SAVE - ELEPHANTS BOJ ZA ZÁCHRANU SLONŮ VE STŘEDNÍ AFRICE

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SAVE - ELEPHANTS BOJ ZA ZÁCHRANU SLONŮ VE STŘEDNÍ AFRICE"

Transkript

1 SAVE - ELEPHANTS BOJ ZA ZÁCHRANU SLONŮ VE STŘEDNÍ AFRICE

2 Nárůst ceny slonoviny od slona v Africe ke kupci v Asii 1500 Kč/kg 6000 Kč/kg Kč/kg ještě více... Pytlák na africkém venkově Překupník se slonovinou v africkém městě Koncový trh pro zpracovatele slonoviny v Asii Hotový výrobek pro zákazníka Největší suchozemský savec a symbol černého kontinentu je na pokraji vyhubení Napříč Afrikou umírá pod palbou pytláků 100 slonů denně. Černý obchod se slonovinou kvete a živí korupci, vykořisťování i války V rukou držíte dokument vypracovaný skupinou českých dobrovolníků, kteří se rozhodli slony chránit. Máme za sebou neobyčejnou expedici, čerstvé terénní zkušenosti a před sebou jasné cíle. Na následujících stranách Vám představujeme několik projektů a dlouhodobější vize, pro které hledáme podporu osvícené veřejnosti, institucí a firem. Je jen na Vás, jak s těmito informacemi naložíte. Chceme, aby se lidé v České republice stali důležitými spojenci středoafrických slonů. Máte možnost se aktivně zapojit do boje za jejich ochranu a nebýt pouze němým svědkem jedné z největších tragédií divoké přírody v současnosti Snímky: Arthur F. Sniegon

3 Sloni vymírají Afrika přichází o oba druhy svých slonů. Pytláctví dosáhlo v několika posledních letech neudržitelné míry a savanoví i pralesní sloni mohou z Afriky zmizet do deseti let. Ročně jich je uloveno přes Nejnovější studie prokázala, že populace slonů pralesních se v poslední dekádě ztenčila o 60 %. Počty slonů savanových zachraňuje pouze příznivější situace na jihu Afriky, ale západ, střed i východ kontinentu jsou nebo budou v brzké době bez slonů. Krvavá slonovina Naprostá většina slonů přichází o život kvůli svým klům. Cena slonoviny na černém trhu v posledních několika málo letech mnohonásobně vzrostla a proto také pytláctví v celé Africe začíná výrazně gradovat. I přes zákaz mezinárodního obchodu (1989 CITES) se slonovinou je slonovina v některých zemích stále volně prodejná. Bohužel jsou to právě ty země, které v poslední době vedou na žebříčku poptávky Čína (přes 80 % veškeré slonoviny). Zatímco pytlák získá ze zabitého slona několik tisíc korun a mnohdy i méně, v Asii se za jediný kilogram slonoviny platí přes 2500 USD.

4 Šest tisíc kilometrů na kole a na kajaku za záchranou slonů Přírodovědec a cestovatel Arthur F. Sniegon (1988), zakladatel projektu Save-elephants, se před dvěma lety vydal na vlastní pěst do Střední Afriky. Během neobyčejné expedice pomáhal s ochranou slonů a hledal možnosti, jak můžeme slonům my v Evropě nejlépe pomoct. O úspěchu jeho výpravy byl přesvědčen jen málokdo - teď je zpátky a ve svém boji pokračuje. Během patnáctiměsíční sólové cesty projel Arthur sedm států (Kamerun, Gabon, Kongo, Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika, Čad a Nigérie). V národních parcích Odzala -Kokoua(Kongo) a Zakouma (Čad) doprovázel strážce přímo při protipytláckém boji. V Kamerunu i jiných zemích se zapojil k vyšetřování obchodu se slonovinou a zatýkání překupníků. Vyjednával s pytláky a dealery a střádal důkazní videomateriál proti často vysoce postaveným lidem. V Čadu pomáhal ochranářům s monitorováním a GPS obojkováním slonů a zorganizoval zásilku darovaných českých horských kol pro strážce v Zakouma. V terénu dokumentoval čerstvé sloní masakry a byl při tom, když se několik dobrovolníků snažilo zachránit život osiřelého slůněte. Jeho videa pomáhají národním parkům v propagaci, jsou součástí výukových programů pro děti i v České republice a s delegací čadského prezidenta do USA se dostala se až do Bílého domu Na své dobrodružné výpravě natáčel Arthur film, který bude hotový v roce 2014 a který bude jednou z našich zbraní v boji za přežití slonů. Svou cestou chtěl mladý dobrodruh probudit v lidech zájem o slony a jejich ochranu a dostat tak dlouho opomíjené téma konečně i do domácích médií.

5 Rozdmýchání aktivismu mezi českou veřejností a náš dobrovolnický spolek Ačkoliv se budoucnost slonů může jevit jakkoliv černou, jsme přesvědčeni, že to není důvod přestat proti nesmyslnému zlu bojovat. Kolem Arthura F. Sniegona se vytvořila rozrůstající se skupina dobrovolníků, kteří věří, že svým nasazením a nápady mohou slonům pomoci. Podnítit hlavně v mladých a vlivných lidech aktivismus je jedinou dlouhodobou možností, jak slonům zajistit patřičnou ochranu. Spolek Save-Elephants, z.s. spojuje mnoho studentů a dobrovolníků napříč celou ČR. Usilujeme o provedení několika terénních projektů přímo ve Střední Africe. Využíváme tištěných, televizních i internetových médií k šíření povědomí o probíhající sloní tragédii. Nevyhýbáme se prezentacím na veřejnosti a jakmile bude hotový film, bude právě jeho promítání na všemožných akcích klíčovou formou naší pro-sloní a proti-slonovinové kampaně. Aktivně oslovujeme různé odborníky, vědce, firmy, instituce i školy s návrhy, jak se mohou do boje za slony zapojit. Záštitu nad našim projektem drží ZOO Liberec a pracujeme jako členové CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity). Spolupráce s mnoha lidmi na různých úrovních nejen v ČR, ale i v Africe, začíná přinášet ovoce a některé z plánovaných projektů získávají jasnou podobu. Na následujících stranách je představujeme detailněji.

