BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník listopad, prosinec 2013 Vychází 15. prosince Mgr. Oldřiška Taláková

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "BAŤÁK. Studentský časopis SPŠ Zlín. Dvouměsíčník listopad, prosinec 2013 Vychází 15. prosince 2013. Mgr. Oldřiška Taláková"

Transkript

1 BAŤÁK Studentský časopis SPŠ Zlín Dvouměsíčník listopad, prosinec 2013 Vychází 15. prosince 2013 Ročník IV. Redakce Michal Řihák, 3. G web. archiv: spszl.cz Grafická úprava: Michal Řihák Redakční rada Mgr. Oldřiška Taláková Mgr. Ivona Stuchlíková Mgr. Jitka Kadlečíková Eva Martincová Vážení čtenáři, milí přátelé! Svou úvodní stranou Vás zdraví vydání Baťáku, které hovoří o měsících listopadu a prosinci. Listy ze stromů už opadaly, potkaly nás první mrazy a i nějaká sněhová nadílka. A protože teď, když začínáte číst nové číslo našeho časopisu, můžeme říct, že do Vánoc už mnoho času nezbývá, slibujeme, že v závěru budete moci k pravé vánoční atmosféře přičichnout. Než se tam ale dostanete, čekají Vás reportáže, články a zajímavosti v češtině i angličtině, ze školy i daleké Brazílie. A nezapomínáme ani na rubriku, u které jsme slíbili, že bude vycházet pravidelně. Přejeme příjemné čtení! Úvodní text Michal Řihák; úvodní fotografie MA

2 Mapa školy V našem časopise si pravidelně můžete prohlížet rubriku Mapa školy. Podle tohoto pomyslného plánku vás navigujeme na důležitá, ale někdy i nenápadná místa na naší škole. Dnes Vám představíme prostory, které nejsou neznámé, avšak určitě patří mezi poměrně rozsáhlé a mezi žactvem povětšinou oblíbené. Zveme Vás do tělocvičny! Nesmíme zapomenout, že sportovní aktivity týkající se naší školy neprobíhají jen v její budově. Jednak se téměř pravidelně účastní týmy i jednotlivci rozličných soutěží, na kterých získávají medaile i poháry. A pak jsou také organizovány sportovní kurzy - lyžařské pro druhé a vodácké, cyklistické a turistické pro třetí ročníky. Pro sportovní vyžití žáků a učitelů i zájemců z řad veřejnosti má škola k dispozici rozsáhlé vybavení. Mezi prostory, ve kterých je možné provozovat nejrůznější pohybové aktivity, patří sportovní hala, aula, posilovna a venkovní areál. Název sportovní hala skutečně není scestný, protože před výstavbou budovy Euronicshaly (vybudována v roce 1977, dříve Sportovní hala Novesta) sloužila právě velká tělocvična v naší škole celému městu obdobně jako dnešní budova na ulici Březnické. Nad hledištěm může upoutat pozornost rozhlasová místnost, ze které komentátoři sledovali průběh dané sportovní události. Ta již dnes ke svému účelu neslouží. Ve východní části budovy F se nachází takzvaná přístavba, ve které v minulosti provozovali basketbalisté svou klubovnu. K dispozici tam byly také místnosti k ubytování. Dnes tyto prostory užívají sportovní šermíři. Druhý vyjmenovaný název se může zdát zase trochu zavádějící. Jako aula totiž bývá ve školách označována slavnostní síň. U nás však máme ve zvyku takto nazývat malou tělocvičnu s povrchem z parket, která slouží ke konání utkání ve stolním tenise, badmintonu nebo florbalu. Od roku 1974 do devadesátých let byla tato aula skutečně zaplněna židlemi, v jejím čele stálo podium a jako promítací místnost sloužil dnešní sklad knihovny (s číslem E206). Původním účelem bylo, aby se tam pořádaly konference nebo besídky. Při rekonstrukci na přelomu století získala škola aulu novou (s číslem E309).

3 Posilovna, ve které nyní tráví svůj volný čas zdokonalováním těla někteří žáci, vznikla po přestavbě schodiště. A při výuce tělesné výchovy v příznivém počasí slouží od roku 2004 zrekonstruovaný venkovní areál s tartanovou běžeckou dráhou (100m rovinka a 200m ovál), hřištěm s umělým travnatým povrchem a dvěma tenisovými kurty. Venku jsou k nalezení také prostory pro beach-volejbal, skok daleký nebo vrh koulí. Abychom představili také povolané lidi, naše učitele tělocviku, oslovili jsme tři z nich s žádostí o rozhovor. Jako první si přečtěte, jak na naše otázky odpovídala Marie Zahradnická, jíž letošní rok přinesl do rozvrhu jen dvě hodiny tělesné výchovy týdně. Co je obtížnější? Učit angličtinu nebo tělocvik? Asi angličtinu. Po metodické stránce je angličtina těžší. Počítáme s tím, že z ní mají žáci maturovat, a tak je výstup obtížnější. A celý život učím tělocvik tak, aby žáci získali zálibu v jakémkoliv sportu - aby jim později mohl sloužit k relaxaci. Kdyby se spočítali všichni studenti za celou dobu vaší učitelské kariéry, zaplnili by sportovní stadion? Já už učím 36 roků. Začala jsem na vysoké škole, tam jsem učila jen tělocvik - to bylo skupin a skupin! Určitě by všichni dohromady obsadili hlediště zimního stadionu. Budete sledovat zimní olympijské hry v Soči? Jaké sporty máte nejraději? Stoprocentně. Sleduji každou olympiádu. Jsme rodina posedlá sportem. Je to pro nás malý svátek. Baví mě sledovat všechny sporty. Ale s tím, jak jsem již nějaké vážné situace viděla na vlastní oči, přicházím na to, že když má jít ve sportu o život, tak to už není pro mě. Mají sportovně založení lidé smysl pro humor? Který z uvedených citátů vás více pobavil? a) Kdyby byla na OH někdy disciplína spaní, pokusím se o zlatou! (Robert Fulghum) b) Tvrdí se, že plavání podporuje držení těla a ladné pohyby. Ale všimli jste si někdy, jak chodí kachna? (Woody Allen) Určitě ten druhý! Spaní není žádná zábava. Je podle vašich zkušeností pravdivé tvrzení, že cvičení posiluje psychickou kondici a dobrou náladu? Jaké cvičení preferujete Vy? Jednoznačně. Sport a cvičení jsou jedny z nejúčinnějších prostředků, jak vyladit psychiku. Mezi moje nejoblíbenější patří lyžování, jezdění na kole a míčové hry - hlavně volejbal. Tady v tělocvičně vedete kurzy cvičení na balonech. Povězte nám o tom něco. Ano, ten velký nafukovací míč se jmenuje fitball. Kurzy vedu pro kolegyně a mohou se k nám přidat i studentky. Ale v letošním školním roce zájem o toto cvičení mezi studenty není. Myslím, že toto cvičení je účinné a potřebné pro každé tělo.

