Jak sladit rodinu a zaměstnání?

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Jak sladit rodinu a zaměstnání?"

Transkript

1 Jak sladit rodinu a zaměstnání? Je to těžké, ale není to nemožné! jde jen o to zvolit správnou chvíli pro návrat do zaměstnání a dobře se na toto období připravit. Milé účastnice připravili jsme pro Vás souhrn typů jak období návratu do zaměstnání po MD/RD co nejlépe zvládnout a jak dobře slaďovat. 1. Na úvod si zkuste utřídit své myšlenky a uvědomte si: Význam času stráveného v rodině a přínosy rodičovství Rodičovství není pouze neplacená a nedoceněná práce pro rodinu, je to období Vašeho osobního rozvoje. Je to doba intenzivní péče a velká příležitost k prohlubování osobního růstu. Nezmenšujte, kdo jste a nesnižujte svou hodnotu! Jste neuvěřitelně silná a obdivuhodná žena, protože výchova dětí a k tomu péče o chod domácnosti, je totiž namáhavější, než si leckdo připouští. Vaše momentální potřeby, tužby, priority a potřeby vaší rodiny Každá matka nejlépe ví, co je pro ni a její rodinu v dané životní fázi důležité, a proto se nechte vést svou intuicí a rozhodnete se správně. Uvědomte si, že máte svobodnou volbu. Hledejte souvislosti mezi Vaší současnou činností v rodině a profesním životem Je chybou považovat rodičovství za období stagnace či jako handicap při hledání zaměstnání. Díky rodičovství jste získala spoustu cenných kompetencí, které využijete i v zaměstnání. Štěstí přeje připraveným Přípravu na návrat do zaměstnání se nevyplácí podcenit! Týká se celé Vaší rodiny, proto připravte na toto období změny nejen sebe, ale také svého partnera, děti a širokou rodinu.

2 2. Již na rodičovské dovolené hledejte další možnosti osobního rozvoje Aktivně se vzdělávejte i v době, kdy jste na rodičovské dovolené. Můžete k tomu využít např. dobrovolnictví v mateřských centrech, brigády, semináře, samostudium, četbu. Získávejte další zkušenosti, které následně uplatníte při hledání zaměstnání. Dalším osobním rozvojem si: zvýšíte své šance na úspěšný návrat do zaměstnání, posílíte finanční stabilitu rodiny, vyhnete se sociální izolaci postupně se připravíte na plný návrat do zaměstnání umožníte dětem prohloubit si vztah s ostatními členy rodiny ukážete také dětem, že umíte víc než jen vařit! 3. Rozdělte domácí povinnosti a péči o děti Díky přerozdělení činností v rodině získáváte prostor pro vlastní seberealizaci. Nesnažte se být nepostradatelné a důvěřujte svému okolí, že zvládne péči stejně dobře jako vy. Spokojená a šťastná maminka = spokojené a šťastné dítě. Proto si dopřejte čas na sebe a věnujte se činnostem, které Vás naplňují. Rozdělte činnosti v domácnosti a výchově tak, aby nikdo nebyl přetěžován. Komunikujte a hledejte společně řešení běžných denních problémů. Snažte se vcítit do pocitů a potřeb druhého partnera. Zapojte i širší rodinu. Plně přítomně užívejte společně strávený čas.

3 4. Naučte se dobře pracovat se svým časem Stává se Vám, že celý den strávíte v honičce a přesto máte pocit, že jste toho mnoho nestihla? Pokud chcete úspěšně slaďovat práci a rodinu je důležité si dobře zorganizovat svůj čas. Staňte se paní svého času, plánujte své aktivity, stanovte si priority, pište si seznamy a naučte se přidělovat úkoly i druhým. Naučte se plánovat, předvídat, delegovat a jednat získáte tím úsporu času a Vaše práce bude efektivnější. 5. Správně komunikujte V rodině i v zaměstnání se bez komunikace neobejdeme. Důležité je vždy pozitivně přijímat očekávání druhé strany, dobře naslouchat a efektivně komunikovat. Buďte úplné ve vašich sděleních vysílejte jasná a úplná sdělení. Vyhýbejte se zveličování zveličování podkopává důvěryhodnost tvrzení. Důvěrná sdělení si nechte pro sebe. Vyhněte se lhaní. Stanovte si úroveň hovoru zvažte s kým, kde a jak hovoříte. Neskákejte druhým do řeči učíme to i naše děti. Nezapomeňte, že komunikujete nejen mluvenou řečí, ale i řečí těla (postoj, gesta, výraz obličeje, hlas, komunikační vzdálenost) a také předměty (oblečení, barvy, šperky aj.)

