Upoutávka: Bezejmenný muž. Vydejte se na cestu s kovbojem, co získal práci a má chránit dostavník. Zažijte s ním akční chvilky a dobře se bavte!

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Upoutávka: Bezejmenný muž. Vydejte se na cestu s kovbojem, co získal práci a má chránit dostavník. Zažijte s ním akční chvilky a dobře se bavte!"

Transkript

1 Upoutávka: Bezejmenný muž Vydejte se na cestu s kovbojem, co získal práci a má chránit dostavník. Zažijte s ním akční chvilky a dobře se bavte!

2 V úvodu tohoto čísla bych vás rád seznámil s panem Ipsem. Je to milý, asi padesátiletý mladík, a zajisté oceníte jeho společnost. Ovšem jak, zda kladně, nebo záporně, to už je na vás samotných. Již spoustu let svého krátkého života se zabývá lesnictvím, tedy jeho přítomnost bude snad přínosem pro váš i náš Homeles. 1. Obsah a autoři: Reportáž ze Dne lesa na Floře - redakce Lesáci v Londýně - Mgr. Regina Kudláčková, Mgr. Jaroslava Jalůvková a Mgr. Iva Dobešová Perličky - vypráví pan Ips Básničky na téma Fronta na oběd Velké šelmy - Tomáš Kunc, 3. C Na slovíčko s angličtinou Mgr. Jaroslava Jalůvková, Mgr. Regina Kudláčková Já, dobrodruh - Filip Nevřala, 3. C Tak šel čas - Ing. Vladimír Šmíd Naše škola za těžkých dob - Ing. Vladimír Šmíd Myslivecké odívání na lesnických školách -? Komentář ke státním maturitám - Daniel Gajdoš, 4. B Bezejmenný muž (4. Část)- Daniel Mamula, 2. C 2. Pastelkoví mágové: Jaroslav Hůšť, 3. C Martina Dohnalová, 3. C 3. Redakce: Levá a pravá ruka - Martykan - Škrobánek Šéfredaktor - Filip Nevřala

3 Den lesa Výlet lesních pedagogů na Floru Dny 14. a 15. října roku 2011 se zapsaly do historie lesnické pedagogiky jestli ne na věčné časy, tak přinejmenším na měsíc určitě. Pro nás vše začalo jednoho krásného dne, když jsme hráli divadlo Ze života kůrovce v domově důchodců. Po tomto úspěšném představení jsme se dozvěděli, že je možnost jet příštím rokem na výstaviště Flora v Olomouci, tam zahrát před natěšeným dětským publikem scénku znova a pomoct s organizací Dne lesa. Přípravy Od této doby jsme o tom až do tohoto pololetí nic neslyšeli. Ovšem přišel nový školní rok a na schůzkách lesní pedagogiky se začalo opět se zkouškami představení. Zkoušky nebyly nijak náročné a vše šlo hladce, až na to, že jsme se až na jednu výjimku - snad ani jednou nesešli jako účinkující všichni. Museli jsme tedy nahrazovat role, zaskakovat ze sebe a tak dále. Ale úkol byl nakonec splněn a představení nacvičeno. Objednaný králík se speciálním výcvikem byl vychován, vycvičen a doručen. Jeho výcvik byl nesmírně důležitý, jelikož žádný králík bez řádného výcviku tohoto druhu by nemohl vydržet dvoudenní hlazení od přibližně čtyř set rozjařených a po zvířátku rozvášněných dětí. Paní vychovatelka Ryšková s naší paní učitelkou Palackou nejspíše kvůli přípravám na tuto akci probděly mnoho nocí a proseděly mnoho chvil s nejlepším psychologem jménem Kafe. Obě to přežily, zdá se, ve zdraví a my jsme jim za jejich práci vděčni, jelikož bez nich bychom se žádného mecheche na Floře nezúčastnili. Příjezd na olomoucké výstaviště Flora Až do příjezdu na místo snad nikdo z nás, kromě p. Palacké a Ryškové, netušil, co jej čeká. O tom také vypovídají následující rozhovory, uskutečněné během chystání stanovišť, o kterých jsme toho také až do příjezdu mnoho nevěděli: Já: Tak co, jak to vidíš? Dotazovaný1: Dobrý. Já: Tak co, jak to vidíš? Dotazovaný2: No nic moc. Ale lepší než ve škole A je tu zima. Po chvilce zběsilého pobíhání po výstavišti, nevědouce, kde zakotvit, jsme si vyhlédli pěkné místo, kam jsme naházeli několik tun našeho nákladu. Poté jsme začali rozbalovat krabice a se zděšením zjišťovat, co v nich je. Zároveň s tím jsme začínali litovat (zřejmě ne všichni) děti, co přijdou. Například někde z davu jsem zaslechl něco ve smyslu: Do prkýnka dubovýho, to je krabice s houbami. Do šnyclu, choroše, nepoznám ani jeden. Chudáci děcka. Dobře jim tak, to jim přeju.

