STUDENÉ OMÁČKY. Lektorka: Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "STUDENÉ OMÁČKY. Lektorka: Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s."

Transkript

1 STUDENÉ OMÁČKY Lektorka: Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s.

2 Studené omáčky, zálivky, ochucená másla Příprava pracoviště Hygienické předpisy Omáčka Vinaigrette Odvozeniny od omáčky Vinaigrette Majonéza Salátové omáčky Zálivky dresinky Ochucená másla Průmyslově vyráběné omáčky

3 Rozdělení studených omáček Studené omáčky dělíme na : 1. omáčky z octa a oleje (Vinaigrette) 2. omáčky z majonézy (tatarská omáčka)

4 Vinaigrette (vinegret) Vinaigrette patří k omáčkám používaným v mezinárodní kuchyni. Omáčku připravujeme promícháním 1/3 oleje a 2/3 octa. Doplňky kapary, nadrobno nakrájený kerblík, petrželka, pažitka a estragon. V české kuchyni doplňujeme nakrájenými sterilovanými okurkami, a cibulí. Dochucujeme solí, pepřem a worcesterskou omáčkou. cibule Z této základní omáčky vycházíme při přípravě dalších olejooctových omáček.

5 Salátové omáčky a majonézy Studené omáčky se používají při přípravě různých pokrmů studené i jako doplňků teplé kuchyně, se nazývají salátové omáčky. Na přípravu studených omáček používáme majonézu průmyslově vyráběnou jen se základním ochucením. Při přípravě pokrmů je nutné snižovat množství tuků, proto majonézu různými způsoby nastavujeme a doplňujeme.

6 Majonéza Základní majonéza je polotovar připravený šleháním žloutků, oleje a octa, dochucená solí. Výroba a použití majonézy z čerstvých žloutků je ve veřejném stravování spojeno s rizikem salmonelózy a proto se používá buď z pasterovaných žloutků nebo průmyslově vyráběná majonéza. Průmyslově vyráběná majonéza se vyrábí z tekutého pasterovaného vaječného žloutku, kvalitního oleje, octa, soli, vody, přísad a koření. Při výrobě majonézy se používají pasterovaná vejce, která se získávají rychlým zahřáním a prudkým ochlazením vajec, což zneškodní případné choroboplodné zárodky. Tímto postupem je minimalizováno zdravotní riziko a nákaza salmonelou. Bakteriím neprospívá ani kyselé prostředí. Vyšší kyselost prodlužuje trvanlivosti výrobku.

7 Ochucení majonézy Na ochucení majonézy používáme zelenou nať kopru, pažitku, petrželku, nakládanou nebo syrovou cibuli, šalotku, hořčici, rajčatový protlak, kečup, česnek a papričky. Dále používáme strouhaný křen, kapary, olivy apod. Zlehčená majonéza kečup Zlehčenou majonézu připravujeme z majonézy a bílého, odtučněného jogurtu. Majonézu prošleháme s jogurtem používáme stejný díl majonézy a stejný díl jogurtu nebo 2 díly majonézy a 1 díl jogurtu. Tuto majonézu používáme na doplnění různých druhů smažených mas a sýrů, ale hlavně na ochucení zeleninových salátů.

8 Tatarská omáčka Tatarská omáčka základní majonéza, mléko, bílé víno, ocet, citrónová šťáva, cukr, sůl, sterilované okurky a cibule. Tatarská omáčka speciál základní tatarská omáčka s pikantní vložkou žampiony sterilované, sardelové řezy včetně oleje, kapary a petrželová nať. Salátové omáčky Salátové omáčky připravujeme z hotové majonézy různě doplňované a ochucené: Citrónová majonéza dochucená citrónovou šťávou. Chantilly (šantij) citrónová majonéza zlehčená neslazenou smetanou. Bylinková zelené natě estragonu, kerblíku, pažitky, petrželky, řeřichy promíchané s majonézou.

