Čím se liší MS OFFICE 2007 od předchozí verze

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Čím se liší MS OFFICE 2007 od předchozí verze"

Transkript

1 Čím se liší MS OFFICE 2007 od předchozí verze Kancelářský balík aplikací MS Office prošel do současné doby již poměrně dlouhým a rozsáhlým vývojem. Nejnovější verze MS Office 2007 se od verze předchozí (2003) dosti podstatně liší. V tomto článku vás seznámíme s těmi nejpodstatnějšími rozdíly mezi oběma verzemi, zejména: s novým uživatelským prostředím Office Fluent s novými typy souborů vycházejícími z XML Článek se soustřeďuje na popis nejčastěji používané aplikace MS Word, totéž platí však i pro další běžné aplikace z balíku MS Office 2007 (MS Excel, MS PowerPoint a MS Access) a v určité míře i na MS Outlook Základní ovládací prvky nové verze MS Office Nová verze MS Office 2007 se od předchozí verze 2003 podstatně liší, pokud jde o uživatelské rozhraní (nové uživatelské rozhraní se nazývá Office Fluent). Ovládací prvky jednotlivých aplikací jsou po formální stránce shodné (liší se samozřejmě, co se týče obsahu), popíšeme je proto na příkladu nejpoužívanější aplikace MS Word Po spuštění aplikace MS Word 2007 (a podobně je tomu u jiných aplikací z balíku MS Office 2007) uvidíte takovéto okno: Tlačítko Office Pás karet Panel Rychlý přístup Hlavní změnou, které si okamžitě jistě povšimnete, je to, že zde chybí základní ovládací prvek, na který jste byli zvyklí z předchozích verzí nebo z jiných aplikací, totiž řádek nabídek (základní menu). 1 Namísto toho zde naleznete tyto tři základní ovládací prvky: tlačítko Office panel Rychlý přístup pás karet Pokud najedete myší na některý aktivní ovládací prvek, objeví se u něho rychlá bublinová nápověda např. u tlačítka Office to vypadá takto: 1 Pokud jste ale na menu zvyklí natolik, že se bez nich neobejdete, je možno stáhnout doplňkovou aplikaci Classic Menu for Office 2007 z webu čímž se vám do pásu karet doplní záložka Menu a po jejím rozbalení zde máte přístup ke klasickým nabídkám (pochopitelně upraveným pro verzi 2007), a to dokonce v češtině.

2 Tlačítko Office Stisknutím tlačítka Office získáte přístup k nejdůležitějším příkazům pro práci se soubory 2 : otevření nového souboru otevření souboru uloženého na disku uložení souboru tisk souboru a další. Zároveň zde máte možnost rychlého načtení posledních (až 17) zpracovávaných dokumentů. 2 V zásadě jsou zde příkazy, které jste ve starších verzích nalezli v menu Soubor

3 Panel Rychlý přístup Napravo od tlačítka Office na úrovni titulkového pruhu naleznete panel Rychlý přístup, který obsahuje nejčastěji používané příkazy (např. Tisk, Otevřít, Uložit, Zpět). Na levé straně tohoto panelu naleznete malé tlačítko se šipkou, kterým se rozvine menu pro úpravu tohoto panelu. Můžete si do něj přidat další tlačítka (buďto z nabízeného seznamu nebo volbou Další příkazy) nebo si můžete nastavit jeho zobrazení pod pásem karet viz obr. 5. Panel Rychlý přístup Pás karet ( Ribbon ) Zcela novým ovládacím prvkem v nových Office 2007 je tzv. pás karet (občas se setkáte i s původním anglickým označením Ribbon, což v doslovném překladu znamená stužka nebo páska). Místní nabídka Karty v sobě shrnují dřívější panely nástrojů a menu příkazy jsou uspořádány do skupin podle funkce 3. Pás karet můžete minimalizovat kombinací kláves CTRL+F1 nebo pomocí místní nabídky (zobrazí se po kliknutí pravým tlačítkem nad pásem karet). Pro rychlou minimalizaci pásu karet lze také použít dvojí kliknutí na záložku aktivní karty. Jednotlivé skupiny příkazů jsou zobrazeny v plné šíři pouze při maximalizovaném oknu (a rozlišení 1024x768). Je-li okno menší, jsou některé sekce okna staženy do jediného tlačítka viz obr. 7 (skupina příkazů Styly a Úpravy) porovnej s obr. 6. Skrytá tlačítka se zobrazí až po kliknutí na tlačítko příslušné skupiny: 3 Konkrétní rozložení příkazů na jednotlivých kartách zde nebudeme probírat, protože jsou pochopitelně různá u jednotlivých aplikací.

4 Jednotlivé příkazy z pásu karet můžete aktivovat myší kliknutím na příslušné tlačítko nebo pomocí klávesnice pokud stisknete klávesu ALT, zobrazí se vám u každého příkazu písmeno (někdy i 2 písmena), kterým můžete daný příkaz nebo celou kartu aktivovat z klávesnice. Další ovládací prvky Pás Kontextové nástroje Kromě pásu karet, který je k dispozici stále, se na tomto pásu nabízejí ještě tzv. kontextové nástroje pokud je v dokumentu označen nějaký vložený objekt (např. obrázek, tabulka, textové pole apod.). Na následujícím obrázku vidíte např. kontextové nástroje pro úpravu obrázku: Dialogová okna Známým ovládacím prvkem aplikací pod MS Windows jsou dialogová okna. Tyto ovládací prvky jsou k dispozici i v MS Office 2007 můžete je otevřít několika způsoby, např.: kliknutím na malou šipku (tzv. spouštěče dialogů) v pravém dolním rohu určité skupiny příkazů na kartě 4 4 Tyto šipky nejsou k dispozici u všech karet a v některých případech vedou k otevření podokna úloh viz dále.

5 pomocí místní nabídky (kliknutím pravým tlačítkem nad některým ovládacím prvkem nebo nad některým prvkem v dokumentovém okně) každý příkaz v místní nabídce, za nímž najdeme 3 tečky, vede k zobrazení dialogového okna 5 : Přímý příkaz Nepřímý příkaz pomocí nepřímého příkazu (opět jej poznáme podle tří teček za jeho názvem) skrytého pod některým z tlačítek na pásu karet viz obr. 13 (příkaz pro vložení pole): Nepřímý příkaz Vzhled a způsob práce v dialogových oknech zůstaly i v nové verzi MS Office 2007 stejné jako ve verzi předcházející. Místní nabídky a plovoucí panely nástrojů Ve starších verzích MS Office jste jistě byli zvyklí pracovat s místními (kontextovými) nabídkami, které se aktivují kliknutím pravým tlačítkem myši nad určitým objektem a příkazy v zobrazené kontextové nabídce se pak k tomuto objektu vztahují (najdete zde nejčastěji používané příkazy pro práci s daným objektem, např. označeným textem, obrázkem, tabulkou apod.). Tento nástroj zůstal k dispozici i ve verzi MS Office 2007, navíc se zde však ještě setkáme s tzv. plovoucími panely nástrojů s tlačítky pro rychlou práci s vybraným 5 Pro tyto příkazy se používá někdy termín nepřímý příkaz na rozdíl od přímého příkazu, který se provede přímo, aniž by se zobrazilo dialogové okno.

