exchange - směnárna Uživatelská příručka ComLinks s.r.o.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "exchange - směnárna Uživatelská příručka ComLinks s.r.o."

Transkript

1 exchange - směnárna Uživatelská příručka ComLinks s.r.o. Na Provaznici 1819/ Praha 5 - Smíchov IČO: tel.: DIČ: CZ tel.:

2 Vítejte! Především bychom vám rádi poděkovali, že jste si pořídili exchange - Směnárna, program pro jednoduchou a efektivní směnárnu. Doufáme, že vám pomůže zajistit bezproblémový chod vašeho podniku. Pokud byste potřebovali další funkci, síťovou verzi či potřebovali vyřešit nějaký jiný problém s počítačem či věcmi okolo, neváhejte nás kontaktovat na ové adrese Tolik stručný úvod, detailnější popisy prosím hledejte u jednotlivých funkcí. Přejeme vám spokojené užívaní programu exchange! Před instalací Hardwarové nároky: Zjednodušeně řečeno, je-li váš počítač vyroben v roce 2000 či později, neměli byste narazit na žádné problémy. Stačí běžny kancelářský počítač s alespoň 128 MB paměť a 500 MHz procesor. Softwarové nároky: exchange vyžaduje systém Windows 98 nebo vyšší, tedy Windows 2000, Windows ME, Windows XP nebo Windows Vista. Instalace Samotná instalace je velice jednoduchá stačí spustit soubor exchange-setup.exe, projděte instalačním programem (pokud si nejste jisti, ponechte nastavené hodnoty nezměněné) a program je připraven k používání. Problém může nastat nemáte-li práva k instalaci programů, v takovém případě kontaktujte prosím správce systému. Pokud máte již nainstalovánu demo verzi programu, odinstalujte ji prosím před instalací plné verze. Klikněte na Start, dále Programy, Exchange a Odinstalovat aplikaci Exchange. Po spuštění zadejte do políčka Vaše login jméno login spravce, defaultní heslo je spravce. Tyto údaje můžete později změnit. Nastavení Povinná nastavení Stažení kurzů v první řadě je nutné stáhnout aktuální kurz či jej manuálně nastavit (nejlépe každý den před započetím práce). Po instalaci jsou všechny kurzy rovny nule, nejde provést žádný odpočet. Klikněte na Finance, pak na Zadání kurzovního lístku. V okně, které se pak objeví, klikněte na Zjisti z internetu. Pokud je váš počítač připojen na internet a nevyskytnou se další problémy, stáhne se kurz ČNB pro daný den. Pokud tomu tak není, bude nutné kurzy vložit ručně klikněte na Finance, pak na Manuální přepis kurzů. V tomto okně je třeba vyplnit veškeré potřebné kurzy pro zadaný den.

