16. dubna k nám na školu zavítala řada čarodějnic a čarodějů. Prý je Třebíkov to nejlepší místo pro slavnostní rej

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "16. dubna k nám na školu zavítala řada čarodějnic a čarodějů. Prý je Třebíkov to nejlepší místo pro slavnostní rej"

Transkript

1

2 OBSAH ÚVODNÍ SLOVO Vážené čtenářky, vážení čtenáři, když jsme přemýšleli nad názvem školního časopisu, nemohl nás nenapadnout název Třebík. Škola byla postavena v ulici Třebízského. Položili jsme si otázku, zda všichni víme, podle koho byla pojmenována. Pokud to nevíte, čtěte dále CO SE DĚJE VE ŠKOLE 16. dubna k nám na školu zavítala řada čarodějnic a čarodějů. Prý je Třebíkov to nejlepší místo pro slavnostní rej TÉMA VOLBA POVOLÁNÍ Termín pro podání přihlášek na střední školy a učiliště byl 15. březen Co však chtějí zaměstnavatelé? O které zaměstnavatele je mezi uchazeči o práci největší zájem. ROZHOVOR Rubrika ROZHOVOR se bude věnovat osobám, se kterými se mimo víkendů potkáváme každý den. Ve třídě při vyučování, při výdeji jídla, v družině, při úklidu a opravách školních prostor. Ano, jsou to naši učitelé, kuchařky, vychovatelky, školník a uklizečky. Vnímáme je jen v jejich rolích, ale známe je i jinak?!. KULTURA - hudba, film, IT Snad nikde nepostupuje věda tak rychle kupředu jako v oblasti výpočetní techniky. Za poslední tři dekády se výkony i těch nejrychlejších počítačů zvýšily zhruba milionkrát.. Vtipy, zpravodajství, zajímavosti Sousedka uvidí na schodech sedět plačícího chlapce. Copak se ti stalo? zeptá se. Táta se praštil kladivem do prstu, vzlyká chlapec

3 ÚVODNÍ SLOVO Vážené čtenářky, vážení čtenáři, když jsme přemýšleli nad názvem školního časopisu, nemohl nás nenapadnout název Třebík. Škola byla postavena v ulici Třebízského. Položili jsme si otázku, zda všichni víme, podle koho byla pojmenována. Představujeme Vám Václava Beneše Třebízského, který byl český spisovatel, katolický kněz a buditel. Narodil se v Třebízi a zemřel v Mariánských Lázních. Studoval ve Slaném a v Praze. Roku 1875 byl vysvěcen na kněze a působil v Litni u Berouna. Dále potom od roku 1876 v Klecanech u Prahy. Třebízského románová tvorba je podobná tvorbě Aloise Jiráska; jeho oblíbeným tématem bylo husitství, ale věnoval se i jiným obdobím českých dějin od prvopočátků až po 19. století. Děj mnoha Třebízského děl je zasazen do kraje, kde se autor narodil a působil. Jedná se o Slánsko, Berounsko a okolí Klecan. Z jeho tvorby můžeme poukázat na díla: Královna Dagmar. Anežka Přemyslovna. V podvečer pětilisté růže. Bludné duše. Trnová koruna. PILOTNÍ ČÍSLO TŘEBÍKA Tento první elektronický časopis je pilotní, což znamená zkušební. Od začátku příštího školního roku budete mít Vy, kteří rádi píšete slohy, povídky, básně, či získáváte nové a zajímavé informace, nebo dokážete značně vylepšit grafickou stránku časopisu, možnost se zapojit do zájmového útvaru ŽURNALISTIKY A TVŮRČÍHO PSANÍ. Zájmový útvar bude určen pro žáky sedmých až devátých tříd a jeho součástí bude i elektronický časopis TŘEBÍK. Jednotlivé rubriky jsou zatím sestaveny tak, aby v jejich obsahu našel každý své téma, něco co jej zajímá a baví. Budoucí redakční rada bude však jistě ráda, pokud jí Vy, žákyně a žáci školy, neboť je to VÁŠ ČASOPIS zašlete nápady a náměty pro články, a to již nyní. Pro tento účel je zřízena redakční adresa: Přejeme Vám příjemné chvíle nad stránkami Třebíka.

4 CO SE DĚJE VE ŠKOLE REJ ČARODĚJNIC A ČARODĚJŮ 16. dubna k nám na školu zavítala řada čarodějnic a čarodějů. Rozneslo se, že prý je Třebíkov již dlouho to nejlepší místo pro slavnostní rej. Zásluhu na této pověsti má hlavní čarodějka Pavla Slavíčková ze školní družiny, která zajistila perfektní organizaci. Rejdilo se na zahradě pod kvetoucími stromy, a to v mnoha uměleckých a čarodějnických stylech. Základem byl co nejrychlejší a nejobratnější let na koštěti mezi stromy, šikovnost v práci s lektvary. Řada čarodějů a čarodějnic se neváhala pochlubit se svým SUPER zaklínadlem. A neméně důležitý byl slavnostní čarodějný oděv. Viděli jsme honosné klobouky, rozevláté pláště, kouzelné brýle, netradiční šaty. Pavouky a netopýry. Součástí reje byl i tanec při čarodějné hudbě. Nejlepší z nejlepších byli odměněni pamětním listem a věcným darem, a všichni se spokojeně rozlétli do svých domovů s myšlenkou na REJ příští. Láry, fáry, bumbrle. Knotex, notex, anotex. Linky, pinky, zblinky. Luky, puky, duky. Presto, kvesto, zvesto. Honky, zvonky, tonky.