6 NAŠE PROJEKTY 象 PRÁSK! PSI A PSOVODI VYHLEDÁVAJÍCÍ SLONOVINU VČELY A PAPRIČKY CHRÁNÍCÍ POLÍČKA VÝSTŘEL DETEKUJÍCÍ GPS OBOJKY VYKOPÁNÍ STUDNY PRO SLONY HORSKÁ KOLA PRO STRÁŽCE PARKŮ BEZPILOTNÍ LETOUNY K ODHALOVÁNÍ PYTLÁKŮ KAMPAŇ PROTI OBCHODU SE SLONOVINOU V ASII MATERIÁLNÍ ZAJIŠTĚNÍ PROTIPYTLÁCKÝCH HLÍDEK Cíle, o které usilujeme, jsou často ambiciózní, ale vždy proveditelné. Největší překážkou k jejich naplnění je to, že o nich lidé často ani netuší a nevědí, že také oni by mohli být slonům užiteční. Úkolem naší neziskovky je o těchto možnostech informovat a propojovat odborníky různých oborů, studenty a sponzory, kteří přijmout projekt za vlastní a pomohou nám jej uskutečnit. Třeba se v jednom z nich najdete právě Vy!

7 Výcvik psovodů a psů a jejich nasazení v boji proti obchodu se slonovinou V Evropě si práci celníků, policie i armády bez speciálních vyhledávacích psů nedovedeme představit. Hrají zásadní roli při odhalování drogové či jiné pašerácké kriminality. Ve většině zemí Afriky nejsou ale psi dosud využíváni, a to i přesto, že právě pašování zbraní a chráněných živočichů nebo jejich částí představuje na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činnost. Od roku 2014 se nejdříve v Republice Kongo rozbíhá pilotní projekt na nasazení psů při vyhledávání slonoviny, jiných zvířat nebo zbraní. První dva psi a psovodi by měli částečně zablokovat mezinárodní letiště a hlavní přístavy, odkud ze země slonovina uniká. Tento projekt zastřešuje se svolením místní vlády nám dobře známá nezisková organizace PALF, se kterou Arthur podnikal zátah na překupníky se slonovinou. Naše podpora tohoto významného programu spočívá ve dvou směrech. V první akutní fázi vyšleme na místo českou profesionální kynoložku, která bude po dobu 2 měsíců rozvíjet schopnosti psů a dovednosti jejich psovodů přímo během operací v terénu. Bude působit jako dobrovolnice a je proto nutné sehnat určitou částku peněz, které umožní financovat letenku, ubytování a stravu. Oslovili jsme také zástupce Celní správy ČR, Armády ČR i Policie ČR a dostalo se nám navíc i příslibu velké angažovanosti těchto lidí do budoucna. Vznikají zde plány, jak v budoucnu za co nejmenší náklady zajistit přímo u nás v ČR výchovu vhodných psů, uspořádat trénink africkým psovodům a podpořit tak v daleko větší míře rozbíhající se programy v Kongu i jinde. Pro tuto spolupráci, která bude z české strany převážně na dobrovolnické bázi, budeme i tak potřebovat finance: minimálně na pokrytí letenek a krmiva pro psy.

8 Výstřel detekující GPS obojky pro slony Savanoví sloni vytvářejí stáda až o několika stovkách jedinců. Takto velká uskupení slonů jsou pro pytláky velkým lákadlem a při nalezení stáda dobře vyzbrojenou skupinou pytláků může dojít k masakru desítek slonů během jediného dne. Soudržnost a početnost sloních stád ale může také hrát do karet právě ochranářům. Stačí totiž, aby byl alespoň jeden slon ve skupině opatřen dosud nevyužívanou technologií umístěnou na běžně používaném obojku pro slony. Podaří-li se vyvinout přístroj, který dokáže detekovat zvuk střelby a poslat na centrálu protipytlácké ochrany okamžitý signál s GPS polohou, mohou se na místo rychle dostat strážci a tak zadržet pytláky ještě předtím, než zmasakrují celé sloní stádo. Ochranářský svět upíná v poslední době k této technologii velké naděje, ale není nám známo, že by někdo tento přístroj vyvíjel a aplikoval v praxi. V případě jeho vyrobení a za předpokladu spolehlivosti, výdrže i cenové dostupnosti o něj bude velký zájem nejen mnoha ochranářských organizací, ale také vlád afrických států i soukromých vlastníků přírodních rezervací. Oslovili jsme odborníky a studenty na VUT v Brně a začínáme jednat o možném vývoji takového přístroje. Je potřeba zajistit, aby přístroj zvuky slonů samých, lámání stromů či hromy neinterpretoval jako výstřel z pušky či samopalu. Účastníky výzkumu čekají zajímavé simulace všech možných situací a terénní nahrávání databáze zvuků. Nároky na přístroj jsou teplotní odolnost, nezničitelnost slony samotnými, malá váha a dlouhá výdrž. Máme profesionály, kteří jsou ochotni a schopni na návrhu pracovat a víme, že ze strany ochranářů bude o produkt zájem. Do vývoje obojku ale nejprve potřebujeme investovat peníze, které pilotní projekt zafinancují.

