Chudoba cti netratí Režie: Daniela Gébová Dramaturgie: Veronika Sobková ve na programu ČT2

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Chudoba cti netratí Režie: Daniela Gébová Dramaturgie: Veronika Sobková 29. 11. ve 20.55 na programu ČT2"

Transkript

1 Proč chudoba? Proč chudoba? (Why Poverty?) je cross mediální projekt koordinovaný Evropskou vysílací unií (EBU), který chce s pomocí veřejnoprávních médií hledat odpověď na otázku, proč ve 21. století žije stále jedna miliarda lidí v chudobě. Zapojilo se do něj přes sedm desítek vysílatelů po celém světě včetně BBC Worldwide a díky tomu může tato kampaň oslovit zhruba 500 milionů diváků ve 180 zemích. Projekt je načasován na týden od 25. listopadu do 1. prosince. Jeho hlavním dnem, který EBU vyhlásila jako Eurovision Theme Day, je pak čtvrtek 29. listopadu, kdy se budou všechny zúčastněné televize podle svých možností a uvážení ve svém vysílání intenzivně věnovat tématu chudoby. Páteří celé kampaně je 8 hodinových dokumentárních filmů a 30 krátkých snímků, za jejichž vznikem stojí nezisková organizace STEPS International a které budou šířeny prostřednictvím televizního vysílání, internetu a mobilních platforem. Mezi jejich hlavní témata patří potravinová pomoc, vzdělávání, rovnost pohlaví, podmínky, za jakých se rodí děti, korupce, změny klimatu, efektivita globální pomoci, dopady nemocí a válek. Jednotlivé televize zároveň připravují vlastní pořady, a to napříč žánry. Česká televize v této souvislosti připravila dokument Chudoba cti netratí. Ten se zaměřuje na problematiku matek samoživitelek, které jsou u nás nejvíce ohroženou skupinou, co se chudoby týče. Otázkám spojeným s chudobou se ale bude věnovat také ve svém zpravodajství nebo v pořadech Studio 6, Svět ČT, Máte slovo, Sama doma nebo Zprávičky, ve kterých budou mimo jiné diskutovat hosté z neziskové organizace Člověk v tísni. Některé dokumenty z projektu Proč chudoba? pak Člověk v tísni promítne na 15. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se uskuteční od 4. do 13. března 2013 v Praze.

2 Chudoba cti netratí Režie: Daniela Gébová Dramaturgie: Veronika Sobková ve na programu ČT2 V rámci mezinárodního projektu Proč chudoba? natočila režisérka Daniela Gébová dokumentární sondu do života chudých matek samoživitelek v České republice. Díky tomu divák může nahlédnout do pootevřených dveří každodenního rytmu, shonu, práce kolem dětí, shánění financí, neutuchající energie a lásky. Daniela Gébová sleduje tři hrdinky: maminku Janu (39), která má příjem okolo Kč na měsíc pro dvě osoby po zaplacení nájmu a poplatků spojených s bydlením. Jde o krásnou mladou ženu s amputovanýma nohama. Její cévní nemoc je nevyléčitelná, přesto se sama stará o dvanáctiletého syna. Maminku Annu (44) s příjmem Kč na měsíc pro deset lidí. Anna měla celkem deset dětí, momentálně se čtyřmi z nich žije v azylovém domě. I přes nelehký osud Anna bere svou situaci s humorem. A maminku Martinu (32), která má 125 Kč na den pro 5 osob. Martina má čtyři děti se třemi různými partnery. Jedno z nich pochází ze znásilnění. Bez podpory původní rodiny by své děti sama neuživila. Martina i přes svou tíživou životní situaci neztratila hrdost. Při příležitosti uvedení tohoto dokumentu bude Česká televize prezentovat také veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým chudobou, mezi něž patří matky samoživitelky, děti vyrůstající v neúplných rodinách, týrané ženy, ženy s dětmi žijící v azylových domech a jinak sociálně znevýhodněné osoby. Realizátorem a administrátorem této veřejné sbírky je Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Přispívat lze prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS VDV na číslo (cena DMS je 30 Kč, Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové obdrží 27 Kč) nebo na sbírkový účet č /0300.

