Návody k hlavolamům a hrám

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Návody k hlavolamům a hrám"

Transkript

1 Návody k hlavolamům a hrám Veronika Riemlová Jana Režnarová Mendelovo gymnázium v Opavě Září 2009

2 OBSAH KUSOVNÍK...3 PŘIPRAVENÉ HRY...4 Provázky (Šňůry)...4 Bludiště...6 Krychle...7 DIGIT...10 Tangram...13 Halma...14 Piškvorky...15 Domino...16 Čísla...22 Dřívko vs. očko...23 Věž...24 Vznikne v Opavě Hobby Science Centrum?...25

3 KUSOVNÍK Provázky (Šňůry)(2x)...1x pytlík + 2 různobarevné provázky Bludiště (1x)...1x hrací plocha (balancovník) + 8 míčků Krychle (3x)...1x krabička + x částí + x řešení DIGIT (3x)...1x pytlík + 55 karet + 5 dřívek + 1x hrací pole Tangram (3x)...1x pytlík + 7 dřevěných částí + 1 zadání (řešení) Halma (3x)...1x pytlík + 32 figurek + 1x hrací plocha Piškvorky (1x)...2x pytlík po 11 figurkách + 1x hrací pole + 2 stojánky na hrací pole Domino (1x)...1x krabice + 3 sady hracích destiček (po 28 ks) Čísla (6x)...1x krabička + 15 destiček s čísly od 1 do 15 (vč.) Věž (1x)...1x krabička + 3x sada 17 dřevěných destiček (3 různé barvy) + 1x kostka Dřívko vs. Očko...1x dřívko + provázek (navlečený na dřívku)

4 PŘIPRAVENÉ HRY Provázky (Šňůry) Jedná se o logickou hru, případně hlavolam, pro 2 osoby. Každá osoba dostane 1 provázek (1 šňůru) odlišné barvy od osoby druhé. Podle níže přiloženého obrázku si provázky uváží kolem zápěstí. Nakonec tedy bude dítko zamotáno (spojeno) dohromady s kamarádem / kamarádkou. Úkolem je odpoutat se od kamaráda nebo kamarádky, aniž by se kterýkoliv z uzlů rozvázal. Je třeba dávat si pozor, ať se děti moc nezamotají.

5 Řešení: 1) Podle obrázku posunuje řešitel B svůj provázek k řešiteli A (viz šipka na obrázku)k otvoru vzniklému přivázáním provázku k ruce řešitele A. 2) Řešitel B protáhne kousek svého provázku tímto otvorem. Tak vzniká další otvor (vytvořený provázkem řešitele B) tímto otvorem protáhne ruku, u které provádíme celé řešení, řešitel A. 3) Opatrně se od sebe oba řešitelé hlavolamu vzdálí, aby zjistili výsledek společné práce.

6 Bludiště Tuto kolektivní motorickou hru pravděpodobně všichni znají ze stejnojmenného televizního pořadu (Bludiště). Jedná se hlavně o koordinaci a spolupráci s ostatními hráči. Pro jistotu však zopakujeme pravidla: 1. možnost hraní: Úkolem je dostat čtyři barevné ping-pongové míčky do důlků stejných barev. 2. možnost hraní: Hru lze hrát ještě s dalšími míčky, tedy na hrací ploše je dohromady 8 míčků vždy 2 míčky se stejnou barvou. Úkolem je stále dostat celkem pouze 4 míčky do důlků stejných barev (jejich kopie tedy musí zůstat na hrací ploše). Tím je tedy hra složitější. 3. možnost hraní: Máme 2 a 2 míčky různých barev a snažíme se dostat dva míčky stejné barvy do důlků šikmo proti sobě (úhlopříčně), nyní tedy nezáleží na barvě důlků, ale jenom na úhlopříčné barvě míčků ta musí být stejná. 4. možnost hraní: Možnost 3 rozšíříme opět o míčky dalších barev (podobně jako u 2. možn.).

7 Krychle Cílem tohoto hlavolamu je z několika dřevěných částí složit krychli tak, aby se vešla zpět do dřevěné krabice. Jaké je jiné možné využití (např. v hodinách matematiky)? Pomocí této krychle je možné zvyšovat představit např. při probírání učiva analytické geometrie apod. Pro ukázku uvádíme i některé jiné příklady (viz níže), týkající se matematiky, kde je krychli vhodné využít k lepší představě při výpočtech příkladů. 1) Změřte délku jedné strany celé složené krychle a vypočítejte její objem. Víte-li, že krychli můžete rozdělit na menší krychličky o objemu 125 cm 3, zjistěte celkový počet těchto menších krychliček, které složením vytvoří velkou krychli (takovou, kterou máte před sebou). Vypočítejte obsah jedné menší krychličky. Řešení: a. Změřená délka strany složené krychle je rovna 15 cm. b. Objem vypočítáme pomocí matematického vzorce pro výpočet objemu krychle (V = a 3 ). Tedy: v = 15 3 = Objem složené krychle je tedy 3375 cm 3. c. Nyní můžeme řešit několika způsoby, nejjednodušší cesta k výsledku však vede pravděpodobně následující cestou. Známe-li objem složené krychle (3375 cm 3 ) a objem menší krychličky (125 cm 3 ), výsledkem (tedy celkovým počtem menších krychliček) bude podíl těchto dvou hodnot. Tedy: 3375 : 125 = 27. Celkový počet těchto krychliček je tudíž 27.

8 d. Vypočítáme obsah krychličky (podle známého matematického vzorce pro výpočet obsahu krychle: s = a 2 ). Nejprve je tedy třeba přijít na délku strany menší krychličky, a to ze vzorce v = a 3. Místo V můžeme dosadit hodnotu 125 a tuto hodnotu odmocníme třetí odmocninou. Tím získáme číslo 5. Zapsáno matematicky: V = a = a = a a = 5 cm. Délka strany krychličky je tedy 5 cm. Nyní už je velmi jednoduché vypočítat její obsah (S = a 2 čili s = 5 2 = 25). Menší krychlička má obsah 25 cm 2. 2) Krychli o straně délky 15 cm jsme rozdělili na 7 částí různého tvaru. Přitom každá ze 7 částí se skládá z pomyslných menších krychliček o straně dlouhé 5 cm. Zjistěte, kolik takových krychliček se může nacházet v jaké části, víte-li, že maximální počet menších krychliček v každé ze 7 částí může být roven nanejvýš 4. (Zanedbejme přesné tvary těchto 7 částí, počítejme pouze s jejich počtem menších krychliček.) Řešení: a. Nejprve tedy zjistíme celkový počet krychliček. Známe délku 15 cm a délku 5 cm. Z těchto dvou hodnot vypočítáme objem obou krychlí (V = a 3 ). Větší krychle bude mít tedy objem o velikosti 3375 cm 3 a menší krychlička 125 cm 3. Když vydělíme

9 objem větší krychle objemem menší, dostaneme celkový počet menších krychliček, a to 27. Nyní můžeme řešit opět několika způsoby. Zde je uveden jeden z nich: b. Rozdělujeme tedy 27 krychliček na 7 částí. Když známe podmínku, že maximální počet krychliček v jedné části je 4, můžeme vyloučit některé možnosti a počítat: Výsledkem je tedy rozdělení krychle na 6 částí po 4 menších krychličkách a 1 část po 3 menších krychličkách.

10 DIGIT DIGIT je logická hra pro 1 4 hráče, jejímž autorem je Gerhard Kodys. Tato hra obsahuje 5 dřívek a 55 karet. Na začátku karty zamícháme a jednu kartu otočíme obrázkem nahoru (tzv. vzorová karta, která slouží jako předloha). Dřívka rozložíme na stole podle obrazce na vzorové kartě. Každý hráč obdrží 5 karet. Hráč, který je na řadě smí přemístit pouze jedno dřívko a vytvořit stejný obrazec, který je na jedné z jeho karet. Další průběh hry se liší podle toho, jakou variantu hry hrajete. a) DIGIT Standart Odpovídá li obrazec po přemístění dřívka některému na hráčových kartách, použitou kartu odloží a na řadě je další hráč. Otočené obrazce či jejich zrcadlová zobrazení se považují za stejné! Jestliže hráč nemůže odložit žádnou ze svých karet (tzn. nemůže vytvořit obrazec ze svých karet přesunutím pouze jednoho dřívka), musí si vzít z balíčku další. Vyhrává ten, komu se nejdříve podaří odložit všechny své karty. Ostatním hráčům se zbylé karty započítají jako záporné body. Celkovým vítězem je ten hráč, který má po několika kolech (na jejich počtu je dobré se předem domluvit) nejméně záporných bodů. b) DIGIT Plus

11 Podaří li se hráči vytvořit obrazec, který odpovídá obrazci na jedné z jeho karet, může tuto kartu odložit a je znovu na řadě. Opět platí, že otočené obrazce nebo jejich zrcadlová zobrazení se považují za stejné! v nejlepším případě může hráč odložit všech pět karet hned za sebou. Počet si doplní počet svých karet zase na pět. Z odložených karet si každý hráč během hry tvoří svůj vlastní odkládací balíček. Vítězem se stává ten, komu se během hry podařilo odložit nejvíce karet. Každý hráč získává tolik kladných bodů, kolik karet odložil. Celkovým vítězem je ten hráč, který má po několika kolech (opět záleží na domluvě) nejvíc kladných bodů. c) DIGIT Solitér Tato varianta je pro jednoho hráče, který si otevřeně vyloží na stůl svých pět karet. Stejně jako u varianty DIGIT Plus má hráč možnost dalšího tahu, pokud se mu podaří vytvořit obrazec shodný s obrazcem na jedné z jeho karet. Hned však doplňuje počet svých karet na pět. Nepodaří li se hráči vytvořit ani jeden z obrazců na jeho kartách, musí si zapsat záporný bod za každý další tah, který potřebuje k tomu, aby shodný obrazec nakonec přeci jen vytvořil. Čím méně záporných bodů má hráč po vyčerpání všech karet, tím lepší je jeho výsledek. HODNOCENÍ: 0-5 bodů...výborně! 6-10 bodů...velmi dobře! bodů...dobře! bodů...dostatečně!