6 objektem. Plovoucí panely se někdy zobrazují spolu s místní nabídkou po kliknutí pravým tlačítkem myši viz obr. 15. Poloprůhledný plovoucí panel nástrojů se objeví rovněž po označení textu viz obr Plovoucí panel nástrojů Místní nabídka Plovoucí panel nástrojů Podokna úloh S tímto nástrojem, který byl rovněž poměrně častou součástí jednotlivých aplikací předchozích verzí MS Office 2002 a 2003, se setkáme i ve verzi Při aktivaci některého nepřímého příkazu nebo kliknutí na některou šipku spouštěče dialogu se místo očekávaného dialogového okna otevře podokno úloh např. při aktivaci nástroje Hromadná korespondence ve Wordu viz obr Zobrazování těchto plovoucích panelů nástrojů lze nastavit v dialogu Možnosti aplikace Word v části Oblíbené.

7 Nepřímý příkaz vedoucí k aktivaci podokna úloh Podokno úloh Galerie Galerie umožňují při volbě určitého nastavení (např. automatického formátování tabulky viz obr. 18) vybírat přímo z náhledů jednotlivých variant. Živý náhled Tato zcela nová funkce ve verzi Office 2007 ukazuje náhled příslušné volby (např. z výše popsané galerie nebo z pásu karet, dialogového okna apod.) přímo v dokumentu. Pokud např. označíte část textu v dokumentu a najedete na kartu Domů, skupinu Písmo a zvolíte určitou velikost písma, typ písma, barvu nebo v galerii stylů zvolíte určitý předdefinovaný styl, objeví se nové formátování přímo v dokumentu (označený text se změní podle vaší volby). Volbu pak natrvalo přijmete kliknutím na ni, event. tlačítkem OK v dialogovém okně. Pokud volbu nepotvrdíte, nic se nestane, můžete zkusit jinou variantu nebo najet kurzorem myši zpátky do okna dokumentu a nic se nezmění. Nápověda Chcete-li rychle najít řešení nějakého problému v některé aplikaci a nechcete listovat objemnými knihami? Zkuste nápovědu. Nápověda se v aplikacích MS Office 2007 zobrazuje v samostatném okně po kliknutí na tlačítko s otazníkem na pravé straně pásu karet nebo po zmáčknutí klávesy F1 Nápověda funguje jak online ve spojení se serverem Office Online, tak offline pouze s využitím souborů nápovědy uložených na vašem počítači. Režim nápovědy je volen automaticky podle toho, zda je či není váš

8 počítač připojen k internetu. Ruční přepnutí lze provést pomocí menu, které se objeví po kliknutí na informační okénko na spodním okraji okna nápovědy. Tlačítko nápovědy Plovoucí okno nápovědy Přepínání online/offline S oknem nápovědy se pracuje obdobně jako ve webovém prohlížeči, nápovědy můžete využívat četné hypertextové odkazy, fulltextové vyhledávání apod. Další informace k práci s aplikacemi MS Office (návody, školení, diskusní fóra apod.) lze získat také na této webové adrese: Zajímavou možností, ke které se lze doklikat buď z výše uvedeného webu nebo z okna nápovědy, je flashová 7 aplikace, která umožňuje vyhledat většinu příkazů z verze jednotlivých aplikací Office 2003 v nové verzi 2007 viz obr. 20 (funguje zatím pro aplikace Word, Excel a PowerPoint). 7 Aby vám tato aplikace ve vašem webovém prohlížeči fungovala, musíte mít nainstalován doplněk Flash Player.

9 Obecné nastavení aplikace Možnosti práce s určitou aplikací MS Office můžete ovlivnit nastavením obecných možností dané aplikace např. zobrazení určitých prvků, funkci kontroly pravopisu, automatické ukládání atp. Tato nastavení lze provést v dialogovém okně Možnosti aplikace, které se zobrazí kliknutím na příslušné tlačítko, přístupné z nabídky tlačítka MS Office viz obr. 21. a 22. Konkrétní nastavení jednotlivých voleb je samozřejmě závislé na typu aplikace. Tlačítko Možnosti aplikace Nastavení zobrazení Ve všech základních aplikacích MS Office 2007 můžete nastavit zobrazení dokumentu, spreadsheetu, prezentace apod. Můžete k tomu využít malé přepínače, které naleznete na pravé straně stavového řádku na obr. 23. je příklad pro aplikaci MS Word 2007, podobné přepínače, i když s některými jinými volbami, naleznete i v jiných aplikacích MS Office Jednotlivé režimy zobrazení můžete nastavovat pomocí přepínacích tlačítek (např. režim rozložení při tisku, režim čtení na celé obrazovce, režim osnovy aj.), pomocí táhla s uvedenými procenty můžete zvětšovat/zmenšovat zobrazení uvnitř aplikačního okna. Pokročilejší možnosti nastavení zobrazení umožňuje karta Zobrazení, kterou naleznete rovněž ve všech aplikacích na obr. 24 je příklad této karty pro MS Word.

10 Základní příkazy pro práci se soubory Základní příkazy ve všech aplikacích MS Office 2007 naleznete na stejném místě, a to pod tlačítkem Office: Tlačítko Office Zde naleznete příkazy pro otevření a zavření souboru, uložení souboru, tisku a další. Zároveň se vám zde nabízí seznam několika naposledy zpracovávaných souborů v příslušné aplikaci. Protože účelem těchto skript nemá být popis základních funkcí jednotlivých aplikací, budu se věnovat pouze dvěma příkazům a to příkazu Uložit jako a Tisk. Uložení souboru Běžné uložení souboru provedete kliknutím na tlačítko Uložit buďto na panelu Office nebo na panelu Rychlý přístup. V některých případech však potřebujete zpracovávaný soubor uložit v jiném formátu než je běžný formát Soubory uložené běžným způsobem v aplikacích MS Office 2007 nejsou kompatibilní se staršími verzemi MS Office, proto např. pokud chcete umožnit uživatelům s dřívější verzí MS Office (2003, 2002 ), aby mohli tyto soubory otevřít, musíte je uložit v jiném než běžném formátu. Toho můžete docílit pomocí příkazu Uložit jako viz obr MS Office 2007 používá jiné přípony souborů než jste byli zvyklí u starších verzí, např. *.docx jsou soubory zpracovávané ve Wordu 2007, *.xlsx soubory zpracovávané v Excelu 2007 apod.