4 Začátek akce Vybalili jsme všechny krabice, donesli stoly a lavice. Na ně jsme nachystali všechny naše pomůcky a čekali, až se objeví první děti. Toto jsou stanoviště, která byla pod naší kontrolou a námi zajištěná: dřevokazné houby, psi, lukostřelba, včelařství, hlazení králíka, řezání dřeva, hod špalkem a hlazení hada. Nemuseli jsme dlouho čekat a v dáli jsme spatřili houf běsnících dětí. V tu chvíli jsme chtěli hodit nohy na ramena a strategicky ustoupit početní převaze. Ovšem už bylo pozdě. Byli jsme obklíčeni ze všech stran, a tedy nebylo ani pomyšlení na ústup bez velkých ztrát na životech. Tak jsme zůstali stát na svých místech a čekali na svůj osud. Než jsem se nadál, byly děti všude. Když jsem občas zabloudil pohledem ke stanovišti s králíkem, tak jsem to stanoviště sice neviděl, ale fakt, že tam králík je, jsem poznal podle toho, že občas z davu dětí vyletěl chomáček bílých chlupů. Statečný, chrabrý a odvážný králík Evžen má náš obdiv. Asi nemusím popisovat průběh činnosti na všech stanovištích, určitě si dokážete představit ochutnávku medu u včelařů, házení špalkem do jiných špalků, skotačení psů, Poznávání dřevokazných hub už je sice hůře představitelné, ale když dodám, že to bylo s nápovědou a stačilo tedy jen poznat, která houba je nejvíce hnědá apod., tak už to máte snazší. Raději pokročím dále, a to k divadlu. Divadelní scénka ze života kůrovce Tuto scénku jsme v pátek hráli dvakrát, přičemž se natáčela a druhý den se dětem promítala. Jak poprvé, tak podruhé se těsně před tím, než herci nastoupili na scénu, diváci rozešli, a tak na počátku nebylo pro koho hrát. Naštěstí stačilo chvilku počkat a v hledišti už stála spousta nedočkavých diváků. Po vyřčení několika informací o divadle a po úvodním proslovu vypravěčky nabraly události rychlý spád - a za chvíli vše zase skončilo. Kůrovec byl v lapači a les mohl růst pokojně dál. Taky máte tak rádi šťastné konce? Za zmínku určitě stojí oběd. Čekali jsme, tedy aspoň já jsem čekal, ale myslím, že jsem nebyl sám, že jako obvykle dostaneme chleba, řízek a budou s námi hotovi. Ale ono to vše bylo jinak. Nejdříve nás poslali ke stánku. Od něj pak do restaurace, v níž jsme byli usazeni do salónku rezervovaného pro pořadatele. Byl jsem z toho celý nesvůj, až jsem si říkal, že to snad není možné, že nás nejspíš brzo přijde někdo vyhodit. Brzy někdo přišel, ale nevyhodil nás - tedy nevyhodila, ale nechala nás objednat si pití a pak, pak nám obsluhující donesli kachničku se zelím a knedlíkem. Nebyla vůbec špatná, spíš dobrá. Vlastně moc dobrá.

5 Osudy účinkujících: Žáci - mírně psychicky narušeni, ale prý jen dočasně. Učitelé - mírně psychicky narušeni z narušených žáků. Králík Evžen (byla to samice) - uvařen a sežrán na smetaně. Umělé včely z úlu - vybledlé ze sluníčka Závěr a zhodnocení akce. Byl to moc krásný den plný zážitků, legrace a zkušeností. Navzdory výše uvedenému byly děti hodné, poslušné, vnímavé a projevovaly zájem o připravené stanoviště a disciplíny (také dobře tleskaly divadlu). Měli jsme z toho radost, a snad jsme i my udělali radost těm, co přišli na Den lesa. Redakce Homelesu

6 Žáci Střední lesnické školy v Hranicích na návštěvě Anglie Nejprve to byly jen prázdné pojmy z nudných maturitních otázek Piccadilly Circus, Trafalgar Square, London Eye, Greenwich, Westminster Palace nebo Whitehall a další. Na kterém londýnském náměstí se nacházejí čtyři lvi a kde vždy o Vánocích stojí obrovský vánoční strom? Byly to další a další otázky, které jsme studentům pokládaly při zkoušení, a odpovědi, přestože byly většinou správné, byly tzv. bez šťávy. A tak jednoho dne přišel nápad Proč to studentům neukázat ve skutečnosti? Proč se s nimi na Trafalgarské náměstí nevypravit? To, že jsme žáci lesnického oboru, neznamená, že naše znalosti a zájmy jsou limitovány hranicemi lesa. Druhý zářijový týden jsme se tedy vydali autobusem z Hranic do Calais. Všichni jsme se moc těšili na nové zážitky a zkušenosti. Ubytování bylo předem domluveno v pohostinných londýnských rodinách, takže cestou do Doveru někteří ze žáků zpytovali svědomí a v duchu si opakovali základní fráze na uvítání. Najednou začali diskutovat o tom, zda znají dost slovíček na to, aby se domluvili. Černé svědomí měl skoro každý. Ale ve chvíli, kdy jsme z trajektu v Doveru vyjížděli na pevninu a přivítaly nás nádherné bílé křídové útesy, naše obavy se rozplynuly spolu s pověstnou anglickou ranní mlhou. První den nás čekala malebná městečka Hastings, Eastbourne a Brighton, kde jsme strávili celý den nakupováním, pobytem na pláži a prohlídkou podmořského světa a viktoriánského zábavního mola. Večer jsme zamířili do rodin, kde jsme prožili dvě nadcházející noci. Skutečnost, že jsou Angličani chladní, se vyvrátila ve chvíli, kdy jsme se setkali s prvními rodinami pohostinní, otevření, vstřícní a srdeční lidé připravili našim studentům příjemné večery. Druhý den nás čekal nabitý program. Žáci si v autobuse cestou k London Eye tak tak stačili vyměnit zkušenosti a zážitky ze svých rodin a už vystupovali na břehu Temže, kde je čekal nezapomenutelný výhled na metropoli z obřího kola. Poté následoval náročný přechod centrem Londýna přes Westminster Bridge, kolem Downing Street, kde jsme zamávali na Davida Camerona a spěchali se poklonit královně k Buckinghamskému paláci. Cestou jsme fotili a naslouchali zajímavému výkladu naší průvodkyně Vlaďky Indrové. Večer jsme ještě zaskočili do Muzea vědy a přírody, abychom nebyli ochuzeni ani o odborné zážitky. Poslední den v Londýně jsme strávili v Toweru a kochali se pohledem na korunovační klenoty, mučírnu, místo, kde se konaly popravy, zbrojírnu i vězení, kde chudáci odsouzení čekali na smrt. The Tower je skutečně mystické místo, kde na vás dýchá krutá i krásná historie a kde zapomínáte na současnost a bloudíte s dušemi mrtvých králů a popravených královen v dávných stoletích. Krkavců je v Toweru stále devět, takže to vypadá, že britskou monarchii nečekají tak zlé časy, jak ekonomové předpovídají. Na lodi po Temži směrem na Greenwich jsme zamávali centru a vzhledem k tomu, že právě ten den bylo 11. září, všichni jsme si trochu oddychli. Všudypřítomné kontroly, policejní vrtulníky a hlídky se psy nám nedaly nevzpomenout si na tragické události z New Yorku. V příštím roce se těšíme na výlet do národních parků ve Skotsku a znovu do nezapomenutelného Londýna, který se nám všem vryl pod kůži. Mgr. Regina Kudláčková, Mgr. Jaroslava Jalůvková a Mgr. Iva Dobešová

