AUKCE 35 NEDĚLE

Download "AUKCE 35 NEDĚLE 23. 2. 2014"

1 AUKCE 35 NEDĚLE VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKČNÍ DŮM SÝPKA Údolní 70, Brno Tržiště 3, Praha 1

2 AUKCE 35 NEDĚLE VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKCE PALÁC ŽOFÍN SLOVANSKÝ OSTROV 226, PRAHA 1 NEDĚLE od hodin INFORMACE Ing.arch. Irena Velková aukce@sypka.cz PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVY BRNO - PRAHA BRNO Výtvarné umění, starožitnosti, design a sklo Aukční dům Sýpka Údolní 70, Brno hod hod. PRAHA Výtvarné umění, starožitnosti, design a sklo Galerie U Betlémské kaple Betlémské náměstí 8, Praha hod hod hod. PRAHA (v den konání aukce) Sklo Galerie U Betlémské kaple Betlémské náměstí 8, Praha hod. Výtvarné umění, starožitnosti a design Palác Žofín Slovanský ostrov, Praha hod. INFO & KONTAKT AUKČNÍ DŮM SÝPKA BRNO Aukční dům Sýpka, Galerie Sýpka PRAHA Aukční dům Sýpka, Galerie Sýpka PRAHA (v den konání aukce) Palác Žofín Údolní 70, Brno po - pá 9-17 hod. tel mob aukce@sypka.cz Tržiště 3, Praha 1, po - pá hod. tel mob aukce@sypka.cz Slovanský ostrov, Praha 1, podle termínu aukce od hod. mob aukce@sypka.cz

3 JMENNÝ A FIREMNÍ REJSTŘÍK VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO PROGRAM AUKCE VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO VÝTVARNÉ UMĚNÍ Balcar Jiří, 38. Bělocvětov Andrej, 95. Boudník Vladimír, 53. Bubeníček Ota, 72. Drtikol František, 110. Dvorský Bohumír, 84. Eibl Vítězslav, 29. Fára Libor, 39. Filko Stano, 20., 21. Filla Emil, 60. Forert (Severoitalská škola), 91., 92. Grus Jaroslav, 102. Havlík Vladimír, 45. Hejna Václav, 104. Hoffmeister Adolf, 47. Hofman Vlastislav, 141. Holub Josef, 61. Hromnickij Pavel, 126. Chatrný Dalibor, 12. Chittussiho škola, 68. Istler Josef, 28., 30. Jambor Josef, 89. Janeček Ota, 100., 101. Janoušková Věra, 1., 46. Jaroněk Bohumír, 134. Julius O. Lankáš, 99. Kadeřábek Josef, 77. Kalvoda Alois, 62., 78. Katona Nándor, 63., 66., 79., 81. Kaván František, 76. Kintera Krištof, 9., 22., 23. Kokolia Vladimír, 13., 14. Kolář Jiří, 51. Kolíbal Stanislav, 6., 7. Komárek Vladimír, 108. Kosuth Joseph, 10., 11. Kovanda Jiří, 37. Kremlička Rudolf, 112. Kubíček Jánuš, 93., 97. Kubín Otakar, 111. Kučerová Alena, 19. Lamr Aleš, 40., 42., 43. Lhoták Kamil, 106., 107. Líba František, 86., 87., 88., 94. Lohse Richard Paul, 41. Lolek Stanislav, 67., 71. Mainer Martin, 48. Marold Luděk, 136. Matal Bohumír, 52. Merta Jan, 32. Miro Joan, 44. Molnár Karol, 98. Moravec Alois, 65. Mucha Alfons, 137. Palla Marian, 17. Panuška Jaroslav, 70. Piepenhagenova škola, 69. Porš Gustav, 74. Preisler Jan, 80., 138., 139. Procházka Antonín, 56., 58., 59. Sedláková Vladimíra, 15. Schadt Karel, 75. Schneiderka Ludvík, 83. Schwantner Emil, 73. Slavíček Jan, 127. Smetana Jan, 57. Sopko Jiří, 25., 26. Souček Karel, 105. Staněk Jiří, 31. Struck Herman, 140. Svoboda Josef, 85. Šetelík Jaroslav, 120., 135. Šimon František Tavík, 113., 114., 115., 116., 118., 119., 121., 122., 123., 128., 129., 130., 131., 132. Šimotová Adriena, 33. Špála Václav, 54. Tichý František, 109. Tichý Miroslav, 49., 50. Trampota Jan, 90. Tříska Jan, 124. Veselý Petr, 8., 16., 18. Zikmund František, 82. Zoubek Olbram, 35. Zrzavý Jan, 55. ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO Brychtová Jaroslava, 143. Burda Rudolf, 148., 154. Exnar Jan, 157. Hlava Pavel, 147., 151., 152., 159. Hlavička Tomáš, 144. Hora Petr, 149. Houserová Ivana, 142. Libenský Stanislav, 143. Roubíček René, 146., 150. Šotola Vratislav, 158. Štěpán Ivan, 155., 156. Vízner František, 145. Zoričák Ján, 153. ASIATIKA Yi xing, 161. Young bao zhai, 160. Cytère Alphonse, 210. Čejka Josef, 274. Černý Jan, 237. Ehrlich Adolf, 174. Forejtová Jitka, 256. Goldscheider, 220. Halabala Jindřich, 191., 204., 207. Herzl Ludvík, 229. Chocholatý František, 249. Inwald Josef, 240. Jerry, 238. Ježek Jaroslav, 281., 283., 285. Jihokera, 285. Kolář Josef, 270. Konekta, 277. Kučera Jaro, 222., 225. MGM, 225. Mies van der Rohe Ludwig, 187. Míšeň, 221. Napako, 179., 182., 189., 193., 261., 278. Niklová Libuše, 280. RAKO, 272. Rohne Bernhard, 198. Rozehnal Bedřich, 181. Říha Karel Josef, 205., 208. Sandrik, 183. Schmidt Jiří, 244. Slezák fa, 254. Smrčková Ludmila, 243. Sutnar Ladislav, 242., 245., 246. Thonet, 224. UP Závody, 204., 207. Vrátnik Ladislav, 196., 197. Wilhelm, Wagenfeld, 186. WMF (Württembergische Metallwarenfabrik), 186., 236., 257. ILUSTRACE Burian Zdeněk, 295., 296. Černý-Klatovský Jan, 298., 299. Dvorský Pavel, 288., 289., 290., 291., 292., 293. Horník, 300. Rotrekl Teodor, 297. Scheiner Arthur, 294., 303. Smatek Fráňa, 302. Thiele Arthur, 301. VÝTVARNÉ UMĚNÍ Současné výtvarné umění České poválečné umění Vybraná díla českých malířů 20. století Krajinomalba Tradiční hodnoty českého výtvarného umění ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO Autorské sklo VÝTVARNÉ UMĚNÍ 1. Janoušková Věra ( ) Postava, 1999 kombinovaná technika, papír, 29, 6 x 21 cm sign. LD V. Janoušková Kč / ASIATIKA STAROŽITNOSTI A DESIGN Užité umění versus design, autorské a solitérní kusy Nábytek, starožitnosti, stříbro Meziválečný a moderní design ILUSTRACE 2. Nikl Petr (*1960) Čtveřice, 1991 mezzotinta, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 19,2 x 26,2 cm sign. PD Petr Nikl Kč / 182 Vydáno v nákladu 15 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 80, s. 37. Načeradský Jiří, 34., 36. Nauman Arno, 64. Němec Rudolf, 24. Nikl Petr, 2., 3., 4., 5. Novák Ladislav, 27. Ochrymčuk Leonid, 96., 103. Orlik Emil, 117. STAROŽITNOSTI A DESIGN Bibus František, 250. Breuer Marcel, 190. Carl Knoll fa, 233. strana 4 strana 5

4 3. Nikl Petr (*1960) Králík, 1990 mezzotinta, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 28 x 14,4 cm sign. PD Petr Nikl Kč / 182 Vydáno v nákladu 15 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 81, s Nikl Petr (*1960) Probodnutí, 1991 mezzotinta, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 24,4 x 17,8 cm sign. PD Petr Nikl Kč / 182 Vydáno v nákladu 10 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 77, s Nikl Petr (*1960) Zamrzlý jelen, 1989 mezzotinta se suchou jehlou, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 20,8 x 22,5 cm sign. PD Petr Nikl Kč / 182 Vydáno v nákladu 5 ks. V soupisu grafických děl Petra Nikla z let (Galerie Art Chrudim 2012) uvedeno pod č. 70, s Kolíbal Stanislav (*1925) Tao, 1993 lept, papír, 159/200, pasparta, 32,5 x 23,5 cm sign. PD pod tiskem Kolíbal Kč / Kolíbal Stanislav (*1925) Kompozice, 2007 suchá jehla, papír, 81/100, pasparta, rám, sklo, 31 x 22,5 cm sign. PD pod tiskem Kolíbal Kč / Veselý Petr (*1953) Pluh (podle G. Braqua), 2013 olej, a akryl na plátně, 100 x 135 cm sig. na rubu PETR VESELÝ PLUH Kč / Lit.: Publikováno v katalogu výstavy: Petr Veselý. Galerie Aspekt, Vystaveno na autorské výstavě v galerii Aspekt, v Brně v r Petr Veselý, Pluh, 2013: Starý pluh, ještě po dědovi, dosud je schovaný pod kůlnou, kreslil a maloval jsem ho už začátkem 80. let. Plátno zůstalo nedokončené. Letos jsem pluh namaloval podle obrazu Georgese Braqua Kintera Krištof (*1973) Šampion v myšlení, 2013 polyuretan, sololitová deska, rám, sklo, 105 x 73 cm sign. na rubu Krištof Kintera Kč / strana 6 strana 7