11 Tisk souboru Příkazy pro tisk souboru naleznete rovněž v nabídce pod tlačítkem MS Office (viz obr. 27) Tisk před spuštěním tisku se spustí dialogové okno, umožňující nastavit parametry tisku, zvolit tiskárnu aj. viz obr. 28 Rychlý tisk vytiskne aktuální soubor na výchozí tiskárně (aniž se zobrazí dialogové okno pro nastavení tisku) téhož lze docílit kliknutím na tlačítko Rychlý tisk na panelu Rychlý přístup viz obr. 27 Náhled umožní zobrazit jednu nebo více tiskových stránek, tak jak při daném nastavení vylezou z tiskárny viz obr. 29. V zobrazení náhledu lze nastavit např. orientaci tisku, okraje stránky a další parametry vzhledu stránky, nebo se dostat do dialogového okna pro nastavení tisku. Tlačítko Rychlý tisk

12 Nový formát souborů v MS Office 2007 Nový formát souborů v aplikaci MS Word 2007 Nový formát souborů aplikace Word je založen na nových formátech Office Open XML (XML je zkratka pro Extensible Markup Language). Nemusíte rozumět jazyku XML; vše probíhá na pozadí. Stačí, když si zapamatujete, že nový formát založený na jazyce XML: Pomáhá lépe zabezpečit dokumenty oddělením souborů obsahujících skripty nebo makra, umožňuje snáze identifikovat a blokovat nežádoucí kódy a makra. Pomáhá zmenšit velikost souborů dokumentů. Pomáhá, aby byly dokumenty méně náchylné k poškození. Přípona souboru DOCX DOTX DOCM K čemu slouží Standardní dokument aplikace Word bez maker nebo kódu Šablona aplikace Word bez maker nebo kódu Dokument aplikace Word, který může obsahovat makra nebo kód

13 DOTM Šablona aplikace Word, která může obsahovat makra nebo kód Spolupráce s uživateli, kteří nemají aplikaci MS Word 2007 V aplikaci Word 2007 můžete otevírat soubory vytvořené v dřívějších verzích, a to od aplikace Word 95 až po Word Při ukládání souboru, který byl původně vytvořen v předchozí verzi, se v dialogovém okně Uložit jako automaticky nastaví formát předchozí verze (DOC). Pokud soubor uložíte jako dřívější verzi a některé funkce verze 2007 nejsou s touto verzí kompatibilní, nástroj Kontrola kompatibility vás na tuto skutečnost upozorní a případné nové funkce nebudou fungovat. Při otevření souboru aplikace Word vytvořeného v předchozí verzi nebo uložení souboru vytvořeného ve verzi 2007 jako předchozí verze se automaticky spustí režim kompatibility. Nástroj Kontrola kompatibility se spustí automaticky. Můžete jej také spustit ručně v případě, že chcete zjistit, zda budou některé funkce v dokumentu nekompatibilní s předchozí verzí. Klepněte na tlačítko Microsoft Office, přejděte na položku Dokončit a pak klepněte na příkaz Spustit kontrolu kompatibility. Nový formát souborů v aplikaci MS Excel 2007 V aplikaci Excel 2007 můžete otevírat soubory vytvořené v dřívějších verzích, a to od aplikace Excel 95 až po Excel Co když jste však první v kanceláři, kdo má aplikaci Excel 2007? Co když musíte sdílet soubory s odděleními, která aplikaci Excel 2007 dosud nemají? I tak můžete všichni navzájem sdílet sešity, a to pomocí následujícího postupu: Staré soubory zůstanou starými, dokud se nerozhodnete to změnit: Pokud otevřete soubor vytvořený v dřívější verzi, pak při uložení tohoto souboru a při práci s ním bude automatické nastavení v dialogovém okně Uložit jako takové, že soubor bude uložen ve formátu původní verze. Jestliže byl soubor vytvořen v aplikaci Excel 2003, uloží jej aplikace Excel 2007 ve formátu 2003, pokud toto nastavení nezměníte. Novější funkce vás budou varovat, pokud soubor uložíte jako starší: Pokud soubor uložíte ve formátu předchozí verze, pak vás nástroj Kontrola kompatibility upozorní v případě, že některá z funkcí aplikace 2007 není kompatibilní s dřívější verzí. Pokud například použijete barvu v záhlaví v aplikaci Excel 2007 a soubor uložíte ve formátu Excel , nástroj Kontrola kompatibility vám oznámí, že dřívější verze aplikace Excel nenabízí barvy pro záhlaví a zápatí a že se záhlaví bude zobrazovat jako prostý text. Důležité: Pokud nová funkce nebude při uložení souboru ve formátu starší verze a jeho následném otevření v aplikaci Excel 2007 znovu k dispozici, zobrazí nástroj Kontrola kompatibility upozornění. Máte možnost nejprve vytvořit kopii novějšího souboru v novějším formátu: Kopii sešitu ve formátu 2007 si můžete ponechat. Stačí použít funkci Uložit jako a vybrat možnost Sešit aplikace Excel (*.xlsx). Tato kopie souboru bude obsahovat všechny funkce aplikace Excel Sdílení dokumentů mezi jednotlivými verzemi pomocí převaděče: Pokud vytvoříte soubor ve formátu 2007 a uložíte jej ve formátu 2007, mohou vaši kolegové pracující s verzemi 2000 až 2003 aplikace Excel (s nejnovějšími opravami a aktualizacemi Service Pack) pracovat se soubory ve formátu Pokud klepnou na dokument, budou dotázáni, zda chtějí stáhnout převaděč, s jehož pomocí mohou dokument otevřít.

