VLASTNÍ HODNOCENÍ ŠKOLY za období školních let:

Podobné dokumenty
DODATEK K ŠVP PRO ŠKOLNÍ ROK 2010/2011

Příloha 4 Oblasti hodnocení stanovené v ŠVP

VLASTNÍ HODNOCENÍ ŠKOLY

AUTOEVALUACE ŠKOLY. Autoevaluace školy

Ukázka je převzata z pracovní verze ŠVP ZŠ pro tělesně postižené při Jedličkově ústavu v Praze.

Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků. Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402

Příloha 3 AUTOEVALUACE ŠKOLY:

Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání a školských služeb na školní rok 2010/2011

AUTOEVALUACE ŠKOLY A JEJÍ EVALUAČNÍ ČINNOST (EVALUACE UČITELE)

CÍL INDIKÁTORY NÁSTROJ ČETNOST

5. Hodnocení žáků a autoevaluace školy

6.3. AUTOEVALUACE ŠKOLY A JEJÍ EVALUAČNÍ ČINNOST (EVALUACE UČITELE)

7. Autoevaluace školy

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E INSPEKČNÍ ZPRÁVA

PLÁN KONTROLNÍ A HOSPITAČNÍ ČINNOSTI

5.Učební plány: 5.1. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI A OBORY

6. Hodnocení žáků a autoevaluace školy

Strategie rozvoje školy na období

Č e s k á š k o l n í i n s p e k c e. Č. j / Inspektorát č. 12-Brno INSPEKČNÍ ZPRÁVA

Koncepce rozvoje Základní školy a Mateřské školy Jana Ámose Komenského Žeravice, okres Hodonín, příspěvkové organizace

3 priorita období. 2 příprava, stanovování záměrů 1. Autoevaluační plán Workshop: Evaluace školy

Pracovní náplň školního psychologa

IV/1 Individualizace výuky pro rozvoj matematické gramotnosti žáků středních škol

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E. Č. j.: / Inspektorát č 15 INSPEKČNÍ ZPRÁVA

STRUKTURA VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY

8. Autoevaluace školy (vlastní hodnocení školy)

Hlavní oblasti vlastního hodnocení školy schválené pedagogickou radou dne jsou:

6. Hodnocení žáků a autoevaluace školy

Hlavní oblasti vlastního hodnocení školy schválené pedagogickou radou dne jsou:

5.Učební plány: 5.1. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI A OBORY

Plán činnosti školy na školní rok 2016 / 2017

Česká školní inspekce Plzeňský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA. čj. ČŠI-1088/08-04

I. Příloha ŠVP ZV 03/2016. Vlastní hodnocení školy

3. Kultura školy 4. Řízení školy 5. Výsledky vzdělávání 6. Výsledky práce školy vzhledem k podmínkám vzdělávání a ekonomickým zdrojům

Základní škola a mateřská škola Řečany nad Labem KONCEPCE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY

ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Inspekční zpráva

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola Čáslav, Sadová 1756, okres Kutná Hora. Sadová 1756, Čáslav. Identifikátor:

Plán činnosti školy na školní rok 2015 / 2016

Dlouhodobý plán koncepční záměry a úkoly v období

ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Inspekční zpráva

VI. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY

Hodnocení žáků - ŠVP: Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace

Švehlova střední škola polytechnická Prostějov

Koncepce školy na období

Základní škola a Mateřská škola Nučice, okres Praha západ, příspěvková organizace Školní vzdělávací program Společně k úspěchu PŘÍLOHA

Švehlova střední škola polytechnická Prostějov

Speciální základní škola Skuteč Rubešova 531, Skuteč IČO: tel: web:

1. DOKUMENTY ŠKOLY ŠVP TVP SOULAD ŠVP RVP PV

Dodatek č. 4 k ŠVP ZV Úspěch Otvíráme dětem svět úspěchu

Výroční zpráva 2010/2011

Dlouhodobý plán školy Koncepční záměry a úkoly v období

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola Besednice, okres Český Krumlov. Školní 228, Besednice. Identifikátor:

Výroční zpráva 2009/2010

Výroční zpráva školní rok 2014/ 2015

*přehledy o pracovnících školy *sebehodnocení a zdokonalování pracovníků

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola Horní Jiřetín. Adresa: Školní 126, Horní Jiřetín. Identifikátor:

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E INSPEKČNÍ ZPRÁVA

Příloha č. 8 Podmínky ke vzdělání

Vlastní hodnocení školy

Oblasti k získávání údajů k hodnocení školní práce. v MŠ, ZŠ a SŠ pro sluchově postižené, Riegrova l. České Budějovice

Foto dokumentace postupné rekonstrukce a vybavenosti. Funkční uspořádání tříd. Vybavení. Počet výukových. výukových programů. Vybavenost pomůckami

Postup při tvorbě SWOT analýzy

MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM školní rok 2018/2019

Dlouhodobý plán školy

KONCEPCE ROZVOJE ZŠ CHYŠKY

9 BĚCHOVICEB ROK 2002/2003. Zpráva je vypracována na základě 17 g Zákona 564/90 Sb. Ve znění pozdějších předpisů a obsahuje listů.

ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Inspekční zpráva

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E INSPEKČNÍ ZPRÁVA. ŠÚ Plzeň-město, Částkova 78, Plzeň

PLÁN KONTROLNÍ A HOSPITAČNÍ ČINNOSTI

Dlouhodobý plán - koncepční záměry a úkoly v období

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E. Č. j.: / Inspektorát č 12 INSPEKČNÍ ZPRÁVA

Hodnocení žáků a autoevaluace školy

Koncepce rozvoje Za kladnı s koly Dolnı Ber kovice Strategicky pla n na obdobı

KONCEPCE ROZVOJE ŠKOLY

pozorování pohybový režim vhodné prostory pro odpočinek,přípravu a setkávání pedagogů průběžně

PLÁN VÝCHOVNÉHO PORADENSTVÍ

AUTOEVALUACE ŠKOLY VLASTNÍ HODNOCENÍ

Příloha č. 1. Podrobný rozpis podporovaných aktivit

Plán výchovné poradkyně

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola Malá Hraštice, okres Příbram. Malá Hraštice 57, Nový Knín. Identifikátor školy:

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola Závišice. Závišice 110, Kopřivnice. Identifikátor školy:

STRUKTURA ROČNÍHO PLÁNU

MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E. Č. j.: / Inspektorát č 12 INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Hluboké Mašůvky 157, Hluboké Mašůvky

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola Pardubice, Josefa Ressla Josefa Ressla 2258, Pardubice - Zelené Předměstí

Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání na školní rok 2012/2013

Kritéria hodnocení. Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání a školských služeb České školní inspekce ve školním roce 2009/2010

Příloha č. 1. Podrobný rozpis podporovaných aktivit

MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a mateřská škola Březová, okres Karlovy Vary. Keramická 6, Karlovy Vary. Identifikátor školy:

6. 2. Autoevaluace školy

Základní škola a Mateřská škola Slatinice, příspěvková organizace. Výroční zpráva za školní rok 2007/2008

2 Charakteristika školy

KONCEPCE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Česká školní inspekce INSPEKČNÍ ZPRÁVA

Plán dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků v roce 2016/2017

2. Předmětem hodnocení je osobní pokrok žáka. Učitel porovnává jeho aktuální výkon s předchozími výsledky práce.

Směrnice - Další vzdělávání pedagogických pracovníků v roce 2018/2019 plán vzdělávání

ŠKOLNÍ ROK 2013/2014

Česká školní inspekce Pražský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA. čj. ČŠI 847/ Jánošíkova 1320

Transkript:

VLASTNÍ HODNOCENÍ ŠKOLY za období školních let: 2013 2014 2014 2015 2015-2016 Struktura hodnotícího indikátoru: Název Nástroje a podklady Zjištění (tabulka) Komentář (stručné vysvětlení, okomentování čísel a údajů) Hodnocení (škála A, B, C, D, E) Návrh opatření (možnost při hodnocení C, nutnost při hodnocení D, E) Hodnotící škála: Hodnocen í Kvalita Klasifikace Četnost Pozitiva/negativa Opatření A velmi kvalitní vynikající vždy zásadní P Pokračovat stejně B kvalitní velmi dobré často významná P Rozvíjet C méně kvalitní dobré někdy P i N Hledat zlepšení D málo kvalitní dostatečné zřídka významná N Stanovit opatření E nekvalitní nevyhovující vůbec zásadní N Stanovit opatření Obsah: 1. Podmínky ke vzdělávání 2. Průběh vzdělávání 3. Výsledky vzdělávání 4. Podpora školy žákům, spolupráce s rodiči, vzájemné vztahy a klima 5. Řízení školy, kvalita personální práce a DVPP 6. Image a výsledky práce školy vzhledem k podmínkám a zdrojům 7. Závěr 8. Přílohy Autoevaluační tým: Libor Mandovec, Marcela Timoranská, Jaroslav Smrčina, Zuzana Rozhoňová Pozn.: Procenta uvedená v tabulkách vycházejí z dotazníkového šetření číslo vlevo je součet vyjádření Rozhodně ano a Většinou ano, číslo za lomítkem je součet vyjádření Rozhodně ne a Většinou ne. Odpověď Nevím uvedena není (je to případný zbytek do 100). V Kovářově dne 30. 9. 2016-1 -

1. PODMÍNKY KE VZDĚLÁVÁNÍ 1.1 Materiální, technické a hygienické podmínky (Ti) 1.1.1 Materiálně technické zázemí pro realizaci ŠVP Nástroje a podklady: inventarizace, RVP, ŠVP Splnění Požadavky dle RVP ano/ne kmenové učebny pro každou třídu vybavené funkčním zařízením speciální učebny a prostory nebo kmenové učebny upravené pro speciální výuku: cizího jazyka, ICT, přírodovědných a společenskovědných předmětů, pro výuku Hv, Vv a Pč, prostory pro zajištění povinné Tv prostory pro uložení pomůcek a přípravnou práci učitele prostory pro nenáročné pohybové aktivity v průběhu vyučování a pro zájmovou činnost po vyučování prostory pro hromadné setkávání žáků celé školy (vlastní či pronajaté) prostory pro odkládání oděvu a obuvi (šatny), včetně prostor pro převlékání žáků před tělesnou výchovou a po ní v počtu, který odpovídá počtu cvičících žáků a oddělené činnosti chlapců a děvčat prostory pro osobní hygienu žáků a učitelů WC a umývárny, vybavené dostatečným počtem hygienických zařízení odpovídajícím příslušným normám ano ano ano ano ano ano ano Poznámky všechny třídy jsou vybaveny výškově odstavitelným nábytkem, sedm tříd vybaveno učitelským pracovištem, interaktivní tabulí a nábytkem ICT (počítačová učebna), Př (přírodovědná učebna), Pč (dílny, kuchyňka), Tv (tělocvična), Vv (ateliér), Sp, Hv (kmenové třídy) kabinety využívána tělocvična, funguje ŠD, možnost využívání učeben, o přestávkách stoly na stolní tenis na chodbách školní jídelna, tělocvična, příp. kinosál šatny, šatna pro Tv WC na každém patře, sprcha u šatny Tv prostory pro společné stravování ano školní jídelna prostory určené k ošetření úrazu a ke krátkodobému pobytu zraněného, popřípadě k poskytnutí další pomoci při zdravotních problémech učebnice, didaktické pomůcky, informační a komunikační technika a další potřeby a pomůcky umožňující efektivní vyučování a podporující aktivitu a tvořivost žáků ano ano kabinety, místnosti ŠD základní vybavení učebnicemi, pomůckami, ICT technikou - 2 -

Komentář: Hodnocení je provedeno vzhledem k možnostem stávající budovy. Počet místností zřízení úplně všech specializovaných učeben neumožňuje. Během tohoto hodnoceného období vznikl výtvarný ateliér a učebna pro výuku hudební výchovy. 1.1.2 Pomůcky a učebnice odpovídající moderní didaktice Nástroje a podklady: inventarizace, názory pedagogů Učebnice vyhovující nevyhovující potřeba 1. stupeň ano 2. stupeň ano ICT technika vyhovující nevyhovující potřeba 1. stupeň ano 2. stupeň ano Pomůcky vyhovující nevyhovující potřeba 1. stupeň ano 2. stupeň ano Komentář: Učebnice i pomůcky jsou průběžně obnovovány podle požadavku vyučujících i finančních možností především z kapitoly ONIV. Během posledních třech let byly nakoupeny například nové učebnice Českého jazyka 1. - 3. tř., Chemie 8. - 9. tř. zeměpisné atlasy 6. - 9. tř. 1.1.3 Standardní vybavení ICT odpovídající technologickému vývoji Nástroje a podklady: ICT standard, inventarizace, ICT plán školy Ukazatel PC stanice používané žáky v počítačových učebnách PC stanice používané učiteli a vedením školy k přípravě PC stanice využívané k výuce mimo počítačovou učebnu stav ICT standard 12 12 15 8 10 4 Dataprojektory 11 2 Komentář potřeba rozšířit o další, aby se výuka informatiky nemusela dělit každý pedagog má k dispozici vlastní notebook potřeba dvou stanic do kmenových učeben Interaktivní tabule 10 0 potřeba dvou tabulí do kmenových učeben Tablety 12 0 potřeba rozšiřovat počet, aby pracovali žáci individuálně Komentář: Srovnání s naprosto zastaralým ICT standardem je dnes již vlastně nevypovídající. Díky evropským projektům byla naše škola masivně vybavena právě v oblasti ICT (interaktivní tabule, tablety, vizualizéry, notebooky, rozvod wifi apod.). Škola se tak řadí mezi nejlépe vybavené školy regionu. Hodnocení: A- 1.1.4 Plnění podmínek BOZP a BOZ žáků - 3 -

Nástroje a podklady: vyhláška (evidence úrazů), směrnice k BOZ, zákoník práce, předpisy k BOZP oblast ano/ne nedostatky Plnění Směrnice k BOZ žáků ano - Plnění vyhlášky (úrazy) ano - Plnění zákoníku práce ano - Plnění platných předpisů k BOZP ano - Provádění bezpečnostních prověrek ano časový skluz Komentář: xxx 1.1.5 Dobré pracovní zázemí pro zaměstnance Nástroje a podklady: inventarizace, dotazníky Podmínky Zaměstnanci školy Plnění podmínek ICT technika 100/0 % na obou stupních mají všichni PC s internetem Komunikační prostředky (internet, telefon) 100/0 % mobilní telefon na 1. a 2. stupeň Technika pro kopírování 94/6 % na obou stupních jsou kopírky - často problémy Prostory pro uložení kabinety odpovídají potřebám, na 1. 94/6 % pomůcek stupni málo prostoru (řešeno půdou) Hygienické zázemí 88/12 % na obou stupních samostatné hygienické zařízení pro pedagogy Komentář: V oblastech přístupu k ICT (internet, telefon, tisk) došlo k výraznému zlepšení - všichni pedagogové mají ve sborovnách vlastní PC s přístupem na internet, sedm tříd bylo nově vybaveno též PC s přístupem k internetu. Nově byly do obou sboroven zakoupeny mobilní telefony. 1.2 Personální podmínky (Mc) 1.2.1 Maximální kvalifikovanost a aprobovanost pedagogů Nástroje a podklady: personální přehled, učební plán, výroční zpráva 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Kvalifikovanost výukové hodiny v % 98 100 100 Aprobovanost výukové hodiny v % 86 85 89 Komentář: Kvalifikovanost pedagogů je stoprocentní (splnění požadavků na vzdělání dle zákona o pedagogických pracovnících). Dokonce i tzv. aprobovanost (= pedagog učí předměty jen toho oboru, který vystudoval) se zvýšila a blíží se 90 procentům. Tento stav je pro nás jakožto venkovskou školu vynikající. Hodnocení: A- 1.2.2 Různorodost složení pedagogického sboru Nástroje a podklady: personální přehled, učební plán, výroční zpráva 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Věkový průměr 43,3 46,5 47,5-4 -

