Projekt Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností registrační číslo CZ.1.07/1.1.32/

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Projekt Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností registrační číslo CZ.1.07/1.1.32/02.0023"

Transkript

1 Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice a partnerská škola Základní škola a mateřská škola Přerov nad Labem Projekt Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností registrační číslo CZ.1.07/1.1.32/ Sada e-learningových učebních materiálů pro předmět FYZIKA (8. a 9. ročník) autorka: Mgr. Vlasta Karásková prosinec 2014

2 Průvodka k sadě e-learningových učebních materiálů Označení Téma efy801 Pohybová a polohová energie efy802 Počítáme výkon a mechanickou práci efy803 Tepelné izolanty a vodiče efy804 Tepelná energie a barvy efy805 Fyzika v chladničce efy806 Energie ukrytá v pružině efy807 Zateplujeme dům - byt efy808 Ovládání světel na chodbě efy809 Porovnáváme sekačky na trávu I efy810 Porovnáváme sekačky na trávu II efy811 Tepelná čerpadla efy812 Princip elektroměru efy813 Termohrnek efy814 Změny skupenství v přírodě efy815 Změny skupenství v kuchyni efy816 Opakujeme fyzikální veličiny I. efy817 Opakujeme fyzikální veličiny II. efy818 Století páry efy819 Hledáme vynálezy I efy820 Hledáme vynálezy II efy901 Studujeme kmitání kyvadla I efy902 Studujeme kmitání kyvadla II efy903 Sluneční soustava I efy904 Sluneční soustava II efy905 Dobývání vesmíru I efy906 Dobývání vesmíru II efy907 Historie a současnost polovodičů efy908 Elektrická nebezpečí v domácnosti efy909 Hledáme elektromagnetickou indukci efy910 Poznáváme oční vady efy911 Světelné spektrum efy912 Noční obloha efy913 Fyzika v předmětech efy914 Fyzika v hračkách efy915 Největší vynálezy I efy916 Největší vynálezy II efy917 Užití jaderné energie efy918 Jaderná energie a osobnosti efy919 Porovnáváme elektrárny I efy920 Porovnáváme elektrárny II

3 Pracovní list: efy801 POHYBOVÁ A POLOHOVÁ ENERGIE Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, internet PEČLIVĚ ČTĚTE ZÁVĚRY A TEXTY K ÚLOHÁM Úkol č.1 Kdybyste se postavili od sebe na šířku tělocvičny a 2x si kutáleli míč mezi sebou, předáte míči energii. Doplňte větu: Energie, kterou vložíme rukou do míče se projeví v jeho.... Závěr: Proto hovoříme o POHYBOVÉ ENERGII míče. Úkol č.2 Figurant zvedl míč z podlahy a drží ho nad hlavou. Na vyzvednutí míče musíme vydat.... Změnila se jeho poloha. Závěr: Míč získal POLOHOVOU ENEGRII. Úkol č.3 Při driblování míčem na hřišti se míč nepohybuje přímočaře jako při kutálení. Nakreslete schematicky dráhu míče: Napište s použitím obrázku, jaké fyzikální veličiny se při pohybu míče mění: a) b) c) Úkol č.4 Pustíme-li z výšky našeho pasu tenisový míček. Jak bude vypadat jeho pohyb? Nakreslete schematicky dráhu míčku: Jaké druhy energií má během pohybu míček?

4 Úkol č.5 Když bychom pokus opakovali, ale tenisákem udeřili do podlahy vší silou. Nakreslete schematicky dráhu míčku: Lišil se pohyb míčku v úkole č.4 a č.5? ANO NE (zakroužkuj odpověď) V čem se pohyb míčku lišil? Proč se lišil? Závěr: Při pohybu těles / auto, kolo, chůze lidí, jízda výtahové kabiny, apod./ můžeme pozorovat přeměnu polohové( potenciální) a pohybové(kinetické) energie vzájemně. Velikost obou energií závisí na hmotnosti těles; dále závisí velikost polohové energie na výšce, do jaké se objekt pohybuje; velikost pohybové energie na rychlosti pohybu. Výsledky: Úkol č.3: mění se energie, výška, rychlost pohybu míče Úkol č.4: mění se polohová v pohybovou, ta v polohovou atd., až se míček zastaví Úkiol č.5: pohyb míčku se lišil pouze výškou, míčku jsme dodali větší energii Pracovní list: efy802 POČÍTÁME VÝKON A MECHANICKOU PRÁCI

5 Pomůcky, použitá literatura: Kalkulačka, internet, učebnice fyziky pro 8.ročník, MF tabulky Úkol č.1 Na internetu zjistěte výkony motorů těchto dopravních prostředků a doplňte do tabulky: Jistě se vám stane, že se vaše výsledky budou lišit od výsledků spolužáků. Zjištěné hodnoty závisí na tom, jakou konkrétní značku dopravního prostředku každý budete sledovat. Vůbec to nevadí, pracujte dál. Dopravní prostředek: Raketoplán Nákladní loď Lokomotiva vlaku Osobní automobil Nákladní automobil Letadlo Výkon /W/ Úkol č.2 Srovnejte v tabulce dopravní prostředky podle výkonu vzestupně. Převeďte výkony na kw. Dopravní prostředek: Výkon /kw/

6 Úkol č.3 Vypočítejte a doplňte do tabulky práci, jakou vykonají dopravní prostředky za půl hodiny: Nápověda: výkon je práce vykonaná za 1s. Dopravní prostředek: Vykonaná práce za půl hodiny: Úkol č.4 Určete dráhu, po jakou by dopravní prostředky táhly břemeno silou 1500N jejich uvedeným výkonem v první tabulce: Dopravní prostředek: Dráha pohybu: Závěr: Zapište výsledky celé třídy ( vždy stejné typy dopravních prostředků vedle sebe ) na tabuli a porovnejte je.

7 Pracovní list: efy803 TEPELNÉ IZOLANTY A VODIČE Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, internet TEXT: Různé látky se při zahřívání chovají odlišně. Některé velmi snadno a rychle předávají teplo dál od místa zahřívání, označujeme je termínem TEPELNÉ VODIČE. Jiná skupina látek se zahřívá pomalu a přijaté teplo se po tělesech z těchto látek také šíří pomalu. Tyto látka jsou pro nás TEPELNÉ NEVODIČE IZOLANTY. Podle uvedených vlastností tepelné vodiče a izolanty nachází své uplatnění. Úkol č.1 Najděte na internetu přesné vysvětlení tepelného vodiče. Uveďte příklady látek dobře vedoucích teplo. Úkol č.2 Zjistěte na internetu užití v běžném životě, ve výrobě tepelných vodičů: Úkol č.3 Najděte na internetu přesné vysvětlení tepelného nevodiče. Uveďte příklady látek špatně vedoucích teplo. Úkol č.4 Zjistěte na internetu užití v běžném životě, ve výrobě tepelných nevodičů - izolantů:

8 Pracovní list: efy804 TEPELNÁ ENERGIE A BARVY Pomůcky, použitá literatura: v nutných případech hledejte informace na internetu Úkol č.1 Při lyžování na horách za mrazivého počasí si oblékli lyžaři jeden bílou a druhý černou bundu. Začne svítit sluníčko. Kterému lyžaři a proč bude po chvíli tepleji? Úkol č.2 Na trávníku je chodníček z tmavých dlaždic. Na tuto zahradu napadl sníh. I když nesvítí slunce, na trávníku je patrný rozdíl v ploše trávníku a ploše chodníčku. Jak se plochy liší? Vysvětli: Úkol č.3 Na přechod pro chodce napadne sníh. Aniž bychom s přechodem něco dělali, brzy po chvíli svitu slunce na něm vidíme změny. Jak vypadá přechod? Vysvětli:

9 Úkol č.4 Na ušlapaném sněhu na chodníku hrozí uklouznutí. A. Jeden soused chodník posypal technickou solí. B. Druhý soused chodník posypal hlínou. Vysvětli, co se bude dít na chodnících před oběma sousedy a v čem se liší jejich řešení kluzkého chodníku. Řešení: Úkol č.1 : Tepleji bude lyžaři v černé bundě, černá barva pohlcuje více tepla. Úkol č.2: Pokud jsou dlaždice stejné barvy jako trávník, bude sníh tát stejně rychle na obou plochách. Jinak bude tát dříve sníh ležící na tmavší ploše, protože ta pohlcuje více tepla než světlá. Úkol č.3: Na tmavé části bude tát sníh rychleji než na bílých pruzích. Bílá barva pohlcuje méně tepla než tmavá. Úkol č.4: A. Technická sůl sníží bod tání sněhu a ten bude tát; B. Hlína je tmavá, bude pohlcovat teplo a sníh pod ní bude tát. Výsledek na obou chodnících je stejný, důvody tání jsou na jiném principu.

10 Pracovní list: efy805 FYZIKA V CHLADNIČCE Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, encyklopedie, internet Úkol č.1 Najděte na internetu nabídku chladniček a vyberte si jeden typ chladničky, opište její technické údaje: povolené napětí, příkon chladničky, její vnitřní objem. U = V Energetická třída chladničky: (A,B,C,D) P = W V = l části: chladící teplota: minimální C doporučená k provozu C Úkol č.2 Jak výrobce doporučuje skladovat potraviny v chladničce? Na jaké místo které potraviny máme dávat? Pokuste se vysvětlit, jaké k tomu jsou důvody: Úkol č.3 Kde je v chladničce nejnižší teplota? Kde je v chladničce nejvyšší teplota?

11 Úkol č.4 Zjistěte na internetu, co znamenají energetické třídy spotřebičů: A B C D Úkol č.5 Popište a vysvětlete, jaké změny skupenství můžeme sledovat v různých částech chladničky: Úkol č.6 Z jakého důvodu občas ( pokud ve nám v moderní chladničce neděje automaticky) musíme chladničku rozmrazit? Řešení: Úkol č.2: Různý druh potravin potřebuje k uchování jinou teplotu. Úkol č.3 : Nejnižší teplota je v dolní části, nejvyšší je nahoře. Výše skladujeme např. sýry- jsou trvanlivější, v dolní části např. šunku- dole je chladněji, tam šunka déle vydrží. Úkol č.5: V mrazící části tuhnutí, v chladničce vypařování, tání pod mrazící částí Úkol č.6: Namrzlá chladnička má větší spotřebu energie a může se špatně otevírat a zavírat.

12 Pracovní list: efy806 ENERGIE UKRYTÁ V PRUŽINĚ Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, encyklopedie, internet, TEXT: S pružinou se setkáváme od doby, kdy jsme byli malí měli jsme třeba autíčko na pružinový pohon a ani jsme tehdy netušili, jaké je to důmyslné zařízení. Při stáčení nebo stlačování vlastně do pružiny vkládáme energii, která se potom může postupně uvolňovat. Naším hlavním úkolem je hledat, nakreslit a vysvětlit využití pružiny v různých předmětech. Úkol č.1 Název předmětu: Schématický nákres části s pružinou: Vysvětlení funkce pružiny v předmětu: Úkol č.2 Název předmětu: Schématický nákres části s pružinou: Vysvětlení funkce pružiny v předmětu:

13 Úkol č.3 Název předmětu: Projekt: Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností Schématický nákres části s pružinou: Vysvětlení funkce pružiny v předmětu: Úkol č.4 Název předmětu: Schématický nákres části s pružinou: Vysvětlení funkce pružiny v předmětu: Závěr: Shrňte příklady, kdy do pružiny energii,, ukládáme,, a kdy ji z pružiny postupně,,vybíráme,, :

14 Pracovní list: efy707 ZATEPLUJEME DŮM - BYT Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, encyklopedie, internet Úkol č.1 Vyhledejte na internetu a napište souhrn různých materiálů, které dobře tepelně izolují. Vyberte z nich ty, jež by se daly použít k tepelné izolaci v domě- bytě: ty si podtrhněte. Úkol č.2 Přemýšlejte, v jaké části domu bytu byste vybrané materiály použili. Přehledně si je napište: Pokuste se vysvětlit, jaké k tomu máte důvody: Úkol č.3 Slyšeli jste již o ekologických domech? Pokud ne, co si pod tímto pojmem představujete? Vyhledejte na internetu informace o ekologických domech: Závěr: Napište, jakou úpravu byste navrhli ve vašem domě bytě pro úsporu tepelné energie.

