Měsíčník informací ze života našeho domova. SRPEN 2014

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Měsíčník informací ze života našeho domova. SRPEN 2014"

Transkript

1 Měsíčník informací ze života našeho domova. SRPEN 2014 Motto: Pokud stojíš před rozhodnutím a nevíš si rady, jednoduše si hoď mincí. Ne proto, že by měla rozhodnout za tebe, ale pro ten moment, kdy je ve vzduchu - a ty najednou víš, v kterou možnost doufáš.

2 Srpen je osmým měsícem roku gregoriánského kalendáře. České jméno pochází pravděpodobně od slova srp, což býval hlavní nástroj užívaný v raném zemědělství při sklizni obilí (tedy při žních), žně pak obvykle končily právě v osmém měsíci kalendářního roku. V původním římském kalendáři (republikánském) byl název tohoto měsíce sextilis ( šestý ) a měl celkem 29 dní. Při reformě kalendáře Gaiem Iuliem Caesarem roku 46 př. n. l. získal měsíc sextilis navíc jeden den, takže čítal dohromady třicet dnů. Při Augustově opravě tohoto kalendáře roku 8 př. n. l., kdy byla upravena určitá nepřesnost v počítání juliánského kalendáře římskými pontifiky, navrhl Senát, aby byl měsíc sextilis přejmenován na augustus na počest reformátora kalendáře. Rozšířený názor říká, že z důvodu, že se nepovažovalo za dostatečně uctivé, aby měsíc pojmenovaný po současném císaři měl méně dní než měsíc pojmenovaný po Iuliu Caesarovi, dostal i měsíc augustus navíc jeden den, který byl následně ubrán z měsíce února, který od té doby má jen 28 (nebo v přestupném roce) 29 dnů. Ale jsou některé indicie napovídající, že srpen měl 31 dní už po julianské reformě. Aby neměly tři měsíce za sebou po 31 dnech, byl zároveň převeden jeden den ze září do října a jeden den z listopadu do prosince, a tak bylo rozrušeno Sósigenovo pravidelné střídání dlouhých a krátkých měsíců.

3 Pranostiky Co červenec neuvaří, srpen nedopeče. Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče. V srpnu když půlnoční vítr věje, bez deště slunéčko hřeje. Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak. Moc hub srpnových - moc vánic sněhových. Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu. Tento úkaz uvidíte pouze jednou v životě: Zpracovala: Mazurková Olga, PSS střediska Helios

4 Sportovní dopoledne v Denním stacionáři Organizátoři tohoto střediska nás pozvali na sportovní dopoledne, které se skládalo ze 4 soutěží: 1. Slalom s kroketovým kladivem 2. Hod na olympijské kruhy 3. Hod do terče 4. Vysvětlení významu různých slov Našim uživatelům v podání paní Krzystkové Libuše, paní Vondrusové Mileny a pana Vondruse Jana se podařilo získat celkové 1. místo, a to díky 1. místu p. Vondrusové v hodu na olympijské kruhy, 2. místu ve slalomu a 2. místu v hodu na terč, p. Krzystkové za 3. místo v hodu na olympijské kruhy a 3. místu p. Vondruse v hodu na terč. Bylo to krásně prožité dopoledne. Jsme na naše soutěžící právem hrdí.

5 Gratuluji jim ještě jednou a přeji si, aby byli inspirací pro ostatní uživatele, aby se tito přestali bát, že by podobné akce a soutěže nezvládli a s chutí a elánem se zapojili se do dalších soutěžních aktivit. Zpracovala: Silvie Švecová, ergoterapeut