3 Moje hrdinky především milují své děti, říká režisérka Daniela Gébová Danielo, jak jste se k dokumentu Chudoba cti netratí dostala? Téma tohoto dokumentu si původně vybrala moje spolužačka z FAMU Veronika Sobková, kterou ale povinnosti nakonec dovedly k jinému filmu. Nabídla ho proto mně bylo to v ten samý den, kdy jsem se po roce a půl vrátila ze zahraničí. Říkala si, že když mám s rolí matky samoživitelky vlastní zkušenost, mohlo by mě to zajímat. Veronika ale od Chudoby neutekla úplně, zůstala u ní jako dramaturgyně. Podle čeho jste si vybírala hrdinky do tohoto filmu? Na přípravu i samotnou realizaci bylo málo času, takže jsem ráda, že mi jednu maminku pomohla vytipovat Nadace Olgy Havlové. Druhou jsem objevila v azylovém domě a tu třetí jsem pak našla na internetu v souvislosti s nějakou peticí, kde bylo uvedeno i telefonní číslo. Navštívila jsem ji a ona souhlasila s natáčením. Co byste o nich prozradila? Jana přišla o obě nohy, ale kontaktu s lidmi se nevyhýbá a nechce se vzdávat svého původního života. Anna je Romka, která se svými osmi dětmi kočuje z ubytovny na ubytovnu. Teď snad na čas zůstane v jednom azylovém domě. Martina to má složitější se sousedy bydlí v domě, kde se vyskytují narkomani a snaží se před nimi svoje děti chránit. Z vlastní zkušenosti vím, že matky samoživitelky a jejich děti bývají snadným terčem jak šikanováním dětí ve škole, tak i v okolí. Často je důvodem právě jejich chudoba. Jakou mají zkušenost s úřady? Velmi často špatnou mnohdy si musejí podstatné věci dohledávat samy. Tím ale nechci říct, že se nenajdou vstřícní lidé, kteří se jim snaží pomoct. Stát ale problematiku matek samoživitelek (i otců) neřeší přijatelným způsobem. To se ale týká veškeré sociální sféry. A co jejich každodenní realita? Především je ovlivněná nedostatkem peněz, což s sebou nese řadu problémů. Například bydlení spousta matek samoživitelek se musí často stěhovat, bydli po azylových domech nebo na ubytovnách a mnohdy platí přehnaně vysoký nájem. Soukromí majitelé moc dobře vědí, že jim stát chybějící část peněz dorovná. Těch problémů je ale samozřejmě daleko víc.

4 Které například? Třeba problémy s prací když už matka samoživitelka nějakou sežene má velmi často nevýhodnou smlouvu, případně je jí nabídnut třísměnný provoz. Vydělá si osm až devět tisíc, nemá nárok na skoro žádnou dovolenou, zaměstnavatel za ni neplatí pojištění atd. Pak jsou to samozřejmě problémy s hlídáním dětí a takhle bych mohla pokračovat donekonečna. Co je podle vás na filmu Chudoba cti netratí zajímavého? Dokument nevyznívá tak, že by si maminky stěžovaly na těžký život. Naopak ho berou často s nadsázkou a humorem a co je nejdůležitější, především milují své děti. Můžete se při filmu smát i plakat a také Vám dodá odvahu se srovnat i se svým nelehkým životem. Česká televize pomůže těmto i dalším maminkám s finanční sbírkou a pomocí, takže film má i tento pozitivní přesah.