15 Pracovní list: efy708 OVLÁDÁNÍ SVĚTEL NA CHODBĚ Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, internet TEXT: Jak svítíme na chodbě? Když jdeme večer domů, u vchodu si rozsvítíme světlo ( je na chodbě jedna žárovka). Přejdeme chodbu a u pokoje zhasneme. Půjdeme-li ještě ven, u pokoje rozsvítím a po přejití chodby u vchodu zhasnu. Další možnost, jak budeme pohodlně a úsporně svítit na chodbě je možnost, že použijeme místo vypínače pohybová čidla. Jsou umístěna na stropě nebo na stěnách chodby tak, aby snímala každý pohyb v prostoru chodby. Jakmile na chodbu někdo vstoupí, čidlo nám rozsvítí. U čidla je nastavený časový interval, po němž je-li chodba bez dalšího pohybu, světlo zhasne. Úkol Zjistěte na internetu nabídku vypínačů a možností úsporného svícení na chodbě, v koupelně, toaletě- v podobných bytových prostorách, když jste si prostudovali úvodní text.

16 Pracovní list: efy809 POROVNÁVÁME SEKAČKY NA TRÁVU I Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, MF tabulky, internet, kalkulačka, ZADÁNÍ: Vyhledejte si na internetu jeden typ sekačky na trávu benzínové a jeden typ sekačky elektrické. Než začnete pracovat, zjistěte si dále: aktuální cenu benzínu a tarif za elektřinu, kde byste trávu virtuálně sekali. (Na tento pracovní list navazuje pracovní list efy810.) Úkol č.1 Porovnejte z hlediska spotřeby energie a bezpečnosti benzínovou a elektrickou sekačku. PŘEDPOKLAD sekačka bude pracovat 10 hodin. Typy sekaček z internetu: Elektrické: Benzínové: Úkol č.2 Spočítejte náklady na 10 hodin sekání benzínovou sekačkou. NÁVOD: Vyberte si typ benzínové sekačky. Zjistěte si její spotřebu benzínu, doporučený druh benzínu, jeho cenu za stanovenou dobu. Spotřeba benzínu: Druh benzínu: Cena benzínu: Spotřeba za 10 hodin provozu sekačky: Náklady:

17 Pracovní list: efy810 POROVNÁVÁME SEKAČKY NA TRÁVU II Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, MF tabulky, internet, kalkulačka, ZADÁNÍ: V návaznosti na úkoly č. 1 a č. 2 v pracovním listu efy809 řešte následující úkoly. Než začnete pracovat, zjistěte si dále: aktuální cenu benzínu a tarif za elektřinu, kde byste trávu virtuálně sekali. Úkol č.3 Spočítejte náklady na 10 hodin sekání elektrickou sekačkou. NÁVOD: Vyberte si typ elektrické sekačky. Zjistěte si její elektrický příkon, podle místa používání tarif za elektřinu, určete výkon za 10 hodin provozu a spočítejte cenu za elektřinu. Příkon sekačky: Tarif za elektřinu: Spotřebovaná energie za 10 hodin provozu sekačky: Náklady: Úkol č.4 Porovnejte oba druhy sekaček podle nákladů na provoz a z hlediska bezpečnosti: Lze provádět sekání trávy ještě jiným způsobem, aby byl ekonomický i ekologický? Navrhněte:

18 Pracovní list: efy811 TEPELNÁ ČERPADLA Pomůcky, použitá literatura: internet, odborná literatura TEXT: Působením lidí dochází stále více k ničení přirozeného přírodního prostředí. Dobýváme ze země suroviny, kácíme pralesy, zvětšujeme plochu měst, vnášíme průmyslové výdobytky mezi přírodní kmeny žijící mimo civilizaci. Trvale stoupá naše spotřeba na úkor všeho živého na naší planetě. Podobným neomaleným způsobem nakládáme také s energiemi. Celé noci svítí města na celé zeměkouli. K výrobě elektrické energie opět spotřebujeme velké množství uhlí. Jaderné elektrárny mají ekologičtější provoz, ale jsou stálou hrozbou v případě havárie. Snaha vědců myslících na život příštích generací vede k vyhledávání a realizaci zařízení, která svým provozem neničí přírodu. Spotřeba elektrické energi úzce souvisí se zajištěním tepla pro lidi. Jednou z možností, která se stále rozšiřuje do povědomí lidí je použití tepelných čerpadel. Úkol č.1 Zjistěte na internetu nebo v literatuře, co je a k čemu se používá TEPELNÉ ČERPADLO: Úkol č.2 Nalezněte vysvětlení jeho principu, pokuste se vysvětlení zestručnit. Můžete použít nákres s popisem:

19 Úkol č.3 Jedná se o ekologické zařízení? Pokud ano, zdůvodněte: Úkol č.4 Zjistěte pořizovací náklady na tepelné čerpadlo: Úkol č.5 Víte o použití tepelného čerpadla ve vašem okolí? Myslíte, že má použití tepelných čerpadel budoucnost?

20 Pracovní list: efy812 PRINCIP ELEKTROMĚRU Pomůcky, použitá literatura: internet, odborná literatura TEXT: Na počátku 20. století je datován počátek éry elektrifikace domů, veřejného osvětlení a postupem doby i části dopravy. S tím začala vznikat postupně na všech kontinentech světa mohutná síť elektrických rozvodů a vznikala i nová řemesla a obory s elektřinou související. Nejednalo se jen o výrobu elektřiny, její přivedení ke spotřebiteli, ale také o způsob, jak zjistit kolik bylo odebráno energie a způsoby platby za tuto spotřebu. K posouzení množství odebrané elektrické energie se používají elektroměry. Úkol č.1 Prohlédněte si na internetu obrázek z nabídky elektroměrů a vypište, co je na displejích elektroměrů sledováno, jak jsou elektroměry značeny: Úkol č.2 Najděte vysvětlení, na jakém principu nám měří množství spotřebované elektrické energie: Úkol č.3 Vysvětlete, jaký fyzikální jev je k měření množství spotřebované elektřiny využit. Kdo je autorem tohoto fyzikálního objevu / popř. konstrukce elektroměru / a kdy byl vynalezen:

21 TEXT: Elektroměry sice máme v bytě nebo v domě na chodbě, ale nejsou naším majetkem. Elektroměry vlastní rozvodné společnosti, které je spravují a také jako jediní do nich mohou zasahovat. Každý elektroměr má na sobě PLOMBU; ta musí být neporušena. Jedině tak lze zajistit, že nebude docházet na odběrném místě k nezákonnému odběru elektrické energie. Naše je vedení až za elektroměrem směrem do domu/bytu. Proto pozor: NIKDY NEOTVÍREJTE A ŽÁDNÝM ZPŮSOBEM NEZASAHUJTE, ANI TO NEDOVOLTE NIKOMU JINÉMU JAKKOLI MANIPULOVAT S ELEKTROMĚREM.

22 Pracovní list: efy813 TERMOHRNEK Pomůcky, použitá literatura: učebnice F8, internet TEXT: V domácnosti, v medicíně a v některých výrobních oborech potřebujeme uchovat stálou teplotu různých látek. K tomu používáme zařízení dobře zamezující únik tepla do okolí. Využíváme vlastností tepelných izolantů. Únik tepla z budov nám zajistí stavební firmy provedením tepelné izolace. Šetříme tak v rodinném rozpočtu peníze za vytápění, ale i přírodu, protože nečerpáme tolik ze zdrojů přírody na výrobu tepla pro naše bydlení. Teplo uniká nejen z domů, ale i z našeho jídla a pití, které chceme uchovat teplé ( studené v létě). Pomůcky na uchování teploty jídla jsou daleko starší než tepelná izolace domů. Někteří z vás jistě mají doma termohrnek. Úkol č.1 Popište, k čemu všemu se může termohrnek použít: Vlastnosti termohrnku, pro které se ke svému použití hodí: Popsané vlastnosti hrnek má, protože: / popište předpokládané vrstvy tvořící hrnek/

23 Úkol č.2 Stejné vlastnosti má také: V... můžeme uchovávat v zimě..., v létě.... Vysvětlete: Úkol č.3 Znáte další předměty nebo zařízení, která používáme pro stejné vlastnosti? Název: použití: Úkol č.4 Porovnejte cenovou nabídku termohrnků ( objem půl litru) a termosek ( objem 1 litr) : nejlevnější: nejdražší: Úkol č.5 Napište, jak byste si poradili, kdybyste termohrnek nebo termosku neměli a potřebovali byste uchovat teplotu jídla (pití) :

24 Pracovní list: efy814 ZMĚNY SKUPENSTVÍ V PŘÍRODĚ Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, internet, encyklopedie TEXT: Většina jevů a změn počasí souvisí se stavem a změnami skupenství vody. Připomeňme si, že vodu známe ve skupenství plynném ( pára nad ranní loukou, po letním dešti, vypařující se kalužiny i voda z řek a rybníků, moří; také ze schnoucího prádla),skupenství kapalném ( voda kapky při dešti nebo rose, kalužiny, tekoucí v řece nebo potocích a stojatou v nádržích apod.), skupenství pevné ( sněhové vločky, kroupy, rampouchy, jinovatka, led na rybníce apod.). Úkol č.1 Napište ke všem ročním obdobím obvyklé počasí: JARO: LÉTO: PODZIM: ZIMA: Úkol č.2 Přemýšlejte a zapište, jaké jevy v souvislosti s počasím můžete v přírodě pozorovat: TEXT: Změny skupenství jsou přechody z jednoho skupenství do druhého a opačně. Z pevného do kapalného tání, zpět tuhnutí; z kapalného do plynného vypařování, zpět kapalnění. Látky a také voda přechází z pevného do plynného( bez přechodu přes kapalné skupenství) sublimace, opačný přechod označujeme termínem desublimace.

25 Úkol č.3 Hledejte, ve kterých jevech v přírodě se setkáváte se změnou skupenství: POZOROVANÝ JEV POPIS ZMĚNY SKUPENSTVÍ Úkol č.4 Souvisí změny skupenství, které můžeme v přírodě pozorovat vždy jen s počasím? Uveďte a vysvětlete další takové jevy: TEXT: Jedna výjimečná vlastnost vody na závěr: Látky při zahřívání zvětšují svůj objem a při ochlazování objem zmenšují. Voda při klesání její teploty zmenšuje svůj objem do 4ºC ( při této teplotě má největší hustotu, protože má nejmenší objem). Tato vlastnost má odborný termín - ANOMÁLIE VODY. Při dalším snížení její teploty se objem vody zvětšuje; tím se zmenšuje hustota. Tak lze vysvětlit, že led má menší hustotu než voda a je vždy na jejím povrchu.

