Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník"

Transkript

1 Začlenění průřezových témat do učiva 1.stupně ZŠ Prvouka Pracovní listy pro žáky ZŠ 1.ročník Tento výukový materiál je součástí metodiky a materiálů s aktivitami na interaktivní tabuli pro výuku prvouky v 1.ročníku vytvořených v grantovém projektu OPVK Uvedení ŠVP do praxe, inovace metod a materiálů, CZ.1.07/1.1.06/ , který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Soubor materiálů byl vytvořen v období učitelkami ZŠ a MŠ Jince

2

3 Prvouka Místo, kde žijeme Ročník: první Název pracovního listu Doporučená PT Zpracovala 1. Orientace žáka v jinecké Osobnostní a sociální výchova Renata Hladová škole. Bezpečný přesun z místa bydliště do ZŠ 2. Známe svoji obec Multikulturní výchova Renata Hladová 3. Poznejme se vzájemně Výchova demokratického občana Anna Nováčková 4. Obchody a služby v obci Výchova demokratického občana Renata Hladová 5. Orientace v čase Osobnostní a sociální výchova Jindra Ženíšková 6. Zvyky a tradice v průběhu Výchova demokratického občana Jindra Ženíšková roku (zaměření na místní zvyky). Život v rodině v průběhu roku. 7. Živočichové naší přírody Environmentální výchova Jindra Ženíšková (využití regionálního atlasu) 8. Rostlinstvo naší přírody Environmentální výchova Renata Hladová (výroba 1 herbářového listu) 9. Moje tělo Osobnostní a sociální výchova Anna Nováčková 10. Zdraví a já (zdravotní zařízení v obci) Osobnostní a sociální výchova Anna Nováčková Úpravy těchto materiálů provedla Anna Nováčková a Jaroslava Půlkrábková

4

5 PL č.1 Orientace žáka v jinecké škole. Bezpečný přesun z místa bydliště do ZŠ 1. Popiš podle obrázku, jak vypadá naše škola. Porovnej ji s budovou své bývalé MŠ. 2. Nakresli sám sebe, jak jdeš ráno do školy. Dbej na výrazné oblečení a doplňky, které budou dobře viditelné pro řidiče dopravních prostředků.

6 3. Označ dopravní značky, které jsme spatřili na vycházce podél silnice v blízkosti školy. 4. Označ dopravní prostředky, které můžeš spatřit v naší obci. Nehodící se škrtni. Řekni, z jakých důvodů se nemohou v obci ani v blízkém okolí vyskytovat.

7 PL č.2 Známe svoji obec 1)Vyznač tužkou bezpečnou cestu nakreslené postavy k budově školy a k budově pošty. 2. Zakroužkuj správné odpovědi a zapiš tajenku: ANO 1) Máme v Jincích supermarket? M K 2) Jezdí do Příbrami autobus? O A 3) Dojedeš z Jinec do Příbrami metrem? T S 4) Máme v Jincích dětskou lékařku? T B 5) Je v Jincích zámek? E U 6) Máme v Jincích koupaliště? L J Tajenka je: Víš, kde se tato budova nachází? NE

8 3) V Jincích je mnoho zajímavých budov. Která z nich se ti líbí? Uměl bys ji popsat spolužákům? Pokus se ji nakreslit:

9 PL č.3 Poznejme se vzájemně 1. Každý máme jiné vlasy, jinou barvu očí, někdo má pihy No prostě každý z nás je jedinečný a nejdůležitější na celém světě. Vybarvi děti tak, jak si je představuješ ty. 2. Nakresli, jaké vlasy a oči máš ty.

10 3. Vypravuj co vidíš na obrázku. Kolik dětí je právě na prolézačce? Co je v levém rohu? Kdo je na obrázku nejmladší a kdo nejstarší? Obrázek vybarvi. 4. Každý někde bydlí. Kde bydlí Eskymák, Indián a Alenka? Pojmenuj a vyznač lidem cestu k jejich příbytku. Eskymák modře, Indián zeleně, Alenka červeně.

