Spokojený senior. Číslo 6/2010. Září Ročník II. Obsah čísla: ZDARMA. občasník Občanského sdružení Spokojený domov

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Spokojený senior. Číslo 6/2010. Září Ročník II. Obsah čísla: ZDARMA. občasník Občanského sdružení Spokojený domov"

Transkript

1 Spokojený senior Číslo 6/2010 Září Ročník II. občasník Občanského sdružení Spokojený domov ZDARMA Milí čtenáři, na letošní podzim jsme pro vás přichystali dvě významné kulturní akce. Na straně 3 se můžete dočíst o připravované výstavě tkaných obrazů Svatoslavy Platošové, jejíž vernisáž se uskuteční 8. října. Chystáme také benefiční ples Spokojeného domova, a to 20. listopadu v zrcadlovém sále Domu kultury v Mladé Boleslavi. O podrobnostech vás včas budeme informovat. Aktuální číslo časopisu je ale plné i mnoha dalších zajímavých informací. Přeji vám příjemné čtení! Petr Novák Obsah čísla: Informace o našich službách str. 1 Desatero zdravého stárnutí 1. díl str. 2 Kultura a volný čas str. 3 Pozvánka na vernisáž výstavy tkaných obrazů Svatoslavy Platošové Veřejná sbírka Babičce a dědečkovi s láskou str. 4 Ze života pečovatele jak se dopravujeme ke klientům str. 5 Blue Effect na Kosti Z naší kuchyně str. 6 Z regionální historie obec Branžež str. 7-8 Tkaný obraz Svatoslavy Platošové dle předlohy "Profil dívky v renesančním oděvu" od Leonarda da Vinciho.

2 strana 1 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) Informace o službách Občanského sdružení Spokojený domov Naše sociální služby jsou zaměřené především na seniory, osoby se sníženou soběstačností, chronicky nemocné, zdravotně znevýhodněné. Služby poskytujeme v domácnostech osob, tedy v jejich přirozeném prostředí. Oblast naší působnosti: Středočeský kraj Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Kněžmost, Dolní Bousov a okolí Královéhradecký kraj Sobotka, Libuň a okolí Liberecký kraj Příšovice, Rovensko pod Troskami, okolí Turnova Zaměřujeme se na poskytování služeb v malých obcích těchto regionů. Poskytované sociální služby: PEČOVATELSKÁ SLUŽBA je zde pro seniory a osoby, které již nemají dostatek soběstačnosti, ale chtějí co nejdéle setrvat v domácím prostředí a žít život, na který jsou zvyklí; do této služby patří například hygienická péče, zajištění nákupů, dovážka obědů, pomoc při podávání jídla, výpomoc v domácnosti, doprovod k lékaři, na úřady, na nákup, za kulturou; službu poskytujeme 7 dní v týdnu, zpravidla od 6 do 22 hodin, po dohodě je možné sjednat i jiný čas; OSOBNÍ ASISTENCE umožňuje osobám se zdravotním postižením žít plnohodnotný nezávislý život ve vlastním přirozeném prostředí, který se co nejvíce blíží jejich běžnému standardu; službu poskytujeme 7 dní v týdnu 24 hodin denně; ODLEHČOVACÍ SLUŽBY poskytujeme osobám, které doma pečují o seniory nebo nemocné či handicapované blízké; umožňují pečujícím osobám odpočinek od každodenního stereotypu péče; služba nabízí poskytnutí péče o Vašeho blízkého v době Vaší nepřítomnosti, a to v přirozeném prostředí, na které je Váš blízký zvyklý, tedy ve Vaší vlastní domácnosti; SOCIÁLNĚ AKTIVIZAČNÍ SLUŽBY PRO SENIORY A OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM mají za úkol pomoci seniorům a zdravotně postiženým začlenit se do společnosti; patří sem například kulturní a vzdělávací aktivity, počítačové kurzy, orientální tance, zdravotní přednášky, vydávání časopisu;