7 Lesák vs. anglický strážce

8 Dodovy hlody Pan Ips vypráví: Učitel: Co se balíte Hodina ještě neskončila. Žák: Já si jen dělám pořádek na lavici. Učitel: No, každej tomu říká jinak. Žák: To je zima! Až se mi dělá jinovatka na skriptech. Učitel: Sedni si pořádně a neopírej se o tu zeď! Žák: Mě bolí záda. Učitel: To už říkáš tři týdny Učitel: Popiš železnou část sekery. Žák: Já nevím, to je jen takovej kus železa. Žák: Pane učiteli, co to hledáte No co to hledáte Vy mě chcete zmlátit, co? Žák: V Maďarsku nemají mobily, tam mají kukuřičný telegraf. Pravopisné perličky aneb čeho se v písemkách dočkal velký chemik a fyzik, p. učitel Skotnica: - rozpad jádra je buť umělí nebo - nabyté elektrické pole - je viší než 83 - stabylita jádra - paprsky prochází skrs

9 Dodovy hlody Básničky na téma: Fronta na oběd Úvodní prohlášení: tyto básničky vznikly v dobrém rozmaru studentů po dobré večeři, tedy prosím mistry kulinářského umění, aby se nad těmito básničkami nepohoršovali, ale brali je s humorem a nadhledem. Co se studentům vybaví, když se řekne fronta na oběd? Přečtěte se následující básničky: První básnička (po silné cenzuře, nejdříve vyžádané na autoru, potom ještě provedená redakcí) Píp píp píp Pípi píp, pípipíp píp píp píp pípipípipípi píp. Básnička druhá (neveršovaná, krátká, ale výstižná a opět po cenzuře): Jdu na oběd, vidím dlouhou frontu, sakryš, jdu pryč, budu o hladu. Tentokrát už veršovaná a bez cenzury: Stojím frontu na oběd, nevím, co bych ještě sněd, jak mě ten hlad trápí, sním asi trs trávy. K obědu trocha špenátu, co je jak tráva posekaná u internátu. Ve frontě lidí jak mraky, nebaví mě ztrácet čas, kdo bude psát ty taháky, nechci už z HÚL propadnout zas. A další veršovaná: Cpu se frontou na oběd skoro bych už něco sněd máme řízky to je slast škoda že tu není chlast už jsem skoro u vokýnka kouká na mě hospodyňka chceš rohlík anebo večku zase budem bez řízečku A ještě jedna na závěr: Internátní strava není žádná sláva, ve frontě tu stojím rok, do jídelny ani krok. Hnědá máčka ta je zdravá, pro mě není to ta pravá. Já mám radši stejk, i když nejsem šejk. Nepohrdnu žádným masem, oni na mě s ananasem. Kdyby aspoň pívo bylo, to by se nám lépe žilo. Místo piva každej den spokojím se s kakaem. Dvě pětky by už stačily, rodiče by mě mlátili, až zuby by mi vyskočily.

10 Velké šelmy Před letními prázdninami proběhla v AV učebně přednáška nazvaná Škody velkými šelmami. Těšil jsem se, že se připravím na hrozící problém těchto velkých predátorů v našich honitbách. Místo toho jsem se dočkal agitace za rozšíření rysa ostrovida. Škody jím způsobené byly přednášejícím neúměrně bagatelizovány a doprovázeny ironickým úsměvem na účet hloupých myslivců, jejichž metody mysliveckého hospodaření jsou dávno zastaralé. Snad bych i na toto téma zapomněl, ale znovu mně bylo připomenuto členy hnutí Duha, kteří se mě snažili přesvědčit, abych jim ze svého účtu ukrojil pár cifer. Chtěl jsem tedy vědět, na co by peníze mnou darované byly použity. Slečna pohotově vybalila svůj letáček, kde byly tučně vytisknuty čtyři hlavní body jejich snažení. Přednášku o kůrovci jsem jí utnul v půlce. Doporučil jsem jí několik hodin u zkušeného zoologa, p.uč. Rolince. Podpora energeticky soběstačných a ekologických staveb mě celkem zaujala. Potom však přišel kámen úrazu. Velké šelmy zpět do naší přírody. Zježily se mně i ty chlupy, které se mi obvykle neježí, a začal jsem skřípat zuby. Slečna, ač ne moc informovaná, tak jistě všímavá, postřehla můj nelibý obličej. Vyhrkl jsem ze sebe jen: Proboha, proč? Prvním argumentem bylo to ekology často užívané zaklínadlo: Jsou to přece původní druhy, měly by se tedy vrátit zpět do naší přírody. Tak jsem se tedy chopil slova a pokusil jsem se vyvést slečnu z iluze. Je pravda, že medvěd, rys i vlk jsou zde původní druhy, ale je také pravda, že byly původními druhy v původním prostředí, které tu už jaksi několik desetiletí není. Jaksi ubylo lesů, které jsou jejich přirozeným prostředím. S úbytkem lesů se také změnila původní zvířena. Ta byla za těch jejich dob tvořena hlavně velkou zvěří jako jelen, zubr, los. Tato zvěř měla jisté dispozice na obranu proti velkým šelmám (pořádné rohy nebo parohy, konstituce, semtam nějaká ta vlčí výsada). Proto tito predátoři eliminovali hlavně zvěř nemocnou, slabou, popřípadě uhynulou. Dalo by se vlastně říct, že byli zvěří užitečnou, protože šlechtili chov. Namísto toho se dnes rozšířila drobná zvěř (které už tedy taky není zrovna přehršel), k tomu byly introdukovány druhy jako daněk, srnec, muflon, sika japonský, jelenec běloocasý. Oproti výše zmiňovaným mají nesporné indispozice proti velkým šelmám. Jsou tedy lehce dosažitelnou kořistí. Konkrétní případy můžeme najít v místech výskytu rysa. Tam nastává ještě další problém. Srnčí vidí rysa poprvé, stojí, kouká a ten mezitím strhne jeden kus, rozhlédne se a vidí další šťavnaté kousky, které se nemají k útěku A konec známe všichni. Plýtvavý žír rysa a doma prázdný mražák. I po těchto pádných argumentech slečna vznesla dvě námitky. První: spárkatá zvěř je přemnožená, protože myslivci chtějí hodně masa. No, nevím jak u koho v honitbě, ale u nás je srnčí žalostně málo, o další spárkaté ani nemluvě (krom černé). Mimoto zákon určuje