6 Milé bystré hlavičky, PRO BYSTRÉ HLAVIČKY dnes si povíme něco o našich zahraničních sousedech. Stát, který je ukrytý v tajence, je náš soused a zajisté do tohoto kraje zavítal každý z nás alespoň jednou ve svém životě. Území zmiňovaného státu pokrývají jak nížiny, tak velehory, ve kterých krásy přírody chrání národní park. Hlavní město tohoto státu leží na druhé nejdelší evropské řece, která se na svém celém toku může pochlubit dalšími třemi hlavními evropskými městy. Pokud bychom si chtěli majestátný horský masív prohlédnout z nejvyššího vrcholu, museli bychom vystoupat až do výše 2654 m.n.v. Mezi gastronomické pochoutky patří mimo jiné také výrobky z ovčího mléka, nebo tzv. halušky. Kromě úředního jazyka obyvatelé hovoří také krajovými nářečími, nejznámější a nejkurióznější je nářečí obyvatel z východní části státu. Tato země má ve své historii oblíbeného hrdinu, který bohatým bral a chudým dával, a dodnes si jej lidé připomínají různými historkami, názvy turistických cílů, jeho životu jsou věnovány muzejní expozice, a jeho postava byla dokonce inspirací pro filmové tvůrce. Už víte, o jaké zemi je řeč? Ano? Pak pro Vás zajisté nebude obtížné vyplnit tajenku. Řešení odevzdejte do 15. dne následujícího měsíce aktivizačním pracovnicím. A na závěr prozradíme výherkyni z minulé soutěže: Marie Štefániková. Gratulujeme!

7 1. slovensky osel 2. slovenský soubor národních tanců a písní 3. ovčí sýr zapletený do tvaru copánku 4. nejdelší slovenská řeka 5. známé východoslovenské město 6. tatranský národní park 7. slovensky polibek 8. slovenské národní jídlo 9. slovenský hrdina Zpracovala: Denisa Sapíková, sociální pracovnice

8 Výstavba Havířova a vjezd do města. HISTORICKÁ SROVNÁNÍ ŠUMBARK Vlaková zastávka Šumbark byla zřízena v bývalém strážním domku u císařské cesty. Správcem byl Emil Kostka, který zde působil až do roku Pak dům sloužil jako byt traťmistra Václava Koštela. Fotografie jsou z roku 1912 a 2012.

9 Zpracovala: Olga Mazurková, PSS střediska Helios

10 A máme tady další hádanku Datum narození: Místo narození: Pohořelice Profese: zpěvačka, herečka Od mala hrála na housle a na kytaru. Studium v oboru chemička prádelen a čistíren nikdy nevyužila. Už od šestnácti totiž vystupovala s kapelou Flamingo. Následovala skupina Majestic, kde se s ní poprvé setkal její budoucí manžel Ivo Pavlík, se kterým má syna Adama. Po rozvodu vstoupila do skupiny Speciál a podruhé se vdala za bubeníka Vítězslava Vávru. Ani s ním jí ale manželství nakonec nevyšlo. Vydala na dvacet alb. V roce 1973 získala ocenění Zlatý štít, o tři roky později bronzovou Bratislavskou lyru. Koncerty vyprodává dodnes. Za svou kariéru získala mnohá ocenění, již zmiňovaný Zlatý štít z roku 1973 jako nejprodávanější zpěvačka. Roku 1976 se umístila na bronzové příčce na Bratislavské lyře, a to s písní "LÚČENIE", zpívanou slovensky a vydanou společností Opus. Během své kariéry vydala celkem 13 desek, z nichž první z nich, Andromeda, vyšlo již v roce Asi největší úspěch mělo album Meteor lásky ', které vyšlo v roce 1982 a kde měla i jeden z největších hitů Meteor lásky, ale hlavně Bílá Jawa 250. Největší hit, Jednoho dne se vrátíš, nazpívala už v roce 1976 na hudbu z filmového westernu Tenkrát na Západě, kterou složil Ennio Morricone.

11 Disponuje nezaměnitelným altem, proto se jí občas přezdívá česká Janis Joplin či Tina Turner. UŽ VÍTE, KDO JSEM? Řešení odevzdávejte do 15. dne následujícího kalendářního měsíce aktivizačním pracovnicím. Každý měsíc vylosujeme jednoho šťastlivce a odměníme jej drobným dárečkem. Správné řešení hádanky naleznete vždy v následujícím čísle časopisu a současně zveřejníme úspěšné řešitele. A na závěr prozradíme výherkyni z minulé soutěže: Libuše Hutníková. Gratulujeme! ODPOVĚĎ Z MINULÉHO ČÍSLA: Jiří Winter Neprakta Zpracovala: Olga Mazurková, PSS střediska Helios