4 V další části odpovídá na otázky studentského časopisu Baťák usměvavý sympaťák, učitel tělesné výchovy a němčiny Jiří Závodník. V kolika letech jste začal sportovat Vy? Pokud mě paměť neklame, tak jsem začal kolem 8 let s gymnastikou, na kterou se postupně nabalovaly a zase mizely sporty, jako je košíková, atletika, kopaná a házená, u které jsem nakonec zůstal dodnes. Máte i dnes nějaké sportovní idoly? Komu fandíte? Sport mám rád jako celek, nevybírám si a pokud mám čas, rád ho sleduji. Upřednostňuji však kolektivní sporty a musím se přiznat, že úplně na pokraji mého zájmu stojí motosport. Je o Vás známo, že se věnujete i profesi trenéra. Co žádný trenér nemůže naučit? Chuť po vítězství až do poslední vteřiny utkání a schopnost hecovat družstvo i za nepříznivého stavu. Která vlastnost je u hráče házené klíčová? Je to postřeh? U házené je kromě dobře zvládnuté techniky velice důležitá kreativita a herní inteligence, protože na konci každé akce se musí hráč rozhodnout pro nějaké řešení vzniklé situace a on by měl ve zlomku sekundy to vhodné řešení najít a provést. Chtěl byste být znova studentem? Co byste dnes studoval? Jaká by byla Vaše vysněná profese? Být znovu studentem a vrátit se v čase o více než 30 let zpět by bylo nádherné a jistě bych si této příležitosti hodně užil. Myslím si, že v současné době je studium méně drilové a jeho náročnost od našich studijních časů mírně poklesla. Co se týká mého rozhodnutí, co bych změnil ve svém rozhodování, tak asi nic, jelikož mě moje práce baví a naplňuje. Kdybychom vám nabídli zimní lyžařskou dovolenou snů kam by to bylo a proč? Kanada a některé lyžařské středisko v tomto státu. Nepřijde Vám, že děláte nevděčné povolání? Je těžké učit tělocvik? Učit tělocvik není zase tak těžká záležitost, mnohem těžší je přesvědčit některé ignoranty, že existuje více zajímavých sportů a sportovních činností, než je ten jejich oblíbený. Myslím si, že takovýto souboj je výzva pro každého učitele, a to nejen tělocviku.

5 A rozhovor se Zbyňkem Válkem jsme začali vtipem a nadsázkou. Lékař k pacientovi: Chybí vám pohyb. Jaké je vaše povolání? Fotbalový útočník. A já se ptám: Honí se vaši studenti rádi za kulatým nesmyslem? Ano, stále se studenti rádi věnují fotbalu v hodinách TV. Nicméně vzhledem k dotaci hodin a rotaci stanovišť není tolik času na fotbal. Fotbal je tedy pro studenty jakousi vzácností a proto jej hrají s velkým nasazením a oblibou. Prozradíte nám vaši metodu na zlenivělé studenty? Nemám nějakou osvědčenou metodu a každý učitel hledá svou vlastní cestu. Mou snahou je, aby studenti dodržovali stanovy školního řádu a tak si vedu evidenci opravdu odcvičených hodin. Zdá se mi ale, že vyloženě zlenivělé studenty na naší škole nemáme. Co vás nejvíce naštve, kterou vlastnost u studentů nemáte rád? Odpověď je asi jednoduchá. Nemám rád, když se mnou pokouší studenti polemizovat a vyjednávat o náplni hodiny. Každý z nich má rád jiné činnosti, takže se samozřejmě vždy někomu nezavděčíte. Oni sami by si ale měli být vědomi toho, že TV má rozvíjet všeobecné schopnosti a dovedností studentů. Jak by vypadalo encyklopedické heslo Zbyněk Válek? Co je pro vás důležité, na čem lpíte, čeho si vážíte? Jak to tak vidím, tak by o mně nejspíš mí studenti řekli, že lpím na gymnastických dovednostech. A popravdě stoj na rukou a kotoul vpřed nejsou až tak lehkými, jak se mohou jevit. Lpím tedy na základech gymnastiky. Jste sportovní fanoušek? Komu fandíte? Nefandím bohužel žádnému sportovnímu klubu. Na amerických školách je nejrozšířenějším sportem Ultimate Frisbee. Hrál jste to někdy? Provozujete nějaké netradiční sporty? Samozřejmě jsem se s Ultimate Frisbee setkal. Je to dosti fyzicky náročná hra, kde člověk ani neví, že za zápas naběhá klidně i několik kilometrů. Netradiční sporty mě docela lákají. Vlastním Kite (sportovní tažný drak) a chystám se jej konečně naplno vyzkoušet tuto zimu se snowboardem. Jinak se věnuji bojovému umění Jiu-Jitsu, ale to je pro mě více zábava, než sport. Je tělesná výchova u studentů stále nejoblíbenějším vyučovacím předmětem anebo mají panický strach z pohybu pod dohledem učitele? Tato otázka by měla patřit spíše studentům. Nicméně podle mého názoru jsou studenti stále rádi za hodiny pod naším vedením. Hlavně to je vidět v momentě, kdy je necháme hrát nějakou modifikaci pohybové hry, kterou by si sami jen těžko vymysleli a oni hrají s plným nasazením. Mimo jiné se ve škole dostanou k vybavení, které by asi jinde neměli možnost si vyzkoušet. Text a fotografie: Michal Řihák, MA. Kreslený vtip: Bára Michálková. Koláž na pozadí: Michal Řihák s využitím archivu SPŠ Zlín a Icon Archive - dostupné na webu <http://www.iconarchive.com/show/refresh-cl-icons-bytpdkdesign.net/system-map-icon.html>.

6 Listopadové dny otevřených dveří V pátek a sobotu 22. a 23. listopadu 2013 se pro zájemce z řad budoucích studentů i široké veřejnosti uskutečnily dny otevřených dveří na naší škole. Z pořadatelského hlediska se jich účastnili téměř všichni žáci školy, když se účastnili prezentací a předvádění v jednotlivých odborných učebnách. Své představení veřejnosti prožil v informačním centru i časopis Baťák. V tělocvičně se pak konal mezitřídní volejbalový turnaj. Role průvodců si vyzkoušeli žáci ekonomického lycea i někteří pedagogové. Na otázky redakce Baťáku odpověděli v krátké pauze dva z průvodců ze tříd 3. C a 4. C (LYE) a Mgr. Sandra Oravcová. Přečtěte si, s jakými pocity se svěřili. Jak dlouho Vám trvalo obejít jedno prohlídkové kolečko? S. Oravcová: Každá skupina měla jiné tempo i jiné požadavky, takže se to dosti lišilo Průměrně to ale trvalo přibližně 50 min. LYE: Pro nepřipravené návštěvníky je to dost dlouhé - jedno kolečko trvá asi hodinu. Která učebna se návštěvníkům nejvíce líbila? A která se líbila Vám? S. Oravcová: Z řad návštěvníků sklidila největší obdiv učebna s 3D projekcí. Mě osobně nejvíce zaujala laboratoř fyziky, kde žáci předváděli vlastní experimenty. nabylo osobnějšího dojmu. V menších skupinkách se osmělili i žáci a nebáli se zeptat na věci, jež je zajímaly. LYE: Vzhledem k tomu, že u velkých skupinek může docházet i ke zmatkům, asi platí: čím míň, tím lépe. Toužili byste provádět zájemce po škole, i kdyby Vám tento úkolů nezadalo vedení školy? S. Oravcová: Toužila je možná moc silné slovo, nicméně musím podotknout, že bych se zřejmě přihlásila dobrovolně, neboť zde učím již tři měsíce a některá zákoutí školy jsem do dne otevřených dveří neznala. Považovala jsem tedy za nutnost se sama se školou seznámit. LYE: Pro někoho to může být činnost zajímavá, ale kdyby to nebylo dané, nedělali bychom to. Kdo jsou vděčnější návštěvníci děti či žáci, nebo jejich rodiče? S. Oravcová: Bohužel musím konstatovat, že rodiče prokazovali daleko větší zájem než děti. Samozřejmě se ale našly i výjimky. LYE: Rodiče zajímají základní informace a musíme jim dát pěkný obraz školy. I vzhledem k tomu, že věkově jsme si blíž, je lepší provázet žáky. LYE: Nejvíc nás zaujala učebna s laboratoří fyziky, kde jsou k vidění experimenty se systémem Pasco. Je lepší provázet menší, nebo větší skupinky návštěvníků? S. Oravcová: Více mi vyhovovaly menší skupiny, neboť pak byl kontakt s návštěvníky bližší a celé provázení

