KATALOG 97. AUKCE OSTRAVA BAJKY STARÉHO ČIPU. 16 Etiketa. BAJKY STARÉHO ČIPU (žánr: pokec s naučením)

Download "KATALOG 97. AUKCE 10. 5. 2009 OSTRAVA BAJKY STARÉHO ČIPU. 16 Etiketa. BAJKY STARÉHO ČIPU (žánr: pokec s naučením)"

1 BAJKY STARÉHO ČIPU 16 Etiketa Jeden zaměstnanec, který byl zaměstnancem tak dlouho a měl takový všeobecný respekt, že samojediný vydal za celý odborový svaz, se ani trošíčku nesmířil s novým šéfem, a ještě ke všemu tak mladým, že chtěl, aby mu vykal. Tedy, rozumějte, šlo o to, aby starý zaměstnanec netykal mladému šéfovi. Starý zaměstnanec měl k tykání dva jednoduché důvody: První celých tisíc let, co jsem tady, jsem všem šéfům tykal, a to byli za tu dobu nějací šéfové, takový Žižka nebo ten jak se jmenoval, to byly persóny; a já jenom: ty, bratře Žižko, došly nám formuláře. A bratr Žižka na to: bratře Matěji, bij je, bij papežence, nikoho nešetři! Nebo s tím druhým, co si nevzpomenu. To bylo: soudruhu ty a ty, došly nám formuláře, a on na to: soudruhu, dávej páterům po uších i bez formulářů. Druhý důvod vždyť já tykám i Pánu Bohu. Vždycky před spaním ho prosím chléb náš vezdejší, dej nám dnes a odpusť nám naše viny Nic ale nezabralo. Viny mu odpuštěny nebyly a starý o svůj chléb vezdejší přišel. Naučení: Bohu tykáme, nadřízeným vykáme. 17 Štěnice a filozof Štěnice (Cimex lectularius) byla velmi všetečná. Nejraději poslouchala, co neměla, a hned to zase dávala dál. Když to provozovala delší čas (asi čtyřicet let), všimla si, že ti, o kterých tak nadšeně tlachala, se po nějaké době vždycky někam ztratí, jako by se po nich zem slehla, a ona dostane novou možnost být všetečná. Posléze se dověděla, že zmizelí nejsou pod zemí, to že vlastně byli předtím, ale teď že za nimi zaklaply brány věznice. Protože štěnice ke svým klientům v podstatě lnula a ve vězení už také pracovala, trošičku to s ní otřáslo, takže pár vteřin předávala pouze chrastění, ale pak si vzpomněla na přednášku jednoho svého klienta-filozofa: Svoboda je dvojí: vnější a vnitřní, vnitřní svoboda je věcí každého jedince a od dobrého člověka se do jisté míry očekává, že osvědčí vnitřní svobodu vůči vnějšímu nátlaku. Štěnice se zaradovala, že filozofovi a ostatním dobrým lidem umožnila se osvědčit, a zase začala fungovat, aniž by jí chrastilo byť jen v nejmenším. Naučení: Dobro lze konat i mimoděk. BAJKY STARÉHO ČIPU (žánr: pokec s naučením) JIŘÍ PEŠKA matematik, softwarový expert, humorista Prvních patnáct bajek bylo publikováno v katalozích od 93. ostravské a 61. brněnské aukce _ 1 _

2 _ 2 _

3 291 Soubor grafik z Ostravska OBSAH Katalog - obrazová část... položky položky položky položky položky Katalog - neobrazová část... položky položky položky položky položky JMENNÝ SEZNAM 36 PŘEDMĚTNÝ SEZNAM 37 MATERIÁL, TECHNIKY 37 ZNAČKY 38 _ 3 _

4 OBRAZOVÁ ČÁST pol Hinčica Jan ( ) "Hnědé zátiší" Kč olej-tempera, signováno, kolem roku 1960, zajímavá kvalitní práce žáka profesora Kysely, vzadu štítek ČFVU ve výřezu 31 x 67 (45 x 80,5) Hinčica Jan malíř a grafik, ostravský výtvarník, studia na UMPRUM v Praze, žák Kysely, často vystavoval v Ostravě a ve Zlíně (Toman, Slovník Chagall) 2 Hlubučková - Soukupová Natálie (1929-) "V květnu 1966 na Dejvické" Kč olej na malířské lepence, signováno, vzadu štítek Oblastní Galerie v Liberci, kvalitní práce žákyně Otakara Nejedlého a Vlastimila Rady, 70 x 100 (78,5 x 108,5) Hlubučková - Soukupová Natálie malířka, narozena v Praze, studovala na AVU v Praze u profesora Rady a Nejedlého, věnuje se krajinomalbě, několik let se věnovala i pedagogické činnosti v LŠU (Slovník Chagall) 3 Toman Karel ( ) "Rande na břehu Vltavy" Kč kresba uhlem, signováno, datováno 1949, vzhledem ke stáří autora v době datace, jde o velmi vyzrálý projev ve výřezu 47 x 64 (65 x 80,5) Toman Karel grafik, ilustrátor, narozen ve Studené u Telče, studoval na AVU v Praze u profesorů V. Sychry a V. Pukla, věnoval se známkové tvorbě, exlibris, časopisecké i knižní ilustraci, spolupracoval s řadou časopisů (Slovník Chagall) 4 Blažek Jan ( ) "Krajina u Slavkova" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1980, vzadu štítek s razítkem ČSFVU, kvalitní krajinářská práce autora, který je zastoupen i ve sbírkách Národní galerie Praha, velmi dobrá nabídka, 30 x 70 (38 x 78) Blažek Jan malíř, narozen v Křídlech na Vysočině, studoval na zlínské Škole umění u Wiesnera a Gajdoše, později na stejné škole působil a zůstal na ní i po jejím přestěhování do Uherského Hradiště, jako pedagog vychoval celou řadu výtvarníků, kteří dnes patří k významným umělcům (Slovník Chagall) 5 Rublič Jiří ( ) Portrétní fotografie Rambouska Kč ateliérová portrétní fotografie Drtikolova švagra, 14 x 10 (16,2 x 10,4) Pochází z významné sbírky přítele Františka Drtikola Rublič Jiří fotograf, několik let pracoval jako Drtikolův asistent, od poloviny třicátých let pracoval jako fotoreportér ČTK, specializoval se na fotografování politických aktualit a portrétů významných osobností (Slovník Chagall) 6 Bílek František ( ).viz 6, 8, 264 "Ukřižována jest" Kč mistrovský uhel na žlutém papíře, signum nenalezeno, nedatováno, adjustováno v plátěné paspartě pod sklem ve výřezu 31 x 22 (48,5 x 38) 7 Bílek František ( ) ).viz 6, 8, 264 "Návrh na pomník" Kč uhel na žlutém papíře, signum nenalezeno, nedatováno, adjustováno v plátěné paspartě pod sklem, ve výřezu 33 x 24,5 (48 x 38) 8 Bílek František ( ) "Žena s dívkou" Kč uhel na žlutém papíře, signum nenalezeno, nedatováno, adjustováno v plátěné paspartě pod sklem, ve výřezu 31 x 18 (47,5 x 38) _ 4 _

5 9 Urban "Abstraktní postava" Kč mistrovský galerijní kvaš-tempera, signováno, datováno 1974, vzhledem k dataci jde o skvělou práci galerijní úrovně ve výřezu 26 x 38 (37,5 x 48) 10 Burchartz Max ( ) "Raskolnikoff" Kč dvě velké litografie významného německého expresionisty k Dostojevského Raskolnikovi, grafiky jsou na oboustranném listu formátu 49 x 70 cm, polovina tohoto rozměru je věnována grafice a polovina německému textu, jedna o autorovi, druhá o Raskolnikovi, 49 x 70 (53,5 x 75) Skvělý sběratelský kus německé exprese z roku 1919, rámováno pod sklem z obou stran 11 Blažo Marko (1972-) "Záhady světa" Kč hnědožlutý grafický list, signováno, datováno 1987, číslováno 12/40, zajímavé, ve výřezu 36 x 26 (50 x 38,5) Blažo Marko grafik, rodák z Košic, po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Košicích studoval v letech na VŠVU Bratislava, dále v letech 1993 Ecole Nationale de Beaux-Arts, Dijon ve Francii a 1994 The Slippery Rock University, Pennsylvania v USA, výstavy v Brně, Banské Bystrici, Košicích, Praze, Ostravě, Vídni, Olomouci, Zlíně (Lexicon of the CVA) 12 Hojný Ladislav (1944-) "Rodina" Kč barevná litografie, signováno, datováno 1973, číslováno 4/20, vzadu věnování od autora, ve výřezu 35 x 27 (52 x 42) Hojný Ladislav grafik, typograf, narozen v Praze, studoval na VŠUP u profesora Strnadela, věnoval se ilustraci a hlavně typografii časopisů, v roce 1978 získal zvláštní cenu v soutěži Klubu výtvarných novinářů ČSN (Slovník Chagall) 13 Pernica Vojtěch ( ) "Hlava krojované dívky" Kč olej na dřevě, signováno, datováno 1939, kvalitní práce, 31 x 29,5 (40,5 x 39,5) Pernica Vojtěch malíř, studia na pražské UMPRUM u Hampeyse, tvořil zejména portréty, např. rodinu hrabat Stolbergů ve Slezsku v Kyjovicích (Toman, Slovník Chagall) 14 Vally G. "Děvčátko s šátkem" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, 19. století, vzadu čísla a razítka, mimořádně skvělá mistrovská práce, krakeláž, široký zlacený rám, rámováno pod sklem, 39,5 x 26,5 (49,5 x 36) 15 monogramista "Srnky v zimě" Kč olej na tvrzené lepence, signováno monogramem, kolem poloviny minulého století, 30 x 50 (43,5 x 63,5) 16 Buzek H. "Kachny na vodě" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1943, 35,5 x 48,5 (45,5 x 58,5) 17 Kazdová Milada (1911-) "Portrét paní Bednářové" Kč mistrovský barevný lept, signováno, datováno 1944, sběratelsky a galerijně zajímavá práce významné umělkyně ve výřezu 31 x 24 (52 x 42,5) Kazdová Milada malířka, grafička, kreslířka, ilustrátorka, sochařka, navrhovala poštovní známky, narozena v Taškentu, studia na Ukrajinské akademii v Praze, dále na pražské akademii u Loukoty a T. F. Šimona, studijní pobyty ve Francii, _ 5 _