11 jakési normy, jejichž překročení znamená vznik škody na lesnických a hospodářských kulturách, které hradí příslušný myslivecký spolek. Takový gulášek z přemnoženého jelena (NE říjného jelena, nejsem takový labužník jako jistý německy mluvící národ) by potom mohl pěkně zhořknout. Druhá námitka: tam, kde je rys delší dobu, jsou kusy kvalitnější ve zvěřině. Poprosil jsem slečnu o chvilku na několik meditačních cvičení, které slouží ke snížení tlaku krevního oběhu. Srnčí zvěř, která jako přežvýkavec má vybudovaný přísný krmný režim a trpí už na stres způsobený cyklisty, houbaři, sběrači lesních plodů (kteří ji na rozdíl od rysa nechtějí ani sežrat), bude mít jistě větší apetit, když bude mít za kýtami ostrovida. Slečna to se mnou vzdala a doufám, že i s ekologickými (možná až ekoteroristickými) aktivitami. Věřím, že někteří lidé mohou mít i jiný názor, než jsem zde publikoval, berte tak tento článek i jako podnět pro diskuzi. Kunc Tomáš, 3. C

12 Na slovíčko s angličtinou Máme tu dva zajímavé úkoly pro vaše volné chvíle (kterých máte jistě více než dost ). Kdo jako první dospěje ke správnému řešení a osobně je v příštím týdnu přinese Filipu Nevřalovi, neodejde bez odměny! A vy ostatní se alespoň můžete těšit na lehký trénink šedé kůry mozkové. (Správné řešení naleznete v příloze Homelesu uveřejněné na našem webu v týdnu od t.r.) Thanksgiving in the USA Complete the text with the correct word from the box. roast turkey presents Thursday kitchens Christmas November football families homeless 1621 food wishbone volunteers settlers shopping poor New York Americans celebrate Thanksgiving every year on the fourth (1) in (2). It s a very important festival for (3) who usually come together for a long weekend even if some of them have to travel long distances to get home. According to American tradition, the first Thanksgiving took place in (4), soon after the first European (5) arrived in North America. The most common meal at Thanksgiving in the USA is (6) and vegetables. According to the tradition, the person who gets the (7) must break it and make a wish. Of course, you can have another meal at Thanksgiving. Lobsters and crab are also popular. Apart from the family meal, the Thanksgiving weekend is also a time for sport, parades and shopping. There are American (8) matches on TV, as well as college matches around the country. In (9), the department store Macy s organises a famous fancy-dress parade which always ends with Santa Claus. The Friday of Thanksgiving weekend is traditionally a busy (10) day because people start to buy (11) for (12). Traditionally, autumn festivals are an occasion to give thanks for having plenty of (13). However, Thanksgiving is also an oportunity to remember those people who are less fortunate. In many US cities, (14) spend some of the holiday working in soup (15) which distribute free food to the (16) and (17). Mgr. Jaroslava Jalůvková

13 The Best American Cheescake Although this is not a typical Thanksgiving recipe, I hope you try to prepare it for your family during one of this cold and foggy autumn weekend. But first you must put the sentences in the right order. Ingredients Method: 250 g biscuits (the best is type Esíčka ) 100 g butter, melted 1 vanilla pod or vanilla sugar 600 g soft cheese (Mascarpone, Riccota or Czech pomazánkové máslo ) 100 g icing sugar 284 ml pot double cream (šlehačka) 400 g strawberries, halved and stoned (or other fruit e.g. mandarines or pineapple) 25 g icing sugar a. Cut the cake into pieces, remove to dessert plates and decorate with your favourite fruit. b. Leave to set in the fridge overnight. c. If you prefer fruit puré, mix it with a little icing sugar before serving it. d. Chill in the fridge for 1 hour to set firmly. e. Mix thoroughly until the crumbs are completely coated. f. Put the biscuits in a plastic food bag and crush to crumbs using a rolling pin. g. Transfer the crumbs to a bowl, then pour over the melted butter. h. Topping: Bring the cheesecake to room temperature, about 30 minutes before serving. i. Make the filling: Place the soft cheese, icing sugar and vanilla sugar in a bowl, then beat with an electric mixer until smooth. Tip in the cream and continue beating until the mixture is completely combined. j. Now spoon the cream mixture onto the biscuit base, working from the edges inwards and making sure that there are no air bubbles. Vocabulary: icing sugar moučkový cukr rolling pin váleček crumbs drobky, kostičky smooth hladký Mgr. Regina Kudláčková

14 K zamyšlení: Já dobrodruh Jaký má život smysl? Jaký má cíl? Čeho chci v životě dosáhnout? Co smím dělat a co dělat nesmím? Co naopak musím? Proč to všechno dělám? Možná že takto přemýšlí mnoho lidí, možná že jen já. Ale to nemění nic na tom, že to sem chci napsat. Možná, že jestli o tom přemýšlí více lidí, tak se mnou budou souhlasit, nebo uvidí další názor na věc. A jestli tak přemýšlím jen já, tak k těmto myšlenkám přivedu i jiné lidi, nebo si třeba řeknou, co je to za blbosti, a nebudou to číst. Ale to je vcelku jedno. Je několik skupin lidí. Jedna skupina lidí jsou ti, co chtějí mít život pohodový, aby se nemuseli starat o moc věcí, aby neměli moc velkou zodpovědnost, a když přijdou z práce, tak mít od ní čistou hlavu. Tedy odpracovat si a mít volný den. Další lidé chtějí život prožívat jako, jak bych to jen řekl, jako jedno velké dobrodružství. Nemám na mysli život, ve kterém člověk s úzkostí čeká na zítřek, jestli bude mít co dát jíst své rodině. Mluvím tu o vnímání života. O tom, jak člověk bere svůj život. Jak na něj nahlíží. Jestli čeká na další den s tím, že bude stejný jako každý jiný, nebo s tím, že očekává s napětím, co mu další den přinese. Třeba přinese něco radostného, co potěší, nebo něco, z čeho se člověk naštve, bude smutný ale i to přece k životu patří. Kdyby bylo pořád dobře, člověk by si toho přestal vážit a bral by to jako samozřejmost. Sice dobrou a příjemnou samozřejmost, ale za nějaký čas by o tom už ani nevěděl. Pravým dobrodružstvím není zabíjet nestvůry jako v knížkách a filmech, ani chodit se pobít na ulici, ale žít svůj život naplno a podle sebe. Žít podle sebe a uzpůsobovat si život tak, jak ho chci já, je samo o sobě dobrodružství, jelikož společnost má v takovýchto případech ve zvyku házet klacky pod nohy. Filip Nevřala, 3. C

