SAVE - ELEPHANTS BOJ ZA ZÁCHRANU SLONŮ VE STŘEDNÍ AFRICE

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "SAVE - ELEPHANTS BOJ ZA ZÁCHRANU SLONŮ VE STŘEDNÍ AFRICE"

Transkript

1 SAVE - ELEPHANTS BOJ ZA ZÁCHRANU SLONŮ VE STŘEDNÍ AFRICE

2 Nárůst ceny slonoviny od slona v Africe ke kupci v Asii 1500 Kč/kg 6000 Kč/kg Kč/kg ještě více... Pytlák na africkém venkově Překupník se slonovinou v africkém městě Koncový trh pro zpracovatele slonoviny v Asii Hotový výrobek pro zákazníka Největší suchozemský savec a symbol černého kontinentu je na pokraji vyhubení Napříč Afrikou umírá pod palbou pytláků 100 slonů denně. Černý obchod se slonovinou kvete a živí korupci, vykořisťování i války V rukou držíte dokument vypracovaný skupinou českých dobrovolníků, kteří se rozhodli slony chránit. Máme za sebou neobyčejnou expedici, čerstvé terénní zkušenosti a před sebou jasné cíle. Na následujících stranách Vám představujeme několik projektů a dlouhodobější vize, pro které hledáme podporu osvícené veřejnosti, institucí a firem. Je jen na Vás, jak s těmito informacemi naložíte. Chceme, aby se lidé v České republice stali důležitými spojenci středoafrických slonů. Máte možnost se aktivně zapojit do boje za jejich ochranu a nebýt pouze němým svědkem jedné z největších tragédií divoké přírody v současnosti Snímky: Arthur F. Sniegon

3 Sloni vymírají Afrika přichází o oba druhy svých slonů. Pytláctví dosáhlo v několika posledních letech neudržitelné míry a savanoví i pralesní sloni mohou z Afriky zmizet do deseti let. Ročně jich je uloveno přes Nejnovější studie prokázala, že populace slonů pralesních se v poslední dekádě ztenčila o 60 %. Počty slonů savanových zachraňuje pouze příznivější situace na jihu Afriky, ale západ, střed i východ kontinentu jsou nebo budou v brzké době bez slonů. Krvavá slonovina Naprostá většina slonů přichází o život kvůli svým klům. Cena slonoviny na černém trhu v posledních několika málo letech mnohonásobně vzrostla a proto také pytláctví v celé Africe začíná výrazně gradovat. I přes zákaz mezinárodního obchodu (1989 CITES) se slonovinou je slonovina v některých zemích stále volně prodejná. Bohužel jsou to právě ty země, které v poslední době vedou na žebříčku poptávky Čína (přes 80 % veškeré slonoviny). Zatímco pytlák získá ze zabitého slona několik tisíc korun a mnohdy i méně, v Asii se za jediný kilogram slonoviny platí přes 2500 USD.

4 Šest tisíc kilometrů na kole a na kajaku za záchranou slonů Přírodovědec a cestovatel Arthur F. Sniegon (1988), zakladatel projektu Save-elephants, se před dvěma lety vydal na vlastní pěst do Střední Afriky. Během neobyčejné expedice pomáhal s ochranou slonů a hledal možnosti, jak můžeme slonům my v Evropě nejlépe pomoct. O úspěchu jeho výpravy byl přesvědčen jen málokdo - teď je zpátky a ve svém boji pokračuje. Během patnáctiměsíční sólové cesty projel Arthur sedm států (Kamerun, Gabon, Kongo, Demokratická republika Kongo, Středoafrická republika, Čad a Nigérie). V národních parcích Odzala -Kokoua(Kongo) a Zakouma (Čad) doprovázel strážce přímo při protipytláckém boji. V Kamerunu i jiných zemích se zapojil k vyšetřování obchodu se slonovinou a zatýkání překupníků. Vyjednával s pytláky a dealery a střádal důkazní videomateriál proti často vysoce postaveným lidem. V Čadu pomáhal ochranářům s monitorováním a GPS obojkováním slonů a zorganizoval zásilku darovaných českých horských kol pro strážce v Zakouma. V terénu dokumentoval čerstvé sloní masakry a byl při tom, když se několik dobrovolníků snažilo zachránit život osiřelého slůněte. Jeho videa pomáhají národním parkům v propagaci, jsou součástí výukových programů pro děti i v České republice a s delegací čadského prezidenta do USA se dostala se až do Bílého domu Na své dobrodružné výpravě natáčel Arthur film, který bude hotový v roce 2014 a který bude jednou z našich zbraní v boji za přežití slonů. Svou cestou chtěl mladý dobrodruh probudit v lidech zájem o slony a jejich ochranu a dostat tak dlouho opomíjené téma konečně i do domácích médií.

5 Rozdmýchání aktivismu mezi českou veřejností a náš dobrovolnický spolek Ačkoliv se budoucnost slonů může jevit jakkoliv černou, jsme přesvědčeni, že to není důvod přestat proti nesmyslnému zlu bojovat. Kolem Arthura F. Sniegona se vytvořila rozrůstající se skupina dobrovolníků, kteří věří, že svým nasazením a nápady mohou slonům pomoci. Podnítit hlavně v mladých a vlivných lidech aktivismus je jedinou dlouhodobou možností, jak slonům zajistit patřičnou ochranu. Spolek Save-Elephants, z.s. spojuje mnoho studentů a dobrovolníků napříč celou ČR. Usilujeme o provedení několika terénních projektů přímo ve Střední Africe. Využíváme tištěných, televizních i internetových médií k šíření povědomí o probíhající sloní tragédii. Nevyhýbáme se prezentacím na veřejnosti a jakmile bude hotový film, bude právě jeho promítání na všemožných akcích klíčovou formou naší pro-sloní a proti-slonovinové kampaně. Aktivně oslovujeme různé odborníky, vědce, firmy, instituce i školy s návrhy, jak se mohou do boje za slony zapojit. Záštitu nad našim projektem drží ZOO Liberec a pracujeme jako členové CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity). Spolupráce s mnoha lidmi na různých úrovních nejen v ČR, ale i v Africe, začíná přinášet ovoce a některé z plánovaných projektů získávají jasnou podobu. Na následujících stranách je představujeme detailněji.

6 NAŠE PROJEKTY 象 PRÁSK! PSI A PSOVODI VYHLEDÁVAJÍCÍ SLONOVINU VČELY A PAPRIČKY CHRÁNÍCÍ POLÍČKA VÝSTŘEL DETEKUJÍCÍ GPS OBOJKY VYKOPÁNÍ STUDNY PRO SLONY HORSKÁ KOLA PRO STRÁŽCE PARKŮ BEZPILOTNÍ LETOUNY K ODHALOVÁNÍ PYTLÁKŮ KAMPAŇ PROTI OBCHODU SE SLONOVINOU V ASII MATERIÁLNÍ ZAJIŠTĚNÍ PROTIPYTLÁCKÝCH HLÍDEK Cíle, o které usilujeme, jsou často ambiciózní, ale vždy proveditelné. Největší překážkou k jejich naplnění je to, že o nich lidé často ani netuší a nevědí, že také oni by mohli být slonům užiteční. Úkolem naší neziskovky je o těchto možnostech informovat a propojovat odborníky různých oborů, studenty a sponzory, kteří přijmout projekt za vlastní a pomohou nám jej uskutečnit. Třeba se v jednom z nich najdete právě Vy!

7 Výcvik psovodů a psů a jejich nasazení v boji proti obchodu se slonovinou V Evropě si práci celníků, policie i armády bez speciálních vyhledávacích psů nedovedeme představit. Hrají zásadní roli při odhalování drogové či jiné pašerácké kriminality. Ve většině zemí Afriky nejsou ale psi dosud využíváni, a to i přesto, že právě pašování zbraní a chráněných živočichů nebo jejich částí představuje na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činnost. Od roku 2014 se nejdříve v Republice Kongo rozbíhá pilotní projekt na nasazení psů při vyhledávání slonoviny, jiných zvířat nebo zbraní. První dva psi a psovodi by měli částečně zablokovat mezinárodní letiště a hlavní přístavy, odkud ze země slonovina uniká. Tento projekt zastřešuje se svolením místní vlády nám dobře známá nezisková organizace PALF, se kterou Arthur podnikal zátah na překupníky se slonovinou. Naše podpora tohoto významného programu spočívá ve dvou směrech. V první akutní fázi vyšleme na místo českou profesionální kynoložku, která bude po dobu 2 měsíců rozvíjet schopnosti psů a dovednosti jejich psovodů přímo během operací v terénu. Bude působit jako dobrovolnice a je proto nutné sehnat určitou částku peněz, které umožní financovat letenku, ubytování a stravu. Oslovili jsme také zástupce Celní správy ČR, Armády ČR i Policie ČR a dostalo se nám navíc i příslibu velké angažovanosti těchto lidí do budoucna. Vznikají zde plány, jak v budoucnu za co nejmenší náklady zajistit přímo u nás v ČR výchovu vhodných psů, uspořádat trénink africkým psovodům a podpořit tak v daleko větší míře rozbíhající se programy v Kongu i jinde. Pro tuto spolupráci, která bude z české strany převážně na dobrovolnické bázi, budeme i tak potřebovat finance: minimálně na pokrytí letenek a krmiva pro psy.

