3) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník. 6) anotace: Pracovní list je určen žákům základní školy speciální a

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "3) určeno pro žáky Základní školy speciální, 7. 10. ročník. 6) anotace: Pracovní list je určen žákům základní školy speciální a"

Transkript

1 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 1. Pamětihodnosti města Skuteč 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): březen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Pamětihodnosti města Skutče 6) anotace: Pracovní list je určen žákům základní školy speciální a umožňuje jim (po předchozí vycházce) všímat si zajímavostí z místa, kde je jejich škola. Obrázky jim pomáhají orientovat se i v jiných úhlech než v jakých běžně dané památky vídají.

2 1. Pamětihodnosti města Skuteč Spoj s obrázkem: Mariánský sloup Městský dům na náměstí Rodný dům V. J. Tomáška Kostel nanebevzetí Panny Marie

3 Jaká zajímavá místa znáš ve Skutči? Je ve Skutči kašna? Která pamětihodnost je nejblíže naší školy? Znáš v okolí Skutče další pamětihodnosti?

4 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z: _Mari%C3%A1nsk%C3%BD_sloup_%28Skute%C4%8D%29_02.JPG?uselang=cs

5 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 2. Důležité kontakty 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): leden ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Důležité kontakty 6) anotace: Žáci běžně vyjmenují důležité telefonní kontakty, ale hůře už vysvětlí, kdy mohou jednotlivá čísla využít. Konkrétní situace jim dávají možnost zorientovat se v možnostech, která jim tato čísla nabízejí, s učitelem si mohou i prakticky vyzkoušet fiktivní komunikaci s operátorem dispečinků jednotlivých středisek, což pro žáky bývá největší problém.

6 2. Důležité kontakty Když vytočíte na telefonu číslo, komu voláte? Spoj, co k sobě patří! 150 policie 158 městská policie 156 záchranka 155 záchranáři 112 hasiči Jak se zachováš v následující situaci? a) Na zastávce stojí starší pán a najednou upadne. Jsi jediný, kdo to viděl. Co uděláš? b) Jsi na výletě na kole a všimneš si, že na okraji lesa se rozhořel popel, který tam nechali nepozorní výletníci. Vítr začíná plamínky rozfoukávat směrem k lesu. Co teď?

7 Nakresli obrázek o tom, co dělají lidé, kteří se schovávají za uvedeným telefonním číslem. Kdo ti pomáhá?

8 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 3. Rodina 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období):březen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Rodina 6) anotace: Žáci si ujasňují základní otázky rodinné výchovy, určují, kdo tvoří rodinu a doplňují základní údaje týkající se náhradní rodinné péče a důvody existence neúplných rodin.

9 3. Rodina Napiš, kdo tvoří tvou rodinu doplň obrázek.

10 Co znamená, že je rodina neúplná? Co se děje s dětmi, které nemají rodiče? Kdo se o ně stará? Jak se stane, že děti nemají rodiče? Napiš několik příkladů.

11 Kde je v blízkosti tvého bydliště nějaký dětský domov? Pokus se namalovat svou představu Dětského domova:

12 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 4. Městská sportoviště 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, stupeň V 1,2 a P 1,2 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Městská sportoviště 6) anotace: Pracovní list pomáhá žákům orientovat se v zařízeních označovaných jako sportoviště. Žáci si ujasňují možnosti využití různých zařízení v období volného času, dává prostor pro orientaci v místě bydliště i pro diskuzi jakým způsobem vylepšit možnosti trávení volného času v místě, kde žáci žijí.

13 4. Městská sportoviště Zkus jiným slovem napsat sportoviště. V následujícím seznamu barevně označ výrazy, které označují to, co patří mezi sportoviště: kluziště, divadlo, atletický ovál, tělocvična, sportovní hala, kino, plavecký bazén, knihovna, zimní stadion, hřiště, koupaliště, dětské hřiště, skatepark, bobová dráha, pískoviště, opičí dráha, tenisové kurty, golfové hřiště, obchodní centrum, Napiš (vyjmenuj), jaká jsou sportoviště ve vašem městě:

14 Spoj, co k sobě patří Bruslení bazén Lední hokej atletický ovál Plavání sportovní hala Běhání zimní stadion Florbal koupaliště Nakresli tvůj oblíbený sport.

