Jindřichův Hradec v 19. století

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jindřichův Hradec v 19. století"

Transkript

1 Jindřichův Hradec v 19. století ZŠ Jindřichův Hradec I, Štítného 121 Zaostřeno na historii a Jindřichův Hradec Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/ Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Autor: PhDr. Jana Omastová Autor fotografií ze současného J. Hradce: PhDr. Jana Omastová

2 Rozvoj města na počátku 19. století Jindřichův Hradec rostl, město se rozpínalo za městské brány, proto byly dvě ze tří bran na začátku 19. století zrušeny brána Pražská, zvaná též Novoměstská ; - a 1826 brána Rybniční, zvaná též Vídeňská nebo Vajgarská.

3 Černínové v 19. století Evžen Karel Černín ( ) byl syn Jana Rudolfa Černína. Zastával funkci c. a k. komořího, tajného rady a dědičného člena panské sněmovny. Ačkoliv uměl špatně česky, podporoval české vlastence ve snahách o obnovu práv Českého království. Měl mnoho přátel mezi vědci a umělci, např. se stýkal s Františkem Palackým, Josefem Dobrovským, Johannem Wolfgangem Goethem.

4 V J. Hradci soustředil archiválie rodů pánů z Hradce, Slavatů a Černínů a vytvořil tak největší archivní fond v našich zemích. Erby hrabat Černínů a knížat Orsini Rosenbergů z jindřichohradeckého zámku.

5 Hraběnka Černínová R se Evžen Karel Černín oženil s hraběnkou Marií Terezií z Orsini Rosenberg ( ). Měli syny Jaromíra, Heřmana Zdenka, Rudolfa a Humberta a dcery Marii Terezii a Karolínu.

6 Jaromír Černín ( ) Nejstarší syn Evžena Karla Černína vykonával funkci c. k. komořího, tajného rady a byl držitelem řádu Zlatého rouna. Jeho manželka Karolína byla hraběnka z rodu Schaffgotschů. K jejím 40. narozeninám nechal hrabě uprostřed Vajgaru zřídit ostrůvek. Měli syny Evžena Jaromíra a Františka Jaromíra a dcery Marii Terezii, Marii Rudolfínu, Karolínu a Arnoštku (Ernestinu). S druhou manželkou Josefínou hraběnkou Paarovou děti neměli.

7 Vajgar 1. zpráva o existenci rybníka pochází z r Název Vajgar pochází z německého Weiher, což znamená rybník. Nevelký zalesněný ostrůvek nechal pro potěšení své manželky vybudovat hrabě Jaromír Černín. Během mrazů v letech byly do dna Vajgaru nejprve zabudovány dubové kůly na způsob ohrady, druhou zimu vozily po ledě koňské potahy do připraveného prostoru zem, až stavitel dosáhl toho, že hlína dosahovala nad zamrzlou hladinu. V místech ostrova byl rybník hluboký dva tři metry. Aby ostrůvek držel pohromadě, byl ihned osázen stromy a keři.

8 Vajgar Ještě v r městský úřad zakazoval koupání ve Vajgaru, koupat se lidé chodili k Hamerskému potoku. Zanedlouho však vznikla na Vajgaru první plovárna, kterou provozovala zdejší vojenská posádka. V posledních letech 19. století už byly na Vajgaru plovárny dvě, vojenská a Teinitzerova, jíž se tak říkalo podle jejího majitele.

9 Landfrasovi Příbramský knihař Josef Jan Landfras koupil v r v J. Hradci tiskárnu od Vojtěcha Hilgartnera. Syn Alois Vojtěch Landfras ( ) se stal nejen známým tiskařem a podnikatelem, ale také uznávanou osobností, která ovlivňovala mínění společnosti. Původním povoláním byl učitel, později místní školský dozorce, což byla funkce podobná dnešnímu školnímu inspektorovi, založil např. stipendia pro studenty. Stal se též členem městského zastupitelstva a od r působil jako starosta.

10 Hrobka Landfrasů Tiskárna na náměstí Míru Vila rodiny Landfrasů s terasovitou zahradou

11 Landfrasova tiskárna Nejvýznamnější stavba Jindřichova Hradce 1. poloviny 19. století je empírová budova, ve které byla od konce 18. století umístěna tiskárna rodiny Landfrasů. V r byla přestavěna podle projektu J. Schaffera. Tiskárna patřila k nejvýznamnějším v Čechách. Byla známá produkcí náboženské, naučné i zábavné literatury v českém, německém i latinském jazyce.

