Vytvořila: Lenka Dvořáčková

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vytvořila: Lenka Dvořáčková"

Transkript

1 Jak napsat životopis Vytvořila: Lenka Dvořáčková 1 Rozvojové a poradenské centrum Vysoká škola ekonomická v Praze nám. W. Churchilla Praha 3 tel.: fax: web:

2 Obsah 1 CO JE ŽIVOTOPIS? TEORII VŠICHNI ZNÁME Definice životopisu MOJE MATKA, ANNA NOVÁKOVÁ, NAROZENA, STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS HORIZONTÁLNÍ STRUKTURA VERTIKÁLNÍ STRUKTURA JAK UVÁDĚT ČASOVÉ ÚDAJE? JAK ŘADIT ÚDAJE V RÁMCI JEDNOTLIVÝCH SEKCÍ? NAKOLIK PODROBNÉ INFORMACE UVÁDĚT? VZHLED CV Grafická úprava Fotografie Délka životopisu Přehlednost a věcnost Pravopis JAK NAPSAT NEJLEPŠÍ ŽIVOTOPIS ŽIVOTOPIS NA MÍRU ALE JÁ JSEM ZATÍM JEN STUDENT, TÉMĚŘ BEZ PRAXE - POPIS ČINNOSTÍ CO ZVYŠUJE ATRAKTIVITU UCHAZEČE (JEHO ŽIVOTOPISU) PRO ZAMĚSTNAVATELE? ČÁSTI ŽIVOTOPISU OSOBNÍ ÚDAJE VZDĚLÁNÍ Formální vzdělání Studium v zahraničí, kurzy a školení PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI Fluktuant Jak se hodnotí pracovní zkušenosti Jak správně uvádět údaje o pracovních zkušenostech? Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

3 4.4 ZNALOSTI A DOVEDNOSTI Jazykové znalosti Další znalosti a dovednosti DALŠÍ INFORMACE Zájmy Zdravotní stav, osobnostní charakteristika, cíle Reference Datum a podpis UŽITEČNÉ ODKAZY A DALŠÍ INFORMACE: Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

4 1 CO JE ŽIVOTOPIS? 1.1 Teorii všichni známe Definice životopisu Životopis (Curriculum vitae zkr. CV) je stručný a přehledný dokument shrnující dosažené vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti a schopnosti a dovednosti člověka, velice často zájemce o zaměstnání. V tomto případě slouží potenciálnímu zaměstnavateli jako prvotní a základní informace o uchazeči. Bývá k němu zpravidla přiložen tzv. motivační či průvodní dopis, jehož cílem je zaujmout a doplnit CV o detailnější informace relevantní k aktuální situaci, resp. pozici, o níž se ucházím. 1.2 Moje matka, Anna Nováková, narozena,. Jmenuji se Jan Novák, narodil jsem se v roce 1974 (1.ledna) v Praze. Do svých 14 let jsem žil v Kolíně a poté se má rodina přestěhovala do Prahy, kde žiji dodnes. Můj otec Jan Novák pracuje jako účetní ve firmě, zabývající se stavební konstrukcí a má matka Jana Nováková je již v důchodu. Vystudoval jsem vysokou školu.. Nastoupil jsem do prvního zaměstnání Slohový útvar životopis (viz výše), který byl dříve součástí výuky na základních a středních školách, v současné době rozhodně není vhodnou formou. Personalistu, který jej dostane do ruky, sice možná pobaví jeho úvod, ale pravděpodobně jej nebude číst celý. Pokud by přeci jen neodolal a dočetl životopis do konce, jeho autor se už nikdy nezbaví puncu staré školy, který ukazuje na neschopnost orientovat se v aktuálních požadavcích na zájemce o práci atd. V každém případě je při hledání pracovního uplatnění nutné zpracovat vlastní strukturovaný životopis. Touto formou životopisu se budeme dále zabývat. 2 STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS Nejdříve zdůrazníme zásady a doporučení pro sestavování strukturovaného životopisu, dále se zaměříme na jednotlivé sekce. Existují různé vzory CV, (např. Europass), které lze jen vyplnit, ale ať použiji vzor, nebo píši vlastní CV, struktura by se měla řídit následující mi principy. 4 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

5 2.1 Horizontální struktura Ve strukturovaném životopise se nahradí slohové cvičení o každé etapě profesního života těmito stručnými údaji: časové období, resp. trvání dané etapy studia, kurzu či zaměstnání, nejlépe ve formátu: měsíc/rok ( začátku) měsíc/rok ( ukončení) zaměstnavatel/vzdělávací instituce pracovní pozice/ fakulta náplň práce/obor studia, specializace apod. (někdo uvádí dosažené úspěchy, nebo důvody ukončení daného pracovního poměru atd.) 2.2 Vertikální struktura Obvykle bývá CV vertikálně strukturováno následujícím způsobem: osobní údaje vzdělání pracovní zkušenosti dovednosti další informace. 5 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

