Příručka aplikace INVIO pro administrátory Str. 1/22

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Příručka aplikace INVIO pro administrátory Str. 1/22"

Transkript

1 Str. 1/22 Obsah 1. Popis aplikace Programové verze aplikace... 4 Specifika instalace verze databáze SQL 2005 Express... 4 Specifika instalace verze databáze SQL 2008 R2 Express Instalace aplikace... 7 Lokální a síťová instalace... 7 Instalované součásti... 7 Kroky instalace... 8 První spuštění aplikace Invio (platí jen pro instalaci Invio serveru)... 9 Časté dotazy k aplikaci Invio Migrace aplikace Invio z SQL 2005 Express na SQL 2008 Express Přechod ze systému Windows XP Reinstalace aplikace Zálohování aplikace Aktualizace aplikace Nastavení firewallu pro síťovou instalaci Nastavení datové komunikace a proxy serveru Verze dokumentu: 1.4 ( )

2 Str. 2/22 1. Popis aplikace Aplikace Invio je aplikace typu klient, instalovaná na hardwarovém vybavení zákazníka, která slouží k zadávání balíkových a/nebo cargo zásilek a k přenosu dat o zásilkách od zákazníka do přepravních systémů společnosti Geis. Zároveň umožňuje zákazníkům tisk přepravních štítků, předávacích protokolů a také možnost hromadného importu dat zásilek z jeho vlastních informačních systémů. Detailní popis všech funkcí a ovládání aplikace je obsažen v samostatném dokumentu Uživatelský manuál aplikace Invio. Tento dokument je primárně určen pro administrátory a pokročilé uživatele, kteří provádějí vlastní instalaci aplikace Invio. Minimální požadavky operační systém Windows XP SP2 a vyšší doporučeno Windows 7 procesor Pentium 600 MHz a vyšší doporučeno 1 GHz paměť RAM 512 MB doporučeno 1 GB prohlížeč Internet Explorer verze 6.0 SP1 a vyšší doporučeno Internet Explorer 8.0 konektivita do Internetu (detaily v kapitole Nastavení datové komunikace a proxy serveru) Režimy fungování aplikace Aplikace Invio může fungovat ve dvou režimech. v demo režimu si může zákazník libovolně testovat vytváření zásilek a import zásilek, adresář příjemců a nastavení tisku. Vytvořené zásilky se do systémů společnosti Geis nepřenášejí, ani je není možné po přepnutí do ostrého provozu použít jako skutečné zásilky. Štítky vytištěné v demo režimu neobsahují skutečná data (obsahují text DEMO ), aby nedošlo k nechtěné záměně se štítky pro skutečné zásilky. v produkčním režimu se vytvořené zásilky přenášejí na servery společnosti Geis, jsou číslovány v rámci přiděleného rozsahu a štítky obsahují skutečná data včetně čárových kódů pro automatizované zpracování. Přechod z demo do produkčního režimu je možný pouze ve spolupráci s obchodním zástupcem společnosti Geis, který zajistí nastavení dalších parametrů v systémech společnosti Geis zejména přidělení číselné řady a kódu zákazníka. V aplikace Invio může být v rámci jedné instalace zavedeno více firem, výběr konkrétní firmy se provádí vždy při startu aplikace, přepnutí je možné i během práce přímo z aplikace.

3 Str. 3/22 Součásti aplikace Invio Hlavními součástmi aplikace Invio jsou Invio klient a databáze. Klient Invio Databáze aplikace, ve které se zadávají zásilky, udržuje adresář příjemců, provádí nastavení tisku a také probíhá komunikace se systémy společnosti Geis slouží k ukládání dat o zásilkách, číselník příjemců slouží k ukládání údajů firem, které jsou v aplikaci Invio zavedeny

4 Str. 4/22 K dispozici jsou následující verze aplikace Invio: 2. Programové verze aplikace 32bitová / 64bitová verze s verzí databáze SQL Server 2005 Express / SQL Server 2008 Express Níže je uvedena kompatibilita verze aplikace pro jednotlivé operační systémy: Invio s verzí databáze SQL 2005 Express je podporováno na následujících operačních systémech: Windows XP Windows 7 Windows 8 Windows Server 2003 Windows Server 2008 (R2) Invio s verzí databáze SQL 2008 R2 Express je podporováno na následujících operačních systémech: Windows XP Windows 7 Windows 8 Windows Server 2008 (R2) Windows Server 2012 (R2) Specifika instalace na některých operačních systémech jsou uvedena v další kapitole. Specifika instalace verze databáze SQL 2005 Express Windows 8: Rozhraní.NET Framework 3.5 je součástí systému Windows, ovšem je třeba jej zapnout. Bližší informace k tomuto tématu viz článek Během průběhu instalace se může objevit toto hlášení: Aplikace vyžaduje instalaci součásti.net Framework 3.5

5 Str. 5/22 Při zvolení možnosti Přeskočit skončí instalace aplikace Invio neúspěšně (klient Invio není nainstalován). Při zvolení možnosti Instalovat tuto součást se ovšem v některých případech instalace komponenty nezdaří: V tom případě je možné nainstalovat tuto komponentu ručně z instalačního média Windows 8 zadáním tohoto příkazu z příkazového řádku: DISM /Online /Enable-Feature /FeatureName:NetFx3 /All /LimitAccess /Source:d:\sources\sxs kde D: je písmeno CD-ROM s instalačním médiem Windows 8. Pokud je třeba, písmeno v příkazu upravte. Ruční instalace komponenty.net může trvat až 20 minut. Specifika instalace verze databáze SQL 2008 R2 Express Windows XP: Před samotnou instalací Invio s verzí databáze SQL Server 2008 je třeba nainstalovat ručně následující komponenty (v odpovídající bitové verzi): Windows 8:.NET Framework 3.5 SP1 Microsoft Installer 4.5 (KB942288) Powershell for Windows XP (KB926139) Při instalaci některých komponent se může zobrazit varování o potížích s kompatibilitou. V tomto případě zvolte možnost Pokračovat bez nápovědy (viz obrázek niže).

6 Str. 6/22 Windows Server 2012: Před samotnou instalací Invio s verzí databáze SQL Server 2008 je nutné nainstalovat přes konzolu Administrace serveru funkci.net Framework 3.5. K této akci bude vyžadován instalační zdroj (ISO nebo DVD). Při instalaci některých komponent se může zobrazit varování o potížích s kompatibilitou. V tomto případě zvolte možnost Pokračovat bez nápovědy.

