Seznamte se s... Holocaust. Protižidovská. nařízení

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Seznamte se s... Holocaust. Protižidovská. nařízení"

Transkript

1 Pomlčková válka Diskriminační označení Davidovou hvězdou se týkalo všech Židů od věku šesti let. Foto ČTK Kolik cípů má Davidova hvězda? Od roku 1939 byli Židé na našem území vystaveni pronásledování podobně jako v nacistickém Německu. Základním nástrojem se stalo uplatnění principů tzv. norimberských zákonů, které od roku 1935 sloužily v Německu ke zdůvodnění rasové diskriminace a později i zahájení genocidy. Cílem okupantů a kolaborujících protektorátních úřadů bylo vyloučit Židy ze společnosti pomocí velkého množství, kterými je postupně legálně oddělovali od ostatního obyvatelstva a zbavovali veškerých práv. Židé byli vyloučeni ze státní správy, řady povolání, byl jim omezen pobyt na veřejných místech, nesměli nakupovat některý typ zboží a potravin. Nejviditelnější diskriminací se stalo povinné nošení žluté židovské hvězdy, zavedené v roce Vše směřovalo k zastrašení, izolování, ožebračení a vyřazení židovského obyvatelstva ze společenského a hospodářského života. Prostřednictvím této každodenní přísně dodržované šikany vedla přímá cesta do vyhlazovacích táborů.

2 Vznik České republikytábor rodinný Brána koncentračního tábora Osvětim po osvobození v lednu Foto ČTK Kdy si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu? V září 1943 přijely z ghetta Terezín do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim -Březinka) dva zvláštní transporty s Židy z českých zemí. Ti na rozdíl od ostatních neprocházeli příchozí selekcí, nebyly jim oholeny hlavy a rodiny se nemusely rozdělit. Muži, ženy a děti byli umístěni do sekce BIIb, které se začalo říkat Familienlager nebo terezínský. Panovaly zde sice stejně otřesné podmínky jako ve zbytku tábora, nicméně například děti směly přes den pobývat ve společném baráku, kde probíhala improvizovaná výuka. V noci z 8. na 9. března 1944 však bylo 3792 obyvatel tábora, kteří zůstali naživu, podle předchozího plánu zavražděno v plynových komorách. O několik měsíců později, 12. a 13. července 1944, postihl stejný osud dalších Židů z dalších transportů a rodinný tábor zanikl. Podle historiků je nejpravděpodobnější, že terezínský vznikl jako cynická kamufláž kvůli možné návštěvě Červeného kříže. Jisté však je, že zde nacisté v březnu a v červenci 1944 spáchali vůbec největší hromadné vraždy občanů z Československa. Ze vězňů rodinného tábora jich přežilo pouhých 1294.

3 Čechy nebo Česko? Kolik Židů bylo deportováno do terezínského ghetta z českých zemí? Kresba třináctileté Marie Fantlové ( ) představující pohled z terezínského ghetta na krajinu s poli a zapadajícím sluncem. Foto Židovské muzeum v Praze Terezín byl vybudován v letech jako pevnost střežící severní přístupy do vnitrozemí Čech. Německé okupační orgány zřídily nejprve v Malé pevnosti policejní věznici pražského gestapa a poté ve městě samotném uzavřené. Od listopadu roku 1941 zde byla postupně soustředěna naprostá většina protektorátních Židů. Přijížděly také transporty z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska a Slovenska. Celkový počet vězňů v Terezíně dosáhl , z nichž přímo zde zahynulo na osob. Ve městě, kde před válkou žilo obyvatel, bylo v dobách ghetta nahuštěno až Židů. Terezín se stal tranzitním místem, většinou na cestě do vyhlazovacích táborů. V přeplněném ghettu, za špatných podmínek a v neustálých obavách z příštího dne bylo jednou z mála útěch umění a péče o děti, představující budoucnost. Vyučování, koncerty, improvizované divadlo, kreslení i psaní deníků nebyly zábavou, ale prostředkem k přežití a uchování si lidské důstojnosti.

4 Prezident s manželkou Adélou a dcerou Jiřinou kolem roku Foto ČTK Ve kterém městě se odehrává román Bylo nás pět? Jedním z mnoha, kdo prošli hrůzou Osvětimi, byl spisovatel ( ), satirik a humorista, autor populárních knížek Muži v offsidu nebo Bylo nás pět. Za první republiky byl redaktorem, psal reportáže ze soudních případů, povídky a fejetony. Německá okupace a rasová perzekuce mu znemožnily publikovat a jeho román Hostinec u Kamenného stolu tak vyšel pod jménem malíře Vlastimila Rady. se živil jako knihovník v Židovské náboženské obci až do roku 1943, kdy se dobrovolně přihlásil do transportu poté, co do něj byla zařazena jeho životní družka. Na podzim roku 1944 vedla jeho cesta z Terezína do koncentračního tábora v Osvětimi, který opustil při evakuaci vězňů. Zahynul v lednu 1945, kdy se jeho stopa ztrácí na pochodu smrti mezi koncentračními tábory ve Slezsku.