14 Typy souborů V aplikaci Excel 2007 lze vybírat z mnoha typů souborů. Klepnutím na toto tlačítko otevřete nabídku Soubor, klepněte na tlačítko Uložit jako a vyberte položku v poli Typ souboru. K dispozici jsou například následující typy souborů viz tabulka Přípona Typ souboru K čemu slouží souboru XLSX Sešit aplikace Excel Tento typ vyberte, pokud soubor neobsahuje makra ani kód jazyka Microsoft Visual Basic for Applications (VBA). Pokusíte-li se uložit sešit jako sešit aplikace Excel a v souboru existují příkazy maker nebo projekty VBA, aplikace Excel 2007 zobrazí upozornění, že makro nebo kód VBA budou ze souboru odstraněny. XLSM Sešit aplikace Excel s podporou maker Sešit uložte jako tento typ souboru v případě, že obsahuje makra nebo kód VBA. Pokud se pokusíte uložit soubor s makry nebo kódem VBA jako typ souboru Sešit aplikace Excel, zobrazí se upozornění, že tato volba není vhodná. XLTX Šablona aplikace Excel Sešit uložte jako tento typ souboru v případě, že potřebujete šablonu. XLTM Šablona aplikace Excel s podporou maker Sešit uložte jako tento typ souboru v případě, že potřebujete šablonu a sešit obsahuje makra nebo kód VBA XLSB Binární sešit aplikace Excel Sešit uložte jako tento typ souboru v případě, že máte obzvlášť velký sešit. Tento typ souboru se otevře rychleji než v případě použití formátu Sešit aplikace Excel. U tohoto typu souboru máte k dispozici nové funkce aplikace Excel, ne však jazyk XML

Uživatelské prostředí MS Office 2007

Uživatelské prostředí MS Office 2007 Uživatelské prostředí MS Office 2007 Obsah kapitoly Poznámka Studijní cíle Doba potřebná ke studiu Pojmy k zapamatování Úvod V této kapitole se naučíte pracovat s novým uživatelským prostředím MS Office

Více

Spuštění a ukončení databázové aplikace Access

Spuštění a ukončení databázové aplikace Access Spuštění a ukončení databázové aplikace Access Aplikaci Access spustíte tak, že vyhledáte její ikonu v nabídce "Start" a klepnete na ní. Najdete ho v Sekci Všechny programy/mircosoft Office. Po výběru

Více

Úvodní příručka. Podívejte se na další možnosti Kliknutím na tuto šipku se zobrazí další možnosti v dialogovém okně.

Úvodní příručka. Podívejte se na další možnosti Kliknutím na tuto šipku se zobrazí další možnosti v dialogovém okně. Úvodní příručka Microsoft PowerPoint 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Vyhledání potřebných funkcí Kliknutím na libovolnou

Více

Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel

Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel Začínáme pracovat s tabulkovým procesorem MS Excel Nejtypičtějším představitelem tabulkových procesorů je MS Excel. Je to pokročilý nástroj pro tvorbu jednoduchých i složitých výpočtů a grafů. Program

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Excel 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Přidání příkazů na panel nástrojů Rychlý přístup

Více

Tvorba a úprava textů ve Wordu 2007

Tvorba a úprava textů ve Wordu 2007 2 Tvorba a úprava textů ve Wordu 2007 V té to ka pi to le: Seznámení s Wordem a práce s dokumenty Základní techniky práce Tvorba tabulek Vkládání obrázků, grafů a diagramů Kapitola 2 Tvorba a úprava textů

Více

Úvodní příručka. Získání nápovědy Kliknutím na otazník přejděte na obsah nápovědy.

Úvodní příručka. Získání nápovědy Kliknutím na otazník přejděte na obsah nápovědy. Úvodní příručka Microsoft Access 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Změna velikosti obrazovky nebo zavření databáze

Více

MS Word 2007 Šablony programu MS Word

MS Word 2007 Šablony programu MS Word MS Word 2007 Šablony programu MS Word Obsah kapitoly V této kapitole se seznámíme s: Možností využití šablon při vytváření nových dokumentů Vytvářením vlastních šablon Studijní cíle Po absolvování této

Více

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů.

Prozkoumání příkazů na pásu karet Každá karta na pásu karet obsahuje skupiny a každá skupina obsahuje sadu souvisejících příkazů. Úvodní příručka Microsoft Project 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Panel nástrojů Rychlý přístup Tuto oblast můžete

Více

Archiv elektronických dokumentů Zela

Archiv elektronických dokumentů Zela Archiv elektronických dokumentů Zela Instalace po rozbalení servisního balíčku 38 se automaticky spustí instalační program, který nainstaluje potřebné moduly pro provoz archivu dokumentů. Tyto moduly je

Více

PowerPoint 2010. Kurz 1. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.0221

PowerPoint 2010. Kurz 1. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.0221 PowerPoint 2010 Kurz 1 Představení Program PowerPoint 2010 je nástroj pro tvorbu prezentací. Tyto prezentace jsou pak určeny především k promítání na plátno pomocí dataprojektoru. Prezentace je formát

Více

Práce se souborem EU peníze středním školám Didaktický učební materiál

Práce se souborem EU peníze středním školám Didaktický učební materiál EU peníze středním školám Didaktický učební materiál Anotace Označení DUMU: VY_32_INOVACE_IT4.02 Předmět: IVT Tematická oblast: Microsoft Office 2007 Autor: Ing. Vladimír Šauer Škola: Gymnázium, Polička,

Více

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN BASIC

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN BASIC Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN BASIC Modul FADN BASIC je určen pro odbornou zemědělskou veřejnost bez větších zkušeností s internetovými aplikacemi a bez hlubších

Více

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332

ZŠ ÚnO, Bratří Čapků 1332 MS Excel 2002 Grada - po spuštění je třeba kliknout do středu obrazovky - v dalším dialogovém okně (Přihlášení) vybrat uživatele, zřídit Nového uživatele nebo zvolit variantu Bez přihlášení (pro anonymní

Více

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA

Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Internetový přístup do databáze FADN CZ - uživatelská příručka Modul FADN RESEARCH / DATA Modul FADN RESEARCH je určen pro odborníky z oblasti zemědělské ekonomiky. Modul neomezuje uživatele pouze na předpřipravené

Více

Windows 8.1 (5. třída)

Windows 8.1 (5. třída) Windows 8.1 (5. třída) Pracovní plocha: takto vypadá Pracovní plocha u nás ve škole - pozadí Pracovní plochy - ikony na pracovní ploše - Hlavní panel - ikony na Hlavním panelu (zvýrazněná ikona spuštěné

Více

Modul Statistika poskytuje přehled o počtu studentů na fakultách, v jednotlivých programech, oborech, apod.

Modul Statistika poskytuje přehled o počtu studentů na fakultách, v jednotlivých programech, oborech, apod. Statistika Modul Statistika poskytuje přehled o počtu studentů na fakultách, v jednotlivých programech, oborech, apod. 1. Spuštění modulu Statistika 2. Popis prostředí a ovládacích prvků modulu Statistika

Více

Úvodní příručka. Zobrazení nebo přepnutí mezi online účty Kliknutím na identifikátor účtu můžete změnit nastavení nebo přepnout účty.

