vesnička podzim 2013

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "vesnička podzim 2013"

Transkript

1 vesnička podzim 2013

2 2 OBSAH První školní den ve vesničkách 2 Středisko Kompas Brigády na komunitě mládeže 3 Realizované projekty SOS Sluníčko 4 Jak nás můžete podpořit JAK JSME PROŽÍVALI PRVNÍ ŠKOLNÍ DEN? SOS dětská vesnička Chvalčov 2. září očekávaný a slavnostní den je konečně tady! Právě první zářijový den šly některé děti poprvé do školy a dočkaly se tak okamžiku, na který se dlouho těšily. Také na naší vesničce máme čtyři prvňáčky, Sabinku, Katku, Milánka a Danečka, kteří se slavnostně ustrojili, vzali na záda aktovku a v doprovodu maminek se vydali poprvé v životě zasednout do školních lavic. Přejeme jim nejen spoustu jedniček, ale také hezké zážitky ve škole, hodně nových kamarádů a ať je pro ně učení zábavou a jde jim vše s úsměvem. SOS dětská vesnička Brno Medlánky Prázdniny letos opět utekly jako voda a už je to tu! Tak dlouho očekávaný první školní den. Pro naši SOS vesničku v Brně Medlánkách mělo pondělí 2. září velký význam nejen pro všechny děti a jejich maminky, ale zejména pro našeho Juldu, pro kterého byl tento den úplně prvním školním dnem v životě. Na tento významný okamžik se Julda už dlouho těšil a pilně připravoval. Novou aktovku mu donesl Ježíšek a penál dostal od své hodné babičky k narozeninám. Ještě zbývalo nakoupit společně s maminkou Hankou potřebné školní pomůcky a škola mohla začít. Jelikož Julda rád sportuje, nejvíc se těšil na tělocvik. Po pár dnech ve škole je náš prvňáček nadšen nejen ze spousty nových kamarádů, ale zejména z moc hodné paní učitelky. Přejeme Juldovi hodně úspěchů, ať se mu ve škole moc líbí a zažije tam spoustu legrace. Úspěšný školní rok a spoustu nových zážitků všem!

3 3 LETNÍ BRIGÁDA NA KOMUNITĚ MLÁDEŽE V létě měly dvě mladé obyvatelky komunity mládeže Žaneta s Denisou možnost vyzkoušet si brigádu v hotelu Marriott, jenž je naším dlouhodobým podporovatelem. Žaneta si vyzkoušela brigádu v restauraci a na place jako číšnice, Denisa ve VIP servisu. S oběma dívkami jsme si povídali o tom, jaké to je na brigádě ve špičkovém hotelu a jaké zkušenosti si odnášejí. Se Žanetou jsme mluvili přímo v hotelu Marriott. Žaneta studuje střední potravinářskou školu obchodu a služeb, obor cukrářka. Jednou by chtěla pracovat v restauraci nebo mít vlastní cukrárnu. Jak se jí líbilo na brigádě a co vlastně dělala? Už sám hotel byl hezký. A ještě víc se mi líbili zaměstnanci hotelu, cítila jsem se mezi nimi skvěle. Naučila jsem se docela hodně věcí. Víc komunikovat, vařit a mluvit anglicky. O zlepšení angličtiny se zmiňuje také Denisa, která studuje fotografii: Přestala jsem se stydět mluvit anglicky, a dodává, co se jí na brigádě nejvíc líbilo: poznala jsem spoustu zajímavých lidí, kteří nám vycházeli vstříc a poradili nám, když jsme něco nevěděli. Obě se shodují na tom, že by rády využily možnosti si brigádu napřesrok zopakovat. A my doufáme, že jim tato příležitost pomohla získat nejen cenné pracovní zkušenosti, ale také větší samostatnost a jistotu v jednání s lidmi. Děkujeme společnosti Marriott, že pomáhá najít správný směr mladým lidem v SOS dětských vesničkách. Žaneta s manažerem hotelu Marriott Colinem Stanleym. Denisa při rozhovoru o brigádě v hotelu Marriott.