4 6. Vytvořte si na věci pozitivní pohled Pozitivní myšlení je základem zdravého sebevědomí a sebeúcty a zároveň dobrým předpokladem pro úspěšné získání zaměstnání. Registrujte sebemenší úspěch a radujte se z něho. Neúspěch přijímejte jako výzvu. Mějte ráda sebe sama. Pochvalte se. Usmívejte se. Pozitivní vnímání sebe a okolí je prevencí záporných pocitů, neurotických potíží i psychosomatických onemocnění! 7. Co jste díky rodičovství získala? Díky rodičovství jste získala spoustu cenných kompetencí, jež jste každodenní péčí zdokonalovala. Rodina je totiž dobrou tréninkovou oblastí pro zdokonalování osobních dovedností tzv. měkkých dovedností (soft skils) Tyto se nezískávají vzděláním nebo praxí, ale pestrými životními zkušenostmi a souhrnně jim říkáme RODINNÉ KOMPTENCE. Komunikační dovednosti umění naslouchat, vytvářet kontakty Organizační dovednosti organizace domácích prací a péče o děti, rozdělování domácího rozpočtu, rozhodování co je důležité a co méně Flexibilita schopnost přizpůsobovat se novým okolnostem, okamžitě samostatně řešit nečekané události Schopnost se rozhodovat rozhodovat za sebe ale i za celou rodinu, být iniciativní a angažovaná Schopnost řešit konflikty diplomatické jednání (spory sourozenců, jednání s učiteli aj.) Při zajišťování péče o děti a rodinu jste se mimo jiné naučili také lépe plánovat čas, zvládat zásady logistiky, dokázat pružně a rychle reagovat, trpělivě vysvětlovat a hledat nové zdroje energie.

5 Období rodičovství je bezesporu zdrojem cenných profesních kvalit a přínosem pro osobní růst. 8. Připravte se na návrat do zaměstnání Návrat do zaměstnání po RD je obtížné období, kterého se většina maminek obává. Přicházejí pocity strachu z nové životní etapy, obavy z neúspěchu, problémy kombinace pracovního a osobního života, úzkost z odloučení od dětí atd. Je dobré se na takové situace předem připravit a počítat s nimi, vše si předem rozmyslet. Nejlépe si zpracovat písemný plán. KDY - Na návrat do zaměstnání se hlavně musíme připravovat s předstihem ideálně už během RD jak již bylo v textu uvedeno. Poslední půl rok před koncem RD je však nejdůležitější. Je to období, kdy je nutné se seznámit se změnami ve svém oboru, doplnit si chybějící znalosti četbou nebo účastí na semináři, zkontaktovat zaměstnavatele (pokud se máte kam vrátit), prodiskutovat možnosti nástupu, vyhledat si informace o dalších flexibilních formách zaměstnání, které Vám můžou kombinaci péče o děti a zaměstnání značně ulehčit, a v neposlední řadě také reálně zvážit své možnosti! JAK - Pokud začínáte hledat nové zaměstnání začněte nejdříve u sebe Co umím a co dokážu naučte se své zkušenosti a dovednosti pojmenovat a prezentovat. Čím můžete být pro zaměstnavatele přínosná? SEBEÚCTA je jedním ze základních předpokladů zaměstnatelnosti vedle dochvilnosti, aktivity, schopnosti vyjadřovat se a naslouchat, ochoty učit se novým věcem, schopnosti soustředit se a samostatně rozhodovat. Vyzkoušejte si vše na nečisto ranní vstávání a příprava, cesta do školky či školy, zaměstnání atd.) Buďte přizpůsobivé, neboť vše nelze nikdy předem přesně naplánovat.

