Hormony doplnění látky pro účastníky výměny do Brescie Cukrovka

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Hormony doplnění látky pro účastníky výměny do Brescie Cukrovka"

Transkript

1 Hormony doplnění látky pro účastníky výměny do Brescie Cukrovka (úplavice cukrová - diabetes mellitus) Onemocnění, které se projevuje poruchami metabolismu cukrů tělo nedokáže zajistit normální hladinu glukózy v krvi (normální glykemii). Normální glykemie je 3,3 6 mmol/l (na lačno). Po jídle je normální glykemie vyšší (nepřesahuje 8 mmol/l). Hlavním regulátorem glykemie je inzulín cukrovka je tedy projevem nedostatku nebo nedostatečné funkce tohoto hormonu. O cukrovce se hovoří, pokud je glykemie na lačno vyšší než 7 mmol/l. K obecným rizikům spojeným s cukrovkou patří: zvýšené riziko poškození cév (arterioskleróza), postižení očí (slepota šedý zákal, poškození sítnice), postižení ledvin, postižení nervů, špatné hojení ran, poruchy potence. Podle příčiny vzniku: Cukrovka 1. typu 5 10% všech nemocných. Často se objevuje už v dětství nebo dospívání. Příčina - choroba s dědičnou dispozicí (dědí se zvýšená citlivost k chorobě, je třeba spouštěcí faktor často např. virové onemocnění). Autoimunitní onemocnění imunitní systém těla ničí Langerhansovy ostrůvky slinivky snižuje se a postupně zcela ustává produkce inzulínu. Příznaky: pocit žízně, zvýšená diuréza (močení), únava, ztráty hmotnosti, náchylnost k infekcím, glukóza v moči. Při vysokých hladinách glykemie (zejména v začátcích onemocnění nástup zvláště u dětí bývá rychlý) může dojít až k tzv. ketoacidotickému kómatu (z moči i dechu je cítit aceton, nemocný zvrací, blouzní, může upadnout do bezvědomí) závažný stav vyžadující hospitalizaci. Léčení nemocný je závislý na podávání inzulínu a na ochranném režimu (stálá kontrola hladiny glykemie, pravidelný jídelníček). Inzulín se aplikuje nejčastěji injekčně. Stále častěji se objevují i inzulínové pumpy (nejsou vhodné pro všechny pacienty). Cukrovka 2. typu % všech nemocných. Objevuje se častěji v pozdějším věku. Příčina kombinace dědičných předpokladů a životního stylu. Rizikové faktory obezita, nedostatečný pohybový režim, zvýšená konzumace potravy a alkoholu (např. piva). Porucha sekrece inzulínu, ale také značně snížená citlivost buněk tkání k účinkům inzulínu. Nástup onemocnění bývá pomalý (někdy jsou nemocní i 5 10 let zcela bez příznaků). Léčba zejména úprava životního stylu (dieta + pohybový režim), může být kombinována s léky podporujícími tvorbu inzulínu či snižujícími vznik glukózy při metabolismu v játrech. Těhotenská cukrovka Porucha metabolismu glukózy, která se objevuje poprvé v těhotenství a po porodu vymizí.

2 Obvykle se objevuje na konci 2. trimestru. Rizikovými faktory pro vznik (ne vždy) jsou např. obezita nebo výskyt cukrovky v rodině (zvlášť 2. typu). Léčba úprava režimu (stravování + pohybový režim s ohledem na těhotenství), přísnější kontrola těhotných matek s diabetem (oproti matkám zdravým). Nebezpečí pro dítě - abnormální růst plodu (většinou jde o děti nadměrného vzrůstu), porucha tvorby inzulínu novorozence (tvoří nadměrné množství inzulínu), někdy mohou vznikat i poporodní komplikace (častější výskyt a těžší průběh novorozenecké žloutenky, nedostatečná funkce dýchací soustavy, psychické poruchy v dětském věku apod.). Nadledviny (glandulae suprarenales) Párové žlázy, které se nacházejí při horním pólu ledvin (s ledvinami nejsou ve vývojovém vztahu). Jsou tvořeny kůrou a dření ty se liší původem, stavbou i funkcí, produkují celou řadu hormonů s rozdílným spektrem účinků. kůra nadledvin Vzniká z mezodermu. 1 2 mm silná, žluté barvy. hormony kůry nadledvin dřeň nadledvin Vzniká z ektodermu.