6 Itálii, Jugoslávii, Německu, Rumunsku, členka SČUG Hollar, zastoupena v Národní galerii Praha a dalších, řada výstav a ocenění, pravidelně vystavovala na Zlínských salonech (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) 18 nesignováno "Slunečnice" Kč olej na malířské lepence, kolem roku 1940, zajímavá profesionální práce, kvalitní dobový rám, 42 x 59 (52,5 x 70) 19 Filipová Renata (1941-) "Clownovy růže" Kč art - protis, značeno vzadu, datováno 1989, vzácně se vyskytující práce autorky, která vystavovala na 52 výstavách, rámováno, pod sklem, 30 x 30 (44 x 44) Filipová Renata malířka, narozena ve Stonavě u Karviné, studovala na UPŠ v Ostravě výtvarnou propagaci, od roku 1973 začala vystavovat, začínala malbou, později, od roku 1985 se zaměřila na art - protis, v letech vedla galerii Mánesova síň v Karviné (Slovník Chagall) 20 Horváth Ladislav "Město" Kč olej na dřevě, značeno vzadu razítkem malíře, nedatováno, výrazná a kvalitní práce, 30 x 54 (31,5 x 55,5) 21 Špálová Milada ( ) "Kytice ve váze - Cínie" Kč olej na plátně, práce významné malířky, která pracovala pro Artěl, ojedinělá nabídka, 40 x 30 (52 x 42,5) Špálová Milada malířka, narozena v Berouně, studovala na UMPRUM v Praze a na škole profesora W. Thora v Mnichově, pracovala pro umělecké družstvo Artěl v Praze, malovala krajinu a zátiší, zejména květiny a náměty z Českého ráje, Turnovska a Podkarpatské Rusi (Toman, Slovník Chagall) 22 neurčeno "Hlava optimisty - Para uni Amigo Tau, esta "belleze" " Kč mistrovská kolorovaná grafická kombinovaná technika, signováno, datováno 1986, skvělá galerijní práce ve výřezu 56 x 43,5 (65 x 50) 23 neurčeno "Zátiší s hnízdem a holuby" Kč barevná litografie, signováno, datováno 1970, luxusní adjustace, 41 x 45 (54 x 57,5) 24 Hejna Václav ( ) "Symboly lásky" Kč olej-tempera na plátně, signováno monogramem, nedatováno, výborná práce moderního umělce 20. století, kvalitní originální rám z dubového masivu, 52 x 36,5 (68 x 53,5) Hejna Václav malíř, kreslíř, grafik, tvůrce asambláže, studia na Vysoké škole architektury u prof. Blažíčka a v Paříži na École des Beaux Arts, v Paříži dlouhá léta i působil, byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar, Surindépendants Paříž, především však skupiny Sedm v říjnu, vystavoval v Mánesu, Topičově Salonu, Melantrichu, pravidelně v Paříži a v dalších světových městech, dle publikovaného výčtu vystavoval v 50-tých až 80-tých letech ojediněle, několik výstav bylo uspořádáno až po jeho smrti v devadesátých letech, uvedena je poslední souborná výstava v roce 1997 v Galerii Longa, zastoupen ve sbírkách po celé Evropě, včetně Národní galerie Praha, významný malíř 20. století (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) 25 Veržakovský Karel ( ) "Kubistický klaun" Kč olej na plátně, signováno, čtyřicátá léta minulého století, obraz bezesporné galerijní hodnoty od ruského malíře žijícího v Praze 55 x 40 (57,5 x 43) _ 6 _

7 Veržakovský Karel malíř, sochař ruského původu, narodil se v Tyvrově na Ukrajině, žil a tvořil v Praze, studium na pražské akademii u profesora Obrovského, vynikající moderní malíř druhé třetiny minulého století, věnoval se surrealisticky a abstraktně laděné malbě, řada výstav a zastoupení v galeriích, v posledních letech realizovány samostatné výstavy v Galerii Paidea, Praha 1994 a Galerii Růžový kopeček, Cheb 1995 (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) 26 Forderl "Dívka u stromu" Kč olej na dřevěné překližce, signováno, datováno 1937, luxusní dobový rám, 40 x 25,5 (52,5 x 42) 27 Šváb Jaroslav ( ) "Dobříš - Cesta" Kč pastel, signováno, datováno 1956, vzadu autorský štítek s cenou 3000 Kč, což byly v té době dva průměrné měsíční platy ve výřezu 28 x 38 (53,5 x 65) Šváb Jaroslav grafik, kreslíř, ilustrátor, designér, pedagog, žák Kysely a Bendy na UMPRUM v Praze, v letech vedl v Praze soukromou výtvarnou školu Officina Pragensis, množství výstav, zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze (Toman, Slovník Chagall) 28 Štěch Karel ( ) "Jiří zabíjí draka" Kč kolorovaný barevný lept, signováno, datováno 1944, autorský tisk 31/40, kvalitní grafický list významného umělce, žáka T.F. Šimona, profesionální adjustace, 23,5 x 19,5 (42 x 32) Štěch Karel významný malíř, kreslíř, ilustrátor, grafik, studium na AVU u T.F. Šimona, člen SČUG Hollar, Sdružení jihočeských výtvarníků, Svazu čs. výtvarných umělců, Svazu českých výtvarných umělců, řada výstav (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) 29 nesignováno "Adam a Eva" Kč mistrovská kresba uhlem a hnědým pastelem, signum nenalezeno, kolem roku 1940, brilantní práce, kvalitní rám francouzského typu, 54 x 44 (64 x 54) 30 Havlíček Jindřich (1882-) "Dubrovník" Kč mistrovský galerijní olej na malířské lepence, signováno, datováno 1908, vzhledem k dataci neuvěřitelně moderní práce, vyloženě galerijní hodnota, 66,5 x 40 (76 x 48,5) Havlíček Jindřich malíř a grafik, narozen v Náchodě, studoval na Akademii v Praze u Pirnera a Ottenfelda, pedagogicky působil v řadě středních škol, byl na studijní cestě v Dalmácii, namaloval řadu obrazů z Olomouce a okolí (Toman) 31 nesignováno "Sv. Anna - Výchova panny Marie" Kč olej na plátně, přelom 18. a 19. století, Ministerstvo kultury ČR vyhlásilo tento obraz Kulturní památkou ČR se zdůvodněním: Obraz je významným dokladem historického a duchovního vývoje společnosti a dokladem umělecké činnosti, kvalitní práce 65 x 50 (74,5 x 59) Obraz může koupit pouze občan ČR proti podpisu 32 Emler František ( ) "Zima ve vesnici na Vysočině" Kč olej-tempera na lepence, signováno, velmi příjemná práce galerijní hodnoty od významného umělce, 26,5 x 35 (30 x 38,5) Emler František malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, scénograf, studium na pražské akademii u Nejedlého, po válce u Pukla, dále studia u profesora Carla Silveriho na Academia di belle arti v Římě, studia u slavného malíře ANDRÉ LHÔTY v Paříži, řada výstav, mj. v Římě, zastoupen v NG Praha a dalších (Toman, Lexicon of the CVA, Slovník Chagall) _ 7 _

8 33 Táborský J. "Zátiší s vínem, melounem a slukami" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1941, velký, reprezentativní dekorativní obraz, 93 x 105 (108 x 117) 34 Reiter G. "Zátiší s vínem, melounem a růžemi" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1914, kvalitní, reprezentativní velké dekorativní zátiší, kvalitní rám, 74,5 x 101 (86,5 x 111) 35 Skála Karel ( ) "Svoz sena u vesnice" Kč olej na sololitu, signováno, kolem roku 1960, malováno v Jižních Čechách, 50 x 65 (60 x 75) Skála Karel malíř, narozen v Praze, pedagog, studoval na státní grafické škole v Praze a malbu u profesora Nechleby na AVU, později na základě francouzského stipendia u profesora Souverbieho na Académie des Beaux-Arts v Paříži, řady výstav a ocenění (Toman, Slovník Chagall) 36 Uher V. "Pražský hrad a Karlův most" Kč olej na sololitu, signováno, datováno 1973, velmi kvalitní profesionální práce, 55,5 x 73,5 (65,5 x 83,5) 37 neurčeno "Motýli v kvetoucích růžích" Kč mistrovský olej na desce, signováno špatně čitelně, patrně z období generace Národního divadla, galerijní kvalita, poškozený rám, 35,5 x 118 (42,5 x 126,5) 38 Vilbach (?) "Městský park v zimě" Kč olej-tempera na malířské lepence, signováno, datováno špatně čitelně, asi třicátá léta minulého století, velmi kvalitní, 22 x 29 (36 x 42) 39 neurčeno "Básník čte básně" Kč mistrovská štětcová malba na hedvábí, počátek minulého století, 85 x 27 (103 x 43) 40 Věšín Jaroslav ( ) "Krajina s lesem v pozadí" Kč mistrovský galerijní olej na kartonu, signováno, nedatováno, vzadu potvrzení pravosti patrně od profesora Václava Černého, krásný komorní sběratelský olej výborného a slavného malíře, ve výřezu 13 x 19 (31,5 x 37,5) Věšín Jaroslav malíř, narozen ve Vraném u Slaného, žák pražské akademie, další studia v Mnichově u profesora Pilotyho a Józefa Brandta, jeho krajinky byly často reprodukovány ve Zlaté Praze a mnichovské Galerie moderner Meister, později odešel do Bulharska, kde se stal v roce 1897 profesorem na malířské škole v Sofii, byl dvorním malířem knížete Ferdinanda I., obesílal výstavy v Praze, Mnichově, St. Louis, Lutychu aj., byl často vyznamenáván diplomy, medailemi a řády (Toman) _ 8 _

9 NEOBRAZOVÁ ČÁST pol Plastika "Plačící dívka nad rozbitými vejci" Kč majolika barevná, značeno modrou značkou pod polevou, počátek minulého století, nádherný sběratelský kus, luxusní stav výška 37 cm Párová k následující položce č Plastika "Chlapec pijící vejce" Kč majolika barevná, značeno modrou značkou pod polevou, počátek minulého století, velmi zajímavý sběratelský kus, lepeno pravé zápěstí, jinak velmi dobrý stav, výška 40 cm Párová k předcházející položce č Plastika "Dívka s mušlí" Kč majolika barevná, značeno vtlačovanou značkou BL, počátek minulého století, oklep na vnitřní straně mušle a na palci výška 19 cm, šířka 19 cm 44 Mísa Kč porcelán bohatě ručně malovaný motivem růží a zlatem, značeno vtlačovanou značkou S - Slavkov, kolem roku 1850, krásný sběratelský a muzeální kus, 37 x 27,5 45 Souprava misek Kč sklo řezané a broušené, mimořádně bohatě zlacené, první třetina minulého století, luxusní provedení, velmi dobrý stav, 7 kusů v sestavě: servírovací mísa o průměru 21 cm a šest předkládacích misek o průměru 7,5 cm 46 Talíř předkládací Kč keramika zdobená barevným měditiskem, značeno, Alsasko - Lotrinsko, průměr 16 cm 47 Talíř "St. Jacob bei Basel" Kč keramika žlutě glazovaná, stříbřený prořezávaný okraj, uprostřed měditisk veduty, značeno vtlačovanou značkou VB, 19. století, velmi dobrý stav, průměr 18 cm 48 Talíř "Denkmal der Schlacht bei St. Jacob" Kč keramika žlutě glazovaná, stříbřený prořezávaný okraj, uprostřed měditisk veduty, značeno vtlačovanou značkou VB, 19. století, velmi dobrý stav, průměr 18 cm 49 Talíř "Kloster Reichenau" Kč keramika žlutě glazovaná, stříbřený prořezávaný okraj, uprostřed měditisk veduty, značeno vtlačovanou značkou VB, 19. století, velmi dobrý stav, průměr 18 cm 50 Talíř "Appenzell" Kč keramika žlutě glazovaná, stříbřený prořezávaný okraj, uprostřed měditisk veduty, značeno vtlačovanou značkou VB, 19. století, velmi dobrý stav, průměr 18 cm 51 Mísa servírovací velká Kč porcelán, okraj lemován pásem malovaných květů růže, značeno THOMAS, první polovina minulého století délka 62,5 cm, šířka 25,5 cm _ 9 _