12 nad 20 bodů... Musíte cvičit! d) Otevřený DIGIT Varianty DIGIT Standart a DIGIT Plus je možné hrát také s odkrytými kartami. Tak můžou hráči při hře více taktizovat.

13 Tangram Tangram je nejstarší známý mechanický hlavolam na světě, původem ze staré Číny. Začátkem 19. století se rozšířil po západní Evropě a v Severní Americe, kde dostal jméno tangram. Tangram je vlastně čtverec rozdělěný promyšleným způsobem na sedm částí, z nichž lze sestavovat různé geometrické obrazce, obecně známé předměty, siluety zvířat a lidských postav. Úkolem hráče je sestavit různé obrazce podle předlohy.

14 Halma Halma je strategická desková hra pro jednoho nebo více hráčů. Na hracím plánu rozestavíme 32 figurek, prostřední políčko zůstane prázdné. Cílem hry je to, aby vám zůstala po skončení hry na hracím plánu pouze jediná figurka (nejlépe právě přesně uprostřed hracího plánu). Hráč přitom může přeskakovat libovolnou sousední figurku, je-li pole za ní neobsazené. Nelze ovšem přeskakovat přes dvě a více figurek stojících na sousedních polích. Pokud hraje více hráčů, cíl hry zůstává stejný hráči nejsou protivníky, nýbrž spoluhráči.

15 Piškvorky Jistě všem známá (mnohdy především ze školních lavic) hra piškvorky jsou strategickou hrou, ve které spolu soupeří dva hráči. Vyhrává hráč, který jako první vytvoří nepřerušenou řadu čtyř svých figurek. Naše verze piškvorek je rovněž obohacena o prostorovou vizáž této hry a mohou si ji zahrát tedy i zrakově postižení.

16 Domino Původ domina je zahalen tajemstvím. V Evropě o něm nejsou žádné zprávy před 17. stol. Poprvé se tyto destičky objevily snad v Itálii, odkud se dostaly do Francie a při napoleonských válkách je Bonapartovi vojáci roznesli i do jiných zemí. Dnes je to jedna z nejpopulárnějších her na celém světě. Nejstarší zprávy o dominu objevili historici ve starých čínských písemných památkách. Stanovit přesné datum, kdy tato hra vznikla, není však možné, některé zapsané legendy připisují autorství císařskému rádci Hung Mingovi, který žil na přelomu druhého a třetího století, jiné prameny uvádějí až dvacáté století. Čína je však s největší pravděpodobností mateřskou zemí domina. Jisté to však není, protože dominové destičky docela jistě vznikly z hracích kostek, jsou na nich přece stejná očka, jejich počet na obou polích odpovídá vrhu dvou kostek. a kostky se dostaly do Číny v pradávné minulosti z Indie. Základní pravidla (dva nebo čtyři hráči, 28 dominových kostek) Domino je sada obdélníkových kamenů (kostek), rozdělených na poloviny a označených v každé polovině určitým počtem puntíků, podobně jako na hrací kostce. Každá dvojice čísel se vyskytuje právě jednou. Klasické domino obsahuje čísla od 0 do 6, takže celkový počet kostek je 28. Existují ale též varianty s čísly 0 až 9 (těch je 54) a 0 až 12 (těch je 91). Podle počtu ok se k sobě přidávají jednotlivé kostky do řady. Sousední pole předcházející a k ní přiložené kostky musí mít počet ok shodný.

17 1. Hraje se po dvojicích. Hráči sedící naproti sobě hrají společně proti druhé dvojici sedící kolmo. Členové dvojice se ale mezi sebou nesmějí domlouvat. 2. Hraje se tolik partií, až jedna z dvojic dosáhne předem stanoveného počtu bodů, obvykle Všechny kostky se rozloží na stole lícem dolů a důkladně zamíchají. 4. Každý hráč si vylosuje sedm kostek, takže celá sada bude před partií rozebrána. Vylosované kostky si hráč postaví před sebe na hranu tak, aby o nich měl dobrý přehled a ostatní mu do nich neviděli. 5. Hráč, který má před první partií kostku se dvěma šestkami, začíná. Při dalších partiích se hráči v zahajování hry střídají, počínaje hráčem po levici toho, který začínal první partii. 6. Začínající hráč vybere jednu ze svých kostek a položí ji doprostřed stolu. v první partii je to vždy kostka se dvěma šestkami. v dalších partiích to může být libovolná kostka. 7. Hráč, který je na tahu, vybere ze svých kostek takovou, která má alespoň na jedné straně stejný počet ok, jako jeden konec řady kostek vyložených na stole. Tuto kostku přiloží na konec řady tak, aby se strany se stejným počtem ok dotýkaly. 8. Podle tradice se kostky s rozdílnými polovinami kladou na délku, dubly (kostky s oběma polovinami stejnými) na výšku. Pro hru ovšem toto pravidlo nemá zvláštní význam, protože za dubl se tak jako tak musí položit kostka, která má na jedné straně stejný počet ok, jako mají strany dublu. 9. Kostku lze přiložit pouze na jeden či druhý konec řady. Větvení uprostřed řady není dovoleno.

18 10. Hráč, který nemá kostku, kterou je možné přiložit k řadě, řekne dál. Nesmí se vzdát tahu, pokud táhnout může. 11. Partie končí, když jeden hráč přiloží k řadě svou poslední kostku. Všem ostatním hráčům (včetně spoluhráče toho, kdo uzavřel partii) se sečte hodnota kostek, které jim zbývají v ruce. Partii vyhrála dvojice, jejíž součet je nižší, a získává za ni tolik bodů, kolik zbylo v ruce druhé dvojici. 12. Partie rovněž končí v případě, že ani jeden hráč nemůže pokračovat. Vyhrává dvojice, které zbyly v ruce kameny s nižším součtem ok. i v tomto případě získají vítězové za partii tolik bodů, kolik zbylo v ruce jejich soupeřům. 13. Celá hra končí, jestliže jedna z dvojic dosáhla předem stanoveného počtu bodů (např. 100). Matador (pro dva hráče, 28 dominových kostek) V této hře mají zvláštní postavení čtyři kostky: dubl složený z prázdných polí, 6+1, 5+2, 4+3. Kromě první jmenované, jsou to tedy ty kostky, které mají na obou polovinách dohromady 7 oček. Před každou partií odložte tři náhodně vybrané kostky stranou a zcela je vyřaďte ze hry, ostatní zůstanou v "banku". Toto prosté opatření má znemožnit přesný výpočet kostek, které má v rukou soupeř. Oba hráči si vezmou z banku po třech kostkách. Kdo vyhraje los, položí jednu z těchto kostek doprostřed stolu. Druhý k ní přiloží ze své trojice takovou kostku, která doplní počet oček na sedm. Tentokrát se však berou v úvahu ta pole kostek, která budou po přiložení vedle sebe a vzájemně se dotýkat.

