Vylučovací soustava. Kůže bariéra před vnějším světem. Oprav chybný text:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vylučovací soustava. Kůže bariéra před vnějším světem. Oprav chybný text:"

Transkript

1 Oprav chybný text: Vylučovací soustava Hlavním vylučovacím orgánem jsou ledviny, které odstraňují z těla škodlivé látky, regulují objem krve a obsah solí v těle. Ledviny jsou nepárový orgán fazolovitého tvaru. Jsou uloženy po stranách hrudní páteře v tukovém obalu, který je chrání. Povrch ledvin je tvořen kůrou a nad ní se nachází dřeň, kde sběrací kanálky ústí do ledvinných kalichů a do ledvinové pánvičky. Každá ledvina obsahuje méně než milion ledvinových tělísek, které se nazývají nefrony. V nefronech se filtruje voda a odpadní látky ze střev a vytváří se v nich primární moč. Primární moč prochází soustavou kanálků, ve kterých se vstřebává voda, cukr a odpadní látky zpět do krve. Moč se zahustí a vzniká definitivní moč (asi,5 l denně). klubíčko vlásečnic Z ledvin pokračuje moč močovody (z každé ledviny dva) do močového měchýře, kde se moč hromadí (až 700 ml). Moč odvádí z těla močová trubice. U žen je delší a slouží i jako pohlavní vývod. NEFRON sběrný kanálek Kůže bariéra před vnějším světem Kůže pokrývá těla. Chrání tělo před poškozením, UVzářením, chemickými látkami a před.... Podílí se také na řízení tělesné, upravuje vodní režim těla a je sídlem hmatových receptorů. Působením se v ní vytváří vitamín D. Kůže se skládá z pokožky (), (2) a podkožního vaziva (). Na povrchu jsou buňky, které odumírají a vytváří zrohovatělou vrstvu. 2 Škára zajišťuje pevnost a, je bohatě zásobena krví, obsahuje nervová zakončení a vlasové cibulky. Podkožní vazivo obsahuje tukovou tkáň a tvoří.. Mezi kožní útvary řadíme vlasy, chlupy, obočí, řasy a. Barva kůže a vlasů závisí na množství pigmentu. Toto barvivo nás chrání před Na prstech, a ploskách nohou jsou ve škáře protáhlé valy a na povrchu kůže vznikají tzv. papilární linie (př. otisky prstů). V kůži se nacházejí různé žlázy. žlázy jsou po celém těle. žlázy ochlazují tělo. Potu se vytvoří až l za den (někdy i 0l) a obsahuje vodu, a soli. žlázy chrání tělo před vlhkem, suchem a bakteriemi. žlázy se vyvíjejí v pubertě u žen a po narození dítěte se v nich tvoří mléko.

2 Nervová soustava Centrální nervová soustava (chybný text) řídí činnost některých orgánů v těle umožňuje vnímat okolí a získávat informace o stavu uvnitř těla a na přicházející podněty vyvolává vzruchy skládá se ze dvou částí: centrální nervové soustavy (CNS) nervy a mícha obvodové nervové soustavy mozek základní stavební jednotkou je smyslová buňka = neuron Reflexní oblouk PODNĚT 2 vzruch dostředivé nervy RECEPTOR dendrity přijímají podněty 2 tělo neuronu neurit vede vzruch k dalším buňkám ) Reflexy nepodmíněné vrozené, nestálé, neměnné př. dýchání, polykání, zvracení, sací reflex, tvorba slin 4 myelinová pochva tuková hmota 5 synapse = zvláštní spojení dvou vláken nervových buněk 2) Reflexy podmíněné vytváří se v průběhu života, nemohou vyhasnout př. jízda na kole, mrkání signální soustava 4 CNS vzruch signál přenášený neurony reflex odpověď na podráždění 5 vzruch odstředivé nervy REFLEX VÝKONNÝ ORGÁN (sval) signální soustava: pes i člověk, vyšší nervová činnost, př. psaní, řeč, myšlení Centrální nervovou soustavu tvoří a Mícha Je uložená v.. kanálu. Je dlouhá cm a dosahuje k.. obratli. Horní konec se nazývá.. mícha a navazuje na mozek. Je tvořena.. hmotou (nervová vlákna) a uprostřed.. hmotou (těla neuronů). Z míchy vystupují.. nervy Mozek Je to.. a nejdokonalejší orgán. Je chráněn... Obalují ho mozkové.., které vytvářejí vak vyplněný mozkomíšním mokem. Z mozku vychází... párů mozkových nervů. Mozek se skládá ze... částí