7 Listopadové dny otevřených dveří Prozatím neotřelou zajímavostí je učebna s 3D projekcí (číslo C111). Představení práce s brýlemi na žákovském monitoru bylo také součástí dne otevřených dveří. Fotografie Dominik Řihák. Text Michal Řihák. Oslavy 80 let od založení SPŠ Zlín V pondělí 25. listopadu 2013 se všichni žáci naší školy sešli ve zlínském Velkém kině. Připravený byl kulturní program, kterým si všichni připomněli, že naše škola slaví 80 let od svého založení. Moderátory se stali Mgr. Petr Fajgar a Mgr. Ivona Stuchlíková. Program graficky zpracovali žáci 4. C. Role fotografa pro Baťák se ujal Jaromír Tomšů ze třídy 1. G. Text Michal Řihák Fotografie na pozadí: archiv SPŠ Zlín

8 Oslavy 80 let od založení SPŠ Zlín Jako zástupci Taneční školy Mědílkovi vystoupili žákyně 4. C se svými tanečními partnery. Na fotografii nahoře jsou zachyceni v rytmu charlestonu. O představení moderní gymnastiky se postarala Aneta Zapletalová ze 2. H. Na snímku dole je zachyceno cvičení se stuhou.

9 Ve srovnání s Městským divadlem Zlín hraje Hollywood druhou ligu, uvedla pro Baťák Marilyn Monroe Domluvit si rozhovor s Williamem Shakespearem a Marilyn Monroe není jen tak. Nejprve musíte absolvovat řadu seminářů a školení (kontakt s hvězdou, pyrotechnika se zaměřením na sexbomby), poté potřebujete dostat vízum pro cestu na onen svět. To znamená hodiny nekonečného vyjednávání na úřadě pro komunikaci se záhrobím a složení dost vysoké kauce, kterou si můžete vyzvednout až po návratu zpět. Poslední překážkou se pak stává fakt, že William Shakespeare ani Marilyn Monroe rozhovory moc rádi neposkytují. Když jsem jim však slíbil, že budeme mluvit o Městském divadlu Zlín a jejich osobní existenci necháme stranou, pozvání k rozhovoru přijali. Sešli jsme se v jedné menší, ale příjemné kavárně nad Los Angeles, kde podle Williama Shakespeara dělají ty nejlepší drinky na světě. Three measures of Gordon's and one of pear juice. Shaken, not stirred, objednává si další sklenku, zatímco Marilyn usrkává své milované Dom Pérignon z roku Paní Monroeová, pane Shakespeare, chtěl bych vám ze všeho nejdřív moc poděkovat, že jste si pro náš časopis udělali čas. Všechny žádosti o rozhovor prý odmítáte MM: Oni se nás totiž všichni ptají pořád dokola na to samé. Jestli si opravdu před spaním oblékám jen Chanel No. 5, jak to opravdu bylo s mou smrtí, jak je možné, že nepoznám muže od ženy O seriózní rozhovor nikdo zájem nemá. V tomhle jste výjimka. Ostatně říkejte mi Marilyn. WS: A já jsem Willy. Víte když se mě reportéři ze všeho nejdřív zeptají, jestli jsem všechny hry napsal opravdu sám, nemám na další rozhovory náladu. Ale o divadle ve Zlíně si vždycky popovídám rád. Jak jste se ke zlínskému divadlu dostal, Willy? Ilustrace: Martin Lacina, 3. E WS: Je to docela jednoduché. Každý rok jezdíme s Aničkou (Anne Hathaway pozn. red.) do Bohemie k moři. Je to pohádka, hlavně v zimě. A když jsem se dozvěděl, že se má roku 1946 ve Zlíně otevírat divadlo, napadlo mě, že bychom tam mohli zajet. Tehdy jsme to udělali jenom ze zvědavosti. Vůbec nás nenapadlo, že to bude láska na

10 celý posmrtný život. A pak se v roce 1960 začala pro divadlo stavět nová budova, která považte stojí na místě bývalé hasičské zbrojnice. Můj vztah ke zlínskému divadlu se ještě prohloubil. Neznám totiž nikoho, kdo by dokázal tak geniálně čelit divadelním požárům. A vím, o čem mluvím. Moje divadlo (The Globe Zeměkoule) totiž vyhořelo a pokud jsou mé informace správné, stalo se totéž ve vašem Národním divadle v Praze roku Zlín je prostě už od začátku o krok napřed. Jak jste se o Městském divadle Zlín dozvěděla Vy, Marilyn? MM: Na rozdíl od Willyho jsem si byla kvalitou zlínského divadla jistá už od začátku. Aby ne už v první sezoně ( ) patřili k souboru takoví herci jako Jiří Adamíra nebo Vítězslav Vejražka. Samozřejmě že jsem chtěla hrát s nimi. Jenže jsem tehdy ještě nebyla známá a musela se spokojit s filmovým studiem Twentieth Century Fox. Koncem 50. let se situace změnila. Natočila jsem Some Like It Hot (Někdo to rád horké) a byla si jistá tím, že do Zlína (tehdy vlastně Gottwaldova) prostě patřím. Navzdory studené válce se československá vláda dokázala s USA domluvit na tom, že budu v Divadle pracujících pravidelně hostovat. Ale v lepší budově to byla má (dost hloupá, dnes to vím) podmínka. Jak už říkal Willy, se stavbou se začalo hned v roce 1960, abych ve zlínském divadle mohla vystoupit co nejdřív. Jenže pak přišel rok 1962 a všechny mé pozemské plány musely ustoupit. Mohla byste srovnat Hollywood s Městským divadlem Zlín? Pomiňme rozdíl mezi filmovým plátnem a prkny, co znamenají svět. Jde čistě o herectví jako takové. MM: Nechci být krutá, ale je to prosté. Ve srovnání s MDZ hraje Hollywood druhou ligu. Willy, Marilyn, kterou ze zlínských inscenací máte nejraději? WS: Sen noci svatojánské. To představení prostě nemá chybu. A velkou zásluhu na tom má i výborný překlad Martina Hilského. Ten ostatně před nedávnem přeložil Ilustrace: Martin Lacina, 3. E do češtiny celé mé dílo. Vyřiďte mu mé poděkování. I když ani ten pivovarský dělník to tehdy neudělal špatně (Willy má na mysli překlad J. V. Sládka z 19. století pozn. red.). Kromě Snu se rád podívám na Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. To je hra, ve které se dozvím něco o Československu a jeho historii. A díky vašim známým cestovatelům se zdokonalím i v zeměpise. Cítím, že v něm mám mezery.