26 Pracovní list: efy815 ZMĚNY SKUPENSTVÍ V KUCHYNI Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 8.ročník, internet, encyklopedie TEXT: Změny skupenství jsou přechody z jednoho skupenství do druhého a opačně. Z pevného do kapalného tání, zpět tuhnutí; z kapalného do plynného vypařování, zpět kapalnění. Látky a také voda přechází z pevného do plynného( bez přechodu přes kapalné skupenství) sublimace, opačný přechod označujeme termínem desublimace. Při vaření však můžeme některé změny skupenství nazývat jinak / i s lidovým zabarvením/. Kde si nebudete vědět rady, použijte internet. Úkol č.1 Napište činnosti, které běžně děláme/ nebo můžeme dělat/ v kuchyni při vaření, týkající se změny skupenství potravin nebo změny skupenství jiných látek k vaření přispívajících. Volně je připisujte, jak vás budou napadat: Úkol č.2 Z úkolu č.1 vytvořte přehled změn skupenství, která vaření doprovází, která při vaření/pečení apod./ využíváme: ZMĚNA SKUPENSTVÍ: ČINNOST, PŘI KTERÉ JI NAJDEME:

27 Úkol č.3 Je nějaká změna skupenství, kterou jste v kuchyni nenašli? Obraťte se na vyučující/ho v hodině fyziky a na toto téma diskutujte ve třídě. TEXT: V kuchyni se setkáváme také s pomůckami, které mohou změny skupenství nebo jejich průběh ovlivnit. Například velmi jednoduchá součást kastrolů a hrnců poklička. Pomocí ní uzavíráme prostor nad připravovanými potravinami. Unikající páry neodchází do prostoru kuchyně, ale zůstávají v hrnci. Na pokličce kapalní a padají ve formě vody zpět do pokrmu. Dalším vydatným pomocníkem v kuchyni je Papinův hrnec. Má pevné stěny a těsné víko s pojistnými ventily. Při vaření je v něm vyšší tlak než o okolí. Můžeme v něm rychleji uvařit luštěniny, maso. Potraviny vařené v Papinově hrnci mají lepší chuť. Musíme však dbát na čistotu ventilů a bezpečné používání hrnce, jinak z něho číhá nebezpečí; může i vybouchnout.

28 Pracovní list: efy816 OPAKUJEME FYZIKÁLNÍ VELIČINY I Pomůcky, použitá literatura: internet, kalkulačka Doplňte značku veličiny, její základní jednotku a měřidlo: Veličina Značka veličiny Základní jednotka Měřidlo čas výkon hustota elektrický odpor objem F m t m/s m V J ampérmetr manometr výpočet

29 Doplňte tabulku Projekt: Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností Veličina Vzorec pro výpočet veličiny F = m. g t = s : v v = s : t P = F. v I = U : R ϱ=m : V s = v. t m = V. ϱ R = U : I p= F : S S = a. b V = a. b. c U = I. R W = F. s Kontrolu správnosti vyplněných tabulek proveďte pomocí informací na internetu

30 Pracovní list: efy817 OPAKUJEME FYZIKÁLNÍ VELIČINY II Pomůcky, použitá literatura: internet Doplňte značku veličiny, její základní jednotku a měřidlo: Veličina Značka veličiny Základní jednotka Měřidlo síla tlak rychlost výkon elektrický proud práce, energie elektrické napětí hmotnost elektrický odpor čas teplota objem dráha pohybu hustota

31 Doplňte vzorec, kterým by se uvedená veličina dala počítat / uveďte jednu z možností/ Veličina teplota čas objem výkon elektrické napětí hustota dráha pohybu hmotnost elektrický odpor tlak síla rychlost elektrický proud práce, energie obsah plochy Vzorec pro výpočet veličiny Kontrolu správnosti vyplněných tabulek proveďte pomocí informací na internetu

32 Pracovní list: efy818 STOLETÍ PÁRY Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie TEXT: TROCHU DĚJEPISU: 19. století je nazýváno STOLETÍM PÁRY. V tomto historickém období díky využití síly horké páry proběhla PRŮMYSLOVÁ REVOLUCE. Postupně ruční výroba byla převáděna na strojovou, která byla rychlejší a přesnější i levnější. Tento proces měl mnoho odpůrců mezi prostými dělníky, kteří se báli o svoji práci, ale také jich mnoho umíralo nebo bylo zmrzačeno při obsluze parních kotlů. Úkol č.1 Zjistěte, kdo je vynálezcem parního stroje, kde se parní stroje v té době začaly používat: TEXT: Pára se tvoří z vody v parním kotli, pod kterým děti/ aby pomohly uživit rodinu/ topily. V pracovní části parního stroje pára tlačí na písty, které pohání pohyblivé části strojů. Tento princip byl jako pohon využíván v továrnách a následně i u parních lokomotiv. Ty jezdily na našich kolejích ještě v 60.letech 20. století. Dnes je uvidíme jen jako historickou kuriozitu. Úkol č.2 Najděte na internetu nformace o vynálezci konstruktérovi první parní lokomotivy: Úkol č.3 Vyhledejte informace o počátcích využívání páry a parních strojů v Čechách:

33 Pracovní list: efy819 HLEDÁME VYNÁLEZY I Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie TEXT: Každý vynález posunul možnosti lidí ve své době kupředu. Bohužel mnoho vynálezů vznikalo v dobách válek nebo k válečným účelům v době míru. I přes tyto stinné stránky lidského konání tvoří vynálezy do dnešní doby poklady vědění a dějin techniky. Úkol Vyhledejte informace o 3 vynálezech, které měly pro lidstvo význam. Vybírejte z různých oblastí života. vynálezce: název vynálezu: rok (doba, pokud se to přesně neví) původní využití vynálezu další používání v jiných oblastech lidské činnosti zajímavosti k vynálezu vynálezce: název vynálezu: rok (doba, pokud se to přesně neví ) původní využití vynálezu další používání v jiných oblastech lidské činnosti zajímavosti k vynálezu

34 vynálezce: název vynálezu: Projekt: Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností rok (doba, pokud se to přesně neví ) původní využití vynálezu další používání v jiných oblastech lidské činnosti zajímavosti k vynálezu ZÁVĚR : Vysvětlete, proč jste do vynálezů zařadili právě ty, které uvádíte v úkolu, čím vám připadají úžasné:

35 Pracovní list: efy820 HLEDÁME VYNÁLEZY II Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie TEXT: Každý vynález posunul možnosti lidí ve své době kupředu. Bohužel mnoho vynálezů vznikalo v dobách válek nebo k válečným účelům v době míru. I přes tyto stinné stránky lidského konání tvoří vynálezy do dnešní doby poklady vědění a dějin techniky. Úkol V návaznosti na pracovní list efy819 vyhledejte informace o 3 dalších vynálezech, které měly pro lidstvo význam. Vybírejte z různých oblastí života. vynálezce: název vynálezu: rok (doba, pokud se to přesně neví ) původní využití vynálezu další používání v jiných oblastech lidské činnosti zajímavosti k vynálezu vynálezce: název vynálezu: rok (doba, pokud se to přesně neví ) původní využití vynálezu další používání v jiných oblastech lidské činnosti zajímavosti k vynálezu

36 vynálezce: název vynálezu: Projekt: Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností rok (doba, pokud se to přesně neví ) původní využití vynálezu další používání v jiných oblastech lidské činnosti zajímavosti k vynálezu ZÁVĚR : Vysvětlete, proč jste do vynálezů zařadili právě ty, které uvádíte v úkolu, čím vám připadají úžasné:

37 Pracovní list: efy901 STUDUJEME KMITÁNÍ KYVADLA I Pomůcky, použitá literatura: Kovová kulička s háčkem na zavěšení, tenký provázek v délce od 0,2m do 2m, stopky, úhloměr, psací potřeby; Úkol č.1 Podle délky provázku zvolte vhodné místo, kam kyvadlo zavěsíte, aby mohlo volně kmitat. Na provázek upevněte kuličku a nalezněte vhodný směr, v němž budete pozorovat kmitání kuličky. Přesně změřte délku závěsu kuličky, napište ji také do tabulky. Rada: kuličky pouštějte vždy pod stejným úhlem (např. pod úhlem 45º) od svislého směru. TEXT POZOR! Při jednom kmitu projde kulička celou svoji dráhu a vrátí se s malou odchylkou na původní místo (na začátek pohybu). TEDY: JEDEN KMIT JSOU DVA KYVY. Počítáme kmity! Připravte si stopky, budete měřit počet kmitů za 30sekund. Úkol č.2 Měříme čas 30s, po tu dobu počítáme kmity, měření opakujeme 4x. Celé měření provedeme alespoň s pěti různými, od sebe odlišnými délkami závěsu / např. hodnoty v rozmezí 20cm 2m/. t = 30s délka závěsu: č. měření Počet kmitů za 30s Průměrná hodnota počtu kmitů za 30s: délka závěsu: č. měření Počet kmitů za 30s Průměrná hodnota počtu kmitů za 30s:

38 délka závěsu: č. měření Počet kmitů za 30s Průměrná hodnota počtu kmitů za 30s: délka závěsu: č. měření Počet kmitů za 30s Průměrná hodnota počtu kmitů za 30s: délka závěsu: č. měření Počet kmitů za 30s Průměrná hodnota počtu kmitů za 30s: Počet kmitů za 1s je fyzikální veličina KMITOČET, FREKVENCE (značíme f) používáme jednotku 1Hz (Hertz- počet kmitů za 1s) Spočítejte frekvenci kmitů vašeho kyvadla: f = Hz

39 Pracovní list: efy902 STUDUJEME KMITÁNÍ KYVADLA II Pomůcky, použitá literatura: Kovová kulička s háčkem na zavěšení, tenký provázek v délce od 0,2m do 2m, stopky, úhloměr, psací potřeby; V návaznosti na pracovní list efy901 řešte následující úkoly: Úkol č.3 Na tabuli k délce vašeho kyvadla připište vypočítanou frekvenci a opište si všechny vaše výsledky: Délka závěsu /m Frekvence /Hz ZÁVĚR : Prohlédněte si výsledky v tabulce. Vyjádřete, zda a jak závisí frekvence kmitání kyvadla na délce závěsu: Úkol č.4 Hodnoty vložte do počítače a v něm vytvořte z vašich naměřených hodnot graf, vytiskněte ho a přiložte k zápisu práce. Úkol č.5 Zjistěte na internetu, u jakých jevů se můžete setkat s podobným průběhem závislosti jako při kmitání kyvadla:

40 Pracovní list: efy903 SLUNEČNÍ SOUSTAVA I Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, učebnice fyziky pro 9.ročník, kalkulačka ZADÁNÍ Vytvořte podklady pro plošný model Sluneční soustavy Při práci se můžete chodit radit s vašimi vyučujícími fyziky. Počítejte s tím, že práci budete každý prezentovat a diskutovat ve třídě. Úkol č.1 Z informací na internetu napište přehled těles Sluneční soustavy: Úkol č.2 NÁPOVĚDA: vyjděte z rozměrů skutečné Sluneční soustavy a volte měřítko tak, aby se vám vzdálenosti dobře přepočítávaly. Navrhněte rozměr / délku/ modelu: Úkol č.3 Vypočítejte vzdálenosti planet od Slunce: PLANETA VZDÁLENOST ve skutečnosti VZDÁLENOST NA MODELU

41 Pracovní list: efy904 SLUNEČNÍ SOUSTAVA II Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, učebnice fyziky pro 9.ročník, kalkulačka ZADÁNÍ Vytvořte podklady pro plošný model Sluneční soustavy Při práci se můžete chodit radit s vašimi vyučujícími fyziky. Počítejte s tím, že práci budete každý prezentovat a diskutovat ve třídě. V návaznosti na pracovní list efy903 řešte následující úkoly: Úkol č.4 Zvolte měřítko a vypočítejte průměry planet: PLANETA PRŮMĚR PLANETY ve skutečnosti PRŮMĚR PLANETY NA MODELU ZÁVĚR: Máte vytvořené podklady. Nyní stačí si pečlivě prohlédnout naklonění a polohu prstenců planet, barvu planet a můžete vytvořit model Sluneční soustavy na stěnu učebny.