11 5. Vypravuj, co se přihodilo na obrázcích. Zažil(a) jsi někdy něco podobného? Jak ses cítil(a)? Co asi říká maminka a co její syn? Hledej a zakroužkuj rozdíly. 6. Každý z nás má jméno. Znáš jména všech svých spolužáků ve třídě? Na obrázku najdi a zakroužkuj jména, která začínají a končí stejným písmenem. Za každé jméno si vybarvi jednu kytičku.

12 7. Zahrajte si hru. Co se změnilo na oblečení spolužáka, na tvém stolku? Prohlédni si obrázek. Co mají děti na lavicích? Vymaluj pouze věci, které změnily své místo. 8. Na toto místo namaluj svého nejlepšího kamaráda nebo kamarádku.

13 PL č.4 Obchody a služby v obci 1. Pojmenuj řemesla, které řemeslníci na obrázku vykonávají a přiřaď správně k postavám jejich pracovní nářadí a pomůcky. 2. Škrtni ta povolání, která nelze v Jincích ani v blízkém okolí vykonávat, vysvětli proč.

14 3. Popiš, co dělají lidé z obrázku. Můžeme takto trávit volný čas v naší obci a jejím okolí? Jak trávíš volný čas ty a tvoji nejbližší? Zde je místo pro tvůj obrázek. Nakresli, jak bys nejraději trávil(a) volný čas ty sám (a).

15 PL č.5 Orientace v čase 1) Obrázky z následující stránky si vystříhej a nalep ke správnému ročnímu období: JARO LÉTO PODZIM ZIMA

16 2) Spoj, co patří k sobě: PONDĚLÍ MĚSÍC ČERVEN JARO PÁTEK LEDEN ČERVENEC BŘEZEN DEN V TÝDNU ČTVRTEK STŘEDA ZÁŘÍ LISTOPAD ZIMA ÚNOR ROČNÍ OBDOBÍ ŘÍJEN PODZIM LÉTO DUBEN SRPEN KVĚTEN ÚTERÝ SOBOTA PROSINEC NEDĚLE

17 PL č.6 Zvyky a tradice v průběhu roku Každý zvyk nebo tradice má svoje zvláštnosti. Nyní se podíváme, jestli víš, jaké zvyky a tradice jsou spojeny s vánočními svátky. Zakroužkuj ty obrázky, které se vztahují k Vánocům. Co dokážeš říci o ostatních obrázcích? Určitě víš, že celý rok se dělí na roční období. Umíš je vyjmenovat? V jakém ročním období se slaví Vánoce? Na volné místo se pokus toto roční období nakreslit:

18 K zimě patří i teplé oblečení. Proč vlastně v zimě nosíme teplé rukavice? Každému se líbí jiná barva rukavic, takže nyní si dokresli tvary na svoji rukavici a vybarvi ji tak, jak se líbí tobě. Co ještě nosíme v zimě? Doplň pod rukavici.

19 O čem se zpívá v písničce Jaro už je tu? Obrázky označ čísly.

20 Následující obrázky patří k různým zvykům a tradicím, které se slaví v naší zemi. Prohlédni si obrázky a řekni k jakému zvyku nebo tradici patří.

21 PL č. 7 Živočichové naší přírody Na další stránce najdeš kartičky s obrázky různých živočichů. Jednotlivé kartičky si nastříhej a schovej si je do obálky. A co bude tvým úkolem? 1) Nejprve pojmenuj jednotlivé živočichy na obrázcích. 2) Roztřiď jednotlivé živočichy na domácí a volně žijící. 3) Zahraj si s kamarádem hru: Jeden z vás ukáže obrázek a druhý určuje správný název zvířete. Kdo z vás nasbírá více bodů? 4) Přiřaď k jednotlivým obrázkům správný název zvířete. 5) Zahrajte si hru: Jeden z vás ukáže název zvířete a druhý přiřadí správný obrázek. 6) Další hra je pexeso. Hledej dvojice název a obrázek zvířete. Nápověda: Kuna lesní, babočka kopřivová, rak kamenáč, káně lesní, tetřev hlušec, čáp černý

22

23

24

25 veverka divoké prase ježek liška jelen bažant srnec zajíc mravenec kuna babočka kopřivová rak kamenáč káně lesní tetřev hlušec čáp černý kráva koza prase ovce slepice

26

27 1. PL č.8 Rostlinstvo naší přírody TAJENKA:

28 2. 3.? Do křížovky doplň názvy stromů, keřů a polokeřů. Doplň slovo do tajenky. 2. Zakroužkuj jen ty byliny, které jsme mohli spatřit na vycházce v jarním období. 3. K otazníku doplň název ročního období, ve kterém kvetou zbylé byliny. 4. Nakresli plody, které nám v létě a na podzim poskytují okolní lesy. 5. Svůj vyrobený herbářový list připevni sponou k tomuto pracovnímu listu.