9 Darovaná horská kola pro strážce parků v Čadu S českou neziskovkou Kola pro Afriku, která dosud podporovala vzdělávání školáků v západoafrické Gambii, jsme spolupracovali již v minulém roce. Darovaná a opravená kola českých občanů jsme na vlastní náklady dopravili až do národního parku Zakouma v Čadu, kde jej v období sucha využívají protipytlácké hlídky k rychlým přesunům v parku. V pilotním projektu to bylo jen pět prvních kol. V letošním roce bychom tento park a dva další ochranářské projekty také v Čadu rádi podpořili větší zásilkou vybraných českých horských kol. Máme představu asi o třiceti bicyklech, které mohou na mnoha místech v Čadu naklonit jazýček vah v boji proti dobře vyzbrojeným pytlákům na stranu strážců divočiny. Jediným úskalím je doprava balíku mnoha horských kol z Evropy do kamerunského přístavu Douala, odkud je již přeprava do Čadu snazší. Zaslání tak objemného nákladu přes oceán do Afriky není zdarma a potřebujeme najít sponzora.

10 Zapojení známých asijských osobností do protislonovinové kampaně Dokud bude po slonovině poptávka a lidé budou ochotni za ni platit, nebudou sloni nikdy v úplném bezpečí. Negativní kampaň zafungovala například v Evropě i v USA před 25 lety, když byl obchod se slonovinou zakázán. Je nutné, aby se i veřejností oblíbené osobnosti kulturního, politického či sportovního života zejména v Číně zasadily o změnu vnímání výrobků ze slonoviny. Většina obyvatel Dálného Východu ji stále považuje za ukazatel bohatství a vkusu. Mnozí z nich dokonce ani neví, že pochází ze zabitých slonů a domnívají se, že slonům kly odpadají jako paroží. Miliony lidí by jistě změnilo své stanovisko, kdyby tušily, co za obchodem se slonovinou stojí. Dobrým příkladem, že myšlenka je proveditelná, je kampaň proti slonovině podpořená v Číně zbožňovaným sportovcem Yao Ming. Čínský rodák působil až donedávna v zámořské basketbalové NBA (kde byl nejvyšším hráčem) a svou cestou do Afriky upozornil své spoluobčany právě na vyvražďování slonů a nosorožců. Dosah takové ojedinělé kampaně je samozřejmě těžce měřitelný, ale je jasné, že pokud má dotyčná osoba miliony fanoušků (což má v lidnaté Číně jistě i každý kapitán fotbalového týmu z okresního přeboru), ovlivní dobrý příklad takového vzoru určitou část veřejnosti. Našim plánem je oslovit mnoho slavných asijských osobností a snažit se jim cestu do Afriky a následnou kampaň zprostředkovat.

11 Využití chovu včel a pěstování papriček při ochraně polí a slonů V místech, kde obývají sloni i lidé stejný životní prostor, dochází logicky ke konfliktům o zdroje. Sloni využívají lidmi pěstované plodiny jako potravu a často tím chudé malozemědělce přivedou na hranici přežití. To samozřejmě u místních obyvatel nepřispívá k dobrému vztahu ke slonům. Může dojít i k zabití slona při obraně vlastní úrody, ale častěji je v lidech pouze zakořeněn ke slonům záporný postoj. To umožňuje pytlákům v oblasti bez postihů operovat a práce ochranářů nenachází u vesničanů pochopení. Na jihu Čadu leží ukázková oblast, kde k ne vždy poklidnému soužití mezi slony a lidmi dochází. Region má velký turistický potenciál a je potřeba ukázat lidem, že sloni do této krajiny patří a že i oni sami z nich mohou mít užitek. Je však zapotřebí chránit pole zemědělců před pravidelnými nájezdy divokých slonů (ti mají dost potravy v divočině, nejsou ale hloupí a dobře vědí, že na poli je nalezení potravy daleko snazší). Na monitoringu slonů a škod jimi způsobených spolupracujeme s místní neziskovou organizací, která již léta v terénu hájí zájmy divoké přírody a drobných rolníků i kočovných pastevců. Jednou z možností, jak pole ochránit, jsou biologické bariéry sestávající z řad včelích úlů a keřů chili papriček. Většina slonů se včel panicky bojí a papričky také nesnáší. Obě metody jsou již s úspěchem aplikovány ve Východní Africe a papričky v malé míře dokonce i na místě v Čadu. Rádi bychom se zasadili o hojnější využívání těchto dvou nenásilných prostředků. Kromě faktického snížení škod slony může zejména chov včel přinést domorodcům i další příjem. Plánujeme med od vesničanů za spravedlivou cenu vykupovat a zprostředkovávat jeho prodej ve velkých afrických městech. Omezené množství chceme také prodávat jako ceněné exotické zboží pod značkou fair-trade a ekologického výrobku i na českém a internetovém trhu. Do začátku tohoto projektu, od kterého si slibujeme trvalou udržitelnost a generování financí, však potřebujeme prostředky na výstavbu včelích úlků a na první zaslání medu i papriček do Evropy.