Poměr ženy x muži vyučovací hodiny v % 73 x 27 82 x 18 91 x 9 Komentář: Základ sboru je stabilizovaný a v průměru dochází k obměně jednoho pracovníka za rok. Nachází se v něm mladí i zkušení pedagogové, pouze poměr mužů a žen je nevyvážený, i když se postupně vyrovnává. 1.2.3 Průběžné vzdělávání pedagogů Nástroje a podklady: personální přehled, učební plán, výroční zpráva, přehled DVPP 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Jednodenní semináře průměr na pedagoga 1,0 0,5 2,7 Vícedenní semináře a kurzy - počet 10 16 0 Dlouhodobé studium - počet 2 0 1 Komentář: Většina pedagogů se dle požadavků DVPP i potřeb školy dále vzdělává. V rámci dalšího vzdělávání převládají jednodenní semináře k rozšiřování didaktických kompetencí hlavními tématy byly aktivizační metody učení v rámci konkrétního předmětu (oboru). V posledním školním roce ve sledovaném období prošli pedagogové několika školeními zaměřenými na práci s ICT (tablety, interaktivní tabule). Oblíbené byly též semináře zaměřené obecně pedagogicky a preventivně (dovednosti pedagoga, první pomoc ap.). 1.3 Finanční podmínky (Mc) 1.3.1 Dostatek financí na nenárokové složky platu Nástroje a podklady: rozpočtové výkazy, mzdové sestavy 2013 2014 2015 Procentní podíl nenár. složky (ped.) Kovářov/Jihoč. kraj 8,3/8,2 10,1/12 9,5/8,3 Procentní podíl nenár. složky (neped.) Kovářov/Jihoč. kraj 7,3/10,3 9/9 8,7/10,8 Komentář: Výše nenárokové složky na naší škole je podobná krajskému průměru, přesto oceňování práce navíc (osobní příplatky a odměny) v současnosti neodpovídá představám vedení školy. Na nízké úrovni byl v hodnoceném období především osobní příplatek (v případě nepedagogů většinou nulový), větší důraz byl kladen na odměny, které oceňovaly konkrétní aktivity pracovníků. Hodnocení: C 1.3.2 Cílené využívání prostředků ONIV Nástroje a podklady: rozpočtové výkazy, účetní sestavy, výroční zpráva o hospodaření školy 2013 2014 2015 Výše ONIV rozpočet 171 000 183 000 181 000 Celková výše ONIV 188 204 206 100 209 509 Učebnice 37 555 4 263 15 181 Učební pomůcky 57 426 112 051 84 378 Odborná literatura 4 180 3 636 5 349 Ochranné pracovní prostředky 7 347 5 959 8 117 Další vzdělávání pedagogů (vč. cest. náhrad) 14 815 8 803 23 781 Pojištění zaměstnanců 24 103 24 253 25 230 Výuka plavání 16 650 24 080 22 800 Pracovně právní vztahy 8 302 11000 5 564-5 -

Náhrady nemoc 14 226 12 793 10 709 Komentář: Prostředky na ONIV v tomto období se oproti minulému hodnocenému období opět navýšily, proto mohly opět nakupovány učební pomůcky, včetně ICT vybavení. 1.3.3 Dostatečné pokrytí provozních potřeb Nástroje a podklady: rozpočtové výkazy, účetní sestavy, výroční zpráva o hospodaření školy 2013 2014 2015 Výše dotace na provoz od zřizovatele 1 000000 990 000 1 000000 Výše financí z dalších provozních zdrojů (ŠD ap.) 51 000 52 000 40 000 Výše provozních výdajů (bez potravin a projektů) 1 110 000 1 094 000 1 121 000 Výše provozních výdajů na vybavení učeben 42 000 72 000 35 000 Komentář: Provozní dotace ze strany zřizovatel je postupně navyšována, ovšem souvisí s celkovým růstem cen (výrazně především v oblasti energií, zvláště LTO). Kladný zisk z doplňkové činnosti tak stále částečně slouží k dokrytí provozních výdajů, nikoli k výraznému rozvoji vybavení školy. Tento rozvoj však zřizovatel zajišťuje formou investic v rámci evropských fondů - nejvýrazněji v projektu Zlepšení kvality výuky v rámci venkovského regionu Kovářovska ZŠ Kovářov. Opatření navrhovaná v předchozím hodnocení: Nadále usilovat o zvýšení provozních výdajů především v oblasti investic realizováno, zřizovatel investuje v rámci programů ESF 1.3.4 Využívání projektů a grantů Nástroje a podklady: rozpočtové výkazy, účetní sestavy, výroční zpráva o hospodaření školy Výše Název projektu či Výše vlastních grantu grantu zdrojů Přínos pro školu Rok zlepšení florbalového vybavení školy, nákup Bezpečný florbal 20 000 9 500 mantinelů - zajištění bezpečnosti oddělením nehrajících žáků při hraní florbalu 2013 Školní družina je cool Projekt OP VK Interaktivní výuka v ZŠ Kovářov Finanční gramot.prakticky - Švýcarsko 2014 Houby a lišejníky na Kovářovsku Rozvoj počítačové gramotnosti na českých školách Jak to chodí u sousedů 20 000 9 820 165 684 0 12 000 55 200 10 000 4 579 455 185 0 10 000 5 382 zkvalitnění práce školní družiny a rozvoj zájmové činnosti školy prostřednictvím začlenění nových a netradičních aktivit vytvoření sad digitálních učebních materiálů, nákup drobných pomůcek, zlepšení vybavení ICT notebooky, GPS realizace výměnného partnerského pobytu, doplnění o konkrétní činnosti - osvojení finančních kompetencí videoatlas, laboratorní protokoly a přehled hub, osvojení dovedností při práci v terénu i s experiment. a digit.technologiemi zlepšení podmínek pro výuku - nákup tabletů a notebooků, zvýšení dovedností pedagogů v ICT, zavedení platformy Google realizace návštěvy v rakouské partnerské škole, tvorba pracovních listů, oživení spolupráce 2013 2013 2014 2014 2014-15 2015-6 -

Ateliér - místo pro rozvoj výtvarných dovedností Biodiverzita vybraného rybníka obce Kovářov Rozvoj technických dovedností žáků ZŠ Kovářov 30 000 8 997 30 000 8 677 204 112 0 vybudování zázemí pro realizaci zájmového kroužku a výuky výtvarné výchovy - místnost, nábytek a pomůcky videoatlas, laboratorní protokoly, realizace výukového programu, osvojení praktických dovedností při práci s tématem plán rozvoje technických dovedností, vybavení školní dílny potřebnými nástroji a nářadím Komentář: Ve výčtu jsou uvedeny všechny významnější projekty, které škola získala vlastní aktivitou. Vzhledem k velikosti školy lze celkový objem projektů hodnotit velice kladně a je to oblast, kterou se škola může chlubit. Hodnocení: A 1.3.5 Efektivní fungování doplňkové činnosti Nástroje a podklady: rozpočtové výkazy, účetní sestavy, výroční zpráva o hospodaření školy 2013 2014 2015 Zisk z vaření obědů pro cizí strávníky 83 494 78 313 99 864 Zisk z pronájmů (tělocvična, třídy) 13 336 16286 18 280 Zisk ze vzdělávacích kurzů 0 0 0 Komentář: Je potěšitelné, že roste zisk z pronájmů tělocvičny. Zkvalitnění stravovacích služeb školní jídelny vedlo v roce 2015 také k růstu zisku v rámci vaření obědů cizím strávníkům. 2015 2015 2015-7 -