5 Kosuth Joseph (*1945) Ex libris, 1989 serigrafie, papír, rám, sklo, 60 x 100 cm Na rubu plakát k výstavě Joseph Kosuth '(Egz nzelvtani megjegzyés) Budapest', Gnoll Galéria Bt., oktober 2. - december , Budapest Kč / Kosuth Joseph (*1945) Consciousness of self is in itself and for itself when, serigrafie, papír, rám, sklo, 60 x 100 cm sign. s osobní dedikcí PD Joseph Kosuth 1991, LD v tisku Poster: Joseph Kosuth Kč / 909 Kosuth Joseph (*1945), americký umělec, patří k nejuznávanějším postavám konceptuálního umění. Jeho cílem bylo vytvořit ve svém díle takový obsah, aby dílo nepotřebovalo žádné komentáře či vysvětlení. Kosuth prezentuje divákům abstraktní informace, které se svým textem samy vysvětlují. Jednou z nejvýznamnějších Kosuthových děl je jeho Jedna a tři židle, které je parafrází Platonova konceptu forem. Jednalo se o obyčejnou židli, fotografii židle a slovníkovou definici slova židle. Podle Kosutha je umění jakýmsi pokračováním filozofie, která zaniká. 12. Chatrný Dalibor ( ) Kresba magnetem, 1992/1995 sítotisk, papír, 43/65, rám, sklo, 42 x 59 cm sign. PD D. Chatrný 92, Kč / 182 Ze souboru "Kresby magnetem", uvedeno v katalogu díla Dalibora Chatrného Kokolia Vladimír (*1956) Záda, 2013 olej, plátno, rám, 83 x 127 cm Kč / (odhadní cena Kč) 14. Kokolia Vladimír (*1956) Koruna, 2012 olej, plátno, rám, 120 x 111 cm sign. na rubu Kokolia, 2012, "Koruna" Kč / (odhadní cena Kč) 12 strana 8

6 Sedláková Vladimíra (*1952) Bez názvu I., z cyklu Analytické souřadnice, 1984 akryl, tužka, tuš, plátno, autorská lišta, 61 x 61 cm Kč / Veselý Petr (*1953) Za sloupem, 1985 tužka, papír, rám, sklo, 83,5 x 59,5 cm sign. PD P.V., PD na rubu Petr Veselý, Za sloupem Kč / Palla Marian (*1953) I Recorded my breath at the sunset (tea, paint, brush and breath) čaj, ruční papír, rám, 45,1 x 58,5 cm Kč / Veselý Petr (*1953) Kýbl s hadrou a opěradlo (Chodba v sobotu), 2013 olej, , akryl a uhel na plátně, 170 x 180,5 cm sign. na rubu PETR VESELÝ, KÝBL S HADREM A OPĚRADLO Kč / (odhadní cena Kč) Petr Veselý, Chodba v sobotu Před deštěm podlaha po mytí neschla dlouho jsme po ní chodili jen v ponožkách podlaha dlouho se leskla chladnoucí voda v plechovém kbelíku zešedla vyždímaná hadra se věšela na dráty uprostřed dvora 19. Kučerová Alena (*1935) Bez názvu, 1992 tisk z perforovaného plechu, papír, 2/4, rám, sklo, 56 x 77 cm sign. PD Alena Kučerová Kč / 509 strana 10 strana 11

7 Série tisků z cyklu map byla objevena v Německu, kam je Filko odvezl při své emigraci do USA v r Série map s ženskými akty patří k vynikajícím ukázkám Filkova osobitého zpracování inspirace francouzského Nového realismu, tvorby Yvese Kleina a amerického pop artu, ve spojení s konceptuálním myšlením. Červené obrysy pin-up girls jsou pro Filkovu tvorbu v 60. letech symptomatické a objevují se v řadě klíčových děl, jako v unikátní prostorové instalaci Enviroment Univerzál z r Provenience pol. 20 a 21: Soukromá sbírka, zakoupeno v německé galerii. List z této série se nachází ve sbírkách SNG Filko Stano (*1937) Bez názvu, z cyklu Mapy Československa s ženskými figurami, 1967 kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 95 x 35,5 cm sign. PD Filko Kč / Filko Stano (*1937) Realita, z cyklu Mapy Československa s ženskými figurami, 1966 kombinovaná technika (lept, akryl, sprej), papír, rám, sklo, 59,5 x 35,5 cm sign. PD Stano Filko 1966, LD Realita Kč / Kintera Krištof (*1973) Zkoumám skutkovou podstatu, 2013 polyuretan, sololitová deska, rám, sklo, 105 x 73 cm sign. na rubu Krištof Kintera Kč / Kintera Krištof (*1973) Rudé mysli zbavím se, 2013 polyuretan, sololitová deska, rám, sklo, 105 x 73 cm sign. na rubu Krištof Kintera Kč / Němec Rudolf (*1936) Akt u vody, 1979 olej, tiskařské barvy, plátno, rám, 115 x 115 cm zn. na rubu na rámu Rudolf Němec, Akt u vody Kč / (odhadní cena Kč) V r vystaveno ve Středočeské galerii v Praze. Rudolf Němec (*1936) absolvoval v letech Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze pod vedením prof. Strnadela. Je považován za důležitého představitele Nové figurace, která se v Čechách rozvinula ve 2. pol. 60. let. Jeho práci ovlivnil francouzský Nový realismus a americký pop art, zejména tvorba Yvese Kleina, jehož Antropometrie viděl v r na výstavě Pop etc. ve Vídni. Pod dojmem této výstavy přestal Němec malovat a začal sám sebe otiskovat do natřeného plátna. Osobně a tělesně pojatou figuraci rozvíjí Němec v celé své následující práci, později s použitím rastrů a stříkací pistole Sopko Jiří (*1942) Kráčející, 1999 akvarel, papír, 29 x 42 cm sign. PD Sopko Kč / Sopko Jiří (*1942) Hlavy, 1999 akvarel, papír, 29 x 42 cm sign. PD Sopko Kč / strana 13

8 27. Novák Ladislav ( ) Něžná, 1966 alchymáž, papír, rám, pasparta, sklo, 45 x 34 cm sign. na rubu L. Novák, razítko Český fond výtvarného umění J I Kč / Istler Josef ( ) Bez názvu olej, plátno na kartonu, rám, 50 x 40 cm sig. PD Istler Kč / Eibl Vítězslav ( ) Motorka, 1959 patinovaná sádra, 29 x 45 cm sign. V. Eilb Kč / 345 Sádrový model kamenného pomníku závodníka Františka Šťastného Istler Josef ( ) Bez názvu kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 50 x 40 cm sign. PD Istler Kč / Staněk Jiří (*1990) 1888, 2013 kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 36 x 49 cm sign. PD Staněk Kč / 291 J. Staněk je žák Margity Titlové Ylovsky a Svätopluka Mikyty. 32. Merta Jan (*1952) Podlaha malíře, olej, plátno, rám, 160 x 140 cm na rubu plátna JAN MERTA PODLAHA MALÍŘE Kč / (odhadní cena Kč) 33. Šimotová Adriena (*1926) Střihy, 1970 suchá jehla, papír, rám, sklo, 40 x 29,5 cm sign. PD Andriena Šimotová 1970, LD E.A Kč / strana 14 strana 15

9 34. Načeradský Jiří (*1939) U nás, 1972 tuš, běloba, tempera, papír, 65 x 49 cm sign. PD Načeradský Kč / Zoubek Olbram (*1926) Jákob, 1965 autorský odlitek, součást sousoší Kašna s Ráchel a Jákobem, cín, olovo, výška 21,5 cm Kč / 182 V soupisu J. Kapusty uvedeno pod č Návrh O. Zoubka byl použit pro soutěž Pražské kašny a fontány v r (nebylo realizováno). 37. Kovanda Jiří (*1953) Bez názvu, 1980 kombinovaná technika, papír, 50 x 60 cm sign. na rubu Lit.: Kat. výstavy Jiří Kovanda, Galerie Klatovy Klenová, r. 2010, s Kč / Balcar Jiří ( ) Abstraktní kompozice II akvarel, papír, 29,5 x 20,5 cm na rubu razítko Jiří Balcar pozůstalost, 28 Abstraktní kompozice II, 18/ Kč / Načeradský Jiří (*1939) Bez názvu (Pád), 1997 tempera, kvaš, karton, rám, sklo, 99,5 x 70,5 cm sign. PD Načeradský Kč / Fára Libor ( ) Bez názvu, 1980 kombinovaná technika, papír, 59 x 41,5 cm sign. UD Fára III/ Kč / strana 16 strana 17

10 Lamr Aleš (*1943) Bez názvu, 1991 akvarel, tuš, papír, 30,4 x 21 cm sign. LN A. Lamr Kč / Lohse Richard Paul ( ) Bez názvu serigrafie, papír, 39/50, rám, sklo, 48 x 48 cm sign. tužkou PD Lohse Kč / Lamr Aleš (*1943) Malé hrátky, 1998 akvarel, tuš, papír, 30 x 20,6 cm sign. UD A. Lamr 98 Malé hrátky Kč / Lamr Aleš (*1943) Delfíni I., II., III., 2010 akryl, plátno, rám, 45 x 105,5 cm sign. LD A. Lamr Kč / Miro Joan ( ) Bez názvu barevná litografie, papír, rám, sklo, 71 x 40,5 cm sign. PD Miró Kč / Havlík Vladimír (*1959) Půdorys farního kostela, Dvůr Králové, 1988 tužka, papír, rám, sklo, 90 x 60,5 cm sign. na rubu V. Havlík Kč / Janoušková Věra ( ) Hlava, 1994 koláž, kombinovaná technika, papír, 69,5 x 50 cm sign. PD V. Janoušková Kč / strana 18 strana 19