8 Výstřel detekující GPS obojky pro slony Savanoví sloni vytvářejí stáda až o několika stovkách jedinců. Takto velká uskupení slonů jsou pro pytláky velkým lákadlem a při nalezení stáda dobře vyzbrojenou skupinou pytláků může dojít k masakru desítek slonů během jediného dne. Soudržnost a početnost sloních stád ale může také hrát do karet právě ochranářům. Stačí totiž, aby byl alespoň jeden slon ve skupině opatřen dosud nevyužívanou technologií umístěnou na běžně používaném obojku pro slony. Podaří-li se vyvinout přístroj, který dokáže detekovat zvuk střelby a poslat na centrálu protipytlácké ochrany okamžitý signál s GPS polohou, mohou se na místo rychle dostat strážci a tak zadržet pytláky ještě předtím, než zmasakrují celé sloní stádo. Ochranářský svět upíná v poslední době k této technologii velké naděje, ale není nám známo, že by někdo tento přístroj vyvíjel a aplikoval v praxi. V případě jeho vyrobení a za předpokladu spolehlivosti, výdrže i cenové dostupnosti o něj bude velký zájem nejen mnoha ochranářských organizací, ale také vlád afrických států i soukromých vlastníků přírodních rezervací. Oslovili jsme odborníky a studenty na VUT v Brně a začínáme jednat o možném vývoji takového přístroje. Je potřeba zajistit, aby přístroj zvuky slonů samých, lámání stromů či hromy neinterpretoval jako výstřel z pušky či samopalu. Účastníky výzkumu čekají zajímavé simulace všech možných situací a terénní nahrávání databáze zvuků. Nároky na přístroj jsou teplotní odolnost, nezničitelnost slony samotnými, malá váha a dlouhá výdrž. Máme profesionály, kteří jsou ochotni a schopni na návrhu pracovat a víme, že ze strany ochranářů bude o produkt zájem. Do vývoje obojku ale nejprve potřebujeme investovat peníze, které pilotní projekt zafinancují.

9 Darovaná horská kola pro strážce parků v Čadu S českou neziskovkou Kola pro Afriku, která dosud podporovala vzdělávání školáků v západoafrické Gambii, jsme spolupracovali již v minulém roce. Darovaná a opravená kola českých občanů jsme na vlastní náklady dopravili až do národního parku Zakouma v Čadu, kde jej v období sucha využívají protipytlácké hlídky k rychlým přesunům v parku. V pilotním projektu to bylo jen pět prvních kol. V letošním roce bychom tento park a dva další ochranářské projekty také v Čadu rádi podpořili větší zásilkou vybraných českých horských kol. Máme představu asi o třiceti bicyklech, které mohou na mnoha místech v Čadu naklonit jazýček vah v boji proti dobře vyzbrojeným pytlákům na stranu strážců divočiny. Jediným úskalím je doprava balíku mnoha horských kol z Evropy do kamerunského přístavu Douala, odkud je již přeprava do Čadu snazší. Zaslání tak objemného nákladu přes oceán do Afriky není zdarma a potřebujeme najít sponzora.

10 Zapojení známých asijských osobností do protislonovinové kampaně Dokud bude po slonovině poptávka a lidé budou ochotni za ni platit, nebudou sloni nikdy v úplném bezpečí. Negativní kampaň zafungovala například v Evropě i v USA před 25 lety, když byl obchod se slonovinou zakázán. Je nutné, aby se i veřejností oblíbené osobnosti kulturního, politického či sportovního života zejména v Číně zasadily o změnu vnímání výrobků ze slonoviny. Většina obyvatel Dálného Východu ji stále považuje za ukazatel bohatství a vkusu. Mnozí z nich dokonce ani neví, že pochází ze zabitých slonů a domnívají se, že slonům kly odpadají jako paroží. Miliony lidí by jistě změnilo své stanovisko, kdyby tušily, co za obchodem se slonovinou stojí. Dobrým příkladem, že myšlenka je proveditelná, je kampaň proti slonovině podpořená v Číně zbožňovaným sportovcem Yao Ming. Čínský rodák působil až donedávna v zámořské basketbalové NBA (kde byl nejvyšším hráčem) a svou cestou do Afriky upozornil své spoluobčany právě na vyvražďování slonů a nosorožců. Dosah takové ojedinělé kampaně je samozřejmě těžce měřitelný, ale je jasné, že pokud má dotyčná osoba miliony fanoušků (což má v lidnaté Číně jistě i každý kapitán fotbalového týmu z okresního přeboru), ovlivní dobrý příklad takového vzoru určitou část veřejnosti. Našim plánem je oslovit mnoho slavných asijských osobností a snažit se jim cestu do Afriky a následnou kampaň zprostředkovat.

11 Využití chovu včel a pěstování papriček při ochraně polí a slonů V místech, kde obývají sloni i lidé stejný životní prostor, dochází logicky ke konfliktům o zdroje. Sloni využívají lidmi pěstované plodiny jako potravu a často tím chudé malozemědělce přivedou na hranici přežití. To samozřejmě u místních obyvatel nepřispívá k dobrému vztahu ke slonům. Může dojít i k zabití slona při obraně vlastní úrody, ale častěji je v lidech pouze zakořeněn ke slonům záporný postoj. To umožňuje pytlákům v oblasti bez postihů operovat a práce ochranářů nenachází u vesničanů pochopení. Na jihu Čadu leží ukázková oblast, kde k ne vždy poklidnému soužití mezi slony a lidmi dochází. Region má velký turistický potenciál a je potřeba ukázat lidem, že sloni do této krajiny patří a že i oni sami z nich mohou mít užitek. Je však zapotřebí chránit pole zemědělců před pravidelnými nájezdy divokých slonů (ti mají dost potravy v divočině, nejsou ale hloupí a dobře vědí, že na poli je nalezení potravy daleko snazší). Na monitoringu slonů a škod jimi způsobených spolupracujeme s místní neziskovou organizací, která již léta v terénu hájí zájmy divoké přírody a drobných rolníků i kočovných pastevců. Jednou z možností, jak pole ochránit, jsou biologické bariéry sestávající z řad včelích úlů a keřů chili papriček. Většina slonů se včel panicky bojí a papričky také nesnáší. Obě metody jsou již s úspěchem aplikovány ve Východní Africe a papričky v malé míře dokonce i na místě v Čadu. Rádi bychom se zasadili o hojnější využívání těchto dvou nenásilných prostředků. Kromě faktického snížení škod slony může zejména chov včel přinést domorodcům i další příjem. Plánujeme med od vesničanů za spravedlivou cenu vykupovat a zprostředkovávat jeho prodej ve velkých afrických městech. Omezené množství chceme také prodávat jako ceněné exotické zboží pod značkou fair-trade a ekologického výrobku i na českém a internetovém trhu. Do začátku tohoto projektu, od kterého si slibujeme trvalou udržitelnost a generování financí, však potřebujeme prostředky na výstavbu včelích úlků a na první zaslání medu i papriček do Evropy.

12 Vykopání studny pro slony ve Waza na severu Kamerunu Savanový národní park Waza je domovem dvou velkých sloních stád, která dohromady čítají přes 800 zvířat. To z nich dělá nejzdravější populace slonů v okruhu stovek kilometrů a její zmizení by bylo nenahraditelnou ztrátou. Přesto vinou pytláctví počty slonů rok od roku klesají Změna klimatu v pásmu Sahelu totiž způsobila, že jsou sloni v posledních několika letech nuceni migrovat v období sucha za hranice chráněného území, kde jsou každoročně mnozí z nich zabiti. Pytláci sice pronikají i do parku, ale za jeho hranicemi jsou sloni daleko snazším cílem. Je to dáno obrovskou rozlohou území, po kterém sloni při hledání vody migrují a také těžce střežitelnou polohou regionu v úzkém pruhu mezi nestabilní severní Nigérií a rozlehlým Čadem. Zpřístupnění podpovrchové vody slonům (i dalším druhům divokých zvířat) na několika místech v parku může slony přimět zůstávat i v obdobích sucha tak, jak to dělali až donedávna. Hladina spodní vody je zde až 120 m hluboko. Vyvrtání studen a následný větrný pohon čerpání vody na povrch není jednoduchou záležitostí a vyžaduje investice. Při úspěšném provedení a následné permanentní ostraze těchto míst dobře vyzbrojenými hlídkami i kamerovým systémem tak ale může být zajištěno dlouhodobé přežití slonů v tomto regionu. Ten má navíc velký turistický potenciál a tudíž šanci na rozvoj místní komunity, který by byl šetrný k přírodě.