4 4 Sluníčko poskytlo útočiště a péči již šesti dětem. SOS SLUNÍČKO Od poloviny července tohoto roku je otevřeno Sluníčko, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, které SOS dětské vesničky provozují v Karlových Varech. Snažíme se spolupracovat se všemi státními institucemi, jako jsou úřady, školy či policie, i s ostatními neziskovými organizacemi, aby se informace o Sluníčku brzy dostala k dětem, které jeho služby potřebují. Podobné zařízení v Karlovarském kraji doposud chybělo, a protože stále existují děti v nouzi, o které je potřeba se bezprostředně postarat, poskytlo Sluníčko útočiště a péči již osmi dětem. Ve Sluníčku našli útočiště také sourozenci Klárka s Matyášem, jimž hrozilo nebezpečí ze strany agresivního partnera jejich matky. Po jednom z konfliktů, kdy se matka s dětmi ocitly na ulici, pomohlo akutní situaci vyřešit právě Sluníčko. Klárka s Matyášem jsou ve Sluníčku měsíc a za tu dobu udělali velké pokroky především díky individuální péči, které se jim tu dostává. Zatím je ve Sluníčku nikdo z rodiny nenavštívil ani nekontaktoval, proto se snažíme o to, aby se děti dostaly do pěstounské péče, která jim poskytne láskyplné rodinné prostředí.

5 5 STŘEDISKO KOMPAS Být dobrým rodičem není jen tak. Rodičem se člověk nerodí, ale stává se jím. V životě člověka navíc mohou přijít situace, které ovlivňují život celé rodiny. A děti v takovém případě trpí nejvíce. Proto jsme do nabízených služeb rodinám s dětmi zařadili také sociálně aktivizační služby, ve kterých učíme tomu, jak se stát dobrým rodičem. Od června tohoto roku tak funguje středisko Kompas, které na Přerovsku nabízí terénní ambulantní služby rodinám s dětmi, jenž se ocitly v dlouhodobě nepříznivé situaci. V přirozeném prostředí rodiny pomáháme najít východisko z takové situace a aktivně ji řešit. Hlavním cílem je, aby byla rodina schopna samostatně fungovat a řešit nastalé problémy. Aby se rodina stala pro dítě bezpečným prostředím, kde nachází péči a lásku. Od otevření střediska jsme poskytli podporu již 23 rodinám, ve kterých vyrůstá 43 dětí. Práce Kompasu v každé rodině je individuální a trvá zpravidla několik měsíců. V jednom z příštích vydání časopisu Vesnička se s Vámi rádi podělíme o konkrétní výsledky naší práce. Chcete podpořit SOS dětské vesničky a přemýšlíte jak? Jednou z možností je uspořádat sbírkovou či benefiční akci. Inspirací Vám může být např. sbírka při příležitost zahradní slavnosti pořádané naší spolupracovnicí Lindy van Kats. Paní van Kats poprosila své přátele, aby místo dárků přispěli do kasičky SOS dětských vesniček. Na akci se vybralo 18 tisíc korun a my děkujeme nejen za tento příspěvek, ale také za nápad spojit příjemné s užitečným!

6 6 Vzdělávání pěstounek V SOS dětských vesničkách si uvědomujeme, že láskyplná péče o děti, které často přicházejí z neutěšených podmínek, je velmi náročná. Proto se snažíme nabízet pěstounkám takové služby, které jim pomohou najít správnou cestu v často spletitých osudech dětí. V červnu tohoto roku se tak dvanáct pěstounek zúčastnilo školení zaměřeného na pochopení vzniku citové vazby mezi dítětem a dospělým a možnosti řešení případných problémů. Jak porozumět dítěti v pěstounské péči a jak připravit sebe i dítě na jeho odchod? I takové situace pěstounky řešily, ba co víc, mohly si je samy vyzkoušet, vžít se tak do situace dítěte a více jej pochopit. Projekt Vzdělávání pro rozvoj náhradní rodinné péče je financován nadačním příspěvkem Grantového řízení Fondu Nadace Tereza Maxové dětem pro Jihomoravský kraj. Školitel: Amalthea, občanské sdružení Zvyšování kvality systému náhradní péče Projekt Zvyšování kvality systému náhradní péče, se dostává do finiše. Léto jsme věnovali hlavně přípravě dvou produktů pro mladé lidi z komunit mládeže s cílem připravit je na odchod do samostatného produktivního života. První z nich je brožura 10 tipů jak najít job, která rychle a jednoduše poradí, jak postupovat, když hledáme zaměstnání a jsme v této situaci nováčci. Druhým produktem je zcela unikátní webová aplikace ve které si hrajeme, a přitom se učíme hospodařit s vlastním rozpočtem tak, abychom dosáhli vytouženého cíle podobně jako Bill Gates. Projekt Zvyšování kvality systému náhradní péče o děti, CZ.1.04/5.1.01/ , je podpořen z ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR

7 7 Děkujeme MPSV podpořilo náhradní rodinnou péči v SOS dětských vesničkách Ministerstvo práce a sociálních věcí podpořilo v roce 2013 komplexní zajištění pěstounských rodin v SOS dětských vesničkách v Karlových Varech, Brně a ve Chvalčově. V SOS dětských vesničkách nacházejí láskyplný domov nejčastěji děti z větších sourozeneckých skupin, které nemohou být umístěné do individuální pěstounské péče a u kterých je důležité podporovat jejich vzájemnou sounáležitost a přirozené příbuzenské vazby. Aktivity projektu Komplexní zajištění náhradní rodinné péče v SOS dětských vesničkách byl podpořen z dotačního řízení Rodina a ochrana práv dětí MPSV. Děkujeme společnosti Newton Media za monitoring médií, který nám bezplatně poskytuje. Díky Newton Media víme nejen to, co se píše o SOS dětských vesničkách, ale sledujeme také aktuální dění v oblasti náhradní rodinné péče. Děkujeme statutárnímu městu Karlovy Vary za poskytnutí finanční podpory SOS dětské vesničce Karlovy Vary Doubí!

8 6 způsobů, jak nás můžete podpořit Bankovní převod Váš příspěvek můžete poslat na číslo účtu / Nezapomeňte uvést Váš variabilní symbol. Trvalý příkaz Zřiďte si trvalý příkaz k úhradě u Vaší banky a přispívejte na provoz SOS dětských vesniček v pravidelných měsíčních či čtvrtletních částkách! Přesáhne-li Váš měsíční příspěvek 200 Kč, stanete se členem Klubu patronů více informací na On-line příspěvek Na našem webu najdete vstup do on-line platební brány, přes niž můžete poslat Váš příspěvek jednoduše pomocí platební karty. Dárcovská SMS Pošlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS VESNICKY na číslo ! Cena jedné SMS je 30 Kč. I malý dar potěší! Uspořádejte sbírkovou akci Jednou z možností, jak nám přispět, je uspořádat sbírkovou akci ve prospěch SOS dětských vesniček. Pro více informací nás kontaktujte na Řekněte o nás přátelům Vědí Vaši přátelé, že podporujete SOS dětské vesničky? Vědí, čím se zabýváme? Vědí, že si mohou svůj dar odepsat z daní? Budeme rádi, když jim to povíte! Kde nás najdete? Facebook/sos dětské vesničky LinkedIn/sos dětské vesničky Vydává: Sdružení SOS dětských vesniček, U Prašného mostu 50, Praha-Hrad. Redakce: Mgr. Lenka Marečková, GRAFICKÁ ÚPRAVA: Martin Málek Uzávěrka Náklad: ks. Vyrobil: Grafokon tiskárna s.r.o. ISSN

Vážení přátelé sos dětských vesniček

Vážení přátelé sos dětských vesniček vesnička ZIMA 2014 2 OBSAH Co je středisko Kompas? Paní Petra a její syn Michal SOS dětská vesnička Karlovy Vary 3 SOS dětská vesnička Brno 5 4 SOS dětská vesnička Chvalčov, Komunita mládeže, SOS Sluníčko