11 Hoffmeister Adolf ( ) Síla představivosti, 1963 koláž, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 68 cm sign. PD AH 63, na rubu text s vročením Říčky, srpen 1963, AH Kč / Vystaveno: Faces and Collages, č.k. 71, Arthur Jeffress Gallery, Londýn 1964; Galerie Maldoror, Praha 2003; GHMP, č.k. 472, Reprodukováno: Miroslav Lamač: Výtvarné dílo Adolfa Hoffmeistera. NČVÚ 1966, č Mainer Martin (*1959) Oči, 2013 kombinovaná technika, papír, rám, sklo, 50 x 34,8 cm sign. LD M Kč / Tichý Miroslav ( ) Dívka u bazénu černobílá fotografie, 11,7 x 10,1 cm Kč / Kolář Jiří ( ) Bez názvu, 1963 roláž, papír, rám, sklo, 18 x 25 cm sign. na rubu P.F. 64 Kolář Kč / Matal Bohumír ( ) Bez názvu (Abstraktní kompozice), 1982 olej, sololit, autorský rám, 17 x 25 cm sign. PD Matal Kč / 800 Provenience: Ze soukromé sbírky, získáno od rodiny autora. 53. Boudník Vladimír ( ) Bez názvu, 1963 strukturální grafika, 7/50, rám, pasparta, sklo, 21 x 30,5 cm sign. PD Vladimír Boudník Kč / Tichý Miroslav ( ) Dívka s černými brýlemi černobílá fotografie, 11 x 7,1 cm Kč / strana 20 strana 21

12 Špála Václav ( ) Smrt v píscích- Karanténa v poušti; Kazaň - 2 ks tuš, papír, 18, 5 x 23 cm; 22,5 x 31 cm PD tužkou název výjevu Kč / 145 Předlohy V. Špály pro knižní ilustrace. 55. Zrzavý Jan ( ) Zátiší s bárkami barevná litografie, papír, pasparta, rám, sklo, 18,5 x 25 cm sign. PD Jan Zrzavý V soupisu díla Fr. Dvořáka uvedeno pod č Kč / Procházka Antonín ( ) Dívky s mísou ovoce rozmývaná tuž, běloba, papír, rám, sklo, 40 x 28,5 cm sign. PD tužkou AProcházka Kč / Procházka Antonín ( ) Kočky lavírovaná tuš, papír, rám, sklo, 33 x 50 cm sign. PD AP Kč / Procházka Antonín ( ) Tančící dívky lavírovaná tuš, papír, rám, sklo, 28, 5 x 42, 5 cm sign. LD AP Kč / Smetana Jan ( ) Sedící dívčí akt, 1964 tempera, papír, rám, 59,5 x 43 cm sign. PN Smetana Kč / strana 22 strana 23

13 Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Jaromíra Zeminy. Z posudku: Když se Filla roku 1945 vrátil z koncentračního tábora Buchenwaldu, kde byl po celou válku, přes narušené zdraví se opět s udivující rychlostí rozmaloval a brzy dosáhl někdejší bravury. Od figurálních, často rozměrných kompozic se čím dál víc obracel k zátiším, jimiž oslavoval věci, hlavně ovoce a květiny, o kterých mohl v Buchenwaldu jen snít Břesknost koloritu, jímž se vyznačuje posuzované zátiší, je pro Fillovy první poválečné obrazy příznačná. Filla jako by se po letech malířského hladovění nemohl nasytit styku s barvami, vybíral si ty nejsytější a vrhal se na ně s divokou chtivostí člověka vyhladovělého. Teprve později se uklidnil a kolorit svých obrazů zjemnil, barevnou škálu rozšířil a způsob malby čím dál víc rafinoval Filla Emil ( ) Zátiší s třešněmi, 1948 olej, plátno, rám, 33 x 41 cm sign. PD Emil Filla 48, na rubu pap. štítek US ČSVU s popisem díla Kč / (odhadní cena Kč) Provenience: Soukromá sbírka, zakoupeno od prvního majitele Aug. Knížeho, Praha, který jej zakoupil přímo od autora. Přiložena kupní smlouva z r Přiložen výstavní katalog Emila Filly z května 1947, S.V.U. Mánes, který na poslední straně obsahuje Fillovo potvrzení o přijetí tří plateb za obraz. V katalogu je též Fillova ručně psaná báseň z r Vystaveno na výstavě Fillových zátiší z let v Galerii Vincence Kramáře. Reprodukováno v Rudém Právu Malířský stojan: položka číslo 213. strana 24 strana 25

14 61. Holub Josef ( ) Zákoutí u lesa (Odpůldne u Vltavy), 1942 olej, karton, rám, 29 x 35 cm sign. LD J. Holub, na rubu pap. štítek s přípisem Kč / 836 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem Alois Kalvoda patřil k našim prvním a nejhorlivějším plenéristům. V družině Mařákovců šel zprvu uvážlivě ve stopách Kavánových, Slavíčkových a Lebedových, avšak záhy po absolutoriu roku 1897 se stal nebojácným vyzyvatelem mnoha dobových stylových výzev. Jaro roku 1899 trávil částečně v Praze a po Čechách, nejspíš od konce června pak trávil dny malováním po Moravě i Slovensku (okolí Nitry), než odjel na sklonku léta na delší pobyt na Balkán. Kalvoda byl bytostně cítící Moravan a motivy z venkovského života mu vysloveně konvenovaly tím spíše, že na Moravě a v Brně zvlášť sílily snahy více se vymezit vůči silné německé menšině, a to zvláště na poli uměleckého a kulturního života. Krásná letní partie na tomto obraze evokuje ve střídmější malířské sazbě Úprkův malířský program a zaujme zvláště při znalosti Kalvodových stylových proměn jemným štětcovým rukopisem až na způsob gobelínové tkaniny. 62. Kalvoda Alois ( ) Na konci léta, 1899 olej, plátno, původní rám, 63 x 70 cm sign. LD Al. Kalvoda Kč / (odhadní cena Kč) Přiložen odborný posudek PhDr. Michaela Zachaře. Z posudku: Datování obrazu odpovídá také autentický rám, který Kalvoda používal pouze v 90. letech 19. stol. Národní galerie v Praze vlastní Kalvodův obraz Olše z roku 1898 s identickým rámem. strana 26 strana 27

15 63. Katona Nándor ( ) Podvečer v horské krajině olej, dřevěná deska, rám, sklo, 39,5 x 54,5 cm sign. PD Katona Nándor Kč / Nauman Arno ( ) Krajina s hrází olej, plátno na kartonu, rám, 45 x 33 cm zn. LD AN Kč / Katona Nándor ( ) Večer v předjarní krajině (Vyávi est) olej, dřevěná deska, rám, sklo, 37,5 x 53 cm sign. PD Katona Nándor, na rubu pozůstalostní razítko z r. 1932, pap. štítek s určením Kč / 873 Katona Nándor nebo Nathan Ferdinand Kleinberger byl maďarský židovský malíř. Pocházel z chudých poměrů, ale zásluhou Lászlo Mednyánszky se věnoval studiu malby. Studoval v Budapešti a v Paříži, intenzivně cestoval po západní Evropě. Většina jeho děl zobrazuje jeho rodný kraj Spiš s částečným výhledem na Tatry a Kežmarok. Jeho dílo je zastoupeno v maďarské Národní galerii, Slovenské Národní galerii a dalších Moravec Alois ( ) V cípu poříčského ostrova na Otavě, 1970 olej, plátno na překližce, rám, 27 x 86 cm sign. PD A Moravec 70, na rubu Alois Moravec, V cípu poříčského ostrova na Otavě Kč / Lolek Stanislav ( ) Letní krajina, kolem r olej, karton, rám, 20,5 x 29 cm sign. PD Lolek Kč / 545 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. strana 28 strana 29

16 Chittussiho škola Pole olej, karton, rám, 16 x 27 cm sign LD Chittussi Kč / Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Plenérové krajinářství u nás započalo částečně již za Maxe Haushofera, který se studenty cestoval na konkrétní místa, aby studovali atmosféru a realitu přírodních motivů. Výrazně touto cestou pokračovali Vilém Riedel a Antonín Waldhauser, ale nejzásadněji pokročil v osmdesátých letech Antonín Chittussi ( ). Ten maloval jak ve Francii, tak na mnoha místech v českých zemích i na Slovensku. Mírná krajina s obilím a drobným detailem stafáže, zde nenápadný zajíc, zaujala Chittussiho několikrát, což dokládá jeden větší olej z pozůstalosti básníka J. V. Sládka v Národní galerii a menší olej v někdejší kolekci továrníka Wiesnera v Chrudimi. Přítomný drobný olej zastřený nevhodným lakem má narušenou signaturu, podle průzkumu jde o starou malbu z doby Chittussiho. Úroveň maleb jeho žáka Otakara Voráčka ovšem dosti překračuje, a proto bude třeba ještě autorství Chittussiho ozřejmit Piepenhagenova škola Krajina s hradem olej, dřevěná deska, rám, 28,5 x 21,5 cm Kč / Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. V době života a tvorby Augusta Bedřicha Piepenhagena ( ) bylo zavedeným zvykem výtvarníka vystoupit na veřejnost pouze hotovým dílem, tj. obrazem a nikoli skicou, sochou a nikoli modeletem. Tato praxe přetrvávala ještě po roce 1900 než došlo postupně k různým uvolněním výstavní praxe. Přitom v ateliéru či škole, jíž po otcově smrti provozovala v domě U železných vrat v Michalské ulici na Starém Městě pražském Charlotta Piepenhagen, vznikaly desítky či stovky drobných lepenek, na nichž si frekventanti, zde v hojném počtu dámy, zkoušeli štětcovou techniku, perspektivu, kolorit a kompozici motivu. Tyto drobné práce ukazují mnohdy mnohem více než hotové obrazy, neboť se v nich zračí opravdová schopnost trefit celek či výraz záběru. Kvalitní malba s hradní zříceninou v temnějším modravošedém koloritu může být i prací samotné Charlotty Piepenhagen. 70. Panuška Jaroslav ( ) Večer v mokřinách, 1923 olej, karton, rám, sklo, 50 x 67 cm sign. PD PANUŠKA, na rámu štítek se jménem autora Kč / Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 71. Lolek Stanislav ( ) Výhled do krajiny, 1929 olej, plátno, rám, sklo, 56 x 71 cm sign. PD Lolek St Kč / Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. strana 30 strana 31