Úvodní příručka. Zobrazení nebo přepnutí mezi online účty Kliknutím na identifikátor účtu můžete změnit nastavení nebo přepnout účty. Úvodní příručka Microsoft OneNote 2013 vypadá jinak než ve starších verzích, proto jsme vytvořili tuto příručku, která vám pomůže se s ním rychle seznámit. Přepnutí mezi ovládáním dotykem a myší Pokud

Více

Jak obnovit ztraceny dokumentu

Jak obnovit ztraceny dokumentu ID článku: 316951 - Poslední aktualizace: dubna 2007 - Revize: 1 Jak obnovit ztraceny dokumentu Zobrazení původního anglického článku a jeho překladu vedle sebe. UPOZORNĚNÍ: TENTO ČLÁNEK BYL STROJOVĚ PŘELOŽENMicrosoft

Více

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010

1 Tabulky Příklad 3 Access 2010 TÉMA: Vytvoření tabulky v návrhovém zobrazení Pro společnost Naše zahrada je třeba vytvořit databázi pro evidenci objednávek o konkrétní struktuře tabulek. Do databáze je potřeba ještě přidat tabulku Platby,

Více

Základní práce s Excelem 2007

Základní práce s Excelem 2007 Základní práce s Excelem 2007 Zde si krátce projdete základní znalosti Excelu 2007, případně odchylky od starších verzí, se kterými jste zvyklí pracovat. Tento text nemá za úkol Vás uvedené základy naučit,

Více

742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře. další záznamy pomocí formuláře

742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře. další záznamy pomocí formuláře Formuláře 742 Jak prohlížet seznam dat pomocí formuláře pokročilý Pokud si přejete prohlížet seznam dat po jednotlivých záznamech ve formulářovém zobrazení, pak postupujte takto: Klepněte myší kamkoliv

Více

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC

1. Obsah 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti Microsoft přímo v PC 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Instalace... 2 4. Vytvoření účtu... 5 5. Pošta... 7 6. Kontakty... 11 7. Informační kanály... 11 8. Nastavení zobrazení... 12 2. Úvod Zdarma poštovní klient od společnosti

Více

Tabulkový procesor otázka č.17

Tabulkový procesor otázka č.17 Tabulkový procesor otázka č.17 Seřazení (sort = řazení, třídění) je přeorganizování seznamu nebo jakékoli jiné tabulky podle klíčů. Klíč představuje vybrané pole seznamu, podle kterého se na základě zvoleného

Více

MS PowerPoint ZÁKLADY

MS PowerPoint ZÁKLADY MS PowerPoint ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP OBSAH 1. Úvod do PowerPointu... 1 2. Otevření PowerPointu... 1 3. Pracovní prostředí PowerPointu...

Více

WinFAS. informace. Doprovodná příručka ke školení Základy ovládání IS WinFAS

WinFAS. informace. Doprovodná příručka ke školení Základy ovládání IS WinFAS informace Doprovodná příručka ke školení Základy ovládání IS verze z 30.3.2005 se skládá z modulů které se dále člení. Modulem chápeme skupinu číselníků, aplikací a sestav, které slouží ke správě určité

Více

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP

Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Technologické postupy práce s aktovkou IS MPP Modul plánování a přezkoumávání, verze 1.20 vypracovala společnost ASD Software, s.r.o. dokument ze dne 27. 3. 2013, verze 1.01 Technologické postupy práce

Více

Návod k použití programu Business Plan

Návod k použití programu Business Plan Návod k použití programu Business Plan Osnova Po spuštění programu... 3 Otevření existujícího projektu... 4 Prostředí programu... 5 Váš obchodní plán... 6 Náhled a tisk... 6 Uložení... 6 Vážený uživateli,

Více

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu

Úvod. Program ZK EANPRINT. Základní vlastnosti programu. Co program vyžaduje. Určení programu. Jak program spustit. Uživatelská dokumentace programu sq Program ZK EANPRINT verze 1.20 Uživatelská dokumentace programu Úvod Základní vlastnosti programu Jednoduchost ovládání - umožňuje obsluhu i málo zkušeným uživatelům bez nutnosti většího zaškolování.

Více

MS EXCEL. MS Excel 2007 1

MS EXCEL. MS Excel 2007 1 MS Excel 2007 1 MS EXCEL Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově Výukové materiály z informatiky pro gymnázia Autoři projektu Student na prahu 21. století - využití ICT ve vyučování matematiky na gymnáziu

Více

MS POWERPOINT. MS PowerPoint 2007 1

MS POWERPOINT. MS PowerPoint 2007 1 MS PowerPoint 2007 1 MS POWERPOINT Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově Výukové materiály z informatiky pro gymnázia Autoři projektu Student na prahu 21. století - využití ICT ve vyučování matematiky

Více

WORD. (zobecněno pro verzi 2007)

WORD. (zobecněno pro verzi 2007) WORD (zobecněno pro verzi 2007) Program MS Word patří softwarově do skupiny uživatelských aplikací, které se nazývají textové editory. Slouží především k editacím či-li úpravám textů vč. vkládání grafických

Více

MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ

MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ MS WORD ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP Obsah 1 MICROSOFT WORD 2010... 1 1.1 ÚVOD DO WORDU... 1 1.2 OTEVŘENÍ WORDU... 1 1.3 PÁS KARET... 2 1.4

Více

Export tabulky výsledků

Export tabulky výsledků StatSoft Export tabulky výsledků Jelikož prezentace výsledků je důležitou součástí naší každodenní práce, ukážeme si tentokrát, jak exportovat tabulky výsledků nejen do MS Wordu. Také se může hodit vědět,

Více

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012

Google Apps. dokumenty 3. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Prezentace... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Menu a panely nástrojů... Vytvoření prvního snímku... Nový snímek... 7 Úprava objektu...

Více

Windows - základy. Hlavním vypínačem na základní jednotce. K datům uloženým do výchozí složky.