15 Tak šel čas Některé problémy v naší škole a jejich řešení v letech (poslední díl) Cestování vlakem - upozornění Ředitelství školy došla stížnost, že studující, kteří dojíždějí do školy ze svých domovů drahou, počínají si na nádražích při vystupování a nastupování do vlaku velmi neopatrně a nedbají upozornění železničních zřízenců. Ředitelství varuje studující před takovýmto jednáním a upozorňuje, že by mohli za to nésti vzniklé následky. V Hranicích dne Ředitel: František Matějka Docházka do školy - upozornění Někteří studující docházejí pozdě do školy, zejména v ranních hodinách, což se příčí školnímu řádu. Ředitelství upozorňuje na tuto nepřístojnost a podotýká, že zameškané hodiny nebudou omluveny. V Hranicích dne Ředitel: František Matějka Hostince - oběžník Ředitelství školy se dozvědělo, že někteří studující navštěvují zakázané hostince a že dlouho do noci se po městě potulují. Takové chování není důstojné studující mládeže a bude profesorským sborem přísně stíháno. V Hranicích dne Ředitel: František Matějka Připravil Ing. V. Šmíd

16 Z těžkého života školního za Protektorátu Böhmen und Mähren Vyšší lesnická škola v Přerově Oběžník: Jsem povinen vás upozornit, že zítra je pracovní den a vyučuje se proto normálně dle rozvrhu. Jakékoliv pokusy i náznaky pokusů dát tomuto dni jiný ráz,i kdyby to byly akce zcela bezvýznamné, jsou spojeny s těžkými důsledky pro zúčastněné, pro členy jejich rodin, pro celou školu a případně i pro širší nezúčastněnou veřejnost. Vyzývám vás proto, abyste se vyvarovali všeho, co by mohlo být nepříznivě vykládáno. Bude lépe, nebudete-li se zbytečně zdržovat venku. V Hranicích dne 27. října 1939 Ředitel: Ing. František Pražan Po přemístění lesnické školy do Přerova Oběžník: Přes důrazné připomenutí školního řádu a povinností, které tento školní řád a zájem školy studujícím ukládá, dopustili se někteří hned v prvých dnech školního roku přestupků, jež jsou s to vážně ohrozit kázeň a dobrou pověst ústavu. Aby bylo zabráněného horšímu, usnesl se profesorský sbor v konferenci dne 12. září 1940 na těchto opatřeních: 1) Zakazuje se návštěva všech hostinců a kaváren v Přerově i mimo Přerov. Kdo se v hostinci stravuje, oznámí to třídnímu profesoru s označením podniku a jídla (obědy, večeře) a smí jen pro ten účel dotyčnou místnost navštěvovati v příslušné době. Po večeři musí opustit místnost do 19 hodin. 2) Mimo nedělní návštěvy u rodičů je studujícím zakázáno opustit Přerov bez písemného dovolení třídního profesora. 3) Dovoluje se, až na další zdržovati se mimo byt do 19 ½ hod. (letní čas). Do té doby si může každý vše, co potřebuje, obstarat, a proto musí být po 19 ½ hod. již doma. Výjimky jsou přípustny v ojedinělých případech a na předchozí písemné dovolení třídního profesora, jde-li např. o návštěvu divadla, koncertu, kina, tělocviku, učebných kursů ap. Návštěva filmových představení začínajících po 18. hod. se zásadně nepovoluje. 4) Pro zápis výše uvedených dovolení opatří si každý studující zápisníček a očísluje jeho stránky. Žádá-li za jakékoliv dovolení, napíše datum, místo, účel a dobu a předloží třídnímu profesoru k podpisu. Tento doklad pak musí mít u sebe. 5) Profesorský sbor upozorňuje, že provinění proti těmto ustanovením budou stíhána velmi přísně. 6) V zájmu dobrého jména školy a vás všech vyzývá vás profesorský sbor velmi důtklivě, abyste dbali všech pravidel slušného chování. Choďte čistě umyti a upraveni, oblíkejte se čistě a střízlivě, dbejte na držení těla a chůzi, chovejte se zdvořile a nenápadně, nechoďte po ulicích a na jiných veřejných místech ve skupinách a nepostávejte v hloučcích! Nepřekážejte frekvenci! Jste zde noví lidé, a proto jste stále pozorováni. Správce školy: Ing. Pražan

17 Oběžník: Mám povinnost vás upozornit, že je nepřípustné jakékoliv demonstrativní chování, zvláště ve dnech října, a každý i sebemenší pokus o to bude bezodkladně potlačen. Jsem přesvědčen, že nemáte nic takového v úmyslu, jest však třeba zvýšené bdělosti, aby takový úmysl nemohl být u vás ani předpokládán a abyste se nenechali jinými z nějaké nerozvážnosti svést. Vyzývám vás proto důtklivě, abyste ani oblečením, ani chováním nevybočovali z mezí svého běžného denního života, leč že v uvedené dny omezíte svůj pobyt na veřejných místech na míru naprosté nezbytnosti, jako jsou cesty do školy a ze školy, za stravováním apod. Musíte si být vědomi, že důsledky nerozvážného jednání by dolehly těžce na vás a tím i na vaše rodiče a nejtvrději na školu. V Přerově dne 25. října 1940 Správce školy: Ing. Pražan Oběžník: 1. Podle přípisu zdejšího okresního úřadu je třeba přiložit k žádosti o honební lístek potvrzení Myslivecké jednoty, že žadatel je jejím členem, nebo u mladistvých alespoň osvědčení, že proti jeho (třeba pozdějšímu) přijetí není námitek. Opatřete si jedno, či druhé potvrzení! 2. Ministerstvo zemědělství nařídilo opět povinnou šestitýdenní prázdninovou praxi. V prvé řadě to má být praxe lesnická, případně dřevařská na území Protektorátu. Kdo nenajde příležitost k takové odborné praxi, je povinen konat praxi rolnickou. Osvobozen může být žák jen na doporučení školního lékaře. Zůstává také povinnost vést pracovní deník. Ještě před prázdninami je každý povinen oznámit, kde a jakou praxi bude konat, a vyzvednout si tiskopis Průkaz o prázdninové praxi, který potvrzený odevzdá po prázdninách i s Deníkem praxe. V Přerově dne 11. června 1941 Správce školy: Ing. Pražan Připravil Ing. V. Šmíd