7 Str. 7/22 3. Instalace aplikace Instalační program Invio je k dispozici ke stažení na adrese menu Ke stažení. Je třeba nainstalovat správnou bitovou verzi, podle verze instalovaného operačního systému (32 bit nebo 64 bit). Bitovou verzi operačního systému je možné zjistit v ovládacích panelech - kliknout pravým tlačítkem na ikonu Počítač nebo Tento počítač a vybrat menu Vlastnosti. Celou instalaci je třeba provést pod administrátorským účtem. Vlastní provoz aplikace Invio je pak možný pod právy běžného uživatele. Pokud je instalace spuštěna na počítači, kde je již nainstalován SQL server s jinou instancí, bude přidána instance GEIS. Pokud je instalace spuštěna na počítači, kde je již SQL server s instancí GEIS, bude tato instance přepsána! Lokální a síťová instalace Aplikace Invio může být instalována buď v režimu lokálním, nebo v režimu síťovém. Lokální instalace o klient Invio a databáze jsou instalovány na jednom počítači (Invio server) o zadávání zásilek probíhá pouze z tohoto počítače síťová instalace o klient Invio a databáze jsou instalovány na jednom počítači (Invio server) o klient Invio může být nainstalován na dalších počítačích (Invio klienti) o zadávání zásilek je možné z Invio serveru i všech Invio klientů o data o zásilkách a nastavení firem jsou centrálně uložena na Invio serveru Instalované součásti Při instalaci aplikace Invio se instalují následující součásti: o SQL Server 2005 Express (pouze při lokální instalaci) nebo SQL Server 2008 R2 Express instaluje se vždy samostatná instance pro Invio, pojmenovaná GEIS. o MS XML Parser (pokud již není instalován, pouze při lokální instalaci) o.net Framework 2.0 pro SQL Server 2005 Express (pokud již není instalován) o.net Framework 3.5 SP1 pro SQL Server 2008 R2 Express o Klient Invio Mohou být vyžadovány i další součásti v závislosti na hostitelském operačním systému, viz kapitola 2. Před vlastní instalací aplikace Invio zkontrolujte, že jsou tyto součásti nainstalovány.

8 Str. 8/22 Kroky instalace Nejprve zvolte správnou bitovou verzi instalátoru a zvolte mezi verzí SQL 2005 Express nebo SQL 2008 R2 Express. Dále se řiďte následujícími pokyny: Krok 1 Spusťte instalátor. Po potvrzení úvodní obrazovky je třeba v dalším kroku instalace zvolit Typ instalace: Zvolte Lokální, pokud instalujete ve firmě aplikaci Invio poprvé nebo budete používat Invio pouze na jediném počítači. Lokální instalace zahrnuje instalaci klienta Invio a databáze MS SQL Server 2005 Express. Po dokončení lokální instalace bude počítač pracovat v režimu Invio serveru. Zvolte Síťová, pokud se databáze již nachází na jiném počítači. Síťová instalace zahrnuje pouze instalaci klienta Invio. Po dokončení síťové instalace bude počítač pracovat v režimu Invio klienta. Krok 2 (pouze při instalaci Invio klienta) V tomto kroku se zadá IP adresa nebo DNS název počítače, kde je nainstalován Invio server.

9 Str. 9/22 Krok 3 V dalším kroku se volí instalační složka, doporučuje se ponechat defaultní. Krok 4 Zvolte, zda chcete vytvořit programovou skupinu v menu Start a zástupce aplikace na ploše Nyní následuje instalace všech komponent dle zvoleného typu instalace. Po instalaci všech komponent se zobrazí hlášení o dokončení instalace. Pokud jde o síťovou instalaci, je třeba dále zkontrolovat nastavení firewallu, viz příslušná kapitola. První spuštění aplikace Invio (platí jen pro instalaci Invio serveru) Po instalaci je třeba založit v aplikaci Invio nového zákazníka. K jeho založení je uživatel vyzván při prvním spuštění Invio klienta.

10 Str. 10/22 V následujícím dialogu jsou dostupné tři záložky, jejichž význam je popsán níže. 1. Záložka Demo zákazník o Zvolte, pokud s aplikací Invio začínáte a dosud jste ji nepoužívali o Po prvotní instalaci pokračujete vždy touto volbou Údaje zadané v tomto kroku je třeba vyplnit pečlivě a podle skutečnosti, později je může změnit pouze společnost Geis. Po vytvoření zákazníka je třeba aplikaci restartovat. Od tohoto okamžiku pracuje aplikace v tzv. demo režimu, který je vysvětlen výše. Tato skutečnost je uvedena v záhlaví hlavního okna aplikace za názvem firmy.

11 Str. 11/22 Následující dvě volby slouží pouze pro případ reinstalace aplikace Invio: 2. Záložka Z registračního souboru o Zvolte, pokud provádíte reinstalaci aplikace Invio (např. z důvodu reinstalace celého počítače nebo přenosu Invio serveru z jiného počítače) a nemáte dostupnou zálohu databáze 3. Záložka Ze zálohy o Zvolte, pokud provádíte reinstalaci aplikace Invio (např. z důvodu reinstalace celého počítače nebo přenosu Invio serveru z jiného počítače) a máte dostupnou zálohu databáze Po nové instalaci (nebo reinstalaci) ještě následuje kontrola verze a synchronizace dat se systémy společnosti Geis. Je-li počítač připojen k Internetu, proběhne aktualizace online. V případě off-line připojení je možné na záložce Importovat ze souboru vybrat aktualizační soubor. Časté dotazy k aplikaci Invio Otázka: Je možné instalovat Invio na plnohodnotný SQL Server 200x, který ve firmě již používáme? Odpověď: Není, protože by byl problém s oprávněním do databáze (účet sa ). Otázka: Můžete nám sdělit heslo sa k databázi? Odpověď: heslo nelze sdělit, ani společnost Geis nemá sa přístup. Otázka: je možné se z jednoho klienta Invio připojit k více databázím (např. k lokální a síťové)? Odpověď: ano, je to možné. Stačí upravit soubor C:\Program Files\Invio\db.cfg. Např. localhost\geis nebo <IP adresa>\geis.

12 Str. 12/22 4. Migrace aplikace Invio z SQL 2005 Express na SQL 2008 Express Pokud je třeba aktualizovat instalaci Invio z verze 2005 na 2008, je třeba dodržet níže uvedený postup. Před migrací: 1. Zálohujte databázi. Detaily k zálohování databáze viz kapitola Zálohování aplikace. 2. Ručně odinstalujte SQL Server 2005 Express přes Ovládací panely. Jedná se o tyto položky v seznamu instalovaných programů: Microsoft SQL Server 2005 Microsoft SQL server Native Client Pozor: Migrace na verzi SQL 2008 Express je možná pouze tehdy, pokud na daném počítači neběží žádná z instancí SQL Server 2005 Express nebo SQL Server Pokud používáte SQL Server 2005 (Express) pro jiné programy (existují další instance SQL Server 2005 Express), nemůžete provést migraci Invio na SQL Server 2008 Express. Před odinstalováním jakékoliv instance SQL Server 2005 (Express) se ujistěte, že jste provedli zálohu všech databází, abyste předešli ztrátě dat. Postup migrace: 1. Ujistěte se, že máte zálohovanou databázi Invio. 2. Zkontrolujte, že verze Invio SQL 2008 je pro OS na daném počítači podporována 3. Spusťte instalátor Invio SQL 2008 v příslušné bitové verzi 4. Provede se kontrola instalace předchozí verze (SQL Express 2005). Pokud je tato verze detekována, instalátor se ukončí a neprovedou se žádné změny. Verzi SQL 2005 (Express) je třeba nejprve ručně ze systému odebrat. 5. Proveďte instalaci dle pokynů průvodce instalací (s přihlédnutím ke specifickým požadavkům při instalaci na některé operační systémy uvedeným v předchozí kapitole). 6. Proveďte obnovu databáze. Detaily k obnově databáze viz příslušná kapitola.