9 Salátové omáčky Hořčicová: majonéza ochucená hořčicí a zjemněná smetanou. Španělská: majonéza ochucená hořčicí, česnekem, mletou paprikou. Doplněk je na nudličky krájená šunka a olivy. Švédská: majonéza, strouhaný křen, paprika, jablečný protlak a neslazená šlehačka.

10 Zálivky (dresinky) Zálivky řadíme mezi omáčky - upravované pokrmy jimi zaléváme a dochucujeme. V mezinárodní kuchyni se používá výraz dresinky. Zálivky dresinky dělíme dle základních surovin a dle složitosti přípravy. V české kuchyni je dělíme na zálivky na dochucování salátů ze zeleniny, masa různého druhu včetně ryb a mořských plodů a na zálivky na dochucování salátů z ovoce. V restauracích s nejvyšší úrovní se saláty připravují před hostem. Připravuje je obsluhující ze zálivky předem v kuchyni připravené nebo vhodnou zálivku sám před hosty připravuje a salát zálivkou zalévá.

11 Jednoduché zálivky Základní zálivka 2/3 oleje, 1/3 octa, sůl a bílý pepř vyšleháme do pěny a hned podáváme. Z jednoduché základní zálivky připravujeme i další druhy zálivek. Dietní zálivka místo octa používáme citrónovou šťávu. Základní zálivka s hořčicí ocet, sůl, mletý pepř a hořčici dobře promícháme a zvolna přiléváme olej a šleháme. Anglická zálivka olej, ocet, sůl, pepř, hořčice a pažitka. Francouzská zálivka připravujeme ji ze základní zálivky a doplníme francouzskou hořčicí.

12 Česká zálivka Česká zálivka je to zálivka na hlávkový salát hojně využívaná v české kuchyni. Připravuje se z octa, soli, cukru, malého množství oleje, častěji však bez oleje a doplníme ji nadrobno nakrájenou vyškvařenou slaninou.

13 Složité zálivky Připravujeme je zpravidla ze základní zálivky a dále je různě doplňujeme. Jogurtová zálivka doplňujeme ji nadrobno nakrájenými zelenými natěmi, nastrouhaným křenem, kečupem, nasekanou cibulí, utřeným česnekem apod. Jogurtu se dává nyní přednost před smetanou. Používáme jen jeden druh zelených natí či směs, další doplňky a koření.

14 Zálivky ze smetany Smetanová zálivka se zelenými natěmi kysaná smetana a zelené natě. Smetanová zálivka s hořčicí ušlehaná sladká smetana, sůl, hořčice a citrónová šťáva. Smetanová s křenem ušlehaná sladká smetana, sůl, citrónová šťáva a křen. Česká sýrová zálivka hořčicová zálivka se strouhaným plísňovým sýrem Niva. Francouzská sýrová zálivka majonéza, smetana, strouhaný sýr, strouhaný celer.

15 Samostatné zálivky Samostatné zálivky jsou typické pro českou kuchyni. Patří mezi ně: Jablkový křen strouhaná loupaná jablka a křen. Octový křen strouhaný křen, sůl, cukr, ocet. Houskový křen bílé pečivo spaříme hovězím nebo vepřovým vývarem, doplníme nastrouhaným křenem a octem. Křenová šlehačka ušlehaná smetana, strouhaný křen, sůl, citrónová šťáva (šunková rolka plněná křenovou šlehačkou) Křen v různé úpravě podáváme k vařeným masům hovězímu, vepřovému a uzenému.

16 Ochucená másla Ochucená másla zjemňují chuť hotových pokrmů. Doplňujeme jimi minutky z masa, ryb, zeleniny apod. Máslo se na horkém pokrmu rozehřeje a dodává pokrmu jemnější chuť. Pochoutková másla se používají jako základ pro chlebíčky, na spojování pomazánek nebo k doplnění specialit. Čerstvé máslo našleháme s nakrájenými, nastrouhanými nebo nasekanými potravinami. Vyválíme do tvaru válečku, balíme do alobalu, fólie nebo pergamenového papíru. Uložíme do chladničky a před servírováním krájíme na plátky 20 g. Klademe na plátek citrónu, na podávané maso nebo přímo do teplé omáčky.

