How to order in a restaurant

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "How to order in a restaurant"

Transkript

1 How to order in a restaurant

2 Ordering - objednávání Good afternoon, welcome to Dave s restaurant. Dobré odpoledne, vítejte v restauraci u Davea. Good afternoon. I d like a table for two. Dobré odpoledne, chtěl bych stůl pro dva. Here s your table. Can I get you anything to drink? Thank you. Zde je Váš stůl. Co Vám přinesu k pití? Yes, please. I ll have one beer. Dám si pivo. And here s the menu. A zde je jídelní lístek. Thanks. Díky. There are two roles in a restaurant waiter and guest. Let s have a look at the first dialogue between them this is what usually happens first in a restaurant. V restauraci se setkáte se dvěma rolemi role číšníka a hosta. Podívejme se na první rozhovor mezi nimi tenhle dialog se většinou odehraje jako první.

3 Ordering the main course hlavní chod Are you ready to order? Máte vybráno? And what would you like for the main course? A co byste si dal jako hlavní chod? OK, thank you. Yes, I d like French onion soup. Ano, dal bych si francouzskou cibulačku. I d like country fried chicken. Dal bych si pečené kuře. s%2fgty_man_ordering_food_thg_120113,

4 Ordering today s specials denní nabídka Good afternoon, welcome to Dave s restaurant. Dobré odpoledne, vítejte v restauraci u Davea. Can I get you anything to drink? Co Vám přinesu k pití? We have fried chicken, spaghetti Bolognese and chicken salad today. Máme pečené kuře, boloňské špagety a kuřecí salát. Good afternoon. Dobré odpoledne. Yes, please. I ll have orange juice. What are today s specials? Dám si pomerančový džus. Co je dnes v denní nabídce? I ll have the salad please. Dám si salát, děkuji. Sometimes you can order from today s specials this is the offer of the day. Někdy si můžete objednat z denní nabídky.

5 Ordering a dessert - dezert Can I bring you anything for dessert? Mohu Vám nabídnout dezert? It s a wedge of delicious homemade apple pie which we serve either with a scoop of homemade vanilla ice cream or with cream. Jedná se o výborný domácí jablkový koláč servírovaný buď s domácí vanilkovou zmrzlinou a nebo se šlehačkou. Yes, please. What is Grandma s apple pie? Ano, prosím. Co je babiččin jablečný koláč? It sounds good. I ll have one with vanilla ice cream. To zní dobře. Dám si ten s vanilkovou zmrzlinou. After the main dish you can have a dessert which is usually something sweet. Po hlavním jídle si můžete dát dezert obvykle něco sladkého.

6 Serving the food servírování jídla Here s your soup. Enjoy your meal. Zde je Vaše polévka. Dobrou chuť. You re welcome. Rádo se stalo. Thank you. Děkuji. Paying - placení Can I bring you anything else? Mohu Vám ještě něco přinést? Sure. It s $ Jistě. Dělá to Thank you very much and have a nice day. Děkuji a přeji hezký den. No, thanks. Can I have the bill, please? Ne děkuji, zaplatím. Here you are. Tady, prosím. Thanks, you too. Děkuji, Vám také.

7 TAKING AN ORDER Can I get you anything to drink? Dáte si něco k pití? Would you like anything to drink? - Dáte si něco k pití? Can I bring you anything for dessert? Dáte si nějaký zákusek? What would you like for the main course? Co si dáte jako hlavní chod? Would you like anything else? Dáte si ještě něco? Are you ready to order? Máte vybráno? ORDERING objednávání I d like... Dal bych si I ll have... Dám si Can I have the bill, please? Zaplatím, děkuji. přijímání objednávky TALKING ABOUT FOOD What are today s specials? What is (Grandma s apple pie)? Enjoy your meal. It sounds good. o jídle Jaká je denní nabídka? Co je? Dobrou chuť. To zní dobře.