10 52 Souprava kávová přátelská Kč stříbřená měď, stříbro z části setřelé, úchyty na šálcích a cukřence ze zlacené mosazi, na konvici z černého dřeva, značeno, 19. století, rokokový styl, konvice velmi bohatě ciselovaná květinovým dekorem, původně velmi luxusní provedení v sestavě: konvice, cukřenka s víkem, otevřená cukřenka a dva šálky s podšálky, výška konvice 16 cm 53 Patrontaška Kč zdobená rakousko-uherským znakem, 19. století, kovové části ve velmi dobrém stavu, 10 x 14 x 4 54 Plastika "Stojící krojovaný šohaj" Kč keramika ručně malovaná, jde patrně o návrh Kulhánka, kolem poloviny minulého století, výška 27 cm 55 Dóza s víkem Kč sklo broušené do rubínové lazury, sklopné víko uchyceno v kovové zlacené montáži s pantem a zámkem, chybí přední kryt zámku, sklo je ve velmi dobrém stavu, čistý biedermeier, kolem roku 1830, výška 8,5 cm, délka 11 cm, šířka 7 cm 56 Těžítko s oválným reliéfem "Matky s dítětem" Kč stříbřený bronz na mramorové desce, kolem roku 1920, reliéf 8 x 6,5, mramorová podložka 14 x Sklenice s nápisem ANTONIA EDELMANN Kč sklo čiré, řezané a broušené, na horní hraně dva oklepy, výška 12,5 cm, průměr 8 cm 58 Karafa se zabrušovanou zátkou Kč sklo čiré, řezané a broušené, Čechy, 19. století, výška 28 cm 59 Plastika "Dívka se džbánem" Kč bronz patinovaný, mramorový podstavec signum nenalezeno, secesní provedení, první třetina minulého století výška 19,5 cm, celková výška 24 cm 60 Dóza s víkem Kč cloisonné - přihrádkový , značeno štítkem made in China, kolem roku 1960, stejný dekor jako u dózy na cigarety, položka č.101, 5 x 10 x 7,5 OBRAZOVÁ ČÁST pol Anderle Jiří (1936-) "Hlava ženy a muže" Kč kolorovaný lept, signováno, datováno léto 1988, věnování: Manželům Třeštíkovým, volný list, nerámováno, 20 x 29 Anderle Jiří malíř, grafik, ilustrátor, studia na AVU v Praze u profesora A. Pelce a V. Silovského, v letech pracoval jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky na VŠUP v Praze, člen SČUG Hollar, od roku 1966 patří k předním reprezentantům české grafiky v zahraničí, zastoupen v Národní galerii Praha, Centre Georges Pompidou Paříž, Metropolitan Museum of Modern Art New York, Galerie Uffizi Florencie, Stedelijk Museum Amsterodam aj., řada samostatných i kolektivních výstav doma i v zahraničí, řada cen, spolu s Kulhánkem náš nejvýraznější kreslíř a grafik současnosti, u příležitosti státního svátku obdržel 28. října 2006 od prezidenta republiky medaili za zásluhy (Slovník Chagall, Lexicon of the SCA, Deník ) _ 10 _

11 62 Kunc Jaromír ( ) "Ulice v Praze" Kč olej na plátně, signováno, nedatováno, výborná práce galerijní úrovně, 20 x 30,5 (26,5 x 36) Kunc Jaromír významný krajinář, žák Engelmüllera a Liebschera, V. Součka a Otakara Nejedlého, řada výstav, vystavoval na dvanácti výstavách SVU Myslbek, zastoupen v Národní galerii, patří mezi představitele mařákovy školy (Toman, Slovník Chagall) 63 Václavík Rudolf (1898-) "Před statkem ve vesnici" Kč profesionální akvarel, signováno, kolem poloviny minulého století, nerámováno, 54 x 72 Václavík Rudolf malíř, narozen v Horním Litvínově u Mostu, studoval na akademii ve Vídni, zabýval se malbou měst, především maloval Prahu (Toman, Slovník Chagall) 64 Václavík Rudolf (1898-) "Horská vesnice v zimě" Kč profesionální akvarel, signováno, kolem poloviny minulého století, nerámováno, 54 x Václavík Rudolf (1898-) "Na kraji lesa v zimě" Kč profesionální akvarel, signováno, kolem poloviny minulého století, nerámováno, 54 x Holan Karel ( ) "Zima na Letné" Kč mistrovský galerijní olej na malířské lepence, signováno, datováno 1950, výborná práce výborného autora, 30,5 x 41 (40 x 50,5) Holan Karel malíř, grafik, studium na pražské akademii u Bukovace a Pirnera, člen Umělecké besedy, skupiny HO-HO- KO-KO, SVU Mánes, široké spektrum výstav, zastoupen v Národní galerii Praha a v galeriích regionálních (Toman, Slovník Chagall) 67 Holek K. "Krajina s chalupou" Kč olej na lepence, signováno, kolem roku 1920, práce v inzitním stylu, 22 x 26 (33 x 38) 68 Javůrek Karel ( ) "Jan Amos Komenský" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno značkou - javorovým listem, práce skvělého malíře, vyskytuje se velmi vzácně, ručně řezaný rám florentinského typu, 61 x 47 (80,5 x 65,5) Javůrek Karel malíř historických témat v Praze, později odešel do Vídně, kde se jej ujal Danhauser, studoval na pražské akademii u Tkadlíka, široké zastoupení v Národní galerii (Toman) 69 Sýkora Gustav ( ) "Indiánská madona" Kč mistrovský olej na plátně, signováno, datováno 1927, vzadu přípis autora: "Originál olej 50 x 66 cm jsem stvořil k obrazu Indiánské matky kmene Mataco pro výstavu v Buenos Aires roku 1927", práce galerijní úrovně, 68 x 54,5 (87 x 72) Sýkora Gustav malíř, narozen v Teplicích, studoval u profesora V. Hynaise na AVU v Praze, získal Hlávkovo cestovní stipendium, v letech pobýval v Argentině (Toman, Slovník Chagall) 70 Volf František (1908-) "Kvetoucí sad" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, výborná práce, luxusní rám francouzského typu, 55 x 84,5 (72,5 x 100) _ 11 _

12 Volf František malíř, narozen ve Vídni, studoval v soukromé Kuttmannově škole a u profesora O. Nejedlého na AVU v Praze, známý jihočeský kreslíř a malíř (Toman, Slovník Chagall) 71 Rapin Jan (1956-) "Hráči karet" Kč mistrovský olej na plátně, signováno, datováno 2004, velký, působivý reprezentativní obraz žádaného malíře 70 x 80,5 (85,5 x 95,5) Rapin Jan malíř a sklářský výtvarník, narozen v Praze, studia na Akademickém gymnáziu v Praze u profesora Kepky, pak anatomii na střední zdravotnické škole rovněž v Praze a soukromě malbu u P. Hany, přes osmdesát samostatných výstav, z toho více jak dvacet v zahraničí (Slovník Chagall) 72 Brabec Karel "Zahrada" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1989, vzadu štítek Díla, 67 x 87 (79 x 97) 73 neurčeno "Opatia - Jugoslávie" Kč olej na lepence, signováno, kolem roku 1935, kvalitní reprezentativní práce, ručně řezaný rám, 70,5 x 90 (88 x 107,5) 74 Zeithamel Josef (1891-) "Mladá žena z profilu" Kč mistrovský olej na tvrzené lepence, signováno, datováno 1922, výborná portrétní práce žáka Švabinského, 43,5 x 32,5 (54 x 42,5) Zeithamel Josef malíř figuralista i krajinář, studia ve speciální škole M. Švabinského (Toman) 75 Wirth Eduard ( ) "Zátiší s rybami a zeleninou" Kč olej na plátně, signováno, nedatováno, profesionální práce, 39 x 57 (50,5 x 68,5) Wirth Eduard malíř krajinář, studia na Akademii v Benátkách, profesor na Umělecké akademii v Káhiře, poté se usadil v Brně (Toman) 76 Schatz Otto Rudolf ( ) "Z Paříže" Kč mistrovský galerijní akvarel, signováno, nedatováno, kolem roku 1937, skvělá práce významného autora ve výřezu 44 x 56,5 (57 x 70) Schatz Otto Rudolf uváděn ve světových katalozích 77 Martinák Vlastimil (1923-) "Cesta mezi stromy" Kč olej na sololitu, signováno, kolem roku 1970, vzadu štítek ČFVU, 76 x 100 (67,5 x 91) Martinák Vlastimil malíř, narozen ve Studénce u Nového Jičína, studoval soukromě, věnuje se převážně krajinomalbě (Slovník Chagall) 78 Procházka M. "Chalupy z Valašska" Kč olej na malířské lepence, signováno, kolem poloviny minulého století, vzadu uveden název a další poznámky, 42,5 x 55,5 (73 x 60) 79 Hradil B. "Krajina se sv. Hostýnem" Kč olej na překližce, signováno, datováno 1943, 48,5 x 60 (62,5 x 74) _ 12 _

13 80 Hůrka Otakar ( ).viz 80, 95, 148 "Krajina před bouří" Kč mistrovský olej na malířské lepence, signováno, kolem roku 1925, výborná práce žáka Kalvody, spolu s rámem tvoří reprezentativní celek, zaskleno, 52 x 58 (74 x 80,5) Párová k položkám 95 a 148 Hůrka Otakar malíř, grafik, ilustrátor, studia na Krajinářské škole u Aloise Kalvody, studijní cesta ve Francii, patří mezi představitele mařákovy školy, již v roce 1921 vystavoval na jarním Saloně v Paříži, v Paříži vzbudil svými pracemi velkou pozornost, byl jmenován členem Salon d' automne, v grafice se věnoval ex libris, publikoval ve Zlaté Praze, Veraikonu, ve francouzských uměleckých časopisech (Toman, Slovník Chagall) 81 Kotík Pravoslav ( ) "Práce a život na poli" Kč mistrovský galerijní linoryt, signováno, datováno 1917, několik slabých skvrn od vlhkosti, práce autora z tohoto období jsou velmi vzácné, 30 x 32 (31,5 x 34) Kotík Pravoslav přední český moderní malíř 20.století, studia na UMPRUM v Praze u Dítěte, J. Schikanedera, dále studia v Paříži, Praze i Anglii, člen SVU Mánes, Umělecké besedy, člen skupiny HO-HO-KO-KO, řada výstav, poprvé vystavoval s Nezávislými v roce 1909, zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha a prakticky ve všech našich a v řadě světových galerií, ceny ve Francii, Itálii a další, monografie o tomto významném umělci, více než 50 výstav (Toman, Slovník Chagall) 82 Placatka Ladislav ( ) "Torzo II." Kč olej na desce, signováno, kolem roku 1975, vzadu štítek ČFVU Ostrava, výborná práce sběratelsky žádaného autora 39 x 19 (54 x 33) Placatka Ladislav malíř, grafik, fotograf, studoval ve speciální figurální škole u profesora Rady na AVU v Praze, původním povoláním fotograf, věnoval se malbě, grafice, knižní ilustraci (Slovník Chagall) 83 neurčeno "Vítkovické železárny" Kč akvarel, signováno, nepřečteno, datováno 1941, zaskleno, 40 x 32 (60 x 52) 84 Reus (?) "Romantická krajina s hradem" Kč olej na plátně, signováno, druhá polovina 20. století, velká reprezentativní práce, kvalitní rám, dekorativní celek 100 x 160 (120 x 180) 85 Sládek Jan Václav ( ) "Hukvaldy" Kč olej na kartonu, signováno, datováno 1940, výborná práce galerijní úrovně, 70 x 100 (89 x 114) Sládek Jan Václav malíř, grafik, spisovatel, pedagog, narozen na Hukvaldech, studium na UMPRUM v Praze u prof. Kysely, člen Bloku výtvarných umělců země Moravskoslezské a SČVU, vystavoval s SVU Mánes, zastoupen v Národní galerii Praha, významný malíř z Ostravska, významně je tento malíř spojen s Leošem Janáčkem, Janáčka neilustroval, ale komentoval, své práce vystavoval na muzikologických konferencích ve Vídni, Mnichově, Praze atd., vydal soubor pohlednic z Ostravska (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) 86 Čech Vilém ( ) "Ráno na předměstí" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1956, kvalitní práce žáka Nechleby a absolventa École des Beaux Arts v Paříži 32 x 64 (51 x 83) Čech Vilém malíř, narozen v Jaktaři, studoval na AVU u profesora Loukoty a Nechleby, v roce 1937 absolvoval zimní semestr na École des Beaux Arts v Paříži, věnoval se portrétní malbě, národopisným motivům, krajinám a zátiším, od šedesátých let se věnoval pedagogické činnosti (Slovník Chagall) _ 13 _

