Jaká je budoucnost sítě kabelové TV? Přežije rok 2025? Vladimír Petržílka

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jaká je budoucnost sítě kabelové TV? Přežije rok 2025? vladimir.petrzilka@gmail.com. Vladimír Petržílka"

Transkript

1 Jaká je budoucnost sítě kabelové TV? Přežije rok 2025? Vladimír Petržílka

2 Co to vlastně je síť kabelové TV? privátní kmitočtové spektrum do 1GHz! nedala nám ho příroda, ale bylo vytvořeno lidmi a výstavba téhle sítě rozhodně nebyla zadarmo! aby provoz téhle sítě přežil, musí si na sebe vydělat provoz sítě tedy musí uspět v tržním prostředí a v konkurenci a pokud provozovatel špatně zvolí nabízené služby a ceny...? skončila doba zlatokopectví a rychlých zbohatnutí! provoz sítě kabelové TV je dnes telekomunikační business "as usual"

3 Podíl "kabelové televize" na telekomunikačním trhu v ČR

4 Co chce zákazník? Jak silná je konkurence? široká TV programová nabídka je v síti kabelové TV podmínkou nutnou, ale prim již dnes hraje tzv. "širokopásmový" internet prakticky všechny služby v této síti jsou dnes zdigitalizovány a provoz kabelové TV se většinově stal doménou dobře zorganizovaných velkých telekomunikačních společností relativní jednoduchost a nízká počáteční cena k zavedení základní služby kabelového, či bezdrátového přístupu k internetu pomocí technologie LAN a WIFI přilákal na trh malé operátory s nízkou režií a tedy relativně nízkými cenami řada z nich prochází cestou integrace, regulace a konfliktu s obecnými pravidly, přesto dosud hrají významnou tržní roli tento tlak přinesl postupné snižování cen služeb kabelové TV

5 Jak silná bude konkurence? otázka regulace telekomunikačního prostředí dlouhá doba návratnosti v případě splnění všech podmínek telekomunikační sítě tak tvoří přirozený monopol měly by proto být regulovány, aby nevznikali živořící "konkurenti" WIFI je v ČR používáno jako "last mile" technologie ČR patří v oblasti komerčního použití WIFI sítí světové prvenství umožňuje to použití levných P-P linek v bezplatném 10GHz pásmu dočkáme se ze strany majitele sítí kabelové TV mezinárodní arbitráže? Internetoví operátoři začali nabízet službu "kabelové televize" objevilo se několik provozovatelů "hlavních stanic", kteří ISP nabízejí za úplatu GbE stream cca 100+ TV programů, někdy včetně kódování a zajištění plateb za autorská práva. Ale: TV a stahování videa není totéž!

6 Nenechte se oklamat! Rychlost připojení k internetu není dána tím, jakou rychlost připojení provozovatel deklaruje! LTE operátoři deklarují rychlost připojení až přes 200 Mbps UPC deklaruje po výměně modemu rychlost až 240Mbps Každý druhý provozovatel sítě LAN ethernet tvrdí zákazníkům, že nabízí rychlost připojení 100Mbps... Prodejci a marketingoví borci jsou schopni bez uzardění tvrdit cokoli... a také papír snese všechno.. úzkým hrdlem je sdílení přenosové kapacity (kdekoli mezi zákazníkem a připojením do NIXu) mezi více zákazníky. dokud lidé masově nestahovali video, bylo využití datové sítě malé jakmile však bude zákazník chtít provozovat IPTV jako klasickou kabelovou TV, tak zejména u HDTV, natož UHDTV, tvrdě narazí pravděpodobně to povede k opětovnému využití FUP...

7 To vede k otázce: kde jsou ta úzká hrdla? Pokud se podíváme na síť kabelové TV jako na fyzickou vrstvu (700MHz šířky pásma a QAM256), je schopna v dopředném směru přenést asi 4 Gbps. Je tedy mimochodem evidentní, že síť LAN ethernet nemůže síti kabelové TV konkurovat. Síť kabel.tv však může být relativně snadno upgradována na standard 1GHz a QAM 4096 a může v koaxiální technologii "last mile" přenášet až 10Gbps.(Docsis 3.1) Úzkým hrdlem je ale přístupová koaxiální síť distribučního typu. Ta bude muset být nahražena optickým přenosem až do uzlů, kde je připojeno okolo 100 zákazníků. Tedy u vícebytových domů na patu objektu. To si vyžádá investice do přestavby těchto sítí na FTTP. A ty bude muset někdo zaplatit! Nakonec dojde k nastolení rovnováhy mezi cenou služby rychlého připojení (ne rychlé připojení někdy, ale kdykoliv) a počtem zákazníků takové služby.