3 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) strana 2 Desatero zdravého stárnutí: Fyzická neaktivita může vést k osteoporóze Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vám přinášíme seriál o zdravém stárnutí Přestože není znám žádný elixír věčného mládí, má každý z nás možnost mít své stárnutí alespoň částečně pod kontrolou. Naše zdraví je ovlivňováno naším způsobem života už od mládí, ale na pozitivní změnu životního stylu není pozdě ani u starší generace. Proto jsme se rozhodli zařadit do našeho časopisu seriál Desatero zdravého stárnutí, inspirovaný stejnojmennou brožurou vydanou Státním zdravotním ústavem, který nám k jejímu využití poskytl laskavé svolení. Desatero zdravého stárnutí: 1. Uchovejte si fyzickou kondici 2. Věnujte pozornost stravování 3. Dodržujte pitný režim 4. Nepodceňujte riziko podvýživy 5. Mějte svůj tlak pod kontrolou 6. Braňte se cukrovce 7. Chraňte si své cévy 8. Trénujte mozek 9. Nepropadejte depresi 10. Věnujte se koníčkům Zdroj: Desatero zdravého stárnutí. Vydal Státní zdravotní ústav v rámci dotačního programu MZ Národní program zdraví projekty podpory zdraví pro rok 2008, název projektu: Aktivní stárnutí, číslo projektu Praha, Uchovejte si fyzickou kondici Stáří přináší mimo jiné také určitá omezení pohybového systému, jako jsou poruchy rovnováhy či menší zručnost a obratnost, které mohou být příčinami pádů a úrazů. Pohybovou aktivitu je proto třeba provádět přiměřeně k věku a tělesné kondici. V průběhu stárnutí dochází u každého člověka k ubývání kostní hmoty a k narušení struktury kostí (osteoporóze), která se z počátku projevuje zejména bolestmi v kloubech, páteři a v holenních kostech po fyzické zátěži, jako je například delší chůze. Pohybem a cvičením se kosti i svalstvo zpevňují. Nedostatek aktivního pohybu ve stáří je proto častým a velmi negativním jevem. Především nedostatek přiměřených sportovních činností, sedavý způsob života, nedostatek cvičení a tělesné námahy může být významným faktorem zvyšujícím ztráty vápníku a podporujícím vznik osteoporózy, případně i bránícím v léčbě. V příštím čísle se budeme věnovat bodu číslo 2: Věnujte pozornost stravování.

4 strana 3 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) Kultura a volný čas Prázdniny v Českém červeném kříži 31. rok kondičního cvičení starších a invalidních jsme 29. června 2010 ukončili výletem. Objeli jsme malý okruh Českého ráje: Vyskeř, Příhrazy přes Skokovy, Srbsko, Branžež, Novou Ves, Kněžmost, kolem Valečova do Dneboha k Drábským světničkám, přes Olšinu, Březinu do Mnichova Hradiště. 30. června nám paní Hrabáková promítala v atriu Domu s pečovatelskou službou vzpomínku na naše cvičení s paní profesorkou Jarmilou Radechovskou před deseti lety a film o Pojizeří, který nám připomněl výlety a dal námět na další výpravy do blízkého okolí. Těšíme se a věříme, že se opět v září ve zdraví a v plném počtu sejdeme. Za místní skupinu Českého červeného kříže Jarmila Moravčíková Poutní zájezd Krásy severních Čech Farnost Mnichovo Hradiště pořádá zájezd po památkách perlách církevní architektury Horní Police, Bohosudov, Osek, které jsou významnými poutními místy. Zájezd se koná dne 25. září Odjezd v 6 hodin z Mnichova Hradiště od kostela sv. Jakuba, návrat cca ve hodin. Podrobnosti na vývěsce kostela, bližší informace na farním úřadě, přihlášky na telefonu (p. Pavel Mach). V mladoboleslavském Domě kultury jsou k vidění staré svatební fotografie i šaty Ve spolupráci s Kulturou města Mladá Boleslav připravily členky Městského klubu seniorů v Mladé Boleslavi výstavu Když si náš dědeček babičku bral. V galerii mladoboleslavského Domu kultury jsou k vidění svatební fotografie z různých období, návrhy a ukázky módy svatebních šatů, oddací listy, svatební blahopřání a pozvánky. Sběratel pan Rendvanský zapůjčil na výstavu vesnické svatební obleky, spodničky, zástěry a nádobí, které nevěsty dostávaly do výbavy. Nechybí ani svatební doplňky, cylindr, prstýnky a drobné dárky. Výstava potrvá do 7. října a vstupné je zdarma. Nejbližší schůzka Spolku rodáků a přátel Mnichova Hradiště a okolí se koná ve čtvrtek 14. října 2010 od 17 hodin v Cukrárně Za rohem (Víta Nejedlého 279, Mnichovo Hradiště, vchod zezadu).