42 Pracovní list: efy905 DOBÝVÁNÍ VESMÍRU I Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, učebnice fyziky pro 9.ročník Úkol č.1 Připravte podklady pro zpracování prezentace o dobývání vesmíru. Prezentaci, kterou budete následně zpracovávat, rozdělte podle témat - např. Družice, Lidé ve vesmíru, Zvířata ve vesmíru, Člověk na jiných planetách nebo formou časové přímky- tak jak šly události chronologicky za sebou. Třeba vás napadne i jiná možnost. Myslete na to, že vaše práce však musí mít nějakou smysluplnou strukturu. Vytvořte prezentaci na téma Dobývání vesmíru člověkem. Prezentaci, kterou budete zpracovávat si rozdělte podle témat- např. Družice, Lidé ve vesmíru, Zvířata ve vesmíru, Člověk na jiných planetách nebo formou časové přímky- tak jak šly události chronologicky za sebou. Třeba vás napadne i jiná možnot. Vaše práce však musí mít nějakou smysluplnou strukturu. Dávejte při zpracování důsledně pozor na pěknou češtinu a opravte si včas pravopisné chyby. Počítejte s tím, že práci budete každý prezentovat ve třídě s dataprojektorem nebo vtištěné podobě.

43 Pracovní list: efy906 DOBÝVÁNÍ VESMÍRU II Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, učebnice fyziky pro 9.ročník Úkol č.2 S využitím podkladů získaných při práci s pracovním listem efy905 vytvořte prezentace o dobývání vesmíru člověkem. Prezentaci, kterou budete zpracovávat, rozdělte podle témat - např. Družice, Lidé ve vesmíru, Zvířata ve vesmíru, Člověk na jiných planetách nebo formou časové přímky- tak jak šly události chronologicky za sebou. Třeba vás napadne i jiná možnost. Myslete na to, že vaše práce však musí mít nějakou smysluplnou strukturu. Dávejte při zpracování důsledně pozor na pěknou češtinu a opravte si včas pravopisné chyby. Počítejte s tím, že práci budete každý prezentovat ve třídě s dataprojektorem nebo v tištěné podobě.

44 Pracovní list: efy907 HISTORIE A SOUČASNOST POLOVODIČŮ Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, publikace o dějinách techniky, knihy o fyzikálních vynálezech ZADÁNÍ Zjistěte historické souvislosti vzniku polovodičových součástek, jejich užití v minulosti a současnosti. Napište, za jakých okolností byly polovodiče objeveny? K čemu je lidé používali? Kde všude jsou užívány dnes? TEXT: Při zapojování elektrických obvodů jste zjišťovali, zda látky zapojené do obvodu vedou elektrický proud nebo ne. Tímto postupem jste je třídili na vodiče a nevodiče. Existují však také látky, které při zapojení s jednou polarizací proud vedou a když polarizaci otočíme, proud nevedou. Jsou schopny vést elektrický proud pouze jedním směrem. Takové látky označujeme za POLOVODIČE. Úkol č.1 Z informací na internetu napište, za jakých okolností byly polovodiče objeveny:

45 TEXT: Polovodiče nejsou látky původní, ale vyrábí se pro elektrotechnický průmysl. Směr zapojení polovodiče, kterým vede el. proud, označujeme jako PROPUSTNÝ SMĚR; směr, kterým el. proud nevede, označujeme jako NEPROPUSTNÝ SMĚR. Nejjednodušší polovodičový prvek je dioda a tranzistor. Polovodičové součástky mají malé rozměry. To pomohlo zmenšení přístrojů, v nichž byly polovodiče použity. U nás se tyto výrobky začaly objevovat na trhu až v 60.letech 20.století. Úkol č.2 Zjistěte na internetu, z jakých látek se polovodiče vyrábí. TEXT: Polovodiče jsou citlivé na teplotu. Při nízkých teplotách součástky, které je obsahují, přestávají pracovat. Škodí jim také teploty příliš vysoké. Proto se zařízení s polovodiči umisťují do prostor, které jsou klimatizovány a je zde udržována poměrně stálá teplota. Úkol č.3 Najděte na internetu, jaké součástky polovodiče nahradily a v jakých přístrojích se začaly používat. Jaké výrobky dnes mají ve své konstrukci polovodiče.

46 Pracovní list: efy908 ELEKTRICKÁ NEBEZPEČÍ V DOMÁCNOSTI Pomůcky, použitá literatura: encyklopedie, internet, ZADÁNÍ: Během jednoho týdne sledujte členy rodiny i sebe při používání elektrických spotřebičů a elektrického nářadí / pokud jej máte /. Odhalujte nebezpečné situace a navrhněte bezpečná řešení jejich použití. Při nejasnostech hledejte odpovědi na internetu. Cílem je nalézt nebezpečí a z domácnosti je odstranit, ne zbytečně napomínat členy rodiny a vnášet domů nervozitu. V závěru vytvořte pravidla, jak doma bezpečně zacházet s elektrickým proudem: čeho se vyvarovat, na co si dávat pozor. Zjištěné nebezpečí: Návrh řešení : Závěr:

47 Pracovní list: efy909 HLEDÁME ELEKTROMAGNETICKOU INDUKCI Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky pro 9.ročník, encyklopedie, internet, Rady k práci: Uvědom si, co se musí dít, aby elektromagnetická indukce proběhla. Pátrej mezi předměty zařízeními, která se takto chovají. S hledáním elektromagnetické indukce začni třeba na tvém jízdním kole nebo u baterky, která nepotřebuje monočlánky. Úkol č.1 Najdi alespoň 4 zařízení předměty - pomůcky, u kterých je využita elektromagnetická indukce. Pokud se můžeš podívat dovnitř, schematicky součásti nakresli a vysvětli, co se uvnitř při používání děje. Jestli se pomůcka nedá rozebrat / abyste ji nezničili/ a vy jste přesvědčeni, že musí fungovat na principu elektromagnetické indukce, vysvětlete svoji domněnku. 1.předmět: 2.předmět:

48 3.předmět: Projekt: Přírodní vědy spoluprací a rozvojem manuálních dovedností 4.předmět: TEXT: Elektromagnetickou indukci využívají tepelné, jaderné a vodní elektrárny k výrobě elektrického proudu Úkol č.2 Napište, kde se u nás vyrábí elektrický proud v tepelných elektrárnách: v jaderných elektrárnách: ve vodních elektrárnách: TEXT: V uvedených typech elektráren horká pára nebo tekoucí voda pohání rotory- kola, aby se otáčela. Princip výroby elektrické energie je u všech stejný- ELEKTROMAGNETICKÁ INDUKCE, jako třeba u světla na vašem jízdním kole.

49 Pracovní list: efy910 POZNÁVÁME OČNÍ VADY Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, učebnice fyziky kapitola Optika, učebnice přírodopisu kapitola Smysly, zrak; TEXT: Špatné vidění může mít mnoho příčin. Některé z nich se dají vyřešit pomocí brýlí, pomáhá vlastně fyzika. Zrak je pro každého velmi důležitý smysl a proto bychom o něj měli od dětství pečovat. Úkol č.1 Jak bychom měli správně číst vzdálenost textu od očí, abychom si nekazili zrak? Úkol č.2 Zjistěte na internetu, jaké mohou být příčiny slepoty: TEXT: Očními vadami většinou rozumíme takové poruchy zraku, kdy osoba vidí, ale potřebuje pomoc optika, potřebuje k normálnímu vidění brýle nebo oční čočky. Lidé jsou krátkozrací nebo dalekozrací. Úkol č.3 Zjistěte, jakým typem čočky se vady korigují: 1. vada- krátkozrakost 2. vada- dalekozrakost korekce provádíme čočkou... korekce provádíme čočkou... Úkol č.3 Zjistěte, jak člověk pozná, že je krátkozraký: dalekozraký: TEXT: Lékař při vyšetření určí přesně, jakého typu brýle pacient potřebuje a jak silné- kolik musí mít na čočkách v brýlích DIOPTRIÍ. Čím je vada větší, tím více dioptrií v čočkách bude pacient mít. Může mít i na každém oku jinou hodnotu, to je běžné. Dnešní lékaři dokáží oční čočky vyměnit za umělé. Neměli bychom na to však spoléhat. ZÁVĚR : Napište, čím vším může každý přispět ke zdraví svého zraku?

50 Pracovní list: efy911 SVĚTELNÉ SPEKTRUM Pomůcky, použitá literatura: optický hranol, pravítko, sešit z fyziky, učebnice, internet TEXT: V létě po dešti můžeme na obloze vidět duhu; ve fyzice ji označujeme termínem světelné spektrum. Světlo se skládá z barev, které v duze vidíme a při průchodu kapkami vody se světlo láme. Každá barva má jiný úhel lomu a tím se světlo rozloží na jednoduché barvy. Úkol č.1 Pomocí optického hranolu vytvořte na stěně (lavici, na sešitě- kdekoliv ve vašem dosahu) duhu. Duhu nakreslete pozor, aby pořadí barev odpovídalo skutečnosti: Jak,,duha,, vznikla, když u vás právě nepršelo? Úkol č.2 Proveďte pokus znovu na jinou stěnu a pozorujte, zda se pořadí barev mění: Opakujte alespoň 3x na různé plochy. Jaké je pořadí barev?

51 Úkol č.3 Opět vytvořte duhu na dostupném místě a měřte pravítkem šířku jednotlivých barev, snažte se o přesnou práci: TEXT: S pojmem spektrum se setkáváme také při pozorování hvězd. Astronomové studují hvězdná spektra a určují podle nich, jaké látky/prvky hvězdy tvoří. Úkol č.4 Zjistěte na internetu základní informace o spektrech hvězd:

52 Pracovní list: efy912 NOČNÍ OBLOHA Pomůcky, použitá literatura: Mapa hvězdné oblohy severní polokoule, internet TEXT: Lidé odedávna obrací svůj zrak k noční obloze, ke hvězdám a k planetám, pozorují astronomické úkazy. Proč právě jen v noci? Ve dne hvězdy na obloze nejsou? Ve dne přesvítí oblohu sluneční světlo, které je intenzivnější než světlo hvězd. Proto ve dne hvězdy na obloze nevidíme, ale jsou tam stále. Na některých místech se špatně pozoruje i v nočních hodinách, protože svítí hodně světel pouličního osvětlení, tzv. SVĚTELNÝ SMOG. Potom musíme jít pozorovat oblohu na jiná místa. Na třech místech v naší republice / např. v Jizerských horách nedaleko Jizerky/ jsou místa TMAVÉ OBLOHY, kde nejsme rušeni světelným znečištěním a velká města jsou vzdálena. Úkol č.1 Najděte si na internetu mapy hvězdné oblohy severní polokoule. Prohlédněte si ji ve všech ročních obdobích. Mapy porovnejte. Najdete souhvězdí, která budou na hvězdné obloze pouze část roku. Vypište ta souhvězdí, viditelná na obloze po celý rok: ZÁVĚR : Tato souhvězdí, jakoby se otáčela okolo pomyslného pólu hvězdné oblohy. Nazýváme je SOUHVĚZDÍ OBTOČNOVÁ, zůstávají na obloze po celý rok. Jiná skupina obtočnových souhvězdí je také na jižní hvězdné obloze.