14 87 neurčeno "Kytice ve váze" Kč olej na kartonu, signováno, nedatováno, honosný stříbřený rám, reprezentativní celek, 60 x 50 (84 x 64) 88 nesignováno "Děti na louce" Kč olej na kartonu, signum nenalezeno, první polovina 20. století, výrazně kvalitní práce, 23,5 x 30 (30 x 37) 89 Stehlík "Muž s copy - Slovák" Kč olej na plátně, signováno, nedatováno, kvalitní profesionální práce v luxusním rámu, 50 x 40 (69 x 59) 90 neurčeno "Ležící ženský akt" Kč mistrovský olej na kartonu, signováno, kolem roku 1940, velmi kvalitní působivá práce, nový rám, 48 x 63 (60 x 76) 91 Krasický Marcel ( ) "Skalnaté pobřeží" Kč olej na kartonu, signováno, první polovina 20. století, kvalitní rám, 32 x 41 (45 x 54) Krasický Marcel malíř, grafik, studium na speciální malířské škole Truppeho v Brně a soukromě u Františka Hlavici, rovněž v Brně, studijní cesty Rakousko, Německo, Itálie, Balkán, působil v Kvasicích u Kroměříže, učil ve Sdružení umělců samouků v Brně, mezi sběrateli oblíbený autor (Toman, Slovník Chagall) 92 neurčeno "Západ slunce v zimě" Kč olej-tempera na kartonu, signováno, mimořádně kvalitní práce, luxusní rám francouzského typu, zaskleno, 67 x 43 (77 x 53) 93 neurčeno "V ulici starého města" Kč mistrovský olej na plátně, signováno, nedatováno, počátek minulého století, původní, kvalitní dobový rám, 72 x 45 (88 x 62) 94 Zavázal František (1878-) "Velké zátiší s růžemi, ovocem a nádobím" Kč olej na tvrzené lepence, signováno, kolem roku 1920, vysoce reprezentativní a dekorativní práce specialisty na zátiší, široký, stříbřený ručně řezaný rám, 72 x 100 (88 x 118) Zavázal František malíř zátiší, narozen ve Zbraslavi u Prahy, navštěvoval večerní kurz na um. prům. škole v Praze, malbu zátiší studoval soukromě ve Vídni v tamějších galeriích (Toman) 95 Hůrka Otakar ( ).viz 80, 95, 148 "Řeka v podzimní krajině - Ze Závisti" Kč mistrovský olej na malířské lepence, signováno, kolem roku 1925, výborná práce žáka Kalvody, spolu s rámem tvoří reprezentativní celek, zaskleno, 52 x 58 (74 x 80,5) Párová k položkám 80 a Drha Josef (1912-).viz 96, 97 "Ostrava" Kč mistrovský olej na tvrzené lepence, signováno, nedatováno, vzadu autorský štítek s původní cenou Kčs, z doby, kdy družstevní třípokojový byt stál Kčs, práce významného ostravského malíře, 70 x 100 (86 x 116) _ 14 _

15 Drha Josef významný žijící český malíř a grafik, narozen v Ostravě, studia na Masarykově vyšší lidové univerzitě v Ostravě, dále soukromě u V. Wünsche a J. Obšila, člen Moravskoslezských výtvarných umělců, SČSVU, SČVU, SVUT Ostrava, ČFVU, SCA, dlouhý výčet výstav individuelních i kolektivních po celé republice, zastoupen v Národní galerii Praha, ve sbírkách Ministerstva kultury, Galerie výtvarného umění v Ostravě atd. (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA) 97 Drha Josef (1912-).viz 96, 97 "Přívod plynu v hutích" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1974, kvalitní a reprezentativní, 65 x 90 (77 x 102) 98 Bartošek "Dva dědkové v Beskydech" Kč olej na sololitu, signováno, kolem poloviny minulého století, příjemná figurální práce, 49 x 70 (63,5 x 84) 99 nesignováno "Z Ostravy" Kč mistrovský olej na plátně, signum nenalezeno, kolem roku 1940, kvalitní oboustranný obraz, u kterého stojí za to určit autora 48 x 60,5 (57 x 68,5) 100 Kozák Václav (1889-) "Kvetoucí stromy za humny" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1933, vysoce reprezentativní práce, náročný široký rám francouzského typu, 80 x 120 (99 x 138) Kozák Václav skvělý malíř pražských motivů, žák Engelmüllera, další studia v Mnichově a ve Vídni, soukromě vystavoval ve Vídni, Praze atd., vyhledávaný na trhu (Toman, Slovník Chagall) NEOBRAZOVÁ ČÁST pol Popelník Kč cloisonné - přihrádkový , značeno Made in China, kolem roku 1960, stejný dekor jako u dózy na cigarety, položka č.60, průměr 9 cm 102 Sklenice vysoká Kč sklo s rubínovou lazurou, zdobené řezaným motivem jelena a tetřeva hlušce, Čechy, první třetina minulého století výška 17,5 cm, průměr 8 cm 103 Sklenice vysoká na krátké stopce Kč sklo čiré lité, zdobené leptaným motivem vinné révy a kuličkovými nálepy, 19. století, několik nálepů schází výška 19 cm, průměr 8,5 cm 104 Váza Kč cloisonné - přihrádkový , zdobený motivem květin a ptáčka, patrně Čína, kolem roku 1960, výška 23,5 cm 105 Hračka mechanická "Kočka se žlutým míčem" Kč plech, značeno made in U.S. - Zone Germany, velmi dobrý stav, chybí klíček k natahování, délka 12 cm _ 15 _

16 106 Těžítko Kč sklo s modrým květem, kulovitý tvar, Čechy, první polovina 20. století, průměr 7,5 cm 107 Vázička s vysokým rozevírajícím se hrdlem a na nízké patce Kč sklo mléčné bleděmodré, vertikálně žebrované, Čechy, první polovina minulého století, výška 11,5 cm 108 Sklenice s květinovými medailony Kč sklo přejímané rubínové a mléčné, broušené, zlacené, Čechy, druhá polovina minulého století, výška 12 cm 109 Mísa Kč cín, značeno, 19. století, průměr 28,5 cm 110 Korbel s cínovým víčkem Kč sklo čiré, přejímané rubínovým, broušené a řezané dekorem květů stylizovaných do sněhových vloček, Čechy, druhá polovina minulého století, luxusní provedení, výška 16 cm 111 Těžítko broušené do ploch Kč sklo s květy, Čechy, první třetina minulého století, několik nepatrných oklepů, výška 9 cm 112 Plastika "Salutující důstojník - husar" Kč porcelán malovaný, značeno nepravou značkou NEAPOL, druhá polovina minulého století, výška 20 cm 113 Plastika "Husar s puškou u nohy" Kč porcelán malovaný, značeno nepravou značkou NEAPOL, druhá polovina minulého století, výška 21 cm 114 Váza s reliéfním květinovým dekorem na krčku Kč porcelán bílý, tělo baňkovité, přecházející do široce rozevřeného hrdla, značeno SELFMANN WEIDEN BAVARIA GERMANY, vrcholný moderní design, kolem roku 1960, výška 15 cm, průměr 17 cm 115 Váza Kč porcelán bílý s reliéfním květinovým dekorem v barvě vázy, neobvykle zploštělý tvar s výrazným hraněním v podélné ose, značeno KAISER Germany, vrcholný moderní design, kolem roku 1960, výška 23 cm, šířka 13 cm 116 Šedý Busta "Evžen Rošický" Kč řezba v dubovém dřevě, signováno, datováno 1952, masivní a reprezentativní, výška 57 cm, šířka 26 cm, hloubka 22 cm 117 Talíř předkládací Kč porcelán zdobený plastickým dekorem, červenými květy a zlacením, značeno BAVARIA SCHUMANN, průměr 30 cm 118 Šperkovnice Kč dřevo intarzované, kolem roku 1935, u zámku chybí klíček, jinak velmi dobrý stav, 25 x 35 x Miniatura na stěnu Kč porcelán zdobený zlacením a potiskem světově známého obrazu Bouchera, značeno VIVA DALOVICE, Čechy, druhá polovina 20. století, oválný tvar, 16 x 10 _ 16 _