2. PRŮBĚH VZDĚLÁVÁNÍ 2.1 Vzdělávací program (Ti) 2.1.1 Soulad ŠVP a RVP Nástroje a podklady: ŠVP, RVP Kapitola ŠVP Plnění požadavků RVP Charakteristika školy ano Charakteristika ŠVP ano Učební plán ano Učební osnovy ano Hodnocení žáků a autoevaluace školy ano Komentář: Během období proběhlo převedení ŠVP do systému Inspis. Dále byly do ŠVP začleněny změny platné od 1. 9. 2016 týkající se především zabezpečení vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a zabezpečení vzdělávání žáků nadaných a mimořádně nadaných. Hodnocení: A 2.1.2 Realizace ŠVP v praxi Nástroje a podklady: hospitační záznamy, pozorování 2013/2014 2014/2015 2015/2016 ředitel školy 11/0 12/0 10/0 zástupce ředitele 13/0 5/0 10/0 Komentář: Na základě hospitací nebyly zjištěny žádné rozpory mezi ŠVP a jeho realizací v praxi. Pouze na 1. stupni zjištěno malé využívání odborných učeben pro předměty k tomu vhodné (např. Pracovní činnosti - cvičná školní kuchyňka). 2.1.3 Dosahování školních výstupů dle ŠVP Nástroje a podklady: monitorování výsledků výuky dle ŠVP a vlastních testů - 3. třída 3. ročník 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Český jazyk 76 % 80 % 79 % Matematika 58 % 72 % 69 % Komentář: Monitorování vzdělávacích výstupů probíhá na konci všech období - na konci 3., 5. a 9. ročníku. Pro 5. a 9. ročník využíváme testy Scio, ve 3. ročníku pracujeme s vlastními vytvořenými testy. Výsledky Scio testů jsou v jiné kapitole, tato tabulka znázorňuje procento úspěšnosti všech žáků třídy. 2.1.4 Pestrá a smysluplná volitelná a mimoškolní část programu Nástroje a podklady: výroční zprávy 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Volitelné předměty na 2. stupni 4 4 3 Sportovní a branné kurzy plavecký výcvik, dopravní výcvik plavecký výcvik, dopravní výcvik plavecký výcvik, dopravní výcvik - 8 -

Výlety a exkurze jednodenní 1. st., dvou až třídenní 2. st., 9 exkurzí jednodenní 1. st., dvou až třídenní 2. st., 9 exkurzí jednodenní 1. st., dvoudenní 2. st., 5. tř. třídenní, 2 exkurze Kulturní představení 9 6 6 Projekty 4 5 5 Přednášky, besedy 8 8 3 Sběry byliny, papír, kaštany byliny, papír, kaštany papír, kaštany Komentář: V dotazníku uvedli rodiče, že četnost školních akcí a aktivit je přiměřená - Rozhodně ano 48 %, Většinou ano 58 %, Většinou ne 5%. 2.2 Výuka (Mc) 2.2.1 Příprava a organizace výuky Nástroje a podklady: dotazníky, hospitace, pozorování Oblast Učitelé Naplňování oblasti dle hospitací Stanovení jasných cílů výuky Soulad cílů se ŠVP a temat. plánem Připravenost hodiny Účelné využití času 100/0 % 100/0 % 100/0 % 100/0 % cíl výuky bývá ztotožňován s tématem výuky, málokdy je přímo zacílen na rozvíjení klíčových kompetencí, menšinově je cíl formulován i žákům cíle a témata jsou v naprosté většině v souladu s ŠVP, odchylky od tematického plánu jsou způsobovány většinou časovým skluzem, výjimečně kvalitou vypracovaného plánu ve většině hodin výuka předem promyšlena a připravena, stále se vyskytuje výrazná vazba na učebnici a jí připravená cvičení bez ohledu na školní výstupy v ŠVP ve většině hodin čas účelně využíván, výjimky způsobeny nevhodnou metodikou a nízkou diferenciací učiva vzhledem ke schopnostem žáků, frontální výukou či preferencí učebnice Komentář: Většina vyučovacích hodin je v souladu s ŠVP dobře připravena a zacílena na rozvíjení znalostí a dovedností žáků. Určité rezervy lze hledat v tom, jak učitelé formulují cíle vzhledem k výstupům pro žáka co konkrétně si žák vzhledem k hodině osvojí. - 2.2.2 Aktivizace žáků a komunikace Nástroje a podklady: dotazníky, hospitace, pozorování Oblast Učitelé Žáci Naplňování oblasti Používání aktivizačních metod Diferenciace žáků dle schopností Rozvíjení komunikace 100/0 % 96/3 % 77/17 % 63/32 % 64/32 % 86/10 % ve většině hodin aktivizační metody používány, spíše jako doplněk, převládá frontální způsob výuky, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období ve většině hodin se všichni žáci učí stejně, diferenciace uplatňována spíše individuálně u žáků s poruchami učení či u výrazně slabých žáků, hodnocení U stejné jako předchozí období, hodnocení Ž se zlepšilo ve většině hodin je podporována komunikace žáků, méně často jde formu otevřenou či problémovou, hodnocení Ž stejné jako předchozí období, hodnocení U se zhoršilo - 9 -

Vzájemná důvěra dotazování se 100/0 % 94/6 % pro většinu žáků je samozřejmé kontaktovat učitele, pokud něčemu nerozumí, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období Komentář: Učitelé se ve větší či menší míře snaží zavádět takové metody, které podporují žáky v aktivitě a nikoli v pasivním přijímání informací. U naukových předmětů na 2. stupni převažuje pamětné učení. Rezervy lze spatřit u diferenciace učiva vzhledem ke schopnostem žáků, což souvisí s frontálním způsobem výuky. Hodnocení: C Návrh opatření: Rozvíjet uplatňování aktivizačních metod, ve vhodných příležitostech více diferencovat (skupiny, víceúrovňové úkoly, různě obtížná cvičení, ). Opatření navrhovaná v předchozím hodnocení: Rozvíjet uplatňování aktivizačních metod, ve vhodných příležitostech více diferencovat (skupiny, víceúrovňové úkoly, různě obtížná cvičení, ):... částečně realizováno 2.2.3 Motivování žáků Nástroje a podklady: dotazníky, hospitace, pozorování Učitel Žáci Oblast é Zájem žáků o výuku Využívání pomůcek 59/0 % 83/15 % 88/6 % 94/6 % Využívání ICT 82/12% 98/2 % Vzdělávání pro život - praktičnost 100/0 % 75/18 % Osvojování učiva 94/0 % 82/11 % Naplňování oblasti hodnocení U stejné jako předchozí období, hodnocení Ž se zlepšilo - více než čtyři pětiny žáků výuka většinou zajímá a baví (stejný je i názor rodičů - 83/11 %) pomůcky využívány jsou, ovšem u některých předmětů rezervy, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období využití ICT při výuce bylo dodáno do dotazníku nově, proto není srovnání s předchozím obdobím, přesto jsou tato první čísla dosti vysoká názory žáků i učitelů na praktickou využitelnost osvojovaného učiva se v malé míře liší, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období to, že vyučujícím nejde o pouhé memorování, ale o porozumění žáků učivu, potvrzuje většina z nich, hodnocení Ž se oproti minulému období zhoršilo Komentář: Oproti minulému období je potěšitelné zvýšení zájmu o výuku. Při hospitacích se ukazuje, že i v této oblasti velmi záleží na konkrétní osobnosti učitele. 2.2.4 Odborná a kulturní úroveň výuky Nástroje a podklady: dotazníky, hospitace, pozorování Oblast Učitel Žáci Naplňování oblasti é Porozumění učivu 77/0 % 89/11 % většina žáků tvrdí, že vysvětlovanému učivu většinou rozumí, rodiče se vyjádřili v poměru 94/3 %, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období naprostá většina žáků uvádí, že většinou ví, co se po Objasnění činností 100/0 % 95/2 % nich při výuce chce a co mají dělat, hodnocení U i Ž a požadavků stejné jako předchozí období - 10 -