8 A jak to je u konkurenčních sítí? Jediným plnohodnotným konkurentem sítí kabelové televize je síť FTTH, zejména v konfiguraci GPON. Pro FTTH síť platí v podstatě vše, co bylo řečeno výše o eliminaci úzkého hrdla. Na síti FTTH nejde ani tak o fyzickou vrstvu vedení, jako spíše o limity koncových zařízení. Problémem sítě FTTH je ve srovnání s kabelovou TV cena. Aktivní technologie je dražší než u CATV a má kratší technickoekonomickou životnost. Cena zákaznické služby by tedy pro úhradu investice před zafinancováním dalšího inovačního krokumělabýtvýrazněvyšší,nežusítěcatv. Jenže zákazníkovi je jedno, jakou technologii provozovatel sítě použije. A za srovnatelnou službu není ochoten zaplatit ani o vindru navíc, než u konkurence se starší technologií. Výstavba sítě FTTH je tak na území, kde již existuje síť kabelové TV, dosti nejistou investicí..

9 A jak to je u konkurenčních sítí? Sítě Ethernet LAN mohou a musí být upgradovány tak, že podobně jako u CATV bude blíže k zákazníkovi položen optický kabel a pro každých cca 50 zákazníků bude sloužit GbE router. Protože HDTV "lineární TV" je problémem pro prostředí ethernetových sítí, možná se dočkáme toho, že vedle GbE routeru bude umístěn optický node, známý z prostředí CATV a lineární TV bude přivedena k zákazníkovi separátním miniaturním koaxiálním kabelem ve formátu DVB! Podobně i u kabelové televize se můžeme už dnes někde setkat s tím, že drahý DOCSIS 3.0 CMTS a kabelové modemy mohou být nahrazeny paralelní UTP kabeláží a GbE routerem na patě objektu. Oba typy sítě tak pravděpodobně mohou postupně de facto konvergovat k podobnému technickému řešení, které oddělí přenosové cesty lineární TV s vysokým(a UHDTV) rozlišením a datových přenosů pro stahování videa a další datové služby.

10 Proč vlastně musí být připojení k síti internetu "širokopásmové"? Potřebuje zákazník skutečně "širokopásmové připojení", tedy s rychlostí nad 20 Mbps? pro prohlížení statických webových stránek? - NE. pro příjem a posílání ové pošty? -NE pro telekomunikační provoz VOIP, či aplikace typu SKYPE? - NE pro stahování videa? -NE pro "live" sledování TV ve standardním rozlišení? - ne zcela Širokopásmové připojení 30Mbps a více zákazník potřebuje pro "live" sledování videa ve vysokém rozlišení (HDTV) a pro sledování videa v ultravysokém rozlišení(uhdtv) bude potřebovat stabilní rychlost připojení až 100Mbps!

11 Televize, nebo stahování videa? Televize je latinské slovo a označuje vidění do dálky. tedy vidění do dálky ve smyslu tady a teď. Jinak řečeno "live TV" pro přenos po sítích kabelové TV se používá formát DVB pro přenos po sítích typu Ethernet se používá metoda IP multicast sítě typu Ethernet však mají vysokou chybovost (BER) (ne síť FTTH) pro přenos TV s vysokou mírou komprese je tato metoda nevhodná IP sítě jsou proto pro sledování "Live TV" oproti kabelové TV značně znevýhodněny a služba je nespolehlivá a ne plně standardizovaná. Stahování videa je typickou TV službou, provozovanou na IP navázání P-P relace mezi vysílajícím serverem a přijímačem umožňuje opravu chybně přenesených dat a to eliminuje problémy při sledování pro video ve vysokém rozlišení a zejména pro UHDTV rozlišení jsou však kladeny mimořádně vysoké požadavky na páteřní linky! zavedení UHDTV si tak na straně ISP vyžádá mimořádné investice!

