- příručka pro redaktory -

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "- příručka pro redaktory -"

Transkript

1 - příručka pro redaktory -

2 Úvod Tato příručka slouží redaktorům Pražského zpravodaje ke správnému vkládání příspěvků do redakčního systému WordPress. Jednotlivé části jsou zde sepsány s podrobným popisem, který je doplněn o obrázky tak, aby bylo možné vložit článek do systému co nejpohodlněji a správně. Přihlášení Přihlášení do systému se provádí na následující přihlašovací stránce: UŽIVATELSKÝ ÚČET Pro přístupové údaje do redakčního systému se obraťte na administrátora webu, který vám umožní vstup do této části pražského zpravodaje. Uživatelský účet je vytvořen do 24h od požádání. O vytvoření a prvním možném přihlášení jsou noví uživatele informováni prostřednictvím u, který je vložen k uživatelskému účtu.

3 Uživatelský účet Pokud není rozhodnuto jinak, každý vytvořený účet, je vytvořen na pozici Redaktor. Toto uživatelské nastavení vám umožňuje velmi omezený pohyb po administraci webu. Můžete využívat následující možnosti: Nástěnka Všeobecné informace o publikovaných příspěvcích, aktivitách dění na webu, možnost vložení rychlého příspěvku a další užitečné informace. Příspěvky Tato část v sobě zahrnuje dvě možnosti: 1) Přehled příspěvků V této části se můžete podívat na již publikované příspěvky a provádět úpravy u vybraného příspěvku. 2) Vytvoření příspěvku Pro vás nejvíce potřebná část administrativní části systému. V této části vytváříte příspěvky a vkládáte je do jednotlivých kategorií. Návod jak správně vytvořit příspěvek je uveden dále. Média Tato část v sobě zahrnuje dvě možnosti: 1) Knihovna médií Umožňuje prohlédnout nahrané obrázky a upravovat popis. 2) Nahrát soubor Tato část v sobě zahrnuje možnost nahrání obrázků k danému příspěvku. Komentáře Tato část vám umožňuje podívat se na komentáře, které zanechali návštěvníci u některého z příspěvku.

4 Profil V toto části si můžete změnit své údaje, např. barevné schéma vašeho pracovního prostředí, ovou adresu, nahrát svůj profilový obrázek (avatar) atd. UPOZORNĚNÍ: pokud bude profilový obrázek obsahovat nějaké informace např. url či nevhodný obrázek, bude tento avatar smazán. Nástroje Tato část je pro vás uzavřena.

5 Vytvoření příspěvku V této části je vysvětleno jak správně vkládat příspěvky do redakčního systému WordPress. Prosím řiďte se podle níže uvedených pokynů. Docílíte tak toho aby nebyla přidělávána práce ostatním redaktorům či administrátorům redakce. Krok 1 Při otevření nabídky Vytvořit příspěvek se před vámi zobrazí pracovní plocha, která se skládá z několika informačních oken. Krok 2 Do pole Zadejte název vložíte název příspěvku. Krok 3 Do velkého bílého pracovního pole poté vložíte text, který má daný příspěvek obsahovat. Po vložení textu, můžete dále pracovat s celým příspěvkem. V horní liště (Soubor, Úpravy ) poté můžete vložený text formátovat. Změnit velikost písma, změnit barvu písma, provést odrážky apod. Celá tato část je rozepsána níže Práce s textem.