3 Spoj vhodné dvojice: PRODLOUŽENÁ MÍCHA VAROLŮV MOST MOZEČEK STŘEDNÍ MOZEK MEZIMOZEK KONCOVÝ MOZEK propojuje mozeček a míchu s ostatními částmi mozku koordinuje funkce orgánů je napojen na podvěsek mozkový (hypofýza) tvoří se zde hormony centrum koordinace pohybů a rovnováhy centrum dýchání, srdeční činnosti a dalších nepodmíněných reflexů největší část mozku skládá se ze dvou polokoulí povrch tvoří šedá kůra mozková, která je zbrázděna rýhami skládá se z několika laloků centrum pro zrakové a sluchové vjemy Obvodová nervová soustava dva typy nervových vláken: dostředivá a odstředivá nervová vlákna skládají nervy: ) MOZKOVÉ 2 párů přivádějí informace ze smyslových orgánů (př. zrakový) nebo řídí svaly hlavy (př. okohybný) i smíšené (př. bloudivý) 2) MÍŠNÍ párů vystupují z míchy podél páteře ) ÚTROBNÍ nelze je ovládat vůlí, řídí činnost vnitřních orgánů a hladkého svalstva dva typy: sympatikus aktivuje organismus, připravuje ho na námahu parasympatikus tlumí organismus Barevně rozliš jednotlivé laloky koncového mozku a zvýrazni centrum zraku, sluchu, řeči, čichu, motorickou a senzorickou oblast. Chemičtí poslové Žlázy s vnitřním vyměšováním se spolu s nervovou soustavou podílejí na řízení organismu. Tyto žlázy nemají vývod a produkují hormony, které vylučují přímo do krve. Nejdůležitější žlázou je podvěsek mozkový (hypofýza), který svojí činností ovlivňuje ostatní žlázy. Šišinka má vliv na bdění a spánek. Štítná žláza ovlivňuje metabolismus bílkovin a vnitřní teplotu těla. Slinivka břišní produkuje hormony, např. inzulin, které ovlivňují metabolismus cukrů. Brzlík je vyvinut pouze u dětí a je nezbytný pro imunitní systém. Nadledvinky vylučují hormon adrenalin, který připravuje tělo na zvýšenou námahu. Významné jsou také pohlavní žlázy.

4 Smyslová soustava Čich podílí se na činnosti a varuje nás před látkami ohrožující zdraví čichové buňky jsou uložené v buňky vnímají vdechované plynné látky rozpuštěné v nosní sliznice při dlouhotrvajícím podráždění se čich Chuť je spojena s činností soustavy hlavním orgánem chuti je, který obsahuje chuťové pohárky pohárky zaznamenávají látky rozpuštěné ve vodě a základní chuťové vjemy jsou, slanost, kyselost a hořkost chuť a spolu úzce souvisí varují nás před škodlivými látkami Ve středním uchu se nacházejí tři sluchové kůstky kladívko,. a třmínek, spojené mezi sebou kloubem. Z nosohltanu sem ústí Eustachova trubice, která napomáhá vyrovnávat. mezi uchem a vnějším prostředím. Vnitřní ucho je tvořeno labyrintem, ve kterém je blanitý. vyplněný tekutinou. V jeho stěně se nacházejí. buňky s brvami. Podnětem pro sluchové vnímání jsou., které jsou zachyceny ušním boltcem. Ty rozkmitají., který přenáší chvění do středního ucha. Zvuk je pak kůstkami převeden do. ucha, kde vlásky sluchových buněk zaznamenávají vibrace. Součástí labyrintu je i ústrojí pro vnímání polohy a pohybů těla a hlavy. Čidlo vnímající. hlavy je umístěno ve třech na sebe kolmých. vyplněných rosolovitou tekutinou. V rozšířených částech kanálků je., která při pohybu hlavy ohýbá buňky s dlouhými brvami. Ve dvou. je centrum uvědomění si. hlavy. Obsahují také rosolovitou kapalinu s krystalky., které při změně polohy hlavy dráždí smyslové buňky. Vzruchy z kanálků a váčků vedou nervy do. Hmat hmatové receptory jsou uložené v zaznamenávají, teplo, chlad a bolest Braillovo písmo písmo, které se čte Sluch Orgánem sluchu je., které se skládá ze tří částí -.,. a. ucha. Vnější ucho tvoří. a vnější zvukovod zakončený blanitým.