12 Televize, nebo stahování videa? Pokračování... Opusťme technické otázky a podívejme se na to se zákazníkem: již dnes jsou na trhu TV přijímače, umožňující připojení k internetu a stahování placeného video contentu. Proč to tedy nevyužít k businessu? Různé mediální domy již připravují pro zákazníka služby "nelineární TV", známé jsou HBTV služby veřejnoprávních provozovatelů a podobné služby (například VOYO u CME, ZAPNI u TV Prima atd.) Zatím většinou bezplatně, ale to je jen otázka času. V USA, ale i v anglickojazyčných evropských zemích se z toho již stal celý obchodní sektor, který se bouřlivě rozvíjí a jakmile se vyřeší trochu rozdílné pojetí autorskoprvání ochrany na Evropském kontinentu, bude to horkou záležitostí i tady ve střední Evropě. Sumárně setytoslužby nazývají zkratkouott (over thetop)atazkratka je asi taková trochu humorná narážka na kabelové STB různých kabelových provozovatelů, které jsou schopny zprostředkovat jen příjem "běžné lineární TV". OTT je službou, placenou většinou paušální měsíční sazbou a umožňující prostřednictvím internetu přístup do velmi, velmi rozsáhlé databáze všech možných filmů, ale i TV pořadů komerčních stanic

13 OTT Světově nejznámějším a asi největším provoovatelem služeb OTT je americká společnost NETFLIX. Podívejte se, jak roste:

14 Televize, nebo OTT? Každý obchodník má zájem na tom, aby jeho investice byly zhodnoceny ziskem. Rozvoj OTT tedy přináší jak provozovatelům kabelové TV, tak i provozovatelům služeb přístupu k internetu nové výzvy: Provozovatel OTT nehodlá provozovatelům sítě za využití jejich investic nic zaplatit! Provoz služeb OTT zvyšuje během krátké doby vytíženost IP sítí až 8x (!) Tam, kde je provoz sítí (včetně cen) regulován, sice existuje možnost obrany, ale provozovatelé sítí v ČR, kteří již dnes své sítě provozují na hranici rentabilnosti kvůli hypertrofované konkurenci budou OTT hozeni napospas... Aby provozovatel sítě obstál na trhu, musí provoz OTT umožnit. Zároveň však musí sáhnout hluboko do kapsy a připravit se investovat do rozvoje těchto sítí nemalé částky bez naděje na přímé zhodnocení výnosů. Přežijí proto opět jen ti nejsilnější...

15 Jak se bude měnit poměr OTT a televizního příjmu? Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Evropská komise vydala předloni predikci, že služby OTT budou mít do roku2020natrhueutržnípodílcca16%aostatnípredikceodhadujípodíl mezi5a23%. To však znamená, že minimálně 77% zákazníků bude i nadále preferovat lineární TV, která bude postupně přes HDTV migrovat k UHDTV. Psychologové tvrdí, že i když dnes mladá generace jednoznačně preferuje OTTslužby,jakmileseznichstanouživitelérodinapřijdouzprácedomů, jejich současná preference interaktivně vyhledávat video content značně ochabne. Zvláště pokud budou muset za tento druh zábavy platit... Jedna záležitost však jasná je: ať už operátoři telekomunikačních sítí chtějí, nebo ne, nemine je nutnost značných investic: 1) do výrazného posílení přenosové kapacity domácího přístupu k internetu - standardemsestanepřipojení100mbpsprovšechnyapo100%času 2) Rozvoj UHDTV opět potvrdí, že jedinými sítěmi, které budou schopny splnit požadavky přenosové kapacity jak TV, tak i OTT bude vedle FTTH kabelová TV

16 Dáseprototedypředpovědět,že: Sítě Ethernet LAN budou konvergovat společně s CATV do modelu FTTP SítěWIFIaADSLpostupněztratísvůjdnešnívýznam Sítě LTE budou významným hráčem jen na trhu mobilních komunikací Zadesetletsedápředpokládat,žepodíllineárníTVaOTTbudeněkdena poměru 66/33% až 60/40%, že třetina obsahu lineární TV bude UHDTV a že: Sítě kabelové TV zcela jistě přežijí rok 2025 a ještě si na českém telekomunikačním trhu spolu s FTTH zahrají významnou roli! Tedy pokud se najdou osvícení investoři a nedojde k nějakým jiným fatálním společenským událostem... Nic takového zlého našemu telekomunikačnímu sektoru ovšem nepřeji! Vladimír Petržílka

