlatých medailí, kdybyste se podívali na webové stránky Radiožurnálu a na web kameru, tak nás tady všechny ve studiu uvidíte, včetně toho krásně se blyštícího zlata. Naši posluchači se ptají, ptají se na spoustu věcí. Na něco jsme už odpověděli, ale třeba tady je otázka, jakým způsobem se vám shání práce, nebo jestli vás třeba váš sport uživí? Tak Tomáš. Tak popravdě sport je problém jako takhle, vrcholoví sportovci chce být každej sportovec, to je sen každého sportovce, ale mezi handicapovanými nebo mezi neslyšícíma obrovskej problém. Tam prostě nejsou dostatek financí, finančních prostředků na to, aby prostě mohli pokrýt všechny neslyšící nebo handicapovaný sportovce a tam je, takže vůbec nedokážu jako říct, jestli je tam šance nebo ne. Jediný výjimka asi smekám před Ježkem cyklistou... Ano.... který se tím živí a je to můj vlastně i vzor, dostal tam, jak ten Ježek taky. A jaké to je, když člověk třeba se snaží najít práci a žádá o práci a musí tam vypsat školy, na kterých se učil, které studoval? Tak já už jako popravdě už nepracuju. Jako pracoval jsem v různých skladech a podobně, ale protože jsem se rozhodnul, že lidi vzhledem k tomu, že nemají nějaký zkušenosti s neslyšícíma nebo obecně s handicapovanýma, tak jsem začal, začal vlastně jakoby v uvozovkách podnikat a ukázat vlastně světu, že i ty handicapovaný jsou schopní dělat nějaký výjimky a že jsou schopný pracovat. Tak a Tereza Kmochová studuje. No já studuju, zatím jsem nehledala žádnou práci, no a jsem zvědavá na to, jak to vlastně bude, až dostuduju, no a vlastně jako sportovec je celkem už vím, protože mám hlavně sponzory, který mi dávají finance na to, abych mohla lyžovat a hlavně Českej paralympijskej výbor a těch sportovců na tomhle nás docela podporuje, že nám dávají prostředky na přípravu a díky tomu jsme my tyhle ty 6 medailí do Čech. Tak a teď mi řekněte, co budete jednou dělat, až vystudujete molekulární biologii?

9 No tak dobrá otázka, protože já teď zatím nevím. Ale víte, co byste asi chtěla, nebo co byste mohla. No to je docela daleko, já hlavně teďka se soustředím na tu bakalářku a bych pak hledala dále dostat na magistra a pak teprve začne nějak rýsovat ta budoucnost. Dobře, tak mě by zajímala ta budoucnost sportovní. Já vím, že vy máte jedno společné, totiž, že jste schopni jezdit závody, normálně závody FIS, evropské poháry se zdravími sportovci, tak kam míříte v tomhle ohledu? Tak snowboardcross je náročný hlavně v tom, že tam lidi, kteří trénujou a jsou i nejlepší, tak padaj, takže zdravotní... tam jako docela mají často a to jejich zdraví vlastně nevydrží hodně dlouho, ale moje největší motivace pro právě když jsem získal zlato, tak se dostat opravdu mezi... na evropských pohárech na hodně dobrým umístění, abych mohl získat body na světový poháry a to teď mě samozřejmě jaksi nechci moc vysílat hodně moc, ale chci třeba zkusit Koreu, který bude za 3 roky na olympiádě. Ale to se tam možná s Terezou uvidíte, ne? To je dost možný. To je ještě daleko. Co, Terezo, tak já, já vás tipuji tak na univerziádu třeba blížící se. No, univerziáda bude v Kazachstánu, ale já bych se tam chtěla ráda kvalifikovat, ale nebude to lehký, tam už bych měla, a pak účastnit v tom roce druhý mistrovství světa neslyšících v Americe, což doufám, že půjde a tam bych měla obhájit těch 5 medailí z toho mistrovství. A pak v dalším roce je olympiáda v Korei a to je docela pro mě výzva, ale prosadit se mezi slyšícíma je strašně těžký, protože evropský a světobý poháry jsou tak nadupaný, že to je prostě hrozně těžký. Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, naši závodníci v Dopoledním Radiožurnálu, s námi ještě 6 krásných zlatých medailí a ve studiu maminka a také trenérka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Poslouhcáte Dopolední Radiožurnál a z Deaflympiády v Chanty-Mansijskuz a Magnitogorsku se vrátili Tereza Kmochová a Tomáš Pazdera, tedy naše, naši reprezentanti ve sjezdovém lyžování a také ve snowboardingu. Společně s námi je ve studiu i trenérka Kateřina Prokšová a otázky vaše. Alena píše: "Dobrý den, když závodíte se zdravými sportovci, jak se k vám na závodech chovají a jak komunikujete?"