5 Vláda Odkdy je udělován titul Spravedlivý mezi národy? Foto ČTK ( ), spisovatelka a překladatelka, celosvětově známá především jako blízká přítelkyně Franze Kafky, se kterým si dopisovala od roku 1919, kdy začala překládat jeho dílo do češtiny. Vzájemná spolupráce a korespondence skončila až v roce 1923, krátce před Kafkovou smrtí. Její vlastní tvorba fejetony, články, svědectví a reportáže o meziválečné střední Evropě se dočkala zaslouženého uznání až po druhé světové válce. Po připojení zbytku Čech a Moravy k Třetí říši se aktivně účastnila protinacistického odboje a pomáhala při emigraci řadě židovských rodin. V listopadu 1939 byla pro svou protinacistickou činnost zatčena a následujícího roku deportována na převýchovu do koncentračního tábora Ravensbrück, kde zemřela na tyfus. V roce 2004 byl Památníkem Jad vašem v Jeruzalémě Mileně Jesenské udělen titul Spravedlivý mezi národy, určený lidem nežidovského původu, kteří za války přispěli k záchraně pronásledovaných Židů.

6 Parlament Vypálení liberecké synagogy v odpoledních hodinách 10. listopadu Foto Krajská vědecká knihovna v Liberci Odehrál se říšský i na českém území? V noci z 9. na 10. listopadu 1938 v celém Německu vypukl státem organizovaný protižidovský, který vstoupil do dějin podle střepů ze stovek vymlácených židovských obchodů jako tzv. Křišťálová noc. Jako záminka posloužil atentát na německého diplomata zastřeleného v Paříži židovským mladíkem vypovězeným z Německa. Během u byly zničeny, zpravidla vypáleny, téměř všechny synagogy v Říši, vypleněny židovské obchody a podniky. Bylo hlášeno zhruba zdemolovaných židovských obchodů. Přímo při u bylo zabito na 100 Židů a zhruba jich pak bylo odvlečeno do koncentračních táborů. Z nich byli propouštěni až po závazku emigrace a zabavení majetku ve prospěch Říše. Nacisté německým Židům navíc uložili zaplatit pokutu ve výši jedné miliardy marek, zhruba 10 % státních příjmů. Listopadový roku 1938 předznamenal úplnou fyzickou likvidaci Židů.

7 Památník obětí holocaustu v Pinkasově synagoze tvoří seznam českých a moravských Židů, kteří zahynuli za nacismu. Foto Židovské muzeum v Praze Jaký termín používají pro holocaust Židé? Termín holocaust je česká odvozenina z řeckého holokauston (česky celopal), označení pro náboženskou obětinu, která se celá spálí. Ve smyslu systematického hromadného vyvražďování Židů jej poprvé použil nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel ve svém románu Noc (La Nuit, 1958). Na našem území v den vzniku Protektorátu Čechy a Morava žilo kolem obyvatel židovského původu. Necelých z nich před nebezpečím nacismu emigrovalo, ale téměř všichni zbylí protektorátní Židé (přes osob) byli deportováni do koncentračních táborů a ghett. Z nich přežilo necelých Okolo dalších Židů upřednostnilo před deportací sebevraždu. Během genocidy prováděné nacistickým Německem a jeho spojenci v době druhé světové války bylo vyvražděno kolem 6 milionů Židů.

8 Židovský V Evropské unii odboj Kde proběhlo největší povstání Židů proti nacistům? Zajatí Židé ve varšavském ghettu v květnu Foto ČTK Utrpení Židů v letech , jejich systematické pronásledování a tragické osudy stále zastiňují skutečnost, že českoslovenští Židé se nepoddali svému tragickému údělu a zapojili se do odboje v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Z tisíců z nich, mužů i žen, se stali příslušníci československé armády, kteří se zbraní v ruce bojovali proti nacismu a fašismu na všech frontách. Působili na Východě i na Západě a bojovali v nejvýznamnějších bitvách druhé světové války u Tobrúku, Sokolova, Dukly či Dunkerku. Podle přibližných odhadů tvořili Židé v československé zahraniční armádě ve Velké Británii v roce 1943 zhruba 32 % mužstva, v Sovětském svazu v roce 1942 asi 35 % a na Středním východě dokonce 50 %. Na domácí půdě působili Židé v partyzánských skupinách, účastnili se Slovenského národního povstání. Odboj Židů měl však i jiné podoby. V době deportací, v ghettech a v koncentračních táborech hrála velkou roli pomoc ostatním, záchrana životů a zpomalování smrtící nacistické mašinerie. V této situaci se stávalo odbojem a hrdinstvím nepodlehnout a zachovat si vlastní důstojnost.