5 PÁLENÍ ČARODĚJNIC 30. DUBNA MAGICKÁ FILIPOJAKUBSKÁ NOC, KDY JESKYNĚ VYDÁVAJÍ POKLADY A ZIMA DEFINITIVNĚ PŘEDÁVÁ VLÁDU JARU Víte, proč vlastně každý rok pálíme čarodějnice?! Děje se tak po staletí a účelem je očistný proces. Podle pověr o tuto FILIPOJAKUBSKOU noc létají vzduchem na koštěti čarodějnice na sabat, kde volí svou královnu. Tančí pozpátku kolem kotle plného žab a hadů. Natírají se kouzelnými mastičkami. Mění se ve zlé psy či jiná zvířata a škodí lidem. Na obranu proti čarodějnicím a jejich zlé moci lidé zapalovali ohně na návrších. Do vzduchu se vyhazovala zapálená košťata, která měla čarodějnice při cestě na sabat vystrašit. Kdo viděl film Babička, či četl tuto knihu od Boženy Němcové, ví, že mimo košťat létajících vzduchem z rukou chlapců se zapojila i děvčata, jež přeskakovala oheň. KLADIVO NA ČARODĚJNICE Bohužel, historie křesťanství má svou temnou stranu. INKVIZICI a PROCESY s ČARODĚJNICEMI. Církev pozdního středověku a hlavně novověká potřebovala ve zbídačené Evropě, v době moru, hladu, bídy a nekonečných válek najít strašáka. Nepřítele, na kterého by každodenní apokalypsu mohla svést. Tak vypukly hony na čarodějnice. Jak poznat čarodějnici?! Podle knihy Heinricha Kramera Kladivo na čarodějnice. Tato kniha dávala inkvizitorům podrobný návod, jak poznat čarodějnici, jak jí donutit k přiznání. Ženy, např. bylinkářky, které léčily jak lidi, tak zvířata, nebo duševně nemocné, či jen nějak podezřelé byly udávány, vyslýchány, mučeny a po tisících páleny, nejen na našem území, ale i v dalších zemích Evropy, a to po dobu 300 let. PROCESY V DATECH 1231: Zřízení Úřad papežských inkvizitorů. 1252: Vydání buly Ad extirpanda, kterou papež povoluje použití práva útrpného pro přiznání od kacířů : Počátek honů na čarodějnice v Evropě. 1431: Upálení Jany z Arku jako kacířky. 1484: Bula papeže Inocence VIII., která uvádí souvislost mezi čarodějnictvím a uhranutím a vyzvala k honům na čarodějnice. 1486: Vychází kniha Kladivo na čarodějnice : První intenzivní období masových honů na čarodějnice v západní Evropě : Druhá vlna procesů s čarodějnicemi : Procesy na losinském panství, v nichž bylo upáleno zhruba 100 lidí. 1785: Pravděpodobně poslední proces na našem území. Buďme rádi, že od posledního čarodějnického procesu uběhlo 231 let, což je sice z hlediska historie včera ALE, že nám z celého tohoto hrůzného období lidstva zbyl jen zvyk mírumilovně se scházet u planoucího ohně a symbolicky jej brát jako očistu od všeho zlého.

6 ŠKOLA V PŘÍRODĚ HRACHOV dubna v hod. odjely několika autobusy na školu v přírodě do Hrachova děti z prvních až sedmých tříd. Většina se těšila, neboť je čekaly nové společné zážitky. Některé malé děti, ale byly od maminky poprvé, a tak se trochu bály, že se jim bude stýskat. Škola v přírodě utekla jako voda v potoce a děti jsou již znovu ve svých lavicích. Menším dětem se sice občas po mamince zastesklo, ale jinak všeobecně převládá názor, že to bylo dobrý, super, bezva, paráda....sruby, etapová hra Eldorádo, bodování úklidu, diskotéka. A konkrétně několik přímých názorů: Tomáš M. III. A: Dobrý byly etapy a disko. Blbý bylo divadlo. Adéla K. III.A: První etapa hry se mi nelíbila, protože nebyla žádná zábava. Chodily jsme sem a tam a plnily úkoly. Líbil se mi minigolf, protože to byla sranda. Veronika K. II.B : Líbila se diskotéka a etapy, které jsme hrály. A líbila se mi zvířátka. Líbilo se mi všechno. Matěj J. II. B: Líbila se mi minizoo. Klokan Béďa, kozel Matěj, morčata i králík. Nelíbila se mi I. etapa hry Hledání Eldoráda, kdy jsme šli lesem zbytečně. Ríša R., II.B.: Líbila se mi bitva, divadlo a jídlo. Nelíbila se mi I. etapa. A co děti, které na školu v přírodě nejely? Škola byla zvláštně tajuplná, tichá, opuštěná. Ve třídě II. A se na týden sešla směsice dětí všech věkových kategorií, které se společně učily. A jejich názor: Natálka H, II. B: Je to tady hustý. Tobiáš B, IV. A: Aspoň je tady klid. Terezka C. I. A: Když odjížděla Maruška, chtělo se mi brečet. Pořád se mi po ní stýská.