Windows - základy. Hlavním vypínačem na základní jednotce. K datům uloženým do výchozí složky. Práce se soubory a složkami Windows - základy Otázka Jakým způsobem se zapíná počítač? Jaká vstupní pole musí být vyplněna v přihlašovacím panelu Windows? K čemu slouží postup "Nabídka Start" - "Vypnout"

Více

v Excelu záznam, úprava a programování maker Programování Marek Laurenčík

v Excelu záznam, úprava a programování maker Programování Marek Laurenčík Programování v Excelu záznam, úprava a programování maker Marek Laurenčík Tvorba maker a editor jazyka VBA Vlastnosti a metody buněk a oblastí Práce s listy, sešity a aplikací Excelu Pokročilejší programovací

Více

Microsoft. Word. prostředí, základní editace textu. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Microsoft. Word. prostředí, základní editace textu. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Word prostředí, základní editace textu Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Office balík aplikací používaných v kancelářské i jiné práci Word textový

Více

NÁVOD NA POUŽÍVÁNÍ SYSTÉMU ARIADNE 3 Strana 1 1 Úvod Systém Ariadne3 je systém pro správu obsahu (CMS - "Content Management System"). Umožňuje pomocí jednoduchého a intuitivního uživatelského rozhraní

Více

2. Změny uživatelského přístupu

2. Změny uživatelského přístupu 2. Změny uživatelského přístupu MS Office 2007 přichází v aplikacích MS Word, MS Excel, MS PowerPoint a MS Access s novým uživatelským rozhraním. To je orientováno na dosažení co nejrychlejšího výsledku

Více

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012

Google Apps. dokumenty 2. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Textový dokument... Popis prostředí... Tvorba dokumentu a jeho základní formátování... Vložení a úprava obrázku... Vložení a úprava tabulky... Vložení

Více

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU

KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KAPITOLA 3 - ZPRACOVÁNÍ TEXTU KLÍČOVÉ POJMY textové editory formát textu tabulka grafické objekty odrážky a číslování odstavec CÍLE KAPITOLY Pracovat s textovými dokumenty a ukládat je v souborech různého

Více

Office 2013. podrobný průvodce. Tomáš Šimek

Office 2013. podrobný průvodce. Tomáš Šimek Office 2013 podrobný průvodce Tomáš Šimek Seznámení se společnými postupy při práci s dokumenty Office Popis základních a pokročilejších postupů při práci s Wordem, Excelem, PowerPointem a OneNote Možnosti

Více

Microsoft. Word. Hromadná korespondence. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Microsoft. Word. Hromadná korespondence. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Word Hromadná korespondence Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Hromadná korespondence Funkce hromadná korespondence umožňuje vytvoření malé databáze (tabulky)

Více

Klávesové zkratky v aplikaci Excel 2010

Klávesové zkratky v aplikaci Excel 2010 Klávesové zkratky v aplikaci Excel 2010 Tento článek popisuje, co jsou klávesové zkratky a jak je lze používat pro přístup k pásu karet. Obsahuje také seznam klávesových zkratek v kombinaci s klávesou

Více

Práce se soubory a složkami

Práce se soubory a složkami Práce se soubory a složkami Co jsou soubory a složky? Soubor je něco jako vytištěný dokument, jaký můžete najít na svém psacím stole nebo v deskách. Mezi příklady souborů v počítači patří textové dokumenty,

Více

Modul 2. Druhá sada úkolů:

Modul 2. Druhá sada úkolů: Zadání Druhá sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada2. 1. Ve složce Ulohy vytvořte šest nových složek (podle obrázku) a pojmenujte

Více

Manuál k programu KaraokeEditor

Manuál k programu KaraokeEditor Manuál k programu KaraokeEditor Co je KaraokeEditor? Program slouží pro editaci tagů v hudebních souborech formátu mp3. Tagy jsou doprovodné informace o písni, uložené přímo v mp3. Aplikace umí pracovat

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona Autor Název materiálu / Druh CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT

Více

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012

Google Apps. dokumenty 4. verze 2012 Google Apps dokumenty verze 0 Obsah Obsah... Úvod... Tabulky... Popis prostředí... Menu a panely nástrojů... Uložení a nastavení sešitu... Tvorba a formátování tabulky... Vložení vzorce a funkce... Pravé

Více

1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly...

1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly... 1. Obsah 1. Obsah... 1 2. Úvod... 1 3. Přihlášení... 2 4. Přizpůsobení prostoru... 3 5. Sdílení fotografií... 5 6. Moduly... 11 7. Popis některých modulů... 12 8. Rozložení modulů... 14 2. Úvod Vlastní

Více

Modul 2. První sada úkolů:

Modul 2. První sada úkolů: Zadání První sada úkolů: Modul 2 Všechny potřebné složky a soubory pro splnění následující sady úkolů se nachází ve složce sada1. 1. Ve složce Ulohy vytvořte čtyři nové složky (podle obrázku) a pojmenujte

Více

NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE. Ataxo Czech s.r.o.

NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE. Ataxo Czech s.r.o. NÁVOD NA OBSLUHU INTERNETOVÉ PREZENTACE Ataxo Czech s.r.o. ÚVOD Internetové stránky vytvořené společností Ataxo v rámci produktu Mini web můžete jednoduše a rychle upravovat prostřednictvím on-line administrace.

Více

Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ ZNALOSTI. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ

Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ ZNALOSTI. pilotního projektu v rámci I. Etapy realizace SIPVZ Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště, Trutnov, Školní 101, tel.: +420 499 813 071, fax: +420 499 814 729, e-mail: skola@spssoutu.cz, URL: http://www.spssoutu.cz Osnova kurzu OBSLUHA PC ZÁKLADNÍ

Více

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU

MS Excel 2010. Lekce 1. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU MS Excel 2010 Lekce 1 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt Zvyšování IT gramotnosti zaměstnanců vybraných fakult MU Registrační číslo: CZ.1.07/2.2.00/15.0224, Oblast podpory: 7.2.2

Více

MS EXCEL ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ

MS EXCEL ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ . MS EXCEL ZÁKLADY UKÁZKA ŠKOLÍCÍCH MATERIÁLŮ Centrum služeb pro podnikání s.r.o. 2014, I. Verze, TP Obsah 1 MICROSOFT EXCEL 2010... 1 1.1 ÚVOD DO EXCELU... 1 1.2 OTEVŘENÍ EXCELU... 1 1.3 PÁS KARET...

Více

Nastavení MS Windows Vista pro připojení k WIFI síti JAMU. Stažení certifikátu JAMU. Instalace certifikátu JAMU

Nastavení MS Windows Vista pro připojení k WIFI síti JAMU. Stažení certifikátu JAMU. Instalace certifikátu JAMU Nastavení MS Windows Vista pro připojení k WIFI síti JAMU Následující návod stručně popisuje, jak nastavit přístup do bezdrátové sítě pomocí protokolu 802.1X ve Windows Vista (české verzi). Prvním krokem

Více

7. Enterprise Search Pokročilé funkce vyhledávání v rámci firemních datových zdrojů

7. Enterprise Search Pokročilé funkce vyhledávání v rámci firemních datových zdrojů 7. Enterprise Search Pokročilé funkce vyhledávání v rámci firemních datových zdrojů Verze dokumentu: 1.0 Autor: Jan Lávička, Microsoft Časová náročnost: 30 40 minut 1 Cvičení 1: Vyhledávání informací v

Více

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4

Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Průvodce instalací modulu Offline VetShop verze 3.4 Úvod k instalaci Tato instalační příručka je určena uživatelům objednávkového modulu Offline VetShop verze 3.4. Obsah 1. Instalace modulu Offline VetShop...