5 Zrak Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem vnímá světlo, jeho intenzitu a barvu. Orgánem zraku je oko uložené v oční dutině, chráněné víčky s řasami, obočím a zvlhčované slzami. Pohyb oka umožňují okohybné svaly. Krátkozrakost a dalekozrakost jsou nejčastějšími očními vadami. Dají se odstranit brýlemi. STAVBA OKA bělima udržuje tvar oka, vpředu přechází v průhlednou rohovku cévnatka bohatě prokrvena duhovka mění tvar zornice čočka je zavěšená na řasnatém tělese, mění svůj tvar = AKOMODACE: blízké předměty je vypouklá daleké předměty protahuje a zužuje se sítnice obsahuje světločivné buňky: tyčinky černobílé vidění čípky barevné vidění (pro červené, zelené a modré světlo) žlutá skvrna místo nejostřejšího vidění, nejvíce světločivných buněk slepá skvrna napojení zrakového nervu, žádné světločivné buňky sklivec průhledná rosolovitá hmota Rozmnožovací soustava Mužské pohlavní ústrojí Mužské pohlavní žlázy.... produkují spermie a mužské pohlavní.... Jsou uložena mimo dutinu břišní v kožním váčku tzv..... Spermie potřebují ke svému zraní teplotu.... než je teplota těla. Začínají se tvořit v... Zralé spermie se shromažďují v...., kde získávají pohyblivost. Nadvarle s močovou trubicí spojuje.... Spermie se mísí s tekutinou, kterou vytváří...., a vzniká semeno (ejakulát). Vnějším mužským pohlavním orgánem je.... Na konci penisu se nachází...., který překrývá.... Uvnitř penisu jsou tři.... tělesa, která po naplnění krví způsobují ztopoření (erekci) penisu. 9.

6 Ženské pohlavní ústrojí Ženské pohlavní žlázy.... produkují.... a ženské pohlavní hormony. Už při narození obsahují asi 400 tisíc nezralých vajíček. Jejich dozrávání začíná v pubertě a končí v období tzv..... Zralé vajíčko je každý měsíc z vaječníku uvolňováno a je zachyceno ve.... Dále putuje do dělohy, která je pokryta sliznicí. Sliznice dělohy každý měsíc narůstá a prokrvuje se, aby mohla.... oplozené vajíčko. Pokud není vajíčko oplozeno, odchází s děložní sliznicí z těla při tzv..... Pravidelné změny, které sliznice prodělává, tvoří menstruační cyklus trvající.. dní. Děloha ústí do...., kterou ohraničují zevní pohlavní orgány velké a malé stydké.... a.... Nitroděložní vývin člověka Během nitroděložního vývinu jedince dochází ke složitým růstovým a vývojovým procesům, které končí.... Tento vývin trvá přibližně.. dní a rozděluje se na část.... a plodovou (od týdne). Po splynutí pohlavních buněk vzniká.... Hned po oplození dochází k rýhování vajíčka, které se zahnízdí v děložní.... Vyvíjí se.... a postupně vzniká...., která zajišťuje výživu plodu, přívod.... a odvod odpadních látek. Plod je s placentou spojen... Potom, co se plodu vyvinuly všechny orgánové soustavy a je schopen.... života, nastává porod. placenta pupeční šňůra děloha plodová voda tuk čípek pochva Probíhá ve čtyřech fázích porodních.... První fáze je nejdelší, začíná děložními stahy (kontrakcemi) a odtokem plodové.... V druhé fázi dochází k porodu...., ve třetí k porodu placenty. Ve čtvrté době se děloha smršťuje. Porod v až 4 týdnu těhotenství, se nazývá termínový, před týdnem.... a po 4 týdnu opožděný. Nechtěnému početí brání.... prostředky.