17 Průmyslově vyráběné omáčky Průmyslově vyráběné omáčky se vyrábějí zpravidla ze zeleniny s přídavkem různých koření, cukru, soli, octa apod. Průmyslově vyráběné omáčky používáme: na dochucení studených a teplých pokrmů přímo v kuchyni. na dochucení a dokončení úpravy pokrmu obsluhujícími, přímo před hostem (z keridonu). na dochucení pokrmu hostem (např. host si dochucuje pokrm přidáním kečupu, sojové omáčky, apod.) Na každém výrobku je vždy uvedeno složení Tyto omáčky se používají na grilované pokrmy, na dušená nebo pečená masa, na přípravu minutek, na přípravu masa na asijský způsob apod.

18 Průmyslově vyráběné omáčky a jejich využití Barbecue (bárbekjú) - grilovaná masa. Chilli sauce (čili sós) grilovaná masa. Worcesterská (vorčesterská) omáčka - k dochucení některých druhů teplých omáček. Mango Chutneys (mango čatny) grilovaná masa. Tabasco (tabasko) - palčivá chuť - marinovaná masa před tepelnou úpravou, grilovaná masa Sójová omáčka - úprava masa na asijský způsob, dochucení různých mas, zeleniny a zeleninových salátů. Kečupy široké použití jak ve studené tak i teplé kuchyni.

19 Příprava pracoviště Příprava pracoviště patří k důležitým činnostem, protože zajišťuje hladký průběh výrobního procesu. Vždy je nutné promyslet postup práce. 1. Dle plánu práce a rozdělení pracovních činností zjistíme, jaké omáčky a kolik porcí se bude připravovat. 2. Normování dle vlastních kalkulací nebo Receptur studené kuchyně. 3. Příjem surovin z příručního skladu popř. hlavního skladu (příjemka zboží). 4. Příprava pracovního místa a pomůcek. 5. Uchovávání omáček (lednice). 6. Expedice

20 Pomůcky Důležitá je i příprava pomůcek na výrobu. Připravíme si: 1. Misku nebo kotlík na míchání surovin 2. Desky a nože na krájení surovin 3. Metlu na šlehání 4. Vařečky na míchání surovin 5. Nádoby na uchování hotového výrobku

21 Použité zdroje Sestavila Vlasta Vičanová Foto Ing. Vítězslav Vičan Jako předloha pro některé části prezentace sloužila - Technologie přípravy pokrmů (učebnice pro střední odborná učiliště a pro hotelové školy) díl 1 5, autor Hana Sedláčková a Pavel Otoupal.

22 Nová šance v gastronomii Děkuji za pozornost Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s.

TEPLÉ OMÁČKY. Lektorka: Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s.

TEPLÉ OMÁČKY. Lektorka: Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s. TEPLÉ OMÁČKY Lektorka: Vlasta VIČANOVÁ Gastronomická akademie o.s. Omáčky teplé Charakteristika omáček Rozdělení omáček Suroviny na výrobu omáček Zahušťování omáček Omáčky k hovězímu masu Bešamelová omáčka

Více

TECHNOLOGIE PŘÍPRAVY POKRMŮ

TECHNOLOGIE PŘÍPRAVY POKRMŮ TECHNOLOGIE PŘÍPRAVY POKRMŮ - 1 - 1. příprava pokrmů studené kuchyně 2. příprava pokrmů na objednávku 3. příprava speciálních pokrmů 4. příprava moučníků použití, zmrzliny 5. teplé a studené nápoje 6.

