Proč jsem pro pokrok své dcery vybral jazykovku se srdcem? Rozhovor s Jakubem Královcem, tatínkem naší studentky Aničky

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Proč jsem pro pokrok své dcery vybral jazykovku se srdcem? Rozhovor s Jakubem Královcem, tatínkem naší studentky Aničky"

Transkript

1

2 Proč jsem pro pokrok své dcery vybral jazykovku se srdcem? Rozhovor s Jakubem Královcem, tatínkem naší studentky Aničky Dobrý den, pane Královec, můžete se nám prosím trošku představit? Jaké je Vaše práce, kolik máte dětí? Zabývám se průmyslovou automatizací. Máme tři dcery. Vaše dcera Anička chodila celý školní rok 2014/2015 k nám do Perfect World, aby se naučila anglicky. Proč jste si vybral zrovna tuto školu?. Neměl jsem doporuční na žádnou jazykovou školu v Plzni, abych se mohl rozhodnout podle kvality, a proto jsem jednoduše hledal školu, do které bychom to měli z domova co nejblíže. Tak jsem našel Perfect World. Jaká byla Aničky úroveň angličtiny předtím, než začala chodit k nám? Anička se učila angličtinu už od první třídy ve škole, ale po čtyřech letech měla pořád velké mezery v samotných základech. Měl jsem pocit, že by bylo nejlepší začít v podstatě od začátku.. Jaké byly Vaše první dojmy z Jazykovky se srdcem? První dojem byl velice dobrý. Nově zařízené prostory v historickém domě na návsi ve Starém Bolevci působily moc příjemně.. Jak často Anička začala školu navštěvovat, jak byla ze začátku spokojená a co jí nejvíce bavilo / nebavilo? Anička měla v jazykovce angličtinu dvakrát týdně jednu hodinu. Od začátku cítila, že dělá pokroky, takže byla spokojená. Určitě k tomu přispěla i dobrá atmosféra při výuce. Nyní už je to téměř celý školní rok, co Anička v Perfect World zlepšuje svoji angličtinu - vidíte pokrok? Pokrok udělala obrovský. Jsem rád, že výuka se soustředila na základy anglické gramatiky a důkladné procvičení. Výsledek je jasně vidět.

3 Co všechno studium v Perfect World obnáší pro rodiče? Je to náročné? Zpočátku jsme Aničce pomáhali s domácími úkoly. Ne že bychom úkoly psali za ni, spíše jsme jí pomáhali vymýšlet věty na překlad a to bylo občas trochu náročné. :-) Jinak na rodiče žádné přehnané nároky nejsou.. Jak všechno vidí právě Vaše dcera? Baví ji angličtina alespoň o něco více? Samozřejmě - cítí, že jí angličtina jde lépe, tak ji také víc baví. A co známky ve škole? Je něco jinak než nazačátku roku? Aničce to ve škole šlo vždycky dobře. Z angličtiny měla jedničky a to se naštěstí nezměnilo. :-) Teď navíc s těmi jedničkami už také něco umí.. Jak jste s Perfect World spokojen Vy jako rodič? Jsem rád, že se můžeme na Perfect World kdykoliv obrátit s dotazem nebo připomínkou a vše se hned řeší. Také se mi líbí zprávy o pokroku, které každý měsíc dostáváme. Hlavně ale vidím dobré výsledky Vaší výuky. Takže jsem spokojen.. Co myslíte, že by nemělo chybět v žádné škole? Dobří učitelé, kteří respektují své žáky a ví, co je chtějí naučit. Doporučil byste Perfect World někomu?proč ano nebo proč ne? Z naší zkušenosti mohu Perfect World doporučit rodičům, kteří chtějí, aby se jejich děti naučily solidní základy cizího jazyka. Jsou tam nadšení učitelé, krásné prostředí a se školou se dá vždy dobře domluvit. Děkujeme za Vaše odpovědi - chtěl byste něco vzkázat čtenářům? Investice do vzdělání dětí se nikdy neztratí..