7 Genetika (chybný text) Schopnost rodičů předávat své zkušenosti potomkům se nazývá dědičnost. Nauka o dědičnosti a stálosti organismů se nazývá genetika. syndrom. V cytoplazmě každé tělní buňky se nachází soubor genů, které řídí dědičné vlastnosti. Každý gen obsahuje informaci pro vytvoření určité vlastnosti organismu. Některé geny jsou dominatní (aktivní) jiné recesivní (neúčinné). Gen je úsek v molekule RNA. Geny mohou postihnout náhodné změny (metamorfózy) a vyvolat některé dědičné choroby - např. hemofilie, Downův Roku 85 rozluštili genetici stavbu DNA, což vedlo k rozvoji praktického využití genetiky. Genové inženýrství má význam hlavně v lékařství a zabývá se umělým přenosem orgánů mezi organismy. Jedinci s nejvhodnějšími vlastnostmi se vybírají při šlechtění rostlin i živočichů. Genetici také přenášejí některé geny do rostlin, aby byli odolnější a poskytovaly menší výnosy. Takto upravené organismy se označují zkratkou GMO. Biologové dnes dokáží vytvořit nové jedince klonováním. Klony jsou geneticky zcela odlišní s rodiči. Prvním naklonovaným savcem byla roku 997 ovce Molly. Genetika pomáhá také neplodným párům, předcházet dědičným chorobám a význam má také v kriminalistice. První pomoc záchrana života První pomoc je prvotní zásah nebo ošetření poskytnuté postiženému ještě před příjezdem lékaře. Život bezprostředně ohrožují: prudké krvácení, zástava dýchání a zástava srdeční činnosti. ŽILNÍ TEPENNÉ RESUSCITACE Neodkladná resuscitace se provádí, pokud u postiženého selhaly základní životní funkce: DRUH KRVÁCENÍ tmavá krev z rány volně vytéká jasně červená barva z rány pod tlakem vystřikuje Postižený nereaguje na oslovení, zatřesení žádejte případné svědky o pomoc zkontrolujte ústní dutinu, odstraňte volně ležící cizí tělesa uvolněte dýchací cesty šetrným záklonem hlavy a předsunutím dolní čelisti postižený nedýchá nebo dýchá nenormálně (nepravidelné lapavé dechy) pokud již někdo nevolal ZZS volejte nyní 55 STLAČTE 0x HRUDNÍK uprostřed hrudní kosti do hloubky 4 5 cm frekvencí asi dvakrát za sekundu VDECHNĚTE 2x do postiženého, každý dech během jedné sekundy resuscitaci nepřerušujte, vytrvejte až do příjezdu ZZS! ZPŮSOB ZASTAVENÍ KRVÁCENÍ přiložení tlakového obvazu stisknutí poraněné tepny přímo v ráně přiložení tlakového obvazu přiložení zaškrcovadla

Soustava dýchací funkce, popis

Soustava dýchací funkce, popis Soustava dýchací funkce, popis Funkce hlavní =dýchání =přísun kyslíku do krve a odvádění oxidu uhličitého z organismu plíce se podílí na regulaci tělesné teploty a na hospodaření s vodou Dýchání 3 funkce