18 Jelikož se našim detektivům nepodařilo vypátrat autora anonymu, jenž napsal tento článek, je tedy tento anonym anonymní. Myslivecké odívání na lesnických školách V dávných dobách, kdy ještě na lesnické školy nechodily dívky, byli mladí myslivci oblečení v uniformách a slušně upravení. A dnes? Když se podíváme o přestávce na chodbu, tak vidíme, kterak mladí chlapci chodí neupraveni, v riflích, vytahaných tričkách a s rovnými kšiltovkami, v uších mají velké roztahováky nebo náušnice, které se lesknou na míli daleko. Ale na druhou stranu druzí chodí slušně oblečení, např. v uniformě, což znamená zelené kalhoty, bílou košili a kravatu. No, a abychom nemluvili jen o chlapcích, pohovořím i o dívkách. Myslíte, že rifle a růžové tričko se hodí na lesárnu? Já si myslím, že NE! Ale některá z děvčat dívky takto oblečená chodí. Abych však nekřivdila všem dívkám, najdou se takové, které nosí zelené kalhoty nebo sukni a k tomu bílou či zelenou košili a kravatu. A co na to profesoři, když vidí tyhle neslušně oblečené studenty?! Většinou nic! Někteří jim neřeknou ani slovo, a když už se někteří profesoři ozvou, stejně to dotyčné studenty nezajímá a chodí si dál oblečení, jak chtějí. V dnešní době se už tradice oblékání na naší škole moc neudržuje Ale abychom nemluvili jen o naší almae mater, vezměte si například naše slovenské bratry a sestry. V Prešově na lesnické škole, kde jsme měli tu možnost být na výměnném pobytu, tak tam například nechodí v zeleném vůbec. Podle mého názoru je velmi velká škoda, že dnes je situace jak na slovenských, tak i na českých lesnických školách podobně smutná: v uniformách se chodí stále méně a méně a profesoři v tomto ohledu na studenty příliš neapelují. Tak, milí studenti a profesoři, budete ochotni s tímhle problémem něco dělat, nebo jedna z tradic pomalu a jistě upadne v zapomnění a s postupem času se na lesnických školách bude chodit v riflích a odrbaných tričkách jako na ostatních školách. Prosím zamyslete se nad tímto problémem a začněme s tím něco dělat.

19 Státní maturity za více než sto milionů Úvodem svého zamyšlení bych chtěl upozornit, že současný projekt státních maturit nepamatuje na rozdělení škol do více stupňů. K dispozici jsou pouze dva stupně obtížnosti, což ve finále vede ke zvýhodnění gymnázií, která ovšem nemají žádné odborné předměty. Na druhou stranu musím říct, že se tak omezí případná korupce, ale pochybuji o tom, že státní maturity nějak zvednou úroveň studentů. Pravda je, že budou cedníkem středoškoláků, ale už dnes pociťujeme opětovnou žádanost učňovských oborů. Celý projekt státních maturit doprovázela neuvěřitelná politická fraška, která snad neměla v dějinách našeho národa obdoby. Výsledkem bylo označení státních maturit za testy, které nejsou plnohodnotnou maturitou, politickou stranou, která je prohnala legislativním procesem. Toto chování bylo přinejmenším podezřelé. Kvůli státním maturitám vznikl totiž záhadný CERMAT. Mechanismus financování zdá se být zcela jasný. Stát dostane peníze od EU, ty poté putují do Cermatu, kde se přetaví do soukromých kapes, maturity se v budoucnu zruší a stát vrátí peníze EU z kapes daňových poplatníků Ale to je jen domněnka, vezměme fakta. Cena za jednu zkoušku u společnosti SCIO je zhruba 400 Kč. Maturita se skládá ze tří zkoušek a ročník má odhadem žáků. Z toho plyne, že samotná příprava státních maturit je desetkrát dražší než jeden ročník Národních srovnávacích zkoušek firmy Scio. To je opět podezřelé. Můžete, ale namítnout, že do ceny se počítají metodické materiály, ale ty si platí přece každý sám. Dále se nabízí námitka, že přeci cesta něco stojí. V NSZ je zahrnuto i nájemné budov, které kompenzuje dopravu. Každopádně se počínání státu v projektu jeví jako podezřelé. Na závěr chci poprosit o rozšíření tohoto článku mezi studenty ostatních školních časopisů. Cena NSZ zdroj Scio Daniel Gajoš, 4. B