17 Schadt Karel ( ) Zima v dědině, 1930 olej, karton, rám, 95 x 134 cm sign. PD K. Schadt Kč / 909 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem Bubeníček Ota ( ) Potok v zimě, 1914 olej, překližka, rám, 38,5 x 48 cm sign. PD OBubeníček Kč / 436 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Poškozený rám. 73. Schwantner Emil ( ) Panter, 1930 lakované mořené dřevo, délka 74 cm sign. SCHWANTNER Kč / 510 V díle královeckého rodáka E. Schwantnera (*1890), žáka J. V. Myslbeka a J. Štursy, zaujímá významné místo sociální, pracovní a protiválečná tématika. Mimo to je také autorem mnoha obdivuhodných zvířecích plastik. Svá studia započatá na odborné škole keramické v Teplicích a dvou letech praxe u modeláře G. Hartmanna v Žacléři zakončil studiem na Akademii v Praze ( ), kam byl přijat na základě svého výjimečného nadání. 74. Porš Gustav ( ) Zimní krajina, kolem r olej, plátno, rám, 46,5 x 61 cm sign. LD Porš Gustav Kč / 436 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 76. Kaván František ( ) Zimní nálada (Pazderna), 20. léta 20. stol. olej, karton, rám, sklo, 49 x 65 cm sign. LD Kaván, Pazderna Kč / Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 76 strana 32 strana 33

18 Kadeřábek Josef ( ) Lesní zátiší olej, lepenka, pasparta, rám, sklo, 26 x 34, 3 cm na rubu razítko J. Kadeřábek, akad.mal Kč / Kalvoda Alois ( ) Hrad dřevoryt, papír, pasparta, rám, sklo, 34 x 33,5 cm na rubu pozůstalostní razítko Kč / Katona Nándor ( ) Horské jezero olej, dřevěná deska, rám, sklo, 46 x 31 cm sign. PD Katona Nándor, na rámu kovový štítek Kč / Preisler Jan ( ) Za chalupami, před r olej, plátno, rám, 23 x 32 cm Kč / Přiložen odborný znalecký posudek PhDr. Michaela Zachaře. Provenience: Soukromá sbírka, získáno z rodiny autora. Z posudku: V raném období tvorby před rokem 1900 namaloval Jan Preisler několik drobnějších krajinomaleb Jde obvykle o jednoduché výseky, krajinná zákoutí, nikoliv panoramata, malíř vystihuje náladu místa s důrazem na specifika světelné a vzduchové perspektivy...v případě zde posuzovaného obrazu se jedná o malířsky svěží plenérovou krajinu, dokládající poněkud opomíjenou skutečnost, že byl Preisler i výtečný krajinář generace Slavíčkovy a Hudečkovy Katona Nándor ( ) Balaton, 1913 olej, dřevěná deska, rám, 23,5 x 35,5 cm sign. PD 1913 VII. 26. Katona Nandor, na rámu kovový štítek, na rubu pozůstalostní razítko a pap. štítek s určením Kč / 727 strana 34 strana 35

19 Svoboda Josef (1901-) V podzimní aleji, olej, plátno, rám, 89 x 90 cm sign. PD Svoboda Kč / Drobně odborně restaurováno. 86. Líba František ( ) Rybník Svět I., 1966 olej, karton, rám, 18 x 22 cm sign. PD F. Líbal Kč / Zikmund František ( ) Pohled na Veszprem olej, karton, rám, 33,5 x 46,5 cm zn. na rubu Dědictví po zemřelém ak. mal. Františku Zikmundovi, notářské ověření s kulatým razítkem Kč / Schneiderka Ludvík ( ) Krajina olej, sololit, rám, 24 x 68,5 cm sign. PD L. Schneiderka Kč / Dvorský Bohumír ( ) Žně u Křelova, 1957 olej, plátno, rám, 26 x 67 cm sig. PD Boh. Dvorský, na rubu 49. Boh. DVORSKÝ "Žně u Křelova", pap. štítek, razítko Uměl. komise Olomouc Kč / Líbal František ( ) Strom, 1928 olej, karton, rám, 19 x 24 cm sign. PD F. Líbal Kč / Líbal František ( ) V létě na Zlaté stoce, 1971 olej, plátno na kartonu, rám, 24 x 33 cm sign. PD F. Líbal, na rubu tužkou V létě na Zlaté stoce Kč / strana 36 strana 37

20 Jambor Josef ( ) Zátiší s hřiby, 1936 olej, plátno, rám, 21 x 31 cm sign. LD Jambor Kč / 727 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. 90. Trampota Jan ( ) Pohled na město, 1922 olej, plátno na kartonu, rám, 35,5 x 47 cm sign. LD Jan Trampota Kč / 582 Vlevo dole na jednom místě poškozená malba Forert (Severoitalská škola) Vesnička u moře olej, plátno, rám, sklo, 42 x 52 cm sign. PD Forert Kč / Forert (Severoitalská škola) Přímořská krajina s vesnickými domky, 1926 olej, plátno, rám, sklo, 42 x 52 cm sign. PD Forert Kč / Kubíček Jánuš ( ) Brno, 1949 olej, dřevěná deska, rám, 23 x 29 cm sign PD Kubíček, na rubu Kubíček Kč / Líbal František ( ) Lesní interiér, 1924 olej plátno na překližce, rám, 24,5 x 34 cm sign. PD Líbal Kč / 255 strana 38 strana 39

21 99. Julius O. Lankáš ( ) Motorka Čechy, černě lakovaný bronz, černě lakované dřevo, výška 15 cm Kč / Bělocvětov Andrej ( ) Portrét muže,1945 olej, dřevěná deska, rám, 30 x 21 cm sign. na rubu A. Bělocvětov, tužkou připsáno Kč / Ochrymčuk Leonid ( ) Konec vesnice olej na sololitu, rám, 55 x 44 cm sign. L Och, na rubu pap. štítek s určením Kč / Kubíček Jánuš ( ) Zátiší s pomerančem, 1953 olej, plátno, rám, sklo, 66 x 55,5 cm sign. PN Jánuš Kubíček Kč / Molnár Karol ( ) Bez názvu olej, karton, rám, 28,5 x 22,5 cm sign. PD MK Kč / Janeček Ota ( ) Žena patinovaná sádra, dřevěná podstava, výška 67,8 cm sign. OTA JANEČEK Kč / 2182 č. kat Janeček Ota ( ) Růžový mráček, 1989 olej, plátno, rám, 20,5 x 30,5 cm sign. PD Ota Janeček 89, na rubu Ota Janeček 89 Růžový mráček Kč / strana 40 strana 41

22 Grus Jaroslav ( ) Letní den tempera, akvarel, běloba, papír, rám, sklo, 67 x 60 cm sign. LD J. Grus, na rubu rámu Letní den, zbytky pap. štítku s popisem 106. Lhoták Kamil ( ) Skleník, 1970 litografie, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 46 x 56 cm sign. PD tužkou Kamil Lhoták Kč / Kč / Ochrymčuk Leonid ( ) Rozkvetlá olej, sololit, rám, 56 x 46 cm sign. L. OCH., na rubu štítek se jménem, názvem a popisem díla Kč / Hejna Václav ( ) Operace olej, plátno, rám, 40 x 40 cm sign. LD Hejna 107. Lhoták Kamil ( ) V noci, 1984 litografie, papír, autorský tisk, pasparta, rám, sklo, 36 x 24 cm sign. PD tužkou Kamil Lhoták Kč / Komárek Vladimír ( ) Gdansk, 1960 kvaš, karton, rám, sklo, 44 x 59 cm sign. LD V. Komárek 1960 s věnováním docentu Jozovi, PD nápis GDANSK, na rubu pap. štítek s popisem Kč / Kč / Souček Karel ( ) Ordinace, 1943 rozmývaná tuž, papír, pasparta, rám, sklo, 42 x 54 cm sign. PD Karel Souček 43 s dedikací Kč / Tichý František ( ) Comedia dell arte, 1943 suchá jehla, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 38,5 cm sign. UD tužkou Tichý 43 V soupisu díla Fr. Dvořáka uvedeno pod č Kč / strana 42 strana 43