Více

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HYGIENY V PROVOZOVNÁCH VS

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HYGIENY V PROVOZOVNÁCH VS TECHNOLOGIE Kuchař číšník 1. ročník SSOU ATHOZ ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HYGIENY V PROVOZOVNÁCH VS 1) OSOBNÍ HYGIENA - pracovníci, kteří nastupují do závodů společného stravování, se musí před přijetím do pracovního

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ PŘÍPRAVA POKRMŮ NA OBJEDNÁVKU 1. MINUTKY Z HOVĚZÍHO MASA K přípravě minutkových jídel z hovězího masa používáme pouze maso z dobře odleželé

Více

Česnekový kapr Suroviny Postup Ďábelský kapr Suroviny Postup Ďábelská treska na olivách Suroviny Postup Dánské karbanátky Suroviny Postup

Česnekový kapr Suroviny Postup Ďábelský kapr Suroviny Postup Ďábelská treska na olivách Suroviny Postup Dánské karbanátky Suroviny Postup Česnekový kapr středně velký vykuchaný kapr, brambory, smetana, máslo, česnek, mletý bílý pepř, sůl Kapra naporcujeme, osolíme, opepříme a do každého kousku uděláme několik podélných zářezů, do kterých

Více

Těstovinový salát (teplý), zdobený ochucenou zakysanou smetanou. Guláš s fazolemi, s nakrájeným párkem. Jako doplněk se podává chléb nebo pečivo

Těstovinový salát (teplý), zdobený ochucenou zakysanou smetanou. Guláš s fazolemi, s nakrájeným párkem. Jako doplněk se podává chléb nebo pečivo název jídla: Charakteristika: Složení: Kyjevský plátek Míchaný salát s tuňákem Cizrna po valašsku Srbská musaka Luhačovický špaček Tondovo kuře Fazolový guláš s párkem Kuře a la bažant Krokety ze šmakouna

Více

Karina Havlů B ROKOLICE NA 150 ZPŮSOBŮ. 150 receptů

Karina Havlů B ROKOLICE NA 150 ZPŮSOBŮ. 150 receptů Karina Havlů B ROKOLICE NA 150 ZPŮSOBŮ 150 receptů Fotografie Táňa Martinková Vydalo nakladatelství Vyšehrad, spol. s r. o., roku 2005 jako svou 673. publikaci Vydání první. Stran 104 Odpovědná redaktorka

Více

POLÉVKY A ZAVÁŘKY MASO, DRŮBEŽ, RYBY

POLÉVKY A ZAVÁŘKY MASO, DRŮBEŽ, RYBY SALÁTY POLÉVKY A ZAVÁŘKY OMÁČKY MASO, DRŮBEŽ, RYBY BEZMASÉ POKRMY PŘÍLOHY POMAZÁNKY DEZERTY, ZMRZLINY, NÁPOJE Před použitím přístroje si důkladně pročtěte přiložený Návod k použití. Úvod: Příslušenství:

Více

Složení nabalených lahůdkářských výrobků + alereny

Složení nabalených lahůdkářských výrobků + alereny Výrobce: Marie Cejnková - Jihlavské lahůdky, Žižkova 18, Jihlava 586 01 Složení nabalených lahůdkářských výrobků + alereny Všechny výrobky skladujte při teplotě od 0 do + 5 C. Číslo Název Hmotnost g MJ

Více

ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů

ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů VY_32_INOVACE_PČ1_01-20 ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů Název školy Základní škola Benešov, Jiráskova 888 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1278 Název projektu Pojďte s námi

Více

NAŠE OBLÍBENÉ RECEPTY II. M a m i n y. Slezská církev evangelická a.v. Návsí

NAŠE OBLÍBENÉ RECEPTY II. M a m i n y. Slezská církev evangelická a.v. Návsí NAŠE OBLÍBENÉ RECEPTY II. M a m i n y Slezská církev evangelická a.v. Návsí 2008 Tuto kuchařku připravily maminky SCEAV Návsí, které se scházejí každou druhou středu v měsíci v 9.00 hod. se svými dětmi