20 Často se stává, že kvalita a délka textu mají problém se sejít v jednom díle. Buď je text dlouhý, nebo dobrý a kvalitní. Ovšem věřte, že jsou i takové, ač možná výjimečně, pro něž platí obojí, a to i ve velké míře. Vězte pak, že toto dílo patří mezi ně! Bezejmenný muž (část 4.) Nedávno mě pustili z vězení. Hned poté jsem zjistil, že mi po krku Někdo jde. Zatím o Něm skoro nic nevím. Ale musím se o Něm dozvědět co nejvíc a hlavně rychle, protože už teď na mě určitě něco chystá. A tak jsem musel najít práci, ani ne tak kvůli penězům, ale abych získal informace o Něm. Jednou v podvečer jsem zahlédl leták, na kterém stálo, že jistý rančer John najímá žoldáky zběhlé v zacházení se zbraněmi. Hned jsem se k němu šel zapsat. John naštěstí přijel z jiného města, takže nezná mou špatnou pověst. Vzal mě k sobě a já jsem už nadšeně očekával svou první zakázku. Po nějaké době mi rančer John konečně dal práci. Ještě se třemi dalšími chlapy mám dohlédnout na jeden dostavník. Přepravuje nějaké zásoby do vedlejšího města. Takže by to neměl být žádný problém. Nasedám na koně, kterého mi zapůjčili, a ještě s jedním střelcem pojedu za dostavníkem. Je něco málo po poledni, zpátky musíme být do večera. Ostatní žoldáci se ještě připravují a za chvíli můžeme vyrazit. Všichni už máme nabito, máme osedlané koně a jsme celkově nachystáni. Vyrážíme. Vedle mě jede Larry, je o pár let starší než já. Vypadá jako pravý pistolník. Má vysoké čelo, zarostlou bradu, robustní klobouk, kožené kovbojské kalhoty a károvanou košili. Vysoké černé holínky mu pevně padnou na svěšených nohách kolem trupu koně. Stříbrné kolty se mu lesknou u pasu. Larry je v této práci už dlouho, takže si už vysloužil určitý respekt. Zato já jsem s nimi na výpravě, jak tomu říkají, poprvé. Zkouším se s ním dát do řeči: Děláš tuto práci už dlouho? zeptal jsem se ho. No tak pár let už to bude, ale kdo by to počítal. Ty jsi tady nový, že? Jak ses k této prácí vůbec dostal, hm? otázal se mě Larry vyzývavě. Nedávno mě pustili z vězení a potřebuji si rychle sehnat hotovost do začátku. Taky bych chtěl vyzkoušet něco nového. A myslím, že tato práce se ke mně hodí, odpověděl jsem mu na to s klidem. Jo, to máš ještě čas na to, abys říkal, že se to k tobě hodí. Počkej měsíc a pak uvidíš. V této práci zůstanou jen ti nejtvrdší chlapi. Mnoho nováčků se rozprchlo, proto ty letáky. Tak doufám, že aspoň ty vydržíš, řekl a dlouho si mě prohlížel. Přemýšlím, proč by noví rekruti měli utíkat z tak skvělé práce? Larryho se nebudu raději ptát, ještě by si o mně myslel, že se taky chystám zdrhnout. Ne, já zůstanu a ukážu jim, že jsem pravej chlap. Zastavili jsme na chvíli u jedné křižovatky. Ať si koně trochu odpočinou. Slunce začíná pořádně žhnout a písek rozpaluje do běla. V krku mě škrábe jakýsi prach, tak otvírám vak s vodou u sedla a chystám se napít. Avšak jen ho přiložím k ústům a prásk! Rána z revolveru

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje

V ÈÍSLE... Ü Nejen o tom, jak se studuje Č. 122-2/2011 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Pythagoriáda. Dne 26. 01. 2011 se žák 5.A Matej Andar zúčastnil okresního kola matematické soutěže Pythagoriáda, kde ve velké konkurenci

Více

Čtvrtletník č.4/2014. TadyTam TADY? TAM!

Čtvrtletník č.4/2014. TadyTam TADY? TAM! Čtvrtletník č.4/2014 TadyTam TADY? TAM! Milí čtenáři, po krátké časové odmlce jsme tu opět pro vás! Během doby, kdy jsme se neviděli, nám rychlostí blesku před očima proběhla řada svátků a událostí. Těmi

Více

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř

Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř 1 Časopis Předmět, který dnes zakoupíme téměř ve všech obchodech. Školní časopis Předmět, který na každé škole k dostání není. A na naší snad bude i na jejích webových stránkách. To ale spočívá na několika

Více

Estraráda bude až v únoru.

Estraráda bude až v únoru. listopad prosinec 2011 Rozhovor s Pavlem Štrynclem účastníkem mistrovství světa AR XPD 2011 Tasmania Divadelní dílna Pozdrav z Aberdeenu Dementi PKTV Z jihu na sever a zase zpět Filmová noc Přací, aneb

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

Ročník I Číslo 1 Listopad 2013 SZŠ 5. května 51

Ročník I Číslo 1 Listopad 2013 SZŠ 5. května 51 Ročník I Číslo 1 Listopad 2013 SZŠ 5. května 51 Milí čtenáři, máte v rukách čerstvé Drobky, které - na rozdíl od těch obyčejných - nepatří do odpadkového koše, ale naopak věříme, že si právem zaslouží

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do

Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Slovo šéfredaktora íjen byl plný vzrušujících událostí. Předně se odehrávaly předčasné volby do Ř poslanecké sněmovny, které dopadly pro spoustu lidí překvapivě už jen tím, že se do sněmovny dostalo sedm

Více

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7 TIMES číslo 5 10 Kč červen 2000 Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6 strana 7 Dámy pod košem M A J Á L E S 2 0 0 0 čtěte na straně 3 TIMES 1 Studie I. P. Pavlova v pedagogické praxi Tak už i po těch zpytácích

Více

zpravodaj obèanù Boleradic

zpravodaj obèanù Boleradic bøezen 2009 èíslo I. zpravodaj obèanù Boleradic Jarní básnička Barunka Pacáková Květinky už vláhu mají, včeličky se probouzí, mají práci hned, jak vstanou, hmyz si létá na mezi. Vlaštovky se vrací k nám,

Více

Leden 2015 BEZPEČÍ!!! Rozhovor v tiché pracovně. Fotografka B Á SNĚNÍ. Ženy v první linii SVOBODA BOJÍTE SE??!

Leden 2015 BEZPEČÍ!!! Rozhovor v tiché pracovně. Fotografka B Á SNĚNÍ. Ženy v první linii SVOBODA BOJÍTE SE??! BEZPEČÍ!!! Leden 2015 Rozhovor v tiché pracovně Fotografka B Á SNĚNÍ SVOBODA Ženy v první linii BOJÍTE SE??! EDITORIAL Vítejte na stránkách Časoprostoru. Ve spolupráci s vedením školy a několika kolegy

Více

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE 3x LONDÝN Voices for a better world KRESBY ŠTĚPÁNA MAREŠE Rozhovor na dálku se známým kreslířem FILMOVÝ MARATON Jaké to

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obsah Obsah... 2 Slovo ke čtenářům... 2 Profesoři, jak je neznáte... 3 Úžasné je zažít pocit, kdy během vyučování ve třídě splynu s ostatními a hodina se odvíjí bez viditelných autorit všeho druhu....

Více

ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s.

ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s. ZPRAVODAJ POMOCNÝCH TLAPEK o.p.s. deváté číslo srpen 2007 Pomocné tlapky o.p.s jsou obecně prospěšnou společností, která si klade za cíl chovat, cvičit a předávat asistenční psy našim zdravotně postiženým

Více

Děkuji za budík, který mě ráno budí, protože to znamená, že jsem stále na živu.