6 9. Jak hledat zaměstnání po RD? Aktivně Sama hledejte možnosti uplatnění, nespoléhejte se na úřad práce nebo pracovní agentury, aktivně reagujte na nabídky práce, přehnaně nevybírejte a neodmítejte nabídky z důvodu nesplnění všech požadavků a využívejte i další formy získání praxe jako dobrovolnictví, brigády. S vědomím své hodnoty - v souvislosti s uplatněním na trhu práce je pro ženu velice důležité uvědomění si vlastní hodnoty, svého smyslu snažení a role v rodině, aby dosáhla zdravé míry sebevědomí. Uvědomte si, jak hodnotíte sami sebe tak vás hodnotí okolí např. i v souvislosti s pracovními pohovory. S pozitivním nadhledem za každý pohovor se pochvalte, nekritizujte se, neulpívejte na nedostatcích a konkurenčních nevýhodách. Své nedostatky berte jako rezervy, výzvy. Radujte se z maličkostí, za vše se pochvalte a odměňte. Své budoucí zaměstnání hledejte se stanovenými prioritami, reálnými cíli a velkou motivací a nadějí dobrého výsledku. Nehledejte práci nahodile. Zaveďte si systém. Držte se své představy a cíleně vybírejte. V okolí šiřte informaci o tom, že hledáte zaměstnání. Na každou pracovní pozici upravte svůj životopis. Pozornost věnujte motivačnímu dopisu. Svoji situaci berte tak, že hledání nového zaměstnání je nyní vaší hlavní pracovní náplní. Jednou z nejčastějších chyb při hledání zaměstnání je skutečnost, že nevíte co vlastně chcete dělat! Jakou práci hledáte? Co můžete nabídnout? Odpovězte si na uvedené otázky se pusťte do sestavování životopisu.

7 10. Jak sestavit atraktivní životopis? Úkolem Vašeho životopisu je dostat vás na pohovor! Uvádějte proto do svého životopisu pouze informace, které naplňují představy a požadavky Vašeho budoucího zaměstnavatele. Povinné osobní údaje jsou pouze Vaše jméno a kontakt. Při sestavování životopisu si představte sami sebe v úloze zaměstnavatele při jeho posuzování. Čím můžu být pro zaměstnavatele přínosná? Jaké má zaměstnavatel požadavky? Jaké mám předpoklady a kompetence k výkonu nabízené pozice? Je můj životopis dostatečně přehledný, výstižný a na první pohled zajímavý? Pro každou pozici sestavte konkrétní životopis. Nevyužívejte šablony a životopis pište sama za sebe. Dodržujte jednotný formát. Vyjadřujte se stručně a výstižně. Uvádějte pouze pozitivní informace. Zaměřte se na údaje související s nabízenou pozicí. Zdůrazněte své přednosti a Váš přínos pro zaměstnavatele. Milé účastnice věříme, že těchto 10 kroků pro Vás bude dobrý startem na Vaší cestě k další životní změně. K tomuto vykročení Vám přejeme hodně štěstí, motivace a úspěchů v pracovním i osobním životě. Za realizační tým projektu Ilča, Hanka a Simča Aktivní přístup k rodině i zaměstnání CZ.1.04./

JAK SLAĎOVAT ÚSPĚŠNĚ. Projekt Slaďování rodiny a práce - šance pro Čelákovice www.rc-routa.cz Čelákovice, srpen 2014.