11 Chtěli byste na závěr našeho rozhovoru divadlu něco vzkázat? WS: Udělal jsem ve svém životě velkou chybu měl jsem se narodit o 400 let později. MM: Nobody s perfect. Marilyn, Willy, děkuji vám za rozhovor. MM: Já nedám dopustit na hru O myších a lidech. Hlavní hrdina má totiž stejnou zálibu jako já. Oba rádi hladíme hebké věci. Líbí se mi taky Divotvorný klobouk, hlavně kvůli písničkám a Petře Králové, která má nádherné blonďaté vlasy. Sama trochu hraju na ukulele a zpívám, takže výkony herců dokážu ocenit. Škoda jen, že ve hře nezazní saxofon. Pro ten mám slabost. Máte ve Zlíně nějakého oblíbeného herce či herečku? MM: Velká osobnost je Michaela Doleželová, i když vím, že páni mají radši blondýnky. Ráda bych viděla její hru Vzpoura nevěst, ale je pořád vyprodaná. Nemohl byste mi sehnat lístky? Autorem rozhovoru je Jiří Novotný. Ilustrace (portrét, sklenice) věnoval Martin Lacina, 3. E. Portrét W. Shakespeara dostupný na World Wide Web: <http://cs.wikipedia.org/wiki/soubor:hwshakespeare.png> Koláž (divadelní masky): Klipart Microsoft Word Udělám pro Vás, co se dá, Marilyn. WS: Zaujal mě Petr Michálek, protože jsme si v ledačem podobní. I já jsem začínal upravováním her jiných autorů (Willy naráží na hru Největší z Pierotů pozn. red.), i já jsem nesl odpovědnost za svoje divadlo. Výborný herec je Zdeněk Julina. Vidíte teď mám dva dobré důvody k tomu, abych si koupil lístky na Pierota (Zdeněk Julina hraje hlavní roli pozn. red.).

12 Cesta do Ria de Janeira V červnu jsem se zúčastnil celosvětového setkaní mládeže s papežem, které se konalo v Riu. Nejdříve nás čekala dlouhá cesta do Brazílie: Z Prahy do Amsterdamu, poté do Ria de Janeira. Let trval přibližně dvanáct hodin. Takže pozdě večer jsme byli v Riu. Poté jsme jeli do sto kilometrů vzdáleného města Barra do Pirai. Doposud klidnou cestu v pohodlném autobuse přerušily silné rány z dělobuchů. Brazilci nám připravili překvapení, které jsme nečekali, a tak jsme se zprvu velice lekli. Energií překypující Brazilky pištěly radostí a pobíhaly s transparenty okolo autobusů. Různě na nás pokřikovaly, my jsme nerozuměli ani slovo, ale bylo nám všechno jasné. Část z nás si sbalila svých pět švestek a šla. V dalších komunitách (farnostech) jsme nezaznamenali až tak vřelé přijetí. Později, na cestě do našeho nového domova autem, se nám mladý Brazilec snažil popsat zdejší zvyklosti a důležitá místa, zatímco my jsme sledovali noční město-úzké ulice, nepřehledné zatáčky, staré pouliční lampy, sloupy elektrického vedení plné drátů, ušpiněné světlé barvy domů nebo domy úplně bez omítky. Květin zde mnoho nebylo, snad jen v centru městečka na náměstí. Město mi připadalo, jako by bylo z velké části postaveno narychlo, provizorně - jen aby to nějak fungovalo. Na to, kudy jsme projížděli, nás potom velice mile překvapilo, když jsme vstoupili do velmi dobře vybaveného domu. Tam jsme strávili tři dny. Byla to moc pohostinná, ale také velmi vzdělaná brazilská rodina. Nabízeli nám jídlo všeho druhu, také ovoce ochutnejte toto, je to typické brazilské ovoce, a toto, jak vám to chutná? Pozorně sledovali naše obličeje - přetvařovat se nešlo, a proto když jsme se jenom trochu ušklíbli, byla to docela legrace. Druhá rodina byla trochu chudší - dům byl už kdoví jak dlouho nedokončený, branka byla sbitá dohromady z dřevěných prken. Ale i přes zjevný nedostatek k nám byl starší pár moc pohostinný. Byli to velice hodní, skromní, ale také šťastní lidé, kteří dokazovali, že štěstí nezáleží na financích. Vlastně všichni z těch, které jsme navštívili, se o nás starali jako o vlastní. Během dne jsme se seznamovali více s městem, lidmi a celkově kulturou. Zúčastnili jsme se pár koncertů, nealkoholické párty (alkohol se tu téměř nepije) a dalších akcí. Co se holek týče, našel jsem určitou spojitost s písní Korida od Kabátů, vlastně jsme nemuseli vydávat žádné úsilí. Spousta z nich byla moc pěkná a neustále se s námi pokoušela bavit. Stejně tak slunce hřálo znatelně silněji než u nás. Jinak v době našeho léta mají nejstudenější období, vlastně zimu, která odpovídá našemu letnímu počasí. Další týden jsme už byli v Riu. Zastihly nás tam deště, jaké prý asi patnáct let neměli-první čtyři dny pršelo. Překvapila nás tamější doprava žádné jízdní řády (domluva s řidičem jedině portugalsky), žádné mapy, absence policie a závodnické výkony řidičů. Doopravdy jsou zde rozdíly mezi obyvateli, jak se o jihoamerických velkoměstech říká: chudí lidé žijící v kopcích ve slumech či favelech a boháči ve velkých panelácích střežená vrátnice, garáž, mnohem větší počet pokojů (než u nás v běžném paneláku) vybavených luxusním nábytkem a drahým nádobím, balkón s pohodlným křeslem a všude spousta rostlin všeho druhu. Centrum Ria působilo hodně moderně, hlavně díky vysokým lesklým mrakodrapům, kterých tam bylo plno. Brazilci, jak se v době setkání zjistilo, nejsou moc dobří organizátoři. Sice s pár miliony lidí není jednoduché, ale v minulosti hostující země zvládly organizaci mnohem lépe. Brazílie je silně věřící země, o tom svědčí (nejen) velká socha Krista Spasitele nad Riem na vrcholku hory Corcovado. Je zde spousta křesťanů, včetně umělců. Vlastně populární písně jsou např. díky k Bohu - za život, za krásy světa a podobně, tyto písně jsme slyšeli během setkání s papežem Františkem. Co se kriminality týče, nezúčastnili jsme se žádné pouliční přestřelky mezi domácími a policii. Taktéž po nás nikdo nic nechtěl s nožem na krku, ale byli jsme s touto možností obeznámeni. Kokain nebo marihuana? No problem, na čem se dají nějaké peníze vydělat, to se prodává - obzvlášť na oblíbené pláži Copacabana. Co říct na závěr? Už mě nic nenapadá, v každém případě doufám, že Vám můj článek alespoň trochu pomohl vytvořit si určitou představu o této zvláštní, ale pěkné zemi. Pokud by se mi naskytla příležitost, určitě bych ji navštívil znovu. Článek s fotografiemi zaslal Vít Mrlík Koláž na pozadí: Klipart Microsoft Word

13 Cesta do Ria de Janeira Na první fotografii je zachyceno město Barra Do Pirai, na druhé pak Rio de Janeiro

14 Návštěvníci z Izegemu Od 25. září do 1. října 2013 byli ve Zlíně na návštěvě studenti z partnerské školy VTI v belgickém Izegemu. Během jejich pobytu v rodinách našich žáků se k nim dostaly otázky časopisu Baťák, které si teď i s jejich odpověďmi můžete přečíst. Redakční rada / KA. Fotografie: Mgr. Jitka Javorová Would you like to live in the Czech Republic? Why yes or no? Sam: Yes. It s very nice here. Everywhere on the street you don t see garbage. Jeroen: Yes, why not? It is almost the same like Belgium. Juliet: Yes. Everybody is very kind and it s a lot cheaper than in Belgium and everybody is polite and everything is beautiful. Delphine: Yes. The people are very kind. Everything is neat. Have you experienced any culture shock here? (anything so different from Belgium that surprised you, e. g. our houses, food, towns, ) Sam: The food - like the dumplings or something. Jeroen: I expected a culture shock but I didn t have it. Juliet: Yes. Slices of meat between the bread. And the buildings are a lot higher. Delphine: The schnitzel between the bread. Very strange! How would you describe Czech people? What are they like? (their personality) Sam: They are very open. And they gonna help you if you need it. Jeroen: They are very kind. Juliet: Very kind and polite, very helpful and friendly. Delphine: Very nice, they are so kind and sweet, too. Have you bought any presents for your friends or family? Sam: Yes, a bottle of duvel en leffe and chocolate. Jeroen: No, if they want something from the Czech Republic, then I say You must go to the Czech Republic! And then they have a really good time too. That s a great experience they get. Juliet: No. Delphine: No.

