MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY a hod.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-21.09.2008 9.00-12.00 a 13.00-17.00 hod."

Transkript

1 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Bozkov Bozkovské dolomitové jeskyně hod. Doksy, Máchova Památník Karla Hynka Máchy a Hrádek nad Nisou, Státní hrad Grabštejn hod. Frýdlant, Nám. T.G.Masaryka 37 Městské muzeum Frýdlant hod. Nejdelší jeskynní systém v ČR, vytvořený v dolomitech. Vzácná krápníková výzdoba, unikátní plástevnaté a mřížkovité struktury křemene, vypreparované tzv. selektivní korozí. Největší podzemní jezero v Čechách. Návštěvní okruh 400 metrů. Hromadným výpravám doporučujeme rezervovat prohlídku předem. Oblast Doks je spjata se jménem romantického básníka Karla Hynka Máchy / /. Krátký, ale pohnutý osud velkého českého básníka se stal legendou. Byl tulákem s vnímavou duší, který nacházel inspiraci pro své dílo především ve zdejší půvabné krajině. Původně gotický hrad ze 13. století, v 16. století přestavěn na výstavný renesanční zámek. Hradu imponuje mohutná věž nabízející nádherný výhled na celé okolí, především však na známé Trojmezí ČR - Německo - Polsko. Zpřístupněné je sklepení, severní část hradu a velká okrouhlá věž. Městské muzeum se nachází v budově novorenesanční radnice. Součástí expozice je mimo jiné i možnost vstupu na balkon nad obřadní síní. Obřadní síň je velmi reprezentativní místnost, která není běžně přístupna veřejnosti a je užívána pouze pro slavnostní příležitosti. Jablonec nad Nisou, Horní náměstí 12 Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně Funkcionalistická stavba byla postavena v letech Autorem návrhu byl architekt Josef Zasche. Její součástí je i přilehlá fara. Kromě bohoslužeb se zde konají i koncerty. Jablonec nad Nisou, Nám. B. Němcové 2/1560 Kostel Povýšení sv. Kříže Kostel byl postaven v secesním stylu v letech Plány navrhl jablonecký architekt Josef Zasche, stavbu provedla firma Emiliana Herbiga. V kostele se dodnes konají každou neděli bohoslužby starokatolické církve. Jablonec nad Nisou, Nám. dr. Farského Kostel dr. Farského Pseudogotický evangelický kostel postavil v r stavitel Arwed Thamerus. Jeho věž se tyčí do výše šedesáti metrů. Objekt slouží bohoslužbám církve československé husitské a je oblíbeným místem konání koncertů vážné hudby.

2 Jablonec nad Nisou, Kostelní 1 Kostel sv. Anny Jablonec nad Nisou, U Muzea 398/4 Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Původně renesanční stavba r přestavěna v barokním stylu, koncem 19. stol obnovena fasáda v neorenesančním duchu. Poslední rekonstrukce v letech byla součástí projektu Regenerace historického centra města. Byla spolufinancována Evropskou unií a Ministerstvem pro místní rozvoj (SROP). Secesní budova ve florálním stylu původně patřila exportní firmě Zimmer a Schmidt. Dnes je sídlem Muzea skla a bižuterie. Ve sbírkách jsou zastoupeny předměty dokumentující historii sklářství, šperkařství, bižuterie a nejnověji i medailérství a mincovnictví. Jablonec nad Nisou, Dolní nám. 1 Městská knihovna Jablonec nad Nisou p.o. Stará radnice - správní budova byla postavena libereckým stavitelem Gustavem Sachersem v l , původně sídlo nově konstituovaného městského úřadu. Po postavení nové radnice ve 30. letech 20. stole. byla do staré radnice přemístěna městská knihovna. Jablonec nad Nisou, Liberecká 1900 Městské divadlo Jablonec nad Nisou o.p.s. Městské divadlo bylo vystavěno v letech v secesním stylu s klasicistními prvky. Autorem návrhu byl ateliér Fellner a Helmer Vídeň. Slavnostně otevřeno bylo v září roku Od roku 1947 působí jako pohostinské divadlo pro zájezdové scény rozsáhlá rekonstrukce. Jablonec nad Nisou, Mírové nám. 19 Nová radnice Jilemnice, Roztocká Kaple Božího těla v Jilmu hod. Jilemnice Kaple sv. Izidora na Kozinci hod. Funkcionalistická budova postavena v letech podle návrhu architekta Wintera. Již od začátku své historie byla nová radnice pojata i jako kulturní centrum s restauracemi a kinem. Dnes je v budově sídlo městského úřadu. Letos oslaví 75 výročí od postavení. Kaple je centrální čtyřboká orientovaná stavba s ústupkovými nárožími. Kaple byla postavena na místě zbořeného kostele Božího těla v roce Tato čtvercová stavba (2,8 x 2,8 m) byla postavena na jižním svahu Kozince u Jilemnice, pravděpodobně na začátku 18. století. Pod kaplí vyvěrá pramen.