6 Krok 4 Pokud si přejete do příspěvku umístit nějaký obrázek či fotografii, klidněte na možnost Mediální soubory. Okno, které se vám zobrazí, umožňuje poté vložení již z některého nahraného obrázku, nebo nahrát obrázek nový. Rovněž v této části můžete připravit galerii, která bude celý příspěvek doprovázet. Více informací naleznete v části Mediální soubory níže. Krok 5 Nastavení SEO prvků. SEO je optimalizace pro vyhledávače. Je metodika vytváření a upravování webových stránek takovým způsobem, aby jejich forma a obsah byly vhodné pro automatizované zpracování v internetových vyhledávačích. Cílem pak je získat ve výsledku hledání ve vyhledávačích, které odpovídá obsahu, pro danou webovou stránku vyšší pozici, a tím četnější a zároveň cílené návštěvníky. Název Vlastní titul, který se objeví v názvu značky na této stránce. Maximálně 60 znaků Popis Popis META této stránky. Tím se potlačí všechny vygenerováno popisy. Maximálně 160 znaků. Klíčová slova (oddělená čárkou) Čárkami oddělený seznam vašich nejdůležitějších klíčových slov pro tuto stránku, která budou napsány jako META klíčová slova. Tyto slova se dají poté použít do TAG, viz níže Štítky. Roboti Toto nastavení slouží k lepšímu prohledávání webu. Je dobré mít proto všechny roboty zaškrtnuté. Nastavení sociální sítě Název Nastavení názvu příspěvku či článku, který se objeví na sociální síti. Popis Stručný popis příspěvku, který se objeví na sociální síti. Obrázek Tato možnost umožňuje nastavení výchozího obrázku, který se obrazí při zobrazení stránky či příspěvku na sociální síti.

7 Zadejte šířku obrázku Určuje šířku obrázku, maximální šířka je 600px. Zadejte výšku obrázku Určuje výšku obrázku, maximální výška je 600px. Video Tato možnost umožňuje vytvoření url adresy pro video, které bude zobrazeno u příspěvku na sociální síti. Facebook: Typ Objektu Tato nabídka slouží k vložení do určitého typu objektu na sociální síti Facebook. Twitter: Typ Karty Tato nabídka slouží k vložení do určitého typu karty na sociální síti Twitter. POZNÁMKA: U každé z víše uvedených nabídek je vytvořen odkaz Klikněte zde pro dokumentaci tohoto nastavení, tato dokumentace je v angličtině. Na přípravu do českého jazyku se připravuje. Krok 6 Publikování příspěvku je nyní připraveno a nastaveno. Nyní stačí jen doplnit zbývající informace, které jsou potřebné pro správné zobrazovaní příspěvků na internetových stránkách Pražského Zpravodaje. Jednotlivé kroky natavení jsou popsány níže.

8 Rubriky Celý redakční systém v současné dobře má k dispozici 28 rubrik. Tyto rubriky jako redaktor nemůžete nějak ovlivnit. Tím je myšleno, že nemůžete rubriku přidat ani odstranit. Můžete pracovat pouze s rubrikami, které jsou vytvořeny. Poznámka: Pokud je potřeba vytvořit nová rubrika, kontaktujte administrátora webu ( , Karel Vaněček) a požádejte o vytvoření potřebné rubriky. Seznam rubrik Auto-Moto Pražský zpravodaj Cestování Reportáže Doprava Reportáže z demonstrací Ekonomika Rozhovory Festivaly Služby pražského zpravodaje Festivaly jídla a pití Společenská Akce Fotoreportáže Sport Hudební festivaly a koncerty Středočeský kraj Inzerce pražského zpravodaje Tiskové zprávy Kariéra Události Krimi Volby 2014 Kultura Volná pracovní místa Politika Zajímavosti Pozvánky na akce Zprávy z Prahy Štítky Každý příspěvek by měl obsahovat nějaký štítek (tag). Tyto štítky slouží k propojování navzájem souvislých článků. Štítek by měl tedy proto obsahovat konkrétní slovo nebo sadu slov. Nikoli celé věty apod. Samozřejmě je důležité, aby celý systém nebyl přehlcen štítky, to nesymbolizuje nic hezkého. Znamená to tedy, že pokud vytvoříme dva příspěvky, které budou obsahovat stejné jméno, mělo by se toto jméno rovněž objevit ve štítku. Nebo pokud je jsou vytvořeny příspěvky, které jsou ze stejné oblasti, měl by štítek obsahovat u o obou příspěvků stejnou oblast.