13 Využití bezpilotních letounů při monitorování slonů a střežení parků před pytláky Bezpilotní letouny neboli drony jsou známé díky svému bojovému nasazení proti teroristům. Dostupné technologie ale mohou sloužit i civilnímu využití při ochraně přírody. Zájem projevují světové ochranářské organizace (WWF, WCS) a je jen otázkou času, kdy budou drony hojně křižovat oblohu nad chráněnými oblastmi. Nebudou samozřejmě využívány k zabíjení pytláků, ale budou sloužit k jejich odhalování. Ve Střední Africe existují hlavně dva scénáře, kdy mohou být letouny vybavené náležitou technologií uplatněny. Nad pralesy mohou letouny na svých pravidelných přeletech detekovat kouř z ohňů z pytláckých tábořišť stoupajících nad stromy nebo ideálně přímo teplotní gradient samotného ohniště pod hustou korunou. Vše závisí na dostupné technologii. V otevřených oblastech savany a Sahelu jsou nároky na přístroje nižší stačí, aby drone odhalil přítomnost lidí, vozidel, koní či velbloudů, které pytláci využívají. Zpráva o poloze podezřelých osob v reálném čase umožní rychlý a cílený zásah protipytláckých hlídek a zneškodnění pytláků. Máme osobní vazby na desítky let působící ekologický institut v kanadském Cochrane, kde se od minulého roku snaží jeho zakladatelé s minimálními vynaloženými prostředky o vyvinutí způsobu, jak drony do monitorování terénu a zvířat zapojit. Rádi bychom fyzickou přítomností jednoho z našich dobrovolníků v Kanadě (a následně v Africe) a finanční podporou snahy těchto lidí co nejvíce urychlili. Získané zkušenosti bychom poté ve spolupráci s vybranými národními parky mohli aplikovat přímo v africké divočině.

14 Materiální zajištění a výstroj protipytláckých hlídek Lidé, kteří jsou v boji proti pytlákům v první linii a často proto přicházejí o život, mají často nedostatečnou výzbroj a výstroj. Národní parky některých zemí, jejichž managementu se dosud neujala žádná nadnárodní organizace, nemají často ani základní potřeby k tomu, aby byly terénní hlídky efektivní. Naše organizace nebude strážce vyzbrojovat zbraněmi, to musí zajistit vlády a vedení parků. Můžeme ale práci strážců parků podpořit zajištěním odpovídající obuvi, oblečení, batohů, stanů a spacích podložek. Využití najdou přístroje GPS, satelitní telefony, malé digitální fotoaparáty, dalekohledy, čelové svítilny, filtry na vodu či přístroje k nočnímu vidění. Může se jednat o vyřazené či použité zboží obchodů či výstroj ozbrojených složek České republiky. Pokud budeme mít k dispozici sponzorský dar finančního rázu, zabezpečíme co nejlevnější nákup požadovaných věcí a jejich dopravu do fungujících parků s jasně danou organizační strukturou, kde nehrozí zneužití daru a obohacení jednotlivců.

15 Další ochranářská a výzkumná dobrodružství Zatímco výše jsme prezentovali projekty, na kterých se podílíme anebo se chceme podílet coby prostředníci a koordinátoři, kteří spojují potřeby reálné ochrany v Africe s možnostmi Evropy, na následujících stranách popisujeme aktivity jiného charakteru. Čtyři následující plány přímo počítají s účastí jednoho nebo více z nás na dalších misích a výpravách v Africe. Arthur F. Sniegon zde popisuje směry, kterými by se chtěl dále osobně ubírat na cestě k propagaci ochrany přírody a novátorskému přístupu k dobrovolnické činnosti. Novátorskému proto, že věří, že v některých situacích se dobrovolník nemůže spoléhat na již existující struktury a instituce a musí začít bojovat na vlastní pěst. I za cenu jistého nebezpečí a rizika. Přesně touto nevyšlapanou cestou se vydal před dvěma lety do Afriky a během výpravy samotné se mu mnohokrát potvrdilo, že to byl krok správným směrem. Ze získaných zkušeností se nyní snaží zajistit pro slony maximum a následující plány by k tomu měly přispět.

16 Expedice za potvrzením existence nového lidoopa v Kamerunu Pralesy jižního Kamerunu na pomezí dvou odlehlých národních parků pravděpodobně ukrývají nový druh lidoopa či dosud nepopsaný poddruh šimpanze. Od místních Pygmejů kmene Baka a svého kolegy, ochranáře Desire L. Dontego z WWF (Světový fond na ochranu přírody) mám zprávy o pozorování dosud neznámých lidoopů. Od goril i šimpanzů se liší způsobem života, chováním při setkání s lidmi a také fyzicky. Vyznačují se velkou postavou a šedou barvou, svědkové popisují jejich chování jako zcela naivní, tedy bez předchozí zkušenosti s lidmi! Malá výprava zaznamenala jejich přítomnost teprve před několika lety a od té doby se za nimi nikdo nevydal chybí tak fotografie i biologické vzorky nutné pro potvrzení této senzace. V blízké době chceme uspořádat přibližně měsíční pilotní výpravu, přičemž ideální je období sucha od prosince do května. Na plánování se podílí Dontego a správa daného národního parku. Od nálezu si slibujeme zintenzivnění ochrany celého území, což bude mít pozitivní vliv nejen na lidoopy samotné, ale samozřejmě také na slony, kteří jsou v okrajových částech oblasti loveni. Investice do výpravy zahrnují náročnou dopravu, služby místních průvodců, pořízení několika fotopastí a vybavení na sběr a uchování vzorků, to vše v ceně Kč.

17 Expedice na zmapování výskytu slonů v neklidné Středoafrické republice Středoafrická republika je jednou z nejchudších a nejméně stabilních zemí celé Afriky. Kvůli nedostupnosti a častému nebezpečí zejména na jejím severu a východě se již dlouhé desítky let neví přesně, jaká divočina je zde ještě zachována. Obrovské plochy křovinaté savany i tropických lesů jsou jen řídce osídleny a teoreticky by zde mohly přežívat obrovské počty jinde již vyhubených zvířat. Tlak místních pytláků i přeshraniční pronikání Súdánců, Čaďanů i Konžanů ale již většinu bohatství této země zničil. Rebelové zde často obchodem se slonovinou financují své guerillové boje. Vláda ani ochranáři se do oněch oblastí neodvažují a přírodu nikdo nechrání, a to i přesto, že na mapě je zde zakresleno mnoho parků. Od rychlé změny politické i bezpečnostní situace si slibujeme, že v blízké době bude již cesta do nejvzdálenějších koutů republiky možná, při troše odvahy, štěstí a pořádné přípravy. Několikaměsíční akci v období sucha (listopad červen) plánujeme s několika zaměstnanci středoafrických ministerstvech a členy neziskové organizace, která bojuje proti ilegálnímu lovu. Ověřením výskytu slonů, hrochů, lvů, antilop Derbyho i jiných velkých savců chceme docílit zájmu neziskových organizací i vlády o přežívající divočinu a působit na vlivných místech za její ochranu. Dlouhá výprava vyžadující ozbrojený doprovod počítá s využitím dvou terénních aut a několika motorek. Náklady na tříměsíční průzkum přesáhnou Kč.

18 Vyšetřování v Demokratické republice Kongo Zkušenosti a úspěchy v investigativní činnosti a zatýkání překupníků slonoviny mne vedou v plánování další dlouhodobé spolupráce s místními neziskovkami, které se problematikou již léta zabývají. Kamerunský LAGA či konžský PALF připravují v roce 2014 vůbec první operace i v Demokratické republice Kongo (DRC). V této zemi zatím žádný postih za obchod s chráněnými druhy nehrozí, živá mláďata lidoopů a tuny slonoviny jsou k mání i za bílého dne v centru města. Tato beztrestnost kriminálníků a drancování přírody musí co nejdříve skončit! Poměrně dobře se v oblasti orientuji, mluvím místní řečí lingala i francouzsky a vzhledem k mému mládí mne překupníci většinou ani nepodezírají. Od mého dlouhodobého nasazení v terénu si slibujeme vypátrání a následné zatčení opravdu velkých hráčů, kteří v nefungujícím státě ilegální obchody řídí. Náklady při činnosti budou pokryty pořádající organizací, je zapotřebí tedy pouze nákup letenky a dvou drahých víz, dohromady Kč.

19 Dlouhodobý výzkum a ochrana slonů v Čadu Během své výpravy v roce 2013 jsem také jako dobrovolník pomáhal při umisťování GPS obojků na několik slonů a mapoval jsem výskyt jiných populací na jihu země. V následujícím roce chci pokračovat ve svém magisterském studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, přičemž svůj výzkum zaměřím právě na tyto slony. Ve spolupráci s organizací African Parks bych hodnotil vliv pytláctví a koexistence s lidmi na život slonů, jejich migraci, rozmnožování i potravní chování. Čadská vláda i African Parks potřebují několik lidí, kteří budou v terénu a kteří budou vyhodnocovat data získaná GPS obojky. Dlouhodobější vizí je rozpoznání klíčových oblastí a koridorů pro další přežití sloní populace. Nelehký terénní výzkum bude trvat tři roky a vždy přibližně šest měsíců v roce budu v Čadu. Hledám možnosti, jak získat pro svůj výzkum finanční příspěvek na pokrytí letenky a náklady na motorku ve výši Kč ročně.

