Přesunutí poštovní schránky ze stávajícího serveru do systému MS Exchange si vyžádá na straně uživatele změnu nastavení poštovního klienta.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Přesunutí poštovní schránky ze stávajícího serveru do systému MS Exchange si vyžádá na straně uživatele změnu nastavení poštovního klienta."

Transkript

1 MS Exchange informace pro uživatele Přesunutí poštovní schránky ze stávajícího serveru do systému MS Exchange si vyžádá na straně uživatele změnu nastavení poštovního klienta. Tento dokument popisuje základní nastavení programu MS Outlook 2010 ve spojení s MS Exchange v prostředí Univerzity Palackého v Olomouci. Obsah MS Exchange informace pro uživatele... 1 Čtení pošty internetovým prohlížečem:... 2 První spuštění MS Outlook Připojení MS Outlook 2010 PC JE v celouniverzitní AD... 4 Připojení MS Outlook 2010 PC NENÍ v celouniverzitní AD... 6 Varianta 1)... 6 Varianta 2)... 8 Připojení MS Outlook 2010 existující IMAP účet Další možnosti alternativního nastavení (protokol IMAP)... 11

2 Čtení pošty internetovým prohlížečem: Pro přístup k poštovní schránce prostřednictvím internetu jsou podporovány tyto prohlížeče: Internet Explorer 7 a novější Mozilla Firefox 3.0 a novější Apple Safari 3.1 a novější Google Chrome 3.0 a novější Webová aplikace pro čtení pošty je na adrese https://owa.upol.cz Pro správnou funkci všech vlastností je potřeba mít povoleny cookies, JavaScript a povoleno otevírání nových oken. Pro tato nastavení je vhodné zařadit internetovou adresu https://owa.upol.cz do tvz. Důvěryhodných (trusted) serverů. (Internet / možnosti / zabezpečení viz obrázek 1a) Obrázek 1a Nastavení webového serveru do důvěryhodných serverů Poznámka: Před započetím konfigurace jakéhokoli poštovního klienta doporučujeme, aby se uživatel nejprve přihlásil do své schránky přes webové rozhraní. Tím si uživatel zkontroluje správnost přihlašovacích údajů (které bude později zadávat do poštovního programu) a skutečnost, že jeho schránka byla správně převedena do nového systému. Jestliže nefunguje přihlášení do schránky přes https://owa.upol.cz, obraťte se na správce sítě nebo HelpDesk.

3 První spuštění MS Outlook 2010 Po prvním spuštění Outlooku (jakékoli aplikace ze sady Office 2010) se zobrazí dialogové okno viz Obr. 1b. V tomto okně klikněte na možnost č. 1 Použít doporučená nastavení. Obrázek 1b První spuštění Office 2010 Dále následuje spuštění průvodce nastavením viz následující postup. Poznámka: Pokud se vám nezobrazí okno prvního spuštění, máte již pravděpodobně nastaven starší poštovní účet. V tomto případě pokračujte dle postupu v kapitole Připojení MS Outlook 2010 existující IMAP účet.

4 Připojení MS Outlook 2010 PC JE v celouniverzitní AD Je-li počítač zapojen do celouniverzitní Active Directory, vše probíhá automaticky. Uživatel pouze kontroluje a potvrzuje nastavení obrázky 2-5. Obrázek 2 Průvodce nastavení Outlook start Obrázek 3 Průvodce nastavením Outlook 2010 (PC v celouniverzitní Active Directory)

5 Obrázek 4 Průvodce nastavením Outlook 2010 (PC v celouniverzitní Active Directory) Obrázek 5 Průvodce nastavením Outlook 2010 (PC v celouniverzitní Active Directory)