6 Celek v ideálním případě vypadá např. takto: Příklad 2.1 : Nejobvyklejší struktura CV Osobní údaje Ţivotopis Jméno a příjmení: Bc. Jana Nováková Datum narození: Adresa: U Jablůňky 1, Praha 3, Žižkov Kontaktní telefon: Vzdělání 2009 VŠE Praha Podniková ekonomika a management (předpokládané ukončení studia 2011) VŠEM Vysoká škola ekonomie a managementu PODNIKOVÁ EKONOMIKA A MANAGEMENT Specializace Finance - ukončeno titulem bakalář Obchodní akademie Vinohradská, (Obor ekonomika, maturitní zkouška ekonomika, účetnictví, Čj, Aj, informatika) ce 2009 Ostatní kurzy The art of building brand Stephan Tomat, generální ředitel British American Tobacco Czech Republic listopad 2009 EY Academy 2009 přednášky z oddělení daní, auditu a poradenství červenec 2009 jazykový kurz angličtiny, St Giles College Highgate v Londýně, Léto 2003 Letní jazyková škola, Canterberry, Velká Británie Pracovní zkušenosti 10/ Ochrana ţivotního prostředí administrativní práce - vedení chodu kanceláře - přípravapodkladů pro účetnictví - komunikace v angličtině, překlady, tlumočení - příprava marketingových materiálů - jednání s insitucemi 6/2008 9/2008 program Work And Travel - USA 9/2006-6/2007 soukromé učení hry na klavír v dětském domově 8/2005 6/2006 Pražská klavírní škola administrativní práce 9/2005 sklad v Ruzyni pomocné práce 7/2005 8/2002 OÚ v Praze 8 administrativní práce 9/1999-6/2000 soukromé doučování angličtiny Ostatní znalosti Počítače: MS WINDOWS, MS OFFICE, Internet, Profesional SONY Vegas studio, NAVISION Jazyk: anglický jazyk aktivní znalost, španělský jazyk pasivně Zájmy Zdokonalování angličtiny, natáčení a střih amatérských filmů, snowboarding, basketbal Je toto pořadí nutné? Toto pořadí není povinné, ale je nejobvyklejší a oko personalisty je mu uvyklé. Proto je lepší jej respektovat, aby nemohlo dojít k nedorozumění způsobenému přehlédnutím důležitých informací, které jsou uvedeny na neobvyklém místě. Pokud máme již více pracovních zkušeností, a navíc, jsou-li pro požadované pracovní místo více relevantní než vzdělání, je možné zaměnit pořadí pracovní zkušenosti a dosažené vzdělání. 6 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

7 Jiné varianty se sice také objevují, ale ty nedoporučujeme právě z důvodu nepřehlednosti, nezviditelnění všech informací či možného přehlédnutí personalisty.například v níže uvedeném CV existujevelké riziko, že personalista přehlédne bohatou praxi uvedenou až pod Ostatními dovednostmi. Příklad 2.2: Nevhodné pořadí položek v životopisu Ţ I V O T O P I S OSOBNÍ INFORMACE Jméno: Jana Nováková Adresa bydliště: Na Výsluní 9, Praha 7 Telefon: Mobil: Datum narození: 7. května 1982 VZDĚLÁNÍ A KVALIFIKACE Vzdělání: VŠE Praha Podniková ekonomika a management VŚEM Vysoká škola ekonomie a managementu PODNIKOVÁ EKONOMIKA A MANAGEMENT Specializace Finance - dálkové studium při zaměstnání - ukončeno titulem bakalář : Obchodní akademie Herodlovy sady,praha 10 - obor: Ekonomika a účetnictví - kurz "Ekonomie pro budoucí manažery a jejich učitele" - státnice ze psaní na PC - ukončeno maturitní zkouškou Znalost cizích jazyků: - anglicky: komunikativní úroveň - německy: pasivní znalost Ostatní znalosti: PC: Řidičský průkaz: MS Windows; MS Office Word, Excel, Power Point, Outlook, Internet, sk. B PRACOVNÍ POSTUP 8/2005 doposud: ABC, prodejce automobilů specialista pro fakturaci vozidel (vystavování faktur na došlá vozidla, komunikace s dealery, účtování závazkových faktur, spolupráce na účetní závěrce, komunikace s auditory účetní pohledávek (účtování vystavených faktur a pohledávek, vymáhání pohledávek ve spolupráci s právníky, účtování došlých faktur, účtování banky, garanční záruky) účetní specialista (vyplňování dokladů pro statistický úřad, účtování faktur od zahraničních dodavatelů, vnitrofiremní platební styk, komunikace se zahraničními pobočkami, účtování pokladny, zpracování vyúčtování cestovních výdajů, evidence firemních vozidel v návaznosti na přiznání k silniční dani, přiznání k silniční dani, účtování dodavatelských faktur náhradní díly apod.) 9/2002 7/2005 : DEF,s.r.o. telekomunikační společnost billing specialist (zpracování došlých plateb od klientů, komunikace s klienty, práce se zákaznickou databází) 3/2002 8/2002 : GHI, s.r.o. účetní společnost účetní (vedení účetnictví 6firem, vesměs menších, dvě s vyším obratem) 7/2001 2/2002 JKL, s.r.o.-prodej keramiky asistentka vedoucího, pomoc v administrativě ZÁJMY finance, práce na PC, cestování, literatura, hudba, film, sport 7 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

8 2.3 Jak uvádět časové údaje? Dobu trvání jednotlivých etap profesního a studijního života je možné způsobem: uvést různým Příklad.3.1: Roky ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení Pokud do CV napíši pouze letopočty, může tento časový údaj znamenat, že jsem v daném zaměstnání strávil 2 roky, nebo také 2 měsíce. Tím se svým způsobem odevzdávám na milost a nemilost personalistovi, který mé CV čte. Buď se mu bude chtít zjišťovat, jak to ve skutečnosti bylo, nebo se přikloní k nevyhovující interpretaci (např. je-li potřebná praxe min. 1-2roky, vyloží si tento údaj např. jako brigády během letních prázdnin v daných letech), a tím mě vyřadí z výběrového řízení. Jiných zájemců, kteří jasně uvedli, jak dlouhá je jejich praxe, se najde vždy dost. Příklad 3.2:Měsíce 7/ /2005 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení nebo červenec 2004 prosinec 2005 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení... Tato forma je nejčastější a nejvhodnější právě proto, že konkrétně určuje dobu trvání (v měsících), ale nezahlcuje zbytečnými informacemi, jako je přesné datum začátku a konce pracovního poměru(viz Př. 3). Příklad 3.3a) Dny ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení Toto je v podstatě zbytečná informace, jejíž obsah vyjadřuje údaj uvedený v Př. 2 (tzn.měsíce), která může ukazovat na pečlivost kandidáta, snad až přílišnou, na úkor přehlednosti a věcnosti. Příklad 3.3 b) Dny ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení Opět poněkud nadbytečná informace. Lze pochopit, že jsem se snažil být co nejkorektnější a přiznat, že jsem nepracoval od začátku prvního měsíce do konce posledního měsíce, ale konkrétně v tomto případě, v poměru k délce odpracované doby ztrácí smysl. 8 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