12 Vykopání studny pro slony ve Waza na severu Kamerunu Savanový národní park Waza je domovem dvou velkých sloních stád, která dohromady čítají přes 800 zvířat. To z nich dělá nejzdravější populace slonů v okruhu stovek kilometrů a její zmizení by bylo nenahraditelnou ztrátou. Přesto vinou pytláctví počty slonů rok od roku klesají Změna klimatu v pásmu Sahelu totiž způsobila, že jsou sloni v posledních několika letech nuceni migrovat v období sucha za hranice chráněného území, kde jsou každoročně mnozí z nich zabiti. Pytláci sice pronikají i do parku, ale za jeho hranicemi jsou sloni daleko snazším cílem. Je to dáno obrovskou rozlohou území, po kterém sloni při hledání vody migrují a také těžce střežitelnou polohou regionu v úzkém pruhu mezi nestabilní severní Nigérií a rozlehlým Čadem. Zpřístupnění podpovrchové vody slonům (i dalším druhům divokých zvířat) na několika místech v parku může slony přimět zůstávat i v obdobích sucha tak, jak to dělali až donedávna. Hladina spodní vody je zde až 120 m hluboko. Vyvrtání studen a následný větrný pohon čerpání vody na povrch není jednoduchou záležitostí a vyžaduje investice. Při úspěšném provedení a následné permanentní ostraze těchto míst dobře vyzbrojenými hlídkami i kamerovým systémem tak ale může být zajištěno dlouhodobé přežití slonů v tomto regionu. Ten má navíc velký turistický potenciál a tudíž šanci na rozvoj místní komunity, který by byl šetrný k přírodě.

13 Využití bezpilotních letounů při monitorování slonů a střežení parků před pytláky Bezpilotní letouny neboli drony jsou známé díky svému bojovému nasazení proti teroristům. Dostupné technologie ale mohou sloužit i civilnímu využití při ochraně přírody. Zájem projevují světové ochranářské organizace (WWF, WCS) a je jen otázkou času, kdy budou drony hojně křižovat oblohu nad chráněnými oblastmi. Nebudou samozřejmě využívány k zabíjení pytláků, ale budou sloužit k jejich odhalování. Ve Střední Africe existují hlavně dva scénáře, kdy mohou být letouny vybavené náležitou technologií uplatněny. Nad pralesy mohou letouny na svých pravidelných přeletech detekovat kouř z ohňů z pytláckých tábořišť stoupajících nad stromy nebo ideálně přímo teplotní gradient samotného ohniště pod hustou korunou. Vše závisí na dostupné technologii. V otevřených oblastech savany a Sahelu jsou nároky na přístroje nižší stačí, aby drone odhalil přítomnost lidí, vozidel, koní či velbloudů, které pytláci využívají. Zpráva o poloze podezřelých osob v reálném čase umožní rychlý a cílený zásah protipytláckých hlídek a zneškodnění pytláků. Máme osobní vazby na desítky let působící ekologický institut v kanadském Cochrane, kde se od minulého roku snaží jeho zakladatelé s minimálními vynaloženými prostředky o vyvinutí způsobu, jak drony do monitorování terénu a zvířat zapojit. Rádi bychom fyzickou přítomností jednoho z našich dobrovolníků v Kanadě (a následně v Africe) a finanční podporou snahy těchto lidí co nejvíce urychlili. Získané zkušenosti bychom poté ve spolupráci s vybranými národními parky mohli aplikovat přímo v africké divočině.

14 Materiální zajištění a výstroj protipytláckých hlídek Lidé, kteří jsou v boji proti pytlákům v první linii a často proto přicházejí o život, mají často nedostatečnou výzbroj a výstroj. Národní parky některých zemí, jejichž managementu se dosud neujala žádná nadnárodní organizace, nemají často ani základní potřeby k tomu, aby byly terénní hlídky efektivní. Naše organizace nebude strážce vyzbrojovat zbraněmi, to musí zajistit vlády a vedení parků. Můžeme ale práci strážců parků podpořit zajištěním odpovídající obuvi, oblečení, batohů, stanů a spacích podložek. Využití najdou přístroje GPS, satelitní telefony, malé digitální fotoaparáty, dalekohledy, čelové svítilny, filtry na vodu či přístroje k nočnímu vidění. Může se jednat o vyřazené či použité zboží obchodů či výstroj ozbrojených složek České republiky. Pokud budeme mít k dispozici sponzorský dar finančního rázu, zabezpečíme co nejlevnější nákup požadovaných věcí a jejich dopravu do fungujících parků s jasně danou organizační strukturou, kde nehrozí zneužití daru a obohacení jednotlivců.

15 Další ochranářská a výzkumná dobrodružství Zatímco výše jsme prezentovali projekty, na kterých se podílíme anebo se chceme podílet coby prostředníci a koordinátoři, kteří spojují potřeby reálné ochrany v Africe s možnostmi Evropy, na následujících stranách popisujeme aktivity jiného charakteru. Čtyři následující plány přímo počítají s účastí jednoho nebo více z nás na dalších misích a výpravách v Africe. Arthur F. Sniegon zde popisuje směry, kterými by se chtěl dále osobně ubírat na cestě k propagaci ochrany přírody a novátorskému přístupu k dobrovolnické činnosti. Novátorskému proto, že věří, že v některých situacích se dobrovolník nemůže spoléhat na již existující struktury a instituce a musí začít bojovat na vlastní pěst. I za cenu jistého nebezpečí a rizika. Přesně touto nevyšlapanou cestou se vydal před dvěma lety do Afriky a během výpravy samotné se mu mnohokrát potvrdilo, že to byl krok správným směrem. Ze získaných zkušeností se nyní snaží zajistit pro slony maximum a následující plány by k tomu měly přispět.