23 Šimon František Tavík ( ) Park v zimě, 1905 lept, barevná akvatinta, papír, pasparta, rám, sklo, 42 x 29 cm sign. tužkou PD TFŠ, LD v tisku TFŠ Kč / 1091 V Novákové soupisu uvedeno pod č. AP Šimon František Tavík ( ) Zimní nálada, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ Kč / 255 Ze sbírky Hradčany (12ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 260e Drtikol František ( ) Tanečnice, 1921 černobílá bromostříbřitá fotografie, papír, adjustováno na kartonu, pasparta, rám, sklo, 20 x 15,5 cm zn. na fotografii PD slepotiskem COPYRIGHT DRTIKOL PRAGUE Kč / (odhadní cena Kč) 115. Šimon František Tavík ( ) Hradčany pod sněhem, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ Kč / 255 Ze sbírky Hradčany (12ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 263h Kubín Otakar ( ) Větrný mlýn v Kořenci, 1949 barevná litografie, papír, zn. edice ELK, 24/500, pasparta, rám, sklo, 30 x 40 cm sign. PD O. Coubine Kč / 309 V soupisu Kubínova grafického díla od prof. PhDr. Siblíka uvedeno pod. č Vydal Evropský literární klub v Praze v nákladu 500 tisků Kremlička Rudolf ( ) Konvolut dívčích aktů, 5ks litografie, papír, cca 17 x 13 cm sign. PD tužkou RKremlička Kč / 545 Vydáno v r v edici Ludvíka Bradáče s názvem Karel Kappstein: Umělecká litografie. S původními uměleckými litografiemi Rudolfa Kremličky. Celkem vydáno 500 kusů. Nabízené litografie patří mezi prvních 100 tisků, které byly vydány na kvalitnějším papíře a byly podepsány autorem strana 44 strana 45

24 Šimon František Tavík ( ) Nokturno, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16,5 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ Kč / 255 Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 264i Orlik Emil ( ) Městské zátiší, 1901 akvatinta, papír, rám, pasparta, sklo, 31 x 40,5 cm sign. PD E. ORLIK Kč / Šimon František Tavík ( ) Silueta hradu po západu slunce, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ Kč / 255 Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č. 259d Šimon František Tavík ( ) Katedrála s věže sv. Jiří, 1916 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16 cm sign. PD T.F.Šimon, LD razítko TFŠ Kč / 255 Ze sbírky Hradčany (12 ks), vydáno v nákladu 150 listů, nakl. Arthur Novák, Praha. V Novákově soupisu pod č Šetelík Jaroslav ( ) Pohled na Prahu olej, plátno, rám, lehce poškozeno, 111 x 98 cm sign. LD Jaroslav Šetelík Kč / (odhadní cena Kč) 121. Šimon František Tavík ( ) Průhled branou staroměstské mostecké věže, Praha barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 26,5 cm sign. v tisku autorskou značkou FTŠ, PD tužkou T. F. Šimon, LD razítkem FTŠ Kč / 182 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č Vydáno v nákladu 285 tisků. strana 46 strana 47

25 122. Šimon František Tavík ( ) Náměstí v Kroměříži v zimě, 1925 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 33,5 cm sign. PD T.F. Šimon, LD razítko TFŠ Kč / 291 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 415, vydáno v nákladu 10 kusů pro Klub přátel umění v Kroměříži Šimon František Tavík ( ) Pont Neuf, La Cité, 1924 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 31 x 45 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD 23, LD v tisku TFŠ Kč / 327 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 398, vydáno v nákladu 300 tisků, nakl. Soc. Graveurs modernes v Paříži Tříska Jan ( ) Dívčí akt, 1945 dřevěná plastika, výška 77,5 cm sig. JAN TŘÍSKA Kč / Hromnickij Pavel ( ) Zátiší s kyticí, 1935 olej, plátno, rám, 110 x 84 cm sign. PD "P. Hromnickij" Kč / (odhadní cena Kč) Přiložen odborný posudek Prof. PhDr. Tomáše Vlčka, CSc. Z posudku: Posudek potvrzuje, že se jedná o významné dílo ukrajinského malíře Pavla Hromnického ( ), žáka profesorů Serova a Rjepina na Petrohradské akademii. Hromnického dílo však nalezlo svůj výraz pod vlivem Pařížské školy. Obraz vyniká dynamikou barevné skladby, rasancí rukopisu, jasným podáním námětu prostřednictvím silné obrysové linie i kultivovaností modernistického výrazu. Ukrajinský malíř. Studoval v Petrohradě u Serova a Repina, poté odešel do Paříže, kde se spřátelil s Matissem Slavíček Jan ( ) Zátiší s broskvemi, 1936 olej, plátno na překližce, rám, 12 x 15,5 cm sign. PN J. Slavíček Kč / Macoun Gustav ( ) - připsáno Karlův most od Vltavy olej, karton, rám, 55 x 46 cm Kč / strana 48 strana 49

26 Šimon František Tavík ( ) Za větru u moře, 1919 barevná veris mou, papír, pasparta, rám, sklo, 20 x 30 cm sign. PD T.F. Šimon, LD Razítko TF3, LD v tisku TFŠ Kč / 509 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č Vydáno v nákladu 60 tisků Šimon František Tavík ( ) Rybáři v Concarneau, Bretonsko, 1912 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 32,5 x 36 cm sign. PD pod tiskem T.F.Šimon Kč / 273 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č V nákladu 200 tisků vydal G. Petit v Paříži Šimon František Tavík ( ) Ptáčník na trhu (z Verony), 1906 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 32 x 39 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD razítko TFŠ, LD v tisku TFŠ Kč / 364 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č. 50, vydáno v nákladu 200 tisků, nakl. G. Petit v Paříži Šimon František Tavík ( ) Hora Fuji v Japonsku, 1928 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 29 x 38,5 cm sign. PD tužkou T.F.Šimon, LD razítko TF3 68, LD v tisku TFŠ Kč / V soupisu A. Nováka uvedeno pod č Vydáno v nákladu 110 tisků Šimon František Tavík ( ) Zasněžené úly, 1917 barevný lept, papír, pasparta, rám, sklo, 24 x 24 cm sign. PD tužkou T.F. Šimon, LD razítko TFŠ, UD v tisku TF Kč / 255 V soupisu A. Nováka uvedeno pod č V nákladu 150 tisků vydal Klub přátel umění v Brně. strana 50 strana 51

27 Mucha Alfons ( ) Russia Restituenda, 1922 barevná litografie, papír, pasparta, rám, sklo, 50,5 x 29 cm zn. PD v kameni Mucha, zn. UD v tisku Melantrich-Prague Kč / Vydal Melantrich Praha. Lit.: Ann Bridges, Alphonse Mucha, The Complete Graphic Works, London 1980, č. soupisu A Párové secesní reliéfy 2 ks zač. 20. stol., inspirováno A. Muchou, obecný kov s povrchovou úpravou, dřevěný rám, výška 38 cm dohromady Kč / Jaroněk Bohumír ( ) Vesnice na Valašsku barevný dřevoryt, papír, rám, sklo, 53 x 57,5 cm sign. PN B. Jaroněk Kč / Šetelík Jaroslav ( ) Ulice, 1922 tužka, papír, pasparta, rám, sklo, 23,2 x 35 cm sign. PD J. Šetelík Kč / Marold Luděk ( ) Fiakrista tužka, lavírovaná kresba tuší, karton, pasparta, rám, sklo, 15 x 23,5 cm sign. PD L.M., na rubu pap. štítek s poznámkou Ilustrace k románu Kč / Preisler Jan ( ) Listy Palety pastel, běloba, papír, rám, sklo, 57 x 42 cm sign. PD J Preisler Kč / 545 Vystaveno v Obecním domě, Lit.: Wittlich a kol.: Jan Preisler , Obecní dům 2003, vyobr. s Preisler Jan ( ) Dívčí akt s kyticí, kolem r tužka, akvarel, karton, pasparta, rám, sklo, 14,5 x 16,5 cm sign. PD tužkou JP Kč / 727 Odborně posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem strana 52 strana 53

28 140. Struck Herman ( ) Die Kunst des Radierens, 1920 kniha s 6 originálními grafickými listy - Max Liebermann, Edvard Munch, Hermann Struck, Hans Meid, Paul Baum (lepty), Max Slevogt (litografie), 23,5 x 19 cm Kč / 800 Knihu vydal v r P. Cassirer v Berlíně. Tisk firma Imberg & Lefson. Původní vazba, mírně poškozený hřbet. 140 Foto: Archiv Národního divadla v Praze 141 Originální soubor Hofmanových 15 scénických návrhů k divadelní inscenaci Hamleta pro Národní divadlo z roku Scénu realizoval Karel Hugo Hillar. Každý list označen pořadovým číslem jednotlivých scén 1-15, každý list označen názvem scény. Přiložena kniha: Vlastislav Hofman, 30 let výtvarnické práce na českých jevištích. Praha Hofman Vlastislav ( ) Scénické návrhy k Hamletovi - 15 ks, 1926 tužka, akvarel, běloba, zlatá a stříbrná barva, papír, pasparta, 1 list poškozen, 24 x 24 cm sign. PD Hofman Kč / strana 54 strana 55

29 ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO Rok 1956 byl pro tvorbu Libenského a Brychtové přelomový, neboť se jim v této době podařilo vtáhnout světlo dovnitř sklářské hmoty. V Polibku Libenského a Brychtové převažuje surový, neopracovaný materiál, který kontrastuje s dokonale leštěnou plochou obličeje. Tím, že polapili světlo, uvolnili jeho výrazové možnosti, jeho elementární tvořivé prostředky uplatňované jako nově nabytou modelační hodnotu, která učinila sochy držiteli nových světelných významů. Klasová Milena: Libenský Brychtová. Gallery 2002, s. 41. První návrhy Polibku vznikaly ve stejném roce jako plastika Hlava (1958), která byla ve své podstatě první sochou z taveného skla vytvořenou se specifickým akcentem na působivost negativního reliéfu a vnitřního světelného jádra Plastika Hlava získala v další variantě také mimořádné uznání na přísně výběrové výstavě skla v Corningu v r a otevřela tak dílům S. Libenského a J. Brychtové cestu na americký kontinent." Oldřich Palata: Kouzlo imaginace - sklo Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové v architektuře. Turnov 2013, s Houserová Ivana (*1957) Objekt, 1997 čiré tavené sklo, částečně matované a leštěné, Ø 43 cm Kč / Přiloženo potvrzení autenticity od Jaroslavy Brychtové. Přiloženo dobrozdání majitele. Provenience: Majitel získal plastiku jako svatební dar od kolegů z Železnobrodských skláren v r Prohlášení: "Jedná se o osobní dar zástupci Třineckých železáren od Železnobrodské sklo, n.p. v rámci obchodní spolupráce (dodávky dekorativního, nápojového a užitkového skla z olovnatého křišťálu, hutnického i foukaného skla). Věnováno asi v roce Nejčastější kontakty byly s panem Polankou a paní Matějíčkovou. Ostrava ", podepsán Oton Bezecký Libenský Stanislav ( ), Brychtová Jaroslava (*1924) Železnobrodské sklo, n.p. ateliér Sklo v architektuře Polibek, červenozelené opalizující sklo, tavená plastika, částečně broušeno a leštěno, výška 16 cm Kč / strana 56 strana 57