10 No téměř se chovají zrovna stejně a pro mě vlastně jako normální soupeřky, protože já, já jsem schopná závodit s těma holkama a... Bojí se vás? No, bojí se mě docela. To je dobře, jen ať se bojí. Co vy, Tomáši? Já se přiznám, že jsem jakoby pan tajemný, protože nikdo o mně neví, podle mýho názoru, ale možná teďko získám zlato, získal jsem zlato, tak asi si lidi pak, si toho všimnou, takže už budou mít asi větší ohledy, ale myslím si, že co já je znám a bavil jsem se s nima a nevěděli, že jsem neslyšící, tak budou úplně jako féroví kamarádi, protože jako normální sportovci. Je tady otázka od Radky ze Staré Boleslavi: "Jak se jmenuje dokument o Tereze Kmochové. Já jsem viděla něco v magazínu, bylo to zhruba 25 minut v televizním magazínu pro neslyšící." Ano, Televizní klub neslyšících a bylo to, myslím, vloni v říjnu. No loni to bylo. Někdy začátkem října, Televizní klub neslyšících. Krásné natáčení, moc se mi líbilo. Je tady ještě jedna otázka. Ptá se vlastně pán, který má neslyšící manželku, já se snažím tu otázku najít, protože je tady hodně těch otázek, který má neslyšící paní a rád by, aby jeho žena také sportovala. Kam se může vlastně obrátit? Jak může začít? Tak já si myslím, že s Terezou máme i jakoby kontakty, různě jsou na Facebooku, anebo já mám svoje webový stránky a myslím, že i Tereza má taky, nevím. No, no, já mám stránky na Facebooku, tak nám můžou napsat. Ale rozhodně úplně nejjednodušší bude, když na Googlu zadají jméno naše a tam to všechno najde. Zkuste to, Tomáš Pazdera, Tereza Kmochová. Já si myslím, že určitě by veliké díky na závěr našeho rozhovoru patřily nejenom mamince, které už jsem, před kterou už jsem svůj pomyslný klobouk smekla, ale

11 spoustě dalších lidí, kteří se o vás starají nebo vám pomáhají, tak jestli chcete využít tuhle možnost, tak to, prosím, udělejte. No tak já bych určitě chtěla hrozně moc poděkovat všem sponzorům, který nás takhle podporujou, podporovali a hlavně Českému paralympijskému výboru a Českému svazu neslyšících sportovců, který nám oběma dávají prostředky na tu přípravu... Fanouškům. Co? Fanouškům. A fanouškům hlavně samozřejmě, nesmíme zapomenout. Tomáši. Tak já bych samozřejmě taky chtěl poděkovat přesně, jak říkala Tereza Kmochová, a hlavně hodně bych chtěl poděkovat týmu snowboardcrossovému týmu, který vede Marek Jelínek a měl velkou trpělivost se mnou prostě být a samozřejmě i všem fanouškům, rodičům, příbuzným a podobně. Takže děkuju. A já vyslovuji veliké díky a velkou podporu vlastně máte, zdá se, i v posluchačích Radiožurnálu, kteří nám napsali. Terezo, vy se hlásíte? No já bych ještě chtěla moc poděkovat mému rodinnému týmu a našim kamarádům, kteří se mnou trénujou, hlavně Kačeně Pauláthový a Pepině Klitnarový. Tak Tereza Kmochová, Tomáš Pazdera, hosté Dopoledního Radiožurnálu, a maminka a trenérka české reprezentantky Kateřina Prokšová. Děkuji, že jste přišli a ať se vám hodně daří v nadcházející sezoně, ale i v té další. Díky. Díky. Děkujeme. Děkujeme moc.