53 Úkol č.2 Hledejte a vypište obtočnová souhvězdí oblohy jižní polokoule: Úkol č.3 Najděte na mapě hvězdné oblohy severní polokoule ta souhvězdí, která jste již sami viděli na noční obloze, vypište je z mapy:

54 Pracovní list: efy913 FYZIKA NA PŘEDMĚTECH Pomůcky, použitá literatura: učebnice fyziky, internet, encyklopedie Úkol č.1: Prohlédněte si botu a snažte se na ni nalézt co nejvíce fyzikálních principů, které jsou na botě použity. Postupujte systematicky například od špičky k patě nebo od podrážky vzhůru apod. Část 1: fyzikální princip: k čemu je na botě využit: Část 2: fyzikální princip: k čemu je na botě využit: Část 3: fyzikální princip: k čemu je na botě využit: Část 4: fyzikální princip: k čemu je na botě využit:

55 Část 5: fyzikální princip: k čemu je na botě využit: Když budete potřebovat, přidejte si další části. ZÁVĚR : Jaké oblasti fyziky jste na botě našli? Jak se ti dařila? Co tě překvapilo?

56 Pracovní list: efy914 FYZIKA V HRAČKÁCH Pomůcky, použitá literatura: internet, odborná literatura, dětské hračky obsahující různé fyzikální principy Úkol č.1 Vyberte si ve dvojici 4 hračky, na kterých budete hledat různé fyzikální principy. / např. magnet. vlastnosti, tření, tlak, elektrický proud apod./ Pokud nemáte sebou hračky, použijte nabídky hraček z internetu. Vybrané hračky: Úkol č.2 Prohlédněte si každou hračku a vysvětlete, jaký fyzikální princip byste na ní mohli demonstrovatukázat. Při vysvětlení si můžete pomoci internetem. PRVNÍ HRAČKA: DRUHÁ HRAČKA:

57 TŘETÍ HRAČKA: ČTVRTÁ HRAČKA: Závěr: Našli jste mezi hračkami takovou, která nebyla příliš bezpečná? Čím?

58 Pracovní list: efy915 NEJVĚTŠÍ VYNÁLEZY I Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie Úkol č.1: Uveďte pět, podle vás nejvýznamnějších vynálezů v oblasti přírodních věd v dějinách lidstva. Hledejte na internetu takové vynálezy, o kterých jste přesvědčeni, že největší měrou změnily životy lidí. Ke každému vynálezu napište jeho historii a přínos pro lidi. Můžete doplnit obrázky. 1.VYNÁLEZ 2.VYNÁLEZ 3.VYNÁLEZ

59 4.VYNÁLEZ 5.VYNÁLEZ

60 Pracovní list: efy916 NEJVĚTŠÍ VYNÁLEZY II Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie V návaznosti na pracovní list efy915 řešte následující úkol: Úkol č.2: Ze svých shromážděných materiálů zpracujte prezentaci jako přílohu k pracovnímu listu. ZÁVĚR : Vysvětlete, proč jste do největších vynálezů zařadili právě ty, které uvádíte v úkolu, čím vám připadají nejúžasnější: Jaký pro tebe měla tato práce přínos?

61 Pracovní list: efy917 UŽITÍ JADERNÉ ENERGIE Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie ZADÁNÍ: Zjistěte z internetu informace o možnostech užití jaderné energie i jejím použití na konci II. světové války svržením atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Úkol č.1 Napište, k čemu je v medicíně využívána jaderná energie a jaká to nese nebezpečí: Úkol č.2 Zjistěte na internetu, jaké může být využití jaderné energie v průmyslové výrobě: Úkol č.3 Popište využití jaderné energie v energetice. Vyjádřete svůj názor k bezpečnosti tohoto použití:

62 Úkol č.4 Zjistěte informace k tragickým událostem z konce II. světové války po svržení atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki: Závěr: Je podle vašeho názoru využívání jaderné energie pro lidstvo přínosem nebo spíš zkázou pro lidstvo? Přikláníte se spíš k pokračování výzkumu využití jaderné energie nebo raději k zastavení vývoje tímto směrem?

63 Pracovní list: efy918 JADERNÁ ENERGIE A OSOBNOSTI Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie, TEXT: Někteří badatelé věnují svému oboru celý život a v tichosti zapadnou do historie. Jiní vědci se stanou tak věhlasnými, že již ani nevnímáme jejich národnost, protože výsledky jejich práce jsou duševním dědictvím celého lidstva. Takovým významným osobnostem my dnes vzdáme hold. Úkol č.1 Najděte na internetu informace o životě a výsledcích vědecké činnosti Nielse Bohra: Úkol č.2 Zjistěte na internetu informace o životě a výsledcích vědecké činnosti Marie Curie Sklodowské: Úkol č.3 Zjistěte, kdo byl a jaké byly výsledky jeho badatelské činnosti - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

64 Úkol č.4 Najděte informace o životě a vědeckých výsledcích Alberta Einsteina: ZÁVĚR : Jaká informace vás nejvíce oslovila, překvapila?

65 Pracovní list: efy919 POROVNÁVÁME ELEKTRÁRNY I Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie ZADÁNÍ: Vaším úkolem je najít informace o všech používaných typech elektráren, vypsat jejich výhody a nevýhody, případně také jaké sebou nesou pro okolí nebezpečí. 1.Elektrárna 2.Elektrárna 3.Elektrárna 4.Elektrárna 5.Elektrárna 6.Elektrárna Sami si přidejte další Elektrárny

66 Pracovní list: efy920 POROVNÁVÁME ELEKTRÁRNY II Pomůcky, použitá literatura: internet, encyklopedie ZADÁNÍ: V návaznosti na pracovní list efy919 vytvořte prezentaci. ZÁVĚR: Který typ elektrárny byste vy osobně podporovali a jaké k tomu máte důvody?

Fyzika 6. ročník. Poznámky. Stavba látek Vlastnosti látek Částicová stavba látek

Fyzika 6. ročník. Poznámky. Stavba látek Vlastnosti látek Částicová stavba látek Fyzika 6. ročník Očekávaný výstup Školní výstup Učivo Mezipředmětové vztahy, průřezová témata Uvede konkrétní příklady jevů dokazujících, že se částice látek neustále pohybují a vzájemně na sebe působí.

Více

SKUPENSTVÍ LÁTEK Prima - Fyzika

SKUPENSTVÍ LÁTEK Prima - Fyzika SKUPENSTVÍ LÁTEK Prima - Fyzika Skupenství látek Pevné skupenství Skupenství látek Skupenství látek Pevné skupenství Kapalné skupenství Skupenství látek Pevné skupenství Kapalné skupenství Plynné skupenství

Více

Základní škola, Ostrava Poruba, Bulharská 1532, příspěvková organizace

Základní škola, Ostrava Poruba, Bulharská 1532, příspěvková organizace Fyzika - 6. ročník Uvede konkrétní příklady jevů dokazujících, že se částice látek neustále pohybují a vzájemně na sebe působí stavba látek - látka a těleso - rozdělení látek na pevné, kapalné a plynné

Více

Číslo materiálu Předmět ročník Téma hodiny Ověřený materiál Program

Číslo materiálu Předmět ročník Téma hodiny Ověřený materiál Program Číslo materiálu Předmět ročník Téma hodiny Ověřený materiál Program 1 VY_32_INOVACE_01_13 fyzika 6. Elektrické vlastnosti těles Výklad učiva PowerPoint 6 4 2 VY_32_INOVACE_01_14 fyzika 6. Atom Výklad učiva

Více

Žák : rozliší na příkladech těleso a látku a dovede uvést příklady látek a těles

Žák : rozliší na příkladech těleso a látku a dovede uvést příklady látek a těles 6.ročník Výstupy Žák : rozliší na příkladech těleso a látku a dovede uvést příklady látek a těles určí, zda je daná látka plynná, kapalná či pevná, a popíše rozdíl ve vlastnostech správně používá pojem

Více

Jednoduchý elektrický obvod

Jednoduchý elektrický obvod 21 25. 05. 22 01. 06. 23 22. 06. 24 04. 06. 25 28. 02. 26 02. 03. 27 13. 03. 28 16. 03. VI. A Jednoduchý elektrický obvod Jednoduchý elektrický obvod Prezentace zaměřená na jednoduchý elektrický obvod

Více

Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník

Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník Modulární systém dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků JmK v přírodních vědách a informatice CZ.1.07/1.3.10/02.0024 Člověk a energie domácí projekt pro 2. ročník Člověk a energie domácí projekt pro

Více

Tematické okruhy průřezových témat zařazené do předmětu fyzikální praktika

Tematické okruhy průřezových témat zařazené do předmětu fyzikální praktika Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vyučovací předmět Fyzikální praktika Charakteristika předmětu Obor, vzdělávací oblasti Člověk a příroda, Fyzika, jehož součástí je předmět Fyzikální praktika, svým činnostním

Více

1) Skupenství fáze, forma, stav. 2) 3 druhy skupenství (1 látky): pevné (led) kapalné (voda) plynné (vodní pára)

1) Skupenství fáze, forma, stav. 2) 3 druhy skupenství (1 látky): pevné (led) kapalné (voda) plynné (vodní pára) SKUPENSTVÍ 1) Skupenství fáze, forma, stav 2) 3 druhy skupenství (1 látky): pevné (led) kapalné (voda) plynné (vodní pára) 3) Pevné látky nemění tvar, objem částice blízko sebe, pohybují se kolem urč.

Více

Charakteristika vyučovacího předmětu Fyzika

Charakteristika vyučovacího předmětu Fyzika Charakteristika vyučovacího předmětu Fyzika Obsahové, časové a organizační vymezení vyučovacího předmětu Fyzika Obsahem předmětu Fyzika je oblast neživé přírody a současných technologií. Žák si osvojí

Více

Fyzika pro 6.ročník. Stavba látek-vlastnosti, gravitace, částice, atomy a molekuly. Elektrické vlastnosti látek, el.

Fyzika pro 6.ročník. Stavba látek-vlastnosti, gravitace, částice, atomy a molekuly. Elektrické vlastnosti látek, el. Fyzika pro 6.ročník výstupy okruh učivo dílčí kompetence Stavba látek-vlastnosti, gravitace, částice, atomy a molekuly Elektrické vlastnosti látek, el.pole, model atomu Magnetické vlastnosti látek, magnetické

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943 škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů

ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943 škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů ZÁKLADNÍ ŠKOLA KOLÍN II., KMOCHOVA 943 škola s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů Autor Mgr. Vladimír Hradecký Číslo materiálu 8_F_1_02 Datum vytvoření 2. 11. 2011 Druh učebního materiálu

Více

Pomůcky, které poskytuje sbírka fyziky, a audiovizuální technika v učebně fyziky, interaktivní tabule a i-učebnice

Pomůcky, které poskytuje sbírka fyziky, a audiovizuální technika v učebně fyziky, interaktivní tabule a i-učebnice Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Fyzika (FYZ) Práce a energie, tepelné jevy, elektrický proud, zvukové jevy Tercie 1+1 hodina týdně Pomůcky, které poskytuje sbírka fyziky, a audiovizuální technika

Více

Pracovní list - Žárovka a zářivka

Pracovní list - Žárovka a zářivka Pracovní list - Žárovka a zářivka Než začnete měřit, nejděte důležité údaje na žárovce a zářivce Zářivka Napětí: U = V Příkon: P 0 = W Žárovka Napětí: U = V Příkon: P 0 = W Odhadněte, které osvětlení je

Více

5.6 ČLOVĚK A PŘÍRODA. 5.6.1. Fyzika

5.6 ČLOVĚK A PŘÍRODA. 5.6.1. Fyzika 5.6 ČLOVĚK A PŘÍRODA Vzdělávací oblast Člověk a příroda zahrnuje okruh problémů spojených se zkoumáním přírody. Poskytuje žákům prostředky a metody pro hlubší porozumění přírodním faktům a jejich zákonitostem.