16 Expedice za potvrzením existence nového lidoopa v Kamerunu Pralesy jižního Kamerunu na pomezí dvou odlehlých národních parků pravděpodobně ukrývají nový druh lidoopa či dosud nepopsaný poddruh šimpanze. Od místních Pygmejů kmene Baka a svého kolegy, ochranáře Desire L. Dontego z WWF (Světový fond na ochranu přírody) mám zprávy o pozorování dosud neznámých lidoopů. Od goril i šimpanzů se liší způsobem života, chováním při setkání s lidmi a také fyzicky. Vyznačují se velkou postavou a šedou barvou, svědkové popisují jejich chování jako zcela naivní, tedy bez předchozí zkušenosti s lidmi! Malá výprava zaznamenala jejich přítomnost teprve před několika lety a od té doby se za nimi nikdo nevydal chybí tak fotografie i biologické vzorky nutné pro potvrzení této senzace. V blízké době chceme uspořádat přibližně měsíční pilotní výpravu, přičemž ideální je období sucha od prosince do května. Na plánování se podílí Dontego a správa daného národního parku. Od nálezu si slibujeme zintenzivnění ochrany celého území, což bude mít pozitivní vliv nejen na lidoopy samotné, ale samozřejmě také na slony, kteří jsou v okrajových částech oblasti loveni. Investice do výpravy zahrnují náročnou dopravu, služby místních průvodců, pořízení několika fotopastí a vybavení na sběr a uchování vzorků, to vše v ceně Kč.

17 Expedice na zmapování výskytu slonů v neklidné Středoafrické republice Středoafrická republika je jednou z nejchudších a nejméně stabilních zemí celé Afriky. Kvůli nedostupnosti a častému nebezpečí zejména na jejím severu a východě se již dlouhé desítky let neví přesně, jaká divočina je zde ještě zachována. Obrovské plochy křovinaté savany i tropických lesů jsou jen řídce osídleny a teoreticky by zde mohly přežívat obrovské počty jinde již vyhubených zvířat. Tlak místních pytláků i přeshraniční pronikání Súdánců, Čaďanů i Konžanů ale již většinu bohatství této země zničil. Rebelové zde často obchodem se slonovinou financují své guerillové boje. Vláda ani ochranáři se do oněch oblastí neodvažují a přírodu nikdo nechrání, a to i přesto, že na mapě je zde zakresleno mnoho parků. Od rychlé změny politické i bezpečnostní situace si slibujeme, že v blízké době bude již cesta do nejvzdálenějších koutů republiky možná, při troše odvahy, štěstí a pořádné přípravy. Několikaměsíční akci v období sucha (listopad červen) plánujeme s několika zaměstnanci středoafrických ministerstvech a členy neziskové organizace, která bojuje proti ilegálnímu lovu. Ověřením výskytu slonů, hrochů, lvů, antilop Derbyho i jiných velkých savců chceme docílit zájmu neziskových organizací i vlády o přežívající divočinu a působit na vlivných místech za její ochranu. Dlouhá výprava vyžadující ozbrojený doprovod počítá s využitím dvou terénních aut a několika motorek. Náklady na tříměsíční průzkum přesáhnou Kč.

18 Vyšetřování v Demokratické republice Kongo Zkušenosti a úspěchy v investigativní činnosti a zatýkání překupníků slonoviny mne vedou v plánování další dlouhodobé spolupráce s místními neziskovkami, které se problematikou již léta zabývají. Kamerunský LAGA či konžský PALF připravují v roce 2014 vůbec první operace i v Demokratické republice Kongo (DRC). V této zemi zatím žádný postih za obchod s chráněnými druhy nehrozí, živá mláďata lidoopů a tuny slonoviny jsou k mání i za bílého dne v centru města. Tato beztrestnost kriminálníků a drancování přírody musí co nejdříve skončit! Poměrně dobře se v oblasti orientuji, mluvím místní řečí lingala i francouzsky a vzhledem k mému mládí mne překupníci většinou ani nepodezírají. Od mého dlouhodobého nasazení v terénu si slibujeme vypátrání a následné zatčení opravdu velkých hráčů, kteří v nefungujícím státě ilegální obchody řídí. Náklady při činnosti budou pokryty pořádající organizací, je zapotřebí tedy pouze nákup letenky a dvou drahých víz, dohromady Kč.

19 Dlouhodobý výzkum a ochrana slonů v Čadu Během své výpravy v roce 2013 jsem také jako dobrovolník pomáhal při umisťování GPS obojků na několik slonů a mapoval jsem výskyt jiných populací na jihu země. V následujícím roce chci pokračovat ve svém magisterském studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, přičemž svůj výzkum zaměřím právě na tyto slony. Ve spolupráci s organizací African Parks bych hodnotil vliv pytláctví a koexistence s lidmi na život slonů, jejich migraci, rozmnožování i potravní chování. Čadská vláda i African Parks potřebují několik lidí, kteří budou v terénu a kteří budou vyhodnocovat data získaná GPS obojky. Dlouhodobější vizí je rozpoznání klíčových oblastí a koridorů pro další přežití sloní populace. Nelehký terénní výzkum bude trvat tři roky a vždy přibližně šest měsíců v roce budu v Čadu. Hledám možnosti, jak získat pro svůj výzkum finanční příspěvek na pokrytí letenky a náklady na motorku ve výši Kč ročně.