20 Jak můžete pomáhat také Vy? Právě jsme Vám představili konkrétní a proveditelné cíle, o které usilujeme. Můžete nás podpořit v jejich uskutečnění svými pravomocemi, dovednostmi, know-how, známostmi či finančním darem. Pokud jste uhlobaron, generální ředitelka televize, šéf aerolinek, jeden z policejních prezidentů či česká diplomatka v Africe nebo v Asii, zřejmě je Vám jasné, jak velkou mírou můžete našim aktivitám pomoct právě Vy sami. Jestliže disponujete Vy nebo Vaše firma možnostmi, jak zajistit našim projektům dlouhodobé trvání a zbavíte nás každodenní starosti o finance, budeme se moci plně soustředit jen na technickou a organizační stránku věci. Pokud Vás zaujal některý z našich projektů a chcete se podílet právě na něm, rádi Vám k němu poskytneme další detailní informace. Ceníme si samozřejmě finanční nebo materiální podpory v jakékoliv výši a rozsahu. V neposlední řadě budeme velmi rádi, pokud najdeme další dobrovolníky ochotné rozšířit naše řady a hledat možnosti podpory a propagace našich projektů. Zde se uplatní všichni nápadití lidé plni energie a vizí. Napište nám. A pokud Vás oblast našeho zájmu nadchla a nechcete se na Afriku dívat jen zpovzdálí prostřednictvím našich prezentací a filmů obraťte na další stránku prosím. Děkujeme!

21 Projektu pomáhají: a další...

22 Pojeďte do Střední Afriky s námi a pomozte slonům! Hledáme finančně nezávislé lidi, kteří by rádi poznali nejméně známou část Afriky a mohli tak lépe pochopit, co sloni potřebují. Několika zájemcům ročně chceme své zkušenosti a zážitky z terénu předat přímo, abyste vše uzřeli na vlastní oči a zažili na vlastní kůži. Ukážeme Vám dnešní Afriku bez přikrášlování i bez přeháněné hysterie. Máme v plánu organizovat dobrodružné cesty přesně podle Vašich preferencí. Nemáme stanovený časový ani geografický horizont. Přímo s Vámi, ať už jste jednotlivci, manželé nebo skupinky přátel, naplánujeme celý průběh výpravy a bude záležet jen na Vašich přáních, finančních možnostech a na situaci v terénu. Ať Vás již láká vyprahlá a pouštní krajina v Čadu nebo bujné pralesy Konga, hory Kamerunu či pobřeží Gabonu tam všude Vás můžeme provést. A pro nejodvážnější je tu málo známá Středoafrická republika. Účastí na takové cestě podpoříte svou návštěvou jednotlivé národní parky i místní lidi a pomůžete nám také dostat se znovu na černý kontinent a pokračovat v našich aktivitách. Budeme rádi, když se osobně přesvědčíte, jaká situace v Africe panuje a jaké projekty tam rozvíjíme. Poznáte problémy slonů podrobně a snad Vás to bude motivovat k další podpoře a inspirovat v nových plánech, jak by se dalo bojovat!

23 Save-elephants proniká do médií Soudíme, že propagace ochrany slonů a šíření osvěty o obchodu se slonovinou mají velký význam. Již v průběhu cesty Arthura po Africe vzniklo několik článků a reportáží a po jeho návratu do vlasti jsme mediální činnost ještě posílili. Události - ČT1 ( ) Prima SVĚT - Prima FTV ( ) Koktejl (10/2013 a 05/2014) Magazín MF DNES idnes, 5+2 ( ) NP/Nový prostor (06/2014) Cykloturistika Záhady života (04/2014) Přirodovědci.cz (03/2014) Příroda (07-08/2014) Na cestách - LTV-plus (od ) Prague Post ( ) Host dne - TV Polar ( ) Host ve studiu - IFK TV (20. týden 2014) Hedvábná stezka Afrika Online Třinecký Hutník, Třinecký zpravodaj Euro (41/2014) Studio 6, ČT1 ( ) xman.idnes.cz ( ) Psí kusy (9/2014) další budou následovat... Festivaly: Jeden svět, Kolem světa S našim projektem sympatizuje také několik známých osobností a v blízké budoucnosti můžeme počítat s jejich veřejnou podporou. Jména zatím neprozradíme Plánujeme pořizovat během veškerých našich dalších aktivit videomateriál i fotografie a informovat o našem projektu širokou veřejnost i nadále. Najdete nás také na:

24 Save-Elephants, z.s. IČO: (00420) Arthur F. Sniegon Číslo účtu: /6800 IBAN: CZ

Matúš Jankovič Matej Kmeť Save Elephants

Matúš Jankovič Matej Kmeť Save Elephants Afrika, domov největších na souší žijících zvířat na naší planetě, domov slonů. Tato zvířata fascinují lidstvo už po staletí. Nejen pro svou majestátnost, ale také kvůli jejich paměti, společenskému stádovému

Více

Tisková zpráva NA KTERÉM STAČÍ I JÍT. sobota 28. 5. 2011 ve 14 hodin Pražský hrad - Staroměstské náměstí (cca 4 km)

Tisková zpráva NA KTERÉM STAČÍ I JÍT. sobota 28. 5. 2011 ve 14 hodin Pražský hrad - Staroměstské náměstí (cca 4 km) Tisková zpráva a pořádají druhý ročník charitativního běhu Prahou BĚH PRO GORILY NA KTERÉM STAČÍ I JÍT sobota 28. 5. 2011 ve 14 hodin Pražský hrad - Staroměstské náměstí (cca 4 km) Výnos z akce půjde na

Více

Inovace výuky Člověk a jeho svět

Inovace výuky Člověk a jeho svět Inovace výuky Člověk a jeho svět Vv4/07 Autor materiálu: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Mgr. Petra Hakenová Výtvarná výchova Výtvarná

Více

Droan garantuje nejvyšší standard, který žádná jiná. dáváme vždy něco navíc. Představujeme. O nás. Naše služby

Droan garantuje nejvyšší standard, který žádná jiná. dáváme vždy něco navíc. Představujeme. O nás. Naše služby www.droan.cz 2015 Vážení zákazníci, přinášíme Vám jedinečnou bezpečnostní službu, která Vám přinese nejvyšší kvalitu poskytovaných služeb na našem trhu. O nás Jsme profesionální soukromá bezpečnostní služba.

Více

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí Základní škola Vimperk, Smetanova 405, okres Prachatice OPVK Šablona klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU Název sady: Využití internetu v učivu

Více

Dobrovolnictví není jenom o tom, že někomu věnujeme svůj čas. Je to především jedinečná příležitost získat nové přátelé a rozšířit si obzory.

Dobrovolnictví není jenom o tom, že někomu věnujeme svůj čas. Je to především jedinečná příležitost získat nové přátelé a rozšířit si obzory. Dobrovolnictví není jenom o tom, že někomu věnujeme svůj čas. Je to především jedinečná příležitost získat nové přátelé a rozšířit si obzory. Paběrkování bude skvělou možností nasát čerstvého vzduchu venkova,

Více

Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu

Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu Vše, co se dá měřit, se dářídit! Ovšem to, co je pro maximální výkon nezbytné, je jen těžko měřitelné. HRANICE maximálního výkonu Co jsme si připravili Hranice maximálního výkonu Výsledky, úspěch a životní

Více

Úvodní řeč Jan Čuraj & Michael Kopta

Úvodní řeč Jan Čuraj & Michael Kopta Úvodní řeč Vyzkoušeli jsme řadu projektů, které byly převážně zahraniční a vždy jsme se snažili získat co možná nejvíce informací, aby naše i vaše podnikání fungovalo. Dnes tedy víme, že to na internetu

Více

Byclosure Lisabon, Portugalsko www.byclosure.com

Byclosure Lisabon, Portugalsko www.byclosure.com Vznik podnikatelského záměru je mladá, novátorská internetová firma působící v portugalském Lisabonu. Založili ji v roce 2008 tři přátelé Vasco, Duarte a Luís. Za dva roky své existence zaznamenala celou

Více

Příprava na krize: Humanitární mapování a sdílení informací. Projekt EUROSHA European Open Source Humanitarian Aid Volunteers

Příprava na krize: Humanitární mapování a sdílení informací. Projekt EUROSHA European Open Source Humanitarian Aid Volunteers Příprava na krize: Humanitární mapování a sdílení informací Projekt EUROSHA European Open Source Humanitarian Aid Volunteers Proč jsou mapy důležité pro humanitární pomoc? Proč se sbírají humanitární data?