5 Zahraniční dokumenty, které odvysílá Česká televize v rámci projektu Proč chudoba? více informací na Honba za půdou Režie: Hugo Berkeley & Osvalde Lewat v na programu ČT2 Bohaté země se horečnatě snaží skoupit nebo si alespoň pronajmout zemědělskou půdu v zahraničí, aby si zajistily dostatek potravin do budoucna. To by neznělo tak neobvykle, kdyby těmi bohatými zeměmi nebyly Saudská Arábie, Čína a Jižní Korea a tím zahraničím Afrika. Tento kontinent přes všechny mylné domněnky a představy skýtá úrodnou půdu, se kterou ovšem chudí lidé nemají šanci disponovat. Změnu může Africe přinést jeden zemědělský developer z USA, který se rozhodl jednat s tamními vládami pronajímá si od nich ty nejúrodnější oblasti, rozjíždí na nich pěstování cukrové třtiny a zasvěcuje do tohoto podniku malé rolníky. Dejte nám peníze Režie: Bosse Lindquist ve na programu ČT2 Charitativní koncerty jsou po celém světě velmi oblíbené. Svůj užitek přinesou každému těm, na které se peníze vybírají, i těm, kteří jakýmkoliv způsobem přispějí. Zorganizovat účinnou kampaň a dohlédnout, aby se pomoc dostala do těch správných rukou, přitom není ani trochu jednoduché. Své o tom vědí dvě pop-rockové megahvězdy přelomu tisíciletí Bob Geldof a Bono. Různé kampaně připravují už třicet let. Od chvíle, kdy Geldofa zděsila televizní reportáž o hladomoru v Africe, do okamžiku, kdy se s ním i s Bonem chtěl vyfotit sám prezident USA a poté všichni špičkoví politici světa, uběhlo hodně času a ty dva někdejší bouřliváky to stálo spoustu energie, ale nelitují. Dnes jsou prý nejšťastnější, když hrdí Afričané mluví sami za sebe a na ně si už ani nevzpomenou.

6 Vzdělání po čínsku Režie: Weijun Chen ve na programu ČT2 Ve starověké Číně bylo jedinou cestou z chudoby vzdělání. A to samé koneckonců platilo až donedávna, jenže dnes je situace jiná. V roce 2003 bylo zavedeno na čínských vysokých školách povinné školné a přístup ke vzdělání už tak nemá zdaleka každý chytrý či talentovaný student. Jaký to může mít dopad na budoucnost nejlidnatější země světa? Co vůbec dnes musí vědět a znát čínský adept ke studiu a jaké jsou šance na uplatnění pro absolventa vysoké školy? Právě to jsou otázky, na které se pokoušejí autoři dokumentu najít odpověď. Park Avenue Režie: Alex Gibney v na programu ČT2 V New Yorku je několik ulic s poetickým názvem Park Avenue. Dvě z nich jsou jen malý kousek od sebe, ale přitom je dělí vzdálenost přímo kosmická. Zatímco na manhattanské Park Avenue sídlí ti nejbohatší z nejbohatších, kus přes řeku Harlem bydlí na Park Avenue zase pro změnu nejchudší z nejchudších. Autoři dokumentu sledují život obou skupin tak zblízka, jak jen to jde. Smetánka si k sobě nepustí ledaskoho, a tak její životní styl přiblíží utajený svědek jeden z vrátných, který nechtěl být viděn ani slyšen, takže mu filmaři museli elektronicky změnit i hlas. Chudí naopak žádné zábrany neměli. Vždy se říkalo, že Amerika je země neomezených možností. Ale platí to ještě pro každého? Solární mámy Režie: Mona Eldaief & Jehane Noujaim ve na programu ČT2 Matce čtyř dětí Rafii je 32 let. Sama absolvovala jen pět tříd základní školy a její dcery na tom nebudou jinak. Pro dívku nad deset let se v Jordánsku prostě nesluší chodit do školy. Jenže Rafia má hlavu plnou smělých plánů na rozdíl od svého manžela, který většinu svého času (ten musí, pravda, dělit mezi dvě ženy a tudíž dvě rodiny) tráví mrzoutským přikazováním a mudrováním vleže na koberečku. Rafii změní život jeden vládní úředník, který ji vytipuje do programu tvz. Bosonohé univerzity. Rafia přes počáteční váhání a nesnáze odjede do Indie, aby se tu vyučila solárnímu inženýrství. Půlroční projekt začíná pojmenováváním nástrojů a součástek a vrcholí sestavováním složitých schémat. Ve škole studují výhradně ženy z rozvojových zemí a nejchudších oblastí. Nevzdělané, ale zato odhodlané něco změnit, a to zdaleka nejen ve svém životě.