15 Není prso jako prso Svlíkačka za zvednutý palec. Tak takto se teď TOMU říká. Facebook. Většina z nás zná tuto obdivuhodnou stránku plnou všeho, co zrovna potřebujeme vědět. Kdo si právě dává kuře k večeři, a jestli k tomu má kaši nebo rýži a kdo se vrátil z hor a leží v horečkách. Ááá, nová profilovka, tak to se podíváme. Klik sem, klik tam, kdo by se na ty kozy nepodíval? I když, dnes se nedá věřit všemu nebo spíše všem. Žijeme v době, kdy se děti velice rychle učí pracovat s různými programy, jako je například fotošop. Takové zvětšující filtry, to už není žádný problém. Holky, prsa si sice zvětšíte, pas zúžíte, ale to, že se za vámi v pozadí koupelny zdeformujou kachličky do úplně nesmyslných patvarů, to už je vám asi jedno, že? 152 lajků je sice dobrý výsledek, ale 256, jako má ta holka od vedle s trojkama, je ještě lepší, ne? Co takhle si sundat aspoň jedno ramínko a vypustit ty maličké na svět? A hele, svlíkačka zabrala, ale asi ne jen u těch, kterým jste se chtěly pochlubit. Bacha, úchylové řádí, a že jich na Facebooku není málo. Ne vždycky poznáte, komu fotku posíláte. Jestli urostlému týpkovi s modrýma očima a dlouhým hárem, nebo oplzlému chlapovi v propoceném tílku s rukou v kalhotách, který se za jeho profilem schovává. Myslím, že na PORNOSTRÁNKY už za chvíli nikdo ani nepáchne. Stačí jen kliknout na ty MODRÉSTRÁNKY. Příspěvek vznikl v hodině češtiny Mgr. Mariána Končáka. Autoři: Barbora Lehotská a Martin Březík, 4. C Ze školní knihovny: Není kytice jako Kytice Ilustrace: Kateřina Vrágová, 4. K

16 Stužkovací večírek elektrotechniků Ahoj kluci spolužáci, vzpomínáte na 1. září 2010 naše první setkání byli jsme mladší, štíhlí, vyplašení a nakrátko ostříháni dnes zde stojíme ustrojeni a připraveni dalším krokem pomalu ukončit naše studium stužkovacím večírkem. Museli jsme překonat hodně schodů však také náš prospěch šel vždy nahoru i dolů v prvním ročníku si většina z nás nevěděla rady jak nastudovat a hlavně pochopit elektrotechnické základy. Za druhý ročník můžeme říci Bohu díky většina z nás totiž byla na propadnutí zase z matematiky největším úspěchem naší třídy jako celku bylo 45 růží pro naši paní třídní učitelku. Nabrat nové síly jsme na lyžáku měli místo toho jsme se asi učit zapomněli učitelé se snaží, povzbuzují, ale ne každý z nás si toho cení proto jsme na celé škole ve druháku s prospěchem poslední. Třetí ročník, vodácký kurz a nový předmět čeká se od nás, že bychom už měli něco znát a vědět na Vltavě bylo hezky, ale voda studená to asi přispělo k tomu, že v prospěchu se naše třída odrazila ode dna. Je tu čtvrtý ročník spolužáci kamarádi zatněme zuby, zabojujme, když už jsme tolik sil do svého vzdělání dali ať máme na konci školního roku jistotu a potěšení v podobě maturitního vysvědčení. Proslov přednášený při stužkování věnoval kolektiv 4. F.

17 Stužkovací večírek stavařů Princezna ze mlejna Znám jedno oudolí, kde je krásnej mlejn Znám jedno místo, kde je stavařský ráj, a Šeňu tam má každý rád. Budem psát, budem znát, budem kreslit malovat detaily, s jedničkou maturovat. Znám jednu třídu jménem čtvrtá Ká, s nejlepším kantorem co znám. Z Horní Lhoty přijel knám, vždyť to je ten náš pan král, stavařů chlouba, legendární pán. Vysoký jalovec Pec nám spadla Navrhni Staníku, soustavu nosníků. Podpoř ju rovnýma, rovnýma silama. Škola spadla, škola spadla, kdo pak nám ji postaví. Náš Kužela není doma, Langrová to neumí. A já ju nepodpořím, já sa radšej zbořím, na tebe Stáníků, podmínku vzét mosim. Zavoláme na Dubčáka, ten má dobré nápady. Hodí kóty do Revitu, a 3D je hotový. Autoři textu: Pavel Bělohlávek a Petr Píštěk, 4. K

18 Stužkovací večírky Na předchozích stranách jsme přinesli malé ochutnávky ze stužkovacích večírků tříd 4. F a 4. K. Tito elektrotechnici a stavaři si pro sebe a své hosty, učitele, připravili milé veršované texty. Pozornost však má upoutat i fotografie na pozadí, kterou bez zesvětlení vidíte i pod tímto odstavcem. Ve školním informačním centru jsme totiž našli tuto stužku. Jak vidíte, ležela na koberci. Určitě patří maturantovi z naší školy, ale třída mezi nápisy chybí. A tak zveme toho z Vás, kdo postrádá stužku z večírku, do školní knihovny! Michal Řihák Nejlepší podnikatelský záměr 2013 / 2014 Upoutávka k soutěži V letošním školním roce probíhá již 7. ročník soutěže o nejlepší podnikatelský záměr. Naše škola oslavila v této akci několik úspěchů. Prozatím posledním z nich je 1. místo Lenky Zábojníkové, které získala za projekt Výroba a prodej polštářků 2 v 1 na jaře Tentokrát lákají pořadatelé na finanční odměnu ve výši Kč pro vítěze a další ceny v celkové hodnotě Kč. Při přípravě podnikatelského plánu můžete najít pomoc u paní Ing. Marie Vítkové (kabinet A405). Co budu vyrábět? Elektrické ořezávátko se spalováním odpadu Dávkovač krmiva pro zvířata Kliky na snímače prstů Škrabák z vršků od piva Hodinky s GPS propojené s klíči - pomoc při ztrátě Otáčecí rampa s využitím v letištní logistice Pro drobnou inspiraci uvádíme nápady z hodiny ekonomiky třídy 3. G. Zdroj: Soutěž o nejlepší podnikatelský záměr 2013/14 - dostupné na World Wide Web: <http://www.ticzlin.cz/soutez/>

19 Toulavé listy V minulém čísle časopisu jsme vyhlásili v knihovně soutěžní projekt Toulavé listy. Děkujeme všem, kteří se zapojili, těm kteří ještě budou pokoušet štěstěnu výhry, prodlužujeme termín do 15. ledna 2014! Komu jste své vzkazy adresovali? Ponejvíce kamarádům, spolužákům, múzám, králi, světu, psům, sourozencům a především ve velkém množství vašim učitelům. Pokud je adresát označen jménem, rádi Listy doručíme a těšíme se na další vaše dílka. Dnes publikujeme ukázku pro ty méně odvážné. Eva Martincová

20 Čtení v různých souvislostech Knižní happening KNIHA PRO SOCHU Happeningy a performance jako netradiční a provokující vyjádření názoru vznikly v uměleckých kruzích v šedesátých letech 20. století v USA. Náš školní happening Kniha pro sochu odstartoval v říjnu Smyslem našeho nápadu bylo připomenout ostatním studentům inscenovanými vizuálními situacemi, jak nás četba ovlivnila a jak může ovlivnit a inspirovat naše diváky. Instalace happeningu nám pomohla pochopit i mnohé z nezáživné teorie literatury. Chcete vědět, které sochy a co četly? Prohlédněte si naši malou ukázku, v případě zájmu si prohlédněte výstavku v knihovně naší školy. Tvůrci happeningu věří, že četba soch pobaví diváky a mnohé inspiruje k tomu, aby se také začetli. MEDVĚDI NEVĚDÍ Naše knižní performance aktivně vytváří novou situaci, avšak uskutečněný záměr zůstává podnětem pro úvahu o četbě v myslích diváků.