Více

Svět se dá vybarvit Toto jsou omalovánky o fair trade

Svět se dá vybarvit Toto jsou omalovánky o fair trade Svět se dá vybarvit Toto jsou omalovánky o fair trade Kresby: Dalibor Krch Toto je kakaovník! Plodit začíná po 4 letech a dorůstá až 10 metrů výšky. Najdete ho v Indonésii i Latinské Americe, většina ho

Více

5. Útvar zvláštního určení

5. Útvar zvláštního určení 5. Útvar zvláštního určení Po delším čase tu máme tým ze severu Čech, který airsoft bere skutečně vážně a pěstuje i méně používané dovednosti. Jméno vašeho týmu? 5.UZU - 5. Útvar zvláštního určení Odkud

Více

EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE

EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE EXPORT ZBOŽÍ NA TAIWAN PŘÍPADOVÁ STUDIE Obsah 1. Zadání... 2 2. Sestavení rámcové nabídky... 2 3. Analýza statistik taiwanského trhu s vínem... 2 3.1. Import vína na Taiwan... 2 3.2. Export vína z Taiwanu...

Více

Animal s life. Šťastná Tereza a Kozáková Anna

Animal s life. Šťastná Tereza a Kozáková Anna Animal s life Organizace na ochranu zvířat Green Life Česko-indonéská pralesní rezervace vznikla v roce 2009 na Sumatře. V současné době má rezervace rozlohu 62 hektarů. Nachází se přímo na hranicích s

Více

NEJBOHATŠÍ EKOSYSTÉMY PLANETY ZEMĚ ( NEPZ )

NEJBOHATŠÍ EKOSYSTÉMY PLANETY ZEMĚ ( NEPZ ) GREEN LIFE EDUCATION představuje výchovně vzdělávací projekt NEJBOHATŠÍ EKOSYSTÉMY PLANETY ZEMĚ ( NEPZ ) 2016 Výchovně vzdělávací projekt: Nejbohatší Ekosystémy Planety Země ( NEPZ) ÚVOD: Projekt NEPZ

Více

Úspěch a kontinuita pro další generace. Pomáháme rodinným podnikům růst a prosperovat během dalších generací!

Úspěch a kontinuita pro další generace. Pomáháme rodinným podnikům růst a prosperovat během dalších generací! České & Slovenské Rodinné Podniky Czech & Slovak Family Businesses Rodinné podniky Úspěch a kontinuita pro další generace Pomáháme rodinným podnikům růst a prosperovat během dalších generací! Dej synovi

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Mgr. Stanislav Zlámal 12. 11. 2013. sedmý

Mgr. Stanislav Zlámal 12. 11. 2013. sedmý Jméno Mgr. Stanislav Zlámal Datum 12. 11. 2013 Ročník sedmý Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh Afrika Téma klíčová slova Východní Afrika doplňovačka s atlasem Anotace

Více

Od ledna 2011...Roky přípravy. Oslovte restaurace snadno

Od ledna 2011...Roky přípravy. Oslovte restaurace snadno www.praguedining.cz Organizování nezapomenutelné a úspěšné akce je více, než hosté odcházející s plným žaludkem. Najít to správné místo je složité a časově náročné. PragueDining.cz poskytuje zdarma službu,

Více

Monitoring médií za 4/2015

Monitoring médií za 4/2015 Monitoring médií za 4/2015 Pro váženého klienta AVPO Přehled výstupů za 4/2015 (část 1) Datum Médium Titulek Kategorie Výstup Rozsah Obor Medi atyp 7.4.2015 Nevladky.cz Pozvání na setkání značka spolehlivosti

Více

ČEŠI A REKLAMA V ROCE 2010

ČEŠI A REKLAMA V ROCE 2010 ČEŠI A REKLAMA V ROCE 2010 Stala se reklama součástí našeho života nebo nás žene do záhuby podporou zbytečného konzumu a zbavuje nás naší vůle? Část výzkumu, jejíž výsledky předkládá ČMS ČESKÁ MARKETINGOVÁ

Více

VÝZNAM KOMPETENCÍ PRO UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ NA TRHU PRÁCE

VÝZNAM KOMPETENCÍ PRO UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ NA TRHU PRÁCE VÝZNAM KOMPETENCÍ PRO UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ NA TRHU PRÁCE HANA KRBCOVÁ ředitelka divize personalistika ČEZ, a. s., viceprezidentka People Management Fora Kompetence pro život, Konírna Poslanecké sněmovny

Více

Jednoduchá dostupnost tísňového volání pomocí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC) v Ostravě

Jednoduchá dostupnost tísňového volání pomocí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC) v Ostravě Jednoduchá dostupnost tísňového volání pomocí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje (IBC) v Ostravě V Moravskoslezském kraji se rodí unikátní projekt operačního a krizového řízení

Více

CRM pro neziskovky, o. s. Zpráva o činnosti 2012

CRM pro neziskovky, o. s. Zpráva o činnosti 2012 Zpráva o činnosti 2012 CRM pro neziskovky, o. s. www.crmproneziskovky.cz Obsah 1. Organizace... 2 2. Poslání... 2 3. Historie... 2 4. Organizační struktura... 2 5. Vznik sdružení 2012... 2 6. Činnost sdružení...

Více

Datec News 2010/1. OBSAH Datum vydání:

Datec News 2010/1. OBSAH Datum vydání: 1 OBSAH Datum vydání: 25.1.2010 1. 2. Jak lze rozšířit své obchodní aktivity v době krize s minimem investic a maximem profitu - Ing. Jindřich Hegmon Rozšíření zákaznických a promočních systémů - Karel

Více

VÍTÁ VÁS ŽIVÉ MĚSTO. volební sdružení nestraníků pro komunální volby 2014

VÍTÁ VÁS ŽIVÉ MĚSTO. volební sdružení nestraníků pro komunální volby 2014 VÍTÁ VÁS ŽIVÉ MĚSTO volební sdružení nestraníků pro komunální volby 2014 OBLAST BEZPEČNOST PROGRAM: Doprava Veřejný pořádek Policie ČR Obecní policie Naše cíle - debata Doprava Doprava Výsledek ankety

Více

TV POŘAD SRDCE REGIONU

TV POŘAD SRDCE REGIONU TV POŘAD LIBERECKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA JIHOČESKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Co to je environmentální výchova?

Co to je environmentální výchova? Co to je environmentální výchova? Vytváří příležitosti pro získávání vědomostí, hodnotových orientací postojů a dovedností, které jsou potřebné pro ochranu a zachování zdravého životního prostředí. Vytváří

Více

Češi, Internet (kyberprostor?), bezpečnost

Češi, Internet (kyberprostor?), bezpečnost Češi, Internet (kyberprostor?), bezpečnost Europen 2008 (Rožmberk n. Vltavou) 19.5. 2008 Petr Soukup FSV UK Struktura prezentace Představení použitých výzkumů Internetová populace v ČR-užívání vs. neužívání

Více

Jmenuji se Daniel. a lidé přede mnou často zavírali oči.

Jmenuji se Daniel. a lidé přede mnou často zavírali oči. Nezavírejte oči.. Jmenuji se Daniel. a lidé přede mnou často zavírali oči. Znamená to, že by bylo lepší kdybych tady nebyl? Stejně tak jako mi to říkávala moje máma když mě prodávala, nebo můj táta když

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Pořadové číslo projektu: cz.1.07/1.4.00/21.1936 č. šablony:i/2 č.sady: 3 Ověřeno ve výuce: 21.11.2012 Třída: 4. Datum:20.11.2012 1 Zápis z textu Vzdělávací

Více

Základní škola Poběžovice

Základní škola Poběžovice Základní škola Poběžovice Inkluze hledání možných cest Motto: Otevřít školu znamená otevřít především sebe sama Proč chceme právě inkluzivní školu? Chceme dát šanci na kvalitní vzdělání všem dětem bez

Více

Terra Batida Porto, Portugalsko www.terrabatida.com

Terra Batida Porto, Portugalsko www.terrabatida.com Žena podnikatelka a nápad Maria Gabriel začala s podnikáním v roce 2003. Přestože v té době měla stálou práci v mezinárodní telekomunikační společnosti, cítila, že potřebuje něco jiného něco, co by ji

Více

Název: Rozvojové problémy

Název: Rozvojové problémy Název: Rozvojové problémy Autor: Mgr. Petra Šípková Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Zeměpis a jeho aplikace Ročník: 3. (1. ročník vyššího gymnázia)

Více

Dobrý den, Dobrý den vážení lidé,

Dobrý den, Dobrý den vážení lidé, Může se však stát, že takové štěstí mít nebudete a lékař vám oznámí, že narazil na zdravotní potíže onkologického charakteru a je třeba je řešit. Sám si dost těžko dokážu představit, co v této chvíli může

Více

TISKOVÁ KONFERENCE 24. 3. 2015

TISKOVÁ KONFERENCE 24. 3. 2015 TISKOVÁ KONFERENCE 24. 3. 2015 Jediná celostátní edukačně-náborová kampaň zaměřená na pěstounskou péči POMOC OHROŽENÝM DĚTEM Nadační fond J&T pomáhá již od roku 2004 především ohroženým dětem a rodinám.

Více

Výroční zpráva. Občanské sdružení PROHANDICAP. Hlavní smysl v tomto životě je pomáhat druhým. A pokud jim nemůžete pomoci, aspoň jim neubližujte.