Více

Člověk. Mgr. Petr Křížek

Člověk. Mgr. Petr Křížek Člověk Mgr. Petr Křížek Copyright istudium, 2005, http://www.istudium.cz Žádná část této publikace nesmí být publikována a šířena žádným způsobem a v žádné podobě bez výslovného svolení vydavatele. Produkce,

Více

nevytvá ejte nelegální kopie ipravujeme pro Vás další CD s t mito tématy:

nevytvá ejte nelegální kopie ipravujeme pro Vás další CD s t mito tématy: Vážení přátelé, již více než 3 roky se snažíme zajistit pro Vás kurzy, školení a pomůcky z evropských fondů. Příručka na CD, která se Vám dostala do rukou, vznikla jako jeden z produktů projektu MOST Moderní

Více

Savci, Člověk. Třída: 8. Savci... 2. Řád hmyzožravci... 3. ř. Letouni... 3. ř. Hlodavci... 3. ř. Ploutvonožci... 3. ř. Sirény = ochechule...

Savci, Člověk. Třída: 8. Savci... 2. Řád hmyzožravci... 3. ř. Letouni... 3. ř. Hlodavci... 3. ř. Ploutvonožci... 3. ř. Sirény = ochechule... Autor: Mgr. Blanka Škrabalová Připraveno pro školní rok 2013-14 Savci, Člověk Třída: 8 Materiál je vytvořen v souladu s RVP s úpravami verze 2013 a v souladu se ŠVP ZŠ Lipůvka Veškeré připomínky prosím

Více

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ Základy biologie Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Na vzniku této studijní opory se podíleli: Mgr. Viktor Brebera

Více

- potravinách) Hormony:

- potravinách) Hormony: Hormonální regulace HORMONÁLNÍ MARTYNENKO REGULACE MAX 1 Většinu Produkty hormonů žláz (hormony) tvoří proteiny se vylučují produkují přímo do je krve endokrinní (popř. do žlázy. těle, Nejběžnější Steroidní

Více

Evropský sociální fond. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti. Učební text pro Dívčí katolické střední školy. Biologie člověka.

Evropský sociální fond. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti. Učební text pro Dívčí katolické střední školy. Biologie člověka. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Evropský sociální fond Praha & EU: Evropský Investujeme sociální do vaší fond budoucnosti Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Učební text pro Dívčí katolické

Více

Biologie člověka. Mgr.Ludvík Kašpar. Technické lyceum. Ročník: 1. Obsah:

Biologie člověka. Mgr.Ludvík Kašpar. Technické lyceum. Ročník: 1. Obsah: Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Olomouc, Božetěchova 3 Vyučující: Předmět: Obor: Mgr.Ludvík Kašpar Biologie Technické lyceum Ročník: 1. Biologie člověka Obsah: 1. Systematické

Více

Rozmnožovací soustava

Rozmnožovací soustava Rozmnožování = jeden ze základních znaků živých organismů - schopnost reprodukce je podmínkou udržení existence každého druhu. - člověk se rozmnožuje pouze pohlavně člověk pohlaví určeno geneticky (pohl.

Více

Biologie dítěte. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková

Biologie dítěte. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková Biologie dítěte PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková Ústav profesního rozvoje pracovníků ve školství, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší vzdělávání

Více

5. Močopohlavní soustava (systema urogenitale)

5. Močopohlavní soustava (systema urogenitale) 5. Močopohlavní soustava (systema urogenitale) 5.1. Močové ústrojí 5.1.1. Ledvina 5.1.1.1. nefron 5.1.1.2. cévy ledvin 5.1.2. Močovod 5.1.3. Močový měchýř 5.1.4. Močová trubice 5.2.Pohlavní ústrojí 5.2.1.

Více

Kdy začíná lidský život?