12 Počet obyvatel Jindřichova Hradce V r byl pro volby do říšského sněmu uveden počet obyvatel jednotlivých měst. V Jindřichově Hradci tehdy žilo obyvatel. Jindřichův Hradec tak byl podle počtu obyvatel na 8. místě v Čechách (po Praze, Liberci, Chebu, Plzni, Kutné Hoře, Českých Budějovicích a Hradci Králové). V r žilo ve města obyvatel. Do r stoupl počet obyvatel na

13 Nejstarší známá fotografie z J.H. Nejstarší jindřichohradecký snímek z r zobrazuje skupinu panských úředníků v černínském pivovaru.

14 Osvětlení Jindřichova Hradce Nejstarší osvětlení centra Jindřichova Hradce je z r. 1820, tehdy se svítilo olejem jen za tzv. tmavých nocí, pravidelněji se svítilo asi od r Měšťané platili za osvětlení ročně 93 zl. Lampy s olejovými nebo petrolejovými kahany byly umístěny na domovních a zahradních zdech. Lampář s žebříkem na rameni nosil v bedničce lampy pro celé město, každé ráno kahany měnil, doma je čistil a zase naplnil olejem. Pokus o plynové osvětlení se nezdařil.

15 Zavedení elektřiny v Jindřichově Hradci

16 František Křižík ( ) Český technik, průmyslník a vynálezce vynalezl obloukovou lampu, elektrickou fontánu, tramvaj, zdokonalil železniční signalizaci. V r dostal zakázku na elektrické osvětlení v Jindřichově Hradci, krátce nato v Písku.

17 Budova elektrárny Nápis na budově říká, že zde vznikla v r elektrárna v Předlitavsku. Je to původní zámecký mlýn U Čtrnácti (původně byl vybaven čtrnácti vodními koly). Pro zkušební provoz byl používán parní stroj, pro trvalé osvětlení města byla pořízena vodní turbína.

18 Elektrické osvětlení Zkušební osvětlení proběhlo v r. 1887, Jindřichův Hradec se tak rozsvítil jako první město po Praze. Na náměstí Míru bylo upevněno jedenáct žárovek a dvě obloukové lampy a v Panské ulici pět žárovek. Trvalé osvětlení sloužilo od 1. dubna V té době to obnášelo 600 m elektrických rozvodů, které napájely 125 žárovek na zámku, 90 ve městě a 1585 obchodů a soukromých bytů. Pokud bylo ve Vajgaru málo vody na výrobu elektřiny, prý si Hradečáci pobrukovali: Ta hradecká elektrika chvilku svítí, chvilku bliká.

19 Vnitřní vybavení elektrárny

20 Střelnice Po zbourání Pražské brány vybudoval stavitel Josef Schaffer nový dům o dvou poschodích.

21 Střelnice byla na tehdejší dobu přepychově zařízena. V sále visely tři nádherné lustry, ostrostřelci koupili dva biliárové stoly a další zařízení v hodnotě téměř 3000 zlatých. Budova se nadlouho stala centrem společenského a kulturního dění ve městě a okolí. Ostrostřelci tu každoročně pořádali velkolepý ples a sál propůjčovali i ostatním pořadatelům zábav a koncertů. Od 30. let 19. století tu působil ochotnický soubor, na jehož činnost navázal divadelní spolek Jablonský. V r se zde pořádal první český bál, který uspořádal jindřichohradecký rodák lékař Josef Procházka, přítel Josefa Kajetána Tyla. Střelnice byla přestavována v letech 1881, 1891 a 1923, kdy už patřila jindřichohradeckému Sokolu. V roce 1928 byl v linii parkánu přistavěn do dvora kinosál.

22 Jindřichohradečtí ostrostřelci Jindřichohradečtí měšťané se starali o obranu města již v 15. století. Později začali někteří používat palné zbraně a aby se odlišili od střelců s kušemi, začali si říkat ostrostřelci. Několikrát do roka stříleli v parkánu poblíž Novoměstské brány, kde měli od r dřevěnou budku na uchování střeleckých potřeb. V 19. století ostrostřelci a jejich hudba patřili ke každé jindřichohradecké slavnosti.