21 Happening Kniha pro sochu Knižní happening je hravý, což nás baví! Prodesse et delectare. Renesance převzala zásadu starořímského básníka Horatia, že literatura má pro člověka v podstatě dvojí účel užitečně mu prospívat a bavit ho. Jedním ze směrů barokní poezie byl góngorismus. Vyznačuje se neobvyklými slovními spojeními, obracenými metaforami (například trávník je koberec venku za dveřmi, zatímco koberec je trávník v domě) a vůbec všemožnými složitými jazykovými zvláštnostmi. A co je dnes z té doby velmi oblíbené? No přece bonmoty! Vyjádření bizarní nebo vtipné myšlenky často prostřednictvím významově odlehlé metafory nebo přirovnání. A co je dnes užitečné? Tak to je slovník cizích slov. Další hrátky s literaturou a sochami, náš oblíbený happening, jsme realizovali 22. listopadu, kdy se konal ve škole Den otevřených dveří. S replikou naší sochy si můžete pohrát i vy. Koho socha představuje? Kam patří? Je slavná? Jak se ocitla v literatuře? Jaké pocity ve vás vyvolává?

22 Vánoce v angličtině

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Výstupy Učivo Průřezová témata

Výstupy Učivo Průřezová témata 5.1.3.2 Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Jazyk a jazyková komunikace PŘEDMĚT: Anglický jazyk ROČNÍK: 3. Umí pozdravit, rozloučí se, představí se, osloví osobu, vyjádří souhlas a

Více

I prefer a small shop in front of shopping centers it is comfortable and not there many people.

I prefer a small shop in front of shopping centers it is comfortable and not there many people. Otázka: Shopping Jazyk: Angličtina Přidal(a): Maoam 1)DO YOU PREFER SMALL SHOPS TO SHOPPING CENTERS? UPŘEDNOSTŇUJETE MALÉ OBCHODY PŘED NÁKUPNÍMI CENTRY? I prefer a small shop in front of shopping centers

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: 1.,, Vnitřní řád školní družiny (příloha) 2. Zápisní lístek 3. Pokyny pro zájemce ŠD 4.

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj.

Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj. Obsah vzdělávání a celoroční rozvržení práce ve školní družině. Září : Kamaráde, pojď si s námi hrát Osobnostní a sociální výchova, osobnostní rozvoj. - osvojovat si a dodržovat základy společenského chování

Více

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Počet týmů: 72 Number of games: 5 Kategorie: mladší přípravka, starší přípravka, mladší žáci, starší žáci A-B, mladší dorostenci A-B,

Více

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ

nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ Bělostná pokrývka krajinu tiše zahalila, nádherný stromek se rozsvítil do dáli. Všechna srdce se vánoční náladou naplnila Rádi bychom Vám krásné svátky popřáli. Kolektiv MŠ LYŽAŘSKÝ KURZ 24. 28. 1. 2011

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

How to order in a restaurant

How to order in a restaurant How to order in a restaurant http://farmsandfields.wordpress.com/category/ff-food-art/ Ordering - objednávání Good afternoon, welcome to Dave s restaurant. Dobré odpoledne, vítejte v restauraci u Davea.

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima.

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima. Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima Školní rok 2009 / 2010 Celoroční hra Charakteristika školní družiny, vybavení Školní

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

ZÁJMENA SOME, ANY, NO SOME Je to neurčité zájmeno, které můžeme použít jako podstatné jméno, přídavné jméno nebo zájmeno. Má stejný tvar pro jednotné i množné číslo. Překládáme ho jako NĚJAKÝ, NĚJACÍ,

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více

LETNÍ TÁBORY 2011 Vážení rodiče, milé děti! Dovolujeme si Vás pozvat na letní tábory, které jsme připravili v naší již 20.sezóně. Tábory pořádáme v rekreačním středisku Blaník (okr. Benešov), který je

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Vranov nad Dyjí 12.-14.6.2015 Za podpory z kampaně P&G Press trip s ambasadorkou Mirkou Knapkovou Na vodě s Mirkou Aktivity na pláži Výlet do okolí DĚKUJEME!

Více

- topografie- orientace na mapě

- topografie- orientace na mapě Ročník: 6. - aktivně vstupuje do organizace svého pohybového režimu, některé pohybové činnosti zařazuje pravidelně a s konkrétním účelem - usiluje o zlepšení své tělesné zdatnosti a z nabídky zvolí vhodný

Více

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem

Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem Zápis do prvních tříd Zápis do 1. tříd pro školní rok 2014/2015 se v naší škole konal 15. a 16. ledna. Zápisem provázeli budoucí prvňáčky žáci 5. tříd, kteří si připravili pro děti pohádkové úkoly. Letos

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ. Kindlovou připravila Bára Bílá. Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová

ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ. Kindlovou připravila Bára Bílá. Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová ŠKOLNÍ ČASOPIS-ZÁŘÍ Články: O třídě a rozhovor s paní učitelkou Šárkou Kindlovou připravila Bára Bílá Otázky na paní ředitelku Hanu Bílkovou připravila Tereza Weberová Rozhovor s paní uč. Ivanou Běloubkovou

Více

1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ...

1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... Obsah Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 1.ZÁŘÍ "ŠKOLKA VOLÁ" - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2 A) Básnička s pohybem - ČJ - Školky čas... 2 B) Pracovní list - Školky čas... 2 C) Tvorba s dětmi - Naše školka...

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače.

Naučil jsem se počítač zapnout, spustit internet. Dařilo se mi všechno výborně. Naučil jsem se hledat obrázky a ukládat je do počítače. Celá dnešní hodina byla věnována evaluaci kurzu někteří klienti svá hodnocení nadiktovali, někteří je dokázali napsat sami většinou ve wordu, někteří zvládli i sami poslat emailem: Tito klienti svá hodnocení

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. 25. číslo léto 2015. Hurá na prázdniny!

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. 25. číslo léto 2015. Hurá na prázdniny! Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov 25. číslo léto 2015 Hurá na prázdniny! 1 Slovo úvodem Rok se s rokem sešel a už se zase blíží obávaná doba vysvědčení

Více

Herr Shakespeare? Keine Angst

Herr Shakespeare? Keine Angst Herr Shakespeare? Keine Angst Delegace z české a německé školy společně vytvořily projekt s názvem Vorhang auf für Romeo und Julia im neuen Europa!, jenž byl uskutečněn díky programu Comenius. Hlavním

Více

Obsah. Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 7.ZÁŘÍ "ŠKOLKA VOLÁ" - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2

Obsah. Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 7.ZÁŘÍ ŠKOLKA VOLÁ - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2 Obsah Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 7.ZÁŘÍ "ŠKOLKA VOLÁ" - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2 A) Básnička s pohybem - ČJ - Září klepe na vrátka... 2 B) Pracovní list... 2 C) Tvorba s dětmi - Hrneček... 4 D)

Více

Příloha č. 5 ANGLICKÝ JAZYK

Příloha č. 5 ANGLICKÝ JAZYK Žák vyslovuje foneticky správně odlišné hlásky. Umí se pozdravit při setkání a rozloučení. Popíše barvy ve svém okolí. Rozumí a reaguje na základní rozkazy a dokáže popsat školní věci, které má ve školní

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

Archiv aktualit WWW stránek SŠP a VOŠ, s. r. o., pracoviště Zlín školní rok 2006 07

Archiv aktualit WWW stránek SŠP a VOŠ, s. r. o., pracoviště Zlín školní rok 2006 07 Archiv aktualit WWW stránek SŠP a VOŠ, s. r. o., pracoviště Zlín školní rok 2006 07 Letní poznávací tábor 2006 Vloženo v 07:57, 07.09.2006 Také letos se před zahájením školního roku sešli zájemci o studium

Více

Pondělí. Přijď si zastřílet z profesionálního luku, kuše či foukačky.