4 Ohlédnutí Konec školního roku Znamená pro Vás nebo Vaše děti konec školního roku takovou pomyslnou přestávku ve studiu? Zkrátka si dáme zase chvilku oraz, konečně, že. Docela Vám rozumíme, všichni toho po celém náročném roce máme tak trochu dost. Každý den spousta starostí v práci nebo ve škole, oběhat tohle a támhleto, zařídit, předělat, vypsat, podepsat, nadepsat, zapsat, odepsat... Jeden by se z toho zbláznil, a tak si alespoň v létě dáváme malou pauzu na dotankování, dobití baterek a regeneraci. Konec školního roku je ať pro vás studující nebo pro nás pracující symbolem toho, že něco končí a něco jiného zas začíná, nese s sebou možná trochu nostalgie, která se ale v tom slunečném počasí často ztratí. Nejinak je tomu u nás v Perfect World. Naši studenti si dávají chvilku oraz, rekapitulují to, čeho v Jazykovce se srdcem dosáhli, dívají se zpátky na své výsledky, hodnotí své pocity, přemýšlí nad tím, jak zapracovat na svém dalším pokroku a především reflektují i na své učitele často se zamýšlí nad tím, jak si s učitelem sedli, co všechno spolu prožili, co mají na svých lektorech rádi, čím je motivují, čím je donucují k pořádné práci, co jim nedarují... A tak většinou zjistí, že jejich učitel stojí za všechnu tu dřinu, že je to člověk, kterému záleží na jejich pokroku a který se jen tak nedá odradit nějakými výmluvami. Nezřídka si pak lektoři po poslední lekci domů odnášejí bonboniéry, květiny či jiná vyznání spokojenosti studentů a my ostatní tak můžeme sledovat, jak se učitelům za ten rok rozzáří oči i oni se totiž díky tomuto zhmotněnému pocitu spokojenosti a uznání za celý ten rok tak trochu zastaví a uv že jejich práce je hodnotná. Že pomáhá ostatní žít lépe. Že mění životy. My z Jazykovky se srdcem to děláme pro Vás. Záleží nám na Vašem pokroku, na Vašich pocitech i na Vašem štěstí. Je to pro nás vším. Děkujeme, že to cítíte stejně.

5 Nevíte, komu svěřit svůj pokrok? Vyzkoušejte si nás máme pro Vás ukázkovou hodinu zdarma! Pokud se rozhodujete, kterou jazykovku zvolíte pro svůj pokrok v angličtině, němčině, francouzštině nebo jiném jazyce, vyzkoušejte si na vlastní kůži, proč to u nás v Perfect World funguje! Zažijete styl našich lekcí, poznáte jednoho z našich učitelů, zapojíte se a především pochopíte, proč naše učení funguje a přináší výsledky! Naše ukázková hodina je zdarma, pořádáme ji každý měsíc minimálně jednou a přihlásit se může úplně každý! Na té červnové jsme měli pět skvělých studentů, kteří si hodinu užili, zasmáli se u ní a určitě si z ní i něco odnesli přesvědčte se sami :) Další ukázkovou hodinu pro Vás pořádáme ve čtvrtek 9/7 od 17h a v pondělí 3/8 od 16h. Přihlašovat se můžete em na či telefonicky na Budeme se těšit na Váš příběh u nás!

6 Jaké to je pracovat se srdcem? Rozhovor s Mgr.Ivou Hemzálkovou, lektorkou angličtiny, němčiny a češtiny a leadream skupiny v Perfect World. Ahoj Ivčo, představ se nám trošku, prosím: Hello, Hallo, Ciao jmenuji se Ivča a baví mě cizí jazyky. Vloni jsme dokončila studium na pedagogické fakultě ZČU v Plzni a už půl roku pracuji jako lektorka angličtiny, němčiny a dokonce i češtiny v té nejperfektnější jazykovce Perfect World. Proč pracuješ jako lektorka? Už od základní školy mě bavilo studium cizích jazyků a docela mi to i šlo, a tak jsem se rozhodla vydat se cestou učitelky angličtiny. Nebylo to jen pro to, že by mě to bavilo, ale vidím v tom i jisté poselství, řídím se totiž příslovím: "Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem!" A právě proto jsem chtěla své znalosti a zkušenosti předat dál. Mimo to je to opravdu skvělý pocit, když vidím pokrok svých studentů, a to jak se naplňují jejich sny o mluvení cizí řečí. Jak jsi se dozvěděla o Perfect World a proč jsi se rozhodla začít pracovat zrovna tady? O jazykovce Perfect World jsem se dozvěděla od své kamarádky Míši, která už dlouhou dobu pracuje v kavárně Perfect World. Zašla jsem si jen tak na kafčo a nápad a účel kavárny mě velmi oslovil. Proto mi to nedalo a řekla jsem si, že si zjistím něco i o jazykovce a pak už bylo rozhodnutí jasné. V Perfect World se mi totiž líbí způsob, jakým ke studentům přistupujeme, protože je úplně jiný, než na co jsme zvyklí z našich škol, ale hlavně proto, že přináší zaručené výsledky pro ty, kteří se chtějí opravdu něco naučit. Jaké byly Tvoje počáteční strachy z nové práce? Musela jsi překonat nějaké překážky? Popravdě: z první lekce jsem byla vyklepaná jako "ratlík", ale to je asi normální u všech začátků. Postupem času počáteční nervozita a nejistota opadly a teď už si každou jednotlivou lekce neuvěřitelně užívám, je to prostě perfektní práce. Nyní už v Jazykovce se srdcem pracuješ půl roku, co pro Tebe Tvoje práce znamená? Dělat lektorku v jazykovce jsem si vždycky přála, takže prací v Perfect World se mi vlastně splnil sen. Beru to jako neuvěřitelnou příležitost, která mě posunula jak profesně, tak osobně. I když se to možná nezdá, každý kdo pracuje s lidmi, si někdy vyzkoušel, že to není vždy procházka růžovou zahradou. Ale když člověk vidí odcházet spokojené studenty je to pocit zadostiučinění, který stonásobně vynahradí občasné komplikace. Když srovnáš svoje začátky a to, jak učíš nyní, cítíš rozdíl? Obrovský! Teď už se cítím jako mazák Mám to tak, že s každou odučenou lekcí získávám více a více jistoty a už mě nezaskočí žádná důvtipná otázka mých studentů a že jich není málo!