20 Jak můžete pomáhat také Vy? Právě jsme Vám představili konkrétní a proveditelné cíle, o které usilujeme. Můžete nás podpořit v jejich uskutečnění svými pravomocemi, dovednostmi, know-how, známostmi či finančním darem. Pokud jste uhlobaron, generální ředitelka televize, šéf aerolinek, jeden z policejních prezidentů či česká diplomatka v Africe nebo v Asii, zřejmě je Vám jasné, jak velkou mírou můžete našim aktivitám pomoct právě Vy sami. Jestliže disponujete Vy nebo Vaše firma možnostmi, jak zajistit našim projektům dlouhodobé trvání a zbavíte nás každodenní starosti o finance, budeme se moci plně soustředit jen na technickou a organizační stránku věci. Pokud Vás zaujal některý z našich projektů a chcete se podílet právě na něm, rádi Vám k němu poskytneme další detailní informace. Ceníme si samozřejmě finanční nebo materiální podpory v jakékoliv výši a rozsahu. V neposlední řadě budeme velmi rádi, pokud najdeme další dobrovolníky ochotné rozšířit naše řady a hledat možnosti podpory a propagace našich projektů. Zde se uplatní všichni nápadití lidé plni energie a vizí. Napište nám. A pokud Vás oblast našeho zájmu nadchla a nechcete se na Afriku dívat jen zpovzdálí prostřednictvím našich prezentací a filmů obraťte na další stránku prosím. Děkujeme!

21 Projektu pomáhají: a další...

22 Pojeďte do Střední Afriky s námi a pomozte slonům! Hledáme finančně nezávislé lidi, kteří by rádi poznali nejméně známou část Afriky a mohli tak lépe pochopit, co sloni potřebují. Několika zájemcům ročně chceme své zkušenosti a zážitky z terénu předat přímo, abyste vše uzřeli na vlastní oči a zažili na vlastní kůži. Ukážeme Vám dnešní Afriku bez přikrášlování i bez přeháněné hysterie. Máme v plánu organizovat dobrodružné cesty přesně podle Vašich preferencí. Nemáme stanovený časový ani geografický horizont. Přímo s Vámi, ať už jste jednotlivci, manželé nebo skupinky přátel, naplánujeme celý průběh výpravy a bude záležet jen na Vašich přáních, finančních možnostech a na situaci v terénu. Ať Vás již láká vyprahlá a pouštní krajina v Čadu nebo bujné pralesy Konga, hory Kamerunu či pobřeží Gabonu tam všude Vás můžeme provést. A pro nejodvážnější je tu málo známá Středoafrická republika. Účastí na takové cestě podpoříte svou návštěvou jednotlivé národní parky i místní lidi a pomůžete nám také dostat se znovu na černý kontinent a pokračovat v našich aktivitách. Budeme rádi, když se osobně přesvědčíte, jaká situace v Africe panuje a jaké projekty tam rozvíjíme. Poznáte problémy slonů podrobně a snad Vás to bude motivovat k další podpoře a inspirovat v nových plánech, jak by se dalo bojovat!

23 Save-elephants proniká do médií Soudíme, že propagace ochrany slonů a šíření osvěty o obchodu se slonovinou mají velký význam. Již v průběhu cesty Arthura po Africe vzniklo několik článků a reportáží a po jeho návratu do vlasti jsme mediální činnost ještě posílili. Události - ČT1 ( ) Prima SVĚT - Prima FTV ( ) Koktejl (10/2013 a 05/2014) Magazín MF DNES idnes, 5+2 ( ) NP/Nový prostor (06/2014) Cykloturistika Záhady života (04/2014) Přirodovědci.cz (03/2014) Příroda (07-08/2014) Na cestách - LTV-plus (od ) Prague Post ( ) Host dne - TV Polar ( ) Host ve studiu - IFK TV (20. týden 2014) Hedvábná stezka Afrika Online Třinecký Hutník, Třinecký zpravodaj Euro (41/2014) Studio 6, ČT1 ( ) xman.idnes.cz ( ) Psí kusy (9/2014) další budou následovat... Festivaly: Jeden svět, Kolem světa S našim projektem sympatizuje také několik známých osobností a v blízké budoucnosti můžeme počítat s jejich veřejnou podporou. Jména zatím neprozradíme Plánujeme pořizovat během veškerých našich dalších aktivit videomateriál i fotografie a informovat o našem projektu širokou veřejnost i nadále. Najdete nás také na:

24 Save-Elephants, z.s. IČO: (00420) Arthur F. Sniegon Číslo účtu: /6800 IBAN: CZ

FUNDRAISING. Strategie, samofinancování, zdroje

FUNDRAISING. Strategie, samofinancování, zdroje FUNDRAISING Strategie, samofinancování, zdroje Lektorka Ing. Dana Diváková, ředitelka Institutu komunitního rozvoje Ostrava 27. -28. května 2013 1 Obsah Kapitola 1 Fundraisingová strategie...4 Úvod...4

Více

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ

VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE FAKULTA MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ Obor: Mezinárodní obchod SPONZORING JAKO KOMERČNÍ KOMUNIKACE (bakalářská práce) Autor: Petr Mühlhans Vedoucí práce: Ing. Jiří Mikeš Prohlášení:

Více

Analýza firemního dárcovství jako nástroje společenské odpovědnosti firem v České republice a ve Francii

Analýza firemního dárcovství jako nástroje společenské odpovědnosti firem v České republice a ve Francii Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta podnikohospodářská Hlavní specializace: Podniková ekonomika a management Vedlejší specializace: Ekonomika neziskového sektoru Název diplomové práce: Analýza firemního

Více

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU OBSAH 1 PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT...3 2 OBLASTI, Z KTERÝCH PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT ČERPÁ, A KTERÝCH SE DOTÝKÁ...4 2.1 Udržitelný

Více

Bulletin EVVO Královéhradeckého kraje

Bulletin EVVO Královéhradeckého kraje číslo 20 srpen 2013 Bulletin EVVO Královéhradeckého kraje S ředitelem zoo nejen o ráji divokých zvířat Bartákův hrnec opět v Královéhradeckém kraji Žáci z Ghany přijedou do Horního Maršova Krajem endemitů

Více

2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s.

