NÁKUP V ZAHRANIČÍ. Praktický průvodce krok za krokem E-rádce

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NÁKUP V ZAHRANIČÍ. Praktický průvodce krok za krokem E-rádce www.erada.cz"

Transkript

1 NÁKUP V ZAHRANIČÍ Praktický průvodce krok za krokem E-rádce

2 Obsah Úvod Vánoce klepou na dveře Jak začít? Co budete potřebovat? Kam vyrazit za nákupy? Zahraniční začátečník První návštěva Rovnýma nohama do akce! Druhá návštěva Kochejte se a vybírejte! Vybrali jste si a co dál? PayPal Založte si svůj PayPal účet Aktivace účtu PayPal Nabití účtu PayPal Jak s účtem PayPal zaplatit Platba přes PayPal v praxi Po zaplacení Clo a DPH Zahraniční nákupčí - pokročilý Amazon Zahraniční nákupčí - profesionál Asistovaný nákup Záruka u zboží z ciziny Rozdíly ve standardech pozor! Užitečné odkazy a slovníček Členské státy EU

3 Úvod Bude-li se Vám tato e-kniha líbit, podpořte ji prosím hlasováním pro stránku serveru E-rádce na facebooku to se mi líbí nebo hlasováním pro konkrétní články na Děkujeme. I když je tato kniha k použití pro soukromé účely a ke stažení zdarma, přesto není dovolené: šířit tuto knihu bez souhlasu autora nabízet tuto knihu ani její části za úplatu používat tuto knihu nebo její části ke komerčním účelům upravovat, kopírovat, zveřejňovat, zobrazovat, přenášet, přizpůsobovat či jiným způsobem využívat obsah bez předchozího písemného souhlasu. Autor je dle svého uvážení oprávněn tyto podmínky použití bez upozornění změnit. Všechny změny budou uvedeny na stránce, ze které jste tuto e-knihu stáhli. Doporučujeme pravidelně kontrolovat případné změny těchto podmínek použití. Používáním této knihy pro soukromé účely po změně těchto podmínek použití souhlasíte, že se těmito úpravami budete řídit. Autorem této knihy je tým serveru E-rádce (Martin Procházka). Máte-li dotazy, kontaktujte nás na u Materiály k vytvoření této knihy byly čerpány z vlastních zkušeností a veřejně dostupných zdrojů.

4 Vánoce klepou na dveře Vánoce a především Štědrý večer nám pomalu ale jistě klepou na dveře a to pro většinu z nás znamená jediné- v následujících týdnech se budete muset rozhodnout, jakým dárkem potěšíte pod stromečkem své nejbližší. Kromě nákupu v kamenných obchodech a v tuzemských e-shopech je stále ještě čas pořídit dárky v zahraniční.

5 Jak začít? Pro nákup v zahraničí se musíte nejprve rozhodnout. Podpořit vás ve vašem rozhodování může mnoho faktorů mezi ty nejpádnější patří: výhodná cena (stejné zboží běžně pořídíte o 30% - 50% levněji než u domácího prodejce) větší výběr některé zboží prostě u nás nekoupíte nebo jej můžete koupit v zahraničí podstatně dřív než začne být dostupné i u nás vlastní dobrý pocit dokážete něco víc než ostatní a nakonec budete sami překvapení, jak je to snadné. Pokud jste ochotní vydat se za nákupy za elektronické hranice naší vlasti, pokračujte ve čtení.

6 Co budete potřebovat? Tak jako při vašem běžném shopování budete i při tom zahraničním potřebovat: Obchod (jak si vybrat ten pravý se hned dozvíte) Peněženku elektronickou (nebojte se, nebudete muset řešit jestli budete platit v Eurech, dolarech, librách, ) Malou pomoc s případným překladem (úplně vám postačí váš počítač s internetovým prohlížečem) jsou i zahraniční obchody, které na vás mluví sice trochu kostrbatou ale přece jen češtinou

7 Kam vyrazit za nákupy? Obecně se můžete rozhodnout mezi nákupem v: Evropské unii což je pro vás ta nejjednodušší cesta, která vám váš nákup především dále nezdraží (clem ani daní z přidané hodnoty) patříte-li mezi začátečníky v zahraničním nakupování, volte vždy nákup z EU a důsledně dbejte na to, zda se prodejce (či jeho expediční sklad) nachází v některé ze zemí EU (jejich seznam je uvedený na konci knihy) mimo Evropskou unii tj. ze zbytku světa (především z USA nebo z Číny), pozor na zatížení dováženého zboží daní z přidané hodnoty a případně také clem. Za nákupy mimo EU se vydejte až jako pokročilí zahraniční nákupčí.