Státní politika v elektronických komunikacích Digitální Česko

Státní politika v elektronických komunikacích Digitální Česko III. 1. Úvod Ve všech rozvinutých zemích světa se elektronické komunikace svými sítěmi a službami významně podílí na základních podmínkách pro ekonomický, sociální a kulturní rozvoj společnosti zejména

Více

DIGITÁLNÍ TELEVIZE. Vítejte v digitálním světě! Přijímáte digitální televizi přes kabel, anténu, satelit a internet

DIGITÁLNÍ TELEVIZE. Vítejte v digitálním světě! Přijímáte digitální televizi přes kabel, anténu, satelit a internet DIGITÁLNÍ TELEVIZE Vítejte v digitálním světě! Přijímáte digitální televizi přes kabel, anténu, satelit a internet Malý rádce televizního diváka Jak přijímat digitální televizi přes anténu, satelit, internet

Více

Širokopásmové město Orientační plán pro veřejnou správu

Širokopásmové město Orientační plán pro veřejnou správu 2010 Širokopásmové město Orientační plán pro veřejnou správu 01 02 03 04 ČÁST PRVNÍ Vysvětluje důležitost broadbandu pro samosprávu a objasňuje, proč je v této oblasti vhodná její aktivní účast... 6 ČÁST

Více

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ PETR PŘÍHODA KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ PETR PŘÍHODA KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO POČÍTAČOVÉ SÍTĚ PETR PŘÍHODA VÝVOJ TOHOTO UČEBNÍHO TEXTU JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY

Více

Ucelená pracovní verze ze dne 26. listopadu 2014. Národní plán rozvoje sítí nové generace

Ucelená pracovní verze ze dne 26. listopadu 2014. Národní plán rozvoje sítí nové generace Ucelená pracovní verze ze dne 26. listopadu 2014 Národní plán rozvoje sítí nové generace Obsah 1. Úvod...3 1.1 Kontext vzniku Národního plánu a jeho účel...4 1.2 Vazba Národního plánu na strategické materiály

Více

Digitální Česko v. 2.0 Cesta k digitální ekonomice

Digitální Česko v. 2.0 Cesta k digitální ekonomice Digitální Česko v. 2.0 Cesta k digitální ekonomice Obsah 1. Manažerské shrnutí... 3 2. Aktuální stav plnění úkolů vyplývajících ze Státní politiky v elektronických komunikacích Digitální Česko... 6 3.

Více

OBCHODOVÁNÍ NA INTERNETU, BANKOVNÍ SLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE, DIGITÁLNÍ PODPISY A DALŠÍ NOVÉ TRENDY ICT

OBCHODOVÁNÍ NA INTERNETU, BANKOVNÍ SLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE, DIGITÁLNÍ PODPISY A DALŠÍ NOVÉ TRENDY ICT OBCHODOVÁNÍNA INTERNETU,BANKOVNÍSLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE,DIGITÁLNÍPODPISY A DALŠÍNOVÉTRENDYICT OBCHODOVÁNÍ NA INTERNETU, BANKOVNÍ SLUŽBY, ELEKTRONICKÁ CERTIFIKACE, DIGITÁLNÍ PODPISY A DALŠÍ NOVÉ

Více

Státní informační a telekomunikační politika (Verze I září 2003)

Státní informační a telekomunikační politika (Verze I září 2003) Státní informační a telekomunikační politika (Verze I září 2003) Předmluva slovo ministra Předmluva...1 1. Úvod...2 2. Východiska...3 2.1. Význam informační společnosti...3 2.2. Shrnutí současného stavu...4

Více

ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ I.

ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ I. UNIVERZITA JANA EVANGELISTY PURKYNĚ V ÚSTÍ NAD LABEM Katedra informatiky Ústavu př írodních vě d ÚVOD DO POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ I. Jindřich Jelínek Ústí nad Labem 2005 Recenzovali: Ing. Jiří Plachý Mgr. Jiří

Více

Dokumenty EDRi. Průvodce pro ty, kteří určují pravidla. Jak funguje internet Str. 3. Jak funguje šifrování Str. 6. Jak funguje řízení Str.