3 Data pracovní stanice (směnárny) Kliknete-li na Program, pak na Databáze a Stanice, můžete upravit adresu a telefonní čísla vaší směnárny. Tyto údaje se objeví při tisku potvrzenky pro klienta, tak jak je požadováno platnou legislativou. Nepovinná nastavení Následuje nastavení uživatelů, adresy vaší směnárny a další. Pokud pouze zkoušíte směnárnu, není potřeba základní nastavení měnit. Uživatelé Pokud chce změnit nastavení uživatelů, klikněte na Program, pak Databáze a pak Uživatelé. Zpočátku je nastaven uživatel spravce (heslo je spravce ) a uživatel smenarnik (heslo což jistě nepřekvapí je smenarnik ). Zde můžete přidávat jednotlivé osoby, které budou s programem pracovat, případně měnit vlastnosti uživatelů již nastavených. Změna hesla Heslo můžete změnit (pro aktuálně přihlášeného uživatele) kliknutím na Program a Změna hesla. Pozor! Tato změna je nevratná, bez zásahu programátora nelze zapomenuté heslo změnit. Logo a firma Při tisku stvrzenky na grafické tiskárně se v levém horním logu tiskne logo. Kliknete-li na Program a Základní nastavení, otevře se okno v jehož druhé záložce (je nadepsána logo, hledejte ji u horního kraje okna) můžete nahrát vlastní obrázek. Položka Informace o firmě slouží také pro tisk (i na znakovou tiskárnu), vyplňte tam prosím oficiální informace o Vaší firmě (které můžou být odlišné od fyzické adresy směnárny), včetně IČO. Tiskárna Tiskárnu lze nastavit pomocí dialogu Program a poté Základní nastavení, pro znakovou (pokladní) tiskárnu je možné vytisknout zkušební stránku, kde určíte šířku stránky. Tato hodnota bude uvedena v manuálu k tiskárně, zkuste např. hodnotu 48. Na testovací stránce uvidíte řádek s čísly, podle kterého buďto přidejte nebo uberte nastavenou šířku. Zaokrouhlování Program umožňuje zaokrouhlovat transakce na desetikoruny, pětikoruny nebo koruny (vždy v prospěch směnárny). Tuto možnost naleznete v Program Základní nastavení. Koeficienty Pro automatickou správu program umožňuje nastavení koeficientů pro tvorbu kurzovních lístků dané směnárny (zadaným koeficientem bude vynásoben kurz ČNB). Tuto možnost naleznete v Program Databáze Koeficienty. Koeficienty se uplatňují pro zjištění kurzu vzhledem ke staženému kurzovnímu lístku ČNB. V případě manuálního zadání kurzů jsou koeficienty ignorovány. Bližší informace naleznete ve výše uvedeném odstavci Povinná nastavení Stažení kurzů. Nastavení před prvním odpočtem Před prvním odpočtem (tj. prodejem a nákupem valut) je potřeba učinit několik kroků. Kurzy jsme už nastavili, teď ještě musíme nastavit poplatky asi byste stěží chtěli provozovat směnárnu zadarmo. Klikněte na Program, pak Databáze a nakonec Směnárny, a můžeme měnit finanční chování programu exchange. Meze slouží k nastavení poplatků pro různé velikosti odpočtů. Základní nastavení zpoplatňuje 10% odpočty do 500 Kč, 4% odpočty do 2000 Kč a 2% pro odpočty nad toto množství. Dále můžete nastavit minimální a maximální částku poplatků a jejich výši pro šeky a kreditní karty.