15 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 5. Volný čas 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Volný čas 6) anotace: Definovat volný čas je někdy pro žáky problém. Pracovní list jim dává možnost uvědomit si, že i volný čas může být využit k rozvoji osobnosti, může dávat volnému času smysl a může předcházet negativním dopadům trávení volného času mladými lidmi.

16 5. Volný čas Zkus vysvětlit, co znamená pojem volný čas. Jaké činnosti může člověk vykonávat ve volném čase čemu se může věnovat? Vyber z nabídky, co patří mezi volnočasové aktivity, a napiš. Domácí úkoly, spánek od 21 do 6 hodin, hygiena čištění zubů, sprchování, plavání v bazénu, hra na hudební nástroj, turistika, sběratelství, návštěva kina, sportování, zájmové kroužky tanec, zpěv, chovatelství, pobyt na letním táboře, pomoc rodičům v domácnosti, návštěva divadla

17 Víš o nějaké volnočasové aktivitě, která v seznamu chybí? Doplň ji. Nakresli, jakým způsobem trávíš volný čas ty!

18 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 6. Národní zvyky a obyčeje 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Národní zvyky a obyčeje 6) anotace: Pracovní list dává k prezentaci zvyků a obyčejů udržovaných v rodinách žáků, ale zároveň seznamuje žáky se zvyky, které jsou oslavovány v naší republice obecně. Některé zvyky jsou tak významné, že se staly nehmotným kulturním dědictvím a jsou chráněny výborem UNESCO. I tyto informace by měli žáci mít.

19 6. Národní zvyky a obyčeje Vyber ze seznamu, které zvyky udržujete u vás doma nebo v místě, kde bydlíš, případně které znáš z blízkého okolí. (Vynášení Morany- smrtky na konci zimy, pomlázka, adventní svícny, zdobení vánočního stromku, masopustní průvod, barvení velikonočních vajíček, svěcení kočiček, pálení ohňů). Nakresli, který z uvedených zvyků nebo obyčejů máš nejraději.

20 K následujícím obrázkům napiš, o jaký zvyk se jedná. (masopustní průvod, dožínky, vynášení Morany, barvení vajíček)

21 Vybarvi si svou Moranu:

22 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z:

23 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 7. Čím budu.. 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): květen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Čím budu.., volba povolání 6) anotace: Pojmenovat některá povolání, znát profese, které už nejsou tak běžné a zvolit si obor, který bych chtěl dělat celý život to vše nabízí žákům tento pracovní list. Jedním z problémů žáků speciálních škol je obtížná volba a zároveň malá nabídka oborů, pro jejich profesní uplatnění.

24 7. Čím budu Každé člověk potřebuje k výkonu svého povolání jiné pomůcky. Dokážeš k uvedeným profesím napsat vše, co potřebuje, aby mohl pracovat dobře? Švadlena Učitel Kuchař Uklízečka Prodavač

25 Existují i povolání, která nejsou tak běžná. Dokážeš napsat, co dělají následující řemeslníci? Čalouník Instalatér Tesař Štukatér Klempíř Podkovář

26 Zkus popsat profesy, které se chceš věnovat v budoucnu ty. Víš, jaké pomůcky budeš potřebovat? Zkus nakreslit obrázek.

27 Pojmenuj povolání na obrázcích.

28 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z:

29 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 8. Významné historické události v naší vlasti 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Významné historické události v naší vlasti 6) anotace: Pracovní list připomíná nejvýznamnější události naší historie. Žáci by měli být seznámeni se vznikem samostatné republiky, s tím, co pro naše dějiny znamenala druhá světová válka a proč slavíme den vítězství demokracie. Pracovní list může být použit jako celek nebo můžeme využít jednotlivé otázky při osvojování učiva.

30 8. Významné historické události v naší vlasti Na 28. října je v naší republice vyhlášen státní svátek. Víš proč? Napovíme, že se toto datum váže k roku Další státní svátek slavíme 17. listopadu. Určitě to není jen proto, aby žáci nemuseli do školy. Co naše republika oslavuje tento den?

