CSR Newsletter. Milí obchodní partneři,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "CSR Newsletter. Milí obchodní partneři,"

Transkript

1 CSR Newsletter Milí obchodní partneři, máte před sebou nové vydání CSR newsletteru, jehož prostřednictvím bychom se s Vámi rádi podělili o nejdůležitější novinky, které jsme v oblasti udržitelného podnikání zavedli. Největším milníkem pro nás bylo nepochybně uvedení dvou elektromobilů do pravidelného provozu v našich největších městech. Nezapomněli jsme však ani na ostatní aktivity v oblasti ochrany zdraví, na pomoc v charitativních projektech či na snižování naší ekologické stopy. Věříme, že naše činnost v těchto oblastech nejen přináší benefity nám, ale pozitivně ovlivňuje i naše okolí. Budeme moc rádi, pokud Vás tento Newsletter jakkoli inspiruje. Miloš Malaník Generální ředitel TNT, The People Network 2. vydání - Červenec 2015

2 Jedinečný interní projekt Zelený týden Již pět let organizuje TNT pro své zaměstnance tzv. Zelený týden. Tato akce vznikla za účelem upozornit na stěžejní globální témata, jako je ochrana životního prostředí, seznamuje zaměstnance s možnostmi, jak zmírnit sociální rozdíly díky humanitární pomoci nebo se například lépe starat o své tělo. Letos zaměstnanci TNT ochutnali například Biovýrobky od místních dodavatelů, uspořádali charitativní bazárek a pomohli tak pejskům v útulku nebo se přesvědčili, proč je snídaně základ dne a je důležité na ni nezapomínat. Jezdíme bezpečně, jezdíme defenzivně! Na konci roku 2014 zahájila společnost TNT kurz defenzivní jízdy pro všechny řidiče firemních vozů a kurýry. Každý z řidičů si na kurzu mohl zopakovat pravidla silničního provozu a ověřit si své vědomosti o aktuálních zákonech a povinnostech. Všichni účastníci kurzu také absolvovali hodinu jízdy s instruktorem a následně obdrželi zpětnou vazbu ke svým řidičským výkonům. Kurz absolvovalo 40 zaměstnanců TNT a 190 kurýrů. Všichni v kurzu uspěli. Nízká nemocnost v TNT Víte, že Enablon využívá celosvětově více než společností a má více než uživatelů? Česká pobočka TNT se může pyšnit výbornými výsledky pokud jde o absenci svých zaměstnanců z důvodu nemoci. V roce 2014 byl totiž tento údaj pouhé 1 %, což je ve srovnání s globálními výsledky s hodnotou 3,6 % opravdu velmi nízké číslo. Za tímto úspěchem stojí usilovná osvěta, jak nemocem a úrazům předcházet, a samozřejmě také snaha všech zaměstnanců chybět co nejméně. Jak v TNT měříme a reportujeme v oblasti CSR? Pokud chce firma dobře řídit, musí umět také měřit. Pro měření v oblasti CSR využívá TNT celosvětový reportovací systém Enablon, který umožňuje sledování, měření a řízení stanovených ukazatelů environmentálního výkonu, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Tyto reportované informace následně slouží společnosti jako podklad pro globální výroční zprávu.

3 Unikátní projekty v rámci spolupráce se sdružením Ano, ano Když můžeme, podělíme se! Zaměstnanci společnosti TNT věnovali za uplynulé dva roky celkem korun obci Chrášťany na vybavení nově otevřené mateřské školky a rekonstrukci místní školy. Společnost TNT darovala čtyři vyřazené počítače Armádě spásy. Tímto krokem TNT podpořilo projekt ReShare, jehož smyslem a cílem je dát starým věcem nové využití a vytvořit pracovní místa pro klienty Armády spásy a další osoby v nevýhodné situaci. Díky členství TNT v CR klubu Nizozemsko-české obchodní komory věnovala společnost dva použité projektory, dvě magnetické tabule na zeď a celkem deset počítačů Salesiánskému středisku mládeže pro potřeby výuky a vzdělávání dětí. Firemní dobrovolnictví nám je blízké TNT podporuje firemní dobrovolnictví. Zaměstnanci mají v rámci jednoho roku nárok na tři dny náhradního volna za dobrovolnickou činnost.dva dobrovolnické dny TNT každoročně přímo organizuje. Za rok 2014 se mezi zaměstnanci vybralo skoro Kč na charitativní účely Od roku 2011 spolupracuje společnost TNT s neziskovým sdružením Ano, ano, které podporuje sociálně handicapované děti formou projektů Sen a Ano, sport pomáhá. Oba tyto projekty mají podpořit sebevědomí těchto dětí, zlepšit jejich integraci do společnosti a pomoci rozvíjet jejich schopnosti a zájmy. Sdružení přichází s dlouhodobou vizí, jak dětem pomáhat, a právě proto považuje TNT tento projekt za zcela unikátní. Pro dětský sen až na vrchol! V sobotu 23. května 2015 proběhl již třetí ročník sportovně-charitativní akce s názvem Jarní výběh na Sněžku. Tento projekt organizují dobrovolně sami zaměstnanci TNT a cílem je opět splnit pár dětských snů. TNT tuto akci podporuje částkou korun. V roce 2014 věnoval organizační tým částku korun dětem z dětských domovů, pěstounských a sociálně slabých rodin na letní sportovní soustředění. Dětský den v Berouně V rámci partnerství se sdružením Ano, ano spoluorganizuje TNT již čtvrtým rokem Den dětí. Akce se letos konala 6. června 2015 od 11 hodin v kempu v Berouně a účastnily se jí nejen děti z dětských domovů a pěstounské péče, ale také široká veřejnost. TNT přispívá každoročně částkou korun a zároveň poskytuje dobrovolníky z řad svých zaměstnanců. Letos poskytlo navíc i auto pro znázornění slepých úhlů řidiče.

