Vytvořila: Lenka Dvořáčková

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vytvořila: Lenka Dvořáčková"

Transkript

1 Jak napsat životopis Vytvořila: Lenka Dvořáčková 1 Rozvojové a poradenské centrum Vysoká škola ekonomická v Praze nám. W. Churchilla Praha 3 tel.: fax: web:

2 Obsah 1 CO JE ŽIVOTOPIS? TEORII VŠICHNI ZNÁME Definice životopisu MOJE MATKA, ANNA NOVÁKOVÁ, NAROZENA, STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS HORIZONTÁLNÍ STRUKTURA VERTIKÁLNÍ STRUKTURA JAK UVÁDĚT ČASOVÉ ÚDAJE? JAK ŘADIT ÚDAJE V RÁMCI JEDNOTLIVÝCH SEKCÍ? NAKOLIK PODROBNÉ INFORMACE UVÁDĚT? VZHLED CV Grafická úprava Fotografie Délka životopisu Přehlednost a věcnost Pravopis JAK NAPSAT NEJLEPŠÍ ŽIVOTOPIS ŽIVOTOPIS NA MÍRU ALE JÁ JSEM ZATÍM JEN STUDENT, TÉMĚŘ BEZ PRAXE - POPIS ČINNOSTÍ CO ZVYŠUJE ATRAKTIVITU UCHAZEČE (JEHO ŽIVOTOPISU) PRO ZAMĚSTNAVATELE? ČÁSTI ŽIVOTOPISU OSOBNÍ ÚDAJE VZDĚLÁNÍ Formální vzdělání Studium v zahraničí, kurzy a školení PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI Fluktuant Jak se hodnotí pracovní zkušenosti Jak správně uvádět údaje o pracovních zkušenostech? Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

3 4.4 ZNALOSTI A DOVEDNOSTI Jazykové znalosti Další znalosti a dovednosti DALŠÍ INFORMACE Zájmy Zdravotní stav, osobnostní charakteristika, cíle Reference Datum a podpis UŽITEČNÉ ODKAZY A DALŠÍ INFORMACE: Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

4 1 CO JE ŽIVOTOPIS? 1.1 Teorii všichni známe Definice životopisu Životopis (Curriculum vitae zkr. CV) je stručný a přehledný dokument shrnující dosažené vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti a schopnosti a dovednosti člověka, velice často zájemce o zaměstnání. V tomto případě slouží potenciálnímu zaměstnavateli jako prvotní a základní informace o uchazeči. Bývá k němu zpravidla přiložen tzv. motivační či průvodní dopis, jehož cílem je zaujmout a doplnit CV o detailnější informace relevantní k aktuální situaci, resp. pozici, o níž se ucházím. 1.2 Moje matka, Anna Nováková, narozena,. Jmenuji se Jan Novák, narodil jsem se v roce 1974 (1.ledna) v Praze. Do svých 14 let jsem žil v Kolíně a poté se má rodina přestěhovala do Prahy, kde žiji dodnes. Můj otec Jan Novák pracuje jako účetní ve firmě, zabývající se stavební konstrukcí a má matka Jana Nováková je již v důchodu. Vystudoval jsem vysokou školu.. Nastoupil jsem do prvního zaměstnání Slohový útvar životopis (viz výše), který byl dříve součástí výuky na základních a středních školách, v současné době rozhodně není vhodnou formou. Personalistu, který jej dostane do ruky, sice možná pobaví jeho úvod, ale pravděpodobně jej nebude číst celý. Pokud by přeci jen neodolal a dočetl životopis do konce, jeho autor se už nikdy nezbaví puncu staré školy, který ukazuje na neschopnost orientovat se v aktuálních požadavcích na zájemce o práci atd. V každém případě je při hledání pracovního uplatnění nutné zpracovat vlastní strukturovaný životopis. Touto formou životopisu se budeme dále zabývat. 2 STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS Nejdříve zdůrazníme zásady a doporučení pro sestavování strukturovaného životopisu, dále se zaměříme na jednotlivé sekce. Existují různé vzory CV, (např. Europass), které lze jen vyplnit, ale ať použiji vzor, nebo píši vlastní CV, struktura by se měla řídit následující mi principy. 4 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

5 2.1 Horizontální struktura Ve strukturovaném životopise se nahradí slohové cvičení o každé etapě profesního života těmito stručnými údaji: časové období, resp. trvání dané etapy studia, kurzu či zaměstnání, nejlépe ve formátu: měsíc/rok ( začátku) měsíc/rok ( ukončení) zaměstnavatel/vzdělávací instituce pracovní pozice/ fakulta náplň práce/obor studia, specializace apod. (někdo uvádí dosažené úspěchy, nebo důvody ukončení daného pracovního poměru atd.) 2.2 Vertikální struktura Obvykle bývá CV vertikálně strukturováno následujícím způsobem: osobní údaje vzdělání pracovní zkušenosti dovednosti další informace. 5 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

6 Celek v ideálním případě vypadá např. takto: Příklad 2.1 : Nejobvyklejší struktura CV Osobní údaje Ţivotopis Jméno a příjmení: Bc. Jana Nováková Datum narození: Adresa: U Jablůňky 1, Praha 3, Žižkov Kontaktní telefon: Vzdělání 2009 VŠE Praha Podniková ekonomika a management (předpokládané ukončení studia 2011) VŠEM Vysoká škola ekonomie a managementu PODNIKOVÁ EKONOMIKA A MANAGEMENT Specializace Finance - ukončeno titulem bakalář Obchodní akademie Vinohradská, (Obor ekonomika, maturitní zkouška ekonomika, účetnictví, Čj, Aj, informatika) ce 2009 Ostatní kurzy The art of building brand Stephan Tomat, generální ředitel British American Tobacco Czech Republic listopad 2009 EY Academy 2009 přednášky z oddělení daní, auditu a poradenství červenec 2009 jazykový kurz angličtiny, St Giles College Highgate v Londýně, Léto 2003 Letní jazyková škola, Canterberry, Velká Británie Pracovní zkušenosti 10/ Ochrana ţivotního prostředí administrativní práce - vedení chodu kanceláře - přípravapodkladů pro účetnictví - komunikace v angličtině, překlady, tlumočení - příprava marketingových materiálů - jednání s insitucemi 6/2008 9/2008 program Work And Travel - USA 9/2006-6/2007 soukromé učení hry na klavír v dětském domově 8/2005 6/2006 Pražská klavírní škola administrativní práce 9/2005 sklad v Ruzyni pomocné práce 7/2005 8/2002 OÚ v Praze 8 administrativní práce 9/1999-6/2000 soukromé doučování angličtiny Ostatní znalosti Počítače: MS WINDOWS, MS OFFICE, Internet, Profesional SONY Vegas studio, NAVISION Jazyk: anglický jazyk aktivní znalost, španělský jazyk pasivně Zájmy Zdokonalování angličtiny, natáčení a střih amatérských filmů, snowboarding, basketbal Je toto pořadí nutné? Toto pořadí není povinné, ale je nejobvyklejší a oko personalisty je mu uvyklé. Proto je lepší jej respektovat, aby nemohlo dojít k nedorozumění způsobenému přehlédnutím důležitých informací, které jsou uvedeny na neobvyklém místě. Pokud máme již více pracovních zkušeností, a navíc, jsou-li pro požadované pracovní místo více relevantní než vzdělání, je možné zaměnit pořadí pracovní zkušenosti a dosažené vzdělání. 6 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