JAK SLAĎOVAT ÚSPĚŠNĚ. Projekt Slaďování rodiny a práce - šance pro Čelákovice www.rc-routa.cz Čelákovice, srpen 2014. JAK SLAĎOVAT ÚSPĚŠNĚ Praktická příručka na vaší vaší cestě cestě ke slaďování ke slaďování pracovního, rodinného rodinného a osobního a osobního života života Projekt Slaďování rodiny a práce - šance pro

Více

Metodika. Jak se učit

Metodika. Jak se učit Metodika Jak se učit 0 OBSAH Východiska metodiky... 2 Úvod... 3 Schopnost učit se a její součásti... 4 Základy pro práci s jednotlivými moduly... 7 Jak si vytvořit optimální podmínky pro studium jednotlivých

Více

Jdeme s kůží na trh. Motivační semináře Musíš chtít sám/sama. Ivana Mariánková Lucie Houthoofdtová

Jdeme s kůží na trh. Motivační semináře Musíš chtít sám/sama. Ivana Mariánková Lucie Houthoofdtová Chelčického 4 tel.: +420 737 505 288 ebanka: 231208036/2400 702 00 Ostrava 1 email: info@eico.cz ič: 69610720 Česká republika www.eico.cz dič: CZ69610720 Motivační semináře Musíš chtít sám/sama Jdeme s

Více

Jak efektivně hledat práci

Jak efektivně hledat práci Jak efektivně hledat práci Projekt Socrates Grundtvig 2 Pomoc znevýhodněným lidem v rozvoji profesní dráhy Příručka Jak efektivně hledat práci vznikla v rámci projektu Socrates-Grundtvig 2 č. G2-P-2006-61

Více

PODNIKÁME NA MATEŘSKÉ

PODNIKÁME NA MATEŘSKÉ PODNIKÁME NA MATEŘSKÉ Manuál, který vám pomůže nastartovat či zlepšit vaše podnikání Baby Office - coworkingové centrum s miniškolkou na podporu slaďování rodinného a pracovního života Reg. č.: CZ.2.17/2.1.00/35203

Více

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ

INVESTICE DO ROZVOJE VZDĚLÁVÁNÍ Obsah 1. Osobní portfolio... 3 1.1 Osobní předpoklady... 3 1.2 Mé odborné znalosti a schopnosti... 4 1.3 Mé dosavadní úspěchy... 4 1.4 Osobnostní profil... 5 1.5 Musím se umět i pochválit... 6 1.6 Plánování

Více

Projekt CZ.2.17/2.1.00/35195. Zaměstnání po rodičovské dovolené: jak ho získat a jak si ho udržet

Projekt CZ.2.17/2.1.00/35195. Zaměstnání po rodičovské dovolené: jak ho získat a jak si ho udržet Projekt CZ.2.17/2.1.00/35195 Zaměstnání po rodičovské dovolené: jak ho získat a jak si ho udržet ŠKOLENÍ HLEDÁNÍ ZAMĚSTNÁNÍ JE PRÁCE www.rodicedoprace.cz www.nsgmorison.cz www.facebook.com/rodicedoprace

Více

Lenka Orgoníková Zuzana Faldynová. Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Lenka Orgoníková Zuzana Faldynová. Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Vzdělávací a poradenské programy pro absolventy Lenka Orgoníková Zuzana Faldynová Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Ing. Lenka Orgoníková Mgr.

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Průvodce pro nezaměstnané v pokročilém středním věku Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Myš není pro kočku! Posílení šancí a motivace sociálně

Více

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou?

Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Navigace světem práce Jak najít tu pravou? Evropská kontaktní skupina Dejvická 28, 160 00 Praha 6 www.ekscr.cz, info@ekscr.cz, facebook.com/ekscr Navigace světem práce. Jak najít tu pravou? Vydala: Evropská

Více

O vzdělávacím programu pro ženy 1

O vzdělávacím programu pro ženy 1 O vzdělávacím programu pro ženy 1 Geneze Inspirací vzdělávacího programu pro ženy byla vídeňská vzdělávací iniciativa Anima (www.anima.or.at), která vznikla v roce 1978 z potřeby matek malých dětí kompenzovat

Více

ŠKOLENÍ JAK USPĚT PŘI PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ. Projekt CZ.2.17/2.1.00/35195. Zaměstnání po rodičovské dovolené: jak ho získat a jak si ho udržet

ŠKOLENÍ JAK USPĚT PŘI PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ. Projekt CZ.2.17/2.1.00/35195. Zaměstnání po rodičovské dovolené: jak ho získat a jak si ho udržet Projekt CZ.2.17/2.1.00/35195 Zaměstnání po rodičovské dovolené: jak ho získat a jak si ho udržet ŠKOLENÍ JAK USPĚT PŘI PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ www.rodicedoprace.cz www.nsgmorison.cz www.facebook.com/rodicedoprace