7 V Perfect World nepracuješ pouze jako lektorka, ale máš ještě jednu funkci, jakou? Kromě postu lektorky pracuji i jako leader teamu. Jaké to je být leadrem - co tahle práce obnáší a proč je důležitá? Být leadrem není až taková sranda, jak se na první pohled zdá. V mém týmu je 9 učitelů, které mám na starosti. Tato práce je důležitá pro správný chod celé jazykovky. Kontroluji to, aby byli naši studenti spokojeni, cítili se u nás dobře a učitelé odváděli svoji práci co nejkvalitněji. Jak si myslíš, že by správná jazykovka měla fungovat? Asi jako ta naše- výsledkem by měli být studenti, kteří umí mluvit cizím jazykem a nebojí se ho používat. K tomu je za potřebí perfektních lektorů a příjemného prostředí, což u nás studenti jistě najdou. Jaký byl ten nejhezčí moment, který jsi v Perfect World zažila? Takových je naštěstí většina, a to je také důvod proč mě tato práce naplňuje. Vždycky mě zahřeje, když vidím opravdovou radost svých studentů z úspěšného ukončení úrovně. A ten nejošklivější? Příchod prázdnin a fakt, že většinu svých studentů 2 měsíce neuvidím. Bude se mi stýskat. Děkujeme moc za Tvoje odpovědi - přeješ si něco vzkázat čtenářům? Every day may not be good but there is something good on every one (Každý den možná není dobrý, ale na každém je něco dobrého) - a hlavně s Perfect World!!!

8 Co děláme: Výukové videotipy Článek o tom, jak angličtina skáče do hlavy úplně sama Jaké by to pro Vás bylo, kdyby Vám angličtina skákala do hlavy tak nějak sama? Když byste nemuseli vynaložit moc velké úsilí a přesto byste si spoustu slovíček a pravidel jednoduše pamatovali? Wow, to chci! říkáte si možná. A právě tohle dělá Perfect World. Pravidelně natáčíme výukové videotipy, které mají za úkol Vám co nejjednodušeji přiblížit různé části angličtiny, ve kterých studenti velmi často chybují, tak, abyste jim porozuměli a bylo pro Vás přirozené je zvládat bez pochybení. Bývají to především spojení, která mají čeští studenti tendenci překládat doslova, jako je například v pondělí, wifi zdarma nebo prosím, avšak také pravidla, která bývají ze škol chápána špatně či neúplně ruku na srdce, jste si 100% jisti v používání předpřítomného času nebo znáte jen definici znějící nějak jako Je to čas, který se používá v případech, kdy něco, co se stalo v minulosti, sahá do přítomnosti, a tak ji ovlivňuje.? Přesto, že tato definice může být na stotisíckrát správná, moc moudří z ní nejsme, že? A právě protože my z Perfect World víme, že suché definice nikdo z nás moc nemusí, berou nám energii a způsobují, že se cítíme hloupě a máme pocit, že nejsme dobří nebo nic neumíme, vytváříme pro vás všechny, kteří máte zájem s tímto něco dělat, jednoduché, smysluplné a interaktivní videotipy. Každý tip je jedinečný, natočený se skutečným záměrem Vám pomoci a vést Vás správnou cestou. Našim cílem je Vás inspirovat najít v sobě onu dušičku, která si zase poté, co se nechala odradit všemi definicemi, začne věřit a otevře se vědomostem. Jsme rádi, že Vám své videotipy můžeme zasílat přímo domů, kde se na ně v pohodlí můžete podívat tolikrát, kolikrát budete chtít, a být si jisti, že nyní už tomu a tomu skutečně rozumíte. Vy jste u nás na prvním místě, a proto, pokud Vás napadne jakékoli téma, ve kterém plavete a rádi byste to změnili, napište nám my jej zpracujeme a již brzy Vám nebude dělat problémy! Videotipy posíláme pravidelně všem našim studentům a všem těm, kteří mají o jejich odběr zájem pokud se chcete připojit i Vy, stačí napsat na a my se s Vámi spojíme!