5 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) strana 4

6 strana 5 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) Ze života pečovatele: jak se dopravujeme ke klientům Co je potřeba k tomu, aby mohli naši zaměstnanci poskytovat terénní sociální služby Petr Novák V současné době používají pečovatelé a osobní asistenti ve Spokojeném domově tři služební osobní automobily a čtyři elektrická kola. Tyto dopravní prostředky jsou pro nás nezbytné, protože se zaměřujeme na poskytování služeb v malých obcích, kde je jiný druh dopravy pro naše pracovníky prakticky nepoužitelný. Elektrická kola používáme především pro rychlé přesuny v rámci jednoho města (šetří se tak náklady na pohonné hmoty), automobily pak pro jízdu na větší vzdálenosti a také při přepravě uživatelů našich služeb například k lékaři. bychom se bez pomoci sponzorů. Na pořízení kol nám poskytla finanční prostředky firma Siemens z fondu Siemens fond pomoci. Od výrobce kol, společnosti ekolo.cz, jsme navíc dostali slevu na jejich nákup. V letošním druhém čísle Spokojeného seniora jsme psali také o našem novém služebním automobilu Renault Kangoo. Připomeňme, že na jeho nákup přispělo celkem 57 firem z našeho regionu. I šéfredaktor časopisu pracuje na částečný úvazek jako osobní asistent (a nikdo jiný se nechtěl na kole fotit). Pořízení automobilů i elektrokol je pochopitelně finančně náročné a neobešli Automobil, který jsme dostali v únoru letošního roku. Děkujeme proto všem, kdo nám s pořízením dopravních prostředků jakkoliv pomohli a přispěli tak k efektivní práci našich terénních pracovníků.

7 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) strana 6 Legendární Blue Effect s Radimem Hladíkem zavítal na hrad Kost Legenda českého bigbítu Radim Hladík byl v roce 1968 jedním ze zakládajících členů skupiny Blue Effect. V současné době vystupuje v této kapele spolu s mladými hudebníky Honzou Křížkem, Václavem Zimou a Wojttechem. Setkává se s oblibou u posluchačů všech generací. Na Kosti Hladík zahrál v srpnu i se členy již neexitující kapely Matadors J. F. Obermayerem a Viktorem Sodomou. Jako host přijel i Lešek Semelka. Foto: Petr Novák Z vaší kuchyně: Kuřecí řízek s hořčicí Ingredience: 400 g kuřecích prsou šťáva z 1 citronu 1 lžíce olivového oleje klasická plnotučná hořčice strouhanka na obalení sůl olej na smažení Postup přípravy: Kuřecí prsa nakrájíme na plátky, posolíme. V misce smícháme citronovou šťávu s olivovým olejem, vložíme plátky masa a necháme je marinovat minimálně 1 hodinu. Pak plátky vyjmeme, z obou stran je pomažeme hořčicí a obalíme ve strouhance. Osmažíme dozlatova. Příloha: bramborová kaše, zelenina. Recept nám poslala paní Marie Zapletalová.

8 strana 7 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) Z regionální historie: obec Branžež Výňatek z Pamětnice dějin školy v Branžeži ze soukromého archivu Josefa Prskavce Pamětnice dějin školy v Branžeži, uzavírajíce mezi sebou lučinaté údolíčko založené v roce 1885 Mikulášem celkem 3 km dlouhé a 1 km. široké. Václavem Maštalířem, úvodní strana. Údolíčko to v celé té pahorkatině jakoby tvořilo řez mezi těmito bradami a skutečně Dějiny obce Dříve než přikročím k líčení dějin školy zdejší, předesílám tuto kratičký přehled také v XVI. století slula osada naše Bradřez, později Branřež i také Branžes a nyní Branžež se píše. a popis naší školní obce, poněvadž dějiny školy s dějinami obce úzce souvisí. Naše školní obec sestává z následujících osad: Branžeže, Nové Vsi, Zakopané, kteréžto osady tvoří jednu katastrální obec Branžež a z osady Srbska náležející ku kat. obci žehrovské. Branžež čp. 8: Karel Kovář (*1864) s chotí Kateřinou. Nová ves čp. 4: Josef Frinta (*1866) s chotí a vnučkou Růženou, vlevo soused p. Rejzek. Osada Branžež, kteráž prastarého původu jest, dostala jméno své od polohy. Okolí zdejší pokryto je samými pahorky neboli brdy či brady. Tyto brady, táhnouce se od Dneboha směrem na východ, u osady naší náhle se dělí ve dva hlavní proudy, Číslo 25 v Branžeži tvořilo s několika ještě čísly samotu zvanou Zdobeň či Zdobín. Branžež náležela v XVII. století ku statku (panství) Valečov, kteréžto panství náleželo až do r Krištofovi Kapounovi sv. pánu ze Svojkova, kterýž pro účastenství své ve zpouře (r. 1621) odsouzen byl při kommissi confiscationis dne 10. list třetího dílu jmění, kteréž z té příčiny všecko bylo konfiskováno, tedy i Valečova. K panství valečovskému náleželo: zámek Valečov s dvorem poplužním a tři mlýny, městečko Kněžní Most s dvorem poplužním, ves