7 VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ Dům dětí a mládeže v Kralupech nad Vltavou pro všechny malé i velké zájemce vyhlásil jarní výtvarnou soutěž Mláďata. III. oddělení školní družiny se této soutěže zúčastnilo se svými obrázky, vytvořenými za pomocí pastelek, tuše, koláže a zajímavých rámečků. Žádný obrázek sice nezískal jednu ze tří cen, ale i tak se práce žáků velmi zdařily a líbily, a po výstavě v DDM jsou nyní k vidění na vlastní oči v prostorách ranní družiny. Více informací o soutěži najdete v tištěném květnovém čísle KRALUPSKÉHO ZPRAVODAJE, nebo na Mláďata práce III. oddělení školní družiny

8 ORIGINÁLNÍ DÍLNIČKY s kouzelnými babičkami Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou pořádalo ve dnech ORIGINÁLNÍ DÍLNIČKY s kouzelnými babičkami z Klubu Lidové tvorby Praha a muzejnicemi pro školy a veřejnost. Všechna tři oddělení školní družiny naší školy se dílniček zúčastnila. TÉMA VOLBA POVOLÁNÍ Termín pro podání přihlášek na střední školy a učiliště byl 15. březen Někomu se splnil sen a dostal se na vytouženou školu. Někdo byl zklamaný, ale takový je bohužel život. Co však chtějí zaměstnavatelé? O které zaměstnavatele je mezi uchazeči o práci největší zájem? Zamýšlíte se nad volbou svého budoucího povolání i z tohoto pohledu? Přinášíme Vám sondu z pracovního trhu. U koho chtějí nejčastěji získat zaměstnání absolventi škol Nejžádanější je práce pro cizí společnosti. Téměř třetina absolventů (31 procent) by chtěla pracovat v mezinárodní společnosti, 15 procent v české společnosti, 19 procent chce pokračovat ve studiu. 12 procent studentů uvažuje o založení vlastní firmy. Ve státní správě však chtějí pracovat jen tři procenta. NEJŽÁDANĚJŠÍ ZAMĚSTNÁNÍ V OBLASTECH: BYZNYS 1. Google 2. Škoda Auto (Volkswagen Group) 3. Česká národní banka 4. Státní správa (ministerstva, úřady) 5. Micsoft TECHNICKÉ OBORY 1. Škoda Auto (Volkswagen Group) 2. ČEZ 3. Metrostav 4. Google 5. Siemens IT OBORY 1. Google 2. Microsoft 3. IMB 4. Seznam.cz 5. Oracle

9 PŘÍRODOVĚDNÉ OBORY 1. Vzdělávací a výzkumné instituce (školy, Akademie věd ČR) 2. Nemocnice a léčebná zařízení 3. Zentiva (Sanofi-Aventis) 4. Google 5. Nestlé PRÁVO 1. Státní správa (ministerstva, úřady) 2. Mezinárodní politické instituce 3. Ozbrojené, záchranné a bezpečnostní složky (policie, armáda) 4. Allen Overy 5. Advokátní kancelář Brož, Sokol, Novák 6. Zdroj: Universum, průzkum mezi studenty českých vysokých škol Na základě dat pracovního portálu Profesia.cz je zřejmé, že se meziročně zvýšily pracovní nabídky zaměstnavatelů pro absolventy ve výrobě, automobilovém průmyslu i v oblasti financí a ekonomiky. JAKÝ JE V SOUČASNOSTI PRŮMĚRNÝ POČET PŘIHLÁŠEK NA JEDNU PRACOVNÍ POZICI Konkurence je obrovská. Zaměstnavatel vyhlásí výběrové řízení na obsazení pracovního místa. V jednotlivých, níže uvedených oblastech se na jednu pracovní pozici přihlásí velký počet zájemců: 78 ve službách 59 v právu a legislativě 55 ve státní správě a samosprávě 49 ve farmaceutickém průmyslu 48 v personalistice 43 ve strojírenství Zdroj: Profesia.cz CO POŽADUJÍ A NABÍZEJÍ ZAMĚSTNAVATELÉ MŮŽETE ZJISTIT PROSTŘEDNICTVÍM PRACOVNÍCH WEBOVÝCH PORTÁLŮ - atd. Ze zdrojů Profesia.cz vyplývá, že konkurence při získávání pracovního místa je obrovská. Zdá se Vám, že máte času dost a zaměstnání teď neřešíte! Omyl! Teď kladete základy své budoucí profesní úspěšnosti. Pročtěte si, jaké jsou požadavky zaměstnavatelů. Základem jsou jazyky. Velmi dobrá práce s PC, atd. Požadavky zaměstnavatelů se nebudou umenšovat, ale stupňovat.

10 Stavební technik/technička - AZ PROFIL SRS, a.s. Požadujeme: SŠ stavebního zaměření, pracovní zkušenosti na obdobné pozici ve stavební firmě, znalost principů kalkulace ceny stavebních prací, znalost problematiky panelové výstavby výhodou, schopnost samostatného řešení problémů, organizační a komunikativní schopnosti, velmi dobrá uživatelská znalost práce na PC (MS Office), ŘP sk. B (aktivně) Nabízíme: příjemné pracovní prostředí v blízkosti metra, dobré platové ohodnocení odpovídající Vašemu výkonu, příspěvek na stravování Náplň práce: - vedení agendy drobných zakázek rozdělování práce jednotlivých pracovníkům, zodpovědnost za dodržení termínů a cen, kontrola kvality prováděných prací, fakturace, tvorba cenových nabídek na drobné stavební práce, komunikace s dodavatelskými firmami, kontrola objednávek a dodávek Skladník - manipulant v logistickém skladu - Ascari s.r.o. Pro významnou společnost u Prahy hledáme nové zaměstnance do skladu na dlouhodobou spolupráci. Nástup IHNED! Možnost využití svozového autobusu zastávka Opatov - metro. Náplň práce: organizace naskladňovaní a vyskladňovaní palet na sklad, třídění a skladová evidence, třísměnný provoz, práce v kolektivu. Požadujeme: odpovědnost, důslednost,z kušenosti s VZV jsou výhodou, ochota pracovat na směny. Nabízíme: práce na HPP, průměrný výdělek až Kč, bonusový systém, 20 dní dovolené Systémový administrátor / TOMS - Pražská plynárenská, a. s. Náplň práce: instalace, údržba a dohled nad provozem databáze ORACLE, instalace, konfigurace a správa střední vrstvy (Oracle WebLogic), administrace TOMS (správa uživatelů, číselníků, tvorba šablon, ad-hoc reportů, apod.), - instalace a konfigurace střední vrstvy a klientů TOMS, diagnostika chybových stavů a jiných provozních problémů, optimalizace nastavení systémů z pohledu zatížení a rychlosti zpracování, obsluha Servisdesku (1. úroveň supportu), spolupráce s uživateli na definici jejich business požadavků. Požadujeme: min. SŠ vzdělání s maturitou (IT obory výhodou), znalost základů administrace ORACLE DB, znalost SQL, PL/SQL, skripty, znalost tvorby selectů, triggerů, package, znalost základů administrace OS na bázi Linux, dobrá znalost IT prostředí (klientské OS Windows 7, serverové OS - Windows 2008 Server), dobrá znalost v oblasti XML, XSLT, principy SOA, znalost základních principů GIS, dobrá znalost MS Office, analytické myšlení. Nabízíme: zaměstnání v příjemném, přátelském a moderním pracovním prostředí,možnost seberealizace, odpovídající finanční ohodnocení, široký okruh zaměstnaneckých benefitů, nástup možný ihned.