9 Tento způsob je možné použít u velmi krátkých pracovních zkušeností,kdy se každý den počítá, (např. do tří měsíců). ( Každý dle vlastního uvážení a konkrétní situace.) 2.4 Jak řadit údaje v rámci jednotlivých sekcí? Jak vidíme ve výše uvedených životopisech, veškeré časové informace (vzdělání, praxe) je vhodné řadit chronologicky, nejlépe jako první uvést poslední či aktuální údaj a dále postupovat do historie. Zdůrazním tak to aktuální, mnohdy relevantní k poptávané pozici. Opět, je to nejčastější způsob řazení, jeho dodržením se mohu vyvarovat výše zmíněným přehlédnutím personalisty, která pro mě mohou mít fatální význam. 2.5 Nakolik podrobné informace uvádět? Stejný princip důrazu na aktuální a relevantní by měl být uplatněn v míře detailnosti uváděných informací. To v praxi znamená, že čím více bodů náplně práce v mém posledním zaměstnání se shoduje s náplní práce pracovní pozice, o niž se ucházím, tím podrobnější musí být charakteristika posledního zaměstnání v životopise. Snažím se popsat všechny činnosti, které souvisejí s pracovní nabídkou, o kterou mám zájem, i když třeba nebyly hlavní náplní mé práce. Tu, samozřejmě, nesmím vynechat. Obecně platí, že delší pracovní zkušenosti a ty, které se týkají použitelných oborů, je vhodné popsat podrobněji. Vždy záleží na kontextu, viz příklady. Příklad 4.1: 2 roky krupiérem Pokud jsem pracoval 2 roky jako krupiér, je to sice poměrně dlouhodobé zaměstnání, ale pokud se nehlásím na pracovní místo, které s tímto zaměstnáním přímo souvisí, postačí, když se tato skutečnost objeví na jedné řádce: 6/2007 6/2009 Casino Royal krupiér (práce při studiu). Ale i tato zkušenost má v životopise svoje místo, zvláště, jsem-li student, či absolvent a nemám ještě tolik významnějších pracovních zkušeností. Až budu mít v životopise více odrážek, mohu krupiéra vynechat, nebo zmínit jen jako jednu z pracovních zkušeností při studiu. Tato řádka v životopise ukazuje na schopnost kandidáta zorganizovat si čas tak, aby zvládal studium i práci, může poukazovat na jeho spolehlivost, zodpovědnost, flexibilitu, schopnost pohybovat se ve společnosti, korektní vystupování apod. Příklad 4.2: 3 měsíce asistentkou Pokud jsem ale pracoval 3 měsíce jako asistent/ka obchodního oddělení, není to zrovna dlouho, ale mohu uvést všechny činnosti, s nimiž jsem se za tuto dobu mohl setkat. I tři měsíce postačí k získání důležitých informací, znalostí, dovedností a návyků, které se v budoucím zaměstnání mohou hodit. Pokud se zajímám o nabídku v mezinárodním obchodě, mohu na takové zkušenosti výborně stavět. V náplni práce lze ale najít solidní relevantní zkušenosti i pro jiné obory. 9 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

10 V životopise pak může vypadat tato pracovní etapa např. takto: 6/2009-9/2009 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistent obchodního oddělení - administrativní a odborná podpora obchodního oddělení (8 lidí) - zodpovědnost za chod kanceláře - komunikace s klienty, vyřizování obchodní korespondence (ČJ, AJ, NJ) - zpracování jednodušších statistik a analýz (Excel) - nákup kancelářských potřeb - spolupráce při výběru nového dodavatele služeb pro kancelář - spolupráce při sestavování podkladů pro HR - příprava podkladů pro účetní oddělení 2.6 Vzhled CV Grafická úprava Nedoporučujeme přílišné experimenty. Pokud se od kandidátů očekává kreativita, mají zpravidla i později dost prostoru pro to, aby ji prokázali. Posílat životopis ve formě elektronické prezentace s obrazovými a zvukovými efekty je přijatelné pouze ve výjimečných případech, nejlépe, je-li to součástí zadání pro uchazeče o pozici ( pravděpodobně v marketingu, grafice, IT či uměleckých oborech). Nejčastější je forma dokumentu.doc. či.pdf se zvýrazněnými nadpisy jednotlivých sekcí a názvy zaměstnavatelů, pozic apod. (viz ) Nikdy nevím, kdo moje CV dostane do ruky, proto volím takový vzhled, který odpovídá standardům. Životopis by měl zaujmout by měl především svým obsahem, nikoli výstředním grafickým ztvárněním Fotografie Totéž platí do značné míry i pro fotografii. V současné době je trendem spíš ji k životopisu přikládat. Je třeba si ale uvědomit, jaké jsou možné důsledky: Plus: CV tak působí uceleně, moderně, profesionálně. Navíc pomůže personalistovi udělat si konkrétní představu o tom, jak hlavní aktér CV, které má před sebou, vypadá, a vybudovat si k němu vztah. Pokud jsem personalistovi sympatický, mám větší šanci, že si mě pozve na osobní pohovor, když je mé CV obsahově srovnatelné s ostatními. 10 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