9 Náš tým: Zase o kousek dál díky teambuildingu 6/2015 Pracujete v kolektivu? Jací jsou Vaši kolegové? Rozumíte si se všemi nebo byste byli radši, kdyby někdo z nich Vaším kolegou vůbec nebyl? Práce s lidmi není vůbec jednoduchá, na tom se asi všichni shodneme. A už vůbec není jednoduché pracovat s těmi samými lidmi každý den. A právě toto obnáší práce v kolektivu, která není ve většině firem výjimkou. Téměř každý z nás má kolem sebe kolegy, se kterými musí vycházet, ať se děje, co se děje. Často to není procházka růžovým sadem, protože každý máme jiné názory, jdeme vlastní životní cestou, píšeme svoje vlastní životy... Avšak práce je práce, a tak to nějak zvládáme... My v Jazykovce se srdcem chceme mít perfektní tým. Chceme, aby každý jednotlivý učitel měl prostor komunikovat všechno, co prožívá, co se mu děje, co je mu příjemné i nepříjemné. Snažíme se všem dávat možnost volby a inspirujeme je k lepším výkonům, k víře v sebe sama a k tvořivosti. Proto také pořádáme pravidelné teambuildingy, jejichž účelem není jen stmelit tým a poznat se z různých úhlů ( :)), ale také umožnit všem členům týmu ukázat své silné i slabé stránky, nebát se se otevřít, spolupracovat s ostatními, naučit se pomáhat a dávat sám sebe. Jeden z takových inspirativních teambuildingů zažili učitelé Jazykovky se srdcem i na konci školního roku Nejeden z nás si při něm sáhl na své dno a následně se odrazil... I tento teambuiding nás posunul o pořádný kus dál a zase jsme si o něco jistější, že v Perfect World zkrátka chceme pracovat spolu!

10 Co umíme: Dětské kurzy Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak je možné, že jste se ve škole 10 let učili angličtinu, ale po maturitě jste neuměli téměř nic? Jste někdy naštvaní sami na sebe, že jste s tím vším strávili tolik času, ale výsledek nikde? Že v těch školních jazycích musí být někde zakopaný pes? A víte, že máte tak trochu pravdu? Účelem tohoto článku není kritizovat výuku angličtiny či jiných jazyků na základních či středních školách, ale spíše ukázat, proč v těchto lekcích nejsou výsledky takové, jaké bychom očekávali, chtěli či si přáli. Moc dětí ve třídě Prvním problémem angličtiny ve školách, který možná napadne mnohé z nás, je počet studentů. Vzpomeňte si na své hodiny kolik vás sedávalo ve třídě? 15? 20? Někdy i 30? Ano, je tomu bohužel tak. Na jednu stranu je pochopitelné, že státní školy nemají takovou kapacitu ani možnosti, aby zajistily jednoho kvalitního lektora na každých pět dětí, avšak právě to je jádrem jednoho z důvodů, proč se děti jednoduše téměř nic nenaučí nedostanou se totiž ke slovu, nebo si v lepším případě dokáží spočítat, kdy na ně přijde řada (to se však týká pouze těch, které dávají pozor). Jakmile učitel děti nezapojuje nebo jich má ve třídě tolik, že je všechny ani zapojit nemůže, je skutečně nemožné je něco naučit. Je možné, že děti se po škole něco naučí doma, to však většinou nazpaměť a tak, aby to uměly především napsat ke slovu se totiž nedostanou a známky dostávají pouze z testů. Není tedy výjimkou, že děti anglická slova čtou tak, jak se píší, a jejich učitel o tom ani neví. Učitel, který učí pro Učitel, tak jako každý jiný pracovník, může své zaměstnání dělat z mnoha důvodů. Jedním z nich může být osobní rozvoj, dalším peníze, jiným seberealizace, v neposlední řadě obdiv atd. U mnohých zaměstnání tento důvod možná není tak důležitý, u učitele je tomu ale jinak. Aby si totiž studenti z lekcí odnášeli co nejvíce, stávali se samostatnými, schopnými používat to, co se naučili, a zároveň sebevědomějšími, musí hlavním učitelovým

11 záměrem být je právě toto naučit. Musí to být zájem o studenta, o jeho pokrok, vzrůst, schopnosti, radost ze sebe sama. Správný učitel učí proto, že chce, aby jeho studenti byli samostatní a bez pomoci dokázali používat vše, co jim bylo předáno. Pokud za svým učením vidí svoji pravidelnou výplatu, svůj osobní rozvoj či fakt, že jej studenti obdivují za to, jak krásně a plynně mluví anglicky on, není to úplně v pořádku. Samozřejmě, že všechny tyto výhody může učení druhých také mít, avšak rozhodně nemohou stát na prvních místech učitelovy motivace. Čeština Zamyslete se nad tím, jak jste v 1., 2., 3., 4. atd třídě rozuměli svému rodnému jazyku, češtině. Věděli jste, co je to podmět, předmět, sloveso, přísudek, zájmeno, přívlastek? Nejspíše ne. Někteří z nás to neví dosud. To neznamená, že je to špatně, nebo že jsme hlupáci. Možná nás zkrátka jen vůbec nezajímá, co to ten podmět je, a nijak nám to nevadí ani po tom nelačníme. Pokud se však chceme učit cizí jazyk, bez znalosti toho mateřského to bohužel nepůjde. Aby učitel mohl zaručit, že děti budou správně skládat anglickou větu, jeho prvním předpokladem bude, že děti budou vědět, proč ji tak skládají. To znamená, že rozumí pojmům podmět, přísudek, předmět, dokáží s nimi pracovat a není jim to nepříjemné. Mnoho učitelů toto vůbec nevysvětluje, protože oni přece nejsou učitelé češtiny, angličtina se přeci chová jinak než čeština a tak dále. To všechno je sice pravda, učitel angličtiny však nese plnou zodpovědnost za to, že jeho studenti budou schopni komunikovat a rozumět anglicky bez ohledu na to, co všechno to obnáší. Správný učitel kolem sebe nemáchá rukama a nerozčiluje se, co všechno že to to hloupé děcko neumí, ale jedná. Učí děti tomu, na čem záleží. My v Perfect World víme, co funguje, a co ne, a učíme děti se zájmem, s láskou a smysluplně. Dáváme si velký pozor na to, co říkají, jak to říkají a jestli tomu rozumí. Záleží nám na nich. Vše o našich kurzech pro děti naleznete na