30 Tomáš Hlavička (*1950) vystudoval původně architekturu. Stěžejním pro něj bylo setkání s uznávaným sklářským výtvarníkem Pavlem Hlavou, se kterým od r.1980 spolupracoval na skleněných realizacích v architektuře. Je držitelem četných mezinárodních ocenění. Lit.: Tomáš Hlavička, Sklo Pardubice Hlavička Tomáš (*1950) Mísa Femina, 2013 rytá sign. Hlavička 2013, tavené, čiré, broušené a leštěné sklo se zatavenými plátky stříbra, 9 x 44,5 x 16 cm Kč / Mísa Femina je jednou z variant obdobně tvarovaných, rozmanitě barevně pojednaných objektů-mís, na nichž Hlavička pracuje od roku Představuje vysoce kvalitní polohu Hlavičkovy tvorby, kde v jednoduchém stereometrickém bloku ožívá efektní hra linií, barev, lesků, vyvolávající zdání pohybu. "Působivost děl spočívá právě v kontrastu strohé formy a živelnosti či precizní skladby složitých struktur, jimiž je vyplněna." František Vízner ( ) patří k nejvýznamnějších českým sklářským výtvarníkům. Studoval u Stanislava Libenského v Ateliéru tavené skleněné plastiky a mozaiky na Průmyslové škole sklářské v Železném Brodě a v Ateliéru skla, glyptiky a užité plastiky u K. Štipla a V. Plátka na VŠUP v Praze. Těžiště jeho práce spočívá v počátcích v lisovaném a hutně tvarovaném skle a později v ateliérovém broušeném skle jehož základem je práce s jednoduchými stereometrickými útvary. Je držitelem četných prestižních ocenění Vízner František ( ) Rubínová mísa, 1995 sign VÍZNER 95., broušené a leštěné rubínové sklo, výška 8 cm, průmě 27 cm Kč / strana 58 strana 59

31 René Roubíček (*1922) patří mezi nejvýznamnější české skláře, jehož tvorba je vysoce ceněna také v mezinárodním kontextu. Podílel se například na československém pavilonu na výstavě Expo 58. V letech profesor sklářské školy v Kamenickém Šenově, přednášel na zahraničních univerzitách, spolupracoval s firmami Crystalex, Moser, Lasvit a dalšími. Je držitelem řady českých i zahraničních sklářských cen. Objekt René Roubíčka z r patří do současné etapy autorovy práce. V sérii děl z tohoto období je zachyceno Roubíčkovo zaujetí tématem tance, které rozvíjí ve svých monumentálních abstrahovaných plastikách. Hlavním prvkem jsou náznakově podané figury, sestavené z rozličně tvarovaných, často ostře barevných elementů, sepjatých skleněnou sponou. Současně tyto objekty zkoumají vztah mezi plochou a prostorem, klidným a dynamickým tvarem, stabilitou a nestabilitou Roubíček René (*1922) Objekt, 1992 sign. Roubíček 92, autorský nečitelný nápis, ploché a foukané sklo, částečně matované a tónované, volně ložené a lepené aplikace, 50 x 60 cm Kč / strana 60 strana 61

32 147. Hlava Pavel ( ) Objekt čiré broušené a leštěné sklo, zlatá fólie s barevnými pigmenty, 19 x 4,5 x 6 cm Provenience: z majetku rodiny Kč / 364 Objekt byl vytvořen jako jedna prvních plastik, v nichž autor zkoušel trvanlivost a přilnavost materiálů ve spojení skla, kovové folie a barevných pigmentů. Řemeslně dokonalé objekty i užitkové předměty (Rudolfa Burdy) jsou často vytvářeny pomocí náročné techniky vrstveného hutního skla a pestré škály zušlechťovacích technik. Rudolf Burda pro práci na sklářské huti vytváří vlastní kovové formy, kterými dává tvar svým unikátům. Neskrývá přitom inspiraci architekturou funkcionalismu, organickým tvaroslovím skandinávského designu a avantgardními směry konstruktivismem a kubismem. Ve své tvorbě se pohybuje na pomezí užitého umění, volného umění a exklusivního designu limitovaných sérií a zakázkových objektů, včetně svítidel a interiérových projektů Burda Rudolf (*1973) Dux Abyssus sign. BURDA, ručně foukané pětivrstvé barevné sklo, řezané, broušené a leštěné, rozměr 15,5 x 47 x 19 cm Kč / PhDr. Mgr. Jaroslav Polanecký PhD., strana 62 Fakulta umění a designu J.E.Purkyně strana 63

33 149. Hora Petr (*1949) Sfinga, 1995 sign. Petr Hora' 95, rubínové broušené sklo, 28 x 33 x 33 cm Kč / "Jde tu vůbec ještě o umění...? a je to vůbec ještě důležité?" Tak je uvedena kapitola provokativních Dámských součástek v katalogu retrospektivní výstavy v Londýně v r Lit.: Katalog výstavy SKLO/Glass Miluše Roubíčková, René Roubíček. The Studio Glass Gallery. Londýn 1999, s Roubíček René (*1922) Nehty, z cyklu Dámské součástky, ks sign. Roubíček 84, foukané hutně tvarované a barvené sklo, výška 27,5 cm a 50 cm dohromady Kč / strana 64 strana 65

34 151. Hlava Pavel ( ) Váza, 1994 rytá sign. PHlava 1994 Czech Republic, broušené, lepené a leštěné sklo se zatavenou fólií, výška 40,5 cm Kč / 655 Pavel Hlava ( ) byl po studiu na sklářské škole v Železném Brodě přijat na VŠUP v Praze. Byl mistrem mnoha sklářských technik, přičemž kombinoval klasické postupy s novými trendy a designem. Obnovil starou hutnickou techniku - vpichy do nitra tvaru. Jeho celosvětové uznání dokládá i fakt, že byl stálým členem poroty v Mezinárodní sklářské výstavy v japonské Kanazawě, kde byla již za jeho života udělována cena Pavla Hlavy Hlava Pavel ( ) Objekt, 1995 sign. Hlava Czech rep , broušené, lepené a leštěné sklo, 65 x 48 x 10 cm Kč / Objekt provedla dílna mistra Miroslava Lence ve Včelničce, závodu Skláren Český křišťál v Chlumu u Třeboně. strana 66 strana 67

35 153. Zoričák Ján (*1944) Bez názvu, z cyklu Nebeské záhrady, 2005 sign. Zoricak Jan 2005, tavené sklo, výška 19,2 cm 2 drobné oťuky Kč / Abyssus představuje nekonečný vesmírný prostor, který v autorově pojetí ztvárňuje ručně foukané rotační těleso ze čtyřvrstvého barevného skla. Tvar je zvýrazněn šikmým řezem, náročným ručním broušením a zdůrazněn precizním vyleštěním Burda Rudolf (*1973) Yellow Abyssus Nō 1 sign. BURDA, ručně foukané, barevné sklo, řezané, broušené a leštěné, 44 x 25 x 25 cm Kč / strana 68 strana 69

36 155 Ivan Štěpán (*1972) studoval na Střední umělecké škole sklářské ve Světlé nad Sázavou a v r nastoupil do Ústředí uměleckých řemesel ve Škrdlovicích, v r pokračuje sklárna jako fa Sklářská huť Beránek. Zabývá se monumentálními skleněnými plastikami, které kombinuje s kovem a kamenem. Věnuje se také kresbě, performanci a akčnímu umění. Jeho díla jsou mimo jiné zastoupena i v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze Štěpán Ivan (*1972) Váza - objekt, 2012 sign. Ivan Štěpán 2012, lepené tryskané sklo, modře tónováno, rozměr 32 x 19,5 x 5,5 cm Kč / Štěpán Ivan (*1972) Lebka, 2011 sign. Ivan Štěpán 2011, solnodraselné sklo lité do formy, barvené pudrem, rozměr 13 x 13 x 21 cm Kč / Exnar Jan (*1951) Plastika, 1996 rytá sign. EX 96, ve formě přetavené a broušené čiré sklo, výška 45 cm Kč / strana 70 strana 71

37 158. Šotola Vratislav ( ) Váza broušené, leštěné a barevně vrstvené rubínové a kobaltové sklo, výška 24,5 cm Kč / V. Šotola absolvoval na VŠUP v Praze ateliér užité malby a skla J. Kaplického. Reprezentoval Československo na prestižních výstavách vč. EXPO 1958 v Bruselu nebo na expozici Glass 1959 v americkém Corning Museum of Glass. Kolem pol. 70. let vystřídal Šotola svůj střídmý výraz dekorativnějším projevem při práci na bohatě probrušovaném barevně vrstveném skle. Jeho dílo je součástí četných uměleckých sbírek vč. Národní galerie v Praze Hlava Pavel ( ) Váza s optiškou, 60. léta 20. stol. kobaltové přejímané a opticky zdobené sklo, výška 29,5 cm Provenience: z majetku rodiny Kč / strana 72 strana 73