12 Chvilka zamyšlení Letní čas Vítr a déšť odnesl sluneční paprsky a vkrádá se čas podzimní svými nejistými kroky. Léto nám připravilo na chvíli horké dny, které nám ohřály nejen celé tělo, ale taktéž nabídly balzám na duši. Existuje spousta lidí, kteří ovšem nemají rádi prudké léto. Je to pochopitelné, protože to může přinášet nemalé zdravotní problémy. Současná doba je plná klimatických změn, které přinášejí v létě nejen úmorná horka, ale i ničivé povodně. O této problematice nalezneme mnoho odkazů v médiích, v literatuře.. Je potřebné si to uvědomit a být zodpovědný nejen k sobě, ale i k vnějšímu okolí. Letní čas poskytuje možnost strávit dovolené, víkendy nebo zkrátka volné chvíle tam, kde si tento letní čas vychutnáme. Některé rodiny plánují dopředu cesty do dalekých končin, aby všichni zažili něco neobyčejného a alespoň na pár dní zapomněli na každodenní shon a starosti všedního dne. Někdo potřebuje odpočinek u moře, jiný zase pobyt na horách. Hrady a zámky jsou v České republice hojně navštěvovány právě v tomto období. Zkrátka si každý vybere způsob trávení dovolené dle své libosti. Důležité je, s jakým pocitem se člověk vrací zpátky do svého domova. Čas plyne a nikdo nenahradí společně strávené chvíle u ohně pod širákem nebo při západu slunce za zvuků mořských vln narážejících na pobřeží. Když se nám nepodaří vycestovat z místa bydliště z nejrůznějších důvodů, můžeme prožít přesto příjemné léto. Stačí vycházka do okolí či výhled z okna na modré nebe. Mojí babičce, která přestala chodit ven ze zdravotních

13 důvodů, jsem vyprávěla, co se venku děje, co nám kvete na zahradě a jak to všechno voní. Byla to jen jakási esence reálného prožitku, ale připomnělo jí to její dětství na venkově a vzpomínky se vracely... Tento týden se budeme v domově loučit s létem. Chtěla bych všem popřát krásné babí léto. Snad se k nám zase vrátí letní čas i přesto, že nám počasí dává najevo, že radosti ročních období jsou darovány dle toho, jak se my lidé chováme k přírodě. Autor: Andrea Bartošová, sociální pracovnice

14 OSLAVA 100. NAROZENIN PANA MATOUŠKA Dne se náš uživatel Leo Matoušek dožil nádherných stých narozenin a dá se říci, že oslavy probíhaly celý den. Dopoledne vše vypuklo na červeném patře, kde přišli s velkými gratulacemi spolubydlící pana Matouška, dále kolegové z bývalého zaměstnání a samozřejmě také zaměstnanci patra. Dopoledne bylo protkáno nejen gratulacemi, dárky od spolubydlících a bývalých kolegů, ale také básničkami, písničkami a zpěvem, odborný doprovod zajistil na kytaru pan Všianský. Děvčata z přímé péče dokonce vyvedla pár tanečních kroků. Celé dopoledne se z patra ozýval zpěv, veselí a bublání smíchu.

15 Následně bylo našemu oslavenci dopřáno pár hodin odpočinku, a to velké pravé MECHECHE vypuklo ve hodin v jídelně našeho střediska. Zde se sešla rodina p. Matouška, pozvaní uživatelé a zaměstnanci s panem ředitelem, nechyběli zástupci města Havířova v čele s Ing. Osmanczykem.

16 Na úvod zazněla krátká houslová skladba v podání sester Bubancových, následovaly projevy ředitele DsH MUDr. Dlábka a primátora Statutárního města Havířova Ing. Osmanczyka. Příjemnou vsuvku si připravil personál červeného patra zpěv i tanec s oslavencem. Posléze se vytvořil špalír gratulantů, který snad nebral konce.