Konečné řešení židovské otázky

Konečné řešení židovské otázky Konečné řešení židovské otázky Ondřej Jabůrek Gymnázium Uničov, Gymnazijní 257, Uničov 3. místo ve II. kategorii OBSAH 1. Úvod... 2 2. Norimberské zákony 3 3. Křišťálová noc 3 4. Konference ve Wannsee

Více

Holocaust. Obchodní akademie, Vyšší odborná škola ekonomická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Mladá Boleslav, T. G.

Holocaust. Obchodní akademie, Vyšší odborná škola ekonomická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Mladá Boleslav, T. G. Obchodní akademie, Vyšší odborná škola ekonomická a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Mladá Boleslav, T. G. Masaryka 14 Holocaust Jméno autora: Lenka Nová Vedoucí práce: PhDr. Jan Jirásko

Více

Informace o projektu

Informace o projektu Informace o projektu Dovedu to pochopit? Hudba slouží jako velmi silný prostředek k přenášení emocí. Spojení obrazu a zvuku je pro naše vnímání ještě silnějším nástrojem. Rozhodli jsme se využít síly hudby

Více

Dovedu to pochopit? výukový materiál pro multikulturní výchovu

Dovedu to pochopit? výukový materiál pro multikulturní výchovu Dovedu to pochopit? výukový materiál pro multikulturní výchovu Varianty, Člověk v tísni, o. p. s., 2007 Tiráž Kolektiv autorů: Dovedu to pochopit? Materiál pro multikulturní výchovu Varianty, Člověk v

Více

AUSCHWITZ-BIRKENAU D Ě JINY A SOUČ ASNOST - 1 -

AUSCHWITZ-BIRKENAU D Ě JINY A SOUČ ASNOST - 1 - AUSCHWITZ-BIRKENAU D Ě JINY A SOUČ ASNOST - 1 - SEZNAM: PŘED AUSCHWITZ 3 NACISTICKÁ IDEOLOGIE 3 ZAČÁTEK 2. SVĚTOVÉ VÁLKY 3 NACISTICKÉ KONCENTRAČNÍ TÁBORY 4 AUSCHWITZ 1940-1945. STRUČNÉ DĚJINY TÁBORA 4

Více

(zvyky, historie, osudy Židů za druhé světové války)

(zvyky, historie, osudy Židů za druhé světové války) ŽIDÉ (zvyky, historie, osudy Židů za druhé světové války) dějepisný projekt skupiny žáků devátých tříd 2. ZŠ Propojen Sedlčany květen, říjen 2007 OBSAH 1. PODĚKOVÁNÍ 2. ÚVODNÍ SLOVO 3. AUTOŘI PROJEKTU

Více

ANTISEMITISMUS, HOLOCAUST A OSTRAVŠTÍ ŽIDÉ. 12. - 13. března 2007

ANTISEMITISMUS, HOLOCAUST A OSTRAVŠTÍ ŽIDÉ. 12. - 13. března 2007 ANTISEMITISMUS, HOLOCAUST A OSTRAVŠTÍ ŽIDÉ Studentská konference pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje PhDr. Jaroslavy Wenigerové 12. - 13. března 2007 Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava

Více

Průvodce. Památník II. světové války 1. Památník II. světové války Hrabyně

Průvodce. Památník II. světové války 1. Památník II. světové války Hrabyně Průvodce Památník II. světové války 1 Památník II. světové války Hrabyně 2 Památník II. světové války Památník II. světové války 3 Památník II. světové války Areál s památníkem Památník II. světové války

Více

10. srpna 2003. c 2002 Intellectronics. Abstract. 1 e-mail: natura@eri.cz, WWW: http://natura.eri.cz

10. srpna 2003. c 2002 Intellectronics. Abstract. 1 e-mail: natura@eri.cz, WWW: http://natura.eri.cz Gymnázium Tachov, seminář 10. srpna 2003 Německý nacismus (2) Jiří Svršek 1 c 2002 Intellectronics Abstract Temnou kapitolou světových dějin byl německý nacismus. Přestože od konce 2. světové války uplynuje

Více

Technická univerzita v Liberci

Technická univerzita v Liberci Technická univerzita v Liberci FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ Katedra: Studijní program: Studijní obor: Filozofie Učitelství pro základní školy Učitelství pro 2. stupeň základní školy, německý

Více

Ghetto Terezín. Život v ghettu

Ghetto Terezín. Život v ghettu Ghetto Terezín Když nacisté přikázali židovské náboženské obci v Praze vybrat vhodná místa pro ghettoizaci českých Židů, hledali židovští odborníci zejména místa poblíž větších měst, s průmyslem či možností

Více

Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Katedra historie. Německé obyvatelstvo v Opavě v letech 1945-1948.

Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Katedra historie. Německé obyvatelstvo v Opavě v letech 1945-1948. Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Katedra historie Německé obyvatelstvo v Opavě v letech 1945-1948 Diplomová práce Autorka práce: Bc. Zuzana Havlíčková Vedoucí práce: doc. PhDr. Karel

Více

PØES. Emigrace z Československa v období od Mnichova... Holocaust českých Romů Zygmunt Bauman. cena 15 Kč (předplatné 10 Kč)

PØES. Emigrace z Československa v období od Mnichova... Holocaust českých Romů Zygmunt Bauman. cena 15 Kč (předplatné 10 Kč) PØES ročník V / číslo 14 hranice pøedsudky lhostejnost uprchlický čtvrtletník NESEHNUTÍ / jaro 2008 cena 15 Kč (předplatné 10 Kč) Emigrace z Československa v období od Mnichova... Holocaust českých Romů

Více

NACISTICKÁ PROPAGANDA TEREZÍNSKÉHO GHETTA NAZIST PROPAGANDA OF THE TEREZIN GHETTO

NACISTICKÁ PROPAGANDA TEREZÍNSKÉHO GHETTA NAZIST PROPAGANDA OF THE TEREZIN GHETTO Technická univerzita v Liberci FAKULTA PŘÍRODOVĚDNĚ-HUMANITNÍ A PEDAGOGICKÁ Katedra: Historie Studijní program: Specializace v pedagogice Studijní obor (kombinace): Historie se zaměřením na vzdělávání

Více

(Janeček, Jindřich: Jak čelit zločinnosti. Přednášky z nauky o mravně vadných. Praha 1928, s. 152.)

(Janeček, Jindřich: Jak čelit zločinnosti. Přednášky z nauky o mravně vadných. Praha 1928, s. 152.) 11. Genocida A zdá se, že tato zkušenost (že Romové milují své děti) mohla by být vodítkem, jak postupovati proti cikánskému nebezpečí. Ortel jest nadmíru krutý, avšak poměry a zatížení veřejnosti cikánským

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Karviná Nové Město, tř. Družby 1383 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola

Více

Antisemitismus, aneb jak vyučovat o holocaustu. Bc. Adam Hrdý

Antisemitismus, aneb jak vyučovat o holocaustu. Bc. Adam Hrdý Antisemitismus, aneb jak vyučovat o holocaustu Bc. Adam Hrdý Diplomová práce 2009 ABSTRAKT Diplomová práce Antisemitismus, aneb jak vyučovat o holocaustu se zabývá historií antisemitismu, jeho vyvrcholením

Více

JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH FILOZOFICKÁ FAKULTA ÚSTAV ČESKO-NĚMECKÝCH AREÁLOVÝCH STUDIÍ A GERMANISTIKY BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH FILOZOFICKÁ FAKULTA ÚSTAV ČESKO-NĚMECKÝCH AREÁLOVÝCH STUDIÍ A GERMANISTIKY BAKALÁŘSKÁ PRÁCE JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH FILOZOFICKÁ FAKULTA ÚSTAV ČESKO-NĚMECKÝCH AREÁLOVÝCH STUDIÍ A GERMANISTIKY BAKALÁŘSKÁ PRÁCE PAMĚŤ ŽIDOVSTVÍ VE VEŘEJNÉM PROSTORU NA PŘÍKLADU PACOVSKA Vedoucí

Více

Na mapě vykresli státy spadající pod nadvládu Německa a SSSR do pol. roku 1940

Na mapě vykresli státy spadající pod nadvládu Německa a SSSR do pol. roku 1940 12 VYPUKNUTÍ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY Na mapě vykresli státy spadající pod nadvládu Německa a SSSR do pol. roku 1940 VYPUKNUTÍ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY v letech 1938 1939 se snaží Fr. a V. B. odvrátit válku vedou

Více

NACISTICKÁ PERZEKUCE OBYVATEL ČESKÝCH ZEMÍ. Studijní materiál pro učitele dějepisu