11 Asistentka výkonného ředitele - Komerční banka, a.s. Klíčové činnosti: zajištění chodu sekretariátu, sjednávání schůzek a kontrola kalendářů, administrativní činnost (evidence pošty, cestovní příkazy, IT-požadavky, přístupová práva). Personální agenda evidence docházky, příprava podkladů pro účetní oddělení, stravenky, podklady pro vzdělávací akce. Správa drobného majetku, objednávání kancelářských potřeb a občerstvení. Tvorba prezentací, správa příslušných databází Kvalifikační požadavky: VŠ vzdělání. Min. 1 rok praxe na obdobné pozici. Velmi dobrá znalost AJ slovem i písmem. Znalost MS Office Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Internet Explorer. Zkušenost s bankovnictvím výhodou. Výborné komunikační a organizační dovednosti. Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, flexibilita, loajalita, proaktivní přístup. Ochota učit se novým věcem, profesionální vystupování Nabízíme: pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, zázemí silné mezinárodní bankovní skupiny. Práci v profesionálním týmu, prostor pro seberealizaci, mzdové ohodnocení dle zkušeností a pracovních výsledků, bankovní a sociální zaměstnanecké výhody. Vedoucí referátu Projektová kancelář - NIDV Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) vyhlašuje výběrové řízení na pozici Požadujeme: ukončené vysokoškolské vzdělání (bakalářský studijní program), znalost problematiky řízení projektů financovaných z ESF, dobrá znalost práce na PC (Word, Excel, PowerPoint, Outlook), výborné komunikační, organizační a prezentační schopnosti, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, spolehlivost, aktivní přístup k řešení problémů, flexibilita, schopnost týmové spolupráce, trestní bezúhonnost, dobrá znalost AJ, praxe na Vedoucí pozici a znalost problematiky vzdělávaní dospělých výhodou. Hlavní náplň činnosti: navrhování a koordinace projektů s celostátním dopadem, poskytování metodické pomoci při přípravě a realizaci projektů, zajišťování jednotné metodiky projektové činnosti, monitoring věcného a finančního řízení projektů, součinnost při publicitě projektů, koordinace přípravy veřejných zakázek v rámci projektů. Nabízíme: hlavní pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, samostatnou a zajímavou práci, stravenky, pružnou pracovní dobu, Plat dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., v platném znění, Místo výkonu práce: Praha 1. Předpokládaný nástup: dle dohody. Zdroj:

12 ROZHOVOR Rubrika ROZHOVOR se bude věnovat osobám, se kterými se mimo víkendů potkáváme každý den. Ve třídě při vyučování, při výdeji jídla, v družině, při úklidu a opravách školních prostor. Ano, jsou to naši učitelé, kuchařky, vychovatelky, školník a uklizečky. Vnímáme je jen v jejich školních rolích, ale známe je i jinak?! Zeptali jsme se: 1. Jaký byl v dětství a dospívání Váš vztah ke škole? Dostala jste nějakou zajímavou poznámku? 2. Je práce v ŠD Vaším vysněným povoláním? Rozhodla byste se stejně, kdyby šel vrátit čas? 3. Co máte ráda? 4. Co nenávidíte? 5. Co byste udělala, kdybyste vyhrála 100 milionů? Takto odpověděla: Pavla Slavíčková, vedoucí vychovatelka školní družiny. 1. Asi jako každé dítě i já jsem do školy nechodila moc ráda. Nejvíce mne bavil tělocvik a přestávky. Na poznámku si již nepamatuji, takže žádnou zajímavou jsem asi nedostala. 2. Práce v ŠD asi vysněnou prací není, ale zatím mne baví. Nevím, zda bych se rozhodla stejně. 3. Mám ráda svou rodinu. Sport, dobré jídlo, hezké počasí, staré filmy. Je toho hodně. 4. Nemám ráda lidskou blbost, nenávist, závist, zlobu. Je toho také hodně. 5. Kdybych vyhrála, zabezpečila bych svou rodinu. Dobře investovala. Cestovala bych a užívala si života se všemi, které mám ráda. Lucie Pospíšilová, vychovatelka školní družiny a asistentka pedagoga. 1. Na první stupeň základní školy jsem chodila ráda. Na druhý stupeň už méně. Moc mne bavila střední pedagogická škola. Poznámku jsem určitě nějakou dostala, ale už si na ni nevzpomínám. 2. Práce v ŠD je vlastně mým vysněným povoláním. Od základní školy jsem chtěla pracovat s dětmi, později s handicapovanými lidmi. 3. Velice ráda chodím do divadla. Ráda se podívám i na pěkný český film. Mám ráda přírodu, lyžování, cestování, humor. Ze všeho nejvíce mám ráda své děti a svou rodinu. 4. Nedá se říci, že něco, nebo někoho nenávidím. Vadí mi, když jsou lidé neslušní, zlí. Nemám ráda násilí. 5. Velkou část výhry bych věnovala na různé charitativní projekty. Část bych investovala. Hodně bych cestovala se svou rodinou po světě.