Kdy začíná lidský život? MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ LÉKAŘSKÁ FAKULTA Simona Kudláčová Kdy začíná lidský život? Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Josef Kuře, Dr. phil. Brno 2008 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji, že předkládanou

Více

SOUHRN POTRAVINY A VÝŽIVA III. ROČNÍK KUCHAŘ - ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ

SOUHRN POTRAVINY A VÝŽIVA III. ROČNÍK KUCHAŘ - ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ SOUHRN POTRAVINY A VÝŽIVA III. ROČNÍK KUCHAŘ - ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ 1 FYZIOLOGIE VÝŽIVY Trávicí ústrojí a jeho části Vše, co živý organismus potřebuje na výstavbu a ustavičnou přestavbu svého těla, získává

Více

Služby pro zrakově postižené děti a mládež v Českých Budějovicích

Služby pro zrakově postižené děti a mládež v Českých Budějovicích Průvodce pro rodiče zrakově postižených dětí a mládeže sociálními službami, které jsou poskytovány v Českých Budějovicích. Služby pro zrakově postižené děti a mládež v Českých Budějovicích (výtah z obhájené

Více

2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH

2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH T A J E M S T V Í Š Ť A S T N É H O M A N Ž E L S T V Í 2. DÍL NOVÝ ŽIVOT OBSAH CO DĚLAT PRO SVÉ ŠTĚSTÍ aneb slova úvodem........................... POČÁTKY NOVÉHO ŽIVOTA aneb od kdy je člověk člověkem.................

Více

Funkce pohlavního systému muže - tvorba spermií = spermatogeneze - realizace pohlavního spojení = koitus - produkce pohlavních hormonů

Funkce pohlavního systému muže - tvorba spermií = spermatogeneze - realizace pohlavního spojení = koitus - produkce pohlavních hormonů Funkce pohlavního systému muže - tvorba spermií = spermatogeneze - realizace pohlavního spojení = koitus - produkce pohlavních hormonů Stavba Varlata testes = mužské pohlavní žlázy - párové vejčité orgány,

Více

Oběhová soustava člověka (angiologia)

Oběhová soustava člověka (angiologia) Oběhová soustava člověka (angiologia) soustava krevní (systema cardiovasculare) - zahrnuje krevní cévy, srdce a krev. soustava mízní (systema limphaticum) - zahrnující mízní cévy, mízu, mízní uzliny a

Více

1. VZNIK A VÝVOJ MNOHOBUNĚČNÝCH ŽIVOČICHŮ, RÝHOVÁNÍ ZYGOTY KOPINATCE, TKÁNĚ

1. VZNIK A VÝVOJ MNOHOBUNĚČNÝCH ŽIVOČICHŮ, RÝHOVÁNÍ ZYGOTY KOPINATCE, TKÁNĚ 1. VZNIK A VÝVOJ MNOHOBUNĚČNÝCH ŽIVOČICHŮ, RÝHOVÁNÍ ZYGOTY KOPINATCE, TKÁNĚ 1.1. Živočišná buňka Obecné znaky buňky Definice buňky Buňka ( cellula, cyton) je základní stavební a funkční jednotka všech

Více

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost

PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost PEČOVATELSTVÍ 4. ročník Sociální činnost Mgr. Hana Straková 1. vydání Učební a studijní texty vzniklé v rámci projektu Implementace ICT do výuky č. CZ.1.07/1.1.02/02.0012 GG OP VK, vydalo SOU a SOŠ SČMSD,

Více

Biologické a ekologické vzdělávání

Biologické a ekologické vzdělávání Biologické a ekologické vzdělávání 1. ročník Učební obor: kuchař číšník, Kadeřník Vznik a vývoj života na Zemi Vznik života a vývoj organismů je součástí celkového vývoje Země. Země vznikla přibližně před

Více

1. Základní biochemické procesy v organismech probíhají: A A) stejně B) odchylně C) výjimečně D) často

1. Základní biochemické procesy v organismech probíhají: A A) stejně B) odchylně C) výjimečně D) často 1. Základní biochemické procesy v organismech probíhají: A A) stejně B) odchylně C) výjimečně D) často 2. Jako metabolismus označujeme: A A) přeměnu látek a energií B) syntézu organických látek C) schopnost