7 Jiné varianty se sice také objevují, ale ty nedoporučujeme právě z důvodu nepřehlednosti, nezviditelnění všech informací či možného přehlédnutí personalisty.například v níže uvedeném CV existujevelké riziko, že personalista přehlédne bohatou praxi uvedenou až pod Ostatními dovednostmi. Příklad 2.2: Nevhodné pořadí položek v životopisu Ţ I V O T O P I S OSOBNÍ INFORMACE Jméno: Jana Nováková Adresa bydliště: Na Výsluní 9, Praha 7 Telefon: Mobil: Datum narození: 7. května 1982 VZDĚLÁNÍ A KVALIFIKACE Vzdělání: VŠE Praha Podniková ekonomika a management VŚEM Vysoká škola ekonomie a managementu PODNIKOVÁ EKONOMIKA A MANAGEMENT Specializace Finance - dálkové studium při zaměstnání - ukončeno titulem bakalář : Obchodní akademie Herodlovy sady,praha 10 - obor: Ekonomika a účetnictví - kurz "Ekonomie pro budoucí manažery a jejich učitele" - státnice ze psaní na PC - ukončeno maturitní zkouškou Znalost cizích jazyků: - anglicky: komunikativní úroveň - německy: pasivní znalost Ostatní znalosti: PC: Řidičský průkaz: MS Windows; MS Office Word, Excel, Power Point, Outlook, Internet, sk. B PRACOVNÍ POSTUP 8/2005 doposud: ABC, prodejce automobilů specialista pro fakturaci vozidel (vystavování faktur na došlá vozidla, komunikace s dealery, účtování závazkových faktur, spolupráce na účetní závěrce, komunikace s auditory účetní pohledávek (účtování vystavených faktur a pohledávek, vymáhání pohledávek ve spolupráci s právníky, účtování došlých faktur, účtování banky, garanční záruky) účetní specialista (vyplňování dokladů pro statistický úřad, účtování faktur od zahraničních dodavatelů, vnitrofiremní platební styk, komunikace se zahraničními pobočkami, účtování pokladny, zpracování vyúčtování cestovních výdajů, evidence firemních vozidel v návaznosti na přiznání k silniční dani, přiznání k silniční dani, účtování dodavatelských faktur náhradní díly apod.) 9/2002 7/2005 : DEF,s.r.o. telekomunikační společnost billing specialist (zpracování došlých plateb od klientů, komunikace s klienty, práce se zákaznickou databází) 3/2002 8/2002 : GHI, s.r.o. účetní společnost účetní (vedení účetnictví 6firem, vesměs menších, dvě s vyším obratem) 7/2001 2/2002 JKL, s.r.o.-prodej keramiky asistentka vedoucího, pomoc v administrativě ZÁJMY finance, práce na PC, cestování, literatura, hudba, film, sport 7 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

8 2.3 Jak uvádět časové údaje? Dobu trvání jednotlivých etap profesního a studijního života je možné způsobem: uvést různým Příklad.3.1: Roky ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení Pokud do CV napíši pouze letopočty, může tento časový údaj znamenat, že jsem v daném zaměstnání strávil 2 roky, nebo také 2 měsíce. Tím se svým způsobem odevzdávám na milost a nemilost personalistovi, který mé CV čte. Buď se mu bude chtít zjišťovat, jak to ve skutečnosti bylo, nebo se přikloní k nevyhovující interpretaci (např. je-li potřebná praxe min. 1-2roky, vyloží si tento údaj např. jako brigády během letních prázdnin v daných letech), a tím mě vyřadí z výběrového řízení. Jiných zájemců, kteří jasně uvedli, jak dlouhá je jejich praxe, se najde vždy dost. Příklad 3.2:Měsíce 7/ /2005 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení nebo červenec 2004 prosinec 2005 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení... Tato forma je nejčastější a nejvhodnější právě proto, že konkrétně určuje dobu trvání (v měsících), ale nezahlcuje zbytečnými informacemi, jako je přesné datum začátku a konce pracovního poměru(viz Př. 3). Příklad 3.3a) Dny ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení Toto je v podstatě zbytečná informace, jejíž obsah vyjadřuje údaj uvedený v Př. 2 (tzn.měsíce), která může ukazovat na pečlivost kandidáta, snad až přílišnou, na úkor přehlednosti a věcnosti. Příklad 3.3 b) Dny ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistentka obchodního oddělení Opět poněkud nadbytečná informace. Lze pochopit, že jsem se snažil být co nejkorektnější a přiznat, že jsem nepracoval od začátku prvního měsíce do konce posledního měsíce, ale konkrétně v tomto případě, v poměru k délce odpracované doby ztrácí smysl. 8 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

9 Tento způsob je možné použít u velmi krátkých pracovních zkušeností,kdy se každý den počítá, (např. do tří měsíců). ( Každý dle vlastního uvážení a konkrétní situace.) 2.4 Jak řadit údaje v rámci jednotlivých sekcí? Jak vidíme ve výše uvedených životopisech, veškeré časové informace (vzdělání, praxe) je vhodné řadit chronologicky, nejlépe jako první uvést poslední či aktuální údaj a dále postupovat do historie. Zdůrazním tak to aktuální, mnohdy relevantní k poptávané pozici. Opět, je to nejčastější způsob řazení, jeho dodržením se mohu vyvarovat výše zmíněným přehlédnutím personalisty, která pro mě mohou mít fatální význam. 2.5 Nakolik podrobné informace uvádět? Stejný princip důrazu na aktuální a relevantní by měl být uplatněn v míře detailnosti uváděných informací. To v praxi znamená, že čím více bodů náplně práce v mém posledním zaměstnání se shoduje s náplní práce pracovní pozice, o niž se ucházím, tím podrobnější musí být charakteristika posledního zaměstnání v životopise. Snažím se popsat všechny činnosti, které souvisejí s pracovní nabídkou, o kterou mám zájem, i když třeba nebyly hlavní náplní mé práce. Tu, samozřejmě, nesmím vynechat. Obecně platí, že delší pracovní zkušenosti a ty, které se týkají použitelných oborů, je vhodné popsat podrobněji. Vždy záleží na kontextu, viz příklady. Příklad 4.1: 2 roky krupiérem Pokud jsem pracoval 2 roky jako krupiér, je to sice poměrně dlouhodobé zaměstnání, ale pokud se nehlásím na pracovní místo, které s tímto zaměstnáním přímo souvisí, postačí, když se tato skutečnost objeví na jedné řádce: 6/2007 6/2009 Casino Royal krupiér (práce při studiu). Ale i tato zkušenost má v životopise svoje místo, zvláště, jsem-li student, či absolvent a nemám ještě tolik významnějších pracovních zkušeností. Až budu mít v životopise více odrážek, mohu krupiéra vynechat, nebo zmínit jen jako jednu z pracovních zkušeností při studiu. Tato řádka v životopise ukazuje na schopnost kandidáta zorganizovat si čas tak, aby zvládal studium i práci, může poukazovat na jeho spolehlivost, zodpovědnost, flexibilitu, schopnost pohybovat se ve společnosti, korektní vystupování apod. Příklad 4.2: 3 měsíce asistentkou Pokud jsem ale pracoval 3 měsíce jako asistent/ka obchodního oddělení, není to zrovna dlouho, ale mohu uvést všechny činnosti, s nimiž jsem se za tuto dobu mohl setkat. I tři měsíce postačí k získání důležitých informací, znalostí, dovedností a návyků, které se v budoucím zaměstnání mohou hodit. Pokud se zajímám o nabídku v mezinárodním obchodě, mohu na takové zkušenosti výborně stavět. V náplni práce lze ale najít solidní relevantní zkušenosti i pro jiné obory. 9 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