9 Náhledový obrázek Náhledový obrázek u daného příspěvku by se měl vybírat z již nahraných obrázků, pokud byla například vytvořena galerie. Pokud příspěvek obsahuje pouze jeden obrázek, může jej nahrát z počítače do systému. Pokud příspěvek má již vytvořenou galerii, vybíráme náhledový obrázek z galerie. Publikování příspěvku K publikování již připraveného příspěvku nám slouží nabídka Publikovat, ovšem i v této nabídce můžeme provádět některé z níže uvedených nastavení. Uložit koncept Tato možnost slouží k uložení rozpracovaného příspěvku. Náhled Tato možnost slouží k náhledu na připravený příspěvek. Stav Tato informace nás informuje o tom, v jakém je daný příspěvek v současné době stavu. Můžeme zde nastavit jednu ze dvou možností: Koncept anebo Čekající na schválení. Druhou možnost zadáváme pouze v případě, pokud si nejsme jisti, zda můžeme připravený příspěvek sami publikovat a je potřebný zásah administrátora. Viditelnost Tato nabídka nám umožňuje nastavení tří možnosti. První možnost je, že bude příspěvek viditelný pro všechny návštěvníky webu Veřejné. Druhá možnost Chráněno heslem je možnost, kdy si přejeme příspěvek zamknout a umožnit dostupnost pouze vybraným uživatelům, kterým budeme sdělovat heslo ke zhlédnutí tohoto příspěvku. Třetí možnosti je označit příspěvek jako Soukromí. Při tomto nastavení, uvidí příspěvek pouze autor a nikdo jiný. Publikovat Toto nastavení nám umožňuje vybrat den, kdy má být příspěvek publikován. Toto nastavení se provádí pouze v případech, kdy se jedná např. o nějakou informaci, která má být daný den vypuštěna.

10 Karel Vaněček webmaster - pražský zpravodaj Příručka pro redaktory - verze 10/

WR Web Web Revolution

WR Web Web Revolution WR Web Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s.r.o. 2009 WR Web Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce webové aplikace WR WEB seznamuje uživatele s prací

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI uživatelská příručka Verze dokumentu: 1.0 Jazyk dokumentu: český Vytvořeno: Realizační team projektu Datum: 2. 12. 2014 Upraveno: Aktualizace URL Datum: 19. 1. 2015 e-business

Více

Marwel v2.5 redakční systém pro internetové prezentace

Marwel v2.5 redakční systém pro internetové prezentace Marwel v2.5 redakční systém pro internetové prezentace backendová redakce správa redakčního systému verze manuálu: 0.5 QCM, s. r. o., květen 2008 Podpora: e-mail: podpora@qcm.cz tel.: +420 538 702 705

Více

Moodle průvodce pro lektory

Moodle průvodce pro lektory Moodle průvodce pro lektory 2013 Moodle průvodce pro lektora 1 Obsah Úvod... 2 1 První přihlášení... 3 1.1 Přihlášení... 4 1.2 Odhlášení... 4 1.3 Zapomenuté heslo... 4 2 Prostředí systému Moodle... 5 2.1

Více

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky)

Moje stránky. Návod k použití. (nejčastější otázky) Moje stránky Návod k použití (nejčastější otázky) 1 Obsah Co je to Widget?... 3 Jak přidám na stránku text?... 3 Jak přidám na stránku obrázek?... 3 Jak zkopíruji/zduplikuji stránku?... 3 Jak změním vzhled

Více

DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA

DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA DOKUMENTACE REDAKČNÍHO SYSTÉMU PINYA Obsah Obsah... 4 Pinya CMS... 5 Přihlášení do systému... 6 Položky v menu administrace... 7 Uživatelé... 8 Správa uživatelů... 8 Nový uživatel... 9 Role... 10 Vytvoření

Více

ZEBU webdesign s.r.o. Technologická 372/2 +420 597 305 937 70800 Ostrava Pustkovec info@zebu.cz

ZEBU webdesign s.r.o. Technologická 372/2 +420 597 305 937 70800 Ostrava Pustkovec info@zebu.cz DIČ: CZ24704091 Strana: 1 / 18 Obsah 1. Úvod... 3 2. Přihlášení... 4 2.1. Zapomenuté heslo... 4 3. Redakční systém... 5 3.1. Sekce Stránky... 5 3.1.1. Přidání přesměrování... 6 3.1.2. Přidání překladu...