Studená válka v létě. Hodně štěstí, zlatí hoši. A díky. Hráčská asociace se pustila do boje se svazem. Snaží se prosadit změny a má podporu veřejnosti

Studená válka v létě. Hodně štěstí, zlatí hoši. A díky. Hráčská asociace se pustila do boje se svazem. Snaží se prosadit změny a má podporu veřejnosti červen 2015 čtvrtletní zpravodaj 2. ČÍSLO Úvodní slovo Hodně štěstí, zlatí hoši. A díky Úvodní slovo bych tentokrát rád věnoval zlatým hochům českého hokeje. Těm, kteří letos nebo v uplynulém roce ukončili

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Navigace světem práce Jak najít tu pravou? Evropská kontaktní skupina Dejvická 28, 160 00 Praha 6 www.ekscr.cz, info@ekscr.cz, facebook.com/ekscr Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Vydala: Evropská

Více

magazín mladého zdravotníka PRINCIPY JSOU STEJNÉ, UŽ 50 LET! Vydáno za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky

magazín mladého zdravotníka PRINCIPY JSOU STEJNÉ, UŽ 50 LET! Vydáno za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky mz magazín mladého zdravotníka PRINCIPY JSOU STEJNÉ, UŽ 50 LET! Vydáno za podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky Obsah Editorial 4 Základní principy Červeného kříže Humanita, nestrannost, neutralita,

Více

Daniel Barták: Trénujete každý den až do pozdních hodin? "Ano." z toho nadšenej. Někdy říká přítelkyně, že se starám líp o kluky než o ni.

Daniel Barták: Trénujete každý den až do pozdních hodin? Ano. z toho nadšenej. Někdy říká přítelkyně, že se starám líp o kluky než o ni. 56 Daniel Barták: Dělám to, co mě baví Když se v Praze řekne MMA, jeden z prvních pojmů, který se vám vybaví, bude určitě Penta gym. Dnes již tradiční klub už pár let sídlí v Bořivojově ulici na pražském

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

10 chyb. Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Postupně, krok za krokem, společně projdeme celým procesem hledání Vaší nové práce až do cíle.

10 chyb. Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Postupně, krok za krokem, společně projdeme celým procesem hledání Vaší nové práce až do cíle. Dárek pro Vás Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Jsem šťastná, že Vy sami se chcete v něčem přiučit a posunout dále. Vaše touha je, získat bezva práci. Mnozí z Vás jste již hodně zklamaní, naštvaní, nazlobení,

Více

Milí žáci a učitelé, Děkujeme všem, kteří se s námi o své školní i pracovní zkušenosti laskavě podělili. Čtenářům bulletinu přejeme příjemné čtení.

Milí žáci a učitelé, Děkujeme všem, kteří se s námi o své školní i pracovní zkušenosti laskavě podělili. Čtenářům bulletinu přejeme příjemné čtení. P Ř E D M LU VA N VÁ ŠK LA Milí žáci a učitelé, dostává se vám do rukou bulletin Jak se stát Informace pro kluky a holky, co se rozhodujou kam dál. Navazuje na besedy s představiteli různých povolání a

Více

Grafické a textové podklady pro výukovou oporu Nebojme se trhu práce, i když neslyšíme. Autor: Mgr. Veronika Löffelmannová. V Ostravě 29. 8.