13 Bc. Pavlína Linhartová, vychovatelka školní družiny. 1. Byla jsem zcela typické dítě. Nejšťastnějším dnem školního roku byl pro mne 30. červen. Nejsmutnějším dnem 1. září. V zásadě mi systémem studia vyhovovala až vysoká škola. Ano, jednou jsem obdržela velmi výživnou poznámku. Pro klid v rodině jsem schovala žákovskou do křoví. Viděl mne kluk jménem Kočí. Udal mě řediteli, předal mu mou žákovskou, a klid v rodině rozhodně zachráněn nebyl 2. Práce v ŠD je pro mne zcela nová, a nikdy jsem o ní, až do prosince loňského roku neuvažovala. Tvořím si na ni názor. 3. Miluji svého syna, svou mámu a svoji psici. Širší rodinu. Mám ráda své přátele, svou zahradu; její vůně. Moře, zelenou barvu, krásu slov, obrazy, hudbu. Čest, inteligenci a charakter. 4. Nenávidím egomany, lháře, zloděje, podvodníky, sociopaty, agresory, alibisty. 5. Kdybych vyhrála, vyhráli by se mnou všichni, které miluji. Získali bychom nezávislost a svobodu co více si přát?! KULTURA - film, IT, hudba IT - 5 nejvýkonnějších superpočítačů Snad nikde nepostupuje věda tak rychle kupředu jako v oblasti výpočetní techniky. Za poslední tři dekády se výkony i těch nejrychlejších počítačů zvýšily zhruba milionkrát a aktuální pětice nejvýkonnějších strojů je úctyhodnou ukázkou síly vědeckého pokroku. 1. TIANHE-2,NUDT - výkon: 33,9 petaflops, jader. Umístění: Národní superpočítačové centrum v Kantonu, Čína ,9 x 10 operací zpracovává za sekundu. Využívá se pro simulace, analýzy a aplikace vztahující se k národní bezpečnosti. 2. TITAN,CRAY výkon: 17,6petaFLOPS, jader. Umístění: Národní laboratoř v Oak Ridge, USA. Titan využívá nejen konvenční procesory CPU, ale také grafické procesory GPU. Jde o první hybrid tohoto druhu. 3. SEGUOIA, IBM výkon: 17,2 petaflops, jader. Umístění: Národní laboratoř v Livermore, USA. Výpočetní kapacita tohoto stroje se využívá při simulaci jaderných testů, ale také v astronomii, energetice, při studiu lidského genomu a klimatických změnách. 4. K COMPUTER, FUJITSU výkon: 10,5 petaflops, jader. Umístění: RIKEN, Institut pokročilé výpočetní vědy, Kobe, Japonsko. Využívá se k výpočtům z oblasti prevence globálních katastrof, meteorologie a lékařských výzkumů. Nepoužívá prvky IBM, ale vlastní procesory společnosti FUJITSU.

14 5. MIRA, IBM výkon 8,6 petaflops, jader. Umístění: Národní laboratoř Argone, předměstí Chicaga, USA. Používá se k vědeckým výpočtům z oblasti klimatologie, seismologie, materiálové technologie a výpočetní chemie. MIPS - MOPS Výkon běžných počítačů, které v zásadě nedokáží zpracovávat paralelně větší množství úkonů se udává v jednotkách MIPS (milion instrukcí za sekundu, případně MOPS (milion operací za sekundu). FLOP FLOPS U superpočítačů výkonnost obsahuje desetitisíce až statisíce procesorů a jejich výkon se měří v násobcích jednotky FLOP či FLOPS (počet operací v plovoucí řadové čárce za sekundu). Pro výkonnost superpočítačů se používá srovnání v řádech peta-flops. Zdroj: 3/ FILM Filmy, které by Vás mohly zajímat: Čarovný les Režisér: Rob Marshall. USA 2015 Hrají: Meryl Streep, Emily Blunt, James Corden, Anna Kendrick, Chris Pine, Johnny Depp, Lilla Crawford, Daniel Huttlestone, Tracey Ullman, Christine Baranski, MacKenzie Mauzy, Billy Magnussen. Vtipný a dojemný muzikál Čarovný les představuje klasické pohádkové příběhy Popelky, Červené Karkulky, Jacka a fazolového stonku a Lociky - ty všechny spojené v původním příběhu, ve kterém se dále objevuje pekař se svou ženou a přáním založit rodinu, a také zlá čarodějnice, která na oba manžele uvrhla kletbu. Čarovný les je moderním zpracováním oblíbených pohádek bratří Grimmů, ve kterém se protínají příběhy hned několika z nich, a který ukazuje, jaké důsledky mají přání a poslání jejich postav.