Více

FYZIKA. 6. 9. ročník Charakteristika předmětu. Obsahové, organizační a časové vymezení. Výchovné a vzdělávací strategie pro rozvoj kompetencí žáků

FYZIKA. 6. 9. ročník Charakteristika předmětu. Obsahové, organizační a časové vymezení. Výchovné a vzdělávací strategie pro rozvoj kompetencí žáků FYZIKA 6. 9. ročník Charakteristika předmětu Obsahové, organizační a časové vymezení Fyzika je samostatně vyučována v 6., 7., 8., 9. ročníku po dvou hodinách týdně. Časová dotace byla posílena v 6. a 8.

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 Animovaná fyzika Top-Hit Atomy a molekuly Atom Brownův pohyb Difúze Elektron Elementární náboj Jádro atomu Kladný iont Model atomu Molekula Neutron Nukleonové číslo Pevná látka Plyn Proton Protonové číslo

Více

ŠVP podle RVP ZV Hravá škola č.j.: s 281 /2013 - Kře. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Fyzika Vyučovací předmět: Fyzika

ŠVP podle RVP ZV Hravá škola č.j.: s 281 /2013 - Kře. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Fyzika Vyučovací předmět: Fyzika Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Fyzika Vyučovací předmět: Fyzika Charakteristika vyučovacího předmětu Fyzika Charakteristika vyučovacího předmětu Škola považuje předmět Fyzika za významný

Více

Vnitřní energie, teplo, změny skupenství Pracovní listy pro samostatnou práci

Vnitřní energie, teplo, změny skupenství Pracovní listy pro samostatnou práci Vnitřní energie, teplo, změny skupenství Pracovní listy pro samostatnou práci Oblast: Člověk a příroda Předmět: Fyzika Tematický okruh: Tělesa, látky a síla Ročník: 8. Klíčová slova: změny skupenství,

Více

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vyučovací předmět: Fyzika

Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vyučovací předmět: Fyzika Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vyučovací předmět: Fyzika 1/ Charakteristika vyučovacího předmětu a) obsahové vymezení Předmět fyzika je koncipován na základě OVO Fyzika v RVP ZV v plném rozsahu Vzdělávání

Více

10. Energeticky úsporné stavby

10. Energeticky úsporné stavby 10. Energeticky úsporné stavby Klíčová slova: Nízkoenergetický dům, pasivní dům, nulový dům, aktivní dům, solární panely, fotovoltaické články, tepelné ztráty objektu, součinitel prostupu tepla. Anotace

Více

Identifikace práce. Žák jméno příjmení věk. Bydliště ulice, č.p. město PSČ. Škola ulice, č.p. město PSČ

Identifikace práce. Žák jméno příjmení věk. Bydliště ulice, č.p. město PSČ. Škola ulice, č.p. město PSČ vyplňuje žák Identifikace práce Žák jméno příjmení věk Bydliště ulice, č.p. město PSČ vyplňuje škola Učitel jméno příjmení podpis Škola ulice, č.p. město PSČ jiný kontakt (např. e-mail) A. Přehledový test

Více

FYZIKA (7. 9. ročník)

FYZIKA (7. 9. ročník) FYZIKA (7. 9. ročník) Charakteristika předmětu Předmět fyzika je zařazen do výuky na druhém stupni od sedmého do devátého ročníku. Vyučuje se v běžných učebnách s dostupnými pomůckami. Spolu s ostatními

Více

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá ČLOVĚK A PŘÍRODA FYZIKA 8. JOSKA Pohybová a polohová energie Přeměna polohové a pohybové energie

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá ČLOVĚK A PŘÍRODA FYZIKA 8. JOSKA Pohybová a polohová energie Přeměna polohové a pohybové energie Výstupy žáka ZŠ Chrudim, U Stadionu Učivo obsah Mezipředmětové vztahy Metody + formy práce, projekty, pomůcky a učební materiály ad. Poznámky Uvede hlavní jednotky práce a výkonu, jejich díly a násobky

Více

PRÁCE A ENERGIE. Mgr. Jan Ptáčník - GJVJ - Fyzika - Tercie

PRÁCE A ENERGIE. Mgr. Jan Ptáčník - GJVJ - Fyzika - Tercie PRÁCE A ENERGIE Mgr. Jan Ptáčník - GJVJ - Fyzika - Tercie Práce Pokud síla vyvolává pohyb Fyzikální veličina ( odvozená ) značka: W základní jednotka: Joule ( J ) Vztah pro výpočet práce: W = F s Práce

Více

Fyzikální učebna vybavená audiovizuální technikou, interaktivní tabule, fyzikální pomůcky

Fyzikální učebna vybavená audiovizuální technikou, interaktivní tabule, fyzikální pomůcky Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Fyzika (FYZ) Molekulová fyzika, termika 2. ročník, sexta 2 hodiny týdně Fyzikální učebna vybavená audiovizuální technikou, interaktivní tabule, fyzikální pomůcky

Více

Pracovní list číslo 01

Pracovní list číslo 01 Pracovní list číslo 01 Měření délky Jak se nazývá základní jednotka délky? Jaká délková měřidla používáme k měření rozměrů a) knihy b) okenní tabule c) třídy.. d) obvodu svého pasu.. Jaké díly a násobky

Více

Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova Školní vzdělávací program pro ZV Ruku v ruce

Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova Školní vzdělávací program pro ZV Ruku v ruce 6 ČLOVĚK A PŘÍRODA UČEBNÍ OSNOVY 6. 1 Fyzika Časová dotace 6. ročník 1 hodina 7. ročník 2 hodiny 8. ročník 2 hodiny 9. ročník 2 hodiny Celková dotace na 2. stupni je 7 hodin. Charakteristika: Fyzika navazuje

Více

mechanická práce W Studentovo minimum GNB Mechanická práce a energie skalární veličina a) síla rovnoběžná s vektorem posunutí F s

mechanická práce W Studentovo minimum GNB Mechanická práce a energie skalární veličina a) síla rovnoběžná s vektorem posunutí F s 1 Mechanická práce mechanická práce W jednotka: [W] = J (joule) skalární veličina a) síla rovnoběžná s vektorem posunutí F s s dráha, kterou těleso urazilo 1 J = N m = kg m s -2 m = kg m 2 s -2 vyjádření

Více

základní vzdělávání druhý stupeň

základní vzdělávání druhý stupeň Název projektu Život jako leporelo Registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor Pavel Broža Datum 5. ledna. 2014 Ročník 8. a 9. Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Fyzika Tematický okruh

Více

Tabulace učebního plánu. Vzdělávací obsah pro vyučovací předmět : Fyzika. Ročník: I.ročník - kvinta

Tabulace učebního plánu. Vzdělávací obsah pro vyučovací předmět : Fyzika. Ročník: I.ročník - kvinta Tabulace učebního plánu Vzdělávací obsah pro vyučovací předmět : Fyzika Ročník: I.ročník - kvinta Fyzikální veličiny a jejich měření Fyzikální veličiny a jejich měření Soustava fyzikálních veličin a jednotek

Více

A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu

A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Vyučovací předmět:: FYZIKA A. Charakteristika vyučovacího předmětu a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu U vyučovacího předmětu fyzika je časové vymezení dáno učebním plánem. V šestém, sedmém

Více

Laboratorní práce č. 1: Určení voltampérových charakteristik spotřebičů

Laboratorní práce č. 1: Určení voltampérových charakteristik spotřebičů Přírodní vědy moderně a interaktivně FYZIKA 5. ročník šestiletého a 3. ročník čtyřletého studia Laboratorní práce č. 1: Určení voltampérových charakteristik spotřebičů G Gymnázium Hranice Přírodní vědy

Více

Maturitní témata fyzika

Maturitní témata fyzika Maturitní témata fyzika 1. Kinematika pohybů hmotného bodu - mechanický pohyb a jeho sledování, trajektorie, dráha - rychlost hmotného bodu - rovnoměrný pohyb - zrychlení hmotného bodu - rovnoměrně zrychlený

Více

Základní pojmy Zobrazení zrcadlem, Zobrazení čočkou Lidské oko, Optické přístroje

Základní pojmy Zobrazení zrcadlem, Zobrazení čočkou Lidské oko, Optické přístroje Optické zobrazování Základní pojmy Zobrazení zrcadlem, Zobrazení čočkou Lidské oko, Optické přístroje Základní pojmy Optické zobrazování - pomocí paprskové (geometrické) optiky - využívá model světelného

Více

Elektřina a magnetizmus rozvod elektrické energie

Elektřina a magnetizmus rozvod elektrické energie DUM Základy přírodních věd DUM III/2-T3-19 Téma: rozvod elektrické energie Střední škola Rok: 2012 2013 Varianta: A Zpracoval: Mgr. Pavel Hrubý a Mgr. Josef Kormaník VÝKLAD Elektřina a magnetizmus rozvod

Více

Pracovní list - vaření

Pracovní list - vaření Pracovní list - vaření Jaké spotřebiče doma používáte, chcete-li si ohřát vodu na čaj? Vyzkoušejte čtyři asi nejběžnější způsoby, kterými si můžete vodu na čaj ohřát. Můžete vodu ohřívat ve varné konvici,

Více

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje.

1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. 1. Jak probíhá FOTOSYNTÉZA? Do šipek doplň látky, které rostlina při fotosyntéze přijímá a které uvolňuje. I. 2. Doplň: HOUBY Nepatří mezi ani tvoří samostatnou skupinu živých. Živiny čerpají z. Houby

Více

Testové otázky za 2 body

Testové otázky za 2 body Přijímací zkoušky z fyziky pro obor PTA K vypracování písemné zkoušky máte k dispozici 90 minut. Kromě psacích potřeb je povoleno používání kalkulaček. Pro úspěšné zvládnutí zkoušky je třeba získat nejméně

Více

A. Obsahové, časové a organizační vymezení vyučovacího předmětu

A. Obsahové, časové a organizační vymezení vyučovacího předmětu 5.6.1 Fyzika (F) 5.6.1.1 Charakteristika vyučovacího předmětu Fyzika A. Obsahové, časové a organizační vymezení vyučovacího předmětu Vyučovací předmět Fyzika vede žáky k hledání a poznávání fyzikálních

Více

Příprava pro lektora

Příprava pro lektora Příprava pro lektora stanoviště aktivita pomůcky 1 typy oblačnosti podle manuálu Globe stanov typy mraků na obrázcích pokryvnost oblohy vytvoř model oblohy s 25% oblačností, použij modrý papír (obloha)

Více

4IS09F8 změna skupenství.notebook. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3075. Šablona: III/2. Sada: VY_32_INOVACE_4IS Pořadové číslo: 09

4IS09F8 změna skupenství.notebook. Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3075. Šablona: III/2. Sada: VY_32_INOVACE_4IS Pořadové číslo: 09 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3075 Šablona: III/2 Sada: VY_32_INOVACE_4IS Pořadové číslo: 09 Ověření ve výuce Třída: 8.A Datum: 20.2.2013 1 Změna skupenství Předmět: Fyzika Ročník: 8. ročník

Více

Název DUM: Změny skupenství v příkladech

Název DUM: Změny skupenství v příkladech Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Zpracováno v rámci OP VK - EU peníze školám Jednička ve vzdělávání CZ.1.07/1.4.00/21.2759 Název DUM: Změny skupenství

Více

Fyzika Fyzika Cíle vzdělávací oblasti: Formy a metody práce fyzika Člověk a příroda průřezová témata

Fyzika Fyzika Cíle vzdělávací oblasti: Formy a metody práce fyzika Člověk a příroda průřezová témata Fyzika Fyzika se vyučuje jako samostatný předmět od šestého do devátého ročníku druhého stupně. Vyučování probíhá ve třídách, speciální učebně fyziky a chemie a v interaktivní učebně. Fyzika se obsahově

Více

2.POPIS MĚŘENÉHO PŘEDMĚTU Měřený předmětem jsou v tomto případě polovodičové diody, jejich údaje jsou uvedeny v tabulce:

2.POPIS MĚŘENÉHO PŘEDMĚTU Měřený předmětem jsou v tomto případě polovodičové diody, jejich údaje jsou uvedeny v tabulce: REDL 3.EB 8 1/14 1.ZADÁNÍ a) Změřte voltampérovou charakteristiku polovodičových diod pomocí voltmetru a ampérmetru v propustném i závěrném směru. b) Sestrojte grafy =f(). c) Graficko početní metodou určete

Více

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou

Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou SVĚTLO Paprsky světla létají úžasnou rychlostí. Když dorazí do našich očí, donesou nám mnoho informací o věcech kolem nás. Vlastnosti světla mohou být ukázány na celé řadě zajímavých pokusů. Uvidíš svíčku?