19 Osvětlíme si to na příkladu. Jestliže první hráč položí ze své trojice takovou kostku, která má 6 oček v pravém poli a 3 v levém, může druhý hráč přiložit vpravo k šestce jen 1 a vlevo k trojce jen 4. Pokud nemá na žádné kostce 1 ani 4, smí místo toho přiložit matadora jednu ze čtyř výjimečných kostek, o nichž byla řeč na začátku. Matadora lze přiložit kteroukoli polovinou ke každé kostce a součet ok v polích, která se stýkají, nemusí být sedm. Proto je matador kostka zvlášť cenná kostka. Když položíme matadora k řadě, pro vašeho soupeře opět platí normální pravidla hry. Musí přiložit takovou kostku, aby dostal součet sedm oček. Nemáte-li potřebnou kostku a chybí vám i matador, vezmete si jednu kostku z banku. Nehodí-li se ani ta, berete další a další, dokud nemůžete přiložit k řadě kostku podle pravidel nebo nevyčerpáte všechny kostky z banku. Hra končí vaším vítězstvím pokud, se po vyčerpání všech kostek z banku zbavíte těch svých dříve než soupeř. Nemůže-li jeden ani druhý pokračovat v přikládání kostek, odkryjete ty, které vám zbývají v ruce. Kdo má menší součet ok, vítězí. SEVASTOPOL (čtyři hráči, 28 dominových kostek, drobné věci na sázení) Hrajeme o oříšky, třešně, bonbóny, vánoční cukroví a tak podobně. Každý z hráčů dá jeden kousek ze svého talířku do společné misky, která zastupuje bank. Potom hráči odeberou z dominové sady po sedmi kostkách. Hru otevírá ten, který má šestkový dubl (na obou polovinách šestka). Položí ho doprostřed

20 stolu na výšku. Soused po jeho levici k němu přiloží jakoukoli kostku se šestkou. Smí přiložit nejen zprava a zleva jako při jiných dominových hrách, ale také shora nebo zdola. Nemá-li žádnou kostku se šestkou, řekne Dál a vynechá tah. Pak přiloží postupně další hráči po jedné kostce se šestkou nebo vynechají tah. Jakmile leží kolem šestkového dublu čtyři kostky, směřující do čtyř různých světových stran, začíná druhá fáze hry. Až dosud nesměli hráči přidat jinou kostku než se šestkou. Teď si však mohou vybrat jakékoli rameno dominového kříže, který z položených kostek vznikl. Mají tedy na místo obvyklých dvou čtyři možnosti. Opět se pravidelně střídají v přikládání kostek, a kdo dříve odloží poslední, získává tři čtvrtiny banku - například tři ze čtyř bonbónů. Ostatní tři pokračují ve hře. Kdo z nich se zbaví kostek nejdříve, získává poslední bonbón z banku. Zbylí dva vyjdou naprázdno. I ve druhé fázi hry platí pravidlo: Kdo nemůže přiložit kostku, řekne Dál a vynechá tah. Dostanou-li se do slepé uličky všichni čtyři hráči, partie končí. Ukážou si vzájemě kostky, které jim zbývají. Tři čtvrtiny sázky dostane ten, kdo má nejnižší součet oček, čtvrtinu hráč s druhým nejnižším součtem. Sólo domino (jeden hráč, 28 dominových kostek) Obraťte všechny kostky lícem dolů, důkladně je promíchejte a pak si z nich vezměte prvních pět kostek. Převraťte je lícem vzhůru, nejvhodnější kostku položte doprostřed stolu jako základ dominové řady a hned k ní připojte z první pětice dvě další kostky podle pravidel dominové hry. Předpokládejme, že se vám z první pětice podaří položit do řady čtyři kostky. Odeberte tedy ze zásoby kostek (stále obrácených lícem dolů) čtyři nové

21 kostky, převraťte je očky vzhůru a máte opět na výběr pět kostek. Z nich opět přidáte co nejvíce kostek k řadě. Pro všechna další kola platí stejná zásada: kolik kostek se vám podaří připojit k řadě, tolik nových kostek si vezmete ze zálohy. Každé kolo tedy začínáte s pěti kostkami. Hra končí vaším vítězstvím, když postupně rozeberete celou zálohu kostek a připojíte ji k řadě. Zůstanou-li vám v ruce nějaké kostky (třeba jen jedna jediná), které se nedají přiložit ani k levému ani k pravému konci, prohráváte. Někdy končí vaše partie porážkou dřív, než rozeberete celou zálohu - to když nemůžete z pětice kostek obrácených lícem vzhůru přiložit k řadě ano jednu.

22 Čísla Na hrací ploše jsou rozestavěny destičky s čísly od 1 do 15 (vč.), ovšem zpřeházeně. 1 pole je volné. Úkolem je seřadit čísla postupně po řádcích od 1 do 15. Můžete přitom destičky pouze posunovat (žádné přeskakování apod.), a to vždy na volné políčko hrací plochy.

23 Dřívko vs. očko Tento na výrobu velmi jednoduchý hlavolam se skládá z dřevěné tyčinky, která má na jednom konci dírku, jíž je provlečen provázek. Ten je s dřevěnou tyčinkou takto spojen. Provázek však musí být kratší než tyčinka. Cílem je zavěsit tyčinku provlečením přes provázek na nějaké očko (dírku) v látce. Docela dobře poslouží kabát či sako s dírkami na knoflíky.

24 Věž Věž patří mezi logicko-motorické hry pro jednoho a více hráčů. Nejprve musí hráči (sám nebo s pomocí ostatních) sestavit věž z dřevěných destiček, které se na sebe postupně pokládají (vytváříme jakási patra tvořená vždy 3 dřevěnými destičkami barvy zde pokládáme zcela libovolně). Pochopitelně se snažíme pokládat destičky různými směry, aby byla hra složitější a zajímavější. Máme-li sestavenou věž, hra začíná. Hráči postupně hází hrací kostkou, na níž nejsou čísla, ale barvy odpovídající dřevěným destičkám. Podle toho, která barva padne na hrací kostce, vytáhne hráč ze sestavené věže jednu destičku o této barvě. Hra trvá tak dlouho, dokud nedojdou všechny hrací destičky ze sestavené věže, příp. dokud věž nespadne.

25 Vznikne v Opavě Hobby Science Centrum? ŘEŠENÝ PROBLÉM I když je dnešní školství popisováno tak, že se děti už nemusí biflovat látku nazpaměť a měly by vědět, o čem se vlastně právě učí, je stále zřejmé, že se tyto problémy dějí před našima očima a mnoho se nezměnilo. Děti jsou často unavené z nudných výkladů učitelů či profesorů, protože často skutečně nerozumí kantorovu výkladu. To nemusí znamenat, že kantor je špatným učitelem. Pravda je však taková, že dítě neumí jenom v klidu sedět a poslouchat jednoho člověka celých 45 minut (v kuse). Zvlášť pak, když opravdu netuší, o čem učitel/profesor mluví tedy, když si nedokáže představit, co se právě učí. Je tedy potřebné, aby se začalo uvažovat i o jiných formách učení (se), které budou založeny především na principu pochopení na základě podpořené představivosti a zážitku. Je třeba uvažovat o něčem, co děti zaujme, bude je to bavit a budou se k tomu rády vracet. Je stále zřejmější, že dnešní děti tráví příliš mnoho času u počítače, proto uvažujme o něčem, co současně naplní vědomostně děti samotné, ale i část jejich volného času. Z těchto několika málo uvedených důvodů a mnoha dalších vznikla a současně se začala realizovat v roce 2007 myšlenka projektu Hobby Science Centrum. CÍL PROJEKTU Cílem projektu Hobby Science Centrum je tedy především seznámit hlavně děti a mládež s jinými (lepšími) možnostmi učení se učení se z prožitku. Chceme, aby si děti na vlastní kůži vyzkoušely objekty, u nichž budou muset používat logického myšlení a mnohdy také využít svých znalostí načerpaných právě ve školních lavicích. Cílem je rovněž naučit lidi zjednodušit si a zpříjemnit školu, přistoupit na onu zábavnější, velmi názornou a pro děti více přístupnou formu učení. Naším největším cílem je potom založení tzv. Hobby Science Centra, kde budou námi vyrobené objekty této práce a mnohé další interaktivní objekty (samozřejmě nadále související s tímto tématem) přístupné široké veřejnosti a kde budou moci přicházet nejen žáci se svými učiteli, ale i rodiče s dětmi nebo starší lidé, kteří mají chuť si popřemýšlet a pobavit se.

26 Co vše bude samotné Hobby Science Centrum obsahovat? Je jasné, že děti musí centrum přitahovat a musí se v něm rozhodně bavit. Nesmíme však zapomínat na to, proč má centrum vlastně vzniknout. Proto by tedy děti měly mít možnost využívat nových znalostí nebo být znalostmi obohacovány. Hobby Science Centrum by mělo tedy zahrnovat logické hry, hlavolamy a interaktivní objekty. Mělo by se stát jakýmsi centrem zábavy a vědomostí (především pro děti) současně. ZÁVĚREM V následujících měsících budeme dále připravovat nové a nové hlavolamy, hry apod. Měly by vznikat objekty zaměřené na lepší pochopení výuky nejen matematiky a fyziky, ale i chemie, biologie (přírodopisu), společenských věd a dalších vědních oborů. Momentálně není k dispozici dostatek finanční podpory pro vznik samotného centra, proto do doby, než bude toto Hobby Science Centrum zřízeno, budou tyto hry a hlavolamy zprostředkovávány různými způsoby žákům základních i středních škol. Doufáme, že naučíme lidi učit (se) i (a právě) pomocí názorných příkladů, nechat mladé vyzkoušet si probíranou látku na vlastní kůži a tím je vše i mnohem lépe a rychleji naučit (je dokázáno, že děti si vše lépe zapamatují názornou a zábavnou formou) a zpříjemnit jim tak školu. Poděkování Děkujeme panu V. Fajkusovi za vyhotovení veškerých her. Děkujeme Statutárnímu městu Opava za finanční příspěvek na nákup dřeva. Děkujeme Střední škole technické v Opavě.