11 Minus: Personalistova pozornost je stále přitahována k fotografii, nevěnuje obsahu CV takovou pozornost, jako kdyby fotografie přiložena nebyla. I když se snaží o profesionální nadhled, ve skutečnosti životopis čte již pod vlivem prvního dojmu z člověka na fotografii. Pokud jsem naneštěstí podobný např. úhlavnímu nepříteli personality, nebo jeho neoblíbenému příbuznému, moje šance uspět podstatně klesají, ještě než jsem měl možnost se představit. V některých případech (např. asistentka, recepční, obchodník) se fotografie vyžaduje. Ale ať je k CV přiložena povinně, nebo jako bonus, vždy by to měla být fotografie obličeje), v průkazovém formátu, s přiměřeným výrazem (seriózní úsměv). Odpustím si tedy (viz níže): fotografie z dovolených (nejlépe v plavkách) z oslav (s rozjařenými kamarády v pozadí a sklenkou u ruky) z romantických výletů (i s partnerem,někdy odříznutým) vtipné záběry (rozjařený smích,zadní strana hlavy, grimasy, černé brýle apod.) i umělcké fotografie (téměř akty) apod. které mnoho lidí k životopisu klidně přidává, ale právě ty mohou výrazně poškodit celkový dojem ze CV! Příklad 5:Fotografie nevhodné pro CV Délka životopisu Velmi často se uvádí, že ideální délka CV je 1 strana formátu A4. Tato instrukce má své odpodstatnění. Jednak pomáhá udržet životopis stručný a přehledný, jednak předchází možným nedorozuměním pramenícím z toho, že se personalista nepodíval na další stránku. Na druhou stranu, právě tato instrukce může vést k tomu, že jsou informace téměř nečitelně nahuštěny, právě proto, aby se vměstnaly na A4, a navíc, může docházet k vypouštění velice důležitých informací, které by mohly být pro získání pracovního místa klíčové. Jsem-li studentem či absolventem vysoké školy, nebudu se řídit radami pro kandidáty s desetiletími praxe, které spočívají ve vynechání krátkodobých pracovních zkušeností! 11 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

12 Pokud jsem student, nikdo ode mě neočekává, že mám souvislou několikaletou pracovní zkušenost v jednom zaměstnání. Naopak, pokud uvedu, že jsem při studiu několik měsíců pracoval, byť jako krupiér, nebo jako asistent, nebo že jsem byl v zahraničí, je to významný bod v můj prospěch. Samozřejmě, CV musí být možno přečíst během cca 30 sekund, jeho rozsah lze omezit na 1-2 strany A4, ale vždy je třeba zvážit, zda formátováním nepřipravím personalistu o důležitou informaci Přehlednost a věcnost Přehlednost a věcnost CV bývá nastavena jeho strukturovanou formou. Pro tu existují např. i různé vzory (např. europass). Uváděné údaje musí být jednoznačné, srozumitelné, úplné, ale zároveň stručné. Je dobré dát si práci s volbou některých výrazů! Příklad 6: Varianty vyjádření téhož Člověk, který v rámci obchodního (nebo Sales ) oddělení pomáhá oslovovat stávající a nové klienty s nabídkou nového produktu, vyřizuje objednávky apod. může do životopisu uvést, že pracoval např. jako: Asistent obchodního (sales) oddělení x Referent obchodu x Junior account manager x Junior obchodník x (Junior) specialista obchodu x Referent prodeje (Naproti tomu prodejní asistent, nebo asistent prodeje velmi často označuje prodavače.) Podobně se dá pracovat i s jednotlivými položkami náplně práce: obvolávání klientů x péče o stávající klienty a akvizice nových klientů x pravidelná komunikace s klienty x spolupráce při sestavování a realizaci obchodní a marketingové strategie nebo také: mojí náplní práce bylo, abych každý den volal klientům a říkal jim, jaké máme nové výrobky a ptal se jich, jestli by o ně neměli zájem. Pokud ano, posílal jsem jim formulář, který mi pak poštou posílali zpátky Pravopis CV musí být na první pohled přehledné, logicky uspořádané, přiměřeně dlouhé a odpovídajícím způsobem graficky ztvárněné. O gramatických chybách nemluvě. I občasná chyba i/y, s/z, nebo ú/ů dokáže personalistu češtináře nelibě naladit, a to se pak může projevit na jeho celkovém hodnocení životopisu. 12 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

13 Příklad 7: Pravopisné chyby Nejčastější jsou chyby např. ve spojeních: s cíly, s dodavately, zpráva serveru, ve jménech, např. U průhonu, atd. Pokud si nejsem zcela jistý, vždy je lepší poradit se s kolegou češtinářem, se slovníkem, s pravidly pravopisu apod. I když je strukturovaný životopis útvar poměrně atypický, měl by respektovat pravidla gramatiky, a to dokonce i velká písmena na začátku odstavců, čárky na konci každé odrážky a za poslední tečka. Na prohřešky v interpunkci se ale naštěstí v případě strukturovaných odstavců moc nehledí. Nejvíce se pravopis sleduje u administrativních pozic, příp. obchodníků, u kterých se předpokládá písemný kontakt se zákazníkem, dále pak v marketingu, právní oblasti atd. Od vysokoškoláka se ale v podstatě vždy očekává bezchybný písemný projev v rodném jazyce i v dalších jazycích, ve kterých je CV zpracováno. Všechny jazykové mutace by měly být svým obsahem a rozsahem velice blízké (často se cizojazyčné verze zkracují ve snaze napáchat co nejméně chyb, příp. vynechat česká slova, pro která neznám přesný ekvivalent). 3 JAK NAPSAT NEJLEPŠÍ ŽIVOTOPIS Životopis je po dlouhou dobu jediným prostředníkem mezi zájemcem o pracovní nabídku a zaměstnavatelem. Když procházím inzeráty a některý mi padne do oka, říkám si: To je přesně ono! Tohle studuji! Tamto jsem dělal v práci! A tím se zabýval můj kolega, kterého jsem zastupoval! Požadavky na jazykové znalosti splňuji! Hurááá! To je nabídka přímo pro mě! Jenže, zatím jsou tyto argumenty, z nichž pramení mé nadšení, pouze v mé hlavě. Nejdůležitějším a nejtěžším úkolem, a zároveň základem úspěchu, je totiž umění promítnout všechny tyto subjektivní dojmy do životopisu, a to objektivním a formálním způsobem. Zároveň je ale nutné zaujmout zaměstnavatele, resp. pracovníka oddělení řízení lidských zdrojů (Human Resources, zkr. HR) mezi ostatními uchazeči o zaměstnání natolik, abych byl pozván do dalších kol výběrového řízení, nejčastěji k osobnímu rozhovoru (interview). Nejlepší životopis není ten, který obsahuje nejvíce let praxe, nebo jména nejvýznamnějších firem. Vyhraje ten uchazeč, který nejlépe odpovídá představám potencionálního zaměstnavatele o ideálním kandidátovi. 13 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