4 Před prvním odpočtem také doporučujeme nastavit, kolik je v pokladně. V menu Finance zvolte Přesuny financí, otevře se příslušné okno. V políčku Z pokladny/účtu nastavte banka, v políčku Do pokladny/účtu nastavte Pokladna Směnárna. Pak stačí v dolním řádku nastavit měnu (např. CZK) a do políčka Přesunout částku napsat kolik máte korun v pokladně (např. 5000). Poté přesun potvrďte kliknutím na ikonu blesku (je v levé části řádku). Poté klikněte na OK (vpravo dole), teprve po odkliknutí potvrzovacího okénka se vlastní přesun provede. Tak nejen víte, kolik je v pokladně, ale i kolik jste do ní vložili peněz. Pokud se podíváte do stavu pokladen (Finance a Stav pokladny), uvidíte v pokladně Směnárna Kč, zatímco v bance Kč. Vlastní odpočet Vlastní nákupní odpočet lze provést kliknutím na tlačítka Směnárna a Nákup nebo Prodej. Jméno klienta není u transakcí do Kč potřeba zadávat, takže stačí vyplnit pouze políčka Měna a Množství. Po stisknutí tlačítka OK budou vytištěny dva doklady (toto nastavení lze změnit v sekci Program Základní nastavení). Tento popsaný postup platí pro nákup i prodej, v dialogovém okně pro prodej některé položky nejsou, postup ale zůstává prakticky totožný. Nejprve je nutno nastavit měnu, pokud si nepamatujete kód tak můžete kliknout do příslušného políčka, ponechte jej prázdné a klikněte jinam, nabídnou se vám příslušné možnosti. Stiskem klávesy Enter se dostanete na další políčko, symbol V pro valuty se předvyplní sám. Po zadání množství je již odpočet hotov, můžete vyplnit jméno klienta a číslo pasu, ale není to u menších odpočtů nutné. Symbol oka u výsledné částky zobrazí velkým písmem výsledek odpočtu, můžete jej ukázat klientu na obrazovce a ušetřit si tak problémy s jazykově nevybavenými klienty. Zaškrtnete-li políčko sleva, bude se účtovat pouze nejnižší možná sleva (jak je nastavena v Program - Databáze Směnárny). Jak již bylo řečeno, po stisknutí tlačítka OK se odpočet vytiskne. Tisk se nedá vypnout z bezpečnostních důvodů. Pozor! Odpočty se zaokrouhlují na celé desetikoruny (případně pětikoruny či koruny), proto také neodpovídá procento výloh přesně zadaným parametrům. Zaškrtávátko sleva slouží ke zvláštním odpočtům, kdy se nepočítají procenta, pouze se nastaví nejnižší možná úroveň výloh (viz Minimální částka výloh z nastavení Směnárna) upravená kvůli zaokrouhlení. Statistiky odpočtů Další položky v sekci Směnárna jsou poměrně jasná Valutová kniha, Výkaz měn i Přehled odpočtů ukazují co se od nich očekává. Nezapomeňte stisknout ikonku blesku s nápisem Přepočti, aby se ukázala aktualizovaná data podle vašich požadavků. Pozor u Valutové knihy je nutno zadat přesný čas konce období, pro které se má zobrazit (zkuste zmáčknout písmeno T ).

5 Nabídka Finance V nabídce Finance se nacházejí další funkce, jimiž se prakticky nemusíme zabývat, jelikož jejich názvy osvětlují vše potřebné. Zastavím se jen u následujících dvou: Finance Konfigurace stahování kurzovních lístků slouží pro nastavení webové adresy, z níž se stahují data do kurzovního lístku. Nemusíte ji měnit až na závěrečnou číslici, která by měla reflektovat aktuální rok. Nezapomeňte tedy na Nový rok přičíst jedničku. Druhou důležitou položkou je Předání směny pro směnárníky. Slouží pro předání směny jak již název napovídá a ukazuje, kolik peněz by mělo být v danou chvíli v pokladně. Nastavte tedy datum a čas začátku a konce směny a klikněte na tlačítko Uzávěrka. Tlačítko s obrázkem tiskárny slouží k ukázce před tiskem, tlačítko s obrázkem zámečku k samotné uzávěrce. Po patřičném potvrzení dojde k tisku příslušných archů pro kontrolu a evidenci a je možné vynulovat pokladnu (ač to nedoporučujeme). Závěr Doufáme, že vám tento stručný manuál k program exchange-směnárna pomohl, bližší pochopení a využití jeho funkcí ovšem může přinést jen a pouze experimentování. Vyhradíte-li si jednu či dvě hodiny na hraní si s programem, nebudete litovat. Našli jste chybu, nejasnost či jen máte nápad na vylepšení? Budeme vám více než vděčni, budete-li nás o takové skutečnosti informovat. Adresa je tu pro Vás! Děkujeme a doufáme, že Vám program exchange-směnárna pomůže k pohodlnějšímu, rychlejšímu a spolehlivějšímu provozu vaší směnárny!

TRIFID 2012 STANDARD

TRIFID 2012 STANDARD TRIFID 2012 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2011 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

TRIFID 2014 STANDARD

TRIFID 2014 STANDARD TRIFID 2014 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2014 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

I. Obsah příručky. I. OBSAH PŘÍRUČKY... 2 II. ÚVODNÍ INFORMACE... 5 A. Stručná charakteristika systému...5 B. Technické požadavky...