12 19/9/2015 Mamarun 1. benefiční běh na podporu stavby školy v Africe Máte maminku? (Hloupá otázka, že?:)) Jste maminkou? (Ta už tak hloupá není:)) Znáte nějakou maminku? (Určitě ano:)). A jak se tato maminka má? Většinou mají maminky hodně práce, protože žehlí, vaří, perou, kojí, uklízí, nakupují, a tak jim občas ani nezbývá čas na sebe. Ve vší té starosti o pohodlí svých dětí zapomínají na to, že i ony jsou důležité, a už vůbec si nedokáží představit, že právě ony by mohly pomáhat ještě někomu jinému kromě svých dětí. A co byste řekli tomu, kdyby Perfect World dokázal těmhle maminkám dát prostor k tomu, aby si udělaly trochu času jen pro sebe, zároveň však neopustily své děti a ještě pomohly těm, kteří to skutečně potřebují? Že to není možné? Ale je! Odpovědí je Mamarun, první benefiční běh maminek s kočárky na podporu stavby školy v Africe! Mamarun je jedinečným projektem Perfect World, Jazykovky se srdcem, jejímž cílem je mimojiné postavit školu v Africe. Takovou školu, která bude dávat šanci. Šanci tamním dětem žít jiné životy než ty, ke kterým byly předurčeny. Avšak také šanci dětem z Čech - šanci poznat, že televize není všechno a že existuje i jiný svět. Tahle škola bude místem, kam budou chodit africké děti, ale na "stáže" tam budou jezdit děti naše. Dá práci tamním lidem, a pomůže jim stát se perfektními lektory, stejně tak umožní našim učitelům poznat jiný svět a jet do Afriky na zkušenou. Možná si dokážete představit, že postavit takovou školu není úplně jednoduché. Nejspíše to bude stát spoustu peněz, energie, času a možná ještě něčeho jiného nejspíše se také najde spousta odpůrců, kteří téhle myšlence vůbec fandit nebudou a budou nás od ní zrazovat. Ale my jsme odhodláni všechny tyhle nástrahy zvládnout a školu v Africe postavit. Proč? Protože věříme, že pomoc lidem, kteří pomoc skutečně potřebují, je tou nejsmysluplnější činností vůbec. A některé děti v Africe jsou na tom opravdu mizerně, a pokud jim nikdo nepomůže, nemají nejmenší šanci dostat se ze slumů, kde se narodily. Nevzdělané, špinavé, ze třetí země. Kdo by je chtěl? My. My jim chceme dát šanci, dát jim možnost naučit se zajímavým schopnostem, které jim otevřou dveře k novému světu. A právě proto jsme se rozhodli uspořádat Mamarun běh maminek s kočárky. Věříme totiž, že právě maminky dokáží nejlépe pochopit, jaké to je, když africké děti nemají dostatek lásky, náklonnosti a zájmu. Věříme, že každá maminka chce dát svému dítěti to nejlepší a toužíme po tom, aby součástí tohoto nejlepšího byl i pocit, že společně pomohly tam, kde to má smysl a kde je to vidět v projektu africké školy Perfect World. Mamarun je krátký 5-i kilometrový běh, který zvládne každá mamka, i ta, která celé dny stráví u plotny a běhá maximálně od linky k pračce, jehož cílem je vzbudit v maminkách sebedůvěru v to, že i ony zvládnou překonat své hranice, a díky tomu vytvořit hodnotu. Startovné na Mamarun je dobrovolné jeho plná výše poputuje na Nadační fond PERFECT, který z něj 100% zadotuje svůj projekt Perfect World: africká škola, která mění životy. Mamarun však není běh jen pro maminky, ale i pro všechny z vás, kteří máte srdce a chcete, aby i Vaše jméno bylo vyryto do základů africké školy Perfect World. Účastnit se tedy mohou tatínkové, sestřičky, babičky, dědové, bráškové, kamarádi, učitelé, technici, kadeřníci, strojaři, prodavačky ale především také maminky, které se takovýchto závodů právě často neúčastní, protože si přijdou pomalé, myslí si, že by se jim ostatní smáli, mají strach ze svých výsledků a nevěří tomu, že nejdůležitější je jejich dobrý pocit. Proto Mamarun, běh, který mění život!