10 V životopise pak může vypadat tato pracovní etapa např. takto: 6/2009-9/2009 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistent obchodního oddělení - administrativní a odborná podpora obchodního oddělení (8 lidí) - zodpovědnost za chod kanceláře - komunikace s klienty, vyřizování obchodní korespondence (ČJ, AJ, NJ) - zpracování jednodušších statistik a analýz (Excel) - nákup kancelářských potřeb - spolupráce při výběru nového dodavatele služeb pro kancelář - spolupráce při sestavování podkladů pro HR - příprava podkladů pro účetní oddělení 2.6 Vzhled CV Grafická úprava Nedoporučujeme přílišné experimenty. Pokud se od kandidátů očekává kreativita, mají zpravidla i později dost prostoru pro to, aby ji prokázali. Posílat životopis ve formě elektronické prezentace s obrazovými a zvukovými efekty je přijatelné pouze ve výjimečných případech, nejlépe, je-li to součástí zadání pro uchazeče o pozici ( pravděpodobně v marketingu, grafice, IT či uměleckých oborech). Nejčastější je forma dokumentu.doc. či.pdf se zvýrazněnými nadpisy jednotlivých sekcí a názvy zaměstnavatelů, pozic apod. (viz ) Nikdy nevím, kdo moje CV dostane do ruky, proto volím takový vzhled, který odpovídá standardům. Životopis by měl zaujmout by měl především svým obsahem, nikoli výstředním grafickým ztvárněním Fotografie Totéž platí do značné míry i pro fotografii. V současné době je trendem spíš ji k životopisu přikládat. Je třeba si ale uvědomit, jaké jsou možné důsledky: Plus: CV tak působí uceleně, moderně, profesionálně. Navíc pomůže personalistovi udělat si konkrétní představu o tom, jak hlavní aktér CV, které má před sebou, vypadá, a vybudovat si k němu vztah. Pokud jsem personalistovi sympatický, mám větší šanci, že si mě pozve na osobní pohovor, když je mé CV obsahově srovnatelné s ostatními. 10 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

11 Minus: Personalistova pozornost je stále přitahována k fotografii, nevěnuje obsahu CV takovou pozornost, jako kdyby fotografie přiložena nebyla. I když se snaží o profesionální nadhled, ve skutečnosti životopis čte již pod vlivem prvního dojmu z člověka na fotografii. Pokud jsem naneštěstí podobný např. úhlavnímu nepříteli personality, nebo jeho neoblíbenému příbuznému, moje šance uspět podstatně klesají, ještě než jsem měl možnost se představit. V některých případech (např. asistentka, recepční, obchodník) se fotografie vyžaduje. Ale ať je k CV přiložena povinně, nebo jako bonus, vždy by to měla být fotografie obličeje), v průkazovém formátu, s přiměřeným výrazem (seriózní úsměv). Odpustím si tedy (viz níže): fotografie z dovolených (nejlépe v plavkách) z oslav (s rozjařenými kamarády v pozadí a sklenkou u ruky) z romantických výletů (i s partnerem,někdy odříznutým) vtipné záběry (rozjařený smích,zadní strana hlavy, grimasy, černé brýle apod.) i umělcké fotografie (téměř akty) apod. které mnoho lidí k životopisu klidně přidává, ale právě ty mohou výrazně poškodit celkový dojem ze CV! Příklad 5:Fotografie nevhodné pro CV Délka životopisu Velmi často se uvádí, že ideální délka CV je 1 strana formátu A4. Tato instrukce má své odpodstatnění. Jednak pomáhá udržet životopis stručný a přehledný, jednak předchází možným nedorozuměním pramenícím z toho, že se personalista nepodíval na další stránku. Na druhou stranu, právě tato instrukce může vést k tomu, že jsou informace téměř nečitelně nahuštěny, právě proto, aby se vměstnaly na A4, a navíc, může docházet k vypouštění velice důležitých informací, které by mohly být pro získání pracovního místa klíčové. Jsem-li studentem či absolventem vysoké školy, nebudu se řídit radami pro kandidáty s desetiletími praxe, které spočívají ve vynechání krátkodobých pracovních zkušeností! 11 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

12 Pokud jsem student, nikdo ode mě neočekává, že mám souvislou několikaletou pracovní zkušenost v jednom zaměstnání. Naopak, pokud uvedu, že jsem při studiu několik měsíců pracoval, byť jako krupiér, nebo jako asistent, nebo že jsem byl v zahraničí, je to významný bod v můj prospěch. Samozřejmě, CV musí být možno přečíst během cca 30 sekund, jeho rozsah lze omezit na 1-2 strany A4, ale vždy je třeba zvážit, zda formátováním nepřipravím personalistu o důležitou informaci Přehlednost a věcnost Přehlednost a věcnost CV bývá nastavena jeho strukturovanou formou. Pro tu existují např. i různé vzory (např. europass). Uváděné údaje musí být jednoznačné, srozumitelné, úplné, ale zároveň stručné. Je dobré dát si práci s volbou některých výrazů! Příklad 6: Varianty vyjádření téhož Člověk, který v rámci obchodního (nebo Sales ) oddělení pomáhá oslovovat stávající a nové klienty s nabídkou nového produktu, vyřizuje objednávky apod. může do životopisu uvést, že pracoval např. jako: Asistent obchodního (sales) oddělení x Referent obchodu x Junior account manager x Junior obchodník x (Junior) specialista obchodu x Referent prodeje (Naproti tomu prodejní asistent, nebo asistent prodeje velmi často označuje prodavače.) Podobně se dá pracovat i s jednotlivými položkami náplně práce: obvolávání klientů x péče o stávající klienty a akvizice nových klientů x pravidelná komunikace s klienty x spolupráce při sestavování a realizaci obchodní a marketingové strategie nebo také: mojí náplní práce bylo, abych každý den volal klientům a říkal jim, jaké máme nové výrobky a ptal se jich, jestli by o ně neměli zájem. Pokud ano, posílal jsem jim formulář, který mi pak poštou posílali zpátky Pravopis CV musí být na první pohled přehledné, logicky uspořádané, přiměřeně dlouhé a odpovídajícím způsobem graficky ztvárněné. O gramatických chybách nemluvě. I občasná chyba i/y, s/z, nebo ú/ů dokáže personalistu češtináře nelibě naladit, a to se pak může projevit na jeho celkovém hodnocení životopisu. 12 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

13 Příklad 7: Pravopisné chyby Nejčastější jsou chyby např. ve spojeních: s cíly, s dodavately, zpráva serveru, ve jménech, např. U průhonu, atd. Pokud si nejsem zcela jistý, vždy je lepší poradit se s kolegou češtinářem, se slovníkem, s pravidly pravopisu apod. I když je strukturovaný životopis útvar poměrně atypický, měl by respektovat pravidla gramatiky, a to dokonce i velká písmena na začátku odstavců, čárky na konci každé odrážky a za poslední tečka. Na prohřešky v interpunkci se ale naštěstí v případě strukturovaných odstavců moc nehledí. Nejvíce se pravopis sleduje u administrativních pozic, příp. obchodníků, u kterých se předpokládá písemný kontakt se zákazníkem, dále pak v marketingu, právní oblasti atd. Od vysokoškoláka se ale v podstatě vždy očekává bezchybný písemný projev v rodném jazyce i v dalších jazycích, ve kterých je CV zpracováno. Všechny jazykové mutace by měly být svým obsahem a rozsahem velice blízké (často se cizojazyčné verze zkracují ve snaze napáchat co nejméně chyb, příp. vynechat česká slova, pro která neznám přesný ekvivalent). 3 JAK NAPSAT NEJLEPŠÍ ŽIVOTOPIS Životopis je po dlouhou dobu jediným prostředníkem mezi zájemcem o pracovní nabídku a zaměstnavatelem. Když procházím inzeráty a některý mi padne do oka, říkám si: To je přesně ono! Tohle studuji! Tamto jsem dělal v práci! A tím se zabýval můj kolega, kterého jsem zastupoval! Požadavky na jazykové znalosti splňuji! Hurááá! To je nabídka přímo pro mě! Jenže, zatím jsou tyto argumenty, z nichž pramení mé nadšení, pouze v mé hlavě. Nejdůležitějším a nejtěžším úkolem, a zároveň základem úspěchu, je totiž umění promítnout všechny tyto subjektivní dojmy do životopisu, a to objektivním a formálním způsobem. Zároveň je ale nutné zaujmout zaměstnavatele, resp. pracovníka oddělení řízení lidských zdrojů (Human Resources, zkr. HR) mezi ostatními uchazeči o zaměstnání natolik, abych byl pozván do dalších kol výběrového řízení, nejčastěji k osobnímu rozhovoru (interview). Nejlepší životopis není ten, který obsahuje nejvíce let praxe, nebo jména nejvýznamnějších firem. Vyhraje ten uchazeč, který nejlépe odpovídá představám potencionálního zaměstnavatele o ideálním kandidátovi. 13 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