17 Naše kuchařinky upekly oslavenci překrásný a velmi chutný dort. Jako společný dárek od rodiny a zaměstnanců dostal pan Matoušek televizor. Oslava to byla velice pěkná, stoly se prohýbaly pod dobrým jídlem a pitím. Pevně doufáme, že příští rok se opět sejdeme v čele s panem Matouškem při oslavě jeho 101. narozenin. Do dalších let ještě jednou HODNĚ ZDRAVÍ!!! Zpracovala: Chodilová Radka, PSS střediska Helios

18 Loučení s létem 2014 Loučení s létem se již pro naše středisko stalo tradicí, a tak jsme ve čtvrtek 28. srpna netrpělivě vyhlíželi z oken sluníčko. Nakonec se na nás štěstí přece jen usmálo a celá akce doprovázená hudbou skupiny Harmonikáři mohla naplno vypuknout. Aktivizační pracovnice nazdobily altány a každého příchozího navíc vítal mohutný nápis Loučení s létem ; za aktivní pomoci údržbářů vše připravily a nachystaly. Opět jsme pozvali uživatele z našeho sesterského střediska Luna, pozvání přijal i primátor města Havířova, který naše uživatele obdaroval lahvemi lahodného moku - vínem.

19 Uživatelé si v průběhu příjemného odpoledne pochutnali na grilovaných párcích a pivečku. Věříme, že i příští rok nám počasí bude přát a opět se sejdeme při tak příjemném posezení. Mé poděkování míří především k děvčatům sociálního útvaru za organizaci a hladký průběh této akce, dále údržbářům a pak také každému, kdo přiložil ruku k dílu. Zpracovala: Gabriela Kunčická, vedoucí sociálního útvaru

20 Pepíček dostane od tety krásné autíčko a maminka mu připomíná: "Co se říká?" "Nevím." "Co říkám tatínkovi, když přinese výplatu?" "Neříkej, že je to všechno." Tati, kde jsou Krkonoše? "Já nevím, máma pořád něco uklízí!"

21 Čeká tatínek na svou dceru před třídou, jde kolem učitelka a ptá se: "Vy čekáte dítě?" "Ne ne, to já jsem takhle tlustý pořád." Při poklesu produktivity práce na nulu projeví se totální nedostatek kruhového pečiva, působícího obezitu obyvatelstva. Bez práce nejsou koláče. Zpracovaly: Chodilová Radka, PSS střediska Helios a Gabriela Kunčická

22 Matoušek Leo Kocurová Štěpánka Vojtíšková Božena Moravcová Alžběta Suchánková Zdenka Mikulíková Růžena Otakar Lucák, Ing. DrSc.

23 Na měsíc září plánujeme: 8. září Canisterapie s Jerrym 15. září Oslava 20. výročí otevření střediska Luna 18. září Veletrh poskytovatelů sociálních služeb 19. září Den seniorů CVA Horymírova 22. září Canisterapie s Jerrym 30. září Řád bramborové pánvičky Dne nebo plánujeme pro uživatele domova se zvláštním režimem výlet do ZOO Ostrava. (Dle aktuální předpovědi počasí). Na tomto čísle spolupracovaly: Olga Mazurková Radka Chodilová Silvie Švecová Denisa Sapíková Andrea Bartošová Gabriela Kunčická Hlavní kontrolor: Gabriela Kunčická

Měsíčník informací ze života našeho domova. ÚNOR 2015

Měsíčník informací ze života našeho domova. ÚNOR 2015 Měsíčník informací ze života našeho domova. ÚNOR 2015 Motto: Jakkoli nám chyby druhých lidí mohou být na obtíž, buďme k nim tolerantní. I když si to možná nechceme připustit, i my jsme omylní a nikdy nevíme,

Více

Měsíčník informací ze života našeho domova. LEDEN 2015

Měsíčník informací ze života našeho domova. LEDEN 2015 Měsíčník informací ze života našeho domova. LEDEN 2015 Motto: Dej každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším dnem v tvém životě. MARK TWAIN OSOBNOSTI MĚSÍCE Karel Čapek Český prozaik,

Více

Měsíčník informací ze života našeho domova. ČERVENEC 2014

Měsíčník informací ze života našeho domova. ČERVENEC 2014 Měsíčník informací ze života našeho domova. ČERVENEC 2014 2. červenec - Světový den neidentifikovatelných létajících objektů UFO 4. červenec - USA: Den nezávislosti (1776) 5. červenec - Státní svátek v

Více

Nadační listy. osobnost Květa Fialová Vzpomínka Jiří Sovák. č. 28 / leden 2011 NADACE ŽIVOT UMĚLCE SENIOR PRIX 2010