8 Zahraniční začátečník Nyní vás provedeme krok za krokem tím nejjednodušším nákupem v zahraničí. Zvolíme si modelový příklad dvou e-shopů, které distribuují zboží z EU, jejich sortiment je dostatečně široký, abyste si přišli na své a popíšeme si absolutně bezpečný způsob zaplacení zboží, který budete mít zcela pod svou kontrolou (bez obav ze zneužití vaší platební karty nebo vytunelování vašeho účtu).

9 První návštěva Sortiment, který vás čeká: elektronika, mobilní telefony, chytré hodinky, tablety, technické hračky (auta, vrtulníky na dálkové ovládání, ), kamery, fotoaparáty, příslušenství k iphone, spotřební elektronika, hobby, kuchyň, zahrada, domácí mazlíčci, auto-doplňky, osvětlení, sport, volný čas, zdraví a krása,. E-shop mluví plynně česky. Ceny jsou uvedené v Kč a jsou pro vás konečné. Jedná se o evropský sklad DealExtreme jde o ověřený a spolehlivý e-shop, nejedná se o žádné podvodníky. Poštovné a balné je při objednávce >30 USD (cca 700 Kč) zcela zdarma. 2-4 dny trvá expedice ze skladu, cca dní na doručení do CZ. Máte možnost do 2 týdnů zboží vrátit, pokud nebudete spokojeni. Adresa e-shopu: Adresu zadejte do vašeho prohlížeče. V horním navigačním menu si změňte jazyk na češtinu. Dejte pozor na nákup na EU direct (sklad v Evropské unii).

10 Rovnýma nohama do akce!

11 Druhá návštěva Sortiment, který vás tu čeká: obuv, oblečení, společenské šaty, mobilní telefony a elektronika, sport, domov, kuchyň, koupelny, bytové dekorace, volný čas, zdraví a krása, hračky, gadgety,. E-shop mluví plynně česky. Ceny jsou uvedené v Eurech a jsou pro vás konečné. Obchod neumí cenu přepočítat na Kč. Jedná se o evropský sklad a jde o ověřený a spolehlivý e-shop, nejedná se o žádné podvodníky. Poštovné a balné se dozvíte při objednání. Můžete se těšit i na doručení zdarma (varianta super úsporné pracovních dnů, zpoplatněné 2-8 dnů). Máte možnost do 2 týdnů zboží vrátit, pokud nebudete spokojeni. Adresa e-shopu: Adresu zadejte do vašeho prohlížeče. V horním navigačním menu si změňte jazyk na češtinu.

12 Kochejte se a vybírejte!

13 Vybrali jste si a co dál? Máte vybráno zboží vás oslovilo, cena je příznivá a toužíte jej už mít doma. Ovšem ještě tomu něco předchází správně je to platba. Bohužel, musíte si uvědomit, že přes půlku světa nebo třeba i z Evropy vám zboží na dobírku nikdo nepošle. A pokud už náhodou ano, pak jej radši kupte u nás doma náklady na takovou akci budou astronomické. Platbu v obou právě navštívených e-shopech (a v mnoha dalších) můžete bezpečně provést zcela jednoduše a bez rizika, nehledě na to, zda máte zaplatit v Eurech, amerických dolarech nebo jiné konvertibilní měně. Ukážeme si jak na to. Dejte pozor na celkovou částku nákupu cenou celkem často e-shopy ovlivňují poplatky za odeslání, poštovné a balné. Při dosažení určité hodnoty nákupu jsou pak tyto služby zdarma a byla by škoda, abyste pro pár dolarů platili víc.