Více

ÚVODNÍK. SOS KOMPAS sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi

ÚVODNÍK. SOS KOMPAS sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi vesnička léto 2014 2 3 OBSAH úvodník sos Sluníčko bojuje s nedostatkem míst Slavné košile pomohou SOS Sluníčku SOS SLUNÍČKO ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI VYŽADUJÍCÍ OKAMŽITOU POMOC 2 3 4 Myslíte si, že běh není pro

Více

vesnička květen 2015

vesnička květen 2015 vesnička květen 2015 2 Milí přátelé, každý z nás dospělých si přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. Co si přejí náctileté děti? Až vyrostu, chci být šťastný, zdravý, v bezpečí, nešikanovaný, být

Více

finanční zdroje pro rozjezd nových projektů, Výkaz zisku a ztráty Petr Lužný Národní ředitel 2 3

finanční zdroje pro rozjezd nových projektů, Výkaz zisku a ztráty Petr Lužný Národní ředitel 2 3 výroční zpráva 2013 OBSAH Úvod 3 Děkujeme 4 Naše cíle.................................... 5 Historie SOS dětských vesniček........................ 8 Mezinárodní organizace SOS Children s Villages International

Více

vesnička podzim 2014

vesnička podzim 2014 vesnička podzim 2014 2 3 SOS kormidlo Každoročně se dospívající děti z SOS Kormidla zapojují do letních brigád. Denisa a Žaneta už druhým rokem úspěšně pracují v hotelu Marriott v Praze, bydlely na vysokoškolských

Více

společně jsme to dokázali.

společně jsme to dokázali. vesnička únor 2015 2 3 společně jsme to dokázali. DĚKUJEME! 491Díky vaší finanční podpoře jsme v našich sedmi programech péče o ohrožené děti za rok 2014 pomohli 491 dětem! 224 SOS Kompasy v Brně, Karlových

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 PODPORUJ EME: DĚTI RODINY V TĚŽKÉ ŽIVOTNÍ SITUACI PĚSTOUNSKÉ A ADOPTIVNÍ RODINY ZÁJEMCE O NÁHRADNÍ RODINNOU PÉČI

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 PODPORUJ EME: DĚTI RODINY V TĚŽKÉ ŽIVOTNÍ SITUACI PĚSTOUNSKÉ A ADOPTIVNÍ RODINY ZÁJEMCE O NÁHRADNÍ RODINNOU PÉČI VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 PODPORUJ EME: DĚTI RODINY V TĚŽKÉ ŽIVOTNÍ SITUACI PĚSTOUNSKÉ A ADOPTIVNÍ RODINY ZÁJEMCE O NÁHRADNÍ RODINNOU PÉČI Vroce 2013 oslavila Amalthea už 10 let! Vize Amalthea Amalthea je nestátní

Více

Představujeme nového Národního. Vážení a milí přátelé, Ocenění pro matku pěstounku

Představujeme nového Národního. Vážení a milí přátelé, Ocenění pro matku pěstounku vesnička jaro 2013 2 3 OBSAH Ocenění pro matku pěstounku 3 Komunity mládeže 6 SOS Dětská vesnička Brno Medlánky Budeme otevírat 7 4 SOS Dětská vesnička Chvalčov 5 Zimní a jarní radovánky 8 Představujeme

Více

v roce 2011 Výroční zpráva Spolu dětem o.p.s.

v roce 2011 Výroční zpráva Spolu dětem o.p.s. spolu dětem v roce 2011 Výroční zpráva Spolu dětem o.p.s. Obsah Úvodní slovo: 5 Poslání: 7 Předmět činnosti: 9 Základní údaje: 10 Náš tým: 10 Projekty: 11 Poděkování dárcům: 75 Hospodaření: 77 Úvodní slovo

Více

Obsah Výroční zprávy 2009

Obsah Výroční zprávy 2009 Obsah Výroční zprávy 2009 Úvodní slova str. 3 Něco o Latě str. 4 Lidé v Latě str. 5 Klienti v Latě str. 6 Rodiče v Latě str. 7 Dobrovolníci v Latě str. 8 Spolupracující organizace v Latě str. 9 Aktivity

Více

Výroční zpráva 2014. vystřihněte si pexeso!