I. Obsah příručky. I. OBSAH PŘÍRUČKY... 2 II. ÚVODNÍ INFORMACE... 5 A. Stručná charakteristika systému...5 B. Technické požadavky... I. Obsah příručky I. OBSAH PŘÍRUČKY... 2 II. ÚVODNÍ INFORMACE... 5 A. Stručná charakteristika systému...5 B. Technické požadavky...5 III. VÝKLAD ZÁKLADNÍCH POJMŮ... 7 IV. POPIS VSTUPU DAT OBECNĚ... 9 A.

Více

Global Payment Plus. Commerzbank AG, pobočka Praha UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. Banka po Vašem boku

Global Payment Plus. Commerzbank AG, pobočka Praha UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA. Banka po Vašem boku Global Payment Plus UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Commerzbank AG, pobočka Praha Banka po Vašem boku Obsah PRVNÍ KROKY... 3 Krok č. 1 Přihlašovací údaje, USB token a čipová karta... 3 Krok č. 2 Spuštění aplikace...

Více

Uživatelská příručka. podnikový informační systém (ERP) Instalujeme ERP Money. Instalace, registrace a aktualizace systému

Uživatelská příručka. podnikový informační systém (ERP) Instalujeme ERP Money. Instalace, registrace a aktualizace systému Uživatelská příručka podnikový informační systém (ERP) Instalujeme ERP Money Instalace, registrace a aktualizace systému Technická podpora systému Základní technická podpora je k dispozici zdarma všem

Více

SYSLÍČEK program pro vedení jednoduchého účetnictví a navazujících agend

SYSLÍČEK program pro vedení jednoduchého účetnictví a navazujících agend SYSLÍČEK program pro vedení jednoduchého účetnictví a navazujících agend uživatelská příručka CSH software 2010 OBSAH Úvodem 1 Instalace programů 2 Spuštění programů 3 Obecné požadavky na počítač 4 Začínáme

Více

ExWin 2. Ekonomický systém

ExWin 2. Ekonomický systém ExWin 2 Ekonomický systém ExWin 2 uživatelská příručka Znovu s.r.o. Hostýnská 520, Praha 10, 108 00 Tel 00420 274 775 318 e-mail znovu@znovu.cz 2 Stručný obsah INSTALACE A POUŽÍVÁNÍ PROGRAMU EXWIN 7 NABÍDKA

Více

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah

ProFact 3.0. Uživatelský manuál. Obsah ProFact 3.0 Uživatelský manuál Obsah 1. Instalace ProFact 3.0 str. 2 2. Instalace ProFact 3.0 v síti str. 2 3. Aktivace ProFactu na plnou verzi str. 2 4. Popis základních ovládacích prvků str. 3 5. První

Více

STK Tisky. Dokumentace a uživatelská příručka (aplikace ver. 1.1.5) www.hofri.eu

STK Tisky. Dokumentace a uživatelská příručka (aplikace ver. 1.1.5) www.hofri.eu STK Tisky Dokumentace a uživatelská příručka (aplikace ver. 1.1.5) www.hofri.eu Jiří Hofrichter Lipová 3 747 14 Ludgeřovice IČ: 76107434 e-mail: hofrichter@hofri.eu tel: +420 737 556 711 icq: 368 283 738

Více

INSTALACE PROGRAMU. Při spuštění instalačního programu postupujte následovně:

INSTALACE PROGRAMU. Při spuštění instalačního programu postupujte následovně: OBSAH I. Instalace programu... 1 II. Počáteční nastavení programu... 3 III. Ovládací prvky programu... 5 IV. Help, Tahák... 6 a) Help... 6 b) Tahák... 7 V. Informace o produktu... 7 VI. Nadstandardy...