3 Jilemnice, K Vodojemu Kaple sv. Anny na Kozinci hod. Jilemnice, u č.p. 744 Zvonice v Hrabačově hod. Kamenický Šenov, Osvobození 69 Kamenický Šenov, náměstí Míru Kravaře, Víska 3 Sklářské muzeum Kamenický Šenov hod. Kostel Narození sv. Jana Křtitele hod. Vísecká rychta Římskokatolický kostel Sv. Jana Liberec, Pionýrů Křtitele a Liberec, nám. Dr. E. Beneše 22 Divadlo Františka Xavera Šaldy hod. Kaple sv. Anny je situovaná na úbočí vrchu Kozince v bezprostřední blízkosti zástavby rodinných domů. V roce 1908, kdy byla vysvěcena, stála ovšem ještě daleko v polích. Již v 19. století bychom na místě, kde dnes kaple sv. Anny stojí, našli kříž. Zvonice byla postavena v roce Stojí při č.p. 744 mezi vzrostlými jasany a javory, má významnou krajinotvornou funkci. Zvuk zvonku se odtud krásně nese širokým údolím na soutoku Jizerky a Jilemky. Stálá expozice rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Expozice historizujících křišťálových ověskových svítidel. Současně probíhá výstava prací účastníků 5.ročníku Mezinárodního sympozia rytého skla. Kostel byl postaven v letech podle projektu italského architekta Pabla Pitra Columbaniho. Přibližně těmito lety lze datovat i vznik hřbitova, který tvoří cenný soubor empírových a klasicistních náhrobků a historizující hrobky významných místních obchodníků se sklem. Vísecká rychta, vystavěná r pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách - expozice lidového bydlení, vývoj lidové architektury a bydlení v severních Čechách. Kostel byl vybudován na základech dřívějšího luteránského dřevěného kostelíka z poč. 16. stol. Jeho současná podoba pochází z roku 1708 (architekti Ch. Hitschmana a G. Hübnera). Oltářní obraz od J. Ginzela (1708) představuje křest Ježíše Krista. Za zmínku stojí nejstarší liberecké varhany z r Divadlo bylo postaveno v letech v novorenesančním slohu, interiér v pozdně barokním slohu podle projektu vídeňských architektů F. Fellnera a H. Helmera. Opona je dílem vídeňských malířů G. Klimta a F. Matsche. Liberec, Malé nám. Kostel Nalezení svatého Kříže hod hod. Kostel byl postaven roku Autorem je pražský stavitel italského původu M. A. Canevalle, který zvolil půdorys ve tvaru kříže. Pod vedením stavitele J. J. Kuntze proběhla v letech rozsáhlá přestavba, po které kostel představuje nejcennější barokní stavbu Liberce.