Vyvolávací cena: 500 Kč Minimální výše příhozu: 100 Kč

www.sypka.cz strana 2

www.sypka.cz strana 2 V www.sypka.cz strana 2 SOBOTA 19. 5. 2012 od 13.30 hodin www.sypka.cz (pozor, nová adresa!) (nová adresa!) strana 7 Bez názvu Záda I., 1992 / 599 Záda II., 1992 / 599 / 519 Bez názvu / 759 Bez názvu,

veškerou lásku, jemnější cit srdce svého věnoval jsem té vší malichernosti a podlosti prosté přírodě PRACOVNÍ LISTY PRO DOSPĚLÉ A N T O N Í N C H I T T U S S I veškerou lásku, jemnější cit srdce svého věnoval jsem té vší malichernosti a podlosti prosté přírodě Antonín Chittussi se narodil roku 1847 v

AUKCE 34 SOBOTA 19. 10. 2013

AUKCE 34 SOBOTA 19. 10. 2013 AUKCE 34 SOBOTA 19. 10. 2013 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKČNÍ DŮM SÝPKA Údolní 70, Brno Tržiště 3, Praha 1 www.sypka.cz AUKCE 34 SOBOTA 19. 10. 2013 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI,

ADOLPH MENZEL (* ) Inventář osobního fondu

ADOLPH MENZEL (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE ADOLPH MENZEL (* 85-905) Inventář osobního fondu Časové rozmezí fondu: 839 904 Značka fondu: 29 Číslo evidenčního listu NAD: 96 Evidenční číslo inventáře: 52 Zpracovala:

GYMNÁZIUM OSTRAVA ZÁBŘEH, VOLGOGRADSKÁ 6a. Mgr. Marcela Gajdová. Tematické plány pro školní rok 2016/2017 GYMNÁZIUM OSTRAVA ZÁBŘEH, VOLGOGRADSKÁ 6a Mgr. Marcela Gajdová Tematické plány pro školní rok 2016/2017 Estetická výchova výtvarná výchova (prima B ŠVP) Estetická výchova výtvarná výchova (sekunda - ŠVP)

Výtvarná výchova. 9. ročník. Zobrazování přírodních forem. Giuseppe Arcimboldo

Výtvarná výchova. 9. ročník. Zobrazování přírodních forem. Giuseppe Arcimboldo list 1 / 6 Vv časová dotace: 1 hod / týden Výtvarná výchova 9. ročník VV 9 1 01 vybírá, vytváří a pojmenovává co nejširší škálu prvků vizuálně obrazných vyjádření a jejich vztahů; uplatňuje je pro vyjádření

První ochutnávka (díl třetí)

První ochutnávka (díl třetí) První ochutnávka (díl třetí) Výběr z nadcházejících aukcí, podzim 2017 text SKŘIVÁNEK JAN datum 22.09.2017 Loni na přelomu listopadu a prosince sběratelé a investoři na šesti aukcích utratili více než

Doc. ak. mal. Vladimír Drápal, Červený kůň, 40 x 31 cm, malba na skle, 2003 Cena: 4000 AUKCE OBRAZŮ Vážení přátelé, nadační fond České myelomové skupiny podporuje boj odborníků i společnosti proti mnohočetnému myelomu, druhému nejčastějšímu krevnímu nádoru. Jedním z jeho klíčových poslání

Bohumír Matal Červenec, 1945

Bohumír Matal Červenec, 1945 Bohumír Matal Červenec, 1945 Bohumír Matal (1922-1988) Červenec, 1945 olej, 24 x 41,5 cm sign. PD Matal 45, na rubu BMATAL ČERVENEC S.1945 BÍLOVICE vystaveno Skupina 42, Síň Jaroslava Krále, Dům umění

AUKCE 36 NEDĚLE 25. 5. 2014

AUKCE 36 NEDĚLE 25. 5. 2014 AUKCE 36 NEDĚLE 25. 5. 2014 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKČNÍ DŮM SÝPKA Údolní 70, Brno Tržiště 3, Praha 1 www.sypka.cz AUKCE 36 NEDĚLE 25. 5. 2014 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI,

AUKCE 33 NEDĚLE 19. 5. 2013

AUKCE 33 NEDĚLE 19. 5. 2013 AUKCE 33 NEDĚLE 19. 5. 2013 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKČNÍ DŮM SÝPKA Tržiště 3, Praha 1 Údolní 70, Brno www.sypka.cz AUKCE 33 NEDĚLE 19. 5. 2013 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI,

Ladislav Šaloun externí učitel / speciální škola sochařská

Ladislav Šaloun externí učitel / speciální škola sochařská Ladislav Šaloun 1906 1914 externí učitel / speciální škola sochařská 1870 1. 8. narozen v Praze. 1886 1889 navštěvuje kreslířskou školu profesora Reyniera v Praze. 1889 1891 soukromě studuje sochařství

milan dobeš dynamický konstruktivizmus

milan dobeš dynamický konstruktivizmus milan dobeš dynamický konstruktivizmus Milan Dobeš malíř, grafik, sochař, performer, autor světelně-kinetických objektů a monumentálních realizací v architektuře. Narozen 29. července 1929 v Přerově. V

HANA LENDROVÁ POZŮSTALOST :00

HANA LENDROVÁ POZŮSTALOST :00 HANA LENDROVÁ POZŮSTALOST 25. 11. 2018 18:00 001 Hana Lendrová Pavoučice kombinovaná technika na papíře, 21,2 x 36 cm 300 Kč 002 Hana Lendrová Podzimní déšť kombinovaná technika na papíře, 15,1 x 37,2

1. Adámek Luděk Mísa 2008, vitráž, 40x28x5 1 900 Kč

Zkrácený obsah učiva a hodinová dotace

Zkrácený obsah učiva a hodinová dotace Prima A 2 hodiny týdně Zkrácený obsah učiva a hodinová dotace Jmenovka linie, bod, plocha, písmo Portrét kresba, šrafování, kánon lidské hlavy Keramika modelování základních tvarů, lepení, glazování; plastika

Jiný pohled na Káhiru. Český egyptologický ústav FF UK slaví padesát let založení výstavou Jiný pohled na Káhiru. Český egyptologický ústav FF UK slaví padesát let založení výstavou Jiný pohled na Káhiru prostřednictvím několika desítek fotografických obrazů Jana Brodského nabízí výstava, kterou

Portfolio. No vot n a

Portfolio. No vot n a Portfolio A le No vot n a ná EARTH WITHOUT ART IS EH Alena Novotná * 4.4.1993 Sobotecká 92, 511 01 Turnov, ČR +420 720 241 914 info@atelierartmix.com artmix@email.cz www.atelierartmix.com Výtvarné práce

Lidé a jejich míry Kánon lidské postavy podle Leonarda da V. kresba tužkou Leonardo da V. video (dokument BBC) beseda smyslové citlivosti IX. Lidé a jejich míry Kánon lidské postavy podle Leonarda da V. kresba tužkou Leonardo da V. video (dokument BBC) beseda Odvodí na živém modelu základní proporce lidské postavy. Zjistí

SYMPOZIUM UMĚLECKOPRŮMYSLOVÝCH ŠKOL ČESKÉ REPUBLIKY 2007

SYMPOZIUM UMĚLECKOPRŮMYSLOVÝCH ŠKOL ČESKÉ REPUBLIKY 2007 SYMPOZIUM UMĚLECKOPRŮMYSLOVÝCH ŠKOL ČESKÉ REPUBLIKY 2007 PROGRAM 8. 6. 1 OBSAH Společné aktivity...2 Program pro účastníky na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské Kamenický Šenov...3 Program pro účastníky

Zřizovatel MK ČR do 30. června 2001 Krajský úřad Ústeckého kraje od 1. července 2001 Výroční zpráva Galerie moderního umění v Roudnici n.l. za rok 2001 Galerie moderního umění v Roudnici n.l. Očkova 5, Roudnice n.l., tel. a fax 0411 837301 Zřizovatel MK ČR do 30. června 2001 Krajský úřad

22. OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. 1. Ladislav Šaloun a Alois Dlabač: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze, 1898

22. OBRAZOVÁ PŘÍLOHA. 1. Ladislav Šaloun a Alois Dlabač: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze, 1898 22. OBRAZOVÁ PŘÍLOHA 1. Ladislav Šaloun a Alois Dlabač: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze, 1898 2. Stanislav Sucharda a Alois Dryák: Soutěžní návrh na pomník Františka Palackého v Praze,

václav kupka akty

václav kupka akty václav kupka akty 28. 7. 27. 9. 2018 ležící žena 1, 1997

AUKCE 37 NEDĚLE 19. 10. 2014 PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVY INFO & KONTAKT VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO INFORMACE AUKCE

AUKCE 37 NEDĚLE 19. 10. 2014 PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVY INFO & KONTAKT VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO INFORMACE AUKCE AUKCE 37 NEDĚLE 19. 10. 2014 VÝTVARNÉ UMĚNÍ, STAROŽITNOSTI, DESIGN A ČESKÉ UMĚLECKÉ SKLO AUKCE PALÁC ŽOFÍN SLOVANSKÝ OSTROV 226, 110 00 PRAHA 1 NEDĚLE 19. 10. 2014 od 13.30 hodin INFORMACE Ing.arch. Irena

Konkretizovaný výstup Konkretizované učivo Očekávané výstupy RVP

MIRKO ZEMAN Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE MIRKO ZEMAN Inventář osobního fondu Časové rozmezí: 1934-1945 Značka fondu: 124 Číslo evidenčního listu NAD: 119 Evidenční číslo inventáře: 121 Zpracovala: Lucie Večerníková

BUTTERFLY Servis, s.r.o. Podhorská 32, Jablonec nad Nisou, telefon: ,

BUTTERFLY Servis, s.r.o. Podhorská 32, Jablonec nad Nisou, telefon: , BUTTERFLY Servis, s.r.o. Podhorská 32, 466 01 Jablonec nad Nisou, telefon: +420 484847 931, servis@butterfly.cz, www.butterfly.cz Představuje exkluzivní kolekci skleněné mozaiky v barvách drahých kovů.