17 120 Čajová sestava jednoosobní Kč porcelán ručně malovaný figurální scénou, Asie, první polovina 20. století, luxusní provedení v sestavě: konvice ve tvaru draka, cukřenka s víkem a šálek s podšálkem, výška konvice 20 cm 121 Benda Břetislav ( ) Fotografie aktů - soch Kč černobílé fotografie soch Břetislava Bendy z let s věnováním a autogramem mistra, sedm kusů 2 ks 17,5 x 11,5cm, 4 ks 15 x 9,5cm, 1 ks 12,5 x 9,5 Benda Břetislav sochař, narozen v Lišnicích u Milevska, studoval na AVU v Praze u J.V. Myslbeka a J. Štursy, byl členem SVU Mánes (Slovník Chagall) 122 Fotografie černobílé Kč "Slezská Ostrava pod sněhem", kolem roku 1930, vzadu evidenční číslo 18507, 1 kus "Průmyslová výstava Ostrava 1926," 2 kusy, na jedné fotografii záběr na výstavní místo TATRY Kopřivnice, celkem tři kusy 23,5 x 17,5, 15 x 21, 15 x Nůž kapesní Kč mosazná střenka zdobená motivy Ostravska a letopočtem na jedné straně, hornickými kladívky, ozubeným kolem a číslem 25 na straně druhé, na čepeli značeno Herrmann a Poláček, výborná zachovalost a kvalita, délka 14,5 cm 124 nesignováno Plastika "Horník s kahanem a krumpáčem" Kč bronz na černém žulovém podstavci, období první republiky, výška 25 cm 125 Pohár na vysoké noze s patkou Kč cín, na těle nápis "Frauen und Mädchen Ortsgruppe des Bundes der Deutschen Nord Mährens. Mähr. Ostrau 1906", secesní provedení, muzeální kus, výborný stav, výška 33 cm 126 Ross Charles H. Kniha "Sand and Shingle" Kč soubor postřehů z cestování a pobytu na mořském pobřeží - rybaření, koupání, projížďky na loďkách apod. zaznamenaných ve verších, textech, humornými ilustracemi, ilustrace na každé straně, vydáno v Anglii na počátku 20. století, výborná zachovalost, brožované vydání, 147 stran, JUDY LONDON, několik vevázaných stran reklam, převázáno v pevné plátěné vazbě, vpředu označení majitele Graf Larisch Schloss - Solca (uhlobaron na Karvinsku) a štítkem knihvazače, 21 x Nůž na dopisy - kapesní nůž Kč sklápěcí čepel stříbrná, rukojeť zdobená perletí, ANGLIE - BIRMINGHAM, značeno značkami pro Velkou Británii uznávanými Puncovním úřadem po vstupu do EU, počátek 20. století, výborný stav, celková délka 14,5 cm, hmotnost 20,84 b btto 128 Hodinky kapesní pánské dvouplášťové Kč obecný kov, bohatě plasticky zdobený výjevy z rybolovu, ciferník bílý , na dvou místech opravovaný, kolem roku 1906, jdoucí, průměr 7 cm 129 Hodinky kapesní pánské dvouplášťové Kč obecný kov, ciferník bílý , značeno na ciferníku, plášti i stroji OMEGA, kolem roku 1906, výborná zachovalost, jdoucí, průměr 5,4 cm 130 Hodinky kapesní na klíček pánské dvouplášťové Kč bílý kov, na vnitřním plášti značeno Gustav Braendler, Hirschfelde, kolem roku 1890, jdoucí, na ciferníku drobná prasklina, průměr 4,7 cm _ 17 _

18 131 Náramek článkový dámský Kč zlato zdobené rytím, značeno puncovní značkou, Československo, druhá polovina 20. století ryzost zlata 585, hmotnost 23,07 g, délka 19 cm 132 Brož - květ dvoustupňový Kč zlato osazené českými granáty, značeno puncovní značkou ČEJKA, druhá polovina 20. století, zakázková práce ryzost zlata 585, hmotnost 16,25 g btto, průměr 4 cm 133 Hodinky náramkové dámské Kč zlato, natahovací korunka se safírem, u náramku kožené zapínání, část náramku tvořena zlatými články, značeno puncovní značkou LVÍČEK a značkou výrobce, Československo, kolem roku 1930, ryzost zlata 585, hmotnost 16,50 g btto, celková délka 20 cm, z toho délka zlatých článků a hodinek 9 cm 134 Psací stroj pro slepce Kč Braillovo písmo, značeno SCHREIBMASCHINE PICHT, uloženo v dřevěné skříňce, přiložen návod na používání a údržbu kolem roku 1900, funkční, základna stroje 15 x Psací stroj pro slepce Kč Braillovo písmo, značeno KARL NEUMANN LEIPZIG, kolem roku 1930, stroj uložen v dřevěné kazetě, funkční, základna stroje 27,5 x 14,5, kazeta 33 x 16 cm, výška kazety 10,5 cm 136 Hornický kahan benzínový Kč mosaz, na obrubě štítek se jménem horníka - J. Rakovski, malý typ, první čtvrtina 20. století, funkční včetně zapalovače, muzeální kus, výška cca 25,5 cm (bez závěsného háčku) 137 Souprava váziček Kč cloisonné - přihrádkový na mosazi, Čína, kolem roku 1950, pět kusů v původní etuji, 1x amforka s oušky, výška 11,5 cm, 2x vázička s víčkem výška 9 cm, 2x vázička s dřevěným podstavcem., výška 10 cm 138 monogram BKB Dva talíře s krojovanými portréty, jeden s portrétem děvčete, druhý s portrétem šohaje Kč majolika, vzadu značeny vtlačovanou značkou BECHYNĚ, číslem a signaturou malíře BKB, období první republiky, na talíři s dívkou na rubové straně jemná dlouhá prasklina a několik oklepů po obvodu, cena za oba kusy, průměr každého 25,5 cm 139 Kalamář se zlacenou bronzovou figurkou Merkura Kč mramor, dvě pevně připojené schránky se skleněnými nádobkami na inkoust, mezi nimi dvoustupňový podstavec pro sošku, období první republiky, výška 30 cm, základna 35 x 18,5 cm 140 Nástolec se široce prolamovanou miskou Kč mosazný korpus tvořený čtyřmi vysokými sloupky a mohutnou čtvercovou patkou na čtyřech nožkách, miska skleněná s fialovým lemem, kolem roku 1930, výška 38 cm, průměr talíře 23 cm _ 18 _

19 OBRAZOVÁ ČÁST pol Pajasová Miroslava (1949-) "Ptáci" Kč akvarel, signováno, datováno 1976, zaskleno, ve výřezu 25 x 19 (47 x 35) Pajasová Miroslava malířka, galeristka, narozena v Ostravě, oborem její činnosti je malba a art protis, studovala v letech na SUPŠ Brno, výstavy zejména v našem regionu, v roce 1990 otevřela soukromou galerii Studio Della v Ostravě (Slovník Chagall Lexicon of the CVA) 142 Danhel (?) "Na cestě v létě" Kč olej na plátně, signováno, kolem poloviny minulého století, 52 x 66 (65 x 79) 143 nesignováno "Borovice u kvetoucího pole" Kč olej na plátně, kolem poloviny minulého století, 49,5 x 41 (58 x 49) 144 Slíva P. "Vesnice u Ostravy" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1941, 33 x 42,5 (43 x 53) 145 Musil Leopold ( ) "Zahradní květiny ve džbánku" Kč olej na sololitu, signováno, nedatováno, vzadu autorský štítek, kvalitní profesionální práce, 100 x 35 (108 x 42) Musil Leopold malíř, studia na akademii v Praze u Loukoty, Nechleby, Obrovského, Štursy a Krattnera, dále studia a práce v Paříži, výstavy po celém světě, jeden z mála českých moderních malířů 20. století, jehož význam přerostl naše hranice, mimořádný zjev našeho malířství, široké zastoupení v řadě galerií po světě (Slovník Chagall) 146 Václavková Eva (1935-) "Zvadlé růžičky" Kč mistrovský pastel, signováno, kolem roku 1965, vzadu štítek Díla ČFVU, kvalitní práce významné malířky a divadelní výtvarnice, 59 x 42 (83,5 x 64,5) Václavková Eva malířka, scénografka, kostýmní výtvarnice, narozena ve Spálově, studovala výtvarnou výchovu u profesora E. Miléna na Ped. Fakultě Univerzity J.E. Purkyně v Brně, dále u profesora V. Rady na AVU v Praze, spolupracovala s řadou divadel, ve volné tvorbě se věnuje malbě a kresbě (Slovník Chagall) 147 nesignováno "Plachetnice v mořském zálivu" Kč olej na plátně, kolem poloviny minulého století, kvalitní práce, 54,5 x 64,5 (63 x 73) 148 Hůrka Otakar ( ).viz 80, 95, 148 "Sázava" Kč mistrovský olej na malířské lepence, signováno, kolem roku 1925, výborná práce žáka Kalvody, spolu s rámem reprezentativní celek, zaskleno, 52 x 58 (74 x 80,5) Párová k položkám 80 a neurčeno "Ostravská šachta a hutě" Kč mistrovský galerijní pastel, signováno vpravo dole pod rámem, před polovinou minulého století, náročný, široký umělecký rám, reprezentativní celek, 55 x 71,5 (68,5 x 84,5) _ 19 _

20 150 Kraus František J. ( ) "Dáma v lóži s kukátkem" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, kolem roku 1935, velmi kvalitní, spolu s rámem vysoce reprezentativní, 72,5 x 56 (86 x 69) Kraus František J. malíř, grafik, pedagog, rodák z Olomouce, studium na ČVUT v Praze u Blažíčka, na pražské akademii u F.T. Šimona, soukromě v Paříži, Bruselu a Mnichově, souborná výstava v Topičově saloně (Toman, Slovník Chagall) 151 Langer František "Česká krajina ve žních" Kč mistrovský galerijní olej na tvrzené malířské lepence, signováno, datováno 1940, velká reprezentativní práce, 70 x 90 (83 x 104) 152 monogramista "Podzimní krajina" Kč mistrovský olej na lepence, signováno monogramem, kolem poloviny minulého století, velká reprezentativní práce 62,5 x 88 (77 x 103,5) 153 nesignováno "Benátky (?)" Kč mistrovský olej na plátně, přelom 19. a 20. století, vzadu razítka z Krakova, výborná práce v romantickém stylu 52 x 80 (64 x 92,5) 154 Gutman "Plachetnice u pobřeží" Kč olej na plátně, signováno, kolem roku 1925, profesionální práce, 38 x 31 (45 x 38,5) 155 Wünsche Vilém ( ).viz 155, 159 "Ze Šenova" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1925, výborná práce jednoho z nejlepších malířů Severní Moravy, Národního umělce, 37 x 30 (50 x 42,5) Wünsche Vilém malíř, ilustrátor, narozen v Šenově ve Slezsku, kde také zemřel, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof. Švabinského, stipendium v Paříži, 1931 čestný studijní rok na AVU Praha, výstavy v Ostravě, Praze, Lodži a v řadě dalších měst ostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstavě Regionální umění ve sbírkách GVU v Ostravě, Národní umělec, jeden z nejvýznamnějších malířů našeho regionu (Toman, Lexicon of the CVA) 156 Dresler Rudolf (1908-) "Štramberk" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1935, profesionální práce absolventa Akademie v Praze u Španiela, 61 x 77 (73 x 88) Dresler Rudolf sochař, řezbář, narozen ve Slezské Ostravě, studoval na AVU v Praze u profesora Španiela (Toman, Slovník Chagall) 157 neurčeno "Milenci s kvetoucím stromem" Kč vysoce kvalitní reprodukce mistra mnichovské malířské školy, signováno, přelom 19. a 20. století, obraz vsazen do luxusního intarzovaného rámu v secesním slohu - rám včetně adjustace a zadní strany je mistrovským dílem nábytkářského řemesla 58 x 84 (81 x 105,5) Odhadní cena samotného rámu je cca Kč. Párová k následující položce č neurčeno "Hra v šachy na zahradě" Kč vysoce kvalitní reprodukce mistra mnichovské malířské školy, signováno, přelom 19. a 20. století, obraz vsazen do luxusního _ 20 _