Hra pro 2 10 hráčů od deseti let. OBSAH HRY CÍL HRY

Hra pro 2 10 hráčů od deseti let. OBSAH HRY CÍL HRY Hra pro 2 10 hráčů od deseti let. OBSAH HRY 104 hracích karet s čísly 1 104, pravidla hry CÍL HRY Na všech kartách jsou symboly krav. Každá kráva, kterou během hry vezmete, znamená jeden minusový bod.

Více

Od Uwe Rosenberga Pro 2 až 5 hráčů od 10 let, 40 minut

Od Uwe Rosenberga Pro 2 až 5 hráčů od 10 let, 40 minut Od Uwe Rosenberga Pro 2 až 5 hráčů od 10 let, 40 minut Herní materiál 65 karet přísad na pizzu (13 od každého druhu: olivy, papričky, žampiony, salám a ananas) 40 karet s objednávkami (8 od každé v 5 barvách

Více

Habermaaß-hra 4530. Terra Kids Země světa

Habermaaß-hra 4530. Terra Kids Země světa CZ Habermaaß-hra 4530 Terra Kids Země světa Terra kids Země světa Vzrušující poznávací hra pro 2-4 cestovatele ve věku od 8 do 99 let. Herní nápad: zaměstnanci Haba Ilustrace: Albert Kokai Délka hry: cca.

Více

NÁVOD. SPOJUJ SLŮVKA téma: DŮM. vzdělávací hra ve 2 variantách od 7 let

NÁVOD. SPOJUJ SLŮVKA téma: DŮM. vzdělávací hra ve 2 variantách od 7 let NÁVOD SPOJUJ SLŮVKA téma: DŮM vzdělávací hra ve 2 variantách od 7 let Dílky s obrázky a anglickými slovíčky, které popisující obsah těchto obrázků jsou jednoduchou a atraktivní formou výuky pro nejmladší.

Více

ODDVILLE hra pro 2 4 hráče od 10 let

ODDVILLE hra pro 2 4 hráče od 10 let ODDVILLE hra pro 2 4 hráče od 10 let Obsah hry: 64 karet budov/mincí 1 karta startovního náměstí 16 karet dělníků (4 od barvy) 36 figurek (9 od barvy) 1 deska zdrojů 12 karet postav (3 od jené gildy) Hráči

Více

NÁVOD LOGIX mini Hra pro 2-4 hráče

NÁVOD LOGIX mini Hra pro 2-4 hráče NÁVOD LOGIX mini Hra pro 2-4 hráče Cíl hry: Každý hráč si na začátku vylosuje kartu s tajným kódem (vzorem rozložení kuliček). V průběhu partie hráči pokládají na desku nové kuličky nebo přemisťují stávající

Více

ZAZVOŇ A VYHRAJ! Počet hráčů: 2 6 osob Věk: od 6 let Délka hry: cca 20 minut

ZAZVOŇ A VYHRAJ! Počet hráčů: 2 6 osob Věk: od 6 let Délka hry: cca 20 minut ZAZVOŇ A VYHRAJ! Počet hráčů: 2 6 osob Věk: od 6 let Délka hry: cca 20 minut Obsah: 72 hracích karet - 64 karet s ovocem, 3 karty se slonem, 3 karty s opicí, 2 karty s prasátkem 1 zvonek 1 pravidla hry

Více

Aquaretto. Hra pro 2 až 5 hráčů, od 10ti let, délka hry cca 45 minut

Aquaretto. Hra pro 2 až 5 hráčů, od 10ti let, délka hry cca 45 minut Aquaretto Hra pro 2 až 5 hráčů, od 10ti let, délka hry cca 45 minut Každý hráč vlastní jednu vodní zoologickou zahradu. Hráči se snaží přilákat do svého vodní parku co nejvíce návštěvníků. Snaží se proto

Více

Habermaaß-hra 4511. Divocí Vikingové

Habermaaß-hra 4511. Divocí Vikingové CZ Habermaaß-hra 4511 Divocí Vikingové Hra Habermaaß č. 4511 Divocí Vikingové Riskantní sázková hra pro 2 5 odvážných Vikingů ve věku 6 99 let. Autor: Ilustrace: Délka hry: Wolfgang Dirscherl Michael Menzel

Více

CAESAR & KLEOPATRA (Caesar & Cleopatra)

CAESAR & KLEOPATRA (Caesar & Cleopatra) CAESAR & KLEOPATRA (Caesar & Cleopatra) Wolfgang Lüdtke Caesar a Kleopatra jsou ve sporu. Jedná se o nezávislost Egypta. Pomocí šikovného nasazení povolených a méně povolených prostředků se oba snaží získat

Více

V zemi skřítků se hráči snaží navštívit co nejvíce měst. Musíte kombinovat jakou krajinou a jakým dopravním prostředkem budete cestovat.

V zemi skřítků se hráči snaží navštívit co nejvíce měst. Musíte kombinovat jakou krajinou a jakým dopravním prostředkem budete cestovat. Elfenland Počet hráčů: 2-6 Doporučený věk: nejméně 10 let Délka hry: 60 až 80 minut Vydavatel: Amigo Rok vydání: 1998 Autor: Alan R. Moon V zemi skřítků se hráči snaží navštívit co nejvíce měst. Musíte

Více

Habermaaß-hra 2404. Domino Had z číslic a obrázků

Habermaaß-hra 2404. Domino Had z číslic a obrázků CZ Habermaaß-hra 2404 Domino Had z číslic a obrázků Domino Had z číslic a obrázků Barevná a veselá paměťová hra s čísly pro 2-4 děti ve věku od 4 let. Obsahuje i variantu pro jednoho hráče. Design: Jutta

Více

Cíl hry: Cílem hry je získat počet bodů, který si hráči stanoví na začátku. Body lze získat za slova složená z písmen na vylosovaných kostkách.

Cíl hry: Cílem hry je získat počet bodů, který si hráči stanoví na začátku. Body lze získat za slova složená z písmen na vylosovaných kostkách. Návod PÍSMENKOBRANÍ naučná hra ve 2 variantách - doporučený věk od 7 let - počet hráčů: 2-3 Obsah balení: 1) kostky s písmeny 25 ks 2) sáček 1 ks 3) provázky 3 ks 4) kostka s čísly 1 ks 5) poznámkový blok

Více

Hráč, který je na tahu musí vyložit předem daný počet karet z ruky. Počet karet je určen počtem symbolů

Hráč, který je na tahu musí vyložit předem daný počet karet z ruky. Počet karet je určen počtem symbolů EMANUELLE ORNELLA OLTRE MARE BENÁTŠTÍ OBCHODNÍCI MEZI ORIENTEM A ZÁPADEM HERNÍ MATERIÁL 98 karet zboží sedmi druhů (8x drahokamy, 10x svitky, 12x hedvábí, 14x sůl, 16x keramika, 18x olivy, 20x obilí) 1

Více

Habermaaß-hra 8679A /4716N. Hrad Strašidlákov karetní hra

Habermaaß-hra 8679A /4716N. Hrad Strašidlákov karetní hra CZ Habermaaß-hra 8679A /4716N Hrad Strašidlákov karetní hra Hrad Strašidlákov karetní hra Roztřesená hra pro 2-4 malé duchy ve věku 4 do 99 let. Autoři: Kai Haferkamp & Markus Nikisch Ilustrace: Sabine

Více

Riichi Mahjong. ~ snadno a rychle ~

Riichi Mahjong. ~ snadno a rychle ~ Riichi Mahjong ~ snadno a rychle ~ Mahjong je nejpopulárnější (dle wikipedie) stolní hra v Japonsku, s milióny hráčů, tisícovkami heren a mimo jiné i spoustou mangy a anime. I přes to se západní svět jejímu

Více

Chytrý medvěd učí počítat

Chytrý medvěd učí počítat CZ Habermaaß-hra 3151A /4547N Chytrý medvěd učí počítat Medvědí kolekce vzdělávacích her pro 2 až 5 hráčů ve věku od 4 do 8 let. S navlékacím počítadlem Chytrého medvěda a třemi extra velkými kostkami.