14 3.1 Životopis na míru Proto je potřeba vytvořit ideální životopis. Skutečně, pokud chci mít šanci na úspěch ve výběrovém řízení, musím sestavit originální životopis ke každé pracovní nabídce, na kterou odpovídám. Nedoporučujeme posílat jednu verzi životopisu na všechny pracovní nabídky, ve kterých se např. objeví slovo marketing, ale naopak, pečlivě si vybrat, na kterou nabídku odpovím, zvážit, jaké mám šance na úspěch, a pak si počínat tak, jako bych vsadil vše na tuto kartu. Měl bych viditelně podložit svůj zájem o pracovní nabídku již tím, že daný obor studuji, že s ním souvisejí i některé moje pracovní zkušenosti, a navíc se jím zabývám i ve volném čase apod. Po přečtení životopisu musí mít personalista pocit, že jsem měl dobrý důvod CV poslat a že jsem vhodným kandidátem. Není možné poslat životopis, který se jmenuje např. šikovná účetní, a jeho obsah tomu odpovídá, do výběrového řízení na pozici v marketingu. I kdyby tato dáma měla ve skutečnosti velmi dobré předpoklady pro práci v marketingu, dokonce i relevantní pracovní zkušenosti, je velice pravděpodobné, že pod maskou univerzálního životopisu směřujícího k účetnictví, to nikdo neodhalí. Tím spíše, že v zástupu dalších kandidátů se určitě najde jiný, který v životopise marketingové zkušenosti mít popsané bude. 3.2 ale já jsem zatím jen student, téměř bez praxe - popis činností Ač se to nezdá,i student, který zatím nemá mnoho pracovních zkušeností, stihl nasbírat mnoho zajímavých znalostí a zkušeností a může nabídnout různé dovednosti a schopnosti, jen si na ně musí ve vhodné chvíli vzpomenout a správně je interpretovat. Příklad 8: Vhodný způsob popisu činností a jeho interpretace Podíváme-li se na předchozí příklad: 6/2009-9/2009 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistent obchodního oddělení - administrativní a odborná podpora obchodního oddělení (8 lidí) - zodpovědnost za chod kanceláře - komunikace s klienty, vyřizování obchodní korespondence (ČJ, AJ, NJ) - vyřizování objednávek - spolupráce při zavádění nových výrobků na trh (katalogy, propagační materiály, aktivní nabídky klientům, koordinace promo akcí) - spolupráce s logistickým oddělením - zpracování jednodušších statistik a analýz (Excel) - nákup kancelářských potřeb 14 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

15 - spolupráce při výběru nového dodavatele služeb pro kancelář - spolupráce při sestavování podkladů pro HR - příprava podkladů pro účetní oddělení člověk s touto pracovní zkušeností může být kandidátem na pozici juniora nejen v obchodě a administrativě, ale např. i v nákupu, logistice, financích, účetnictví, marketingu, personalistice, zákaznickém servisu apod. Záleží na tom, jaké zvolí další údaje ( obor studia, kurzy, zájem), a jak formuluje a uspořádá jednotlivé odrážky. Samozřejmě, všechny údaje musí být pravdivé. Ale někdy i zdánlivě nevýznamná událost při brigádě ( např. report z ochutnávkové akce v hypermarketu) může rozhodnout, záleží na podání. Jak je psáno v kapitole 2.9, je dobré dát si práci s volbou některých výrazů. Jak bylo výše uvedeno, nerozhoduje délka praxe, nebo jméno předchozího zaměstnavatele, ale to, nakolik odpovídám představám toho, kdo pozici obsazuje. Proto, pokud se ucházím o pracovní pozici na úrovni juniora, je velice pravděpodobné, že vhodnými kandidáty jsou právě studenti, nebo absolventi s malou praxí. Výhodou je, že bych neměl být vyřazen ze soutěže pro nedostatek praxe, nevýhodou pak obrovská konkurence podobných studentů či absolventů, jako jsem já. Studuji-li obor, jehož se pracovní nabídka týká, (hlavní specializace, vedlejší specializace, obor, fakulta), pak bych mohl mít větší šanci uspět. Ale stále nemám zdaleka vyhráno. 3.3 Co zvyšuje atraktivitu uchazeče (jeho životopisu) pro zaměstnavatele? Proto je potřeba se nějakým způsobem vyčlenit, odlišit se od ostatních, zaujmout svojí výjimečností. např. prokazatelným zájmem o obor (absolvované přednášky, kurzy, mimoškolní zkušenosti), zahraničními pobyty, stážemi, aktivním zapojením v kroužcích, sdruženích, různorodými, či specifickými zájmy apod. Pomocí těchto informací si personalista i lépe životopis zapamatuje a uloží si mě do hlavy např. pod heslem chovatel pavouků. V tu chvíli už nejsem uchazeč anonym a mé šance na úspěch opět o trošku stouply. Vedle obsahu, se na životopisu v neposlední řadě hodnotí i jeho vzhled, přehlednost a gramatická správnost, jimiž jsme se podrobně zabývali výše. 4 ČÁSTI ŽIVOTOPISU 4.1 Osobní údaje Slouží k rychlé orientaci v základních údajích o kandidátovi a k získání kontaktů na něj. 15 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