14 PayPal Bezpečná a snadná cesta k zaplacení zboží v libovolné konvertibilní měně a za výhodných podmínek se jmenuje PayPal. Máme velké štěstí, že v naší vlasti existuje oficiální pobočka tohoto internetového platebního systému. Jednoduše si založíte účet (elektronicky z pohodlí vašeho domova), předplatíte si jej libovolnou částkou v Kč běžným bankovním převodem na účet tuzemské banky v Kč a tuto částku následně použijete k zaplacení za zboží. Jak uvádí sám provozovatel systému je to jednoduché a obvykle zcela bezplatné (myšleno pro kupující), bez poplatků za uskutečnění transakcí.

15 Založte si svůj PayPal účet Pro založení účtu budete potřebovat malou znalost angličtiny, ovšem vystačíte si i s překladem (například na google.cz zcela zdarma). Vyberte si volbu PayPal for you. Ta druhá je určená pro provozovatele e- shopů, kterým budou zákazníci platit. Registrace je možná zcela zdarma na adrese https://www.paypal.com/cz/webapps/mpp/home zvolte Sign up and start shopping. Vyplňte všechna pole formuláře. Dejte pozor, že účet (osoba) je v systému PayPal identifikována svou ovou adresou použijte vaši osobní a stabilní (ne pracovní) ovou adresu u které nehrozí, že o ni přijdete. Vyplňte pole address Váš , heslo do obou polí vyplňte shodné (Choose a password/re-enter password), zadejte své křestní jméno (Full legal first name) a své příjmení (Full legal last name), ulici a č.p. (Address line 1, případně pokračování Address line 2 (optional)), město (City), stát (State / Province / Region), PSČ (Postal code) a mobilní telefonní číslo (Mobile number). Účet vytvořte stiskem tlačítka Agree and Create Account souhlasíte a žádáte o vytvoření účtu.

16 Aktivace účtu PayPal Pokud nechcete, nemusíte svůj účet PayPal spojovat ani se svou kreditní kartou ani se svým bankovním účtem. Můžete jej využívat zcela bez takového propojení. Jediné, co musíte udělat, je v takovém případě zaslat ze svého bankovního účtu na PayPal účet běžným bankovním převodem v Kč odpovídající částku. Pokud už jste si vybrali zboží, máte představu, kolik bude stát. Je-li cena uvedena v Kč, bude velmi podobná té, kterou budete k zaplacení potřebovat. Je-li uvedená v Eurech, dolarech, atd. zjistěte si aktuální kurz měny a získáte tak odhad potřebné částky, kterou musíte váš PayPal účet nabít kreditem podobně jako předplacenou kartu SIM. Volte vždy přiměřeně větší částku a nezapomeňte zohlednit případné náklady na poštovné a balné. Prvním nabitím účtu PayPal dojde zároveň k jeho aktivaci.

17 Nabití účtu PayPal V pokynech, které obdržíte po založení účtu bude uvedeno, na jaký účet a jak máte provést platbu v případě, že hodláte využít bankovního převodu. VŽDY POUŽIJTE ÚČET, KTERÝ JE UVEDEN V AKTUÁLNÍCH POKYNECH! V době vzniku této knihy je účet společnosti PayPal veden u UNICREDIT BANK CZECH REPUBLIC, A.S., Praha. Anglický manuál, který pro nás není příliš srozumitelný uváděl číslo účtu ve tvaru To si musíte sami přeložit jako číslo účtu /2700. Nuly na začátku vypusťte a poslední 4 číslice znamenají pro našince kód banky v našem případě Unicredit. Číslo účtu patří do políčka číslo účtu ve vaší internetbance nebo papírovém příkazu k úhradě. DO ZPRÁVY PRO PŘÍJEMCE VŽDY UVEĎTE TRANSFER ID TJ. IDENTIFIKÁTOR VAŠEHO PAYPAL ÚČTU! POZOR TENTO TEXT SLOŽENÝ Z ČÍSEL I PÍSMEN NEMŮŽETE BĚŽNĚ VLOŽIT DO VARIABILNÍHO SYMBOLU, TEN UMOŽŇUJE POUŽÍT POUZE ČÍSLA. PROTO VŽDY VYPLŇTE ZPRÁVU PRO PŘÍJEMCE. NENÍ NA ŠKODU UVÉST , KTERÝ JSTE POUŽILI PŘI REGISTRACI VAŠEHO ÚČTU PAYPAL. Po provedení převodu z vašeho účtu počkejte cca 2 pracovní dny. Po této době se přihlaste a zkontrolujte připsání zaslané částky (v Kč).