13 Str. 13/22 5. Přechod ze systému Windows XP Pro operační systém (dále jen OS) Windows XP je ze strany společnosti Microsoft ukončena podpora ke dni Po tomto datu nebudou již společností Microsoft pro tento OS vydávány aktualizace ani opravné balíčky. Při přechodu z OS Windows XP na novější je třeba dodržet následující postup, aby byla i po přechodu na novější OS dodržena funkčnost klienta Invio včetně nastavení, kompletní historie zásilek a adresáře příjemců. 1. Zálohujte aplikaci Invio viz kapitola Zálohování aplikace. Soubor se zálohou si uložte na bezpečné místo (flash disk, externí disk). POZOR: Vynecháním tohoto kroku nebude možné obnovit data z původní instalace (historie zásilek, adresář příjemců, nastavení aplikace). 2. V závislosti na verzi nově zvoleného OS zkontrolujte kompatibilitu aplikace Invio viz kapitola Programové verze aplikace 3. zvolte správný instalátor Invio, jak je popsáno v kapitole Instalace aplikace a postupujte dále podle pokynů. Věnujte pozornost specifikům instalace na jednotlivé OS, jak je uvedeno v kapitole Programové verze aplikace 4. věnujte pozornost kapitole Reinstalace aplikace pro obnovení dat ze zálohy 5. pokud se jedná o síťovou instalaci, věnujte pozornost kapitole Nastavení firewallu pro síťovou instalaci

14 Str. 14/22 6. Reinstalace aplikace Instalační program Invio je k dispozici ke stažení na adrese menu Ke stažení. Pokud se aplikace Invio znovu instaluje na stejný počítač, je třeba nejprve provést odinstalaci aplikace a poté ještě ručně vymazat adresář C:\Program Files\Invio a zastavit službu MS SQL (GEIS) v ovládacím panelu Služby. Jednotlivé kroky instalace aplikace Invio jsou detailně popsány v příslušné kapitole. Při reinstalaci je třeba rozlišit následující dvě situace: a) Zákazník NEMÁ zálohu databáze při této variantě obnovy přijde zákazník o adresář a historii zásilek Zákazník musí kontaktovat svého obchodního zástupce Geis, který zajistí přípravu obnovení zákaznického účtu v systémech Geis. Po provedení těchto úkonů na svém počítači nainstaluje INVIO a při instalaci zvolí možnost instalace z registračního souboru, který obdrží mailem či jinou formou od společnosti Geis. b) Zákazník MÁ zálohu databáze historie zásilek i adresář zůstanou zachovány Zákazník provede zálohu databáze ve staré instalaci aplikace Invio (menu Nástroje Zálohovat databázi), viz kapitola 3. Soubor se zálohou databáze uloží na bezpečné místo (flash disk, externí disk atd.). Dále kontaktuje svého obchodního zástupce Geis, který zajistí přípravu obnovení zákaznického účtu v systémech Geis. Po provedení těchto úkonů na svém počítači nainstaluje INVIO a při instalaci zvolí možnost instalace ze zálohy, kterou si předtím vytvořil. Po reinstalaci Po každé reinstalaci zkontrolujte nastavení aplikace invio, zejména nastavení tiskárny pro tisk štítků a předávacích protokolů (menu Nástroje Nastavení). Pokud jde o síťovou instalaci a Invio server se nově instaluje se na počítač s jinou IP adresou nebo DNS jménem, je třeba na všech Invio klientech změnit v instalační složce aplikace Invio (defaultně C:\Program Files\Invio nebo C:\Program Files(x86)\Invio u 64bitové verze operačního systému) konfigurační soubor db.cfg. Tvar záznamu v konfiguračním souboru je následující: <Invio server>\geis, kde <Invio server> je buď IP adresa nebo DNS jméno počítače, kde je Invio server nainstalován. Pokud jde o síťovou instalaci, je třeba zkontrolovat také nastavení firewallu, viz příslušná kapitola.

15 Str. 15/22 7. Zálohování aplikace V případě síťové instalace se zálohování provádí pouze na počítači s instalovanou lokální databází (kde byla provedena lokální instalace). Existují tři možnosti zálohování: 1) ručně z aplikace (Nástroje Zálohovat databázi), ve zvoleném adresáři se vytvoří soubor se zálohou geis.bak. 2) automaticky z aplikace při tisku předávacího protokolu (Nástroje Nastavení, záložka Tisk a SMTP, sekce Zálohovat DB volba Po vytištění protokolu) 3) přes příkazový řádek v případě opakovaného zálohování vhodnější, neboť lze zadat jako job pro opakované spouštění. Postup: záloha se provede příkazem Invio -backup <cesta k zaloznimu souboru> Pokud je v aplikaci Invio zavedeno více firem, záloha (i obnova) je provedena automaticky pro všechny firmy. Při opakovaném zálohování z aplikace Invio do stejné složky se starší soubor přepíše novějším.

16 Str. 16/22 Možnosti aktualizace aplikace jsou následující: 8. Aktualizace aplikace 1) Aplikace se aktualizuje automaticky při spuštění, pokud je na centrálním serveru společnosti Geis nová aktualizace k dispozici 2) Pokud proces automatické aktualizace selže, je možné provést online aktualizaci před příkazový řádek Postup: aktualizace se provede příkazem Invio -update 3) Pokud nejsou online aktualizace dostupné, je možné provést offline aktualizaci databáze s použitím aktualizačního souboru, který vám byl zaslán technickou podporou (RegistrationFile_Full.zip). Postup: aktualizace se provede příkazem Invio -update <cesta k aktualizačnímu souboru.zip>

17 Str. 17/22 9. Nastavení firewallu pro síťovou instalaci U síťové instalace je třeba vždy zkontrolovat a případně nastavit firewall na počítači, kde běží Invio server. V základním nastavení je v systému Windows aktivován vestavěný Windows Firewall (název používaný ve Windows 7) nebo Brána firewall (název používaný ve Windows XP). Pokud je firewall vypnutý, není třeba úpravu nastavení provádět. Pokud je na počítači provozován firewall třetí strany, je třeba provést nastavení dle dokumentace k tomuto firewallu. Pokud není firewall správně nastaven, může se na Invio klientech při pokusech o spuštění aplikace zobrazovat chybové hlášení dle obrázku níže nebo podobné (např. Neznámý uživatel ). Postup nastavení pro Windows XP: Nastavení firewall se provádí v Ovládacích panelech, ikona Brána firewall systému Windows. Po otevření nastavení je třeba na záložce Výjimky kliknout na tlačítko Přidat program a následně kliknout na tlačítko Procházet a zvolit postupně tyto programové soubory:

18 Str. 18/22 C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1*\MSSQL\Binn\sqlservr.exe C:\Program Files\Microsoft SQL Server\90\Shared\sqlbrowser.exe *Pokud je na počítači více instancí SQL Server 2005 Express, je třeba dohledat instanci, která patří k aplikaci Invio a zvolit podle ní správný adresář (každá instance má vlastní adresář, adresáře jsou pojmenovány číslem instance). Instance Invio je pojmenována GEIS. Výběr programu se potvrdí vždy tlačítkem OK. Na obrázku níže jsou již tyto soubory přidané (sqlbrowser.exe a sqlservr.exe). Kliknutím na tlačítko OK se ukončí nastavení Brány firewall.