Výroční zpráva. Občanské sdružení PROHANDICAP. Hlavní smysl v tomto životě je pomáhat druhým. A pokud jim nemůžete pomoci, aspoň jim neubližujte. Výroční zpráva 2014 Hlavní smysl v tomto životě je pomáhat druhým. A pokud jim nemůžete pomoci, aspoň jim neubližujte. Dalajláma Občanské sdružení PROHANDICAP Telefon: 474 653 502 U Dubu 1562 431 11 Jirkov

Více

+ PŘEDSTAVENÍ. Michal Dovrtěl. Ředitel, Fit Monster 2015

+ PŘEDSTAVENÍ. Michal Dovrtěl. Ředitel, Fit Monster 2015 + PŘEDSTAVENÍ Fit Monster 2015 je v pořadí již druhý ročník těchto závodů. V dubnu roku 2014 jsme spustili naši první registraci do závodů a přihlásilo se na 100 závodníků během několika týdnů. Závod byl

Více

Asijský organizovaný zločin v Evropské unii

Asijský organizovaný zločin v Evropské unii GENERÁLNÍ ŘEDITELSTVÍ PRO VNITŘNÍ POLITIKY TEMATICKÁ SEKCE C: OBČANSKÁ PRÁVA A ÚSTAVNÍ ZÁLEŽITOSTI OBČANSKÉ SVOBODY, SPRAVEDLNOST A VNITŘNÍ VĚCI Asijský organizovaný zločin v Evropské unii SHRNUTÍ Obsah

Více

EU peníze školám. Základní škola Jablunkov, Lesní 190, příspěvková organizace. Žadatel projektu: 2 834 891Kč

EU peníze školám. Základní škola Jablunkov, Lesní 190, příspěvková organizace. Žadatel projektu: 2 834 891Kč Základní škola Jablunkov, Lesní 190, příspěvková organizace P R O J E K T O V Ý Z Á M Ě R EU peníze školám Žadatel projektu: Název projektu: Název operačního programu: Prioritní osa programu: Název oblasti

Více

Hudební festivaly přináší státu dvakrát více než činí státní dotace

Hudební festivaly přináší státu dvakrát více než činí státní dotace Hudební festivaly přináší státu dvakrát více než činí státní dotace Díky deseti hudebním festivalům, členům Asociaci hudebních festivalů České republiky, utratili návštěvníci v městech konání festivalů

Více

ENVIRONMENTÁLNÍ BEZPEČNOST

ENVIRONMENTÁLNÍ BEZPEČNOST ENVIRONMENTÁLNÍ BEZPEČNOST EKOLOGICKÁ KRIMINALITA Ing. ALENA BUMBOVÁ, Ph.D. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: Vzdělávání pro bezpečnostní systém státu (reg. č.: CZ.1.01/2.2.00/15.0070)

Více

Název materiálu: Lichokopytníci

Název materiálu: Lichokopytníci Základní škola Nový Bor, náměstí Míru 128, okres Česká Lípa, příspěvková organizace e-mail: info@zsnamesti.cz; www.zsnamesti.cz; telefon: 487 722 010; fax: 487 722 378 Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/21.3267

Více

Právní omezení rekreačních aktivit vyplývající z legislativy ochrany přírody. Jaroslav Knotek Ústav aplikované a krajinné ekologie

Právní omezení rekreačních aktivit vyplývající z legislativy ochrany přírody. Jaroslav Knotek Ústav aplikované a krajinné ekologie Právní omezení rekreačních aktivit vyplývající z legislativy ochrany přírody Jaroslav Knotek Ústav aplikované a krajinné ekologie Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny 2 odst. 2 písm. k) Ochrana

Více

Benchmarking jako EBL metoda v KUK MU Brno. Zdeňka Dohnálková, Knihovna univerzitního kampusu Asociácia slovenských knižníc, Bratislava, červen 2011

Benchmarking jako EBL metoda v KUK MU Brno. Zdeňka Dohnálková, Knihovna univerzitního kampusu Asociácia slovenských knižníc, Bratislava, červen 2011 Benchmarking jako EBL metoda v KUK MU Brno Zdeňka Dohnálková, Knihovna univerzitního kampusu Asociácia slovenských knižníc, Bratislava, červen 2011 Popis: využití kvalitativních a kvantitativních metod

Více

ZAJIŠTĚNÍ A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VODNÍCH ZDROJŮ 2014

ZAJIŠTĚNÍ A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VODNÍCH ZDROJŮ 2014 ZPRÁVA O POMOCI V ETIOPII ZAJIŠTĚNÍ A ZPŘÍSTUPNĚNÍ VODNÍCH ZDROJŮ 2014 ekvtisni.cz strana 1 / 5 Voda nad zlato Více než 700 milionů obyvatel planety nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Téměř polovina

Více

Akademie sociálního podnikání Příspěvek k rozvoji sociální ekonomiky v České republice

Akademie sociálního podnikání Příspěvek k rozvoji sociální ekonomiky v České republice Akademie sociálního podnikání Příspěvek k rozvoji sociální ekonomiky v České republice Jiří Bárta, 3. února 2006 Obsah a cíl prezentace: trendy ve financování obecně prospěšných projektů NNO a sociální

Více

OBSAH: Zkratka. Svatý Florián Dobrovolní hasiči roku, o. s. SF-DHR, o. s. Logo SPF. Výroční zpráva 2013 Svatý Florián Dobrovolní hasiči roku, o. s.

OBSAH: Zkratka. Svatý Florián Dobrovolní hasiči roku, o. s. SF-DHR, o. s. Logo SPF. Výroční zpráva 2013 Svatý Florián Dobrovolní hasiči roku, o. s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 Svatý Floriána Dobrovolní hasiči roku, o. s. OBSAH: OBSAH... 2 1. Úvodní slovo... 3 2. Základní údaje o sdružení... 4 3. Statutární orgán... 4 4. Poslání občanského sdružení... 5 5.

Více

Institucionální analýza a

Institucionální analýza a Institucionální analýza a návrhy opatření pro zachování ekosystémů a jejich služeb Ing. Jan Slavík, Ph.D. 28. 11. 2014 Drážďany Institucionální analýza: Co zkoumáme? Vztah veřejnosti (turistů a místních

Více

100% festival INTEGRACE 14.-16.3.2014. Ing. Michal Crhonek. koordinátor festivalu

100% festival INTEGRACE 14.-16.3.2014. Ing. Michal Crhonek. koordinátor festivalu festival 100% INTEGRACE 14.-16.3.2014 Ing. Michal Crhonek koordinátor festivalu tanecahandicap@gmail.com michal@michalcrhonek.cz tel: +420 603 284 760 www.tanecahandicap.cz O CO JDE? Projekt Tanec a handicap

Více

PRO TEBE. mladé plody rostou na starých stromech. Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče.

PRO TEBE. mladé plody rostou na starých stromech. Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče. mladé plody rostou na starých stromech Budoucnost dětí pomáhají vytvářet jejich rodiče. Ale kdo tvoří budoucnost těch osamělých, které rodiče nemají? Nebo těch, které rodiče opustili, ať z vlastní vůle

Více

Rozvojové projekty v Ladaku a Čhangthangu (severní Indie)

Rozvojové projekty v Ladaku a Čhangthangu (severní Indie) Rozvojové projekty v Ladaku a Čhangthangu (severní Indie) Mgr. Karin Majerová Mgr. Bc. Michal Majer Bc. Johana Krajčírová Historie organizace vzniklo v roce 2004 skupinka nadšenců od roku 2006 projekty

Více

Akční plán EVVO Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Zlínského kraje

Akční plán EVVO Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Zlínského kraje Akční plán EVVO Krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Zlínského kraje Prioritní oblast 1: Opatření 1.1. Opatření 1.2. Opatření 1.3. Kvalitní vzdělávací a výukové programy Určení

Více

Trojské trumfy. pražským školám PYTLÁCTVÍ A NEDOVOLENÝ SBĚR. Pracovní list č. 4 řešení. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND

Trojské trumfy. pražským školám PYTLÁCTVÍ A NEDOVOLENÝ SBĚR. Pracovní list č. 4 řešení. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Pracovní list č. 4 řešení Trojské trumfy pražským školám projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 PYTLÁCTVÍ A NEDOVOLENÝ SBĚR A B? doplňte domácí úkol

Více

Komunitní práce a inkluze Romů

Komunitní práce a inkluze Romů Komunitní práce a inkluze Romů L E I DA S C H U R I N G A Předmluva Klíč k úspěchu v rozvoji romských komunit a jejich začlenění do většinové společnosti spočívá v jejich aktivní účasti a předpokladu,

Více

MaRS hodinový cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou březen 2017

MaRS hodinový cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou březen 2017 MaRS 2017 24hodinový cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou 3. 4. březen 2017 Co je MaRS Unikátní mezinárodní sportovně osvětová kampaň v oblasti roztroušené sklerózy 24 HODIN NEPŘETRŽITÉHO CVIČENÍ

Více

HR Excellence Award OBECNÉ ÚDAJE O SPOLEČNOSTI: Název projektu: Learning Map aneb jak jinak využít potenciál

HR Excellence Award OBECNÉ ÚDAJE O SPOLEČNOSTI: Název projektu: Learning Map aneb jak jinak využít potenciál HR Excellence Award 2009 OBECNÉ ÚDAJE O SPOLEČNOSTI: Název projektu: Learning Map aneb jak jinak využít potenciál zaměstnanců Popis: Interní vzdělávací program pro zaměstnance v rolích školitelů i školených

Více

To vše odděleně! Přitom mají stejný cíl: spokojeného zákazníka.