29 PL č. 9 Moje tělo 1. Zkus nakreslit sebe a svého kamaráda nebo kamarádku: V čem jste si podobní a v čem se lišíte? Popovídejte si o tom.

30 2. Pokus se odpovědět a zakroužkuj správné písmeno a vysvětli spolužákům tajenku: ANO NE Je nejbližší nemocnice v Hluboši? Z P Naši rodinu léčí veterinář. A R Lékař léčí děti i dospělé. V O Léky se kupují v drogerii. S N Nesmím mluvit s cizími lidmi. Í U Když se někdo zraní, zavolám hasiče a policii. R P Otevřu byt každému, kdo zazvoní. A O Zrak sídlí v uších. N M Před každým jídlem si musíme mýt ruce. O U Od cizích lidí si mohu brát bonbóny a dárky. CH C TAJENKA:.. 3. Nakresli, co potřebuješ, když chceš jezdit na kole nebo na kolečkových bruslích:

31 PL 10 Zdraví a já 1) Z čeho se vyrábějí? Zakroužkuj stejnou barvou dvojice, které k sobě patří:

32 2) Sporty a sportovní náčiní pověz, k jakému sportu potřebujeme toto sportovní náčiní

33 3) Které z těchto potravin bys použil (a) na přípravu zdravého oběda? Vybrané obrázky spoj s talířem: 4) Nakresli si velký talíř a na něm jídlo, které máš rád (a) k obědu nebo večeři. Proč máš toto jídlo nejraději?

Cesta do školy. PRVOUKA 1. ročník. Mgr. Lenka Marvánková. 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích.

Cesta do školy. PRVOUKA 1. ročník. Mgr. Lenka Marvánková. 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích. VY_12_INOVACE_Prv1.B.01 PRVOUKA 1. ročník Cesta do školy Mgr. Lenka Marvánková 1.) Dej do kroužku dopravní prostředky, které jezdí po kolejích. 2.) Vybarvi správnou barvou na semaforu, kdy můžeme přejít

Více

Naše tělo PRACOVNÍ SEŠIT PRO 3. ROČNÍK. Autor: Mgr. Šárka Bartošová, Mgr. Dagmar Barnetová

Naše tělo PRACOVNÍ SEŠIT PRO 3. ROČNÍK. Autor: Mgr. Šárka Bartošová, Mgr. Dagmar Barnetová Naše tělo PRACOVNÍ SEŠIT PRO 3. ROČNÍK Autor: Mgr. Šárka Bartošová, Mgr. Dagmar Barnetová 1 PRO ŽÁKA Milý žáku, naší hlavní myšlenkou při sestavování tohoto sešitu bylo, abys lépe poznal své tělo. Snaž

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2011/2012

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 Mateřská škola a Základní škola Ostopovice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 1. rok v novém realizace projektu OPVK 2 Výroční zpráva o činnosti školy za

Více

Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd:

Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd: Ve čtvrtek 1. září nastoupili žáci do těchto tříd: 1. ročník přípravného stupně základní školy speciální 1 žákyně 1. ročník 2 žáci 2. ročník 1 žákyně 5. ročník speciální školy 1 žák 9. ročník rehabilitačního

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu S ÚSMĚVEM

Školní vzdělávací program pro školní družinu S ÚSMĚVEM Školní vzdělávací program pro školní družinu S ÚSMĚVEM 4. verze Školního vzdělávacího programu Školní družiny při Základní škole a Mateřské škole Ústí nad Labem, Jitřní 277, příspěvková organizace Předkladatel:

Více

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T LIDÉ A ČAS

Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T LIDÉ A ČAS Č L O V Ě K A J E H O S V Ě T Linda Mikulenková LIDÉ A ČAS Pracovní sešit pro 4. a 5. roční k základní školy Lektorovali: Mgr. Antonín Kalous, Ph.D.; Mgr. Radek Malý, Ph.D. Recenzovali: PaedDr. Blanka