19 Str. 19/22 Postup nastavení pro Windows 7: Ovládací panely Brána Windows Firewall, vlevo zvolit odkaz Povolit programu nebo funkci průchod bránou Windows Firewall V následujícím dialogu je třeba nahoře stisknout tlačítko Změnit nastavení, a dále zvolit dole tlačítko Povolit jiný program

20 Str. 20/22 V následujícím dialogu zvolit tlačítko Procházet a postupně vybrat tyto programy: C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL.1\MSSQL\Binn\sqlservr.exe C:\Program Files\Microsoft SQL Server\90\Shared\sqlbrowser.exe Platnost pravidla upravte podle potřeby na připojení v doméně / privátní připojení (zaškrtnutím příslušných políček v příslušném sloupci), viz screenshot níže. Celé nastavení pak potvrdit tlačítkem OK. Výsledné nastavení vypadá jako na obrázku níže

21 Str. 21/22

22 Str. 22/ Nastavení datové komunikace a proxy serveru Pro správnou komunikaci mezi klientem Invio a servery skupiny Geis (tzn. aplikace Invio na straně zákazníka pracuje v on-line režimu) je zapotřebí povolit na korporátním firewallu (routeru) následující: Port: Typ komunikace: 80 (HTTP) TCP (obousměrně) Server: app1.geis.cz ( ) app2.geis.cz ( ) Pokud zákazník využívá pro připojení do Internetu proxy server, na který je třeba zadat přihlašovací údaje, provede se toto nastavení v klientovi Invio v menu Nástroje, volba Nastavení, záložka Tisk a SMTP. Údaje potřebné pro přihlášení vám sdělí váš správce infrastruktury.

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy

Postup přechodu na podporované prostředí. Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Postup přechodu na podporované prostředí Přechod aplikace BankKlient na nový operační systém formou reinstalace ze zálohy Obsah Zálohování BankKlienta... 3 Přihlášení do BankKlienta... 3 Kontrola verze

Více

Instalace SQL 2008 R2 na Windows 7 (64bit)

Instalace SQL 2008 R2 na Windows 7 (64bit) Instalace SQL 2008 R2 na Windows 7 (64bit) Pokud máte ještě nainstalovaný MS SQL server Express 2005, odinstalujte jej, předtím nezapomeňte zálohovat databázi. Kromě Windows 7 je instalace určena také

Více

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m

eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) w w w. n e s s. c o m eliška 3.04 Průvodce instalací (verze pro Windows 7) Příprava Při instalaci elišky doporučujeme nemít spuštěné žádné další programy. Pro instalaci elišky je třeba mít administrátorská práva na daném počítači.

Více

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5

.NET Framework verze 3.5... 4 Program pro připojení ke vzdálené ploše (RDC) verze 7.1... 5 Obsah Přístup k serveru ČMIS Kancelář Online... 2 Úvod... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows XP musí nainstalovat:... 2 Uživatelé s operačním systémem Windows Vista musí nainstalovat:... 4.NET Framework

Více

INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka

INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka INISOFT UPDATE - SLUŽBA AUTOMATICKÝCH AKTUALIZACÍ Uživatelská příručka Popis funkce Softwarový nástroj INISOFT Update je univerzálním nástrojem pro stahování, údržbu a distribuci programových aktualizací

Více

Edu-learning pro školy

Edu-learning pro školy Edu-learning pro školy ONLINE VARIANTA Příručka pro instalaci a správu EDU 2000 s.r.o. Počítačové vzdělávání a testování Oldřichova 49 128 00 Praha 2 www.edu2000.cz info@edu2000.cz www.edu-learning.cz

Více

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32

Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 Informační systém ISOP 7-13 Vypracováno pro CzechInvest Konfigurace pracovní stanice pro ISOP-Centrum verze 1.21.32 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. Dokument ze dne 20.2.2015, verze 1.00 Konfigurace

Více

INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4

INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4 INSTALAČNÍ POSTUP PRO APLIKACI ELIŠKA 4 1. Dříve než spustíte instalaci Vítáme Vás při instalaci nové verze aplikace eliška. Před samotnou instalací, prosím, ověřte, že jsou splněné následující podmínky:

Více

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2015 CUZAK Instalační příručka Verze 2.0 2015 Copyright 2015 Altair CUZAK s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

1. POSTUP INSTALACE A KONTROLA NASTAVENÍ MICROSOFT SQL SERVERU 2005 EXPRESS:

1. POSTUP INSTALACE A KONTROLA NASTAVENÍ MICROSOFT SQL SERVERU 2005 EXPRESS: 1. POSTUP INSTALACE A KONTROLA NASTAVENÍ MICROSOFT SQL SERVERU 2005 EXPRESS: Ověřte prosím následující nastavení (tento postup se může nepatrně lišit podle operačního systému Vašeho pc). Pro lepší viditelnost

Více

PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA. Instalace programu

PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA. Instalace programu PŘÍRUČKA ADMINISTRÁTORA Instalace programu duben 2011 Obsah 1 ÚVOD... 2 2 TECHNICKÉ PODMÍNKY... 2 2.1 POŽADAVKY NA HW... 2 2.2 POŽADAVKY NA SW... 3 3 INSTALACE PROGRAMOVÝCH SOUBORŮ... 3 4 INSTALACE MS

Více

Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze)

Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze) Popis instalace programu OCEP (DEMOVERZE i ostrá verze) Proces instalace probíhá automaticky. V jednotlivých krocích se instalují všechny aktuálně potřebné programy. To se liší podle operačního systému

Více

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware

Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Instalace a základní administrátorské nastavení 602LAN SUITE 5 Groupware Obsah Úvod...2 Instalace...2 Doporučená hardwarová konfigurace......2 Podporované operační systémy......2 Ještě před instalací......2

Více

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2014

CUZAK. Instalační příručka. Verze 2.0 2014 CUZAK Instalační příručka Verze 2.0 2014 Copyright 2014 Altair Software s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Všechna práva vyhrazena. Všechna informace, jež jsou publikována na v tomto dokumentu, jsou chráněna

Více

Návod k instalaci S O L U T I O N S

Návod k instalaci S O L U T I O N S Návod k instalaci SOLUTIONS Návod k instalaci Hasičská 53 700 30 Ostrava-Hrabůvka www.techis.eu www.elvac.eu +420 597 407 507 Obchod: +420 597 407 511 obchod@techis.eu Podpora: +420 597 407 507 support@techis.eu

Více

Instalace MS SQL Server 2005 a nastavení programu DUEL pro síťový provoz

Instalace MS SQL Server 2005 a nastavení programu DUEL pro síťový provoz Instalace MS SQL Server 2005 a nastavení programu DUEL pro síťový provoz Tento návod řeší instalaci MS SQL Serveru 2005 včetně nastavení serveru a lokálních stanic pro korektní fungování aplikace DUEL

Více

Průvodce instalací aplikace MIPS

Průvodce instalací aplikace MIPS Průvodce instalací aplikace MIPS Stažení souboru s aplikací MIPS Z internetových stránek Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v.v.i. (http://www.vubp.cz) je ke stažení aplikace v komprimované podobě s

Více

STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET)

STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET) STATISTICA 10 Postup instalace plovoucí síťové verze s odpojováním licencí (BNET) 1. Instalace plovoucí síťové verze zahrnuje dvě části: a) instalace serveru a b) lokální instalace na připojených pracovních