3 Její buňky jsou svým původem nervové buňky patřící k autonomnímu nervstvu sympatiku. Šedá barva. Posmrtně se velmi rychle rozpadá. hormony dřeně nadledvin Hormony kůry nadledvin 1) kortikoidy Název odvozen od latinského termínu pro kůru = kortex. Jsou steroidní povahy. Jsou pro život nezbytné. mineralokortikoidy aldosteron (nejvýznamnější z mineralokortikoidů) steroid Řídí v těle hospodaření s Na + a K + (zvyšuje zpětné vstřebávání Na + a současné vylučování K + v ledvinových kanálcích). Spolu s ADH řídí rovnováhu vody a solí v organismu. Pro život je nezbytný. nedostatek: Je spojen s nedostatkem glukokortikoidů, způsobuje některé projevy Addisonovy choroby (viz níže) změny vnitřního prostředí: např. zhoustnutí krve, pokles ph krve atd. glukokortikoidy kortizol (nejvýznamnější z glukokortikoidů) steroid funkce glukokortikoidů obecně: Účastní se přeměny živin a jejich vzájemných metabolických vztahů. o Způsobují zvýšený rozpad buněčných bílkovin a urychlují přeměnu aminokyselin. o Uvolňují tuky ze zásoby. o Způsobují tvorbu nové glukózy z aminokyselin. o Zvyšují pohotovost organismu při zátěži (namáhavé svalové práci, infekčních chorobách aj.). Pro život jsou nezbytné. Mají léčebné účinky: o Příznivý účinek při léčbě zánětů (např. při artritidách). o Ve vyšších dávkách mají imunosupresivní účinek využití při alergiích a při transplantacích. nedostatek glukokortikoidů obecně: Addisonova choroba o Vzniká při poškození nadledvin při autoimunitních procesech, vzácněji při tuberkulóze. o Ztráty Na +, Cl - a vody silný pokles krevního tlaku. o Snížení glykogenu ve svalech snadná unavitelnost, silná vyčerpanost až ztráta schopnosti pohybu. o Nevolnost, zvracení. o Příznakem je bronzová pigmentace kůže. o Léčba neustálým podáváním hormonů kůry nadledvin.

4 nadbytek glukokortikoidů obecně: Cushingův syndrom o Postižení jsou výrazně obézní především v oblasti trupu a obličeje, mají vystouplé břicho a tenké dolní končetiny. o Obličej má měsíčitý tvar, na krku je boule. o K dalším příznakům patří: vysoký krevní tlak, celková slabost, napětí, bolesti v zádech, krvácivé stavy, psychické poruchy, poruchy reprodukce, špatné hojení ran, osteoporóza, mykózy aj. o Příčinou onemocnění je zvětšení nadledvin nebo také nadprodukce ACTH. 2) androgeny Mužské pohlavní hormony. Kůrou nadledvin jsou vylučovány v nepatrných množstvích u mužů i u žen. Vlivem genetických poruch jich může být v časných fázích života jedince vylučováno větší množství, to vede u žen k posílení maskulinních znaků. Hormony dřeně nadledvin jsou adrenalin a noradrenalin. Jejich působení je shodné jako dráždění sympatiku (dřeň nadledvin patří svým původem k autonomnímu nervstvu sympatiku) patří mezi neurohormony. Kromě hormonální funkce mají tyto látky význam také jako neuromediátory. V organismu se rychle přeměňují jejich účinek trvá pouze několik minut. Pro zachování života nejsou nezbytné jejich činnost může být nahrazena sympatickým nervstvem. V těle se uvolňují při stresu. Hormony ze skupiny katecholaminů (odvozeny od aminokyseliny tyrozinu). funkce obou hormonů: Příprava těla na boj či útěk. Zvyšují celkovou pohotovost organismu, mobilizují ho při stoupajících nárocích na jeho činnost a metabolismus, pomáhají mu vyrovnat se se zvýšenou zátěží a s nepříznivými podmínkami (infekce, hlad, strach aj.). Povzbuzují činnost srdeční soustavy (zrychlení srdečního tepu, zvýšení množství přečerpané krve). Způsobují štěpení glykogenu v játrech a ve svalech a tím vzestup hladiny glukózy v krvi a uvolnění mastných kyselin do tukové tkáně tím zajišťují rychle použitelný zdroj energie pro metabolismus tkání. řízení sekrece obou hormonů: Prostřednictvím nervových vláken sympatiku. Vylučování adrenalinu i noradrenalinu se zvyšuje působením z nervových center (především z hypotalamu) v důsledku různých vlivů (námaha, chlad, pokles krevního tlaku, strach, úzkost vztek apod.). adrenalin další funkce (kromě výše uvedených): Zvyšuje sílu stahu srdeční svaloviny. Zvyšuje bazální metabolismus. Povzbuzuje činnost nervové soustavy především mozkové kůry. Způsobuje rozšíření cév v kosterních svalech. Užívá se také léčebně především v akutní medicíně (resuscitace, anafylaktický šok). noradrenalin další funkce (kromě výše uvedených): Má výrazný vazokonstrikční účinek. Působí na hladké svalstvo především na svalovinu cév zvyšuje krevní tlak. Dalším katecholaminem z této skupiny hormonů je dopamin.