Pondělí. Přijď si zastřílet z profesionálního luku, kuše či foukačky. Pondělí 10:15 11:30 Relax yourself Výroba náušnic Kongresový sál Vyrob si vlastní nášnice z různých materiálů. 15:00 16:00 Get the feel Lukostřelba - Sraz u hlavní recepce Přijď si zastřílet z profesionálního

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

Zájmové kroužky 2012/2013

Zájmové kroužky 2012/2013 Zájmové kroužky 2012/2013 1. Kroužek kytary čtvrtek 14:00-15:00 Mgr. Podoláková - určen pro děti, které se naučily základy hry (pokračování loňského kroužku), naučíme se další akordy, rytmy, nové písničky

Více

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen Hans Christian Andersen MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_ 04_18 Tématický celek: Evropa

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Kamila Hejlíková aj5-usk-hej-pos-03.doc Z á k l a d o v ý t e x t : Mum is coming home and she is talking with her son Jack: Mum: Hello,

Více

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s.

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. Je to skvělý pocit, když se vám povede udělat něco dobrého pro lidi kolem sebe.

Více

ŠKOLNÍ DRUŽINA MŠEC ROČNÍ PLÁN ŠD DRUŽINA PLNÁ ZÁBAVY MĚSÍČNÍ, TÝDENNÍ, DENNÍ PROJEKTY SOUTĚŽE, ZÁVODY, HRY A JINÉ ČINNOSTI CELOROČNÍ HRA

ŠKOLNÍ DRUŽINA MŠEC ROČNÍ PLÁN ŠD DRUŽINA PLNÁ ZÁBAVY MĚSÍČNÍ, TÝDENNÍ, DENNÍ PROJEKTY SOUTĚŽE, ZÁVODY, HRY A JINÉ ČINNOSTI CELOROČNÍ HRA ŠKOLNÍ DRUŽINA MŠEC ROČNÍ PLÁN ŠD DRUŽINA PLNÁ ZÁBAVY MĚSÍČNÍ, TÝDENNÍ, DENNÍ PROJEKTY SOUTĚŽE, ZÁVODY, HRY A JINÉ ČINNOSTI CELOROČNÍ HRA ROK V PŘÍRODĚ ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 ZŠ A MŠ BEZ HRANIC Dokážu to!

Více

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow.

Interaktivní pořad plný písniček k nám zavítal 23. listopadu a jmenoval se Pohádková minishow. Základní škola Ořech a její KFOŠ A je tu zase prosinec. Prý měsíc klidu, pohody a radostného očekávání vánoc. No, mnozí z nás dobře víme, že umí být občas pořádně hektický a náročný. I když vždy krásný.

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 www.zspelechovska.cz skola@zspelechovska.cz V letošním roce vyučujeme 172 žáků v 9 ročnících, máme 15 učitelů a dvě vychovatelky školní družiny. O bezproblémový

Více

CO JE BOSSABALL? NOVÝ UNIVERZÁLNÍ SPORT

CO JE BOSSABALL? NOVÝ UNIVERZÁLNÍ SPORT CO JE BOSSABALL? NOVÝ UNIVERZÁLNÍ SPORT Chtěli jste někdy zažít pohyby těla při sportu zvaném capoiera, nebo jste spíše příznivcem beach volejbalu? Jste nadšencem fotbalu, anebo se vidíte spíše jako zdatný

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-cte-01 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : Christmas Christmas is for many people in the

Více

ŠKOLNÍ KLUB - KROUŽKY

ŠKOLNÍ KLUB - KROUŽKY ŠKOLNÍ KLUB - KROUŽKY Ve školním klubu budou opět organizovány nejen kroužky, ale bude i zajištěn dohled nad žáky 4. a 5. třídy (I. oddělení pí. uč. Lucie Špačková) a 2. stupně (II. oddělení pí. uč. Veronika

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ

PRACOVNÍ LISTY. Inspirace. každý den si můžeš cvaknout... a témata pro MŠ PRACOVNÍ LISTY Inspirace a témata pro MŠ každý den si můžeš cvaknout... Spojování Rozebírání Když spojujete dva dílky k sobě, cvaknutím se přesvědčíte, že jsou pevně spojeny. Pokud chcete rozebrat dva

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Z á k l a d n í š k o l a V s e t í n, T r á v n í k y 1 2 1 7

Z á k l a d n í š k o l a V s e t í n, T r á v n í k y 1 2 1 7 Z á k l a d n í š k o l a V s e t í n, T r á v n í k y 1 2 1 7 Vsetín 2010 Roční plán EVVO na školní rok 2010/2011 Výchozí situace: Účast žáků v přírodovědných olympiádách Dlouhodobě realizovaný projekt

Více

24-41-M/01 Strojírenství

24-41-M/01 Strojírenství Učební osnova vyučovacího předmětu tělesná výchova Obor vzdělání: -1-M/01 Strojírenství 6-1-M/01 Elektrotechnika Délka a forma studia: roky, denní studium Celkový počet týdenních hodin za studium: Platnost:

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Předmět: Tělesná výchova

Předmět: Tělesná výchova Činnosti ovlivňující zdraví 1 aktivně vstupuje do organizace svého pohybového režimu, některé pohybové činnosti zařazuje pravidelně a s konkrétním účelem 3 samostatně se připraví před pohybovou činností

Více

Pastelky. Techniky kreslení

Pastelky. Techniky kreslení Pastelky Techniky kreslení Co je to pastelka? Pastelka neboli Pastelová tužka, je zvláštní druh psací potřeby respektive tužky, která umožňuje psát či kreslit barevně. Vyrábí se v celé barevné škále od

Více

Učebnice, cvičebnice, CD-Rom, počítačová učebna, dataprojektor, interaktivní tabule, mapy anglicky mluvících zemí, slovník

Učebnice, cvičebnice, CD-Rom, počítačová učebna, dataprojektor, interaktivní tabule, mapy anglicky mluvících zemí, slovník Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Anglický jazyk Jazyk a jazyková komunikace 3. ročník 4 hodiny týdně Učebnice, cvičebnice, CD-Rom, počítačová učebna, dataprojektor, interaktivní tabule, mapy

Více

Moje inspirace. E-book zdarma Jana Pěkná 2013

Moje inspirace. E-book zdarma Jana Pěkná 2013 Moje inspirace E-book zdarma Jana Pěkná 2013 Vážení a milí Děkuji Vám za stažení mého e-booku s názvem Moje inspirace. Co zde najdete? Prozradím Vám něco ze stránek, kam si chodím pro nápady, inspiraci

Více

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 5.1.3 Anglický jazyk upevňování cizího jazyka Charakteristika předmětu - vychází z předmětu Anglický jazyk - výuka žáků se speciálními vzdělávacími potřebami - časová dotace 2 hodiny týdně - vyučuje se

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě

LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě LITERÁRNÍ VÝCHOVA ve 4. třídě Hodiny čtení ve 4. třídě nejsou jen tréninkem a zdokonalováním se v technice čtení. Většina dětí už je výbornými čtenáři, jejich přednes je velmi kvalitní. A že si pamatujeme,

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Exkurze do Českého rozhlasu Brno

Exkurze do Českého rozhlasu Brno Exkurze do Českého rozhlasu Brno Datum konání: 15. 11. 2013 Místo konání: Český rozhlas Brno Počet účastníků: 16 Zpracovali: Tomáš Pokorný, Adéla Nevěčná V rámci předmětu Odborná přednáška a exkurze jsme

Více

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v

Líbila se mi stříkačka a mně se líbilo všechno. (Kristýna M.) Všechno i to auto. (Lucka B.) Líbily se mi ty helmy. (Milan W.) Líbila se mi hadice a v HASIČI VE ŠKOLE Dne 28. 5. 2010 to vypadalo, jakoby v naší škole hořelo. Uslyšeli jsme sirénu, do tříd přišli hasiči v maskách a vyváděli nás ven. Před školou stojí hasičské auto. Co se děje? Snad nehoří?!