To vše odděleně! Přitom mají stejný cíl: spokojeného zákazníka. Firmy investují nemalé prostředky do posílení loajality zákazníků, zjišťování jejich spokojenosti a vnímání značky. Další prostředky směřují do výběru a motivace zaměstnanců, tréninků a školení, do průzkumů

Více

Představení iniciativy CIVITAS a CIVINET

Představení iniciativy CIVITAS a CIVINET Představení iniciativy CIVITAS a CIVINET CIVINET SÍŤ K UDRŽITELNÉ MOBILITĚ VE MĚSTECH 20. únor 2014 Praha, Ministerstvo dopravy Struktura prezentace - Evropská iniciativa CIVITAS představení - Sítě CIVINET

Více

www.ipfin.co.uk Finanční vzdělávání v International Personal Finance

www.ipfin.co.uk Finanční vzdělávání v International Personal Finance Finanční vzdělávání v International Personal Finance International Personal Finance Kdo jsme? mezinárodní finanční společnost obsluhujeme 2.5 miliónu zákazníků v Polsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku,

Více

ČEŠI A REKLAMA 2015. Na jaké otázky výzkum odpovídá

ČEŠI A REKLAMA 2015. Na jaké otázky výzkum odpovídá ČEŠI A REKLAMA 2015 Tisková informace obsahuje výsledky z pravidelného výzkumu Postoje české veřejnos. k reklamě. Výzkum navazuje na šetření, které od roku 1993 prováděla agentura Marktest, a.s. a ve kterém

Více

Vztah k životnímu prostředí a chování domácností květen 2014

Vztah k životnímu prostředí a chování domácností květen 2014 TISKOVÁ ZPRÁVA Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. Jilská, Praha Tel./fax: 286 80 29 E-mail: jana.novakova@soc.cas.cz Vztah k životnímu prostředí a chování domácností květen

Více

Národní programy ČSOP. Ochrana biodiverzity Pozemkové spolky Národní síť záchranných stanic

Národní programy ČSOP. Ochrana biodiverzity Pozemkové spolky Národní síť záchranných stanic Národní programy ČSOP Ochrana biodiverzity Pozemkové spolky Národní síť záchranných stanic Ochrana biodiverzity Ochrana biodiverzity Program zahrnuje řadu především lokálních projektů mapování, praktické

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

Specializujeme se na strategické plánování, evaluace, vývoj a realizaci projektů.

Specializujeme se na strategické plánování, evaluace, vývoj a realizaci projektů. O SPOLEČNOSTI Specializujeme se na strategické plánování, evaluace, vývoj a realizaci projektů. Principem naší práce je systematický, celistvý přístup k příležitostem a řešení problémů v kontextu dlouhodobého

Více

Zelené stezky - Greenways Konference KOLA A KOLEČKA Hradec Králové, 14. 3. 2008

Zelené stezky - Greenways Konference KOLA A KOLEČKA Hradec Králové, 14. 3. 2008 Zelené stezky - Greenways Konference KOLA A KOLEČKA Hradec Králové, 14. 3. 2008 Jakub Smolík, manažer Greenways Praha-Vídeň Co jsou Greenways? Zelené stezky Greenways jsou multifunkční stezky a zelené

Více

Tygři jsou obligátní masožravci. Dávají přednost lovu velkých kopytníků, často zabíjejí divoká prasata, a občas jelena.

Tygři jsou obligátní masožravci. Dávají přednost lovu velkých kopytníků, často zabíjejí divoká prasata, a občas jelena. Dominik Dufek Třída: 7.C Datum: 7.3 2013 Zeměpisné rozšíření: Čína Zajímavosti: poslední volně žijící jedinec tohoto poddruhu byl spatřen v roce 1994 a proto se má za to, že tygr jihočínský ve volné přírodě

Více

Přílohy. Obrazová příloha. Orangutan bornejský v Zoo Ústí nad Labem. Kočkodani husarští v Zoo Ohrada

Přílohy. Obrazová příloha. Orangutan bornejský v Zoo Ústí nad Labem. Kočkodani husarští v Zoo Ohrada Přílohy Obrazová příloha Orangutan bornejský v Zoo Ústí nad Labem Kočkodani husarští v Zoo Ohrada Orangutan sumaterský v Zoo Liberec Makak magot v Zooparku Chomutov Samec Richard v Zoo Praha Orangutan

Více

září říjen listopad prosinec leden únor březen duben Předmět je členěn do okruhů

září říjen listopad prosinec leden únor březen duben Předmět je členěn do okruhů PRVOUKA 1. ročník Předmět je členěn do okruhů 1. Místo, kde žijeme 2. Lidé kolem nás 3. Lidé a čas 4. Člověk a jeho svět 5. Rozmanitost přírody září říjen listopad prosinec leden únor březen duben Škola

Více

Velice si vážíme Vaší práce v zemědělství a rádi bychom Vás touto cestou oslovili ke spolupráci na projektu s názvem Paběrkování. Pomozte nám obnovit

Velice si vážíme Vaší práce v zemědělství a rádi bychom Vás touto cestou oslovili ke spolupráci na projektu s názvem Paběrkování. Pomozte nám obnovit Velice si vážíme Vaší práce v zemědělství a rádi bychom Vás touto cestou oslovili ke spolupráci na projektu s názvem Paběrkování. Pomozte nám obnovit tradici našich prarodičů. Sklidíme s nadšenými dobrovolníky

Více

Zpráva o zájemci o pěstounství. Část E Hodnocení způsobilosti

Zpráva o zájemci o pěstounství. Část E Hodnocení způsobilosti Zpráva o zájemci o pěstounství Tento materiál vznikl v Amalthea o. s. z podkladů organizace British Association for Adoption & Fostering (2008) v rámci spolupráce s Pardubickým krajem, Nadací LUMOS, Centrem

Více

CS Jednotná v rozmanitosti CS B8-0360/37. Pozměňovací návrh

CS Jednotná v rozmanitosti CS B8-0360/37. Pozměňovací návrh 27.4.2015 B8-0360/37 37 Expo 2015 v Miláně: Potrava pro planetu, energie pro život Bod odůvodnění A A. vzhledem k tomu, že tématem výstavy Expo 2015 v Miláně je Potrava pro planetu, energie pro život a

Více

Projekt PRŮVODCOVSTVÍ V CHKO BÍLÉ KARPATY. Seminář NNO v cestovním ruchu nízkonákladová turistika 5. 12. 2012, Zlín

Projekt PRŮVODCOVSTVÍ V CHKO BÍLÉ KARPATY. Seminář NNO v cestovním ruchu nízkonákladová turistika 5. 12. 2012, Zlín Projekt PRŮVODCOVSTVÍ V CHKO BÍLÉ KARPATY Seminář NNO v cestovním ruchu nízkonákladová turistika 5. 12. 2012, Zlín PREZENTACE Proč projekt a proč by Vás to mohlo zajímat Jak jsme si to namysleli teorie

Více

společně pro přírodu výroční zpráva 2008

společně pro přírodu výroční zpráva 2008 společně pro přírodu výroční zpráva 28 KDO JSME Obecně prospěšná společnost Česká krajina je celostátní nezisková organizace působící v oblasti ochrany přírody, krajiny a životního prostředí. Naším hlavním

Více

Aplikace systémů pro sběr a přenos dat

Aplikace systémů pro sběr a přenos dat Průmyslová automatizace lokální řízení výrobních strojů a robotů svářecí automaty balicí stroje automatizace budov řídicí systémy pro energetiku a teplárenství automatizace čerpacích stanic automatizace

Více

MYKOLOGICKO-BOTANICKÁ EXKURZE DO PP NA PLACHTĚ

MYKOLOGICKO-BOTANICKÁ EXKURZE DO PP NA PLACHTĚ muzeum Neformální vzdělávací instituce Celoživotní učení Disponuje odbornými znalostmi v oboru přírodních věd: mykologie, botanika, zoologie, entomologie, paleotologie, geologie Sbírkotvorná instituce

Více

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný?

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný? 1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? Podoblast A1: Individualizace výuky A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný? A1/2 Představme si úsečku.