Maturitní otázky z předmětu VÝTVARNÁ VÝCHOVA

Maturitní otázky z předmětu VÝTVARNÁ VÝCHOVA Wichterlovo gymnázium, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace Maturitní otázky z předmětu VÝTVARNÁ VÝCHOVA 1. Pravěké umění rozdělení na Paleolit, Mezolit a Neolit; malířství, sochařství, keramika, megalitické

Tisková zpráva Účast na veletrhu designu Maison et Objet, Paříž,

Tisková zpráva Účast na veletrhu designu Maison et Objet, Paříž, Světlá nad Sázavou, leden 2016 Tisková zpráva Účast na veletrhu designu Maison et Objet, Paříž, 22.1. - 26.1.2016 Po velkém úspěchu na loňském zářijovém veletrhu Maison et Objet se BOMMA opět vrací do

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, Smetanovo zátiší 470, příspěvková organizace

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Železný Brod, Smetanovo zátiší 470, příspěvková organizace Ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě vyhlašuje v souladu s příslušnými právními ustanoveními nabídku povinných a nepovinných zkoušek pro profilovou část maturitní zkoušky

KATALOG DESIGNOVÝCH VÝROBKŮ

KATALOG DESIGNOVÝCH VÝROBKŮ březen 2015 KATALOG DESIGNOVÝCH VÝROBKŮ prodejní benefiční výstavy pro Amelii v galerii KusKovu Výtěžek z prodeje bude použit na podporu bezplatných služeb Amelie, o.s. Radka Jandová věnovala Amelii pět

Aktuální dražba - Září, čtvrtek, 25.9.2014 od 18.00 hod

Moderní umění & fotografie 19. 4. 2015

jiří bárta ordo linearum

jiří bárta ordo linearum jiří bárta ordo linearum 24. 9. 24. 11. 2016 ordo linearum IV 2012, olej, plátno

VÝTVARNÉ KURZY týdenní družební akce výtvarné výchovy. Gymnázium Havlíčkův Brod

VÝTVARNÉ KURZY týdenní družební akce výtvarné výchovy. Gymnázium Havlíčkův Brod VÝTVARNÉ KURZY týdenní družební akce výtvarné výchovy Gymnázium Havlíčkův Brod Informace o výtvarném kurzu Naše škola ve spolupráci s Gymnáziem Vrchlabí nabízí studentům od školního roku 2010/ 2011 odborně

MgA. Adam Jílek. V pasti olej na plátně / 120x80cm / 2017

MgA. Adam Jílek. V pasti olej na plátně / 120x80cm / 2017 ADAM JÍLEK MgA. Adam Jílek *29.3.1989, Praha / Česká republika je malíř mladé generace českých umělců. Přes svůj relativně nízký věk si stačil vyvinout výrazný vizuální i obsahový rukopis. Absolvent Akademie

15. 6. 2014 FRANTIŠEK VOBECKÝ - POZŮSTALOST

JOSEF PEKÁREK (* ) Inventář osobního fondu

JOSEF PEKÁREK (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE JOSEF PEKÁREK (* 873-930) Inventář osobního fondu Časové rozmezí fondu: 885 930 (960) Značka fondu: 6 Číslo evidenčního listu NAD: 24 Evidenční číslo inventáře: 98 Zpracovala:

Spranger, van Goyen, Hartmann a další

Spranger, van Goyen, Hartmann a další Spranger, van Goyen, Hartmann a další Nejdražší díla starého umění na loňských aukcích text KOUCKÁ TEREZA foto ART+ datum 05.01.2018 V minulém roce se na domácím trhu objevila řada kvalitních děl starého

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* ) Inventář osobního fondu

ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* ) Inventář osobního fondu ARCHIV NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE KAREL ŠPILLAR (* 1871 1939) Inventář osobního fondu Časové rozmezí: (1854) 1894 1939 (1974) Značka fondu: 72 Číslo evidenčního listu NAD: 4 Evidenční číslo inventáře: 158

Podmínky prodeje 137 obrazů autora Mirosla Paráka

Podmínky prodeje 137 obrazů autora Mirosla Paráka Příloha č.1 usnesení č. 300 RM ze dne 21.5.2008 Podmínky prodeje 137 obrazů autora Mirosla Paráka 1. Minimální přípustná kupní cena je cena dle znaleckého posudku č. 125/2003 2. Nabídky na odkup obrazů

VÝTVARNÁ KULTURA. 9. Gotický sloh v českých zemích. 9-Výtvarná kultura. Vytvořil: Lenka Tichá. www.isspolygr.cz

VÝTVARNÁ KULTURA. 9. Gotický sloh v českých zemích. 9-Výtvarná kultura. Vytvořil: Lenka Tichá. www.isspolygr.cz VÝTVARNÁ KULTURA 9. www.isspolygr.cz Vytvořil: Lenka Tichá Strana: 1 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tematická oblast Název DUM 1. ročník (SOŠ, SOU) Interaktivní

Časové souvislosti napovídají, že vaše aktuální výstava je značně opožděným železnobrodským výstavním debutem. Kdo ten odklad způsobil? Oni, nebo vy?

Časové souvislosti napovídají, že vaše aktuální výstava je značně opožděným železnobrodským výstavním debutem. Kdo ten odklad způsobil? Oni, nebo vy? V soukromé galerii Detesk v Železném Brodě vystavuje druhově pestrý výběr z rozpjaté tvorby poslední dekády výtvarnice Eva Vlasáková (vlevo na snímku Kryštofa Ježka). Působí v blízké Malé Skále. V Železném

1952 1953 výtvarníkem vývojového střediska při Střední průmyslové škole sklářské v Železném Brodě

1952 1953 výtvarníkem vývojového střediska při Střední průmyslové škole sklářské v Železném Brodě René Roubíček sochař, sklář, výtvarný pedagog Narozen 23. ledna 1922 v Praze Studia: 1940 1944 Uměleckoprůmyslová škola v Praze (ateliér monumentální malby a skla, prof. Jaroslav Holeček) 1949 1950 Vysoká

Volná grafika, základní druhy a techniky

Volná grafika, základní druhy a techniky Volná grafika, základní druhy a techniky Grafika ve smyslu umělecké grafiky je jedním z druhů výtvarného umění. Obecně můžeme říci, že grafikou nazýváme umělecké dílo, kdy umělec použije jednu z grafických

Profilová část maturitní zkoušky ve školním roce 2015/2016

Profilová část maturitní zkoušky ve školním roce 2015/2016 Profilová část maturitní zkoušky ve školním roce 2015/2016 (část školy Husova 10) Ředitel Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy Brno, příspěvková organizace v souladu se zákonem 561/2004

Anotace Autorka Výstavy. Plastiky Obrazy Kresby Mandaly Mozaiky

Anotace Autorka Výstavy. Plastiky Obrazy Kresby Mandaly Mozaiky Anotace Autorka Výstavy Plastiky Obrazy Kresby Mandaly Mozaiky Prostředí jenž kolem sebe každý z nás každodenně vytváří je ovlivněno touhou po životě. Její hodnotu máme nastavenou uvnitř svého srdce a

6.2. II.stupeň. Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vyučovací předmět: VÝTVARNÁ VÝCHOVA. Charakteristika vyučovacího předmětu 2.

6.2. II.stupeň. Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vyučovací předmět: VÝTVARNÁ VÝCHOVA. Charakteristika vyučovacího předmětu 2. 6.2. II.stupeň Vzdělávací oblast: Umění a kultura 6.2.12. Vyučovací předmět: VÝTVARNÁ VÝCHOVA Charakteristika vyučovacího předmětu 2. stupeň Obsahové vymezení Vzdělávání v této oblasti přináší umělecké

marek trizuljak sklokrajina

marek trizuljak sklokrajina marek trizuljak sklokrajina 21. 9. 22. 11. 2013 moře II., tavená skleněná plastika marek trizuljak sklokrajina s markem trizuljakem jsem se seznámil (dnes se tomu nechce věřit) před více než dvaceti lety.

AUKCE VÝTVARNÉ UMĚNÍ STAROŽITNOSTI A DESIGN. v neděli 22. 5. 2011 ve 13.30 hod. palác Žofín Praha 1 Slovanský ostrov 226

AUKCE VÝTVARNÉ UMĚNÍ STAROŽITNOSTI A DESIGN. v neděli 22. 5. 2011 ve 13.30 hod. palác Žofín Praha 1 Slovanský ostrov 226 VÝSTAVA DRAŽENÝCH PŘEDMĚTŮ Exhibition of Auctioned items Předměty nabízené do aukce, uvedené v tomto katalogu, budou vystaveny v prostorách těchto galerií BRNO Aukční dům Sýpka, Alfa Pasáž, galerie Poštovská

atelier sochařky hany wichterlové

atelier sochařky hany wichterlové okolí újezdu_praha 1_malá strana atelier josefa sudka atelier sochařky hany wichterlové samostatně stojící stavba se zahradou na pozemku patřícímu mč praha 1 v současné době přístupná přes bytový dům újezd