23 Sokol R začal ve městě působit Sokol, který se stal největším jindřichohradeckým spolkem. Vedle tělovýchovné činnosti se zabýval také společenskými a kulturními aktivitami. Sokolové také provozovali Střelnici a Tyršův stadion.

24 Kasárna Jindřichohradecká posádka obývala ve městě několik objektů, z nichž nejrozsáhlejší byla jezuitská kolej. Stavba na poč. 17. století nevyhovovala, a tak se budovala nová kasárna. Ze všech vojenských jednotek byl nejvýznamnější 75. pěší pluk, který byl založen v roce Známá byla hlavně plukovní hudba, která pořádala koncerty v sadech i na Střelnici.

25 Významné návštěvy v Jindř. Hradci Díky existenci posádky navštívilo město mnoho významných hostů, v polovině 90. let 19. století to byl několikrát po sobě František Ferdinand d Este.

26 V hotelu U Zlaté husy strávil v r při své cestě do vyhnanství v Brixenu noc Karel Havlíček Borovský. Provázel ho komisař Dedera, rodák z Jindř. Hradce. Traduje se, že se tu tento významný český spisovatel setkal s jiným známým návštěvníkem města, Josefem Kajetánem Tylem.

27 Nádraží v Jindřichově Hradci V r byla zahájena první jihočeská parostrojní železnice, která spojovala Prahu s Vídní, ale nevedla přes Jindřichův Hradec. Přes Jindřichův Hradec bylo železniční spojení zavedeno v r. 1887, kdy vznikla dráha z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy.

28 Otevření dráhy v Jindřichově Hradci Obrázek střeleckého terče z 19. století zobrazující otevření dráhy

29 Jindřichohradecká úzkokolejka Trať tzv. Českou Kanadou dnes vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a z Jindřichova Hradce do Obrataně. Provoz byl zahájen km dlouhá trať má rozchod 760 mm. Na trati je celkem 30 stanic a zastávek.

30 Zrušení poddanství V r bylo zrušeno poddanství, na těchto střeleckých terčích z konce 19. století jsou slavnosti konané k této příležitosti.

31 Průmysl v 19. století Po polovině 19. století začala upadat soukenická výroba, kterou plně nenahradily nové textilní podniky, které začaly vznikat na předměstích, např. první textilní továrna I. Bobeleho, založená v místech staršího hamru na hranicích otínsko hradeckého katastru, která v letech patřila k nejlépe prosperujícím v Rakousku. K nejvýznamnějším textilním podnikům 19. století patřily továrny na výrobu sukna a vlněného zboží rodiny Třebických a Solperových, jejichž nástupcem se v r stala firma Brill a Schwarz na výrobu hedvábných látek a od r firma Lederer a Beneš zaměřující se na výrobu dámského prádla a výbavy s ručními výšivkami. R založil Z. Singer na Nežáreckém předměstí největší závod svého druhu v jižních Čechách Českomoravské závody na punčochářské a pletené zboží.

32 První potravinářské závody, v nichž se koncentroval větší počet zaměstnanců, vyrůstaly až v 90. letech 19. století, jako např. továrna na zpracování škrobu a sirupu E. Hermanna nebo výrobna ovocných likérů, šťáv a ovocných vín, založená v r M. Schulzem. K nejstarším strojírenským firmám patřila před r výroba a sklad šicích strojů M. Kheka. Z početného množství drobných soukromých stavebních, dřevařských firem, cihelen a cementáren si dlouho udržely význam městská cihelna u Jindřiše a proboštská cihelna směrem na Jarošov, cementárna A. Egerera naproti nádraží a cihelna J. Krause při staré otínské cestě. Z 19. století pochází parní Steinova pila, ze které vznikla pila Kasalova.

33 Materiály: Juřík Pavel, Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů, nakladatelství Libri, Praha 2010, vytiskl PBtisk, Přibram, 1. vyd. 351 s. Jirásko Luděk, Zmizelé Čechy,Jindřichův Hradec, nakladatelství Ladislav Horáček Paseka v Praze a Litomyšli r. 2007, tiskárna FINIDR, s.r.o. Český Těšín, 1. vyd. Historie Jindřichohradecka na dobových pohlednicích, kalendář z r Kol. autorů, Jindřichův Hradec, Město nad Vajgarem, vydalo město Jindřichův Hradec, Jindřichův Hradec 2008, 2. rozšířené vydání Obrázky střeleckých terčů z 19. století %ADk ml?synchronize=1 Škoda František, Houška Vítězslav, Dobrý den, vážení vynálezci, Panorama 1988, tisk MTZ Olomouc, 1. vyd., 109 s.