Více

Sborník příkladů dobré praxe

Sborník příkladů dobré praxe Sborník příkladů dobré praxe Cílená opatření na trhu práce ve Zlínském kraji III CZ.1.04/2.1.01/91.00066 Tato publikace je financována prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z

Více

Centrum ALMA, o. p. s. PRÁCE A JÁ. Metodika hledání práce pro ženy

Centrum ALMA, o. p. s. PRÁCE A JÁ. Metodika hledání práce pro ženy Centrum ALMA, o. p. s. PRÁCE A JÁ Metodika hledání práce pro ženy Romana Růžičková (ed.) Praha 2014 ESF OPPA Projekt Alma work & go Reg. č. CZ.2.17/2.1.00/35053 Práce a já Metodika hledání práce pro ženy

Více

Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky

Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky Začátek ve svém Publikace pro cizinky - začínající podnikatelky Organizace pro pomoc uprchlíkům 2013 Začátek ve svém Brožura pro cizinky začínající podnikatelky Editorka: Blanka Tollarová Autoři: Jan

Více

Založení živnosti krok za krokem

Založení živnosti krok za krokem Založení živnosti krok za krokem Projekt Podporujme podnikatelky Polabí! www.podnikatelky-polabi.cz Čelákovice, září 2013 Tato publikace vznikla v rámci projektu Podporujme podnikatelky Polabí!, který

Více

MODERNÍ FORMY ŘÍZENÍ. Flexibilní zaměstnávání a rovné příležitosti. Lidské zdroje jsou naším největším bohatstvím.

MODERNÍ FORMY ŘÍZENÍ. Flexibilní zaměstnávání a rovné příležitosti. Lidské zdroje jsou naším největším bohatstvím. MODERNÍ FORMY ŘÍZENÍ Flexibilní zaměstnávání a rovné příležitosti Lidské zdroje jsou naším největším bohatstvím. Obsah Úvodní slovo 03 O mladých, starých a rodičích - rozhovor s Martinem Potůčkem 04 Moderní

Více

Co rodičům pomáhá? A navíc 2 inovace, které můžete využít i Vy

Co rodičům pomáhá? A navíc 2 inovace, které můžete využít i Vy Projekt je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Projekt Podpora rodičů v Montessori Olomouc Výstupy z projektu a závěrečného

Více

Praktický průvodce podnikáním pro pečující o osobu blízkou

Praktický průvodce podnikáním pro pečující o osobu blízkou Praktický průvodce podnikáním pro pečující o osobu blízkou Projekt: Nejsme chudinky, jsme hrdinky! Reg. číslo projektu: CZ.1.04/3. 4. 04/88.00315 Vydalo roku 2014 Koordinační a informační středisko pro

Více

Vzhůru do práce! Jak nalézt a využít pracovní příležitosti. Poradenská příručka CZ.04.3.07/1.1.01.4/1129

Vzhůru do práce! Jak nalézt a využít pracovní příležitosti. Poradenská příručka CZ.04.3.07/1.1.01.4/1129 Vzhůru do práce! Jak nalézt a využít pracovní příležitosti Poradenská příručka CZ.04.3.07/1.1.01.4/1129 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Obsah:

Více

Nesnadné neznamená nemožné

Nesnadné neznamená nemožné Nesnadné neznamená nemožné Specifické potřeby pečujících rodičů na trhu práce Informační brožura o flexibilních pracovních úvazcích a alternativních formách zaměstnávání OBSAH Editorial...2 Proč hledám

Více

Osobní personalistika pro SŠ Metodika vzdělávacího programu Kariérový koučink do škol

Osobní personalistika pro SŠ Metodika vzdělávacího programu Kariérový koučink do škol Osobní personalistika pro SŠ Metodika vzdělávacího programu Kariérový koučink do škol Kolektiv autorů PhDr.Sylvie Navarová Mgr. Adriana Tošková PhDr. Jana Zouharová a další 2010-2013 Š K O L A M A N A