Více

Habermaaß-hra 4789A /4092N. Super nosorožec Rhino

Habermaaß-hra 4789A /4092N. Super nosorožec Rhino CZ Habermaaß-hra 4789A /4092N Super nosorožec Rhino Super nosorožec Rhino Napínavá stavební 3-D hra pro 2-5 super hrdinů od 5-99 let. Authors: Steven Strumpf & Scott Frisco Licence: Excel Global Development

Více

Hra obsahuje: Příprava na hru: Desková hra pro odvážné dobrodruhy s chladnou hlavou č e s k ý n á v o d

Hra obsahuje: Příprava na hru: Desková hra pro odvážné dobrodruhy s chladnou hlavou č e s k ý n á v o d Desková hra pro odvážné dobrodruhy s chladnou hlavou č e s k ý n á v o d Počet hráčů: 2-4 Věk hráčů: 10-99 let Hra obsahuje: 1 herní plán 36 šestiúhelníkových tabulek, znázorňujících prostor, odhalovaný

Více

Dinosauří Člověče nezlob se

Dinosauří Člověče nezlob se Dinosauří Člověče nezlob se Hra pro 2 až 4 hráče od 4 let. Každý dětský soubor her musí obsahovat nejoblíbenější hru Člověče nezlob se. Zahrajte si tuto klasiku hracím plánu s dinosaury. 1.1. Každý hráč

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení šablony/označení sady VY_32_INOVACE_04_M3 M 3

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení šablony/označení sady VY_32_INOVACE_04_M3 M 3 Záznamový arch Název školy: Základní škola a Mateřská škola Brno, Bosonožské nám. 44, příspěvková organizace Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2499 Číslo a název šablony klíčové aktivity: III/2 Inovace

Více

Habermaaß-hra 3389A /4521N. Počítání s piráty (mini verze)

Habermaaß-hra 3389A /4521N. Počítání s piráty (mini verze) CZ Habermaaß-hra 3389A /4521N Počítání s piráty (mini verze) Počítání s piráty mini verze Vzdělávací hra pro 2 až 4 piráty ve věku od 6 do 99 let. Obsahuje variantu pro jednoho hráče. Autor: Wolfgang Dirscherl

Více

Uwe Rosenberg 2006 NOMINACE

Uwe Rosenberg 2006 NOMINACE Uwe Rosenberg HRA ROKU 2006 NOMINACE Uwe Rosenberg Počet hráčů: 3-5 Věk: od 12 let Doba trvání: ca. 45 minut Obsah: 104 hracích karet 6 karet 3. fazolové pole 1 návod ke hře CÍL HRY Každý hráč obchoduje

Více

Habermaaß-hra 4973. Zvířecí pyramida: A jsme zpět!

Habermaaß-hra 4973. Zvířecí pyramida: A jsme zpět! CZ Habermaaß-hra 4973 Zvířecí pyramida: A jsme zpět! Zvířecí pyramida: A jsme zpět! Rozviklaná rotující stavěcí hra pro 2 až 4 hráče ve věku 5 99 let. Autoři: Klaus Miltenberger, Kristin Múckel Ilustrace:

Více

strategická desková hra pro dva hráče

strategická desková hra pro dva hráče strategická desková hra pro dva hráče Hrací potřeby: Sada 10 hracích kamenů pro každého hráče: 2 Pěšáci, 2 Rytíři, 1 Věž, 1 Zvěd, 1 Generál, 1 Katapult, 1 Lučištník, 1 Král 1 kámen se symbolem vlajky 4

Více

Eufrat a Tigris HRACÍ MATERIÁL PŘÍPRAVA NA HRU. Sestavení monumentů. Příprava hrací desky. Výběr dynastie

Eufrat a Tigris HRACÍ MATERIÁL PŘÍPRAVA NA HRU. Sestavení monumentů. Příprava hrací desky. Výběr dynastie HRACÍ MATERIÁL Eufrat a Tigris 1 hrací deska 153 civilizačních kartiček - 30 černých osady - 57 červených chrámy - 36 modrých farmy - 30 zelených tržiště 8 kartiček katastrof 4 spojovací kartičky 4 kartičky

Více

Princes of Florence - Pro Ludo

Princes of Florence - Pro Ludo Princes of Florence - Pro Ludo Die Fürsten von Florenz Pravidla pro rozšíření (Pro Ludo) Pravidla pro 2 hráče Při hře 2 hráčů použijte následující pravidla: Peníze do začátku: 2500 Florinů Základní cena

Více

Habermaaß-hra 4094. Princezna Kouzelná víla

Habermaaß-hra 4094. Princezna Kouzelná víla CZ Habermaaß-hra 4094 Princezna Kouzelná víla Princezna Kouzelná víla Paměťová a kreslící hra pro družstva pro 2-4 víly od 4 do 10 let. Autor: Ilustrace: Délka hry: Thilo Hutzler Anja Rieger přibližně

Více

CÍL HRY HERNÍ MATERIÁL PŘÍPRAVA HRY

CÍL HRY HERNÍ MATERIÁL PŘÍPRAVA HRY VÝSTAVBA PRVNÍ ČÁSTI POBŘEŽÍ Začíná hráč se světlými figurkami. Táhne vrchní krajinu z balíčku a přiloží ji ke krajině s delfínem uprostřed stolu. Nakonec položí jednoho svého Řeka do města, jednu svou

Více

NA ZÁPAD! (Go West!)

NA ZÁPAD! (Go West!) NA ZÁPAD! (Go West!) Leo Colovini 1.0 ÚVOD Na konci 18. století se zájmy USA upíraly díky osidlování vnitrozemí a přistěhovalectví ze západní, střední a severní Evropy stále více k dobytí Západu rozšiřování

Více

Doba. 1. Položte herní plán doprostřed stolu. 2. Žetony jídla roztřiďte podle hodnot a umístěte je na loviště.

Doba. 1. Položte herní plán doprostřed stolu. 2. Žetony jídla roztřiďte podle hodnot a umístěte je na loviště. Herní materiál: 1 herní plán 4 desky hráčů 58 surovin ze dřeva 40 dřevěných figurek 8 značek ve dvou velikostech 53 žetonů jídla 28 kartiček budov 18 žetonů nástrojů 1 figurka začínajícího hráče 36 civilizačních

Více

Možné umístění karty. V tomto příkladu je pět možných míst, kam je možné umístit kartu Člověk.

Možné umístění karty. V tomto příkladu je pět možných míst, kam je možné umístit kartu Člověk. Jak se hraje Cardline? Vítězí ten hráč, který jako první úspěšně umístí svoji poslední kartu. Každý hráč se ve svém tahu pokouší umístit jednu ze svých karet na správné místo. Pokud hráč umístí kartu špatně,

Více

Před první hrou setřiďte karty podle přiloženého pořadníku do drážek v krabici. 500 karet 130 karet peněz Název

Před první hrou setřiďte karty podle přiloženého pořadníku do drážek v krabici. 500 karet 130 karet peněz Název Něco visí ve vzduchu. Správce vypadá, jako by skrýval tajemství. Tvůj věrný sluha tě však varuje. Chystá se spiknutí. Tohle si přece nenecháš líbit. Vymysli vlastní plán, využij svého vlivu a známostí.

Více

Habermaaß-hra 4934. Rozruch na ledovci

Habermaaß-hra 4934. Rozruch na ledovci CZ Habermaaß-hra 4934 Rozruch na ledovci Rozruch na ledovci Odvážná cvrnkací hra pro 2 až 4 polární zvířátka ve věku od 5 do 9 let. Autor: Heinz Meister Ilustrace: Stephan Pricken Délka hry: cca. 15 minut

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Habermaaß-hra 4280. Nešikovná čarodějnice

Habermaaß-hra 4280. Nešikovná čarodějnice CZ Habermaaß-hra 4280 Nešikovná čarodějnice Nešikovná čarodějnice Okouzlující sledovací hra podporující rychlé rozhodování, pro 2 až 4 hráče ve věku od 5 do 99 let. Hra má FEX efekt pro zvýšení stupně

Více

Habermaaß-hra 3615A /4714N. Kartová hra Najdi správný pár

Habermaaß-hra 3615A /4714N. Kartová hra Najdi správný pár CZ Habermaaß-hra 3615A /4714N Kartová hra Najdi správný pár Kartová hra Najdi správný pár Monstrózně rychlá vyhledávací hra pro 2 až 6 hráčů ve věku od 4 do 99 let. Zahrnuje variantu pro experty na sbírání

Více

Obsah hry. Cíl hry. Hra od Dirka Henna pro 2-6 hráčů

Obsah hry. Cíl hry. Hra od Dirka Henna pro 2-6 hráčů Hra od Dirka Henna pro 2-6 hráčů V malém městečku Alhambra se přední středověcí stavitelé z Evropy a Arábie rozhodli postavit obrovské paláce a nádherné zahrady. Staňte se jedním ze stavitelů, najměte

Více

UPPSALA. Herní materiál. Cíl hry. Pro 2 až 6 hráčů od 10 let

UPPSALA. Herní materiál. Cíl hry. Pro 2 až 6 hráčů od 10 let UPPSALA Pro 2 až 6 hráčů od 10 let Uppsala! Proč právě Uppsala? Že se v evropských městech skvěle vyznáte? Ale kde je zrovna Uppsala? Zřejmě leží na západ od Sankt Petersburgu. Leží ale na východ, nebo