5 Pohlavní žlázy endokrinní funkce Produkují pohlavní hormony: o Jsou steroidní povahy (prekurzorem steroidních hormonů je cholesterol). o Jsou zodpovědné za správný vývoj a funkci pohlavních orgánů, vývoj specifických sekundárních pohlavních znaků a sexuální chování a cítění. U každého z obou pohlaví jsou v malém množství přítomny také pohlavní hormony pohlaví opačného. Varlata (testes) Testosteron Steroidní hormon patřící do skupiny androgenů. Je nejvýznamnějším mužským pohlavním hormonem. Je důležitý už v prenatálním období, díky němu se začínají vyvíjet mužské zevní pohlavní orgány (bez přítomnosti testosteronu se automaticky začnou vyvíjet pohlavní orgány ženské). Ve větším množství se začíná tvořit v pubertě - působí na pohlavní orgány a aktivuje jejich finální růst a vývoj. Ovlivňuje vývoj sekundárních mužských pohlavních znaků: o růst vousů a typicky mužského ochlupení, o zvětšení hrtanu a tím i hlasové štěrbiny zhrubnutí" hlasu, o hrubší kůže, o výraznější vývoj kostry a svalstva. Podílí se na vzniku mužského myšlení a pohlavního cítění. Podporuje tvorbu bílkovin má výrazný anabolický efekt (zneužití ve sportu: podpůrné látky anabolické steroidy jsou deriváty testosteronu): o větší rozvoj kosterního svalstva u mužů, o zvýšená tvorba erytrocytů (muži mají více červených krvinek než ženy). Jeho hladina je od období puberty poměrně stálá. Velmi malé množství androgenů se tvoří i v kůře nadledvin a to i u žen. Vaječníky (ovaria) Estrogeny Steroidní hormony o 18 uhlících - nejvýznamnější jsou estriol a estradiol. Ve vaječníku je produkují buňky Graafova folikulu. Mají zejména vliv na vývoj a růst ženských pohlavních orgánů. V pubertě ovlivňují vývoj sekundárních ženských pohlavních znaků: o zvláštnosti ve stavbě kostry např. nižší vzrůst, širší pánev, jemnější stavba kostí, o růst ochlupení (uspořádání je jiné než u mužů), o typicky ženské rozložení tukové tkáně (prsa, ramena, paže, boky, hýždě, stehna). Jsou nutné pro rozvoj vývodných cest v mléčné žláze. Ovlivňují proliferační fázi menstruačního cyklu - nárůst děložní sliznice po předchozí menstruaci. Podílejí se na vzniku ženského chování, myšlení a pohlavního cítění. V těle zadržují vodu a sodík, zvyšují obsah bílkovin a snižují množství cholesterolu v krvi (tím se vysvětluje nižší výskyt arterosklerózy u žen), podporují tvorbu kostní hmoty. Určité množství estrogenů se tvoří i u mužů a to přímo ve varleti. Gestageny