2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s. 2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s. Člověk v tísni, o. p. s. Adresa: Člověk v tísni, o. p. s., Šafaříkova 635/24, 120 00 Praha 2 Tel.: +420 226 200 400 Fax: +420 226 200 401 E-mail: mail@clovekvtisni.cz www.clovekvtisni.cz

Více

příspěvků z konference

příspěvků z konference S b o r n í k příspěvků z konference na téma PODÍL ZOOLOGICKÝCH ZAHRAD PŘI ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVĚ, VZDĚLÁVÁNÍ A OSVĚTĚ Ostrava, 11. prosince 2007 OBSAH Environmentální výchova v Zoo Ostrava... 3 Šárka

Více

Důstojná práce vytváří lepší svět

Důstojná práce vytváří lepší svět Důstojná práce vytváří lepší svět Tento materiál byl vytvořen v rámci projektů: Zpracování fairtradové kávy v sociálním podniku finacovaném OPLZZ, Trinet Global s podporou Evropské unie a z prostředků

Více

Budoucnost ohrožených druhů zvířat

Budoucnost ohrožených druhů zvířat SVĚTOVÁ ASOCIACE ZOO A AKVÁRIÍ - SPOJENI PRO OCHRANU PŘÍRODY - Budoucnost ohrožených druhů zvířat Světová strategie ochranářské práce zoo a akvárií VÝKONNÝ SEKRETARIÁT WAZA, BERN, ŠVÝCARSKO, 2005 Původní

Více

Herbert Hainer Deset let v čele Adidasu

Herbert Hainer Deset let v čele Adidasu Firemní marketing v době změn str. 16 Rozhovor s mlynářkou str. 34 Údaje na obalech nesmí klamat str. 38 ZAKLADATEL 2011, číslo 162, ročník XIX HLAVNÍ TÉMA Nákupní centra str. 22 ROZHOVOR Na co slyší nákupčí

Více

Evropský rámec kvality pro služby dlouhodobé péče. Zásady a doporučení pro kvalitu života a důstojnost starších lidí vyžadujících péči a pomoc

Evropský rámec kvality pro služby dlouhodobé péče. Zásady a doporučení pro kvalitu života a důstojnost starších lidí vyžadujících péči a pomoc Evropský rámec kvality pro služby dlouhodobé péče Zásady a doporučení pro kvalitu života a důstojnost starších lidí vyžadujících péči a pomoc Musíme chodit do postele pravidelně každý den v 6 a o víkendech

Více

2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s.

2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s. 2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s. ČLOVĚK V TÍSNI, O. P. S. výroční zpráva 2013 Člověk v tísni, o.p.s. 2014 redakce: Petr Štefan, Martin Kovalčík, Adéla Pospíchalová, Tomáš Urban a další autoři fotografií:

Více

2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s.

2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s. 2013 ČLOVĚK V TÍSNI, o. p. s. Člověk v tísni, o.p.s. 2014 redakce: Petr Štefan, Martin Kovalčík, Adéla Pospíchalová, Tomáš Urban a další autoři fotografií: Archiv ČvT, Chiev Song, Iva Zímová, Jan Horák,

Více

Téma měsíce: životní prostředí

Téma měsíce: životní prostředí měsíčník pro občany Plzeňského kraje l zdarma l ročník 7 l číslo 5 l srpen 2009 l náklad 255 000 výtisků Téma měsíce: životní prostředí str. 2, 3 Přípravy na veletrh ITEP vrcholí str. 8 Na letní olympiádě

Více

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Průvodce projektem Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Člověk v tísni, o. p. s., Praha 2012 Všechna práva vyhrazena. Editoři: Petra Skalická, Eva Vernerová Spolupracovali: Martina Benedikovičová,

Více

Vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením Konference s mezinárodní účastí Hotel Modrá růže, Praha 22. října 2014

Vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením Konference s mezinárodní účastí Hotel Modrá růže, Praha 22. října 2014 Vzdělávání zaměstnanců se zdravotním postižením Konference s mezinárodní účastí Hotel Modrá růže, Praha 22. října 2014 Přehled všeho, co na konferenci zaznělo od přednášejících to je smysl následujících

Více

Metodika dobrovolnictví v sociálních službách

Metodika dobrovolnictví v sociálních službách Královéhradecký kraj Metodika dobrovolnictví v sociálních službách Zpracovatel: HESTIA, o.s. Název projektu: Rozvoj dostupnosti a kvality sociálních služeb v Královéhradeckém kraji II. Registrační číslo

Více

LESY A DOBROVOLNICTVÍ

LESY A DOBROVOLNICTVÍ LESY A DOBROVOLNICTVÍ ÚVOD METODICKÉHO MATERIÁLU 2 6 Úvodní slovo ředitelka Dobrovolnického centra Mgr. Lenka Černá Úvodní slovo ministr zemědělství ČR Ing. Petr Bendl Úvodní slovo ministr životního prostředí

Více

SOUČASNÉ TRENDY V PARTNERSTVÍ MĚST A OBCÍ

SOUČASNÉ TRENDY V PARTNERSTVÍ MĚST A OBCÍ SOUČASNÉ TRENDY V PARTNERSTVÍ MĚST A OBCÍ SBÍRKA PRAKTICKÝCH PŘÍKLADŮ MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE 2012 Praha Autorský kolektiv Mgr. Gabriela Hůlková Mgr. Barbora Veselá Mgr. Otto Mertens 2 Obsah Úvodní slovo