4 Liberec, Sokolovské nám hod hod. Liberec, nám. Dr. E. Beneše 1 Liberecká radnice hod. Liberec, Jablonecká 41 Liebiegova vila hod. Liberec, Masarykova 723 Lázně císaře Františka Josefa I hod. Liberec, Masarykova 11 Severočeské muzeum v Liberci hod. Liberec, U Tiskárny 1 Liberec 8, Ještědská Kostel svatého Antonína Velikého Oblastní galerie v Liberci Římskokatolický Kostel Sv. Bonifáce hod hod hod. Kostel svatého Antonína Velikého tvoří díky své 70 metrů vysoké věži jednu z dominant Liberce již po několik staletí. Byl postaven na místě původního dřevěného kostelíku v letech pravděpodobně dle návrhu stavitele M. Spazia a je první zděnou stavbou města. Radnice byla postavena v novorenesančním slohu v letech Budova má bohatě zdobenou fasádu, figurální reliéfy a vzácné vitráže v oknech. Hlavní věž je vysoká 65 m. V suterénu se nachází výstavní prostory pro reprezentativní akce Statutárního města Liberec. Objekt vznikl přestavbou dvou domů jako reprezentativní sídlo podnikatele Theodora von Liebiega v letech Plány hlavní budovy vznikly v ateliéru vídeňského architekta Humberta Walchera von Molthein. Vychází převážně z neogotických forem a neorenesančního slohu s prvky hrázděného zdiva. Budova lázní byla vystavěna roku 1902 v novorenesančním slohu vídeňským architektem P. P. Brangem. Bohatě zdobené průčelí je obloženo keramickými obklady, vchod střeží socha boha moře Poseidona a jeho manželky Amfitrité. Sochařskou výzdobu realizovali profesoři E. Gerhart a F. Craske. Budova muzea byla postavena v letech podle návrhu profesora Ohmanna v romanticko-historizujícím stylu. Ve výstavních sálech se nacházejí stálé expozice - přírodovědná, prehistorická, dějin Liberecka, mechanických hudebních automatů a další. Oblastní galerie v Liberci sídlí v architektonicky zajímavé budově, patřící mezi památky chráněné státem. Byla postavena v letech podle návrhu libereckého stavitele Gustava Sacherse pro rodinu barona Johanna Liebiega mladšího, syna jednoho ze zakladatelů textilního průmyslu na severu Čech. Jedná se kostel postavený v letech , německými obavateli Liberce, kteří byli po druhé světové válce odsunuti do SRN. Jedná se pravděpodobně o jediný kostel Sv. Bonifáce (německého hlavního patrona) na území České repuliky. Kostel se nachází v Liberci pod Ještedem v turistické lokalitě.

5 Nový Bor, Nám. Míru 105 Sklářské muzeum Nový Bor a a Muzeum představuje ve stálé expozici stylový a technologický vývoj českého skla od 17. do 20. století. Součástí expozice jsou modely sklářských dílen, ukázky pracovních postupů a archivní dokumenty. V prostorách muzea je prodejna s replikami historického skla, skl. bižuterií a odbornou literaturou. Nový Bor, náměstí Míru Nový Bor, Štursova 286 Pěnčín u Jablonce nad Nisou, ul. Krásná 19 Pěnčín u Jablonce nad Nisou, ul. Krásná 10 Pěnčín u Jablonce nad Nisou, ul. Krásná Kostel Nanebevzetí Panny Marie hod. Kostel sv. Ducha Fara - č. p. 19 Kittelův dům - č. p. 10 Kostel sv. Josefa a hod hod hod hod. Sloup v Čechách, Benešova 1 Zámek ve Sloupu v Čechách hod. Kostel byl postavenen v letech a autorem byl děčínský stavitel Václav Kosch. Jedná se o stavbu s dokonale vypracovanou věží a bohatou výzdobou interiéru. Jeho téměř 60m vysoká věž vytváří neopakovatelnou dominantu města v protikladu s okolní členitou krajinou. Kostel byl postaven v letech Kostel je hodnotnou novorenesanční stavbou, která byla umístěna v dominantní poloze nad obcí Nový Bor. Vnější vzhled a interiér jsou dochovány v původním stavu a umocňují tak význam kostela. Dům č.p bývalá fara je jednopatrová budova, která byla založena přibližně na čtvercovém půdorysu. Stavba pochází z druhé poloviny 18. století a je spolu s bývalým hřbitovem, morovým sloupem, kostelem, studánkou, ohradní zdí a torzem sochy sv. Josefa součástí areálu kostela sv. Josefa. Roubená patrová stavba, kterou nechal postavit v 1. polovině 18. století lékař Jan Josef Kittel, sloužila nejen jako byt, ale proměnila se také v sanatorium. Od roku 2004 zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Barokní jednolodní svatostánek,který svým významem přesahuje rámec regionu, se začal stavět v roce 1756 a v roce 1760 byl dokončen. Pozoruhodný je dodnes tzv. Svatými schody. Do 28 schodů, po kterých se stoupá jenom po kolenou, vložil ostatky svatých páter J.W.Wiesner, první šumburský kaplan. Zámek byl postaven díky iniciativě Josefa Maxmiliána Kinského v letech jako náhrada staršího vrchnostenského sídla. Objekt se zámeckým parkem je nedílnou součástí hospodářského zázemí mimořádně významného panského celku, patřícího k nejvýznamnějším v severních Čechách.