9 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) strana 8 Vepřko (díl), Zajezí, Koprník, Boseň s podacím kostelním, Písek, Zásadka (malá) Mužské a Zápudov, jak to l.1620 bratří Jindřich a Krištof Kapounové od Vojtěcha Václava Kaplíře ze Sulevic za kop míš. koupili (D.Z.176, J22), pak vesnice celé Branžež a Zakopaná s rybníky Šidákem, Martinkem, Drlinským, Žlunským, Suchým, Komárovským Velkým a Malým, lesy a jiným příslušenstvím, jak to Krištof Václav Kapoun l od Jana mladšího Odkolka z Oujezdce za kop míš. koupil (D.Z. 178, L4). Celý tento statek s 97 poddanými (z nichž 34 s potahy a 45 chalupníků) za kop 20 gr. míš. odhadnutý, od královské komory prodán byl l Albrechtovi z Valdštejna, který jej dne 16. července 1625 postoupil v léno Fridlanské za zl. Gerhardovi Taxis, vymíniv si vesnice Koprník, Písek, Vepřko a Zapudov (C 215 K.7). Potom však dne 20 ledna 1633 za zl. postoupen plukovníku Rudolfovi hraběti Marsini na srážku jeho pohledanosti vojenské. Po smrti Alb. z Valdštejna obdržel Gerhard z Taxis týž statek cís. rozhodnutím a prodal jej dne 12 října 1646 za zl. Danielovi Frizslehen z Buschhafen, jemuž podle cís. resoluce ze dne 18 června 1647 s prominutím lenních peněz šacovních 3000 zl v dědictví svobodné byl uveden. Tehdáž náleželo k Valečovu následující: zámek Valečov s dvorem poplužním pod ním, díl městečka Kněžmostu s dvorem poplužním, vsi Boseň, Zásadka Malá, Mužské, Branžež (Branžes), Zakopaná, Zdobín (Zdobeň) Tábor, Koprník a 2 vsi nejmenované u rybníka Volfaru (?) a Nového ležící, 7 rybníků kaprových (Volšový, Nový, Patřin, Komarovský Velký a Malý, Šidák a Koprník). Šest rybníků: Patčník (Pačátek), Skalecký, Neřád, Maerinovský, Suchý, Hejtmánek, tři rybníky násadní: Kucký, Vohradný, Maštějovský. Pisatel Pamětnice dějin školy v Branžeži Mikuláš Václav Maštalíř se narodil roku 1856 v Brodcích nad Jizerou. V roce 1878 se stal podučitelem v Nepřevázce, dále učil na školách v Klášteře, ve Žďáru, v Bosni. V září roku 1883 nastoupil učitelskou praxi v Branžeži a v roce 1885 založil Pamětnici dějin školy v Branžeži. V roce 1896 byl jmenován ředitelem školy v Jivině. Příště se dočtete o dějinách zaniklé osady Hrada a Píčova statku. Pokud se zajímáte o regionální historii a máte zpracované dějiny Vaší obce, rádi vaše poznatky v časopise otiskneme.

10 strana 9 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) Dne 1. prosince 2010 bude v Domově Modrý kámen, p.s.s. v Mnichově Hradišti zahájena výstava ručních prací, krojovaných panenek spolu S PŘEHLÍDKOU MEDVÍDKŮ Byly bychom rády, kdybyste zapůjčili k vystavení své oblíbené medvědy a medvídky z dětství nebo současnosti. Jedinou podmínkou je pečlivé označení!!! Medvídky (případně i zapůjčené vašimi dětmi, vnuky, příbuznými i přáteli) budeme vystavovat v prostorách domova od do Vystavované práce musí splňovat následující kritéria: 1. medvídky opatřete pevně připevněnou, čitelnou jmenovkou majitele 2. můžete připojit krátký příběh spojený s vaším medvídkem (původ, historie, zážitek apod.) 3. medvídky dopravte do Domova Modrý kámen v Nerudově ulici čp v Mnichově Hradišti do jeden majitel může dodat i více exponátů Irena Bártová a Iveta Čermáková, Domov Modrý kámen

11 Spokojený senior číslo 6/2010 (září) strana 10 Občanské sdružení Spokojený domov Redakční okénko Milí čtenáři, časopis Spokojený senior vychází už déle než rok a našel si své pevné místo v řadě domácností seniorů z našeho regionu. Chceme i nadále zachovat jeho dostupnost zdarma všem. Minimální náklady na výrobu, tisk a distribuci jednoho vydání časopisu (o nákladu 500 ks) jsou však Kč. Proto bychom vás chtěli poprosit o finanční podporu vydání časopisu. Číslo účtu: /0300 Variabilní symbol: Specifický symbol: telefonní číslo pro možné kontaktování na sepsání darovací smlouvy a poděkování Zpráva pro příjemce: časopis Spokojený senior Přispět můžete i v hotovosti v našem kontaktním místě v Mnichově Hradišti na adrese Jana Švermy 378 (vedle vchodu do dětského zdravotního střediska). Výzva pro firmy: Chcete podpořit vydávání tohoto časopisu nebo kteroukoliv jinou aktivitu Spokojeného domova? Nabízíme možnost poskytnutí prostoru pro Vaši firmu v našem časopise. Pro podrobnější informace kontaktujte Ing. Lucii Lustigovou, tel.: , Chcete se podílet na tvorbě časopisu? Uvítáme i jakékoliv připomínky k časopisu, tipy na články, náměty na nové rubriky, informace o akcích vhodných pro seniory a zdravotně postižené a v neposlední řadě i vaši vlastní tvorbu vzkazy, vzpomínky, fotografie, kresby, články o vašich koníčcích, recepty... Osobně můžete doručit své příspěvky do našich kanceláří v Mn. Hradišti (Jana Švermy 378), v Mladé Boleslavi (Palackého 1327) a v Kněžmostě (U Střediska 24), nebo posílat em na adresu Vaše dotazy vám rádi zodpovíme na telefonu