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 1 1 7 9 U k á z k a k n i h

Více

Modul Periodická fakturace

Modul Periodická fakturace Modul Periodická fakturace účetnictví pro živnostníky a malé společnosti O I P... 1 On-line...1 Off-line...1 M P... 3 Přínos pro uživatele... 3 P... 3 Karta nastavení vzoru periodického dokladu... 4 Záložka

Více

Tabulkový kalkulátor

Tabulkový kalkulátor 1.1.1 GRAF Vhodným doplněním textů a tabulek jsou grafy. Graf je v podstatě obrázek graficky zobrazující hodnoty údajů z tabulky. Je vhodným objektem pro porovnávání údajů a jejich analýzu. Graf můžeme

Více

Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz

Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi www.kosmas.cz PowerPoint 2010 podrobný průvodce Marek Laurenčík Vydala Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, Praha 7 jako svou 4271. publikaci Spoluautor Michal

Více

Tabulkový procesor Microsoft Excel

Tabulkový procesor Microsoft Excel Tabulkový procesor Microsoft Excel Úvod Tabulkový procesor Microsoft Excel spolu s Microsoft Word, Access, Outlook, PowerPoint a FrontPage tvoří programový balíku Microsoft Office. Tabulkový procesor Microsoft

Více

Návod pro SMS Operátor off-line klient

Návod pro SMS Operátor off-line klient Verze: 1.10 Strana: 1 / 1 Návod pro SMS Operátor off-line klient 1. Co je to off-line klient SMS Operátor Off-line klient SMS Operátor je aplikace k systému SMS Operátor pro posílání SMS, která umožňuje:

Více

Internet 1. ÚVOD. Příklad stránky WWW v prostředí Internet Exploreru vidíte na obr.:

Internet 1. ÚVOD. Příklad stránky WWW v prostředí Internet Exploreru vidíte na obr.: Internet 1. ÚVOD Windows XP integrují internetový prohlížeč Internet Explorer, využívají jeho některé vlastnosti zejména při zobrazování informací. Pokud jste na síť připojeni, můžete s ním pracovat a

Více

Obsahy kurzů MS Office

Obsahy kurzů MS Office Obsahy kurzů MS Office V současné době probíhají kurzy MS Office 2010 s následující osnovou: 1. Základy práce na PC, MS Office - praktické užití Kurz je určen pro všechny, kteří mají s prací na PC minimální

Více

PREZENTACE MS POWERPOINT

PREZENTACE MS POWERPOINT PREZENTACE MS POWERPOINT PREZENTACE Prezentace Je sdělování informací pomocí slovních i vizuálních (obrazových) prostředků. Počítačová prezentace Jedna z moderních forem sdělování informaci. Programy pro

Více

OBSAHY E-LEARNINGOVÝCH KURZŮ

OBSAHY E-LEARNINGOVÝCH KURZŮ OBSAHY E-LEARNINGOVÝCH KURZŮ MS Word - ZAČÁTEČNÍCI (rozsah 39 kapitol) Naučíte se základy práce s dokumentem Zorientujete se v pracovní ploše aplikace Dozvíte se, jak vytvářet plnohodnotné texty, formátovat

Více

Word základní ovládání a práce v programu I.

Word základní ovládání a práce v programu I. Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační a 1. a 2. Ing. Andrea komunikační (podle oboru Duben 2013 Modrovská technologie zaměření) Název zpracovaného celku: Textový procesor Word základní ovládání

Více

FORMÁTOVÁNÍ 1. Autor: Mgr. Dana Kaprálová. Datum (období) tvorby: září, říjen 2013. Ročník: sedmý. Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika

FORMÁTOVÁNÍ 1. Autor: Mgr. Dana Kaprálová. Datum (období) tvorby: září, říjen 2013. Ročník: sedmý. Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika Autor: Mgr. Dana Kaprálová FORMÁTOVÁNÍ 1 Datum (období) tvorby: září, říjen 2013 Ročník: sedmý Vzdělávací oblast: Informatika a výpočetní technika 1 Anotace: Žáci se seznámí se základní obsluhou tabulkového

Více

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1

IPFW. Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu. verze 1.1 IPFW Aplikace pro ovládání placeného připojení k Internetu verze 1.1 Popis aplikace Aplikace IPFW (IP Firewall) je určen k řízení placeného připojení k Internetu ve spojení s elektronickým mincovníkem

Více

Tiskový manažer - Printman

Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer - Printman Tiskový manažer je program, který je součástí programu Praktik. Používá se v případě, pokud máte připojenou tiskárnu přes USB port (nebo vaše tiskárna není v seznamu podporovaných

Více

ELEKTRONICKÁ POŠTA OBSAH

ELEKTRONICKÁ POŠTA OBSAH ELEKTRONICKÁ POŠTA OBSAH ÚVOD... 3 Popis služby... 3 Mailová schránka... 3 Mailová adresa... 3 Obsluha... 3 OUTLOOK... 4 Definice a použití... 4 Popis základního prostředí... 4 Modul POŠTA... 5 Zprovoznění

Více

Stav přijímacího řízení

Stav přijímacího řízení Stav přijímacího řízení V modulu se zaznamenává rozhodnutí děkana o přijetí či nepřijetí uchazeče ke studiu včetně odůvodnění. V případě, že uchazeč nebyl přijat a podá si žádost o přezkoumání rozhodnutí,

Více

Nastavení e-mailové schránky

Nastavení e-mailové schránky Windows Live Essentials lze zdarma nainstalovat na operační systémy Windows XP, Vista a samozřejmě i Windows 7. V OS Windows 7 nenajdete defaultní e-mailovou aplikaci. Kromě práce s elektronickou poštou

Více

Příručka pro aplikaci KSnapshot

Příručka pro aplikaci KSnapshot Richard J. Moore Robert L. McCormick Brad Hards Kontrolor: Lauri Watts Vývojář: Richard J Moore Vývojář: Matthias Ettrich Překlad: Lukáš Vlček 2 Obsah 1 Úvod 5 2 Použití KSnapshot 6 2.1 Spuštění KSnapshot.....................................