6 Turnov, Mariánské náměstí Turnov Turnov, náměstí Českého ráje 1 Česká Lípa, nám. Osvobození 297 Kostel Narození Panny Marie Kostel sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích Radnice Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a hod hod hod a hod a Železný Brod, Bzí Kostel Nejsvětější Trojice hod. Trojlodní chrám, bazilikálního typu, ve stylu novogotickém byl postaven v pol. 19. stol. Aloisem Lexou z Aehrenthalu, podle plánů pražského architekta Martina Hausknechta. Generální opravy proběhly v letech Délka lodi 57 m, výška klenby 28,5 m, vnitřní šířka lodi 19 m. Jednolodní kostelík z poč. 13. století, obehnaný masivní hřbitovní zdí na okraji obce při komunikaci do Turnova. V interiéru se zachoval epitaf Jiřího Reinolta ze Štiřína s dřevěnou deskou na níž je vyobrazen Poslední soud s dominující postavou tzv. Zeleného čerta. Celková obnova v r Patrová nárožní budova s věží a pseudorenesanční fasádou, po úpravách a požárech z pozdně gotické a renesanční podoby. Věž je osazena hodinami. Poslední obnova fasády v r Část budovy slouží veřejnosti jako radnice, část je v pronájmu banky. Muzeum představuje ve svých expozicích unikátní vlastivědné sbírky umělecké, historické a přírodovědné pocházející jak z regionu, tak z řady zemí světa. Vystaveny jsou unikátní předměty a přírodniny z Asie, Afriky, Ameriky, Austrálie i celé Evropy. Nová expozice"svět moří a oceánů". Starobylá obec Bzí byla založena na sklonku 13. století. Od poloviny století následujícího jsou doloženy první zprávy o bzovské farnosti. První kostely ve vsi byly dřevěné, nynější stavba pochází z roku 1697 a je nejstarší sakrální stavbou v regionu. Ve dnech EHD bude otevřena vyhlídka na věži. Železný Brod, náměstí 3. května 37 Klemencovsko a a Objekt Klemencovsko pochází z roku Je to poslední neporušené roubené průčelí na železnobrodském náměstí, zbytek jedné z nejpůvabnějších staveb dřevěného městečka. Průčelí patrového roubeného domu bylo v roce 1936 zapojeno do moderní budovy státní spořitelny.

7 Železný Brod, Běliště 57 Roubené stavení č. p Běliště a a Největší a nejkrásnější roubené stavení ve městě. Stavba z roku 1807 reprezentuje tradiční lidovou architekturu pojizerské oblasti. Od roku je zde otevřena stálá národopisná expozice Městského muzea. Každá z devíti místností je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a jeho okolí. Železný Brod Kostel sv. Jakuba Většího a hod. Pozdně barokní stavba kostela byla vystavěna v letech Jedná se o zděnou jednolodní stavbu s půlkruhově uzavřeným presbytářem, sakristií a kaplí. Kostel spolu s farou, kostnicí, zvonicí, schodištěm a ohradní zdí je nejvýznamnější dominantou pravobřežní části Železného Brodu. Železný Brod, Na Poušti Kostel sv. Jana Nepomuckého hod Památka barokní architektury z roku 1769, významná dominanta města, původně s hrobkou hraběcí rodiny Des Fours. V interieru kostela je dochován původní umělecky hodnotný iluzivní oltář, malovaný v pozdně barokním stylu technikou fresco secco.