6 Steroidní hormony o 21 uhlících - nejvýznamnější je progesteron. Ve vaječníku je produkují buňky žlutého tělíska. Nezbytné pro přípravu a udržení těhotenství. Během sekreční fáze menstruačního cyklu jsou tvořeny buňkami žlutého tělíska; pokud dojde k oplodnění, přebírá časem jejich produkci placenta. Během těhotenství ovlivňují i přípravu mléčné žlázy ke kojení. Zvyšují tělesnou teplotu, způsobují větší vylučování vody a sodíku. řízení sekrece: Hypotalamo-hypofyzárním systémem (působením FSH a LH) z adenohypofýzy. Je rovněž steroidním hormonem (o 21 uhlících). Hladina estrogenů i gestagenů v těle ženy pravidelně kolísá. Změny jejich hladin navozují jednotlivé fáze menstruačního cyklu. Placenta endokrinní funkce Tvoří se v ní tkáňové hormony nezbytné pro udržení těhotenství: choriogonadotropin (HCG) Glykoprotein (podobný LH). Budoucí základ placenty ho produkuje už několik dnů po oplození. Nejvyšší sekrece je asi 60. den těhotenství, pak jeho tvorba klesá na počáteční nízké hodnoty. Prodlužuje funkční aktivitu žlutého tělíska a jeho přeměnu na těhotenské žluté tělísko má významnou funkci především v první polovině těhotenství. Stimuluje tvorbu testosteronu u mužských plodů, ten je nutný pro diferenciaci mužských pohlavních orgánů. Vylučuje se močí - na jeho prokázání je založena řada testů na stanovení těhotenství. progesteron estrogeny Na začátku těhotenství je produkován žlutým tělískem, jeho produkce placentou stoupá od prvních týdnů těhotenství (na konci těhotenství klesá). Jeho působení zastavuje ovulaci a tedy i menstruaci; způsobuje žaludeční potíže typické pro začátek těhotenství. Progesteron produkovaný placentou minimalizuje stahy děložní svaloviny (snižuje tak možnost spontánního potratu), podporuje rozvoj mléčné žlázy. U těhotných je to především estriol. Funkce v těhotenství: růst mléčné žlázy; růst zevních pohlavních orgánů; zvětšování buněk dělohy; zadržování vody v těle; změkčování kloubů, vazů a tkání v krajině stydké příprava na porod; zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin (ve snaze omezit při porodu ztráty krve). lidský placentární laktogen (HPL) = choriový somatomamotropin Strukturou i účinkem je podobný růstovému hormonu. Má také pozitivní vliv na růst mléčné žlázy a na laktaci.

7 Šišinka (epifýza) Část mezimozku uložená těsně za čelní kostí (proto se někdy označuje jako tzv. třetí oko). Orgán, který zprostředkovává některé vlivy světla na lidský organismus. Produkuje celou řadu chemicky aktivních látek, nejvýznamnější je hormon: melatonin Vzniká ze serotoninu. Hraje důležitou úlohu v regulaci biorytmů organismu (cyklus spánek bdění) - jeho produkce narůstá při poklesu intenzity osvětlení (největší je za tmy) a tím zabezpečuje pro organismus biologicky dostatečný odpočinek (navozuje únavu, ospalost). Má také další účinky na činnost mozku jeho zvýšená produkce při nedostatku světla může způsobovat zhoršení nálady či deprese. Ovlivňuje produkci dalších hormonů (snižuje např. sekreci LH). Podle některých teorií také ovlivňuje činnost pohlavních žláz (spouštění puberty). Je významným antioxidantem, testují se jeho účinky v boji proti nádorům. Léčebně se podává při narušení rovnováhy biorytmů způsobené častým střídáním časových pásem.