Dokumenty EDRi. Průvodce pro ty, kteří určují pravidla. Jak funguje internet Str. 3. Jak funguje šifrování Str. 6. Jak funguje řízení Str. Dokumenty EDRi Vydání 03 Průvodce pro ty, kteří určují pravidla Jak funguje internet Str. 3 Jak funguje šifrování Str. 6 Jak funguje řízení Str. 22 Tento text má těm, kteří se podílejí na vytváření pravidel,

Více

Přechod na digitální TV vysílání a digitální dividenda II

Přechod na digitální TV vysílání a digitální dividenda II Přechod na digitální TV vysílání a digitální dividenda II Vážení uživatelé rádiového spektra, v loňském roce jsme prostřednictvím informačního a komunikačního dokumentu ČTÚ iniciovali diskusi k aktuálním

Více

IT_420 Komunikační technologie a služby

IT_420 Komunikační technologie a služby KIT VŠE v Praze IT_420 Komunikační technologie a služby Téma 10: Bezdrátové technologie a sítě Verze 1.7 Jandoš, Matuška Obsah Bezdrátové místní sítě WLAN dle standardu IEEE 802.11 HiperLAN dle ETSI Bluetooth

Více

viagia manuál ke službě určeno pro uživatele služby připojení k Internetu

viagia manuál ke službě určeno pro uživatele služby připojení k Internetu viagia manuál ke službě určeno pro uživatele služby připojení k Internetu T-Mobile Czech Republic a.s., 2014 T-Systems Czech Republic a.s., 2008-2013 Vážená paní, vážený pane, dovolte abychom Vám jménem

Více

SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ

SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ SLEZSKÁ UNIVERZITA V OPAVĚ Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné Katedra informatiky Analýza počítačové sítě na kolejích OPF Karviná Diplomová práce Karviná 2007 Tomáš Petránek SLEZSKÁ UNIVERZITA V

Více

TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI FAKULTA TEXTINÍ MARKETINGOVÁ STRATEGIE INTERNETOVÉHO OBCHODU MARKETING STRATEGY OF E-SHOP

TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI FAKULTA TEXTINÍ MARKETINGOVÁ STRATEGIE INTERNETOVÉHO OBCHODU MARKETING STRATEGY OF E-SHOP TECHNICKÁ UNIVERZITA V LIBERCI FAKULTA TEXTINÍ Obor B3107 Textilní marketing Katedra hodnocení textilií MARKETINGOVÁ STRATEGIE INTERNETOVÉHO OBCHODU MARKETING STRATEGY OF E-SHOP Roman Kopecký KHT 575 Vedoucí

Více

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ AUDIO - VIDEO STREAM SERVERY BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Lukáš Pánik Plzeň, 2012 Prohlašuji, že jsem bakalářskou práci vypracoval samostatně s použitím uvedené literatury

Více

TV vysílání přes Internet se zaměřením na on-line vysílání České televize

TV vysílání přes Internet se zaměřením na on-line vysílání České televize VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA INFORMATIKY A STATISTIKY KATEDRA SYSTÉMOVÉ ANALÝZY TV vysílání přes Internet se zaměřením na on-line vysílání České televize Bakalářská práce Autor: Radim Švehla

Více

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ (3. část)

POČÍTAČOVÉ SÍTĚ (3. část) POČÍTAČOVÉ SÍTĚ (3. část) INTERNET Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí ( síť sítí ), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Společným

Více

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ EVROPSKÁ KOMISE V Bruselu dne 6.5.2015 COM(2015) 192 final SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ, EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU A VÝBORU REGIONŮ Strategie pro jednotný digitální trh

Více

WiFi sítě. ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE PROVOZNĚ EKONOMICKÁ FAKULTA Katedra informačních technologií. Cvičení: Pondělí - Sudý, 12:15 29.10.

WiFi sítě. ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE PROVOZNĚ EKONOMICKÁ FAKULTA Katedra informačních technologií. Cvičení: Pondělí - Sudý, 12:15 29.10. ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE PROVOZNĚ EKONOMICKÁ FAKULTA Katedra informačních technologií WiFi sítě Cvičení: Pondělí - Sudý, 12:15 29.10.2007 Autor práce: Petr Pechek Obsah 1. Informace o technologii...1

Více

PORTÁLOVÁ ŘEŠENÍ Centralizovaný přístup k dokumentům a aplikacím

PORTÁLOVÁ ŘEŠENÍ Centralizovaný přístup k dokumentům a aplikacím Windows nebo Linux: objektivní srovnání konkurenčních platforem Vychází 20. prosince 2005, ročník XI, cena 79 Kč / 119 SK 1 2006 PŘEJETE SI WEBHOSTING S VLASTNÍM SERVEREM? PORTÁLOVÁ ŘEŠENÍ Centralizovaný

Více

The Blue Rose. NÁKLADŮstr. 4 ZNÁME CESTU KE SNÍŽENÍ. PROJEKTY ZA T I T DNY I 13 LET str. 28. E ENÍ MOBILNÍHO BANKOVNICTVÍ V KOMERâNÍ BANCE str.