Vedení písemností (sešity, zápisy, testy) Přiměřené nároky na domácí přípravu 94/0 % 94/4 % 88/0 % 82/12 % učitelé i žáci podle svého vyjádření dbají na řádné vedení písemností, v praxi trochu klesá úroveň vedení zápisků, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období to, že domácí příprava požadovaná školou není přiměřeného rozsahu, si myslí 12% žáků a 5 % rodičů, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období Komentář: I v této oblasti se ukazují rozdíly mezi jednotlivými učiteli. Většinový standard obsahuje profesní kvalitu. 2.2.5 Efektivnost výuky a její vyhodnocování Nástroje a podklady: dotazníky, hospitace, pozorování Učitel Žáci Oblast é Hodnocení žáků dle hodnot. řádu Průběžné hodnocení žáků 94/0 % 96/3 % 94/0 % 86/7 % Sebehodnocení 47/41 % 55/25 % Plnění naplánovaných cílů 100/0 % 87/9 % Naplňování oblasti pocit spravedlivého a objektivního známkování má většina učitelů, žáků i rodičů (94/2 %), hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období většina žáků konstatuje s učiteli, že jsou kromě klasifikace hodnoceni také průběžně slovně, hodnocení U i Ž stejné jako předchozí období oproti minulému období se u Ž i U hodnocení zhoršilo, možnost žáka vyjádřit se ke svému výkonu či známce je vnímaná oběma stranami velmi podobně žáci vnímají plnění naplánovaných cílů hodiny o něco kritičtěji než učitelé, přesto se oproti minulému období hodnocení Ž výrazně zlepšilo Komentář: Dotázaní většinou vnímají klasifikaci a hodnocení žáků v souladu s pravidly hodnocení uvedenými ve školním řádu. Významnější rezervy lze identifikovat u sebehodnocení. - 11 -

3. VÝSLEDKY VZDĚLÁVÁNÍ 3.1 Úroveň znalostí a dovedností (Ti) 3.1.1 Nízký počet neúspěšných žáků Nástroje a podklady: přehledy prospěchu Počet žáků 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Prospěli s vyznamenáním 93 95 92 Prospěli 63 65 65 Neprospěli 2 0 0 Opakují ročník 0 0 0 Průměrný prospěch žáků 1,53 1,58 1,55 Komentář: V posledních letech se mírně snižuje motivace a zájem žáků o učení, ale díky individuálnímu přístupu k méně nadaným žákům kledá počet neprospívajících žáků. 3.1.2 Dobré výsledky ve srovnávacích testech Nástroje a podklady: výsledky srovnávacích testů Scio Percentil 2013/2014 Percentil 2014/2015 Percentil 2015/2016 9. třída 5. třída OSP 44 38 42 M 38 32 35 ČJ 39 42 42 AJ 29 35 xxx OSP 55 54 41 M 57 49 46 ČJ 43 55 44 Komentář: Výsledky srovnávacích testů ukazují, že je zapotřebí zaměřit se na vzdělávací výsledky v matematice na 2. stupni. - 3.1.3 Úspěchy v soutěžích a olympiádách Nástroje a podklady: výsledkové listiny soutěží 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Počet žáků v soutěžích (okres) 27 27 33 Počet obsazení 1. - 5. místa 11 15 18 Počet týmů v soutěžích (okres) 6 4 6 Počet obsazení týmů 1. - 3. místa 4 3 3 Oblasti úspěchů zdravotníci, biologie, chemie, fyzika, matematika, dějepis, dopravní soutěž, recitace, zpěv Komentář: I v tomto období pokračuje trend nárůstu úspěchů žáků v okresních kolech soutěží a olympiád, který souvisí se systematickou prácí připravujícího učitele a svědomité přípravy ze stran žáků. Hodnocení: A 3.2 Absolventi školy (Sm) 3.2.1 Úspěšnost žáků v přijímacím řízení - 12 -

Nástroje a podklady: zprávy výchovného poradce 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Úspěšnost v 1. kole 100% 100% 100% Úspěšnost v 2. kole - - - Komentář: V hodnoceném období si mohli žáci podat pouze dvě přihlášky na SŠ. Ke změně došlo v přijímacím řízení, kdy SŠ na doporučení krajského úřadu obnovily u maturitních oborů písemné přijímací zkoušky z různých předmětů dle zaměření. U oborů zakončených vyučním listem bylo přijímací řízení bez přijímacích zkoušek na základě pořadníků sestavených podle prospěchu žáků na vysvědčení v 8. třídě a v pololetí 9. třídy. Důvodem jsou početně slabší ročníky absolventů ZŠ a nadbytek míst na SŠ. Některé SŠ využily možnosti MŠMT a přihlásily se do pilotního ověřování přijímacích zkoušek, které byly z Čj a Ma. Hodnocení: A 3.2.2 Rozmístění absolventů odpovídající jejich schopnostem Nástroje a podklady: zprávy výchovného poradce 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Gymnázium 4 3 5 Střední odborné vzdělání s maturitou 12 14 7 Střední odborné vzdělání s výučním listem 2 7 5 Komentář: Rozmístění záleží především na složení konkrétní třídy co do schopností a výsledků jednotlivých žáků. Někdy se z pohledu školy jeví studijní ambice některých žáků nadhodnocené, ovšem žáci jsou vzhledem k velké konkurenci středních škol bez problémů přijímáni na školy, jejichž obtížnost neodpovídá výsledkům dosahovaným na základní škole. 3.2.3 Vysoká úroveň absolventských prací Nástroje a podklady: výroční zprávy, hodnotící listy jednotlivých absolventských prací 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Hodnocení vynikající 3 7 6 Hodnocení velmi dobré 4 11 8 Hodnocení postačující 11 6 3 Hodnocení nevyhovující 0 0 0 Komentář: V tomto období se potvrdila vzrůstající úroveň absolventských prací. Nově obhajovali žáci své práce s pomocí předem připravené prezentace před zraky svých rodičů a žáků 8. třídy. - 13 -

4. PODPORA ŠKOLY ŽÁKŮM, SPOLUPRÁCE S RODIČI, VZÁJEMNÉ VZTAHY A KLIMA 4.1 Spolupráce s rodiči (Mc) 4.1.1 Efektivní spolupráce a komunikace s rodiči Nástroje a podklady: výroční zpráva o činnosti školy, dotazníky 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Rodičovské schůzky 2x 2/3x 3x Školní zpravodaje 4x 4x 4x Školská rada 2x 3x 2x Spolek rodičů 1x 1x 3x Akce ve spolupráci s rodiči 4x 6x 7x Spokojenost se spoluprací 94 / 3 % Spokojenost s jednáním 96 / 1 % Komentář: Získávání rodičů pro spolupráci při různých školních aktivitách patří k jednomu z významných dlouhodobých cílů a daří se jej naplňovat například v rámci aktivit školní družiny či pracovních činností. Spokojenost se spoluprací školy a rodiny zůstává stále vysoká. 4.1.2 Spokojenost rodičů s informováním školy Nástroje a podklady: dotazníky, záznamy o stížnostech 2013/ 2014 2014 /2015 2015/ 2016 Počet oficiálních stížností rodičů 0 0 0 Spokojenost s informováním o prospěchu a chování dítěte 100 / 0 % Spokojenost s informováním o činnosti a organizaci školy 97 / 1 % Spokojenost s elektronickou žákovskou knížkou - systém Bakaláři 86 / 10 % Komentář: Novým fenoménem v uplynulém období je informování prostřednictvím elektronické žákovské knížky. Kromě aktuálních informací o známkách v ní rodiče najdou také informace o všech důležitých akcích nebo o chystaných písemkách. Systém Komens zároveň umožňuje komunikaci učitel - rodič a slouží například k elektronickému omlouvání žáků. 4.1.3 Realizace výchovného poradenství dle standardů Nástroje a podklady: plán práce výchovného poradce, zpráva o plnění plánu, vyhláška č. 72/2005 Poradenské činnosti Způsob realizace exkurze, burza SŠ, profesní testy, individuální Kariérové poradenství konzultace Péče o žáky se spec. vzdělávacími spolupráce s PPP a SPC, tvorba IVP, individuální potřebami konzultace schůzky s rodiči (TU, ŘŠ, ZŘŠ výchovná komise), Péče o žáky s výchovnými problémy individuální jednání se žáky Metodické a informační činnosti Způsob realizace Metodická pomoc a informování zpráva VP, konzultace na schůzkách sekce pedagogů - 14 -