Více

FC KYJOV 1919 s.r.o. Sportovní koncepce Je neoddiskutovatelným faktem, že kopaná již není pouze sportovní záležitostí, ale tento fenomén se stal nedílnou součástí společenského i obchodního života. Na

Více

Výroční zpráva 2014. Štěpánkovická fotbalová liga. - spolek amatérských hráčů

Výroční zpráva 2014. Štěpánkovická fotbalová liga. - spolek amatérských hráčů Výroční zpráva 2014 Štěpánkovická fotbalová liga - spolek amatérských hráčů Úvodní slovo Vážení přátelé, předkládáme Vám výroční zprávu o činnosti amatérských hráčů za uplynulý rok 2014. Štěpánkovické

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Co je to vlastně Baltík?

Co je to vlastně Baltík? Ve dnech 20. - 22. 4. 2012 se v prostorách Holického Gymnázia uskutečnil 10. ročník celostátní soutěže Mlady programátor v programovacím jazyce Baltík. Co je to Baltík a jak soutěž probíhá? Co je to vlastně

Více

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů Brožíkova síň Staroměstské radnice v Praze patřila první prosincový čtvrtek dětským hrdinům,

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová

PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009. VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ ROK: 2008/2009 VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ŠD A ŠK: Božena Grosmutová Základní škola Dr. Miroslava Tyrše, Česká Lípa, Mánesova 1526, příspěvková organizace Plán

Více

Rozhodně přijď, pokud ti je 11 a víc let.

Rozhodně přijď, pokud ti je 11 a víc let. Pondělí 10:15 11:30 Relax yourself Kreativní svět Kongresový sál Vyrob si vlastní umělecké dílo. 15:00 16:00 Get the feel Lukostřelba - Sraz u hlavní recepce P ijď si zast ílet z profesionálního luku,

Více

gamifikace pro verejnost hravý event marketing

gamifikace pro verejnost hravý event marketing ˇ pro verejnost hravý event marketing Chtěli byste dát vědět více lidem o své instituci, značce či produktu a oslovit nové cílové skupiny? více motivovat již stávající klienty k určité činnosti a vzbuzovat

Více

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě.

Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 13.7. 2012 Burza oblečení Připravili jsme praktickou burzu letního oblečení pro děti i rodiče v Azylovém domě. 17.7.2012 Setkání s paní psycholožkou a individuálně jim pomohla s jiným pohledem na problémy,

Více

2015 LEDEN BŘEZEN. Písek

2015 LEDEN BŘEZEN. Písek 2015 LEDEN BŘEZEN Písek 1 SLOVO ŘEDITELKY Vážení a milí, ráda bych Vám představila další číslo našeho zpravodaje. V tomto čísle představíme různé akce za období leden-březen 2015. Letošní zima je již za

Více

Základní škola Kadaň, Na Podlesí 1480, okres Chomutov tel. 0398-334711, tel./fax 0398-332831, E-mail: skola@5zskadan.cz, PSČ 432 01, IČO 46789995

Základní škola Kadaň, Na Podlesí 1480, okres Chomutov tel. 0398-334711, tel./fax 0398-332831, E-mail: skola@5zskadan.cz, PSČ 432 01, IČO 46789995 1 Základní škola Kadaň, Na Podlesí 1480, okres Chomutov tel. 0398-334711, tel./fax 0398-332831, E-mail: skola@5zskadan.cz, PSČ 432 01, IČO 46789995 PROVOZNÍ ŘÁD dle zákona č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného

Více

Gymnázium Havlíčkův Brod

Gymnázium Havlíčkův Brod Gymnázium Havlíčkův Brod TĚLESNÁ VÝCHOVA POHYBOVÉ A RELAXAČNÍ AKTIVITY SPORT Vyučující tělesné výchovy Richter Martin, Mgr. richter@ghb.cz Kučírková Gabriela, Mgr. kucirkova@ghb.cz Prchal Josef prchal@ghb.cz

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 PLÁN ZÁJMOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ČINNOSTI VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Plán je rozvržen do 4 bloků na 4 roční období: podzim, zima, jaro, léto. Náměty činností v průběhu jednotlivých ročních období Všechny výchovné

Více

Projekt: Dotazník o sportu a volném čase. Šetření na základních školách a gymnáziích v Teplicích a okolí.

Projekt: Dotazník o sportu a volném čase. Šetření na základních školách a gymnáziích v Teplicích a okolí. Projekt: Dotazník o sportu a volném čase Šetření na základních školách a gymnáziích v Teplicích a okolí. Brno 2011 Obsah: 1. Zadání.. 3 2. Dotazník.. 4 3. Výsledky šetření.. 5 4. Demografická struktura

Více

HLEDÁME PARTNERY MISTROVSTVÍ ČR JÍZDY V DÁMSKÉM SEDLE. 2-3. července 2011 AREÁL PÍSECKÉHO HŘEBČINCE

HLEDÁME PARTNERY MISTROVSTVÍ ČR JÍZDY V DÁMSKÉM SEDLE. 2-3. července 2011 AREÁL PÍSECKÉHO HŘEBČINCE Sportovní klání může být i pastvou pro oči. Vracíme do jezdeckého sportu to nejkrásnější z dob, kdy byly kalhoty fenoménem pánské módy. Jsme Dámy v sedle. HLEDÁME PARTNERY MISTROVSTVÍ ČR JÍZDY V DÁMSKÉM

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Turnaj očima Hlavního organizátora Petra Fuksy: Melé o pořadí na 13. -24. místě se postaralo o rekord UBULODROMU.Sobota 8.2. - Melé a dohrávky o

Turnaj očima Hlavního organizátora Petra Fuksy: Melé o pořadí na 13. -24. místě se postaralo o rekord UBULODROMU.Sobota 8.2. - Melé a dohrávky o Turnaj očima Hlavního organizátora Petra Fuksy: Melé o pořadí na 13. -24. místě se postaralo o rekord UBULODROMU.Sobota 8.2. - Melé a dohrávky o pořadí na 13. -24. místě. Na neděli 8. 2. byly naplánovány,

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-pos-01 Z á k l a d o v ý t e x t : After a Christmas holiday two friends are chatting at a school hall

Více

Projekt Karneval. 2. třída Broučci

Projekt Karneval. 2. třída Broučci Projekt Karneval 2. třída Broučci školní rok 2010/2011 Bělohradská mateřská škola Horní Nová Ves, Lázně Bělohrad Pracoviště Horní Nová Ves Název třídy: Broučci 2. třída Školní rok: 2010/2011 Učitelky:

Více