16 Je potřeba dbát na to, aby údaje byly aktuální, pravdivé a úplné, dát si pozor na překlepy, přehlédnutí apod.! Chyby už v první části CV, navíc v údajích o mé vlastní osobě, které musím denodenně používat, nejsou dobrou vizitkou. Překlep v čísle mobilního telefonu může být pro moji účast ve výběrovém řízení fatální (nedovolají se mi, nepozvou mě, pozvou jiného kandidáta, který se v čísle nespletl). Obvykle se uvádí: Toto Jméno a příjmení ( v ČR je stále kladen důraz na tituly. Pokud mám titul, raději jej uvedu u jména, aby pozdější údaje o vzdělání nebyly vysvětlovány tak, že jsem vzdělání řádně nedokončil.) Datum narození ( není povinné, ale doporučujeme (viz níže), někdy stačí rok narození) Rodinný stav (není povinný, ale stejně s nejvyšší pravděpodobností nezůstane utajený až do mého nástupu do zaměstnání ) Adresa trvalého bydliště ( údaj z občanského průkazu) Kontaktní adresa ( místo, kde mě lze zastihnout, resp.odkud budu jezdit do práce) (Mobilní) telefon (pro řešení operativních záležitostí nebo pro osobní domluvu) ová adresa (pro zasílání potvrzení, podrobnějších informací apod.)- je lepší uvádět civilní, seriózní adresu, než např. Další kontakty (ICQ, SKYPE, Linked In, Facebook apod. pro potřeby CV nejsou nutné, spíše působí jako nadbytečné.) pořadí není striktně dané, ale domníváme se, že logicky postupuje od identifikace kandidáta směrem ke kontaktním údajům. Je, samozřejmě, možné položky zaměnit, ale minimálně povinné (jméno, adresa, kontakt) údaje by se měly v CV objevit. Opět zde platí, že čím více údajů uvedu sám, tím menší prostor pro negativní interpretace ponechám personalistovi. Uvedu-li všechny tyto informace, CV působí uceleně, úplně a já jím dávám najevo, že nemám co skrývat. Někdy se informace osobního charakteru ( datum narození, rodinný stav, např. i zdravotní stav apod.) uvádějí na konci CV ( např. až pod Zájmy, nebo místo nich). Tuto volbu nepovažujeme za šťastnou, ale lepší napsat je na konec, než nikam. Je pochopitelné, že kandidát tak má větší šanci, aby jeho CV bylo přečteno až do konce, a to bez předsudků vzniklých hned v prvním odstavci ( např. věk, rodinný stav) 4.2 Vzdělání Formální vzdělání Tato sekce shruje veškeré formální školní vzdělání, jímž jsem dosud prošel, resp., které jsem zahájil. Záleží na tom, ve které fázi profesního života se nacházím. 16 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

17 Základní a střední škola Studuji-li na vysoké škole, není žádoucí, abych uváděl, kam jsem chodil na základní školu. Některé zdroje doporučují vynechat i informace o středoškolském vzdělání. My ale máme za to, že je rozdíl, jestli kandidát maturoval na gymnáziu, obchodní akademii, soukromé umělecké škole, nebo na strojní průmyslovce, proto bychom informaci o středoškolském studiu uvedli. Není třeba vypisovat maturitní předměty (nejde-li např. o jazyk, který je pro pozici, o niž se ucházím, požadován, příp. jinou zvláštní znalost). V závorce je možné doplnit, jak bylo studium zakončeno, (to má smysl zejména u škol specifických oborů, příp. u soukromých škol apod.) V CV stačí věnovat střední škole jednu řádku: Příklad 9: Střední škola 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 (studium zakončeno maturitou) Vysoká škola Tato část životopisu je pro mě, jako pro studenta vysoké školy, stěžejní. Proto se snažím vměstnat do ní maximum důležitých informací, ale jen těch, které zvýrazní a podloží oprávněnost mého zájmu o pracovní nabídku ( viz níže). Pokud studuji na vysoké škole, v CV by se tato skutečnost měla objevit, a to i pokud studuji dálkovou/ kombinovanou formou Co musím uvést vždy? 1) Název školy, datum zahájení studia V každém případě je třeba uvést datum zahájení studia, a jméno školy. Pro lepší orientaci je vhodné uvést i typ studia a datum předpokládaného ukončení. Minimalistická, ale dostatečná varianta sekce Vzdělání pak v CV může vypadat např. takto: Příklad 9.2: Název školy Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 ( studium zakončeno maturitou) 17 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

18 Co a jak mohu upravit? Další informace volím podle toho, nakolik jsou relevantní k pozici, o niž se ucházím. Pro lepší názornost zvolíme např. pozici referent obchodního oddělení v mezinárodní společnosti. Pokud jsem studijním zaměřením informatik a zjistil jsem, že jsem zvolil špatně a dále se chci profesně zabývat mezinárodním obchodem, pro jistotu se svým předchozím studiem nechlubím. Hrozilo by mi, že budu předčasně zničen konkurencí se studijním zaměřením na mezinárodní obchod. Zůstanu tedy raději u výše uvedeného, pravdivého, ale stručného pojetí. Samozřejmě, obor studia bude jednou z prvních otázek při pohovoru, možná již telefonického, ale už budu mít možnost se k ní vyjádřit obsáhleji, v osobním kontaktu, budu se moci prezentovat, získat si sympatie personalisty atd., zkrátka, mám přeci jen větší šanci. 2) Fakulta Ve většině případů by se název fakulty měl shodovat se zaměřením pozice, proto jej uvedu. Pokud jsem ale na fakultě studoval např. politologii, nebudu se o tom z výše uvedených důvodů dále rozepisovat. V mém CV se tedy objeví např.: Příklad 9.3: Fakulta Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 (studium zakončeno maturitou) 3) Obor studia Je-li obor mého studia v souladu s pozicí, o kterou se ucházím, uvedu i obor, resp. hlavní a vedlejší specializaci. Příklad 9.4 Obor Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů Obor: Mezinárodní obchod Hlavní specializace: mezinárodní obchod Vedlejší specializace: Právo v podnikání 18 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