Poskytování informací rodičům a individuální konzultace, schůzka rodičů žáků konzultace 9. třídy Vedení zpráv a písemných záznamů dle platné legislativy a vnitřních pokynů Komentář: Chystané změny v legislativě budou vyžadovat i další úkoly v oblasti poradenství - tvorba plánů pedagogické podpory apod. 4.2 Volný čas žáků a servisní služby (Mc) 4.2.1 Pestrá nabídka zájmových kroužků Nástroje a podklady: výroční zpráva o činnosti školy, třídní knihy zájmových kroužků, dotazníky Počet kroužků 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Hudebně dramatické kroužky 2 3 3 Sportovní kroužky 3 4 4 Výtvarné a tvořivé kroužky 2 2 2 Vzdělávací a praktické kroužky 5 3 5 Počet žáků 146 152 181 Průměrný počet žáků na kroužek 12 12 13 Spokojenost žáků s nabídkou 89 / 5 % Spokojenost rodičů s nabídkou 94 / 4 % Komentář: Vzhledem k velikosti školy lze rozsah nabídky zájmové činnosti hodnotit velmi dobře, koresponduje s tím i vysoká spokojenost rodičů i žáků. Oproti minulému období došlo opět k nárůstu pozitivního hodnocení u žáků i rodičů v roce 2012 to bylo 82 % a 79 %. + 4.2.2 Fungování školní družiny dle potřeb a zájmu žáků a rodičů Nástroje a podklady: výroční zpráva o činnosti školy, dotazníky 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Počet žáků/počet oddělení/počet hodin 73/3/40 76/3/41 82 /3/42 Spokojenost žáků s činností ŠD 45 / 1 % Spokojenost rodičů s činností ŠD 80 / 1 % Komentář: Na škole fungují tři oddělení školní družiny, přičemž ráno a odpoledne se slučují do jednoho oddělení. Žáky nemusíme odmítat, všichni přihlášení žáci mohou docházet dle svých potřeb. Školní družina se stala aktivním centrem mimoškolních aktivit a rozvíjí bohatou činnost po celý rok. Novinkou je ve spolupráci se Spolkem rodičů pořádaný letní tábor. Nižší procento spokojenost je dáno tím, že žáci i rodiče, kteří nevyužívají služeb školní družiny, odpověděli Nevím. Hodnocení: A- 4.2.3 Spokojenost žáků se školní jídelnou Nástroje a podklady: výroční zpráva o činnosti školy, dotazníky, výkazy ŠJ 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Počet strávníků - žáků 151 143 145 Podíl strávníků k počtu žáků celkem 95 % 89 % 92 % Počet oficiálních stížností žáků, rodičů 0 0 0-15 -

Spokojenost žáků se ŠJ 76 / 9 % Spokojenost rodičů se ŠJ 87 / 6 % Komentář: K velmi významnému nárůstu spokojenosti se školní jídelnou (o více než 20 %!) došlo u žáků i rodičů zejména v důsledku rekonstrukce školní jídelny a zavedení nových služen - např. výběr ze dvou jídel v některých dnech, možnost administrace obědů přes internet, důraz na zeleninové a ovocné přílohy. Školní jídelna má zpracovánu koncepci poskytování služeb. + 4.2.4 Studijní služby dostupné žákům Nástroje a podklady: výroční zpráva o činnosti školy, dotazníky, záznamy o docházce a výpůjčkách 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Knihovna 325 / 1 hod 205 / 1 hod denně 217 / 1 hod denně výpůjčky/dostupnost denně Spokojenost žáků s knihovnou 73 / 5 % Spokojenost žáků s elektronickou žákovskou 74 / 20 % Komentář: Nově se v dotazníku zkoumala spokojenost s elektronickou žákovskou knížkou u žáků 2. stupně. Tři čtvrtiny žáků ji vnímají spíše pozitivně, zřejmě v důsledku toho, že se v ní dozví kromě známek spoustu dalších podstatných informací. Spokojenost se školní knihovnou se příliš nezměnila. 4.3 Školní klima (Ro) 4.3.1 Přívětivé, bezpečné a pozitivní prostředí ve škole Nástroje a podklady: dotazníky, vyjádření hostů školy Žáci Rodiče Učitelé Příjemné prostředí 94/5 % 99/1 % 94/6 % Přátelská atmosféra 96/3 % 95/2 % 100/0 % Bezpečné prostředí 93/5 % 96/3 % 100/0 % Kladný vztah ke škole 59/35 % 87/9 % 71/0 % Přátelství - spolužáci 96 / 4 % xxx xxx Komentář: Ve srovnání s minulým obdobím bylo procentuální zastoupení odpovědí většinou podobné. Nárůst pozitivního hodnocení byl zaznamenám především u žáků, a to u hodnocení přátelské atmosféry, přátelství se spolužáky a dokonce i u hodnocení vztahu ke škole ( Do školy chodím rád ). 4.3.2 Důvěra žáků k učitelům a vedení školy Nástroje a podklady: dotazníky, výstupy ze Schránky důvěry Žáci Rodiče Učitelé Pomoc, rada učitelů, sdělování problémů 80/11 % 71/11 % 77/23 % Možnost sdělení názoru učitelům 80/13 % 78/7 % 100/00 % Porozumění s učiteli 92 / 3 % xxx xxx - 16 -

Komentář: Důvěra k pedagogům zůstala ve srovnání s minulým obdobím na podobné úrovni, mírné zhoršení se objevilo u hodnocení žáků - na koho se obrátit v případě problému a možnost sdělování svého názoru. 4.3.3 Vysoká míra aktivity žáků a samosprávy Nástroje a podklady: dotazníky, výroční zpráva o činnosti školy, záznamy z jednání parlamentu Počet ročně Obsah Iniciativy žáků cca 3 zájezdy na muzikál, florbalový turnaj, soutěže Třídnické hodiny cca 6 organizace žáků ve třídě, náměty a problémy, příprava akcí (např. školní výlet atd.) Školní parlament cca 8 návrhy a příprava aktivit, připomínky žáků Přínos žákovské samosprávy 92/7 % Přínos třídnických hodin 77/11 % Přínos školního parlamentu 65/18 % Komentář: V případě dotazníkových otázek, které se týkaly přínosu žákovských institucí, došlo ke zlepšení hodnocení ze strany žáků u samosprávy, ke zhoršení u školního parlamentu. 4.3.4 Slušné a kulturní chování žáků při výuce i mimo ni Nástroje a podklady: dotazníky, zápisy z porad Učitelé Žáci Respektování pravidel vzájemné komunikace učitel-žák 100 / 0 % 59 / 37 % Dodržování pravidel školního řádu 100 / 0 % 83 / 11 % Pracovní morálka žáků při výuce 100 / 0 % 79 / 18 % Slušné a kulturní jednání a vystupování 59 / 18 % 80 / 9 % Vzájemné vztahy žáků 76 / 0 % 93 / 6 % Respekt k pracovníkům školy 76 / 5 % 89 / 5 % Vztah k zařízení školy a majetku 88 / 0 % 92 / 0 % Počet vážnějších incidentů (slovní či fyzické napadnutí učitele apod.) 0 Komentář: Ve srovnání s minulým obdobím se zhoršilo hodnocení chování žáků ze strany učitelů (slušné jednání, vztahy, respekt), žáci sami své projevy naopak hodnotí v tomto období lépe. Výrazně se negativní hodnocení objevuje ze strany žáků pouze u tvrzení, zda žáci dodržují při výuce pravidla komunikace (hlásí se, neskáčou si do řeči apod.). - 4.3.5 Cílené využívání pochval a kázeňských opatření Nástroje a podklady: přehledy o prospěchu a chování žáků, zápisy z porad 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Počet pochval TU/ŘŠ 12/12 22/16 20/17 Počet důtek TU/důtek ŘŠ 6/3 0/0 7/1 Počet snížených známek 2/3 3/0 0/0 2/1 Způsoby pozitivního oceňování pochvaly před třídou, v rozhlase, na shromáždění školy Způsoby kárání a řešení přestupků systém napomenutí a důtek, pohovory s rodiči - 17 -