Více

Vstupní pohovor 1. Vzhled 2. Včasný příchod 3. První pohovor důkladně připravit Znalostí podniku a jeho aktivit

Vstupní pohovor 1. Vzhled 2. Včasný příchod 3. První pohovor důkladně připravit Znalostí podniku a jeho aktivit Vstupní pohovor 1. Vzhled Je nutné prezentovat Vaši osobu co možná nejlepším způsobem. Oblečení o člověku mnoho napoví a proto je nutné zvážit, zda chcete zvýraznit individualitu nebo se přikloníte ke

Více

BUĎTE SVÝM VLASTNÍM ŠÉFEM VÝUKOVÝ MATERIÁL

BUĎTE SVÝM VLASTNÍM ŠÉFEM VÝUKOVÝ MATERIÁL BUĎTE SVÝM VLASTNÍM ŠÉFEM VÝUKOVÝ MATERIÁL Tento materiál vznikl s podporou Evropské unie v programu Leonardo da Vinci. Obsah materiálu nevyjadřuje postoj Evropské unie a je v plné odpovědnosti jeho autorů.

Více

6.3 Životní a penzijní pojištění... 46 6.4 Podnikání, daňová povinnost a daňový systém... 47 6.5 Ochrana spotřebitele... 49 6.6 Trvale udržitelný

6.3 Životní a penzijní pojištění... 46 6.4 Podnikání, daňová povinnost a daňový systém... 47 6.5 Ochrana spotřebitele... 49 6.6 Trvale udržitelný Obsah I. Základní lidská práva a pravidla jednání a chování... 3 1.1. Klasifikace základních lidských práv... 3 1.2. Lidská svoboda... 7 II. Život dítěte po odchodu z dětského domova... 9 2.1 Zajištění

Více

Průvodce na cestě za novým zaměstnáním. (nejen) pro lidi s duševním onemocněním

Průvodce na cestě za novým zaměstnáním. (nejen) pro lidi s duševním onemocněním Průvodce na cestě za novým zaměstnáním (nejen) pro lidi s duševním onemocněním Obsah Úvodem 1 První kroky aneb co hledám a kde začít 2 Jaké zdroje využít při hledání práce 3 Životopis 4 Oslovení zaměstnavatele

Více

Pracovní skripta byla vytvořena v rámci projektu Překonané bariéry registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/31.00045, financovaného z prostředků ESF a

Pracovní skripta byla vytvořena v rámci projektu Překonané bariéry registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/31.00045, financovaného z prostředků ESF a Pracovní skripta byla vytvořena v rámci projektu Překonané bariéry registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/31.00045, financovaného z prostředků ESF a státního rozpočtu České republiky prostřednictvím Operačního

Více

(S)ladíme s Kašparem aneb Metodika benefitu hlídání dětí v domácnostech. ahoj!

(S)ladíme s Kašparem aneb Metodika benefitu hlídání dětí v domácnostech. ahoj! (S)ladíme s Kašparem aneb Metodika benefitu hlídání dětí v domácnostech ahoj! (S)ladíme s Kašparem aneb Metodika benefitu hlídání dětí v domácnostech Děkujeme všem citovaným, kteří se s námi podělili o

Více

Sada nástrojů pro kariérové poradce při práci s migranty

Sada nástrojů pro kariérové poradce při práci s migranty Sada nástrojů pro kariérové poradce při práci s migranty www.migrant-toolkit.eu www.migrant-toolkit.eu 2 Obsah Kapitola 1: Úvod Strana 1.1 Co je příručka pro poradce migrantů v EU? 3 1.2 Kdo příručku vypracoval?

Více

Distanční vzdělávání a elearning Učební text pro distanční studium

Distanční vzdělávání a elearning Učební text pro distanční studium Vysoká škola J. A. Komenského Národní centrum distančního vzdělávání Distanční vzdělávání a elearning Učební text pro distanční studium Helena ZLÁMALOVÁ. Praha 2006 O B S A H ÚVOD...4 KAPITOLA 1...10 1.1.

Více