31 Co znamená, že v naší republice zvítězila demokracie nad kým zvítězila, kdo byl poražen. Došlo k nějakému boji, nebo jakým způsobem došlo ke změnám? Který svatý je patronem České republiky?

32 Kde najdeme jeho nejznámější sochu? V historii proběhlo několik válek, ale jen dvě jsou označovány jako světové války. Umíš vysvětlit proč? Týkala se 2. světová válka České republiky? Najdi na internetu kdy 2. světová válka začala a kdy skončila.

33 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 9. Významné osobnosti našich dějin 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): duben ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Významné osobnosti našich dějin 6) anotace: Pracovní list je určen pro žáky vyššího a pracovní stupně základní školy speciální, nebo je možné jej využít v nižších rožnících základní školy praktické. Pracovní list poskytuje prostor pro procvičení znalostí o významných osobnostech našich dějin z blízké i vzdálené minulosti. Žáci určují, kdo byl, kdo a kde působil.

34 9. Významné osobnosti našich dějin Spoj obrázek se správným jménem. Václav Havel, Václav Klaus, Karel IV., Tomáš Garrigue Masaryk

35 Přiřaď správná jména k uvedenému textu vyber z nabídky dole. Český král v letech První prezident československé republiky Současný prezident První prezident ČR po sametové revoluci Václav Havel, Václav Klaus, Karel IV., Tomáš Garrigue Masaryk

36 Urči místo, kde působí prezidenti a kde sídlil král. KRÁL PREZIDENTI

37 Zdroje: [online][cit ]. Dostupné z:

38 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 10. Kraje a města A 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): leden ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Kraje a města 6) anotace: Pracovní list učí žáky základní orientaci na mapě. Hledají místo, které je jim blízké a podle tohoto orientačního bodu určují i další údaje z mapky. Mapa neobsahuje členění terénu, jedná se o politickou mapu rozdělení republiky na kraje.

39 10.Kraje a města A Z následující mapky vypiš všechny kraje ČR:

40 Ve kterém kraji je město kde žiješ? Vyjmenuj a napiš kraje sousední. Má tvůj kraj hranici s některým ze sousedních států? ANO NE Pokud ano, napiš s kterým státem (s kterými státy) sousedí:

41 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z

42 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 11. Městský úřad 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Městský úřad 6) anotace: Pracovní list pomáhá žákům v orientaci na jednotlivých odborech městských úřadů s rozšířenou působností. Upozorňuje na možnosti, které nám úřad nabízí, napovídá kam se obrátit v krizových situacích s žádostí o pomoc. Nastiňuje i problematiku komunálních voleb.

43 11. Městský úřad Napiš, kde je v našem městě městský úřad? Na které oddělení (odbor) půjdeš žádat o vydání občanského průkazu? Co vše potřebuješ k vydání prvního občanského průkazu? Můžeš si žádost vyřídit úplně sám bez rodičů?

44 Vydávají na městském úřadě i řidičský průkaz? Je na městském úřadě i matrika? Napiš, co vše můžeš zařídit na městském úřadě vyber správné z nabídky. Vystavení občanského průkazu, průkazka na autobus, týdenní jízdenku na MHD, vystavení pasu, vystavení řidičského průkazu po úspěšném složení zkoušek, zajištění pomoci při živelných pohromách (např.když vyhoříme, při záplavách)

45 Kdo řídí celý městský úřad? Kdo rozhodl, že právě tento člověk bude starostou a kdy? Popiš budovu na obrázku.

46 Zdroje: Foto archív autorky

47 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 12. Šikana 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): květen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, stupeň V 1,2 a P 1,2 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Nesprávné chování mezi žáky (šikana) 6) anotace: Šikana je velkým strašákem většiny škol a žáci by o ní měli být dostatečně informováni. Pracovní list jim poskytuje možnost správně vyhodnotit různé situace a diskutovat o možnosti řešení. Učitel získá prostor pro rozebrání situací, které se mohou bez povšimnutí dospělých dít i v jejich škole.

48 12. Šikana Jak můžeš jedním slovem nazvat situace mezi spolužáky na obrázcích?