21 intarzovaného rámu v secesním slohu - rám včetně adjustace a zadní strany je mistrovským dílem nábytkářského řemesla 58 x 84 (81 x 105,5) Odhadní cena samotného rámu je cca Kč. Párová k předcházející položce č Wünsche Vilém ( ).viz 155, 159 "Chalupy v Šenově" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, práce vynikajícího malíře, národního umělce, 71 x 81 (73 x 94) 160 Salichová Helena ( ) "Kytice pivoněk" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, 100 x 70 (114 x 83,5) Salichová Helena moravská malířka, grafička, ilustrátorka, spisovatelka, narozena v Kyjovicích, studia na akademii v Praze u Hynaise, Bukovace, Nechleby, Krattnera, žila v Polance nad Odrou, řada výstav, zastoupena v galeriích, včetně Národní galerie, jedna z našich nejlepších malířek 20. století (Slovník Chagall, Toman) 161 Kulvait Z. "Velikonoce" Kč kombinovaná technika, olej - tempera, signováno, datováno 2008, působivá moderní práce, 27 x 20,5 (31 x 24,5) 162 Válová Jitka (1922-) "Fialové postavy" Kč kresba uhlem a pastelem, signováno, kolem roku 1985, komorní práce jedné z nejvýznamnějších českých moderních malířek, poprvé na našich aukcích, ve výřezu 24 x 17,5 (40 x 29,5) Válová Jitka malířka, grafička, narozena v Kladně, studovala u profesorů J. Nováka, J. Kaplického a E. Filly na VŠUP v Praze, svou tvorbou se začleňuje do proudu nové figurace, od roku 1957 se zúčastnila více než sta kolektivních výstav, spolu se sestrou Květou byly od 80. let prezentovány v zahraničí např. Galerie der Stadt Esslingen, Kunstverein Brauschweig, Nassau County Museum New York, Museum der Stadt Regensburg a jinde (Slovník Chagall) 163 Holas Miroslav ( ).viz , 238 "Zvěrokruh - Vodnář" Kč dřevoryt, signováno, nedatováno, vzadu razítko Fondu výtvarných umělců, luxusní náročná adjustace, kruhový obrázek průměr 7 cm (21 x 18,5) Holas Miroslav malíř, grafik, studia na výtvarné katedře UP v Olomouci (Slovník Chagall) 164 Holas Miroslav ( ).viz , 238 "Zvěrokruh - Ryby" Kč dřevoryt, signováno, nedatováno, vzadu razítko Fondu výtvarných umělců, luxusní náročná adjustace, kruhový obrázek průměr 7 cm (21 x 18,5) 165 Holas Miroslav ( ).viz , 238 "Zvěrokruh - Štír" Kč dřevoryt, signováno, nedatováno, vzadu razítko Fondu výtvarných umělců, luxusní náročná adjustace, kruhový obrázek průměr 7 cm (21 x 18,5) 166 Holas Miroslav ( ).viz , 238 "Zvěrokruh - Býk" Kč dřevoryt, signováno, nedatováno, vzadu razítko Fondu výtvarných umělců, luxusní náročná adjustace, kruhový obrázek průměr 7 cm (21 x 18,5) _ 21 _

22 167 neurčeno "Zdař Bůh" Kč podmalba na skle, značeno JDJ 1952, klasická práce v tradicích českých podmaleb na skle, zde s hornickou tématikou - Permoník se sbíječkou, ponecháno volné místo, do kterého se vkládaly fotografie, kvalitní sbírkový předmět, 22 x 34 (26 x 38) 168 Mervart Augustin ( ) "Hutisko u Rožnova pod Radhoštěm" Kč olej na malířské lepence, signováno, datováno 1943, kvalitní krajinářská práce jednoho z nejlepších moravských krajinářů 32 x 50 (46 x 64) Mervart Augustin významný moravský malíř krajinář, narodil se v Krásně nad Bečvou, studoval sochařství u profesora F. Hrachovce, A. Balána, základy malířství získal u B. Jaroňka, žil a tvořil v Přerově, člen SVU Mánes, od roku 1910 se účastnil všech členských výstav, více než 30 výstav u nás i ve světě, Kodaň, New York, atd., zastoupen v mnoha galeriích, včetně galerie Národní, jeden z nejlepších moravských malířů (Toman, Slovník Chagall) 169 Schiess "Kostelík ve vysokých horách" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, první třetina 20. století, luxusní rám, vysoce reprezentativní celek 60,5 x 80,5 (81,5 x 101,5) 170 nesignováno "Na ulici starého města v zimě" Kč olej na dřevěné desce, signum nenalezeno, první třetina minulého století, malováno ve stylu starých Holanďanů, 20 x 25 (32 x 36,5) 171 Hoffstädter Bedrich ( ) "Zlatá rybka v akváriu" Kč mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno podle expertízy patrně 1936, skvělá práce, k obrazu je připojena Zpráva o provedeném restaurátorském průzkumu obrazu, 57 x 47 (74 x 64) Hoffstädter Bedrich malíř, narozen v Trenčíně, výtvarně se vzdělával v Praze na Ukrajinské akademii, později na AVU u profesora W. Nowaka, po skončení války zůstal v Praze, ale účastnil se vývoje slovenské výtvarné tvorby (Slovník Chagall) 172 Štembera Otakar ( ) "Zátiší se slunečnicemi" Kč olej na lepence, signováno, datováno 1991, práce proslulého kreslíře a karikaturisty, 71 x 51 (82,5 x 63,5) Štembera Otakar malíř, ilustrátor, karikaturista, narozen v Praze, studoval profesuru kreslení u Oldřicha Blažíčka, působil jako filmový a divadelní výtvarník, knižní grafik, malíř krajin, portrétů a zátiší, významný kreslíř a karikaturista, ilustroval přes sedmdesát knih, spoluzakladatel humoristického časopisu Dikobraz, řada výstav, ocenění a vyznamenání (Toman, Slovník Chagall) 173 monogramista NF "Dvě jeptišky" Kč černobílý francouzský goblének, signováno monogramem, přelom 19. a 20. století, sběratelský kus, 17,5 x 21 (24 x 26,5) 174 Král Josef ( ) "Mořský útes" Kč olej na plátně, signováno, datováno 1907, zajímavá práce předčasně zesnulého žáka Julia Mařáka, 17,5 x 25,5 (25,5 x 33,5) Král Josef Malíř krajinář, narozen v Rakovníku, zemřel v Praze, žák profesora Mařáka a Ottenfelda na pražské akademii, řada jeho kreseb byla publikována ve Zlaté Praze (Toman) 175 Kružík Arnošt.viz 175, 176 "Klobouk bez křoví" Kč _ 22 _

KATALOG 64. AUKCE 22. 3. 2009 BRNO

KATALOG 64. AUKCE 22. 3. 2009 BRNO BAJKY STARÉHO ČIPU 14 Sladkokysele Okurka žila ve sladkokyselém nálevu tak dlouho, až z toho byla celá tumpachová a začala propadat depresím. Jak to se mnou vlastně je? Jsem sladká nebo kyselá? Dobrá,

KATALOG 85. AUKCE BRNO 16. 3. 2014. Obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno

KATALOG 85. AUKCE BRNO 16. 3. 2014. Obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG V neděli 16. března 2014 od 11 hodin pořádá

800 Kč Kubašta Vojtěch. 800 Kč Kubašta Vojtěch

800 Kč Kubašta Vojtěch. 800 Kč Kubašta Vojtěch 1 "Valdštejnská zahrada - Praha" 800 Kč Kubašta Vojtěch (1914-1992) mistrovská originální litografie kolorovaná akvarelem, signováno v desce monogramem VK, vpravo dole tužkou, vlevo dole tužkou orig. akv,

KATALOG 106. AUKCE OSTRAVA 18. 12. 2011. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, staroţitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 106. AUKCE OSTRAVA 18. 12. 2011. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, staroţitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, staroţitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace staroţitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG Společnost AAA s.r.o. pořádá svou 106.

KATALOG 107. AUKCE OSTRAVA 26. 2. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, staroţitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 107. AUKCE OSTRAVA 26. 2. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, staroţitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, staroţitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace staroţitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG Společnost AAA s.r.o. pořádá svou 107.

KATALOG 109. AUKCE OSTRAVA 4. 11. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 109. AUKCE OSTRAVA 4. 11. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG Společnost AAA s.r.o. pořádá svou 109.

Příklady autoritních záznamů Příloha k certifikované metodice Tvorba autoritních záznamů pro potřeby muzeí a galerií Příklady autoritních záznamů Příloha k certifikované metodice Tvorba autoritních záznamů pro potřeby muzeí a galerií Uvedené příklady představují určité typy autoritních záznamů, u nichž chceme upozornit

Narodil se 30. dubna 1877 v Jemnici jako jeden z osmi dětí chudého jemnického síťaře. Roman Havelka - malíř Narodil se 30. dubna 1877 v Jemnici jako jeden z osmi dětí chudého jemnického síťaře. Měšťanskou školu vychodil v Jihlavě, kam se roku 1885 rodina přestěhovala. V roce 1892 byl přijat

VYSVĚTLIVKY. Výtvarné a řemeslné dílny Výstavy a expozice. Havlíčkův Brod. Žďár nad Sázavou. Pelhřimov. Jihlava OKRES JIHLAVA. 56 58 60 64 73 77 78 80 81 82 84 85 VYSVĚTLIVKY Výtvarné a řemeslné dílny Výstavy a expozice Havlíčkův Brod Pelhřimov Jihlava Žďár nad Sázavou OKRES JIHLAVA Třebíč 20 53. Bartoň David - Ateliér v bývalé

Konference Krajané a čeština, Praha, 10-12. 9. 2014

Konference Krajané a čeština, Praha, 10-12. 9. 2014 Konference Krajané a čeština, Praha, 10-12. 9. 2014 jméno stát instituce Balev Anna USA Baslerová Helena Rakousko Kulturní klub Čechů a Slováků, Vídeň Basler Richard Rakousko Kulturní klub Čechů a Slováků,

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš

Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš Mikoláš Aleš je jednou z nejvýznamnějších osobností generace Národního divadla. Byl předním malířem českých dějin a bezpochyby se podílel na utváření českého umění. Jeho tvorba byla ovlivněna,zvláště

Na výstavě Pro Dva umělkyně předvádí svou vizuálně bohatou tvorbu datovanou od roku 2011.

Na výstavě Pro Dva umělkyně předvádí svou vizuálně bohatou tvorbu datovanou od roku 2011. Na výstavě Pro Dva umělkyně předvádí svou vizuálně bohatou tvorbu datovanou od roku 2011. Poté co Alena Kupčíková absolvovala pražskou Akademie výtvarného umění - dokončena titul Ph.D., studium v zahraničí

KATALOG 66. AUKCE 20. 9. 2009 BRNO BAJKY STARÉHO ČIPU. 23 Radar

KATALOG 66. AUKCE 20. 9. 2009 BRNO BAJKY STARÉHO ČIPU. 23 Radar BAJKY STARÉHO ČIPU 22 Příběh jednosila Kdo by si ještě dnes dokázal vzpomenout na nevýrazného, slaboučkého jednosila, prostého jakýchkoli léčebných účinků. Tento slabounký jedinec však měl v sobě obrovskou

11. společenský večer s dobročinnou aukcí

11. společenský večer s dobročinnou aukcí 11. společenský večer s dobročinnou aukcí Katalog exponátů Hlavní partner: Partneři: Neodpírej dobrodiní těm, kteří je potřebují, je-li v tvé moci je prokázat. Přísloví 3.27 Program: Prohlídka výstavy

KATALOG 116. AUKCE - OSTRAVA - 21.12.2014. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 116. AUKCE - OSTRAVA - 21.12.2014. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG V neděli 21. prosince 2014 od 11 hodin

ŠTĚPÁNEK VÁCLAV 1897-1953. Inventář. (NAD č.: 1747) (Č. pomůcky: 566)

ŠTĚPÁNEK VÁCLAV 1897-1953. Inventář. (NAD č.: 1747) (Č. pomůcky: 566) Archivní pomůcky Archivu hlavního města Prahy 110200/22 ŠTĚPÁNEK VÁCLAV 1897-1953 Inventář (NAD č.: 1747) (Č. pomůcky: 566) Zora Damová Praha 2015 I. Vývoj původce fondu Václav Štěpánek byl pražský mlynář,

EXLIBRIS A DROBNÁ GRAFIKA HANA ČÁPOVÁ EXLIBRIS A DROBNÁ GRAFIKA 4 27. července až 5. září 2015 Galerie U Kellerů, Radnice, náměstí Karla Šternberka 68 a plzeňská sekce Spolku sběratelů a přátel exlibris 1 2 34 1. Exl F. MÁSLER.

Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT ZŠ Břežany zpracovala v rámci projektu DUMY: 9. ročník, výtvarná výchova Tematický blok: Výtvarné umění autor: Mgr. Alžběta Sousedíková sousedikova.obl@seznam.cz říjen 2011 Název projektu: Inovace a zkvalitnění

Publikačníčinnost muzeí zřizovaných Krajem Vysočina

Publikačníčinnost muzeí zřizovaných Krajem Vysočina Publikačníčinnost muzeí zřizovaných Krajem Vysočina Božena Kabelíková Muzeum Vysočiny Třebíč 1 Kraj Vysočina Název Kraje Vysočina souvisí se skutečností, že se tento správní celek rozkládá na podstatnéčásti

VÌDOMÍ ODPOVÌDNOSTI II.

VÌDOMÍ ODPOVÌDNOSTI II. VÌDOMÍ ODPOVÌDNOSTI II. VÌDOMÍ ODPOVÌDNOSTI II 1 2 Vážení pøátelé umìní, spoleènost Pražská energetika, a. s., pokraèovala ve výstavních aktivitách v prostorách øeditelství spoleènosti i po dobu dalších

MUZEUM UMĚNÍ A DESIGNU 1990 2010: PŘEDNÁŠKY A BESEDY

MUZEUM UMĚNÍ A DESIGNU 1990 2010: PŘEDNÁŠKY A BESEDY PŘEDNÁŠKY A BESEDY Koncepce tematických celků přednášek a besed, případně také kursů a tvůrčích dílen je popsána v jedné z úvodních kapitol, která se věnuje charakteru vzdělávání nabízeného Muzeem umění

Jaroslav Pošvář (1900 1984)

Jaroslav Pošvář (1900 1984) Jaroslav Pošvář (1900 1984) Jaroslav Pošvář, další z právních historiků z vůle osudu, patřil spolu s Jiřím Cvetlerem a Hynkem Bulínem k těm málo profesorům brněnské právnické fakulty, kteří na ní působili

František Mička (1878 1950?) I. Z Moravy přes Paříž do USA

František Mička (1878 1950?) I. Z Moravy přes Paříž do USA František Mička (1878 1950?) varianta B Zdroj: Malý, Zb. (ed.). Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2010. Sv. 8, Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1998-2010, s. 256 I. Z Moravy přes

Studentské práce z archivu Katedry dějin umění FF UP (1947 1989)

Studentské práce z archivu Katedry dějin umění FF UP (1947 1989) Studentské práce z archivu Katedry dějin umění FF UP (1947 1989) I. Domácí, ročníkové a diplomové práce, závěrečné práce postgraduálního studia 1947 Luděk Buriánek, Společenské poslání výtvarné výchovy.

Provozní doba knihovna Dolní náměstí a Informační centrum pondělí pátek: 10:00 18:00 sobota: 9:00 12:00 (Informační centrum + půjčovna 2.

Provozní doba knihovna Dolní náměstí a Informační centrum pondělí pátek: 10:00 18:00 sobota: 9:00 12:00 (Informační centrum + půjčovna 2. únor 2/2009 Masarykova veřejná knihovna Vsetín Dolní náměstí 1356, 755 01 Vsetín tel.: 571 412 143, mobil: 720 449 454 web: http://www.mvk.cz, e-mail: mvk@vs.inext.cz Informační centrum Dolní náměstí 1356,

Zřizovatel MK ČR do 30. června 2001 Krajský úřad Ústeckého kraje od 1. července 2001 Výroční zpráva Galerie moderního umění v Roudnici n.l. za rok 2001 Galerie moderního umění v Roudnici n.l. Očkova 5, Roudnice n.l., tel. a fax 0411 837301 Zřizovatel MK ČR do 30. června 2001 Krajský úřad

Vyvolávací cena: 500 Kč Minimální výše příhozu: 100 Kč

KATALOG 120. AUKCE - OSTRAVA - 8. 5. 2016. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 120. AUKCE - OSTRAVA - 8. 5. 2016. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG V neděli 8. května 2016 od 11 hodin

Umění na čokoládových obalech

Umění na čokoládových obalech Umění na čokoládových obalech Obaly lze rozdělit do řady kategorií, které kupodivu velmi dobře odrážejí také volnou Rykrovu tvorbu. Vedle zaujetí orientem a orientalismy (Kofila) na obalech čokolád (motivy

1. Adámek Luděk Mísa 2008, vitráž, 40x28x5 1 900 Kč

Emilie Heyduková. narozena 3.10.1859 v Písku. 150. výročí narození

Emilie Heyduková. narozena 3.10.1859 v Písku. 150. výročí narození Emilie Heyduková narozena 3.10.1859 v Písku 150. výročí narození Narodila se v rodině píseckého restauratéra Petra Reinera. Navštěvovala vyšší dívčí školu v Písku, kde působil jako profesor Adolf Heyduk,

EDIČNÍ ČINNOST OBCE LIPTÁL

EDIČNÍ ČINNOST OBCE LIPTÁL EDIČNÍ ČINNOST OBCE LIPTÁL V roce 1994 vydal Obecní úřad v Liptále knihu Liptál s podtitulem Kapitoly z historie obce na Valašsku Její autor PhDr. Ladislav Baletka zde zachytil dějiny obce od jejího vzniku

Poštovní věstník Český telekomunikační úřad

Poštovní věstník Český telekomunikační úřad Poštovní věstník Český telekomunikační úřad Částka 10 Ročník 2008 Praha 9. října 2008 OBSAH: SDĚLENÍ ČESKÉHO TELEKOMUNIKAČNÍHO ÚŘADU 53 Ověření dodržování pravidel pro přiřazování nákladů na jednotlivé

Panorama Aleny Dostálové

Panorama Aleny Dostálové Panorama Aleny Dostálové autor: archiv zvětšit obrázek Čítárna Unijazzu pořádá retrospektivní výstavu díla akademické malířky Aleny Dostálové u příležitosti nedožitých osmdesáti let této významné představitelky

Thunská porcelánka Klášterec nad Ohří Knihy dekorů 1899-1940. EL NAD č.: 246 AP č.: 675

Thunská porcelánka Klášterec nad Ohří Knihy dekorů 1899-1940. EL NAD č.: 246 AP č.: 675 Státní oblastní archiv v Plzni Thunská porcelánka Klášterec nad Ohří Knihy dekorů 1899-1940 Prozatímní inventární seznam EL NAD : 246 AP : 675 Marie Berkovcová, Mgr. Jan Vaňata, PhDr. Eva Wasková Klášter

KATALOG 87. AUKCE BRNO 21. 9. 2014. Obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno

KATALOG 87. AUKCE BRNO 21. 9. 2014. Obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG V neděli 21. ZÁŘÍ 2014 od 11 hodin pořádá společnost

KATALOG 67. AUKCE 29. 11. 2009 BRNO. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno KATALOG

KATALOG 67. AUKCE 29. 11. 2009 BRNO. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno KATALOG Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG Společnost AAA s.r.o. pořádá svou 67.

KATALOG 96. AUKCE 21. 12. 2008 OSTRAVA BAJKY STARÉHO ČIPU. 12 Hyper 2

KATALOG 96. AUKCE 21. 12. 2008 OSTRAVA BAJKY STARÉHO ČIPU. 12 Hyper 2 BAJKY STARÉHO ČIPU 12 Hyper 2 Jeden starý textový editor byl tak naštvaný na celý svět, že se rozhodl napsat na příslušné instituce pár anonymních dopisů. Když nedostal do třiceti dnů odnikud odpověď,

Od Loose k Rozehnalovi Architekti purismu a funkcionalismu v Brně

Od Loose k Rozehnalovi Architekti purismu a funkcionalismu v Brně Od Loose k Rozehnalovi Architekti purismu a funkcionalismu v Brně Adolf Loos (* 1870 Brno 1933 Kalksburg u Vídně) syn brněnského kameníka Adolfa Loose st. (jeho dílna sídlila na Kounicově 20 a 22) studium:

ZDENKA BRAUNEROVÁ. Personální bibliografie. František Bílek a jeho dílo. P., Mánes 1900. l sv. (nestr.). Obr. příl.

ZDENKA BRAUNEROVÁ. Personální bibliografie. František Bílek a jeho dílo. P., Mánes 1900. l sv. (nestr.). Obr. příl. ZDENKA BRAUNEROVÁ Personální bibliografie Z DÍLA ZDENKY BRAUNEROVÉ Knihy Cestovní deník Zdenky Braunerové (1883). [Editor Martin Šámal.] Roztoky u Prahy, Středočeské muzeum 2003. 118 s. Il. (některé barev.).

Olomoucká obrazárna IV

Olomoucká obrazárna IV Olomoucká obrazárna IV Evropské malířství 19. století z olomouckých sbírek 25. 2. 25. 9. 2016 Arcidiecézní muzeum Olomouc Galerie KONCEPCE VÝSTAVY Marie Mžyková, Martina Potůčková KURÁTORKA VÝSTAVY Martina

KATALOG 78. AUKCE BRNO 13. 5. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 78. AUKCE BRNO 13. 5. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG Společnost AAA s.r.o. pořádá svou 78.

Nahoře: půdorysy kostelů v Mikulčicích. Dole: rekonstrukce trojlodní baziliky (čís. 6) podle J. Pošmourného.