12 strana 11 Sháníte časopis Spokojený senior? Spokojený senior číslo 6/2010 (září) Pokud máte přístup k internetu, najdete aktuální i starší čísla v elektronické podobě na adrese V tištěné podobě distribuujeme časopis ZDARMA na tato místa: Mnichovo Hradiště kontaktní místo O. s. Spokojený domov, Jana Švermy 378 Městský úřad, Masarykovo nám. 1 Městské informační centrum, Masarykovo náměstí 299 Městská knihovna, Turnovská 717 Poliklinika, Jana Švermy 395 (čekárny v přízemí a 1. patře) Tabák "Traficon", Masarykovo náměstí 28 Trafika "Signál", Masarykovo náměstí 283 Trafika David Abraham, Masarykovo náměstí 240 kadeřnictví, Jaselská 1252 kadeřnictví Styl, Jana Švermy 860 čekárna lékařů, Masarykovo náměstí čekárna (MUDr. Pfeffer), Masarykovo nám.246 Lékárna Arkánum, Víta Nejedlého 1497 Restaurace U Kvapilů, Jana Švermy 384 Občerstvení ZKUS-SKUS Na růžku, Masarykovo náměstí Oční optik AA, Ivana Olbrachta 408 Cukrárna Za rohem, Víta Nejedlého 279 Libuň Obecní úřad, Libuň čp. 27 Příšovice Zdravotní středisko, Příšovice 185 Kněžmost Obecní úřad, Na Rynku 51 prodejna potravin, Hradišťská 194 kadeřnictví - Marie Zimová Zdravotní středisko, Hradišťská 193 Dům s pečovatelskou službou (Obecní knihovna, kancelář O. s. Spokojený domov), U Střediska 24 Mladá Boleslav kontaktní místo O. s. Spokojený domov, Palackého 1327 Magistrát - odbor sociálních věcí, Komenského 61 TyfloCentrum Praha, o.p.s., pracoviště Mladá Boleslav, Václava Klementa 467 Městská knihovna, Václava Klementa 1229 Informační centrum, Železná 107 Lékárna U Soudu, Nám. Republiky 760 Kosmonosy Lékárna U Zámku, Linhartova 25 Bakov nad Jizerou Městský úřad, Mírové náměstí 208 Městská knihovna, Mírové náměstí 84 Trafika, Boleslavská 715 Dolní Bousov Městská knihovna a infocentrum, Kostelní ul. 14 Pro podrobnější informace volejte na tel nebo pište na Na těchto kontaktech uvítáme i tipy na další distribuční místa. Sídlo: Veselá č.p. 159, Mnichovo Hradiště, IČ: Číslo účtu: /0300 Adresa redakce: Jana Švermy 378, Mnichovo Hradiště Šéfredaktor: Petr Novák, DiS. - tel.: , Redakční rada: Bc. Kamila Sedláková, Hana Rejzková, Ing. Theodor Honický Tisk: tiskárna DUOPRESS Mnichovo Hradiště, náklad: 500 výtisků

Spokojený senior 12/2011. Prosinec. Obsah čísla: ZDARMA. měsíčník Občanského sdružení Spokojený domov

Spokojený senior 12/2011. Prosinec. Obsah čísla: ZDARMA. měsíčník Občanského sdružení Spokojený domov Spokojený senior 12/2011 Prosinec měsíčník Občanského sdružení Spokojený domov ZDARMA Obsah čísla: Setkání nad knihou Výstava starých fotografií Novinky ve vozovém parku Spokojeného domova str. 1 Spokojené

Více

2/2014 březen duben SPOKOJENÝ DOMOV PROVOZUJE ZAHRADNICTVÍ! VÍCE NA STRANĚ 1.

2/2014 březen duben SPOKOJENÝ DOMOV PROVOZUJE ZAHRADNICTVÍ! VÍCE NA STRANĚ 1. snadnější život nejen ve stáří a nemoci 2/2014 březen duben SPOKOJENÝ DOMOV PROVOZUJE ZAHRADNICTVÍ! VÍCE NA STRANĚ 1. vydává Spokojený domov, o. p. s. ZDARMA Náklady na jeden výtisk časopisu jsou 15 Kč.