Více

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1 Uživatelská příručka Verze 4.1 Obsah dokumentu Obsah dokumentu... 2 Seznam obrázků... 5 1 ÚVOD... 8 1.1 Účel a rozsah dokumentu... 8 2 ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ ÚVODNÍ INFORMACE... 9 2.1 Jaké jsou rozdíly oproti

Více

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1 Uživatelská příručka Verze 4.1 Obsah dokumentu Obsah dokumentu... 2 Seznam obrázků... 5 1 ÚVOD... 8 1.1 Účel a rozsah dokumentu... 8 2 ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ ÚVODNÍ INFORMACE... 9 2.1 Jaké jsou rozdíly oproti

Více

Správa obsahu. Správa obsahu

Správa obsahu. Správa obsahu Stránka 1 Obsah Co s tím?... 2 Kudy dovnitř... 3 Spravujeme obsah... 3 Co objevil Průzkumník... 4 Moje první stránka... 4 Co je to URL... 5 Obsah www stránky... 6 Vlastnosti mé stránky... 7 Vzhůru dolů

Více

Uživatelská příručka. k publikačnímu systému nlogy nedit 4.2.4. 2003-2007 nlogy s.r.o. Stránka 1 z 30 www.nlogy.cz

Uživatelská příručka. k publikačnímu systému nlogy nedit 4.2.4. 2003-2007 nlogy s.r.o. Stránka 1 z 30 www.nlogy.cz Uživatelská příručka k publikačnímu systému nlogy nedit 4.2.4 2003-2007 nlogy s.r.o. Stránka 1 z 30 1 Obsah 1 OBSAH...2 2 POHLED NA PRACOVNÍ PLOCHU ADMINISTRACE...4 2.1 MENU...4 2.2 POSTRANNÍ MENU...5

Více

Obsah. Spolehlivý Redakční systém pro každého

Obsah. Spolehlivý Redakční systém pro každého Obsah 1. Úvod... 2 1.1. Přednosti systému... 2 1.2. Technologie... 2 1.3. Podpora... 3 1.4. Zabezpečení... 3 2. Instalace a struktura databáze... 4 2.1. Struktura databáze... 4 2.2. Průběh instalace, přeinstalování

Více

platnost od 10. 9. 2012

platnost od 10. 9. 2012 P latnost od 3. 9. 2012 platnost od 10. 9. 2012 Obsah Úvod...... 4 Průvodce nastavením e-shopu... 5 Výkladový slovník... 9 Přihlášení... 11 Odhlášení... 13 ThemeCentrik - objednávka grafické šablony...

Více

PRŮVODCE aplikací edotace pro žadatele

PRŮVODCE aplikací edotace pro žadatele PRŮVODCE aplikací edotace pro žadatele tj. jak snadno a rychle vyplnit žádost o dotaci z Plzeňského kraje, jak vložit vyúčtování Datum: 16.7.2015 Verze: 1.0 Obsah Úvodní strana aplikace edotace... 3 Krok

Více

Manuál Redakční systém

Manuál Redakční systém Manuál Redakční systém SA.07 Obsah Úvod... ) Struktura webu... ) Aktuality... 0 ) Kalendář akcí... ) Soubory ke stažení... 6 5) Fotogalerie... 8 Redakční systém umožňuje kompletní správu vašich internetových

Více

BANAN NEWSLETTER - NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKY ZE SVĚTA WEBHOSTINGU. K bezplatnému zasílání se můžete přihlásit na www.banan.cz

BANAN NEWSLETTER - NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKY ZE SVĚTA WEBHOSTINGU. K bezplatnému zasílání se můžete přihlásit na www.banan.cz NEWSLETTER - NEJŽHAVĚJŠÍ NOVINKY ZE SVĚTA WEBHOSTINGU OBSAH 1) AKTUALITY... 2) TÉMA: Tvorba webových stránek v bodech... 3) JAK NA TO: Jak dosáhnout lepších pozic ve vyhledávačích?... 4) OTÁZKY A ODPOVĚDI...