11.09.2010-19.09.2010 10.30-12.00 a 13.30-17.00 hod. 11.09.2010-12.09.2010 9.00-17.00 hod. Čechách. 18.09.2010 10.00-15.30 hod.

11.09.2010-19.09.2010 10.30-12.00 a 13.30-17.00 hod. 11.09.2010-12.09.2010 9.00-17.00 hod. Čechách. 18.09.2010 10.00-15.30 hod. DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2010 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVRENO POPIS PAMÁTKY Vodní hrad Budyně nad Ohří. Původně dřevěný hrad nechal Budyně

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V STŘEDOČESKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov, Benešov 1 Benešov, Malé náměstí 74 Konopiště - státní zámek Muzeum Podblanicka - pobočka Benešov 08.09.2012-09.09.2012 10.00-16.00

Více

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1 MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 09.09.2007-10.09.2007 9.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad Ploučnicí tvoří

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-14.09.2008 09.00-12.00 a 12.30 Lešetice, Lešetice 52 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Památník Vojna u Příbrami - Muzeum obětí komunismu 13.09.2008-14.09.2008 09.00-17.00 hod. Autenticky dochovaný bývalý zajatecký

Více

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1

MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS. Stránka 1 MESTO PAM. NAZEV VE DNECH EHD OTEVRENA PAM. POPIS Blatná, náměstí Míru Mariánský sloup na náměstí Míru v Blatné 08.09.2007-16.09.2007 Jedná se o typický mariánský sloup, jehož základ tvoří čtyři vysoké

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V ÚSTECKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Benešov nad Ploučnicí, Zámecká 51 Státní zámek Benešov nad Ploučnicí 08.09.2012-09.09.2012 10.00-17.00 hod. Zámecký areál v Benešově nad

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Bohdalov Kostel sv. Vavřince v Bohdalově 14.09.2008 14.00-17.00 Brtnice Zřícenina hradu Rokštejn 21.09.2008 10.00-15.00 Kostel v Bohdalově byl založen

Více

Památky Nového Boru. Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková. Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala.

Památky Nového Boru. Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková. Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala. Památky Nového Boru Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala Nový Bor 2015-1 - - 2 - 1. KOSTELY MODLITEBNY FARA BÝVALÝ PIARISTICKÝ KLÁŠTER

Více

Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57 587 33 Jihlava Česká republika

Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57 587 33 Jihlava Česká republika Krajský úřad kraje Vysočina Žižkova 57 587 33 Jihlava Česká republika Tel.: +420 564 602 111 Fax: +420 564 602 420 e-mail: posta@kr-vysocina.cz www.region-vysocina.cz Památky UNESCO >> náměstí a zámek

Více

PAMÁTEK UNESCO NA DOSAH Z BRNA výlety

PAMÁTEK UNESCO NA DOSAH Z BRNA výlety 7 PAMÁTEK UNESCO NA DOSAH Z BRNA výlety Památky UNESCO v České republice UNESCO, United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, česky Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, je jednou

Více

Slovo úvodem. Noc kostelů

Slovo úvodem. Noc kostelů Ústecký kraj Slovo úvodem Noc kostelů, známá v Rakousku, ale už i u nás v České republice a v naší litoměřické diecézi, a rozšiřující se nyní na Slovensko, do Polska, Německa a Holandska, není jen významnou

Více

Zachovalé náhrobky na židovském hřbitově v obci Podbřezí

Zachovalé náhrobky na židovském hřbitově v obci Podbřezí Arkády opočenského zámku obrazárna. Součástí zámeckého areálu je i park a obora. Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně byl založen L. Colloredem z Wallsee roku 1673. Raně barokní stavba z let 1676-78