34 Šandera Libor, Zámecký mlýn v Jindřichově Hradci, galerie a Křižíkova vodní elektrárna, Jindřichohradecká kulturní společnost, o.s. za finanční podpory Jihočeského kraje, 2007 Dočekalová Miroslava, Hradec svítil hned po Praze, Sedmička Historie a současnost podnikání na Jindřichohradecku, nakl. Městské knihy s.r.o. 1999, Pardubice, 1. vyd., str Podrobný adresář politického okresu jindřichohradeckého se seznamem domů v Jindřichově Hradci a jmény majitelů, nákladem tiskárny Jar. Svobody v J. Hradci %BD

Jindřichův Hradec město řemesel

Jindřichův Hradec město řemesel ZŠ Jindřichův Hradec I, Štítného 121 Jindřichův Hradec město řemesel Zaostřeno na historii a Jindřichův Hradec Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/01.0044 PhDr. Jana Omastová a žáci 8. tříd Tento

Více

Toulky Jindřichovým Hradcem

Toulky Jindřichovým Hradcem Základní škola a Mateřská škola Nová Bystřice Hradecká 390, 378 33 Nová Bystřice Absolventská práce Toulky Jindřichovým Hradcem Jolana Holopová 9. A Vedoucí práce: Josefa Rykrová, Marika Hauserová Školní

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 08.09.2012-09.09.2012 10.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad

Více

Historie školství v Chrudimi se zaměřením na střední školy

Historie školství v Chrudimi se zaměřením na střední školy UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA KATEDRA SPOLEČENSKÝCH VĚD Monika Lupoměská III. ročník prezenční studium Obor: Společenské vědy přírodopis Historie školství v Chrudimi se zaměřením

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra společenských věd Diplomová práce Dějiny školství ve Frýdku-Místku Autor: Bc. Radka Kulhánková Vedoucí práce: PhDr. Pavel Kopeček, Ph.D. Olomouc

Více

KRÁLOVSKÉ MĚSTO CHOTĚBOŘ. Historie od založení po současnost

KRÁLOVSKÉ MĚSTO CHOTĚBOŘ. Historie od založení po současnost KRÁLOVSKÉ MĚSTO CHOTĚBOŘ Historie od založení po současnost Vladimír Stehno ERG 2. ročník 2007/2008 Obsah Úvod... 3 Počátky Chotěboře... 4 Město královské... 4 Za vlády Trčků z Lípy... 6 Třicetiletá válka

Více

Můžeme začít buď: na náměstí Dr. V. Holého před bývalým pivovarem, kde je dnes prodejna Albert...

Můžeme začít buď: na náměstí Dr. V. Holého před bývalým pivovarem, kde je dnes prodejna Albert... Vycházka Libní - okolo Rokytky Můžeme začít buď: na náměstí Dr. V. Holého před bývalým pivovarem, kde je dnes prodejna Albert... Kotlaska, dříve zahrádkářské kolonie, rozkládající se na kopci Solentka.

Více

Historie Domu u parku (1887 2010) Jakub Huška

Historie Domu u parku (1887 2010) Jakub Huška Historie Domu u parku (1887 2010) Jakub Huška Olomouc 2014 Úvod 1 Příběh našeho domu je nerozlučně spojen s historií Nové Ulice. Hluboko v minulosti bychom se však s tímto názvem nesetkali. Na dnešním

Více

VZNIK A VÝVOJ OBCE BOHDÍKOV

VZNIK A VÝVOJ OBCE BOHDÍKOV VZNIK A VÝVOJ OBCE BOHDÍKOV Obec Bohdíkov, společně s osadami Raškov a Komňátka vznikla pravděpodobně během slovanské kolonizace moravského vnitrozemí podél řeky Moravy počátkem 13. století, o čemž svědčí

Více

890 let 1315 Nejstarší písemný záznam o Čánce, která tehdy patřila k opočenskému hradu. 700 let

890 let 1315 Nejstarší písemný záznam o Čánce, která tehdy patřila k opočenskému hradu. 700 let 21. října 1125 Zemřel děkan svatovítské kapituly v Praze a kronikář Kosmas (nar. asi 1035), autor první písemné zmínky o Opočně k roku 1068. 8 1315 Nejstarší písemný záznam o Čánce, která tehdy patřila