6 Pás karet Panel úkolů Seznam složek (strom) Seznam položek v dané složce Podokno čtení Přepínání funkcí pošta, kalendář, kontakty, úkoly Stavový řádek Obrázek 6 Výchozí okno Outlook 2010 základní popis Připojení MS Outlook 2010 PC NENÍ v celouniverzitní AD Není-li váš počítač správně připojen do celouniverzitní Active Directory, nebo v případě, že Outlook nedokáže z jiných důvodů sám automaticky nastavit váš ový účet, můžete se pokusit nastavit účet ručně. Zde jsou možné dvě varianty v závislosti na specifikách nastavení PC a LAN. Varianta 1) Po spuštění Outlooku vypadá průvodce podobně jako na obrázku 4. Zde je nutno ale vyplnit ovou adresu a heslo (viz Obr 7a). Obrázek 7a

7 Po kliknutí na tlačítko Další Outlook hledá nastavení pro zadanou ovou adresu. V tomto kroku se může stát, že vás Outlook požádá o zadání přihlašovacího jména a hesla (viz Obr. 7b). Obrázek 7b POZOR!! protože Outlook nemůže znát vaše přihlašovací údaje (které si normálně bere z PC, které je v Active Directory UP), nabídne vám jako přihlašovací jméno vaši ovou adresu. Zde je nutno kliknout na Použít jiný účet a vyplnit správně vaše přihlašovací údaje, dle zvyklostí v Portále UP. Součástí přihlašovacího jména je i tedy uživatelské jméno je ve tvaru (viz Obr.7c).

8 Obrázek 7c Ponecháte-li zatrhávací pole Zapamatovat pověření prázdné, bude se Outlook ptát na heslo po každém spuštění. Zvolíte-li Zapamatovat pověření, Outlook se vás na jméno a heslo ptát nebude, ale po budoucí změně hesla přes portál si musíte změnit i toto heslo v Outlooku. Po tomto kroku již je Outlook nastaven. Varianta 2) Nefunguje-li z nějakého důvodu nastavení Outlooku dle varianty 1) (obrázky 7a-c), můžete se pokusit nastavit Outlook dle této varianty. Na obrazovce Přidat nový účet zvolíte Konfigurovat ručně nastavení serveru nebo další typy serverů (viz Obr.7d).

9 Obrázek 7d Ruční nastavení Outlooku 2010 pro Exchange V následujícím kroku je nutno vyplnit název poštovního serveru Exchange. V případě Univerzity Palackého je to outlook.upol.cz. Jako uživatelské jméno vyplňte ovou adresu a klikněte na Zkontrolovat jméno (viz Obr.7e) Obrázek 7e Vyplnění jména serveru a uživatele Je-li vše v pořádku, uživatelské jméno se podtrhne a můžete konfiguraci dokončit kliknutím na tlačítko Další. Poznámka: Protože existuje celá řada výchozích konfigurací, je možné, že Outlook vaše jméno nerozezná a požádá vás o zadání přihlašovacích údajů viz Obr.7b. V tomto případě postupujte dle obrázků a textu výše.

10 Připojení MS Outlook 2010 existující IMAP účet V případě, že MS Outlook 2012 již používáte, velmi pravděpodobně se vám automaticky nespustí průvodce nastavením, jak je uvedeno výše. V tomto případě je, nutno spustit MS Outlook, kliknout vlevo nahoře na položku Soubor (Obr. 9). Obrázek 9 - přidání dalšího účtu (1) Obrázek 10 přidání dalšího účtu (2) Vyplnit ovou adresu a heslo do celouniverzitní AD (Obr. 11)

11 Obrázek 11 přidání nového účtu (3) Po kliknutí na tlačítko Další se již dokončí konfigurace stejně, jako je uvedeno na Obr. 5. Další možnosti alternativního nastavení (protokol IMAP) V případě, že uživatel nechce z nějakého důvodu využívat nativní připojení k Exchange, je možno Outlook nastavit pro protokol IMAP (podobně jako jakýkoli jiný poštovní klient). Postup je uveden na obrázcích Obrázek 12 Konfigurace IMAP krok 1

12 Obrázek 13 Konfigurace IMAP krok 2 Jméno serveru pro přístup protokolem IMAP je imap4s.upol.cz. Jméno serveru pro odesílání pošty je smtp.upol.cz Jméno a heslo uživatele je stejné jako pro portál, včetně Tato nastavení jsou stejná pro všechny typy IMAP klientů.