Více

EKONOMICKÝ SYSTÉM WINELCO

EKONOMICKÝ SYSTÉM WINELCO UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA EKONOMICKÝ SYSTÉM WINELCO Verze 12.06 Strana 1 (celkem 117) OBSAH 1. ÚVOD... 4 1.1. Použití systému, základní popis.... 4 1.2. Požadavky na počítač... 4 1.3. Instalace... 5 1.4. Technická

Více

WinShop Basic. Obsah

WinShop Basic. Obsah Obsah 1. Úvod... 3 1.1. První spuštění...3 1.2. Konfigurace PC pro provoz programu WinShop...4 1.3. Než začneme...4 1.4. Vyhledávání v systému WinShop...5 2. Číselníky... 6 2.1. Vlastník...6 2.2. Číselník

Více

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Medicus - krok správným směrem... Dostala se vám do ruk ou příručk a k programu Medicus firmy CompuGroup Medical Česk á republik a s.r.o., divize Lék ařsk

Více

Instalujeme Money S3. účetnictví pro živnostníky a malé společnosti

Instalujeme Money S3. účetnictví pro živnostníky a malé společnosti účetnictví pro živnostníky a malé společnosti Vítejte v Money S3 Vítáme vás v dokumentaci k ekonomickému systému Money S3. Tato příručka je první z řady manuálů, které vás budou při práci s programem doprovázet.

Více

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem Postupy a návody pro každý den HOTLINE 7:00 19:00 246 007 855 HOTLINE: 246 007 855 E-mail: amicus@cgm.cz Pracovní dny 7:00-19:00 hod. www.amicus.cz

Více

Instalujeme Money S3. Instalace, registrace a aktualizace pro verzi 12.000 a vyšší. www.money.cz

Instalujeme Money S3. Instalace, registrace a aktualizace pro verzi 12.000 a vyšší. www.money.cz Instalujeme Money S3 Instalace, registrace a aktualizace pro verzi 12.000 a vyšší www.money.cz Vítejte v Money S3 Vítáme vás v dokumentaci k ekonomickému systému Money S3. Tato příručka je první z řady

Více

IR-IS software insolvenč ní ho spra vče

IR-IS software insolvenč ní ho spra vče IR-IS software insolvenč ní ho spra vče Uživatelský manuál pro verzi 3.0.1 (verze příručky 0.99) ARET Praha s.r.o. Obsah Uživatelský manuál... 1 Co je systém IR-IS 3?... 5 Koncepce práce v systému IR-IS

Více

MRP-Restaurace. pro Windows. P. O. BOX 35 76315 Slušovice telefon: +420 577 001 258 telefax: +420 577 059 250 internet: http://www.mrp.

MRP-Restaurace. pro Windows. P. O. BOX 35 76315 Slušovice telefon: +420 577 001 258 telefax: +420 577 059 250 internet: http://www.mrp. MRP-Restaurace pro Windows P. O. BOX 35 76315 Slušovice telefon: +420 577 001 258 telefax: +420 577 059 250 internet: http://www.mrp.cz průvodce uživatele programem MRP-Restaurace pro Windows Název: MRP

Více

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Revize: Jiří Mutina Verze: 1.03 Datum revize: 31. 3. 2015

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Revize: Jiří Mutina Verze: 1.03 Datum revize: 31. 3. 2015 Autor: Stanislav Chromý Revize: Jiří Mutina Verze: 1.03 Datum revize: 31. 3. 2015 Obsah 1. Co je to Themio/Loginet?... 3 2. Nároky na systém... 3 2.1. Co je potřeba na provoz programu Themio/Loginet?...