Více

Pravidla hry Joker. jméno jméno jméno jméno Součet zbylých karet v prvním kole

Pravidla hry Joker. jméno jméno jméno jméno Součet zbylých karet v prvním kole Pravidla Joker Pravidla hry Joker Pravidla Joker pro druţstvo Pravidla Joker pro systém vyřazování Tabulka pro rozmístění hráčů ke stolům podle čísla losu Pravidla hry Joker Jednotlivci: Začíná se losováním

Více

MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA

MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA pro žáky základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií 65. ROČNÍK, 2015/2016 http://math.muni.cz/mo Milí mladí přátelé, máte rádi zajímavé matematické úlohy a chtěli byste

Více

Příprava hry. Průběh hry

Příprava hry. Průběh hry Ve Vikings: Warriors of the North se hráči ujímají rolí vikingských jarlů, kteří bojují o nadvládu nad severem a korunu Konunga. Moc získá ten, kterému se jako prvnímu podaří vyloupit všechny vesnice a

Více

Design: Wilfried a Marie Fort

Design: Wilfried a Marie Fort Pravidla hry Design: Wilfried a Marie Fort Obsah hry 30 dřevěných dílků (5 různých tvarů, každý v 6 barvách) 14 vodních kapek Příprava hry Umístěte dřevěné dílky na hromádku doprostřed hrací plochy. Vodní

Více

Herní materiál. Pro 2 až 6 hráčů od 10 let

Herní materiál. Pro 2 až 6 hráčů od 10 let Pro 2 až 6 hráčů od 10 let Kotěhůlky! Proč právě Kotěhůlky? Že se v českých, moravských a slezských městech skvěle vyznáte? Ale kde jsou zrovna Kotěhůlky? On je to vlastně takový chyták. Kotěhůlky na mapě

Více

Habermaaß-hra 4646. Chutná nebo nechutná?

Habermaaß-hra 4646. Chutná nebo nechutná? CZ Habermaaß-hra 4646 Chutná nebo nechutná? Chutná nebo nechutná? Hra podporující exekutivní funkce pro 2 4 hráče ve věku od 4 do 99 let. Využívá Fex-efekt na zvýšení stupně obtížnosti hry. Autoři: Markus

Více

Varování! Hry jsou nevhodné pro děti do 3 let. Výrobce: BEX Sport AB, Švédsko. Dovozce: STOA-Zahradní minigolf s.r.o.

Varování! Hry jsou nevhodné pro děti do 3 let. Výrobce: BEX Sport AB, Švédsko. Dovozce: STOA-Zahradní minigolf s.r.o. Výrobce: BEX Sport AB, Švédsko Dovozce: STOA-Zahradní minigolf s.r.o. Údržba: Skladujte na suchém místě uložené ve vaku/boxu, který je součástí balení. Výrobky odpovídají normě EN-71. Distributor: Varování!

Více

Habermaaß-hra 4935. Magie stínů

Habermaaß-hra 4935. Magie stínů CZ Habermaaß-hra 4935 Magie stínů Magie stínů Magická stínová hra pro 2 až 4 hráče ve věku od 4 do 99 let. Autor: Kai Haferkamp Ilustrace: Marc Robitzky Délka hry: cca. 15 až 20 minut Obsah: 4 malé kouzelné

Více

Habermaaß-hra 4446. Nadýchaný koláč

Habermaaß-hra 4446. Nadýchaný koláč CZ Habermaaß-hra 4446 Nadýchaný koláč Nadýchaný koláč Foukací hra pro 1-4 hráče ve věku od 4 do 12 let s herní variantou pro foukače profesionály. Tato hra procvičuje motoriku rtů a úst čímž se hravou

Více

Vědomostní hra pro 2 až 6 hráčů od 10 let, ve které najdete téměř všechno o zvířatech.

Vědomostní hra pro 2 až 6 hráčů od 10 let, ve které najdete téměř všechno o zvířatech. Vědomostní hra pro 2 až 6 hráčů od 10 let, ve které najdete téměř všechno o zvířatech. Možná tušíte, že žirafa může být vysoká přes 5 metrů a krokodýl nilský může vážit až 700 kilogramů. Ale víte, jak

Více

Úloha 1 prokletá pyramida

Úloha 1 prokletá pyramida Úloha 1 prokletá pyramida a) V celé dolní řadě Baltíkovy plochy vyčarujte pouštní písek (z předmětu 148). Baltík si stoupne na povrch této pouště (tj. na políčkovou pozici X=0, Y=8), dojde až ke středu

Více

Obsah herní sady: 40x dřevěný kámen hrací deska návod

Obsah herní sady: 40x dřevěný kámen hrací deska návod Japonské šachy Obsah herní sady: 40x dřevěný kámen hrací deska návod www.shogi.cz info@shogi.cz /Shogicz Online návod: http://www.shogi.cz/navod.pdf CZ O hře Shogi 1 Rychlá pravidla 2 Rozestavění kamenů

Více

Rozšířený obchod. Náhrada za slabý list (karty v ruce)

Rozšířený obchod. Náhrada za slabý list (karty v ruce) Tato alternativní pravidla jsou určena hráčům, kteří již mají s hrou World of Tanks: Rush určité zkušenosti a chtěli by svůj zážitek ze hry prohloubit, a také obecně zkušeným hráčům moderních společenských

Více

KAMIONEM PO EVROPĚ "Kdo si hraje, nezlobí!" Vyrobeno výrobním družstvem Eva ve spolupráci s FaF VFU BRNO Nápad: Výrobní družstvo disk Říčany

KAMIONEM PO EVROPĚ Kdo si hraje, nezlobí! Vyrobeno výrobním družstvem Eva ve spolupráci s FaF VFU BRNO Nápad: Výrobní družstvo disk Říčany KAMIONEM PO EVROPĚ "Kdo si hraje, nezlobí!" Vyrobeno výrobním družstvem Eva ve spolupráci s FaF VFU BRNO Nápad: Výrobní družstvo disk Říčany OBSAH HRY: 1. Herní plán 2. Kamiony z moduritu - 6 ks. 3. Karty

Více

VYZNÁTE SE VE SVĚTĚ? Pro 2 6 hráčů od 10 let.

VYZNÁTE SE VE SVĚTĚ? Pro 2 6 hráčů od 10 let. KDE LEŽÍ Honolulu VYZNÁTE SE VE SVĚTĚ? Pro 2 6 hráčů od 10 let. Honolulu! Proč právě Honolulu? Že se v evropských, asijských, amerických, či afrických městech skvěle vyznáte? Ale kde leží Honolulu? Zřejmě

Více

Teorie her a ekonomické rozhodování. 4. Hry v rozvinutém tvaru

Teorie her a ekonomické rozhodování. 4. Hry v rozvinutém tvaru Teorie her a ekonomické rozhodování 4. Hry v rozvinutém tvaru 4.1 Hry v rozvinutém tvaru Hra v normálním tvaru hráči provedou jediné rozhodnutí a to všichni najednou v rozvinutém tvaru řada po sobě následujících

Více

Možná umístění karet: Tento příklad nabízí pět možných umístění, kam je možné zahrát kartu Švýcarska. Německo Braniborská brána, Berlín

Možná umístění karet: Tento příklad nabízí pět možných umístění, kam je možné zahrát kartu Švýcarska. Německo Braniborská brána, Berlín VE ZKRATCE Pokud se hráč v průběhu kola stane jediným hráčem, který se zbavil své poslední karty, stává se vítězem hry. Když je hráč na tahu, musí se snažit umístit jednu ze svých karet na správné místo.

Více

Habermaaß-hra 4931. Koza s motýlkem

Habermaaß-hra 4931. Koza s motýlkem CZ Habermaaß-hra 4931 Koza s motýlkem Koza s motýlkem Kombinační hra pro 2-6 hráčů ve věku od 5 do 99let. S "Fex efektem" pro větší zábavu a větší namáhání mozkových závitů! Autoři: Christiane Hüpper,

Více

Príprava hry. 1. Umístěte nový herní plán na původní, jak je zobrazeno níže. jídla na loviště

Príprava hry. 1. Umístěte nový herní plán na původní, jak je zobrazeno níže. jídla na loviště Príprava hry Herní materiál: 1 herní plán 1 deska hráče (pro 5. hráče) 10 dřevěných figurek černé barvy (pro 5. hráče) 3 černé dřevěné kostičky (2 velké, 1 malá) 4 malé kostičky ve 4 barvách 10 dřevěných

Více

BRIDGE. 7 zdvihů 1 trik 8 zdvihů 2 triky 9 zdvihů 3 triky 10 zdvihů 4 triky 11 zdvihů 5 triků 12 zdvihů 6 triků 13 zdvihů 7 triků

BRIDGE. 7 zdvihů 1 trik 8 zdvihů 2 triky 9 zdvihů 3 triky 10 zdvihů 4 triky 11 zdvihů 5 triků 12 zdvihů 6 triků 13 zdvihů 7 triků BRIDGE Název je odvozen od anglického slova "bridge", což je v překladu "most". Hra se stala tak populární a rozšířenou, že si její autorství připisují různé národy světa - Angličané, Francouzi, Rusové,

Více

Každý hráč dostane 1 list s herním plánem. Připraví se 6 kostek. Navíc potřebuje každý hráč tužku. Určí se, kdo začíná.