Více

SOUT Ž O VLASTIV DNÝ SBORNÍK BOLESLAVICA A O KNIHU O SPOKOJENÉM DOMOV STR. 9 1/2015 leden únor

SOUT Ž O VLASTIV DNÝ SBORNÍK BOLESLAVICA A O KNIHU O SPOKOJENÉM DOMOV STR. 9 1/2015 leden únor snadn jší život nejen ve stá í a nemoci SOUT Ž O VLASTIV DNÝ SBORNÍK BOLESLAVICA A O KNIHU O SPOKOJENÉM DOMOV STR. 9 1/2015 leden únor vydává Spokojený domov, o. p. s. ZDARMA Náklady na jeden výtisk asopisu

Více

Spokojený domov, o. p. s., sídlo: Lhotická 159, Mnichovo Hradiště Veselá, IČ: 29043913 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013. www.spokojeny-domov.cz

Spokojený domov, o. p. s., sídlo: Lhotická 159, Mnichovo Hradiště Veselá, IČ: 29043913 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013. www.spokojeny-domov.cz Spokojený domov, o. p. s., sídlo: Lhotická 159, Mnichovo Hradiště Veselá, IČ: 29043913 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2013 www.spokojeny-domov.cz Obsah Úvodní slovo ředitelky... 1 Slovo Václava Knopa, oficiální tváře

Více

vydává Spokojený domov, o. p. s. Náklady na jeden výtisk asopisu jsou 15 K. D kujeme sponzor m za podporu.

vydává Spokojený domov, o. p. s. Náklady na jeden výtisk asopisu jsou 15 K. D kujeme sponzor m za podporu. snadn jší život nejen ve stá í a nemoci 6/2014 ZDARMA Beseda s Kate inou Maxovou Život s handicapem 10. prosince od 17 hodin v Ekocentru Zahrada v Mladé Boleslavi. Více informací na stran 10. listopad

Více

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce

Přeji Vám všem klidné adventní období, krásné a pokojné vánoční svátky a úspěšný vstup do roku 2014. Ing. František Hajdůch, starosta obce Vážení spoluobčané, chladné počasí těchto dnů nám neklamně avizuje blížící se předvánoční období a konec dalšího roku. Zároveň je to doba, kdy se ohlížíme co nám právě končící rok přinesl a rekapitulujeme

Více

Více než 20 let pomáháme lidem v nouzi

Více než 20 let pomáháme lidem v nouzi OBLASTNÍ CHARITA PARDUBICE V Ráji 732, 530 02 Pardubice Tel: 466 335 026, 777 736 015, 775 296 843 E-mail: info@charitapardubice.cz www.pardubice.charita.cz Působnost: Královéhradecká diecéze Pardubický

Více

Vážení spoluobčané, Z OBSAHU:

Vážení spoluobčané, Z OBSAHU: Z OBSAHU: MĚSTSKÉHO ÚŘADU V RAJHRADĚ DUBEN 2008 Slovo starosty Informujeme občany ZŠ TGM Rajhrad Zprávičky MŠ Plesová sezona v Rajhradě Oblastní charita informuje Starý rajhradský mlýn Valná hromada Sokola

Více

10 /2012. dům s pečovatelskou službou SCUK.CZ: kde se na sedmičce dobře jí? Profil: jakub hartl. Zdarma, vydává mč Praha 7

10 /2012. dům s pečovatelskou službou SCUK.CZ: kde se na sedmičce dobře jí? Profil: jakub hartl. Zdarma, vydává mč Praha 7 10 /2012 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 dům s pečovatelskou službou SCUK.CZ: kde se na sedmičce dobře jí? Profil: jakub hartl inzerce Listárna 3 Předváděcí studia stako: rodinná

Více

Milevský. zpravodaj ZDARMA 10. Ročník: XIX

Milevský. zpravodaj ZDARMA 10. Ročník: XIX Milevský zpravodaj ZDARMA Od roku 1960 do roku 1993 byla jedinou sociální službou v našem regionu pečovatelská služba (dále jen PS). Byla provozována prostřednictvím Okresního ústavu sociálních služeb

Více

3 březen 2009. Město má rozpočet. Bezpečně do škol. Příloha: Výstavní zpravodaj Dolnorakouské zemské výstavy č. 1

3 březen 2009. Město má rozpočet. Bezpečně do škol. Příloha: Výstavní zpravodaj Dolnorakouské zemské výstavy č. 1 3 březen 2009 ROÈNÍK XX cena: 5 Kè Město má rozpočet Dát dohromady rozpočet města na rok 2009 je v současné ekonomické situaci tak trochu věštěním z křišťálové koule. Návrhy ve výdajové části rozpočtu