14 3.1 Životopis na míru Proto je potřeba vytvořit ideální životopis. Skutečně, pokud chci mít šanci na úspěch ve výběrovém řízení, musím sestavit originální životopis ke každé pracovní nabídce, na kterou odpovídám. Nedoporučujeme posílat jednu verzi životopisu na všechny pracovní nabídky, ve kterých se např. objeví slovo marketing, ale naopak, pečlivě si vybrat, na kterou nabídku odpovím, zvážit, jaké mám šance na úspěch, a pak si počínat tak, jako bych vsadil vše na tuto kartu. Měl bych viditelně podložit svůj zájem o pracovní nabídku již tím, že daný obor studuji, že s ním souvisejí i některé moje pracovní zkušenosti, a navíc se jím zabývám i ve volném čase apod. Po přečtení životopisu musí mít personalista pocit, že jsem měl dobrý důvod CV poslat a že jsem vhodným kandidátem. Není možné poslat životopis, který se jmenuje např. šikovná účetní, a jeho obsah tomu odpovídá, do výběrového řízení na pozici v marketingu. I kdyby tato dáma měla ve skutečnosti velmi dobré předpoklady pro práci v marketingu, dokonce i relevantní pracovní zkušenosti, je velice pravděpodobné, že pod maskou univerzálního životopisu směřujícího k účetnictví, to nikdo neodhalí. Tím spíše, že v zástupu dalších kandidátů se určitě najde jiný, který v životopise marketingové zkušenosti mít popsané bude. 3.2 ale já jsem zatím jen student, téměř bez praxe - popis činností Ač se to nezdá,i student, který zatím nemá mnoho pracovních zkušeností, stihl nasbírat mnoho zajímavých znalostí a zkušeností a může nabídnout různé dovednosti a schopnosti, jen si na ně musí ve vhodné chvíli vzpomenout a správně je interpretovat. Příklad 8: Vhodný způsob popisu činností a jeho interpretace Podíváme-li se na předchozí příklad: 6/2009-9/2009 ABC, mezinárodní obchodní společnost Asistent obchodního oddělení - administrativní a odborná podpora obchodního oddělení (8 lidí) - zodpovědnost za chod kanceláře - komunikace s klienty, vyřizování obchodní korespondence (ČJ, AJ, NJ) - vyřizování objednávek - spolupráce při zavádění nových výrobků na trh (katalogy, propagační materiály, aktivní nabídky klientům, koordinace promo akcí) - spolupráce s logistickým oddělením - zpracování jednodušších statistik a analýz (Excel) - nákup kancelářských potřeb 14 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

15 - spolupráce při výběru nového dodavatele služeb pro kancelář - spolupráce při sestavování podkladů pro HR - příprava podkladů pro účetní oddělení člověk s touto pracovní zkušeností může být kandidátem na pozici juniora nejen v obchodě a administrativě, ale např. i v nákupu, logistice, financích, účetnictví, marketingu, personalistice, zákaznickém servisu apod. Záleží na tom, jaké zvolí další údaje ( obor studia, kurzy, zájem), a jak formuluje a uspořádá jednotlivé odrážky. Samozřejmě, všechny údaje musí být pravdivé. Ale někdy i zdánlivě nevýznamná událost při brigádě ( např. report z ochutnávkové akce v hypermarketu) může rozhodnout, záleží na podání. Jak je psáno v kapitole 2.9, je dobré dát si práci s volbou některých výrazů. Jak bylo výše uvedeno, nerozhoduje délka praxe, nebo jméno předchozího zaměstnavatele, ale to, nakolik odpovídám představám toho, kdo pozici obsazuje. Proto, pokud se ucházím o pracovní pozici na úrovni juniora, je velice pravděpodobné, že vhodnými kandidáty jsou právě studenti, nebo absolventi s malou praxí. Výhodou je, že bych neměl být vyřazen ze soutěže pro nedostatek praxe, nevýhodou pak obrovská konkurence podobných studentů či absolventů, jako jsem já. Studuji-li obor, jehož se pracovní nabídka týká, (hlavní specializace, vedlejší specializace, obor, fakulta), pak bych mohl mít větší šanci uspět. Ale stále nemám zdaleka vyhráno. 3.3 Co zvyšuje atraktivitu uchazeče (jeho životopisu) pro zaměstnavatele? Proto je potřeba se nějakým způsobem vyčlenit, odlišit se od ostatních, zaujmout svojí výjimečností. např. prokazatelným zájmem o obor (absolvované přednášky, kurzy, mimoškolní zkušenosti), zahraničními pobyty, stážemi, aktivním zapojením v kroužcích, sdruženích, různorodými, či specifickými zájmy apod. Pomocí těchto informací si personalista i lépe životopis zapamatuje a uloží si mě do hlavy např. pod heslem chovatel pavouků. V tu chvíli už nejsem uchazeč anonym a mé šance na úspěch opět o trošku stouply. Vedle obsahu, se na životopisu v neposlední řadě hodnotí i jeho vzhled, přehlednost a gramatická správnost, jimiž jsme se podrobně zabývali výše. 4 ČÁSTI ŽIVOTOPISU 4.1 Osobní údaje Slouží k rychlé orientaci v základních údajích o kandidátovi a k získání kontaktů na něj. 15 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

16 Je potřeba dbát na to, aby údaje byly aktuální, pravdivé a úplné, dát si pozor na překlepy, přehlédnutí apod.! Chyby už v první části CV, navíc v údajích o mé vlastní osobě, které musím denodenně používat, nejsou dobrou vizitkou. Překlep v čísle mobilního telefonu může být pro moji účast ve výběrovém řízení fatální (nedovolají se mi, nepozvou mě, pozvou jiného kandidáta, který se v čísle nespletl). Obvykle se uvádí: Toto Jméno a příjmení ( v ČR je stále kladen důraz na tituly. Pokud mám titul, raději jej uvedu u jména, aby pozdější údaje o vzdělání nebyly vysvětlovány tak, že jsem vzdělání řádně nedokončil.) Datum narození ( není povinné, ale doporučujeme (viz níže), někdy stačí rok narození) Rodinný stav (není povinný, ale stejně s nejvyšší pravděpodobností nezůstane utajený až do mého nástupu do zaměstnání ) Adresa trvalého bydliště ( údaj z občanského průkazu) Kontaktní adresa ( místo, kde mě lze zastihnout, resp.odkud budu jezdit do práce) (Mobilní) telefon (pro řešení operativních záležitostí nebo pro osobní domluvu) ová adresa (pro zasílání potvrzení, podrobnějších informací apod.)- je lepší uvádět civilní, seriózní adresu, než např. Další kontakty (ICQ, SKYPE, Linked In, Facebook apod. pro potřeby CV nejsou nutné, spíše působí jako nadbytečné.) pořadí není striktně dané, ale domníváme se, že logicky postupuje od identifikace kandidáta směrem ke kontaktním údajům. Je, samozřejmě, možné položky zaměnit, ale minimálně povinné (jméno, adresa, kontakt) údaje by se měly v CV objevit. Opět zde platí, že čím více údajů uvedu sám, tím menší prostor pro negativní interpretace ponechám personalistovi. Uvedu-li všechny tyto informace, CV působí uceleně, úplně a já jím dávám najevo, že nemám co skrývat. Někdy se informace osobního charakteru ( datum narození, rodinný stav, např. i zdravotní stav apod.) uvádějí na konci CV ( např. až pod Zájmy, nebo místo nich). Tuto volbu nepovažujeme za šťastnou, ale lepší napsat je na konec, než nikam. Je pochopitelné, že kandidát tak má větší šanci, aby jeho CV bylo přečteno až do konce, a to bez předsudků vzniklých hned v prvním odstavci ( např. věk, rodinný stav) 4.2 Vzdělání Formální vzdělání Tato sekce shruje veškeré formální školní vzdělání, jímž jsem dosud prošel, resp., které jsem zahájil. Záleží na tom, ve které fázi profesního života se nacházím. 16 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