Nadační listy. osobnost Květa Fialová Vzpomínka Jiří Sovák. č. 28 / leden 2011 NADACE ŽIVOT UMĚLCE SENIOR PRIX 2010 č. 28 / leden 2011 Nadační listy NADACE ŽIVOT UMĚLCE SENIOR PRIX 2010 osobnost Květa Fialová Vzpomínka Jiří Sovák Slovo úvodem I přesto, že je konec měsíce ledna, stále se vlastně ještě nacházíme na začátku

Více

říjen, listopad, prosinec

říjen, listopad, prosinec NÁŠ DOMOV č. 32 říjen, listopad, prosinec 2013 1 PŘEDBĚŽNÝ SEZNAM AKCÍ ŘÍJEN Mezinárodní den seniorů Týden sociálních služeb s doprovodnými aktivitami Beseda s panem Adamem Wiltchem Stolní společenské

Více

rok 2014 se pomalu chýlí ke svému konci a stojíme na prahu roku 2015.

rok 2014 se pomalu chýlí ke svému konci a stojíme na prahu roku 2015. číslo 4/2014 Co v tomto čísle najdete Novoroční přání... 3 Příspěvek do heřmanoměsteckého zpravodaje... 4 Sněhulák (Jaroslav Seifert)... 5 Adventní čas... 6 Setkání s rodinnými příslušníky... 7 Sportovní

Více

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec

Seniorský zpravodaj č. 30 1. zpravodaj. Léto 2013 č. 30. Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Seniorský Seniorský zpravodaj č. 30 1 zpravodaj Léto 2013 č. 30 Čtvrtletník uživatelů a zaměstnanců Domova pro seniory Kamenec Vážení uživatelé, nejmilejších. přejeme krásné prožití letních dnů, plné pohody

Více

SCHVÁLENO. Zastupitelé schvalují rozpočet 2015. FOTO/JAN KRÁL

SCHVÁLENO. Zastupitelé schvalují rozpočet 2015. FOTO/JAN KRÁL ročník XXIII leden 2015 Rozpočet městského obvodu Slezská Ostrava pro rok 2015 SLEZSKÁ OSTRAVA/ Zastupitelé obvodu schválili na svém zasedání 18. prosince rozpočet pro letošní rok. Návrh rozpočtu byl sestaven

Více

chránila budoucí hodnoty a nová investice tak nebude ohrožena, ani zmařena.

chránila budoucí hodnoty a nová investice tak nebude ohrožena, ani zmařena. Kde najdete tu svou? Frýdlant nad Ostravicí Frýdlant n. O., Čeladná Baška Malenovice Bílá, Lhotka Kultura Metylovice, Kunčice p. O. Pržno Janovice, Pstruží Ostravice, Staré Hamry Zpravodaj pro 13 obcí

Více

HARMONIE TŘETÍHO VĚKU

HARMONIE TŘETÍHO VĚKU Městská správa sociálních služeb v Mostě - příspěvková organizace HARMONIE TŘETÍHO VĚKU Číslo 48 Den dětí v Denním dětském rehabilitačním stacionáři, Středisku denní péče v ul. Františka Malíka 973 Naši

Více

SLOVO STAROSTY Z OBSAHU. Slovo starosty. Aktuálně z radnice... 3 Krátké zprávy Zpravodaj Obecní policie Z jednání Rady obce Lužice Týden rodiny

SLOVO STAROSTY Z OBSAHU. Slovo starosty. Aktuálně z radnice... 3 Krátké zprávy Zpravodaj Obecní policie Z jednání Rady obce Lužice Týden rodiny Slovo starosty Z OBSAHU Aktuálně z radnice... 3 Krátké zprávy Zpravodaj Obecní policie Z jednání Rady obce Lužice Týden rodiny Pro seniory... 7 S - centrum Hodonín Osobnost... 9 Marie Suchánková My všichni

Více

ŘÍJEN 2014 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna

ŘÍJEN 2014 DUHA. Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna ŘÍJEN 2014 DUHA Měsíčník informací Domova seniorů Havířov, středisko Luna Poděkování Vážení klienti, vážení zaměstnanci, dovolte mi malé zastavení nad uplynulými oslavami 20 let od otevření střediska Luna.