7 My chudáci Režie: Ben Lewis ve na programu ČT2 Přestože tento film velmi nemilosrdně nastavuje zrcadlo kapitalistickému uspořádání společnosti, je především svébytným a notně svérázným uměleckým dílem. Je totiž skoro celý animovaný. Jeho autor a režisér Ben Lewis si dlouho lámal hlavu nad zadáním obsáhnout v jednom hodinovém filmu dějiny chudoby na Zemi. Nakonec oslovil známého nizozemského výtvarníka Fonse Schiedona, s jehož tvorbou se náhodně seznámil, a dohromady vytvořili dynamický film dílem animovaný, dílem archivní (včetně velmi zajímavě snímaných historických kreseb a fotografií), proložený rozhovory s historiky a ekonomy a plný vtipných úvah a postřehů. U téhle ekonomicko-historické exkurze se rozhodně nebudete nudit. Ukradená Afrika Režie: Christoffer Guldbrandsen v na programu ČT2 Afrika je daleko a stejně tak vzdálené jsou pro nás i její problémy. Ale co takhle Švýcarsko? Víte, že právě tato země je největším světovým dovozcem mědi ze Zambie? Tato africká země disponuje pohádkovým nerostným bohatstvím, a kdyby si s ním mohla hospodařit sama, nepatřili by její obyvatelé k nejchudším na světě. Podíváme se do idylického Švýcarska, symbolu buclatého blahobytu, i do afrických měděných dolů mezi lidi, kteří trpí zdravotně i ekonomicky. A kdo by očekával pestrobarevný pohodový cestopis, trpí krátkozrakostí. Afrika je opravdu hodně daleko Vítej na svět Režie: Brian Hill ve na programu ČT2 Dokument vypráví příběh několika matek, které nemají to štěstí, že by mohly přivést své očekávané dítě na svět bez špíny, bez náležité lékařské péče a hlavně beze strachu. Vypráví také o dvanáctiletém klučinovi, jehož tatínek nakazil maminku virem HIV a pak odešel nemoc šířit dál. Žena má kromě chlapce ještě holčičku a další dítě je na cestě. Jediným živitelem rodiny je náš malý hrdina. Sbírá a třídí odpad, který prodává a sní o tom, že když bude mít dost síly a štěstí, podaří se mu nastřádat dost peněz na to, aby jeho sourozenci nedopadli jako on a mohli chodit do školy. Tenhle příběh má tragický, ale v jistém smyslu také nadějný konec Česká televize 2012

Časopis Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové ročník 4 (2012) : č. 3 září. Život dětí v rodině je jediný přirozený

Časopis Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové ročník 4 (2012) : č. 3 září. Život dětí v rodině je jediný přirozený Dobré zprávy: Časopis Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové ročník 4 (2012) : č. 3 září Život dětí v rodině je jediný přirozený Jednou z priorit Olgy Havlové byla zásadní změna prostředí dětských domovů,

Více

11 / ZIMA 2014 / 2015 ČTVRTLETNÍK PRO OBNOVU ČESKÉ FILANTROPIE

11 / ZIMA 2014 / 2015 ČTVRTLETNÍK PRO OBNOVU ČESKÉ FILANTROPIE 11 / ZIMA 2014 / 2015 ČTVRTLETNÍK PRO OBNOVU ČESKÉ FILANTROPIE Sociální sítě propojily bohaté a chudé Editorial II Milí čtenáři, zimní číslo našeho magazínu má velmi široký záběr. Ponoříme se do historie,