Více

Obsah. KELOC CS, s.r.o... v ý v o j a p r o d e j e k o n o m i c k é h o s o f t w a re

Obsah. KELOC CS, s.r.o... v ý v o j a p r o d e j e k o n o m i c k é h o s o f t w a re Obsah Nastavení TCP/IP na PC na serveru... 2 Nastavení brány firewall na serveru... 3 Nastavení služby SQL Server Browser na serveru... 5 Nastavení ODBC na klientské stanici... 6 Místní a jazykové nastavení

Více

plussystem Příručka k instalaci systému

plussystem Příručka k instalaci systému plussystem Příručka k instalaci systému Tato příručka je určena zejména prodejcům systému a případně koncovým uživatelům. Poskytuje návod, jak provést potřebná nastavení komponent. ITFutuRe s.r.o. 26.2.2015

Více

Instalace webové služby Mydlinka

Instalace webové služby Mydlinka Instalace webové služby Mydlinka Aktualizace dokumentu: 21.10.2014 Obsah 1 Co je to webová služba Mydlinka 2 Požadavky na instalaci a provoz 2.1 SAS 2.2 Databáze 2.3 Operační systém 2.4 Softwarové vybavení

Více

STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista

STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista STRUč Ná Př íruč KA pro Windows Vista OBSAH Kapitola 1: SYSTéMOVé POžADAVKY...1 Kapitola 2: INSTALACE SOFTWARU TISKáRNY V SYSTéMU WINDOWS...2 Instalace softwaru pro lokální tisk... 2 Instalace softwaru

Více

SOFTWARE 5P. Instalace. SOFTWARE 5P pro advokátní praxi 2010. Oldřich Florian

SOFTWARE 5P. Instalace. SOFTWARE 5P pro advokátní praxi 2010. Oldřich Florian SOFTWARE 5P Instalace SOFTWARE 5P pro advokátní praxi 2010 Oldřich Florian 2010 Instalace Stránka 1 z 16 Obsah Instalace Runtime Access 2010... 2 Instalace klienta (programu)... 3 Instalace databáze...

Více

Reinstalace programu

Reinstalace programu Reinstalace programu 0 Reinstalace programu AMICUS Před reinstalací programu AMICUS si připravte licenční list programu, zálohovací médium odpovídající kapacity (nejlépe flash disk nebo externí disk) a

Více

Návod na instalaci a použití programu

Návod na instalaci a použití programu Návod na instalaci a použití programu Minimální konfigurace: Pro zajištění funkčnosti a správné činnosti SW E-mentor je potřeba software požívat na PC s následujícími minimálními parametry: procesor Core

Více

Demoprojekt Damocles 2404

Demoprojekt Damocles 2404 Vizualizační a řídicí systém kategorie SCADA/HMI Demoprojekt Damocles 2404 (časově omezený demoprojekt pro zařízení Damocles 2404 společnosti HW group s.r.o.) Verze systému: 3.7.1.9 Poslední revize dokumentu:

Více

Rychlý průvodce konfigurací verze 4.5

Rychlý průvodce konfigurací verze 4.5 verze 4.5 Pomocí tohoto průvodce nakonfigurujete snadno Mail602 Messaging Server tak, aby : fungovala elektronická pošta (SMTP/POP3), uživatelé mohli surfovat po internetu (Proxy), fungoval WWW server

Více

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE

T-Mobile Internet. Manager. pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE T-Mobile Internet Manager pro Windows NÁVOD PRO UŽIVATELE Obsah 03 Úvod 04 Požadavky na hardware a software 04 Připojení zařízení k počítači 05 Uživatelské rozhraní 05 Výběr sítě 06 Připojení k internetu

Více

Poznámky k instalaci tiskového systému HP LaserJet P2015 Series

Poznámky k instalaci tiskového systému HP LaserJet P2015 Series Poznámky k instalaci tiskového systému HP LaserJet P2015 Series Autorská práva a licence 2006 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Reprodukce, úpravy nebo překlad jsou bez předchozího písemného

Více

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0

GeoPlan. Administrátorská příručka. Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056. Verze 1.0 GeoPlan Administrátorská příručka Verze Výstup byl vytvořen s finanční podporou TA ČR v rámci projektu TA02011056 2 Obsah 1 Úvod... 4 1.1 Systémové požadavky... 4 2 Instalace systému... 5 2.1 Instalace

Více

Příručka pro klientský certifikát

Příručka pro klientský certifikát Příručka pro klientský certifikát OBSAH 1) Instalace programového vybavení do systému Microsoft Windows 2 1. krok - Průvodce instalací 4 2. krok - Dokončení instalace 5 3. krok - Instalace na PC, který

Více

[Zadejte název společnosti.] Instalace. SOFTWARE 5P pro správu bytového fondu 2010. Oldřich Florian

[Zadejte název společnosti.] Instalace. SOFTWARE 5P pro správu bytového fondu 2010. Oldřich Florian [Zadejte název společnosti.] Instalace SOFTWARE 5P pro správu bytového fondu 2010 Oldřich Florian 2010 Instalace Stránka 1 z 11 Obsah Instalace Runtime Access 2010... 2 Instalace klienta (programu)...

Více

Doporučené nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 7 a vyšší pro Max Homebanking PS s využitím čipové karty

Doporučené nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 7 a vyšší pro Max Homebanking PS s využitím čipové karty Doporučené nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 7 a vyšší pro Max Homebanking PS s využitím čipové karty Obsah 1. Instalace SecureStore... 2 2. Nastavení Internet Exploreru... 3 3. První přihlášení...

Více

Manuál QPos Servisní manuál V1.2

Manuál QPos Servisní manuál V1.2 V1.2 OBSAH Obsah 1. Úvod... 3 2. Instalátor... 4 2.1. Stažení instalátoru... 4 2.2. Instalační program... 4 2.3. Aktualizace QPos... 4 3. Pokladna QPos... 5 3.1. Základní popis... 5 3.2. Připojení QPos

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

Versiondog 3.0.3 Lukáš Rejfek, Pantek (CS) s.r.o. 4/2014

Versiondog 3.0.3 Lukáš Rejfek, Pantek (CS) s.r.o. 4/2014 Versiondog 3.0.3 Lukáš Rejfek, Pantek (CS) s.r.o. 4/2014 Strana 2 Versiondog 3.0.3 Nová verze systému Versiondog 3.0.3 přináší oproti verzi 2.5.1 celou řadu nových funkčností a rozšíření typů komponent

Více

Datacard. Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren. Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows

Datacard. Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren. Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows Datacard Instrukce k aktualizaci firmware tiskáren Aktualizační aplikace pro operační systémy Windows Co potřebujete Tiskárna karet je zapnuta a připravena k tisku karet ve stavu Ready, a stavová dioda

Více

Návod na instalaci demoverze nebo ostré verze ekonomického systému Harmonik

Návod na instalaci demoverze nebo ostré verze ekonomického systému Harmonik Návod na instalaci demoverze nebo ostré verze ekonomického systému Harmonik Ing. Martin Klinger 11.6.2015 Vážení uživatelé, děkujeme za váš zájem o náš ekonomický a informační software Harmonik a věříme,

Více

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu

Instalace programu OZO. z www stránek či odkazu z e-mailu Instalace programu OZO z www stránek či odkazu z e-mailu První instalaci programu OZO pro rok 2015 si vždy musíte zvolit volbu PLNÁ VERZE PROGRAMU. Upgrade programu OZO 2015 si můžete stahovat až v době,

Více

Návod na provedení upgrade IS Harmonik

Návod na provedení upgrade IS Harmonik Návod na provedení upgrade IS Harmonik Ing. Martin Klinger 4.6.2015 Co je to upgrade IS Harmonik? Upgrade systému představuje soubor technických nebo legislativních změn v ekonomickém softwaru Harmonik,

Více

Administrace Windows pro Adash Software

Administrace Windows pro Adash Software Administrace Windows pro Adash Software Obsah Instalace ovladače hardwarového klíče... 2 Příčiny nenalezení HASP klíče...3 Zjištění práv uživatele... 6 Instalace MSSQL 2005 Express z Instalačního CD Adash...