- potravinách) Hormony:

- potravinách) Hormony: Hormonální regulace HORMONÁLNÍ MARTYNENKO REGULACE MAX 1 Většinu Produkty hormonů žláz (hormony) tvoří proteiny se vylučují produkují přímo do je krve endokrinní (popř. do žlázy. těle, Nejběžnější Steroidní

Více

Obecný popis funkce žláz s vnitřní sekrecí

Obecný popis funkce žláz s vnitřní sekrecí Obecný popis funkce žláz s vnitřní sekrecí Žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní žlázy) zajišťují spolu s nervovou soustavou neurohumorální regulaci orgánů a organizmu jako celku. Vytvářejí hormony, které

Více

SOUSTAVA ŽLÁZ S VNITŘNÍ SEKRECÍ

SOUSTAVA ŽLÁZ S VNITŘNÍ SEKRECÍ SOUSTAVA ŽLÁZ S VNITŘNÍ SEKRECÍ Pro přednášku v Trenérské škole Svazu kulturistiky a fitness České republiky a Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy více na www.skfcr.cz/treneri Mgr. Petr

Více

Biologie člověka. Mgr. Jarmila Vítková, Gymnázium a SOŠPg, Znojmo

Biologie člověka. Mgr. Jarmila Vítková, Gymnázium a SOŠPg, Znojmo Biologie člověka Mgr. Jarmila Vítková, Gymnázium a SOŠPg, Znojmo Biologie člověka Mgr. Jarmila Vítková, Gymnázium a SOŠPg, Znojmo Table of Contents 1. Dýchací soustava... 1 1. Úvod... 1 2. Ústrojí dýchací...

Více

Poruchy endokrinního systému

Poruchy endokrinního systému Poruchy endokrinního systému Endokrinní systém Definice: endokrinní systém, systém žláz s vnitřní sekrecí, působí svými hormony na tkáně vzdálené, na tkáně sousední, či na samu tkáň, kde hormon vzniká

Více

Univerzita Palackého v Olomouci Fakulta tělesné kultury. VÝZNAM A METODY FYZIOTERAPIE U ŽEN V KLIMAKTERIU Diplomová práce (bakalářská)

Univerzita Palackého v Olomouci Fakulta tělesné kultury. VÝZNAM A METODY FYZIOTERAPIE U ŽEN V KLIMAKTERIU Diplomová práce (bakalářská) Univerzita Palackého v Olomouci Fakulta tělesné kultury VÝZNAM A METODY FYZIOTERAPIE U ŽEN V KLIMAKTERIU Diplomová práce (bakalářská) Autor: Renata Skřebská, fyzioterapie Vedoucí práce: Mgr. Martina Šlachtová

Více

ROZPLOZOVACÍ SOUSTAVA

ROZPLOZOVACÍ SOUSTAVA Maturitní téma č. 31 ROZPLOZOVACÍ SOUSTAVA Rozmnožování - reprodukce - je jednou ze základních vlastností všech organismů. Díky rozmnožování je život druhu nepřetržitý. Živočichové se mohou rozmnožovat

Více

Základy zdravovědy pro instruktory horolezectví 1

Základy zdravovědy pro instruktory horolezectví 1 Základy zdravovědy pro instruktory horolezectví 2002 Lékařská komise Českého horolezeckého svazu a Společnost horské medicíny MUDr. Ivan Rotman, MUDr.Petr Machold, MUDr. Jana Voborníková únor 2002, verze

Více

Soustava dýchací funkce, popis

Soustava dýchací funkce, popis Soustava dýchací funkce, popis Funkce hlavní =dýchání =přísun kyslíku do krve a odvádění oxidu uhličitého z organismu plíce se podílí na regulaci tělesné teploty a na hospodaření s vodou Dýchání 3 funkce

Více

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ-TU OSTRAVA

VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ-TU OSTRAVA VYSOKÁ ŠKOLA BÁŇSKÁ-TU OSTRAVA Katedra učitelství odborných předmětů BIOLOGIE ČLOVĚKA Antonín Roják Ostrava 2006 Úvod Předložený text k předmětu Biologie člověka je určen studentům oboru učitelství odborných

Více

HORMONY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

HORMONY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje HORMONY Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 21.9. 2009 Mgr. Radka Benešová Obecné zásady řízení a regulací: V organismu rozlišujeme dva základní