Komentář: Důraz na pozitivní výchovné působení dokladuje výrazná převaha pochval nad kázeňskými opatřeními. Nárůst pochval souvisí i s výraznými úspěchy žáků při soutěžích. Udělování kázeňských opatření vychází ze zpřesněných ustanovení školního řádu. 4.3.6 Úspěšná prevence rizikového chování Nástroje a podklady: minimální preventivní program a jeho vyhodnocení 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Počet řešených případů (šikana, návykové látky, záškoláctví apod.) 1 0 2 Realizace programu ano ano ano Úspěšnost programu spíše ano spíše ano spíše ano Komentář: Jsou řešeny spíše drobné přestupky například projevy začínající šikany, obvykle úspěšně. - 18 -

5. ŘÍZENÍ ŠKOLY, KVALITA PERSONÁLNÍ PRÁCE A DVPP 5.1 Organizace výchovně vzdělávacího procesu (Ti) 5.1.1 Rozvrh dle psychohygieny žáků Nástroje a podklady: rozvrh hodin, vyhláška, provozní řád, školní řád 2013/201 4 2014/201 5 2015/201 6 Plnění vyhlášky o základním vzdělávání ano ano ano Podíl naukových předmětů v odpolední výuce - - - Návaznost na příjezdy a odjezdy autobusů maximální maximální maximální Komentář: V tomto období se dařilo rozvrh organizovat tak, aby v odpoledních hodinách měli žáci pouze předměty výchovného či praktického charakteru. Hodnocení: A 5.1.2 Fungující propojení ZŠ, ŠJ, ŠD a ZK Nástroje a podklady: rozvrh hodin, vyhlášky, provozní řád, školní řád, zápisy z porad Oblast Způsob plnění oblasti Plnění vyhlášky o zájmovém vzdělávání funkčnost a organizace ŠD a zájmových kroužků dle vyhlášky Časová návaznost jednotlivých částí vyhovující Spolupráce zaměstnanců jednotlivých částí vyhovující Komentář: Celkovou vysokou návazností jednotlivých aktivit se snažíme o eliminaci případného problémového či rizikového chování žáků. Funkční je tzv. obědová přestávka po čtvrté vyučovací hodině, díky níž je žákům umožněno stravování v obědovém čase před polednem a bez výrazného časového stresu z případného odjezdu autobusu. + 5.1.3 Správné vedení pedagogické dokumentace Nástroje a podklady: pedagogická dokumentace, vyhláška Oblast Plnění oblasti Vedení dokumentace dle externích předpisů pravidelně vyhodnocováno občas opravy, včasné zachycení Vedení dokumentace dle interních předpisů chyb kontrolami ve sledovaném období dvě Hodnocení vedení dokumentace dle kontrolních orgánů inspekce bez připomínek Komentář: Ve sledovaném období byla zevedena elektronická žákovská knížka na 2. stupni a začala se ve větší míře využívat elektronická podoba pedagogické dokumentace školní matrika v programu Bakaláři. 5.2 Informování, vedení a hodnocení pracovníků (Mc) 5.2.1 Kvalitně fungující organizační struktura Nástroje a podklady: organizační řád, záznamy z porad, dotazníky Zaměstnanci - 19 -

Přínos porad a jejich vedení 70 / 13 % Jednoznačnost pravomocí a odpovědnosti 100 / 0 % Funkční pracovní náplně 100 / 0 % Organizační řád odpovídající realitě 96 / 0 % Funkčnost a znalost pokynů a směrnic 87 / 0 % Efektivnost informačního systému 67 / 21 % Ztotožnění se s koncepčními záměry 62 / 4 % Možnost vyjádřit se k problémům 96 / 0 % Zabývání se připomínkami pedagogů 96 / 0 % Organizace mimořádných akcí 79 / 0 % Komentář: Oproti minulému období došlo k posílení pozitivního vnímání u oblasti řešení připomínek vedením, naopak ke snížení pozitivních hodnot došlo u tří oblastí. V případě porad jde u některých pedagogů o reakci na zavedení pravidelných každotýdenních organizačních porad, u efektivnosti informačního systému jde především o nedostatek informací k suplování v programu Bakaláři. U ztotožnění se s koncepčními záměry se značně projevila skutečnost, že dotazník vyplňovali nově i nepedagogičtí zaměstnanci, u nichž převládala odpověď Nevím. 5.2.2 Pružný systém předávání informací Nástroje a podklady: záznamy z porad a schůzek, dotazníky Způsob předávání informací Využití a efektivita každodenně v případě rychlé potřeby, vysoce Osobní styk efektivní Porady v současnosti pravidelně 1x týdně, efektivní každodenně - přeposílání zpráv, sdílení dokumentů, Sdílený disk a pracovní email - Google efektivní (možnost on line přístup mimo pracoviště) každodenně - organizace školy, akce a úkoly, Informační systém Bakaláři efektivní Komentář: Ukázalo se, že elektronizace a s tím i zvýšená pružnost předávání informací není vždy stoprocentní, vyžaduje větší osobní aktivitu (příjem zpráv, každodenní kontrola pošty a informačního systému Komens). Většinu úkonů však zjednodušuje - např. práce mnoha pracovníků na jednom dokumentu naráz. 5.2.3 Organizace DVPP vzhledem k potřebám školy a ŠVP Nástroje a podklady: plán činnosti, výroční zpráva, monitoring DVPP Potřeby školy a cíle DVPP Splnění Specializační studia funkce preventisty Studium preventista Splnění kvalifikačních předpokladů výchovné poradenství Nesplněno Celotýmová školení Průběžně realizováno Priority DVPP: aktivizační metody učení, využití ICT, cizí jazyky, Průběžně realizováno individuální práce se žáky, hodnocení žáků, ŠVP, relaxace Komentář: Priority DVPP jsou plněny. Stále není k dispozici kvalifikovaný výchovný poradce, v následujícím období bude zapotřebí tento personální nedostatek vyřešit. - 20 -

5.2.4 Objektivní hodnocení pracovníků Nástroje a podklady: vnitřní předpis, hodnotící formuláře, dotazníky Zaměstnanci Transparentnost a konkrétnost kritérií 96 / 0 % Spravedlnost a objektivnost hodnocení 63 / 0 % Oceňování dobré práce 79 / 0 % Jednoznačná kritika nedostatků 79 / 0 % Komentář: Škola má zpracována pravidla pro udělování odměn a poskytování osobního příplatku. Na začátku školního roku a v pololetí probíhá pravidelné hodnocení práce. Oceňování práce probíhá nejčastěji formou pochvaly a poděkování za konkrétní výsledky, úspěchy či aktivity a samozřejmě také formou finančního ohodnocení. Ve srovnání s předchozím obdobím se zvýšilo procento těch, kteří si myslí, že vedení podává jednoznačnou informaci o případných nedostatcích. 5.2.5 Pravidelná kontrola a její vyhodnocování Nástroje a podklady: plán kontrolní a hospitační činnosti, dotazníky Zaměstnanci Informace o kontrole 92 / 0 % Způsob kontrolování (taktnost) 83 / 0 % Vyhodnocování kontroly, opatření 88 / 0 % Komentář: Kontrola pracovníků probíhá na základě plánu kontrolní a hospitační činnosti. Pracovníci jsou seznamováni s tím, co bude předmětem kontroly na počátku školního roku a průběžně jsou seznamováni s jejími výsledky (porady a individuální pohovory). Oproti předchozímu období nedošlo ve vnímání kontrol ze strany pracovníků ke změně. 5.3 Finanční a kontrolní řízení školy (Mc) 5.3.1 Finanční kontrola dle platných předpisů Nástroje a podklady: vnitřní směrnice, účetní sestavy, záznamy o provedených kontrolách, plán hospitační a kontrolní činnosti Splnění směrnice upravující vnitřní kontrolní systém, směrnice k členění Hlavní směrnice majetku a jeho evidenci, směrnice pro oběh účetních dokladů, Realizace - pracovníci ředitel školy, zástupce ředitele školy, účetní pokladna, faktury, provozní rozpočet, prostředky na přímé výdaje Oblasti kontroly (platy učitelů), ONIV, FKSP měsíční sestavy, požadované účetní sestavy, podpisy na Záznamy - způsob dokumentech Opatření nebyla stanovena Komentář: Vzhledem k tomu, že kontroly v tomto období neshledaly žádná pochybení, lze označit finanční kontrolu jako funkční. 5.3.2 Vysoká participace pracovníků školy na využití financí Nástroje a podklady: vnitřní směrnice, zápisy ze zasedání sekcí - 21 -