Více

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015

Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Systémová příručka Autor: Stanislav Chromý Verze: 1.06 Revize: 24. srpna 2015 Obsah Obsah 2 1. Co je to NAVIGAL? 3 2. Nároky na systém 3 2.1. Co je potřeba na provoz programu NAVIGAL? 3 2.2. Co všechno

Více

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O

Začínáme. Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Z A Č Í N Á M E S P R O G R A M Y J A P O Instalace a nastavení programů JAPO Průvodce programem Asistent Začínáme Tato příručka má za cíl seznámit vás s instalací a nastavením základních parametrů programů JAPO. V další části se podrobně věnuje

Více

602PC SUITE v podnikové síti - Implementační manuál. Technická příručka verze 2.1 15. 10.2003

602PC SUITE v podnikové síti - Implementační manuál. Technická příručka verze 2.1 15. 10.2003 1 602PC SUITE v podnikové síti - Implementační manuál Software602, 2003 Technická příručka verze 2.1 15. 10.2003 Obsah 602PC SUITE v podnikové síti - Implementační manuál...1 Obsah...2 Instalace 602PC

Více

ZK SKLAD MINI. Úvod. Základní vlastnosti programu. verze 2.45. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit

ZK SKLAD MINI. Úvod. Základní vlastnosti programu. verze 2.45. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit sq ZK SKLAD MINI verze 2.45 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování. Vzhledem

Více

Print2PDF 5.0 Server Edition UŽIVATELSKÝ MANUÁL

Print2PDF 5.0 Server Edition UŽIVATELSKÝ MANUÁL Print2PDF 5.0 Server Edition UŽIVATELSKÝ MANUÁL Print2PDF Server Edition - Uživatelský manuál 2 z 39 Obsah OBSAH... 2 ÚVOD... 3 SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY... 3 INSTALACE... 4 Věci, které je dobré vědět před instalací...

Více

Nápověda programu Opravy a servis

Nápověda programu Opravy a servis Nápověda programu Opravy a servis Program slouží ke správě a vedení servisních zakázek a (nebo) reklamací. Je určen pro malé firmy a jednotlivce. Pro intenzivnější víceuživatelské síťové použití je určena

Více

UPGRADE 2015 STEREO 23

UPGRADE 2015 STEREO 23 LEGISLATIVA» NÁVODY» ŠKOLENÍ» TIPY, TRIKY» SOUTĚŽE» NÁVODY» AKCE 6 VYDÁNÍ PROSINEC 2014 OSTNAC INFORMAČNÍ NOVINY PRO ZÁKAZNÍKY A PARTNERY SPOLEČNOSTI JEŽEK SOFTWARE HLAVNÍ TÉMA DALŠÍ INFORMACE UPGRADE

Více

WinQbase. Evidence měřidel. Uživatelská příručka

WinQbase. Evidence měřidel. Uživatelská příručka WinQbase Evidence měřidel Uživatelská příručka MEATEST WinQbase 1. ÚVOD 4 1.1 INSTALACE A AKTIVACE SYSTÉMU 4 1.2 POPIS SYMBOLŮ UŽÍVANÝCH V PROGRAMU 9 1.3 VYUŽITÍ POČÍTAČOVÉ SÍTĚ 11 2. HLAVNÍ NABÍDKA 12

Více

Uživatelská příručka k systému Newton pro oční optiky a optometristy. 2. přepracované a konsolidované vydání

Uživatelská příručka k systému Newton pro oční optiky a optometristy. 2. přepracované a konsolidované vydání Uživatelská příručka k systému Newton pro oční optiky a optometristy 2. přepracované a konsolidované vydání Tento dokument přibližuje obsluhu informačního systému Newton pro oční optiky a optometristy.

Více

www.software-hotel.cz

www.software-hotel.cz Stojíme na Vaší straně www.software-hotel.cz UŽIVATELSKÝ MANUÁL SW REZERVACE A RECEPCE verze 13.0 Hotline SW Rezervace a Recepce +420 603 230 055 Hotline registrační pokladny a pokladní systémy +420 603

Více

1. Licenční podmínky :

1. Licenční podmínky : ÚVOD ÚVOD UPOZORNĚNÍ Před autorizací programu se ve vlastním zájmu podrobně seznamte s licenčním ujednáním. Otevřením přiložené obálky s Dokladem pravosti obsahujícím ID kód produktu vyjadřujete souhlas

Více