13 Přihlaste se i Vy, čím víc nás bude, tím dál bude zase sen o africké škole Perfect World... Přihlásit se můžete em na do kterého uveďte jména a příjmení účastníků závodu, data narození, ové adresy a telefonické kontakty. Startovné hraďte pod Vaším jménem na transparentní číslo účtu našeho nadačního fondu: /2010 v libovolné výši, zkrátka za kolik takový změněný život stojí Vám. Po přihlášení Vám zašleme veškeré podrobné informace k závodu. Těšíme se na všechny, kteří mají srdce!

14 Summer: Is it only time for doing nothing? Jednoduchý anglický článek o tom, že léto není jen čas nicnedělání Children do not go to school. Adults work, but not so much. The sun shines. What season is it? Yeah, summer! Everybody likes it. Why? The weather is nice, we can wear shorts, skirts and tops, we can do sports outside... We have a lot of energy and want to do everything! Really? Do we really want to do everything? No, it is not true. We do not want to work, because the sun shines and swimming and playing volleyball is better. We do not want to study because our friends invite us to parties and trips and we have no time to study. We do not want to tidy our houses because it it not important now we are often in the garden and our houses are only for sleeping in summer. It looks that in summer we only want to have fun and relax. But summer is a long time, about three months, and we can not do nothing during it. So how to have perfect summer but do something good and useful? It is easier than you think. Find one thing that you want to make but this can not be anything easy. It must be an important thing which not everybody can make and not everybody has it. It can be a beautiful garden full of flowers. An interesting book about your last trip. A special weekend for your family or friends where they can play something interesting together. It can be a lot of things, but one is enough. At the beginning of your summer holiday, find this something. Then, plan what all you must do to make this happen. Write all the necessary activities in your notebook and then choose some days during your holiday when you can do these activities. For example: You want to practise your English and get better your level is A2 now and you want to get to B1. This is your dream. There are some activities which you must do if you want to get better: 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) revise what you already know learn new vocabulary learn new grammar practise speak with somebody read articles listen to English songs listen to English recordings write some sentences You can do some of these activities alone but you need a partner or a teacher for some others. You will start with revising what you already know, then you will go to a language school for one course and learn something new, talk with other students and get better and then you will practise reading, listening and writing sentences at home. It is hard work, but at the end of your holiday, your English will be excellent. You will be better and happy. So what is more to do nothing during your free time or to do something useful?

15 Exercises: 1. crossword What shines in summer? Opposite for unuseful : Opposite for father : Opposite for woman : Season which follows after autumn : Synonym for correct : Mary is a person. A car is a? A type of colour close to yellow: Yellow fruit which we use for tea: Bread is for eating and water for? The day after Monday: A, B, C, D are parts of English? It is white and we ate it with müsli for breakfast: 2. Opposites: Write the opposites for these words: happy useful short better to invite summer last interesting full good 3. Conversation Talk to your partner about these questions. (If you do not have a partner, answer these questions on your own): Where do you like to go on your holiday? What do you usually do in your free time? How often do you go on holiday and who with? What countries did you visit when you were a child?

16

Jaké to je pracovat se srdcem? Rozhovor s Klárou Děkanovskou, členkou týmu Perfect World, místa se srdcem

Jaké to je pracovat se srdcem? Rozhovor s Klárou Děkanovskou, členkou týmu Perfect World, místa se srdcem Jaké to je pracovat se srdcem? Rozhovor s Klárou Děkanovskou, členkou týmu Perfect World, místa se srdcem Ahoj, Klárko, představ se nám trošku: Ahoj, jmenuji se Klára Děkanovská a je mi 27 let. Jsem malinká,

Více

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Navigace světem práce Jak najít tu pravou? Evropská kontaktní skupina Dejvická 28, 160 00 Praha 6 www.ekscr.cz, info@ekscr.cz, facebook.com/ekscr Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Vydala: Evropská

Více

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou:

VIP. ročník 8. Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl. podporou: VIP Časopis pro celou rodinu 2/2014 Ročník 8, říjen vydal IQ Roma servis, o.s. Časopis vznikl podporou: Tato publikace byla vytvořena s finanční podporou programu Evropské unie Základní práva a občanství

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Oceněné práce v soutěži FHS fakulta s příběhem

Oceněné práce v soutěži FHS fakulta s příběhem Oceněné práce v soutěži FHS fakulta s příběhem Slovo na úvod Milí čtenáři. Následující brožurka uvádí vybrané příspěvky ze soutěže FHS fakulta s příběhem, která proběhla na konci roku 2014. Široká věková