Nahoře: půdorysy kostelů v Mikulčicích. Dole: rekonstrukce trojlodní baziliky (čís. 6) podle J. Pošmourného. Nahoře: půdorysy kostelů v Mikulčicích. Dole: rekonstrukce trojlodní baziliky (čís. 6) podle J. Pošmourného. Dochované základy kostela na Vrchu sv. Klimenta u Osvětiman. Jednoduchá úprava pro poutní mše

Autorské honoráře. Prize List

Autorské honoráře. Prize List 1 z 6 3.1.2008 15:30 Autorské honoráře Prize List V roce 2001 vydala Asociace užité grafiky aktualizovaný ceník (bližší podrobnosti na tel. čísle AUG) Zde uvádíme pro orientaci zásady výpočtu honorářů

KATALOG 94. AUKCE BRNO 5. 6. 2016 OBRAZY, PORCELÁN, KURIOZITY, STAROŽITNOSTI, UMĚLECKÉ PŘEDMĚTY. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno

KATALOG 94. AUKCE BRNO 5. 6. 2016 OBRAZY, PORCELÁN, KURIOZITY, STAROŽITNOSTI, UMĚLECKÉ PŘEDMĚTY. AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno OBRAZY, PORCELÁN, KURIOZITY, STAROŽITNOSTI, UMĚLECKÉ PŘEDMĚTY AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG V NEDĚLI 5. ČERVNA 2016 OD 11 HODIN POŘÁDÁ

ZPRAVODAJ 9/2015. Vážení přátelé slánského muzea,

ZPRAVODAJ 9/2015. Vážení přátelé slánského muzea, ZPRAVODAJ 9/2015 Vážení přátelé slánského muzea, letní prázdniny jsou za námi, podzim se pomalu blíží a s ním i zahájení nové sezóny KPH, pokračování přednáškového cyklu v malé galerii muzea, ale i ukončení

ABSOLVENTSKÁ PRÁCE ZÁMEK BLATNÁ

ABSOLVENTSKÁ PRÁCE ZÁMEK BLATNÁ Základní škola T. G. Masaryka Blatná, okr. Strakonice ABSOLVENTSKÁ PRÁCE ZÁMEK BLATNÁ Autor práce: Tereza Fořtová, IX. tř. Vedoucí práce: Mgr. Blanka Posavádová Školní rok: 2012/2013 Úvod Zámek Blatná

Mark Rothko. "Color Field Painting"

Mark Rothko. Color Field Painting Mark Rothko "Color Field Painting" Jakou moc má umění? Můžete ho prožívat jako lásku nebo smutek? Může změnit váš život? Tyto zdánlivě nemožné otázky dává Simon Schama, autor cyklu Síla umění, úvodem

ČESKÉ BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ

ČESKÉ BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ ČESKÉ BAROKNÍ MALÍŘSTVÍ Karel Švuger DVK/ 3. ročník Září 2012 VY_32_INOVACE_DVK23/13 Obrazová dokumentace, výrazné osobnosti vrcholného baroka Karel Škréta, 1610 1674 pocházel z protestantské rodiny, po

Národní technické muzeum Archiv Národního technického muzea. Zuman František

Národní technické muzeum Archiv Národního technického muzea. Zuman František Národní technické muzeum Archiv Národního technického muzea Zuman František (1890-1950) Prozatímní inventární seznam NAD č. 589 evidenční pomůcka č. 211 Honzáková Valerie Praha 1971 František Zuman (2.

KATALOG 111. AUKCE OSTRAVA 28. 4. 2013. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 111. AUKCE OSTRAVA 28. 4. 2013. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. KATALOG 111. AUKCE OSTRAVA 28. 4. 2013 Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG

MONOGRAFIE RŮŽENA PŘÍBĚH MALÍŘKY RŮŽENY ZÁTKOVÉ

MONOGRAFIE RŮŽENA PŘÍBĚH MALÍŘKY RŮŽENY ZÁTKOVÉ Výstava na Pražském hradě představí jedinou českou futuristku Růženu Zátkovou První ucelený pohled na krátký život a syntetické dílo zřejmě jediné české futuristky Růženy Zátkové (1885-1923) představí

KATALOG 63. AUKCE 14. 12. 2008 BRNO

KATALOG 63. AUKCE 14. 12. 2008 BRNO BAJKY STARÉHO ČIPU 10 Metr a decimetr Jeden soukromý metr, jak byl měřením celý unavený, se rozhodl, že si potřebuje odpočinout, a tak se trošku natáhl. Od té chvíle měl při poměření jinými metry sto deset

VYHLÁŠENÍ POPISU VĚCI

VYHLÁŠENÍ POPISU VĚCI VYHLÁŠENÍ POPISU VĚCI 1 Podle 81 odst. 1 tr. řádu v trestní věci proti obviněným/podezřelým: Martin HONCŮ, nar. 28.01.1991 v NÁCHOD, trv. bytem POD KLEPRLÍKOVOU HOROU 322, 549 31 HRONOV Jiří PECINA, nar.

Příběh obrazu téměř detektivní

Příběh obrazu téměř detektivní Příběh obrazu téměř detektivní Jan Andres ml. a Jan Andres st. Před časem upoutal naši pozornost obraz z jedné soukromé sbírky. Vertikálně symetrická kompozice, výrazná až násilná centrální perspektiva

Ověření ve výuce: Třída:

Ověření ve výuce: Třída: ZŠ Litoměřice, Ladova Ladova 5 Litoměřice 412 01 www.zsladovaltm.cz vedeni@zsladovaltm.cz Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.0948 Šablona: 32_01 Sada: III Ověření ve výuce: Třída: 8.A Datum: 23.3.

Jiří Glet. Slovníček výtvarného umění a architektury

Jiří Glet. Slovníček výtvarného umění a architektury Jiří Glet Slovníček výtvarného umění a architektury Copyright Autor: Jiří Glet Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2015 ISBN: 978-80-7512-125-7 (epub) 978-80-7512-126-4 (mobipocket) 978-80-7512-127-1

Nositelé titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje v roce 2015

Nositelé titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje v roce 2015 Nositelé titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje v roce 2015 1. Antonín Hájek, Uherské Hradiště Mařatice Titul obdržen v oboru práce se dřevem soustružení, zdobení cínem, intarzie. Antonín

Dodalová Irena (1900 1989)

Dodalová Irena (1900 1989) Dodalová Irena (1900 1989) 1919 1989 (1999) Inventář NFA 004 Název archivu: Národní filmový archiv, Praha Název archivní pomůcky: Dodalová Irena (1900 1989) Časový rozsah pomůcky: 1919 1989 (1999) Druh

stručně popsat historii grafiky a grafického designu definovat základní pojmy z oblasti grafiky

stručně popsat historii grafiky a grafického designu definovat základní pojmy z oblasti grafiky 1 ÚVOD Grafika je jedním z druhů výtvarného umění. Vymezení pojmu je poměrně složité. Obecně můžeme říci, že grafikou nazýváme umělecké dílo, kdy umělec použije jednu z grafických technik a dílo rozmnoží

Moderní knižní kultura ve sbírkách Muzea umění Olomouc. Hana Bartošová Muzeum umění Olomouc Moderní knižní kultura ve sbírkách Muzea umění Olomouc Hana Bartošová Muzeum umění Olomouc Sbírka Kniha 20. století založena r. 1994 jako součást fondu knihovny Muzea umění Olomouc základem sbírky se stala

František Mička (1878 1950?)

František Mička (1878 1950?) František Mička (1878 1950?) metodická příručka, varianta A Zdroj: Malý, Zb. (ed.). Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2010. Sv. 8, Ostrava : Výtvarné centrum Chagall, 1998-2010, s. 256

Krátký jest blábol, dlouhý jest žal, dříve rozumně zápol a nerozum z beder svých sval. Sval blábol a nerozum s rozumem svým se dorozum.

Krátký jest blábol, dlouhý jest žal, dříve rozumně zápol a nerozum z beder svých sval. Sval blábol a nerozum s rozumem svým se dorozum. Jakub Hron Naše vlast měla i má mnoho vynálezců, objevitelů a zlepšovatelů. Někteří jsou téměř zapomenuti, jiné zná celý národ. K těm prvním můžeme zařadit jihočeského rodáka, profesora, vynálezce a libomudruna

Archiv sportu a tv. inventář č. 78 NAD č. 202. Růžena Beinhauerová (1912 1968) V Praze 2007, 2011 Lucie Swierczeková

Archiv sportu a tv. inventář č. 78 NAD č. 202. Růžena Beinhauerová (1912 1968) V Praze 2007, 2011 Lucie Swierczeková Archiv sportu a tv inventář č. 78 NAD č. 202 Růžena Beinhauerová (1912 1968) 1929 1968 V Praze 2007, 2011 Lucie Swierczeková Ú v o d Beinhauerová Růžena Narodila se 23. září 1912 v Ostravě jako Růžena

Restaurování monstrance olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala Schrattenbacha Zlaté slunce Moravy. Ivan Houska

Restaurování monstrance olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala Schrattenbacha Zlaté slunce Moravy. Ivan Houska Restaurování monstrance olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala Schrattenbacha Zlaté slunce Moravy 2005 Ivan Houska Historicky první snímek monstrance z konce 19. století. Předmět restaurování Schrattenbachova

životopis Petr Nikl se narodil 8.11. 1960 Jeho otec je akademický malíř, matka pracuje jako návrhářka hraček Petr Nikl vystudoval Střední

životopis Petr Nikl se narodil 8.11. 1960 Jeho otec je akademický malíř, matka pracuje jako návrhářka hraček Petr Nikl vystudoval Střední Petr Nikl životopis Petr Nikl se narodil 8.11. 1960 Jeho otec je akademický malíř, matka pracuje jako návrhářka hraček Petr Nikl vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. V r. 1980

Keramika první poloviny 19. století v Brně

Keramika první poloviny 19. století v Brně Keramika první poloviny 19. století v Brně Novověká keramika: objevuje se od poloviny 17. stol. řadíme k ní: hrnčinu, majoliku, mezzomajoliku, fajáns, polofajáns, kameninu nejčastější typy tvarů: ploché

Irena Jůzová Máme je raději než drahokamy, jsou nám milejší nad zlato

Irena Jůzová Máme je raději než drahokamy, jsou nám milejší nad zlato Tisková zpráva 3 strany + 3 foto: Galerie moderního umění v Hradci Králové zve Vás a Vaše přátele do sálů v přízemí na výstavu: Máme je raději než drahokamy, jsou nám milejší nad zlato 26. listopad 2010

pomník Gustava Mahlera v Jihlavě

pomník Gustava Mahlera v Jihlavě pomník Gustava Mahlera v Jihlavě Občanské sdružení Společenství za zřízení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě V letech 2010 a 2011 si kulturní svět připomene dvě výročí spojená s nejvýznamnějším Jihlavanem,

HOSTIVICKÝ ULIČNÍK. Historický vývoj ulic a domů v Hostivici. Ulice Nerudova

HOSTIVICKÝ ULIČNÍK. Historický vývoj ulic a domů v Hostivici. Ulice Nerudova HOSTIVICKÝ ULIČNÍK Historický vývoj ulic a domů v Hostivici Ulice Nerudova Hostivice, listopad 2010 Ulice Nerudova 2 UPOZORNĚNÍ Tento dokument je součástí díla Hostivický uličník, které obsahuje úvodní

šperk 10+ 10- šperk vnitřek pravá Dokresli svůj secesní šperk.

šperk 10+ 10- šperk vnitřek pravá Dokresli svůj secesní šperk. vnitřek levá vnitřek pravá zadní Dokresli svůj secesní. Informace k notýsku Šperk Úvod: Devatenácté století přineslo významné změny ve skladbě obyvatel a ve struktuře majetku. Zatímco v předchozích staletích

KATALOG 79. AUKCE BRNO 16. 9. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o.

KATALOG 79. AUKCE BRNO 16. 9. 2012. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty. AAA s.r.o. Šperky, obrazy, porcelán, kuriozity, starožitnosti, umělecké předměty AAA s.r.o., JÍLOVÁ 2, Brno Člen Asociace starožitníků ČR a mezinárodní organizace CINOA KATALOG Společnost AAA s.r.o. pořádá svou 79.

06382 KARVINÁ - Fryštát 15-44

06382 KARVINÁ - Fryštát 15-44 06382 KARVINÁ - Fryštát 15-44 Město Fryštát, t.j. historické jádro Karviné, bylo založeno v 1. polovině 14. století na mírném návrší nad potokem Mlýnkou. V jižní části jeho oválné půdorysné dispozice je