Více

0. den pátek 28.7. (cca 2km)

0. den pátek 28.7. (cca 2km) (cca 360km) vysvětlivky: 4km silnice: silnice druhé a nižší třídy. 3km silnička: většinou zpevněná ale i nezpevněná nebo polní nebo lesní cesta. 2km cyklostezka: značená cyklo-turistická trasa. 1km červená:

Více

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V PLZEŇSKÉM KRAJI

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - EHD 2012 - www.ehd.cz PAMÁTKY OTEVŘENÉ V PLZEŇSKÉM KRAJI MĚSTO A ADRESA NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Bor, Plzeňská 259 Bystřice nad Úhlavou, 1 Dobřany, Nám. T.G.M. 5 Zámek Bor Zámek Bystřice nad Úhlavou Kostel sv. Víta Dobřany 15.09.2012-16.09.2012

Více

PAMÁTKY KLASICISMU, EMPIRU, ROMANTISMU A HISTORISMU

PAMÁTKY KLASICISMU, EMPIRU, ROMANTISMU A HISTORISMU PAMÁTKY KLASICISMU, EMPIRU, ROMANTISMU A HISTORISMU Architektura klasicismu, empiru, romantismu a historismu v Českých zemích V českých zemích trval barok neobyčejně dlouho. Po jeho vyčerpání sice nastupuje

Více

BĚLÁ POD BEZDĚZEM WEISERWASSER ZÁKLADNÍ INFORMACE. Město Bělá pod Bezdězem leží na okraji Středočeského kraje přibližně

BĚLÁ POD BEZDĚZEM WEISERWASSER ZÁKLADNÍ INFORMACE. Město Bělá pod Bezdězem leží na okraji Středočeského kraje přibližně Město Bělá pod Bezdězem leží na okraji Středočeského kraje přibližně 15 km od Mladé Boleslavi směrem na Doksy a Českou Lípu. Rozprostírá se mezi lesy v nadmořské výšce 300 m. Ve svém názvu má město horu

Více

Město Šluknov. Strategický plán rozvoje města Šluknov

Město Šluknov. Strategický plán rozvoje města Šluknov Město Šluknov Strategický plán rozvoje města Šluknov 2007 2015 Zpracovatelé: Ing. Kučera Ladislav, tel. 774032601 Srbská Kamenice 12 407 15 Srbská Kamenice Ing. Petrášek Jiří, tel.774032600 Duben červenec

Více

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O.

VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. VYSOKÁ ŠKOLA HOTELOVÁ V PRAZE 8, SPOL. S R. O. Bc. Radka Malá Třebíčsko jako potenciální destinace (nejen) pro české turisty Diplomová práce 2014 Diplomová práce Třebíčsko jako potenciální destinace (nejen)

Více

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-21.09.2008 9.00-16.00 hod. 20.09.2008-21.09.2008 9.00-18.00 hod.

MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY. 13.09.2008-21.09.2008 9.00-16.00 hod. 20.09.2008-21.09.2008 9.00-18.00 hod. Hartmanice Horšovský Týn, Náměstí Republiky 1 MĚSTO NÁZEV PAMÁTKY VE DNECH EHD OTEVŘENA POPIS PAMÁTKY Horská synagoga Hartmanice Státní hrad a zámek Horšovský Týn 13.09.2008-14.09.2008 9.00-18.00 hod.

Více

DĚJINY KULTURY POJIZEŘÍ

DĚJINY KULTURY POJIZEŘÍ Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horky nad Jizerou 35 Operační program: Cesta k modernímu vzdělávání DĚJINY KULTURY POJIZEŘÍ textová část: Mgr. Jaromír Šebek, Mgr. Jana Vyšohlídová fotografie:

Více

Posvátná místa v krajině

Posvátná místa v krajině Posvátná místa v krajině Sakrální stavby v Moravskoslezském kraji Barbora Matáková 2007 Albrechtice u Českého Těšína Kostel sv. Petra a Pavla Hlavní pamětihodností Albrechtic u Českého Těšína je dřevěný

Více

Brány královských věnných měst otevřené...