15 The Avengers: Age of Ultron Režisér: Joss Whedon. USA Hrají: Chris Evans, Chris Hemsworth, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, James Spader, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Thomas Kretschmann, Don Cheadle, Hayley Atwell, Paul Bettany, Andy Serkis Avengers: Age of Ultron, je výpravným pokračováním největšího super-hrdinského filmu všech dob. Pokus miliardáře Tonyho Starka oživit program na udržení celosvětového míru skoční nezdarem a největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí. V sázce je osud celé planety. Povstane zlovolný Ultron a jenom Avengers mu mohou zabránit v uskutečnění ďábelských plánů. Nová křehká spojenectví a nečekané zvraty jsou zárukou vzrušujícího a jedinečného akčního dobrodružství globálních rozměrů. Zdroj: cinemacity.cz Vtipy, zajímavosti, zpravodajství VTIPY

16 Sousedka uvidí na schodech sedět plačícího chlapce. Copak se ti stalo? zeptá se. Táta se praštil kladivem do prstu, vzlyká chlapec. Tobě je ho líto, viď.? Ne, já se nejdřív smál! Malého Pepíčka poslali rodiče s balíkem na poštu. Slečna u okénka se podívala na průvodku vypsanou tužkou, vrátila mu ji a stroze řekla: "Perem!" Pepíček se tedy s balíkem vrátil domů a otráveně povídá: "Dnes balíky neberou. Perou!" "Pepíčku, skloňuj slovo chléb." Kdo, co? - Chléb." S kým, s čím? - Se salámem." Komu, čemu? - Mně." Přijde Pepíček domů a povídá: "Mami, představ si, že jsem dostal jedničku z fyziky. Máma: "Opravdu?" Pepíček: "Neee, jen si to představ.." Tatí, co je to kamzík?" ptá se Pepíček tatínka. "To je taková blbá ryba." "Ale vždyť skáče po horách." "No, tak vidíš, jak je blbá!" Pepíčku, vyjmenuj deset zvířat, která žijí v Africe." "Jeden slon a devět žiraf." Zajíc: "Ahoj hade, chci se ti omluvit." Had: "Za co?" Zajíc: "Že jsem se ti smál, že nemáš nohy." Had: "To je zas nějaký fórek, ne?" Zajíc: "Ne, fakt ne. Je mi to líto. Opravdu." Had: "Ok, omluvu přijímám." Zajíc: "Tak, ruku na to?"

17 Jede řidič v autě, když tu ho předběhne kuře. Automobilista přidá, ale nedokáže jej dohonit, pouze vidí, jak zaběhlo do statku. Dojede tam a ptá se statkáře, zda je to pravda, že má tak rychlé kuře. "Ano, mám, je speciálně vyšlechtěné, aby mělo velká stehýnka." "A neprojevuje se to na chuti?" "Nevím, ještě jsme žádné nechytili!" Ptá se malá myška maminky, co je to jed na myši. Maminka ji poučí: "Víš, to je něco jako kočka v prášku." Potká šnek šneka, ten druhý je ale strašně pomlácený, má rozbitou ulitu, ohnutá tykadla, prostě hrůza. "Prosím tě, co se ti stalo?" "Ále, to si jednou takhle frčím pěkně z kopce, nestíhám koukat napravo nalevo... a najednou přede mnou vyroste houba!" Chucku, kolik zvládneš udělat kliků?" Chuck Norris: "Všechny." Chuck Norris nepotřebuje peníze. Všechno, co řekne, platí. ZPRAVODAJSTVÍ Docházku i známky vyšle čip na mobil Ministerstvo školství připravuje robusní elektronický systém, který má zabezpečit kontrolu dětí ve školách, propojí vzdělávací postupy přes tablety, oseká administrativu a zlepší financování. Jednotný informační systém dokončuje Česká školní inspekce. Díky němu se podle ministra školství Marcela Chládka zlepší i zabezpečení škol. Každý žák bude vybaven čipem, na který se dostane do školy. Zároveň odešle informace o příchodu do elektronické třídnice, ale i rodiči do mobilu.

18 Zároveň je čip napojen na každou učebnu, takže učitel, který jde po chodbě kolem, má hned dokonalý přehled, kolik je tam dětí, jaký předmět a kdo ho tam učí, popsal Chládek. Po síti budou propojeny s třídnicí i žákovské knížky, rodič tak bude mít přehled on-line ze svého mobilu sledovat, jaké známky ratolest dostává. Nový informační systém je již v provozu, školy se do něj mohou dobrovolně zapojovat. Obsahuje několik modulů, inspekce ho využívá například pro vykazování úrazů, výběrové testování žáků nebo elektronické zjišťování nahrazující osobní inspekční návštěvu. Navázaný je na něj také portál, kde si může veřejnost vyhledat školu podle zadaných kritérií. Chládek také hovořil o tom, že by všechny děti do roku 2020 v ZŠ měly mít tablety. Děti s těmito technologiemi umějí pracovat velmi dobře, řekl s tím, že se už prokázalo, že děti díky tabletům mnohem víc baví výuka, která se tím zrychlila o dvacet procent. Je tam obrovská výhoda, že učitel vidí na svém pultíku přístup všech dětí, jejich postup, kam se posouvají, dodal. Pozn. Redakčně kráceno. Zdroj: J. Mach. Právo

19

5/2015. Věk každým rokem víc, ale dobré věci zrají dlouho Anna Wetlinská. Investice v místních částech. Město pomáhá měnit areál

5/2015. Věk každým rokem víc, ale dobré věci zrají dlouho Anna Wetlinská. Investice v místních částech. Město pomáhá měnit areál Věk každým rokem víc, ale dobré věci zrají dlouho Anna Wetlinská 5/2015 Město pomáhá měnit areál 4 Investice v místních částech 12 Festival uměleckých škol 20 staré fotky Osvobození města Zlína... ve strachu

Více

Skutečně současný platový systém nepřeje mladým, nebo ho jen neumíme využít?