18 Jak s účtem PayPal zaplatit Opět velmi snadno tak, jako byste platili třeba kreditní kartou. Vložte vámi vybrané zboží do košíku a při výběru platby použijte volbu PayPal. Budete vyzváni k přihlášení učiňte tak. Nezávisle na tom, jakou měnou budete platit a že jste si váš účet nabili v Kč, dojde k přepočtučástky a vy ji budete moci potvrdit jakmile to provedete, bude příslušná částka odečtena z vašeho PayPal účtu a připsána na účet obchodníka. Platba probíhá v reálném čase, na nic nemusíte čekat a jedná se o plnohodnotné zaplacení to také ihned uvidíte při dokončení procesu objednání zboží.

19 Platba přes PayPal v praxi

20 Po zaplacení Vám už nezbývá nic jiného než čekat, až vaše objednané a nyní už i zaplacené zboží dorazí. U většiny e- shopů můžete sledovat podrobnosti o expedici nebo doručování zásilky podobně jako u českých internetových obchodníků. Dejte pozor na to, že lhůty pro dodání jsou pochopitelně delší než u objednávek v tuzemsku. Délka doručení bývá obvykle pracovních dní od objednání zboží. Je možné připlatit si za expresní dodání. V praxi jej ale téměř nikdo nevyužívá.

21 Clo a DPH Clo se při obchodu v rámci EU neplatí. DPH se platí pouze jednou. Pokud nakoupíte jako nepláte DPH (nepodnikatel) zaplatíte cenu včetně DPH v Británii (pozor, některé e-shopy, podobně jako ty domácí, mohou uvádět cenu bez DPH). Leží-li země odeslání mimo EU, pak musí být zásilka předložena k celnímu řízení. Pokud úhrnná hodnota zboží nepřesahuje 22 Euro, pak je zboží osvobozeno od cla i DPH. Pokud úhrnná hodnota přesáhne 22 Euro a vlastní hodnota zboží nepřesáhne 150 Euro, pak se platí pouze DPH. Je-li vlastní hodnota zboží vyšší než 150 Euro, pak je vyměřeno clo i DPH. Úhrnná hodnota = vlastní hodnota (cena celkem) za zboží + poštovné a další náklady. Po stanovení cla i DPH se používá systém Tarif CZ. Problematika cla a DPH je v případě dovozu zboží mimo EU podstatně složitější a je vhodné komunikovat s celním úřadem, některé e-shopy, třeba americký Amazon za vás clo a tuzemské DPH sám vypočítá.

22 Zahraniční nákupčí - pokročilý První dvě exkurze do světa zahraničních nákupů máte za sebou. Můžete tedy přejít k větším výzvám. Nakupování v EU by nebylo ničím bez nákupů na Amazonu (třeba na německé verzi nebo na ebay (u tohoto už pozor, na ebay nabízí zboží též mnoho obchodníků mimo EU). V případě nákupu na německém Amazonu už si nevystačíte s účtem PayPal, ale budete muset použít svou platební kartu.

23 Amazon Znamená doslova všechno možné zboží na jednom místě. Můžete se těšit na širokou nabídku knihy a filmů, hudby, her, elektroniky, počítačů, vybavení pro dům, zahradu, nářadí, krásu, zdraví, potravin, hraček, sortimentu pro děti, oblečení, obuv, šperky, sportovní výbavu, atd. Na Amazonu musíte použít svou platební kartu, není problém použít k úhradě českou korunu (lze vybrat, že je karta vedena v naší národní měně a dojde k přepočtu např. ceny v EUR). Pokud nemáte platební kartu, která umožňuje internetové platby, musíte si nejprve takovou zařídit. Pokud kartu máte, ale máte obavy, pak si krátkodobě (například ve své internet bance) povolte platby po internetu a po provedení úhrady ji opět deaktivujte. Amazon je prověřený e-shop. Nemusíte se obávat zneužití nejde o žádného dvacetiletého klučinu provozujícího e-shop z otcovy garáže. Pokud nepřemýšlíte o zneužití vaší karty při platbě nákupu v Tescu, nedělejte to ani zde.