Více

Vaření české kuchyně

Vaření české kuchyně O krok napřed Zvyšování kvality ve vzdělávání v Pardubickém kraji II. reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.28/02.0007 Vaření české kuchyně Jarmila Karásková Vaření české kuchyně Jarmila Karásková O krok napřed

Více

Vaření italské kuchyně

Vaření italské kuchyně O krok napřed Zvyšování kvality ve vzdělávání v Pardubickém kraji II. reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.28/02.0007 Vaření italské kuchyně Bc. Monika Kohoutková Vaření italské kuchyně Bc. Monika Kohoutková

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ ÚPRAVA JATEČNÉHO MASA ÚPRAVA HOVĚZÍHO MASA ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ ~ 3 ~ svíčková - patří mezi nejkvalitnější části masa, dělíme

Více

Marinády - maso: Hořčičná marináda: Jogurtová marináda: Medová marináda: Kari marináda: Švestková marináda: Bylinková marináda: Meruňková marináda:

Marinády - maso: Hořčičná marináda: Jogurtová marináda: Medová marináda: Kari marináda: Švestková marináda: Bylinková marináda: Meruňková marináda: Marinády - maso: Tyto marinády jsou určeny převážně na kuřecí, vepřová a hovězí masa,můžou být však použity i na maso klokaní. Všechny níže uvedené ingredience smícháme, omyté,nakrájené maso na plátky

Více

Jehněčí Sečuán... Pstruh na kmíně...

Jehněčí Sečuán... Pstruh na kmíně... OBSAH 1 Co je to WOK?... Suroviny a koření... Úvod do čínské kuchyně. RECEPTY Předkrmy Slávky na červeno... Přírodní sýr... Přírodní sýr po indicku... Dušené cukety... Cuketové řezy... Sójové výhonky...

Více

Říčanské dobrůtky 2 Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů

Říčanské dobrůtky 2 Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů Říčanské dobrůtky 2 Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů Centrum komunitních služeb města Říčany, o.p.s. Říčanské dobrůtky 1 OBSAH 1. Polévky 2. Maso 3. Bezmasé pokrmy 4. Moučníky, sladké

Více

Budete potřebovat: Způsob přípravy: Tradiční kebab. Mini burger se slaninou

Budete potřebovat: Způsob přípravy: Tradiční kebab. Mini burger se slaninou Tradiční kebab Hovězí. - 200 g, sádlo. - 50 g, cibule, rajčata - 1 ks, sůl a mletý pepř. - Podle chuti. Hovězí, slanina a cibule- 3x mlýt. Sůl, pepř dle chuti. Navlhčit ruce ve vodě a nádivku nandat na

Více

Malá kuchařka česko - německého příhraničí

Malá kuchařka česko - německého příhraničí Malá kuchařka česko - německého příhraničí Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova Evropa investuje do zemědělských oblastí Milí čtenáři, dostává se Vám do rukou Malá kuchařka česko - německého příhraničí,

Více

5.1 ZÁKLADNÍ MLÉČNÉ VÝROBKY

5.1 ZÁKLADNÍ MLÉČNÉ VÝROBKY Tento dokument vznikl v rámci projektu Využití e-learningu k rozvoji klíčových kompetencí reg. č.: CZ.1.07/1.1.38/01.0021. (ponechejte na 1. straně) 5.1 ZÁKLADNÍ MLÉČNÉ VÝROBKY Rozdělení: 1. TEKUTÉ - SMETANA

Více

Druh suroviny: Jméno žáka: Sandra Zahoranská Třída: 8. A ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27, příspěvková organizace. Množství v cl, ks, g:

Druh suroviny: Jméno žáka: Sandra Zahoranská Třída: 8. A ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27, příspěvková organizace. Množství v cl, ks, g: Druh suroviny: vepřové mleté maso cibule olej sůl pepř hořčice sušená majoránka česnek zelenina (pórek, cherry rajčata, paprika, salátová okurka) smetana v cl, ks, g: 240 g 120 g 20 g 10 g 0,5 g 20 g 1