19 navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 ( studium zakončeno maturitou) 4) Bakalářská práce Jsem-li ale absolvent bakalářského oboru politologie a zpracoval jsem bakalářskou práci na téma: Veřejné mínění a politika, není tento údaj relevantní a v CV ho neuvedu. CV ponechám v podobě Př.3. Naopak, pokud jsem napsal bakalářskou práci v oboru, např. téma: Směnky v mezinárodním platebním styku, pochlubím se tím. Pravděpodobně se stane i jedním z témat přijímacího pohovoru,což mě těší, neboť mám o dané problematice přehled a dostanu prostor vyniknout. Příklad 9.5: Bakalářská práce Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů Obor: Mezinárodní obchod Hlavní specializace: mezinárodní obchod Vedlejší specializace: Právo v podnikání navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. Obor: Mezinárodní obchod Téma bakalářské práce: Směnky v mezinárodním platebním styku 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 studium zakončeno maturitou) 5) Diplomová práce Poslední ozdobou mého CV se může stát téma diplomové práce, pokud na ní již pracuji, resp. již jsem si téma zvolil. Pro jeho uvedení v CV platí obdobně doporučení pro bakalářskou práci. 19 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

20 Příklad 9.6 Diplomová práce Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů Obor: Mezinárodní obchod Hlavní specializace: mezinárodní obchod Vedlejší specializace: Právo v podnikání navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) Téma diplomové práce: Specifika obchodu a podnikání v Japonsku, spolupráce s ČR. 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. Obor: Mezinárodní obchod Téma bakalářské práce: Směnky v mezinárodním platebním styku 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 ( studium zakončeno maturitou) Studium v zahraničí, kurzy a školení Tato část se často připojuje k sekci Vzdělání. Zde lze uvést všechny zajímavé studijní zkušenosti, které nejsou součástí formálního vzdělání, příp. vyzdvihnout zajímavé detaily formálního vzdělání Je možné ji rozdělit např. na Studium v zahraničí a Kurzy a školení. Vždy záleží na reálném kontextu Studium v zahraničí Do této části napíši všechny zkušenosti typu např.: jazykové studium v zahraničí ( týdenní i několikaměsíční), odborný/studijní pobyt v zahraničí, (jedno-, dvou-, vice- ) semestrální pobyt na zahraniční univerzitě, např. v rámci mezinárodního studentského programu (AISEC, Erasmus aj.) apod Kurzy a školení Zde je možné získat mnoho kladných bodů v očích personality tím, že prokáži svoji aktivitu, všestrannost, zájem o obor apod. Zde je prostor pro ty, kteří studují jiný obor, než se ideálně hodí k pracovní nabídce (např. pro informatiky, kteří chtějí pracovat v mezinárodním obchodě), aby podložili oprávněnost svého zájmu. 20 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

1 Jak zjistit, co vlastně chci?

1 Jak zjistit, co vlastně chci? 1 Jak zjistit, co vlastně chci? Každý z nás najde nejlepší odpověď na tuto otázku sám u sebe. Nikdo nás nezná lépe než my sami. Můžeme mít ale dojem, že potřebujeme pohled někoho zvenčí, kdo by nás ohodnotil

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

Existují nejrůznější cesty, jak najít nové zaměstnání. Při hledání toho nejvhodnějšího zaměstnání využijte:

Existují nejrůznější cesty, jak najít nové zaměstnání. Při hledání toho nejvhodnějšího zaměstnání využijte: JAK USPĚT VE VÝBĚROVÉM ŘÍZENÍ Informační brožura pro uchazeče o zaměstnání projektu Institut trhu práce Tento projekt je spolufi nancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Více

Absolventi vysokých škol:

Absolventi vysokých škol: Absolventi vysokých škol: hodnocení vzdělání, uplatnění na trhu práce, kompetence Radim Ryška a Martin Zelenka 2011 2 Absolventi vysokých škol: hodnocení vzdělání, uplatnění na trhu práce, kompetence Radim

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM VEŘEJNOSPRÁVNÍ ČINNOST

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM VEŘEJNOSPRÁVNÍ ČINNOST Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM VEŘEJNOSPRÁVNÍ ČINNOST Zpracoval kolektiv pedagogických pracovníků Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborné

Více

Dobrá praxe pro zlepšení jazykové výuky dospělých zrakově postižených. Pedagogika a jazyková výuka pro dospělé nevidomé a slabozraké v Evropě

Dobrá praxe pro zlepšení jazykové výuky dospělých zrakově postižených. Pedagogika a jazyková výuka pro dospělé nevidomé a slabozraké v Evropě Grundtvig partnerský program ve vzdělávání Dobrá praxe pro zlepšení jazykové výuky dospělých zrakově postižených Projekt Pedagogika a jazyková výuka pro dospělé nevidomé a slabozraké v Evropě Obsah Úvod

Více

Vzdělávací program jako základní kategorie dalšího profesního vzdělávání

Vzdělávací program jako základní kategorie dalšího profesního vzdělávání Vzdělávací program jako základní kategorie dalšího profesního vzdělávání Předkládá: sdružení NVF, BIVŠ, KPMG Zpracovali: Doc. PhDr. Jaroslav Mužík, Dr.Sc. PhDr. Zdeněk Palán, Ph.D. a kolektiv Největší

Více

18 20 M/01 Informační technologie

18 20 M/01 Informační technologie MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Rámcový vzdělávací program pro obor vzdělání 18 20 M/01 Informační technologie 1 Charakteristika rámcových vzdělávacích programů středního odborného vzdělávání

Více

Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu

Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra managementu firem a institucí Řízení vztahů se zákazníky a tvorba hodnoty a přidané hodnoty produktu Bakalářská práce Autor: Petr Pavlas Bankovní management

Více

68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost

68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost 68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Rámcový vzdělávací program pro obor vzdělání 68-43-M/01 Veřejnosprávní činnost Vydalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Více

ČAS PRO ZMĚNU: k rovnováze práce a soukromí

ČAS PRO ZMĚNU: k rovnováze práce a soukromí Průvodce slaďováním soukromého a pracovního života ČAS PRO ZMĚNU: k rovnováze práce a soukromí Blanka Junová www.pracenadalku.cz www.pracenadalku.cz Předmluva Dostává se vám do ruky text vycházející z