4 Víte, že celosvětově vlastní TNT flotilu téměř 200 vozů s alternativním pohonem? Vozový park splňuje Euro normy TNT používá v současné chvíli pro převoz zásilek pouze vozidla s normou Euro 4 a 5 nebo vozidla využívající alternativní ekologické zdroje energie - nízkoemisní CNG a bezemisní elektrovozy. Tímto způsobem se společnost snaží minimalizovat produkci CO 2 a podporovat vývoj a inovaci v oblasti ekologické dopravy. Díky elektromobilům umíme jezdit v Praze a Brně bez emisí! Společnost TNT rozšířila svůj vozový park v České republice o dva elektromobily, a je tak první expresní přepravní společností u nás, která používá tento typ vozidel denně v ostrém provozu. Nové elektromobilní posily rozvezou denně až 100 zásilek do center Prahy a Brna. Green Office Od roku 2013, kdy TNT spustilo projekt Green Office, jehož cílem je ekologicky šetrný chod firmy, se výrazně změnil přístup zaměstnanců k častému rozsvěcení a zhasínání úsporných zářivek. Máme radost, že Chytrý kurýr nenapovídá zaměstnancům nadarmo a naši lidé dbají jeho rad. Z několika desítek žárovek měsíčně, které jsme museli dříve kupovat, se jejich počet snížil na maximálně dvě za měsíc. Vlastní paketovací lis šetří životní prostředí V červenci 2014 zavedla společnost TNT do provozu chrášťanského depa nový paketovací lis. Toto lisovací zařízení umožňuje stlačit odpad v podobě papíru a plastových fólií do balíků, které se následně prodávají jako surovina. Díky lisu TNT snížilo počet kontejnerů na tříděný odpad a svozy tohoto odpadu je možné objednávat v delších intervalech. Společnost tak šetří nejen životní prostředí, ale i náklady na pronájem a odvoz kontejnerů na odpad. Poměr recyklovaného odpadu k celkovému objemu odpadu byl i díky tomu v roce 2014 celých 62,2 %. Ekologický zdroj energie i tepla Začátkem roku byl pronajímatelem spuštěn provoz kogenerační jednotky pro depo TNT Chrášťany. Kogenerační jednotka je technologické zařízení určené k výrobě elektřiny a tepla. Jedná se o spojení spalovacího motoru, generátoru, soustavy tepelných výměníků a řídícího systému, které lze ovládat i dálkově z PC. Elektřina z kogenerační jednotky se používá pro spotřebu budovy TNT. Teplo pak vyhřívá depo, což vede ke stabilnějším teplotám v zimním období. Kogenerační jednotka slouží i jako nouzový zdroj elektrické energie.

5 TNT je generálním partnerem kampaně Do práce na kole Spokojení a dobře naladění zaměstnanci mohou společnost TNT posunout zase o něco dál. To je jeden z důvodů, proč je TNT již třetím rokem generálním partnerem kampaně Do práce na kole, aktivity, která pomáhá zlepšit životní prostředí ve městech, zpříjemnit každodenní cestu do práce a přispět k fyzické i psychické pohodě lidí. Společnost v rámci kampaně rozvezla startovací balíčky všem účastníkům a samozřejmě se připojila se svými sedmi týmy, včetně týmu tvořeného nejvyšším vedením, do soutěže. Více o kampani na TNT Express Meeting letos již po osmé na Kladně TNT fandí atletice, a tak i letošní ročník vícebojařské soutěže zařazené do světového okruhu IAAF Challenge s názvem TNT Express Meeting nesl jméno naší společnosti. Letošní víceboj se konal v pátek a v sobotu června 2015 na stadionu Sletiště v Kladně. Tradičně se na stadionu uskutečnily také zajímavé charitativní akce a děti a mládež mohly soutěžit o atraktivní ceny. Aktivně se podílíme na inovaci a rozvoji v oblasti CSR TNT je zakládajícím aktivním členem CR klubu Nizozemsko-české obchodní komory. Klub se snaží především o vnímání společenské odpovědnosti jako strategického nástroje, který nejenže pomáhá dobrým věcem, ale zároveň pozitivně ovlivňuje podnikání společnosti. Rozvezli jsme filmy Jednomu světu i pro Febiofest Již mnoho let podporuje TNT přední české filmové festivaly světového jména Jeden svět a Febiofest. I letos jsme pro tyto festivaly přivezli filmy z/do celého světa a zároveň nabídli našim zákazníkům možnost okusit do jedinečnou atmosféru festivalových projekcí. TNT rozvezlo startovacích balíčků nadšeným cyklistům