Děkuji za budík, který mě ráno budí, protože to znamená, že jsem stále na živu. Winter 2007 Děkuji za budík, který mě ráno budí, protože to znamená, že jsem stále na živu. Děkuji, že si musím uklízet v pokoji, protože to znamená, že mám kde bydlet. Děkuji za oblečení, které je mi

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více

Posbíráno ze všech stran 5

Posbíráno ze všech stran 5 Úvodník Kouzelný dědeček. Nikdy nebyla prohra mého oblíbeného klubu tak krásná a poučná. Cestou ze zápasu jsem totiž potkal kouzelného dědečka, ale o tom až za chvíli. Šinu si to k tramvaji a po zjištění,

Více

Vyškovský cedník 2010

Vyškovský cedník 2010 Vyškovský cedník 2010 Sborník oceněných prací literární soutěže pro děti a mládež Vyškovska Tři brány komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci Knihovna Karla Dvořáčka 2 Obsah Úvodní slovo ředitelky

Více

Obsah. Pohleďte, jakou lásku nám dal Otec: abychom byli nazváni Božími dětmi. 1. Janova, 3,1 NBK. Dobré čtení

Obsah. Pohleďte, jakou lásku nám dal Otec: abychom byli nazváni Božími dětmi. 1. Janova, 3,1 NBK. Dobré čtení e 4/2012 Obsah Dobré čtení 3 5 23 Můj příběh 6 7 9 10 19 Na otci záleží Ženu statečnou kdo nalezne Irena Sendlerowá - Kateřina Supiková (báseň) Co je u lidí nemožné, je u Boha možné Příběhy žen mnoha barev

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ A STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TRUTNOV POSLEDNÍ K R V I N K A ROKU 2009

VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ A STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TRUTNOV POSLEDNÍ K R V I N K A ROKU 2009 VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA ZDRAVOTNICKÁ A STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA TRUTNOV POSLEDNÍ K R V I N K A ROKU 2009 ŠKOLNÍ ČASOPIS Č. 57 ze DNE 18. PROSINCE 2009 ROČNÍK XIII. 1 Sedmapadesáté číslo KRVINKY obsahuje:

Více

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY

MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY MĚSÍČNÍK SMÍCHOVSKÉ STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÉ ŠKOLY Duben PRESÍK SLOVO ŠÉFREDAKTORA V ítejte u dubnového vydání časopisu Presík. V tomto čísle se dozvíte více o pořádaných Cisco Games a o finálním umístění našich

Více

Mukopolysacharidosa, to zlé a dlouhé slovo.

Mukopolysacharidosa, to zlé a dlouhé slovo. Mukopolysacharidosa, to zlé a dlouhé slovo. Jan Michalík, 1998 Úvod aneb proč vznikla Dobrý večer. V šatně vědecké knihovny v Olomouci sedí opět stejná paní. Věk - neurčitý. Důchodový však jistý. Je příjemná

Více

Vysoké školy: šance na přijetí se zvyšují

Vysoké školy: šance na přijetí se zvyšují číslo 33, ročník 5, 2005 BÝT BOHÉM, ALE NE BOHEM! (str. 5) NEZÁVISLÝ STUDENTSKÝ MĚSÍČNÍK SEVEROMORAVSKÝCH STŘEDNÍCH ŠKOL a GYMNÁZIÍ ČASOPIS SCARABEUS VYCHÁZÍ POD ZÁŠTITOU OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ OKNA Vysoké

Více

Strana A4. Keisí. Když se na tebe dívám, srdce mi hned poskočí, buší mi jak o život, až se mi hlava zatočí.

Strana A4. Keisí. Když se na tebe dívám, srdce mi hned poskočí, buší mi jak o život, až se mi hlava zatočí. Redakce Jak napsat článek do Gústava Varování: tento článek obsahuje šokující informace. Mimo jiné zajímavou zprávu o nějakém nezajímavém člověku. Pokud trpíte epilepsií, sennou rýmou, nebo nemáte rádi

Více

Blahopřejeme Nikole ke skvělému úspěchu v této mimořádně prestižní soutěži.

Blahopřejeme Nikole ke skvělému úspěchu v této mimořádně prestižní soutěži. Institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pořádal letos již 35. ročník národní soutěže dětského literárního projevu Náš svět. K naší velké radosti jsme se dozvěděli, že ve třetí

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ S panem ředitelem Rozhovor Střední školy Téma Côte d'ivoire Poznávej svět ÚVODNÍK Poslední vydání časopisu Edisonka bylo výjimečné. Jak jistě víte, bylo to Valentýnské číslo.

Více

Měsíčník Sboru Křesťanské společenství Praha / ročník 25

Měsíčník Sboru Křesťanské společenství Praha / ročník 25 KRISTEM PROMÌNÌNÉ ŽIVOTY 11 / 2013 SBOROVÝ DOPIS Měsíčník Sboru Křesťanské společenství Praha / ročník 25 ÚVODNÍK NOVÉ SRDCE A dám jim jedno srdce a nového ducha vložím do vašeho nitra, odstraním z jejich

Více

BYLI JSME PŘI TOM... 4. HT3 na veletrhu Go & Region Tour... 4. VP3 na městském úřadě... 4. Lyžařský výcvik... 5. Olympiáda z anglického jazyka...

BYLI JSME PŘI TOM... 4. HT3 na veletrhu Go & Region Tour... 4. VP3 na městském úřadě... 4. Lyžařský výcvik... 5. Olympiáda z anglického jazyka... BYLI JSME PŘI TOM... 4 HT3 na veletrhu Go & Region Tour... 4 VP3 na městském úřadě... 4 Lyžařský výcvik... 5 Olympiáda z anglického jazyka... 7 Zájezd do divadla... 7 16. veletrh fiktivních firem... 8

Více

VĚTRÁK PROSINEC 2009

VĚTRÁK PROSINEC 2009 VĚTRÁK PROSINEC 2009 OBSAH ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ 2 ZKOUŠKA RYBOVKY 3 RŮŽENČINA ZAHRÁDKA 5 CESTA VLAKEM 5 PŘEKVAPENÍ U VLTAVY 7 PODEJ RUKU ZEMI 8 ROZHOVOR S VĚTRÁKEM 9 DOPIS NA ROZLOUČENOU 10 VÁNOCE, SKAUTI

Více