Více

Rozvoj a ochrana všech pěti smyslů

Rozvoj a ochrana všech pěti smyslů kapitola I. Tělesná a pohybová výchova Rozvoj a ochrana všech pěti smyslů Smysly jsou nejen pro děti důležitým informačním kanálem. Díky nim získáváme informace o světě a jeho proměnách, a to často naprosto

Více

PREZENTACE ŠKOLY A ŠVP PRO VEŘEJNOST

PREZENTACE ŠKOLY A ŠVP PRO VEŘEJNOST NÁRODNÍ INSTITUT PRO DALŠÍ VZDĚ LÁVÁNÍ krajské pracoviště Brno ZÁVĚREČNÁ PRÁCE PREZENTACE ŠKOLY A ŠVP PRO VEŘEJNOST STUDIUM KOORDINÁTOR ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU Realizováno v období 4. 10. 2006 až

Více

Jižní Město vybudovalo tisícovku nových míst v mateřských školách ZEPTALI JSME SE NA VÁŠ NÁZOR

Jižní Město vybudovalo tisícovku nových míst v mateřských školách ZEPTALI JSME SE NA VÁŠ NÁZOR KlíČ ZEPTALI JSME SE NA VÁŠ NÁZOR Jižní Město vybudovalo tisícovku nových míst v mateřských školách Zápisy do mateřských škol Úspěšné vystoupení milíčovských judistů Časopis klíč ročník xxii / měsíčník

Více

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovací předmět: Čtení Ročník: 1. Průřezová témata, mezipředmětové vztahy,projekty, kurzy.

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovací předmět: Čtení Ročník: 1. Průřezová témata, mezipředmětové vztahy,projekty, kurzy. Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovací předmět: Čtení Ročník: 1. Dokáže sluchově vnímat Zvládá základy správné výslovnosti, tempo řeči a pravidelné dýchání. Čte obrázky zleva doprava,

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání VLÁČKEM ZA POZNÁNÍM Kolem školky jezdí vlak, ano, děti, je to tak. Jaro, léto, podzim, zima,

Více

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky

Více

Rámcový vzdělávací program pro obor vzdělání základní škola speciální RVP ZŠS

Rámcový vzdělávací program pro obor vzdělání základní škola speciální RVP ZŠS Rámcový vzdělávací program pro obor vzdělání základní škola speciální RVP ZŠS Praha 2008 AUTORSKÝ KOLEKTIV Celková gesce přípravy dokumentu: Jaroslav Jeřábek, Jan Tupý Celková koncepce dokumentu a koordinace

Více

Výukový materiál anglického jazyka pro 1. stupeň ZŠ

Výukový materiál anglického jazyka pro 1. stupeň ZŠ Výukový materiál anglického jazyka pro 1. stupeň ZŠ Zpracováno v rámci projektu Inovace jazykového vzdělávání na ZŠ a MŠ Údolí Desné registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.04/03.0057 Projekt je spolufinancován

Více

Rámcový vzdělávací program pro základní školu speciální

Rámcový vzdělávací program pro základní školu speciální Rámcový vzdělávací program pro základní školu speciální Návrh pilotní verze prosinec 2006 OBSAH OBSAH... 2 AUTORSKÝ KOLEKTIV... 4 ČÁST A... 5 1. Vymezení Rámcového vzdělávacího programu pro vzdělávání

Více

Celoškolní podzimní projekt (starší žáci učí mladší)

Celoškolní podzimní projekt (starší žáci učí mladší) Celoškolní podzimní projekt (starší žáci učí mladší) MOJE ZDRAVÍ Vytvořeno v rámci Projektu Škola hrou - počítače ve výuce kroměřížských základních škol Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního

Více

VYUŽITÍ KNIHY TVŮJ ŽIVOT V KOMIKSU VE VÝUCE

VYUŽITÍ KNIHY TVŮJ ŽIVOT V KOMIKSU VE VÝUCE Komiks nabízí zábavu a kreativní způsob, jak procvičovat čtení, psaní, slovní zásobu a schopnost vypravovat. Baví jak děti, které čtou rády, tak i ty, které mají ke knížkám vlažný vztah. Nebojte se názvu