49 Jak se zachováš, když starší žáci ubližují mladším spolužákům? U následujících situací rozhodni, zda se jedná o šikanu nebo ne. Zaškrtni správnou odpověď: a) Starší paní nese těžký nákup, přistoupí k ní mladý muž a nabídne jí pomoc. ANO NE b) Starší kluk vezme mladšímu spolužákovi tašku a vezme mu z ní svačinu a sní ji. ANO. NE c) V šatně se nejmladšímu žákovi stále ztrácejí přezůvky většinou jsou schované v nejvyšší poličce? ANO. NE d) Žáci nižších ročníků musí dávat své kapesné starším žákům, aby si mohli kupovat svačinu. ANO NE

50 Napiš sám nějaký příklad, kdy někdo, někoho šikanuje.

51 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z:

52 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 13. Rozdílný způsob života v pravěku a v současnosti 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Rozdílný způsob života v pravěku a v současnosti 6) anotace: Pracovní list ověřuje osvojení učiva z historie. Zaměřuje se na sběračský a lovecký způsob života a srovnává je se současností. Dává prostor k vyjádření vlastních zkušeností žáků formou kresby. Žáci získávají informace nejen ve škole, ale mohou prezentovat své poznatky, získané v rodině, četbou, z filmů apod.

53 13. Rozdílný způsob života v pravěku a v současnosti Napiš, co znamená, že se člověk živil sběrem. Co sbíral? Čím se živil člověk, kterého označujeme jako lovce? Jak v současnosti označujeme člověka, který pěstuje plodiny?

54 Živí se i současný člověk lovem? Jak si zajišťuje dostatek masa? Z knížek a filmů znáš určitě způsob, jakým člověk lovil zvířata, když neměl zbraně. Nakresli, co k lovu používal nebo jaký způsob volil k ulovení velkých zvířat.

55 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 14. Kraje a města B 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): leden ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Kraje a města 6) anotace: Pracovní list učí žáky základní orientaci na mapě. Hledají místo, které je jim blízké a podle tohoto orientačního bodu určují i další údaje z mapky. Mapa neobsahuje členění terénu, jedná se o politickou mapu rozdělení republiky na kraje.

56 14. Kraje a města B Do slepé mapy zaznamenej všechna krajská města využij seznam pod zadáním. Praha, Brno, Pardubice, Liberec, Ostrava, České Budějovice, Plzeň, Olomouc, Karlovy Vary, Hradec Králové, Zlín, Jihlava, Ústí nad Labem

57 Do druhé mapky zakresli nejvýznamnější pohoří, nížiny, řeky a významné vodní plochy. Zapiš, v kterém kraji se nalézají: Krkonoše Polabská nížina Vltava pramen řeky Jeseníky

58 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z

59 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 15. Mapa ČR 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): únor ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Mapa, základy topografie 6) anotace: Pracovní list učí žáky orientaci na mapě žáci určují místopis a polohopis dle společných symbolů. Mohou určovat orientační body, vyhledávají konkrétní údaje a zapisují je.

60 15. Mapa ČR Co symbolizují jednotlivé barvy na mapě? Zelená Hnědá Modrá

61 Vypiš z mapy názvy některých pohoří. Zapiš dle mapy několik největších řek v ČR? Dokážeš podle mapy určit, ve kterém městě opouští území ČR řeka Labe? Která řeka protéká naším hlavním městem? (Nejprve napiš název města, a řeky)

62 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z:

63 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 16. Vesnice a města ČR 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): červen ) určeno pro žáky Základní školy speciální, stupeň V 1,2 a P 1,2 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Sídla v České republice, rozdílnost života na vesnici a ve městě 6) anotace: Pracovní list porovnává život na vesnici a ve městě, každé prostředí nabízí různé možnosti a žáci by se měli orientovat v základních rozdílech. Žáci třídí pojmy, které symbolizují město a vesnici. Učí se orientovat na mapě a určovat sídla dle velikosti.

64 16. Vesnice a města ČR Jak poznáš na mapě velikost města, které jsi nalezl? Z následující mapky vyber pět největších měst.