17 Základní a střední škola Studuji-li na vysoké škole, není žádoucí, abych uváděl, kam jsem chodil na základní školu. Některé zdroje doporučují vynechat i informace o středoškolském vzdělání. My ale máme za to, že je rozdíl, jestli kandidát maturoval na gymnáziu, obchodní akademii, soukromé umělecké škole, nebo na strojní průmyslovce, proto bychom informaci o středoškolském studiu uvedli. Není třeba vypisovat maturitní předměty (nejde-li např. o jazyk, který je pro pozici, o niž se ucházím, požadován, příp. jinou zvláštní znalost). V závorce je možné doplnit, jak bylo studium zakončeno, (to má smysl zejména u škol specifických oborů, příp. u soukromých škol apod.) V CV stačí věnovat střední škole jednu řádku: Příklad 9: Střední škola 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 (studium zakončeno maturitou) Vysoká škola Tato část životopisu je pro mě, jako pro studenta vysoké školy, stěžejní. Proto se snažím vměstnat do ní maximum důležitých informací, ale jen těch, které zvýrazní a podloží oprávněnost mého zájmu o pracovní nabídku ( viz níže). Pokud studuji na vysoké škole, v CV by se tato skutečnost měla objevit, a to i pokud studuji dálkovou/ kombinovanou formou Co musím uvést vždy? 1) Název školy, datum zahájení studia V každém případě je třeba uvést datum zahájení studia, a jméno školy. Pro lepší orientaci je vhodné uvést i typ studia a datum předpokládaného ukončení. Minimalistická, ale dostatečná varianta sekce Vzdělání pak v CV může vypadat např. takto: Příklad 9.2: Název školy Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 ( studium zakončeno maturitou) 17 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

18 Co a jak mohu upravit? Další informace volím podle toho, nakolik jsou relevantní k pozici, o niž se ucházím. Pro lepší názornost zvolíme např. pozici referent obchodního oddělení v mezinárodní společnosti. Pokud jsem studijním zaměřením informatik a zjistil jsem, že jsem zvolil špatně a dále se chci profesně zabývat mezinárodním obchodem, pro jistotu se svým předchozím studiem nechlubím. Hrozilo by mi, že budu předčasně zničen konkurencí se studijním zaměřením na mezinárodní obchod. Zůstanu tedy raději u výše uvedeného, pravdivého, ale stručného pojetí. Samozřejmě, obor studia bude jednou z prvních otázek při pohovoru, možná již telefonického, ale už budu mít možnost se k ní vyjádřit obsáhleji, v osobním kontaktu, budu se moci prezentovat, získat si sympatie personalisty atd., zkrátka, mám přeci jen větší šanci. 2) Fakulta Ve většině případů by se název fakulty měl shodovat se zaměřením pozice, proto jej uvedu. Pokud jsem ale na fakultě studoval např. politologii, nebudu se o tom z výše uvedených důvodů dále rozepisovat. V mém CV se tedy objeví např.: Příklad 9.3: Fakulta Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 (studium zakončeno maturitou) 3) Obor studia Je-li obor mého studia v souladu s pozicí, o kterou se ucházím, uvedu i obor, resp. hlavní a vedlejší specializaci. Příklad 9.4 Obor Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů Obor: Mezinárodní obchod Hlavní specializace: mezinárodní obchod Vedlejší specializace: Právo v podnikání 18 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

19 navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 ( studium zakončeno maturitou) 4) Bakalářská práce Jsem-li ale absolvent bakalářského oboru politologie a zpracoval jsem bakalářskou práci na téma: Veřejné mínění a politika, není tento údaj relevantní a v CV ho neuvedu. CV ponechám v podobě Př.3. Naopak, pokud jsem napsal bakalářskou práci v oboru, např. téma: Směnky v mezinárodním platebním styku, pochlubím se tím. Pravděpodobně se stane i jedním z témat přijímacího pohovoru,což mě těší, neboť mám o dané problematice přehled a dostanu prostor vyniknout. Příklad 9.5: Bakalářská práce Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů Obor: Mezinárodní obchod Hlavní specializace: mezinárodní obchod Vedlejší specializace: Právo v podnikání navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. Obor: Mezinárodní obchod Téma bakalářské práce: Směnky v mezinárodním platebním styku 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 studium zakončeno maturitou) 5) Diplomová práce Poslední ozdobou mého CV se může stát téma diplomové práce, pokud na ní již pracuji, resp. již jsem si téma zvolil. Pro jeho uvedení v CV platí obdobně doporučení pro bakalářskou práci. 19 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

20 Příklad 9.6 Diplomová práce Vzdělání: 9/ 2006 dosud Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů Obor: Mezinárodní obchod Hlavní specializace: mezinárodní obchod Vedlejší specializace: Právo v podnikání navazující magisterské studium (předpokládané ukončení studia 6/ 2011) Téma diplomové práce: Specifika obchodu a podnikání v Japonsku, spolupráce s ČR. 6/2009 ukončeno bakalářské studium, získán titul Bc. Obor: Mezinárodní obchod Téma bakalářské práce: Směnky v mezinárodním platebním styku 9/2000 6/2004 Gymnázium Budějovická, Praha 4 ( studium zakončeno maturitou) Studium v zahraničí, kurzy a školení Tato část se často připojuje k sekci Vzdělání. Zde lze uvést všechny zajímavé studijní zkušenosti, které nejsou součástí formálního vzdělání, příp. vyzdvihnout zajímavé detaily formálního vzdělání Je možné ji rozdělit např. na Studium v zahraničí a Kurzy a školení. Vždy záleží na reálném kontextu Studium v zahraničí Do této části napíši všechny zkušenosti typu např.: jazykové studium v zahraničí ( týdenní i několikaměsíční), odborný/studijní pobyt v zahraničí, (jedno-, dvou-, vice- ) semestrální pobyt na zahraniční univerzitě, např. v rámci mezinárodního studentského programu (AISEC, Erasmus aj.) apod Kurzy a školení Zde je možné získat mnoho kladných bodů v očích personality tím, že prokáži svoji aktivitu, všestrannost, zájem o obor apod. Zde je prostor pro ty, kteří studují jiný obor, než se ideálně hodí k pracovní nabídce (např. pro informatiky, kteří chtějí pracovat v mezinárodním obchodě), aby podložili oprávněnost svého zájmu. 20 Nám. W. Churchilla 4, , Praha 3 Telefon:

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Jitka Machátová Název materiálu: Strukturovaný životopis Označení materiálu: Datum vytvoření: 1. 12. 2013

Více

ŽIVOTOPIS. Struktura informací je stejný jako u strukturovaného životopisu. Na co si dát pozor? Osobní informace. Adresní a kontaktní údaje

ŽIVOTOPIS. Struktura informací je stejný jako u strukturovaného životopisu. Na co si dát pozor? Osobní informace. Adresní a kontaktní údaje ŽIVOTOPIS Druhy životopisu: 1. kontextový životopis informace píšeme v ucelených větách a kompozične i obsahově je rozdělený do těchto částí: a.) datum narození a miesto, rodinný stav, národnost b.) přehled

Více

Životopis (Curriculum vitae CV)

Životopis (Curriculum vitae CV) Mgr. Zuzana Válková Životopis (Curriculum vitae CV) Jedná se o dokument, který obsahuje přehled vzdělání, dosavadní práce, znalosti a zájmy Většinou je psán z důvodu nalezení vhodného zaměstnání Životopis

Více

Administrativní styl

Administrativní styl Administrativní styl Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 15.10.2009 Mgr. Jitka Riedlová Administrativní styl Zaměřen na FAKTA Osobní vztah

Více

PROFESNÍ ŽIVOTOPIS. Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město. Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

PROFESNÍ ŽIVOTOPIS. Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město. Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT PROFESNÍ ŽIVOTOPIS Název školy Číslo projektu Autor Název šablony Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město CZ.1.07/1.5.00/34.1007 Ing. Miroslava Kořínková III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím

Více

VY_32_INOVACE_D 10 14

VY_32_INOVACE_D 10 14 Název a adresa školy: Střední škola průmyslová a umělecká, Opava, příspěvková organizace, Praskova 399/8, Opava, 746 01 Název operačního programu: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory

Více

Příklad dobré praxe XI

Příklad dobré praxe XI Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe XI pro průřezové téma Člověk a svět práce Mgr. Renáta Havelková

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele Bílá pole označují text,

Více

STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS SEBEPREZENTACE

STRUKTUROVANÝ ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS SEBEPREZENTACE Projekt vznikl za přispění Nadace ČEZ A MOTIVAČNÍ DOPIS SEBEPREZENTACE Společnost ELTODO Podoba CV: Strukturované CV nejčastěji využívaná forma Nestrukturované CV není doporučována Strukturované CV: Chronologické

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková ŽIVOTOPIS VY_32_INOVACE_CJ_2_15 OPVK 1.5 EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti Definice životopisu administrativní styl styly

Více

JAK VYPLNIT EUROPASS-ŽIVOTOPIS?

JAK VYPLNIT EUROPASS-ŽIVOTOPIS? KROK ZA KROKEM JAK VYPLNIT EUROPASS-ŽIVOTOPIS? 1. Na webové stránce www.europass.cz klikněte na tlačítko napsat vlastní životopis. 2. V případě, že chcete životopis psát v cizím jazyce, klikněte na tlačítko

Více

Směrnice děkana o přijímacím řízení na Fakultu podnikohospodářskou VŠE v Praze SD F3-1/08

Směrnice děkana o přijímacím řízení na Fakultu podnikohospodářskou VŠE v Praze SD F3-1/08 1 z 6 1 Úvodem Směrnice děkana Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, v souladu s udělenými akreditacemi ve smyslu č.111/1998 Sb., o vysokých školách (v aktuálním znění) dle 48-50

Více

Motivační dopis a životopis. Praktické školení

Motivační dopis a životopis. Praktické školení Motivační dopis a životopis Praktické školení 6 x Jak? Jak a kde hledat zaměstnání Jak sestavit motivační dopis Jak správně sestavit životopis Jak komunikovat se zaměstnavatelem a další otázky, které vás

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

POŢADOVANÉ DOKUMENTY. Ing. Kateřina Šugárová

POŢADOVANÉ DOKUMENTY. Ing. Kateřina Šugárová POŢADOVANÉ DOKUMENTY Ing. Kateřina Šugárová Dokumenty Ţivotopis Motivační (průvodní) dopis Osobní dotazník (Pomáhá zjistit konkrétní informace o uchazeči) 1. Ţivotopis neboli CV (z lat. Curriculum Vitae)

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Směrnice děkana o přijímacím řízení na Fakultu podnikohospodářskou VŠE v Praze SD F3-2/09

Směrnice děkana o přijímacím řízení na Fakultu podnikohospodářskou VŠE v Praze SD F3-2/09 1 z 7 1 Úvodem Směrnice děkana Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, v souladu s udělenými akreditacemi ve smyslu č.111/1998 Sb., o vysokých školách (v aktuálním znění) dle 48-50

Více

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková MOTIVAČNÍ DOPIS VY_32_INOVACE_CJ_2_13 OPVK 1.5 EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti MOTIVAČNÍ DOPIS Definice, funkce, užití

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

7 tipů, jak napsat skvělý životopis. Vladimíra Sedláčková personální manažerka Moravské vysoké školy Olomouc

7 tipů, jak napsat skvělý životopis. Vladimíra Sedláčková personální manažerka Moravské vysoké školy Olomouc 7 tipů, jak napsat skvělý životopis Vladimíra Sedláčková personální manažerka Moravské vysoké školy Olomouc Až se budete ucházet o práci, budete o ni nejspíše bojovat s desítkami dalších uchazečů. Každá

Více

reg. číslocz.1.07/1.1.32/01.0004 JAK SPRÁVNĚ NAPSAT ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS ANEB JAK USPĚT U VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ?

reg. číslocz.1.07/1.1.32/01.0004 JAK SPRÁVNĚ NAPSAT ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS ANEB JAK USPĚT U VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ? reg. číslocz.1.07/1.1.32/01.0004 JAK SPRÁVNĚ NAPSAT ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS ANEB JAK USPĚT U VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ? 1. ŽIVOTOPIS Správně napsaný životopis je klíčem k překročení prahu dveří oslovené společnosti

Více

Personální písemnosti žádost o místo

Personální písemnosti žádost o místo Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín Modernizace výuky prostřednictvím ICT registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0505 Personální písemnosti žádost o místo VY_32_INOVACE_ITP.3.13

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 06. 02. 2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_01_CJL_M Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 06. 02. 2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_01_CJL_M Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 06. 02. 2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_01_CJL_M Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS???

JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním programem

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Inovace výuky Člověk a svět práce. Pracovní list

Inovace výuky Člověk a svět práce. Pracovní list Inovace výuky Člověk a svět práce Pracovní list Čp 09_15 Zaměstnání Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Člověk a svět práce Člověk a svět

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

na trhu práce (přednáška pro gymnázia) KIT PEF CZU - Vladimír Očenášek

na trhu práce (přednáška pro gymnázia) KIT PEF CZU - Vladimír Očenášek na trhu práce (přednáška pro gymnázia) 1 položme si pár otázek... předvídáme měnící se kvalifikační potřeby? (co bude za 5, 10, 15 let...) jsou propojeny znalosti, dovednosti a kompetence (žáků, studentů,

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0802 Název projektu Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 9. Průvodní dopis. Mgr. Zuzana Válková

Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 9. Průvodní dopis. Mgr. Zuzana Válková Téma VI.2.4. Práce a vzdělávání 9. Průvodní dopis Mgr. Zuzana Válková Dopis: je písemná zpráva s aktuálním obsahem odeslaná od jedné osoby (odesílatele) k druhé osobě či instituci (adresátovi). Průvodní

Více

Slovíčka k zaměstnání

Slovíčka k zaměstnání JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 1 Obsah pracovních listů Terminologie 2 Cvičení 13 1 Terminologie