Více

Červenec/Srpen 2011 1

Červenec/Srpen 2011 1 Červenec/Srpen 2011 1 I TENTO ROK BEZ ALKOHOLU A DROG 2 LÉTO NA DLANI 3X JINAK 3 Z MLADÉ BOLESLAVI DO PERU 4 PRÁZDNINOVÉ VÝSTAVY KULTURY MĚSTA MLADÁ BOLESLAV 5 OKURKOVÁ SEZÓNA 6 BĚLÁ, BĚLÁ TAM POD BEZDĚZEM

Více

2010 XIX. ROÈNÍK. www.ligavozic.cz

2010 XIX. ROÈNÍK. www.ligavozic.cz www.ligavozic.cz 1 2010 XIX. ROÈNÍK Výherkyně čtenářské soutěže Vozíčkáře 2009 pojede do Františkových Lázní Cestování bez bariér má na železnici zelenou Něco tvořit je jedinečné Časopis vychází s podporou

Více

TOUŽIMSKÉ NOVINY Zpravodaj Městského úřadu v Toužimi * ročník XXII. číslo 2/2012* cena 5,- Kč

TOUŽIMSKÉ NOVINY Zpravodaj Městského úřadu v Toužimi * ročník XXII. číslo 2/2012* cena 5,- Kč TOUŽIMSKÉ NOVINY Zpravodaj Městského úřadu v Toužimi * ročník XXII. číslo 2/2012* cena 5,- Kč CO SE DĚJE V TOUŽIMI TOUŽIMSKO V OBRAZE Vážení občané, v minulém čísle byly v této rubrice zmíněny všechny

Více

LEDEN 2013. Plán kurzů na rok 2013 Co nabízí sociální práce v Centru Paraple Dobrovolnický program Informace o skartě

LEDEN 2013. Plán kurzů na rok 2013 Co nabízí sociální práce v Centru Paraple Dobrovolnický program Informace o skartě LEDEN 2013 Plán kurzů na rok 2013 Co nabízí sociální práce v Centru Paraple Dobrovolnický program Informace o skartě Č A S O P I S P R O K L I E N T Y A P Ř Á T E L E C E N T R A P A R A P L E Inzerce

Více

Budova C. Budova B. DPS Nivy. DPS Hlavní. Zpravodaj SENIORu Otrokovice, p.o. Vydání číslo 1 /říjen 2010. Otrokovice ~1~

Budova C. Budova B. DPS Nivy. DPS Hlavní. Zpravodaj SENIORu Otrokovice, p.o. Vydání číslo 1 /říjen 2010. Otrokovice ~1~ Zpravodaj SENIORu Otrokovice, p.o. Vydání číslo 1 /říjen 2010 Budova C Budova B Otrokovice příspěvková organizace Budova A DPS Nivy DPS Hlavní ~1~ Slovo ředitelky Vážení obyvatelé, milí čtenáři, dostává

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELE Vážení přátelé, dovolujeme si Vám předložit výroční zprávu Charity Frýdek Místek za rok 2013. Je v ní stručně popsáno dění loňského roku, tak jak jsme je prožívali my v naší Charitě.

Více

Letní slavnosti navštívilo 10 tisíc lidí Tisíce lidí z Otrokovic i okolních

Letní slavnosti navštívilo 10 tisíc lidí Tisíce lidí z Otrokovic i okolních Měsíčník obyvatel města Otrokovice 24. srpna 2012 číslo 8 - ročník 22 zdarma - neprodejné Rekordní sumec strana 3 S námi ušetříte, tel. 800 201 203 Letní slavnosti navštívilo 10 tisíc lidí Tisíce lidí

Více

č.21 NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ, Motto dne: Obdarováni jsme byli všichni, ale ne všichni to vědí a umí děkovat.

č.21 NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ, Motto dne: Obdarováni jsme byli všichni, ale ne všichni to vědí a umí děkovat. č.21 15. prosince 2010 ČTRNÁCTIDENÍK MĚSTA ŽAMBERKA Město Žamberk Vás zve na NOVOROČNÍ OHŇOSTROJ, který se bude konat tradičně na Nový rok, 1. ledna 2011 od 0:30 hodin na Masarykově náměstí v Žamberku.