Výroční zpráva 2014. vystřihněte si pexeso! VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Výroční zpráva 2014 vystřihněte si pexeso! Střediska Triangl, Stopa čápa, Komunitní centrum Amaro Phurd Pražská, Komunitní centrum ZIP, Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Modrý

Více

Úvodní slovo. Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

Úvodní slovo. Vážené čtenářky, vážení čtenáři, Výroční zpráva 2011 Úvodní slovo Vážené čtenářky, vážení čtenáři, podobně jako každý rok, i letos jsme pro Vás na přelomu jara a léta připravili Výroční zprávu za rok předchozí, tentokráte za rok 2011.

Více

ÚVODNÍ SLOVO. Váš tým o.s. Otevřená budoucnost

ÚVODNÍ SLOVO. Váš tým o.s. Otevřená budoucnost 2013 Výroční zpráva ÚVODNÍ SLOVO Je pro nás velkou ctí, že můžeme touto cestou představit činnost občanského sdružení Otevřená budoucnost, které se přidalo do velké rodiny pomáhajících organizací teprve

Více

Potřebují děti v děcáku ještě naši pomoc?

Potřebují děti v děcáku ještě naši pomoc? Průvodce světem dětí v dětských domovech a pěstounské péči Potřebují děti v děcáku ještě naši pomoc? Tiskové materiály neziskové organizace Spolu dětem Obsah: 1) Nejlepší pomoc je konkrétní 2) Proč vlastně

Více

Milí členové, spolupracovníci, přátelé a podporovatelé Občanského sdružení NA CESTĚ,

Milí členové, spolupracovníci, přátelé a podporovatelé Občanského sdružení NA CESTĚ, OBSAH Obsah... 1 Slovo úvodem... 2 Občanské sdružení NA CESTĚ... 3 Centrum Archa... 6 Křižovatky... 12 K2 - zdolej svou horu... 14 Finanční zpráva... 17 Poděkování... 23 Podporovatelé... 24 1 SLOVO ÚVODEM

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Pomáháme mladým lidem z dětských domovů vykročit do života

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Pomáháme mladým lidem z dětských domovů vykročit do života 2012 VÝROČNÍ ZPRÁVA Pomáháme mladým lidem z dětských domovů vykročit do života 1 Úvodní slovo 3 Tábory, pobytové akce 24 Tys zapomněl, že jsi dobrovolník? 4 Dny pro dětské domovy 26 Kdo jsme / Poslání

Více

Výrocka. Etiketa. Projekt Roz(h)led. se zakladatelem Františkem Francírkem. Nakopni svou kariéru. Rozhovor. Reportáž z Theatrálního večírku

Výrocka. Etiketa. Projekt Roz(h)led. se zakladatelem Františkem Francírkem. Nakopni svou kariéru. Rozhovor. Reportáž z Theatrálního večírku Výrocka 2014 Projekt Roz(h)led Rozhovor se zakladatelem Františkem Francírkem Reportáž z Theatrálního večírku Etiketa Nakopni svou kariéru Naši noví patroni EDITORIAL Milí přátelé, otevíráte výroční zprávu

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013. www.skp-centrum.cz

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013. www.skp-centrum.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 OBSAH Úvodní slovo 3 Poslání a cíle SKP-CENTRUM, o.p.s. 4 Základní údaje a kontakty 5 Organizační struktura společnosti 6 Poskytované služby 7 Co se podařilo v roce 2013 30 Finanční

Více

Rodinné setkání. Mikulášská s našimi teenagery v roli Mikuláše, anděla a čerta.