Více

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek

GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek GOODWILL vyššší odborná škola, s. r. o. P. Holého 400, Frýdek-Místek Projekt Využití ICT ve výuce na gymnáziích, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.1.07/02.0030 MS Word Metodický materiál pro základní

Více

Uživatelská příručka. Čeština

Uživatelská příručka. Čeština Uživatelská příručka 1 Práce se skenerem Tato příručka popisuje používání plochého skeneru dokumentů HP Scanjet 8270 a jeho příslušenství, řešení problémů při instalaci a kontaktování oddělení podpory

Více

ipodatelna Uživatelská příručka

ipodatelna Uživatelská příručka Uživatelská příručka 1 Obsah Obsah 1 I Úvod 2 II Práce s aplikací 3 III Podání 4 1 Nové podání... 5 IV Informace o Uživateli 11 V Podatelna 13 1 Přijmout... a odmítnout podání 13 2 Seznam... došlých podání

Více

Středisko MLM Znovu. Uživatelská příručka

Středisko MLM Znovu. Uživatelská příručka Středisko MLM Znovu Uživatelská příručka Znovu s.r.o. 2008 1 Vstup do programu Ke vstupu do programu Středisko je třeba zadat uživatelské jméno a heslo. Před zobrazením pracovní plochy programu se mohou

Více

Tabulkový procesor Excel úvod do programu. Obsah:

Tabulkový procesor Excel úvod do programu. Obsah: Předmět: Ročník: Vytvořil: Datum: Informační 1. a 2. Ing. Andrea a komunikační (podle oboru srpen 2013 Modrovská technologie zaměření) Název zpracovaného celku: Tabulkový procesor Excel Tabulkový procesor

Více

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte.

Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Veškeré formátovací úpravy buněk vždy platí pouze pro buňky, které si označíte. Přesun kurzoru Šipky:,,, o jeden znak, řádek, buňku daným směrem Ctrl + / na konec / začátek řádku buněk Ctrl + / na konec

Více

PowerPoint - klávesové zkratky

PowerPoint - klávesové zkratky Stránka č. 1 z 6 Přeskočit navigaci Přeskočit na novinky MS Office Hledat Jste zde: Úvodní stránka» power-point» zaklady» klavesove-zkratky-super PowerPoint - klávesové zkratky aneb co nám usnadní práci

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Verze: 1.0.0 2 Obsah 0 Část I Předmluva 1 Vítejte 3... 3 Část II Instalace 4 Část III Aktivace programu 8 Část IV Obsluha programu 9 1 Menu... 9 Soubor... 9 Otevřít test... 9 Zobrazit

Více

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb

Uživatelský manuál aplikace. Dental MAXweb Uživatelský manuál aplikace Dental MAXweb Obsah Obsah... 2 1. Základní operace... 3 1.1. Přihlášení do aplikace... 3 1.2. Odhlášení z aplikace... 3 1.3. Náhled aplikace v jiné úrovni... 3 1.4. Změna barevné

Více

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM

Masarykova ZŠ Klenčí pod Čerchovem OPERAČNÍ SYSTÉM Operační systém OPERAČNÍ SYSTÉM Masarykova MŠ a ZŠ Operační systém - zajišťuje komunikaci mezi hardwarem a softwarem organizuje přístup a využívání zdrojů počítače ( čas procesoru, přístup k datům na discích,

Více

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28.

Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT. Kurz MS Excel kurz 4. Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT) CZ.1.07/2.2.00/28. Zdokonalování gramotnosti v oblasti ICT Kurz MS Excel kurz 4 1 Obsah Rozdělení textu do sloupců... 3 Rozdělení obsahu na základě oddělovače... 3 Rozdělení obsahu na základě hranice sloupců... 5 Odebrat

Více

Tiskové sestavy. Zdroj záznamu pro tiskovou sestavu. Průvodce sestavou. Použití databází

Tiskové sestavy. Zdroj záznamu pro tiskovou sestavu. Průvodce sestavou. Použití databází Tiskové sestavy Tiskové sestavy se v aplikaci Access používají na finální tisk informací z databáze. Tisknout se dají všechny objekty, které jsme si vytvořili, ale tiskové sestavy slouží k tisku záznamů

Více

Microsoft. Word. Šablony. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie

Microsoft. Word. Šablony. Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Microsoft Word Šablony Mgr. Jan Veverka Střední odborná škola sociální Evangelická akademie Šablony šablona obsahuje předdefinované rozvržení dokumentu a stylů jednotlivých položek ve Wordu existují hotové

Více

1. Začínáme s FrontPage 2003 11

1. Začínáme s FrontPage 2003 11 Úvod 9 1. Začínáme s FrontPage 2003 11 Instalace programu 12 Spuštění a ukončení programu 15 Základní ovládání 16 Hledání souborů 30 Najít a nahradit 31 Tisk 32 Schránka sady Office 34 Nápověda 36 Varianty

Více

Programování v Excelu 2007 a 2010 záznam, úprava a programování maker

Programování v Excelu 2007 a 2010 záznam, úprava a programování maker Programování v Excelu 2007 a 2010 záznam, úprava a programování maker Marek Laurenčík Vydala Grada Publishing, a.s. U Průhonu 22, Praha 7 jako svou 4305. publikaci Spoluautor Michal Bureš Odpovědný redaktor

Více

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek

Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek Nastavení vzhledu listů a tisk tabulek 5 Práce s listy Nastavení vzhledu listu Nastavení zobrazení listu Tisk Další možnosti tisku Microsoft Excel 2010 Rychle hotovo! Práce s listy List sešitu je podobný

Více

RELAČNÍ DATABÁZE ACCESS

RELAČNÍ DATABÁZE ACCESS RELAČNÍ DATABÁZE ACCESS 1. Úvod... 2 2. Základní pojmy... 3 3. Vytvoření databáze... 5 4. Základní objekty databáze... 6 5. Návrhové zobrazení tabulky... 7 6. Vytváření tabulek... 7 6.1. Vytvoření tabulky

Více

Formuláře. V té to ka pi to le:

Formuláře. V té to ka pi to le: 4 Formuláře V té to ka pi to le: Vytvoření formuláře Vytvoření formuláře pomocí průvodce Zobrazení rozložení a úpravy formuláře Návrhové zobrazení formuláře Nastavení, použití a vlastnosti ovládacích prvků

Více

Základy práce s aplikací ecba / ESOP

Základy práce s aplikací ecba / ESOP Základy práce s aplikací ecba / ESOP Obsah 1. SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY A REGISTRACE... 2 Nová registrace... 2 2. SPRÁVA PROJEKTŮ... 3 Horní lišta... 3 Levé menu... 4 Operace s projekty... 4 3. PRÁCE S PROJEKTEM...

Více