Více

Dům dětí a mládeže RADOVÁNEK, Kaznějov, Pod Továrnou 333, 331 51 Kaznějov

Dům dětí a mládeže RADOVÁNEK, Kaznějov, Pod Továrnou 333, 331 51 Kaznějov Dům dětí a mládeže RADOVÁNEK, Kaznějov, Pod Továrnou 333, 331 51 Kaznějov Minimální preventivní program 2013-2014 Příloha celoročního plánu. Program protidrogové prevence pro školní rok 2013-2014 Úvod:

Více

Program protidrogové prevence města Benešov na rok 2015

Program protidrogové prevence města Benešov na rok 2015 Program protidrogové prevence města Benešov na rok 2015 2015 OBSAH Úvod... 1 1. Preventivní aktivity pro rok 2015... 2 1.1 Přednášky pro žáky základních škol Benešov... 2 1.2 Informační setkání pro rodiče...

Více

Zamyšlení nad prioritami do budoucna

Zamyšlení nad prioritami do budoucna Zamyšlení nad prioritami do budoucna Konference České Národní parky 2016 Sekce: Současné výzvy a cíle NP Ladislav Miko Evropská Komise Co je a co má být národní park? Definice: tradice vs. Legislativní

Více

FOREX - INVESTICE - TRADING INOVATIVNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ NA TRZÍCH

FOREX - INVESTICE - TRADING INOVATIVNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ NA TRZÍCH FOREX - INVESTICE - TRADING INOVATIVNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ NA TRZÍCH 2 Bohatství je pro moudrého sluhou, pro hloupého pánem. Seneca Využívání algorytmického obchodování vzrostlo z pouhých 2 % v roce 2004

Více

Marketingové aktivity B2B firem v ČR v roce 2012

Marketingové aktivity B2B firem v ČR v roce 2012 Marketingové aktivity B2B firem v ČR v roce 2012 Duben 2013 B-inside s.r.o. Šmeralova 12, 170 00 Praha Vavrečkova 5262, 760 01 Zlín IČ: 24790648 DIČ: CZ24790648 Telefon: +420 608 048 048 www.b-inside.cz

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

REJSTŘÍK. Obsah. Základní údaje. Obecné informace. Zpráva o činnosti. Finanční část. Finanční část - Rozvaha analyticky str. 1+2

REJSTŘÍK. Obsah. Základní údaje. Obecné informace. Zpráva o činnosti. Finanční část. Finanční část - Rozvaha analyticky str. 1+2 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Obsah Základní údaje Obecné informace 2 3 4 REJSTŘÍK Zpráva o činnosti 5 Finanční část 6 Finanční část - Rozvaha analyticky str. 1+2 7 Finanční část Aktiva, Pasiva str.1 8 Finanční

Více

Č.j.: KRPA /ČJ KR Praha 08. června 2016

Č.j.: KRPA /ČJ KR Praha 08. června 2016 OBVODNÍ ŘEDITELSTVÍ POLICIE PRAHA II ředitel Č.j.: KRPA 120231-3/ČJ-2016-0012KR Praha 08. června 2016 Počet listů: 5 E-mail Městská část Praha 5 k rukám starosty MUDr. Radky KLÍMY P r a h a 5 ZPRÁVA O

Více

Doprovodné obrázky a videa na Internetu

Doprovodné obrázky a videa na Internetu POKYNY KE STUDIU Rozšiřující data na Internetu Doprovodné obrázky a videa na Internetu Rejstřík pojmů 7 VÝZNAM DOBROVOLNICTVÍ Čas ke studiu: 1 hodina Cíl: Po prostudování této podkapitoly poznáte význam

Více

Zeměpis cestovního ruchu. Ročník: 1. Téma: Regionální a politická geografie světa. Datum: 8.3.2013

Zeměpis cestovního ruchu. Ročník: 1. Téma: Regionální a politická geografie světa. Datum: 8.3.2013 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horky nad Jizerou 35 Obor: 65-42-M/02 Cestovní ruch Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0985 Předmět: Zeměpis cestovního ruchu Ročník: 1. Téma:

Více

Strategie řešení multikulturality na VŠE

Strategie řešení multikulturality na VŠE Strategie řešení multikulturality na VŠE Výzkumná otázka Jaká je připravenost studentů FMV na práci v multikulturním týmu v závislosti na tom, absolvovali-li výměnný pobyt, zahraniční stáž, předmět zaměřený

Více

Význam ochrany přírody

Význam ochrany přírody Význam ochrany přírody 1. Velký, protože příroda představuje podmínky pro náš život a představuje přirozenou krásu pro náš duševní život. 2. Na světě nejsme sami, žijí s námi i jiné živočišné a rostlinné

Více

FINANČNÍ ŘEŠENÍ VAŠICH ŽIVOTNÍCH SITUACÍ PŘINÁŠEJÍ PODÍLOVÉ FONDY Z NABÍDKY SPOLEČNOSTI

FINANČNÍ ŘEŠENÍ VAŠICH ŽIVOTNÍCH SITUACÍ PŘINÁŠEJÍ PODÍLOVÉ FONDY Z NABÍDKY SPOLEČNOSTI VAŠICH ŽIVOTNÍCH SITUACÍ PŘINÁŠEJÍ PODÍLOVÉ FONDY Z NABÍDKY SPOLEČNOSTI www.mojeinvestice.cz Pro Váš domov Ať již nemovitost vlastníte, nebo se na to právě chystáte, dříve či později zjistíte, že vlastnictví

Více

Jsme reklama v Supermarketu.

Jsme reklama v Supermarketu. Jsme reklama v Supermarketu. CashPoster vysílají impulsy! Reklamní účinek: Stačí jedno uchopení! Rozdělovač nákupů u pokladny je každý den hodně používaný předmět, který patří k dění v supermarketu - stejně

Více

VZNIK KRAJŮ LIDÉ HODNOTÍ OBECNĚ POZITIVNĚ,

VZNIK KRAJŮ LIDÉ HODNOTÍ OBECNĚ POZITIVNĚ, INFORMACE Z VÝZKUMU STEM TRENDY VZNIK KRAJŮ LIDÉ HODNOTÍ OBECNĚ POZITIVNĚ, KAŽDÝ DRUHÝ SI HO SPOJUJE SE ZVĚTŠENÍM MOŽNOSTI OBČANŮ ROZHODOVAT O REGIONÁLNÍCH ZÁLEŽITOSTECH Tři čtvrtiny občanů se domnívají,

Více

Video na internetu očima konzumentů

Video na internetu očima konzumentů Video na internetu očima konzumentů Video na internetu Červen 2013 Hana Friedleanderová Senior Research Manager Mediální chování české populace se mění MEDIARESEARCH, a.s. A Step Ahead 2 ZVYKLI JSME SI,

Více

» Se zkušenostmi s prací s dětmi a mládeží (většina včelařů je zároveň pedagogy)» S příjemným a přátelským vystupováním

» Se zkušenostmi s prací s dětmi a mládeží (většina včelařů je zároveň pedagogy)» S příjemným a přátelským vystupováním Včelařství je starodávná lidská činnost přímo spojená s přírodou. Učí nás přírodu pozorovat, chápat, respektovat a chovat v úctě. Med je jen zlomkem užitku, který nám včely dávají. Mnohem důležitější je

Více

Postoj a závazek EU před zasedáním OSN na vysoké úrovni o prevenci a kontrole nepřenosných chorob

Postoj a závazek EU před zasedáním OSN na vysoké úrovni o prevenci a kontrole nepřenosných chorob P7_TA(2011)0390 Postoj a závazek EU před zasedáním OSN na vysoké úrovni o prevenci a kontrole nepřenosných chorob Usnesení Evropského parlamentu ze dne 15. září 2011 o postoji a závazku EU před summitem

Více

Den práce odkudkoli. 5. listopad 2015. 3. ročník. www.denpraceodkudkoli.cz 1

Den práce odkudkoli. 5. listopad 2015. 3. ročník. www.denpraceodkudkoli.cz 1 Den práce odkudkoli 5. listopad 2015 3. ročník www.denpraceodkudkoli.cz 1 Vyhlašujeme každý první čtvrtek v listopadu Dnem práce odkudkoli, abychom inspirovali lidi a organizace hledat vlastní cesty ke

Více

Lidoopi. Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová. Datum (období) tvorby: 5. 9. 2012. Ročník: osmý. Vzdělávací oblast: přírodopis

Lidoopi. Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová. Datum (období) tvorby: 5. 9. 2012. Ročník: osmý. Vzdělávací oblast: přírodopis Lidoopi Autor: Mgr. Vlasta Hlobilová Datum (období) tvorby: 5. 9. 2012 Ročník: osmý Vzdělávací oblast: přírodopis Anotace: Žáci se seznámí se skupinou vyšších primátů, kam patří ze zoologického hlediska

Více

Znáte organizaci ADRA?

Znáte organizaci ADRA? Znáte organizaci ADRA? Nevládní organizace ADRA mezinárodní humanitární organizace pomoc lidem v nouzi založena v USA před více než 50 lety 125 poboček po celém světě v ČR působí už více jak 20 let poskytuje

Více

Pokročilé funkce (pokr.)

Pokročilé funkce (pokr.) Co je Kompas Slev? Kompas Slev je moderním portálem umožňujícím uživatelům listovat letákovými nabídkami obchodníků a využívat různé pokročilé funkce. Historie: 7/2012 prvotní nápad ohledně projektu letáků

Více