Více

Self Service Application. Instalační manuál

Self Service Application. Instalační manuál OBSAH 1 Úvod... 2 2 Jak začít... 2 2.1 Technické parametry... 2 2.2 Instalace Self Service Application... 2 3 Poradce při potížích... 3 4 Nastavení tiskáren... 4 1 z 5 1 ÚVOD Self Service Application dále

Více

Instalační manuál. HelpDesk

Instalační manuál. HelpDesk Instalační manuál HelpDesk 2 HelpDesk Obsah 1. Úvod... 3 2. Softwarové nároky aplikace... 4 3. Instalace... 5 3.1. Instalace PHP... 5 3.2. Instalace HelpDesk... 5 3.3. Instalace Deamon... 5 4. Prvotní

Více

Aktualizace a zabezpečení systémů Windows

Aktualizace a zabezpečení systémů Windows Aktualizace a zabezpečení systémů Windows Microsoft Windows Server Update Services 2006, Microsoft Corporation Česká republika Aktualizace a zabezpečení systémů Windows pomocí služby Microsoft Windows

Více

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1 IPFW Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu verze 1.1 Popis aplikace Aplikace IPFW (IP Firewall) je určen k řízení placeného připojení k Internetu ve spojení s elektronickým mincovníkem

Více

IR-IS instalační příručka

IR-IS instalační příručka IR-IS instalační příručka Instalace systému IRIS není komplikovaná, vyžaduje však provedení několika kroků v přesném pořadí. Instalují se dvě hlavní součásti databázový server (úložiště dat) a klientská

Více

Αlpha 8 instalace a upgrade. Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems. GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7

Αlpha 8 instalace a upgrade. Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems. GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7 Poznámky k instalaci Αlpha V8, Logical Medical Systems GENNET s.r.o Kostelní 9 170 00 Praha 7 David Stejskal uživatelská podpora david.stejskal@gennet.cz Jana Vávrová uživatelská podpora jana.vavrova@gennet.cz

Více

Průvodce převodem dat z programu Medicus 2 do programu Medicus Komfort

Průvodce převodem dat z programu Medicus 2 do programu Medicus Komfort Průvodce převodem dat z programu Medicus 2 do programu Medicus Komfort 1. O převodu V tomto průvodci vás krok za krokem seznámíme s postupem, jak převést data ze stávajícího programu Medicus 2 (dále jen

Více

Nemoagent. Instalace. V následujících krocích Vás provedeme instalací a základním používáním aplikace Nemoagent.

Nemoagent. Instalace. V následujících krocích Vás provedeme instalací a základním používáním aplikace Nemoagent. Nemoagent Instalace. V následujících krocích Vás provedeme instalací a základním používáním aplikace Nemoagent. Nejdříve je nutné požádat o vytvoření účtu na info@nemoshop.cz, v odpovědi dostanete registrační

Více

VDDMAIL by ESCAD, Corp. (Součást IWSE.NET Services by ESCAD, Corp.)

VDDMAIL by ESCAD, Corp. (Součást IWSE.NET Services by ESCAD, Corp.) 1 z 10 VDDMAIL by ESCAD, Corp. (Součást IWSE.NET Services by ESCAD, Corp.) Obsah: A. Úvod B. Popis aplikace C. Instalace D. První spuštění E. Manuál programu VDDMAIL 1. Záložka DDE Server DDE Parametry

Více

PREMIER E Agent. Jak to funguje?

PREMIER E Agent. Jak to funguje? PREMIER E Agent PREMIER E Agent je samostatná aplikace, která slouží jako doplněk k informačnímu systému PREMIER. Je dostupná jako samostatná instalace a její používání je vázáno na jakoukoli licenci k

Více

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B)

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B) GTS Czech s.r.o., Přemyslovská 43, 130 00 Praha 3, Česká republika tel. 800 990 990 // info@gts.cz Návod nastavení modemu a spuštění služby (platné pro Zyxel Prestige VMG1312-B30B) Úvod Vážený zákazníku,

Více

Obnova certifikátu. Úvod. Proč obnovit certifikát? Kdy obnovit certifikát? Které certifikáty obnovit? Jak obnovit certifikát na kartě ProID+ esign?

Obnova certifikátu. Úvod. Proč obnovit certifikát? Kdy obnovit certifikát? Které certifikáty obnovit? Jak obnovit certifikát na kartě ProID+ esign? Obnova certifikátu Před vypršením platnosti certifikátů si musí uživatelé ProID+ esign požádat o nový certifikát. Otázky, spojené s obnovou, a postup obnovy certifikátu na kartě ProID+ esign jsou uvedeny

Více

Certifikační autorita PostSignum

Certifikační autorita PostSignum Certifikační autorita PostSignum Generování klíčů a instalace certifikátu pomocí programu PostSignum Tool Plus na čipové kartě, USB tokenu verze 1.0.0 Uživatelská dokumentace Březen 2010 Strana 1 (celkem

Více

1. Terminálová aplikace. 2. Instalace. 3. Nastavení. HARRACHOV CARD Instalace, nastavení a používání terminálové aplikace

1. Terminálová aplikace. 2. Instalace. 3. Nastavení. HARRACHOV CARD Instalace, nastavení a používání terminálové aplikace 1. Terminálová aplikace Kartový systém Harrachov Card sestává ze 3 částí: - Veřejných webových stránek na adrese www.harrachovcard.cz, kde mohou zákazníci i poskytovatelé najít informace o systému, zobrazit

Více

TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE

TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE INSTALACE SW EduArt OBSAH: OBSAH: TECHNICKÉ POŽADAVKY PRO INSTALACI SW PRO ZÁZNAM VIDEA PRO ZÁZNAM AUDIA (ZVUKU) PRO ZÁZNAM OBRÁZKŮ JAZYKOVÉ MUTACE POSTUP INSTALACE KDE NAJDETE INSTALAČNÍ SOUBOR JAK SPUSTÍTE

Více

Generování žádosti o certifikát Uživatelská příručka pro prohlížeč Opera

Generování žádosti o certifikát Uživatelská příručka pro prohlížeč Opera Generování žádosti o certifikát Uživatelská příručka pro prohlížeč Opera První certifikační autorita, a.s. Verze 8.15 1 Obsah 1. Úvod... 3 2. Požadavky na software... 3 3. Instalace kořenového certifikátu