Každý hráč dostane 1 list s herním plánem. Připraví se 6 kostek. Navíc potřebuje každý hráč tužku. Určí se, kdo začíná. Herní materiál 6 kostek se surovinami blok s 60 herními plány Příprava Každý hráč dostane list s herním plánem. Připraví se 6 kostek. Navíc potřebuje každý hráč tužku. Určí se, kdo začíná. Princip hry

Více

Hra pro 3 4 hráče od 8 let, hrací doba: 45-60 min.

Hra pro 3 4 hráče od 8 let, hrací doba: 45-60 min. Autor: Sébastien Pauchon Illustrationen: Arnaud Demaegd Layout: Cyril Demaegd Yspahan FAQ & Forum: http://www.ystari.com Překlad: CAULY přeloženo pro www.svet-deskovych-her.cz Hra pro 3 4 hráče od 8 let,

Více

Mlýnek (typový výrobek)

Mlýnek (typový výrobek) Mlýnek (typový výrobek) Popis: Středověká a dodnes oblíbená desková hra, známá po celé Evropě (například u Velkomoravanů). Hra je určena pro dva hráče. Počet žetonů celkem: 9 vs. 9 Parametry: Čtvercová

Více

Razzia!. Od Reinera Knizia

Razzia!. Od Reinera Knizia Razzia!. Od Reinera Knizia Počet hráčů: 2 5 Věk: od 12 let Hrací doba: přibližně 45 minut Herní materiál. 99 karet kořistí (obsahují 6 typů karet s barevně odlišným rámečkem) 20 červených 20 cetek (4 od

Více

KOLÉBKA RENESANCE. (Die Wiege der Renaissance)

KOLÉBKA RENESANCE. (Die Wiege der Renaissance) KOLÉBKA RENESANCE (Die Wiege der Renaissance) Hanno Kuhn Wilfried Kuhn Počet hráčů: 2-4 Věk: od 12 let Délka hry: 45-60 min Herní materiál 36 historických událostí Poznámka: Texty událostí mají různou

Více

Habermaaß-hra 4778A /4680N. První hra Stavění zvířátek

Habermaaß-hra 4778A /4680N. První hra Stavění zvířátek CZ Habermaaß-hra 4778A /4680N První hra Stavění zvířátek První hra Stavění zvířátek Tři skládací hry se zvířaty pro 1-4 hráče ve věku od 2let. Autor: Klaus Miltenberger Ilustrace: Kristin Muckel Délka

Více

Notre Dame. Stefan Feld

Notre Dame. Stefan Feld HRACÍ MATERIÁL Notre Dame Stefan Feld 5 částí hrací desky (městské čtvrti) 3 kartičky Notre Dame (po jedné trojúhelníkové, čtvercové a pětiúhelníkové) 45 akčních karet (nemocnice, rezidence, klášterní

Více

ANOTACE K VÝUKOVÉ SADĚ č. VY_32_INOVACE_01_03_MAT_Pr

ANOTACE K VÝUKOVÉ SADĚ č. VY_32_INOVACE_01_03_MAT_Pr Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast (předmět) Autor ANOTACE K VÝUKOVÉ SADĚ č. VY_32_INOVACE_01_03_MAT_Pr CZ.1.07/1.5.00/34.0705 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím

Více

Vážený zákazníku, V e-mailu prosím uveďte své jméno, příjmení, přesnou adresu včetně PSČ a název chybějícího prvku hry.

Vážený zákazníku, V e-mailu prosím uveďte své jméno, příjmení, přesnou adresu včetně PSČ a název chybějícího prvku hry. Vážený zákazníku, kompletování našich her věnujeme zvláštní péči. Pokud přesto ve vašem balení některá součást hry chybí (za což se velmi omlouváme), můžete reklamaci vyřídit e-mailem na adrese info@pygmalino.cz.

Více

Habermaaß-hra 4232. Černý pirát

Habermaaß-hra 4232. Černý pirát CZ Habermaaß-hra 4232 Černý pirát Černý pirát Hra pro 2-4 hráče, ve věku od 5-99 let. Dobří a poctiví mořeplavci plují od jednoho ostrova pokladů k dalšímu. V patách je jim ale Černý pirát Černovous Mořský

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Projekt: Přispějme k ještě kvalitnější a modernější výuce na ZŠ Chotěboř Buttulova Registrační číslo projektu CZ.01.07/1.1.01/01.0004 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním

Více

pravidla hry pravidla

pravidla hry pravidla pravidla hry Úvod Abaku je početní hra pro jednoho až čtyři hráče. Hru může hrát každý, kdo ví, že 1 + 1 = 2. K vítězství však budete potřebovat ještě něco navíc: budete muset zvolit správnou strategii,

Více

PROSTOROVÁ ORIENTACE A MATEMATICKÉ PŘEDSTAVY PŘEDŠKOLNÍHO DÍTĚTE

PROSTOROVÁ ORIENTACE A MATEMATICKÉ PŘEDSTAVY PŘEDŠKOLNÍHO DÍTĚTE Metodická příručka PROSTOROVÁ ORIENTACE A MATEMATICKÉ PŘEDSTAVY PŘEDŠKOLNÍHO DÍTĚTE Mgr. Jiřina Bednářová Obsah Projekt Skládám, tvořím myslím...4 Prostorová orientace...5 Oslabení prostorového vnímání...7

Více

Na počátku hry nemáš nic než trochu peněz a malé pozemky. Dominion svět plný napínavých dobrodružství.

Na počátku hry nemáš nic než trochu peněz a malé pozemky. Dominion svět plný napínavých dobrodružství. Na počátku hry nemáš nic než trochu peněz a malé pozemky. Avšak brány světa jsou ti otevřeny dokořán, neboť svou říši si můžeš budovat stavbou vesnic, založením tržiště či postavením trůnního sálu. Ale

Více

Habermaaß-hra 5583. Moje první hra. Život na farmě. Figurky mláďata

Habermaaß-hra 5583. Moje první hra. Život na farmě. Figurky mláďata CZ Habermaaß-hra 5583 Moje první hra Život na farmě Figurky mláďata Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti

Více

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE Jen chvilka postačí k pochopení pravidel a k jejich vysvětlení příteli. Magnetická výzva je zábavná, strhující, poučná kombinační hra, která kombinuje hru a zábavu s

Více

Stavba lodí. 3. Instalace plachty Plachtu navlečte na stěžeň směrem k přídi (A) a posouvejte ji, dokud nezapadne do zářezu č. 4 (B).

Stavba lodí. 3. Instalace plachty Plachtu navlečte na stěžeň směrem k přídi (A) a posouvejte ji, dokud nezapadne do zářezu č. 4 (B). Pro 2 4 hráče od 10 let Autor oblíbené hry Osadníci z Katanu vás nyní zve s novou originální hrou do rozbouřených mořských vln. Bojujte proti pirátům, chytře naplánujte své obchodní strategie a pomozte

Více

Laser game. Návod ke hře. Manual ver. 1.1

Laser game. Návod ke hře. Manual ver. 1.1 Laser game Návod ke hře Manual ver. 1.1 Praha 01/2010 Khet je zábavná a snadno pochopitelná hra, protože se všemi figurami se na rozdíl od šachů pohybuje stejným způsobem. Cílem hry je osvětlení, zasažení

Více

Usekne-li Honza 1 hlavu, narostou dva ocasy. Tento tah můžeme zakreslit následujícím způsobem: Usekne-li 2 hlavy, nic nenaroste.

Usekne-li Honza 1 hlavu, narostou dva ocasy. Tento tah můžeme zakreslit následujícím způsobem: Usekne-li 2 hlavy, nic nenaroste. Řešení 2. série Řešení J-I-2-1 1. krok: Číslici 2 ve třetím řádku můžeme dostat jedině násobením 5 4 = 20, 5 5 = 25. Tedy na posledním místě v prvním řádku může být číslice 4 nebo 5. Odtud máme i dvě možnosti

Více

Čtvercové, krychlové a teseraktové minipiškvorky

Čtvercové, krychlové a teseraktové minipiškvorky Čtvercové, krychlové a teseraktové minipiškvorky strategie hry Mgr. Michal Musílek červen 2006 1 Pravidla hry minipiškvorky Minipiškvorky jsou zjednodušená verze piškvorek, která se hraje v omezeném prostoru

Více

Zadání soutěžních úloh

Zadání soutěžních úloh Zadání soutěžních úloh Kategorie žáci Soutěž v programování 24. ročník Krajské kolo 2009/2010 15. až 17. dubna 2010 Úlohy můžete řešit v libovolném pořadí a samozřejmě je nemusíte vyřešit všechny. Za každou

Více

Obsah krabice. 1 hrací deska 60 karet. 1 karta hotelu. 32 karet pohybu 2 karet fotografií. 34 dřevěných částí

Obsah krabice. 1 hrací deska 60 karet. 1 karta hotelu. 32 karet pohybu 2 karet fotografií. 34 dřevěných částí Po celá desetiletí pátrají reportéři z celého světa po Lochnesské příšeře. Poslední dobou se ale zvěstí o jejím spatření objevují stále častěji. Tyto zvěsti přirozeně upoutaly pozornost řady reportérů,

Více

Maharaja. Maharaja verze 1.1 Strana 1/8

Maharaja. Maharaja verze 1.1 Strana 1/8 Maharaja Hra, ve které budujete paláce v Indii 1. Úvod... 1 2. Hrací materiál... 2 3. Začínáme hrát... 2 3.1. Hrací deska... 2 3.2. Příprava hry... 2 3.3. Bodovací tabulka... 2 4. Základní průběh hry...