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Podnikání očima žen 3

Podnikání očima žen 3 Podnikání očima žen 2 3 Podnikání očima žen 4 Strach z neznáma je brzdou v životě i v podnikání. Ačkoliv na jednu stranu může být oprávněný, na druhou nám brání uskutečnit mnohé ze svých snů. A právě proto

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ PROJECT COMENIUS THREE ITALIANS IN PŘEROV TRIP TO PRAGUE. 10. číslo, leden 2014. Školní časopis GJB a SPgŠ Přerov 2

AKTUÁLNÍ DĚNÍ PROJECT COMENIUS THREE ITALIANS IN PŘEROV TRIP TO PRAGUE. 10. číslo, leden 2014. Školní časopis GJB a SPgŠ Přerov 2 AKTUÁLNÍ DĚNÍ PROJECT COMENIUS THREE ITALIANS IN PŘEROV It has been two months since we arrived in the Czech Republic and we have really enjoyed this time in this new different country. At the beginning

Více

D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše

D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky, už jen pouhý měsíc a pár dnů. Ano, brzy přivítáme dlouho očekávané nejkrásnější období roku. Vánoce. 24. prosinci však předchází

Více

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara

Podnikání v USA. Chudý Honza, bohatý John. John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara John Vanhara Podnikání v USA Chudý Honza, bohatý John John Vanhara, 2009 EastBiz Corporation, 2009 Editace: Petr Hyťha, DiS. Jazyková korektura: Dušan

Více

Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky

Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky Organizace pro pomoc uprchlíkům 2013 Začátek ve svém Brožura pro cizinky začínající podnikatelky Editorka: Blanka Tollarová Autoři: Jan

Více

OBCHODNÍ AKADEMIE ORLOVÁ

OBCHODNÍ AKADEMIE ORLOVÁ OBCHODNÍ AKADEMIE ORLOVÁ OBCHODNÍ AKADEMIE A VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA VALAŠSKÉ MEZIŘ Í Č Í ANGLIČ TINA III GRAMATIKA A KONVERZACE U Č EBNÍ TEXT PRO DISTANČ NÍ FORMU VZDĚ LÁVÁNÍ MGR. ALENA MOULEOVÁ RNDR. ANNA

Více

vždy připraveni, když jde o pohodlí... město život styl leden únor 2009

vždy připraveni, když jde o pohodlí... město život styl leden únor 2009 město život styl leden únor 2009 vždy připraveni, když jde o pohodlí... Vážené čtenářky, vážení čtenáři! editorial Reakce na celosvětovou krizi, která dosud v Česku plně neudeřila, by se daly shrnout do

Více

Pomoc. Rozhovor: pan školník. Boleslavsko hledá talent. Charitativní sbírka. Téma: časopis pro studenty Gymnázia Mladá B oleslav

Pomoc. Rozhovor: pan školník. Boleslavsko hledá talent. Charitativní sbírka. Téma: časopis pro studenty Gymnázia Mladá B oleslav Ročník čtvrtý Číslo II Listopad - Prosinec 2012 NEPRODEJNÉ časopis pro studenty Gymnázia Mladá B oleslav skolnik-casopis.8u.cz g8mb.cz Pomoc Téma: 4 Taneční 5 Charitativní sbírka 12 Boleslavsko hledá talent

Více

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí

Otvíráme E D I C E. Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013. Sedm. příběhů, které stojí za osudy dětí Otvíráme E D I C E Magazín nejen o českých dětech Vydání IV/2013 Sedm příběhů, které stojí za osudy dětí Obsah TeNTO časopis je TišTěN Na ekologickém papíře 3 5 Editorial Terezy Maxové 6 Příběh první:

Více

D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky,

D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky, D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky, květen stihnul už pořádně rozkvést, což znamená, že my maturanti máme za sebou státní maturity (díky nimž se někteří z nás

Více

Upravený pøepis èásti workshopu Steve de Shazera v Praze 24. - 25. 5. 1993

Upravený pøepis èásti workshopu Steve de Shazera v Praze 24. - 25. 5. 1993 Upravený pøepis èásti workshopu Steve de Shazera v Praze 24. - 25. 5. 1993 Otázka: Chtěla jsem se zeptat, co konkrétně dělá pan Shazer? Je to soukromá instituce (Brief Family Therapy center v Milwaukee,

Více

všechny tyto časy se nachází třeba v následujících větách na stejné vzrušující téma, namely uklízení pokoje

všechny tyto časy se nachází třeba v následujících větách na stejné vzrušující téma, namely uklízení pokoje ONE... BASIC TENSES nejdřív je samozřejmě třeba vysvětlit jak funguje základních řekněme osm časů, a to pokud možno v jedné hodině. studenti se v tom sice budou chvilku plácat, ale v konečném důsledku