Více

BESEDNÍK. 740 let partnerského města Lubliniec ŘÍJEN 2012 ČÍSLO 198 LISTUJEME: LISTUJEME: LISTUJEME:

BESEDNÍK. 740 let partnerského města Lubliniec ŘÍJEN 2012 ČÍSLO 198 LISTUJEME: LISTUJEME: LISTUJEME: BESEDNÍK Zpravodaj města Kravaře www.kravare.cz ŘÍJEN 2012 ČÍSLO 198 LISTUJEME: Podpis dohody str. 3 LISTUJEME: Ministrantské setkání str. 10 LISTUJEME: 740 let partnerského města Lubliniec Ve dnech 15.

Více

noviny informační čtvrtletník o událostech v našem městečku

noviny informační čtvrtletník o událostech v našem městečku Ročník IX. Milí čtenáři novin, Vánoce přicházejí každým rokem pořád ve stejnou dobu, ale většině se nám zdá, že každý rok jsou tady o něco dříve. V každé rodině je slaví jinak, ale podstata Vánoc zůstává

Více

LEDEN ÚNOR BŘEZEN. Novoroční turnaj v šipkách. Beseda s p. Liborem Širůčkem o Indii. Beseda s p. Bohuslavem Kudou o historii Letovic

LEDEN ÚNOR BŘEZEN. Novoroční turnaj v šipkách. Beseda s p. Liborem Širůčkem o Indii. Beseda s p. Bohuslavem Kudou o historii Letovic NÁŠ DOMOV č. 29 leden, únor, březen 2013 PŘEDBĚŽNÝ SEZNAM AKCÍ LEDEN Novoroční turnaj v šipkách Beseda s p. Liborem Širůčkem o Indii Beseda s p. Bohuslavem Kudou o historii Letovic Představení western

Více

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce Vážení spoluobčané, chladné počasí těchto dnů nám neklamně avizuje blížící se předvánoční období a konec dalšího roku. Zároveň je to doba, kdy se ohlížíme co nám právě končící rok přinesl a rekapitulujeme

Více

zpravodaj starolískovecký Informační měsíčník pro občany městské části brno-starý lískovec Starolískovecká superstar. Starolískovecké mladé hody

zpravodaj starolískovecký Informační měsíčník pro občany městské části brno-starý lískovec Starolískovecká superstar. Starolískovecké mladé hody starolískovecký zpravodaj CERVEN 2011 ročník 19 www.staryliskovec.cz Informační měsíčník pro občany městské části brno-starý lískovec Starolískovecká superstar Letošním rokem se snad definitivně dá říci,

Více

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 2 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. února 2010 V tomto čísle najdete: Mistryně Evropy str. 4 Základní školy str. 5 7 Mateřská škola str. 8 9 Benátky a archeologie str. 15 Policie ČR informuje

Více

hlučínskénoviny Taneční soutěž Hlučínská lilie zanedlouho oslaví třicet let Ocenění kvalitních pedagogů

hlučínskénoviny Taneční soutěž Hlučínská lilie zanedlouho oslaví třicet let Ocenění kvalitních pedagogů hlučínskénoviny V sobotu 21. dubna 2012 pořadatelé Kulturního domu Hlučín ve spolupráci s KST KD Hlučín a ČSTS MS Divize přivítali v kulturním domě účastníky dalšího ročníku tradiční taneční soutěže Hlučínská

Více

Ročník XXIV. č. 9 2. května 2014 5 Kč, fotografií

Ročník XXIV. č. 9 2. května 2014 5 Kč, fotografií Jarní běhání... ČTRNÁCTIDENÍK KADAŇSKÝCH OBČANŮ Příští KN Uzávěrka příspěvků a inzerátů je ve středu 7. května 15. května...9. strana Pozvánka Kam za kulturou... 3. strana Nabízejí více......zpráv aktualit

Více

OMOVSKÝ ZPRAVODAJ LÉTO 2015. číslo 8. Neprodejné, slouží pro interní potřebu DS a DZR PO PŘEČTENÍ PŘEDEJTE PROSÍM DALŠÍMU ČTENÁŘI

OMOVSKÝ ZPRAVODAJ LÉTO 2015. číslo 8. Neprodejné, slouží pro interní potřebu DS a DZR PO PŘEČTENÍ PŘEDEJTE PROSÍM DALŠÍMU ČTENÁŘI OMOVSKÝ ZPRAVODAJ DS A DZR LÉTO 2015 číslo 8. zábava na dosah Neprodejné, slouží pro interní potřebu DS a DZR PO PŘEČTENÍ PŘEDEJTE PROSÍM DALŠÍMU ČTENÁŘI Správně vidíme jen srdcem, co je důležité, je očím