Více

ČERVEN 2014 ROČNÍK XXIV. Běžecká škola Prahy 4 slaví úspěch! ČTĚTE NA STR. 8 9 MAGAZÍN 137 TISÍC OBYVATEL MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 4

ČERVEN 2014 ROČNÍK XXIV. Běžecká škola Prahy 4 slaví úspěch! ČTĚTE NA STR. 8 9 MAGAZÍN 137 TISÍC OBYVATEL MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 4 ČERVEN 2014 ROČNÍK XXIV Běžecká škola Prahy 4 slaví úspěch! ČTĚTE NA STR. 8 9 MAGAZÍN 137 TISÍC OBYVATEL MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 4 INZERCE SC-340666/09 SC-332515/07 Příměstské tábory v Oáze Říčany jsou velmi

Více

Moje záchrana Afriky. téma

Moje záchrana Afriky. téma foto profimedia.cz Moje záchrana Afriky Tento příběh začal trochu lehkomyslně a nezodpovědně, ale snad právě proto může být jeho závěr tak svěží a nezvyklý. Naše výprava na pomoc dětem v jedné z nejchudších

Více

PROJEKTY. Rozvojové. Praha. www.rprg.cz. Akcelerace program podpory podnikání na území Hlavního města Prahy rozhovor s radní Aleksandrou Udženija

PROJEKTY. Rozvojové. Praha. www.rprg.cz. Akcelerace program podpory podnikání na území Hlavního města Prahy rozhovor s radní Aleksandrou Udženija www.rprg.cz PROJEKTY Rozvojové Praha Akcelerace program podpory podnikání na území Hlavního města Prahy rozhovor s radní Aleksandrou Udženija Inovační vouchery v Praze rozhovor s radní Evou Vorlíčkovou

Více

Nelegální obchod s chráněnými druhy rostlin a živočichů (druhy CITES) s důrazem na rozvojové země

Nelegální obchod s chráněnými druhy rostlin a živočichů (druhy CITES) s důrazem na rozvojové země UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA KATEDRA GEOGRAFIE Magdaléna BAYEROVÁ Nelegální obchod s chráněnými druhy rostlin a živočichů (druhy CITES) s důrazem na rozvojové země Bakalářská

Více

CHCI BÝT KVALITNÍM DOBROVOLNÍKEM

CHCI BÝT KVALITNÍM DOBROVOLNÍKEM CHCI BÝT KVALITNÍM DOBROVOLNÍKEM Tomáš Pouch Nové Jirny 2013 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu (ESF) a rozpočtu České republiky v rámci řešení projektu OP

Více

Rozvojové vzdělávání - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Manuál pro učitele 2. stupně základních škol

Rozvojové vzdělávání - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Manuál pro učitele 2. stupně základních škol Rozvojové vzdělávání - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Manuál pro učitele 2. stupně základních škol - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Více

Aktuální téma: Co je nového v celním řízení str. 4. PRO PŘÍZNIVCE SPOLEČNOSTI DB SCHENKER léto 2009. Balíková služba v ČR 5

Aktuální téma: Co je nového v celním řízení str. 4. PRO PŘÍZNIVCE SPOLEČNOSTI DB SCHENKER léto 2009. Balíková služba v ČR 5 Delivering solutions. PRO PŘÍZNIVCE SPOLEČNOSTI DB SCHENKER léto 2009 Aktuální téma: Co je nového v celním řízení str. 4 Balíková služba v ČR 5 Kombinace kamionu a železnice 6 7 Nové webové stránky 10

Více

METODIKA DOBROVOLNICTVÍ NEZAMĚSTNANÝCH

METODIKA DOBROVOLNICTVÍ NEZAMĚSTNANÝCH Flexibilní pracoviště Tento projekt je financován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR METODIKA DOBROVOLNICTVÍ NEZAMĚSTNANÝCH Z HLEDISKA PROJEKTŮ JOB ROTATION Těm, kteří se dali získat dobrovolně, můžeme

Více

2Vydrží kultura (bez) plánování? zkušenosti ze strategického plánování Johan o.s.

2Vydrží kultura (bez) plánování? zkušenosti ze strategického plánování Johan o.s. 1 2 3 Úvod: Jsme organizace, která potřebuje strategicky plánovat? 5 1. Situace neziskového sektoru v České republice 6 Roman Černík / Neziskové organizace v kultuře 7 Stanislava Brejchová / Co znamená

Více

30 návrhů Asociace Energy Cities

30 návrhů Asociace Energy Cities Evropská asociace místních samospráv plánujících svou energetickou budoucnost 30 návrhů Asociace Energy Cities k procesu energetické transformace měst a obcí Projekt Udržitelný rozvoj v Euroregionu Beskydy

Více

5 9 Trilaterální projekty ve světě i doma. 2 4 Příklady zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Rozhovor: Nový ředitel ČRA o svých plánech ČESKO POMÁHÁ

5 9 Trilaterální projekty ve světě i doma. 2 4 Příklady zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Rozhovor: Nový ředitel ČRA o svých plánech ČESKO POMÁHÁ Rozhovor: Nový ředitel ČRA o svých plánech 2 4 Příklady zahraniční rozvojové spolupráce ČR 5 9 Trilaterální projekty ve světě i doma 10 13 ČESKO POMÁHÁ D U B E N 2 0 1 4 E D I T O R I A L E S T R A N A

Více