Více

HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ROČNÍK X V. ( X X XIII) V HOR A ŽĎOV ICÍCH DNE 27. Z Á ŘÍ 2012 ČÍSLO 9 NEPRODE JNÉ

HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ROČNÍK X V. ( X X XIII) V HOR A ŽĎOV ICÍCH DNE 27. Z Á ŘÍ 2012 ČÍSLO 9 NEPRODE JNÉ HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ZÁŘÍ 2012 V y b í r á m e z o b s a h u Charitativní hokejové utkání str. 3 Z radnice str. 5 VOLBY 2012 str. 6 m ě s í č n í k v ě n o v a n ý h o s p o d á ř s k é m u, k u l t u r

Více

MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE

MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE CHRUDIM HRAJE 2010 XiII. ROČNÍK MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE www.chrudim-city.cz, www.chrudim.eu turistický portál: www.navstevnik.cz DUBEN 2010 Informace k pořizování, projednávání a schvalování územního

Více

MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE

MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE CHRUDIM SPORTUJE 2012 DUBEN 2012 XV. ROČNÍK MĚSÍČNÍK CHRUDIMSKÉ RADNICE www.chrudim.eu turistický portál: www.navstevnik.cz zpravodajský portál: www.chrudim.tv Zastupitelstvo města Chrudim schválilo dne

Více

Charita Zábřeh. Výroční zpráva 2011. ...pomáháme žít lepší životy. Charita. Česká republika

Charita Zábřeh. Výroční zpráva 2011. ...pomáháme žít lepší životy. Charita. Česká republika Charita Zábřeh Charita Česká republika...pomáháme žít lepší životy Výroční zpráva 2011 Fotogalerie středisko CHOS a CHPS chata U sv. Martina Obsah, mapka teritoria působnosti LUBNÍK ČERVENÁ VODA MLÝNICKÝ

Více

Přibyslavský. www.pribyslav.cz ÚNOR 2015 ČÍSLO 290. Těžba uranu může ovlivnit naši budoucnost dříve a více, než si myslíme str. 3

Přibyslavský. www.pribyslav.cz ÚNOR 2015 ČÍSLO 290. Těžba uranu může ovlivnit naši budoucnost dříve a více, než si myslíme str. 3 Přibyslavský O B Č A S N Í K ÚNOR 2015 ROČNÍK XXV ČÍSLO 290 ZDARMA Těžba uranu může ovlivnit naši budoucnost dříve a více, než si myslíme str. 3 Z Městského úřadu Přibyslav Zprávy z jednotlivých odborů

Více

Vánoční pozvánky pro celou rodinu

Vánoční pozvánky pro celou rodinu 12 /2013 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 Vánoční pozvánky pro celou rodinu Adventní akce základních škol Sedmičkový jarmark Profil: Wabi Daněk inzerce VESTAVĚNÉ SKŘÍNĚ ŠATNY NÁBYTEK

Více

7-8 2004. Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech. Umíme ocenit kronikáře?

7-8 2004. Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech. Umíme ocenit kronikáře? Měsíčník pro kulturní život v místech a regionech 7-8 2004 Umíme ocenit kronikáře? Možnosti financování internetizace knihoven ze zdrojů EU Církevní katolické knihovny (po roce 1990) Malá sonda do kultury

Více

Nové vedení MKS Od prvního dubna letošního roku se ředitelkou Městského kulturního střediska v Sušici stala

Nové vedení MKS Od prvního dubna letošního roku se ředitelkou Městského kulturního střediska v Sušici stala 8/2012 20. dubna 2012 23. ročník Cena 7,00 Kč Osm festivalových koncertů můžete navštívit ve dnech 20. 22. dubna při příležitosti 9. ročníku festivalu dětských pěveckých sborů Je kraj, kde voní tráva.

Více

OHLÉDNUTÍ ZA VÁNOCEMI

OHLÉDNUTÍ ZA VÁNOCEMI www.mesto-lipnik.cz ČÍSLO 1 / ROČNÍK IX LEDEN 2007 Cena 7 Kč OHLÉDNUTÍ ZA VÁNOCEMI Živý betlém, foto M. Gladišová STRANA 2 MĚSTSKÝ ÚŘAD Na svém prvním pracovním jednání se sešlo nově zvolené zastupitelstvo

Více

02/2015 MASOPUSTY, BÁLY, KARNEVALY. ROZPOČET 2015» městské finance podrobně. TRHY V TŘEBONI» informace pro trhovce

02/2015 MASOPUSTY, BÁLY, KARNEVALY. ROZPOČET 2015» městské finance podrobně. TRHY V TŘEBONI» informace pro trhovce 02/2015 MASOPUSTY, BÁLY, KARNEVALY ROZPOČET 2015» městské finance podrobně TRHY V TŘEBONI» informace pro trhovce Á N L E T U N D É L H E NEPŘ Kombinovaná spotřeba a emise C02 vozů Fabia: 3,4 4,8 l/100

Více

diecézní charita výroční zpráva

diecézní charita výroční zpráva diecézní charita p l z e ň výroční zpráva 2013 [obsah] 1 Slovo biskupa 1 Slovo ředitele DCHP 2 Základní údaje o Diecézní charitě Plzeň 2 Orgány DCHP 3 Činnost střediska DCHP 3 Dobrovolné Charity 4 Adresář

Více