Skutečně současný platový systém nepřeje mladým, nebo ho jen neumíme využít? TÝDENÍK Odborový svaz zahájil k této velmi citlivé problematice diskuzi, i když ministerstvo školství zatím nevytvořilo žádnou podrobnější, ucelenou koncepci, která by obsahovala jak návrhy legislativních

Více

Nová silnice zlepší dostupnost Železnorudska

Nová silnice zlepší dostupnost Železnorudska Cestování Cestování vlakem se zkrátí. Vlaky na tratích z Nezvěstic do Rokycan, z Chrástu do Radnic, z Nýřan do Heřmanovy Hutě a z Pňovan do Bezdružic budou rychlejší. Ve špičkách pojedou častěji. strana

Více

Sborník výstupů projektu Tvorba elektronických učebnic

Sborník výstupů projektu Tvorba elektronických učebnic Sborník výstupů projektu Tvorba elektronických učebnic Publikaci pro vás připravila Vyšší odborná škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kopřivnice, příspěvková organizace; Husova 1302/11,

Více

Zlatá stuha poprvé opentlila Dolní Žandov. Stal se Vesnicí roku

Zlatá stuha poprvé opentlila Dolní Žandov. Stal se Vesnicí roku KRAJSKÉ LISTY www.kr-karlovarsky.cz Karlovarský kraj opět finančně podpoří sport Do kdy mohou spotovní oddíly a pořadatelé akcí požádat kraj o peníze na činnost a projekty? strana 2 ročník 12 číslo 9 září

Více

14. ČERVNA 2006 XIV. ROČNÍK

14. ČERVNA 2006 XIV. ROČNÍK Zvýší nová závěrečná zkouška prestiž učňovských škol? STRANA 3 Tvorba ŠVP v málotřídních školách další poznatky STRANA 7 Školství v Evropě odchody učitelů do důchodů STRANA 10 23 14. ČERVNA 2006 XIV. ROČNÍK

Více

ICTKOORDINÁTOR. Soutěž o ceny! ZDARMA ZIMA 2012. Více na str. 17. časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR. Samsung Smart School

ICTKOORDINÁTOR. Soutěž o ceny! ZDARMA ZIMA 2012. Více na str. 17. časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR. Samsung Smart School ICTKOORDINÁTOR časopis pro ICT koordinátory a ředitele všech typů škol v ČR ZIMA 2012 ZDARMA Soutěž o ceny! Více na str. 17 08 Samsung Smart School Rozšiřujte možnos komunikace mezi učiteli a studenty

Více

V tomto čísle najdete: Krátce... 21. října TÝDENÍK 32 23. ŘÍJNA 2013 XXI. ROČNÍK

V tomto čísle najdete: Krátce... 21. října TÝDENÍK 32 23. ŘÍJNA 2013 XXI. ROČNÍK TÝDENÍK 32 23. ŘÍJNA 2013 XXI. ROČNÍK V tomto čísle najdete: Novou kvalifikaci lze získat i bez absolvování školy... 3 Multikulturní výchova v mateřinkách... 5 Soutěž Pohár vědy: I fyzika může být zábavná...

Více

CENA 6 Kč ČTRNÁCTIDENÍK PRO VARNSDORFSKÉ OBČANY www.varnsdorf.cz

CENA 6 Kč ČTRNÁCTIDENÍK PRO VARNSDORFSKÉ OBČANY www.varnsdorf.cz ČÍSLO 9 3. KVĚTEN 2013 CENA 6 Kč ČTRNÁCTIDENÍK PRO VARNSDORFSKÉ OBČANY www.varnsdorf.cz S německými starosty o kriminalitě a (ne)rušení vlaků Přeshraniční kriminalita spojená se sociální situací na Šluknovsku

Více

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou Návodný a prakticky zaměřený text Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou vydala Základní škola, Mendelova v Karviné - Hranicích

Více

Slovo úvodem. Vybrané JARNÍ akce ve Veltrusích. www.veltrusy.cz. Informační zpravodaj MěÚ Veltrusy, ročník 17, číslo 1/2015, BŘEZEN 2015, cena 15,- Kč

Slovo úvodem. Vybrané JARNÍ akce ve Veltrusích. www.veltrusy.cz. Informační zpravodaj MěÚ Veltrusy, ročník 17, číslo 1/2015, BŘEZEN 2015, cena 15,- Kč Veltruské listy www.veltrusy.cz Informační zpravodaj MěÚ Veltrusy, ročník 17, číslo 1/2015, BŘEZEN 2015, cena 15,- Kč Slovo úvodem Jaro už je za dveřmi a s ním přichází i první číslo Veltruských listů

Více

KDY SE ROZPOUTÁ BOUŘE? 45/2013. učitelské noviny. O problému nedostatečné kapacity školních družin se moc nemluví. týdeník pro učitele a přátele školy

KDY SE ROZPOUTÁ BOUŘE? 45/2013. učitelské noviny. O problému nedostatečné kapacity školních družin se moc nemluví. týdeník pro učitele a přátele školy založeny 1883 45/2013 ročník 116 10. prosinec učitelské noviny týdeník pro učitele a přátele školy KDY SE ROZPOUTÁ BOUŘE? O problému nedostatečné kapacity školních družin se moc nemluví 10 14 18 20 JEDEN

Více

Dětský domov a Školní jídelna, Melč 4, příspěvková organizace Výroční zpráva o činnosti dětského domova školní rok 2011/2012

Dětský domov a Školní jídelna, Melč 4, příspěvková organizace Výroční zpráva o činnosti dětského domova školní rok 2011/2012 Dětský domov a Školní jídelna, Melč 4, příspěvková organizace Výroční zpráva o činnosti dětského domova školní rok 2011/2012 V Melči, dne 22.10.2012 Mgr. Jiřina Moudrová ředitelka 1 Obsah výroční zprávy

Více

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením

můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením můj život Osobní výsledky transformace pobytových sociálních služeb zisky a zkušenosti lidí s postižením Zpracoval: O. s. INSTAND Autor: Mgr. Martina Chlápková Odborný garant: PhDr. Jaroslava Sýkorová

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim?

Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim? Lidé, kteří se nevzdali. Přidáte se k nim? Vážené čtenářky, vážení čtenáři, skoro každý z nás se v životě dostane do situace, kdy hledá práci. Pokud jste mladí, vzdělaní, s praxí a bez závazků, nemusí

Více

Š K O L N Í V Z D Ě L Á V A C Í P R O G R A M P R O Z Á K L A D N Í V Z D Ě L Á V Á N Í

Š K O L N Í V Z D Ě L Á V A C Í P R O G R A M P R O Z Á K L A D N Í V Z D Ě L Á V Á N Í Š K O L N Í V Z D Ě L Á V A C Í P R O G R A M P R O Z Á K L A D N Í V Z D Ě L Á V Á N Í G y m n á z i a, Č e s k é B u d ě j o v i c e, Č e s k á 6 4 Obsah 1. Identifikační údaje... 4 2. Charakteristika

Více

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A za školní rok 2010/2011

V Ý R O Č N Í Z P R Á V A za školní rok 2010/2011 Základní škola a Mateřská škola Česká Bělá V Ý R O Č N Í Z P R Á V A za školní rok 2010/2011 Výroční zpráva je zpracována podle zákona č. 561/2004 Sb., 10, 12 a vyhlášky č.15/2005 7, 8. 1 Obsah: I. Charakteristika

Více

Příručka pro učitele a asistenty pedagogů

Příručka pro učitele a asistenty pedagogů Iveta Pape JAK PRACOVAT S ROMSKÝMI ŽÁKY Příručka pro učitele a asistenty pedagogů Slovo 21 2007 4 Obsah Úvod... 7 Romové a historie... 9 Vzdělání jako hodnota... 13 Dětství... 17 Identita... 21 Jazyková

Více

Distanční vzdělávání a elearning Učební text pro distanční studium

Distanční vzdělávání a elearning Učební text pro distanční studium Vysoká škola J. A. Komenského Národní centrum distančního vzdělávání Distanční vzdělávání a elearning Učební text pro distanční studium Helena ZLÁMALOVÁ. Praha 2006 O B S A H ÚVOD...4 KAPITOLA 1...10 1.1.

Více

Vládní reforma ohrožuje úroveň vzdělávání, říká Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Vládní reforma ohrožuje úroveň vzdělávání, říká Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů TÝDENÍK Vládní reforma ohrožuje úroveň vzdělávání, říká Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů 20 23. KVĚTNA 2007 XV. ROČNÍK V příštím čísle speciální příloha: Stres a pracovní

Více

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba?

Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Téma 1: Co lze udělat pro větší přitažlivost technických oborů? A je to vůbec třeba? Vzdělávání v ČR neodpovídá potřebám firem, ukazují data V globálním světě plném nových technologií potřebují firmy podle

Více

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat Obsah Podpora podnikavosti inspiromat... 5 Systém publikace... 7 První oddíl Studentské firmy... 8 A. JA Firma... 8 Co je Junior Achievement...8 Úloha vyučujícího... 10

Více

Kompetence v neformálním vzdělávání

Kompetence v neformálním vzdělávání Kompetence v neformálním vzdělávání TATO PUBLIKACE JE SPOLUFINANCOVÁNA EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Kompetence v neformálním vzdělávání První vydání, Praha 2012 Autoři:

Více

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola?

Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola? Změny v projektu přístavby školy Rozhovor s vedoucím Technických služeb města Řevnice Jak proběhly oslavy výročí Sokola? Listopad 201 4 Zpravodaj města Řevnic / 25. ročník Zdarma V zastupitelstvu bude

Více

listopad, prosinec 2011

listopad, prosinec 2011 102 5,- Kč Vážení spoluobčané, dovolte, abych Vám jménem svým i svých spolupracovníků popřál příjemné a klidné prožití vánočních svátků. Zároveň do Nového roku přeji všem hodně zdraví, pohody a štěstí

Více

Zemřel Petr Müller. www.realitymacocha.cz. Nezávislý čtrnáctideník Blanenska. Rájec-Jestřebí. Blansko. 20. ročník, číslo 9/2014

Zemřel Petr Müller. www.realitymacocha.cz. Nezávislý čtrnáctideník Blanenska. Rájec-Jestřebí. Blansko. 20. ročník, číslo 9/2014 www.monitor-bk.cz 20. ročník, číslo 9/2014 Chelčického 56 678 01 tel./fax: 516/410914 mobil 602/531832 Nezávislý čtrnáctideník Blanenska Dobrá rada nad zlato - str. 2 Nový rybářský revír - str. 5 Zemřel

Více

EVANGELICKÝ ČASOPIS PRO MLÁDEŽ ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ JEŽÍŠŮV KŘEST FREETEKNO PÝCHA A PŘEDSUDEK

EVANGELICKÝ ČASOPIS PRO MLÁDEŽ ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ JEŽÍŠŮV KŘEST FREETEKNO PÝCHA A PŘEDSUDEK EVANGELICKÝ ČASOPIS PRO MLÁDEŽ ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ JEŽÍŠŮV KŘEST FREETEKNO PÝCHA A PŘEDSUDEK OBSAH Rohlík s máslem nebo dům? Biblická úvaha Ježíšův křest Životní úroveň Na dno to jde snadno rozhovor s O. Villnerem

Více