Více

Jana Miháliková Do Evropy hrou

Jana Miháliková Do Evropy hrou Jana Miháliková Do Evropy hrou 1 2 3 4 Jana Miháliková Do Evropy hrou 5 6 Česká národní agentura Mládež spravuje v České republice největší grantový program Evropské unie Mládež v akci, který je určen

Více

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A za školní rok 2010/2011

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A za školní rok 2010/2011 Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá V Ý R O Č N Í Z P R Á V A za školní rok 2010/2011 Výroční zpráva je zpracována podle zákona č. 561/2004 Sb., 10, 12 a vyhlášky č.15/2005 7, 8. 1 Obsah: I. Charakteristika

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU. Škola základ života. Základní škola, Kostelní nám. 14, 350 11 Cheb

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU. Škola základ života. Základní škola, Kostelní nám. 14, 350 11 Cheb ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLNÍ DRUŽINU Škola základ života Základní škola, Kostelní nám. 14, 350 11 Cheb 1. Identifikace ŠD 2. Charakteristika ŠD, umístění, vybavení 3. Cíle, obsah a forma vzdělávání

Více

Dětský domov a Školní jídelna, Melč 4, příspěvková organizace Výroční zpráva o činnosti dětského domova školní rok 2011/2012

Dětský domov a Školní jídelna, Melč 4, příspěvková organizace Výroční zpráva o činnosti dětského domova školní rok 2011/2012 Dětský domov a Školní jídelna, Melč 4, příspěvková organizace Výroční zpráva o činnosti dětského domova školní rok 2011/2012 V Melči, dne 22.10.2012 Mgr. Jiřina Moudrová ředitelka 1 Obsah výroční zprávy

Více

2013-2014. Základní škola Bakov nad Jizerou, okres Mladá Boleslav. Školní rok. Palackého 278, 294 01 Bakov nad Jizerou

2013-2014. Základní škola Bakov nad Jizerou, okres Mladá Boleslav. Školní rok. Palackého 278, 294 01 Bakov nad Jizerou Základní škola Bakov nad Jizerou, okres Mladá Boleslav Palackého 278, 294 01 Bakov nad Jizerou V Ý R O Č N Í Z P R Á V A Školní rok 2013-2014 Zpracovala: Mgr. Zdeňka Dlasková ředitelka školy září 2014

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista

Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista Příloha 6 Návrh testových otázek pro jednotlivé ročníky Otázky pro 1. stupeň ZŠ základy bezpečného a ohleduplného chování / chodec a cyklista Uváděné úlohy a testové otázky odpovídají výstupům jednotlivých

Více

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. MŠ Kralovice

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. MŠ Kralovice Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání MŠ Kralovice 1 Mateřská škola Kralovice, Mírová 605 ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání Zpracován dle Rámcového vzdělávacího programu

Více

školní rok 2009/2010 č. 1, září 2009 Rozhovor s ředitelkou školy Mgr. Jiřinou Hereinovou

školní rok 2009/2010 č. 1, září 2009 Rozhovor s ředitelkou školy Mgr. Jiřinou Hereinovou Amos K časopis, který informuje o dění ve škole, představuje pedagogy z jiného úhlu pohledu, vyplňuje volný čas žáků... školní rok 2009/2010 č. 1, září 2009 Rozhovor s ředitelkou školy Mgr. Jiřinou Hereinovou

Více

HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014

HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014 HLASATEL ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 20 / PROSINEC 2014 Přejeme Vám úspěšný rok 2015 Foto: Marie Zdeňková 2 HLASATEL / PROSINEC 2014 HLASATEL ročník 20 prosinec 2014 3 ÚVODNÍ SLOVO

Více

Základní škola Studánka Pod Zahradami 317, 530 03 Pardubice

Základní škola Studánka Pod Zahradami 317, 530 03 Pardubice Základní škola Studánka Pod Zahradami 317, 530 03 Pardubice Minimální preventivní program Školní rok 2012 2013 I. Cíle, zaměření, metody a prostředky prevence Jsou vymezeny ve Školní preventivní strategii,

Více