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

HORECKÝ ZPRAVODAJ 06/2013

HORECKÝ ZPRAVODAJ 06/2013 HORECKÝ ZPRAVODAJ 06/2013 NAŠE ŠKOLA MÁ VELKÉ JUBILEUM Základní škola v Horce nad Moravou k mému životu neodmyslitelně patří. Můj život je s ní spjat vlastně od dětství. Řídícím byl kdysi můj dědeček Jindřich

Více

Číslo: 4 ročník: 36 7. května 2012 cena: 10 Kč

Číslo: 4 ročník: 36 7. května 2012 cena: 10 Kč Číslo: 4 ročník: 36 7. května 2012 cena: 10 Kč Krásný teplý, slunný, prodloužený víkend završil tradiční benátecký Prvomájový jarmark, který se uskutečnil jako vždy 1. května na Husově náměstí. Bylo k

Více

JAN KUBÍK SPORTOVCEM ROKU!

JAN KUBÍK SPORTOVCEM ROKU! Čtvrtletník Čtyřlístku centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, příspěvkové organizace, ročník V., číslo 2., červen 2012 JAN KUBÍK SPORTOVCEM ROKU! Mezi množstvím událostí, jichž jsme byli od

Více

Informační středisko nově otevřeno od 1. 6. do 30. 9. na náměstí Republiky 148 (bývalá prodejna rybářských potřeb naproti zastávce U Husa)

Informační středisko nově otevřeno od 1. 6. do 30. 9. na náměstí Republiky 148 (bývalá prodejna rybářských potřeb naproti zastávce U Husa) 6 MĚSÍČNÍK MĚSTA SOBĚSLAVI ROČNÍK 22 červen 2013 cena 10,- Kč Informační středisko nově otevřeno od 1. 6. do 30. 9. na náměstí Republiky 148 (bývalá prodejna rybářských potřeb naproti zastávce U Husa)

Více

Zpravodaj Města Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregionu Bystřicko

Zpravodaj Města Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregionu Bystřicko ROČNÍK V., BŘEZEN 2010, 6800 VÝTISKŮ, ZDARMA III/2010 Zpravodaj Města Bystřice nad Pernštejnem a Mikroregionu Bystřicko Zpr vy z rady města strana 5 Smírčí kameny vyjdou počtvrté strana 11 Program kulturního

Více

Zprávu o hospodaření TS a hospodaření s odpady za I. pololetí. 2007 Zprávu o přípravě investičních akcí na rok 2008

Zprávu o hospodaření TS a hospodaření s odpady za I. pololetí. 2007 Zprávu o přípravě investičních akcí na rok 2008 Nový název Základní umělecká škola v Úpici má od 28. září 2007 čestný název Základní umělecká škola A. M. Buxton, Úpice. I přesto, že na Václava si vzalo babí léto náhradní volno a pršelo, na dobré náladě

Více

IX. ročník, č.3 Září 2013 RYBNÍČEK. časopis Domova důchodců Sámova 2481, Roudnice nad Labem. Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.

IX. ročník, č.3 Září 2013 RYBNÍČEK. časopis Domova důchodců Sámova 2481, Roudnice nad Labem. Divoké husy na odletu - konec i babímu létu. IX. ročník, č.3 Září 2013 RYBNÍČEK časopis Domova důchodců Sámova 2481, Roudnice nad Labem Divoké husy na odletu - konec i babímu létu. Teplý říjen - studený únor. Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy

Více

informátor Podpořte školu v Tanzanii str. 3 Děti a mládež s postižením také musí chodit do školy str.9 Nerozvážnost se může prodražit str.

informátor Podpořte školu v Tanzanii str. 3 Děti a mládež s postižením také musí chodit do školy str.9 Nerozvážnost se může prodražit str. informátor 3/2012 Podpořte školu v Tanzanii str. 3 Děti a mládež s postižením také musí chodit do školy str.9 Nerozvážnost se může prodražit str. 18 1 úvod autor článků Natálie Klusová pastorační pracovnice

Více