Více

vesnička květen 2015

vesnička květen 2015 vesnička květen 2015 2 Milí přátelé, každý z nás dospělých si přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Co si přejí náctileté děti? Až vyrostu, chci být šťastný, zdravý, v bezpečí, nešikanovaný, být

Více

O věku nepřemýšlím. Iva Bittová: 2 / 2013. Když funguje dobře rodina, klape i podnikání. Hodnoťte lidi podle toho, jestli jsou produktivní

O věku nepřemýšlím. Iva Bittová: 2 / 2013. Když funguje dobře rodina, klape i podnikání. Hodnoťte lidi podle toho, jestli jsou produktivní 2 / 2013 Iva Bittová: O věku nepřemýšlím 6 Česká vláda reaguje na demografické změny 12 Hodnoťte lidi podle toho, jestli jsou produktivní 22 Když funguje dobře rodina, klape i podnikání Pomozte zajistit

Více

Rozhodčí soud. Vážení a milí čtenáři, při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky PROČ ČTU KOMORU

Rozhodčí soud. Vážení a milí čtenáři, při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky PROČ ČTU KOMORU prosinec 07 str. 3 PROČ ČTU KOMORU Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky Nejlepší je, pokud ze smluvního vztahu nevzniknou žádné spory. Pokud už vzniknou,

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim?

Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim? Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim? Vážené čtenářky, vážení čtenáři, skoro každý z nás se v životě dostane do situace, kdy hledá práci. Pokud jste mladí, vzdělaní, s praxí a bez závazků, nemusí

Více

Mateřská dovolená, nebo rodičovský čas? Zkušenosti sedmi českých matek, které pracují a vychovávají své děti v jiných zemích EU

Mateřská dovolená, nebo rodičovský čas? Zkušenosti sedmi českých matek, které pracují a vychovávají své děti v jiných zemích EU Mateřská dovolená, nebo rodičovský čas? Zkušenosti sedmi českých matek, které pracují a vychovávají své děti v jiných zemích EU Kateřina Jonášová, Pavla Frýdlová, Lucie Svobodová Mateřská dovolená, nebo

Více

vesnička podzim 2014

vesnička podzim 2014 vesnička podzim 2014 2 3 SOS kormidlo Každoročně se dospívající děti z SOS Kormidla zapojují do letních brigád. Denisa a Žaneta už druhým rokem úspěšně pracují v hotelu Marriott v Praze, bydlely na vysokoškolských

Více

MOZAIKA UDÁLOSTÍ ZE ŽIVOTA CHARITY V PRAŽSKÉ ARCIDIECÉZI

MOZAIKA UDÁLOSTÍ ZE ŽIVOTA CHARITY V PRAŽSKÉ ARCIDIECÉZI Milí přátelé, speciální vydání Bulletinu Arcidiecézní charity Praha vychází pololetně a přináší vám zprávy o tom nejzajímavějším, co se v naší Charitě v uplynulém období stalo. Na následujících stránkách

Více

Dobré zprávy: Akumulace moudrosti. Z obsahu... Časopis Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové ročník 4 (2012) : č. 1 březen

Dobré zprávy: Akumulace moudrosti. Z obsahu... Časopis Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové ročník 4 (2012) : č. 1 březen Dobré zprávy: Časopis Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové ročník 4 (2012) : č. 1 březen Akumulace moudrosti Čas. Ručičky na ciferníku se nezadržitelně posouvají vpřed a roky přibývají jeden ke druhému.

Více

Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR!

Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR! Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem CRRR! Jak být Pánem/Paní svého času aneb kombinujte své životní role s přehledem Čas je to, co nám chybí, když se příliš mnoho

Více

Otvíráme. Co víme a nevíme o reformní novele. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2012 E D I C E

Otvíráme. Co víme a nevíme o reformní novele. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2012 E D I C E Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2012 Co víme a nevíme o reformní novele Obsah TeNTo časopis Je TišTěN NA ekologickém PAPíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Otvíráme Nyní jde

Více

Rozhovor. Pavel Zedníček: Spořím si, ale rád si nechám poradit.