Více

HŘBITOVY V HRANICÍCH A DRAHOTUŠÍCH

HŘBITOVY V HRANICÍCH A DRAHOTUŠÍCH VÁCLAV BEDNÁŘ MIROSLAV ČERNÝ JIŘÍ LAPÁČEK MIROSLAV MARADA HŘBITOVY V HRANICÍCH A DRAHOTUŠÍCH Průvodce Celkový pohled na kapli sv. Antonína Paduánského od severu VÁCLAV BEDNÁŘ MIROSLAV ČERNÝ JIŘÍ LAPÁČEK

Více

Památky Nového Boru. Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková. Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala.

Památky Nového Boru. Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková. Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala. Památky Nového Boru Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala Nový Bor 2015-1 - - 2 - 1. KOSTELY MODLITEBNY FARA BÝVALÝ PIARISTICKÝ KLÁŠTER

Více

BOJ O KARLÍN ANEB MODERNÍ ARCHITEKTURA VERSUS HISTORICKÉ PROSTŘEDÍ

BOJ O KARLÍN ANEB MODERNÍ ARCHITEKTURA VERSUS HISTORICKÉ PROSTŘEDÍ BOJ O KARLÍN ANEB MODERNÍ ARCHITEKTURA VERSUS HISTORICKÉ PROSTŘEDÍ PETR KUČERA BOJ O KARLÍN ANEB MODERNÍ ARCHITEKTURA VERSUS HISTORICKÉ PROSTŘEDÍ STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST OBOR 11: STAVITELSTVÍ, ARCHITEKTURA

Více

1874-2004 SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ V ŽIHLI. 130 let

1874-2004 SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ V ŽIHLI. 130 let 1874-2004 SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ V ŽIHLI 130 let Redakční poznámka Text byl zpracován především podle publikace Kraus, F. 120 let Sboru dobrovolných hasičů v Žihli 1874-1994. Žihle 1994 při současném

Více

Ústí nad Labem po roce 1918

Ústí nad Labem po roce 1918 Ústí nad Labem po roce 1918 V roce 2012 sepsal Jaroslav Rydval. 1 2 O B S A H. Úvod....... 4 Z historie...... 4 Poloha, rozloha a vzhled města... 10 Bydlení...... 16 Ulice, náměstí a parky.... 20 Dláždění,

Více

Vznik a vývoj muzea v Chebu

Vznik a vývoj muzea v Chebu Univerzita Pardubice Fakulta filozofická Vznik a vývoj muzea v Chebu Martina Adámiková Bakalářská práce 2008 Souhrn Práce se zabývá historií muzea v Chebu od jeho založení až do dnešní doby. Sledován je

Více

GYMNÁZIUM TEPLICE SESTERSKÁ MĚSTA TEPLICE A ŠANOV

GYMNÁZIUM TEPLICE SESTERSKÁ MĚSTA TEPLICE A ŠANOV GYMNÁZIUM TEPLICE SESTERSKÁ MĚSTA TEPLICE A ŠANOV EUSTORY DOMINIK FERI TEPLICE 2013 OBSAH 1 ÚVOD 5 2 METODIKA TVORBY PRÁCE 6 2.1. ZÍSKÁVÁNÍ MATERIÁLŮ 6 2.2. ZPRACOVÁNÍ MATERIÁLŮ 6 3 TEPLICE 8 3.1. HISTORIE

Více

Hřbitov na Moráni ve Velkém Meziříčí

Hřbitov na Moráni ve Velkém Meziříčí Hřbitov na Moráni ve Velkém Meziříčí Katalog vybraných náhrobků - s největším podílem kulturně historických hodnot - významných osobností města 1) hrob č. 13 František Rus (1770-1855), byl to mistr zednický

Více

PODŘIPSKO. Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu. Litoměřice. vosice. Polepy. Terezín. Brozany. Štětí. Roudnice nad Labem. Budyně. Velvary.