Rodinné setkání. Mikulášská s našimi teenagery v roli Mikuláše, anděla a čerta. Výroční zpráva 2014 Rodinné setkání. Mikulášská s našimi teenagery v roli Mikuláše, anděla a čerta. Akce v parku Žižkova. Několik slov o uplynulém roce Hledejte především jeho království a spravedlnost

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. www.skp-centrum.cz

VÝROČNÍ ZPRÁVA. www.skp-centrum.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA 212 214 216 213 215 www.skp-centrum.cz Obsah Úvodní slovo Poslání a cíle SKP-CENTRUM, o.p.s. Základní údaje a kontakty Organizační struktura společnosti Poskytované služby Co se v roce 214

Více

Zpravodaj ANR ČR 11-12/2012. Obsah: Okénko výkonné rady PF 2013 Ohlédnutí za rokem 2012

Zpravodaj ANR ČR 11-12/2012. Obsah: Okénko výkonné rady PF 2013 Ohlédnutí za rokem 2012 Milí přátelé! Přejeme příjemné prožití svátečních dnů v rodiném kruhu a šťastný nový rok 2013. Obsah: Okénko výkonné rady PF 2013 Ohlédnutí za rokem 2012 Ze života náhradních rodin Zkušení pěstouni a PP

Více

občanské sdružení rozum a cit zpravodaj zima2012 www.rozumacit.cz

občanské sdružení rozum a cit zpravodaj zima2012 www.rozumacit.cz občanské sdružení rozum a cit zpravodaj zima2012 www.rozumacit.cz V současné době nabízíme naše služby v těchto projektech: Poradenské centrum Poskytujeme: informace o náhradní rodinné péči sociálně-právní

Více

Otvíráme. Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 EDICE

Otvíráme. Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 EDICE 03_2013_NTMD_NTM_2 08.10.13 19:08 Stránka 1 Otvíráme EDICE Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life 03_2013_NTMD_NTM_2 08.10.13 19:08 Stránka 2

Více

www.pestalozzi.cz výroční zpráva 2012

www.pestalozzi.cz výroční zpráva 2012 www.pestalozzi.cz výroční zpráva 2012 Obsah: 1. Úvodní slovo... 3 4. Zpráva auditora... 24 2. O společnosti 2/1 Řídící orgány... 4 2/2 Historie společnosti... 5 2/3 Poslání společnosti... 8 2/4 Činnost

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009. Obecně prospěšná společnost DLAŇ ŽIVOTU

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009. Obecně prospěšná společnost DLAŇ ŽIVOTU VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 Obecně prospěšná společnost DLAŇ ŽIVOTU POSLÁNÍ Naším posláním je šířit myšlenku úcty k životu a touha ji konkrétně naplňovat. S vědomím, že každý má právo na život a že lidský život

Více

4 / 2009 I Č K A. SOS dětské vesničky na Facebooku 400 bílých balonků pro 400 dětí

4 / 2009 I Č K A. SOS dětské vesničky na Facebooku 400 bílých balonků pro 400 dětí 4 / 2009 V E S N I Č K A SOS dětské vesničky na Facebooku 400 bílých balonků pro 400 dětí Milí přátelé, SOS dětské vesničky na Facebooku vítám vás znovu na stránkách našeho časopisu. Příroda nám v minulých

Více

Lektor programu Zdravá mládež Patrik Müller při přednášce na základní škole

Lektor programu Zdravá mládež Patrik Müller při přednášce na základní škole Vaše práce se třídami dosáhla jak mezi žáky, tak i mezi učiteli značné popularity a opravdu má velmi kladný ohlas. Proto zájem o spolupráci trvá, a poněvadž se ve třídách stále nějaké problémy vyskytují,

Více

Výroční zpráva za rok 2014

Výroční zpráva za rok 2014 Výroční zpráva za rok 2014 Obsah O organizaci Dobrovolnický program Doučování dětí ze sociokulturně znevýhodněného prostředí Apollo Terénní pedagogický pracovník Rodinný učitel Dobrovolnické centrum KMOTR

Více

informace a více obrázků, navštivte i naše webové stránky!

informace a více obrázků, navštivte i naše webové stránky! Milí přátelé pomáhání, rádi vám předkládáme zprávu o roce 2014. Díky obětavé práci zaměstnanců i dobrovolníků a také díky rozmanité pomoci mnohých z vás se toho událo tolik, že to výroční zpráva nemůže

Více