Více

Vydáno ve spolupráci s

Vydáno ve spolupráci s Vydáno ve spolupráci s České vysoké učení technické v Praze Fakulta biomedicínského inženýrství Obézní pacient v interdisciplinárním pohledu Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D. vedoucí autorského kolektivu Praha

Více

3.4.2015. Rozmnožování FYZIOLOGIE ROZMNOŽOVÁNÍ. Sekrece pohlavních hormonů. Účinky testosteronu

3.4.2015. Rozmnožování FYZIOLOGIE ROZMNOŽOVÁNÍ. Sekrece pohlavních hormonů. Účinky testosteronu Rozmnožování FYZIOLOGIE ROZMNOŽOVÁNÍ Nový jedinec genotypicky i fenotypicky jedinečný vzniká kombinací genetické výbavy mužské a ženské pohlavní buňky (spermie a vajíčka) při oplození. Reprodukční systém

Více

Digitální škola III - podpora využití ICT ve výuce technických předmětů

Digitální škola III - podpora využití ICT ve výuce technických předmětů Učební materiál vznikl pro výuku žáků Střední školy logistiky a chemie, Olomouc v rámci projektu CZ.1.07/1.1.26/01.0018 Digitální škola III - podpora využití ICT ve výuce technických předmětů. Autorem

Více

FYZIOLOGIE ČLOVĚKA 30

FYZIOLOGIE ČLOVĚKA 30 FYZIOLOGIE ČLOVĚKA 30 7. FYZIOLOGIE ČLOVĚKA Fyziologie se zabývá funkčními projevy organismu jako celku, zkoumá činnosti jednotlivých tělesných soustav, jejich souhru a vztahy organismu k prostředí. Základními

Více

Výživa ve výchově ke zdraví

Výživa ve výchově ke zdraví Příručka pro učitele k e-learningovému kurzu Výživa ve výchově ke zdraví Mgr. Dana Hrnčířová, Ph.D. Mgr. Marcela Floriánková 2014 Příručka pro učitele k e-learningovému kurzu Výživa ve výchově ke zdraví

Více

Biologie dítěte. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková

Biologie dítěte. PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková Biologie dítěte PhDr. Jitka Jirsáková, Ph.D., Mgr. Ivana Šmídová, Mgr. Edita Trtíková Ústav profesního rozvoje pracovníků ve školství, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší vzdělávání

Více

MAGNETOTERAPIE Historické souvislosti Magnetické pole a organismus

MAGNETOTERAPIE Historické souvislosti Magnetické pole a organismus MAGNETOTERAPIE Historické souvislosti Vést spokojený a dlouhý život bez bolesti a nemocí bylo cílem snad všech lidských civilizací od počátku věků. Šamani a léčitelé, ranhojiči a lékaři neustále hledali

Více

Výživa sportovců v období vrcholové přípravy. Bc. Jindřich Zdráhal

Výživa sportovců v období vrcholové přípravy. Bc. Jindřich Zdráhal Výživa sportovců v období vrcholové přípravy Bc. Jindřich Zdráhal Diplomová práce 2010 ABSTRAKT Práce je zaměřena na výživu sportovců v období intenzivního tréninku. Posuzuje vhodnost použití potravinového

Více

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ. Základy biologie. Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PŘÍRODOVĚDNÉ VZDĚLÁVÁNÍ Základy biologie Tato studijní opora je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Na vzniku této studijní opory se podíleli: Mgr. Viktor Brebera

Více

Doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc. PŘEDČASNÁ PUBERTA

Doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc. PŘEDČASNÁ PUBERTA Doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc. PŘEDČASNÁ PUBERTA doc. MUDr. Marta Šnajderová, CSc. Odborná recenze: prof. MUDr. Jan Lebl, CSc. Pediatrická klinika FN MOTOL, Praha 5 Předčasná puberta (předčasné pohlavní

Více

Vyšetřovací metody v biochemické laboratoři Lanškroun

Vyšetřovací metody v biochemické laboratoři Lanškroun Vyšetřovací metody v biochemické laboratoři Lanškroun Revize: 7.10. 2012 stručný popis a charakteristika biochemická vyšetření řazena abecedně ALP (Alkalická fosfatáza) Alkalická fosfatáza je enzym složený