Rozhovor. Pavel Zedníček: Spořím si, ale rád si nechám poradit. Rozhovor Pavel Zedníček: Spořím si, ale rád si nechám poradit. Magazín klientů Modré pyramidy zdarma www.modrapyramida.cz Aplikace Finanční rádce Modré pyramidy pro ipad najdete na AppStore, pro tablety

Více

Rozhovor. Martin Písařík: Moudré spoření: Předčí spořicí účty. Chtěl bych bydlet blízko vesnice a mít blízko do hospody.

Rozhovor. Martin Písařík: Moudré spoření: Předčí spořicí účty. Chtěl bych bydlet blízko vesnice a mít blízko do hospody. 01 2014 Magazín klientů Modré pyramidy www.modrapyramida.cz Rozhovor Martin Písařík: Chtěl bych bydlet blízko vesnice a mít blízko do hospody. Aplikace Finanční rádce Modré pyramidy pro ipad najdete na

Více

Otvíráme. Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 EDICE

Otvíráme. Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 EDICE 03_2013_NTMD_NTM_2 08.10.13 19:08 Stránka 1 Otvíráme EDICE Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life 03_2013_NTMD_NTM_2 08.10.13 19:08 Stránka 2

Více

Jiří Suchý: Kdybych byl lékařem, ordinoval bych poezii strana 18

Jiří Suchý: Kdybych byl lékařem, ordinoval bych poezii strana 18 www.muzes.cz Časopis pro ty, kteří se nevzdávají 11/2012 Koupí tohoto časopisu podpoříte Konto Bariéry Jednotlivý výtisk 30 Kč / Předplatitelé 20 Kč Jiří Suchý: Kdybych byl lékařem, ordinoval bych poezii

Více

Jeden rok v nové zemi

Jeden rok v nové zemi Jeden rok v nové zemi Evropská kontaktní skupina v České republice Žitná 45, Praha 1, 110 00, tel./fax: +420 222 211 799 www.ekscr.cz, office@ecgnet.cz Jeden rok v nové zemi Vydala: Evropská kontaktní

Více

Úvodní slovo. Obsah: Úvodní slovo 03. Den v Centru podpory cizinců Prostějov 05

Úvodní slovo. Obsah: Úvodní slovo 03. Den v Centru podpory cizinců Prostějov 05 03 Úvodní slovo Milí čtenáři, oproti zavedenému zvyku tentokrát nebudu komentovat obsah aktuálního čísla, chci se věnovat období mezi tímto a minulým vydáním bulletinu. Krize sice ještě trvá, práce není,

Více

klientský magazín společnosti Swiss Life Select 2015 2roky v České republice

klientský magazín společnosti Swiss Life Select 2015 2roky v České republice klientský magazín společnosti Swiss Life Select 2015 2roky v České republice 6 Lidé Poznejte naše klienty, kteří mají skutečně zajímavé životní osudy i kariéry Grand Tour. Velká cesta Švýcarskem autem

Více

MONITORING MÉDIÍ leden červen 2015

MONITORING MÉDIÍ leden červen 2015 MONITORING MÉDIÍ leden červen 2015 Na návštěvě u rodičů 12.1.2015 Lidové noviny str. 14 Pozitivní zprávy DAVID KASL Projekt finanční podpory na dálku Adopce afrických dětí pomohl již více než 3,5 tisíce

Více

Za tým Národního informačního centra pro mládež a Eurodesku Mgr. Šárka Kušková a Ing. Lucie Jarolímková

Za tým Národního informačního centra pro mládež a Eurodesku Mgr. Šárka Kušková a Ing. Lucie Jarolímková Práce v zahraničí Tato publikace je součástí třídílné řady brožur o práci, studiu a dobrovolnictví v zahraničí. Jedná se o aktualizované druhé vydání zaměřené na možnosti práce v zahraničí. Při tvorbě