Více

Informační manuál pro webové aplikace Pořizování a úprava informaci pro prezentační weby

Informační manuál pro webové aplikace Pořizování a úprava informaci pro prezentační weby Informační manuál pro webové aplikace Pořizování a úprava informaci pro prezentační weby Verze 1.07 V případě jakéhokoliv problému spojeného s weby, volejte HELPDESK 4444 2 Obsah Obsah... 3 1 Úvod... 4

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM. Manuál pro administrátory. Verze 1. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. PORTÁL KUDY KAM Manuál pro administrátory Verze 1.0 2012 AutoCont CZ a.s. Veškerá práva vyhrazena. Tento

Více

Jak vyplnit projektovou žádost výzvy č. 56 (Unit Cost), oblasti podpory 1.1 OP VK ve webové aplikaci Benefit7

Jak vyplnit projektovou žádost výzvy č. 56 (Unit Cost), oblasti podpory 1.1 OP VK ve webové aplikaci Benefit7 Jak vyplnit projektovou žádost výzvy č. 56 (Unit Cost), oblasti podpory 1.1 OP VK ve webové aplikaci Benefit7 Obsah 1 Jak vyplnit webovou žádost obecná část 3 1.1 Přístup a spuštění aplikace BENEFIT7 3

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace. Google weby. Tutoriál projektu MOSS učitelská verze

Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace. Google weby. Tutoriál projektu MOSS učitelská verze Gymnázium a Střední odborná škola, Nový Jičín, příspěvková organizace Google weby Tutoriál projektu MOSS učitelská verze Nový Jičín 2010 Mgr. Jan Bobek Osnova 1 Úvodní informace... 3 2 Cloud Computing...

Více

DOKUMENTACE. l.weis@seznam.cz L A TEX

DOKUMENTACE. l.weis@seznam.cz L A TEX . REDAKČNÍ SYSTÉM DOKUMENTACE AUTOR LUKÁŠ WEIS l.weis@seznam.cz UHERSKÉ HRADIŠTĚ, 17. ledna 2014 L A TEX Obsah 1 Několik vět o redakčním systému WordPress 3 2 Struktura a obsah 3 3 Přihlášení do redakčního

Více

Metodická příručka pro učitele. InspIS ŠVP tvorba ŠVP

Metodická příručka pro učitele. InspIS ŠVP tvorba ŠVP Metodická příručka pro učitele InspIS ŠVP tvorba ŠVP InspIS ŠVP TVORBA A ADMINISTRACE ŠKOLNÍCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ Tato Metodická příručka pro učitele byla zpracována v rámci projektu Národní systém

Více

LCI D-122 Česká a Slovenská republika

LCI D-122 Česká a Slovenská republika LCI D-122 Česká a Slovenská republika Základní úkoly sekretáře klubu při obsluze klubového WEBu autor: Jan Haur, správce distriktního webu 2011/2012 verze: druhá, listopad 2012 Nejdůležitější novinky -

Více

KAPITOLA 7. Menu, bloky a další prvky stránky. Proč nestačí jedno menu? Tip

KAPITOLA 7. Menu, bloky a další prvky stránky. Proč nestačí jedno menu? Tip KAPITOLA 7 Menu, bloky a další prvky stránky Proč nestačí jedno menu? Standardní instalační profil Drupalu vám vytvoří několik menu v rámci Drupalu. Pro uživatele je připraveno Hlavní menu, obsahující

Více

Základy práce s Sklikem TUTORIÁL

Základy práce s Sklikem TUTORIÁL Základy práce s Sklikem TUTORIÁL Obsah Obsah... 2 1 O Skliku... 4 1.1 Kde se inzeráty z Skliku zobrazují... 4 1.2 Proč právě Sklik?... 5 2 Založení účtu Skliku... 6 2.1 Registrace... 6 2.2 Přihlášení do

Více

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík...

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík... Obsah příručky Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3..................... 1 CorelDRAW............................................... 17 Corel PHOTO-PAINT...................................... 247 CorelDRAW

Více

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL (Uniform Resource Locator).

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL (Uniform Resource Locator). Koncepce webu Základní pojmy Internet a jeho služby Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí. Počítače mezi sebou komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Internet poskytuje

Více

11 Adresář osob. Popis modulu

11 Adresář osob. Popis modulu 11 Adresář osob Uživatelský modul Adresář osob slouží jako centrální evidence všech fyzických osob a zároveň také jako správce kontaktních informací těchto osob. Modul Adresář osob sleduje všechny důležité

Více

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací.

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací. Úvod Děkujeme za důvěru v produkty firmy 3D3. Vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejsilnějších nástrojů pro tvorbu webových stránech a internetových obchodů. Vytvořené stránky mohou sloužit vám

Více