24 Zahraniční nákupčí - profesionál A kam ještě dál? Pokud dáváte přednost dalšímu využití vašeho PayPal účtu, pak volte jako vhodný rozcestník doporučení partnerů právě tohoto platebního systému. Dejte pozor na to, že ne všechny e-shopy jsou z EU. Můžete použít tento link: https://www.paypal.co.uk/shopping/wheretoshop/ a vybrat si ze stovek nejrůznějších obchodů a nabídek (ToysRUs, atd.).

25 Asistovaný nákup Exkurz do nakupování by nebyl úplný, kdybychom nezmínili specializované služby asistovaných nákupů. Jde o služby firem, které vám nákup zprostředkují (pozor, nenakoupí za vás) - asi nejpopulárnější je služba shipito (http://cz.shipito.com/) umožňuje nákup v USA u e-shopů, které neposílají zboží do ČR a případně neakceptují tuzemské platební karty. Pozor tyto služby vám nákup pouze zprostředkují neznamená to tedy, že by pro vás zboží v zahraničí nakoupily, dovezly, proclily a vy byste s nimi následně řešili vrácení zboží nebo jeho reklamace. Podobně mailboxde nabízí doručovací adresu pro německé obchody (amazon.de).

26 Záruka u zboží z ciziny V EU byla sjednocena záruční lhůta na spotřební zboží, která činí 24 měsíců. Došlo k tomu na základě směrnice EP a Radyč. 1999/44/ES o některých aspektech prodeje spotřebního zboží a záruk na toto zboží (konsolidované znění). Nicméně něco takového jako eurozáruka neexistuje. Zakoupíte-li si zboží např. v Německu, budete ho muset v Německu v případě potřeby reklamovat. Ovšem většina dobře zavedených e-shopů má dostatečný obrat, je dostatečně na úrovni a natolik solidní, že vaši (oprávněnou) reklamaci bezproblémově vyřídíte. Standardní záruka u nového zboží zakoupeného v USA je 1 rok. Samozřejmě můžete zboží odeslat zpátky do USA, záleží však na ceně produktu a nákladech na poštovné, tedy zda se to vyplatí. Některé zboží má celosvětovou záruku potom záruku uplatníte v oficiálním servisu výrobce třeba i přímo v ČR nebo existují speciální sběrná centra v okolních zemích (Německo, Anglie), kam reklamované zboží odešlete levně a bez celních formalit. U zboží zakoupeného v Číně na uplatnění záruky raději rovnou zapomeňte. Výjimku tvoří zboží, u kterého podobně jako u zboží z USA, můžete záruku uplatnit v případě celosvětové záruky a servisního centra v EU.

27 Rozdíly ve standardech pozor! V různých zemích světa i Evropy nebo v USA mají elektrické zásuvky jiný tvar a třeba elektrická síť je pouze 110 V. Objednáváte-li elektroniku nebo elektrické spotřebiče, je potřeba toto vzít v úvahu. U notebooků, kamer, telefonů, tabletů a jejich elektrických zdrojů či výrobků se samostatným transformátorem obvykle stačí pouze vyměnit přívodný kabel za český nebo dokoupit redukce z americké na českou zástrčku (v ceně desítek Kč doma), zdroje i transformátory bývají připravené na napětí v rozsahu 110V-240V. U jiných výrobků můžete využít dodatečných transformátorů umožňující provoz v českých podmínkách (univerzální zdroje napájení). Zboží fungující na baterie či akumulátory bývá v tomto naprosto bezproblémové. Mobilní telefony v zahraničí mohou využívat jak síť GSM, tak CDMA a navíc mohou být blokovány pouze pro zahraniční operátory. Proto vybírejte jen telefony s označením "tri-band" a "unlocked. Oblečení může k označení velikostí používat jiné symboly pozor na rozdíly ve značení velikostí.