NACISTICKÁ PERZEKUCE OBYVATEL ČESKÝCH ZEMÍ. Studijní materiál pro učitele dějepisu NACISTICKÁ PERZEKUCE OBYVATEL ČESKÝCH ZEMÍ Studijní materiál pro učitele dějepisu Martin Hořák, Tomáš Jelínek editoři NACISTICKÁ PERZEKUCE OBYVATEL ČESKÝCH ZEMÍ Studijní materiál pro učitele dějepisu KATALOGIZACE

Více

Poslední záříjový víkend vyjelo z Prahy 27 lidí do Osvětimi. Zájezd pro 2. a 3. generaci uspořádala Terezínská iniciativa.

Poslední záříjový víkend vyjelo z Prahy 27 lidí do Osvětimi. Zájezd pro 2. a 3. generaci uspořádala Terezínská iniciativa. 67 ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ prosinec 2013 Poslední záříjový víkend vyjelo z Prahy 27 lidí do Osvětimi. Zájezd pro 2. a 3. generaci uspořádala Terezínská iniciativa. (Více na straně 10-11) Foto: Michal

Více

Exkurze do minulosti výuka pro budoucnost: příručka pro pedagogy

Exkurze do minulosti výuka pro budoucnost: příručka pro pedagogy Exkurze do minulosti výuka pro budoucnost: příručka pro pedagogy Tato příručka pojednává o většině článků obsažených v Listině základních práv Evropské unie, zvláště pak o článcích uvedených v hlavě I

Více

ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ leden 2015. Foto: Matěj Stránský. Před sedmdesáti lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim

ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ leden 2015. Foto: Matěj Stránský. Před sedmdesáti lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ leden 2015 Foto: Matěj Stránský Před sedmdesáti lety byl osvobozen koncentrační tábor Osvětim strana 2 leden 2015 Moshe Kantor, prezident Evropského židovského kongresu Nech

Více

Hana Geussová EVROPSKÝ ANTISEMITISMUS PO ROCE 1945

Hana Geussová EVROPSKÝ ANTISEMITISMUS PO ROCE 1945 Hana Geussová EVROPSKÝ ANTISEMITISMUS PO ROCE 1945 Úvod Říká se, že antisemitismus, tedy nenávist vůči příslušníkům židovského národa nebo vyznání podmíněna nábožensky, rasově nebo jinak, je nejvytrvalejší

Více

Kamarád, dětský časopis z terezínského ghetta

Kamarád, dětský časopis z terezínského ghetta Masarykova univerzita v Brně Filozofická fakulta Historický ústav Kamarád, dětský časopis z terezínského ghetta (bakalářská diplomová práce) Lenka Šteflová Vedoucí práce: PhDr. Libor Vykoupil, Ph.D. Brno

Více

ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ

ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ 66 ČASOPIS MEZINÁRODNÍHO SDRUŽENÍ říjen 2013 Beáta Žieziová (11 let), Základní škola U stadionu, Litoměřice: Pomoc hledej i u zvířátek Práce získala Cenu Erika Poláka ve výtvarné soutěži Památníku Terezín.

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Přírodovědecká fakulta Katedra geografie Kateřina NIČOVÁ Dějiny volyňských Čechů z hlediska jejich emigrace a následné reemigrace. Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce:

Více

Vlak Lustig Vlak Odvahy

Vlak Lustig Vlak Odvahy Arnošt Lustig Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou Vlak Lustig Vlak Odvahy XV. ročník mezinárodního festivalu česko německo židovské kultury Devět bran 2014 Festival se koná pod záštitou prezidenta České

Více

Socialismus je podle marxismu-leninismu první fáze komunistické společnosti, která vznikne, když socialistická revoluce porazí kapitalismus.

Socialismus je podle marxismu-leninismu první fáze komunistické společnosti, která vznikne, když socialistická revoluce porazí kapitalismus. Co je to komunismus? Komunismus (z latinského communis = společný ) je politický směr, který prosazuje společné vlastnictví a odmítá (třídní) rozdíly mezi lidmi. Tímto slovem se také označuje stav společnosti,

Více

ZŠ Zahradní 5265 Chomutov 43004

ZŠ Zahradní 5265 Chomutov 43004 ZŠ Zahradní 5265 Chomutov 43004 Zpravodaj: Naše škola pracuje pro nadaci HNUTÍ NA VLASTNÍCH NOHOU- Stonožka spolupracuje s ministerstvem obrany, které vypsalo projekt BOJOVNÍCI PROTI TOTALITĚ OČIMA DĚTÍ.

Více