Grafické a textové podklady pro výukovou oporu Nebojme se trhu práce, i když neslyšíme. Autor: Mgr. Veronika Löffelmannová. V Ostravě 29. 8. Projekt: Příprava neslyšících žáků a absolventů SŠ ve Zlínském kraji pro lepší uplatnění na trhu práce číslo projektu CZ.1.07/1.2.08/02.0007 Grafické a textové podklady pro výukovou oporu Nebojme se trhu

Více

5 2010 ZDARMA. Fotbalový McDonald s Cup startuje. Vydařená premiéra mladé olympiády

5 2010 ZDARMA. Fotbalový McDonald s Cup startuje. Vydařená premiéra mladé olympiády 5 2010 ZDARMA Fotbalový McDonald s Cup startuje Vydařená premiéra mladé olympiády Šmíca 2010 2011 Šmíca jr. TURNAJ, KTERÝM ŽIJE CELÁ RODINA 14. ročník McDonald s Cupu je tady Přihlas sebe a svoji třídu

Více

Žabža, Hartman, Záruba a spol. vám poradí, kam investovat své těžce vydělané peníze

Žabža, Hartman, Záruba a spol. vám poradí, kam investovat své těžce vydělané peníze Speciální letní dvojčíslo N.7 ČERVENEC - SRPEN 2015 CENA 149 Kč Žabža, Hartman, Záruba a spol. vám poradí, kam investovat své těžce vydělané peníze + Velký rozhovor s Ondřejem Bartošem z Credo Ventures

Více

Krotitelé dluhů 3/09. Nejsme experti na dluhy, ale na to, jak jim předcházet. Naše sezení mají působit jako porada FBI.

Krotitelé dluhů 3/09. Nejsme experti na dluhy, ale na to, jak jim předcházet. Naše sezení mají působit jako porada FBI. www.jsmepartners.cz 3/09 Krotitelé dluhů Nejsme experti na dluhy, ale na to, jak jim předcházet. Naše sezení mají působit jako porada FBI. Pořad pomáhá získat důvěru klientů. 1 12 Myslel jsem, že některé

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu:: ~ Parllament školly a jeho zástupcii v redakčníí radě ~ rozhovor se starostou našeho města ~ rozhovor s učiitellem Valleriie Lažo a zumba

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více

zaměstnávání osob se zdravotním postižením

zaměstnávání osob se zdravotním postižením 1 INSPIRUJ SE zaměstnávání osob se zdravotním postižením úvod 3 Držíte v rukou brožurku, kterou jsme věnovali tématu zaměstnávání osob s tělesným a kombinovaným postižením. Vznikla v rámci projektu Inspirace

Více

Talent Team: Léto plné úspěchů

Talent Team: Léto plné úspěchů NEWSLETTER č.2/2014 Talent Team: Léto plné úspěchů V čínském Nankingu vyfotili veslaři Miroslav Jech a Lukáš Helešic šťastnou selfie se stříbrnými medailemi z Olympijských her mládeže. Jen o pár dní dřív

Více

Senátor Tomáš Grulich: Paní Karolína Síglová:

Senátor Tomáš Grulich: Paní Karolína Síglová: Senátor Tomáš Grulich: Děkuji panu velvyslanci a prosil bych paní Karolínu Síglovou ze Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců Ministerstva zahraničních věcí. Paní Karolína Síglová: Dobrý den. Na začátek

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Petr Hanák ajťák. Kdo jsme? Katka, Petr, Vojta, Monika, Radka, Terka, Helča a další, kteří byli zrovna nemocní. Redakční rada

Petr Hanák ajťák. Kdo jsme? Katka, Petr, Vojta, Monika, Radka, Terka, Helča a další, kteří byli zrovna nemocní. Redakční rada NEWS Redakční rada Kdo jsme? Katka, Petr, Vojta, Monika, Radka, Terka, Helča a další, kteří byli zrovna nemocní Slovo úvodem Zdravím všechny čtenáře. Po roce se vám opět hlásím já, ajťák. Již několik

Více

mimořádná příloha časopisu Zdravotnictví a medicína

mimořádná příloha časopisu Zdravotnictví a medicína mimořádná příloha časopisu Zdravotnictví a medicína 33 Zdravice Dagmar Havlové, předsedkyně správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 Záštitu nad slavnostním předáváním prestižního ocenění

Více

Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR!

Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR! Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR! Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem Čas je to, co nám chybí, když se příliš mnoho

Více

M A G A Z Í N S NÁMI PO CESTÁCH ŠAMPIONŮ 4-2007 BYL TO ÚSPĚŠNÝ ROK. str. 36 NJT V TURÍNĚ str. 28 POTŘETÍ VE VENDRYNI

M A G A Z Í N S NÁMI PO CESTÁCH ŠAMPIONŮ 4-2007 BYL TO ÚSPĚŠNÝ ROK. str. 36 NJT V TURÍNĚ str. 28 POTŘETÍ VE VENDRYNI M A G A Z Í N 4-2007 S NÁMI PO CESTÁCH ŠAMPIONŮ BYL TO ÚSPĚŠNÝ ROK str. 36 NJT V TURÍNĚ str. 28 POTŘETÍ VE VENDRYNI str. 22 ZLATÝ KANÁR 2007 2 S NÁMI PO CESTÁCH ŠAMPIONŮ / JOIN THE CHAMPIONS WITH US WWW.TKPLUS.CZ

Více

Podnikání očima žen 3

Podnikání očima žen 3 Podnikání očima žen 2 3 Podnikání očima žen 4 Strach z neznáma je brzdou v životě i v podnikání. Ačkoliv na jednu stranu může být oprávněný, na druhou nám brání uskutečnit mnohé ze svých snů. A právě proto

Více

Seminář "Nové stvoření / Nový člověk" (New Man)

Seminář Nové stvoření / Nový člověk (New Man) Seminář "Nové stvoření / Nový člověk" (New Man) Curry Blake (Austrálie 2011) Překlad: nove-stvoreni.cz UPOZORNĚNÍ: Nejedná se o finální verzi překladu. Tato verze je určena pro lidi, kteří mají o toto

Více

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun.

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun. JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna

Více

ZÁPIS Z 8. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA LIBEREC, KONANÉHO DNE 29. 9. 2011 V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 11

ZÁPIS Z 8. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA LIBEREC, KONANÉHO DNE 29. 9. 2011 V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 11 ZÁPIS Z 8. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA LIBEREC, KONANÉHO DNE 29. 9. 2011 V ZASEDACÍ MÍSTNOSTI Č. 11 K bodu č. 1 Zahájení, schválení pořadu jednání Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé, je 15.00 hodin,

Více

Vlastní pokoj: 10 pohledů

Vlastní pokoj: 10 pohledů Vlastní pokoj: 10 pohledů Editorská a autorská práva Národní kontaktní centrum ženy a věda Fotografie: Lucie Mlynářová Grafický návrh: Anna Šotolová Tisk: Ka-Ma s.r.o. Všechna práva vyhrazena ISBN 80-7330-059-1

Více

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD

MÁM SVŮJ SVĚT, ALE MÁM VÁS RÁD Jmenuji se Adam, v červnu mi budou čtyři roky a jsem autista. Jsem blonďatý chlapeček s modrýma očima. Nikdo by na první pohled neřekl, že jsem autista. Žiju si svůj život za sklem, nechápu váš svět, nevím

Více

JAK DÁL S PĚSTOUNSKOU PÉČÍ NA PŘECHODNOU DOBU?

JAK DÁL S PĚSTOUNSKOU PÉČÍ NA PŘECHODNOU DOBU? JAK DÁL S PĚSTOUNSKOU PÉČÍ NA PŘECHODNOU DOBU? Hana Konečná, Markéta Sudová Jak dál s pěstounskou péčí na přechodnou dobu? Středisko náhradní rodinné péče o. s. Praha 2011 Tato publikace byla vydána v

Více

Pohoda. Kouzlo Mrtvého moře. Lázeňská. Podrobně na stranách 14 15 WELLNESS MASÁŽE V BERTINÝCH LÁZNÍCH:

Pohoda. Kouzlo Mrtvého moře. Lázeňská. Podrobně na stranách 14 15 WELLNESS MASÁŽE V BERTINÝCH LÁZNÍCH: OSLAVA: Restaurace Adéla slaví 10. výročí str. 2 NOVINKA: Internetové rezervace pobytů str. 10-11 ROZHOVOR: Olympionička Kateřina Emmons str. 16-18 Lázeňská Pohoda MĚSÍČNÍ Í ZPRAVODAJ MĚSTSKÝCH S SLATINNÝCH

Více