28 Užitečné odkazy a slovníček Kurzy měn: Překladač google (lze přeložit i celou stránku vložením její adresy do pole pro text k překladu nebo vložit text předem označený a zkopírovaný do schránky): https://translate.google.cz/ Celní správa: Gadget = jde o malý předmět často technického rázu (přístroj, elektronická hračka nebo zařízení), který má určitou specifickou funkci, ale zároveň je často populární novinkou za nízkou cenu. DPH (angl. VAT) = daň z přidané hodnoty. Je jí zatížené snad veškeré zboží, které můžete nakoupit. Clo = celní poplatek, je dávka vybíraná státem při přechodu zboží přes celní hranici. Black Friday = období speciálních předvánočních slev (obvykle )

29 Členské státy EU Belgie (1952) Bulharsko (2007) Česká republika (2004) Dánsko (1973) Estonsko (2004) Finsko (1995) Francie (1952) Chorvatsko (2013) Irsko (1973) Itálie (1952) Kypr (2004) Litva (2004) Lotyšsko (2004) Lucembursko (1952) Maďarsko (2004) Malta (2004) Německo (1952) Nizozemsko (1952) Polsko (2004) Portugalsko (1986) Rakousko (1995) Rumunsko (2007) Řecko (1981) Slovensko (2004) Slovinsko (2004) Spojené království (1973) Španělsko (1986) Švédsko (1995) (v závorce je uveden rok přistoupení k Unii, zboží z členských států Unie není zatížené DPH ani clem vyjma cigaret a lihovin)

30 PŘEJEME VÁM MNOHO ÚSPĚCHŮ PŘI VAŠICH NÁKUPECH V CIZINĚ! E-rádce (Martin Procházka)

Tento dokument je určen pouze klientům Českého vzdělávacího centra, je chráněný autorským zákonem a není povoleno jej dále jakkoliv šířit či

Tento dokument je určen pouze klientům Českého vzdělávacího centra, je chráněný autorským zákonem a není povoleno jej dále jakkoliv šířit či Aby se vám nesmáli, že platíte zbytečně víc, než ostatní Vybrané postupy, jak neplatit v roce 2013 ani o korunu víc, než ostatní Co před vámi chtějí zatajit: Praktické tipy, které vám pomohou vyjednat

Více

Příručka pro držitele Platební karty

Příručka pro držitele Platební karty Příručka pro držitele Platební karty Úvod Není nic příjemnějšího než chodit po světě volně, ničím se nezatěžovat a nechat se uchvátit tím, co nás zaujme. To platí nejen pro procházky přírodou, ale i pro

Více

www.eurodesk.cz Zde si najdi informace o studiu, práci v zahranièí a vzdìlávacích programech Prolog

www.eurodesk.cz Zde si najdi informace o studiu, práci v zahranièí a vzdìlávacích programech Prolog Prolog V této informační publikaci najdete základní informace o možnostech mobility mládeže nejen na evropském kontinentu. Dozvíte se zde o možnostech zahraničních pobytů, komu jsou určeny, co všechno

Více

KOLIK SI VYDĚLÁTE V ZAHRANIČÍ 11/06. Číslo 11 vychází 6. listopadu 2006 49,90 Kč 69 Sk ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ

KOLIK SI VYDĚLÁTE V ZAHRANIČÍ 11/06. Číslo 11 vychází 6. listopadu 2006 49,90 Kč 69 Sk ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ KOLIK SI VYDĚLÁTE V ZAHRANIČÍ 11/06 SOUTĚŽ PRO FOTOGRAFY Číslo 11 vychází 6. listopadu 2006 49,90 Kč 69 Sk ČASOPIS, SE KTERÝM BUDETE MÍT VÍC PENĚZ www.finexpert.cz KOLIK STOJÍ BEZPEČÍ Možnosti zabezpečení

Více

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost?

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? 2013 e-trend Spolehlivé tipy pro váš e-shop Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? Editorial Obsah Trendy E-commerce 2013 pohledem Tomáše Hájka Zeptali jsme se Předních osobností

Více

Jak nejlépe využít kartu Exclusive

Jak nejlépe využít kartu Exclusive Podrobné informace o kartě Generali a programu Exclusive naleznete na www.rb.cz a www.exclusiveprogram.cz. Jak nejlépe využít kartu Exclusive Příručka pro členy programu Exclusive Příručka pro držitele

Více

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli.