65 Najdeš na mapě vesnici, ve které žiješ (nebo ve které žije někdo z tvé rodiny)? Dokážeš napsat důvod? Následující seznam rozděl do dvou sloupců podle toho, kde uvedené nalezneš město x vesnice (některé výrazy mohou patřit do obou sloupců). Koupaliště, zemědělské družstvo, velké obchody, městská hromadná doprava, vlakové nádraží, metro, městský úřad, kravín, velké množství aut, škola, školka, nemocnice, lékárna, restaurace, hostinec, pošta, banky, obecní úřad, autoservis, benzinová čerpací stanice, placené parkoviště, trolejbus, Město: Vesnice:

66 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z:

67 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 17. Státní symboly České republiky 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): duben ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Státní symboly ČR 6) anotace: V pracovním listu žáci základní školy speciální prověřují osvojení učiva soustřeďujícího se na státní symboly České republiky. Znalost státní vlajky je ověřena vlastní prací žáka učitel funguje jako jeho rádce.

68 17. Státní symboly České republiky Vyjmenuj státní symboly ČR. Nakresli vlajku ČR:

69 K obrázkům státních znaků přiřaď pojmenování, doplň chybějící napiš. Velký státní znak, malý státní znak, prezidentská vlajka, pečeť, trikolora Chybí:

70 Zdroje: [online] [cit ]. Dostupné z:

71 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 18. Praha-hlavní město 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): duben ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Praha-hlavní město 6) anotace: Významné památky, doprava i důvod, proč je Praha hlavním městem ČR, to vše je obsahem pracovního listu. Žáci by měli být seznámeni s historií Prahy, která se díky tomu stala naším hlavním městem. Sídlo prezidenta, vlády, Parlamentu a Senátu jsou taktéž důvodem toho, že je Praha hlavním městem.

72 18. Praha hlavní město Vysvětli, proč je Praha hlavní město České republiky. Pokus se nakreslit svůj obrázek Prahy:

73 Poznáš na obrázcích významné pražské památky? Použij nápovědu pod obrázky! Socha sv. Václava, Hradčany, Národní divadlo, chrám sv. Víta, Karlův most, Petřínská rozhledna, Pražský orloj

74 Který dopravní prostředek přepraví po Praze nejvíce cestujících? Vzpomeneš si ještě na některé dopravní prostředky: Pokus se je nakreslit:

75 Zdroje: [online][cit ]. Dostupné z:

76 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 19. Opakování 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období):září ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Opakování 6) anotace: Pracovní list je určen pro žáky vyššího a pracovní stupně základní školy speciální, nebo je možné jej využít v nižších rožnících základní školy praktické. Míru samostatné práce s pracovním listem je vhodné volit dle individuálních schopností jednotlivých žák. V dotazníku si ověříme znalosti žáků.

77 19. Opakování Doplň údaje do dotazníku: Jméno:.. Příjmení: Datum narození:.. Adresa bydliště: Třída: Třídní učitel:...

78 Škola, adresa školy: Důležitá telefonní čísla, doplň, komu patří:

79 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 20. T. G. Masaryk 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období) :září ) určeno pro žáky Základní školy speciální, stupeň V 1,2 a P 1,2 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: T. G. Masaryk 6) anotace: Pracovní list je určen pro žáky vyššího a pracovní stupně základní školy speciální, nebo je možné jej využít v nižších rožnících základní školy praktické. Míru samostatné práce s pracovním listem je vhodné volit dle individuálních schopností jednotlivých žáků. V úvodu si žáci zopakují základní informace k osobě prvního prezidenta. Práce s krátkým textem a vyhledávání informací. V následných textech si ověří pomocí doplňování, vyhledávání chyb své znalosti a upevní si je.

80 20. T. G. Masaryk Úvod: Tomáš Garrigue Masaryk Narodil se v Hodoníně, v roce Vystudoval filozofickou fakultu Vídeňské univerzity, stal se doktorem filozofie. Byl pedagog, filozof a politik. Při svých cestách pobýval v Americe, Rusku, Anglii, Švýcarsku atd. Měl klíčový podíl na vzniku samostatného nezávislého státu. V roce 1918 se stal prvním prezidentem Československa. Prezidentem republiky byl zvolen čtyřikrát. Zemřel v Lánech, v roce 1937.