PODŘIPSKO. Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu. Litoměřice. vosice. Polepy. Terezín. Brozany. Štětí. Roudnice nad Labem. Budyně. Velvary. vosice PODŘIPSKO Litoměřice Polepy Terezín Ohře Brozany nad Ohří 261 Vrutice 608 Stručný průvodce Hoštka25 obcemi regionu Vrbice Libotenice Labe Doksany Hrobce Židovice 240 Chodouny Černěves Záluží Kyškovice

Více

Praha 20. ledna 2012 Ročník V., Číslo 1

Praha 20. ledna 2012 Ročník V., Číslo 1 Praha 20. ledna 2012 Ročník V., Číslo 1 VÝROČÍ Rok 2012 bude ve znamení řady různých výročí, která si budeme letos připomínat. Z historického hlediska můžeme považovat za nejdůležitější rok 1212 kdy byl

Více

Historie židovské obce v Tučapech u Soběslavi

Historie židovské obce v Tučapech u Soběslavi ČESKO-ANGLICKÉ GYMNASIUM Třebízského 1010 370 06 České Budějovice Historie židovské obce v Tučapech u Soběslavi Středoškolská odborná činnost Autor: Hana Pexová Konzultant: PhDr. Jana Zahradníková Obor:

Více

Sochy svatých v Jindřichově Hradci

Sochy svatých v Jindřichově Hradci Sochy svatých v Jindřichově Hradci Sochy Zaostřeno na historii a Jindřichův Hradec Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.10/01.0044 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním

Více

JIHOČESKÝ HEROLD. Časopis o historii a pomocných vědách historických. z Pernštejna

JIHOČESKÝ HEROLD. Časopis o historii a pomocných vědách historických. z Pernštejna JIHOČESKÝ HEROLD Časopis o historii a pomocných vědách historických z Pernštejna 1/2012 Znaky obcí Jihočeského kraje Daněk Milan Ing. Jindřichův Hradec Kájov Omlenice Besednice 2 Obsah Jihočeský Herold

Více

Strana Zpravodaj Štěpánovska Srpen 2007

Strana Zpravodaj Štěpánovska Srpen 2007 Strana Číslo 4 SRPEN 2007 Pojedete-li po silnici od Tehova do Kácova, za osadou Licoměrsko se najednou otevře krajina doširoka i do dáli. Jistě si přitom pomyslíte, že je to krásný kus České země, jak

Více

Panu A. Adamcovi a dalším pracovníkům Domova Pístina, kteří se zasloužili o založení a udržení novodobé tradice zdislavské vesnické pouti.

Panu A. Adamcovi a dalším pracovníkům Domova Pístina, kteří se zasloužili o založení a udržení novodobé tradice zdislavské vesnické pouti. Poděkování Panu A. Adamcovi a dalším pracovníkům Domova Pístina, kteří se zasloužili o založení a udržení novodobé tradice zdislavské vesnické pouti. Starostovi A. Fišerovi a dalším zastupitelům obce Pístina,

Více

Kronika obce Bělá pod Bezdězem. Bělá pod Bezdězem. Kronika r. 2005

Kronika obce Bělá pod Bezdězem. Bělá pod Bezdězem. Kronika r. 2005 Bělá pod Bezdězem Kronika r. 2005 Obsah: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Úvod Současné události Každodenní život Zajímavosti Volný čas Spolky - Tělovýchova a sport Korfbalový oddíl Oddíl házené Spolek amatérských cyklistů,

Více

120 let. Sboru dobrovolných hasičů v Zašové

120 let. Sboru dobrovolných hasičů v Zašové 10 let Sboru dobrovolných hasičů v Zašové Almanach k oslavám 10. jubilea založení Sboru dobrovolných hasičů v Zašové, konaných 0. července 013 Vážení čtenáři tento výroční almanach je připomínkou 10 let

Více

KRONIKA MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 10 2004

KRONIKA MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 10 2004 KRONIKA MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 10 2004 Úvod Kronika se dosud v městské části Praha 10 nepsala. Tento díl, který držíte v rukách, je jejím prvním dílem. Obsahem tohoto svazku je oddíl Popis obce, kde se čtenář

Více

Městská část Praha 14

Městská část Praha 14 Městská část Praha 14 K R O N I K A Kyjí, Hostavic, Hloubětína a Černého Mostu 2 K R O N I K A městské části Praha 14 Rok 2005 3 Děkuji všem spolupracovníkům i autorům jednotlivých textů za pomoc při realizaci

Více

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz Č E S K É D Ě D I C T V Í U N E S C O nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz České dědictví UNESCO Brno 4 Český Krumlov 8 Holašovice 12 Kroměříž 16 Kutná Hora 20 Lednicko valtický areál

Více