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Slovo úvodem Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Finance, nebo chceme-li peníze, se prolínají téměř vším, co zažíváme a ať chceme

Více

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9

Obsah... 3. 1 Prohlášení... 6. 2 Předmluva... 7. 3 Co je nejdůležitější?... 8. 4 Produkt, cílová skupina, trh... 9 Chtěl bych poděkovat všem lidem v mém okolí, kteří mě svým přístupem k práci i životu pohánějí k lepším výsledkům a větší efektivitě. I díky nim můžu dělat a zdokonalovat se v tom, co mě baví budování

Více

Návod ke službě Era smartbanking

Návod ke službě Era smartbanking Návod ke službě Era smartbanking Obsah 1 Všeobecné informace 2 Zřízení a aktivace služby 3 Přihlášení a odhlášení 4 Přehled funkcí a služeb 5 Widgety na úvodní obrazovce 6 Bezpečnost 7 Doporučené minimální

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

ÚVĚROVÉ PODMÍNKY A OBCHODNÍ PODMÍNKY SLUŽBY UPDATE

ÚVĚROVÉ PODMÍNKY A OBCHODNÍ PODMÍNKY SLUŽBY UPDATE ÚVĚROVÉ PODMÍNKY A OBCHODNÍ PODMÍNKY SLUŽBY UPDATE Kód úvěrových podmínek: IUS114 0:33 Brozura_IUS114_H2.indd 2 11.09.14 04.09.14 13:50 10:33 Co byste měli vědět o svém úvěru? Vážený kliente, děkujeme

Více

Uživatelská příručka služeb

Uživatelská příručka služeb Uživatelská příručka služeb Odteď máte nonstop k dispozici moderní formy internetového a telefonního bankovnictví. SERVIS 24 Internetbanking dostupný na internetové adrese: www.servis24.cz SERVIS 24 Telebanking

Více

Implementační manuál PayU pro e-shopy

Implementační manuál PayU pro e-shopy 2.2 Implementační manuál PayU pro e-shopy s využitím šablony www.payu.cz Obsah 1. Úvod 2. Od registrace po spuštění PayU 2.1 Obecné informace 2.2 Popis jednotlivých kroků 3. Implementace PayU 3.1 Obecné

Více

Rozsah předmětu plnění. Rozsah předmětu plnění je uveden v nabídce Uchazeče. Bc. Martin Víteček v.r. Miroslav Haluza v.r.

Rozsah předmětu plnění. Rozsah předmětu plnění je uveden v nabídce Uchazeče. Bc. Martin Víteček v.r. Miroslav Haluza v.r. Příloha č.1 MMOPP00BV5BE Rozsah předmětu plnění Rozsah předmětu plnění je uveden v nabídce Uchazeče. Za Objednatele Za Poskytovatele Bc. Martin Víteček v.r. Miroslav Haluza v.r. Všeobecné podmínky Všeobecné

Více

platnost od 10. 9. 2012

platnost od 10. 9. 2012 P latnost od 3. 9. 2012 platnost od 10. 9. 2012 Obsah Úvod...... 4 Průvodce nastavením e-shopu... 5 Výkladový slovník... 9 Přihlášení... 11 Odhlášení... 13 ThemeCentrik - objednávka grafické šablony...

Více

POUŽITÍ BEZKONTAKTNÍCH BANKOVNÍCH KARET VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ

POUŽITÍ BEZKONTAKTNÍCH BANKOVNÍCH KARET VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ PRACOVNÍ SKUPINA PRO POUŽITÍ BEZKONTAKTNÍCH BANKOVNÍCH KARET VE VEŘEJNÉ DOPRAVĚ ÚVODNÍ STUDIE POPIS METODY VERZE 1.0 ČERVEN 2014 i Úvod Platební karty právě procházejí jedním z nejvýznamnějších období

Více

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZUNO BANK AG organizační složka PRO FYZICKÉ OSOBY NEPODNIKATELE

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZUNO BANK AG organizační složka PRO FYZICKÉ OSOBY NEPODNIKATELE VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZUNO BANK AG organizační složka PRO FYZICKÉ OSOBY NEPODNIKATELE 1. VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ 3 1.1 VOP 3 1.2 ZUNO a Vy 3 2. KTERÉ ÚČTY/PODÚČTY JSOU VÁM K DISPOZICI? 3 2.1 ÚČET 3