Více

Veterinární zajištění kynologické ostrahy v PKB

Veterinární zajištění kynologické ostrahy v PKB Veterinární zajištění kynologické ostrahy v PKB Veterinary ensurance of kynological security in ICS Helena Macíková Bakalářská práce 2011 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, 2011 4 ABSTRAKT

Více

OPLOZENÍ erekci zvlhčením kontrakce varlat, nadvarlat a chámovodů 500 miliónů spermií prostagladiny

OPLOZENÍ erekci zvlhčením kontrakce varlat, nadvarlat a chámovodů 500 miliónů spermií prostagladiny OPLOZENÍ Nejprve dojde k erekci penisu, v důsledku naplnění erektilních kavernózních těles spongiózní tkáně penisu velkým množstvím krve pod velkým tlakem. Také u ženy je toto podráždění provázeno mírným

Více

Stimulace ozdravného. xnl. systému těla. Z ru. Michael a Louise Keet. SVOJTKA&.Co. NAKLADATELSTVI

Stimulace ozdravného. xnl. systému těla. Z ru. Michael a Louise Keet. SVOJTKA&.Co. NAKLADATELSTVI xnl,v, Stimulace ozdravného systému těla Z ru Michael a Louise Keet SVOJTKA&.Co. NAKLADATELSTVI e exnl,,,, Stimuluje ozdravný systém těla masaz ru OU Michael a louise Keet,., SVOJTKA&..Co. NAKLADATELSTVI

Více

Pří PP. Příručka první pomoci. MUDr. Ondřej Franěk & Mgr. Pavla Trčková

Pří PP. Příručka první pomoci. MUDr. Ondřej Franěk & Mgr. Pavla Trčková Pří PP Příručka první pomoci [Část A: Základy první pomoci - Náhlá onemocnění] MUDr. Ondřej Franěk & Mgr. Pavla Trčková Příručka byla vytvořena v projektu: CZ.1.07/1.3.06/03.0005 Záchrana života na vlastní

Více

Speciál. Těhotenství. Týden po týdnu. www.rodinaaja.cz

Speciál. Těhotenství. Týden po týdnu. www.rodinaaja.cz Speciál Těhotenství Týden po týdnu 1 www.rodinaaja.cz Kojení přináší matce i dítěti zcela nenahraditelné výhody. Je doporučováno profesionály z oblasti zdravotnictví jako nejvhodnější dětská výživa, od

Více

Základy ekologie. Mgr. Bronislav Křístek. Elektronická učebnice

Základy ekologie. Mgr. Bronislav Křístek. Elektronická učebnice Základy ekologie Elektronická učebnice Mgr. Bronislav Křístek Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H Předmluva, úvod... 4 Základy biologie...

Více

Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie

Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie Vítejte v druhém trimestru těhotenství, který potrvá až do 26. týdne. Cítíte se mnohem lépe jak po fyzické tak psychické stránce, mizí úzkost, nevolnost i nechutenství a pociťujete příliv nové energie.

Více

CabiCz 2009/2010 1 VYPRACOVANÉ OTÁZKY Z FYZIOLOGIE

CabiCz 2009/2010 1 VYPRACOVANÉ OTÁZKY Z FYZIOLOGIE 1 VYPRACOVANÉ OTÁZKY Z FYZIOLOGIE CabiCz 2009/2010 2 Buňka 1. BUŇKA (buněčná membrána, jádro, organely, činnost)... 12 2. ŽIVOTNÍ CYKLUS BUŇKY... 13 3. APOPTÓZA A NEKRÓZA... 13 4. DĚJE NA BUNĚČNÉ MEMBRÁNĚ...

Více

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA TĚLESNÉ A SPORTOVNÍ VÝCHOVY

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA TĚLESNÉ A SPORTOVNÍ VÝCHOVY Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA TĚLESNÉ A SPORTOVNÍ VÝCHOVY DYNAMIKA ZMĚN ELEKTRODERMÁLNÍ AKTIVITY V PRŮBĚHU TESTU REAKČNÍ RYCHLOSTI BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Petr Štál Tělesná výchova

Více