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

První test vozu Elbee v Česku: Speciál pro invalidy překvapil! strana 19

První test vozu Elbee v Česku: Speciál pro invalidy překvapil! strana 19 www.muzes.cz Koupí tohoto časopisu podpoříte Časopis pro ty, kteří se nevzdávají 10/2014 Jednotlivý výtisk 30 Kč / Předplatitelé 20 Kč První test vozu Elbee v Česku: Speciál pro invalidy překvapil! strana

Více

MOSTY ČASOPIS PRO INTEGRACI. číslo: 02 / 2014. Editorial. Vážení čtenáři,

MOSTY ČASOPIS PRO INTEGRACI. číslo: 02 / 2014. Editorial. Vážení čtenáři, MOSTY ČASOPIS PRO INTEGRACI číslo: 02 / 2014 Editorial Vážení čtenáři, již několik měsíců máme novou vládu.v posledních týdnech jsem se setkal s panem premiérem Bohuslavem Sobotkou a několika ministry

Více

Manuál do kapsy pro začínající drobné podnikatelky a podnikatele

Manuál do kapsy pro začínající drobné podnikatelky a podnikatele Nemůžete sehnat práci? Zkuste to Manuál do kapsy pro začínající drobné podnikatelky a podnikatele Tato publikace vznikla v rámci projektu č. CZ.1.04/3.4.04/76.00114 Podnikání jako flexibilní forma uplatnění

Více

2 téma Dětská prostituce problém, o kterém se na Kubě nemluví. Jak se uživit? Proč chybí ryby v somálských vodách? ROZVOJOVKA 4.

2 téma Dětská prostituce problém, o kterém se na Kubě nemluví. Jak se uživit? Proč chybí ryby v somálských vodách? ROZVOJOVKA 4. Rozhovor: 2 téma 3-6 diskuse 7-8 Dětská prostituce problém, o kterém se na Kubě nemluví Jak se uživit? Proč chybí ryby v somálských vodách? 2 0 1 1 ROZVOJOVKA 4 obživa K A L E I D O S K O P K 1 foto editorial:

Více

ROZVOJOVKA 1. Rozvojové cíle tisíciletí 14 let poté. Bolívie Filipíny Indie Bělorusko Zambie Rwanda. 2 téma Splnil svět Rozvojové cíle tisíciletí?

ROZVOJOVKA 1. Rozvojové cíle tisíciletí 14 let poté. Bolívie Filipíny Indie Bělorusko Zambie Rwanda. 2 téma Splnil svět Rozvojové cíle tisíciletí? Rozhovor: Miléniové vesnice jako důkaz 2 téma Splnil svět Rozvojové cíle tisíciletí? 3-6 diskuse Genderová rovnost v nedohlednu 7-8 2 0 1 4 ROZVOJOVKA 1 Rozvojové cíle tisíciletí 14 let poté Bolívie Filipíny

Více

55plus. Život se musí prožívat naplno. Jan Přeučil:: svět. Operace šedého zákalu mikrořezem. Proč je nutné provést důchodovou reformu?

55plus. Život se musí prožívat naplno. Jan Přeučil:: svět. Operace šedého zákalu mikrořezem. Proč je nutné provést důchodovou reformu? svět VÝHOD SPOLEČENSKÝ PRŮVODCE AKTIVNÍCH SENIORŮ k v ě t e n 2012 27 Kč Operace šedého zákalu mikrořezem Proč je nutné provést důchodovou reformu? www.s v e t -v y h o d.cz Jan Přeučil:: Život se musí

Více

Staré pravdy, neplatily nikdy, říká v rozhovoru Vladimír ŠPIDLA /strana 6

Staré pravdy, neplatily nikdy, říká v rozhovoru Vladimír ŠPIDLA /strana 6 www.muzes.cz IX / 2010 Jednotlivý výtisk 29 Kč Předplatitelé 20 Kč Staré pravdy, neplatily nikdy, říká v rozhovoru Vladimír ŠPIDLA /strana 6 Vydává Sdružení přátel Konta Bariéry ve spolupráci s Nadací

Více