Více

Zelné recepty aneb jíme zelí nastojáka

Zelné recepty aneb jíme zelí nastojáka Zelné recepty aneb jíme zelí nastojáka * 1 malá hlávka zelí, asi 500-600 g * 2 lžíce másla * 1 cibule, na jemno * 2 lžíce hladké mouky * 1,25 l vody nebo vývaru * 1 velký syrový brambor a mletý pepř *

Více

Vaječná pomazánka s uzeninou

Vaječná pomazánka s uzeninou Velikonoční pokrmy Vaječná pomazánka s uzeninou 6 vajec natvrdo 100g majonézy 1 lžíce hořčice 2 sladkokyselé okurky 100g měkkého salámu sůl, pažitka Vejce podélně rozkrojíme, vyjmeme žloutky, vložíme do

Více

Výroba lahůdek Eva Burešová a syn

Výroba lahůdek Eva Burešová a syn CERTIFIKÁT Výroba lahůdek Eva Burešová a syn Sdělení údajů o výrobku podle zákona č. 110/97 nebalené potraviny Masarykova 217, Rajhrad,664 61 Telefon: 547 22 92 54 IČO: 665 84 574 DIČ: CZ6311120442 U chlebíčků

Více

u nemocných cystickou fibrózou

u nemocných cystickou fibrózou Příručka o výživě u nemocných cystickou fibrózou Recepty na každý den Snídaně Obědy a večeře Svačiny dopolední i odpolední, druhé večeře Sladké i slané moučníky Svačiny, omáčky, příkrmy pro kojence 1 Rejstřík

Více

Nabídka lahůdek a výrobků studené kuchyně Rybena Zlín. Rybena Zlín. Třída Tomáše Bati 201, Zlín 760 01 ve dvoře za Školní ulice

Nabídka lahůdek a výrobků studené kuchyně Rybena Zlín. Rybena Zlín. Třída Tomáše Bati 201, Zlín 760 01 ve dvoře za Školní ulice Nabídka lahůdek a výrobků studené kuchyně Rybena Zlín Rybena Zlín Třída Tomáše Bati 201, Zlín 760 01 ve dvoře za Školní ulice tel.: 577 436 088, mob.: 775 719 220 www.rybena-zlin.cz, email.: rybena.zlin@email.cz

Více

80 receptů. Příjemné Vánoce a spokojený rok 2008 v prodejnách COOP. VT Journal 14/2007

80 receptů. Příjemné Vánoce a spokojený rok 2008 v prodejnách COOP. VT Journal 14/2007 80 receptů Příjemné Vánoce a spokojený rok 2008 v prodejnách COOP VT Journal 14/2007 Vydáno ve spolupráci se Svazem českých a moravských spotřebních družstev POSEZENÍ S KÁVOU RAKOUSKÝ ADVENTNÍ KOLÁČ 300

Více

Bramborový salát. Sýrový salát s paprikami. Jablkový salát s jogurtem. Jahodový salát. Ovocný salát se žampióny

Bramborový salát. Sýrový salát s paprikami. Jablkový salát s jogurtem. Jahodový salát. Ovocný salát se žampióny Mexický salát Půl hlávky bílého zelí, půl hlávky červeného zelí, 3 cibule, 4 zelené papriky, 4 rajčata, půl lžičky cukru, 2 lžíce oleje, celerová nať, ocet, hořčice, mletý pepř, sůl. Papriky umyjeme, zbavíme

Více

JEHNĚČÍ A SKOPOVÉ MASO RECEPTY the best lamb recipes Jehněčí Kuchařka

JEHNĚČÍ A SKOPOVÉ MASO RECEPTY the best lamb recipes Jehněčí Kuchařka JEHNĚČÍ A SKOPOVÉ MASO RECEPTY the best lamb recipes Jehněčí Kuchařka (některé recepty jsou kůzlečí) Obsah: Příprava a zrání masa, jeho kvalita Kuchyňská úprava jehněčího masa Jehněčí maso ve výživě Rožnění

Více