Více

Autor: Sébastien Pauchon Výtvarník: Arnaud Demaegd Hra pro 2-4 hráčů od 8 let. Doba hraní 45-60 minut. Herní materiál

Autor: Sébastien Pauchon Výtvarník: Arnaud Demaegd Hra pro 2-4 hráčů od 8 let. Doba hraní 45-60 minut. Herní materiál 1 herní plán - město Autor: Sébastien Pauchon Výtvarník: Arnaud Demaegd Hra pro 2-4 hráčů od 8 let. Doba hraní 45-60 minut. Herní materiál 1 herní plán - karavana 1 herní plán - věž 4 herní plány hráčů

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Killar. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802 4785,

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Marek Killar. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802 4785, VODA VODA LED LED SNÍH SNÍH TEPLOMĚR TEPLOMĚR PAPINŮV HRNEC PAPINŮV HRNEC ROSA ROSA DÉŠŤ DÉŠŤ VÁLEC VÁLEC VENTIL VENTIL J. WATT J. WATT KARBURÁTOR KARBURÁTOR SVÍČKA SVÍČKA CHLADIČ CHLADIČ VLHKOMĚR VLHKOMĚR

Více

NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE

NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE 1 NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE Příklady aktivit pro volný čas nadaných žáků Ing. Martin Pokorný Projekt OPVK reg.č. CZ.1.07/.1.2.00/08.0126 2 VERBÁLNÍ HRY - rozvíjejí především slovní

Více

Poté hráči spočtou své Body prestiže a vítězem se stává ten, kdo jich nashromáždil nejvíce.

Poté hráči spočtou své Body prestiže a vítězem se stává ten, kdo jich nashromáždil nejvíce. Pravidla hry Rokoko Cíl hry V Rokoku se stáváte majitelem oděvnické dílny na dvoře francouzského krále Ludvíka XV., kde se snažíte získat co nejvíce prestiže. Během každého tahu zahrajete kartu jednoho

Více

Hry v matematice aneb Jak procvičovat probrané učivo

Hry v matematice aneb Jak procvičovat probrané učivo Hry v matematice aneb Jak procvičovat probrané učivo Mgr. Hana Tesařová, ZŠ Lysice Opakování a procvičování učiva v matematice je jednoznačně nutností. Už naši předkové tvrdili, že opakování je matkou

Více

MAGNET MAGNET MAGNETKA

MAGNET MAGNET MAGNETKA MAGNET MAGNET MAGNETKA MAGNETKA ŽÁROVKA ŽÁROVKA ZÁSUVKA ZÁSUVKA BATERIE BATERIE POJISTKA POJISTKA VÝVĚVA VÝVĚVA KLADKA KLADKA KLADKOSTROJ KLADKOSTROJ SOLÁRNÍ ČLÁNEK SOLÁRNÍ ČLÁNEK TERMOSKA TERMOSKA RADIÁTOR

Více

Habermaaß-hra 4985. Moje úplně první hry Zábavné počítání

Habermaaß-hra 4985. Moje úplně první hry Zábavné počítání CZ Habermaaß-hra 4985 Moje úplně první hry Zábavné počítání Moje úplně první hry Zábavné počítání Zábavná počítací hra pro 2-4 děti ve věku od 2 let. Obsahuje pozorovací hru pro 1 dítě a dospělého. Autoři:

Více

ALHAMBRA. Dirk Henn. Při každém dalším hodnocení se rozděluje více bodů. Kdo na konci hry dosáhne největšího počtu bodů, vyhrává.

ALHAMBRA. Dirk Henn. Při každém dalším hodnocení se rozděluje více bodů. Kdo na konci hry dosáhne největšího počtu bodů, vyhrává. ALHAMBRA Dirk Henn Nejlepší stavitelé z celé Evropy a arabských zemí chtějí změřit své síly ve svém umění. Zaměstnejte ty nejvhodnější stavební čety a ujistěte se, že budete mít neustále přísun té správné

Více

Napínavá stolní hra z Divokého západu pro 2 až 5 hráčů od 8 let.

Napínavá stolní hra z Divokého západu pro 2 až 5 hráčů od 8 let. Napínavá stolní hra z Divokého západu pro 2 až 5 hráčů od 8 let. Divoký západ - neznámé dálavy leží před námi. Začíná se stavět železnice a ze stanových městeček prvních osadníků se brzy stanou opravdová

Více

KUBA. Pravidla přeložil Bednin (připomínky posílejte na Bednin@email.cz)

KUBA. Pravidla přeložil Bednin (připomínky posílejte na Bednin@email.cz) KUBA Pravidla přeložil Bednin (připomínky posílejte na Bednin@email.cz) Za nepříznivých okolností se vesnice na ostrově snaží získat nezávislost, vliv a bohatství.kdo bude schopen nejvýhodněji prodávat

Více

Komponenty. 1 neutrální figurka. žetony času (tyrkysový a žlutý) 5 speciálních dílků (kožené dílky) 1 speciální kartička

Komponenty. 1 neutrální figurka. žetony času (tyrkysový a žlutý) 5 speciálních dílků (kožené dílky) 1 speciální kartička Patchwork je styl práce s jehlou, který zahrnuje sešívání kusů látky do velkého celku. V minulosti to byl způsob, jak spotřebovat zbytky tkanin a vyrobit z nich oděvy nebo deky. Dnes je patchwork forma

Více

PRAVIDLA HRY S VÝKLADEM...

PRAVIDLA HRY S VÝKLADEM... 1 Obsah OBSAH PRAVIDLA HRY S VÝKLADEM... 3 1. Obecné pokyny... 3 2. Zahájení partie... 4 3. Braní zajatců... 5 4. Zákaz sebevraždy... 7 5. Výjimka ze zákazu sebevraždy... 8 6. Pravidlo kó... 10 7. Pravidlo

Více

{ 3;4;5;6 } pravděpodobnost je zřejmě 4 = 2.

{ 3;4;5;6 } pravděpodobnost je zřejmě 4 = 2. 9..3 Pravděpodobnosti jevů I Předpoklady: 90 Opět se vrátíme k hodu kostkou. Pokus má šest stejně pravděpodobných náhodných výsledků pravděpodobnost každého z nich je 6. Do domečku nám chybí tři políčka.

Více

Hodnocení soutěžních úloh

Hodnocení soutěžních úloh Terč Koeficient 1 soutěžních úloh Kategorie žáci Soutěž v programování 25. ročník Krajské kolo 2010/2011 15. až 16. dubna 2011 Napište program, který zobrazí střelecký terč dle vzorového obrázku. Jak má

Více

HRY S KLASICK MI BODOV MI KOSTKAMI

HRY S KLASICK MI BODOV MI KOSTKAMI HRY S KLASICK MI BODOV MI KOSTKAMI Pro vût inu her je potfieba mít tuïku a papír. Jako Ïetony mûïete vyuïívat zápalky. BANK 1 kostka KaÏd hráã obdrïí 5 ÏetonÛ a hází tfiikrát za sebou kostkou. Ten, kdo

Více

Alchymie je 2. rozšíření k Dominionu. Přidává 12 nových karet království a nové platidlo elixír.

Alchymie je 2. rozšíření k Dominionu. Přidává 12 nových karet království a nové platidlo elixír. Kdo by nechtěl proměnit olovo ve zlato či získat kámen mudrců? V podzemních laboratořích se pracuje bez ustání a věda se rozvíjí rychlým tempem Alchymisté s vážnou tváří odměřují tekutiny ve zkumavkách

Více

Habermaaß-hra 4929. Tajná mise

Habermaaß-hra 4929. Tajná mise CZ Habermaaß-hra 4929 Tajná mise Tajná mise To chce pevné nervy, hra pro 2-5 tajných agentů ve věku od 8 do 99 let. Autoři: Christiane Hüpper, Miriam Košer, Markus Nikisch a Johannes Zirm Ilustrace: Heinrich

Více