Oblast financí Míra participace pracovníků (ŘŠ, ZŘŠ, PP, NP) Nenárokové složky platu ŘŠ ZŘŠ Vedoucí NP Učebnice a pomůcky ŘŠ ZŘŠ - PP Materiál pro výuku PP Vybavení a zařízení ŘŠ ZŘŠ - PP Potřeby pro ŠD PP Komentář: Pedagogičtí pracovníci mají možnost podílet se na rozhodování o čerpání prostředků na pomůcky, školní potřeby a učebnice, materiál pro výuku. Plně v kompetenci vychovatelů školní družiny je využití prostředků na provoz družiny (spotřební materiál, pomůcky apod.). 5.3.3 Plnění rozpočtových a závazných ukazatelů Nástroje a podklady: rozpočty, výroční zprávy 2013 2014 2015 ukazatel plněn plnění plněn ukazatel ukazatel í í Neinvestiční prostředky 8 000 000 ano 8 119 000 ano 8 056 000 ano Prostředky na platy 5 728 000 ano 5 794 000 ano 5 735 000 ano Prostředky na OON 72 000 ano 85 000 ano 100 000 ano Limit pracovníků 20,7 ano 20,9 ano 21,1 ano Prostředky na provoz 990 000 ano 990 000 ano 1 000 000 ano Komentář: Všechny závazné či jiné ukazatele v rámci rozpočtu byly v monitorovaném období plněny. Hodnocení: A - 22 -

6. IMAGE A VÝSLEDKY PRÁCE ŠKOLY (Mc) 6.1.1 Pozitivní vnímání výsledků vzdělávání Nástroje a podklady: dotazníky Žáci Rodiče Učitelé Dobré základní vzdělání (znalosti) 92 / 1 % 90 / 3 % 94 / 0 % Důležité dovednosti 89 / 5 % 77 / 3 % 88 / 6 % Komentář: Pozitivní hodnoty ( Rozhodně ano, Většinou ano) zůstaly většinou na stejné úrovni, v oblasti získaných dovedností se vnímání ze strany žáků i učitelů trochu zhoršilo. 6.1.2 Zájem o školu a využití spádovosti školy Nástroje a podklady: výroční zprávy, podklady k zápisu do 1. třídy 2013/2014 2014/2015 2015/2016 Zapsaní/odklady 19/1 18/0 14/7 Žáci z obvodu hlásící se jinam Petrovice 4, Klučenice 1, xxx Petrovice 2 Příbram 1 Žáci mimo obvod hlásící se sem 1 0 1 Komentář: V uplynulém období přihlásili někteří rodiče z oblasti Předbořic a Řenkova své děti do sousední školy v Petrovicích. Většinou šlo o žáky, kteří mají v této škole již sourozence, nebo o žáky, jejichž rodič v Petrovicích pracuje. - 6.1.3 Škola otevřená a spolupracující s dalšími subjekty Nástroje a podklady: výroční zprávy, projekty Subjekty Spolupráce Obec Kovářov financování - program ROP, informování, kulturní vystoupení, projekty, výměnné pobyty Mateřská škola Kovářov zápis do 1. ročníku, výuka plavání, společné akce OS Kovářovan vystoupení školního folklorního souboru, organizace školních akcí ZD Kovářov organizace školního a zemědělského plesu, péče o pozemek Spolek rodičů organizace školního a zemědělského plesu, finanční podpora školních aktivit - projekty, nákup materiálu a odměn PPP Písek diagnostika žáků, konzultace, preventivní program Arkáda preventivní program, projekty Partnerská škola Seftigen výměnné pobyty Partnerská škola Bad Zell výměnné pobyty, elektronická komunikace, dopisování Komentář: Škola je otevřená spolupráci s dalšími subjekty a příležitosti k efektivní spolupráci sama vyhledává. + 6.1.4 Kvalitní výroční zpráva Nástroje a podklady: výroční zprávy, vyhláška - 23 -

Oblast VZ Naplňování oblasti Náležitosti dle vyhlášky ano (jednotlivé oblasti kapitoly) Tvorba VZ podklad pracovníci, sestavení ŘŠ, připomínkování pracovníci Projednávání VZ pedagogická rada na začátku roku, schválení - školská rada Publikování VZ webové stránky, chodba školy Komentář: Výroční zpráva naší školy je kolektivní dílo pedagogického sboru a obsahuje všechny podstatné a podrobné informace k aktivitám školy. Její součástí je i hodnocení plnění cílů stanovených ročním plánem činnosti, který vychází ze strategického plánu rozvoje školy. Hodnocení: A 6.1.5 Kvalitní spolupráce se zřizovatelem Nástroje a podklady: výroční zprávy Oblast Naplňování oblasti osobní schůzky či telefonáty ŘŠ starosta, jednání zastupitelstva, Předávání informací písemné výstupy výroční zprávy, tiskové zprávy, zpravodaje Požadavky ze strany obce kulturní vystoupení v rámci konkrétních akcí Požadavky ze strany podpora konkrétních akcí, financování investic, opravy školní školy budovy projekt Zlepšení kvality výuky v rámci venkovského regionu Společné projekty Kovářovska, výměnný pobyt se Seftigenem Komentář: Pro obec Kovářov jakožto zřizovatele školy je dobré fungování školy jednou z priorit a tomu odpovídá i její podpora. + 6.1.6 Pozitivní prezentace školy na veřejnosti Nástroje a podklady: výroční zprávy, dotazníky Oblast Naplňování oblasti školní zpravodaj (rodiče žáků), obecní zpravodaj (obec, veřejnost), Mediální prezentace regionální TV a tisk (region, širší veřejnost) a web školy (všichni) besídka ke Dni matek, divadelní představení, koncerty pěveckého Veřejná vystoupení sboru, kulturní doprovodné programy, výstavy, vystoupení folklorního kroužku, Vnímání rodiči - 82 / 5 % prezentace Dobrá pověst školy 81 / 3 % Komentář: Hodnoty vnímání prezentace školy a dobré pověsti školy zůstaly ve srovnání s minulým obdobím ve stejné výši. Jako škola vyhledáváme příležitosti, jak svou práci a dobrou praxi medializovat - viz mediální prezentace. + - 24 -

7. ZÁVĚR Oblasti, ve kterých škola dosahuje dobrých výsledků (stupeň A) 1.1.3 Standardní vybavení ICT odpovídající technologickému vývoji 1.2.1 Maximální kvalifikovanost a aprobovanost pedagogů 1.3.4 Využívání projektů a grantů 2.1.1 Soulad ŠVP a RVP 3.1.3 Úspěchy v soutěžích a olympiádách 3.2.1 Úspěšnost žáků v přijímacím řízení 4.2.2 Fungování školní družiny dle potřeb a zájmu žáků a rodičů 5.3.3 Plnění rozpočtových a závazných ukazatelů 5.4.1 Rozvrh dle psychohygieny žáků 6.1.4 Kvalitní výroční zpráva Oblasti, ve kterých chceme úroveň zlepšit (stupeň C) 1.3.1 Dostatek financí na nenárokové složky platu 2.2.2 Aktivizace žáků a komunikace 8. PŘÍLOHY 8.1 Dotazník rodiče 8.2 Dotazník učitelé 8.3 Dotazník žáci - 25 -

8.1 Dotazník rodiče - 26 -

- 27 -

8.2 Dotazník učitelé - 28 -

- 29 -

8.3 Dotazník žáci - 30 -

- 31 -

- 32 -