Více

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_200_Planetárium AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK,

NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_200_Planetárium AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, NÁZEV ŠKOLY: Základní škola Javorník, okres Jeseník REDIZO: 600 150 585 NÁZEV: VY_32_INOVACE_200_Planetárium AUTOR: Ing. Gavlas Miroslav ROČNÍK, DATUM: 9., 25.11. 2011 VZDĚL. OBOR, TÉMA: Fyzika, Planetárium

Více

Laboratorní práce č. 3: Určení voltampérové charakteristiky polovodičové diody

Laboratorní práce č. 3: Určení voltampérové charakteristiky polovodičové diody Přírodní vědy moderně a interaktivně FYZIKA 2. ročník šestiletého studia Laboratorní práce č. 3: Určení voltampérové charakteristiky polovodičové diody G Gymnázium Hranice Přírodní vědy moderně a interaktivně

Více

Dynamika 43. rychlost pohybu tělesa, třecí sílu, tlakovou sílu ...

Dynamika 43. rychlost pohybu tělesa, třecí sílu, tlakovou sílu ... Dynamika 43 Odporové síly a) Co je příčinou vzniku odporových sil?... b) Jak se odporové síly projevují?... c) Doplňte text nebo vyberte správnou odpověď: - když se těleso posouvá (smýká) po povrchu jiného

Více

Pohyb tělesa (5. část)

Pohyb tělesa (5. část) Pohyb tělesa (5. část) A) Co už víme o pohybu tělesa?: Pohyb tělesa se definuje jako změna jeho polohy vzhledem k jinému tělesu. O pohybu tělesa má smysl hovořit jedině v souvislosti s polohou jiných těles.

Více

W = p. V. 1) a) PRÁCE PLYNU b) F = p. S W = p.s. h. Práce, kterou může vykonat plyn (W), je přímo úměrná jeho tlaku (p) a změně jeho objemu ( V).

W = p. V. 1) a) PRÁCE PLYNU b) F = p. S W = p.s. h. Práce, kterou může vykonat plyn (W), je přímo úměrná jeho tlaku (p) a změně jeho objemu ( V). 1) a) Tepelné jevy v životě zmenšení objemu => zvětšení tlaku => PRÁCE PLYNU b) V 1 > V 2 p 1 < p 2 p = F S W = F. s S h F = p. S W = p.s. h W = p. V 3) W = p. V Práce, kterou může vykonat plyn (W), je

Více

Cesta od středu Sluneční soustavy až na její okraj

Cesta od středu Sluneční soustavy až na její okraj Cesta od středu Sluneční soustavy až na její okraj miniprojekt Projekt vznikl podpory: Projekt vznikl za podpory: Projekt vznikl za za podpory: Jméno: Jméno: Škola: Škola: Datum: Datum: Cíl: Planeta Země,

Více

Orientace. Světové strany. Orientace pomocí buzoly

Orientace. Světové strany. Orientace pomocí buzoly Orientace Orientováni potřebujeme být obvykle v neznámém prostředí. Zvládnutí základní orientace je předpokladem k použití turistických map a plánů měst. Schopnost určit světové strany nám usnadní přesuny

Více

1.6.9 Keplerovy zákony

1.6.9 Keplerovy zákony 1.6.9 Keplerovy zákony Předpoklady: 1608 Pedagogická poznámka: K výkladu této hodiny používám freewareový program Celestia (3D simulátor vesmíru), který umožňuje putovat vesmírem a sledovat ho z různých

Více

SEZNAM PRO ARCHIVACI

SEZNAM PRO ARCHIVACI SEZNAM PRO ARCHIVACI Název školy Číslo projektu Číslo a název šablony KA Identifikační číslo Tematická oblast Základní škola Mánesova Otrokovice, příspěvková organizace CZ.1.07/1.4.00/21.3763 III/2 Inovace

Více

6.10 Fyzika. Člověk a příroda VZDĚLÁVACÍ OBLAST : Fyzika VZDĚLÁVACÍ OBOR: VYUČOVACÍ PŘEDMĚT: CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU:

6.10 Fyzika. Člověk a příroda VZDĚLÁVACÍ OBLAST : Fyzika VZDĚLÁVACÍ OBOR: VYUČOVACÍ PŘEDMĚT: CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST : VZDĚLÁVACÍ OBOR: VYUČOVACÍ PŘEDMĚT: CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU: Člověk a příroda Fyzika 6.10 Fyzika Vyučovací předmět Fyzika je jedním z vyučovacích předmětů ŠVP (Fyzika, Chemie, Přírodopis,

Více

ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK

ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK ZMĚNY SKUPENSTVÍ LÁTEK TÁNÍ A TUHNUTÍ - OSNOVA Kapilární jevy příklad Skupenské přeměny látek Tání a tuhnutí Teorie s video experimentem Příklad KAPILÁRNÍ JEVY - OPAKOVÁNÍ KAPILÁRNÍ JEVY - PŘÍKLAD Jak

Více

VY_12_INOVACE_115 HVĚZDY

VY_12_INOVACE_115 HVĚZDY VY_12_INOVACE_115 HVĚZDY Pro žáky 6. ročníku Člověk a příroda Zeměpis - Vesmír Září 2012 Mgr. Regina Kokešová Slouží k probírání nového učiva formou - prezentace - práce s textem - doplnění úkolů. Rozvíjí

Více

Fyzika úprava platná od 1. 9. 2009

Fyzika úprava platná od 1. 9. 2009 Fyzika úprava platná od 1. 9. 2009 Charakteristika vyučovacího předmětu Vzdělávací oblast Člověk a příroda je realizována ve vyučovacím předmětu Fyzika. Navazuje na předměty 1. stupně - prvouku a přírodovědu.

Více

Pracovní list Název projektového úkolu VESMÍRNÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI Třída V. Název společného projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ

Pracovní list Název projektového úkolu VESMÍRNÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI Třída V. Název společného projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ Pracovní list Název projektového úkolu VESMÍRNÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI Třída V. Název společného projektu MEZI NEBEM A ZEMÍ Název pracovního týmu Členové pracovního týmu Zadání úkolu Jsme na začátku projektu

Více

Laboratorní práce č. 2: Určení měrného skupenského tepla tání ledu

Laboratorní práce č. 2: Určení měrného skupenského tepla tání ledu Přírodní vědy moderně a interaktivně FYZIKA 1. ročník šestiletého studia Laboratorní práce č. 2: Určení měrného skupenského tepla tání ledu ymnázium Přírodní vědy moderně a interaktivně FYZIKA 1. ročník

Více

VESMÍR Hvězdy. Životní cyklus hvězdy

VESMÍR Hvězdy. Životní cyklus hvězdy VESMÍR Hvězdy Pracovní list HEUREKA! aneb podpora badatelských aktivit žáků ZŠ v přírodovědných předmětech ASTRONOMIE Úloha 1. Ze života hvězdy. Úloha 1a. Očísluj jednotlivé fáze vývoje hvězdy. Následně

Více

Vyučovací předmět: FYZIKA

Vyučovací předmět: FYZIKA Vyučovací předmět: FYZIKA Charakteristika vyučovacího předmětu Obsahové, časové a organizační vymezení Předmět fyzika navazuje na výuku zejména matematiky, a předmětu Svět kolem nás na prvním stupni. Fyzika

Více

h n i s k o v v z d á l e n o s t s p o j n ý c h č o č e k

h n i s k o v v z d á l e n o s t s p o j n ý c h č o č e k h n i s k o v v z d á l e n o s t s p o j n ý c h č o č e k Ú k o l : P o t ř e b : Změřit ohniskové vzdálenosti spojných čoček různými metodami. Viz seznam v deskách u úloh na pracovním stole. Obecná

Více

Výkonový poměr. Obsah. Faktor kvality FV systému

Výkonový poměr. Obsah. Faktor kvality FV systému Výkonový poměr Faktor kvality FV systému Obsah Výkonový poměr (Performance Ratio) je jedna z nejdůležitějších veličin pro hodnocení účinnosti FV systému. Konkrétně výkonový poměr představuje poměr skutečného

Více

Tematický plán učiva z fyziky pro 6. ročník na školní rok 2012-2013

Tematický plán učiva z fyziky pro 6. ročník na školní rok 2012-2013 Tematický plán učiva z fyziky pro 6. ročník na školní rok 2012-2013 Měsíc: Září Učivo: Látka a těleso Co nás obklopuje Z čeho se tělesa skládají Skupenství látek Atomy a molekuly Opakování a shrnutí Dovede

Více

VNITŘNÍ ENERGIE, TEPLO A PRÁCE

VNITŘNÍ ENERGIE, TEPLO A PRÁCE VNITŘNÍ ENERGIE, TEPLO A PRÁCE 1. Vnitřní energie (U) Vnitřní energie je energie uložená v těleseh. Je těžké určit absolutní hodnotu. Pro většinu dějů to není nezbytné, protože ji nejsme shopni uvolnit

Více

Školní vzdělávací program Dát šanci každému Verze 3 ZŠ a MŠ Praha 5 Smíchov, Grafická 13/1060

Školní vzdělávací program Dát šanci každému Verze 3 ZŠ a MŠ Praha 5 Smíchov, Grafická 13/1060 5.6 ČLOVĚK A PŘÍRODA 5.6.1 FYZIKA, SVĚT FYZIKY (pro třídy s rozšířenou výukou estetické výchovy) 5.6.1.1 Charakteristika vyučovacího předmětu Vyučovací předmět Fyzika/Svět Fyziky je součástí vzdělávací

Více

Mechanická práce a. Výkon a práce počítaná z výkonu Účinnost stroje, Mechanická energie Zákon zachování mechanické energie

Mechanická práce a. Výkon a práce počítaná z výkonu Účinnost stroje, Mechanická energie Zákon zachování mechanické energie Mechanická práce a energie Mechanická práce Výkon a práce počítaná z výkonu Účinnost stroje, Mechanická energie Zákon zachování mechanické energie Mechanická práce Mechanickou práci koná každé těleso,

Více

Sada pro rychlou demonstraci přeměny energie. Kat. číslo 107.7102

Sada pro rychlou demonstraci přeměny energie. Kat. číslo 107.7102 Sada pro rychlou demonstraci přeměny energie Kat. číslo 107.7102 Strana 1 z 21 OBSAH Obsah...2 1. Didaktické poznámky k sadě...3 2. Sada pro rychlou demonstraci přeměny energie...3 3. Výukové předpoklady...4

Více

Fyzikální veličiny a jednotky, přímá a nepřímá metoda měření

Fyzikální veličiny a jednotky, přímá a nepřímá metoda měření I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Laboratorní práce č. 2 Fyzikální veličiny a jednotky,

Více

Fyzika aplikovaná v geodézii

Fyzika aplikovaná v geodézii Průmyslová střední škola Letohrad Vladimír Stránský Fyzika aplikovaná v geodézii 1 2014 Tento projekt je realizovaný v rámci OP VK a je financovaný ze Strukturálních fondů EU (ESF) a ze státního rozpočtu

Více

Laboratorní práce č. 1: Měření délky

Laboratorní práce č. 1: Měření délky Přírodní vědy moderně a interaktivně FYZIKA 3. ročník šestiletého a 1. ročník čtyřletého studia Laboratorní práce č. 1: Měření délky G Gymnázium Hranice Přírodní vědy moderně a interaktivně FYZIKA 3.