81 T. G. Masaryk byl několikrát navržen na Nobelovu cenu míru. Zasadil se o založení brněnské Masarykovy univerzity, která byla po něm pojmenována již v roce Doplň do textu slova: Hodonín, Vídni, první, politik, profesor Tomáš Garrigue Masaryk byl náš. prezident. Narodil se v moravském městě... Vystudoval gymnázium v Brně a poté filozofii ve.. Byl, filozof, vědec. Spoj, co k sobě patří: Masarykova univerzita Řád T. G. Masaryka Nástupce T. G. Masaryka sídlo československých a českých prezidentů státní vyznamenání E. Beneš Lány Brno

82 Najdi v textu chyby, oprav je podle úvodního textu: Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 9. března 1850 v Praze Studoval gymnázium v Ostravě, po ukončení univerzity působil také jako poslanec a prodavač ve Vídni V období první světové války jednal s představiteli o svobodě pro český národ. Jeho nástupcem byl Edvard Beneš. Zemřel v roce 1938.

83 Pokus se popsat portrét T. G. Masaryka... Co tě na obrázcích nejvíce zaujalo?. Je rozdíl mezi odíváním tehdy a dnes?...

84 Zdroje: Tomáš Garrigue Masaryk - Wikipedie: [online] [cit ]. Dostupné z: A%2F%2Fcs.wikipedia.org%2Fwiki%2FTom%25C3%25A1%25C5%25A1_Garrigue_Masaryk&ei=oMUr UfitC6r74QSrzIH4Bw&usg=AFQjCNGLo-ZAed7ZyqAUOOMJqOxMEUUR3w&bvm=bv ,d.bGE Tomáš Garrigue Masaryk - Wikipedie: [online] [cit ]. Dostupné z:

85 Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel.: Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/ Název: Zkvalitnění vzdělávání na SpZŠ Skuteč 21. Kulturní dědictví 1) autor: Petra Bukáčková 2) datum (období): září ) určeno pro žáky Základní školy speciální, ročník 4) vzdělávací oblast: Člověk a společnost 5) téma: Kulturní dědictví 6) anotace: Pracovní list je určen pro žáky vyššího a pracovní stupně základní školy speciální, nebo je možné jej využít v nižších rožnících základní školy praktické. Míru samostatné práce s pracovním listem je vhodné volit dle individuálních schopností jednotlivých žáků. V úvodu se žáci seznámí s pojmem kulturní dědictví. Na základě osobní návštěvy, po prohlédnutí doporučených webů, při řízeném rozhovoru si žáci vytvoří představu o daném pojmu. Práce s mapou, vyhledávání. S pomocí vyhledávání na internetu, při skupinové práci žáci odpovídají na kontrolní otázky.

86 21. Kulturní dědictví Úvod: Jako světové kulturní dědictví se označují nejrůznější kulturní a přírodní památky po celém světě, které byly pro svou jedinečnost vybrány organizací UNESCO a přijaty na tzv. seznam světového dědictví. Česko má na tomto seznamu celkem 12 památek. Dokážeš je s pomocí internetu vyhledat? Najdi na mapě tato místa, co mají společného? Brno Třebíč Praha Český Krumlov Holašovice Kroměříž Kutná Hora Lednicko-valtický areál Litomyšl Žďár nad Sázavou Olomouc Telč

87 Památníky (architektonická díla, díla monumentálního sochařství a malířství, prvky či struktury archeologické povahy, nápisy, jeskynní obydlí, která mají výjimečnou světovou hodnotu z hlediska dějin, umění či vědy). Skupiny budov (skupiny oddělených či spojených budov, které mají z důvodu své architektury, stejnorodosti či umístění v krajině výjimečnou světovou hodnotu z hlediska dějin, umění či vědy). Lokality (výtvory člověka či kombinovaná díla přírody a člověka a oblasti zahrnující místa archeologických nálezů mající výjimečnou světovou hodnotu). Rozumíš všem slovům v textu? Podtrhni slova, u kterých si nejsi jistý významem. Najdi vysvětlení s pomocí slovníku cizích slov. Nejen architektura, ale i události a zvyky jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví: Masopust Slovácký Verbuňk Sokolnictví