The Blue Rose. NÁKLADŮstr. 4 ZNÁME CESTU KE SNÍŽENÍ. PROJEKTY ZA T I T DNY I 13 LET str. 28. E ENÍ MOBILNÍHO BANKOVNICTVÍ V KOMERâNÍ BANCE str. The Blue Rose IBM âr fiíjen 2005 ibm.com/cz/bluerose ZNÁME CESTU KE SNÍŽENÍ NÁKLADŮstr. 4 > řešení > software > hardware > consulting POTRAVINY MUSÍ MÍT SVÒJ RODOKMEN str. 12 E ENÍ MOBILNÍHO BANKOVNICTVÍ

Více

Jak správně vybrat TV

Jak správně vybrat TV Jak správně vybrat TV aneb NENECHTE SE OKLAMAT! Autoři_ Roman Svoboda Vladimír Kaděra Václav Vozáb Tomáš Malík Obsah_ 1. Předmluva 01 2. Obecné principy a funkce TV 02 Historický vývoj ČB, CRT, Trinitron,

Více

MOBILNÍ KANCELÁŘ. Megatest. a její nové možnosti. IBM Power 6 Nejrychlejší procesor světa?

MOBILNÍ KANCELÁŘ. Megatest. a její nové možnosti. IBM Power 6 Nejrychlejší procesor světa? Vychází 9. července 2007, ročník XII, cena 79 Kč / 119 Sk 7-8 2007 MOBILNÍ KANCELÁŘ a její nové možnosti IBM Power 6 Nejrychlejší procesor světa? Megatest MALÉ NOTEBOOKY Exchange hosting Pronajměte si

Více

Číslování a adresace telefonních VoIP sítí

Číslování a adresace telefonních VoIP sítí Číslování a adresace telefonních VoIP sítí Pavel TROLLER GTS Novera a.s., Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3 Abstrakt: Příspěvek se zabývá problematikou číslování VoIP telefonních sítí v návaznosti na

Více

Konvergované služby v elektronických komunikacích

Konvergované služby v elektronických komunikacích Bankovní institut vysoká škola Praha Informačních technologií a elektronického obchodování Konvergované služby v elektronických komunikacích Diplomová práce Autor: Jaroslav Beneš Informační technologie

Více

1. Co nového přináší cloud. 2. Mýty a pravdy o cloudu. 4. Po dálnici za businessem. 5. Informace data znalosti. 7. Je snadné přejít a začít

1. Co nového přináší cloud. 2. Mýty a pravdy o cloudu. 4. Po dálnici za businessem. 5. Informace data znalosti. 7. Je snadné přejít a začít ...aneb jednoduché BEZPLATNÉ ON-LINE ŠKOLENÍ pro podnikatele, který chce snižovat náklady a zvyšovat kvalitu i spolehlivost. Na přelomu listopadu a prosince 2011 pořádala Asociace malých a středních podniků

Více

Shrnutí a závěry studie

Shrnutí a závěry studie Vlliiv větrných ellektráren na ellektriizační soustavu ČR Shrnutí a závěry studie EUROENERGY, SPOL. S R.O. ŠVÉDSKÁ 22, 150 00 PRAGUE 5 CZECH REPUBLIC TEL.: 257 116 111 FAX : 257 310 589 WWW.EUROENERGY.CZ

Více

Nové datové centrum od TTC. Jedno z největších

Nové datové centrum od TTC. Jedno z největších Kompletní bezpečnost na jednom místě ITis easy aneb naučte se prodávat bezpečnost jako nikdo jiný 6. 8. října 2015, Norimberk Praha 15. 7. 2015 červen / červenec 2015 uvnitř čísla Dvousetprocentní růst

Více

Bankovní institut vysoká škola Praha. Katedra matematiky, statistiky a informačních technologií. Infrastruktura ISP.

Bankovní institut vysoká škola Praha. Katedra matematiky, statistiky a informačních technologií. Infrastruktura ISP. Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra matematiky, statistiky a informačních technologií Infrastruktura ISP Bakalářská práce Autor: David Fiala, DiS. Informační technologie Vedoucí práce: Ing. Vladimír

Více