Více

Téma 1 - řešení s obrázky

Téma 1 - řešení s obrázky Téma 1 - řešení s obrázky 1. Instalace Windows Server 2008 R2 1.1. Spusťte Správce serveru ( Start -> Nástroje pro správu -> Správce serveru) 1.2. Rozbalte možnost Role a dále pak Hyper-V -> Správce technologie

Více

Začínáme s programem QuarkXPress 10.1

Začínáme s programem QuarkXPress 10.1 Začínáme s programem QuarkXPress 10.1 OBSAH Obsah Doplňková dokumentace...3 Požadavky na systém...4 Požadavky na systém: Mac OS X...4 Požadavky na systém: Windows...4 Instalování: Mac OS...5 Přidávání

Více

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8

ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 ESET NOD32 ANTIVIRUS 8 Microsoft Windows 8.1 / 8 / 7 / Vista / XP / Home Server 2003 / Home Server 2011 Stručná příručka Klikněte sem pro stažení nejnovější verze dokumentu ESET NOD32 Antivirus poskytuje

Více

Přístup k poště MS Office 365 mají pouze studenti 1. a 2. ročníku EkF prezenčního studia. Přístup k ostatním službám mají všichni studenti.

Přístup k poště MS Office 365 mají pouze studenti 1. a 2. ročníku EkF prezenčního studia. Přístup k ostatním službám mají všichni studenti. Obsah Přihlášení k Office 365... 1 Nastavení přeposílání (předávání) doručené pošty... 2 Instalace plného balíku aplikací Office 365 Pro Plus pro studenty... 3 Přihlášení v plné verzi Office 365 Pro Plus

Více

BankKlient. První kroky. verze 9.50

BankKlient. První kroky. verze 9.50 BankKlient První kroky verze 9.50 2 BankKlient Obsah Obsah... 2 Úvod... 3 Minimální doporučené požadavky systému BankKlient na váš počítač... 3 Popis architektury aplikace... 3 Typy instalace... 4 Před

Více

APS Control Panel. Ovládací panel systému APS mini Plus pro SW balík APS Administrator. Uživatelská příručka

APS Control Panel. Ovládací panel systému APS mini Plus pro SW balík APS Administrator. Uživatelská příručka APS Control Panel Ovládací panel systému APS mini Plus pro SW balík APS Administrator Uživatelská příručka 2004 2015,TECH FASS s.r.o., Věštínská 1611/19, Praha, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz (vydáno

Více

Jak nainstalovat SQL Server 2005 Express Edition

Jak nainstalovat SQL Server 2005 Express Edition 1 z 13 9.3.2006 9:39 Jak nainstalovat SQL Server 2005 Express Edition Popis problému Instalace SQL Serveru 2005 Express Edition (dříve MSDE) Popis řešení 1. Systémové požadavky pro SQL Server 2005 Express

Více

Registr práv a povinností

Registr práv a povinností Registr práv a povinností Doporučené postupy a nastavení internetového prohlížeče pro práci v aplikaci AIS RPP Doporučené postupy a nastavení internetového prohlížeče pro práci v aplikaci AIS RPP v4.0

Více

APS T&A.WEB. Rozšiřující programový modul pro identifikační systémy APS. Instalační a uživatelská příručka

APS T&A.WEB. Rozšiřující programový modul pro identifikační systémy APS. Instalační a uživatelská příručka APS T&A.WEB Rozšiřující programový modul pro identifikační systémy APS Instalační a uživatelská příručka 2004 2014,TECH FASS s.r.o., Věštínská 1611/19, Praha, Česká republika, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz

Více

Nastavení tiskárny pro tisk štítků Geis Str. 1/16

Nastavení tiskárny pro tisk štítků Geis Str. 1/16 Str. 1/16 Obsah 1. Instalace tiskárny štítků... 2 Instalace tiskárny s rozhraním USB:... 2 Instalace tiskárny se síťovým rozhraním:... 4 2. Přímý tisk na tiskárnu... 9 3. Dump mode... 10 Pro tiskárnu Zebra

Více

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8.

Nápověda a postupy. Instalace a aktivace PDF-XChange Viewer Pro. Instalace a aktivace software. Nápověda a postupy. 1 z 9 27.8. Nápověda a postupy Zde najdete návody a tipy pro práci, které Vám mohou usnadnit práci s produkty PDF-XChange. V případě, že si myslíte, že by zde neměl některý dotaz nebo problematika chybět, napište

Více

IceWarp Outlook Sync Rychlá příručka

IceWarp Outlook Sync Rychlá příručka IceWarp Mail server 10 IceWarp Outlook Sync Rychlá příručka Verze 10.4 Printed on 20 September, 2011 Instalace Prostudujte si před instalací Na cílové pracovní stanici musí být nainstalovaný program Microsoft

Více

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE!

DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! DŮLEŽITÉ INFORMACE, PROSÍM ČTĚTE! Tento dodatek k uživatelské příručce obsahuje postup nastavení USB portu pro ADSL modem CellPipe 22A-BX-CZ Verze 1.0 01/2004 Úvod Vážený zákazníku, tento text popisuje

Více

CMS. Centrální monitorovací systém. Manuál

CMS. Centrální monitorovací systém. Manuál Centrální Monitorovací Systém manuál CMS Centrální monitorovací systém Manuál VARIANT plus, spol. s.r.o., U Obůrky 5, 674 01 TŘEBÍČ, tel.: 565 659 600 technická linka 565 659 630 (pracovní doba 8.00 16:30)

Více

FIREMNÍ CERTIFIKÁT V APLIKACI PŘÍMÝ KANÁL NÁVOD PRO KLIENTY

FIREMNÍ CERTIFIKÁT V APLIKACI PŘÍMÝ KANÁL NÁVOD PRO KLIENTY FIREMNÍ CERTIFIKÁT V APLIKACI PŘÍMÝ KANÁL NÁVOD PRO KLIENTY 1. POUŽITÍ FIREMNÍHO CERTIFIKÁTU 1.1 Stručný popis Firemní certifikát je nový typ certifikátu, který Vám umožní zrychlit a zjednodušit Vaši práci.

Více

Průvodce aplikací. Aplikaci easyeldp spusťte z nabídky Start pomocí ikony KomixFiller, kterou naleznete ve složce Komix.

Průvodce aplikací. Aplikaci easyeldp spusťte z nabídky Start pomocí ikony KomixFiller, kterou naleznete ve složce Komix. Instalace aplikace easyeldp Aplikaci easyeldp je třeba instalovat na počítač, který splňuje příslušné systémové požadavky. Při instalaci postupujte následovně: 1) Spusťte instalaci aplikace easyeldp z

Více

Instalace programového vybavení

Instalace programového vybavení Instalace programového vybavení English pro Windows Obecné Specifikace P-touch Editor P-touch Quick Editor Printer Driver Umožňuje vytvářet libovolné štítky pomocí různých vzorů, fontů, šablon a klipártů.