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673

Obchodní akademie, Náchod, Denisovo nábřeží 673 Název vyučovacího předmětu: OBCHODNÍ KORESPONDENCE V NĚMECKÉM JAZYCE (OKN) Obor vzdělání : 63 41 M/02 Obchodní akademie Forma vzdělání : denní Celkový počet vyučovacích hodin za studium : 30 (1 hodina

Více

ZAMĚSTNANOST V ČR A EU

ZAMĚSTNANOST V ČR A EU ZAMĚSTNANOST V ČR A EU Mgr. Ing. Šárka Dytková Střední škola, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace Tento výukový materiál byl zpracován v rámci akce EU peníze středním školám - OP VK

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/21.O288 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_27 Jméno autora: Pischová Třída/ročník: PVS 2

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Jak napsat motivační dopis. Kateřina Polreichová

Jak napsat motivační dopis. Kateřina Polreichová Jak napsat motivační dopis Kateřina Polreichová K čemu slouží? přehledný a pokud možno i zajímavý informuje, o jaký obor se zajímáte vysvětluje důvody vašeho zájmu nastiňuje vaše předpoklady ke studiu

Více

NABÍDKA PRÁCE ÚČETNÍ

NABÍDKA PRÁCE ÚČETNÍ ÚČETNÍ Samostatné účtování účetních transakcí Příprava podkladů pro hlavní účetní knihu Příprava a účtování všech závěrkových operací včetně inventarizace Příprava podkladů pro přiznání DPH včetně souhrnného

Více

NABÍDKA PRÁCE KOORDINÁTOR VÝROBY VZORKŮ

NABÍDKA PRÁCE KOORDINÁTOR VÝROBY VZORKŮ KOORDINÁTOR VÝROBY VZORKŮ Výtisk dokumentace k vzorkové výrobní zakázce Zpracování vzorkových zakázek z Laboratoře barev Obsluha strojů na výrobu vzorků Obsluha Soft stroje na výrobu vzorků Dokončování

Více

Kurz pro specialisty na práci se zaměstnavateli

Kurz pro specialisty na práci se zaměstnavateli Kurz pro specialisty na práci se zaměstnavateli Kurz je určen pro pracovní konzultanty-specialisty na práci se zaměstnavateli, kteří mají zájem na rozvoji spolupráce a jednání se zaměstnavateli. Účastníci

Více

Žádost uchazeče o zaměstnání

Žádost uchazeče o zaměstnání Žádost uchazeče o zaměstnání Vážená uchazečko, vážený uchazeči, rádi bychom Vás požádali o vyplnění následujícího dotazníku, který bude sloužit personálnímu oddělení k výběru nových zaměstnanců. Všechny

Více

Ukázka fiktivního portfolia jako inspirace pro studenty a studentky projektu Změňte to

Ukázka fiktivního portfolia jako inspirace pro studenty a studentky projektu Změňte to Portfolio Obsah 1. Přehled silných stránek 2. Osobní údaje 3. Přehled škol a odborných školení 4. Pracovní zkušenosti 5. Jiné zkušenosti 6. Moje plány 7. Přehled příloh 8. Přílohy 0 Ukázka fiktivního portfolia

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

http://sim.samostatnyabsolvent.cz/

http://sim.samostatnyabsolvent.cz/ http://simsamostatnyabsolventcz/ do interaktivního simulačního softwaru Vytváření úkolů do simulačního softwaru Zadávání úkolů do simulačního softwaru Nově zaregistrovat Interaktivní simulační software

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele Bílá pole označují text,

Více

PŘÍLOHA 1 - FORMULÁŘ PRŮZKUMU. Formulář průzkumu Public relations v českých knihovnách 2015

PŘÍLOHA 1 - FORMULÁŘ PRŮZKUMU. Formulář průzkumu Public relations v českých knihovnách 2015 PŘÍLOHA 1 - FORMULÁŘ PRŮZKUMU Formulář průzkumu Public relations v českých knihovnách 2015 PŘÍLOHA 2 INZERCE PRACOVNÍCH POZIC V OBLASTI PR Inzerce pracovních pozic v oblasti PR v českých knihovnách

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

ŽIVOTOPIS. curriculum vitae. běh života

ŽIVOTOPIS. curriculum vitae. běh života NÁZEV ŠKOLY: Masarykova základní škola a mateřská škola Melč, okres Opava, příspěvková organizace ČÍSLO PROJEKTU: CZ.1.07/1.4.00/21.2623 AUTOR: Mgr. Lucie Čechovičová NÁZEV: VY_32_Inovace_Český_jazyk_7

Více

EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND "PRAHA & EU": INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI" Personalistika I. Řízení lidských zdrojů ve vzdělávacích institucích

EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Personalistika I. Řízení lidských zdrojů ve vzdělávacích institucích EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND "PRAHA & EU": INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI" Personalistika I. Řízení lidských zdrojů ve vzdělávacích institucích Nábor pracovníků 3 typy náboru: Z vnitřních zdrojů Vnější Kombinovaný

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Motivační pracovním dopis trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Motivační dopis O čem je motivační dopis a jakou má strukturu? Náměty, jak motivační dopis uvést a ukončit

Motivační dopis O čem je motivační dopis a jakou má strukturu? Náměty, jak motivační dopis uvést a ukončit Motivační dopis Forma: Aktuální (datum a místo vyhotovení), S vlastní adresou i adresou potenciálního zaměstnavatele, S titulkem (například přihláška o zaměstnání), Napsaný na počítači (nejlépe ve Wordu

Více

Doktorské studium 2013-2014

Doktorské studium 2013-2014 Doktorské studium 2013-2014 Proč a jak studovat v doktorském studiu? Doktorské studium 3. a nejvyšší stupeň VŠ vzdělání Bakalářské (Bc.) Magisterské (Mgr., Ing.) Doktorské (Ph.D. za jménem) Doktorské studium

Více

Jednoduchá sdělení představování, poděkování, pozdrav, omluva Základní výslovnostní návyky

Jednoduchá sdělení představování, poděkování, pozdrav, omluva Základní výslovnostní návyky Učební osnovy Ruský jazyk PŘEDMĚT: Ruský jazyk Ročník: 7. třída 1 rozumí jednoduchým pokynům a otázkám učitele, které jsou pronášeny pomalu a s pečlivou výslovností, a reaguje na ně 1p je seznámen se zvukovou

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Rady pro uchazeče o zaměstnání

Rady pro uchazeče o zaměstnání Rady pro uchazeče o zaměstnání 1. Au-pair 2. Evropské CURRICULUM VITAE 3. Ukázková žádost o místo 1. Au-pair (Pokyny, kterými je užitečné se řídit při plánování cesty za prací do zahraničí) Před odjezdem

Více

Personální písemnosti životopis

Personální písemnosti životopis Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín Modernizace výuky prostřednictvím ICT registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0505 Personální písemnosti životopis VY_32_INOVACE_ITP.3.14

Více

VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDEK DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY

VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDEK DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDEK DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY Identifikační údaje Název zakázky Vzdělávání zaměstnanců POEX Velké Meziříčí, a.s. Zadavatel POEX Velké Meziříčí,a.s. IČ 25518356 Sídlo Třebíčská

Více

POVEZ PROJEKT ÚŘADU PRÁCE NA PODPORU ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ

POVEZ PROJEKT ÚŘADU PRÁCE NA PODPORU ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ POVEZ PROJEKT ÚŘADU PRÁCE NA PODPORU ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ Využijte dotace z projektu POVEZ na vzdělávání vašich zaměstnanců Projekt POVEZ = kvalitně proškolení zaměstnanci bez starostí pro