Více

www.pediatric-rheumathology.printo.it LÉKOVÁ TERAPIE

www.pediatric-rheumathology.printo.it LÉKOVÁ TERAPIE www.pediatric-rheumathology.printo.it LÉKOVÁ TERAPIE Nesteroidní protizánětlivé léky (nesteroidní antirevmatika, NSA, NSAID) Nesteroidní antirevmatika mají protizánětlivý, antipyretický (snižující horečku)

Více

ABECEDNÍ SEZNAM A KLINICKÉ INFORMACE O PROVÁDĚNÝCH VYŠETŘENÍCH

ABECEDNÍ SEZNAM A KLINICKÉ INFORMACE O PROVÁDĚNÝCH VYŠETŘENÍCH ABECEDNÍ SEZNAM A KLINICKÉ INFORMACE O PROVÁDĚNÝCH VYŠETŘENÍCH BIOCHEMIE 1) ABR Pro posouzení acidobazické rovnováhy provádíme na přístroji Rapid point tuto škálu analytů ph, Na, K, Ca, Cl Referenční meze:

Více

CabiCz 2009/2010 1 VYPRACOVANÉ OTÁZKY Z FYZIOLOGIE

CabiCz 2009/2010 1 VYPRACOVANÉ OTÁZKY Z FYZIOLOGIE 1 VYPRACOVANÉ OTÁZKY Z FYZIOLOGIE CabiCz 2009/2010 2 Buňka 1. BUŇKA (buněčná membrána, jádro, organely, činnost)... 12 2. ŽIVOTNÍ CYKLUS BUŇKY... 13 3. APOPTÓZA A NEKRÓZA... 13 4. DĚJE NA BUNĚČNÉ MEMBRÁNĚ...

Více

Katalog podpůrných opatření pro žáky s tělesným postižením a závažným onemocněním

Katalog podpůrných opatření pro žáky s tělesným postižením a závažným onemocněním 5 Slovníček pojmů Afázie Afázie je porucha způsobená poškozením určitých oblastí mozku. Jedná se o získané postižení řečových dovedností v době, kdy už byla řeč rozvinuta. Člověk může například po cévní

Více

Reprodukce prasat 1. Rozmnožování 2. Plodnost

Reprodukce prasat 1. Rozmnožování 2. Plodnost Reprodukce prasat 1. Rozmnožování je ve smyslu reprodukční užitkovosti hospodářských zvířat, tedy i prasat, základní charakteristikou živé hmoty. Jde o složitý proces, který je ovlivňován komplexem faktorů

Více

Význam kofeinu v dietním režimu pubescentů

Význam kofeinu v dietním režimu pubescentů Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Pedagogická fakulta Katedra výchovy ke zdraví Význam kofeinu v dietním režimu pubescentů Bakalářská práce Autor: Mgr. Jitka Rubešová Studijní program: Specializace

Více

VÝŽIVA Vydalo Ministerstvo zemědělství Odbor bezpečnosti potravin ZDRAVÍ

VÝŽIVA Vydalo Ministerstvo zemědělství Odbor bezpečnosti potravin ZDRAVÍ VÝŽIVA A ZDRAVÍ 2012 Použité zdroje: Výukový portál www.viscojis.cz/teens A-Z slovník pro spotřebitele www.agronavigator.cz/az Vypracoval kolektiv autorů: Mgr. Dana Hrnčířová, Ph.D.; MUDr. Jolana Rambousková,CSc.;

Více

9. přednáška Téma přednášky: Význam a obecná charakteristika vitamínů, vitamíny rozpustné v tucích Cíl přednášky: Význam a charakteristika vitamínů

9. přednáška Téma přednášky: Význam a obecná charakteristika vitamínů, vitamíny rozpustné v tucích Cíl přednášky: Význam a charakteristika vitamínů 9. přednáška Téma přednášky: Význam a obecná charakteristika vitamínů, vitamíny rozpustné v tucích Cíl přednášky: Cílem přednášky je seznámit studenty s rozdělením vitamínů a jejich obecnou charakteristikou.

Více