Více

Uživatelská příručka pro práci s Portálem VZP. Test kompatibility nastavení prohlížeče

Uživatelská příručka pro práci s Portálem VZP. Test kompatibility nastavení prohlížeče Uživatelská příručka pro práci s Portálem VZP Test kompatibility nastavení prohlížeče Obsah 1. Podporované operační systémy a prohlížeče... 3 1.1 Seznam podporovaných operačních systémů... 3 1.2 Seznam

Více

Instalační průvodce pro EasyGate UMTS Data

Instalační průvodce pro EasyGate UMTS Data Instalační průvodce pro EasyGate UMTS Data Tento instalační průvodce slouží pro rychlé nainstalování ovladačů pro EasyGate UMTS Data a zprovoznění internetového připojení pomocí HSDPA/GPRS. Vložené screenshoty

Více

APS mini Plus.Home. Návod na rychlou instalaci

APS mini Plus.Home. Návod na rychlou instalaci APS mini Plus.Home Administrační program pro systém APS mini Plus Návod na rychlou instalaci 2004 2009,TECH FASS s.r.o., Plavecká 503, 252 42 Jesenice, www.techfass.cz, techfass@techfass.cz (vydáno dne

Více

Enterprise Network Center

Enterprise Network Center Centralizovaný systém pro správu síťových zařízení Výchozí nastavení: Uživatelské jméno: root Heslo: root Příručka k rychlé instalaci Verze 1.2 Vydání 1, 03/2011 Copyright 2011. Všechna práva vyhrazena.

Více

Uživatelská příručka RYANT OtWIin RYANT, s.r.o.

Uživatelská příručka RYANT OtWIin RYANT, s.r.o. Uživatelská příručka RYANT OtWIin RYANT, s.r.o. Provozní oddělení: Slovenská 19, 669 02 Znojmo Tel: +420 515 221 861 Fax: +420 515 223 750 e-mail: info@ryant.cz web: http://www.ryant.cz, http://www.inchange.cz

Více

Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice

Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice Návod pro připojení do pevné sítě na kolejích, učebnách a v kancelářích Univerzity Pardubice Česká verze Verze 1.5 Březen 2010 Informační centrum Univerzita Pardubice Obsah Obsah... 1 Windows XP... 2 Windows

Více

KRONOS GUARD NET Obslužný software pro obchůzkový systém v reálném čase Active Guard. Instalace na pobočky

KRONOS GUARD NET Obslužný software pro obchůzkový systém v reálném čase Active Guard. Instalace na pobočky KRONOS GUARD NET Obslužný software pro obchůzkový systém v reálném čase Active Guard Instalace na pobočky Manuál Vydání 1.1b Verze SW 1.4 Instalace na pobočky Aktualizace 17.3.2010 1 1. Instalace SW Kronos

Více

DINOX IP kamery řady: DDC-xxxx DDR-xxxx DDX-xxxx DDB-xxxx

DINOX IP kamery řady: DDC-xxxx DDR-xxxx DDX-xxxx DDB-xxxx DINOX IP kamery řady: DDC-xxxx DDR-xxxx DDX-xxxx DDB-xxxx Rychlá uživatelská příručka Obsah Rychlá uživatelská příručka... 1 1. Systémové požadavky... 3 2. Připojení do sítě... 4 3. Přístup pomocí webového

Více

Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 10/11 ve Windows 8/8.1

Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 10/11 ve Windows 8/8.1 Nastavení prohlížeče MS Internet Explorer 10/11 ve Windows 8/8.1 Tento návod popisuje nastavení Internet Exploreru 10/11, který se spouští z plochy Windows 8/8.1. Návod nepopisuje nastavení Internet Explorer

Více

1. Předmluva. 2. Požadavky na software a hardware

1. Předmluva. 2. Požadavky na software a hardware 1. Předmluva Program Školní elektronická pokladna (dále jen Program) je softwarový produkt, který má, po implementaci do organizační struktury školských zařízení, funkci databázové aplikace evidující finanční

Více

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b)

GTS internet DSL. Návod nastavení modemu a spuštění služby. (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b) GTS Czech s.r.o., Přemyslovská 43, 130 00 Praha 3, Česká republika tel. 800 990 990 // info@gts.cz Návod nastavení modemu a spuštění služby (platné pro Zyxel Prestige 870HN-53b) Úvod Vážený zákazníku,

Více

Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci)

Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci) Informační manuál PŘIPOJENÍ K WIFI ČZU (zaměstnanci) ODBOR INFORMAČNÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ Středisko správy HW a SW 1 Nastavení hesla v Intranetu Po přihlášení do intranetu klikněte na Personália

Více

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11

Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 Stručná instalační příručka SUSE Linux Enterprise Server 11 RYCHLÝ ÚVODNÍ LIST NOVELL Při instalaci nové verze systému SUSE Linux Enterprise 11 postupujte podle následujících pokynů. Tento dokument obsahuje

Více

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. pro 485COM FW 2.x (MODBUS)

UŽIVATELSKÝ MANUÁL. pro 485COM FW 2.x (MODBUS) pro 485COM FW 2.x (MODBUS) Obsah Obsah 3 1. Instalace 4 1.1 Podpora operačních systémů 4 1.2 Podpora USB modemů 4 1.3 Instalace USB modemu 4 1.4 Instalace aplikace 4 2. Nastavení 5 2.1 Nastavení jazykové

Více

INSTALACE. programu WinDUO. pod Windows 7 / Windows Vista. ČAPEK-WinDUO, s.r.o.

INSTALACE. programu WinDUO. pod Windows 7 / Windows Vista. ČAPEK-WinDUO, s.r.o. ČAPEK-WinDUO, s.r.o. INSTALACE programu WinDUO pod Windows 7 / Windows Vista 1) Instalace programu WinDUO 2) Nastavení práv 3) První spuštění 4) Doporučení 5) Co Vás při instalaci mohlo potkat 6) Archivace

Více

Z Money S3 do Money S4 snadno a rychle

Z Money S3 do Money S4 snadno a rychle Z Money S3 do Money S4 snadno a rychle www.money.cz 2 Money S4 Z Money S3 do Money S4 snadno a rychle Instalace Money S4 Instalace produktu Money S4 je velmi snadná a intuitivní, instalační program uskuteční

Více

Instalační manuál pixel-fox

Instalační manuál pixel-fox Instalační manuál pixel-fox Verze 01/2011 V5 (CZ) - Subject to change without notice! Systémové požadavky: Aktuální minimální systémové požadavky pro používání software pixel-fox na vašem PC jsou: - IBM

Více

ESET NOD32 Antivirus. pro Kerio. Instalace

ESET NOD32 Antivirus. pro Kerio. Instalace ESET NOD32 Antivirus pro Kerio Instalace Obsah 1. Úvod...3 2. Podporované verze...3 ESET NOD32 Antivirus pro Kerio Copyright ESET, spol. s r. o. Eset software spol. s r.o. Classic 7 Business Park Jankovcova

Více

Návod k obsluze IP kamery Zoneway. IP kamery jsou určené pro odbornou montáž.

Návod k obsluze IP kamery Zoneway. IP kamery jsou určené pro odbornou montáž. Návod k obsluze IP kamery Zoneway. IP kamery jsou určené pro odbornou montáž. Obsah 1 Úvod... 1 2 Návod pro připojení do webového rozhraní... 1 2.1 Připojení kamery k WiFi síti... 4 2.2 Postup nastavení

Více

Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV

Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV Téma 8: Konfigurace počítačů se systémem Windows 7 IV 1 Teoretické znalosti V tomto cvičení budete pracovat se správou vlastností systému, postupně projdete všechny karty tohoto nastavení a vyzkoušíte

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více