Více

Zahraniční platební styk v přímém bankovnictví UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Zahraniční platební styk v přímém bankovnictví UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. Zahraniční platební styk v přímém bankovnictví UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. BusinessNet Příručka uživatele Duben 2015 2 3 ÚVOD Vážený kliente, zahraniční platební styk je téma, které

Více

professional Superhero 5 tajemství nejlepších prodejců

professional Superhero 5 tajemství nejlepších prodejců Business Networking: Jak spřádat sítě obchodních kontaktů cisco konference: Novinky z budoucnosti telekomunikací Společenské akce letošního léta Amsterdam: Praktický manuál pro business cestovatele Sales

Více

FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Analysis and comparison of consumer credits and loans in Czech republic. Jana Květová

FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Analysis and comparison of consumer credits and loans in Czech republic. Jana Květová ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Analýza a komparace spotřebitelských úvěrů a půjček v ČR Analysis and comparison of consumer credits and loans in Czech republic Jana

Více

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZUNO BANK AG organizační složka PRO FYZICKÉ OSOBY NEPODNIKATELE

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZUNO BANK AG organizační složka PRO FYZICKÉ OSOBY NEPODNIKATELE VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZUNO BANK AG organizační složka PRO FYZICKÉ OSOBY NEPODNIKATELE 1. VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ 3 1.1 VŠEOBECNÁ VOP USTANOVENÍ 3 1.1 2. VOP KTERÉ ÚČTY/PODÚČTY JSOU VÁM K DISPOZICI?

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více

...NOVÁ CESTA K VÍTĚZSTVÍ ENCYKLOPEDIE

...NOVÁ CESTA K VÍTĚZSTVÍ ENCYKLOPEDIE PROČ VZNIKLA FOTBALOVÉ (R)EVOLUCE A JAK V NÍ ČÍST VÁŽENÍ FOTBALOVÍ FANOUŠCI, k Vašim rukám se právě dostává FOTBALOVÉ (R)EVOLUCE. FOTBALOVÁ (R)EVOLUCE (FRE), jeden z nejdůležitějších projektů v historii

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

www.airbank.cz Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu

www.airbank.cz Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu Obchodní podmínky Pro všechny, kteří nemilují povinnou četbu Číst obchodní podmínky není žádná zábava. S četbou Vašich oblíbených autorů se to rozhodně nedá srovnat. Obchodní podmínky tu ovšem nejsou pro

Více

Principy webové analytiky

Principy webové analytiky Principy webové analytiky Web Analytics Principles Bc. Jaroslav Janéska Diplomová práce 2013 I. ABSTRAKT Diplomová práce je zaměřena na principy a aplikaci webové analytiky. Práce se dělí na teoretickou

Více

D100 DualSIM Mobilní telefon pro dvě SIM karty. Podrobný návod k použití

D100 DualSIM Mobilní telefon pro dvě SIM karty. Podrobný návod k použití D100 DualSIM Mobilní telefon pro dvě SIM karty Podrobný návod k použití Obsah Důležité pokyny...3 Váš telefon...5 Vložení SIM karet, pam. karty a baterie...7 Nabíjení baterie...8 Umístění antén...8 Zapnutí

Více

Kdy můžete nastoupit?

Kdy můžete nastoupit? Kdy můžete nastoupit? Sociální Evropa Praktická příručka pro nábor v Evropě Evropská komise Kdy můžete nastoupit? Praktická příručka pro nábor v Evropě Evropská komise Generální ředitelství pro zaměstnanost,

Více

Všeobecné podmínky RWE Mobil

Všeobecné podmínky RWE Mobil 1. Úvodní ustanovení Všeobecné podmínky RWE Mobil Tyto všeobecné podmínky (dále jen Všeobecné podmínky ) tvoří součást smlouvy o poskytování služeb elektronických komunikací a služeb souvisejících poskytovaných

Více

JAK PRODAT NEMOVITOST

JAK PRODAT NEMOVITOST JAK PRODAT NEMOVITOST Předkládám Vám zjednodušený manuál prodeje nemovitosti. PETR MIKYSKA OSOBNÍ REALITNÍ MAKLÉŘ 2014 Petr Mikyska, JAK PRODAT NEMOVITOST Tento ebook jsem vytvořil pro Vás a Vaše známé,

Více