Více

1 Jste: doktorantské. Masarykova univerzita Mendelova univerzita v Brně Slezská univerzita v Opavě. Strana: 1

1 Jste: doktorantské. Masarykova univerzita Mendelova univerzita v Brně Slezská univerzita v Opavě. Strana: 1 1 Jste: Z následujících možností vyberte jednu. muž žena 2 Jaké je vaše nejvyšší dosažené vysokoškolské vzdělání? bakalářské magisterské, inženýrské doktorantské jiné, napište:... 3 Vaše nejvyšší vysokoškolské

Více

Centrum služeb pro podnikání s.r.o. Kurz: PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR. 2013, I. verze (LP)

Centrum služeb pro podnikání s.r.o. Kurz: PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR. 2013, I. verze (LP) PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ POHOVOR Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2013, I. verze (LP) 1 OBSAH 1. ÚVOD 3 2. SLEDOVÁNÍ NABÍDEK ZAMĚSTNÁNÍ 4 3. MOTIVAČNÍ DOPIS..5 4. JAK NAPSAT ŽIVOTOPIS 7 5. ČEHO SE VYVAROVAT

Více

OZNÁMENÍ O VOLNÉM PRACOVNÍM MÍSTĚ ZA ÚČELEM SESTAVENÍ REZERVNÍHO SEZNAMU

OZNÁMENÍ O VOLNÉM PRACOVNÍM MÍSTĚ ZA ÚČELEM SESTAVENÍ REZERVNÍHO SEZNAMU OZNÁMENÍ O VOLNÉM PRACOVNÍM MÍSTĚ ZA ÚČELEM SESTAVENÍ REZERVNÍHO SEZNAMU Název pracovní pozice Funkční skupina / platová třída Druh smlouvy Značka Uzávěrka pro podání žádostí Místo výkonu práce Platnost

Více

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení. referent(ka )-účetní

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení. referent(ka )-účetní Oznámení o vyhlášení výběrového řízení Město Rotava, Sídliště 721, 357 01 Rotava vyhlašuje v souladu se zákonem Č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Pracovněprávní vztahy v organizaci. Získávání pracovníků

Pracovněprávní vztahy v organizaci. Získávání pracovníků Pracovněprávní vztahy v organizaci Získávání pracovníků 1 Získávání je proces, při kterém se vyhledávají a lákají schopní uchazeči o zaměstnání. Začíná vyhledáváním nových kandidátů, končí předložením

Více

SEZNAM NAVRŽENÝCH KANDIDÁTŮ DO VOLEB DO KOMORY STUDENTŮ AS EF TUL, KTERÉ SE USKUTEČNÍ 9. 11. PROSINCE 2009

SEZNAM NAVRŽENÝCH KANDIDÁTŮ DO VOLEB DO KOMORY STUDENTŮ AS EF TUL, KTERÉ SE USKUTEČNÍ 9. 11. PROSINCE 2009 SEZNAM NAVRŽENÝCH KANDIDÁTŮ DO VOLEB DO KOMORY STUDENTŮ AS EF TUL, KTERÉ SE USKUTEČNÍ 9. 11. PROSINCE 2009 Marek Holomek Jaroslava Janečková Bc. Simona Nixbauerová Veronika Nutrová Ing. Jan Öhm Petra Pešková

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDEK DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY

VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDEK DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY VÝZVA K PODÁNÍ NABÍDEK DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ ZADÁVACÍ PODMÍNKY Název zakázky Vzdělávání zaměstnanců M A K R O - ND spol. s r.o. pro zvýšení jejich adaptability Identifikační údaje zadavatele Zadavatel:

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Výzva k podání nabídky

Výzva k podání nabídky Výzva k podání nabídky v rámci výběrového řízení na zajištění vzdělávacích aktivit Projekt: Číslo projektu: Zvýšení adaptability zaměstnanců a zmírnění dopadů ekonomické krize vzděláváním zaměstnanců společnosti

Více

Žádost o zaměstnání (průvodní, motivační, spekulativní dopis)

Žádost o zaměstnání (průvodní, motivační, spekulativní dopis) ÚŘAD PRÁCE ČESKÉ REPUBLIKY Krajská pobočka v Olomouci Vejdovského č. p. 988/4 779 00 Olomouc 9 Hodolany Žádost o zaměstnání (průvodní, motivační, spekulativní dopis) Účelem žádosti o zaměstnání je získat

Více

STŘEDOČESKÉ INOVAČNÍ CENTRUM, SPOLEK hledá vhodné uchazeče do svého týmu

STŘEDOČESKÉ INOVAČNÍ CENTRUM, SPOLEK hledá vhodné uchazeče do svého týmu STŘEDOČESKÉ INOVAČNÍ CENTRUM, SPOLEK hledá vhodné uchazeče do svého týmu Místo výkonu práce: Dolní Břežany u Prahy Úvazek: plný časový úvazek Naším cílem je podpora spolupráce mezi inovačními firmami,

Více

Střední škola, Nové Město nad Metují, Husovo nám. 1218. Strategie kariérového poradenství při Střední škole Nové Město nad Metují

Střední škola, Nové Město nad Metují, Husovo nám. 1218. Strategie kariérového poradenství při Střední škole Nové Město nad Metují Strategie kariérového poradenství při Střední škole Nové Město nad Metují Cíl 1) Pomáhat žákům orientovat se ve světě práce a vzdělávacích příležitostí a vytvářet si představu o nabídce profesních a vzdělávacích

Více

Každý vrchol si žádá své... Kdo jsme? Váš partner pro další vzdělávání!

Každý vrchol si žádá své... Kdo jsme? Váš partner pro další vzdělávání! Každý vrchol si žádá své... Kdo jsme? Váš partner pro další vzdělávání! PŘEDSTAVENÍ SPOLEČNOSTI TRADICE společnost založena v roce 1996, DOBRÁ ZNAČKA respekt důvěra partnerství, LÍDR ve vzdělávání na českém

Více

Jak na Europassživotopis. a motivační dopis. Národní centrum Europass ČR

Jak na Europassživotopis. a motivační dopis. Národní centrum Europass ČR Jak na Europassživotopis a motivační dopis Národní centrum Europass ČR Co v prezentaci najdete 1. Hlavní klady dokumentů Europass 2. Rady, co vyplnit do jednotlivých kolonek Europass-životopisu, které

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

JAZYKOVÉ SCHOPNOSTI. Společnost: Slůně svět jazyků, s.r.o. Zástupce: Ing. Lucie Vlková, výkonná ředitelka

JAZYKOVÉ SCHOPNOSTI. Společnost: Slůně svět jazyků, s.r.o. Zástupce: Ing. Lucie Vlková, výkonná ředitelka Projekt vznikl za přispění Nadace ČEZ Společnost: Slůně svět jazyků, s.r.o. Zástupce: Ing. Lucie Vlková, výkonná ředitelka Jak na cizí jazyky? Proč se učím? Čeho chci dosáhnout? Konkrétní cíle v jazyce

Více

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení Oznámení o vyhlášení výběrového řízení Město Kolín zastoupené tajemnicí Městského úřadu Kolín v souladu se zákonem č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů,

Více

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE

1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE 1. VYMEZENÍ ODBORNÉ STÁŽE Šablona stáže představuje základní rámec odborné stáže pro typovou pozici a obsahuje požadavky na obsah a průběh stáže, na stážistu i na poskytovatele stáže. Bílá pole označují

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Název projektu: Moderní ekonomická škola Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0784 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_12_INOVACE_21 Jméno

Více

VŠB-TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA Sokolská třída 33, Ostrava

VŠB-TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA Sokolská třída 33, Ostrava VŠB-TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA EKONOMICKÁ FAKULTA Sokolská třída 33, 701 21 Ostrava PRAVIDLA přijímacího řízení ke studiu v doktorských studijních programech akreditovaných v českém jazyce Ekonomické

Více