Více

KLUBOVÉ NOVINY ROYAL GOLF CLUBU MARIÁNSKÉ LÁZNĚ SMRŠŤ TITULŮ

KLUBOVÉ NOVINY ROYAL GOLF CLUBU MARIÁNSKÉ LÁZNĚ SMRŠŤ TITULŮ GOLF IS GREAT IN MARIENBAD 2 ČERVEN 2015 MK ČR E 21670 KLUBOVÉ NOVINY ROYAL GOLF CLUBU MARIÁNSKÉ LÁZNĚ GOOD WIND OF CHANGE Jaký byl rok 2014 a čím klub v současné době žije? Rok 2014 byl bezpochyby jedním

Více

zaměstnávání osob se zdravotním postižením

zaměstnávání osob se zdravotním postižením 1 INSPIRUJ SE zaměstnávání osob se zdravotním postižením úvod 3 Držíte v rukou brožurku, kterou jsme věnovali tématu zaměstnávání osob s tělesným a kombinovaným postižením. Vznikla v rámci projektu Inspirace

Více

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř 1 Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř ve všech obchodech. Školní časopis Předmět, který na každé škole k dostání není. A na naší snad bude i na jejích webových stránkách. To ale spočívá na několika

Více

Zélandu, magazine. Deset jedinečných zážitků na Novém. které si určitě nenechte ujít str. 13 17. Letní kurzy. Gabriela Gunčíková

Zélandu, magazine. Deset jedinečných zážitků na Novém. které si určitě nenechte ujít str. 13 17. Letní kurzy. Gabriela Gunčíková magazine Letní kurzy Extra silná dávka angličtiny str. 8 9 Gabriela Gunčíková Mluvit cizím jazykem je neskutečně osvobozující str. 6 7 Anglická slovíčka a fráze na dovolenou Lektor Jan Vašourek Deset jedinečných

Více

Na vizitce jméno Matka

Na vizitce jméno Matka Na vizitce jméno Matka Vážené čtenářky a vážení čtenáři, tato publikace obsahuje dvanáct rozhovorů s maminkami, které mají malé děti a chtějí se vrátit zpět do zaměstnání nebo do něj nedávno nastoupily.

Více

Proč studovat jazyky v zahraničí

Proč studovat jazyky v zahraničí KVĚTEN SRPEN 2007» ROČNÍK 6 JAZYKOVÉ ŠKOLY Pomaturitní jazykové studium Asijské jazyky na vzestupu VŠ A VOŠ Studijní pobyty v zahraničí Univerzity třetího věku PRÁCE Jak se připravit na pohovor KURZY Právní

Více

Petr Hanák ajťák. Kdo jsme? Katka, Petr, Vojta, Monika, Radka, Terka, Helča a další, kteří byli zrovna nemocní. Redakční rada

Petr Hanák ajťák. Kdo jsme? Katka, Petr, Vojta, Monika, Radka, Terka, Helča a další, kteří byli zrovna nemocní. Redakční rada NEWS Redakční rada Kdo jsme? Katka, Petr, Vojta, Monika, Radka, Terka, Helča a další, kteří byli zrovna nemocní Slovo úvodem Zdravím všechny čtenáře. Po roce se vám opět hlásím já, ajťák. Již několik

Více

Jak vydělávat 100.000 Kč ročně a víc a přitom klidně dál chodit do práce. David Kirš www.davidkirs.cz

Jak vydělávat 100.000 Kč ročně a víc a přitom klidně dál chodit do práce. David Kirš www.davidkirs.cz Jak vydělávat 100.000 Kč ročně a víc a přitom klidně dál chodit do práce David Kirš www.davidkirs.cz Internet je dnes pro realizaci snů a vydělávání peněz tím nejúžasnějším tržištěm na světě. Pokud je

Více

GYMNÁZIUM EVOLUTION JIŽNÍ MĚSTO

GYMNÁZIUM EVOLUTION JIŽNÍ MĚSTO GYMNÁZIUM EVOLUTION JIŽNÍ MĚSTO Ondřej Zajíc Motivace studentů Ročníková práce Praha 2015 Autor práce: Ondřej Zajíc Vedoucí práce: Vladislav Dudák Rok obhajoby: 2015 Anotace Práce rozebírá motivaci studentů.

Více

Příručka. dobré praxe. Paní svého času díky podnikání

Příručka. dobré praxe. Paní svého času díky podnikání Příručka dobré praxe Paní svého času díky podnikání Obsah: Příručka dobré praxe Příručka byla vydána v rámci projektu Paní svého času díky podnikání díky financování z Evropského sociálního fondu prostřednictvím

Více

Sport a podnikání ve financích mají mnoho společného

Sport a podnikání ve financích mají mnoho společného www.jsmepartners.cz 4/09 Petr Kroupa Lék na frustraci je zažívat úspěchy Budovat si dobré vztahy a udržovat je na co nejlepší úrovni Vyžaduji maximální nasazení v práci a fair play je důležitá podnikatelská

Více

Na cestě k romské knihovně

Na cestě k romské knihovně Na cestě k romské knihovně Příprava projektu v Ostravě-Vítkovicích Ostravská univerzita v Ostravě 2006 Na cestě k romské knihovně Příprava projektu v Ostravě-Vítkovicích Projekt je finančně podporován

Více