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Evidenční číslo materiálu: 503 Digitální učební materiál Autor: Mgr. Pavel Kleibl Datum: 21. 3. 2012 Ročník: 9. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Fyzika Tematický okruh: Energie Téma:

Více

ANOTACE vytvořených/inovovaných materiálů

ANOTACE vytvořených/inovovaných materiálů ANOTACE vytvořených/inovovaných materiálů Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast Formát Druh učebního materiálu Druh interaktivity CZ.1.07/1.5.00/34.0722 III/2 Inovace a

Více

5.3.1 Disperze světla, barvy

5.3.1 Disperze světla, barvy 5.3.1 Disperze světla, barvy Předpoklady: 5103 Svítíme paprskem bílého světla ze žárovky na skleněný hranol. Světlo se láme podle zákona lomu na zdi vznikne osvětlená stopa Stopa vznikla, ale není bílá,

Více

3. Změřte závislost proudu a výkonu na velikosti kapacity zařazené do sériového RLC obvodu.

3. Změřte závislost proudu a výkonu na velikosti kapacity zařazené do sériového RLC obvodu. Pracovní úkoly. Změřte účiník: a) rezistoru, b) kondenzátoru C = 0 µf) c) cívky. Určete chybu měření. Diskutujte shodu výsledků s teoretickými hodnotami pro ideální prvky. Pro cívku vypočtěte indukčnost

Více

Obsah: ÚVOD:... 4 TEPELNÉ ČERPADLO... 5 PRINCIP TEPELNÉHO ČERPADLA VZDUCH- VODA... 6 9 DŮVODŮ, PROČ TOPIT TEPELNÝM ČERPADLEM... 7

Obsah: ÚVOD:... 4 TEPELNÉ ČERPADLO... 5 PRINCIP TEPELNÉHO ČERPADLA VZDUCH- VODA... 6 9 DŮVODŮ, PROČ TOPIT TEPELNÝM ČERPADLEM... 7 Obsah: ÚVOD:... 4 TEPELNÉ ČERPADLO... 5 PRINCIP TEPELNÉHO ČERPADLA VZDUCH- VODA... 6 9 DŮVODŮ, PROČ TOPIT TEPELNÝM ČERPADLEM... 7 KOLIK UŠETŘÍ TEPELNÉ ČERPADLO?... 8 VLASTNÍ ZKUŠENOSTI?... 9 TEPELNÉ ČERPADLO

Více

NÁVOD K OBSLUZE. Obj. č.: 62 20 14

NÁVOD K OBSLUZE. Obj. č.: 62 20 14 NÁVOD K OBSLUZE Obj. č.: 62 20 14 Pomocí této sady bezdrátově (rádiově) ovládaných síťových zásuvek zapnete a vypnete pohodlně osvětlení, ventilátory a ostatní elektrické spotřebiče z křesla, ze židle

Více

Exkurze pro 3. ročníky Západní Čechy v poznání

Exkurze pro 3. ročníky Západní Čechy v poznání Termíny konání: 7. 9. dubna 2014 Cíle exkurze: Exkurze pro 3. ročníky Západní Čechy v poznání žáci se seznámí s procesem výroby piva a s historií výroby piva poznají výrobu bylinného likéru Becherovka

Více

ZAKLADNÍ VLASTNOSTI SVĚTLA aneb O základních principech. PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk

ZAKLADNÍ VLASTNOSTI SVĚTLA aneb O základních principech. PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk ZAKLADNÍ VLASTNOSTI SVĚTLA aneb O základních principech PaedDr. Jozef Beňuška jbenuska@nextra.sk Elektromagnetické vlnění s vlnovými délkami λ = (380 nm - 780 nm) - způsobuje v oku fyziologický vjem, jenž

Více

1. Úvod 2. Teorie tepelného čerpadla

1. Úvod 2. Teorie tepelného čerpadla NÁVRH TEPELNÉHO ČERPADLA PRO NÍZKOENERGETICKÝ DŮM Robin Fišer Střední průmyslová škola stavební Máchova 628, Valašské Meziříčí 1. Úvod 2. Teorie tepelného čerpadla 2.1. Proč Tepelné čerpadlo 2.2. Princip

Více

Projekt VODA ve výuce chemie na Gymnáziu Komenského v Havířově ve školním roce 2011/2012

Projekt VODA ve výuce chemie na Gymnáziu Komenského v Havířově ve školním roce 2011/2012 Projekt VODA ve výuce chemie na Gymnáziu Komenského v Havířově ve školním roce 2011/2012 Třída: sekunda osmiletého gymnázia Počet žáků: 28 Počet skupin zpracovávajících projekt: 5 Časové rozvržení projektu

Více

VY_32_INOVACE_FY.17 JADERNÁ ENERGIE

VY_32_INOVACE_FY.17 JADERNÁ ENERGIE VY_32_INOVACE_FY.17 JADERNÁ ENERGIE Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jiří Kalous Základní a mateřská škola Bělá nad Radbuzou, 2011 Jaderná energie je energie, která existuje

Více

5.2.1 Vznik obrazu, dírková komora

5.2.1 Vznik obrazu, dírková komora 5.2.1 Vznik obrazu, dírková komora Předpoklady: 5101, 5102, 5103 Pedagogická poznámka: Převážná část této hodiny není obsažena v učebnicích. Podle mého názoru je to obrovská chyba, teprve ve chvíli, kdy

Více

3 Mechanická energie 5 3.1 Kinetická energie... 6 3.3 Potenciální energie... 6. 3.4 Zákon zachování mechanické energie... 9

3 Mechanická energie 5 3.1 Kinetická energie... 6 3.3 Potenciální energie... 6. 3.4 Zákon zachování mechanické energie... 9 Obsah 1 Mechanická práce 1 2 Výkon, příkon, účinnost 2 3 Mechanická energie 5 3.1 Kinetická energie......................... 6 3.2 Potenciální energie........................ 6 3.3 Potenciální energie........................

Více

VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V LÁTKÁCH

VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V LÁTKÁCH VEDENÍ ELEKTRICKÉHO PROUDU V LÁTKÁCH Jan Hruška TV-FYZ Ahoj, tak jsme tady znovu a pokusíme se Vám vysvětlit problematiku vedení elektrického proudu v látkách. Co je to vlastně elektrický proud? Na to

Více

pracovní list BIOMECHANIKA 1 Běhy do schodů Potřebné vybavení: stopky (na mobilu), kalkulačka

pracovní list BIOMECHANIKA 1 Běhy do schodů Potřebné vybavení: stopky (na mobilu), kalkulačka BIOMECHANIKA 1 Běhy do schodů pracovní list Potřebné vybavení: stopky (na mobilu), kalkulačka 1. Vyberte ze skupiny nejtěžšího a nejlehčího žáka a zapište si jejich hmotnost. 2. Stopněte oběma čas, za

Více

EU peníze středním školám digitální učební materiál

EU peníze středním školám digitální učební materiál EU peníze středním školám digitální učební materiál Číslo projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Tematická oblast, název DUMu: Autor: CZ.1.07/1.5.00/34.0515 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu

Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Pořadové číslo projektu: cz.1.07/1.4.00/21.1936 č. šablony: III/2 č.sady: 6 Ověřeno ve výuce: 13.1.2012 Třída: 3 Datum:28.12. 2011 1 Sluneční soustava Vzdělávací

Více

Začíná směrem k odběrateli odbočením od zařízení pro veřejný rozvod. Odbočení od vzdušného vedení končí hlavní domovní

Začíná směrem k odběrateli odbočením od zařízení pro veřejný rozvod. Odbočení od vzdušného vedení končí hlavní domovní Elektrická přípojka nn Ing. Tomáš Mlčák, Ph.D. Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB TUO Katedra elektrotechniky http://fei1.vsb.cz/kat420 Technická zařízení budov III Fakulta stavební Elektrická přípojka

Více

25. Zobrazování optickými soustavami

25. Zobrazování optickými soustavami 25. Zobrazování optickými soustavami Zobrazování zrcadli a čočkami. Lidské oko. Optické přístroje. Při optickém zobrazování nemusíme uvažovat vlnové vlastnosti světla a stačí považovat světlo za svazek

Více

Pedagogická fakulta v Ústí nad Labem Fyzikální praktikum k elektronice 2 Číslo úlohy : 1

Pedagogická fakulta v Ústí nad Labem Fyzikální praktikum k elektronice 2 Číslo úlohy : 1 Pedagogická fakulta v Ústí nad Labem Fyzikální praktikum k elektronice Číslo úlohy : 1 Název úlohy : Vypracoval : ročník : 3 skupina : F-Zt Vnější podmínky měření : měřeno dne : 3.. 004 teplota : C tlak

Více

Jak ušetřit elektřinu v domácnosti

Jak ušetřit elektřinu v domácnosti POSVIŤTE SI NA ÚSPORY Jak ušetřit elektřinu v domácnosti JAK UŠETŘIT V DOMÁCNOSTI ELEKTŘINU Co je cílem semináře přinést důležité a praktické informace a tipy, které vám pomohou v domácnosti s elektřinou

Více

ročník 6. č. 14 název

ročník 6. č. 14 název č. 14 název Význam vody anotace V pracovních listech se žáci seznámí se základními podmínkami života na zemi. Testovou i zábavnou formou si procvičují získané znalosti na dané téma. Součástí pracovního

Více

1/6. 2. Stavová rovnice, plynová konstanta, Avogadrův zákon, kilomol plynu

1/6. 2. Stavová rovnice, plynová konstanta, Avogadrův zákon, kilomol plynu 1/6 2. Stavová rovnice, plynová konstanta, Avogadrův zákon, kilomol plynu Příklad: 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 2.21, 2.22,

Více

Trochu astronomie. v hodinách fyziky. Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb

Trochu astronomie. v hodinách fyziky. Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb Trochu astronomie v hodinách fyziky Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb Podívejte se dnes večer na oblohu, uvidíte Mars v přiblížení k Zemi. Bude stejně velký jako Měsíc v úplňku. Konec světa. Planety se srovnají

Více

Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454

Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 454 Základní škola národního umělce Petra Bezruče, Frýdek-Místek, tř. T. G. Masaryka 5 íé= Zpracováno v rámci OP VK - EU peníze školám Jednička ve vzdělávání CZ..07/..00/.759 Název DUM: Tření Název sady DUM

Více

Gymnázium, Havířov - Město, Komenského 2 MATURITNÍ OTÁZKY Z FYZIKY Školní rok: 2012/2013

Gymnázium, Havířov - Město, Komenského 2 MATURITNÍ OTÁZKY Z FYZIKY Školní rok: 2012/2013 1. a) Kinematika hmotného bodu klasifikace pohybů poloha, okamžitá a průměrná rychlost, zrychlení hmotného bodu grafické znázornění dráhy, rychlosti a zrychlení na čase kinematika volného pádu a rovnoměrného

Více

Měření délky, určení objemu tělesa a jeho hustoty

Měření délky, určení objemu tělesa a jeho hustoty Úloha č. 1a Měření délky, určení objemu tělesa a jeho hustoty Úkoly měření: 1. Seznámení se s měřicími přístroji posuvné měřítko, mikrometr, laboratorní váhy. 2. Opakovaně (10x) změřte rozměry dvou zadaných

Více