Více

Jak na partnerské projekty? www.esfcr.cz

Jak na partnerské projekty? www.esfcr.cz Jak na partnerské projekty? P ODPORUJEME V AŠ I B U D OUCNOST www.esfcr.cz Příručka je jedním z výstupů ze zakázky Hodnocení implementace principu partnerství v OP LZZ financované z projektu technické

Více

VÍTEJTE V TLC! VSTUPNÍ INFORMACE A PRAVIDLA PRO LEKTORA TLC

VÍTEJTE V TLC! VSTUPNÍ INFORMACE A PRAVIDLA PRO LEKTORA TLC VÍTEJTE V TLC! VSTUPNÍ INFORMACE A PRAVIDLA PRO LEKTORA TLC Soubor informací, pracovních pokynů a dokumentů pro lektory spolupracující s agenturou TLC - Top Language Centre, s.r.o. 1 Vážení kolegové, vítejte

Více

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Projekt PODPORA MULTIMEDÁLNÍ VÝUKY PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Kapitola 1: ELearning nové formy a metody vzdělávání Danuše Bauerová Ostrava 2010 2 ÚVODEM Předkládaný text je součástí Příručky pro tvůrce

Více

Obsah: Je připravena smlouva o financování 21

Obsah: Je připravena smlouva o financování 21 Obsah: PŘÍPRAVA PROJEKTU 2 Nápad na papíře - Projektový záměr/fiche 3 Jak zaplatit realizaci? Vytipování finančních zdrojů 6 Kde a jak zažádat o peníze? Příprava žádosti o grant/dotaci/úvěr 10 Žádost,

Více

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba?

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Vzdělávání v ČR neodpovídá potřebám firem, ukazují data V globálním světě plném nových technologií potřebují firmy podle

Více

Pokud se na vyhlášených

Pokud se na vyhlášených TÝDENÍK 13 3. DUBNA 2013 XXI. ROČNÍK V tomto čísle najdete: Chcete si ověřit své jazykové znalosti? Víme, jak na to.... 3 Genetická metoda čtení... 5 Druhý český Digital Learning Day Den s panem Googlem...

Více

Měsíční soutěž na webu, 1. kolo

Měsíční soutěž na webu, 1. kolo Měsíční soutěž na webu, kolo Operační program lidské zdroje a zaměstnanost Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), který je financovaný Evropským sociálním fondem (ESF), pomáhá konkrétním

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ A MIMOŠKOLNÍ PEDAGOGIKU. Zpracovaný dle RVP pro obor vzdělání 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ A MIMOŠKOLNÍ PEDAGOGIKU. Zpracovaný dle RVP pro obor vzdělání 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ A MIMOŠKOLNÍ PEDAGOGIKU Zpracovaný dle RVP pro obor vzdělání 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika Kapitola 1 Identifikační údaje Název školního vzdělávacího

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Pedagogika volného času

Pedagogika volného času Pedagogika volného času PhDr. Jiřina Pávková Katedra pedagogiky, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší vzdělávání pedagogických pracovníků na PedF uk Praha (CZ.1.07/1.3.00/19.0002) 1 PEDAGOGIKA

Více

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou Návodný a prakticky zaměřený text Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou vydala Základní škola, Mendelova v Karviné - Hranicích

Více

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Leoš Dvořák a kol. Všechna práva vyhrazena. Tato publikace vznikla v rámci projektu č. 2E06020 Fyzikální vzdělávání pro všestrannou přípravu a rozvoj

Více

Vědecké prezentace. Obsah

Vědecké prezentace. Obsah Obsah Vědecké prezentace Obsah...1 Vědecká komunikace - úvod...2 Písemný projev...3 Proces tvorby odborného vědeckého písemného dokumentu...3 Prerekvizita (fáze 0) sběr materiálu...3 První fáze cílený

Více

Jak se zapojit do neformálního vzdělávání mládeže s grantovou podporou programu Erasmus+: Mládež v akci

Jak se zapojit do neformálního vzdělávání mládeže s grantovou podporou programu Erasmus+: Mládež v akci Jak se zapojit do neformálního vzdělávání mládeže s grantovou podporou programu Erasmus+: Mládež v akci Vydává: Dům zahraniční spolupráce, 2014 Editace textu: Tereza Krbcová, Vendula Venclíková a kol.

Více

DO JAKÉ MÍRY LZE VYUŽÍT INTERNETOVOU PREZENTACI ŠKOLY JAKO ZRCADLO SOCIÁLNÍHO KLIMATU ŠKOLY?

DO JAKÉ MÍRY LZE VYUŽÍT INTERNETOVOU PREZENTACI ŠKOLY JAKO ZRCADLO SOCIÁLNÍHO KLIMATU ŠKOLY? DO JAKÉ MÍRY LZE VYUŽÍT INTERNETOVOU PREZENTACI ŠKOLY JAKO ZRCADLO SOCIÁLNÍHO KLIMATU ŠKOLY? Jan Mareš, Josef Lukas, Stanislav Ježek, Adam Chalupníček Fakulta sociálních studií Masarykova Univerzity Při

Více

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI

JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Mendelova univerzita v Brně Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií JAK NAPSAT BAKALÁŘSKOU PRÁCI Jana Borůvková Brno 2010 Obsah 1 ÚVOD... 7 2 ÚVOD DO TYPOGRAFIE... 9 2.1 ODSTAVEC... 9 2.2 PÍSMO...

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky. Projekt. Evropa pro učitele, učitelé pro Evropu

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky. Projekt. Evropa pro učitele, učitelé pro Evropu Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky Projekt Evropa pro učitele, učitelé pro Evropu Realizátor projektu: Vyšší odborná škola, Střední pedagogická škola a

Více

Žákovské projekty cesta ke kompetencím

Žákovské projekty cesta ke kompetencím Žákovské projekty cesta ke kompetencím Příručka pro učitele středních odborných škol 1 Žákovské projekty cesta ke kompetencím Příručka pro učitele středních odborných škol 1 Publikace vznikla v rámci národního

Více