Brány královských věnných měst otevřené... Brány královských věnných měst otevřené... Mělník Nový Bydžov Polička Trutnov Vysoké Mýto Dvůr Králové nad Labem Hradec Králové Chrudim Jaroměř KDYŽ SE ŘEKNE... Dvůr Králové nad Labem, připomene se vám

Více

CHRUDIM. Design Elza reklama, www.elzareklama.cz, foto Stanislav Novotný, Karel Dvořák

CHRUDIM. Design Elza reklama, www.elzareklama.cz, foto Stanislav Novotný, Karel Dvořák CHRUDIM InformaËnÌ centrum Chrudim Star radnice Resselovo n mïstì 1 37 01 Chrudim Tel./fax: (+20) 69 6 821 E-mail: info@chrudim-city.cz Skype: navstevnik.cz www.navstevnik.cz Design Elza reklama, www.elzareklama.cz,

Více

Region VYSOČINA. www.region-vysocina.cz. Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině. Památky UNESCO

Region VYSOČINA. www.region-vysocina.cz. Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině. Památky UNESCO Památky UNESCO Památky UNESCO Trojúhelník památek UNESCO na Vysočině V České republice je v současnosti dvanáct památek zapsaných na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tři z nich

Více

Čestín. Čestlice. Češov. Číčenice. Číčovice. Číhaná

Čestín. Čestlice. Češov. Číčenice. Číčovice. Číhaná Čestín K. Hora 49 48'26.75"N; 15 6'12.32"E Obec prvně zmíněna r. 1291. V letech 1575 1582 přebudována pův. tvrz na renes. zámek, část zbořena v 19. stol., zachována dvě patrová křídla se zazděnými arkádami,

Více

JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE

JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE JIŽNÍ ČECHY harmonické HRADY A ZÁMKY JAKO V POHÁDCE w w w. j i z n i c e c h y. c z Tento projekt Tvorba tiskových materiálů vč. elektronických verzí pro propagaci Jihočeského kraje v ČR i zahraničí 1.

Více

Prezentace obcí Regionu Poodří a města Studénky: Obec již existovala v polovině 14. století, zmínka 1411. Obec Albrechtičky. Počet obyvatel: 685

Prezentace obcí Regionu Poodří a města Studénky: Obec již existovala v polovině 14. století, zmínka 1411. Obec Albrechtičky. Počet obyvatel: 685 Integrovaná strategie rozvoje území MAS Regionu Poodří,o.s. v letech 2007 2013 Prezentace obcí Zpracovattell:: MAS Regiionu Poodříí,,o..s.. Barttošoviice Konzulltant: CpKP středníí Morava lliistopad 2007

Více

Vybrané akce v jednotlivých krajích - Program záchrany architektonického dědictví 355 mil. Kč v roce 2008

Vybrané akce v jednotlivých krajích - Program záchrany architektonického dědictví 355 mil. Kč v roce 2008 Vybrané akce v jednotlivých krajích - Program záchrany architektonického dědictví 355 mil. Kč v roce 2008 Kraj Jihočeský Zámek Hluboká nad Vltavou - Národní památkový ústav Původně gotický hrad z pol 13.

Více

J A KRÝKICBUD PAR Publikace_2_cast.indd 130 Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 21.2.11 17:09

J A KRÝKICBUD PAR Publikace_2_cast.indd 130 Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 21.2.11 17:09 PARDUBICKÝ KRAJ Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 P Pardubický kraj hraničí se Středočeským, Královéhradeckým, Olomouckým a Brněnským krajem, jeho jižní hranice se dotýká kraje Vysočina a na severu

Více

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz Č E S K É D Ě D I C T V Í U N E S C O nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz České dědictví UNESCO Brno 4 Český Krumlov 8 Holašovice 12 Kroměříž 16 Kutná Hora 20 Lednicko valtický areál

Více